PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογια εισοδηματος 2013



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22]

aleex
01-09-13, 23:04
Στη μάνα μου ήρθε ο ΦΑΠ του 2011 και του 2012, 28 και 29 Αυγούστου αντίστοιχα, με προθεσμία πληρωμής στις 30 Αυγούστου.

Αλλά της έστειλε mail ο Θεοχάρης που γράφει:

"Αγαπητέ φορολογούμενε,

Δεδομένου ότι έχει ολοκληρωθεί η εκκαθάριση Φόρου Ακίνητης Περιουσίας Φ.Α.Π. 2012, με ημερομηνία πληρωμής 1ης δόσης στις 30 Αυγούστου 2013, για τη δική σας διευκόλυνση και προς αποφυγή ταλαιπωρίας, σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα http://www.gsis.gr επιλογή "Υπηρεσίες προς Πολίτες", και, στη συνέχεια, επιλογές "Υποβολή δήλωσης στοιχείων ακινήτων Ε9" μπορείτε να δείτε και να εκτυπώσετε το εκκαθαριστικό που σας έχει αποσταλεί."

ΦΑΠ βγαίνει να πληρώσουν αυτοί που στο εκκαθαριστικό ΦΑΠ έχουν συνολική αξία ακινήτων από 200.000 ευρώ κ πάνω. Έτσι δεν είναι??

Η μάνα μου έχει αξία ακινήτων πολύ μικρότερη των 200.000 ευρώ κ το τελευταίο εκκαθαριστικό που υπάρχει στην εφαρμογή του Ε9 του gsis.gr είναι του 2010, γράφει όμως ημερομηνία έκδοσης 29/05/2013 :hmm:

Πρέπει να κάνω "Οριστικοποίηση Περιουσιακής Κατάστασης" για να βγάλει νεότερο εκκαθαριστικό ή επειδή ο ΦΑΠ βγαίνει μηδενικός δεν βγάζει εκκαθαριστικό νεότερο του 2010?? Η τιμή ζώνης δε που αναφέρει, Νέα Μάκρη μένουμε, υποτίθεται ότι είναι η τρέχουσα? Γιατί δεν γνωρίζω αν έχουν γίνει αλλαγές από το 2010 :hmm:

- - - Updated - - -


Ακόμη μέσω ταχυδρομείο έρχονται, σε εμάς ήρθαν, απλά αργησαν στην αποστολή τους από την ΓΓΠΣ.

Ε λοιπόν, εμάς δεν ήρθε κανένα εκκαθαριστικό με το ταχυδρομείο. Στην εφαρμογή του gsis.gr όμως υπάρχουν τα εκκαθαριστικά μας κανονικά!! :whistle:

Basilhs23_
01-09-13, 23:48
Το είχε πεί και ο Θεοχάρης να ελέγχουμε τακτικά στο ίντερνετ μήπως έχει γίνει η εκκαθάριση....

Για το άλλο που λές με τον ΦΑΠ που η μάνα σου έχει ακίνητα χαμηλότερα από 200000 ευρώ και της ήρθε φόρος, για δές το γιατί είναι πολύ περίεργο. Πόση αντικειμενική αξία αναγράφει επάνω το εκκ/κό? Δεν γίνεται να είναι κάτω των 200000 και να υπολογήστικε φόρος.

Jim Slip
02-09-13, 02:04
ΦΑΠ βγαίνει να πληρώσουν αυτοί που στο εκκαθαριστικό ΦΑΠ έχουν συνολική αξία ακινήτων από 200.000 ευρώ κ πάνω.

Καλύτερα να μη συζητήσουμε τι αξία έχουν αν πας να τα πουλήσεις.

aleex
02-09-13, 10:08
Το είχε πεί και ο Θεοχάρης να ελέγχουμε τακτικά στο ίντερνετ μήπως έχει γίνει η εκκαθάριση....

Για το άλλο που λές με τον ΦΑΠ που η μάνα σου έχει ακίνητα χαμηλότερα από 200000 ευρώ και της ήρθε φόρος, για δές το γιατί είναι πολύ περίεργο. Πόση αντικειμενική αξία αναγράφει επάνω το εκκ/κό? Δεν γίνεται να είναι κάτω των 200000 και να υπολογήστικε φόρος.

