PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογια εισοδηματος 2013



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22

Basilhs23_
23-07-13, 16:18
Το Ε9 2013 έχει μερικές νέες στήλες:
126754

Καλά σε λίγο θα μας ζητάνε και πόσα κυβικά μέτρα μπετόν έχει το κτίσμα. Όσο για το μήκος της πρόσοψης, τι ζητάει ο ποιητής? Εμένα π.χ που είναι γωνιακό ποιά πρόσοψη θα πρέπει να μετρήσω?

KeRMiT75
23-07-13, 17:52
Καλά σε λίγο θα μας ζητάνε και πόσα κυβικά μέτρα μπετόν έχει το κτίσμα. Όσο για το μήκος της πρόσοψης, τι ζητάει ο ποιητής? Εμένα π.χ που είναι γωνιακό ποιά πρόσοψη θα πρέπει να μετρήσω?
Μάλλον το άθροισμα και των δύο.

21706
23-07-13, 18:00
Ναι, το άθροισμα είναι, όπως λένε και οι οδηγίες:


Μήκος πρόσοψης οικοπέδου (29), Συμπληρώνεται το μήκος πρόσοψης του οικοπέδου ή το άθροισμα των προσόψεων σε μέτρα, προκειμένου να υπολογιστεί το κριτήριο βάθους.

Basilhs23_
23-07-13, 19:15
Το κριτήριο βάθμους από οτι ήξερα αφορά τα οικόπεδα. Τώρα ζητάνε το μήκος πρόσοψης και για το ακίνητο και για το οικόπεδο. Και υποθέτω αυτό το μήκος αφορά μόνο τις προσόψεις σε δρόμους? Γιατί π.χ ο δικός μου όροφος έχει και πρόσοψη σε ακάλυπτο χώρο έχει και πρόσοψη σε διπλανό οικόπεδο που δεν υπάρχει δρόμος.

cool11
23-07-13, 19:16
Πεσμενο παλι ρε παιδια? Αμα ξαναγινει online, πειτε. Μη φορτωνω κι εγω με το traffic μου το συστημα.

21706
23-07-13, 19:35
Το κριτήριο βάθμους από οτι ήξερα αφορά τα οικόπεδα. Τώρα ζητάνε το μήκος πρόσοψης και για το ακίνητο και για το οικόπεδο. Και υποθέτω αυτό το μήκος αφορά μόνο τις προσόψεις σε δρόμους? Γιατί π.χ ο δικός μου όροφος έχει και πρόσοψη σε ακάλυπτο χώρο έχει και πρόσοψη σε διπλανό οικόπεδο που δεν υπάρχει δρόμος.

Όντως, σύμφωνα με την ΠΟΛ.1149/9.6.1994 δεν είναι για κατοικίες:


16. Κριτήριο βάθους:
α) επαγγελματικής στέγης, είναι το γινόμενο του μήκους της πρόσοψης ή του αθροίσματος των προσόψεων του επί τον εαυτό του επί δύο.
β) οικοπέδου, είναι το γινόμενο του μήκους της πρόσοψης ή του αθροίσματος των προσό­ψεων του επί τον εαυτό του επί τρία.
Σε μη οικοδομήσιμα οικόπεδα ή οικοπεδικά τμήματα καθώς και σε απαλλοτριωτέα ακίνητα, δεν εφαρμόζεται το κριτήριο βάθους.

cool11
23-07-13, 23:30
Μεσανυχτα, κι ακομη πεσμενο το taxis? Εξακολουθει μετα το login να βγαζει σφαλμα.
Δηλαδη τι θα γινει ρε παιδια?

skoupas
23-07-13, 23:42
Μεσανυχτα, κι ακομη πεσμενο το taxis? Εξακολουθει μετα το login να βγαζει σφαλμα.
Δηλαδη τι θα γινει ρε παιδια?

