PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογια εισοδηματος 2013



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

21706
11-06-13, 12:05
«Σημειώνεται πως η σχετική απόφαση για το πώς θα δηλωθούν στο Ε1
οι τόκοι καταθέσεων και το τι θα ισχύσει για τους συνδικαιούχους
λογαριασμών αναμένεται να εκδοθεί τις επόμενες ημέρες.»
Περιμένουμε λοιπόν...

manoulamou
11-06-13, 15:24
Δεν την γλυτωνουμε την παραταση πλεον... μην τυχον χαλασει το "εθιμο"
αντι να βελτιωθει η κατασταση με την ηλεκτρονικη υποβολη σε λιγο θα φτασουμε Χριστουγεννα να δηλωνουμε για τον προηγουμενο χρονο!
Μηπως να κανουμε μια δημοσκοπηση μεχρι πότε θα παει φετος;
:lol::rolleyes:

thiseas.GP
11-06-13, 16:08
εγώ λέω θα πάμε μέχρι 30/09
Ιούλιο Αύγουστο έχουμε και τα μπάνια του Λαού,

Basilhs23_
11-06-13, 17:47
Μπορούμε να προβλέψουμε και τι θα γίνει αρκεί να ανακοινώσει στοιχεία η ΓΓΠΣ για το πλήθος των ήδη υποβληθέντων δηλώσεων.

giorgosk
12-06-13, 18:48
Το 2012 μετακόμισα σε άλλο σπίτι. Έχω λοιπόν 6 μήνες στο ένα σπίτι και 6 στο άλλο. Πως θα τα δηλώσω αυτά στον πίνακα 5 στην α επιλογή ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ;
Εκεί αν δεν κάνω λάθος έχει μια σειρά για ένα σπίτι μόνο;

Επίσης το τεκμήριο για αυτοκίνητο 1596 κυβικών πρώτης κυκλοφορίας 2007 και ιδιοκτησίας 100% πόσο είναι ;

slalom
12-06-13, 20:36
Το τεκμήριο μεχρι και 5 χρονια ειναι 6400€. Και εχεις και 3000€ αντικειμενικη δαπανη για σενα, 5000€ ο εγγαμος.

giorgosk
12-06-13, 22:42
Για τη δήλωση κατοικίας (2 κατοικίες από 1 εξάμηνο η κάθε μια) τι κάνω;

sprog111
13-06-13, 01:42
Κάνεις κλικ στο κίτρινο πλαίσιο με τα στοιχεία ακινήτου και βγαίνει ένα νέο παράθυρο όπου μπορείς να καταχωρήσεις όσες οικίες έχεις (πατώντας "Εισαγωγή ακινήτου" και στο τέλος "Καταχώρηση εγγραφής"). Μπορείς να τις βάλεις από 6 μήνες και τις 2 κύριες, σε αφήνει να τσεκάρεις τα κουτάκια απ ότι δοκίμασα (αλλά δεν έκανα καταχώρηση, τζιζ!!). Αλλιώς η μία θα πάει δευτερεύουσα,δεν πρέπει να έχει κάποια σημασία. Δήλωσες την αλλαγή κατοικίας στο taxis;

giorgosk
13-06-13, 08:03
Αυτό λέω και γω. Αν πάει στην δευτερεύουσα θα το λάβουν σαν εξοχικό ;;

Σαν διεύθυνση έχω το πατρικό μου στο χωριό. Δεν το άλλαξα.

Basilhs23_
13-06-13, 18:05
Είπαν οτι οι τόκοι καταθέσεων θα συμπληρωθούν αυτόματα στο Ε1 από τα στοιχεία που θα στείλουν οι τράπεζες στην ΓΓΠΣ. Γλέντια λέμε. Να δούμε τι ποσό θα αναγράφεται τώρα σε κάθε δικαιούχο.