Όχι δεν της ήρθε φόρος. Απλά αναρωτιέμαι μήπως πρέπει το τελευταία εκκαθαριστικό να είναι του 2012 για να είναι κανείς ενήμερος κ μήπως γι αυτό το λόγο να πρέπει να πατήσω "Οριστικοποίηση" για να βγάλει νεότερο εκκαθαριστικό??

- - - Updated - - -


Καλύτερα να μη συζητήσουμε τι αξία έχουν αν πας να τα πουλήσεις.

Το να πουλήσεις σήμερα ακίνητο είναι έτσι κι αλλιώς σαν να πετάς τα λεφτά σου απ' το παράθυρο. Τώρα βέβαια αν δεν αντέχεις να πληρώνεις φόρους κ χαράτσια ... μεταβίβαση σε συγγενή ίσως ... :(

daniels_saving_grace
03-09-13, 13:08
Btw , για αυτό (http://www.adslgr.com/forum/threads/478895-%CE%A6%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%94%CE%AE%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82?p=4909269#post4909269) το post μου, τελικά η υποτροφία μου δε φορολογήθηκε. Τη δηλωσα κανονικά,αλλά είναι στα εισοδήματα που εξαιρούνται φορολογίας (εκπίπτουν?). Μου ηρθε εκκαθαριστικό ταχυδρομικά (είχα κανει από τους πρώτους-πρώτους) και πρέπει να πληρώσω 45 ευρώ φόρο για το υπόλοιπο εισόδημα. Η υποτροφια έχει φορο 0 ευρώ. Δεν ξερω αν αυτό ισχύει για υποτροφία ιδιωτικού ιδρύματος που λαμβανω ή αν επεκτείνεται και στις υποτροφίες από δημόσιους οργανισμούς.

Ισχύουν τα εξής. Οι υποτροφίες από νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου (πχ Πανεπιστήμια και κάποια ερευνητικά κέντρα όπως ο Δημόκριτος) είναι αφορολόγητα και δηλώνονται στο 659. Οι λοιπές υποτροφίες από νομικά πρόσωπα ιδιωτικού δικαίου (τα περισσότερα ιδρύματα/κέντρα) φορολογούνται και δηλώνονται στο 507 με τον παρακρηθέντα φόρο, αν υπάρχει, στο 659.

manoulamou
03-09-13, 18:33
ΕΛΕΓΞΤΕ μεσα απο την σχετικη εφαρμογη του gsis το ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ σας, ακομη κι αν (νομιζετε οτι) δεν χρειαζεται να υποβαλετε Ε9 φετος!
Καπως ετσι ανακαλυψα οτι το τοτε "χειροποιητο" E9 της κορης, μετα τον θανατο του πατερα της , οπως και ολα τα μη ηλεκτρονικα Ε2 δεν καταχωρηθηκαν ποτέ στο TAXIS.
Ευτυχως δεν θα υπαρξουν προστιμα απλα η εισαγωγη των στοιχειων θα γινει με καποια χρονακια καθυστερηση.
Τωρα τι σόι διασταυρωσεις κανουν και τι εχουν τα ερμα και τσοφανε ΔΕΝ ΞΕΡΩ και θα σας πικρανω..
:twisted:

konenas
03-09-13, 18:57
Το μπάχαλο του δημοσίου είναι υπέρ των πλουσίων
Εμείς "γελάμε" αλλά αυτοί γελάνε καλύτερα.

cool11
03-09-13, 23:52
Που ακριβως βρισκεται η εφαρμογη του περιουσιολογιου για να την εντοπισω;

manoulamou
04-09-13, 10:25
Μπαινεις με τους κωδικους σου ==>
κλικ στις Εφαρμογες==>
Ε9
Εφαρμογη Περιουσιολογιου ==>
Περιουσιακη Κατασταση... :oneup:

cool11
04-09-13, 11:42
Ευχαριστω!

konenas
04-09-13, 17:46
Μπαινεις με τους κωδικους σου ==>
κλικ στις Εφαρμογες==>
Ε9
Εφαρμογη Περιουσιολογιου ==>
Περιουσιακη Κατασταση... :oneup:

