PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογια εισοδηματος 2013



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

dynamic woman
21-06-13, 14:14
Πού το είδες;

Στο ποστ 391.

anon
21-06-13, 14:15
Noμίζω δαπάνες σε πιστωτικές καρτες ξεχωριστά δεν γράφουμε (σαν δάνειο) παρα μόνο εαν είναι για μη - καταναλωτικά αγαθά (πχ αυτοκίνητο). Κάνω λάθος;;;

jkoukos
21-06-13, 15:42
Σωστά, για μη καταναλωτικά αγαθά (αγορά αυτοκινήτου, μηχανήματος, πινάκων ζωγραφικής και λοιπών περιουσιακών στοιχείων).

dynamic woman
21-06-13, 16:27
Ωραια παιδιά. Ευχαριστώ για την διευκρίνιση

manoulamou
22-06-13, 12:51
Περυσι εαν εκανες εκπροθεσμη δηλωση δεν λαμβανονταν υπ οψιν οι αποδειξεις.
Φετος θα ισχυσει το ιδιο;

cool11
22-06-13, 15:29
wrong post.

manoulamou
22-06-13, 16:03
..Ως σήμερα είχαν υποβληθεί λιγότερες από 400.000 φορολογικές δηλώσεις (σε σύνολο 5,5 εκατομμυρίων)...
Οι λογιστές... ήδη δίνουν ραντεβού για αργότερα με τους πελάτες τους, λέγοντας ότι
η παράταση θα είναι ως τέλη Αυγούστου ή ακόμη και μέσα Σεπτεμβρίου! (http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=216207&catid=13)

cool11
22-06-13, 16:07
Καλα ε, πολυ super wow το taxisnet!
Σε mac, με firefox, δεν μου εκανε 'μεταφορα στη δηλωση', απο τους υποπινακες για πινακα 5!
Εσπασαν τα νευρα μου. Και δωστου μεταφορα στη δηλωση, κενά τα κουτια στη δηλωση. Και αντε παλι ξαναπέρασέ τα, και παλι μεταφορα στη δηλωση, κενά παλι στη δηλωση.
Μεχρι που σκεφτηκα οτι δεν ειναι λογικο, κατι συμβαινει.
Δοκιμασα με safari, και επιτελους, ναι, εκανε μεταφορα στη δηλωση.
Αυτο ειναι το taxisnet, που απευθυνεται σε εκατομμυρια φορολογουμενους.
Παιζει, αμα λαχει, αν γουσταρει τον υπολογιστη σου και τον browser σου. Αλλιως, τρεχαγυρευοπουλος να βρει γιατι δεν σου κανει τη μεταφορα στη δηλωση.
Ατεστάριστες εφαρμογες, και σε οποιον κάτσει.

manoulamou
22-06-13, 16:14
Ελα μωρεεε πώς κανετε ετσι;
Η θειτσα μου στον Ταϋγετο δηλαδη που δεν εχει ιδεα ουτε καν απο κινητο, γιατι δεν παραπονιεται;
:rofl:

cool11
22-06-13, 16:30
Υπεβαλα την δηλωση Ε1.
Γιατι, για πρωτη φορα στα χρονικά, δεν μπορω να εκτυπωσω το εκκαθαριστικό;
Στο τελος της υποβολης μου εβγαλε ενα μηνυμα οτι θα κληθω να ταχυδρομησω αποδεικτικα δαπανων στην ΔΟΥ κλπ. Σημειωτεον δε, οτι το ποσο των αποδειξεων ηταν το κλασικο 25% που οριζει ο νομος.
Επειδη ειναι να πληρωσω ελαχιστα φετος, αυτος ειναι ο λογος που δεν μπορω να τυπωσω εκκαθαριστικο;
Εχει τυχει σε αλλον να μην μπορει να τυπωσει εκκαθαριστικο, και να του βγαλει και μηνυμα οτι θα του ερθει ειδοποιηση να ταχυδρομησει αποδεικτικά δαπανων;

125435

H δε δηλωση, γραφει(κι αυτο πρωτη φορα μου συμβαινει) το εξης:

125436

Εχουν ανακοινωσει κατι σχετικο, ξερετε κατι?

