PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογια εισοδηματος 2013



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

Revolution
04-12-12, 11:08
Το πηραν πισω απ 'οτι φαινεται.

HELL_pegaSOS
05-12-12, 03:21
Ο καλός μας Σαμαρείτης ρίχνει άδεια να πιάσει γεμάτα.
Βάζει τα ΜΜΕ να μας τρομάζουνε για τα βαριά μέτρα που έρχονται για να τα μετριάσιε και να φαίνεται ήρωας, πους μας λυπήθηκε και μας χαρίστηκε άλλη μία φορα και μας έσωσε από την τρόϊκα.

Τεσπα.

Φιλική συμβουλή: ΜΗΝ ΠΑΝΤΡΕΥΕΣΤΕ!
Και μην κάνετε παιδιά. Σε καμία περισσότερα από ένα (κι αυτό κατόπιν έγγραφης βεβαίωσης ότι προήλθε από ατύχημα μετά από μέθη)

Για περισσότερες λεπτομέρειες απευθυνθείτε στον λογιστής σας.

kover
05-12-12, 16:53
Να ρωτήσω, είμαι παντρεμένος και περιμένω παιδί. Στην εφορία δεν έχουμε δηλώσει το γάμο. Έχουμε κάποιο πρόβλημα γιατί πραγματικά δε θέλω να ξέρει η εφορία αν είμαι έγγαμος ή όχι. Βασικά δε θέλω να ξέρει αν ζω ή αν πεθαίνω αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.
Υποθετικά αν γίνει μιά διαστάβρωση με το ληξιαρχείο τι μπορεί να γίνει? Υπάρχει πρόστιμο ας πούμε?

HELL_pegaSOS
05-12-12, 17:18
Αυτό είναι ένα πολύ καλό ερώτημα.

Με τις νέες συνθήκες, όσο μπορεί κανείς πρέπει να το καθηστερήσει (δήλωση γάμου ή όπως την ονομάζουν)
Παρ όλα αυτά την κοινή δήλωση δεν την γλιτώνεις φαντάζομαι.
Οπότε...

aragorn
05-12-12, 21:23
Το νέο σενάριο που παίζει είναι η αύξηση του τέλους επιτηδεύματος!
Αν είναι δυνατόν! Τα μπλοκάκια και φορολόγηση από το 1ο ευρώ και τέλος επιτηδεύματος και μάλιστα σκέφτονται να το αυξήσουν! Και έκτακτη εισφορά. Βρε δεν πα να ...νε λέω εγώ τώρα...

nfotis
06-12-12, 11:21
Η φορολόγηση των ΕΕ από το πρώτο Ευρώ έχει λογική.
Είναι διαπιστωμένο ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ΕΕ δηλώνουν έσοδα τσίμα-τσίμα κοντά στο αφορολόγητο όριο, είτε ήταν 15.000 είτε ήταν 12.000 ή whatever...

Ν.Φ.

yiapap
06-12-12, 11:46
Η φορολόγηση των ΕΕ από το πρώτο Ευρώ έχει λογική.
Είναι διαπιστωμένο ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ΕΕ δηλώνουν έσοδα τσίμα-τσίμα κοντά στο αφορολόγητο όριο, είτε ήταν 15.000 είτε ήταν 12.000 ή whatever...

Ν.Φ.Έχει περάσει από το μυαλό σου ότι υπάρχουν Ελ.Επ. που κόβουν πάντα αποδείξεις; Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί π.χ. εγώ θα πληρώσω τριπλάσιο φόρο από σένα που είσαι μισθωτός (υποθέτωντας ότι έχουν τα υπόλοιπα ίδια);
Ή ακόμη καλύτερα μπορείς να μου πεις έναν λόγο για να συνεχίσω να κόβω ΑΠΥ; Αν ήμουν ΤΕΒΕ γιατί να συνεχίσω να έχω βιβλία και να πληρώνω "τέλος επιτηδεύματος"; Ποιός λογικός άνθρωπος δεν θα μου δώσει μια δουλειά που με τις επιβαρύνσεις κάνει 1000€ αν του κάνω προσφορά για 400-500€;

Αυτή η λογική του "όλοι είστε παράνομοι" που επικρατεί στην Ελληνική φορολογική κόλαση, από τα παραπάνω στα οποία για κάποιο λόγο συμφωνείς έως τις περαιώσεις είναι πραγματικά άνω ποταμών!

nfotis
06-12-12, 14:04
Προσπαθώ να μη γενικεύω, αλλά (από ότι θυμάμαι) επρόκειτο για μια διαπίστωση της τρόϊκας (εξωτερικού), ότι οι περισσότεροι ΕΕ σχεδόν πάντα δηλώνανε εισόδημα μόλις κάτω από το αφορολόγητο.
Μπορεί να μην είναι το συντριπτικό ποσοστό, δεν θυμάμαι τα νούμερα τώρα.
Οπότε, το κράτος (λόγω της ανικανότητας του -ή/και αδιαφορίας- να πιάσει τη φοροδιαφυγή) παίρνει οριζόντια μέτρα σε όλους μας.

Ν.Φ.

yiapap
06-12-12, 14:12
Προσπαθώ να μη γενικεύω, αλλά (από ότι θυμάμαι) επρόκειτο για μια διαπίστωση της τρόϊκας (εξωτερικού), ότι οι περισσότεροι ΕΕ σχεδόν πάντα δηλώνανε εισόδημα μόλις κάτω από το αφορολόγητο.
Μπορεί να μην είναι το συντριπτικό ποσοστό, δεν θυμάμαι τα νούμερα τώρα.
Οπότε, το κράτος (λόγω της ανικανότητας του -ή/και αδιαφορίας- να πιάσει τη φοροδιαφυγή) παίρνει οριζόντια μέτρα σε όλους μας.

Ν.Φ.Τα οποία οριζόντια μέτρα θα φέρουν σε απόγνωση τον νόμιμο και θα αυξήσουν τη φοροδιαφυγή! Επαναλαμβάνω: Ο φοροφυγάς μπορεί να κάνει προσφορά >50% φθηνότερη από του νόμιμου!!! Επομένως ποια είναι η λογική που βλέπεις;

aroutis
06-12-12, 14:18
Προσπαθώ να μη γενικεύω, αλλά (από ότι θυμάμαι) επρόκειτο για μια διαπίστωση της τρόϊκας (εξωτερικού), ότι οι περισσότεροι ΕΕ σχεδόν πάντα δηλώνανε εισόδημα μόλις κάτω από το αφορολόγητο.
Μπορεί να μην είναι το συντριπτικό ποσοστό, δεν θυμάμαι τα νούμερα τώρα.
Οπότε, το κράτος (λόγω της ανικανότητας του -ή/και αδιαφορίας- να πιάσει τη φοροδιαφυγή) παίρνει οριζόντια μέτρα σε όλους μας.