Έχεις εντρυφήσει !!!
Έχεις γίνει ειδικός φορολογικών θεμάτων!
Έχεις πάρει από την Χάρη Του; :lol:128216
ή απ' το Χρέος Του

manoulamou
04-09-13, 17:59
Έχεις εντρυφήσει !!!
Έχεις γίνει ειδικός φορολογικών θεμάτων!
Έχεις πάρει από την Χάρη Του; :lol:
ή απ' το Χρέος Του

μάι αδερ νέιμ ιζ Ποτερ, Χαααρι Ποτερ... :whistle:


128218

cool11
28-11-13, 09:32
"Σας ενημερώνουμε ότι την 31η Δεκεμβρίου 2013 λήγουν οι κωδικοί πρόσβασης για τους χρήστες εκείνους των ηλεκτρονικών υπηρεσιών που ήταν εγγεγραμμένοι πριν την έναρξη λειτουργίας του νέου TaxisNet, τον Δεκέμβριο του 2010.

Από την 1η Ιανουαρίου 2014, καταργούνται οι παλιοί κωδικοί και δεν θα είναι πλέον με αυτούς εφικτή η πρόσβαση στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του νέου TaxisNet."

Mail εγω προσωπικα δεν ελαβα, αλλα διαβασα το παραπανω στο site gsis.
Οι κωδικοι μου ειναι μεν απο 2005, αλλα ομως πριν δυο χρονια πηγα και πηρα νεο κλειδαριθμο, για το νεο taxis.
Θα εχω προβλημα απο το νεο ετος, ή δεν με αφορα;

ermis333
28-11-13, 09:50
"Σας ενημερώνουμε ότι την 31η Δεκεμβρίου 2013 λήγουν οι κωδικοί πρόσβασης για τους χρήστες εκείνους των ηλεκτρονικών υπηρεσιών που ήταν εγγεγραμμένοι πριν την έναρξη λειτουργίας του νέου TaxisNet, τον Δεκέμβριο του 2010.

Από την 1η Ιανουαρίου 2014, καταργούνται οι παλιοί κωδικοί και δεν θα είναι πλέον με αυτούς εφικτή η πρόσβαση στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του νέου TaxisNet."

Mail εγω προσωπικα δεν ελαβα, αλλα διαβασα το παραπανω στο site gsis.
Οι κωδικοι μου ειναι μεν απο 2005, αλλα ομως πριν δυο χρονια πηγα και πηρα νεο κλειδαριθμο, για το νεο taxis.
Θα εχω προβλημα απο το νεο ετος, ή δεν με αφορα;

Ο οποιοσδήποτε έχει πάρει κλειδάριθμο και τον έχει βάλει στο λογαριασμό του είναι με το νέο σύστημα και δε θα έχει κανένα πρόβλημα.

Οπότε είσαι μια χαρά.

cool11
28-11-13, 10:02
Ο οποιοσδήποτε έχει πάρει κλειδάριθμο και τον έχει βάλει στο λογαριασμό του είναι με το νέο σύστημα και δε θα έχει κανένα πρόβλημα.

Οπότε είσαι μια χαρά.

thanks!

apostol70
30-11-13, 01:39
Σύμφωνα με την ενημέρωση για την εκκαθάριση έπρεπε να μου έχει έρθει το εκκαθαριστικό από τον Σεπτέμβρη, αλλά μέχρι τώρα τίποτα. Εκτός από το ότι οι ΕΛΤΑ είναι διαλυμένοι στην περιοχή, διανομή μια με δυο φορές την βδομάδα και αρκετές λάθος παραδόσεις, από που μπορώ να βγάλω αντίγραφο;

jkoukos
30-11-13, 01:57
Στον λογαριασμό σου στο on-line σύστημα.

manoulamou
30-11-13, 15:07
Ο οποιοσδήποτε έχει πάρει κλειδάριθμο και τον έχει βάλει στο λογαριασμό του είναι με το νέο σύστημα και δε θα έχει κανένα πρόβλημα.
Οπότε είσαι μια χαρά.
:what:

Ποιο νεο taxis και ποιο παλιο συστημα μπερδευτηκα...
Ειχαμε παρει κλειδαριθμους ολη η οικογενεια απ τη ΔΟΥ, νομιζω ηταν το 2011 - αλλά δεν θυμαμαι με σιγουρια!

