PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογια εισοδηματος 2013



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

honda22
06-04-13, 18:10
Δε δηλωνω τιποτα, οι τοκοι ειναι φορολογημενοι


Μια από τα ίδια.

Basilhs23_
06-04-13, 21:45
Αυτό με τους τόκους έχει πολύ πλάκα. Προφανώς μιλάνε για τόκους από τους οποίους κερδίζεις ένα σημαντικό ποσό, σιγά μην δηλώσεις τόκους 5 ευρώ. Από 100ευρώ και πάνω.

cool11
07-04-13, 20:47
Τιποτε πια σε τραπεζες. Οτι εχει απομεινει, στο σεντουκι.
Σε λιγο θα μας πουν να πληρωνουμε και 'φυλακτρα' για να εχουμε χρημα στις τραπεζες.
Στα τσακιδια με τους ανωμαλους που κυβερνανε!

button
08-04-13, 09:25
Γ@μ@θ@κ@ το θέμα με φόρους

mfpas
08-04-13, 13:38
Τιποτε πια σε τραπεζες. Οτι εχει απομεινει, στο σεντουκι.
Σε λιγο θα μας πουν να πληρωνουμε και 'φυλακτρα' για να εχουμε χρημα στις τραπεζες.
Στα τσακιδια με τους ανωμαλους που κυβερνανε!

συμφωνω σε ολα αν και θεωρω πολυ επικυνδυνο να εχω οσες οικονομιες εχω στο σεντουκι (πιο επικυνδυνες ειναι παντως οι τραπεζες ... δες κυπρο)

αν τα αποσυρουμε ολοι τα χρηματα μας τοτε ... οι τραπεζες και ολο το συστημα θα κλαταρουν
αντε ολοι ολες τις αποτραμιευσεις σε σεντουκια

cool11
08-04-13, 13:48
συμφωνω σε ολα αν και θεωρω πολυ επικυνδυνο να εχω οσες οικονομιες εχω στο σεντουκι (πιο επικυνδυνες ειναι παντως οι τραπεζες ... δες κυπρο)

αν τα αποσυρουμε ολοι τα χρηματα μας τοτε ... οι τραπεζες και ολο το συστημα θα κλαταρουν
αντε ολοι ολες τις αποτραμιευσεις σε σεντουκια


πιο πιθανο ειναι να στα κλεψουν στις τραπεζες
παρα αληθινοι κλεφτες που μπορει να μπουν στο σπιτι

Revolution
08-04-13, 13:52
Απο τα να κλατάρει το σύστημα καλύτερα να μας τα κλέψει το σύστημα.
Μιλάμε τόση αποχαύνωση δεν έχει ιστορικό προηγούμενο.

To παρακάτω quote είναι απο ταινία επιστημονικής φαντασίας, ακραία μάλιστα

Most of these people are so inured, so hopelessly dependent on the system, that they will fight to defend it.

Είναι να ανατριχιάζεις.....

cool11
08-04-13, 14:16
Απο τα να κλατάρει το σύστημα καλύτερα να μας τα κλέψει το σύστημα.
Μιλάμε τόση αποχαύνωση δεν έχει ιστορικό προηγούμενο.



Πες τα! Να τα διαβαζουν μερικοι, που πριν χρονια μας ελεγαν οτι κινδυνολογουμε. :(

cool11
11-04-13, 10:05
Οποιος μπορει να εχει καποια εκπτωση
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/ta_dikaiologhtika_poy_meiwnoyn_h_diagrafoyn_ton_foro.2205665.html

---

Καθε χρονο βγαζουν μερικες εταιριες προγραμματα υπολογισμου του φορου.
Εχει κυκλοφορησει κανενα φετος;

Vtester
11-04-13, 14:38
http://www.greek-news.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=5921:-2012&catid=924:2010-03-15-12-07-01&Itemid=368

http://www.nextech.gr/etax.aspx

Basilhs23_
11-04-13, 17:52
Και θα έχουν πάλι του κόσμου τα σφάλματα αυτά τα progs.

1comment
15-04-13, 14:17
Τι παίζει ρε παιδιά με τους τόκους; Πέρσι υπήρχε κουτάκι που να τους ζητούσε; Δεν θυμάμαι.

Εγώ για το 2012 έχω κάποιους τόκους της τάξης των 95€. Να τους δηλώσω; Προστίθενται στο εισόδημα ή τους φορολογούν αυτοτελώς;

cool11
15-04-13, 14:36
Δηλαδη, και καλα, πρεπει να δηλωθουν οι οποιες καταθεσεις? Εχει κατωφλι?
Σιγα μη δηλωσω 4 κατοσταρικα που χω παρατημενα σε ενα λογαριασμο, μη βρεθω σε καμια ξενη πολη και δεν εχω πανω μου χρημα!