21706
13-06-13, 18:15
Δεν υπάρχει καμία επίσημη ανακοίνωση.
Οι δημοσιογράφοι λένε ό,τι τους κατέβει
και ό,τι θέλουν τα αφεντικά τους.

rigas
13-06-13, 20:20
Παιδια, για να μπουμε στο συστημα της εφοριας χρησιμοποιουμε τα περσινα id&pass ή δημιουργουμε καινουργια?

Αυτη τη στιγμη στο gsis.gr/gsis_site αναγραφεται

Διακοπή λειτουργίας ορισμένων ηλεκτρονικών υπηρεσιών της Γ.Γ.Π.Σ. κατά τις ημερομηνίες 4, 6, 11, 13, 18, 20, 25 και 27 Ιουνίου του 2013, από ώρα 16:00 έως 21:00

Αυτο σημαινει οτι καποιος δε μπορει να μπει τις ωρες αυτες που λενε?

Basilhs23_
13-06-13, 21:48
Αν έβγαλες πέρσι κλειδάριθμο βάζεις τα περσινά. Στις ημέρες εκείνες λογικά δεν θα μπορείς να μπείς.

rigas
13-06-13, 22:02
Μαλιστα, μπηκα.
Στη πρωτη σελιδα με τα προσωπικα στοιχεια, εχει καποια πεδια ηδη συμπληρωμενα, σωστα ολα.
Μονο στο email δεν εχει, και στην ημερομηνια γεννησεως(υποχρεωτικα). Απορω γιατι δεν εχει στην ημερομηνια, γιατι θελουν να τα ξαναβαλουμε? Για το email, εχεις καποιον αξιοπιστο διακομιστη να μου προτεινεις?(το yahoo αποδειχτηκε αναξιοπιστο).

gsenso
14-06-13, 09:46
Μπάχαλο όπως πάντα. Κλείστε και την Εφορία να τελειώνουμε

Basilhs23_
14-06-13, 11:13
Καλά αυτό με τα στοιχεία και σε εμένα δεν τα λέει όλα.

pavlex
14-06-13, 14:01
Γιατι ο ιδιωτικος τομεας καλυτερος θα ειναι απο τον δημοσιο? και στα 2 μπαχαλοκατασταση υπαρχει,χαρτομανι να εχουμε να ασχολουμαστε.

Basilhs23_
14-06-13, 14:09
Όπως είχα γράψει και κάπου ποιό πρίν, ωραία τα ηλεκτρονικά συστήματα αλλά δεν είναι καλά σχεδιασμένα και οι χειριστές τους (ΥΠΟΙΚ) δεν γνωρίζουν καλά από administration συντονισμό κτλπ, πάλι σχεδόν μπάχαλο προκύπτει :)

manoulamou
15-06-13, 12:46
Αυτη τη στιγμη στο gsis.gr/gsis_site αναγραφεται

Διακοπή λειτουργίας ορισμένων ηλεκτρονικών υπηρεσιών της Γ.Γ.Π.Σ. κατά τις ημερομηνίες 4, 6, 11, 13, 18, 20, 25 και 27 Ιουνίου του 2013, από ώρα 16:00 έως 21:00

Εαν ολες αυτες τι ωρες και μερες ειναι κλειστο το TAXIS οχι Ιουνιο, οχι Σεπτεμβριο Χριστουγεννα θα ληξουν οι προθεσμιες!!!

Μπάχαλο όπως πάντα. Κλείστε και την Εφορία να τελειώνουμε
Κλεισμενες ειναι ηδη οι περισσοτερες ΔΟΥ...


