PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογια εισοδηματος 2013



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22

cool11
18-07-13, 14:21
Μπήκα σήμερα στην εφαρμογή Ε9 και είδα ότι έχει ανοίξει για το 2013. :)

Οποτε μπορει καποιος να κανει την υποβολη απο σημερα μαλλον.

jkoukos
18-07-13, 14:27
Τέλος Ιούνη που υπέβαλα τη δήλωση των γονιών μου, θυμάμαι ότι μπορούσες να κάνεις δήλωση Ε9 καθώς είχα ανοίξει την εφαρμογή και την έδειχνα στον πατέρα μου, άσχετα αν δεν χρειάστηκε να κάνω υποβολή της.

21706
18-07-13, 14:32
http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/14474

«Σας ενημερώνουμε ότι η εφαρμογή «Υποβολή Δηλώσεων Στοιχείων Ακινήτων (Ε9)» θα τεθεί εκτός λειτουργίας την Τετάρτη 17/07/2013 μετά τις 10:00 π.μ., λόγω προετοιμασίας για την έναρξη υποβολής δήλωσης Ε9 έτους 2013.»

jkoukos
18-07-13, 14:57
Γράφει όμως "θα τεθεί εκτός λειτουργίας την Τετάρτη".
Θυμάμαι καλά ότι μπήκα στου 2013 (για προηγούμενες δηλώσεις μπαίνεις από αλλού, δεν είναι όπως ο πίνακας του Ε1 που επιλέγεις χρονιά) μου ζήτησε για ποιον ΑΦΜ (πατέρα ή μάνα) θα κάνω δήλωση, στη συνέχεια είδαμε την περιουσιακή κατάσταση και είχαμε δικαίωμα επιλογής οριστικοποίησης.
Το θυμάμαι καλά γιατί του έκανα πλάκα ότι αλλάζοντας τα τετραγωνικά του σπιτιού θα πλήρωνε παραπάνω φόρους ακινήτων και το μόνο που έκανα ήταν να πατήσω ακύρωση.

Τι διάολο, τόσο τυχερός ήμουν και έπεσα σε μέρα που (κανονικά ή από λάθος) ήταν ανοικτή και την έκλεισαν αργότερα;
Για την ακρίβεια ήταν 24 Ιούνη (Αγίου Πνεύματος) αμέσως μετά την υποβολή του Ε1 το βράδυ γύρω στις 22:00.

Jazzer
18-07-13, 15:25
Mήπως απλά έκανες οριστικοποίηση για το 2012 ; Διότι η εφαρμογή Ε9 2013 τώρα άνοιξε.

jkoukos
18-07-13, 15:34
Βασικά όπως έγραψα δεν έκανα καμιά οριστικοποίηση ή δήλωση.
Να σου πω την αλήθεια δεν είμαι απόλυτος για το έτος που ανέφερε, αλλά μου φαίνεται παράξενο τέλος Ιούνη να κάνουμε δήλωση που έπρεπε να γίνει προηγούμενο έτος (χρήσης 2 χρόνια πριν);

Jazzer
18-07-13, 15:43
Όπως και να έχει, μπορείς πολύ εύκολα να το ελέγξεις μπαίνοντας στην εφαρμογή Ε9, εκεί θα φανεί αν έχει υποβληθεί για το 2013 ή όχι. ;)

rigas
18-07-13, 16:36
Φίλε μου, χωρίς πρόθεση αντιπαράθεσης (είμαστε και off-topic), η Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων (ΓΓΠΣ) είναι το τμήμα πληροφορικής όλων των υπηρεσιών του υπουργείου Οικονομικών και τίποτα παραπάνω. Δεν ελέγχουν δηλώσεις, δεν εισάγουν στοιχεία, δεν κάνουν εκκαθαρίσεις κλπ. Απλά δημιουργούν, αναπτύσσουν, ασφαλίζουν και υποστηρίζουν όλο το πληροφοριακό σύστημα.......

Ναι, δε κανουν τιποτα. Πες μου ομως κατι, ολες αυτες τις ουρες των φορολογουμενων ποιος τις υποδεχεται, το συστημα?
Τα computers υπαρχουν εδω και πολλα χρονια. Δε μπορουν ομως απο μονα τους να κανουν τιποτα.



