PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογια εισοδηματος 2013



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22

Basilhs23_
26-08-13, 01:24
Στο δικό μου στο gsis λέει εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής εκκαθαριστικού 09/08..... :hello και ημερομηνία λήξης πληρομής 31/09. Εκκαθαριστικό δεν έχει έρθει.

anon
26-08-13, 02:07
Eμένα το εκκαθαριστικό μόλις βγήκε (το έγκυρο, το ενδεικτικό πριν τρείς εβδομάδες), λέει πληρωμή μεσω τραπέζης στις 27/8 (πιστωτικό) και τα λεφτά μπήκαν στον λογαριασμό απο τις 21/8!!!!!!

ribo7
26-08-13, 12:03
Παίδες αν δεν είμαι ο ίδιος να παραλάβω την επιστροφή από τράπεζα (δε δήλωσα αρ. λογαριασμού), θα έχω πρόβλημα?
Αν πάει ο πατέρας μου με ταυτότητα? Θέλει και εξουσιοδότηση λογικά ε?

21706
26-08-13, 12:08
Με εξουσιοδότηση πρέπει να γίνεται αλλά ρώτα καλύτερα την τράπεζα.

stratus
27-08-13, 10:51
Στο Ε9 αν δεν εχουμε αριθμο κτηματολογιου τι βαζουμε;

21706
27-08-13, 11:05
Τίποτα, δεν είναι υποχρεωτικό.
Αλλά γιατί δεν έχεις αριθμό κτηματολογίου;

stratus
27-08-13, 11:26
Aπλα δεν εχει βγει ακομα,οπως μου ειπαν απο το κτηματολογιο.

21706
27-08-13, 11:31
Ίσως να μην έχει βγει ο ΚΑΕΚ.
Ο κωδικός ακινήτου σίγουρα έχει βγει.

stratus
27-08-13, 11:48
Το ΚΑΕΚ εννοω.Ο κωδικος υπαρχει στο Ε9 ηδη.

cool11
27-08-13, 11:53
Για το Ε9, τελικά είναι απαραίτητη η οριστικοποίηση από ολους, ακομη κι αν πέρυσι δεν άλλαξε τίποτε;

stratus
27-08-13, 11:57
Apo οτι εχω καταλαβει οχι,εκτος αν εχεις αγροτεμαχια.Αυτο το μηνυμα σου βγαζει και το taxisnet οταν μπαινεις στην εφαρμογη του Ε9.

21706
27-08-13, 12:01
Αν έχεις αγροτεμάχιο, ναι.

konenas
27-08-13, 20:14
Ξέρει κανείς καμιά αξιόπιστη εφαρμογή online υπολογισμού φόρου;
Αυτή των devils μας τελείωσε.

21706
27-08-13, 20:27
Ξέρει κανείς καμιά αξιόπιστη εφαρμογή online υπολογισμού φόρου;
Αυτή των devils μας τελείωσε.

Υπάρχουν πολλές αλλά δεν έχω δοκιμάσει καμία.
Στη σελίδα όμως που υποβάλλεις τη δήλωση
μπορείς να δεις την εκκαθάριση πριν κάνεις
οριστική υποβολή.
Τα devils δεν ξέρω τι είναι.

konenas
27-08-13, 20:43
Υπάρχουν πολλές αλλά δεν έχω δοκιμάσει καμία.
Στη σελίδα όμως που υποβάλλεις τη δήλωση
μπορείς να δεις την εκκαθάριση πριν κάνεις
οριστική υποβολή.
Τα devils δεν ξέρω τι είναι.

http://www.taxdevil.gr/
Ποιές ξέρεις εσύ;

21706
27-08-13, 20:59
http://www.taxdevil.gr/
Ποιές ξέρεις εσύ;

Αν γκουγκλίσεις το πρόγραμμα υπολογισμού φόρου 2013
θα σου βγάλει ένα μεγάλο κατεβατό. Αλλά όπως σου είπα
δεν έχω δοκιμάσει κανένα από αυτά οπότε δεν ξέρω ποια
είναι αξιόπιστα

konenas
27-08-13, 21:07
Αν γκουγκλίσεις το πρόγραμμα υπολογισμού φόρου 2013
θα σου βγάλει ένα μεγάλο κατεβατό. Αλλά όπως σου είπα
δεν έχω δοκιμάσει κανένα από αυτά οπότε δεν ξέρω ποια
είναι αξιόπιστα

online δεν βρίσκω κανένα άλλο

21706
27-08-13, 21:12
online δεν βρίσκω κανένα άλλο

Α για online το μόνο που ξέρω είναι αυτό που
υπάρχει στη σελίδα που υποβάλλεις τη δήλωση.
Και είναι σίγουρα αξιόπιστο.

konenas
27-08-13, 21:19
Α για online το μόνο που ξέρω είναι αυτό που
υπάρχει στη σελίδα που υποβάλλεις τη δήλωση.
Και είναι σίγουρα αξιόπιστο.