Ν.Φ.H τροϊκα εχει κάνει διάφορες εξωφρενικές διαπιστώσεις, και κάποιες σωστές διαπιστώσεις.

Το πρόβλημα με τη τρόϊκα ειναι ότι η εκάστοτε κυβέρνηση (οχι μόνο στην Ελλάδα) τη χρησιμοποιεί ως ασπίδα για να περνα διάφορα βλακώδη (ευγενής διαπίστωση) φιλελεύθερα μέτρα όπως πχ το να ζητά one pound of flesh στο όνομα της φοροδιαφυγής από ΟΛΟΥΣ τους ελεύθερους επαγγελματίες.

Οταν δεν κάνεις τίποτα ως κράτος για τον περιορισμό της φοροδιαφυγής ΚΑΙ ΝΑΙ μπορείς και ΕΥΚΟΛΑ να κάνεις και μην ακούω ηλιθιότητες για το αντίθετο, το να βαράς το σαμάρι που λεγεται πχ μισθωτός/συνταξιούχος με τη δικαιολογία του ότι δεν μπορείς να πιάσεις τη φοροδιαφυγή γιατί "η τρόϊκα δεν δέχεται τους στόχους" ειναι εξωφρενικά θρασύ.

Αλλά βέβαια, κάποιοι ή δεν θέλουν να καταλάβουν τα βασικά ή απλά τους φαίνονται λογικά.

HELL_pegaSOS
06-12-12, 19:20
Έχει περάσει από το μυαλό σου ότι υπάρχουν Ελ.Επ. που κόβουν πάντα αποδείξεις; Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί π.χ. εγώ θα πληρώσω τριπλάσιο φόρο από σένα που είσαι μισθωτός (υποθέτωντας ότι έχουν τα υπόλοιπα ίδια);
Ή ακόμη καλύτερα μπορείς να μου πεις έναν λόγο για να συνεχίσω να κόβω ΑΠΥ; Αν ήμουν ΤΕΒΕ γιατί να συνεχίσω να έχω βιβλία και να πληρώνω "τέλος επιτηδεύματος"; Ποιός λογικός άνθρωπος δεν θα μου δώσει μια δουλειά που με τις επιβαρύνσεις κάνει 1000€ αν του κάνω προσφορά για 400-500€;

Αυτή η λογική του "όλοι είστε παράνομοι" που επικρατεί στην Ελληνική φορολογική κόλαση, από τα παραπάνω στα οποία για κάποιο λόγο συμφωνείς έως τις περαιώσεις είναι πραγματικά άνω ποταμών!


Δυστυχώς όσοι είναι νομοταγείς και κόβουν ΠΑΝΤΑ αποδείξεις είναι η μειοψηφία...
Επιπλέον αυτοί που δεν κόβουν, τους κάνουν κι αθέμιτο ανταγωνισμό γιατί μπορούν να πουλάνε και πιο φθηνά και να μην φορολογούνται όσο θα έπρεπε για το συνολικό εισόδημα στο τέλος. Για αυτό τον λόγο υπάρχουν πολλοί που ρωτάνε θέλετε απόδειξη κι αν σε δουν ότι δεν καίγεσαι δεν σου δίνουν... Αντιθέτως οι πονηροί ακόμη και σε σένα που ζητάς την δική σου απόδειξη, σου δίνουν μία άλλη ή σε "καλοπιάνουν" δίνοντας σου μία μεγαλύτερης αξίας!


Μόνη διέξοδος είναι να τα κάνουμε όλα ηλετρονικά και να τελειώνει η ιστορία. Δυστυχώς.
Ολες μας οι οικονομικές δραστηριότητες στον big brother... Αυτό προωθούν οι κυβερνήσεις και έχουν ισχυρούς συμμαχους εμάς που υποτίθεται αντιδρούμε: αφθονία ωχαδελφισμού και έλλειψη στοιχειώδους καταναλωτικής παιδείας θα οδηγήσουν στο να τους παρακαλάμε να μας βάλουν ηλεκτρονικό έλεγχο ακόμη και στις επικεφαλίδες των εφημερίδων που διαβάζουμε στα κλεφτά πηγαίνοντας στην στάση του λεοφωρείου...!


Ξέρω από πολύ έμπιστο άτομο ιστορία για να τραβάς τα μαλλιά σου.
Εϊχε πάει στο δικαστικό μέγαρο Θεσσαλονίκης για κάποια υπόθεση.

Πήγε να πάρει νερό σε ένα από τα κυλικεία που υπάρχουν.
Οπως μπαίνει καθόντουσαν 2 αστυνομικοί αραχτοί σε καρέκλες δίπλα στην είσοδο.
Ζητάει το νερό, ρωτάει το ποσό, του δίνουν το νερό, το πληρώνει ... κοιτάει την υπάλληλο στα μάτια με νόημα κι εκείνη κάνει με αδιαφορία αναστροφή πίσω και πάει μέσα σε κάποια αποθήκη...:rolleyes::facepalm:
Ταμειακή είχανε αλλα απόδειξη ΔΕΝ δώσανε.
Οι αστυνομικοί βρίσκονταν παραδίπλα αλλα so what?
Μέσα στο δικαστικό μέγαρο όλα αυτά αλλα so what?

Κανείς δεν δίνει διάρα!



Άλλη αρακτηριστική περίπτωση στην λαϊκή:
Ενας στους 10 δίνει απόδειξη, οι άλλοι όχι... Μόνο με αίτηση κι αν...
Στην πραγματικότητα κανείς δεν μπαίνει στην διαδικασία να ζητάει απόδειξη για ψώνια του 1-2-3 ευρώ. Γιατί δεν νιώθει ότι είναι λάθος. Δεν τον νιάζει, γιατι δεν έχει προσωπικό όφελος. Ετσι νομίζει τουλάχιστον.. Μάλιστα κάποιοι νομίζουν ότι έτσι τα λεφτά μένουν στην ελλάδα και δεν πάνε μέσω της φορολογίας απευθείας στους π***ς τους γερμανούς!
Αναγκάζεσαι να αισθάνεσαι ο λακαμάς και ψείρας της υπόθεσης και τσακώνεσαι ή απλά κάνεις τα στραβά μάτια...

Δεν φαίνεται φως στο τούνελ!

aragorn
07-12-12, 01:11
Στα 650 ευρώ το τέλος επιτηδεύματος!
Μόνο 30% αύξηση!

