PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογια εισοδηματος 2013



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22

JJX
29-08-13, 10:25
@ermis333 Επειδή φαίνεται το κατέχεις περι εκχώρησης μισθωμάτων κλπ. Πες ότι έχω καμμια δεκαριά βίλες στην Εκάλη, και επειδή ξέρω ότι θα με γδάρουν, συμφωνώ με τους ενοικιαστές, ότι το μισό μίσθωμα (*) θα είναι με αποδείξεις, και το άλλο μισα μαύρα, τα μισά καθαρά τα εκχωρώ στο δημόσιο και εμφανίζομαι ότι δεν έχω εισόδημα ή οτιδήποτε άλλο απο τα ακίνητα (εξάλλου εαν τα δήλωνα, τα μισά θα μου τα έπαιρναν ούτως ή άλλως το κράτος, και επιπλέον θα μου κόβαν και άλλους φόρους). Μπορώ έτσι να την "σκαπουλάρω";

Η ερώτηση δεν είναι γιατί έχω ακίνητα και θέλω να βρώ τρύπα για μένα, αλλά για να δώ εαν υπάρχει τρύπα ήδη στο σύστημα, απο καθαρή περιέργεια....

Οταν κανεις εκχωρηση στο δημοσιο σημαινει οτι δεν εχεις εισπραξει τα λεφτα, οποτε παραιτησε απο την διεκδικηση τους και την αναλαμβανει το κρατος.
Δεν τα εσπρατεις ποτε, δεν φορολογησε για αυτα.

Αυτο που λες ειναι: να εχεις ενοικιο 100, να υπογραφεις για 50, να σου πληρωνει 100,και τα 50 που δηλωνεις οτι περνεις να τα κανεις εκχωρηση στο δημοσιο! Και ταυτοχρονα να εισαι χαρουμενος που μενουν στο σπιτι σου που δεν σου πληρωνουν, στα χαρτια τουλαχιστον, ενοικιο.

Σε συμφερει να πληρωνεις για τα πρωτα 10.000 10% και για τα υπολοιπα 30% και 40% , ειναι λιγοτερα απο ατ 50% που λες και εισαι και νομιμος....

- - - Updated - - -


Ναί πιθανόν να υπάρχουν περιπτώσεις. Πρέπει να τους βρούνε, ίσως κοιτάνε τίποτα από τον αριθμό ΔΕΗ άμα μένει κανείς, και αν δηλώνεται το σπίτι κενό ή νοικιάζεται μαύρα να μπουκάρουν για έλεγχο.
Εμείς δηλώσαμε όλο το ενοίκιο που εισπράτει η μητέρα μου από το διαμέρισμά της. Περιμένουμε φόρο 700ευρώ, πέρσι πληρώσαμε τα μισά. Υπάρχει ο συμπληρωματικός φόρος ακινήτων 3% και προκαταβολή 55%.

Η προκαταβολη δεν εχει καταργηθει? Φετος για τα ενοικια δεν μας κρατησαν τιποτα επιπλεον!

anon
29-08-13, 12:21
Με τα νέα δεδομένα και με την εφαρμογή του περιουσιολογίου (αν τελικά γίνει το 2014), και έστω ότι απαγορεύουν και τα μετρητά για οποιαδήποτε συναλλαγή άνω των 100 ευρώ ( λέμε τώρα), αφού θα είναι όλα ηλεκτρονικά θα μπορούν να κάνουν διασταυρώσεις για πλάκα. Το θέμα είναι θέλουν;

Εχω γράψει πολλάκις ότι η φοροδιαφυγή θα παταχθεί σε συντριπτικό ποσοστό εαν και μόνο οι συναλλαγές γίνονται αποκλειστικά και μόνον ηλεκτρονικά. Αυτό σημαίνει την κατάργηση των χαρτονομισμάτων τουλάχιστον, ώστε κάθε συναλλαγή να μην είναι δυνατή πχ με κέρματα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα μπορεί να γίνει με άλλους τρόπους πχ με χρυσές λίρες, ή με συνάλλαγμα, αλλά σίγουρα θαναι πολύ πιο δύσκολο. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι, ηλεκτρονικών (μαύρων) συναλλαγών, αλλά και αυτές θα μπορουν να ελεχθούν πιο εύκολα. Στην βάση αυτού του πλαισίου ειναι που απο κυβερνητικής πλευράς τα περισσότερα κράτη βρίσκονται στην αντιπερα όχθη στην χρήση μη ιχνηλάσιμων ηλεκτρονικών νομισμάτων (πχ bitcoins) και φυσικά για αυτο το λόγο επίσης αυτά έχουνα αποκτήσει μια πολύ καλή διάδοση μέχρι τώρα...

Ομως. Εαν δεν προβούν ολα τα κράτη της ΕΕ στην διακοπή χρήσης χαρτονομισμάτων και χρήση αποκλειστικά ηλεκτρονικών συναλλαγών, η πάταξη της φοροδιαφυγής και της διακίνησης μαύρου χρήματος δεν μπορεί να συμβεί. Ούτε το περιουσιολόγιο μπορεί να κάνει πολλά, πλην έμμεσοι έλεγχοι θα αποτρέπουν τους κατόχους μαύρου χρήματος να κάνουν καταθέσεις των χρημάτων στις τράπεζες ή να τα αξιοποιούν σε ακίνητα εντός ΕΕ. Κανείς όμως δεν αποκλείει την μεταφορά των χρημάτων αυτών εκτός ΕΕ (όπως ο "Κομιστής" που είχε στο πορτ μπαγκαζ εκατομύρια ευρώ) και την αξιοποίηση αυτών σε τρίτες χώρες.

nodasz
29-08-13, 14:34
Αν έχει κάποια πιστωτική στο όνομα της (ή αν έχεις εσύ και δεν σε ενοχλεί να περαστεί εκεί) κοίτα τι κάνει η τράπεζα σε δώσεις.

Οι μεγάλες σε γενικές γραμμές δίνουν άτοκες δόσεις για τον φόρο, ενώ εποφελείσαι και του 1,5% έκπτωσης που δίνει η εφοριά για την εφάπαξ εξόφληση.

Η Alpha δίνει έως 6 άτοκες (οπότε φαντάζομαι δεν σε καλύπτει) αλλά σαν να είχε πάρει το μάτι μου πως κάποιες έδιναν έως 12 άτοκες.

