PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογια εισοδηματος 2013



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

Μηνάς
03-06-13, 12:05
Anyways φίλοι μου, σε συνέχεια όσων κατέθεσα παραπάνω, σήμερα Δευτέρα όταν δοκίμασα για πολλοστή φορά να συνεχίσω τη συμπλήρωση της δηλώσεώς μου, το site δούλεψε κανονικά
Δεν ξέρω αν οφείλεται στ'ότι κάποιος είδε το μήνυμά μου στη ΓΓΠΣ & μου "άνοιξε" ξανά το λογαριασμό μου, ή αν το λογισμικό τους επανήλθε από μόνο του.
Εδώ τώρα κολλάει το επόμενο παράπονό μου. Όπου έχω απευθυνθεί σε ιδιωτική παροχή υπηρεσιών, στο Δίκτυο μέσω "επικοινωνίας" έχω δεχθεί έστω αυτό το τυποποιημένο μήνυμα "δεχτήακμε το αίτημά σας & το επεξεργαζόμαστε.Μόλις έχουμε νεώτερα, θα επικοινωνήσουμε μαζί σας"
Πουθενά σε Δημόσια Υπηρεσία που έχω απευθυνθεί, δεν μου έχουν απαντήσει.
Καλά, δεν μπαίνω στον κόπο να σας περιγράψω σχετικά με αίτημά μου που αφορούσε σε ικανοποίηση ή όχι ιατρικής δαπάνης που μου είχε αποδοθεί λανθασμένα, ότι χρειάστηκε να στείλω 3 μηνύματα ηλεκτρονικού ταχ/μείου, συν 3 συστημένες επιστολές, ναι μεν τακτοποιήθηκε το θέμα μου μετά από ενάμισυ χρόνο, χωρίς όμως να επικοινωνήσει κανένας, με κανένα τρόπο μαζί μου!
Ή γίνεται αυτό που τους ζητάς, χωρίς να ξέρεις στη συνέχεια ποιόν να ευχαριστήσεις, ή δεν γίνεται, χωρίς να σου δίνουν κάποια, μία έστω αρνητική απάντηση..!

cool11
03-06-13, 14:16
Με αυτους τους @@@@ους τους τοκους, αποφασισαν τι θα γινει?
http://www.news.gr/oikonomia/h-tseph-moy/article/70476/tokoi-sth-faka-ths-eforias-oloi-oi-katathetes.html
Ε ρε εχουμε μπλεξει με ολους τους μαφιοζους.... :(

jkoukos
03-06-13, 14:24
Δεν έχει βγει ακόμη εγκύκλιος, αλλά μάλλον θα ισχύσει (http://www.moneyonline.gr/site/article/4043/den-chriazonte-veveosis-gia-tokous-katatheseon-i-pelates-ton-4-megaliteron-trapezon) ότι οι τόκοι (πολλαπλών δικαιούχων) θα δηλωθούν είτε από αυτόν που πρώτος αναφέρεται στον λογαριασμό (κύριος δικαιούχος) είτε από οποιονδήποτε (μόνο ένας) κατόπιν συμφωνίας όλων των δικαιούχων.

1comment
03-06-13, 19:34
Πολλές απορίες και αναπάντητες. Όλο το σύστημα συνωμοτεί στο να στάξεις το 50αρι σε λογιστή.

manoulamou
03-06-13, 20:51
Δεν ξερω τι γινεται με τους φοροτεχνικους αλλά αυτος που εκανα περισυ τις δικες μας πολυ παλιο γραφειο στον Ταυρο
φετος δεν βγαινουν στα τηλεφωνα και όποιο πρωινο κι αν περασαμε απεξω ειναι σβηστα - κλειστα, φαινεται σαν να βαρεσαν κανονι!

slalom
03-06-13, 21:43
Με αυτους τους @@@@ους τους τοκους, αποφασισαν τι θα γινει?
http://www.news.gr/oikonomia/h-tseph-moy/article/70476/tokoi-sth-faka-ths-eforias-oloi-oi-katathetes.html
Ε ρε εχουμε μπλεξει με ολους τους μαφιοζους.... :(
Λογιστής μου ειπε να περιμενω την εγκύκλιο, πριν οριστικοποιήσω τη δήλωση.

cool11
03-06-13, 23:00
Δεν έχει βγει ακόμη εγκύκλιος, αλλά μάλλον θα ισχύσει (http://www.moneyonline.gr/site/article/4043/den-chriazonte-veveosis-gia-tokous-katatheseon-i-pelates-ton-4-megaliteron-trapezon) ότι οι τόκοι (πολλαπλών δικαιούχων) θα δηλωθούν είτε από αυτόν που πρώτος αναφέρεται στον λογαριασμό (κύριος δικαιούχος) είτε από οποιονδήποτε (μόνο ένας) κατόπιν συμφωνίας όλων των δικαιούχων.


ok, αλλα και για τοκο 1(ενος) ευρω?
Μονο μισθοδοσιες εχουμε, και φυσικα, οπως μπαινουν τα λεφτα, βγαινουν, ουτε μερα δεν μενουν μέσα στο λογαριασμο.