ΥΓ
Για τις λαϊκές: Στη λαϊκή της Παλλήνης, κάθε Πέμπτη, το 90% κόβει απόδειξη χωρίς να το ζητήσεις και το άλλο 10% αφού το ζητήσεις. Σε άλλες γειτονιές/πόλεις πιθανόν να μη γίνεται έτσι. Ας μην το γενικεύουμε....

cool11
07-12-12, 14:08
Αντε, θα μας βρει η πρωτοχρονια κι ακομη θα το ετοιμαζουν...
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231225543

nfotis
07-12-12, 15:44
Και ένα σχετικό σχόλιο που διάβασα στο http://masselos.blogspot.gr/2012/12/blog-post.html



Wednesday, December 05, 2012
Ο γκρεμός του Στουρνάρα
Ο Υπουργός των Οικονομικών, ακολουθώντας την παράδοση του “Τιτανικού” του κου Παπακωνσταντίνου, περιέγραψε την ελληνική οικονομία ως ευρισκόμενη σε “δημοσιονομικό γκρεμό”* χωρίς να διευκρινίζει εάν έχουμε ήδη πέσει σε αυτόν ή τέλος πάντων το πότε πρόκειται να πέσουμε.

Αναγνωρίζω τις προσπάθειες του κου Στουρνάρα αλλά και το γεγονός ότι ανέλαβε τρομακτικά δύσκολα καθήκοντα και μάλιστα χωρίς την ασφάλεια της βουλευτικής ασυλίας. Έφερε εις πέρας μία ιδιαίτερα δύσκολη αποστολή χάρη στην οποία (ελπίζουμε ότι) δεν θα πτωχεύσουμε μέσα στο μήνα.

Ταυτόχρονα όμως δείχνει εξαιρετικά κακά δείγματα γραφής π.χ με το νέο φορολογικό νομοσχέδιο αλλά και την προτεραιότητα καταβολής του εφάπαξ στους Δημοσίους Υπαλλήλους.

Το φορολογικό πλαίσιο στην Ελλάδα είναι ήδη εξαιρετικά άδικο, πολύπλοκο και ασταθές ενώ η διαφθορά, η πολιτική κάλυψη και η ανεπάρκεια των ελεγκτικών υπηρεσιών επιτρέπουν σε σημαντικό (και γνωστό ως προς τα δημογραφικά του χαρακτηριστικά) μέρος του πληθυσμού να κλέβει. Ο κος Στουρνάρας θα έπρεπε από την πρώτη μέρα που ανέλαβε να συστήσει μία ομάδα που θα επεξεργαζόταν ένα νέο φορολογικό σύστημα, με ενιαία κλίμακα για όλους ανεξαρτήτως της πηγής του εισοδήματος (μισθοί, έσοδα ελευθέρων επαγγελματιών, τόκοι, μερίσματα και οποιοδήποτε άλλο εισόδημα), χωρίς αφορολόγητο αλλά με ένα πολύ μικρό μονοψήφιο ποσοστό για τα πρώτα 5.000 ευρώ. Ταυτόχρονα θα αξιοποιούσε εργαλεία εντοπισμού της φοροδιαφυγής π.χ. με την διασταύρωση τόκων στεγαστικών δανείων με το εισόδημα που δηλώνουν τα φυσικά πρόσωπα κατά την τελευταία 10ετία, αλλά και τη λίστα Λαγκάρντ κλπ. Παρενθετικώς ακόμη δεν έχει επιλεγεί ο μόνιμος Γραμματέας φορολογικών Εσόδων, μία από τις σημαντικότερες θετικές θεσμικές παρεμβάσεις της τρόικας.

Αντ’ αυτού σε μία μνημειώδους προχειρότητας διαδικασία που θυμίζει το “τρία διακόσια, να τ’αφήσω” που ακούμε στις επί ζυγίω πωλήσεις κατάφερε να τρομοκρατήσει το πανελλήνιο, να γονατίσει τη λιανική (και άρα τα έσοδα του επόμενου μήνα) και να προτείνει κάτι ακόμη πιο πολύπλοκο από το προηγούμενο. Γεγονός που δικαιολόγησε on camera χρησιμοποιώντας τη φράση “δημοσιονομικός γκρεμός” ώστε να πανικοβληθούν και οι τελευταίοι ψύχραιμοι.

Την ίδια στιγμή επιλέγει να διοχετεύσει το μεγαλύτερο μέρος των ελαχίστων χρημάτων που μένουν από την επόμενη δόση μετά την ανακεφαλαιοποίηση των Τραπεζών και την κάλυψη των τρεχουσών αναγκών, στην καταβολή του εφάπαξ των δημοσίων Υπαλλήλων. Ο Κέϊνς προέκρινε σε περιόδους ύφεσης την ελάφρυνση των φορολογουμένων που είναι πιθανότερο να δαπανήσουν τα χρήματά τους ώστε να μετριαστεί η πτώση της κατανάλωσης και η ύφεση. Ο κος Στουρνάρας, μετά τις οριζόντιες περικοπές που επιτυγχάνουν ακριβώς το αντίθετο, τώρα θέλει να δώσει δεκάδες χιλιάδες ευρώ κατά κεφαλήν, τα οποία ελάχιστα θα τονώσουν τη ζήτηση, σε δημοσίους υπαλλήλους οι οποίοι στην πλειονότητά τους δεν έχουν εισφέρει κατά τη διάρκεια του εργασιακού τους βίου τα αντίστοιχα ποσά. Ακόμη και οι χαμηλές αυτές εισφορές έχουν στην πράξη χαθεί εξ αιτίας της κακοδιαχείρισης και του PSI όπως συνέβει το 2008 στο Ταμείο Αλληλοβοηθείας Προσωπικού της Γενικής Τράπεζας. Στην τελευταία περίπτωση τα μέλη της διοίκησης του Ταμείου αφού το έριξαν έξω, φρόντισαν να πάρουν το εφάπαξ τους συνταξιοδοτούμενοι και παραιτούμενοι. Οι υπόλοιποι εργαζόμενοι δεν πήραν απολύτως τίποτε.

* η έννοια του δημοσιονομικού γκρεμού (fiscal cliff) υπάρχει στην οικονομική επιστήμη και ορίζεται ακριβώς. Είναι όμως πολύ ατυχές να χρησιμοποιείται από πολιτικό γιατί προκαλεί πανικό στους μη ειδικούς.


Στο μεταξύ η "Ναυτεμπορική" έριξε μια μπηχτή για το ποιός 'διέρρευσε' το αρχικό προσχέδιο, στο http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2261627:



Γνώμη
Οι υπουργοί και οι γκάφες
Η ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ Παρασκευή, 7 Δεκεμβρίου 2012

Το φορολογικό νομοσχέδιο ξανασχεδιάζεται, έστω και «στο πόδι» πλέον, αλλά ακόμη δεν έχει αποσαφηνιστεί δημοσίως πώς προέκυψε η γκάφα της «διαρροής» εκείνης που έλεγε ότι τα εισοδήματα άνω των 26.000 ευρώ θα φορολογούνται με 45%.