Αυτό δουλεύει μια δυο φορές και μετά πάπαλα

21706
27-08-13, 21:25
Αυτό δουλεύει μια δυο φορές και μετά πάπαλα

Εγώ το δοκίμασα τρεις φορές και δούλεψε.
Δεν ξέρω αν δουλεύει περισσότερες.

manoulamou
27-08-13, 22:07
Ποτέ δεν μπηκα στη διαδικασια των "εξωτερικων" εφαρμογων...
Οπως γραφει και ο 21706 λιγο πριν την τελικη υποβολη
(μακραν η πιο αξιοπιστη διαδικασια)
το βλεπεις και τελος, 100 πανω 200 κατω εεε και αλχημειες θα κανω;
Eξ αλλου ΟΥΚ ΑΝ ΛΑΒΟΙΣ ΠΑΡΑ ΤΗΣ ΜΗ ΕΧΟΥΣΗΣ
:whistle:

konenas
27-08-13, 23:15
Μην μας κάνεις την φτωχή πως δεν έχεις, 100 πάνω 100 κάτω στα 100000€ που παίρνεις τον χρόνο δεν παίζουν ρόλο βέβαια :lol:

Όσο φόρο όμως και να βάλουν εγώ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ αφού δεν έχω αλλά και να χα πάλι δεν θα πλήρωνα:)


Άνεργος με σπίτι που έχει νοικιάσει και τα εισοδήματα από τα νοίκια τα έχει εκχωρήσει στο Ελληνικό κράτος πληρώνει φόρο 2500€ ενώ μένει σε ξενώνα αστέγων

21706
28-08-13, 08:15
Ο κωδικος υπαρχει στο Ε9 ηδη.

Μήπως εννοείς τον αριθμό ταυτότητας ακινήτου:
Είναι άλλος ο κωδικός ακινήτου.

- - - Updated - - -



Άνεργος με σπίτι που έχει νοικιάσει και τα εισοδήματα από τα νοίκια τα έχει εκχωρήσει στο Ελληνικό κράτος πληρώνει φόρο 2500€ ενώ μένει σε ξενώνα αστέγων

Είναι ο ιδιοκτήτης του ξενώνα;

honda22
28-08-13, 09:45
Πάντως μην περιμένετε εκκαθαριστικό σπίτι.
Ετοιμάστε τον εκτυπωτή σας, εκτυπώστε και μετά γραμμή στην εφορία. :evil:

ermis333
28-08-13, 09:59
Μην μας κάνεις την φτωχή πως δεν έχεις, 100 πάνω 100 κάτω στα 100000€ που παίρνεις τον χρόνο δεν παίζουν ρόλο βέβαια :lol:

Όσο φόρο όμως και να βάλουν εγώ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ αφού δεν έχω αλλά και να χα πάλι δεν θα πλήρωνα:)


Άνεργος με σπίτι που έχει νοικιάσει και τα εισοδήματα από τα νοίκια τα έχει εκχωρήσει στο Ελληνικό κράτος πληρώνει φόρο 2500€ ενώ μένει σε ξενώνα αστέγων

Συγγνώμη αλλά για να γίνεται κάτι τέτοιο θα πρέπει να έχει σπιταρόνα ο τύπος, τα έσοδα από ενοίκια μέχρι και για φέτος προστίθενται στο φορολογητέο εισόδημα και φορολογούνται με βάση τις κλίμακες αυτού. Κάτι που σημαίνει πως για να πληρώσει 2.500€ θα πρέπει να έχει εισοδήματα της τάξεως των 20.200€ (περίπου) . Παίρνει 20Κ το χρόνο και μένει σε σπίτι αστέγων;; Seriously;


Από την άλλη, η κατάσταση με τα εκκαθαριστικά είναι τραγική, υποτίθεται θέλουμε έσοδα σαν κράτος και καθυστερούν στην έκδοση των εκκαθαριστικών...τι να πεί κανείς.

konenas
28-08-13, 10:07
Συγγνώμη αλλά για να γίνεται κάτι τέτοιο θα πρέπει να έχει σπιταρόνα ο τύπος, τα έσοδα από ενοίκια μέχρι και για φέτος προστίθενται στο φορολογητέο εισόδημα και φορολογούνται με βάση τις κλίμακες αυτού. Κάτι που σημαίνει πως για να πληρώσει 2.500€ θα πρέπει να έχει εισοδήματα της τάξεως των 20.200€ (περίπου) . Παίρνει 20Κ το χρόνο και μένει σε σπίτι αστέγων;; Seriously;

Προφανώς δεν διάβασες ή διάβασες αυτό που θες.

τα εισοδήματα από τα νοίκια τα έχει εκχωρήσει στο Ελληνικό κράτος

Παίζει ρόλο πόσα;

ermis333
28-08-13, 10:15
Προφανώς δεν διάβασες ή διάβασες αυτό που θες.

τα εισοδήματα από τα νοίκια τα έχει εκχωρήσει στο Ελληνικό κράτος

Παίζει ρόλο πόσα;

Τα εκχωρούμενα στο δημόσιο ενοίκια ΔΕΝ φορολογούνται, αν έχει φορολογηθεί αυτός στο παράδειγμά σου τότε κάτι έχει κάνει λάθος στη δήλωση των συγκεκριμένων στην ΔΟΥ. Αλλιώς φορολογείται βάση τεκμηρίων με βάση άλλα περιουσιακά του στοιχεία.

Για εκχωρούμενα μισθώματα ισχύουν τα εξής...

Εισοδήματα από την εκμίσθωση ακινήτων που θεωρούνται ότι έχουν αποκτηθεί και τα οποία αποδεδειγμένα δεν έχουν εισπραχθεί από το δικαιούχο, επιτρέπεται να μη συνυπολογίζονται στο συνολικό καθαρό εισόδημα του, εφόσον εκχωρηθούν στο Δημόσιο χωρίς αντάλλαγμα.