Basilhs23_
22-06-13, 17:35
cool11 μπορείς να εμφανήσεις σε pdf το εκκαθαριστικό σου? Γιατί αν μπορείς τότε θα μπορεί να εκτπυωθεί εκτός αν λέω κάτι λάθος. Από οτι ξέρω ελέγχουν αν υπάρχει ποσόν επιστροφής....



Μια άλλη ερώτηση. Το ηλεκτρονικό εγχειρίδιο συμπλήρωσης Ε1 του ΥΠΟΙΚ για το 2013 είναι αυτό εδώ ?

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/TaxGuide/documents_GeneralImformation/manual_2013.pdf

Ή κάτι άλλο?

21706
22-06-13, 17:37
http://cdn.syzefxis.gov.gr/FOROLOG_ODIGOS_2013.pdf

slalom
22-06-13, 18:15
Υπεβαλα την δηλωση Ε1.
Γιατι, για πρωτη φορα στα χρονικά, δεν μπορω να εκτυπωσω το εκκαθαριστικό;
Στο τελος της υποβολης μου εβγαλε ενα μηνυμα οτι θα κληθω να ταχυδρομησω αποδεικτικα δαπανων στην ΔΟΥ κλπ. Σημειωτεον δε, οτι το ποσο των αποδειξεων ηταν το κλασικο 25% που οριζει ο νομος.
Επειδη ειναι να πληρωσω ελαχιστα φετος, αυτος ειναι ο λογος που δεν μπορω να τυπωσω εκκαθαριστικο;
Εχει τυχει σε αλλον να μην μπορει να τυπωσει εκκαθαριστικο, και να του βγαλει και μηνυμα οτι θα του ερθει ειδοποιηση να ταχυδρομησει αποδεικτικά δαπανων;

125435

H δε δηλωση, γραφει(κι αυτο πρωτη φορα μου συμβαινει) το εξης:

125436

Εχουν ανακοινωσει κατι σχετικο, ξερετε κατι?
Την εστειλα και εγώ σημερα, δεν εβγαλε εκκαθαριστικο και μου λέει:

"Για να ολοκληρωθεί η εκκαθάριση της δήλωσης που υποβάλατε ηλεκτρονικά πρέπει να
προσκομίσετε ή να αποστείλετε ταχυδρομικά με συστημένη επιστολή, εκτύπωση της
δήλωσης με τα απαιτούμενα πρωτότυπα δικαιολογητικά στην αρμόδια Δ.Ο.Υ.
φορολογίας εισοδήματος, εντός 15 ημερών."

Ντάξει εχω σχετικα μεγαλη επιστροφή και θα πηγαινα ετσι και αλλιως, αλλα τι νοημα εχει η ηλεκτρονικη υποβολή, αν πρέπει να πάμε ΟΛΟΙ απο τη ΔΟΥ?

hedgehog
22-06-13, 18:23
θεωρητικά, κάθε χρόνο κάποιοι πηγαίναν, σε δειγματοληπτικούς ελέγχους...
σε πρώτη φάση θα έλεγα πως δεν είναι παρά σύμπτωση, αλλά θα φανεί στην συνέχεια, όταν αρχίσει ο κόσμος τελικά να υποβάλει της δηλώσεις του.