Επειδή όμως τίποτα δεν είναι τυχαίο και ούτε φυσικά οι δημοσιογράφοι ξύπνησαν ξαφνικά και άρχισαν να γράφουν ή να μεταδίδουν το συγκεκριμένο σενάριο, καλό θα ήταν οι αρμόδιοι του Μεγάρου Μαξίμου που αναζητούν... τον γκαφατζή, να ψάχνουν σε υπουργική καρέκλα. Διότι υπουργός που ανήκει στο οικονομικό επιτελείο ήταν ο καλοθελητής που, το απόγευμα της περασμένης Κυριακής, τηλεφωνούσε στα μέσα ενημέρωσης και άφηνε να διαρρεύσουν τα περίφημα σενάρια περί του 45%, τα οποία οδήγησαν σε κλυδωνισμούς την κυβέρνηση. (Ν.Φ.: τα bold δικά μου)

Ετσι έχουν τα πράγματα και κανείς από όσους έχουν καλή εικόνα για το τι συνέβη δεν πείθεται από όσα ανακοινώνονται, καθώς όλοι γνωρίζουν ότι ο ίδιος υπουργός προσπαθεί τώρα να ρίξει το βάρος στους υφισταμένους του, πολύ απλά διότι είναι γνωστό ότι δεν μπορεί να τους «ελέγξει» όπως θα ήθελε.

Θα μπορούσε να υποθέσει κανείς ότι ο εμπνευστής της διαρροής είχε διπλό στόχο στο μυαλό του και επιδίωκε να πετύχει «με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια»: Πρώτον να στοχοποιήσει και να εκθέσει τους «ανεπιθύμητους» υποχρεωτικούς συνεργάτες του και, δεύτερον, να βοηθήσει επικοινωνιακά την κυβέρνηση να εμφανίσει το «καλό της πρόσωπο» στα μάτια των φορολογουμένων με το να αποπέμψει αμέσως, όπως και έγινε, το ειδεχθές σχέδιο.

Το συμπέρασμα, όμως, που προφανώς εξάγει κανείς είναι ότι από τέτοιες «φτηνές» πολιτικές ακροβασίες, που περιλαμβάνουν ενδοκυβερνητικά «μαχαιρώματα» και επικοινωνιακά παιχνίδια, έχουμε, δυστυχώς, πλούσια εμπειρία στο παρελθόν, διαπιστώνοντας ότι γίνονταν αυτές η κύρια υπουργική απασχόληση έναντι της υλοποίησης ουσιαστικού κυβερνητικού έργου, όπως θα έπρεπε να είναι. Ωστόσο, στην εποχή της κρίσης, των μνημονίων, της ανεργίας της ύφεσης, του PSI και της επαναγοράς, δεν υπάρχουν περιθώρια για τέτοιες συμπεριφορές.

Αλλά η Ιστορία επαναλαμβάνεται ως κακόγουστη φάρσα. Μόνο ένας κανόνας, τελικά, είναι απαράβατος στη χώρα: ότι η νοοτροπία του πολιτικού προσωπικού της δημόσιας διοίκησης δεν μπορεί να μεταβληθεί, άρα οι αλλαγές που πρέπει να γίνουν πρέπει να ξεκινήσουν από πιο βαθιά.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΥΡΟΣ - gkouros@naftemporiki.gr


Για να δούμε τι θα δούμε...

Ν.Φ.

cool11
09-12-12, 00:37
Καλα, ειμαστε πολυ μπροστα σαν κρατος.
Τουτοι δω, τζογαρουν με τη φτώχεια μας!!!!!!!

http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/apodeikseis_kai_dwra_gia_pataksh_ths_forodiafyghs.2043237.html

kennyyy
09-12-12, 01:58
Καλα, ειμαστε πολυ μπροστα σαν κρατος.
Τουτοι δω, τζογαρουν με τη φτώχεια μας!!!!!!!

http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/apodeikseis_kai_dwra_gia_pataksh_ths_forodiafyghs.2043237.html
Τέτοιο τσίρκο που είμαστε μόνο με τζόγο θα πειστούμε...Φοβάμαι μόνο τι θα σκεφτούνε αν αποτύχει η λοτταρία!

cool11
11-12-12, 11:14
http://www.24h.gr/node/67938
Δηλαδη 1η Φλεβαρη θα μπορει να υποβληθει φορολογικη δηλωση?

- - - Updated - - -

Αδικα μας ειχαν βαλει να μαζευουμε χαρτακια αποδειξεων το 2012?
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/aylaia_gia_tis_epistrofes_foroy_-_katargountai_oi_apodeikseis.2046034.html

cool11
13-12-12, 14:36
Εκει που ηταν 'επειγον', τωρα μπορει να καθυστερησει κανα διμηνο!
http://www.24h.gr/node/68301
Μονο στην ελλαδα ρε παιδια, δεν μπορει να συμβαινουν αλλου αυτα!
Θα μπει το 2013 και δεν θα ξερει κανεις πως θα φορολογηθει!

Revolution
13-12-12, 14:43
Εκει που ηταν 'επειγον', τωρα μπορει να καθυστερησει κανα διμηνο!
http://www.24h.gr/node/68301
Μονο στην ελλαδα ρε παιδια, δεν μπορει να συμβαινουν αλλου αυτα!
Θα μπει το 2013 και δεν θα ξερει κανεις πως θα φορολογηθει!

E και? Οτι μας πουν θα κανουμε.
Ακομα και 90% φορολογια να βαλουν ευχαριστως θα τα πληρωσουμε.
Εκλεγμενοι απο τον λαο ειναι και ακομα και τωρα στις δημοσκοπησεις περνουν αρθροιστικα πανω απο 30% + οτι μειναμε στο ευρω αυτες ειναι οι συνεπειες, σκασμος. ;)

pelasgian
13-12-12, 15:46
Πάντως, θα θεωρούσα δίκαιο αν ο ΦΠΑ σε είδη πρώτης ανάγκης ήταν εξαιρετικά χαμηλός (2-3%) και σε είδη που απευθύνονται σε μεγάλα εισοδήματα μεγαλύτερος.

Επίσης, θα θεωρούσα σκόπιμο αν ο ΦΠΑ των ειδών πρώτης ανάγκης ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ ο ίδιος με τον φόρο εισοδήματος της χαμηλής κλίμακας.

Επίσης, θα θεωρούσα σκόπιμο αν ο ΦΠΑ των ειδών για μεγάλα εισοδήματα είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ο ίδιος με τον φόρο εισοδήματος της μεγάλης κλίμακας.

Αν δηλαδή φορολογεί τα εισοδήματα άνω των πες 30,000 ευρώ με 45%, να φορολογεί και τα είδη αυτών (π.χ. ακριβά αυτοκίνητα) με 45%.