Η εκχώρηση γίνεται με απλή έγγραφη δήλωση του υπόχρεου σε φόρο, η οποία υποβάλλεται στον αρμόδιο για τη φορολογία του προϊστάμενο της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας μέσα στο οικονομικό έτος στο οποίο τα εισοδήματα αυτά υπόκεινται σε φόρο.

Μαζί με τη δήλωση αυτή παραδίδονται στον προϊστάμενο της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας τα αποδεικτικά έγγραφα της εκχωρούμενης απαίτησης και με την ίδια δήλωση ο εκχωρών βεβαιώνει ότι δεν κατέχει κανένα άλλο αποδεικτικό στοιχείο. Το Δημόσιο υποκαθίσταται στα δικαιώματα του εκχωρητή.

Προκειμένου να αποδειχθεί ότι δεν εισπράχθηκαν τα εκχωρούμενα μισθώματα ακινήτου επισυνάπτονται στην οικεία δήλωση όλα τα έγγραφα που υπάρχουν, κατά περίπτωση.

Μεταξύ αυτών περιλαμβάνονται:

α) Το συμφωνητικό μίσθωσης του ακινήτου.

β) H εξώδικη καταγγελία της μίσθωσης ή πρόσκληση καταβολής μισθωμάτων.

γ) H αγωγή απόδοσης του μισθίου ή μη καταβολής μισθωμάτων.

δ) H δικαστική απόφαση απόδοσης του μισθίου και καταβολής μισθωμάτων.

Επίσης, δηλώνεται η μη είσπραξη των οφειλόμενων μισθωμάτων και η μη κατοχή άλλων αποδεικτικών στοιχείων της εκχωρούμενης απαίτησης.

Δεν απαιτείται σε κάθε περίπτωση να συνυποβάλλονται τα πρωτότυπα δικαιολογητικά έγγραφα. Αρκεί να επισυνάπτονται τα ακριβή, κυρωμένα αντίγραφα αυτών των εγγράφων, με την επιφύλαξη επίδειξης των πρωτοτύπων στον αρμόδιο προϊστάμενο ΔOY.

Επίσης, όλα τα προαναφερθέντα έγγραφα δεν απαιτείται να υποβάλλονται σε κάθε περίπτωση, εκτός από την υπεύθυνη δήλωση του ν. 1599/1986 η οποία πρέπει να υποβάλλεται σε όλες τις περιπτώσεις εκχώρησης εισοδημάτων, αρκεί ο εκχωρών να μην έχει στην κατοχή του άλλα αποδεικτικά στοιχεία της εκχωρούμενης απαίτησης και να το δηλώνει εγγράφως.


Εκτός από τα αποδεικτικά έγγραφα που αναφέρονται στις προηγούμενες παραγράφους, μπορεί επίσης να επισυνάπτεται και οποιοδήποτε άλλο στοιχείο που αποδεικνύει τη μη καταβολή των οφειλόμενων μισθωμάτων.


Αν ο οφειλέτης εγκατέλειψε το μίσθιο εκουσίως, πριν ασκηθεί κατ` αυτού κάποια δικαστική ενέργεια και δεν είναι δυνατή η προσκόμιση της αγωγής έξωσης, η εκχώρηση θα διενεργηθεί με την προσκόμιση του συμφωνητικού μίσθωσης.

Διαδικασία βεβαίωσης των μισθωμάτων που εκχωρούνται

1. H εκχώρηση ολοκληρώνεται με μόνη τη μονομερή δήλωση του εκχωρητή, κατά το οικον. έτος που τα μισθώματα αυτά υπόκεινται σε φόρο, χωρίς να απαιτείται προηγούμενη ρητή αποδοχή της εκχώρησης από το Δημόσιο και χωρίς να απαιτείται αναγγελία στον οφειλέτη των μισθωμάτων.


Το Δημόσιο υποκαθίσταται στα δικαιώματα του εκχωρητή. Ανάκληση της δήλωσης εκχώρησης δεν είναι δυνατή.


2. Σε περίπτωση υποβολής της δήλωσης εκχώρησης εκπρόθεσμα, δηλαδή μετά το τέλος του οικονομικού έτους μέσα στο οποίο φορολογούνται μισθώματα που εκχωρούνται, η εκχώρηση δεν γίνεται δεκτή.


3. Προϋπόθεση που απαιτείται για την αποδοχή της εκχώρησης είναι η μη είσπραξη των εκχωρούμενων μισθωμάτων και όχι το εκκαθαρισμένο ή μη της απαίτησης, καθώς και η φερεγγυότητα ή μη του οφειλέτη.


H εκχώρηση μη εισπραχθέντων εισοδημάτων διενεργείται με τις πιο πάνω προϋποθέσεις και στην περίπτωση που ο οφειλέτης - μισθωτής έχει πτωχεύσει.


4. H φορολογική αρχή προβαίνει στον έλεγχο των στοιχείων που υποβλήθηκαν, προκειμένου να εξακριβώσει κατά πόσο πραγματικά δεν έχουν εισπραχθεί από τον εκχωρητή τα μισθώματα που εκχωρούνται.