mezger
22-06-13, 18:39
Απ'ότι φαίνεται φέτος δεν βγάζει εκκαθαριστικά, γιατί θέλουν πρώτα να διασταυρώσουν τις αποδοχές και τις συντάξεις με αυτά που θα δηλώσουν οι εργοδότες/ταμεία. Οι εργοδότες/ταμεία δηλώνουν τα ποσά με το Ε7. Το Ε7 αναμένεται να ανοίξει μάλλον λίγο πριν το τέλος του μήνα, και να πάει μέχρι τα μεσα/τέλος Ιουλίου. Επειδή όμως έχει αλλαγές φέτος και ξέρουμε πόσο καλά τεσταρισμένες εφαρμογές φτιάχνουν στο taxis, ίσως πάει και παραπέρα.
Εντωμεταξύ επειδή ακριβώς δεν υπάρχει καμία επίσημη ενημέρωση γι'αυτό, ο ΟΑΕΔ και άλλες υπηρεσίες επιμένουν να ζητάνε εκκαθαριστικά του 13, και άντε να τους εξηγήσεις ότι σου βγάζει μόνο τη δήλωση.
Κατα τ'άλλα καλά, success story κλπ κλπ.

Edit: βρήκα και την επίσημη ενημέρωση, είχε βγάλει ΦΕΚ ο κ.κ. γενικός στο twitter:

julie ‏@Julie__73 4 Jun
@htheoharis Υπέβαλα Ε1 και βγαίνει μήνυμα θα ενημερωθείτε για την εκ. της δήλωσης μετά τον έλεγχο των στοιχείων, πρέπει να πάω στην ΔΟΥ?

Harry Theoharis ‏@htheoharis 4 Jun
@Julie__73 όχι.

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ‏@vaso143196 4 Jun
@htheoharis @Julie__73 σημαινει οτι εχουμε καποιο λαθος η κατι δεν ειναι σωστο με τα στοιχχεια που εχετε εσεις?

Harry Theoharis ‏@htheoharis 4 Jun
@vaso143196 Όχι περιμένουμε την υποβολή του ΦΜΥ από τον εργοδότη σου και θα γίνει διασταύρωση στα ποσά. @Julie__73

Basilhs23_
22-06-13, 18:54
Κάτι σχετικό


Αυτόματοι έλεγχοι με την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων

Όσοι φορολογούμενοι εντοπίζονται να έχουν δηλώσει στοιχεία που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα παραπέμπονται άμεσα για έλεγχο

Αυτόματους ελέγχους και άμεσες διασταυρώσεις για την επαλήθευση των στοιχείων που δηλώνουν φέτος οι φορολογούμενοι διενεργεί η Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων του υπουργείου Οικονομικών, κατά τη διάρκεια της ηλεκτρονικής συμπλήρωσης και υποβολής των φετινών δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος.

Σύμφωνα με δημοσίευμα του Ελεύθερου Τύπου, οι έλεγχοι και οι διασταυρώσεις γίνονται στα δηλούμενα εισοδήματα, στους παρακρατηθέντες φόρους, στα στοιχεία περιγραφής των κατοικιών και των Ι.Χ. αυτοκινήτων που αποτελούν τεκμήρια, καθώς και στα ποσά των δαπανών που δηλώνονται με σκοπό να αναγνωριστούν για έκπτωση από το φόρο εισοδήματος. Τους αυτόματους ελέγχους επιβεβαίωσε και ο Γενικός Γραμματέας Δημοσίων Εσόδων Χάρης Θεοχάρης μιλώντας το πρωί στο Mega.

Παραπέμπονται για έλεγχο

Οσοι φορολογούμενοι εντοπίζονται να έχουν δηλώσει στοιχεία για τα οποία προκύπτουν ενδείξεις ότι δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, παραπέμπονται άμεσα για έλεγχο στις αρμόδιες ΔΟΥ, με ειδικό μήνυμα που αναγράφεται στο προσωρινό εκκαθαριστικό σημείωμα, το οποίο εκδίδεται αμέσως μετά την ηλεκτρονική υποβολή της κάθε δήλωσης! Οι φορολογούμενοι αυτοί καλούνται να προσέλθουν άμεσα στις ΔΟΥ για να υποβάλουν τροποποιητικές δηλώσεις, στις οποίες οφείλουν να συμπληρώσουν τα πραγματικά στοιχεία για τα εισοδήματά τους, τους φόρους που παρακρατήθηκαν και τα ποσά των δαπανών που αναγνωρίζονται για έκπτωση από το φόρο εισοδήματος.