Αν δηλαδή φορολογεί τα εισοδήματα έως 7,000 ευρώ με ένα ποσοστό (άδικο τώρα) ΤΟΣΟ, αυτό να να είναι και το ποσοστό για είδη πρώτης ανάγκης.

Τέλος, άπαξ και φορολογηθεί ένα ποσό για αγορά πραγμάτων, να μην φορολογείται και ως εισόδημα.

Είναι απαράδεκτο για τα νομικά πρόσωπα να υπάρχουν ελαφρύνσεις ΕΞΟΔΩΝ και αυτές να μην υπάρχουν για τα ΦΥΣΙΚΑ πρόσωπα.

Νομίζω ότι σύντομα θα δούμε φαινόμενα όπως "οικογενειακά ιδρύματα" με το σύνολο των περιουσιακών τους στοιχείων σε μη κερδοσκοπικό ίδρυμα υπέρ των μελών μίας οικογένειας όπου το σύνολο των εισοδημάτων θα ισοφαρίζονται από έξοδα.

Α, επίσης θεωρώ άδικο το ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΕΙΔΕΥΜΑΤΟΣ των 650 ευρώ για τους ελεύθερους επαγγελματίες. Αν είναι ΦΟΡΟΣ οφείλει να είναι αναλογικώς, αν είναι ΤΕΛΟΣ οφείλει να είναι ανταποδοτικό. Εδώ δεν ισχύει τίποτα από αυτά. Η λογική ότι "είναι ισοδύναμο με μείωση μισθών και συντάξεων" είναι η λογική "ας σκοτώσουμε τον Μήτσο για να μην σκοτώσουμε την Μαρία".

Οι νόμοι και το σύνταγμα είναι δεδομένα, όχι προτροπές καλής πρακτικής (guidelines).
Η εφαρμογή τους δεν είναι προαιρετική.

Αυτό το αισχρό με το χαράτσι της ΔΕΗ όπου δικαστήριο απεφάνθη ότι είναι παράνομο και υπήρξαν φωνές να μην εφαρμοστεί θα έπρεπε να διωχθεί αυτεπαγγέλτως.

Αυτό είναι άλλη μία πέτρα στο κήπο της "ανεξάρτητης" δικαιοσύνης.

cool11
14-12-12, 10:31
http://www.24h.gr/node/68408

Μπερδευτηκα με τον πινακα αυτο. Χονδρικα (καθως ο φορος εξαρταται κι απο αλλους παραγοντες), ποια στηλη δειχνει τι θα πληρωσει ο καθενας;

anemos86
17-12-12, 12:43
Καλημερα σε ολους!!!Ειμαι καινουριο μελος κ εχω ενα προβλημα.Το 2006 αγορασα ενα ι.χ. 1400κ. εκ. .ειμαι φοιτητης και ποτε μου μεχρι τωρα δεν εχω κανει φορολογικη δηλωση, και επομένως ποτέ μου δεν εχω δηλώσει το αμαξι στην εφορια! το χα αγοράσει 3000 ευρω με παρακρατηση κυριοτητας .1300 ευρω τα χα δωσει μπροστα και τα υπολοιπα 1700 με δανειο απο τραπεζα. Εισοδηματα που να φαινονται στην εφορια δεν ειχα.. τωρα κανω την πρακτικη μ απ τη σχολη. μηπως επρεπε να το ειχα δηλωσει; πρεπει να το κανω τωρα; θα χω καποιο προστημο; Αν μπορει ας με βοηθησει καποιος ,ευχαριστω!

pavlex
17-12-12, 19:50
θα πληρωσεις προστιμο απο το 2006 αναδρομικα τα τελη κυκλοφοριας χ2 ,ισως και εντοκως,λογω εισοδηματος σου που ηταν και ειναι αφορολογητο κατω των 5.000 δεν πληρωνεις φορο επειδη το πηρες και με δανειο ,αλλα γιατι και η τραπεζα σε εστελνε καθε χρονο βεβαιωση για τις δοσεις,γενικα δεν θα ειχες κανενα προβλημα η προστιμο αν εκανες φορολογικη δηλωση απο το 2007 και να το δηλωνες.

Bhaal
19-12-12, 15:43
Α, επίσης θεωρώ άδικο το ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΕΙΔΕΥΜΑΤΟΣ των 650 ευρώ για τους ελεύθερους επαγγελματίες. Αν είναι ΦΟΡΟΣ οφείλει να είναι αναλογικώς, αν είναι ΤΕΛΟΣ οφείλει να είναι ανταποδοτικό. Εδώ δεν ισχύει τίποτα από αυτά. Η λογική ότι "είναι ισοδύναμο με μείωση μισθών και συντάξεων" είναι η λογική "ας σκοτώσουμε τον Μήτσο για να μην σκοτώσουμε την Μαρία".
Η λογική τους, βασικά, είναι, "Αφού σκοτώσαμε την Μαρία τώρα θα σκοτώσουμε και τον Μήτσο." Εκτός από διαπλεκόμενους μεγαλοεπιχειρηματίες, εγχώριους και αλλοδαπούς, κανείς άλλος δεν πρόκειται να γλυτώσει.


Αυτό το αισχρό με το χαράτσι της ΔΕΗ όπου δικαστήριο απεφάνθη ότι είναι παράνομο και υπήρξαν φωνές να μην εφαρμοστεί θα έπρεπε να διωχθεί αυτεπαγγέλτως.
Θα έπρεπε, αλλά κανείς δεν άσκησε ποινική δίωξη στο στουρνάρι. Όμως, αν στη θέση του ήταν οποιοσδήποτε από εμάς θα μας είχαν περάσει χειροπέδες ήδη.

cool11
31-12-12, 19:18
Εχει και τιμωρια το μενου, αν δεν μαζεψεις αρκετα χαρτακια αποδειξεων
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/me_klimaka_to_penalti_foroy_gia_tis_apodeikseis.2068755.html

HELL_pegaSOS
03-01-13, 15:09
Σήμερα στα δελτία ειδήσεων λέγανε για καταθέτες εντός κι εκτός Λαγκάρντ που εντοπιστήκαν να εξάγουν χρήμα που δεν μπορούν εκ των υστέρων να δικαιολογήσουν. Λεγόταν για το πρόστιμο που θα τους επιβληθεί...

Για τι πρόστιμο μιλάμε? Ποσοστιαίο μερίδιο του κράτους επι των μαύρων?
Κανονικά έπρεπε για παντελώς αδικαιολόγητα ποσά να κατάσχονται τα μετρητά εξ ολοκλήρου συν το πρόστιμο.
Οχι να μένει και μερίδιο στον κάτοχο του μαύρου χρήματος...