Σε κάθε περίπτωση αυτό το "να πηγαίνει μόνη της μια φορά το μήνα και να δίνει ότι", καταλαβαίνεις πως δεν πολυστέκει :hmm:

Κατ αρχην ευχαριστω για την απαντηση. Οχι , η πιστωτικη που εχω ( VISA Εθνικης) δεν εχει φετος ατοκες δοσεις. Δεν ισχυει ομως καποια διαδικασια ρυθμισης για ληξιπροθεσμα χρεη ? Κανεις φιλος δεν ξερει τιποτα σχετικο ?

Basilhs23_
29-08-13, 14:43
Η προκαταβολη δεν εχει καταργηθει? Φετος για τα ενοικια δεν μας κρατησαν τιποτα επιπλεον!

Περίεργο αυτό. Σε εμάς ο φόρος της μητέρας μου έβγαινε πολύ μεγαλύτερος από πέρσι και με δοκιμαστικούς υπολογισμούς που έκανα είδα οτι έβγαινε τόσο διότι είχαμε τον βασικό συντελεστή 10% + 3% συμπληρωματικό φόρο και επί όλου αυτού του ποσού 55% προκαταβολή για του χρόνου. Σε εσάς μάλλον παίζει το εξής, εισπράξατε ενοίκια και πέρσι άρα είχατε πληρώσει ήδη μια προκαταβολή για φέτος, αυτή αφαιρέθηκε από τον φετινό φόρο και άμα συνυπολογήσεις και την προκαταβολή φέτος για του χρόνου που θα ήταν ίδια αντισταθμήστικε το τελικό ποσό και φαίνεται σαν να μην μπήκε καν προκαταβολή.

hedgehog
29-08-13, 14:44
Κατ αρχην ευχαριστω για την απαντηση. Οχι , η πιστωτικη που εχω ( VISA Εθνικης) δεν εχει φετος ατοκες δοσεις. Δεν ισχυει ομως καποια διαδικασια ρυθμισης για ληξιπροθεσμα χρεη ? Κανεις φιλος δεν ξερει τιποτα σχετικο ?

είσαι σίγουρος;;; (http://www.nbg.gr/wps/wcm/connect/3a1c08b5-208d-4891-a59c-318ec1458d52/%CE%95%CE%BE%CF%8C%CF%86%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7+%CE%BF%CF%86%CE%B5%CE%B9%CE%BB%CF%8E%CE%BD+%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82+%CF %84%CE%BF+%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CF%8C%CF%83%CE%B9%CE%BF+%CE%BC%CE%B5+%CF%84%CE%B7%CE%BD+%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%89%CF%8 4%CE%B9%CE%BA%CE%AE+%CF%83%CE%B1%CF%82+%CE%BA%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B1.pdf?MOD=AJPERES)
με 9 δόσεις που αναφέρει, πετυχαίνεις περίπου το ύψος των δόσεων που ζητούσες...

JJX
29-08-13, 15:09
Πριν λιγες ωρες ηρθε SMS απο Eurobank οτι παιζουν 9 ατοκες δοσες.....
Οπου ναναι θα το ενεργοποιησουν και οι αλλες (ελπιζω)

Η alphabank παντως ελεγε οτι στις βεβαιωμενες οφειλες (δηλαδη ΦΑΠ) δεν κανει δοσεις...




Να ρωτησω κι εγω κατι. Η μητερα μου πρεπει να πληρωσει φορο 900 ευρω αλλα εφαπαξ η με 3 δοσεις δεν μπορει. Ο λογιστης της ειπε απλα καθε μηνα να παει στην τραπεζα και να δινει κατι λιγα ( ως 100 ευρω μπορει να τα δωσει). χωρις καμια αλλη ενεργεια. Ειναι σωστο αυτο η υπαρχει καμια αλλη διαδικασια για να ενταχθει σε καποια ρυθμιση ωστε να μην πληρωνει τοκους και να μην θεωρειται μονιμα εκπροθεσμη απο το συστημα ?( πρωτη προθεσμια ειναι η 30η Αυγουστου)

Ακομα και δωσεις να κανεις, τους τοκους τους πληρωνεις κανονικα.... Περσυ καναμε διακανονισμο 14 δοσεις και φαγαμε τις προσαυξησεις 1% ευκολα

Επισης, αμα δεις φετος οι κωδικοι των δοσεων ειανι ιδιοι. Οπως ηταν περσυ στις ληξιπροθεσμες οφειλες! Οποτε χρησιμοποιεις τον ιδιο κωδικο και βαζεις στο καλαθι οτι μπορεις...

- - - Updated - - -


Περίεργο αυτό. Σε εμάς ο φόρος της μητέρας μου έβγαινε πολύ μεγαλύτερος από πέρσι και με δοκιμαστικούς υπολογισμούς που έκανα είδα οτι έβγαινε τόσο διότι είχαμε τον βασικό συντελεστή 10% + 3% συμπληρωματικό φόρο και επί όλου αυτού του ποσού 55% προκαταβολή για του χρόνου. Σε εσάς μάλλον παίζει το εξής, εισπράξατε ενοίκια και πέρσι άρα είχατε πληρώσει ήδη μια προκαταβολή για φέτος, αυτή αφαιρέθηκε από τον φετινό φόρο και άμα συνυπολογήσεις και την προκαταβολή φέτος για του χρόνου που θα ήταν ίδια αντισταθμήστικε το τελικό ποσό και φαίνεται σαν να μην μπήκε καν προκαταβολή.

η περσινη προκαταβολη αφαιρεθηκε φετος απο το ποσο (οπως επρεπε), αλλα νεα προκαταβολη δεν μπηκε! ;)
ΣΣΣΣΣΣΣςςςςςςςςςςς μην μας ακουσουν :cool:

- - - Updated - - -


Αν έχει κάποια πιστωτική στο όνομα της (ή αν έχεις εσύ και δεν σε ενοχλεί να περαστεί εκεί) κοίτα τι κάνει η τράπεζα σε δώσεις.


με την καρτα μου πληρωνω την εφορια την δικια μου, των γονιων μου και του αδεφου μου!
Λετε να μου βαλουν χερι που βρισκω λεφτα για να πληρωνω την εφορια ολων?

χαχαχαχα

hedgehog
29-08-13, 15:22
Η alphabank παντως ελεγε οτι στις βεβαιωμενες οφειλες (δηλαδη ΦΑΠ) δεν κανει δοσεις...
η Alpha κάνει έως 6 άτοκες, απλά φέτος δεν το κάνει μέσω web banking.
Πρέπει να πας στον γκισέ, με την κάρτα, ταυτότητα και εκκαθαριστικό.