Αν δεν μας πουν αυτοι οι @@@ες αν θελουν ολους τους τοκους ακομη και για λεπτα του ευρω, ή οχι, και αν τελικα θα αναλαβουν ολη τη διαδικασια οι τράπεζες(αποστολη των όποιων στοιχειων) ή οχι, ειλικρινα, τι δήλωση να κάνει κανείς;;;;;; :(

- - - Updated - - -


Λογιστής μου ειπε να περιμενω την εγκύκλιο, πριν οριστικοποιήσω τη δήλωση.

Ποτε, εστω στο περιπου, αναμενεται?

slalom
03-06-13, 23:48
Αγνωστο, θα μου τη στειλει με e-mail

pavlex
04-06-13, 00:02
Ανακοινωθηκε πριν μερες οτι τις βεβαιωσεις τοκων θα τις παρει το υπουργειο κατευθειαν απο τις τραπεζες.

21706
04-06-13, 00:13
Δεν ανακοινώθηκε τίποτα ούτε πρόκειται να
ανακοινωθεί γιατί δεν αλλάζει τίποτα. Ό,τι ίσχυε
ισχύει.
Τα υπόλοιπα είναι παραμύθια των δημοσιογράφων.

slalom
04-06-13, 00:25
Και το συμπληρωμένο ποσο στο κελι θα ειναι editable... ωραια

cool11
04-06-13, 08:23
Σημερινα νεα
http://www.news.gr/oikonomia/h-tseph-moy/article/70685/oi-tokoi-katatheseon-pagosan-thn-ypovolh-ton.html

Τελικα περιμενουμε?

21706
04-06-13, 08:32
Δεν περιμένουμε τίποτα γιατί δεν θα αλλάξει τίποτα.

cool11
04-06-13, 10:02
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/poioi_dikaiountai_epidoma_teknwn.2281005.html

Αφορα ολους τους εργαζομενους;
Το κοβουν απο μισθους και πλεον οποιος το δικαιουται το διεκδικει κανοντας αυτη τη φορμα;

manoulamou
04-06-13, 14:10
Μονο Πρασινη Καρτα δεν γυρευουν
ή υπαρχει και μου διεφυγε;




ΥΓ... ξερεις απο... laptop?
:twisted:

jkoukos
04-06-13, 14:34
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/poioi_dikaiountai_epidoma_teknwn.2281005.html

Αφορα ολους τους εργαζομενους;
Το κοβουν απο μισθους και πλεον οποιος το δικαιουται το διεκδικει κανοντας αυτη τη φορμα;
Αφορά όλους που έχουν παιδιά και δεν έχει σχέση με το επίδομα που κανείς παίρνει από τον εργοδότη.
Πρόκειται για τα παλιά πολυτεκνικά επιδόματα, που τώρα δίνονται με διάφορα κριτήρια σε όλους από το πρώτο παιδί εφόσον το δικαιούνται.

Basilhs23_
04-06-13, 21:26
Αυτο που με σπαζει, ειναι οτι δεν μπορεις να 'πειραματιστεις' λιγο στο taxis και να δεις τι φορο βγαζει.
Θα μου πεις, τι να αλλαξεις, τα στοιχεια ειναι δεδομενα, αλλα πχ. με τις αποδειξεις & δαπανες καποια στιγμη εκανα πειραματα και αλλαζε λιγο ο φορος.
Οι εξυπνοι μαγκες του taxis, μετα απο 2-3 προσωρινες αποθηκευσεις, δεν αφηνουν το συστημα να σου δωσει εκκαθαριση πριν την τελικη υποβολη. Οποτε μετα πας αναγκαστικα σε υποβολη 'στα τυφλα' (διχως εκτιμωμενη εκκαθαριση - preview), κι οτι ηθελε προκυψει.


Για έναν που ξέρει πως περίπου να συμπληρώσει το Ε1 του, επαρκεί η εφαρμογή του taxisnet που σου λέει τι θα πληρώσεις και με δοκιμή μέχρι 3 φορές. Τα προγράμματα που κυκλοφορούν από τα περιοδικά λογικό είναι να βγαίνουν λάθος διότι η φορολογική νομοθεσία είναι αρκετά πολύπλοκη. Κανονικά αυτά τα προγράμματα για να έχουν αξιοπιστία πρέπει να είναι γραμμένα από έμπειρους λογιστές οι οποίοι να γνωρίζουν καλά και γλώσσες προγραμματισμού. Ακόμα και τα επαγγελματικά λογισμικά που χρησιμοποιούν οι λογιστές έχουν λάθη και σφάλματα μέσα.