Μπαίνει αυτή την ώρα. Αλλά ήταν πεσμένο για κάτι ώρες πριν.

anon
24-07-13, 10:02
Αποτέλεσμα των οριζόντιων περικοπών.
Ναι, στο ΥΠΟΙΚ έπερνε ο προγραμματιστής ο καλός (και ο κακός) κάνα 2500 - 3000 ευρώ, τόσα έπερνε και ο κλητήρας. Οριζόντιες περικοπές; Ολοι χάσανε τα επιδόματα (οι περισσότεροι καλώς), όλοι πέσανε κάπου 1500 κάτω. Και ο καλός προγραμματιστής με μεγάλη τεχνογνωσία, να μείνει στο υπουργείο με 1200 ευρώ το μήνα; Οταν μπορεί να βρεί με το καλημέρα δουλειά στον ιδιωτικό τομέα και στο εξωτερικό με το λιγότερο τα διπλά; Ε; τι λέτε; Χώρια που ακούστηκε ότι οι υπόλοιποι κάνουν Λευκή Απεργία. Δεν πληρώνεις υπερωρίες, δεν κάθομαι. Αν θέλεις απόλυσέ με, σου λέει. Ολα θα γίνονται by the book, δηλαδή κάθε αιτημα πχ να πρωτοκολείται να αρχειοθετείται, ο προιστάμενος να δίνει την ανάλογη προτεραιότητα, να γίνονται εκθέσεις εργασίας και πλάνο, δοκιμαστικό, πιλοτικό, στην παραγωγή, κλπ κλπ κλπ, ενώ μπορεί να θέλεις να αλλάξεις δυο γραμμές στην ιστοσελίδα, που θάλεγες κάντο Ζαχαρία, τελικά ο ΖαχαρίαςΔενΤοΦτιάχνω να κάνει δυο μέρες...

Αλλά μην στεναχωριέστε, με 600 ευρώπουλα θα πάρουν κάτι παιδάκια, τζιμάνια (έτσι σκέφτονται μάλλον)....

21706
24-07-13, 13:00
Εν τω μεταξύ η Πειραιώς δεν δίνει βεβαιώσεις!
Λέει ότι τα έχει περάσει όλα ηλεκτρονικά.
Τα οποία ηλεκτρονικά ο κ. Χάρυ Πότερ λέει ότι
δεν λαμβάνονται υπόψη!
Τα συμπεράσματα δικά σας...

Basilhs23_
24-07-13, 15:51
Σήμερα πήγε η μητέρα μου για να βγάλει κλειδάριθμο αφού τελικά δεν μας τον έστειλαν με επιστολή. Υπήρχε μεγάλη ουρά στην εφορία και στο τέλος λένε οτι έπεσε το σύστημα.

Prince Of Persia
24-07-13, 16:51
Ρε παιδια,παω να κανω το Ε1 και μολις παταω οριστικη υποβολη μου βγαζει μια ασπρη οθονη.Τι μπορει να συμβαινει;

cool11
24-07-13, 17:13
3η μερα που βλεπω συνεχως το ιδιο μηνυμα
(ανεξαρτητα τι ωρα προσπαθω να κανω login)
126863
Για ποσο καιρο θα το βλεπω ακομη;

21706
24-07-13, 17:17
3η μερα που βλεπω συνεχως το ιδιο μηνυμα
(ανεξαρτητα τι ωρα προσπαθω να κανω login)
126863
Για ποσο καιρο θα το βλεπω ακομη;

Το δοκίμασα τώρα και δουλεύει.

jkoukos
24-07-13, 17:19
Και σε μένα εμφανίζεται κανονικά.

Prince Of Persia
24-07-13, 17:25
Παιδια εσεις εχετε κανει το Ε1 κανονικα;Εμενα οταν μου ζηταει να συμπληρωσω το αφμ του εργοδοτη και τα ποσα,δεν βαζω τιποτα αφου ειμαι ανεργος και οταν παταω οριστικη υποβολη μου φορτωνει μια ασπρη οθονη.Τι κανω λαθος;

cool11
24-07-13, 17:26
Αυτη ακριβως τη στιγμη που ποσταρω, το δοκιμαζω και μου πετα αυτο το μηνυμα.
Περιττο να πω, οτι για την ιστορια, δοκιμασα με ενα σωρο browsers.
Δεν μπορω να καταλαβω πως εσας σας το εμφανιζει.
Και σε μενα το εμφανιζει το login, αλλα οταν βαζω τους κωδικους να μπω, τοτε μου πετα το μηνυμα.
Μπορειτε να δοκιμασετε να βαλετε τους κωδικους σας να μου πειτε αν μπαινει;

Prince Of Persia
24-07-13, 17:28
Εγω μπαινω κανονικα,κανω το Ε1 αλλα οπως ειπα παραπανω στην οριστικη υποβολη μου βγαζει ασπρη οθονη,το εχω δοκιμασει με ολους τους broswers και παλι το ιδιο.