Όχι, η εκκαθάριση μέχρι πέρυσι γινόταν άμεσα και το εκτυπωμένο pdf μπορούσε κανείς να το χρησιμοποιήσει νόμιμα οπουδήποτε χρειαζόταν καθώς ίσχυε και για φορολογική ενημερότητα...........

Και πως εξηγεις οτι εμενα η εκκαθαριση προπερσι εγινε, οπως ειπα, μετα απο 7 μηνες?

Basilhs23_
18-07-13, 17:00
Και η δική μου πέρσι έγινε αυτόματα και βγήκε το εκκαθαριστικό στο νετ. 2 εβδομάδες μετά ήρθε και στο σπίτι.

21706
18-07-13, 17:25
Προθεσμίες για το Ε9:

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=372805

jkoukos
18-07-13, 20:49
Ναι, δε κανουν τιποτα. Πες μου ομως κατι, ολες αυτες τις ουρες των φορολογουμενων ποιος τις υποδεχεται, το συστημα?
Τα computers υπαρχουν εδω και πολλα χρονια. Δε μπορουν ομως απο μονα τους να κανουν τιποτα.
Ναι, δεν κάνουν τίποτα όπως το εννοείς. Όπως δεν κάνουν οι πληροφορικάριοι μιας επιχείρησης κατά τις συναλλαγές των πελατών με το τμήμα πωλήσεων ή υποστήριξης ή/και το λογιστήριο.
Οι ουρές σχηματίζονται στις κατά τόπους εφορίες και ουδέποτε στο κτίριο της ΓΓΠΣ στο Μοσχάτο που πέραν των υπολογιστικών και εκτυπωτικών συστημάτων δεν έχει καμία συναλλαγή με το κοινό, ούτε υπάρχει σε αποθήκευση κάποιο από τα υποβαλλόμενα έντυπα δηλώσεων οποιουδήποτε.
Χωρίς να έχω ουδεμία σχέση, μακάρι και άλλες δημόσιες υπηρεσίες να είχαν αντίστοιχες εφαρμογές και υλοποιήσεις (έστω και κουτσουρεμένες) προς το σύνολο της κοινωνίας, για ουσιαστική ηλεκτρονική διακυβέρνηση ώστε να καταπολεμηθεί επιτέλους η γραφειοκρατία και το πελατειακό κράτος.


Και πως εξηγεις οτι εμενα η εκκαθαριση προπερσι εγινε, οπως ειπα, μετα απο 7 μηνες?
Δεν γνωρίζω τον λόγο που έγινε αυτό σε σένα, αλλά μπορώ ν' αποδείξω τι έγινε σε μένα.
Μέσα σε 1-1,5 περίπου μήνα από την υποβολή της δήλωσης είχα τελειώσει και με την πληρωμή. Δια του λόγου το ασφαλές:
Έχω αποθηκευμένες όλες τις online δηλώσεις με τις εκκαθαρίσεις από το 2003 και μετά, αλλά θα σου δώσω μόνο τα σχετικά του 2011 για το οποίο αναφέρεσαι.
Την χρονιά αυτή έκανα την δήλωση στις 28-6-11 και αμέσως βγήκε η εκκαθάριση.
126516 126517

Στον αρχικό πίνακα εμφανίστηκε το σχετικό pdf για νόμιμη χρήση (το έδωσα στο Βρεφοκομείο Αθηνών για την εγγραφή των παιδιών).
Αργότερα, με την έκδοση του έντυπου εκκαθαριστικού, αλλάχτηκε με αυτό που υπάρχει και σήμερα.
Όπως βλέπεις και στα 2 εμφανίζεται η ένδειξη "ΕΓΚΥΡΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ".
126518 126519

Ακριβώς 10 μέρες μετά, στις 8-7-11, εκτυπώθηκε και απεστάλη ταχυδρομικώς το χαρτί της εκκαθάρισης.
Το χαρτί αν θέλεις μπορώ να το φωτογραφίσω και να στο δείξω, καθώς δεν έχω scanner.
Από το 2012 (και μετά?) άλλαξε η μορφή του on-line pdf και είναι ίδιο με το μακρινάρι της έντυπης εκκαθάρισης με μόνη διαφορά ότι το αρχικό γράφει "ENΔEIKTIKO EKKAΘAPIΣTIKO" και το τελικό "ΕΓΚΥΡΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ".