Μηνάς
05-06-13, 17:11
...
Εδώ τώρα κολλάει το επόμενο παράπονό μου. Όπου έχω απευθυνθεί σε ιδιωτική παροχή υπηρεσιών, στο Δίκτυο μέσω "επικοινωνίας" έχω δεχθεί έστω αυτό το τυποποιημένο μήνυμα "δεχτήακμε το αίτημά σας & το επεξεργαζόμαστε.Μόλις έχουμε νεώτερα, θα επικοινωνήσουμε μαζί σας"
Πουθενά σε Δημόσια Υπηρεσία που έχω απευθυνθεί, δεν μου έχουν απαντήσει.
Καλά, δεν μπαίνω στον κόπο να σας περιγράψω σχετικά με αίτημά μου που αφορούσε σε ικανοποίηση ή όχι ιατρικής δαπάνης που μου είχε αποδοθεί λανθασμένα, ότι χρειάστηκε να στείλω 3 μηνύματα ηλεκτρονικού ταχ/μείου, συν 3 συστημένες επιστολές, ναι μεν τακτοποιήθηκε το θέμα μου μετά από ενάμισυ χρόνο, χωρίς όμως να επικοινωνήσει κανένας, με κανένα τρόπο μαζί μου!
...
Οφείλω να καταθέσω, ότι συνέβη το απίστευτο..
Με πήραν σήμερα απ'τη ΓΓΠΣ & μου ζήτησαν να με βοηθήσουν σχετικά με το μήνυμα που περιγράφω παραπάνω ότι τους έστειλα..!
Μιλάμε έμεινα άφωνος!
"Απ'τη Γενική Γραμματεία" μου λενε..
"Πληροφοριακών Συστημάτων;" τους λέω..
Οπότε παίρνω πίσω αυτό που διατύπωσα ως παράπονο & μπράβο τους (των υπαλλήλων), που σε έγκαιρο χρονικό διάστημα, μπόρεσαν & θέλησαν να επικοινωνήσουν για να βοηθήσουν τον Πολίτη!

- - - Updated - - -

JKoukos Άλλη μια ερώτηση σχετικά με το Α21 & τα τέκνα..
Μιλάμε για όλα τα τέκνα που έχουν οι γονείς, ή μόνο για όσα απ'αυτά που έχουν κάνει είναι ακόμα προστατευόμενα μέλη; Εγώ για παράδειγμα έχω 3 τέκνα, απ'τα οποία τα 2 δεν είναι πλέον προστατευόμενα. Δηλώνω το ένα μου, το τρίτο μου, ή δηλώνω ότι έχω 3 τέκνα;

jkoukos
05-06-13, 18:11
Λογιστής δεν είμαι και το έντυπο Α21 επίσημα δεν το έχουμε δει ακόμα (εκτός από πληροφορίες (http://www.skai.gr/news/greece/article/234004/apo-to-proto-paidi-to-epidoma-teknon-odigies-sublirosis-tou-a21/)), αλλά αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι δηλώνεις όλα τα τέκνα και θα υπολογισθούν για το επίδομα όσα εμπίπτουν στα ηλικιακά κριτήρια (μέχρι 18 ετών ή έως 24 εφόσον σπουδάζουν ή έχουν ποσοστό αναπηρίας τουλάχιστον 67%) και φυσικά να το επιτρέπει το οικογενειακό εισόδημα.

Πληροφορίες εδώ (http://www.aspe.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1499&Itemid=2).

manoulamou
07-06-13, 11:30
Σημερινα νεα
http://www.news.gr/oikonomia/h-tseph-moy/article/70685/oi-tokoi-katatheseon-pagosan-thn-ypovolh-ton.html

Τελικα περιμενουμε?


Δεν περιμένουμε τίποτα γιατί δεν θα αλλάξει τίποτα.

Τα στοιχεία για τους τόκους του 2012 ΘΑ δοθούν στη γενική γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων
από τις μεγάλες τράπεζες Εθνική, Alpha Bank, Εurobank, Πειραιώς και τις θυγατρικές τους, ενώ προσπάθεια γίνεται και για τις υπόλοιπες τράπεζες δήλωσε στον ΣΚΑΪ ο γενικός γραμματέας Δημοσίων Εσόδων, Χάρης Θεοχάρης. (http://www.dikaiologitika.gr/taxisnet-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7/%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B3%CE%B3%CF%80%CF%83-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B5%CF%82-%CE%BF%CE%B9-%CF%84%CF%8C%CE%BA%CE%BF%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B4%CE%AE%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7.html)
Επισης καμια αλλαγη δεν αναμενεται στην καταληκτικη ημερομηνια... :whistle:

ΑΠΟΡΙΑ: Ενας πολιτης καπου στο ενδιαμεσο εχει αποβιωσει και δεν ξεκαθαριστηκαν τα κληρονομικα του
τι γινεται με τους τοκους των οποιων καταθεσεων του μακαριτη
πχ εαν οι δικαιουχοι δεν εχουν ιδεα ή ειναι πολλοι;
Θα τους... κυνηγησει αναδρομικα το απολυτα λειτουργικον κρατος και ο κυριος Θεοχαρης;:rofl:

ΑΠΟΡΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ
Οι τοκοι καταθεσεων για να δηλωθουν πρεπει να υπερβαινουν ανα λογαριασμο ή ανα δικαιουχο τα 250 ευρω;
ΑΠΟΡΙΑ ΤΡΙΤΗ
Γιατι δεν αυξανουν απλα τον φορο επι των καταθεσεων οπότε και δεν θα ταλαιπωρηθει κανεις και γινεται αυτοματα;

:twisted:

21706
07-06-13, 11:31
«Αυτή η εβδομάδα θα είναι κρίσιμη ελπίζω πως δεν θα έχουμε
κάποιο πρόβλημα νομίζω ότι θα μπορέσουμε να τα καταφέρουμε»
δήλωσε ο γγ. Εσόδων.

