PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογια εισοδηματος 2013



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22

manoulamou
15-07-13, 01:01
ΜΑΚΑΡΙ να ειχα καταθεσεις με τοκους εστω και συνολικα ανω των 250 € ... :p
Μολις μπει η συνταξη εξατμιζεται!
Απλα ισως εχουν τα παιδια μου τιποτε απο παλιες μισθοδοσιες και απο του χρονου
θα πρεπει να τις ψαχνουν.

21706
15-07-13, 09:49
Μα και φετος ειναι υποχρεωτικο να δηλωσεις το 0.01€ αν το αθροισμα σου με αλλους τοκους ειναι πανω απο 250€.
Αρα πρεπει να πας να παρεις βεβαιωση για 0.01€...

Αν το σύνολο των τόκων σου είναι 300,01€
το 0,01€ μπορείς άνετα να το παραλείψεις!

cool11
15-07-13, 10:46
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/erxontai_ta_prwta_ekkatharistika.2333324.html

Basilhs23_
15-07-13, 15:15
Στο 30% οι υποβληθήσεις δηλώσεις στο taxisnet.

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/14436

Άρα αν σε 1.5 μήνα υποβλήθηκε το 30%, μέχρι τέλος Αυγούστου πάμε στο 60-70%, οι υπόλοιποι 30% από Σεπτέμβριο.

cool11
16-07-13, 09:28
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/ypo_katarreysh_to_taxisnet_mplak_aoyt_stis_dhlwseis.2334749.html
http://www.news.gr/oikonomia/h-tseph-moy/article/81200/eforia-kai-nea-paratash-stis-dhloseis-.html

Καθε χρονο τα ιδια, και χειροτερα....
Κατεφεραν να ασχολουμαστε με τις δηλωσεις για κανα 6μηνο καθε χρονο...

Ελλάδα....

esquellot
16-07-13, 15:17
Δύο ερωτήσεις για όποιον ξέρει να μου πει: Φτιάχνω πίνακα ανάλωσης κεφαλαίου τελευταίας 10ετίας.
1) Δε βάζω για τα έτη 2008 και 2009 τεκμαρτή δαπάνη ΙΧ αυτοκινήτου και 2) συμπληρώνω για όλα αυτά τα έτη (2003-2012) το ελάχιστο ποσό διαβίωσης 3000€.
για πείτε μου παρακαλώ.

jkoukos
16-07-13, 15:37
Ένα χρόνο πριν, λεπτομερής ενημέρωση (http://www.adslgr.com/forum/threads/478895-%CE%A6%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%94%CE%AE%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82?p=4751181#post4751181) πως δηλώνεται/υπολογίζεται η ανάλωση κεφαλαίου, από το μέλος @ixan.

stratus
17-07-13, 11:30
Εχω υποβαλλει τη δηλωση μου εδω και 12 ημερες και το εικονιδιο pdf για την εκτυπωση του εκκαθαριστικου ειναι ανενεργο.Δεν ειχα καθολου ιατρικα εξοδα και η εκκαθαριση ηταν χρεωστικη.Το μονο μηνυμα που μου εβγαλε κατα την υποβολη ηταν οτι θα μου ζητηθει να ταχυδρομησω τα δικαιολογητικα που μειωνουν το ποσο ,αλλα οπως ανεφερα εγω δεν συμπηρωσα πουθενα τετοια ποσα.
Σημερα υπεβαλλα τη δηλωση της πεθερας μου,χρεωστικη και αυτη,μου εμφανισε το ιδιο μηνυμα και αμεσως μπορεσα και εκτυπωσα το εκκαθαριστικο.Γιατι εμενα λοιπον δε μου δινει τη δυνατοτητα εκτυπωσης;