Το ποσό δεν θυμάμαι πότε ακριβώς μπήκε στον λογαριασμό και από το eBanking της Εθνικής δεν μπορώ να δω κινήσεις πέραν των 3 μηνών.
Όμως σύμφωνα με την ειδοποίηση για την Έκτακτη Εισφορά, που πρώτη φορά θεσπίστηκε εκείνη τη χρονιά, με ημερομηνία 31-8-11, την εξόφλησα από αυτά τα χρήματα περί το τέλος Σεπτεμβρίου.
126520

Άρα το πολύ να πιστώθηκαν σε 1-1.5 μήνα από την κατάθεση της δήλωσης.
Το ίδιο πάνω-κάτω μου συνέβαινε από το 2003, χρονιά που ξεκίνησε η ηλεκτρονική υποβολή των φορολογικών δηλώσεων, μέχρι το φετινό γενικό μπάχαλο.

21706
18-07-13, 20:57
Και πως εξηγεις οτι εμενα η εκκαθαριση προπερσι εγινε, οπως ειπα, μετα απο 7 μηνες?

Όταν υπέβαλες τη δήλωσή σου πήρες κάποιο μήνυμα
αντί της εκκαθάρισης;

prekageo
19-07-13, 18:13
Μήπως μπορεί κάποιος που έχει ανοικτή την εφαρμογή Ε1 να μας δώσει το URL της σελίδας που εμφανίζει τους τόκους; Έχω κάνει δήλωση και θα ήθελα να δω αν οι τόκοι που δήλωσα βάσει της βεβαίωσης που πήρα από την τράπεζα ταιριάζουν με τους τόκους του συστήματος. Αν το URL περιέχει προσωπικά δεδομένα, π.χ. ΑΦΜ, αλλάξτε το με τη λέξη ΑΦΜ, κοκ.

21706
19-07-13, 19:00
Μήπως μπορεί κάποιος που έχει ανοικτή την εφαρμογή Ε1 να μας δώσει το URL της σελίδας που εμφανίζει τους τόκους; Έχω κάνει δήλωση και θα ήθελα να δω αν οι τόκοι που δήλωσα βάσει της βεβαίωσης που πήρα από την τράπεζα ταιριάζουν με τους τόκους του συστήματος. Αν το URL περιέχει προσωπικά δεδομένα, π.χ. ΑΦΜ, αλλάξτε το με τη λέξη ΑΦΜ, κοκ.

Δες το λινκ του #680.

prekageo
19-07-13, 19:10
Βρήκα το link με πατέντα: https://www1.gsis.gr/webtax/incomefp/year2013/income/e1/Interests2013.do

Το πρόβλημα είναι ότι οι τόκοι που δήλωσα δεν ταιριάζουν με τους τόκους που βλέπω εκεί. Συγκεκριμένα το σύστημα υπολογίζει παραπάνω τόκους από αυτούς που έχω στις βεβαιώσεις. Και πιο συγκεκριμένα, το σύστημα εμφανίζει δύο λογαριασμούς στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο, εκ των οποίων βεβαίωση έχω μόνο για τον ένα εκ των δύο. Το ΤΤ δίνει ξεχωριστή βεβαίωση ανά λογαριασμό. Για ποιο λόγο έδωσε σε μένα μία βεβαίωση ενώ στο taxis έστειλε δύο λογαριασμούς, πραγματικά δεν ξέρω. :hmm:

21706
19-07-13, 19:19
Είσαι και στους δύο λογαριασμούς πρώτος δικαιούχος;
Αν πας στο ΤΤ θα σου δώσουν βεβαίωση και για τον άλλο
λογαριασμό. Προφανώς είναι παράλειψή τους.

rigas
19-07-13, 19:34
Ναι, δεν κάνουν τίποτα όπως το εννοείς......

Αρα φιλε μου οταν οι εφοριακοι διαμαρτυρονται για ελλειψη προσωπικου ειναι μονο διοτι τους υποκινει η αντιπολιτευσις?


Όταν υπέβαλες τη δήλωσή σου πήρες κάποιο μήνυμα
αντί της εκκαθάρισης;

Την ειχα υποβαλλει ταχυδρομικως.