Άμα τα καταφέρουν, να μας γράψουν...

konenas
07-06-13, 11:42
Τα στοιχεία για τους τόκους του 2012 ΘΑ δοθούν στη γενική γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων
από τις μεγάλες τράπεζες Εθνική, Alpha Bank, Εurobank, Πειραιώς και τις θυγατρικές τους, ενώ προσπάθεια γίνεται και για τις υπόλοιπες τράπεζες δήλωσε στον ΣΚΑΪ ο γενικός γραμματέας Δημοσίων Εσόδων, Χάρης Θεοχάρης. (http://www.dikaiologitika.gr/taxisnet-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7/%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B3%CE%B3%CF%80%CF%83-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B5%CF%82-%CE%BF%CE%B9-%CF%84%CF%8C%CE%BA%CE%BF%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B4%CE%AE%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7.html)
Επισης καμια αλλαγη δεν αναμενεται στην καταληκτικη ημερομηνια... :whistle:

ΑΠΟΡΙΑ: Ενας πολιτης καπου στο ενδιαμεσο εχει αποβιωσει και δεν ξεκαθαριστηκαν τα κληρονομικα του
τι γινεται με τους τοκους των οποιων καταθεσεων του μακαριτη
πχ εαν οι δικαιουχοι δεν εχουν ιδεα ή ειναι πολλοι;
Θα τους... κυνηγησει αναδρομικα το απολυτα λειτουργικον κρατος και ο κυριος Θεοχαρης;:rofl:

ΑΠΟΡΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ
Οι τοκοι καταθεσεων για να δηλωθουν πρεπει να υπερβαινουν ανα λογαριασμο ή ανα δικαιουχο τα 250 ευρω;
ΑΠΟΡΙΑ ΤΡΙΤΗ
Γιατι δεν αυξανουν απλα τον φορο επι των καταθεσεων οπότε και δεν θα ταλαιπωρηθει κανεις και γινεται αυτοματα;

:twisted:
Τρίτη απορία
Θέλουν να φορολογήσουν δίκαια, οπότε θα μπουν οι τόκοι στα εισοδήματα και θα πάνε στην κλίμακα.
Βέβαια έτσι έχουμε μικτή φορολογία και άμεση και έμμεση!!!

Για τις άλλες δυο στον Θεοχάρη

cool11
07-06-13, 12:21
Με τις αποδειξεις τι ειναι καλυτερο να γινει? 25% επι του συνολικου δηλωθεντος εισοδηματος?
Έχει καποιο νοημα να δηλωθει ποσό άνωτερο απο αυτο που αντιστοιχει στο 25%?

jkoukos
07-06-13, 13:14
25% επί του μεγαλύτερου εισοδήματος (πραγματικού ή τεκμαρτού.
Μπορείς να βάλεις όσες αποδείξεις θέλεις, απλά αν ξεπεράσεις το υποχρεωτικό 25% οι υπόλοιπες δεν λογίζονται.
Αν θέλεις τις κρατάς "καβάτζα" για κάποιον γνωστό.

manoulamou
07-06-13, 13:38
ΑΛΑΛΟΥΜ
http://www.youtube.com/watch?v=wkjr4DGZdYI

sprog111
07-06-13, 16:55
Αν βάλεις παραπάνω αποδείξεις , μπορεί να χρησιμοποιηθεί εις βάρος σου αργότερα αν χρειαστείς διαθέσιμο εισόδημα για κάποια αγορά . Αυτούς που δήλωσαν πρόπερσι μεγάλα ποσά στις αποδείξεις για να πάρουν επιστροφή , τους περιμένουν στην εφορία με ανοικτές αγκάλες έτσι και κάνουν κάποια αγορά... Στην ουσία ανεβάζεις τα τεκμήρια σου κατά ενα μέρος ανεξάρτητα αν δεν φορολογηθείς τώρα παραπάνω.

Basilhs23_
07-06-13, 17:10
Τα στοιχεία για τους τόκους του 2012 ΘΑ δοθούν στη γενική γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων
από τις μεγάλες τράπεζες Εθνική, Alpha Bank, Εurobank, Πειραιώς και τις θυγατρικές τους, ενώ προσπάθεια γίνεται και για τις υπόλοιπες τράπεζες δήλωσε στον ΣΚΑΪ ο γενικός γραμματέας Δημοσίων Εσόδων, Χάρης Θεοχάρης. (http://www.dikaiologitika.gr/taxisnet-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7/%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B3%CE%B3%CF%80%CF%83-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B5%CF%82-%CE%BF%CE%B9-%CF%84%CF%8C%CE%BA%CE%BF%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B4%CE%AE%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7.html)
Επισης καμια αλλαγη δεν αναμενεται στην καταληκτικη ημερομηνια... :whistle:

ΑΠΟΡΙΑ: Ενας πολιτης καπου στο ενδιαμεσο εχει αποβιωσει και δεν ξεκαθαριστηκαν τα κληρονομικα του
τι γινεται με τους τοκους των οποιων καταθεσεων του μακαριτη
πχ εαν οι δικαιουχοι δεν εχουν ιδεα ή ειναι πολλοι;
Θα τους... κυνηγησει αναδρομικα το απολυτα λειτουργικον κρατος και ο κυριος Θεοχαρης;:rofl:

ΑΠΟΡΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ
Οι τοκοι καταθεσεων για να δηλωθουν πρεπει να υπερβαινουν ανα λογαριασμο ή ανα δικαιουχο τα 250 ευρω;
ΑΠΟΡΙΑ ΤΡΙΤΗ
Γιατι δεν αυξανουν απλα τον φορο επι των καταθεσεων οπότε και δεν θα ταλαιπωρηθει κανεις και γινεται αυτοματα;

:twisted:

1. Εφόσον δεν υπάρχει άλλος συνδικαιούχος στον λογαριασμό, θα περιμένουν μέχρι να ξεκαθαριστούν τα κληρονομικά. Αν υπάρχουν συνδικαιούχοι δεν ξέρω ακριβώς τι θα γίνει, παλιά διαιρούσαν το ποσό των τόκων με το πλήθος συνδικαιούχων και ο καθένας δήλωνε το μερίδιό του, αλλά ακούστηκαν φήμες οτι θα μπορεί να δηλώνει όλο το ποσό και ο κύριος δικαιούχος εφόσον το ονομά του είναι 1ο στην λίστα με τους συνδικαιούχους στο βιβλιάριο.

2. Θα πρέπει να βγεί εγκύκλιος για το τι θα γίνει σίγουρα. Αν τα δηλώσει όλα ο κύριος δικαιούχος τότε πάει ανά λογαριασμό αν αποφασίσουν να τα δηλώσουν οι συνδικαιούχοι τότε πηγαίνει ανά συνδικαιούχο. Είχα ακούσει "ανεπίσημα" οτι άμα συμφωνήσουν οι συνδικαιούχοι μπορεί να δηλώσεις τους τόκους μόνο ο κύριος δικαιούχος με όλο το ποσό και όχι οι άλλοι.

3. Ο φόρος επί των τόκων καταθέσεων έχει αυξηθεί ήδη φέτος. Ο φόρος πληρώνεται από την τράπεζα κατευθείαν πρωτού εμβαστεί το ποσό στον λογαριασμό. Από οτι λένε φέτος έβαλαν υποχρεωτικά να γράφονται οι τόκοι, διότι παλαιότερα επειδή δεν ήταν υποχρεωτικό ελάχιστοι τους έγραφαν ενώ κάπιοι λιγοι που τους δήλωναν πλήρωναν και την εισφορά αλληλεγγύης γιατί το συνολικό εισόδημα μπορεί να ήταν μεγαλύτερο των 10000ευρώ, φέτος το έκαναν υποχρεωτικό για να πληρώσουν περισσότεροι την εισφορά αλληλεγγύης.....

slalom
07-06-13, 17:23
ΠΟΛ.1108/15.5.2013
Διαδικασίες λειτουργίας της διαδικτυακής εφαρμογής ενημέρωσης της εκκαθάρισης του Φόρου Ακίνητης Περιουσίας (Φ.Α.Π.) φυσικών προσώπων έτους 2010, εκτύπωση των εκκαθαριστικών σημειωμάτων – δηλώσεων και ημερομηνία ανάρτησης των σημειωμάτων αυτών
Αθήνα, 15 Μαΐου 2013

(ΦΕΚ Β' 1238/22-05-2013)

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
1. ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ
ΓΕΝ. ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ
Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ
ΤΜΗΜΑ Φ.Μ.Α.Π.
2. ΓΕΝ. ΓΡΑΜ. ΠΛΗΡ/ΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ
Δ/ΝΣΗ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ
ΤΜΗΜΑ Α

Ταχ. Δ/νση: Καρ. Σερβίας 8
10184 Αθήνα
Τηλέφωνο: 210 3375360
E-mail: d 13 . etak @ yo . syzefxis . gov . gr
d 13 . e 9@ yo . syzefxis . gov . gr

ΕΞ. ΕΠΕΙΓΟΝ

ΠΟΛ 1108

ΘΕΜΑ: Διαδικασίες λειτουργίας της διαδικτυακής εφαρμογής ενημέρωσης της εκκαθάρισης του Φόρου Ακίνητης Περιουσίας (Φ.Α.Π.) φυσικών προσώπων έτους 2010, εκτύπωση των εκκαθαριστικών σημειωμάτων – δηλώσεων και ημερομηνία ανάρτησης των σημειωμάτων αυτών.

Α Π Ο Φ Α Σ Η
Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Έχοντας υπόψη:

1. Τις διατάξεις του άρθρου 34 του ν. 3842/2010 (Φ.Ε.Κ. 58Α΄) και ειδικότερα την παράγραφο 4 του ιδίου άρθρου, με την οποία εξουσιοδοτείται ο Υπουργός Οικονομικών να καθορίζει τα ειδικότερα θέματα για τη διαδικασία και τη λειτουργία της ειδικής διαδικτυακής εφαρμογής, την ημερομηνία ανάρτησης αυτής και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια.

2. Την απόφαση του Πρωθυπουργού και του Υπουργού Οικονομικών YΠΟΙΚ 07927/2012 ΕΞ (ΦΕΚ 2574 Β΄) «Ανάθεση αρμοδιοτήτων στον Υφυπουργό Οικονομικών Γεώργιο Μαυραγάνη».

