PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογια εισοδηματος 2013



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

XPHSTOS29
16-01-13, 01:23
Επειδή τους ψηφίσαμε.

Οταν τους ψηφιζαμε γνωριζαμε οτι θα γινοντουσαν αυτα (http://www.newsbomb.gr/politikh/story/270697/sto-verolino-orizetai-i-moira-tis-elladas) ;

tsioy
16-01-13, 01:29
Οταν τους ψηφιζαμε γνωριζαμε οτι θα γινοντουσαν αυτα (http://www.newsbomb.gr/politikh/story/270697/sto-verolino-orizetai-i-moira-tis-elladas) ;

Ναι. Οποιος πίστευε ότι θα είχαμε αναδιαπραγμάτευση ή άλλη στάση προς τους δανειστές, είναι, το λιγότερο , ευκολόπιστος.

voithostyrempora2
16-01-13, 02:12
Το ηλ/κό χρήμα ειναι μια χαρά λύση για τον περιορισμο της φοροδιαφυγής. Δεν καταλαβαίνω το κόλλημα των πενταποσταγραμμάτων (και των followers των) για το συγκεκριμένο θέμα.

Κάποια στιγμή οι λαμογιες πρέπει να τελειώνουν.

Εγώ παλι που είμαι όχι απλά πολύ μακριά από τέτοιες ιδεολογίες,αλλά στην πέρα αντίθετη κατευθυνση,δεν είμαι υπέρ του ηλεκτρονικου χρήματος.Εδώ στην Ολλανδία όλοι οι Ολλανδοί χρησιμοποιουν για όλες τους τις συναλλαγές χρεωστικές κάρτες.Κι όταν λέμε όλοι,εννοουμε ΟΛΟΙ.Ακόμη και ένα γαλα να πανε να πάρουν, πληρωνουν 80 λεπτά με χρεωστική κάρτα (από μια από τις 3 μεγάλες Ολλανδικες τράπεζες: ABN AMRO,ING,Rabobank).

Εγώ πάλι δεν τη χρησιμοποιώ ποτέ,μα ποτέ (αν και έχω έτσι κι αλλιώς).Ακόμη και στα ΙΚΕΑ ,450 ευρώ τα έδωσα cash (και τα παιξε η ταμίας :cool: ). Ο λόγος είναι η προστασία της ιδιωτικότητας μου.Δε θέλω να δώσω έτοιμα στην τράπεζα όλα μου τα στοιχεία για το πού ξοδεύω πόσα και πότε. Είναι καθαρά θέμα privacy.Προς το παρόν αντιστέκομαι και δεν εχω ενδωσει στην ευκολία (η αλήθεια είναι) του ηλεκτρονικού χρήματος.

HELL_pegaSOS
16-01-13, 03:19
Ο λόγος είναι η προστασία της ιδιωτικότητας μου.Δε θέλω να δώσω έτοιμα στην τράπεζα όλα μου τα στοιχεία για το πού ξοδεύω πόσα και πότε. Είναι καθαρά θέμα privacy.Προς το παρόν αντιστέκομαι και δεν εχω ενδωσει στην ευκολία (η αλήθεια είναι) του ηλεκτρονικού χρήματος.


Για αυτό τον λόγο κι εγώ αποφεύγω τις ηλεκτρονικές αγορές για πράγματα που διατίθενται στην ίδια τιμή με cash.
Μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις θα ψωνίσω με χρεωστική. Θα κάνω και τον κόπο να πάω στο ATM για να βγάλω χρήματα αν είναι κοντά.

Τις καταναλωτικές μου συνήθειες ας τις μαθαίνουν από καμία προσφορά που θα "τσιμπάω" μέσω internet. Δεν τους τις χαρίζω όταν μπορώ.

cool11
16-01-13, 10:16
Αντε ρε παιδια, πειτε τα!
Ειμαι κι εγω κατα του ηλεκτρονικου χρηματος, και μου λενε διαφορα ορισμενοι 'εξυπνακηδες' εδω μεσα.
Τα πραγματα ειναι απλα. Προστασια ιδιωτικοτητας.
Τουλάχιστον οτι περνα απο το χερι μας. Να μην τους την χαριζουμε τουλαχιστον.