21706
24-07-13, 17:29
Αυτη ακριβως τη στιγμη που ποσταρω, το δοκιμαζω και μου πετα αυτο το μηνυμα.
Περιττο να πω, οτι για την ιστορια, δοκιμασα με ενα σωρο browsers.
Δεν μπορω να καταλαβω πως εσας σας το εμφανιζει.
Και σε μενα το εμφανιζει το login, αλλα οταν βαζω τους κωδικους να μπω, τοτε μου πετα το μηνυμα.
Μπορειτε να δοκιμασετε να βαλετε τους κωδικους σας να μου πειτε αν μπαινει;

Τους κωδικούς τους βάζεις για να μπεις στο σύστημα.
Για τους τόκους δεν βάζεις κωδικούς.

prekageo
24-07-13, 17:32
Σημείωση: Πριν δεις τους τόκους με την πατέντα που έχουμε αναφέρει παραπάνω, πρέπει να κάνεις είσοδο στην εφαρμογή του Ε1. Αλλιώς πετάει το μήνυμα που βλέπει ο cool11.

cool11
24-07-13, 17:34
Σημείωση: Πριν δεις τους τόκους με την πατέντα που έχουμε αναφέρει παραπάνω, πρέπει να κάνεις είσοδο στην εφαρμογή του Ε1. Αλλιώς πετάει το μήνυμα που βλέπει ο cool11.

Ε ναι ρε παιδια, αυτο παθαινω. Πως μπορω να δω τους τοκους διχως login?

21706
24-07-13, 17:37
Ε ναι ρε παιδια, αυτο παθαινω. Πως μπορω να δω τους τοκους διχως login?

Πώς είχες μπει στο σύστημα όταν έφτιαχνες τη δήλωσή σου;
Με τον ίδιο τρόπο θα μπεις και τώρα.

Basilhs23_
24-07-13, 17:39
Δεν γίνεται να τους δείς δίχως login ! Πρέπει να συνδεθείς στον λογ/σμο σου με το username/password.

cool11
24-07-13, 17:39
Αλλο παλι και τουτο. Μπηκα να δω μηπως και μου εδωσε το εκκαθαριστικο. Πατω στο pdf και μου ανοιξε ενα αρχειο, μεγεθους 1kb οταν το κατεβασα, που δεν ειχε τιποτε αλλο, παρα μονο ενα νουμερο μεγαλο στη μεση της σελιδας!
Τι ειναι αυτο παλι?
Οταν ξαναπατησα στο pdf, δεν βγαζει τιποτε τωρα πια.

21706
24-07-13, 17:41
Το λάθος του είναι ότι προσπαθεί να μπει στο σύστημα από το
https://www1.gsis.gr/webtax/incomefp/year2013/income/e1/Interests2013.do

cool11
24-07-13, 17:41
Δεν γίνεται να τους δείς δίχως login ! Πρέπει να συνδεθείς στον λογ/σμο σου με το username/password.

Ε παω να συνδεθω, εδω και 3 μερες συνεχεια το ιδιο, και μου βγαζει το παραπανω μηνυμα. Αλλα οι συμφορουμιτες μου λενε οτι πριν απο λιγα λεπτα εμπαιναν!!! Μονο σε μενα δεν προχωρα μετα το login?
Μηπως παιδια, δεν βαλατε τους κωδικους;
Πριν λιγο μπηκα κι εγω στο E1, αλλα στη σελιδα στο λινκ που σας εδωσα για να δω τους τοκους, βγαζει αυτο το χαζομηνυμα.
Βαλτε τους κωδικους σας. Μπαινει?
Αν οχι, πως αλλιως να δω τους τοκους;

KeRMiT75
24-07-13, 17:42
Έχεις δοκιμάσει να διαγράψεις τα Cookies των φυλλομετρητών σου;

Prince Of Persia
24-07-13, 17:45
Παιδια σε αυτο που ρωτησα εγω εχει κανενας καμια λυση τι μπορει να συμβαινει;

21706
24-07-13, 17:47
Πριν λιγο μπηκα κι εγω στο E1, αλλα στη σελιδα στο λινκ που σας εδωσα για να δω τους τοκους, βγαζει αυτο το χαζομηνυμα.
Βαλτε τους κωδικους σας. Μπαινει?