Όπως είχα γράψει και κάπου ποιό πρίν, ωραία τα ηλεκτρονικά συστήματα αλλά δεν είναι καλά σχεδιασμένα και οι χειριστές τους (ΥΠΟΙΚ) δεν γνωρίζουν καλά από administration συντονισμό κτλπ, πάλι σχεδόν μπάχαλο προκύπτει :)
Παντως η θεια μου στον Ταϋγετο, κανονισε μετακομιση στην Σπαρτη για σιγουρια πως ολο και καποιος φοροτεχνικος, ΚΕΠ, ΔΟΥ θα ειναι κοντα... :p

slalom
15-06-13, 16:39
Χαλαρωσε, μια χαρα δουλευει, και δουλευε. Τοσα χρονια που την υποβάλλω ηλεκτρονικά, και κάθε χρονο βελτιωνονται οι εφαρμογές τους.

Για παραδειγμα, περυσι ενσωματωσανε την αναμόρφωση στο έντυπο του Ε3

rigas
16-06-13, 19:11
Παιδια, το Εφαπαξ δηλωνεται? Αν ναι, που?
Μηπως εξαιρειται απο την εισφαρα Αλληλεγγυης?

jkoukos
16-06-13, 19:31
Δηλώνεται (http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQs_eisodima_E1.html) (ερώτημα 41) στον Πίνακα 6, κωδικός 657 ή 658.
Εξαιρούνται από την εισφορά αλληλεγγύης (ΠΟΛ.1010/25.1.2013 (http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/15456), τμήμα ΙΙ, παρ. 2) αποζημιώσεις απολυομένων και εφάπαξ.

rigas
16-06-13, 20:09
Ωστε δηλωνεται αλλα δεν φορολογειται, μαλιστα. Γιατι ομως δηλωνεται τοτε?

Οι τοκοι καταθεσεων δηλωνονται στο 659/660 και φορολογουνται με το Αλληλεγγυης, σωστα?
Αν πχ. εχω εισοδημα 18000 και τοκους 3000, αυτο σημαινει οτι θα πληρωσω μονο για την εισφορα Αλληλεγγυης το 2% επι 21000, δηλαδη 420€?

jkoukos
16-06-13, 20:23
Το δηλώνεις ώστε να μπορέσεις, όταν χρειαστεί, να δικαιολογήσεις πόθεν έσχες.
Για το 2ο ερώτημα, σωστά.

rigas
16-06-13, 20:30
Εισαι βεβαιος?
Στη σελιδα του Eθνους (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=63787435) γραφει

Για τις περιπτώσεις μισθωτών και συνταξιούχων στους οποίους έχει παρακρατηθεί από τις μηνιαίες αποδοχές στη διάρκεια του 2012 η εισφορά αλληλεγγύης, τότε αν έχουν εισοδήματα από τόκους, μερίσματα κ.ά. θα προστεθούν στα υπόλοιπα και επί του συνόλου του εισοδήματος θα επιβληθεί εισφορά αλληλεγγύης και στη συνέχεια θα αφαιρεθεί από τον φόρο το ποσό που παρακρατήθηκε το προηγούμενο έτος.

Για παράδειγμα, για μισθωτό με αποδοχές 20.000 ευρώ που θα δηλώσει και τόκους καταθέσεων 3.000 ευρώ, η Εφορία θα υπολογίσει εισφορά αλληλεγγύης 2% επί των 23.000 ευρώ, δηλαδή φόρο 460 ευρώ.

Από το ποσό αυτό θα αφαιρέσει τα 200 ευρώ που αντιστοιχούν στην παρακράτηση της εισφοράς για τους μισθούς των 20.000 ευρώ και συνεπώς ο τελικός φόρος που θα κληθεί να πληρώσει ο συγκεκριμένος φορολογούμενος θα είναι 260 ευρώ.

jkoukos
16-06-13, 20:41
Τι διαφορετικό λέει;
Μέχρι 20000€ η παρακράτηση είναι 1%.
Αν προσθέσεις και τους τόκους πάει στις 23000€ με την παρακράτηση ν' ανεβαίνει στο 2%.
Ο υπολογισμός θα γίνει επί του συνόλου (23000€), αλλά αν έχει γίνει παρακράτηση (κάθε μήνα από τον μισθό του για τις 20000€=200€) τότε θα πληρώσει μόνο την διαφορά.