3. Το γεγονός ότι με την απόφαση αυτή δεν προκαλείται δαπάνη σε βάρος του Κρατικού Προϋπολογισμού,

αποφασίζουμε:

Άρθρο 1
Δήλωση Φόρου Ακίνητης Περιουσίας

1. Η δήλωση Φ.Α.Π. φυσικών προσώπων συντίθεται ψηφιακά από το Υπουργείο Οικονομικών, με βάση τις υποβληθείσες δηλώσεις στοιχείων ακινήτων (Ε9). Ο υπόχρεος λαμβάνει γνώση της τελικής διαμόρφωσης του περιεχομένου της δήλωσης και των βεβαιωθέντων ποσών Φ.Α.Π. φυσικών προσώπων με την έκδοση του εκκαθαριστικού σημειώματος – δήλωσης ΦΑΠ του οικείου έτους.

2. Αν δεν προκύπτει φόρος για καταβολή, ο υπόχρεος λαμβάνει γνώση της περιουσιακής του κατάστασης και της φορολογητέας αξίας της ακίνητης περιουσίας του αποκλειστικά με τη χρήση ηλεκτρονικής μεθόδου επικοινωνίας, μέσω του διαδικτύου, στο διαδικτυακό τόπο της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων (Γ.Γ.Π.Σ.) www.gsis.gr, στον οποίο αναρτώνται τα εκκαθαριστικά σημειώματα – δηλώσεις του οικείου έτους. Τα εκκαθαριστικά σημειώματα της περίπτωσης αυτής επέχουν θέση δήλωσης Φ.Α.Π. και εκτυπώνονται αποκλειστικά από τον υπόχρεο. Φυσικά πρόσωπα, τα οποία δεν έχουν λάβει εκκαθαριστικό σημείωμα − δήλωση Φ.Α.Π. του οικείου έτους μέχρι την ημερομηνία έναρξης λειτουργίας της εφαρμογής αυτής, υποχρεούνται να ελέγξουν την ορθότητα του περιεχομένου της δήλωσης και την προσδιορισθείσα φορολογητέα αξία των ακινήτων τους, στο αναρτημένο εκκαθαριστικό σημείωμα – δήλωση Φ.Α.Π.. Ο γονέας ανήλικου τέκνου υποχρεούται να ελέγξει το εκκαθαριστικό σημείωμα – δήλωση Φ.Α.Π. του ανηλίκου τέκνου του οικείου έτους.

Για φυσικά πρόσωπα, τα οποία κατά την ημερομηνία έναρξης λειτουργίας της εφαρμογής αυτής έχουν αποβιώσει, χορηγείται από την αρμόδια Δ.Ο.Υ., μετά από αίτηση οποιουδήποτε κληρονόμου, βεβαίωση με τα στοιχεία της περιουσιακής τους κατάστασης.

Άρθρο 2
Διαδικασία εισόδου στην εφαρμογή

1. Πρόσβαση στην εφαρμογή έχει κάθε φυσικό πρόσωπο, το οποίο και απαιτείται να είναι ενεργός χρήστης των υπηρεσιών του Taxisnet.

2. Η σύζυγος, η οποία δεν είναι ενεργή χρήστης των υπηρεσιών του Taxisnet, διαρκούντος του έγγαμου βίου ελέγχει το εκκαθαριστικό σημείωμα Φ.Α.Π. του οικείου έτους, με τη χρήση των κωδικών πρόσβασης του συζύγου της. Από την ημερομηνία ενεργοποίησης ονόματος χρήστη και κωδικού πρόσβασης από τη σύζυγο δεν είναι πλέον δυνατή η πρόσβαση στην εφαρμογή με τη χρήση των κωδικών του συζύγου. Από την ημερομηνία καταχώρησης της διακοπής ή της διάστασης της έγγαμης σχέσης στο υποσύστημα Taxis – Μητρώο, διακόπτεται η δυνατότητα χρήσης του ονόματος χρήστη και του κωδικού πρόσβασης του πρώην ή σε διάσταση συζύγου.

Άρθρο 3
Διαδικασία διόρθωσης των δηλώσεων – εκκαθαριστικών σημειωμάτων – δηλώσεων Φ.Α.Π. της παραγράφου 2 του άρθρου 1

Σε περίπτωση διαφωνίας του υποχρέου, για τον οποίο δεν προκύπτει φόρος για καταβολή, με τα στοιχεία των ακινήτων ή την προσδιορισμένη φορολογητέα αξία αυτών, όπως αναγράφονται στο εκκαθαριστικό σημείωμα – δήλωση Φ.Α.Π., παρέχεται η δυνατότητα διόρθωσης, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην ΠΟΛ.1225/24.12.2012 (Φ.Ε.Κ. 3573 Β΄) απόφαση του Υπουργού Οικονομικών, μέχρι την 31η Ιουλίου 2013.

Άρθρο 4
Ανάρτηση λοιπών εκκαθαριστικών σημειωμάτων – δηλώσεων Φ.Α.Π.