21706
17-07-13, 11:38
Εχω υποβαλλει τη δηλωση μου εδω και 12 ημερες και το εικονιδιο pdf για την εκτυπωση του εκκαθαριστικου ειναι ανενεργο.Δεν ειχα καθολου ιατρικα εξοδα και η εκκαθαριση ηταν χρεωστικη.Το μονο μηνυμα που μου εβγαλε κατα την υποβολη ηταν οτι θα μου ζητηθει να ταχυδρομησω τα δικαιολογητικα που μειωνουν το ποσο ,αλλα οπως ανεφερα εγω δεν συμπηρωσα πουθενα τετοια ποσα.
Σημερα υπεβαλλα τη δηλωση της πεθερας μου,χρεωστικη και αυτη,μου εμφανισε το ιδιο μηνυμα και αμεσως μπορεσα και εκτυπωσα το εκκαθαριστικο.Γιατι εμενα λοιπον δε μου δινει τη δυνατοτητα εκτυπωσης;

Αυτό το μήνυμα σου το έβγαλε πριν κάνεις οριστική υποβολή;
Αν είναι έτσι το ίδιο βγάζει σε όλους.

stratus
17-07-13, 11:41
Αυτό το μήνυμα σου το έβγαλε πριν κάνεις οριστική υποβολή;
Αν είναι έτσι το ίδιο βγάζει σε όλους.
Ναι πριν την οριστικη υποβολη.Το ξερει οτι το βγαζει σε ολους,εξαλλου οπως ανεφερα δεν εβαλα τετοια ποσα.Το ερωτημα παραμενει,γιατι δεν μπορω να εκτυπωσω το εκκαθαριστικο;

21706
17-07-13, 11:43
Ναι πριν την οριστικη υποβολη.Το ξερει οτι το βγαζει σε ολους,εξαλλου οπως ανεφερα δεν εβαλα τετοια ποσα.Το ερωτημα παραμενει,γιατι δεν μπορω να εκτυπωσω το εκκαθαριστικο;

Μετά την οριστική υποβολή σου έβγαλε αυτό το μήνυμα;
«Θα ενημερωθείτε για την εκκαθάριση της δήλωσή σας,
μετά τον έλεγχο των στοιχείων που συμπληρώσατε,
μέσω της ιστοσελίδας www.gsis.gr.»

stratus
17-07-13, 11:47
Μετά την οριστική υποβολή σου έβγαλε αυτό το μήνυμα;
«Θα ενημερωθείτε για την εκκαθάριση της δήλωσή σας,
μετά τον έλεγχο των στοιχείων που συμπληρώσατε,
μέσω της ιστοσελίδας www.gsis.gr.» (http://www.gsis.gr.»)
Να πω την αληθεια δε θυμαμαι.
EDIT Πηγα να εκτυπωσω τη δηλωση μου και ειδα το μηνυμα που αναφερεις.Τι εννοει ο ποιητης;

21706
17-07-13, 11:49
Να πω την αληθεια δε θυμαμαι.

Μπορείς να εκτυπώσεις τη δήλωσή σου και θα το δεις εκεί.

stratus
17-07-13, 11:55
Mε προλαβες στο edit.Μου το εχει βγαλει το μηνυμα αυτο.Τι σημαινει;

21706
17-07-13, 12:05
Mε προλαβες στο edit.Μου το εχει βγαλει το μηνυμα αυτο.Τι σημαινει;

Δεν είναι σαφές; Θα περιμένεις να κάνουν τον έλεγχο της δήλωσής σου.
Προφανώς η πεθερά σου δεν πήρε τέτοιο μήνυμα.

stratus
17-07-13, 12:08
Τιποτα δεν ειναι σαφες σε αυτη τη χωρα :p Ευχαριστω.

jkoukos
17-07-13, 12:21
Πιστεύω ότι λογική εξήγηση έδωσε σε παλαιότερο μήνυμα κάποιο μέλος του φόρουμ, γράφοντας για διασταύρωση των ποσών που δηλώνουμε.
Σε φορολογούμενους που τα ταμεία τους έχουν αποστείλει έγκαιρα τις συγκεντρωτικές ετήσιες καταστάσεις μισθοδοσίας και έχουν περαστεί στο σύστημα, η εκκαθάριση γίνεται άμεσα.
Οι υπόλοιποι απλά περιμένουμε.