Ακομα και δωσεις να κανεις, τους τοκους τους πληρωνεις κανονικα.... Περσυ καναμε διακανονισμο 14 δοσεις και φαγαμε τις προσαυξησεις 1% ευκολα
Δεν πληρώνεις τόκους, με την προϋπόθεση φυσικά πως εξοφλείς τον κάθε λογαριασμό της κάρτας στην ώρα του και στο σύνολο του.

JJX
29-08-13, 16:54
Δεν πληρώνεις τόκους, με την προϋπόθεση φυσικά πως εξοφλείς τον κάθε λογαριασμό της κάρτας στην ώρα του και στο σύνολο του.

Δεν λεω για τις καρτες αλλα για τον διακανονισμο που κανεις στην εφορια.

- - - Updated - - -


η Alpha κάνει έως 6 άτοκες, απλά φέτος δεν το κάνει μέσω web banking.
Πρέπει να πας στον γκισέ, με την κάρτα, ταυτότητα και εκκαθαριστικό.


Το θεμα ειναι κανει 6 δοσεις στο συνολικο ποσο ή κανει 6 δοσεις σε καθε δοση οπως περυσι?:cool:
Αν ειναι να παω στο γκισε, δεν θα παρω :(

hedgehog
29-08-13, 17:04
Το θεμα ειναι κανει 6 δοσεις στο συνολικο ποσο ή κανει 6 δοσεις σε καθε δοση οπως περυσι?:cool:
Αν ειναι να παω στο γκισε, δεν θα παρω :(

αυτό αν δεν κάνω λάθος είναι επιλογή σου.
Είτε βάζεις το σύνολο και καρπώνεσαι την μικρή έκπτωση που δίνει η εφορία για την εφάπαξ εξόφληση, είτε βάζεις την κάθε δόση, χάνεις την έκπτωση, αλλά μικραίνει αρκετά το ύψος της κάθε δόσης.

Σημείο που θέλει λίγη προσοχή στο τελευταίο σενάριο είναι πως μετά από 3 μήνες θα βρεθείς να πληρώνεις τις δόσεις και για τις 3 δόσεις (:crazy:) που κάνει η εφοριά.
(έστω 1000 η οφειλή, τρεις δόσεις η εφορία των 333, τις βάσεις σε 10 δόσεις στην κάρτα.
τον πρώτο μήνα θα πληρώσεις 33 €, τον δεύτερο 66, και από τον τρίτο μέχρι τον έβδομο από 99€.
Τους δύο τελευταίους θα πέσει πάλι στα 66 και 33 €)

jkoukos
29-08-13, 17:09
Δίνει και η Eurobank (http://www.eurobank.gr/online/home/generic.aspx?id=939&mid=860&lang=gr) μέχρι 9 δόσεις, είτε όλου του ποσού είτε για κάθε δόση.
Μάλιστα απ' ότι βλέπω μπορείς μέσω του συστήματός της (Live Pay (https://www.livepay.gr/%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B9%CE%B5%CF%82/%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%B5%CF%82.aspx)) να χρησιμοποιήσεις και κάρτες άλλων ιδρυμάτων.

hedgehog
29-08-13, 17:11
Μάλιστα απ' ότι βλέπω μπορείς μέσω του συστήματός της (Live Pay (https://www.livepay.gr/%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B9%CE%B5%CF%82/%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%B5%CF%82.aspx)) να χρησιμοποιήσεις και κάρτες άλλων ιδρυμάτων.

όχι για την πληρωμή του φόρου...
https://www.livepay.gr/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B5%CF%82/dimosio/%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CF%86%CF%85%CF%83--%CF%80%CF%81-.aspx

Burning Skies
29-08-13, 17:19
Καλα συζητατε για τις δοσεις αλλα εγω ακομη το περιμενω απο τον Ιουνιο το ρημαδι το εκκαθαριστικο... :mad:

JJX
29-08-13, 17:21
Ακριβως οπως τα λες!

Ουσιαστικα ομως μονο 1 μηνα πληρωνεις full δοση!

21706
29-08-13, 17:24
Το Live Pay έχει όριο:
127959

jkoukos
29-08-13, 17:36
όχι για την πληρωμή του φόρου...
https://www.livepay.gr/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B5%CF%82/dimosio/%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CF%86%CF%85%CF%83--%CF%80%CF%81-.aspx
Ναι, δεν είχα μπει παραμέσα και είχα μείνει στο αρχικό ενημερωτικό.


Το Live Pay έχει όριο:
127959
Κάτσε βρε @21706, εδώ μιλάμε ότι ψάχνουμε να πληρώσουμε ~100€ σε 9 δόσεις και μου βάζεις να δώσω ~750€;
Αυτός που έχει χρεωστικό 7000€ μόνο από τα εισοδήματα του 2012 είτε δεν έχει και τόσο πρόβλημα στην εξόφληση είτε πάει βουρ στην εφορία για διακανονισμό.

21706
29-08-13, 18:02
Κάτσε βρε @21706, εδώ μιλάμε ότι ψάχνουμε να πληρώσουμε ~100€ σε 9 δόσεις και μου βάζεις να δώσω ~750€;
Αυτός που έχει χρεωστικό 7000€ μόνο από τα εισοδήματα του 2012 είτε δεν έχει και τόσο πρόβλημα στην εξόφληση είτε πάει βουρ στην εφορία για διακανονισμό.

Για λόγους πληρότητας:)

Basilhs23_
29-08-13, 18:26
Καλα συζητατε για τις δοσεις αλλα εγω ακομη το περιμενω απο τον Ιουνιο το ρημαδι το εκκαθαριστικο... :mad:

Δές από το taxisnet μήπως έχει εκδοθεί ήδη, γιατί μου φαίνεται πολύς ο καιρός από Ιούνιο. Μήπως έγινε ληξιπρόθεσμο και μπήκε προσαύξηση....

Burning Skies
29-08-13, 18:43
Δές από το taxisnet μήπως έχει εκδοθεί ήδη, γιατί μου φαίνεται πολύς ο καιρός από Ιούνιο. Μήπως έγινε ληξιπρόθεσμο και μπήκε προσαύξηση....

Οχι. Καθε μερα το τσεκαρω. Πριν 1-2 βδομαδες εκανα και ερωτημα στο taxisnet και μου απαντησαν να περιμενω. Το κουλο ειναι πως δεν μου ζητησαν και δεν εχω στειλει δικαιολογητικα για ελεγχο.