Αν διαπιστωθεί ότι δεν εισπράχθηκαν τα μισθώματα, ο προϊστάμενος της ΔOY προβαίνει σε βεβαίωση των μισθωμάτων που εκχωρούνται στο όνομα του οφειλέτη και συγχρόνως προβαίνει στην έκπτωση του φόρου των μη εισπραχθέντων μισθωμάτων εφόσον η δήλωση εκχώρησης υποβληθεί μετά την υποβολή της δήλωσης φορολογίας αυτών.


5. Αν συνυποβάλλεται η δήλωση εκχώρησης συγχρόνως με τη δήλωση φορολογίας αντί για έκπτωση του φόρου των μη εισπραχθέντων μισθωμάτων διενεργείται αρχική εκκαθάριση φόρου χωρίς να συνυπολογίζονται τα μισθώματα αυτά.


6. H βεβαίωση των εκχωρηθέντων μισθωμάτων στο όνομα του οφειλέτη γίνεται θεωρουμένων των αποδεικτικών εγγράφων της οφειλής ως νόμιμου τίτλου και καταβάλλονται εφάπαξ ως δημόσιο έσοδο στον K.A.E. 3919.


7. Αν μεταγενέστερα διαπιστωθεί αιτιολογημένα ότι οι εκχωρούμενες απαιτήσεις δεν υπήρχαν, η εκχώρηση ματαιώνεται. Στην περίπτωση αυτή τα μη συνυπολογισθέντα - εκχωρηθέντα μισθώματα προστίθενται στο συνολικό εισόδημα του εκχωρητή κατά το χρόνο φορολογίας του, προκειμένου να υπολογισθεί ο συνολικός φόρος, κοινοποιώντας σ` αυτόν σχετική ειδοποίηση ή φύλλο ελέγχου, κατά περίπτωση.


8. H εκχώρηση μη εισπραχθέντων των υπόψη μισθωμάτων διενεργείται και στην περίπτωση που κατά τη συμπλήρωση της δήλωσης εκχώρησης παραλείπεται, λόγω μη γνώσης ή μη ακριβούς γνώσης από τον εκμισθωτή στοιχείων του μισθωτή που δεν είναι ουσιώδη για τη διενέργεια της εκχώρησης, όπως π.χ. η ΔOY φορολογίας του οφειλέτη των μισθωμάτων, ο αριθμός του ατομικού δελτίου ταυτότητας ή του διαβατηρίου του ή παραλείπεται η προσκόμιση κάποιου από τα πιο πάνω συνυποβαλλόμενα έγγραφα, γιατί δεν το έχει στην κατοχή του ο εκμισθωτής, πλην όμως από τα υπόλοιπα συνυποβαλλόμενα στοιχεία αποδεικνύεται η νομιμότητα της απαίτησής του.

Κατά την εκχώρηση μισθωμάτων καθίσταται υποχρεωτική η αναγραφή του A.Φ.M. του μισθωτή. Επίσης, στις εκχωρήσεις αυτές πρέπει να γράφεται στην οικεία δήλωση και ο αριθμός καταχώρησης του οικείου μισθωτηρίου, αν συνταχθεί, στο Βιβλίο καταχώρησης Μισθωτηρίων της ΔOY.

Τέλος, η Διοίκηση έδωσε απάντηση σε μια πολύ συχνή ερώτηση των φορολογουμένων που αφορούσε την διαδικάσια κατάθεσης δήλωσης εκχώρησης μισθωμάτων στην περίπτωση που η δήλωση εισοδήματος υποβάλλεται ηλεκτρονικά.

Αναλυτικά αναφέρει τα εξής :

Η δήλωση εκχώρησης μη εισπραχθέντων μισθωμάτων ακολουθεί διαφορετική διαδικασία υποβολής από τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος και δεν μπορεί να υποβληθεί ηλεκτρονικά, αλλά υποβάλλεται στο Τμήμα Φορολογίας Εισοδήματος με ειδική θεώρηση στο σώμα της οικείας δήλωσης ή με την καταχώρησή της στο γενικό πρωτόκολλο της αρμόδιας ΔΟΥ (σχετ. ΠΟΛ. 1096/Α0012/6.4.2001 διαταγή).

Η δήλωση εκχώρησης μισθωμάτων στο Δημόσιο υποβάλλεται απαραίτητα προσωπικά ή από ειδικά εξουσιοδοτημένο πρόσωπο στην αρμόδια ΔΟΥ, μέσα στο χρόνο φορολογίας των εκχωρούμενων μισθωμάτων, πριν ή μετά την υποβολή της ετήσιας δήλωσης φορολογίας εισοδήματος.

Αν προηγηθεί η υποβολή της δήλωσης εκχώρησης μισθωμάτων και ακολουθήσει η υποβολή της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος, στη ΔΟΥ ή ταχυδρομικά ή ηλεκτρονικά, υπάρχει δυνατότητα να μη συνυπολογισθούν τα εκχωρηθέντα μισθώματα στο συνολικό σας εισόδημα. Αντίθετα αν η υποβολή της δήλωσης εκχώρησης μισθωμάτων υποβληθεί μετά την υποβολή της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος, θα φορολογηθείτε και για τα εισοδήματά σας από τα ακίνητα, ο δε φόρος που προκύπτει από τα μισθώματα του ακινήτου που θα κάνετε την εκχώρηση, θα σας επιστραφεί μετά την υποβολή της δήλωσης εκχώρησης.