21706
17-07-13, 12:27
Και αν έχει δηλώσει κάποιος και τόκους καταθέσεων
θα περιμένει μέχρι το taxis να συγκεντρώσει τα
στοιχεία από όλες τις τράπεζες.

jkoukos
17-07-13, 12:29
Πιθανό κι αυτό.

cool11
17-07-13, 12:32
Ναι πριν την οριστικη υποβολη.Το ξερει οτι το βγαζει σε ολους,εξαλλου οπως ανεφερα δεν εβαλα τετοια ποσα.Το ερωτημα παραμενει,γιατι δεν μπορω να εκτυπωσω το εκκαθαριστικο;

Γιατι αν το τυπωνες, θα ξεμπερδευες.
Αμ δε!
Θα σκαρφιστουν κατι για να πληρωσεις, και να πληρωσουμε.

- - - Updated - - -


Πιστεύω ότι λογική εξήγηση έδωσε σε παλαιότερο μήνυμα κάποιο μέλος του φόρουμ, γράφοντας για διασταύρωση των ποσών που δηλώνουμε.
Σε φορολογούμενους που τα ταμεία τους έχουν αποστείλει έγκαιρα τις συγκεντρωτικές ετήσιες καταστάσεις μισθοδοσίας και έχουν περαστεί στο σύστημα, η εκκαθάριση γίνεται άμεσα.
Οι υπόλοιποι απλά περιμένουμε.

Αφου λοιπον μας εχουν φακελωμενους, και ξερουν ολα τα στοιχεια μας και μπορουν να μας 'διασταυρωσουν', τοτε τι ρολο βαράει η φορολογικη μας δηλωση?

jkoukos
17-07-13, 12:41
Αφου λοιπον μας εχουν φακελωμενους, και ξερουν ολα τα στοιχεια μας και μπορουν να μας 'διασταυρωσουν', τοτε τι ρολο βαράει η φορολογικη μας δηλωση?
Για τεκμήρια, πόθεν έσχες κλπ.
Δεν είναι όλοι οι φορολογούμενοι μισθωτοί και συνταξιούχοι, αλλά και πολλοί από αυτούς έχουν και άλλα εισοδήματα (χωράφια, νοίκια κλπ)
Εξετάζεται αυτοί να μην υποβάλλουν δήλωση εφόσον είναι γνωστοί οι οικονομικοί πόροι.

21706
17-07-13, 20:07
http://www.enet.gr/?i=portofoli.el.home&id=375147

«Η ταλαιπωρία, όμως, δεν σταματά ακόμα και μετά την υποβολή της δήλωσης. Οπως έγραφε χθες η «Ε», τουλάχιστον ένα εκατομμύριο φορολογούμενοι έχουν υποβάλει φορολογικές δηλώσεις χωρίς όμως αυτές να εκκαθαριστούν αυτόματα, όπως γινόταν τα προηγούμενα χρόνια.

Σύμφωνα με αρμόδια στελέχη του υπουργείου Οικονομικών, το «μπλοκάρισμα» αυτό οφείλεται στο ότι η ΓΓΠΣ θα περιμένει πρώτα να υποβάλουν οι εργοδότες τα οριστικά στοιχεία Φόρου Μισθωτών Υπηρεσιών (ΦΜΥ) για το 2012, ώστε στη συνέχεια να προχωρήσει σε διασταυρώσεις. Αυτό όμως σημαίνει ότι έως τις 19 Ιουλίου, που λήγει η προθεσμία υποβολής του ΦΜΥ, η ΓΓΠΣ δεν πρόκειται να κάνει καμία διασταύρωση, άρα και κανείς φορολογούμενος που έχει καταθέσει τη δήλωσή του δεν πρόκειται να λάβει εκκαθαριστικό πριν από αυτή την ημερομηνία.

Με αυτό τον τρόπο, απ' τις διασταυρώσεις της ΓΓΠΣ θα ελεγχθεί εάν τα ποσά που αναφέρουν μισθωτοί και συνταξιούχοι στις δηλώσεις τους είναι τα πραγματικά, όπως και εάν ο εργοδότης έχει αποδώσει σωστά την παρακράτηση φόρου.»

rigas
17-07-13, 21:01
Αν το σύνολο των τόκων σου είναι 300,01€
το 0,01€ μπορείς άνετα να το παραλείψεις!

Δηλαδη να μην παρω βεβαιωση για το 1 λεπτο?
Απο πόσα λεπτα και κατω μπορει κανεις να μη παρει?