Στα ίδα δελτία αναφέρθηκαν στον Ομιλο Ξυνή και τα 4-5 ψωροεκατομυριαάκια που χρωστάει στο δημόσιο. Πήρε χαριστική εξώφληση για το ποσό σε άπειρες δόσεις. Την ίδια στιγμή εκδίδαν πλαστα τιμολόγια και δικαιολογητικά για να παίρνουν επιστροφές χρημάτων κι επιδοτήσεις για εκπαιδευτικά προγράμματα. Τρια διαφορετικά πρόσωπα της οικογένειας. Λουκέτο επιτόπου!

Ποινική δίωξη κατά των ιδιοκτητών των ΙΕΚ ΞΥΝΗ

03/01/2013 | 13:11Τελευταία Ενημέρωση: 13:11 03/01/2013

Ποινική δίωξη για πλαστογραφία σε βαθμό κακουργήματος κατά του ιδιοκτήτη των ΙΕΚ ΞΥΝΗ, Σοφοκλή Ξυνή, τη σύζυγό του Αθηνά και την κόρη του Κατερίνα, άσκησε η εισαγγελέας Πόπη Παπανδρέου.

Παράλληλα, η εισαγγελέας εξέδωσε διάταξη για απαγόρευση εξόδου των κατηγορούμενων απο τη χώρα και δημοσιοποίηση των ονομάτων τους.

Τα μέλη της οικογένειας Ξυνή κατηγορούνται πως χρησιμοποιούσαν πλαστές φορολογικές ενημερότητες για την είσπραξη σημαντικών χρηματικών ποσών μέσω επιδοτούμενων εκπαιδευτικών προγραμμάτων, ενώ την ίδια στιγμή είχαν χρέη εκατομμυρίων προς το ΙΚΑ και το Δημόσιο.

Η κατηγορία που απαγγέλθηκε επισύρει ποινή μέχρι και ισόβιας κάθειρξης, καθώς αφορά όχι μονάχα περιπτώσεις εισφοροδιαφυγής, που φαίνεται να διαπιστώθηκαν σε εταιρίες του Ομίλου ΞΥΝΗ, αλλά και είσπραξης επιδοτήσεων για εκπαιδευτικά προγράμματα μέσω πλαστών βεβαιώσεων.

Οι εν λόγω βεβαιώσεις έφεραν τις υπογραφές ανύπαρκτων υπαλλήλων του ΙΚΑ.


Κάποιος δεξιοτέχνης του photoshop παρακαλείται να ασελγήσει στο παρακάτω λογότυπο:
117654
"Σύμβολο επαγγελματικής επιτυχίας"
Σύμβολο ελεϊνικής πουστυχίας.

aroutis
03-01-13, 15:35
Σήμερα στα δελτία ειδήσεων λέγανε για καταθέτες εντός κι εκτός Λαγκάρντ που εντοπιστήκαν να εξάγουν χρήμα που δεν μπορούν εκ των υστέρων να δικαιολογήσουν. Λεγόταν για το πρόστιμο που θα τους επιβληθεί...

Για τι πρόστιμο μιλάμε? Ποσοστιαίο μερίδιο του κράτους επι των μαύρων?
Κανονικά έπρεπε για παντελώς αδικαιολόγητα ποσά να κατάσχονται τα μετρητά εξ ολοκλήρου συν το πρόστιμο.
Οχι να μένει και μερίδιο στον κάτοχο του μαύρου χρήματος...Δε νομίζω ότι έχει γίνει αυτό πουθενά.. όσο και αν συμφωνώ απόλυτα.


Στα ίδα δελτία αναφέρθηκαν στον Ομιλο Ξυνή και τα 4-5 ψωροεκατομυριαάκια που χρωστάει στο δημόσιο. Πήρε χαριστική εξώφληση για το ποσό σε άπειρες δόσεις. Την ίδια στιγμή εκδίδαν πλαστα τιμολόγια και δικαιολογητικά για να παίρνουν επιστροφές χρημάτων κι επιδοτήσεις για εκπαιδευτικά προγράμματα. Τρια διαφορετικά πρόσωπα της οικογένειας. Λουκέτο επιτόπου!
Συμφωνώ.

no_logo
05-01-13, 13:36
πληρώστε κοροιδάρες

http://www.unfollow.gr.com/index.php/blog/item/161-journalism.html

8anos
05-01-13, 21:59
πληρώστε κοροιδάρες

http://www.unfollow.gr.com/index.php/blog/item/161-journalism.html

Ο Ζεράρ Ντεπαρντιέ έπαιξε και έχασε. Ελληνικό διαβατήριο έπρεπε να ζητήσει :whistle:

HELL_pegaSOS
08-01-13, 05:32
http://youtu.be/amzXBvAiiMg



ls kostas 2 days ago
Kατω τα χερια απο τον Κοκκαλη! Τον ανθρωπο που δινει δουλεια σε δεκαδες ανθρωπους και ιδιαιτερα σε μελη της Θ.7...Σωκρατη προχωρα σε στηριζουμε!

Μεγάλος προβοκάτορας ή μεγάλος μαλ...ς?

cool11
08-01-13, 21:39
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/neo_forologiko_oi_oristikes_apofaseis_gia_tis_apodeikseis.2078060.html

Αν και το εν λογω μετρο δεν ανακουφιζει κοσμο, θεωρω βημα προοδου οτι τουλαχιστον αναγνωριζουν για πρωτη φορα, αποδειξεις απο το εξωτερικο.
Αφου ακομη επιμενους στις...αποδειξεις...
Κατα τα αλλα, μια απο τα ιδια...
Αλλου συζητουν να καταργησουν το εντυπο χρημα, κι εμεις ακομη συλλεγουμε αποδειξεις...

sdikr
08-01-13, 21:48
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/neo_forologiko_oi_oristikes_apofaseis_gia_tis_apodeikseis.2078060.html

Αν και το εν λογω μετρο δεν ανακουφιζει κοσμο, θεωρω βημα προοδου οτι τουλαχιστον αναγνωριζουν για πρωτη φορα, αποδειξεις απο το εξωτερικο.
Αφου ακομη επιμενους στις...αποδειξεις...
Κατα τα αλλα, μια απο τα ιδια...
Αλλου συζητουν να καταργησουν το εντυπο χρημα, κι εμεις ακομη συλλεγουμε αποδειξεις...

Και κάποιοι εδώ στο φόρουμ φωνάζουν για την κάρτα του πολίτη κλπ ενώ μετά φωνάζουν για το ότι δεν έχουμε ηλεκτρονικό χρήμα !
Καλή χρονιά να έχουμε!!

no_logo
08-01-13, 22:05
Αλλου συζητουν να καταργησουν το εντυπο χρημα, κι εμεις ακομη συλλεγουμε αποδειξεις...


