PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογια εισοδηματος 2013



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22

Prince Of Persia
03-08-13, 12:07
Παιδια υπαρχει καμια πιθανοτητα να δωθει νεα παραταση για τα ψηφια 5 οπως δωθηκε παραταση 3 ημερων για τα ψηφια 0 και 1;

21706
03-08-13, 12:14
Θελω να κανω την δηλωση της κορης μου. Εχει καποια εισοδηματα , μικρα, απο μισθωτη εργασια αλλα ο παπαρας ο λογιστης του εργοδοτη δεν μου στελνει την βεβαιωση και οι μερες περνανε. Αν την καταθεσω τωρα χωρις αυτα τα ποσα (εχει και αλλα, οποτε ειναι υποχρεωτικη η υποβολη) τι θα γινει; Θα μπορεσω να κανω συμπληρωματικη ; με ποινη ή οχι;

https://twitter.com/psigma10/status/363311654588526592

Prince Of Persia
03-08-13, 12:25
Να κανω και μια αλλη ερωτηση,περσι ημουν ανεργος και παρακολουθησα ενα επιδοτουμενο προγραμμα ecdl σε ενα κεκ,τα λεφτα ηταν 1200 ευρω απο τα οποια τα 700 ηταν η πληρωμη του κεκ και τα 500 τα επαιρνε ο δικαιουχος.Οταν τελειωσα τα μαθηματα του κεκ μου εδωσαν μια αποδειξη στην οποια αναγραφοταν το ποσο των 700 ευρω,οτι πληρωσα εγω το κεκ ενω εγω στην ουσια δεν το πληρωδα αφου το κεκ πληρωθηκε απο το υπουργειο,δεν πηρα κανενα χαρτι οτι πηρα τα 500,εγω πληρωθηκα απο τον οαεδ.Θελω να ρωτησω οποιον ξερει,δικαιουμαι επιστροφη φορου;

21706
03-08-13, 12:39
http://www.youtube.com/watch?v=c1jtshx4ZHE&feature=youtu.be

Prince Of Persia
03-08-13, 14:11
Κανεις που ξερει παιδια σε αυτο που ρωτησα;

manoulamou
03-08-13, 14:31
Ο λογιστης που συνεταξε την δηλωση μου
εγραψε λαθος στο Ε2 τα μεσαια ψηφια του αριθμου παροχης ΔΕΗ σ ενα διαμερισμα απ το οποιο εισπραττουμε ενοικιο...
Το ειδα εκ των υστερων μπαινοντας στο taxis.
Το παραξενο ειναι οτι το συστημα το δεχτηκε κανονικα, ενω θα επρεπε να το απορριψει απ ο,τι μου ειπε ο φοροτεχνικος.
Φυσικα εχει καταχωρηθει σωστα απο την πλευρα του νοικαρη μας.
Να περιμενω την εξελιξη ή να τρεχω για εκ των υστερων τροποποιηση στην τοπικη ΔΟΥ?
:hmm:

ΥΓ
το μονο θετικο στην παρουσα φαση ειναι πως ο φορος που προκυπτει ειναι περιπου ιδιος με αυτον του 2011, λογω της κατακορυφης μειωσης των εισοδηματων μας και οχι ο σχεδον τριπλασιος του 2012 που ζοριστηκαμε ακομη και για τις 7 δοσεις!:whistle:

Basilhs23_
03-08-13, 22:01
Δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα με τον λάθος αριθμό ΔΕΗ. Πάντως περίεργο που τον δέχτηκε το σύστημα, γιατί σε εμένα αν έβαζα λάθος νούμερο στο έλεγε και δεν το δεχόταν, πιθανόν θα συμπληρώθηκε νούμερο από άλλον μετρητή. Λογικά του χρόνου πάλι όταν ξανακάνεις δήλωση διόρθωσέ το σωστά.