- - - Updated - - -


Βρήκα το link με πατέντα: https://www1.gsis.gr/webtax/incomefp/year2013/income/e1/Interests2013.do

Το πρόβλημα είναι ότι οι τόκοι που δήλωσα δεν ταιριάζουν με τους τόκους που βλέπω εκεί.

Δηλαδη σε αυτο το link μπορει να δει καποιος τους τοκους του ενω εχει ηδη οριστικοποιησει τη δηλωση?

21706
19-07-13, 19:43
Την ειχα υποβαλλει ταχυδρομικως.



Εδώ όμως μιλάμε για ηλεκτρονική υποβολή.
Είναι διαφορετικές διαδικασίες.


Δηλαδη σε αυτο το link μπορει να δει καποιος τους τοκους του ενω εχει ηδη οριστικοποιησει τη δηλωση;

Όχι, δεν μπορεί.

prekageo
19-07-13, 20:02
Είσαι και στους δύο λογαριασμούς πρώτος δικαιούχος;
Αν πας στο ΤΤ θα σου δώσουν βεβαίωση και για τον άλλο
λογαριασμό. Προφανώς είναι παράλειψή τους.Συμφωνώ ότι είναι παράλειψή τους αλλά πλέον είναι πολύ αργά. Έχω ήδη υποβάλει τη δήλωση. Η διαδικασία της διόρθωσης είναι κάτι απλό; Έχεις υπόψη;


Όχι, δεν μπορεί.Ναι, μπορεί. Τουλάχιστον, σε μένα δουλεύει. Αρκεί να έχεις κάνει login στο taxis πριν επισκεφτείς το σύνδεσμο.

rigas
19-07-13, 20:10
Εδώ όμως μιλάμε για ηλεκτρονική υποβολή.
Είναι διαφορετικές διαδικασίες.

Ναι ειναι. Εγω τι φταιω?



Όχι, δεν μπορεί.

Ο φιλος ειπε
Βρήκα το link με πατέντα: https://www1.gsis.gr/webtax/incomefp...terests2013.do

Το πρόβλημα είναι ότι οι τόκοι που δήλωσα δεν ταιριάζουν με τους τόκους που βλέπω εκεί.

Aυτο σημαινει οτι εχει οριστικοποιησει τη δηλωση του.

stratus
19-07-13, 20:22
Καταφερα και εγω και ειδα τους τοκους που δινει το gsis για μενα,ενω εχω υποβαλει την δηλωση.Μου εμφανιζει μονο απο Eurobank 218 ευρω.Δηλ. δεν επρεπε να τους δηλωσω.Βεβαια εχω και 2500 ευρω απο FBBank τους οποιους εγω δηλωσα.Αμα περιμενα το συστημα δεν θα πληρωνα,τωρα που ημουνα "τιμιος" πληρωνω.:p Καλυτερα βεβαια γιατι δε θελω μπλεξιματα με την εφορια.

hedgehog
19-07-13, 20:34
Αρα φιλε μου οταν οι εφοριακοι διαμαρτυρονται για ελλειψη προσωπικου ειναι μονο διοτι τους υποκινει η αντιπολιτευσις?
είναι γιατί το τέρας της γραφειοκρατίας έχει ΠΟΛΥ περισσότερα κεφάλια από την διαχείριση των Ε1.
Υπάρχει πληθώρα ενεργειών που μπορεί ο πολίτης να κάνει μόνο από τον γκισέ ακόμη, και πληθώρα ενεργειών του κάθε υπαλλήλου της εφορίας που εξακολουθούν να είναι χρονοβόρες πολύπλοκες κλπ.


Ναι ειναι. Εγω τι φταιω?
Σαφώς πάντως δεν φταίνε αυτοί που σου έστειλαν το εκκαθαριστικό με καθυστέρηση μηνών ('νταξ'... φταίνε... αλλά όχι τόσο όσο φαντάζεσαι).

και σαφώς η περίπτωση σου δεν αναιρεί τις διαβεβαιώσεις τόσου κόσμου εδώ μέσα που λέει πως μέχρι και την περσινή δήλωση, το εκκαθαριστικό έβγαινε ταυτόχρονα με την ηλεκτρονική υποβολή του Ε1.