άλλαξες άποψη;
εσύ δεν ήσουν ένας από αυτούς που καταφερόντουσαν ενάντια στα τσιπάκια, το 666, την κάρτα πολίτη. Ενάντια σε κάθε τεχνολογικό νεοτερισμό
Εσύ δεν ήσουν που μας πόσταρες θρησκοληψίες από το pentapostagma, romphea,xa-net, κοκ;

cool11
08-01-13, 22:10
Εξακολουθω να ειμαι κατα του ηλεκτρονικου χρηματος.
Επειδη ασχολουμαι με την τεχνολογια δεκαετιες. Και εχω κρίση. Ασχολουμαι με χιλια μυρια τεχνολογικα θεματα, και τα προωθω και εφαρμοζω οπου μπορω.
Ξερω ομως, να λεω και οχι. Φιλος της τεχνολογιας, δεν σημαινει λεω ναι σε ολα.
Εδω πασχουν πολλοι, ακριτα υιοθετουν οτιδηποτε, κι επιπλεον, δεν σκεφτονται σε βαθος(μονο επιφανεια-ενα δυο πτυχες του θεματος).
Οπως αρνουμαι το facebook συνειδητα, κι ας το χει ολος ο κοσμος, ετσι ειμαι αντιθετος και στο ηλεκτρονικο χρημα(εχει αναλυθει αλλου νομιζω εκτενεστερα το γιατι).

Απλα εδω ανεφερα την διασταση αποψεων.
Δεν θα ηθελα να συμβει και σε εμας.
Ωστοσο, το οτι δεν θα ηθελα να εφαρμοστει το ηλεκτρονικο χρημα, δεν σημαινει οτι πρεπει να εξακολουθουμε να μαζευουμε χαρτακια αποδειξεων.
Υπαρχουν τροποι, αν και σιγουρα δεν εχω εντρυφησει στο θεμα. Πχ. φορολογια στην πηγη, και ουτε αποδειξεις, ουτε κανε Ε1, ουτε ασυμφωνια εισοδηματων-δηλωσεων ουτε τιποτε.

honda22
10-01-13, 11:02
Χωρίς να έχω παρακολουθήσει το θέμα από την αρχή, ξέρετε εάν φέτος η υποβολή της δήλωσης εισοδήματος θα γίνει υποχρεωτικά μέσω taxis?
Ευχαριστώ.

cool11
10-01-13, 12:00
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/oikonomika/poies_apodeikseis_pernane_sthn_eforia.2079765.html

Τελικα οι 'γενικες'/ποικιλες/καθημερινες αποδειξεις, σουπερ μαρκετ, απο καταστηματα κλπ, ειναι εντος οπως φαινεται?

pavlex
10-01-13, 16:37
ετσι ανακοινωθηκε πριν 1 μηνα περιπου,θα μαθουμε τις επομενες μερες που ψηφιζετε το νεο φορολογικο.

cool11
12-01-13, 00:41
Μονο σε μια μπανανία σαν την Ελλαδα θα μπορουσε να συμβει κι αυτο....
http://www.airetos.gr/default.aspx?pageid=7078

Καθε μερα νομιζω οτι εχω ηδη δει πολλα, αλλα ο πατος δεν εχει τελος...

- - - Updated - - -

Να γελασω ή να κλαψω?
http://www.toxwni.gr/xoni-apokleistika/item/785-aiksiste-to-aforologito-sas-katatheste-prosfigi-kata-tou-ekkatharistikou-sas

Revolution
12-01-13, 12:59
Μετα την χθεσινη, παρανομη και αντισυνταγματικη, ψηφιση του νεου εκτρωματος δεν περνανε πλεον στην εφορια βαριες αποδειξεις οπως κοινοχρηστων, ενοικιων, ιατρων, αγορων αυτοκινητων


Ποιες αποδείξεις είναι “άχρηστες”

Ενοίκια,
ύδρευση,
δημοτικά τέλη,
αποχετεύετε,
υπηρεσίες κοινοχρήστων,
ηλεκτρισμός,
υγραέριο-φυσικό αέριο,
πετρέλαιο,
ιατρικές, οδοντιατρικές και παραϊατρικές υπηρεσίες,
νοσοκομειακή περίθαλψη,
αγορά αυτοκινήτων, σκαφών αναψυχής, μοτοσικλετών
εισιτήρια σε τρένα, αεροπλάνα, πλοία, αστικές συγκοινωνίες
ταχυδρομικές και τηλεφωνικές υπηρεσίες
δίδακτρα ιδιωτικών σχολείων
ασφάλιστρα κατοικίας, υγείας, μεταφορών
φωτοβολταϊκά.

Burning Skies
12-01-13, 19:33
Πήρε χαριστική εξώφληση για το ποσό σε άπειρες δόσεις.

Δεν ισχυει αυτο... ;)

Basilhs23_
14-01-13, 00:41
Μετα την χθεσινη, παρανομη και αντισυνταγματικη, ψηφιση του νεου εκτρωματος δεν περνανε πλεον στην εφορια βαριες αποδειξεις οπως κοινοχρηστων, ενοικιων, ιατρων, αγορων αυτοκινητων

Οι λογαριασμοί από ίντερνετ μπαίνουν? ή εντάσσονται και αυτοί στις ταχυδρομικές-τηλεφωνικές υπηρεσίες?

XPHSTOS29
14-01-13, 01:23
Καταφερνουν σιγα σιγα να μας περνανε το ηλεκτρονικο χρημα, εγω αυτο βλεπω...
Πληρης ελενχος τι κανουμε και τι τρωμε.
Αφου δεν εχουν βαλει ακομα τα εγγονια να δηλωνουν το χαρτζιλικι που παιρνουν απο τους παπουδες (και να τους κοβουν αποδειξη εισπραξης χαρζτιλικιου.. ) παλι καλα.
Να μην ξεχασουμε τα φιλοδωρηματα σε εξωτερικους-κουριερ-ντελιβεραδες (που και αυτοι δεν κοβουν αποδειξη εισπραξης φιλοδωρηματος, εκτος του οτι δουλευουν μαυροι)
Αντε να δουμε που θα φτασουμε ...
Τα βουνα τα καψαμε , και οτι απεμεινε το κοβουμε για να ζεσταθουμε φετος.
Ο καμπος ειναι γεματος φυτοφαρμακα.
Εμπρος για την σπηλια του Νταβελη παλικαρια

aroutis
14-01-13, 01:33
Καταφερνουν σιγα σιγα να μας περνανε το ηλεκτρονικο χρημα, εγω αυτο βλεπω...
Πληρης ελενχος τι κανουμε και τι τρωμε.
Αφου δεν εχουν βαλει ακομα τα εγγονια να δηλωνουν το χαρτζιλικι που παιρνουν απο τους παπουδες (και να τους κοβουν αποδειξη εισπραξης χαρζτιλικιου.. ) παλι καλα.
Να μην ξεχασουμε τα φιλοδωρηματα σε εξωτερικους-κουριερ-ντελιβεραδες (που και αυτοι δεν κοβουν αποδειξη εισπραξης φιλοδωρηματος, εκτος του οτι δουλευουν μαυροι)
Αντε να δουμε που θα φτασουμε ...
Τα βουνα τα καψαμε , και οτι απεμεινε το κοβουμε για να ζεσταθουμε φετος.
Ο καμπος ειναι γεματος φυτοφαρμακα.
Εμπρος για την σπηλια του Νταβελη παλικαρια

Το ηλ/κό χρήμα ειναι μια χαρά λύση για τον περιορισμο της φοροδιαφυγής. Δεν καταλαβαίνω το κόλλημα των πενταποσταγραμμάτων (και των followers των) για το συγκεκριμένο θέμα.