21706
04-08-13, 12:32
Οι «δημοσιογράφοι» επιμένουν:

Το νέο Ε9 θα πρέπει να υποβάλουν όλοι φορολογούμενοι που είχαν στην κατοχή τους ακίνητα την 1η Ιανουαρίου 2013 ανεξάρτητα αν το 2012 είχαν ή όχι μεταβολές στην περιουσιακή τους κατάσταση. Και αυτό γιατί, το νέο έντυπο απαιτεί τη συμπλήρωση περισσότερων στοιχείων, ώστε η εφορία να γνωρίζει την πραγματική ακίνητη περιουσία κάθε φορολογούμενου για να τη φορολογήσει. (http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27686&subid=2&pubid=113087538)

cool11
04-08-13, 13:40
Ε9
Εκκρεμει και μια επισημη απαντηση, περι 'οριστικοποιησης'.
Μεχρι τωρα, η προβεβλημενη....ασάφεια και διλημμα ειναι περι του κανω ή δεν κανω δηλωση.
Περα απο αυτο ομως. Αν δεν κανω. Χρειαζεται οριστικοποιηση?
Γι' αυτο, δεν λενε τιποτε, σε καμια επισημη ανακοινωση.

manoulamou
04-08-13, 14:07
Εδω διαφωνουν μεταξυ τους πεπειραμενοι φοροτεχνικοι, τι να περιμενουμε απο δημοσιογραφισκους?
Στειλτε καλυτερα ενα... tweet στον μεγα Θεοχαρη!:cool:

Το κωμικοτραγικο ειναι πως καταχωρηθηκε σωστα ο αριθμος παροχης ΔΕΗ στην κατοικια μας όπου δεν πληρωσαμε ποτέ το χαρατσι!

Prince Of Persia
04-08-13, 14:14
Λετε να δωσουν και αλλη παραταση για τα ψηφια που τελειωνουν σε 5 και 6;

manoulamou
04-08-13, 14:48
ΠΙΣΤΕΥΩ θα παει τουλαχιστον μεχρι μεσα Σεπτεμβριου απλα θα ταλαιπωρουν λογιστες και απλους πολιτες
με την δαμοκλειο σπαθη του δηθεν μη αφορολογητου λογω εκπροθεσμου των αποδειξεων!

Prince Of Persia
04-08-13, 14:52
Να κανω και μια αλλη ερωτηση,περσι ημουν ανεργος και παρακολουθησα ενα επιδοτουμενο προγραμμα ecdl σε ενα κεκ,τα λεφτα ηταν 1200 ευρω απο τα οποια τα 700 ηταν η πληρωμη του κεκ και τα 500 τα επαιρνε ο δικαιουχος.Οταν τελειωσα τα μαθηματα του κεκ μου εδωσαν μια αποδειξη στην οποια αναγραφοταν το ποσο των 700 ευρω,οτι πληρωσα εγω το κεκ ενω εγω στην ουσια δεν το πληρωδα αφου το κεκ πληρωθηκε απο το υπουργειο,δεν πηρα κανενα χαρτι οτι πηρα τα 500,εγω πληρωθηκα απο τον οαεδ.Θελω να ρωτησω οποιον ξερει,δικαιουμαι επιστροφη φορου;

Εγω εκανα βλακεια,ρωτησα τον λογιστη και μου ειπε να κανω μηδενικη και εκανα μηδενικη,ομως μια κοπελια που καναμε μαζι το προγραμμα στο κεκ μου ειπε οτι της ειπε ο λογιστης οτι δικαιουμαστε επιστροφη φορου 200 ευρω.Εμεινα οταν μου το ειπε και τωρα δεν ξερω τι να κανω.

21706
04-08-13, 16:28
Ε9
Εκκρεμει και μια επισημη απαντηση, περι 'οριστικοποιησης'.
Μεχρι τωρα, η προβεβλημενη....ασάφεια και διλημμα ειναι περι του κανω ή δεν κανω δηλωση.
Περα απο αυτο ομως. Αν δεν κανω. Χρειαζεται οριστικοποιηση?
Γι' αυτο, δεν λενε τιποτε, σε καμια επισημη ανακοινωση.

Αν προσπαθήσεις να κάνεις οριστικοποίηση θα σου πει
ότι πρέπει να συμπληρώσεις τη στήλη με τον αριθμό
παροχής ρεύματος. Το έχω δοκιμάσει.

cool11
04-08-13, 16:42
Αν προσπαθήσεις να κάνεις οριστικοποίηση θα σου πει
ότι πρέπει να συμπληρώσεις τη στήλη με τον αριθμό
παροχής ρεύματος. Το έχω δοκιμάσει.