1comment
15-04-13, 14:45
Δηλαδη, και καλα, πρεπει να δηλωθουν οι οποιες καταθεσεις? Εχει κατωφλι?
Σιγα μη δηλωσω 4 κατοσταρικα που χω παρατημενα σε ενα λογαριασμο, μη βρεθω σε καμια ξενη πολη και δεν εχω πανω μου χρημα!

Όχι, καταθέσεις δεν δηλώνουμε. Μόνο τόκους.

Πάντως στο πρότυπο που δίνεται παραπάνω και κατέβασα, δεν βλέπω κανένα κουτάκι που να ζητάει να γράψουμε για τους τόκους. Μόνο για τόκους δανείων λέει.

sprog111
15-04-13, 15:01
Και τους τόκους που τους βρίσκουμε για να τους (λέμε) δηλώσουμε; Οταν είναι πχ γονείς, παιδιά ,παππούδες, αδέλφια κτλ μαζί τι γίνεται;

Revolution
15-04-13, 15:24
Φέρτε μας κουτάκια να βάλουμε τα Χ μας, θέλουμε κουτάκια, θέλουμε κουτάκια, μπεεεεε.

1comment
15-04-13, 16:13
Και τους τόκους που τους βρίσκουμε για να τους (λέμε) δηλώσουμε; Οταν είναι πχ γονείς, παιδιά ,παππούδες, αδέλφια κτλ μαζί τι γίνεται;

Συνήθως οι καταθετικοί λογαριασμοί σε τράπεζες όπως Εθνική κλπ έχουν ετήσιο επιτόκιο 0,10% οπότε όσοι έχουν τέτοιο λογαριασμό ας μην ψαχτούν καν (μιλάμε για τόκους κάτω του 1€). Εγώ τους δικούς μου τόκους τους υπολόγιζα γιατί έχω ειδικό λογαριασμό.

Το θέμα είναι πού τους δηλώνουμε κι αν φορολογηθούν αυτοτελώς όπως έγινε με τα ενοίκια. Γενικά υπάρχει μεγάλη έλλειψη πληροφόρησης γύρω από όλα αυτά. Ακόμη και λογιστές έχουν άγνοια. Οπότε καλό είναι να το ψάξουμε μόνοι μας.

slalom
15-04-13, 17:30
Μα ειναι φορολογημενοι οι τοκοι, γιατι να ξαναφορολογηθουν, ή να δηλωθουν?

Basilhs23_
15-04-13, 18:37
Κουτάκι για τους τόκους υπάρχει από το 2002 ίσως και παλαιότερα στα Ε1, αλλά δεν το λέει ολογράφος για τόκους καταθέσεων, νομίζω μιλάει για χρηματικά ποσά που απαλλάσονται από τον φόρο και φορολογούνται με ειδικό τρόπο, αυτό το λέει στον πίνακα που μιλάει για ποσά που μειώνουν την ετήσια αντικειμενική δαπάνη.
Αυτά τα ποσά μέχρι το προηγούμενο έτος ήταν προαιρετική η αναγραφή τους αλλά από φέτος το κάναν υποχρεωτικό. Για τόκους οι οποίοι αποτελούν ένα σημαντικό ποσόν (προθεσμιακές καταθέσεις κ.α), ζητάμε βεβαίωση καταβολής τόκων από την τράπεζα που αναγραφει το ποσόν του τόκου και το ποσόν που παρακρατήθηκε από αυτό για να αποδοθεί στο δημόσιο (15% επί του τόκου), και ο τόκος και το ποσόν που παρακράτησε και έδωσε η τράπεζα στο δημόσιο μπαίνουν στο Ε1.

1comment
15-04-13, 21:45
Κουτάκι για τους τόκους υπάρχει από το 2002 ίσως και παλαιότερα στα Ε1, αλλά δεν το λέει ολογράφος για τόκους καταθέσεων, νομίζω μιλάει για χρηματικά ποσά που απαλλάσονται από τον φόρο και φορολογούνται με ειδικό τρόπο, αυτό το λέει στον πίνακα που μιλάει για ποσά που μειώνουν την ετήσια αντικειμενική δαπάνη.
Αυτά τα ποσά μέχρι το προηγούμενο έτος ήταν προαιρετική η αναγραφή τους αλλά από φέτος το κάναν υποχρεωτικό. Για τόκους οι οποίοι αποτελούν ένα σημαντικό ποσόν (προθεσμιακές καταθέσεις κ.α), ζητάμε βεβαίωση καταβολής τόκων από την τράπεζα που αναγραφει το ποσόν του τόκου και το ποσόν που παρακρατήθηκε από αυτό για να αποδοθεί στο δημόσιο (15% επί του τόκου), και ο τόκος και το ποσόν που παρακράτησε και έδωσε η τράπεζα στο δημόσιο μπαίνουν στο Ε1.