Basilhs23_
29-08-13, 18:45
Α οκ, τότε μην ανησυχείς.

konenas
29-08-13, 19:15
Εχω γράψει πολλάκις ότι η φοροδιαφυγή θα παταχθεί σε συντριπτικό ποσοστό εαν και μόνο οι συναλλαγές γίνονται αποκλειστικά και μόνον ηλεκτρονικά. Αυτό σημαίνει την κατάργηση των χαρτονομισμάτων τουλάχιστον, ώστε κάθε συναλλαγή να μην είναι δυνατή πχ με κέρματα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα μπορεί να γίνει με άλλους τρόπους πχ με χρυσές λίρες, ή με συνάλλαγμα, αλλά σίγουρα θαναι πολύ πιο δύσκολο. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι, ηλεκτρονικών (μαύρων) συναλλαγών, αλλά και αυτές θα μπορουν να ελεχθούν πιο εύκολα. Στην βάση αυτού του πλαισίου ειναι που απο κυβερνητικής πλευράς τα περισσότερα κράτη βρίσκονται στην αντιπερα όχθη στην χρήση μη ιχνηλάσιμων ηλεκτρονικών νομισμάτων (πχ bitcoins) και φυσικά για αυτο το λόγο επίσης αυτά έχουνα αποκτήσει μια πολύ καλή διάδοση μέχρι τώρα...

Ομως. Εαν δεν προβούν ολα τα κράτη της ΕΕ στην διακοπή χρήσης χαρτονομισμάτων και χρήση αποκλειστικά ηλεκτρονικών συναλλαγών, η πάταξη της φοροδιαφυγής και της διακίνησης μαύρου χρήματος δεν μπορεί να συμβεί. Ούτε το περιουσιολόγιο μπορεί να κάνει πολλά, πλην έμμεσοι έλεγχοι θα αποτρέπουν τους κατόχους μαύρου χρήματος να κάνουν καταθέσεις των χρημάτων στις τράπεζες ή να τα αξιοποιούν σε ακίνητα εντός ΕΕ. Κανείς όμως δεν αποκλείει την μεταφορά των χρημάτων αυτών εκτός ΕΕ (όπως ο "Κομιστής" που είχε στο πορτ μπαγκαζ εκατομύρια ευρώ) και την αξιοποίηση αυτών σε τρίτες χώρες.

Διαφάνεια στις δηλώσεις και περιουσιολόγιο.

JJX
30-08-13, 10:45
Χειροτεροι απο την Αμερικη θα καταληξουμε στο τελος με τοσο ελεγχο...

jkoukos
30-08-13, 11:17
Να ρωτησω κι εγω κατι. Η μητερα μου πρεπει να πληρωσει φορο 900 ευρω αλλα εφαπαξ η με 3 δοσεις δεν μπορει. Ο λογιστης της ειπε απλα καθε μηνα να παει στην τραπεζα και να δινει κατι λιγα ( ως 100 ευρω μπορει να τα δωσει). χωρις καμια αλλη ενεργεια. Ειναι σωστο αυτο η υπαρχει καμια αλλη διαδικασια για να ενταχθει σε καποια ρυθμιση ωστε να μην πληρωνει τοκους και να μην θεωρειται μονιμα εκπροθεσμη απο το συστημα ?( πρωτη προθεσμια ειναι η 30η Αυγουστου)


Δεν γνωρίζω αν άλλαξε κάτι φέτος, πάντως πέρυσι είχα κάνει διακανονισμό το χρέος με την εφορία πληρώνοντας σε δόσεις το ποσό (που μπορείς) ανά μήνα.
Αυτό γίνεται στο δικαστικό τμήμα της ΔΟΥ που ανήκεις σε έως 18 (αν θυμάμαι καλά) δόσεις και από εκεί και πάνω με υπογραφή του διευθυντή.
Αν ο διακανονισμός γίνει εμπρόθεσμα (έως 30/8 για εσάς) δεν υπάρχει άλλη χρέωση πέραν ενός παραβόλου 9€.
Πήγα σήμερα στην εφορία* για σχετικό ερώτημα.
Έχω ακόμη να πληρώσω 2 δόσεις του περσινού διακανονισμού και ήθελα να προσθέσω και την φετινή εκκαθάριση (αν και είναι μικρό σχετικά το ποσό).
Η απάντηση του δικαστικού τμήματος ήταν:
α. Ρυθμίσεις κάνουν μόνο σε ληξιπρόθεσμες οφειλές.
β. Η ρύθμιση επίσης μπορεί να γίνει και online (http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/important_news/n4152_13.html) μέσω του εκάστοτε λογαριασμού χρήστη, με την πληρωμή στις τράπεζες και όχι στις ΔΟΥ.
γ. Το καλύτερο μου το άφησε για το τέλος. Για μικρά ποσά κάνε αυτό που σου πρότεινε ο λογιστής. Πλήρωσε, μου είπε, κάθε μήνα στην τράπεζα όσα μπορείς και δεν υπάρχει πρόβλημα και με μικρή αύξηση λόγω των τόκων. Στη δικιά μου περίπτωση π.χ. η συνολική προσαύξηση θα είναι στη χειρότερη περίπτωση ίση με το παράβολο των 9€ που θα πλήρωνα στην περίπτωση του διακανονισμού.

* Άσχετο αλλά αυτό που γίνεται με τις εφορίες δεν παίζεται.
Ανήκω στην ΚΑ' Αθηνών (Αμπελόκηποι) στην οποία είχα κάνει πέρυσι τον διακανονισμό.
Στην πορεία συγχωνεύτηκε με αυτή του Ψυχικού, όπου τώρα πληρώνω τις μηνιαίες δόσεις.
Σήμερα όμως έπρεπε να μεταβώ σε αυτή του Χολαργού (συγχωνεύτηκε με της Αγίας Παρασκευής), καθώς ενοποιήθηκαν όλα τα δικαστικά τμήματα (και όχι μόνο).
Εκεί γινόταν το έλα-να-δεις με απίστευτες ουρές και απ' ότι πήρε το αυτί μου, μάλλον θα παίξει μετεγκατάσταση κάπου στην Παλλήνη μαζί με άλλες εφορίες.
Άντε τώρα να τρέχουμε στη άλλη άκρη του λεκανοπέδιου. Ελπίζω να δουλέψουν καλά οι online υπηρεσίες, όπως έχουν σχεδιαστεί και να μην έχουμε άλλα τραβήγματα.

manoulamou
30-08-13, 11:45
Διαδικαστικη - τεχνολογικη ΑΠΟΡΙΑ σχετικα με το TAXIS
Μπαινω πρωΐ - πρωΐ με αρκετη δυσκολια λογω της (θεωρητικα) καταληκτικης ημερομηνιας.
Βλεπω τον δικο μου λογαριασμο και οτι δεν εγινε ακομη εκκαθαριση.
Παω στη δηλωση της κορης που ειχε αποθηκευσει χτες ο λογιστης και μολις παω στο pdf του Ε1
βγαζει ενα μηνυμα λαθους περι υπερβασης καποιου οριου...