:hmm:

jkoukos
30-11-13, 18:32
To Taxis δουλεύει για on-line υποβολή δηλώσεων από το 2003.
Το νέο σύστημα άνοιξε το 2011 (Δεκέμβριος 2010) και ζητούσε κλειδάριθμο για την καινούργιες εγγραφές φορολογούμενων.

Όσοι ήταν ήδη εγγεγραμένοι μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν το νέο σύστημα με τους παλιούς κωδικούς, όμως κάποια στιγμή θα έπρεπε ν' αντικατασταθούν με την νέα πιστοποίηση μέσω κλειδάριθμου.
Επειδή όμως αρκετές χιλιάδες εξ αυτών δεν το έκαναν, δόθηκε παράταση έως το τέλος του 2013.

anon
01-12-13, 21:21
Ποιά ειναι η διαδικασία για τους παλιούς εγγεγραμμένους να κανουν νεα πιστοποιηση/κλειδάριθμο;

21706
01-12-13, 21:27
Δες εδώ:
http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQs_pistopoihsh_genikes.html

Ingenius
01-12-13, 22:16
Εγώ πάλι αν ήμουν στη θέση των παλιών χρηστών θα τους έβαζα να κόψουν το κεφάλι τους να ενεργοποιήσουν το λογαριασμό μου εκ νέου... δλδ με το πρώτο migration αρχίζουν τα προβλήματα (γιατί λογικά από κάτι τέτοιο θα έγινε);; Αν ήμουν κάτοικος εξωτερικού δλδ θα έπρεπε να κουβαληθώ από την άλλη άκρη του κόσμου στη ΔΟΥ που υπάγομαι;; :evil:

apostol70
02-12-13, 01:11
Στον λογαριασμό σου στο on-line σύστημα.

Νομίζω όμως φέτος το αντίγραφο του taxis θεωρείται ενδεικτικό και όχι έγκυρο αντίγραφο του εκκαθαριστικού

sdikr
02-12-13, 01:17
Ποιά ειναι η διαδικασία για τους παλιούς εγγεγραμμένους να κανουν νεα πιστοποιηση/κλειδάριθμο;

Πας στο μητρώο και παίρνεις τον κλειδάριθμο, δεν κάνεις κάποια αίτηση απο πριν, όταν γίνει αυτό σου ερχέται email με το λινκ το πατάς, βάζεις τα στοιχεία, αλλάζεις κωδικό και είσαι έτοιμος.

Αν δεν έχεις κάποια αλλαγή στα στοιχεία σου (ταυτότητα, διεύθυνση κλπ) πας σε οποία εφορία θέλεις

jkoukos
02-12-13, 12:49
Νομίζω όμως φέτος το αντίγραφο του taxis θεωρείται ενδεικτικό και όχι έγκυρο αντίγραφο του εκκαθαριστικού
Μέχρι πρόπερσι ήταν διαφορετικής μορφής το online (Α4) από το τελικό έντυπο (Α3), αλλά το online είχε πάντα ένδειξη "ΕΓΚΥΡΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ".
Από πέρσι έχουν και τα 2 την ίδια μορφή (Α3) με το αρχικό online να δείχνει "ENΔEIKTIKO ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ" και όταν γίνει οριστική εκκαθάριση και εκτυπωθεί το έντυπο αλλάζει σε "ΕΓΚΥΡΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ".
Όταν γίνει αυτό, τότε το αριστερό μέρος θα συμπληρωθεί με τις δόσεις και τον κωδικό ηλεκτρονικής πληρωμής.

Δεν γνωρίζω ακριβώς, αλλά νομίζω ότι κανονικά θα έπρεπε να έχει ολοκληρωθεί σε όλους η εκκαθάριση του φόρου.

gatoulas
02-12-13, 13:30
Μπά...

@ ADSLgr.com All rights reserved.