Μάλιστα. Χρήσιμες οι οδηγίες. Ξέρουμε αν θα φορολογηθούν ως πρόσθετο εισόδημα;

slalom
15-04-13, 23:40
Οι φοροι τοκων θα προστεθουν στο φορο που παρακρατηθηκε?

1comment
15-04-13, 23:59
Οι φοροι τοκων θα προστεθουν στο φορο που παρακρατηθηκε?

Ναι.
Λοιπόν, συμπλήρωσα και τους τόκους στην εφαρμογή που δίνεται σε προηγούμενα σχόλια. Δεν βλέπω καμία αλλαγή στον τελικό φόρο. Μάλλον πρέπει να τους αναφέρουμε για λόγους πόθεν έσχες (υποθέτω).

Υπάρχει όμως και η άλλη απορία. Ας πούμε ότι εγώ κάνω του κεφαλιού μου και δεν δηλώσω τόκους. Είναι ίκανοι οι έφοροι να το ψάξουν; Μπορούν να δουν και τις κινήσεις των τραπεζικών μας λογαριασμών; Γιατί μόνο από τις κινήσεις μπορούν να βρουν τους καταβληθέντες τόκους.....

Basilhs23_
16-04-13, 00:32
Από οτι ξέρω δεν τίθεται θέμα να φορολογηθούν πρόσθετα, αλλά το ανέφεραν ορισμένοι δημοσιογράφοι αυτό, ίσως λόγο άγνοιας να το είπαν. Οτι φόρος πέφτει στους τόκους τον παρακρατεί η τράπεζα και τον δίνει στο κράτος, στο Ε1 μάλλον για λόγους πόθεν έσχες θα το έκαναν υποχρεωτικό. Η μόνη περίπτωση να το ψάξει ο έφορος είναι αν μιλάμε για κάποιο σημαντικό ποσόν, βέβαια δεν μπορώ να ορισω το ύψος του ποσού, για τον καθέναν είναι υποκειμενικό αυτό.

apostol70
16-04-13, 00:42
Οι τόκοι των καταθέσεων προστίθενται στο συνολικό εισόδημα και υπολογίζονται στον υπολογισμό της εισφοράς αλληλεγγύης. Ιδίως αν με την προσθήκη των τόκων αλλάζεις κλιμάκιο στην εισφορά, τότε η διαφορά είναι αρκετή (και πρακτικά αυτός είναι και ο λόγος που μας βάζουν να δηλώσουμε τους τόκους).

Τώρα αφού σε κάθε λογαριαμσό έχεις δηλώσει και το ΑΦΜ σου αν έχουν όρεξη να κάνουν διασταύρωση...

1comment
16-04-13, 14:20
Με βλέπω να τους δηλώνω. Έτσι κι αλλιώς, φορολογικά δεν θα υποστώ κάτι. Το θέμα είναι ότι πρέπει να πάω σε 2 διαφορετικές τράπεζες και να πάρω βεβαιώσεις (eurobank, πειραιώς) γιατί στο μέσο της χρονιάς τα έβγαλα από τη μια και τα έβαλα στην άλλη. Δεν ξέρω όμως αν μπορούν να μου δώσουν βεβαιώσεις. Οι τόκοι έμπαιναν κάθε μήνα και δεν μιλάμε για προθεσμιακό λογαριασμό.

button
19-04-13, 18:44
πότε κάνουμε Φορολογική δήλωση ?? για μενα ειναι 1η φορά που θα κάνω

1comment
19-04-13, 23:19
Πρέπει να πάω στη δου για να πάρω κλειδάριθμο. Εντωμεταξύ συμβαίνει το εξής. Ο κλειδάριθμος έχει βγει εδώ και ένα χρόνο γιατί είχα κάνει αίτηση εγγραφής στο ggps. Εννοείται ότι δεν θυμάμαι τι username/κωδικό είχα βάλει και απ' ό,τι μου είπαν στο τηλέφωνο, θα τον πάρω, έπειτα θα κάνω επανεγγραφή και θα πρέπει να ξαναπάω να βγάλω κλειδάριθμο! Το κορυφαίο είναι ότι πριν μερικές μέρες έκλεισε η δου στην περιοχή μου (Μέγαρα) και θα πρέπει να πάω στη δου Ελευσίνας, 20χλμ απόσταση! Και μάλιστα 2 φορές! Οκ, δεν είναι τόσο η απόσταση όσο η ουρά που σκέφτομαι ότι θα βρω οποιαδήποτε μέρα και να πάω καθότι πλέον στη δου Ελευσίνας ανήκει και μια πόλη 38.000 κατοίκων έτσι που τα έκαναν...