21706
19-07-13, 20:34
Συμφωνώ ότι είναι παράλειψή τους αλλά πλέον είναι πολύ αργά. Έχω ήδη υποβάλει τη δήλωση. Η διαδικασία της διόρθωσης είναι κάτι απλό; Έχεις υπόψη;


Φοβάμαι ότι χρειάζεται συμπληρωματική δήλωση αλλά
δεν είμαι βέβαιος. Αν ξέρει κάποιος ας μας πει.


Ναι, μπορεί. Τουλάχιστον, σε μένα δουλεύει. Αρκεί να έχεις κάνει login στο taxis πριν επισκεφτείς το σύνδεσμο.

Ευχαριστώ, δεν το ήξερα.

prekageo
19-07-13, 20:34
Ούτε από τη Γενική έχουν τους τόκους.

hedgehog
19-07-13, 20:40
Μόνο από τις τέσσερις μεγάλες τράπεζες (και όσες έχουν συγχωνευθεί με αυτές) έχει τους τόκους.
Alpha, Εθνική, Πειραιώς και Eurobank. (και παραδείγματα απορροφημένων είναι οι Αγροτική, Εμπορική, Κύπρου κλπ)

pakitis
20-07-13, 00:59
Επισης να σου πω οτι προπερσι που ειχα επιστροφη το... συστημα εκανε μηνες να μου στειλει την εκκαθαριση.

επιστροφή;;;;;;;;;; :respekt:

manoulamou
21-07-13, 18:14
Εν τω μεταξυ μερικες τραπεζες αφου εστειλαν τα στοιχεια στο gsis
αρνουνται να δωσουν βεβαιωσεις στους πελατες τους!
:rolleyes:

21706
21-07-13, 18:50
Έχει ενδιαφέρον να μάθουμε ποιες είναι.

Basilhs23_
21-07-13, 23:09
Τώρα μπήκα στο Ε1 μου να δώ τι παίζει με τους τόκους.

Μου έχουν αναγράψει τόκους κάτω του 1 ευρώ από 2 λογ/σμους στο ΤΤ και άλλον έναν 23ευρώ από την Αττικής.

rigas
21-07-13, 23:37
Βρήκα το link με πατέντα: https://www1.gsis.gr/wetax/incomefp/year2013/income/e1/Interests2013.do

Δε βλεπω να δουλευει αυτο το link, ισως στο μεταξυ το εκλεισαν. Δουλευει σε κανεναν?


είναι γιατί το τέρας της γραφειοκρατίας έχει ΠΟΛΥ περισσότερα κεφάλια από την διαχείριση των Ε1.
Υπάρχει πληθώρα ενεργειών που μπορεί ο πολίτης να κάνει μόνο από τον γκισέ ακόμη, και πληθώρα ενεργειών του κάθε υπαλλήλου της εφορίας που εξακολουθούν να είναι χρονοβόρες πολύπλοκες κλπ.
Aρα για ολα φταιει η γραφειοκρατια.



Σαφώς πάντως δεν φταίνε αυτοί που σου έστειλαν το εκκαθαριστικό με καθυστέρηση μηνών ('νταξ'... φταίνε... αλλά όχι τόσο όσο φαντάζεσαι).

και σαφώς η περίπτωση σου δεν αναιρεί τις διαβεβαιώσεις τόσου κόσμου εδώ μέσα που λέει πως μέχρι και την περσινή δήλωση, το εκκαθαριστικό έβγαινε ταυτόχρονα με την ηλεκτρονική υποβολή του Ε1.
Μαλλον θα φταιει η γραφειοκρατια.

Ναι ειπαμε, με την ηλεκτρονικη υποβολη βγαινει αμεσως το εκκαθαριστικο(φυσικα εκκρεμει ο ελεγχος). Το πραγμα αλλαζει οταν την υποβαλλεις ταχυδρομικως. Εκει αποστελλεις ολα τα δικαιολογητικα σου αρα δε τιθεται θεμα να κληθεις.


επιστροφή;;;;;;;;;; :respekt:

Βεβαια, προπερσι πληρωναν καλα οι αποδειξεις, πολυς κοσμος πηρε επιστροφη.

21706
22-07-13, 07:58
Δε βλεπω να δουλευει αυτο το link, ισως στο μεταξυ το εκλεισαν. Δουλευει σε κανεναν?