Επίσης ακόμα καλύτερα θα τα βρεί εδώ (http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/13513)

manoulamou
28-08-13, 10:57
Επειδη ου γαρ ερχεται μονον, θα κανω μια τελειως χαζη ερωτηση:
Θεωρητικα οι δηλωσεις πρεπει να υποβληθουν μεχρι και 30 Αυγουστου.
Για οσες υποβληθουν ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ (σχεδον ολες) εξακολουθει ακομη να ισχυει το παλιο
μεχρι να ανοιξουν οι ΔΟΥ, δηλαδη πρωΐ 8.00 Δευτερα 2 Σεπτεμβριου
θα κλειδωσει το συστημα στις 24.00 της Παρασκευης
ή ειναι στην ευχερεια του... Θεοχαρη (λεμε τωρα)???
:hmm:

konenas
28-08-13, 11:21
Τα εκχωρούμενα στο δημόσιο ενοίκια ΔΕΝ φορολογούνται, αν έχει φορολογηθεί αυτός στο παράδειγμά σου τότε κάτι έχει κάνει λάθος στη δήλωση των συγκεκριμένων στην ΔΟΥ. Αλλιώς φορολογείται βάση τεκμηρίων με βάση άλλα περιουσιακά του στοιχεία.

Απλά φορολογείται βάσει τεκμηρίων μιας και είναι άνεργος, άστεγος και δεν έχει ούτε φράγκο, άρα δεν έχει αποδείξεις :whistle:

Τεκμήριο στον άνεργο
Τεκμήριο στον επαγγελματία που χτυπάει μύγες
Τεκμήριο στους ηλίθιους ιθαγενείς

Οι τσαμπατζήδες όμως σαν τους Παπακωνσταντίνου, Μπένι και Σταυρίδη δεν έχουν ελεγκτές.
Αλήθεια τι έγινε με την λίστα;

honda22
28-08-13, 11:45
Αφού έσκασα 30 λεπτά! για μια ασπρόμαυρη εκτύπωση Α3, πήγα στην τράπεζα και ξεμπέρδεψα για φέτος.
Καλά ξεμπερδέματα στους υπόλοιπους.

konenas
28-08-13, 11:50
Επειδη ου γαρ ερχεται μονον, θα κανω μια τελειως χαζη ερωτηση:
Θεωρητικα οι δηλωσεις πρεπει να υποβληθουν μεχρι και 30 Αυγουστου.
Για οσες υποβληθουν ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ (σχεδον ολες) εξακολουθει ακομη να ισχυει το παλιο
μεχρι να ανοιξουν οι ΔΟΥ, δηλαδη πρωΐ 8.00 Δευτερα 2 Σεπτεμβριου
θα κλειδωσει το συστημα στις 24.00 της Παρασκευης
ή ειναι στην ευχερεια του... Θεοχαρη (λεμε τωρα)???
:hmm:

Ο νόμος λέει μέχρι τέλος Οκτώβρη, άρα στο χέρι του Θεού Χάρη :cool:

21706
28-08-13, 11:51
Απλά φορολογείται βάσει τεκμηρίων μιας και είναι άνεργος, άστεγος και δεν έχει ούτε φράγκο, άρα δεν έχει αποδείξεις :whistle:

Γι' αυτό λέω, μήπως είναι ο ιδιοκτήτης του ξενώνα;:)

konenas
28-08-13, 12:00
Ο ιδιοκτήτης θα πληρώνει πολύ λιγότερα

ermis333
28-08-13, 12:21
Απλά φορολογείται βάσει τεκμηρίων μιας και είναι άνεργος, άστεγος και δεν έχει ούτε φράγκο, άρα δεν έχει αποδείξεις :whistle:

Τεκμήριο στον άνεργο
Τεκμήριο στον επαγγελματία που χτυπάει μύγες
Τεκμήριο στους ηλίθιους ιθαγενείς

Οι τσαμπατζήδες όμως σαν τους Παπακωνσταντίνου, Μπένι και Σταυρίδη δεν έχουν ελεγκτές.
Αλήθεια τι έγινε με την λίστα;

Τα τεκμήρια έχουν μπεί πολύ απλά γιατί οι ελεγκτικοί μηχανισμοί δεν μπορούν να πιάσουν τους φοροφυγάδες και ισχύει η λογική, μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά. Υπάρχει πληθος φοροφυγάδων που δηλώνουν 0 εισοδήματα και έχουν τεράστια περιουσία από τα μαύρα τους και αυτούς ο μόνος τρόπος να τους επιβάλεις κάτι είναι μέσω τεκμηρίων. Θα μπορούσαν κάλλιστα να συγκρίνουν τα τεκμήρια με τα παρελθόντα εισοδήματα και να τα χρεώνουν μόνο σε αυτούς που δε δήλωναν τίποτα από παλιά αλλά έχουν περιουσία.

konenas
28-08-13, 12:24
Ακόμα θα μπορούσαν να ψάξουν στους λογαριασμούς τους στις τράπεζες κλπ κλπ

manoulamou
28-08-13, 13:27
Ο νόμος λέει μέχρι τέλος Οκτώβρη, άρα στο χέρι του Θεού Χάρη :cool:

:sorry: δεν καταλαβα... :rtfm: ποιος νόμος και ποιος Οκτωβρης; :hmm:
προς το παρον ξερω για μεσανυχτα Παρασκευης 30 Αυγουστου...

konenas
28-08-13, 14:14
:sorry: δεν καταλαβα... :rtfm: ποιος νόμος και ποιος Οκτωβρης; :hmm:
προς το παρον ξερω για μεσανυχτα Παρασκευης 30 Αυγουστου...