Και έρχομαι να ρωτήσω το εξής. Υπάρχει πιθανότητα και φέτος να δωθεί η δυνατότητα όσοι έχουμε εισόδημα ως 12.000€ να υποβάλουμε τη δήλωση στο χαρτί και όχι ηλεκτρονικά; Έτσι την είχα κάνει πέρσι. Αν ναι, τότε μην πάω να πάρω τον κλειδάριθμο. Αν και μάλλον είναι κάτι που θα αναγκαστώ να κάνω κάποτε...


πότε κάνουμε Φορολογική δήλωση ?? για μενα ειναι 1η φορά που θα κάνω

Θα σου έρθει το χαρτί που θα σε ειδοποιεί. Δεν υπάρχει στάνταρ ημερομηνία.

cool11
19-04-13, 23:39
Νομιζω ειπαν οτι απο φετος, ολοι, μονο ηλεκτρονικη υποβολη.
Κι επισης νομιζω οτι πια δεν ταχυδρομουνται ειδοποιήσεις...
Ολα στο internet.

konenas
20-04-13, 07:55
Ναι.
Λοιπόν, συμπλήρωσα και τους τόκους στην εφαρμογή που δίνεται σε προηγούμενα σχόλια. Δεν βλέπω καμία αλλαγή στον τελικό φόρο. Μάλλον πρέπει να τους αναφέρουμε για λόγους πόθεν έσχες (υποθέτω).

Υπάρχει όμως και η άλλη απορία. Ας πούμε ότι εγώ κάνω του κεφαλιού μου και δεν δηλώσω τόκους. Είναι ίκανοι οι έφοροι να το ψάξουν; Μπορούν να δουν και τις κινήσεις των τραπεζικών μας λογαριασμών; Γιατί μόνο από τις κινήσεις μπορούν να βρουν τους καταβληθέντες τόκους.....

ΝΑΙ !!!

mezger
20-04-13, 11:40
Πρέπει να πάω στη δου για να πάρω κλειδάριθμο. Εντωμεταξύ συμβαίνει το εξής. Ο κλειδάριθμος έχει βγει εδώ και ένα χρόνο γιατί είχα κάνει αίτηση εγγραφής στο ggps. Εννοείται ότι δεν θυμάμαι τι username/κωδικό είχα βάλει και απ' ό,τι μου είπαν στο τηλέφωνο, θα τον πάρω, έπειτα θα κάνω επανεγγραφή και θα πρέπει να ξαναπάω να βγάλω κλειδάριθμο! Το κορυφαίο είναι ότι πριν μερικές μέρες έκλεισε η δου στην περιοχή μου (Μέγαρα) και θα πρέπει να πάω στη δου Ελευσίνας, 20χλμ απόσταση! Και μάλιστα 2 φορές! Οκ, δεν είναι τόσο η απόσταση όσο η ουρά που σκέφτομαι ότι θα βρω οποιαδήποτε μέρα και να πάω καθότι πλέον στη δου Ελευσίνας ανήκει και μια πόλη 38.000 κατοίκων έτσι που τα έκαναν...


Μην πας 2 φορες, παρτον και επι τοπου κανε αιτηση με το τηλεφωνο σου (απευθειας αν εχεις data, αλλιως παρε τηλεφωνο καποιον που θα ειναι standby να την κανει) και παρε και τον δευτερο.

slalom
20-04-13, 16:38
Και έρχομαι να ρωτήσω το εξής. Υπάρχει πιθανότητα και φέτος να δωθεί η δυνατότητα όσοι έχουμε εισόδημα ως 12.000€ να υποβάλουμε τη δήλωση στο χαρτί και όχι ηλεκτρονικά; Έτσι την είχα κάνει πέρσι. Αν ναι, τότε μην πάω να πάρω τον κλειδάριθμο. Αν και μάλλον είναι κάτι που θα αναγκαστώ να κάνω κάποτε...
Δηλαδη εσυ προτιμας να στηθεις στην ουρα να την καταθέσεις, παρα να το κανεις απο το σπιτι σου ό,τι ωρα θες χωρις να χανεις ωφελιμο χρονο?

konenas
20-04-13, 17:36
Δηλαδη εσυ προτιμας να στηθεις στην ουρα να την καταθέσεις, παρα να το κανεις απο το σπιτι σου ό,τι ωρα θες χωρις να χανεις ωφελιμο χρονο?