Σε μένα δουλεύει.

- - - Updated - - -


Τώρα μπήκα στο Ε1 μου να δώ τι παίζει με τους τόκους.

Μου έχουν αναγράψει τόκους κάτω του 1 ευρώ από 2 λογ/σμους στο ΤΤ και άλλον έναν 23ευρώ από την Αττικής.

Τα γράφουν όλα αλλά αν είναι συνολικά κάτω
από 250€ δεν τα λογαριάζουν.

cool11
22-07-13, 09:17
Χιλιάδες λάθη έχουν εντοπισθεί στα στοιχεία των τόκων καταθέσεων στο Taxinet
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231258454

manoulamou
22-07-13, 09:25
...Κατανοούμε ότι
σε πολλές από τις ανωτέρω περιπτώσεις τα νέα δεδομένα απαιτούσαν χρόνο από τους υπαλλήλους του Υπ. Οικονομικών
είτε να ερμηνεύσουν διατάξεις που ούτε καν είχαν εισηγηθεί, είτε να σχεδιάσουν νέες οδηγίες για τις αλλαγές που επήλθαν.
Γιατί όμως να μην υπάρχει η ίδια κατανόηση από πλευράς Υπ. Οικ.
και για τους λογιστές που είναι υποχρεωμένοι να εφαρμόσουν όλα τα ανωτέρω;
Εάν είμαστε πράγματι λαός της τελευταίας στιγμής,
αυτό οφείλεται σε μεγάλο βαθμό και στην πολιτεία που δίνει πρώτη το «καλό» παράδειγμα.... (http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/14555)

cool11
22-07-13, 13:15
Μετά από ....πόσους μήνες από τη υποβολή των ηλεκτρονικών φορολογικών μας δηλώσεων, θα μαθουμε για την εκκαθάριση;

hedgehog
22-07-13, 13:26
φέτος κανείς δεν ξέρει :p
Θεωρώ δεδομένο πως θα είναι σαφώς μετά την λήξη της προθεσμίας υποβολής των Ε7, που αν δεν κάνω λάθος πήρε νέα παράταση για τις 29/7 (και βλέπουμε)...
Προσωπικά δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος πως θα είναι πριν το Φθινόπωρο, αν και τους "καίει" να βγουν τα εκκαθαριστικά για να αρχίσουν να εισπράττουν

Basilhs23_
22-07-13, 18:00
Taxis Net - OFF - X. Θεοχάρης: Θα κάνω ότι μπορώ, θα βρεθεί λύση


Όπως είναι ήδη γνωστό, σήμερα εκπνέει η προθεσμία για την υποβολή φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων (το Α.Φ.Μ. των οποίων λήγει σε 1,2) και στο Taxis ξεκίνησαν τα γνωστά του προβλήματα.

Εδώ και λίγη ώρα παρατηρούνται σημαντικά προβλήματα στην πρόσβαση σε όλες σχεδόν τις εφαρμογές.

Ο Κος Θεοχάρης για μία ακόμα φορά διέψευσε δημοσιεύματα των τελευταίων ημερών περί παράτασης, ωστόσο όπως δείχνουν οι τελευταίες δηλώσεις του μέσω tweeter, δείχνει διατεθειμένος να κάνει ότι μπορεί αν και δεν είναι αυτός ο οποίος μπορεί να πάρει την απόφαση περί παράτασης. 'Όπως χαρακτηριστικά αναφέρει μόνο εισηγήσεις μπορεί να κάνει.

Οι χαρακτηριστικοί διάλογοι στο tweeter


ZANOSSPYRIDON : paratash ston efialti den antexoyme allo

Harry Theoharis : ‏ δηλώστε και θα δούμε. Μην ανησυχεί το θα βρούμε λύση.

ZANOSSPYRIDON αν δωσετε παρτση, να το ξερουμε σημερα,πρεπει να δουμε αν θα κανουμε και μεις καλοκαιρι 2 βδομαδες ή οχι.

Harry Theoharis : δεν μπορώ να σας πω σήμερα.