Ζητα αριθμο παροχης ρευματος σε ολα? Σε οικοπεδα ή αγροτεμαχια μη ηλεκτροδοτουμενα τι πρεπει να μπει?

bxenos
04-08-13, 16:50
Σε μη ηλεκτροδοτούμενα (χωρίς μετρητή) ή αγροτεμάχια, σου λέει να βάλεις 9άρια (στο Ε2)

21706
04-08-13, 16:50
Σε όλα. Στην προτελευταία στήλη με τίτλο
ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΟΥΜΕΝΟ επιλέγεις το ΟΧΙ.

pakitis
05-08-13, 01:20
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Αποτέλεσμα εκκαθάρισης : Χρεωστικό
Εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής εκκαθαριστικού : 05/08/2013
Ημερομηνία πρώτης καταβολής: 30/09/2013

Καλά κρασιά, δεν τους φθάνουν οι τεράστιες κρατήσεις που μας κάνουν.. πφφ

21706
05-08-13, 08:00
Πάλι καλά να λες:
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Αποτέλεσμα εκκαθάρισης : Χρεωστικό
Εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής εκκαθαριστικού : 05/08/2013
Ημερομηνία πρώτης καταβολής: 30/08/2013

Prince Of Persia
05-08-13, 11:58
Τελικα δεν δινουν παραταση για τα ψηφια 5 και 6,για ολα εδωσαν εκτος απο το 5 και 6,τι να πω..

Basilhs23_
05-08-13, 15:32
Πότε είπαν για παράταση σε όλα εκτός από 5 κ 6? Παράταση δώθηκε μόνο στα 1 και 2, σε όλα τα υπόλοιπα ισχύουν κανονικά οι ημερομηνίες.

Prince Of Persia
05-08-13, 16:17
Το θεωρω αδικο,να εχει δωθει περαιτερω παραταση για τα ψηφια 1 και 2 και για ολα τα υπολοιπα να μην δωθουν.

no_logo
05-08-13, 16:21
έλεος τόσο δύσκολο είναι να υποβάλλει κανείς την δήλωση του στην ωρα της;
Είναι ζήτημα τώρα αυτό που ασχολείσαι;

Prince Of Persia
05-08-13, 16:40
έλεος τόσο δύσκολο είναι να υποβάλλει κανείς την δήλωση του στην ωρα της;
Είναι ζήτημα τώρα αυτό που ασχολείσαι;
Ναι ειναι ζητημα αυτο που ασχολουμαι και δεν ξερεις την περιπτωση μου για να μιλας,απο λαθος του λογιστη μου εχασα επιστροφη φορου και μου το ειπε την τελευταια μερα,δεν ειναι οτι εκανα την δηλωση μου την τελευταια στιγμη οποτε αν δεν ξερουμε τι παιζει καλυτερα να μην μιλαμε.

anon
05-08-13, 16:46
Ναι ειναι ζητημα αυτο που ασχολουμαι και δεν ξερεις την περιπτωση μου για να μιλας,απο λαθος του λογιστη μου εχασα επιστροφη φορου και μου το ειπε την τελευταια μερα,δεν ειναι οτι εκανα την δηλωση μου την τελευταια στιγμη οποτε αν δεν ξερουμε τι παιζει καλυτερα να μην μιλαμε.

Μπορείς να κάνεις συμπληρωματική, και δεν χρειάζεται να μην έχει λήξει το τελευταίο ψηφίο για να την υποβάλεις.

Παρεπιμπτόντως θα ήθελα να μάθω εαν έχει συμβεί σε κανέναν. Οι γονείς μου υπέβαλαν δήλωση (βασικά άλλος έκανε την ηλεκτρονική υποβολή), και το σύστημα έδειξε ποσό τόκων μεγαλύτερο κατα 1000 ευρώ, και εκείνη την στιγμή πέρασε απαρατήρητο. Το είδε η μητέρα μου, και ξέθαψε, κάπου την είχε, την απόδειξη για την εφορία με το ποσό τόκων, μικρότερο κατα 1000 ολόκληρα ευρώ (μιλάμε για 1700 αντί 700). Εχει συμβεί σε κανέναν άλλο αυτό; Αφορά σε τόκους απο το Ταμείο Παρακαταθηκών και δανείων.

21706
05-08-13, 17:21
Μπορείς να κάνεις συμπληρωματική, και δεν χρειάζεται να μην έχει λήξει το τελευταίο ψηφίο για να την υποβάλεις.