Να την καταθέσεις θέλεις 10 λεπτά και να βγάλεις κλειδάριθμο 30 λεπτά ουρά + 5 λεπτά + τηλέφωνο + ουρά ξανά. :whistle:

Ουρά στις καταθέσεις δηλώσεων δεν υπάρχει.

sdikr
20-04-13, 18:06
Να την καταθέσεις θέλεις 10 λεπτά και να βγάλεις κλειδάριθμο 30 λεπτά ουρά + 5 λεπτά + τηλέφωνο + ουρά ξανά. :whistle:

Ουρά στις καταθέσεις δηλώσεων δεν υπάρχει.

Δεν υπάρχει γιατί έπρεπε να πάρουν κλειδάριθμο οι των ανω των 12χιλιαδων
όπως καταλαβαίνεις θα είναι διαφορετικά τα πράγματα φέτος

slalom
21-04-13, 01:05
Να την καταθέσεις θέλεις 10 λεπτά και να βγάλεις κλειδάριθμο 30 λεπτά ουρά + 5 λεπτά + τηλέφωνο + ουρά ξανά. :whistle:

Ουρά στις καταθέσεις δηλώσεων δεν υπάρχει.
Πρεπει να μενεις απεναντι απο την Εφορια για να κανεις 10 λεπτα. Να φανταστω δε στελνεις ουτε email, πας στο Ταχυδρομειο. :clap:

1comment
21-04-13, 01:14
Μην πας 2 φορες, παρτον και επι τοπου κανε αιτηση με το τηλεφωνο σου (απευθειας αν εχεις data, αλλιως παρε τηλεφωνο καποιον που θα ειναι standby να την κανει) και παρε και τον δευτερο.

Καλή η ιδέα! Δεν έχω data αλλά μου έδωσες ιδέα τη μέρα που θα πάω Ελευσίνα για τον κλειδάριθμο, στο καπάκι πηγαίνω σε internet cafe, κάνω τη διαδικασία και ξαναπηγαίνω στη δου για να πάρω και τον δεύτερο. Αλλά θα τον πάρω αμέωσως; Εκδίδεται αυτόματα; Δεν έχω καταλάβει ακριβώς, όπως δεν έχω καταλάβει και πώς έκανα αίτηση πριν ένα χρόνο. Αυτό που θυμάμαι είναι ότι και πέρσι είχα μπει στο site και μου έγραφε ότι υπήρχε ήδη αίτηση με το αφμ μου αλλά εφόσον στο τηλέφωνο μου είπαν έτσι...το αφήνω γιατί βαρέθηκα να το αναλύω και μου κάνει εντελώς σπαζοκεφαλιά. Ανακεφαλαιώνω: πηγαίνω δου, τον παίρνω, πάω στο internet cafe, μπαίνω στο gsis και κάνω τι ακριβώς; Επανεγγραφή; Αν πατήσω στο πεδίο "Ξέχασα τον κωδικό μου"; Ζητάει username και κλειδάριθμο και μετά μπορώ να δηλώσω νέο κωδικό από κάτω. Στους κανονισμούς του taxheaven τώρα που το ψάχνω λίγο, βρήκα αυτό: "Μετά την παραλαβή του κλειδάριθμου από την Δ.Ο.Υ., σας έχει αποσταλεί μήνυμα στο e-mail που έχετε δηλώσει, όπου αναφέρεται το Όνομα Χρήστη (Username)." Δηλαδή μόλις παραλάβω τον κλειδάριθμο, θα μου αποσταλεί μέηλ που θα γράφει το username μου (το οποίο δεν θυμάμαι). Άρα; Γιατί να ξαναπάω στη δου και να πάρω δεύτερο κλειδάριθμο; Σπαζοκεφαλιά η κατάσταση! Άλλα μου λένε στο τηλ, άλλα διαβάζω στους κανόνες!


Να την καταθέσεις θέλεις 10 λεπτά και να βγάλεις κλειδάριθμο 30 λεπτά ουρά + 5 λεπτά + τηλέφωνο + ουρά ξανά. :whistle:

Ουρά στις καταθέσεις δηλώσεων δεν υπάρχει.