Ναι πριν την οριστικη υποβολη.Το ξερει οτι το βγαζει σε ολους,εξαλλου οπως ανεφερα δεν εβαλα τετοια ποσα.Το ερωτημα παραμενει,γιατι δεν μπορω να εκτυπωσω το εκκαθαριστικο;

Εχεις την απαιτηση να εκκαθαρισουν τη δηλωση σου μεσα σε λιγες μερες? Τα εκκαθαριστικα ειναι εκατομμυρια, οι υπαλληλοι λιγοστοι.

jkoukos
17-07-13, 21:08
Η εκκαθάριση δεν γίνεται από υπαλλήλους αλλά από το σύστημα.
Από το 2003 έως και πέρυσι όσοι την κάναμε on-line, με το πέρας της υποβολής, μας την έβγαζε αυτόματα.
Το πρόβλημα (μπάχαλο) είναι φετινό.

rigas
17-07-13, 21:13
Και ποιος το χειριζεται το συστημα, ο αορατος ανθρωπος? Οι υπαλληλοι εκει σε τι χρησιμευουν?
Θελει χρονο για να γινουν οι διασταυρωσεις. Αλλιως το συστημα θα σε ξεπεταγε την ιδια μερα.
Μεσω οnline, βεβαια, αμεσως σου βγαζει το αποτελεσμα, οτι εδωσες με το τυπο, απλα πραγματα... Το θεμα ομως ειναι, θα σε πιστεψουν?

21706
17-07-13, 21:14
Δηλαδη να μην παρω βεβαιωση για το 1 λεπτο?
Απο πόσα λεπτα και κατω μπορει κανεις να μη παρει?


Η εισφορά αλληλεγγύης για τόκους 0,01€ είναι
0,0001€ ή το πολύ 0,0003€:)

rigas
17-07-13, 21:16
Από το 2003 έως και πέρυσι όσοι την κάναμε on-line, με το πέρας της υποβολής, μας την έβγαζε αυτόματα.
Το πρόβλημα (μπάχαλο) είναι φετινό.

Επισης να σου πω οτι προπερσι που ειχα επιστροφη το... συστημα εκανε μηνες να μου στειλει την εκκαθαριση.

jkoukos
17-07-13, 21:23
Και ποιος το χειριζεται το συστημα, ο αορατος ανθρωπος? Οι υπαλληλοι εκει σε τι χρησιμευουν?
Θελει χρονο για να γινουν οι διασταυρωσεις. Αλλιως το συστημα θα σε ξεπεταγε την ιδια μερα.
Μεσω οnline, βεβαια, αμεσως σου βγαζει το αποτελεσμα, οτι εδωσες με το τυπο, απλα πραγματα... Το θεμα ομως ειναι, θα σε πιστεψουν?
Τις διασταυρώσεις τις κάνει πάλι το σύστημα και βγάζει κάποια alert ανά περίπτωση, οπότε επεμβαίνουν οι υπάλληλοι για τα περαιτέρω.
Το θέμα όπως αναφέρθηκε πριν, είναι ότι οι εργοδότες δεν έχουν στείλει όλοι ακόμη τις ετήσιες καταστάσεις ώστε να γίνουν οι διασταυρώσεις.

- - - Updated - - -


Επισης να σου πω οτι προπερσι που ειχα επιστροφη το... συστημα εκανε μηνες να μου στειλει την εκκαθαριση.
Λάθος, εκκαθάριση έγινε άμεσα, το χαρτί και τα λεφτά τα πήρες με καθυστέρηση.
Είναι γνωστό θέμα τώρα στην κρίση με την στάση πληρωμών.

hedgehog
17-07-13, 21:28
Και ποιος το χειριζεται το συστημα, ο αορατος ανθρωπος?
Το data entry το κάνουμε εμείς οι ίδιοι, η δε αξιολόγηση γίνεται αυτοματοποιημένα από "προπαραμετροποιημένα φίλτρα".

Οι υπαλληλοι εκει σε τι χρησιμευουν?
Ότι δείχνει να "ξεφεύγει" από τους ελέγχους του συστήματος, προφανώς αξιολογείται από άνθρωπο πλέον, αλλά σαν ποσοστό θεωρώ πως αυτές οι περιπτώσεις είναι σχετικά λίγες.