127983

Ξαναπροσπαθησα μετα μιση ωρα και Ω του θαυματος ανοιξε κανονικα!
Στο καπακι κανω το ιδιο στο δικο μου και ξαναεμφανιζεται το περι οριου
gsis το μεγαλειο σου. :p

jkoukos
30-08-13, 12:02
Από προσωπική γνώση, χθες και σήμερα σε 2 ΔΟΥ, η ουρά για παραλαβή κλειδάριθμου είναι τεράστια.
Πάρα πολλοί την τελευταία στιγμή προσπαθούν να ενεργοποιηθούν για να εκτυπώσουν τα εκκαθαριστικά προς πληρωμή του φόρου.
Βάλε και τους κανονικούς ημερήσιους χρήστες για διάφορα θέματα, εεε, δεν θέλει και πολύ να φθάσει στα όριά του το TAXIS.

21706
30-08-13, 12:08
Χειροτεροι απο την Αμερικη θα καταληξουμε στο τελος με τοσο ελεγχο...

Προφανώς τώρα είμαστε καλύτεροι και περιμένουμε
τους ελέγχους για να γίνουμε χειρότεροι...
(Έτσι να λέμε και κανένα αστείο για να αποφύγουμε
την κατάθλιψη.)

anon
30-08-13, 14:35
Διαδικαστικη - τεχνολογικη ΑΠΟΡΙΑ σχετικα με το TAXIS
Μπαινω πρωΐ - πρωΐ με αρκετη δυσκολια λογω της (θεωρητικα) καταληκτικης ημερομηνιας.
Βλεπω τον δικο μου λογαριασμο και οτι δεν εγινε ακομη εκκαθαριση.
Παω στη δηλωση της κορης που ειχε αποθηκευσει χτες ο λογιστης και μολις παω στο pdf του Ε1
βγαζει ενα μηνυμα λαθους περι υπερβασης καποιου οριου...

127983

Ξαναπροσπαθησα μετα μιση ωρα και Ω του θαυματος ανοιξε κανονικα!
Στο καπακι κανω το ιδιο στο δικο μου και ξαναεμφανιζεται το περι οριου
gsis το μεγαλειο σου. :p


Αυτό που βλέπεις είναι μύνημα στο λογισμικό που έχουν ότι έχουν υπερβεί τον μέγιστο αριθμό επιτρεπτών συνδέσεων/χρηστών. Ο περιορισμός μπορεί να οφείλεται καθαρά για προληπτικούς λόγους (να μην γονατίσει το σύστημα) ή για λογιστικούς (έχουν αγοράσει άδεια για Χ συνδέσεις, οπότε δεν πρέπει να το υπερβούν).

- - - Updated - - -


Από προσωπική γνώση, χθες και σήμερα σε 2 ΔΟΥ, η ουρά για παραλαβή κλειδάριθμου είναι τεράστια.
Πάρα πολλοί την τελευταία στιγμή προσπαθούν να ενεργοποιηθούν για να εκτυπώσουν τα εκκαθαριστικά προς πληρωμή του φόρου.
Βάλε και τους κανονικούς ημερήσιους χρήστες για διάφορα θέματα, εεε, δεν θέλει και πολύ να φθάσει στα όριά του το TAXIS.

Σε μεγάλο ποσοστό αυτό οφείλεται στην κακή νοοτροπία του Ελληνα, που κυριολεκτικά τα αφήνει όλα για την κυριολεκτικά τελευταία στιγμή. Οι παρατάσεις έχουν ξεπεράσει κάθε όριο, λογικά οι περισσότεροι θα έπρεπε να έχουν κάνει την δήλωση τους πολλές εβδομάδες πριν. Πόσο μάλλον να πάρουν κλειδάριθμο!!! Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν.

hedgehog
30-08-13, 15:19
Σε μεγάλο ποσοστό αυτό οφείλεται στην κακή νοοτροπία του Ελληνα, που κυριολεκτικά τα αφήνει όλα για την κυριολεκτικά τελευταία στιγμή. Οι παρατάσεις έχουν ξεπεράσει κάθε όριο, λογικά οι περισσότεροι θα έπρεπε να έχουν κάνει την δήλωση τους πολλές εβδομάδες πριν. Πόσο μάλλον να πάρουν κλειδάριθμο!!! Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν.

Άλλες χρονιές θα ήμουν απόλυτα σύμφωνος μαζί σου, αλλά ειδικά φέτος, φτάσαμε στο παρά πέντε χωρίς να είναι ξεκάθαρο πως τι και από ποιον πρέπει να δηλωθεί...

Πάρε σαν παράδειγμα το μπάχαλο με τους τόκους (πότε άνοιξε η εφαρμογή του Ε1, και πότε ενημερώθηκε το σύστημα με του τόκους, και πότε ξεκαθαρίστηκε ποιος θα τους δηλώσει σε κάποιες περιπτώσεις.)

Πρέπει να υποβάλω Ε9 της μητέρας μου και δεν τολμάω, από την στιγμή που κυκλοφορούν ακόμη ερμηνείες επί των ερμηνειών...
κρατάω τα δεδομένα και περιμένω κατά τις 10 του μήνα να δω τουλάχιστον μέχρι τότε αν και που θα έχουν κατασταλάξει τα νούμερα...

Τέτοιου είδους οδηγίες θα έπρεπε να έχουν δοθεί πολύ καιρό πριν ανοίξουν καν οι εφαρμογές.