Δεν ζητάει τίποτα. Βγάζει κατευθείαν τον πίνακα των τόκων.

hedgehog
24-07-13, 17:50
Ε ναι ρε παιδια, αυτο παθαινω. Πως μπορω να δω τους τοκους διχως login?

Αλίμονο!!!
Αν μπορούσες να δεις τους τόκους χωρίς να κάνεις login θα μιλούσαμε για γκάφα ολκής!!!
Κατ' αρχήν ποιανού τους τόκους θα σου έδειχνε;

cool11
24-07-13, 17:57
Δεν ζητάει τίποτα. Βγάζει κατευθείαν τον πίνακα των τόκων.

Μαλλον εχει κρατημενους τους κωδικους σου.
Εγω τελικα με τα πολλα, καταφερα να δω τους τοκους, για εναν κωδικο.
Εσβησα και τα cookies.
Εκανα και αποσυνδεση.
Τωρα προσπαθω να δω τους τοκους για λογαριασμο δικου μου ανθρωπου, και παλι πετα το μηνυμα.

Απο ποιο λινκ τους βλεπετε?
Για καντε αποσυνδεση να δειτε αν θα τους ξαναδειτε!

- - - Updated - - -


Αλίμονο!!!
Αν μπορούσες να δεις τους τόκους χωρίς να κάνεις login θα μιλούσαμε για γκάφα ολκής!!!
Κατ' αρχήν ποιανού τους τόκους θα σου έδειχνε;

Καποιος πιο πανω ειπε οτι δεν θελει login, κι εγω το συνεχισα...
ετσι ειναι οπως τα λες.

21706
24-07-13, 18:01
Καποιος πιο πανω ειπε οτι δεν θελει login, κι εγω το συνεχισα...
ετσι ειναι οπως τα λες.

Το login είπαμε είναι για να μπεις στο Ε1.
Μετά πατάς το λινκ των τόκων και δεν σου ζητάει κωδικούς.

Prince Of Persia
24-07-13, 18:02
Μετα την οριστικη υποβολη του Ε1 κανονικα τι πρεπει να σου εμφανιζει;

cool11
24-07-13, 18:07
Το login είπαμε είναι για να μπεις στο Ε1.
Μετά πατάς το λινκ των τόκων και δεν σου ζητάει κωδικούς.

Ευχαριστω! Ετσι, ειναι, επιτελους το εκανε!

21706
24-07-13, 18:10
Μετα την οριστικη υποβολη του Ε1 κανονικα τι πρεπει να σου εμφανιζει;

Μια σελίδα όπου λέει ότι το Ε1 υποβλήθηκε οριστικά
και μπορείς να το εκτυπώσεις.

Prince Of Persia
24-07-13, 18:14
Μια σελίδα όπου λέει ότι το Ε1 υποβλήθηκε οριστικά
και μπορείς να το εκτυπώσεις.

Εμενα οταν παταω οριστικη υποβολη μου φορτωνει μια ασπρη οθονη,εχω δοκιμασει ολους τους browsers και παλι τα ιδια,δεν ξερω πραγματικα τι συμβαινει.Οταν παω στην κατασταση μου λεει οτι η δηλωση εχει αποθηκευτει προσωρινα.

jkoukos
24-07-13, 19:04
Παιδια εσεις εχετε κανει το Ε1 κανονικα;Εμενα οταν μου ζηταει να συμπληρωσω το αφμ του εργοδοτη και τα ποσα,δεν βαζω τιποτα αφου ειμαι ανεργος και οταν παταω οριστικη υποβολη μου φορτωνει μια ασπρη οθονη.Τι κανω λαθος;
Δεν ξέρω τι γίνεται σε άνεργο, αλλά κανονικά η σελίδα αυτή εμφανίζεται για να βάλεις τον ΑΦΜ του εργοδότη σου και το ποσό. Χρησιμοποιείται μάλλον για διασταύρωση.
Δεξιά στον πίνακα στην τελευταία στήλη στο πάνω μέρος πρέπει να σου εμφανίζει το αντίστοιχο ποσό. Εσένα τι σου εμφανίζει εκεί;
Χωρίς να συμπληρώσεις τον πίνακα αυτόν, υποβολή και εκκαθάριση δεν γίνεται.