Παρεπιμπτόντως θα ήθελα να μάθω εαν έχει συμβεί σε κανέναν. Οι γονείς μου υπέβαλαν δήλωση (βασικά άλλος έκανε την ηλεκτρονική υποβολή), και το σύστημα έδειξε ποσό τόκων μεγαλύτερο κατα 1000 ευρώ, και εκείνη την στιγμή πέρασε απαρατήρητο. Το είδε η μητέρα μου, και ξέθαψε, κάπου την είχε, την απόδειξη για την εφορία με το ποσό τόκων, μικρότερο κατα 1000 ολόκληρα ευρώ (μιλάμε για 1700 αντί 700). Εχει συμβεί σε κανέναν άλλο αυτό; Αφορά σε τόκους απο το Ταμείο Παρακαταθηκών και δανείων.

Προφανώς το ΤΠΔ άλλα έστειλε στο taxisnet και άλλα
έγραψε στην απόδειξη που έδωσε στη μητέρα σου.
Μου έτυχε και μένα για ένα μικρό ποσό της ΕΤΕ.
Φυσικά έγραψα αυτό που λέει η απόδειξη.

- - - Updated - - -

Άλλωστε ο Στρατηγός Θεοχάρης είπε ότι οι πίνακες
τόκων που στέλνουν οι τράπεζες στο taxisnet δεν
λαμβάνονται υπόψη!

anon
05-08-13, 17:38
Άλλωστε ο Στρατηγός Θεοχάρης είπε ότι οι πίνακες
τόκων που στέλνουν οι τράπεζες στο taxisnet δεν
λαμβάνονται υπόψη!

Εαν συμφωνούν τα στοιχεία απο τις τράπεζες με τις δηλώσεις των φορολογουμένων, λογικό είναι να μην τα παίρνει υπόψιν. Εαν όχι, περάστε απο την Εφορία να σας δούμε λιγάκι :wink:

no_logo
05-08-13, 17:58
Εγώ δεν έβαλα τίποτα από τόκους
Ούτε που ασχολήθηκα

stratus
05-08-13, 18:40
Εγω που εβαλα παραπανω,λετε να με καλεσουν; :p

21706
05-08-13, 20:39
Εαν συμφωνούν τα στοιχεία απο τις τράπεζες με τις δηλώσεις των φορολογουμένων, λογικό είναι να μην τα παίρνει υπόψιν. Εαν όχι, περάστε απο την Εφορία να σας δούμε λιγάκι :wink:

Εμένα πάντως δεν με κάλεσαν. Ο Στρατηγός έχει δίκιο!

ntoremi
05-08-13, 22:20
Εαν συμφωνούν τα στοιχεία απο τις τράπεζες με τις δηλώσεις των φορολογουμένων, λογικό είναι να μην τα παίρνει υπόψιν. Εαν όχι, περάστε απο την Εφορία να σας δούμε λιγάκι :wink:

Μα για να συμβει αυτο που λες, δηλαδη για να δει το συστημα αν συμφωνουν ή οχι τα στοιχεια των τραπεζων με τα στοιχεια που δηλωσαν οι φορολογουμενοι, θα πρεπει να τα λαβει υποψη! Αφου θα μπει στον κοπο να κανει τη συγκριση, τοτε τα λαμβανει υποψη. Πώς λες οτι δεν τα λαμβανει υποψη;;;

Οσοι ισχυριζονται οτι δεν τα λαμβανει υποψη, εννοουν οτι δεν τα λαμβανει υποψη καθολου.

JJX
08-08-13, 23:05
Στην δικιά μου δήλωση, στο pdf της υποβολης εβγαζε:

Για να ολοκληρωθεί η εκκαθάριση της δήλωσης που υποβάλατε ηλεκτρονικά πρέπει να
προσκομίσετε ή να αποστείλετε ταχυδρομικά με συστημένη επιστολή, εκτύπωση της
δήλωσης με τα απαιτούμενα πρωτότυπα δικαιολογητικά στην αρμόδια Δ.Ο.Υ.
φορολογίας εισοδήματος, εντός 15 ημερών

Την επόμενη μέρα κανω μια αποπειρα να τα παω στην εφορια, το χαος το ιδιο... 4 ωρες στην ουρα χωρις αποτελεσμα
Οποτε τα αποστελνω ταχυδρομικα και συστημένα.

Πλεον εχουν περασει 20 μερες.
Σημερα που το ξανακατέβασα απο περίεργεια, το μηνυμα έχει αντικατασταθεί με

Προσκόμιση δικαιολογητικών στη Δ.Ο.Υ.