Φυσικα, η αντισταση στο ηλεκτρονικη χρημα, ισως εχει νοημα και για αποφυγη μελλοντικων κινδυνων, οσο μπορουμε να το καθυστερησουμε τουλαχιστον.
Πχ. αυτοματη επιβολη απο το κρατος, χαρατσιων κλπ σε ηλεκτρονικο χρημα.

Αλλα που να τα σκεφτουν αυτα οι ανεγκεφαλοι που ακριτα δεχονται οτι τους σερβιρουν, επιτιθεμενοι σε οποιον αντιστεκεται, ως 'οπισθοδρομικο'...

- - - Updated - - -

--------------
Tα χρηματα των ενοικιων, δεν εκπιπτουν πλεον?
Το αφορολογητο οριο ποσο ειναι πλεον?

PopManiac
16-01-13, 11:37
Αντε ρε παιδια, πειτε τα!
Ειμαι κι εγω κατα του ηλεκτρονικου χρηματος, και μου λενε διαφορα ορισμενοι 'εξυπνακηδες' εδω μεσα.
Τα πραγματα ειναι απλα. Προστασια ιδιωτικοτητας.
Τουλάχιστον οτι περνα απο το χερι μας. Να μην τους την χαριζουμε τουλαχιστον.

Φυσικα, η αντισταση στο ηλεκτρονικη χρημα, ισως εχει νοημα και για αποφυγη μελλοντικων κινδυνων, οσο μπορουμε να το καθυστερησουμε τουλαχιστον.
Πχ. αυτοματη επιβολη απο το κρατος, χαρατσιων κλπ σε ηλεκτρονικο χρημα.

Αλλα που να τα σκεφτουν αυτα οι ανεγκεφαλοι που ακριτα δεχονται οτι τους σερβιρουν, επιτιθεμενοι σε οποιον αντιστεκεται, ως 'οπισθοδρομικο'...



Μάλλον δεν γνωρίζεις τι είναι ηλεκτρονικό χρήμα και ηλεκτρονικές συναλλαγές ;)

cool11
16-01-13, 13:16
Μάλλον δεν γνωρίζεις τι είναι ηλεκτρονικό χρήμα και ηλεκτρονικές συναλλαγές ;)

Οτι πεις...

yiapap
16-01-13, 16:48
Μάλλον δεν γνωρίζεις τι είναι ηλεκτρονικό χρήμα και ηλεκτρονικές συναλλαγές ;)Εννοείς όπως η βάση δεδομένων του TAXIS χρησιμοποιείται αποκλειστικά από το Υπ.Οικ. και όχι π.χ. από κακόβουλους τρίτους ε;
Για να μη βάλω την παλιά είδηση πάρε μια... σημερινή (http://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4782287)!

ΥΓ. Για να μην παρεξηγηθώ, χρησιμοποιώ κατά κόρον την πιστωτική μου ακόμη και στο supermarket. Είμαι υπέρ του ηλεκτρονικού χρήματος. Αλλά θα πρέπει να υπα΄ρχουν δικλείδες ασφάλειας π.χ. ότι τα ΕΙΔΗ που αγοράζονται στο supermarket δεν είναι μερος των δεδομένων που ανταλάσσονται. Imho το μόνο που πρέπει να διακινείται είναι τα δύο ΑΦΜ και το ποσό.

sdikr
16-01-13, 20:15
Εννοείς όπως η βάση δεδομένων του TAXIS χρησιμοποιείται αποκλειστικά από το Υπ.Οικ. και όχι π.χ. από κακόβουλους τρίτους ε;
Για να μη βάλω την παλιά είδηση πάρε μια... σημερινή (http://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4782287)!

ΥΓ. Για να μην παρεξηγηθώ, χρησιμοποιώ κατά κόρον την πιστωτική μου ακόμη και στο supermarket. Είμαι υπέρ του ηλεκτρονικού χρήματος. Αλλά θα πρέπει να υπα΄ρχουν δικλείδες ασφάλειας π.χ. ότι τα ΕΙΔΗ που αγοράζονται στο supermarket δεν είναι μερος των δεδομένων που ανταλάσσονται. Imho το μόνο που πρέπει να διακινείται είναι τα δύο ΑΦΜ και το ποσό.