Έλα ντε... Επίσης για να καταθέσω τη δήλωση θα πάω μια φορά και τέλος. Τώρα θα πάω δύο(?). Άσε που ηλεκτρονικά αν δεν συμπληρώσεις ορισμένα πεδία δεν προχωράει η δήλωση (αν δεν κάνω λάθος) ενώ στο χαρτί, αν δεν τα βάλεις η ιστορία τελειώνει εκεί.

Basilhs23_
21-04-13, 01:43
Έλα ντε... Επίσης για να καταθέσω τη δήλωση θα πάω μια φορά και τέλος. Τώρα θα πάω δύο(?). Άσε που ηλεκτρονικά αν δεν συμπληρώσεις ορισμένα πεδία δεν προχωράει η δήλωση (αν δεν κάνω λάθος) ενώ στο χαρτί, αν δεν τα βάλεις η ιστορία τελειώνει εκεί.[/QUOTE]

Βασικά δεν τελειώνει εκεί. Το taxisnet που μπαίνουμε τώρα για υποβολή δηλώσεων είναι το ίδιο σύστημα στο οποίο έμπαινε ο εφοριακός όταν καταθέταμε τις χειρόγραφες δηλώσεις, ο εφοριακός πληκτρολογούσε τα στοιχεία και έκανε υποβολή από την ΔΟΥ, αν λοιπόν και στο παλιό Ε1 άφηνες ασυμπλήρωτα κουτάκια θα το εμφάνιζε το σύστημα στον υπάλληλο. Αυτά ίσχυαν νομίζω από το 2000 που πρωτομπήκε το taxisnet, τώρα τα υποβάλλουμε από το σπίτι μας.

Για τον κλειδάριθμο όντως υπάρχει περίπτωση να τρέξουμε πολλές φορές στην εφορία για απρόβλεπτους λόγους. Εγώ πέρσι έτρεξα αν θυμάμαι 4 φορές συνολικά. Να δώ τι θα γίνει με την μάνα μου φέτος που είναι ιδιότροπη και περίεργη και θέλει πάση θυσία να κάνει χειρόγραφο Ε1, και της είπα οτι πλέον δεν αποστέλουν τα Ε1 στο σπίτι αλλά δεν ακούει τίποτα, μόνο οι συνταξιούχοι εξαιρούνται.

button
21-04-13, 02:37
Νομιζω ειπαν οτι απο φετος, ολοι, μονο ηλεκτρονικη υποβολη.
Κι επισης νομιζω οτι πια δεν ταχυδρομουνται ειδοποιήσεις...
Ολα στο internet.

Εγώ που θα κάνω για πρώτη φορά δεν εχω τίποτα στο όνομα μου(εκτός αν μετράει 3PC 1 Netbook 2 smartphone) μένω με γονείς μου και εχω μόνο 2600 για 2012 στην ηλεκτρονική πρέπει κάτι να συμπληρώσεις όπως είπανε στα κενά εγώ τι θα βάλω IDK

1comment
21-04-13, 13:16
Γιατί ρε παιδιά να τρέξω πολλές φορές; Δεν το καταλαβαίνω.

Επίσης πού ακούστηκε ότι όλοι θα τις κάνουμε ηλεκτρονικά φέτος; Τίποτα δεν είναι σίγουρο και κατά πάσα πιθανότητα θα συνεχίσει να ισχύει το περσινό, ότι συνταξιούχοι και οι κάτω των 12000€ χειρόγραφα αν το θέλουν.

Εντωμεταξύ προσπαθώ να καταλάβω το εξής. Η αδερφή μου και η γιαγιά μου ποτέ δεν έκαναν αίτηση εγγραφής στο gsis. Παρόλα αυτά, πέρσι πήγανε στη δου και πήραν κλειδάριθμους. Ποιός έκανε αίτηση εγγραφής αντ' αυτών; Μήπως επί τόπου στη δου; Της αδερφής μου το χαρτί γράφει ημερομηνία αίτησης εγγραφής 1 μέρα πριν την ημέρα που τον πήρε. Η ίδια ποτέ δεν μπήκε στο site, δεν ήξερε καν τη διαδικασία. Όπως καταλαβαίνετε, τώρα δεν ισχύει ο κλειδάριθμος γιατί ουτε username έχει ούτε κωδικό οπότε της ξαναέκανα αίτηση εγγραφής και σημείωσα το usename αυτή τη φορά. Πώς όμως έγινε η πρώτη αίτηση πέρσι; Ποιός την έκανε;;