Υπάρχει και νόμος για τον Θεό Χάρη που του λέει πως μέχρι τότε μπορεί.
Αυτός είπε 30 Αυγούστου και εγένετο ... τέλος.

21706
28-08-13, 14:27
: :rtfm: ποιος νόμος και ποιος Οκτωβρης;

Ο νόμος θα εκδοθεί τον Οκτώβρη και θα λέει ότι
η προθεσμία είναι 2/9 στις 8 το πρωί.
Αυτό μου είπε το μαντείο των Δελφών.

Basilhs23_
28-08-13, 16:06
Το δικό μου εκκαθαριστικό εισοδήματος ήρθε Τρίτη και έχει καταληκτική μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου. Εν΄το μεταξύ, θα πλήρωνα τέλη Αυγούστου την 1η δόση από τον ΦΑΠ2011 που ήρθε τον Ιούλιο, και σήμερα μας ήρθε εκκαθαριστικό ΦΑΠ2012 με άλλα τόσα και καταληκτική 1ης δώσης πάλι τέλος Αυγούστου....:mad:

anon
28-08-13, 16:49
@ermis333 Επειδή φαίνεται το κατέχεις περι εκχώρησης μισθωμάτων κλπ. Πες ότι έχω καμμια δεκαριά βίλες στην Εκάλη, και επειδή ξέρω ότι θα με γδάρουν, συμφωνώ με τους ενοικιαστές, ότι το μισό μίσθωμα (*) θα είναι με αποδείξεις, και το άλλο μισα μαύρα, τα μισά καθαρά τα εκχωρώ στο δημόσιο και εμφανίζομαι ότι δεν έχω εισόδημα ή οτιδήποτε άλλο απο τα ακίνητα (εξάλλου εαν τα δήλωνα, τα μισά θα μου τα έπαιρναν ούτως ή άλλως το κράτος, και επιπλέον θα μου κόβαν και άλλους φόρους). Μπορώ έτσι να την "σκαπουλάρω";

Η ερώτηση δεν είναι γιατί έχω ακίνητα και θέλω να βρώ τρύπα για μένα, αλλά για να δώ εαν υπάρχει τρύπα ήδη στο σύστημα, απο καθαρή περιέργεια....

21706
28-08-13, 16:55
Σύμφωνα με νέα ανακοίνωση, η προθεσμία για την υποβολή
των δηλώσεων λήγει στις 8 το πρωί της Δευτέρας, 2 Σεπτεμβρίου 2013. (http://www.express.gr/news/finance/718272oz_20130828718272.php3)

- - - Updated - - -

Εως 15-9-2013 η υποβολή E9, πώς θα δηλώσετε αυθαίρετα και ημιυπαίθριους (http://www.express.gr/news/finance/726055oz_20130828726055.php3)

manoulamou
28-08-13, 18:07
Βρειτε με ποιαν ανωτερα δυναμη (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=3096)συνεννοειται ο Ποτερ
πριν βγαλει τα tweets εεε :p τις ανακοινωσεις του...

nodasz
28-08-13, 18:46
Να ρωτησω κι εγω κατι. Η μητερα μου πρεπει να πληρωσει φορο 900 ευρω αλλα εφαπαξ η με 3 δοσεις δεν μπορει. Ο λογιστης της ειπε απλα καθε μηνα να παει στην τραπεζα και να δινει κατι λιγα ( ως 100 ευρω μπορει να τα δωσει). χωρις καμια αλλη ενεργεια. Ειναι σωστο αυτο η υπαρχει καμια αλλη διαδικασια για να ενταχθει σε καποια ρυθμιση ωστε να μην πληρωνει τοκους και να μην θεωρειται μονιμα εκπροθεσμη απο το συστημα ?( πρωτη προθεσμια ειναι η 30η Αυγουστου)

jkoukos
28-08-13, 19:00
Δεν γνωρίζω αν άλλαξε κάτι φέτος, πάντως πέρυσι είχα κάνει διακανονισμό το χρέος με την εφορία πληρώνοντας σε δόσεις το ποσό (που μπορείς) ανά μήνα.
Αυτό γίνεται στο δικαστικό τμήμα της ΔΟΥ που ανήκεις σε έως 18 (αν θυμάμαι καλά) δόσεις και από εκεί και πάνω με υπογραφή του διευθυντή.
Αν ο διακανονισμός γίνει εμπρόθεσμα (έως 30/8 για εσάς) δεν υπάρχει άλλη χρέωση πέραν ενός παραβόλου 9€.