Για τον κλειδάριθμο σαφώς με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο! Δεν υπάρχουν δικαιολογίες επ' αυτού!

jkoukos
30-08-13, 15:22
@anon, σ' αυτό που γράφεις δεν έχεις άδικο, αλλά είναι μόνο η μία όψη του νομίσματος. Το σύνολο σχεδόν ήταν ηλικιωμένοι που πάντα ακολουθούν αργά τις αλλαγές ή νέοι που για πρώτη φορά έρχονταν σ' επαφή με την εφορία.

Ο πατέρας μου στο χωρίο έγκαιρα είχε πιστοποιηθεί και υπέβαλε (βασικά εγώ όταν βρέθηκα στο χωριό) την φορολογική του δήλωση.
Έγινε η εκκαθάριση αλλά μέχρι σήμερα δεν έχει παραλάβει το έντυπο ώστε να πληρώσει στην τράπεζα.
Από Internet δεν γνωρίζει, δεν έχει υπολογιστή και στο ΚΕΠ δεν υπάρχει τέτοια εξυπηρέτηση για εκτύπωση της ειδοποίησης πληρωμής που επίσημα ζητά το υπουργείο.
Ευτυχώς στην τράπεζα είχε γνωστό και δέχτηκε των κωδικό πληρωμής που του ανέφερα τηλεφωνικά.

anon
30-08-13, 15:52
Άλλες χρονιές θα ήμουν απόλυτα σύμφωνος μαζί σου, αλλά ειδικά φέτος, φτάσαμε στο παρά πέντε χωρίς να είναι ξεκάθαρο πως τι και από ποιον πρέπει να δηλωθεί...

Πάρε σαν παράδειγμα το μπάχαλο με τους τόκους (πότε άνοιξε η εφαρμογή του Ε1, και πότε ενημερώθηκε το σύστημα με του τόκους, και πότε ξεκαθαρίστηκε ποιος θα τους δηλώσει σε κάποιες περιπτώσεις.)

Πρέπει να υποβάλω Ε9 της μητέρας μου και δεν τολμάω, από την στιγμή που κυκλοφορούν ακόμη ερμηνείες επί των ερμηνειών...
κρατάω τα δεδομένα και περιμένω κατά τις 10 του μήνα να δω τουλάχιστον μέχρι τότε αν και που θα έχουν κατασταλάξει τα νούμερα...

Τέτοιου είδους οδηγίες θα έπρεπε να έχουν δοθεί πολύ καιρό πριν ανοίξουν καν οι εφαρμογές.

Για τον κλειδάριθμο σαφώς με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο! Δεν υπάρχουν δικαιολογίες επ' αυτού!

Mιλώ βασικές για τις ουρές στην εφορία. Την δήλωση, άντε και την κάνεις τελευταία στιγμή, εκεί πρέπει απλά να μην πέσει το σύστημα και να μπορεί να ανταποκριθεί στον φόρτο, οπότε εαν μπορεί, και μισό εκατομύριο δηλώσεις να πέσουν τελευταία μέρα, ούτε γάτα ούτε ζημιά. Οταν όμως πρόκειται να πρέπει να μιλήσεις σε άνθρωπο, σχηματίζονται ουρές και ατέλειωτη ταλαιπωρία. Το αν δεν παίζει το site, τουλάχιστον είμαι σπίτι μου και δεν ταλαιπωριέμαι σε ουρές και να μαλώνω άδικα με άλλους.

konenas
30-08-13, 16:10
Όταν βρίσκεσαι στην ουρά ο άλλος το βλέπει και πράττει ανάλογα και συ όμως τον βλέπεις
Βάζεις και καμιά φωνή και κάτι γίνεται ή δεν γίνεται τίποτα αλλά κάπως εκτονώνεσαι μιας και θα το συζητήσεις θα βρίσεις κλπ κλπ
Όταν βρίσκεσαι σπίτι σου δεν ξέρεις τι παίζει και παίρνεις τηλέφωνο και δεν βρίσκεις κανένα βρίζεις συνέχεια και περνάνε οι ώρες οι μέρες οι μήνες τα χρόνια ...

JJX
30-08-13, 16:27
Προφανώς τώρα είμαστε καλύτεροι και περιμένουμε
τους ελέγχους για να γίνουμε χειρότεροι...
(Έτσι να λέμε και κανένα αστείο για να αποφύγουμε
την κατάθλιψη.)

Νομιζεις οτι με οταν ολα γινουν ηλεκτρονικα, δεν θα υπαρχουν χαρτονομισματα και ξερουν μεχρι και ποτε πας ψιλικατζιδικο, το κρατος ξαφνικα θα δουλευει ρολοι και θα απολαμβανεις υπηρεσιες επιπεδου Σουηδιας.

Ολα αυτα ειναι ενας τροπος να μας περασουν στην συνειδηση οτι ολα δημιουργηθηκαν απειδη δεν πληρωναμε φορους, οχι επειδη καποιοι διαχειριστηκαν δεκαετιας λαθος διαφορες καταστασεις, οποτε τωρα θα πληρωσουμε 10πλους φορους και θα λεμε και ευχαριστω!

Ας το αφησουμε εδω γιατι θα αρχισουμε παλι το τρολαρισμα

21706
30-08-13, 16:36
Ομολογώ ότι δεν ήξερα ότι στην Αμερική δεν υπάρχουν χαρτονομίσματα...

Basilhs23_
30-08-13, 16:57
Πήγα σήμερα στην εφορία* για σχετικό ερώτημα.

β. Η ρύθμιση επίσης μπορεί να γίνει και online (http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/important_news/n4152_13.html) μέσω του εκάστοτε λογαριασμού χρήστη, με την πληρωμή στις τράπεζες και όχι στις ΔΟΥ.


Αυτό δεν το ήξερα. Δηλαδή αν δεν πληρώσω έναν φόρο ούτε καν την 1η δόση μέχρι την ημερομηνία λήξης και μπεί προσαύξηση, θα μπορώ να κάνω ρύθμιση μέσω ίντερνετ και να δίνω οτι μπορώ μαζί με τις προσαυξήσεις εώς ότου πληρωθεί εντελώς το ποσόν;

Σήμερα είχα πάει να πληρώσω την 2η δόση του ΦΑΠ2012, τελικά έδοσαν παράταση 1 εβδομάδα για την ημερομηνία λήξης πληρωμής επειδή άργησαν τα εκκαθαριστικά.

JJX
30-08-13, 17:04
Ομολογώ ότι δεν ήξερα ότι στην Αμερική δεν υπάρχουν χαρτονομίσματα...