Αυτο ειναι το νεο μηνυμα που εχει αντικαταστήσει το παλιο ή μου λενε ευγενικα "περαστε να σας δουμε" ?

ntoremi
09-08-13, 07:46
Στην δικιά μου δήλωση, στο pdf της υποβολης εβγαζε:

Για να ολοκληρωθεί η εκκαθάριση της δήλωσης που υποβάλατε ηλεκτρονικά πρέπει να
προσκομίσετε ή να αποστείλετε ταχυδρομικά με συστημένη επιστολή, εκτύπωση της
δήλωσης με τα απαιτούμενα πρωτότυπα δικαιολογητικά στην αρμόδια Δ.Ο.Υ.
φορολογίας εισοδήματος, εντός 15 ημερών

Την επόμενη μέρα κανω μια αποπειρα να τα παω στην εφορια, το χαος το ιδιο... 4 ωρες στην ουρα χωρις αποτελεσμα
Οποτε τα αποστελνω ταχυδρομικα και συστημένα.

Πλεον εχουν περασει 20 μερες.
Σημερα που το ξανακατέβασα απο περίεργεια, το μηνυμα έχει αντικατασταθεί με

Προσκόμιση δικαιολογητικών στη Δ.Ο.Υ.

Αυτο ειναι το νεο μηνυμα που εχει αντικαταστήσει το παλιο ή μου λενε ευγενικα "περαστε να σας δουμε" ?

Αυτο ακριβως εγινε και με την δηλωση των γονιων μου. Ακομα εκκαθαριστικο δεν εχουμε. Νομιζω οτι αυτο το μηνυμα σημαινει "εγινε προσκομιση δικαιολογητικων στην ΔΟΥ και τα επεξεργαζομαστε και κανε υπομονη". Μαλλον θα παρω τηλ στην ΓΓΠΣ να ρωτησω τι σημαινει το μηνυμα. Παντως, αν εχεις την αποδειξη του συστημενου, εισαι καλυμμενος.

21706
09-08-13, 21:48
Αυτο ακριβως εγινε και με την δηλωση των γονιων μου. Ακομα εκκαθαριστικο δεν εχουμε. Νομιζω οτι αυτο το μηνυμα σημαινει "εγινε προσκομιση δικαιολογητικων στην ΔΟΥ και τα επεξεργαζομαστε και κανε υπομονη". Μαλλον θα παρω τηλ στην ΓΓΠΣ να ρωτησω τι σημαινει το μηνυμα. Παντως, αν εχεις την αποδειξη του συστημενου, εισαι καλυμμενος.

Έτσι είναι. Αν είχαν αντικαταστήσει τη λέξη «προσκόμιση»
με τη λέξη «προσκομίστηκαν» θα ήταν σαφές.
Αλλά μη ζητάμε και καλλιγραφία από της μυλωνούς τον κ...

- - - Updated - - -

Η ΑΡΧΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ (http://www.dpa.gr/APDPXPortlets/htdocs/documentDisplay.jsp?docid=111,103,24,204,136,108,57,5)
επιβάλλει στη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων
(ΓΓΠΣ) το ανώτερο προβλεπόμενο στο νόμο της πρόστιμο, ύψους
150.000 ευρώ, κρίνοντας ότι παραβίασε την υποχρέωσή της για
λήψη κατάλληλων μέτρων ασφάλειας, γεγονός που οδήγησε ήδη
σε διαρροή δεδομένων που αφορούν το σύνολο σχεδόν των
φορολογουμένων στην Ελλάδα.

ntoremi
09-08-13, 21:52
Ειναι ομως διπλα απαραδεκτοι: και το μηνυμα τους ειναι εντελως ασαφες (σαν διφορουμενος χρησμος της πυθιας που παιδευομαστε να αποκρυπτογραφησουμε τι ακριβως να σημαινει αραγε) και ειναι εντελως απιστευτο το σημειο στο οποιο πηγαν και το εγραψαν: στην πρωτη σελιδα της δηλωσης που εχω ηδη υποβαλει. Δηλαδη, αν δεν παταγα κατα τυχη να κατεβασω το pdf της δηλωσης ξανα (το ειχα ηδη κατεβασει μολις υπεβαλα την δηλωση), δεν θα εβλεπα το νεο μηνυμα! Δεν μπορουν να το εχω ως ειδοποιηση μπροστα-μπροστα μολις πρωτοσυνδεεσε, πχ ως ειδοποιησεις/ανακοινωσεις/νεα... Τι να πει κανεις...