slalom
21-04-13, 14:55
Μια φορα πας για τον κλειδαριθμο.
Μολις εστειλα την Περιοδικη ΦΠΑ, θα πληρωσω με εντολη στην τραπεζα την Παρασκευη, εχω κρατησει τα statements σε pdf στο δισκο μου και τα εχω και σε backup σε αλλο δισκο, και online απο τη σελιδα της gsis.gr
Δουλειες που θα εκανα σε 2 πρωινα, ή σε 1 αν επαιρνα αδεια απο τη δουλεια μου, και τα εκανα σε δεκα λεπτα απο το σαλονι μου βλεποντας τα δικομαστικα της F1.

Νομιζω οτι αξιζει καποιος να παει να παρει ενα κλειδι

1comment
21-04-13, 15:00
Ναι, αν δεν επρόκειτο να κάνεις ταξίδι 20χλμ για να πας στη δου και οι πιθανότητες να χρειαστεί να ξαναπάς είναι μεγάλες...

tsioy
21-04-13, 15:29
Τελικά, ξέρουμε ημερομηνίες για την υποβολή δηλώσεων για μισθωτούς/συνταξιούχους;

pavlex
21-04-13, 21:29
Ολο τον ιουνιο.

mezger
21-04-13, 22:06
Καλή η ιδέα! Δεν έχω data αλλά μου έδωσες ιδέα τη μέρα που θα πάω Ελευσίνα για τον κλειδάριθμο, στο καπάκι πηγαίνω σε internet cafe, κάνω τη διαδικασία και ξαναπηγαίνω στη δου για να πάρω και τον δεύτερο. Αλλά θα τον πάρω αμέωσως; Εκδίδεται αυτόματα; Δεν έχω καταλάβει ακριβώς, όπως δεν έχω καταλάβει και πώς έκανα αίτηση πριν ένα χρόνο. Αυτό που θυμάμαι είναι ότι και πέρσι είχα μπει στο site και μου έγραφε ότι υπήρχε ήδη αίτηση με το αφμ μου αλλά εφόσον στο τηλέφωνο μου είπαν έτσι...το αφήνω γιατί βαρέθηκα να το αναλύω και μου κάνει εντελώς σπαζοκεφαλιά. Ανακεφαλαιώνω: πηγαίνω δου, τον παίρνω, πάω στο internet cafe, μπαίνω στο gsis και κάνω τι ακριβώς; Επανεγγραφή; Αν πατήσω στο πεδίο "Ξέχασα τον κωδικό μου"; Ζητάει username και κλειδάριθμο και μετά μπορώ να δηλώσω νέο κωδικό από κάτω. Στους κανονισμούς του taxheaven τώρα που το ψάχνω λίγο, βρήκα αυτό: "Μετά την παραλαβή του κλειδάριθμου από την Δ.Ο.Υ., σας έχει αποσταλεί μήνυμα στο e-mail που έχετε δηλώσει, όπου αναφέρεται το Όνομα Χρήστη (Username)." Δηλαδή μόλις παραλάβω τον κλειδάριθμο, θα μου αποσταλεί μέηλ που θα γράφει το username μου (το οποίο δεν θυμάμαι). Άρα; Γιατί να ξαναπάω στη δου και να πάρω δεύτερο κλειδάριθμο; Σπαζοκεφαλιά η κατάσταση! Άλλα μου λένε στο τηλ, άλλα διαβάζω στους κανόνες!


Οι κλειδαριθμοι έχουν ως εξής:
-Κάνεις αρχική εγγραφή. Αμέσως μπορείς να πάρεις κλειδάριθμο από τη ΔΟΥ. Πρέπει να τον ενεργοποιήσεις με το username και password που έβαλες στην εγγραφή. Μέχρι να τον πάρεις, δεν μπορείς να κάνεις καμία άλλη ενέργεια.
-Αμα τον πάρεις και δεν θυμάσαι το password, ΔΕΝ μπορεις να το ανακτήσεις με κάποιο τρόπο, άρα ο κλειδάριθμος είναι άχρηστος. Μπορείς όμως (εφόσον τον πήρες) να κάνεις νέα αρχική εγγραφή ή επανεγγραφή (όποιο δουλεύει, δεν θυμάμαι ακριβώς). Διαλέγεις νέο username και password δηλαδή, και παίρνοντας δεύτερο κλειδάριθμο τον ενεργοποιείς με τα νέα στοιχεία.
-Αν εφόσον έχεις ενεργοποιημένο κλειδάριθμο, χάσεις τον κωδικό σου, μπορείς να ορίσεις νέο κωδικό χρησιμοποιώντας τον κλειδάριθμο. Αν δεν έχεις τον κλειδάριθμο, κάνεις επανεγγραφή και ξανακάνεις τη διαδικασία.