Μην τα λες σε μενα...
http://www.adslgr.com/forum/threads/659598-%CE%A6%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-2013?p=5167237#post5167237

jkoukos
30-08-13, 17:53
Αυτό δεν το ήξερα. Δηλαδή αν δεν πληρώσω έναν φόρο ούτε καν την 1η δόση μέχρι την ημερομηνία λήξης και μπεί προσαύξηση, θα μπορώ να κάνω ρύθμιση μέσω ίντερνετ και να δίνω οτι μπορώ μαζί με τις προσαυξήσεις εώς ότου πληρωθεί εντελώς το ποσόν;

Σήμερα είχα πάει να πληρώσω την 2η δόση του ΦΑΠ2012, τελικά έδοσαν παράταση 1 εβδομάδα για την ημερομηνία λήξης πληρωμής επειδή άργησαν τα εκκαθαριστικά.
Ναι, σήμερα το έμαθα στην εφορία.

Απ' ότι καταλαβαίνω, διαβάζοντας τα συνημμένα στο link που έδωσα και κυρίως την εγκύκλιο ΠΟΛ 1140/2013 (http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/important_news/documents_inews/pol1140.pdf), μπαίνεις με προϋποθέσεις σε ρύθμιση ληξιπρόθεσμων οφειλών και πληρώνεις υποχρεωτικά με πάγια εντολή από δηλούμενο λογαριασμό.

Υπάρχουν 2 κατηγορίες δόσεων, έως 48 με έκπτωση στις προσαυξήσεις και από 48 έως 100 (υπό προϋποθέσεις) αλλά χωρίς έκπτωση.
Το ελάχιστο ποσό της δόσης παίζει (σε 6 κατηγορίες) ως ποσοστό επί του συνολικού καθαρού μηνιαίου εισοδήματος και δεν μπορεί να είναι κάτω από 15€.
Π.χ. για μηνιαίο εισόδημα 500€-1000€ το ποσοστό είναι 6% και η ελάχιστη δόση ανέρχεται από 30€-60€.

Το θέμα είναι ότι δίνεις πλήρη ενημέρωση της περιουσιακής κατάστασης (όχι ότι δεν το γνωρίζουν ήδη) αλλά και το δικαίωμα για κατασχέσεις και εγγραφή υποθηκών σε περίπτωση απώλειας της ρύθμισης.

Βρήκα ένα καλό άρθρο (http://www.money-money.gr/news/teleftea-efkeria-rithmisis-ofilon-se-48-dosis-me-miosi-ton-prosafxiseon/483) και με σχετικό FAQ.

JJX
31-08-13, 10:17
Συνηθως μετα απο ποσες μερες εμφανιζεται μια πληρωμενη δοση στο gsis.gr
Εχω πληρωσει την πρωτη δοση του ΦΑΠ πριν 1 και εβδομαδα και σημερα μου εβγαλε τα πρωτα 50ε ληξιπροθεσμα!

konenas
31-08-13, 12:36
Η εφαρμογή έγινε με την συνηθισμένη τσαπατσουλιά του δημοσίου.
Χωρίς πρόγραμμα και χωρίς συνέπεια.
Ταλαιπωρούν τον κόσμο τόσο καιρό χωρίς να έχουν ένα σχέδιο.
Άσε που δεν γνωρίζουν την νομοθεσία γιατί είναι παιδαρέλια, αλλά και την αλλάζουν συνέχεια.
Τώρα θα το ξαναγράψουν, ελπίζω όχι εξ αρχής και του χρόνου θα έχουμε άλλο πράμα ζεστό με πολλά νέα προβλήματα

Όποιος δεν έχει στείλει την δήλωσή του, έχει χρόνο μέχρι το πρωί 8πμ της Δευτέρας, αν δεν δοθεί και άλλη παράταση

@JJX


την Δευτέρα θα λυθεί. Υπήρξε κάποιο ζήτημα με την ενημέρωση των πληρωμών.
ΘεοςΧάρης

manoulamou
31-08-13, 13:11
@ALL
αντι να ψαχνεστε για νομους και εγκυκλιους καντε follow στον μεγα Tweeter ΘεοΧαρη!
:twisted:

voithostyrempora2
31-08-13, 14:10
Btw , για αυτό (http://www.adslgr.com/forum/threads/478895-%CE%A6%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%94%CE%AE%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82?p=4909269#post4909269) το post μου, τελικά η υποτροφία μου δε φορολογήθηκε. Τη δηλωσα κανονικά,αλλά είναι στα εισοδήματα που εξαιρούνται φορολογίας (εκπίπτουν?). Μου ηρθε εκκαθαριστικό ταχυδρομικά (είχα κανει από τους πρώτους-πρώτους) και πρέπει να πληρώσω 45 ευρώ φόρο για το υπόλοιπο εισόδημα. Η υποτροφια έχει φορο 0 ευρώ. Δεν ξερω αν αυτό ισχύει για υποτροφία ιδιωτικού ιδρύματος που λαμβανω ή αν επεκτείνεται και στις υποτροφίες από δημόσιους οργανισμούς.

JJX
31-08-13, 15:06
@ALL
αντι να ψαχνεστε για νομους και εγκυκλιους καντε follow στον μεγα Tweeter ΘεοΧαρη!
:twisted:

Οντως ειναι καλος !

aleex
31-08-13, 15:56
Πλήρωσα σήμερα 31/8 με online banking το φόρο εισοδήματος της μάνας μου που έληγε χθες 30/8 η διορία.

Εφόσον σήμερα είναι Σάββατο κ δεν έχει ξεκινήσει η επόμενη εργάσιμη δεν έχω πρόβλημα, έτσι δεν είναι? :p

21706
31-08-13, 16:48
Έτσι είναι.

ariadgr
31-08-13, 18:37
Πλήρωσα σήμερα 31/8 με online banking το φόρο εισοδήματος της μάνας μου που έληγε χθες 30/8 η διορία.


http://www.capital.gr/tax/News_tax.asp?id=1861995

mezger
31-08-13, 18:47
Εφόσον σήμερα είναι Σάββατο κ δεν έχει ξεκινήσει η επόμενη εργάσιμη δεν έχω πρόβλημα, έτσι δεν είναι? :p

Αυτό ισχύει μόνο για την υποβολή και μόνο για τις δηλώσεις εισοδήματος, οι πληρωμές και οι άλλες δηλώσεις λήγουν στις 23:59 της ημέρας που λήγουν. Σε σώζει η παράταση που δώσανε για τις πληρωμές.