Θελει χρονο για να γινουν οι διασταυρωσεις. Αλλιως το συστημα θα σε ξεπεταγε την ιδια μερα.
όπως γινόταν μέχρι πέρυσι και όπως θα γινόταν και φέτος αν δεν έμπαινε σαν πρόσθετος έλεγχος η διασταύρωση των Ε1 με τα Ε7 των εταιρειών.

Από την στιγμή που γίνεται αυτός ο έλεγχος πριν την έκδοση εκκαθαριστικού, δεν πρόκειται να εκδοθεί εκκαθαριστικό αν δεν λήξη η προθεσμία υποβολής των Ε7 για τις εταιρείες. (αν δεν κάνω λάθος, 19/7).

21706
17-07-13, 22:51
Είναι σωστά αυτά που λέει εδώ (http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231257900);
Εγώ δεν μπορώ να το ελέγξω γιατί έχω υποβάλει
ήδη τη δήλωσή μου.

rigas
17-07-13, 23:28
Τις διασταυρώσεις τις κάνει πάλι το σύστημα και βγάζει κάποια alert ανά περίπτωση, οπότε επεμβαίνουν οι υπάλληλοι για τα περαιτέρω.

Aμα ηταν τοσο απλο φιλε θα βαζαμε να τα κανει ολα το συστημα, θα διωχναμε τους υπαλληλοθς και θα αφηναμε μονο 3 για τα alert.



Λάθος, εκκαθάριση έγινε άμεσα, το χαρτί και τα λεφτά τα πήρες με καθυστέρηση.

Μαλλον δεν εγινα αντιληπτος, φιλε μου. Εκκαθαριση λεμε οταν εκδιδεται το επισημο χαρτι, σωστα? Δε πιστευω να εβγαλαν αμεσως το χαρτι και να το κρατησανε επιτηδες για να μου το στειλουν στο τελος του χρονου. Οσο για τα λεφτα, αυτα τα πηρα μετα 8 μηνες απο το χαρτι, συνολο 15 μηνες μετα την υποβολη:lol:

hedgehog
17-07-13, 23:29
Είναι σωστά αυτά που λέει εδώ (http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231257900);
Εγώ δεν μπορώ να το ελέγξω γιατί έχω υποβάλει
ήδη τη δήλωσή μου.
ισχύει ;)

rigas
17-07-13, 23:32
Το data entry το κάνουμε εμείς οι ίδιοι, η δε αξιολόγηση γίνεται αυτοματοποιημένα από "προπαραμετροποιημένα φίλτρα".

Ότι δείχνει να "ξεφεύγει" από τους ελέγχους του συστήματος, προφανώς αξιολογείται από άνθρωπο πλέον, αλλά σαν ποσοστό θεωρώ πως αυτές οι περιπτώσεις είναι σχετικά λίγες.


όπως γινόταν μέχρι πέρυσι και όπως θα γινόταν και φέτος αν δεν έμπαινε σαν πρόσθετος έλεγχος η διασταύρωση των Ε1 με τα Ε7 των εταιρειών.

Από την στιγμή που γίνεται αυτός ο έλεγχος πριν την έκδοση εκκαθαριστικού, δεν πρόκειται να εκδοθεί εκκαθαριστικό αν δεν λήξη η προθεσμία υποβολής των Ε7 για τις εταιρείες. (αν δεν κάνω λάθος, 19/7).

Η ουσια ειναι οτι οι εφοριακοι υπαλληλοι θα δωσουν τα στοιχεια στα computers για να γινουν οι διασταυρωσεις και δε θα αφησουν ουτε καρφιτσα ανελεγκτη.
Το οτι ειναι λιγοι και κακοπληρωμενοι(οπως ολοι οι δημ.υπαλληλοι πλεον) ειναι δεδομενο.

hedgehog
17-07-13, 23:37
Είναι σωστά αυτά που λέει εδώ (http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231257900);
Εγώ δεν μπορώ να το ελέγξω γιατί έχω υποβάλει
ήδη τη δήλωσή μου.