Loumpinas
13-08-13, 17:02
Ειναι ομως διπλα απαραδεκτοι: και το μηνυμα τους ειναι εντελως ασαφες (σαν διφορουμενος χρησμος της πυθιας που παιδευομαστε να αποκρυπτογραφησουμε τι ακριβως να σημαινει αραγε) και ειναι εντελως απιστευτο το σημειο στο οποιο πηγαν και το εγραψαν: στην πρωτη σελιδα της δηλωσης που εχω ηδη υποβαλει. Δηλαδη, αν δεν παταγα κατα τυχη να κατεβασω το pdf της δηλωσης ξανα (το ειχα ηδη κατεβασει μολις υπεβαλα την δηλωση), δεν θα εβλεπα το νεο μηνυμα! Δεν μπορουν να το εχω ως ειδοποιηση μπροστα-μπροστα μολις πρωτοσυνδεεσε, πχ ως ειδοποιησεις/ανακοινωσεις/νεα... Τι να πει κανεις...


Έχουν ξεχωριστό εργαλείο στην αρχική σελίδα του taxis για ενημέρωση εκκαθάρισης είτε είναι κανείς συνδεδεμένος είτε όχι: https://www1.gsis.gr/webtax2/incomefp2/e1search.jsp
Θα μπορούσαν ίσως να το συνδέσουν με το μενού του λογαριασμού. Η σημασιολογία του μηνύματος βέβαια παραμένει θολή.

Burning Skies
13-08-13, 18:34
Ερωτηση... Ειναι λογικο ενω εχω υποβαλει δηλωση απο 25/6, δεν ειναι να παρω επιστροφη (αλλα να πληρωσω), δεν κληθηκα να προσκομισω στοιχεια στην εφορια (αλλωστε εναν ξερο μισθο δηλωνω και ενα αμαξι και δεν εχω αλλα περιουσιακα στοιχεια) να αναμενω ακομη την εκκαθαριση;

21706
13-08-13, 18:37
Ερωτηση... Ειναι λογικο ενω εχω υποβαλει δηλωση απο 25/6, δεν ειναι να παρω επιστροφη (αλλα να πληρωσω), δεν κληθηκα να προσκομισω στοιχεια στην εφορια (αλλωστε εναν ξερο μισθο δηλωνω και ενα αμαξι και δεν εχω αλλα περιουσιακα στοιχεια) να αναμενω ακομη την εκκαθαριση;

Εννοείς ότι δεν ανοίγει το pdf της εκκαθάρισης;

Burning Skies
13-08-13, 18:43
Εννοείς ότι δεν ανοίγει το pdf της εκκαθάρισης;

Εννοώ ότι δεν έχει γίνει εκκαθάριση.

21706
13-08-13, 18:53
Εννοώ ότι δεν έχει γίνει εκκαθάριση.

Το pdf ανοίγει;

JJX
13-08-13, 18:57
Έχουν ξεχωριστό εργαλείο στην αρχική σελίδα του taxis για ενημέρωση εκκαθάρισης είτε είναι κανείς συνδεδεμένος είτε όχι: https://www1.gsis.gr/webtax2/incomefp2/e1search.jsp
Θα μπορούσαν ίσως να το συνδέσουν με το μενού του λογαριασμού. Η σημασιολογία του μηνύματος βέβαια παραμένει θολή.

Δεν δειχνει κατι παραπανω απο το μηνυμα που δειχνει και μεσα στο gsis.gr
Δεν λεει αν εχουν παραλαβει οτι εχουμε στειλει στην ΔΟΥ, γιατι πρεπει να παμε και τι (επιπλεον) πρεπει να εχουμε μαζι μας αφου παμε απο εκει.

Αν παμε απο εκει, και τους πουμε αυτο ειναι το tracking number θα βρουν τι τους εχουμε στειλει ή θα τα εχουν χασει?