rigas
16-06-13, 20:48
Μα δε μου ειπες οτι πληρωνω τη διαφορα, μου ειπες οτι πληρωνω 420€.

jkoukos
16-06-13, 20:55
Γιατί μου έγραψες αν σου έγινε παρακράτηση το 2012;
Ξέρεις, δεν έγινε σε όλους και σε αυτούς που δεν έγινε θα την πληρώσουν μαζί. Οι άλλοι την διαφορά.

rigas
16-06-13, 21:05
Μαλιστα, αρα οι μισθωτοι που καθε μηνα τους κρατουσαν, θα αφαιρεσουν τη διαφορα.
Εγω παντως, που ειμαι μισθωτος, περυσι πληρωσα κανονικα το 1% στην εκκαθαριση. Βεβαια για τα εισοδηματα ως 31.12.11
Απο ποτε αρχισε να παρακρατειται στους μισθωτους η Αλληλεγγυη? 1% καθε μηνα απ το μισθο? μικτο ή καθαρο?

jkoukos
16-06-13, 21:16
Όλοι μας πέρυσι (εισοδήματα 2011) την πληρώσαμε με την εκκαθάριση της φορολογικής δήλωσης.
Κανονικά θα έπρεπε από 1-1-2012 να μας παρακρατούν το ποσοστό που αντιστοιχεί στα ετήσια καθαρά εισοδήματά μας (γνωρίζουν τα λογιστήρια τον τρόπο).
Στον ιδιωτικό τομέα αυτό ως επί το πλείστον ίσχυσε.
Στον δημόσιο υπήρξαν "παρατράγουδα". Οι περισσότερες υπηρεσίες άρχισαν την κράτηση τον Απρίλη 2012 και άλλες ποτέ, όπως π.χ όλοι οι συνταξιούχοι για τους οποίους ξεκίνησε φέτος.

rigas
16-06-13, 21:21
Δηλαδη περυσι τη πληρωσαμε δυο φορες?

Κοιτωντας την ετησια βεβαιωση των αποδοχων μου, υπαρχει τωρα μια καινουργια στηλη για την ειδικη αυτη εισφορα. Μονο που δεν ειναι 1%, ειναι λιγοτερο.
Καθε μηνα στη κορδελα μισθοδοσιας ηταν 0,83% επι των μικτων ή 1,13% επι των καθαρων, αυτο πως το εξηγεις?

jkoukos
16-06-13, 21:34
Πέρυσι πληρώσαμε άπαξ όλο το 2011 και κάθε μήνα για το 2012.
Θεωρώ ότι είσαι του ιδιωτικού και έχεις 14 μισθούς, άρα είναι λίγο μεγαλύτερη του 1%.
Στο δημόσιο που δεν υπάρχουν δώρα (άρα 12 μισθοί) η παρακράτηση θα πρέπει να είναι ακριβώς 1%.
Εν πάση περιπτώσει η τελική διαφορά θα είναι μικρή και θα γίνει συμψηφισμός.

rigas
16-06-13, 21:37
Ναι του ιδιωτικου, αλλα σε καθε δωρο υπαρχει κι εκει κρατηση αλληλεγγυης...
Οπως ειπα φιλε μου, στην ετησια βεβαιωση αναφερεται μικροτερη απο 1%, οχι μεγαλυτερη.