και μου έφερε διαφορετικά ποσά από τις βεβαιώσεις που είχα πάρει :lol: :respekt:

την μία διαφορά την περίμενα (της τάξης του ενός € από λογαριασμό τον οποίο είχα κλείσει, για τον οποίο δεν μου έδωσε η alpha την βεβαίωση)

η δεύτερη όμως (πάλι αφορά λογαριασμό που έχω κλείσει, αυτή τη φορά της αγροτικής) είναι της τάξης των 35 € μεταξύ της βεβαίωσης (που έχω) και τα του taxis :respekt:

rigas
17-07-13, 23:38
Μπηκαν βεβαιωσεις τοκων??
Σε ποιο σημειο βρισκονται?

hedgehog
17-07-13, 23:49
[...] Γράψτε τα χρηματικά ποσά ή τα έσοδα που αποκτήσατε το 2012, τα οποία φορολογούνται με ειδικό τρόπο (π.χ. τόκοι καταθέσεων τραπεζών ημεδαπής ή αλλοδαπής προέλευσης, [...]), όπως αυτά προκύπτουν μετά την αφαίρεση του φόρου εισοδήματος πουτα βαρύνει
βλέποντας αυτό στην βοήθεια του πεδίου 659 θεωρούσα πως συμπληρώνεται το καθαρό εισόδημα από τόκους.
Το σύστημα όμως επιστρέφει μικτούς (προ παρακρατηθέντος φόρου). :hmm:

Κατάλαβα λάθος την βοήθεια ή ... ;;; :redface:

rigas
17-07-13, 23:51
Ρε σκατζοχοιρε, που σου εβγαλε τους τοκους? Πανω απο αυτους που ειχες γραψει εσυ?

hedgehog
17-07-13, 23:55
όχι, δεν συμπληρώνει τα πεδία!
Στην περιγραφή του πεδίου έχει link στην λέξη "ΕΔΩ" και σου ανοίγει νέο παράθυρο με μικτούς τόκους και παρακρατηθέντες φόρους ανά λογαριασμό

rigas
18-07-13, 00:01
Και που παω αν εχω ηδη οριστικοποιησει τη δηλωση μου? στην εκτυπωση του Ε1?

(στο 659 γραφεις το καθαρο και στο 433 τη κρατηση 10%)

hedgehog
18-07-13, 00:02
δεν νομίζω πως μπορείς να τους δεις αν έχεις κάνει οριστικοποίηση.
σε αυτή την περίπτωση φαντάζομαι απλά θα κάνουν σύγκριση των συμπληρωμένων από εσένα τιμών και των δεδομένων που 'χουν από τις τράπεζες για να δουν αν υπάρχει διαφορά

21706
18-07-13, 08:27
βλέποντας αυτό στην βοήθεια του πεδίου 659 θεωρούσα πως συμπληρώνεται το καθαρό εισόδημα από τόκους.
Το σύστημα όμως επιστρέφει μικτούς (προ παρακρατηθέντος φόρου). :hmm:

Κατάλαβα λάθος την βοήθεια ή ... ;;; :redface:

Στο 659 πράγματι γράφουμε το καθαρό ποσό των τόκων
(μικτό πλην 10%). Το ποσό όμως που ενδιαφέρει αυτούς
είναι το μικτό γιατί πάνω σ' αυτό υπολογίζουν την εισφορά
αλληλεγγύης. Επομένως σωστά κατάλαβες:)

- - - Updated - - -


Και που παω αν εχω ηδη οριστικοποιησει τη δηλωση μου? στην εκτυπωση του Ε1?
(στο 659 γραφεις το καθαρο και στο 433 τη κρατηση 10%)

Δεν μπορείς να το δεις πουθενά.

manoulamou
18-07-13, 08:45
Χτες κανοντας ζαπινκ σε καποιο απ τα πολλα πανελς ειδα φοροτεχνικο να αναφερει οτι
καποια απ τις τραπεζες (δεν την κατονομασε) εστειλε εντελως λαθος στοιχεια στο taxis! :twisted:
Επισης ενας απ τους πολλους λογους που κρινεται απαραιτητη νεα παραταση μεχρι τον Σεπτεμβριο
περαν του αλαλουμ με τους τοκους και τις συνεχεις διακοπες λειτουργιας - καταρρευσεις του συστηματος
ειναι ο Αυγουστος με τις αδειες οχι μονον των πελατων αλλά και των υπαλληλων των λογιστικων γραφειων...:cool:

21706
18-07-13, 09:08
http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/14490

«Το «σήριαλ» με την ανάρτηση των τόκων καταθέσεων ολοκληρώνεται σήμερα 17 Ιουλίου 2013, λίγες μόνο ημέρες πριν εκπνεύσει η καταληκτική ημερομηνία για τις δηλώσεις των φορολογούμενων των οποίων το τελευταίο ψηφίο του Α.Φ.Μ. είναι 1-2.
Στα ποσά που έχουν εισαχθεί στο σύστημα παρατηρούνται λάθη καθώς μερικές τράπεζες έχουν στείλει στην Γ.Γ.Π.Σ. λάθος ποσά (καθαρό ποσό και φόρο μαζί). Την επιβεβαίωση και τις διορθώσεις των ποσών αυτών ποιος θα τις κάνει; Υπάρχει πλέον χρόνος για κάτι τέτοιο;»

cool11
18-07-13, 09:39
Εγω εκανα δηλωση, πριν της 16/7 που εσταλησαν και αναρτηθηκαν στο taxis τα στοιχεια των τοκων.
Αλλα δεν ειχα τοκους, κατι ψιλα.
Οποτε, δεν εχω κανενα θεμα, σωστα;

21706
18-07-13, 09:39
Από τα σχόλια:


Το taxis δουλεύει ρολόι,
Οι δηλώσεις θα τελειώσουν μέχρι 31/8
Τα ΑΦΜ που λήγουν σε θα έχουν υποβληθεί μέχρι 22/7
Ο γάιδαρος (όχι ο Θεοχάρης) πετάει
Φέτος θα κάνουμε διακοπές
Οι πρωθυπουργοί της Ελλάδας είναι πατριώτες
και οι υπουργοί
να συνεχίσω ?

"Δεν υπάρχει καμία σκέψη για παράταση στις δηλώσεις"
Η σκέψη είναι προϊον του μυαλού αν δεν κάνω λάθος...

hedgehog
18-07-13, 10:13
Στο 659 πράγματι γράφουμε το καθαρό ποσό των τόκων
ξανά :lol:

(μικτό πλην 10%).
Μέσα στο 2012 δεν ήταν που είχε ανεβεί στο 15%; δεν είμαι σίγουρος πως βγαίνει τόσο απλά :hmm:
Θεωρώντας πως τα δεδομένα τους είναι σωστά (:lol:) μικτό - φόρους που αναφέρονται στην gsis λογικά θέλει.
Ακόμη κι εκεί τα εύκολα δύσκολα κάνουν :wall:



http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/14490

[...]Στα ποσά που έχουν εισαχθεί στο σύστημα παρατηρούνται λάθη καθώς μερικές τράπεζες έχουν στείλει στην Γ.Γ.Π.Σ. λάθος ποσά (καθαρό ποσό και φόρο μαζί).[...]

Στην περίπτωση μου πάντως απλά είναι ξεκάρφωτα τα νούμερα... δεν είναι άθροισμα, δεν είναι γινόμενο, απλά είναι διαφορετικά :haha


Εγω εκανα δηλωση, πριν της 16/7 που εσταλησαν και αναρτηθηκαν στο taxis τα στοιχεια των τοκων.
Αλλα δεν ειχα τοκους, κατι ψιλα.
Οποτε, δεν εχω κανενα θεμα, σωστα;
εφόσον πρόκειται για ποσό <250€ απλά αφήνεις κενό το πεδίο.
Δεν έχεις κάποιο θέμα ;)

21706
18-07-13, 10:25
Μέσα στο 2012 δεν ήταν που είχε ανεβεί στο 15%; δεν είμαι σίγουρος πως βγαίνει τόσο απλά :hmm:

Το 15% άρχισε 1/1/13.

mezger
18-07-13, 11:06
Από την στιγμή που γίνεται αυτός ο έλεγχος πριν την έκδοση εκκαθαριστικού, δεν πρόκειται να εκδοθεί εκκαθαριστικό αν δεν λήξη η προθεσμία υποβολής των Ε7 για τις εταιρείες. (αν δεν κάνω λάθος, 19/7).