Burning Skies
13-08-13, 19:35
Το pdf ανοίγει;

Του εκκαθαριατικου δεν εχει ενεργοποιηθει. Της δηλωσης ανοιγει και λεει οτι θα ενημερωθω απο το site για την εκκαθαριση...

no_logo
13-08-13, 19:44
Χθες είχα δουλειές εξω.
Με την ευκαιρία είπα να πληρώσω και μια δόση από την εφορία
Μπήκα στην πρώτη τράπεζα που βρήκα (Πειραιώς) και οι τύποι μου απάντησαν πως μπορούσα να πληρώσω μόνο αν έχω ενεργό λογαριασμό και όχι μετρητά
Τελικά κατέληξα στο Ταχ Ταμιευτήριο που δεν βάζει τέτοια εμπόδια
Πόσο στόκοι

21706
13-08-13, 19:48
Του εκκαθαριατικου δεν εχει ενεργοποιηθει. Της δηλωσης ανοιγει και λεει οτι θα ενημερωθω απο το site για την εκκαθαριση...

Σου βγάζει λοιπόν ακόμα αυτό το μήνυμα:
127468

Πάρα πολύ περίεργο... Ίσως πρέπει να επικοινωνήσεις τηλεφωνικά μαζί τους.

Burning Skies
13-08-13, 19:55
Σου βγάζει λοιπόν ακόμα αυτό το μήνυμα:
127468

Πάρα πολύ περίεργο... Ίσως πρέπει να επικοινωνήσεις τηλεφωνικά μαζί τους.

Ακριβως αυτο μου βγαζει. Μολις τους αφησα ερωτημα μεσω του taxis. Που μπορω να μιλησω τηλεφωνικα;

21706
13-08-13, 19:59
•ΚΕΝΤΡΟ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ ΣΥΝΑΛΛΑΣΣΟΜΕΝΩΝ ΥΠ. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Για την υποστήριξη των ηλεκτρονικών υπηρεσιών της Γ.Γ.Π.Σ., στο: 210-4802552.
Για πληροφορίες σχετικά με:

- Την εγγραφή χρηστών, Διαχείριση Λογαριασμού και Εξουσιοδοτήσεων
- Την υποβολή Δήλωσης Φόρου Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων και συνυποβαλλόμενων εντύπων Ε2 και Ε3
- Την υποβολή αίτησης Α21 για τη χορήγηση οικογενειακών επιδομάτων και στο 210-4803131


Από 15 Ιουλίου 2013 λειτουργεί και ο ενιαίος πενταψήφιος τηλεφωνικός αριθμός 15515 για όλες τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες που παρέχονται από τη ΓΓΠΣ.

Burning Skies
13-08-13, 20:01
•ΚΕΝΤΡΟ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ ΣΥΝΑΛΛΑΣΣΟΜΕΝΩΝ ΥΠ. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Για την υποστήριξη των ηλεκτρονικών υπηρεσιών της Γ.Γ.Π.Σ., στο: 210-4802552.
Για πληροφορίες σχετικά με:

- Την εγγραφή χρηστών, Διαχείριση Λογαριασμού και Εξουσιοδοτήσεων
- Την υποβολή Δήλωσης Φόρου Εισοδήματος Φυσικών Προσώπων και συνυποβαλλόμενων εντύπων Ε2 και Ε3
- Την υποβολή αίτησης Α21 για τη χορήγηση οικογενειακών επιδομάτων και στο 210-4803131


Από 15 Ιουλίου 2013 λειτουργεί και ο ενιαίος πενταψήφιος τηλεφωνικός αριθμός 15515 για όλες τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες που παρέχονται από τη ΓΓΠΣ.

Ναι το βρηκα και εγω. Να εισαι καλα.
Θα τους καλεσω αυριο το πρωι να δω τι στο καλο παιζει...

ntoremi
13-08-13, 20:15
Τιποτε ασυνηθιστο δεν συμβαινει. Απλα δεν σε εχουν εκκαθαρισει ακομα. Αφου δεν σου ζητησαν να προσκομισεις τιποτε, τοτε δεν εχεις να κανεις τιποτε παρα μονο υπομονη.

no_logo
13-08-13, 20:21
Τιποτε ασυνηθιστο δεν συμβαινει. Απλα δεν σε εχουν εκκαθαρισει ακομα. Αφου δεν σου ζητησαν να προσκομισεις τιποτε, τοτε δεν εχεις να κανεις τιποτε παρα μονο υπομονη.

όσο καθυστερούν, αν περάσει κι ο Αύγουστος, θα του μειωθούν και οι δόσεις
και αν μιλάμε για σεβαστό ποσό .....

21706
13-08-13, 20:28
Πάντως τέτοια καθυστέρηση δεν έχω ξαναδεί
και ούτε βλέπω να έχει αναφερθεί από άλλους
κάτι τέτοιο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.