Το 2011 πληρωνα καθε μηνα εισφορα αλληλεγγυης απο τον μηνα που μπηκε, στην δε εκκαθαριση του 2012 την πληρωσα παλι(1% επι του συνολικου εισοδηματος):scratch


Στην ετησια βεβαιωση αποδοχων υπαρχει οπως ξερεις το "ΚΑΘΑΡΟ ΠΟΣΟ", υπαρχει και ο "ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΘΕΙΣ ΦΟΡΟΣ" που δηλωνουμε στον κωδ.313
Το πραγματικο ποσο που παντελονιασε ο εργαζομενος, ειναι το αναφερομενο καθαρο ποσο ή το ποσο που προκυπτει αφου αφαιρεθει ο παρακρατηθεις φορος?
Το 1/4 των αποδειξεων που ζητανε, σε ποια απο τις δυο περιπτωσεις υπολογιζεται?

jkoukos
16-06-13, 22:02
Παραπάνω γράφεις ότι σου κράτησαν 1,13% επί των καθαρών (σε αυτά υπολογίζεται η εισφορά).
Δες ποιον νόμο μνημονεύει διότι δεν παρακρατήθηκε τίποτα σε κανέναν το 2011 (καθώς δεν υπήρχε σχετικός νόμος).

Ειδική Εισφορά Αλληλεγγύης

Αφορά όλα τα φυσικά πρόσωπα και είναι προσωρινή για 5 χρόνια.
Θεσπίστηκε με το άρθρα 29 του ν.3986/2011 για τα έτη 2011-2015 (εισοδήματα 2010-2014).
Καθόρισε 5 κατηγορίες εισφορών από 1%-5% αναλόγως του ύψους του καθαρού εισοδήματος.
Αρχικά ορίσθηκε ότι θα καταβάλετε μετά από ειδοποίηση της εφορίας, για τα έσοδα της προηγούμενης χρονιάς (2010-2014) και ίσχυσε μόνο το 2011.
Με τροπολογία στο άρθρο 42 του ν.4024/2011, άλλαξε ο τρόπος καταβολής καθορίζοντας την μηνιαία παρακράτηση με αρχή την 1-1-2012 για τα έσοδα 2012-2014 και μόνο γι' αυτά του 2011 η καταβολή θα γίνει με τη εκκαθάριση της δήλωσης 2012.
Στην ίδια τροπολογία ορίσθηκε ότι το ποσό αυτής της εισφοράς δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για φορολογική ελάφρυνση, αφαιρώντας το από το συνολικό εισόδημα ή την κλίμακα φόρου.
Τέλος με την εγκύκλιο ΠΟΛ.1246, καθορίστηκε ειδικώς ο τρόπος υπολογισμού και η παρακράτηση από τον εργοδότη, η ενημέρωση εργαζόμενου και εφορίας με τελικό συμψηφισμό μέσω του εκκαθαριστικού της φορολογικής δήλωσης.

- - - Updated - - -

"Παντελόνιασμα" = "Καθαρό ποσό" - "Παρακρατηθείς Φόρος".
"Χαράτσι" = "Καθαρό ποσό" * Ποσοστό (π.χ. 1%).
"Αποδείξεις" = 25% * "Καθαρό Ποσό" ή "Τεκμαρτό" (όποιο είναι μεγαλύτερο).

rigas
16-06-13, 22:15
Ειμαι σιγουρος οτι απο το 2011 αρχισαν να κρατανε την αλληλεγγυη, δε θυμαμαι τωρα ποιον ακριβως, πρεπει να κοιταξω τις κορδελες.

Σου ειπα οτι αν υπολογισω μονος μου βγαινει 0,83 επι των μικτων και 1,13 επι των καθαρων στο τακτικο μηνιατικο. Στην ετησια ομως βεβαιωση βγαινει 0,95%(καθαρο μειον παρακρατηθεις, οπως ειπες).