-------

‏@KOZARIDOURALLI δεν θέλω να μου πείτε τίποτα, απλώς αφήστε τα αφμ μεχρι 30/8 δώστε μου αυτήν την ευκαιρία, δείτε την ανθρώπινη πλευρά

Harry Theoharis ‏@htheoharis Αυτό προσπαθώ όμως δεν είναι όλα στο χέρι μου. Θα γίνει κάθε προσπάθεια.


-------


Manolo Apostolakis ‏@ApostolakisGR : κ. Θεοχαρη σας παρακαλώ πολύ να δώσετε παράταση στις δηλώσεις ΦΠ. Πραγματικά είναι αδυνατο να προλάβουμε.


Harry Theoharis ‏@htheoharis 4h : προσπαθώ!

-------


GERONTA BASILIKI ‏@bgeronta Οι οικογένειές μας διαλύθηκαν. Υπάρχει κάποιο νέο για παράταση φορολογικών δηλώσεων;

Harry Theoharis ‏@htheoharis : δεν έχω δυστυχώς κάτι νεότερο.

Pantelix ‏@pandelos : Επειδή όλοι μ' εσάς τα έχουμε βάλει, η απόφαση για τυχόν παράταση είναι δική σας υπόθεση ή όχι; @bgeronta

Harry Theoharis ‏@htheoharis : χρειάζεται διαπραγμάτευση με την τρόικα. Δεν είναι τελική δική μου. Εισήγηση κάνω όμως.

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/14556

cool11
22-07-13, 20:09
Μετα την οριστικη υποβολη της δηλωσης, μπορει καποιος να δει τα στοιχεια των τοκων που περαστηκαν στο taxis συμφωνα με οσα (λαθεμενα) διαβιβασαν οι τραπεζες;
Κατα την υποβολη, τα εδειχνε. Μετα την υποβολη, ειναι με καποιο τροπο ορατα αυτα τα σημεια, ή τελος, δεν μπορει κανεις να τα δει;

21706
22-07-13, 20:12
Μετα την οριστικη υποβολη της δηλωσης, μπορει καποιος να δει τα στοιχεια των τοκων που περαστηκαν στο taxis συμφωνα με οσα (λαθεμενα) διαβιβασαν οι τραπεζες;
Κατα την υποβολη, τα εδειχνε. Μετα την υποβολη, ειναι με καποιο τροπο ορατα αυτα τα σημεια, ή τελος, δεν μπορει κανεις να τα δει;

Μπαίνεις στη σελίδα της δήλωσης και μετά ανοίγεις το
https://www1.gsis.gr/webtax/incomefp/year2013/income/e1/Interests2013.do

cool11
22-07-13, 20:15
Προσπαθω να μπω στο taxis και γραφει
"Προσωρινή απώλεια σύνδεσης. Προσπαθείστε πάλι αφού κλείσετε όλα τα παράθυρα του φυλλομετρητή (Browser) !!"
Φυσικα, μονο ενα παραθυρο-browser εχω ανοιξει.

21706
22-07-13, 20:19
Είναι επειδή δεν θέλει να δώσει παράταση o Χάρυ Πότερ:)

Basilhs23_
22-07-13, 21:20
Δόθηκε παράταση για τα ΑΦΜ που λήγουν σε 1 και 2, τελειώνει στις 26/07 Παρασκευή.

Γνώμη μου, θα δίνουν άλλη μια εβδομάδα επιπλέον μετά από κάθε καταληκτική ημερομηνία των ΑΦΜ, και μάλλον θα δωθεί άλλη μια εβδομάδα γενικά για τους υπόλοιπους που έμειναν, θα πάμε μέχρι την μέση του Σεπτεμβρίου και τέλος.

rigas
22-07-13, 22:06
Σε μένα δουλεύει.

Aυτη τη στιγμη σου δουλευει? ή δουλευε μονο στην αρχη?



Χιλιάδες λάθη έχουν εντοπισθεί στα στοιχεία των τόκων καταθέσεων στο Taxinet
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231258454

Εαν λοιπον εχουμε αλλο ποσο στη βεβαιωση, και αλλο ποσο εστειλε η τραπεζα στην εφορια, ποιο απο τα δυο λαμβανει υποψη της η εφορια?

- - - Updated - - -


Προσπαθω να μπω στο taxis και γραφει
"Προσωρινή απώλεια σύνδεσης. Προσπαθείστε πάλι αφού κλείσετε όλα τα παράθυρα του φυλλομετρητή (Browser) !!"
Φυσικα, μονο ενα παραθυρο-browser εχω ανοιξει.