Κάποια στιγμή οι λαμογιες πρέπει να τελειώνουν.

Bhaal
14-01-13, 01:40
Καλά, αν περιμένεις να τελειώσουν οι λαμογιές με το ηλεκτρονικό χρήμα...
Είναι ευθύνη του Κράτους να καταπολεμήσει τη φοροδιαφυγή, εφαρμόζοντας παράλληλα κι ένα δίκαιο φορολογικό σύστημα. Εγώ τον φοροεισπράκτορα δεν πρόκειται να τους κάνω. Και όσο συνεχίζουν να μου κόβουν τις φοροαπαλλαγές τόσο θα σηκώνω τους ώμους αδιάφορα. Τόσα χρόνια που ήμουν -κι ακόμη, δυστυχώς, είμαι- νομοταγής και συνεπής φορολογούμενος τι κατάλαβα;

XPHSTOS29
14-01-13, 02:55
Το ηλ/κό χρήμα ειναι μια χαρά λύση για τον περιορισμο της φοροδιαφυγής.
Eιναι επισεις μια χαρα για να επιβαλεις οποτε γουσταρεις με το ετσι θελω το οποιοδηποτε χαρατσι χωρις να νοιαστεις αν ο αλλος τα βγαζει περα.
Απλα μπαινεις στο συστημα και ρυθμιζεις ενα -τοσα ,και οποτε μπει το οποιοδηποτε ποσο αφαιρουνται αυτοματα.
Επισεις πρεπει να βγαλω και στα παιδια μου μια καρτα για να την εχουν μαζι στο σχολειο, στην βολτα η οπου πανε για να μπορουν να παρουν ενα μπουκαλακι νερο απο το περιπτερο η το κυλικιο.
Να μην ξεχασουμε και μια καρτα θεου για την εκκλησια οταν θα αναψουμε το κερακι.
Μια καρτα φιλανθωπιας αμα θελησουμε να δωσουμε στον ζητιανο κατι
Μια καρτα φιλοδωρηματος...
Και δεν ξερω εγω τι αλλο...

cool11
14-01-13, 09:48
Λες και σε αλλα κρατη που εχουν μικρη φοροδιαφυγη, ειχαν αναγκη το ηλεκτρονικο χρημα για να το πετυχουν....

Revolution
14-01-13, 10:24
Τόσα χρόνια που ήμουν -κι ακόμη, δυστυχώς, είμαι- νομοταγής και συνεπής φορολογούμενος τι κατάλαβα;

Tιποτα ισα ισα η κατηγορια αυτη ειναι εκεινη που τιμωρειται περισσοτερο.
Αυτην την στιγμη μετα απο 3-4 μειωσεις στον μισθο λογω εισφορων και αλλα τετοια κερατα + την αυξηση παντου, ερχεται το κρατος να μου πει οτι 6000€ που δινω σε ενοικιο στο οποιο πληρωνω και φορο δεν θα υπολογιζεται στα εξοδα μου και οτι θα πρεπει να αποδειξω οτι ξοδεψα το 25% του μισθου μου χωρις να τα υπολογιζω, +6000€ αναγκαστικα εξοδα δηλαδη, και εγω θα πρεπει να υπακουσω.

Ρε δε γ@****ε.
Απο τον Μαρτιο που τελειωνει τον συμβολαιο μου το συνεχιζω χωρις συμβολαιο και παιρνω και μια καλη εκπτωση, οχι που θα τους κανω εγω το ζωντανο ΑΤΜ για να τρωνε τα λαμογια.

Bhaal
15-01-13, 04:04
Tιποτα ισα ισα η κατηγορια αυτη ειναι εκεινη που τιμωρειται περισσοτερο.
Αυτην την στιγμη μετα απο 3-4 μειωσεις στον μισθο λογω εισφορων και αλλα τετοια κερατα + την αυξηση παντου, ερχεται το κρατος να μου πει οτι 6000€ που δινω σε ενοικιο στο οποιο πληρωνω και φορο δεν θα υπολογιζεται στα εξοδα μου και οτι θα πρεπει να αποδειξω οτι ξοδεψα το 25% του μισθου μου χωρις να τα υπολογιζω, +6000€ αναγκαστικα εξοδα δηλαδη, και εγω θα πρεπει να υπακουσω.

Ρε δε γ@****ε.
Απο τον Μαρτιο που τελειωνει τον συμβολαιο μου το συνεχιζω χωρις συμβολαιο και παιρνω και μια καλη εκπτωση, οχι που θα τους κανω εγω το ζωντανο ΑΤΜ για να τρωνε τα λαμογια.
Ύστερα από την χουντο-Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου, σύμφωνα με την οποία τα έσοδα του κράτους θα πηγαίνουν κατά προτεραιότητα στους δανειστές, ύστερα από την κατάργηση του κοινωνικού κράτους, που σημαίνει ανυπαρξία ανταποδοτικών εισφορών, ύστερα από την κατάλυση της Δημοκρατίας και τον ευτελισμό της Βουλής των Ελλήνων, εγώ σταματώ να το παίζω ευσυνείδητος πολίτης, δηλαδή, ευσυνείδητος μ@λ@κ@ς. Με την παραχώρηση της εθνικής κυριαρχίας ακόμη και στους ιδιώτες πιστωτές είμαι επισήμως άπατρις, οπότε για ποια πατρίδα και για ποιον κερατά θα πρέπει να παλέψω;

Κι αυτό με το 25% του μισθού στις αποδείξεις σηκώνει κρέμασμα! Ντε και καλά να μας εξαθλιώσουν όλους. Αει στο διάβολο... άντε να μην πω τίποτα πιο χοντρό σε ξένο "σπίτι".

pavlex
15-01-13, 04:29
καλα μας κανουν,αφου δεν αντιδραμε και τους ανεχωμαστε 40 χρονια τωρα.

Basilhs23_
15-01-13, 05:39
καλα μας κανουν,αφου δεν αντιδραμε και τους ανεχωμαστε 40 χρονια τωρα.

Επειδή τους ψηφίσαμε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.