Basilhs23_
28-08-13, 19:11
@ermis333 Επειδή φαίνεται το κατέχεις περι εκχώρησης μισθωμάτων κλπ. Πες ότι έχω καμμια δεκαριά βίλες στην Εκάλη, και επειδή ξέρω ότι θα με γδάρουν, συμφωνώ με τους ενοικιαστές, ότι το μισό μίσθωμα (*) θα είναι με αποδείξεις, και το άλλο μισα μαύρα, τα μισά καθαρά τα εκχωρώ στο δημόσιο και εμφανίζομαι ότι δεν έχω εισόδημα ή οτιδήποτε άλλο απο τα ακίνητα (εξάλλου εαν τα δήλωνα, τα μισά θα μου τα έπαιρναν ούτως ή άλλως το κράτος, και επιπλέον θα μου κόβαν και άλλους φόρους). Μπορώ έτσι να την "σκαπουλάρω";

Η ερώτηση δεν είναι γιατί έχω ακίνητα και θέλω να βρώ τρύπα για μένα, αλλά για να δώ εαν υπάρχει τρύπα ήδη στο σύστημα, απο καθαρή περιέργεια....

Αν κατάλαβα καλά, εννοείς το 50% του ετήσιου μισθώματος να το δηλώσει νόμιμα και ταο άλλο 50% να το εκχωρήσει (σαν να φαίνεται δηλαδή οτι δεν πληρώνει ο ενοικιαστής το μίσθωμα). Θα πρέπει λογικά από του χρόνου να φύγει όμως ο ενοικιαστής γιατί αν πάει να γίνει η ίδια λαμογιά και του χρόνου θα το καταλάβουν. Επίσης (λογικά) υπάρχει και το σύστημα elenxis όπου φαίνονται πόσο αυξάνονται-μειώνονται τραπεζικές καταθέσεις. Μπορεί να τους βρούν από εκεί, εκτός και αν τελικά όλα τα λεφτά δεν μπαίνουν σε κανέναν λογ/σμο και τα ξοδεύουν ή τα κρατάν στο σεντούκι. Πάντως αν πάει να το κάνει αυτό ο ιδιοκτήτης, δε νομίζω να συμφωνήσει ο ενοικιαστής, γιατί ουσιαστικά θα πληρώνει ένα 50% του των χρημάτων του και δεν θα μπορεί να το δηλώσει στο Ε1 για τις εκτπώσεις φόρου κτλ

anon
28-08-13, 19:15
Αν κατάλαβα καλά, εννοείς το 50% του ετήσιου μισθώματος να το δηλώσει νόμιμα και ταο άλλο 50% να το εκχωρήσει (σαν να φαίνεται δηλαδή οτι δεν πληρώνει ο ενοικιαστής το μίσθωμα). Θα πρέπει λογικά από του χρόνου να φύγει όμως ο ενοικιαστής γιατί αν πάει να γίνει η ίδια λαμογιά και του χρόνου θα το καταλάβουν. Επίσης (λογικά) υπάρχει και το σύστημα elenxis όπου φαίνονται πόσο αυξάνονται-μειώνονται τραπεζικές καταθέσεις. Μπορεί να τους βρούν από εκεί, εκτός και αν τελικά όλα τα λεφτά δεν μπαίνουν σε κανέναν λογ/σμο και τα ξοδεύουν ή τα κρατάν στο σεντούκι. Πάντως αν πάει να το κάνει αυτό ο ιδιοκτήτης, δε νομίζω να συμφωνήσει ο ενοικιαστής, γιατί ουσιαστικά θα πληρώνει ένα 50% του των χρημάτων του και δεν θα μπορεί να το δηλώσει στο Ε1 για τις εκτπώσεις φόρου κτλ

Kαλά όλα αυτά πέραν του γεγονότος ότι ήδη όχι τώρα αλλά όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, ποτέ οι ιδιοκτήτες δεν δηλώνανε όλο το μισθωμα, αλλά μέρος αυτού, μιας και φορολογείται αδρά. Αυτό εις γνώσι και συμφωνία των ενοικιαστών, όπως και κάθε καταναλωτή που αγοράζει προιόντα ή λαμβάνει υπηρεσίες χωρίς απόδειξη.

Τώρα πως θα κυκλοφορούν αυτά τα μαύρα χρήματα; Μέχρι τώρα το ΥΠΟΙΚ έδειξε πλήρη αδυναμία (εσκεμμένη κατα την γνώμη μου) ελέγχου και διασταυρώσεων των δεδομένων προκειμένου να βγεί εαν κάποιος διαχειρίζεται πλούτο μεγαλύτερο απο όσο δηλώνει. Μην ξεχνάμε και περιπτώσεις τύπου "Κομιστής", έτσι;

Basilhs23_
28-08-13, 19:19
Ναί πιθανόν να υπάρχουν περιπτώσεις. Πρέπει να τους βρούνε, ίσως κοιτάνε τίποτα από τον αριθμό ΔΕΗ άμα μένει κανείς, και αν δηλώνεται το σπίτι κενό ή νοικιάζεται μαύρα να μπουκάρουν για έλεγχο.
Εμείς δηλώσαμε όλο το ενοίκιο που εισπράτει η μητέρα μου από το διαμέρισμά της. Περιμένουμε φόρο 700ευρώ, πέρσι πληρώσαμε τα μισά. Υπάρχει ο συμπληρωματικός φόρος ακινήτων 3% και προκαταβολή 55%.

hedgehog
28-08-13, 21:08
Να ρωτησω κι εγω κατι. Η μητερα μου πρεπει να πληρωσει φορο 900 ευρω αλλα εφαπαξ η με 3 δοσεις δεν μπορει. Ο λογιστης της ειπε απλα καθε μηνα να παει στην τραπεζα και να δινει κατι λιγα ( ως 100 ευρω μπορει να τα δωσει). χωρις καμια αλλη ενεργεια. Ειναι σωστο αυτο η υπαρχει καμια αλλη διαδικασια για να ενταχθει σε καποια ρυθμιση ωστε να μην πληρωνει τοκους και να μην θεωρειται μονιμα εκπροθεσμη απο το συστημα ?( πρωτη προθεσμια ειναι η 30η Αυγουστου)

Αν έχει κάποια πιστωτική στο όνομα της (ή αν έχεις εσύ και δεν σε ενοχλεί να περαστεί εκεί) κοίτα τι κάνει η τράπεζα σε δώσεις.