Έτσι όπως είναι το σύστημα έτσι γίνεται, η τράπεζα δεν γνωρίζει τι αγόρασες με την συναλλαγή της κάρτας σου*, το super όμως γνωρίζει.
Αλλά το ίδιο γίνεται αν πας πχ με cash, πάλι το super γνωρίζει τι αγόρασες.
Δεν γλυτώνω κάτι με το να πάω με μετρητά, αντέ πες οτι τους το κάνω λίγο ποιο δύσκολο να τα συγκεντρώσουν.

Βέβαια βλέποντας το πόσο καλό είναι το taxis στην ασφάλιση αυτών των δεδομένων τρομάζεις λίγο

Bhaal
16-01-13, 20:28
Αλλά το ίδιο γίνεται αν πας πχ με cash, πάλι το super γνωρίζει τι αγόρασες.
Δεν γλυτώνω κάτι με το να πάω με μετρητά, αντέ πες οτι τους το κάνω λίγο ποιο δύσκολο να τα συγκεντρώσουν.

Πώς γνωρίζει το σούπερ μάρκετ τι αγόρασες αν πληρώσεις με μετρητά; Πώς είναι δυνατόν να γνωρίζει ποιος είσαι;

sdikr
16-01-13, 20:44
Πώς γνωρίζει το σούπερ μάρκετ τι αγόρασες αν πληρώσεις με μετρητά; Πώς είναι δυνατόν να γνωρίζει ποιος είσαι;

Αν πάς κάθε φορά σε ενα super, δεν σε μαθαίνουν;
Κάμερες δεν υπάρχουν;
Τα είδη καταγράφονται στην απόδειξη

cool11
16-01-13, 20:51
Αν πάς κάθε φορά σε ενα super, δεν σε μαθαίνουν;
Κάμερες δεν υπάρχουν;
Τα είδη καταγράφονται στην απόδειξη

Καλα, αλλο να ψαχνουν να κανουν ταυτοποιηση οπως πχ σε ληστειες, κι αλλο να τα εχουν στο 'πιατο' ολα, ποιος εισαι, τι αγορασες, ποτε κλπ. Δεν ειναι το ιδιο.
Μια ανωνυμια υπαρχει.

Εκει που την πατανε πολλοι ειναι με τις 'καρτες' των super market, αλλα εγω εχω μια με ψευτικο ονομα! (να εχω τις εκπτωσεις τους, αλλα χωρις να εχουν τα στοιχεια μου-αφου ολοι 'κοβονται' για τα στοιχεια μας και να μας 'γνωρισουν' προσωπικα).

Bhaal
16-01-13, 20:55
Αν πάς κάθε φορά σε ενα super, δεν σε μαθαίνουν;
Κάμερες δεν υπάρχουν;
Τα είδη καταγράφονται στην απόδειξη
Φυσιογνωμικά σε μαθαίνουν, ναι, δεν έχουν όμως άλλα στοιχεία σου.

HELL_pegaSOS
16-01-13, 21:22
Καλα, αλλο να ψαχνουν να κανουν ταυτοποιηση οπως πχ σε ληστειες, κι αλλο να τα εχουν στο 'πιατο' ολα, ποιος εισαι, τι αγορασες, ποτε κλπ. Δεν ειναι το ιδιο.
Μια ανωνυμια υπαρχει.

Εκει που την πατανε πολλοι ειναι με τις 'καρτες' των super market, αλλα εγω εχω μια με ψευτικο ονομα! (να εχω τις εκπτωσεις τους, αλλα χωρις να εχουν τα στοιχεια μου-αφου ολοι 'κοβονται' για τα στοιχεια μας και να μας 'γνωρισουν' προσωπικα).

Σσσσσσσσσσσσσσσσωστός.

Ετσι κι αλλιώς δεν θυμάμαι ποτέ να έχω κερίδισει ποτε σε διαγωνισμό. Πόσο μάλλο νδιαγωνσιμό σούπερ μάρκετ.
Τσάμπα τα μαζεύει τα στοιχεία μας ο Μασούτης...

sdikr
16-01-13, 22:07
Καλα, αλλο να ψαχνουν να κανουν ταυτοποιηση οπως πχ σε ληστειες, κι αλλο να τα εχουν στο 'πιατο' ολα, ποιος εισαι, τι αγορασες, ποτε κλπ. Δεν ειναι το ιδιο.
Μια ανωνυμια υπαρχει.