Στη διαδικτυακή εφαρμογή του άρθρου 1 αναρτώνται και:

α) τα ήδη εκδοθέντα εκκαθαριστικά σημειώματα Φ.Α.Π. φυσικών προσώπων, για τα οποία έχει προκύψει φόρος για καταβολή,

β) το τελευταίο εκκαθαριστικό σημείωμα – δήλωση Φ.Α.Π. φυσικού προσώπου, το οποίο προέκυψε μετά την υποβολή τροποποιητικής – ανακλητικής δήλωσης Φ.Α.Π..

Ο υπόχρεος δύναται να αναζητήσει και να εκτυπώσει το εκκαθαριστικό σημείωμα του Φ.Α.Π., ακολουθώντας τη διαδικασία εισόδου στην εφαρμογή που ορίζεται στο άρθρο 2.
Άρθρο 5
Λοιπά θέματα

1. Το εκκαθαριστικό σημείωμα – δήλωση Φ.Α.Π. φυσικού προσώπου, που χορηγείται με τη χρήση ηλεκτρονικής μεθόδου επικοινωνίας μέσω της διαδικτυακής εφαρμογής, αποτελεί διοικητικό έγγραφο και είναι έγκυρο για κάθε χρήση από τον υπόχρεο, πλην των περιπτώσεων που προβλέπονται στο άρθρο 48 του ν. 3842/2010.

2. Ο υπόχρεος μπορεί να υποβάλει, όπου αυτό απαιτείται, μη επικυρωμένα αντίγραφα ή φωτοαντίγραφα των εκκαθαριστικών σημειωμάτων Φ.Α.Π. φυσικών προσώπων, που εκτυπώθηκαν από τη διαδικτυακή αυτή εφαρμογή, εφόσον αυτά συνοδεύονται από υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 του ν. 1599/1986, με την οποία θα βεβαιώνεται η πιστότητα − ακρίβεια των αναφερομένων σ’ αυτή στοιχείων.

3. Τα ηλεκτρονικά χορηγούμενα εκκαθαριστικά σημειώματα − δηλώσεις Φ.Α.Π. φυσικών προσώπων φέρουν μηχανική αποτύπωση της σφραγίδας της Γ.Γ.Π.Σ. του Υπουργείου Οικονομικών και μηχανική αποτύπωση της υπογραφής του Γενικού Γραμματέα Πληροφοριακών Συστημάτων ή υπαλλήλου της Υπηρεσίας αυτής, προς τον οποίο παρέχεται η σχετική εξουσιοδότηση με απόφαση του Γενικού Γραμματέα Πληροφοριακών Συστημάτων.

Άρθρο 6
Ημερομηνία έναρξης λειτουργίας της εφαρμογής έτους 2010

Ως ημερομηνία ανάρτησης των εκκαθαριστικών σημειωμάτων Φ.Α.Π. έτους 2010 ορίζεται η 29η Μαΐου 2013.

Άρθρο 7

Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.



Ακριβές Αντίγραφο
Η Προϊσταμένη της Γραμματείας

Ο Υφυπουργός Οικονομικών
Γεώργιος Μαυραγάνης

button
07-06-13, 21:53
Τα στοιχεία για τους τόκους του 2012 ΘΑ δοθούν στη γενική γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων
από τις μεγάλες τράπεζες Εθνική, Alpha Bank, Εurobank, Πειραιώς και τις θυγατρικές τους, ενώ προσπάθεια γίνεται και για τις υπόλοιπες τράπεζες δήλωσε στον ΣΚΑΪ ο γενικός γραμματέας Δημοσίων Εσόδων, Χάρης Θεοχάρης. (http://www.dikaiologitika.gr/taxisnet-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7/%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B3%CE%B3%CF%80%CF%83-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B5%CF%82-%CE%BF%CE%B9-%CF%84%CF%8C%CE%BA%CE%BF%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B4%CE%AE%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7.html)
Επισης καμια αλλαγη δεν αναμενεται στην καταληκτικη ημερομηνια... :whistle:

ΑΠΟΡΙΑ: Ενας πολιτης καπου στο ενδιαμεσο εχει αποβιωσει και δεν ξεκαθαριστηκαν τα κληρονομικα του
τι γινεται με τους τοκους των οποιων καταθεσεων του μακαριτη
πχ εαν οι δικαιουχοι δεν εχουν ιδεα ή ειναι πολλοι;
Θα τους... κυνηγησει αναδρομικα το απολυτα λειτουργικον κρατος και ο κυριος Θεοχαρης;:rofl:

ΑΠΟΡΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ
Οι τοκοι καταθεσεων για να δηλωθουν πρεπει να υπερβαινουν ανα λογαριασμο ή ανα δικαιουχο τα 250 ευρω;
ΑΠΟΡΙΑ ΤΡΙΤΗ
Γιατι δεν αυξανουν απλα τον φορο επι των καταθεσεων οπότε και δεν θα ταλαιπωρηθει κανεις και γινεται αυτοματα;

:twisted:

1o Αν δεν τα πάρει κάποιος άμεσα θα τα φάει η εφορία:rofl:

cool11
08-06-13, 15:43
Γνωστός μου είπε οτι φετος για πρωτη φορα θα πρεπει να δηλωθει στο Ε1, και το ποσο των ασφαλιστικων-εργοδοτικων εισφορων? (για ποιο λογο αραγε?)
Αληθευει;
Πως να το αναζητησω στο εκκαθαριστικο μου, και σε ποιον κωδικο μπαινει?

button
08-06-13, 16:17
Γιατί μου βγάζει συνέχεια αυτό
Προσπαθώ να κάνω αίτηση για κλειδάριθμο και γιοκ
Error 404--Not Found
From RFC 2068 Hypertext Transfer Protocol -- HTTP/1.1:
10.4.5 404 Not Found

The server has not found anything matching the Request-URI. No indication is given of whether the condition is temporary or permanent.