Prince Of Persia
24-07-13, 19:17
Δεν ξέρω τι γίνεται σε άνεργο, αλλά κανονικά η σελίδα αυτή εμφανίζεται για να βάλεις τον ΑΦΜ του εργοδότη σου και το ποσό. Χρησιμοποιείται μάλλον για διασταύρωση.
Δεξιά στον πίνακα στην τελευταία στήλη στο πάνω μέρος πρέπει να σου εμφανίζει το αντίστοιχο ποσό. Εσένα τι σου εμφανίζει εκεί;
Χωρίς να συμπληρώσεις τον πίνακα αυτόν, υποβολή και εκκαθάριση δεν γίνεται.

Τον κωδικο 301,δηλαδη το Αθροισμα καθαρών ποσών από μισθούς, ημερομίσθια κτλ. που ειναι μηδενικο.

stratus
24-07-13, 19:58
Μήπως έχεις βάλει 0 στο πεδίο των μισθών; Κανονικά πρέπει να είναι κενό

Prince Of Persia
24-07-13, 20:04
Μήπως έχεις βάλει 0 στο πεδίο των μισθών; Κανονικά πρέπει να είναι κενό

Εχω βαλει 0,00 γιατι σκετο 0 δεν το δεχοταν.

Basilhs23_
24-07-13, 23:23
Δεν βάζεις τίποτα αν δεν έχεις εισόδημα, το αφήνεις κενό.

Εν το μεταξύ τώρα μπήκα λίγο το βράδυ στο σύστημα για να τροποποιήσω το Ε1 που το έχω προσωρινά αποθηκευμένο και σε κάποια φάση μου πέταξε το μήνυμα που έγραφε και ο cool11. Όμως μετά επανασυνδέθηκα κανονικά.

bossoq
25-07-13, 16:33
Εχω ένα πρόβλημα της τελευταίας στιγμής..
Από τον Οκτώβρη του 2012 άλλαξα τόπο κατοικίας(από Έβρο-Θεσσαλονίκη)
και δεν μπορώ να έχω πρόσβαση στον κωδικό του μετρητή της ΔΕΗ, στο σπίτι που νοίκιαζα
στον Έβρο.Ο ιδιοκτήτης του σπιτιού εξαφανισμένος.Τώρα φιλοξενούμαι στο σπίτι που νοικιάζει η μητέρα μου.
Τι μπορώ να κάνω στην συμπλήρωση της δήλωσης ,ωστε να μην έχω κάποιο πρόβλημα?

21706
25-07-13, 17:00
Αν ρωτήσεις τη ΔΕΗ ίσως να ξέρουν.

mezger
25-07-13, 17:01
Πάρε στο 11770 και δώσε όνομα και διεύθυνση, θα σου βρούνε τον αριθμό παροχής. Αν έχει αλλάξει το όνομα (αν έχει του νέου ενοικιαστή που δεν το ξέρεις π.χ.) δεν θα το βρούνε. Υποθέτω ότι δεν είσαι διατεθειμένος να πεταχτείς να δεις τον αριθμό από το ρολόι, οπότε αν όλα αποτύχουν βάζεις 9 εννιάρια (ότι δηλαδή δεν έχει μετρητή). Θα είναι λάθος, αλλά ακόμα και να το ψάξουν τόσο πολύ που να σου ζητήσουν εξηγήσεις, είναι απίθανο να έχεις επιπτώσεις.

bossoq
25-07-13, 17:28
Πάρε στο 11770 και δώσε όνομα και διεύθυνση, θα σου βρούνε τον αριθμό παροχής. Αν έχει αλλάξει το όνομα (αν έχει του νέου ενοικιαστή που δεν το ξέρεις π.χ.) δεν θα το βρούνε. Υποθέτω ότι δεν είσαι διατεθειμένος να πεταχτείς να δεις τον αριθμό από το ρολόι, οπότε αν όλα αποτύχουν βάζεις 9 εννιάρια (ότι δηλαδή δεν έχει μετρητή). Θα είναι λάθος, αλλά ακόμα και να το ψάξουν τόσο πολύ που να σου ζητήσουν εξηγήσεις, είναι απίθανο να έχεις επιπτώσεις.