Η ουσια παντως ειναι οτι απο το 1%-2% της φετινης αλληλεγγυης θα μας αφαιρεσουν οτι εχει ηδη κρατηθει και αναφερεται στη βεβαιωση.

jkoukos
16-06-13, 22:21
Τα έχεις μπερδέψει.
Άλλο "Παρακρατηθείς Φόρος" και άλλο "Παρακράτηση Ειδικής Εισφοράς Αλληλεγγύης" (κοινώς "χαράτσι") για το οποίο μιλάμε.
Θα υπολογίσεις το ποσοστό (του "χαρατσιού") μόνο με το ετήσιο συνολικό "καθαρό ποσό".
Και ναι, είμαι απόλυτα σίγουρος ότι σε κανέναν δεν έγινε παρακράτηση του "χαρατσιού" μέσα στο 2011.

rigas
16-06-13, 22:22
Δεν ταυτισα πουθενα την αλληλεγγυη με τον παρακρατηθεντα φορο:)

Το ποσοστο του "χαρατσιου" επι του "καθαρου ποσου" ειναι 0.89%, συμφωνα με τη βεβαιωση.

jkoukos
16-06-13, 22:25
"Στην ετησια ομως βεβαιωση βγαινει 0,95%(καθαρο μειον παρακρατηθεις, οπως ειπες)".

Αυτό έγραψες, που δεν ισχύει.

rigas
16-06-13, 22:27
Ενταξει εκανα λαθος εκει. Προς στιγμη νομιζα οτι το χαρατσι ειναι 1*καθαρο-παρακρατηθεις.

Αλλα το 0,89 αντι 1 πως το εξηγεις?

Το ποσο του χαρατσιου της βεβαιωσης θα αφαιρεθει απο τη φετινη εκκαθαριση της αλληλεγγυης, σωστα?

jkoukos
16-06-13, 22:35
Ενταξει εκανα λαθος εκει. Προς στιγμη νομιζα οτι το χαρατσι ειναι 1*καθαρο-παρακρατηθεις.

Αλλα το 0,89 αντι 1 πως το εξηγεις?
Δεν ξέρω πως βγάζεις αυτό το ετήσιο ποσοστό όταν προηγούμενα γράφεις ότι κάθε μήνα σου κρατούσαν 1,13%.
Τέσπα, έγραψα ότι θα γίνει συμψηφισμός.

Το ποσο του χαρατσιου της βεβαιωσης θα αφαιρεθει απο τη φετινη εκκαθαριση της αλληλεγγυης, σωστα?
Σωστά.

rigas
16-06-13, 22:39
Δεν ξέρω πως βγάζεις αυτό το ετήσιο ποσοστό όταν προηγούμενα γράφεις ότι κάθε μήνα σου κρατούσαν 1,13%.

Το ετησιο ποσοστο βγαινει απο την επισημη βεβαιωση του εργοδοτη. Αρα ο εργοδοτης αναφερει οτι μου κρατησε λιγοτερα.
Το πόσο μου κρατουσαν καθε μηνα το βγαζω εγω απο μονος μου. Απο τα μικτα ειναι ευκολο να υπολογιστει(0,83%), απο τα καθαρα ομως περιπλεκεται λιγο, γιατι υπαρχουν απεργιες, αναδρομικα, κρατησεις δανειων κλπ :)

jkoukos
16-06-13, 22:47
Εικάζω λοιπόν ότι δεν βγαίνει ακριβώς το ποσοστό λόγω των μηνιαίων διαφορών από την κανονική μισθοδοσία.
Ισχύει η βεβαίωση του εργοδότη, αρκεί το συνολικό παρακρατηθέν ποσό να συμφωνεί με το άθροισμα των επιμέρους μηνιαίων.