If the server does not wish to make this information available to the client, the status code 403 (Forbidden) can be used instead. The 410 (Gone) status code SHOULD be used if the server knows, through some internally configurable mechanism, that an old resource is permanently unavailable and has no forwarding address.

jkoukos
08-06-13, 19:22
Υπάρχει σχετική ενημέρωση με σύνδεσμο "Προσωρινή διακοπή διαδικασιών πιστοποίησης χρηστών του TAXISnet από 07/06/2013 έως 10/06/201 (http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/sos/message_7_6_2013)3".

profitis
09-06-13, 02:10
Ερώτηση, αν και μαλλον θα λογίζεται σαν επιστημονικης φαντασίας: H επιστροφή φόρου φέτος θα δοθεί του αγίου ανήμερα όπως γίνεται συνήθως, ή άμεσα με την εκκαθάριση της δήλωσης;

slalom
09-06-13, 11:20
Εγω περυσι την ελαβα Δεκεμβρη

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
09-06-13, 11:28
Εγω περυσι την ελαβα Δεκεμβρη

Έχει να κάνει και με το ποσό...

cool11
09-06-13, 11:54
Γνωστός μου είπε οτι φετος για πρωτη φορα θα πρεπει να δηλωθει στο Ε1, και το ποσο των ασφαλιστικων-εργοδοτικων εισφορων? (για ποιο λογο αραγε?)
Αληθευει;
Πως να το αναζητησω στο εκκαθαριστικο μου, και σε ποιον κωδικο μπαινει?

Τελικα γι αυτο εχει ακουσει κανεις κατι?

21706
09-06-13, 11:57
Πού το είδε ο γνωστός σου;
Κάποιο λινκ;

cool11
09-06-13, 12:43
Μου ειπε οτι το διαβασε σε εφημεριδα(εντυπη).
Να μην καταλαβε καλα?

honda22
09-06-13, 13:11
Είναι σοφό να δηλώσω αριθμό λογαριασμού τραπέζης για την περίπτωση επιστρεφόμενου φόρου ή έτσι κι' αλλιώς δεν θα γλιτώσω την επίσκεψη στην εφορία 20+km από το σπίτι μου;

Edit: Υπάρχει όριο στο πόσες φορές μπορώ να αποθηκεύσω προσωρινά τη δήλωση μου στην εφαρμογή taxisnet;

Basilhs23_
09-06-13, 17:42
Νομίζω το ανέφερε κάποιος πρίν, είναι μέχρι 3 φορές.

honda22
09-06-13, 18:00
Damn και δεν το γράφουν πουθενά.

Ήδη έφαγα μια ζωή. Χαχα

jkoukos
09-06-13, 18:29
Να το αποθηκεύσεις άπειρες.
Να δεις εκτίμηση εκκαθάρισης είναι μέχρι 3 (ή 4) φορές.

gsenso
10-06-13, 11:32
Είμαι υποχρεωμένος να δηλώσω όλα τα ακίνητα μου στο Ε2 ακόμα και εάν δεν τα νοικιάζω;

apostol70
10-06-13, 11:35
Είμαι υποχρεωμένος να δηλώσω όλα τα ακίνητα μου στο Ε2 ακόμα και εάν δεν τα νοικιάζω;

Τα ακίνητα που δεν κατοικείς ακόμα και αν είναι κενά ναι. Στο όνομα του ενοικιαστή θα γράψεις κενό. Θα πρέπει να αποδείξεις στην εφορία το ότι είναι κενό π.χ. με λογαρισμό της ΔΕΗ ή της ΕΥΔΑΠ με μηδενική κατανάλωση

gsenso
10-06-13, 11:40
Αυτό ισχύει από πάντα; Αν δεν το δηλώσω έχω κάποια επίπτωση;

Basilhs23_
10-06-13, 16:26
Βασικά μόνο σε περίπτωση τακτικού ελέγχου που εντοπιστεί κάτι. Θα τα κοιτάξουν όλα εκεί.

21706
10-06-13, 21:44
Όταν αποθηκεύσω τη δήλωση πώς μπορώ
να δω την εκκαθάριση;

jkoukos
10-06-13, 22:06
Επιλέγεις το "Συνέχεια Υποβολής" και αμέσως σου εμφανίζει την εκκαθάριση.
Στη συνέχεια μπορείς να οριστικοποιήσεις την υποβολή ή να επιστρέψεις πίσω.

21706
10-06-13, 22:07
Ευχαριστώ!

cool11
11-06-13, 11:55
At last....
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/oikonomika/pws_tha_forologhthoun_oi_tokoi_twn_katathesewn.2290444.html

@ ADSLgr.com All rights reserved.