Οι μεγάλες σε γενικές γραμμές δίνουν άτοκες δόσεις για τον φόρο, ενώ εποφελείσαι και του 1,5% έκπτωσης που δίνει η εφοριά για την εφάπαξ εξόφληση.

Η Alpha δίνει έως 6 άτοκες (οπότε φαντάζομαι δεν σε καλύπτει) αλλά σαν να είχε πάρει το μάτι μου πως κάποιες έδιναν έως 12 άτοκες.

Σε κάθε περίπτωση αυτό το "να πηγαίνει μόνη της μια φορά το μήνα και να δίνει ότι", καταλαβαίνεις πως δεν πολυστέκει :hmm:

ermis333
28-08-13, 23:59
Αν κατάλαβα καλά, εννοείς το 50% του ετήσιου μισθώματος να το δηλώσει νόμιμα και ταο άλλο 50% να το εκχωρήσει (σαν να φαίνεται δηλαδή οτι δεν πληρώνει ο ενοικιαστής το μίσθωμα). Θα πρέπει λογικά από του χρόνου να φύγει όμως ο ενοικιαστής γιατί αν πάει να γίνει η ίδια λαμογιά και του χρόνου θα το καταλάβουν. Επίσης (λογικά) υπάρχει και το σύστημα elenxis όπου φαίνονται πόσο αυξάνονται-μειώνονται τραπεζικές καταθέσεις. Μπορεί να τους βρούν από εκεί, εκτός και αν τελικά όλα τα λεφτά δεν μπαίνουν σε κανέναν λογ/σμο και τα ξοδεύουν ή τα κρατάν στο σεντούκι. Πάντως αν πάει να το κάνει αυτό ο ιδιοκτήτης, δε νομίζω να συμφωνήσει ο ενοικιαστής, γιατί ουσιαστικά θα πληρώνει ένα 50% του των χρημάτων του και δεν θα μπορεί να το δηλώσει στο Ε1 για τις εκτπώσεις φόρου κτλ

Οι εκπτώσεις φόρου για ενοίκιο πρώτης κατοικίας είναι μόνο για ποσό έως 1000 Ευρώ και από αυτό μόνο το 10%. Δηλαδή ακόμα και 1 τρις ενοίκιο να πληρώνεις το μόνο που μπορείς να γλιτώσεις είναι 100 Ευρώ. Τον ενοικιαστή λοιπόν ότι και να βάλει πάνω από 1000 ευρώ το χρόνο δεν τον οφελεί πουθενά.

Έτσι λοιπόν παρατηρείται πολύ συχνά το φαινόμενο, άλλο ποσό να συμφωνείται και άλλο να είναι το πραγματικό ποσό του ενοικίου, πολλές φορές με οφέλη και για τους δύο. Έτσι πχ πάω σε περιοχή που έχουν τα ενοίκια 500 Ευρώ και συμφωνώ στα 300Ε αλλα δηλώνουμε 100Ε στην εφορία. Ο ενοικιαστής δηλώνει τα 1000Ε το χρόνο για την φοροελάφρυνση των 100Ε, ενώ παράλληλα γλιτώνει και ενοίκιο των 500Ε, από την άλλη ο εκμισθωτής δηλώνει μόνο 100Ε και βάζει στην τσέπη άλλα 200Ε αφορολόγητα. Όλο αυτό ενέχει το κίνδυνο ο ενοικιαστής να σου πληρώνει μόνο 100Ε....άντε να του κάνεις έξωση μετά :)

Με τα νέα δεδομένα και με την εφαρμογή του περιουσιολογίου (αν τελικά γίνει το 2014), και έστω ότι απαγορεύουν και τα μετρητά για οποιαδήποτε συναλλαγή άνω των 100 ευρώ ( λέμε τώρα), αφού θα είναι όλα ηλεκτρονικά θα μπορούν να κάνουν διασταυρώσεις για πλάκα. Το θέμα είναι θέλουν;

Basilhs23_
29-08-13, 00:33
Οι εκπτώσεις φόρου για ενοίκιο πρώτης κατοικίας είναι μόνο για ποσό έως 1000 Ευρώ και από αυτό μόνο το 10%. Δηλαδή ακόμα και 1 τρις ενοίκιο να πληρώνεις το μόνο που μπορείς να γλιτώσεις είναι 100 Ευρώ. Τον ενοικιαστή λοιπόν ότι και να βάλει πάνω από 1000 ευρώ το χρόνο δεν τον οφελεί πουθενά.


Αυτό νόμιζα οτι ισχύει για τα ασφάλιστρα ζωής/δίδακτρα και λοιπές δαπάνες. Ε τότε ξεφτίλα τι να λέμε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.