Στη δική σου περίπτωση σε νοιάζουν τα εξής:
-δεν μπορείς να ανακτήσεις τον κωδικό, μπορείς μόνο να κάνεις την διαδικασία που σου είπαν.
-δεν έχουν σημασία τα mail, θα ορίσεις καινούργιο username μολις κάνεις νεα εγγραφή.
-με το που κάνεις την εγγραφή μπορείς να τον πάρεις αμέσως.
-μη χάσεις το password της εγγραφής!

1comment
21-04-13, 23:23
Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Όμως κολλάω στο εξής. Στις απαντημένες ερωτήσεις στο gsis λέει αυτό που πόσταρα και παραπάνω και ταιριάζει με τη δικά μου περίπτωση. "Μετά την παραλαβή του κλειδάριθμου από την Δ.Ο.Υ., σας έχει αποσταλεί μήνυμα στο e-mail που έχετε δηλώσει, όπου αναφέρεται το Όνομα Χρήστη (Username)."...που σημαίνει οτι αμέσως μόλις παραλάβω τον κλειδάριθμο, θα λάβω mail με το username. Αυτό δεν ισχύει; Αν δεν ισχύει, τότε όντως πρέπει να ξανακάνω αίτηση εγγραφής και να ξαναπάρω κλειδάριθμο. Αν όμως ισχύει, απλά θα μπω στο mail μου, θα δω το username και θα βάλω νέο κωδικό.

mezger
22-04-13, 10:54
Αν όμως ισχύει, απλά θα μπω στο mail μου, θα δω το username και θα βάλω νέο κωδικό.

Δοκίμασε το, το μόνο που θα καταφέρεις είναι να δεις ένα ασχημο error page. Δεν ανακτάται password πριν την ενεργοποίηση.

1comment
22-04-13, 13:50
Δοκίμασε το, το μόνο που θα καταφέρεις είναι να δεις ένα ασχημο error page. Δεν ανακτάται password πριν την ενεργοποίηση.

Σίγουρο αυτό; Άρα θα πρέπει να κάνω αυτό που ειπώθηκε πιο πάνω. Με το που πάρω δηλαδή τον κωδικό να βρω ίντερνετ και να ξανακάνω αίτηση και να ξαναπάω στη δου...μάλιστα.

Basilhs23_
24-04-13, 23:36
Τελικά οι 18άρηδες υποχρεούνται σε υποβολή Ε1 εφόσον έχουν ΑΦΜ, όσοι δεν έχουν δεν ειναι υπόχρεοι.

konenas
25-04-13, 08:10
Τελικά οι 18άρηδες υποχρεούνται σε υποβολή Ε1 εφόσον έχουν ΑΦΜ, όσοι δεν έχουν δεν ειναι υπόχρεοι.
Ευχαριστούμε Βασίλη.

Πρέπει να βγάλουμε κλειδάριθμο έστω και άνεργοι; Πότε είναι η ημερομηνία υποβολής; Τον Ιούνη; Πρέπει να τρέξουμε;

mezger
25-04-13, 13:27
Τελικά οι 18άρηδες υποχρεούνται σε υποβολή Ε1 εφόσον έχουν ΑΦΜ, όσοι δεν έχουν δεν ειναι υπόχρεοι.

Όχι, δεν υποχρεούνται να κάνουν δήλωση εφόσον δεν έχουν εισοδήματα, αλλά για να μπουν σαν προστατευόμενα μέλη στους γονείς πρέπει να βγάλουν υποχρεωτικά αφμ.

Δεν έχει δημοσιευτεί ακόμα, οπότε το λέω με επιφύλαξη.

Basilhs23_
25-04-13, 20:07
Ευχαριστούμε Βασίλη.

Πρέπει να βγάλουμε κλειδάριθμο έστω και άνεργοι; Πότε είναι η ημερομηνία υποβολής; Τον Ιούνη; Πρέπει να τρέξουμε;

Μέχρι 30 Ιουνίου θα είναι, αλλα΄δεν ξέρω πότε θα ανοίξει το σύστημα. Κάποιοι έλεγαν οτι έχει ανοίξει από τον Μάρτη αλλά στο δικό μου account ακόμα και τώρα δεν μπορείς να υποβάλλεις φορολογική....

@ ADSLgr.com All rights reserved.