Ingenius
17-06-13, 13:30
Εφ όσον το 12 υποτίθεται ότι μας κράτησαν φόρους από τη μισθοδοσία γιατί καλούμαι και πάλι να πληρώσω; Ένα Ε1 έχω να συμπληρώσω μόνο χωρίς σπίτια αμάξια κλπ... Πέρισυ πλήρωσα 700+€ φέτος άλλη μια 300αρα παρ όλο που πέρασα μέσα ασφάλεια ζωής αποδείξεις από φροντιστήριο ξένης γλώσσας, παρακρατηθέντες φόρους και λοιπές αποδείξεις όσο το 25% του μισθού μου ο οποίος είναι ίδιος με πέρισυ. Επίσης καλούμαι να πληρώσω και 30€ εισφορά αλληλεγγύης έξτρα παρ όλο που συμπλήρωσα στο σωστό πεδίο αυτό που μου είχε κρατήσει ο εργοδότης; Τι κρατάνε στη φορολόγηση φέτος πάλι;; :evil::evil::evil:

21706
17-06-13, 14:21
Δεν γίνεται παρακράτηση όλου του φόρου που
αναλογεί στο εισόδημα ούτε όλης της εισφοράς
αλληλελεγγύης. Τώρα θα πληρώσουμε τα ρέστα.

rigas
17-06-13, 20:55
Εικάζω λοιπόν ότι δεν βγαίνει ακριβώς το ποσοστό λόγω των μηνιαίων διαφορών από την κανονική μισθοδοσία.
Ισχύει η βεβαίωση του εργοδότη, αρκεί το συνολικό παρακρατηθέν ποσό να συμφωνεί με το άθροισμα των επιμέρους μηνιαίων.

Τελικα φιλε jkouke η παρακρατηση της αλληλεγγυης ειχε αρχισει στο μηνιατικο απο τον Ιανουαριο του 2012, ειχες δικιο.
Eνω ομως πληρωνα καθε μηνα 0,83% επι των μικτων, περα απο την εκκαθαριση του 2012 ειχα πληρωσει με ξεχωριστη ειδοποιηση το 1% των ετησιων αποδοχων μου ως εισφορα αλληλεγγυης.
Ειπες οτι θα γινει συμψηφισμος. Πότε??

Βρηκα εδω (http://www.taxnews.info/demo/) ενα online προγραμματακι υπολογισμου φορου, αν και δηλωνω περ.16000€, μου βγαζει επιστροφη 300€ :dance:

jkoukos
17-06-13, 21:14
Eνω ομως πληρωνα καθε μηνα 0,83% επι των μικτων, περα απο την εκκαθαριση του 2012 ειχα πληρωσει με ξεχωριστη ειδοποιηση το 1% των ετησιων αποδοχων μου ως εισφορα αλληλεγγυης.
Ειπες οτι θα γινει συμψηφισμος. Πότε??
Εντός του 2012 είχες σωστά μηνιαία παρακράτηση "χαρατσιού" και επί αυτού θα γίνει συμψηφισμός με την εκκαθάριση της φετινής δήλωσης.

Το άλλο 1% που πλήρωσες θεωρώ ότι ήταν το "χαράτσι" για τα εισοδήματα του 2011, που τα πληρώσαμε εφάπαξ με την εκκαθάριση της περσινής δήλωσης.

rigas
18-06-13, 00:44
Εντός του 2012 είχες σωστά μηνιαία παρακράτηση "χαρατσιού" και επί αυτού θα γίνει συμψηφισμός με την εκκαθάριση της φετινής δήλωσης.

Το άλλο 1% που πλήρωσες θεωρώ ότι ήταν το "χαράτσι" για τα εισοδήματα του 2011, που τα πληρώσαμε εφάπαξ με την εκκαθάριση της περσινής δήλωσης.

Το οτι θα γινει συμψηφισμος με την εκκαθαριση της φετινης δηλωσης το ειπαμε. Αλλα το 2012 πληρωσα 1% στο εκκαθαριστικο, πληρωσα 1% και σε ξεχωριστη χρεωση.
Χαρατσι για το 11 ειπες? χαρατσι για το 12 δεν υπαρχει?