Επίσης να πούμε ότι το Ε7 άνοιξε στις 5/7 με προβλήματα (το πρόγραμμα που είχαν ανεβάσει αρχικά για τη δημιουργία του αρχείου είχε θέματα), οπότε είναι πολύ χλωμό να λήξει στις 19.

jkoukos
18-07-13, 12:54
Aμα ηταν τοσο απλο φιλε θα βαζαμε να τα κανει ολα το συστημα, θα διωχναμε τους υπαλληλοθς και θα αφηναμε μονο 3 για τα alert.

Η ουσια ειναι οτι οι εφοριακοι υπαλληλοι θα δωσουν τα στοιχεια στα computers για να γινουν οι διασταυρωσεις και δε θα αφησουν ουτε καρφιτσα ανελεγκτη.
Φίλε μου, χωρίς πρόθεση αντιπαράθεσης (είμαστε και off-topic), η Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων (ΓΓΠΣ) είναι το τμήμα πληροφορικής όλων των υπηρεσιών του υπουργείου Οικονομικών και τίποτα παραπάνω. Δεν ελέγχουν δηλώσεις, δεν εισάγουν στοιχεία, δεν κάνουν εκκαθαρίσεις κλπ. Απλά δημιουργούν, αναπτύσσουν, ασφαλίζουν και υποστηρίζουν όλο το πληροφοριακό σύστημα.
Ανέκαθεν η εισαγωγή στοιχείων γινόταν/γίνεται από τις κατά τόπους εφορίες, τους πιστοποιημένους χρήστες και εργαζόμενους σε ιδιωτικές εταιρείες μετά από διαγωνισμό και ανάθεση έργου για ορισμένο χρόνο (κατά κόρον προ της on-line εφαρμογής).
Φέτος αποφάσισε (για διάφορους λόγους) το υπουργείο να γίνει διασταύρωση των δηλώσεών μας με τα στοιχεία των εργοδοτών μας, αποστέλλοντας οι τελευταίοι σε συγκεκριμένη μορφή ηλεκτρονικά δήλωση ΦΜΥ (Ε7).
Κάτι αντίστοιχο έγινε και με τους τόκους των καταθέσεων, μόνο που εδώ δεν υπήρχε προηγούμενη εμπειρία και έπρεπε να σχεδιασθεί εξ αρχής η μορφή και το είδος των στοιχείων, με αποτέλεσμα το γενικό μπάχαλο λόγω πολλών λαθών (είτε σχεδίασης είτε δήλωσης) καθώς αναφέρεται.


Μαλλον δεν εγινα αντιληπτος, φιλε μου. Εκκαθαριση λεμε οταν εκδιδεται το επισημο χαρτι, σωστα? Δε πιστευω να εβγαλαν αμεσως το χαρτι και να το κρατησανε επιτηδες για να μου το στειλουν στο τελος του χρονου. Οσο για τα λεφτα, αυτα τα πηρα μετα 8 μηνες απο το χαρτι, συνολο 15 μηνες μετα την υποβολη:lol:
Όχι, η εκκαθάριση μέχρι πέρυσι γινόταν άμεσα και το εκτυπωμένο pdf μπορούσε κανείς να το χρησιμοποιήσει νόμιμα οπουδήποτε χρειαζόταν καθώς ίσχυε και για φορολογική ενημερότητα. Σημαντικό θέμα ιδιαίτερα σε επιχειρήσεις.
Μέχρι 2-3 χρόνια πριν (προ κρίση και γενικής στάσης πληρωμών του δημοσίου) τα επιστρεφόμενα ποσά πιστώνονταν σε σύντομο χρονικό διάστημα και τις περισσότερες φορές πριν έρθει το επίσημο χαρτί, εκτός των περιπτώσεων που κάποιος δεν είχε δηλώσει λογαριασμό και ήθελε το τελευταίο για ανάληψη από την τράπεζα ή ήταν χρεωστικός.

Jazzer
18-07-13, 14:05
Μπήκα σήμερα στην εφαρμογή Ε9 και είδα ότι έχει ανοίξει για το 2013. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.