Εμενα συνηθως μου λεει οτι ο λογ/σμος μου ειναι locked...

21706
22-07-13, 22:22
Aυτη τη στιγμη σου δουλευει? ή δουλευε μονο στην αρχη?


Αυτή τη στιγμή δουλεύει.

gsenso
22-07-13, 22:50
Harry Theoharis ‏@htheoharis 13 Jul
Στην εφαρμογή υποβολής του Ε9 βρίσκετε τα εκκαθαριστικά του ΦΑΠ 2011. Σπεύσατε να πληρώσετε! :)

Θεοχάρη τώρα δεν ευκαιρώ γιατί βαστώ τα αχαμνά μου. Μόλις τα αφήσω όμως θα σπεύσω ταχέως στην πλησιέστερη ΔΟΥ να διευθετήσω τις υποθέσεις μου.

ΤΙΝΑΦΤΟΣΡΕ

Basilhs23_
23-07-13, 00:49
Ναι σίγα μην ξοδέψουμε τα cents και το μελάνι του εκτυπωτή μας για εκτύπωση εκκαθαριστικού, ας το στείλουνε (μεταξυ σοβαρού και αστείου).

pakitis
23-07-13, 01:14
Παίδες, εγώ έχω δώσει ό,τι χρειαζόταν σε λογιστή να μου κάνει τη δήλωση πριν από ένα μήνα και βάλε. Θα μου έρθει εκκαθαριστικό στο σπίτι; Τώρα θα μου πείτε γιατί δε μιλάς με το λογιστή σου. Θα του ρίξω ένα τηλέφωνο αλλά βλέπω κι εδώ είστε οργανωμένοι. :)

Basilhs23_
23-07-13, 01:46
Πρώτα απ΄όλα δεν μας είπες αν έχεις επιβεβαιώσει οτι σου υπέβαλλε το Ε1 στο σύστημα, μπορεί να μην την έχει υποβάλλει κάν. Αν την έχει υποβάλλει περίμενε το εκκαθαριστικό.

aroutis
23-07-13, 02:54
Μόλις checkάρα τους τοκους. Μια χαρά όλα.

21706
23-07-13, 10:16
Harry Theoharis ‏@htheoharis 13 Jul
Στην εφαρμογή υποβολής του Ε9 βρίσκετε τα εκκαθαριστικά του ΦΑΠ 2011. Σπεύσατε να πληρώσετε!

Θεοχάρη τώρα δεν ευκαιρώ γιατί βαστώ τα αχαμνά μου. Μόλις τα αφήσω όμως θα σπεύσω ταχέως στην πλησιέστερη ΔΟΥ να διευθετήσω τις υποθέσεις μου.

ΤΙΝΑΦΤΟΣΡΕ

Στον ύπνο του το είδε; Εγώ βλέπω μόνο του 2010:
126748

- - - Updated - - -

Ο πίνακας των τόκων δεν λαμβάνεται υπόψη!! (είπε ο Χάρυ Πότερ).


Socrates‏@Shasiotis5h
@htheoharis κοινός λογ 4 ατόμων, τόκοι δια 4,Δεν προχωρά όμως οριστική υποβολή δήλωσης επειδή ως 1ος οι τόκοι σε μένα, διαφωνεί 659,τι κάνω;
Harry Theoharis‏@htheoharis1h
@Shasiotis τι παει να πει διαφωνεί; Τον 659 τον γράφετε εσείς. Το πίνακα κι των τόκων ειναι βοηθητικό για εσάς δεν λαμβάνεται υπόψη.
8:37 PM - 22 Jul 13

- - - Updated - - -

Το Ε9 2013 έχει μερικές νέες στήλες:
126754

manoulamou
23-07-13, 13:02
Είναι επειδή δεν θέλει να δώσει παράταση o Χάρυ Πότερ:)

Αλλος εχει το ονομα κι αλλος τη χαρη το ποτέρ :p
Τσιγαριζουν τους πολιτες, τσιγαριζουν και τους λογιστες ΟΜΗΡΟΙ των ανικανων και αμοραλΗστων!
:twisted:

@ ADSLgr.com All rights reserved.