JJX
31-08-13, 19:37
Ακριβως. Στην χειροτερη θα πληρωνες 1% στην πρωτη δοση και θα μπορουσες να την καθυστερησεις μεχερι 30/9

Αυο τον μηνα μας ζωρισε που πληρωθηκαμε Σαββατο (οσοι εχουμε την τυχη να πληρωνωμαστε ακομα στην ωρα μας)

aleex
01-09-13, 09:30
Αυτό ισχύει μόνο για την υποβολή και μόνο για τις δηλώσεις εισοδήματος, οι πληρωμές και οι άλλες δηλώσεις λήγουν στις 23:59 της ημέρας που λήγουν. Σε σώζει η παράταση που δώσανε για τις πληρωμές.

Ναι ε?? Επομένως οι κινήσεις που κάνουμε Σαββατοκύριακο με online banking δεν θεωρείται ότι έγιναν την Παρασκευή όσον αφορά την εφορία τουλάχιστον :hmm:

Επίσης, είχα μείνει με την εντύπωση ότι θα έστελναν το εκκαθαριστικό με το ταχυδρομείο όπως μέχρι πέρσι. Αυτό το ανακοίνωσαν επισήμως ή έχει περάσει στα ψιλά? Εκτός κ από τα τέλη κυκλοφορίας που τα εκτυπώνουμε από το gsis.gr, υπάρχει κ τπτ άλλο που πρέπει να κοιτάμε στο gsis.gr κ δεν το ταχυδρομούνε πια?? :evil:

Jim Slip
01-09-13, 15:44
Εκτός κ από τα τέλη κυκλοφορίας που τα εκτυπώνουμε από το gsis.gr, υπάρχει κ τπτ άλλο που πρέπει να κοιτάμε στο gsis.gr κ δεν το ταχυδρομούνε πια?? :evil:

Στη μάνα μου ήρθε ο ΦΑΠ του 2011 και του 2012, 28 και 29 Αυγούστου αντίστοιχα, με προθεσμία πληρωμής στις 30 Αυγούστου.

Αλλά της έστειλε mail ο Θεοχάρης που γράφει:

"Αγαπητέ φορολογούμενε,

Δεδομένου ότι έχει ολοκληρωθεί η εκκαθάριση Φόρου Ακίνητης Περιουσίας Φ.Α.Π. 2012, με ημερομηνία πληρωμής 1ης δόσης στις 30 Αυγούστου 2013, για τη δική σας διευκόλυνση και προς αποφυγή ταλαιπωρίας, σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα http://www.gsis.gr επιλογή "Υπηρεσίες προς Πολίτες", και, στη συνέχεια, επιλογές "Υποβολή δήλωσης στοιχείων ακινήτων Ε9" μπορείτε να δείτε και να εκτυπώσετε το εκκαθαριστικό που σας έχει αποσταλεί."

JJX
01-09-13, 17:55
Ενω εχω πληρωσει εδω και τοσες μερες τις δοσεις & ο Θεοχαρης λεει οτι πηρε παραταση, ξαφνικα σημερα εμφανισθηκαν και τοκοι για αυτα που εχω ηδη πληρωσει και εχουν παρει και παραταση!

Και επιπλεον δεν μου κανουν επιστροφη φορου αλλα συμψηφισμο. Και επειδη καθυστερουν μου ριξαν στα δοντια και τον τοκο!

Αστειο το ποσο των τοκων απλα ζουμε σε ενα ανεκδοτο!

Basilhs23_
01-09-13, 18:03
Ναι ε?? Επομένως οι κινήσεις που κάνουμε Σαββατοκύριακο με online banking δεν θεωρείται ότι έγιναν την Παρασκευή όσον αφορά την εφορία τουλάχιστον :hmm:

Επίσης, είχα μείνει με την εντύπωση ότι θα έστελναν το εκκαθαριστικό με το ταχυδρομείο όπως μέχρι πέρσι. Αυτό το ανακοίνωσαν επισήμως ή έχει περάσει στα ψιλά? Εκτός κ από τα τέλη κυκλοφορίας που τα εκτυπώνουμε από το gsis.gr, υπάρχει κ τπτ άλλο που πρέπει να κοιτάμε στο gsis.gr κ δεν το ταχυδρομούνε πια?? :evil:

Ακόμη μέσω ταχυδρομείο έρχονται, σε εμάς ήρθαν, απλά αργησαν στην αποστολή τους από την ΓΓΠΣ.

manoulamou
01-09-13, 20:56
Ενω εχω πληρωσει εδω και τοσες μερες τις δοσεις & ο Θεοχαρης λεει οτι πηρε παραταση, ξαφνικα σημερα εμφανισθηκαν και τοκοι για αυτα που εχω ηδη πληρωσει και εχουν παρει και παραταση!

Και επιπλεον δεν μου κανουν επιστροφη φορου αλλα συμψηφισμο. Και επειδη καθυστερουν μου ριξαν στα δοντια και τον τοκο!

Αστειο το ποσο των τοκων απλα ζουμε σε ενα ανεκδοτο!

εεε κανε λιγακι υπομονη κι εσυ
ξανακοιτα μετα κανα - δυο βδομαδουλες...:whistle:

- - - Updated - - -


...στην ιστοσελίδα http://www.gsis.gr επιλογή "Υπηρεσίες προς Πολίτες", και, στη συνέχεια, επιλογές "Υποβολή δήλωσης στοιχείων ακινήτων Ε9" μπορείτε να δείτε και να εκτυπώσετε το εκκαθαριστικό που σας έχει αποσταλεί...

Τοσον καιρο ακουγα για το νεας κοπης Ε9 νομιζα πως δεν με αφορα
αλλά ειπα να ριξω μια ματια στην εφαρμογη, μπηκα στο Περιουσιολογια της οικογενειας και
ΕΒΓΑΛΑ ΛΑΓΟ - ελπιζω το στιφαδο που θα κανω με τη συνεργασια του φοροτεχνικου να μην μας πεσει βαρυ...
Απο τα λιγα που ειδα, καταλαβα ΙΣΩΣ υπαρχουν λαθη σε παλιοτερα Ε9 που εγιναν απο αλλους λογιστες
στους οποιους προσφυγαμε καθ οτι δεν ειμαστε γεννημενοι ειδικοι!
Ολα τα ειχε η Μαριορη τα μπλεξιματα με την Εφορια μας λειπανε...
:mad::(

@ ADSLgr.com All rights reserved.