Εκει που την πατανε πολλοι ειναι με τις 'καρτες' των super market, αλλα εγω εχω μια με ψευτικο ονομα! (να εχω τις εκπτωσεις τους, αλλα χωρις να εχουν τα στοιχεια μου-αφου ολοι 'κοβονται' για τα στοιχεια μας και να μας 'γνωρισουν' προσωπικα).

Εντάξει εσύ έχει κάνει level up.
Στην ούσια σε ξέρουν σαν john doe, και ξέρουν τι έχεις αγοράσει, οπότε τι γλυτώνεις;


Φυσιογνωμικά σε μαθαίνουν, ναι, δεν έχουν όμως άλλα στοιχεία σου.

Τότε που το πρόβλημα με την συναλλαγή με την κάρτα την πιστωτική;
Δεν ξέρουν στοιχειά σου, πάλι σαν φυσιογνωμία σε ξέρουν :p

Αυτό που θέλω να πώ είναι οτι αν θέλουν τα στοιχεία μας μπορούν να τα βρούνε, το θέμα είναι πόσο εύκολο ή πόσο δύσκολο θα είναι

yiapap
22-01-13, 14:47
Και μια και το νήμα είναι για τη φορολογία εισοδήματος πήγα σήμερα από τη λογίστριά μου...
Επειδή έχω σύμβαση, παρά το ότι είμαι με ΑΠΥ μπορώ να έχω την τιμή να θεωρηθώ μισθωτός. Όμως... αν θεωρηθώ μισθωτός δεν μπορώ να δηλώνω ως έξοδα Ελ.Επ. αυτά τα λίγα που μας δικαιολογούσανε... Παρόλαυτά οφείλω να πληρώσω τέλος επιτηδεύματος 500-600-700 πόσα στο διάολο € είναι.
Αλλιώς μπορώ να δηλώσω Ελ.Επ. και να δικαιολογώ έξοδα αλλά τότε θα φορολογηθώ αυτοτελώς με 26% που στη δική μου περίπτωση σημαίνει ~-10000€/έτος (η παλιά επιστροφή + νέο φόρο). Όμως η επιστροφή φόρου και όλα τα υπόλοιπα είχαν συνυπολογιστεί από εμένα και τον εργοδότη μου κατά τη σύναψη της σύμβασης. Με τα νέα δεδομένα... σε λίγο θα πληρώνω για να δουλεύω, αν φυσικά δεν απολυθώ/κλείσει η εταιρεία κτλ.κτλ.κτλ. :angryr:

cool11
22-01-13, 14:50
H εργασια, καθε ειδους, εχει γινει ασυμφορη στην ελλαδα.
Στους μισθωτους ειναι πενταροδεκαρες πετσοκομενες, στους δε ελ.επαγγελματιες πεφτει ματωμα απο τα χαρατσια.
Αντε δουλεψε μετα.

Vasilis32
22-01-13, 15:36
Σσσσσσσσσσσσσσσσωστός.

Ετσι κι αλλιώς δεν θυμάμαι ποτέ να έχω κερίδισει ποτε σε διαγωνισμό. Πόσο μάλλο νδιαγωνσιμό σούπερ μάρκετ.
Τσάμπα τα μαζεύει τα στοιχεία μας ο Μασούτης...

Εμεις κερδισαμε μια τηλεοραση 32" πριν 2 χρονια απο διαγωνισμο σουπερ μαρκετ :)

HELL_pegaSOS
22-01-13, 16:26
Ζητήσαν ταυτότητα, ΑΦΜ ή απλά την κάρτα?

PopManiac
22-01-13, 16:50
Περί ηλεκτρονικού χρήματος / συναλλαγών:

Το ΤΑΧΙS δεν αποτελεί ακριβώς αυτό, εδώ μάλλον μιλάμε για e-government (και e-κλοπή δεδομένων).

Αναφέρομαι σε άλλο πράγμα και είναι η υποχρέωση χρήσης τραπεζικών εμβασμάτων για πληρωμές όπως π.χ. στο Βέλγιο και σε τομείς υπηρεσιών, λογαριασμών ΔΕΗ / ΟΤΕ / κινητών, ιατρικών θεμάτων κ.ά. με την ταυτόχρονη, ολοένα και περισσότερο διαδιδόμενη χρήση τραπεζικής κάρτας (Maestro διεθνώς, Barcontact όπως το λένε εδώ) για ψώνια και αγορές.