Να δώσω 300 ευρώ σε βενζίνες για να βρώ τον αριθμό του μετρητή,ψιλοχλωμό.
Το κακό στο σενάριο με το 11770,είναι ότι το διαμέρισμά ήταν σε πολυκατοικία
της οποίας τα μισά διαμερίσματα είχε ο ιδιοκτήτητης και του δικού μου διαμερίσματος.

(Αυτές οι μετακομίσεις πολύ με εκνευρίζουν:p).

Η Χαζή ερώτηση της Ημέρας:
Γίνεται να μη δηλώσω κατοικία;:oops:

mezger
25-07-13, 17:35
Γίνεται


13. Πώς θα συμπληρώσω τη δήλωσή μου όταν διαμένω σε σκηνή;

Σε περίπτωση φορολογούμενου σκηνίτη / νομάδα (διαμονή σε σκηνή) συμπληρώνεται ο κωδικός 801 με τον Α.Φ.Μ. 000000000 (9 μηδενικά).

:P

bossoq
25-07-13, 17:57
Γίνεται



:P

:respekt:

Prince Of Persia
25-07-13, 19:10
Δεν βάζεις τίποτα αν δεν έχεις εισόδημα, το αφήνεις κενό.

Εν το μεταξύ τώρα μπήκα λίγο το βράδυ στο σύστημα για να τροποποιήσω το Ε1 που το έχω προσωρινά αποθηκευμένο και σε κάποια φάση μου πέταξε το μήνυμα που έγραφε και ο cool11. Όμως μετά επανασυνδέθηκα κανονικά.

Ειχες δικιο φιλε,σε ευχαριστω πολυ,να 'σαι καλα!

21706
25-07-13, 19:14
Διαρροή προσωπικών δεδομένων τουλάχιστον 6 εκ. πολιτών (http://tvxs.gr/news/ellada/diarroi-prosopikon-dedomenon-toylaxiston-6-ek-politon-apopeira-sygkalypsis)


Τα αρχεία που έχουν διαρρεύσει περιλαμβάνουν κάθε είδους ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα και πιο συγκεκριμένα:

-Τα δηλωθέντα στις φορολογικές δηλώσεις στοιχεία στα έντυπα Ε1 για τα έτη από το 2003 έως το 2009 καθώς και τα πιο πρόσφατα στοιχεία του 2012.

-Τα στοιχεία υπολογισμού του Ενιαίου Τέλους Ακινήτων για το 2008, 2009 και 2012.

-Τα στοιχεία υπολογισμού της έκτακτης εισφοράς του 2011.

-Τα σημειώματα για τις περαιώσεις που εστάλησαν το 2010 από το Υπουργείο Οικονομικών.

-Στοιχεία των τελών κυκλοφορίας για όλα τα έτη από το 2006 έως το 2012(!) καθώς και στοιχεία συναλλαγών και δηλώσεων πολιτών για πολλές ακόμη χρονιές.

Basilhs23_
25-07-13, 19:39
Η Χαζή ερώτηση της Ημέρας:
Γίνεται να μη δηλώσω κατοικία;:oops:

Το σκέφτηκα και εγώ να το κάνω για ένα δώμα που έχουμε πάνω από τον όροφό που μένω, αλλά είναι επίφοβο.

- - - Updated - - -


Διαρροή προσωπικών δεδομένων τουλάχιστον 6 εκ. πολιτών (http://tvxs.gr/news/ellada/diarroi-prosopikon-dedomenon-toylaxiston-6-ek-politon-apopeira-sygkalypsis)

Αυτή την είδηση την ξέρω από τον Χειμώνα. Πραγματική ξεφτίλα για το επίπεδο ασφαλείας των στοιχείων των πολιτών.

@ ADSLgr.com All rights reserved.