21706
18-06-13, 08:07
Χαρατσι για το 11 ειπες? χαρατσι για το 12 δεν υπαρχει?
Το χαράτσι για τα εισοδήματα του 11 το πλήρωσες πέρσι.
Το χαράτσι για τα εισοδήματα του 12 θα το πληρώσεις φέτος
με τον συμψηφισμό που σου είπε ο jkoukos.

anon
18-06-13, 08:49
Εφ όσον το 12 υποτίθεται ότι μας κράτησαν φόρους από τη μισθοδοσία γιατί καλούμαι και πάλι να πληρώσω; Ένα Ε1 έχω να συμπληρώσω μόνο χωρίς σπίτια αμάξια κλπ... Πέρισυ πλήρωσα 700+€ φέτος άλλη μια 300αρα παρ όλο που πέρασα μέσα ασφάλεια ζωής αποδείξεις από φροντιστήριο ξένης γλώσσας, παρακρατηθέντες φόρους και λοιπές αποδείξεις όσο το 25% του μισθού μου ο οποίος είναι ίδιος με πέρισυ. Επίσης καλούμαι να πληρώσω και 30€ εισφορά αλληλεγγύης έξτρα παρ όλο που συμπλήρωσα στο σωστό πεδίο αυτό που μου είχε κρατήσει ο εργοδότης; Τι κρατάνε στη φορολόγηση φέτος πάλι;; :evil::evil::evil:

Δεν σου παρακράτησε ο εργοδότης όλον τον φόρο και εισφορά αλληλεγγύης που έπρεπε. Κάποια κρατάνε παραπάνω. (εαν είσαι σε αυτή την περίπτωση παίρνεις επιστροφή). Σε άλλους το σωστό ποσό (δεν παίρνεις επιστροφή τιποτε εκτός και εαν έχεις ιατρικά έξοδα και κάποια άλλα που παίζουν), και σε κάποιους άλλους κρατήσανε λιγότερο απο όσο έπρεπε (ο εργοδότης φαίνεται καλός, γιατί σου δίνει καθαρά περισσότερα, έτσι όμως απλά φαίνεται, δεν είναι), οπότε έρχεται στο τέλος η εφορία και σου λέει, ίσα φιλαράκι, έπρεπε να πληρώσεις φόρο ΦΜΥ και εισφορά 2000 ευρώ και το αφεντικο σου σου κράτησε 1500 απο αυτά. Για δώσμου τα άλλα 500 τώρα....

ermis333
18-06-13, 09:14
Δεν σου παρακράτησε ο εργοδότης όλον τον φόρο και εισφορά αλληλεγγύης που έπρεπε. Κάποια κρατάνε παραπάνω. (εαν είσαι σε αυτή την περίπτωση παίρνεις επιστροφή). Σε άλλους το σωστό ποσό (δεν παίρνεις επιστροφή τιποτε εκτός και εαν έχεις ιατρικά έξοδα και κάποια άλλα που παίζουν), και σε κάποιους άλλους κρατήσανε λιγότερο απο όσο έπρεπε (ο εργοδότης φαίνεται καλός, γιατί σου δίνει καθαρά περισσότερα, έτσι όμως απλά φαίνεται, δεν είναι), οπότε έρχεται στο τέλος η εφορία και σου λέει, ίσα φιλαράκι, έπρεπε να πληρώσεις φόρο ΦΜΥ και εισφορά 2000 ευρώ και το αφεντικο σου σου κράτησε 1500 απο αυτά. Για δώσμου τα άλλα 500 τώρα....

Αυτό που λες δεν είναι σωστό (αν κατάλαβα καλά), το "αφεντικό" δεν κρατάει τίποτα, απλά τα δίνει στον εργαζόμενο αντί να τα παρακρατήσει ο ίδιος από πριν. Η σωστή διαδικασία τόσο για την επιχείρηση όσο και για τον εργαζόμενο όμως είναι να γίνεται η νόμιμη παρακράτηση στην ώρα της, ώστε ο μισθωτός να μην καλείται εκ των υστέρων να πληρώσει φορολογία.

@ ADSLgr.com All rights reserved.