Σιγά σιγά το μετρητό εκλείπει ή χρησιμοποιείται πολύ λίγο και συνεπώς και η φοροδιαφυγή - στην απλούστερη μορφή της.

Αυτό απαιτεί βέβαια και άλλες υποδομές που να διασφαλίζουν την εξόφληση πληρωμών μιας και φαντάζομαι πως αν αύριο κιόλας βγει νόμος όπου όλες οι πληρωμές σε δικηγόρους θα γίνονται μέσω εμβασμάτων τότε αρκετοί δικηγόροι δεν θα δούνε λεφτά ούτε σε 50 χρόνια ;)

Όσοι δε έχουν ζήτημα με προσωπικά δεδομένα κλπ, εδώ θα πρέπει κανείς να έχει πρόσβαση στις τραπεζικές συναλλαγές κάποιου. Θα μου πείτε βέβαια "δεν γουστάρω να γνωρίζει η τράπεζά μου πού πληρώνω" αλλά προσωπικά δεν με ενδιαφέρει στον βαθμό που τουλάχιστον σε κοινωνικό επίπεδο γνωρίζω πως στο Βέλγιο που ζω είναι χλωμότατον ο δικηγόρος που χρησιμοποιώ να δηλώνει ένα χιλιάρικο τον μήνα έσοδα και να έχει γραφείο στην Avenue Louise (μια από τις ακριβότερες στις Βρυξέλλες ;))

Vasilis32
23-01-13, 13:45
Ζητήσαν ταυτότητα, ΑΦΜ ή απλά την κάρτα?
Ταυτοτητα μονο, να δει ο διευθυντης οτι οντως ειμαι εγω. Απλα του την εδειξα δεν κρατησε καποιο αντιγραφο κτλ.
Και οταν εβγαλα τη καρτα απλα συμπληρωσα ονομα και διευθυνση σε κατι πεδια, ουτε ΑΦΜ κτλ....

honda22
24-01-13, 11:25
Πώς γνωρίζει το σούπερ μάρκετ τι αγόρασες αν πληρώσεις με μετρητά; Πώς είναι δυνατόν να γνωρίζει ποιος είσαι;


Αν πάς κάθε φορά σε ενα super, δεν σε μαθαίνουν;
Κάμερες δεν υπάρχουν;
Τα είδη καταγράφονται στην απόδειξη


Φυσιογνωμικά σε μαθαίνουν, ναι, δεν έχουν όμως άλλα στοιχεία σου.

Μια χαρά ξέρουν τί αγοράζεις αν χρησιμοποιείς κάρτα του super market που μαζέυεις πόντους και καλά.. Πχ κάρτα του ΑΒ ή carrefour...

MNP-10
24-01-13, 23:24
Με τα νέα δεδομένα... σε λίγο θα πληρώνω για να δουλεύω

Υπαρχουν πολλοι που ηδη, απο αρχες 2013, ουσιαστικα πληρωνουν για να δουλευουν (τεβε+εφορια) - απλα θα το καταλαβουν με το εκκαθαριστικο. Τα εξοδα για καποιον ελ. επαγγελματια που εχει εισοδημα μισθωτου, κοντευουν αυτα που βγαζει.

Το χωνι ειχε δημοσιευσει, τη προηγουμενη κυριακη, μια φορμα για προσβολη του εκκαθαριστικου δικαστικα οπου ο φορολογουμενος θα αναφερει τα πραγματικα περιστατικα (ποσα βγαζει, τι εξοδα εχει) και θα εναποκειται στη κριση του δικαστηριου (το οποιο σε αντιθεση με τον εφορο που πρεπει να υπακουει το νομο, αυτο πρεπει να υπακουει, πανω απ'ολα, το συνταγμα - το οποιο λεει οτι πρωταρχικη υποχρεωση της πολιτειας ειναι η προστασια της ανθρωπινης αξιοπρεπειας / οτι ο καθενας συνεισφερει στο βαθμο που μπορει κτλ κτλ) το αν τελικα θα κριθει νομιμη ή υπερμετρη η φορολογηση αφου εφοσον κριθει οτι δεν συγκεντρωνεται το στοιχειωδες εισοδημα για διαβιωση, τοτε πολυ απλα δε προκυπτει φοροδοτικη ικανοτητα.

Μπορει η εφορια να λεει οτι "δεν αναγνωριζει" τη Χ και Ψ αποδειξη, αλλα οταν πληρωνεις νοικι, πετρελαιο, ρευμα, τηλεφωνα κτλ - αυτα στο δικαστηριο περνανε. Φαινεται ξεκαθαρα οτι ειναι δαπανες διαβιωσης. Λες τοσα εφορια, τοσα τεβε, τοσα διαβιωση ΠΩΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΑΛΛΑ? Δε γινεται. Δεν προκυπτει φοροδοτικη ικανοτητα. Ή θα πρεπει να πουλησω το κορμι μου, ή να αυτοκτονησω.

Αν το εκκαθαριστικο ειναι κατω απο 600κατι, τοτε η προσφυγη ειναι ατελως χωρις δικηγορο, για παραπανω μπορει να γινει ατελως αν επικαλεστουν οι προσφευγοντες λογους πενιας (εχει διαδικασια).

- - - Updated - - -



Σιγά σιγά το μετρητό εκλείπει ή χρησιμοποιείται πολύ λίγο και συνεπώς και η φοροδιαφυγή - στην απλούστερη μορφή της.


Και εδω το ιδιο γινεται, μην ανησυχεις. Το χρημα εχει εξαφανιστει, οι συναλλαγες εκμηδενιζονται και η φοροδιαφυγη μικραινει επισης (λιγοτερες συναλλαγες, λιγοτερη φοροδιαφυγη) :lol:

Παρατηρω καταστασεις ανταλλακτικης οικονομιας. Φτιαξε μου το pc θα σου φτιαξω κατι αλλο :lol:

no_logo
24-01-13, 23:31
Το χωνι ειχε δημοσιευσει


πολύ καλο το χωνί
γράφει κι ένας Μουτζουρίδης :)

MNP-10
25-01-13, 00:02
Οντως. Και καλη (αμα εισαι αντιμνημονιακος) + προσιτη.

- - - Updated - - -


:)

Υποπτο το smiley :p

yiapap
25-01-13, 10:48
Παρατηρω καταστασεις ανταλλακτικης οικονομιας. Φτιαξε μου το pc θα σου φτιαξω κατι αλλο :lol:Το επιβεβαιώνω σε υπερθετικό βαθμό. Μόλις πρόσφατα κάναμε συντήρηση τα aircondition με αντίστοιχη υπρεσία ως αντάλλαγμα, ενώ έχουμε καθημερινά τέτοιες προτάσεις! :p

cool11
30-01-13, 18:26
http://www.alphatv.gr/Newsroom/Alpha-News/Economy/%CE%A6%CE%BF%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CE%B5%E2%80%A6-%CE%B2%CF%81%CE%B1%CF%87%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%BF%CF%84%CE%B5%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B1.aspx

cool11
02-02-13, 17:14
Εχει ανακοινωθει το ποτε ξεκινα η φετινη υποβολη των δηλωσεων?

InTranceWeTrust
03-02-13, 03:56
Εχει ανακοινωθει το ποτε ξεκινα η φετινη υποβολη των δηλωσεων?

κάθε χρόνο το Μάιο νομίζω είναι ...

cool11
26-02-13, 12:02
Τελικα βγαλαμε και τον φλεβαρη και δεν αποφασιστηκε ακομη ποτε θα ξεκινησει η φετινη υποβολη Ε1.

Revolution
26-02-13, 12:06
Ε κάτσε κι'εσύ βιαστηκέ, τι το πέρασες εδώ? Κράτος? :D

cool11
29-03-13, 23:21
Ε κάτσε κι'εσύ βιαστηκέ, τι το πέρασες εδώ? Κράτος? :D

Πάει κι ο Μάρτης. Ουτε καν ανακοίνωση ακόμη? Αλλα εχεις δικιο. Τι το περασα εδω? Κράτος; :(

honda22
30-03-13, 13:43
Τέλη Απριλίου έλεγε προχθές ο Παπαδάκης.

cool11
30-03-13, 17:06
A καταλαβα, το πανε για καλοκαιρι, μες τα μπανια του λαου, θα εχει και κανενα καυσωνα, να μην πολυκαταλαβει ο κόσμος τι κεραμίδα θα του 'ρθει. :(

pavlex
30-03-13, 17:53
Χθες διαβασα εδω στο νετ ,οτι τον ιουνιο θα αποστειλουν τα εντυπα φορολογικων δηλωσεων,αφου οι περισσοτεροι θα τις κανουν ηλεκτρονικα,και δεν θα πανε διακοπες λογω κρισης,εχουν χρονο .

Basilhs23_
02-04-13, 17:43
Κλασσικά θα φτάσουμε πάλι σε διαδοχικές παρατάσεις μέχρι τέλη Αυγούστου.

Jazzer
02-04-13, 18:11
Γιατί τόση βιασύνη ορέ παλικάρια για να μας γδάρουν ; :p

Basilhs23_
03-04-13, 00:02
Εγώ δεν βιάζομαι. Xαλαρά μέχρι Ιούνιο p:

cool11
04-04-13, 09:51
Ξεκινησαν οι σχετικες δημοσιευσεις
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/nees_forologikes_dhlwseis_me_10_pagides_gia_dynatous_lutes.2195357.html

megahead13
05-04-13, 16:59
Δώσε πόνο λέμε: http://www.antinews.gr/2012/12/06/193783/

Revolution
05-04-13, 17:09
Δώσε πόνο λέμε: http://www.antinews.gr/2012/12/06/193783/

Είναι απλό το θέμα όσο υπάρχουν άνθρωποι που θα πληρώνουν ότι τους ζητηθεί τόσο θα ζητούν περισσότερα παράλογα πράγματα.
Δν γίνετε μετά απο τόσα χρόνια να μας προκαλεί έκπληξη το οτιδήποτε αλλιώς πρέπει να θεωρηθούμε ή ηλίθιοι ή αφελείς.

Αν σου βάλουν φόρο όντας 18 χρονών και άνεργος αι δεχθείς να τον πληρώσεις τότε καλά σου έκαναν και στον έβαλαν, αυτή είναι η άποψη μου.

megahead13
05-04-13, 17:17
Μαζί σου. Εν τω μεταξύ θα φορολογουν λέει και τους τόκους λογαριασμων φοιτητων, έστω κι αν είναι 1€ :crazy:

KLG
05-04-13, 17:27
Δώσε πόνο λέμε: http://www.antinews.gr/2012/12/06/193783/

Αν θυμάμαι καλά, πριν απο 1 χρονο (στις αρχες του μνημονίου) είχε βγει μια βρωμα για τα "χαρτζηλίκια"... οτι είναι δηλαδη μαυρο χρήμα (παραεμπόριο κτλ κτλ). Προφανως τωρα αποφάσισαν να το φορολογήσουν. Σου λέει πως ζεις κύριε? Κάτις έχεις και το θέλουμε... πλερώ...

'Αντε cheers που λέμε !!!

MNP-10
05-04-13, 17:52
Δώσε πόνο λέμε: http://www.antinews.gr/2012/12/06/193783/

Τελικα αυτο θα ισχυσει για εισοδηματα του 12 ή για εισοδηματα του 13? Αν ναι, τοτε ποιος ο λογος καποιος να μαζευει αποδειξεις αν φορολογειται απ'το πρωτο ευρω με συντελεστη κοντα στου ελ. επαγγελματια?

Basilhs23_
05-04-13, 18:07
Από οτι είχα διαβάσει από λογιστές, για το θέμα των 18χρονων και όσων υποβάλλουν για 1η φορά Ε1 θα επιλέγουν ένα κουτάκι στο Ε1 και δεν θα υπολογίζεται φόρος.

MNP-10
05-04-13, 18:17
Γενικοτερα ομως για τους ανεργους τι παιζει? Θα τους παει απ'το πρωτο ευρω ή με αφορολογητο?

Basilhs23_
05-04-13, 19:37
Νομίζω αυτό με το 1ο ευρώ και την έκπτωση λόγω αποδείιξεων 1950ευρώ που είπαν θα το κάνουν για του χρόνου.

apostol70
06-04-13, 02:22
Μ' αυτή την ιστορία με τους τόκους πως θα βρούμε το ποσό που πρέπει να δηλώσουμε; Θα τρέχουμε στην τράπεζα για βεβαιώσεις; Ακόμα και για 5€ τόκους;

honda22
06-04-13, 15:53
Δηλαδή θα πρέπει να δηλώσουμε και τους τόκους από λογαριασμό μισθοδοσίας;;

slalom
06-04-13, 18:05
Δε δηλωνω τιποτα, οι τοκοι ειναι φορολογημενοι

@ ADSLgr.com All rights reserved.