Κατά την προσέλευσή τους στις ΔΟΥ οφείλουν να προσκομίσουν (για να συνυποβάλουν με τις τροποποιητικές δηλώσεις) όλα τα προβλεπόμενα δικαιολογητικά (βεβαιώσεις καταβολής αποδοχών και λοιπών εισοδημάτων, πιστοποιητικά γέννησης παιδιών, αποδείξεις για δαπάνες ιατρικής και νοσοκομειακής περίθαλψης, δίδακτρα φροντιστηρίων και ενοίκια κατοικιών, βεβαιώσεις για καταβληθέντα ασφάλιστρα ζωής, για καταβληθείσες ασφαλιστικές εισφορές και καταβληθέντες τόκους στεγαστικών δανείων πρώτης κατοικίας κ.λπ.). Μαζί με τα δικαιολογητικά καλούνται να προσκομίσουν για έλεγχο και τις αποδείξεις που απαιτούνται για την κατοχύρωση του αφορολόγητου ορίου των 5.000 ευρώ!

«Καμπάνες»

Σε κάθε περίπτωση που αποδεικνύεται ότι πράγματι ο φορολογούμενος επιχείρησε να αποκρύψει εισόδημα, είτε δηλώνοντας λιγότερα από αυτά που εισέπραξε είτε διογκώνοντας τις εκπιπτόμενες δαπάνες του, επιβάλλονται σ’ αυτόν οι προβλεπόμενες κυρώσεις, δηλαδή πρόστιμα και πρόσθετοι φόροι για υποβολή ανακριβούς φορολογικής δήλωσης.

Ακόμη χειρότερες προβλέπεται να είναι οι συνέπειες για όσους φορολογούμενους διαπιστώνεται ότι υπέβαλαν εικονικές φορολογικές δηλώσεις, με ψευδή στοιχεία για τα καταβληθέντα εισοδήματα, τους παρακρατηθέντες φόρους και τις εκπιπτόμενες δαπάνες, με σκοπό να εισπράξουν παράνομα επιστροφή φόρου. Στις περιπτώσεις αυτές, οι φορολογούμενοι, πέραν των διοικητικών κυρώσεων που θα υφίστανται, θα παραπέμπονται στον εισαγγελέα για απόπειρα εξαπάτησης του Δημοσίου.

Υποπτο το 5%

Αυτή η νέα αυτόματη διαδικασία ελέγχων και διασταυρώσεων των στοιχείων που αναγράφουν οι φορολογούμενοι στις ηλεκτρονικά υποβαλλόμενες δηλώσεις έχει οδηγήσει μέχρι στιγμής στον εντοπισμό 270 «ύποπτων» δηλώσεων σε σύνολο 5.500 που είχαν υποβληθεί μέχρι το βράδυ της περασμένης Κυριακής! Δηλαδή, το 5% των δηλώσεων που υποβλήθηκαν μέχρι το βράδυ της Κυριακής παραπέμφθηκε για έλεγχο στις αρμόδιες ΔΟΥ.

Οι βάσεις δεδομένων

Σύμφωνα με πληροφορίες, οι αυτόματοι έλεγχοι της ειλικρίνειας των στοιχείων που δηλώνουν οι φορολογούμενοι στις φετινές ηλεκτρονικά υποβαλλόμενες δηλώσεις βασίζονται:

* Σε στοιχεία που έχει ήδη στη διάθεσή της η ΓΓΠΣ για τα πραγματικά ποσά αποδοχών που καταβλήθηκαν το 2012 σε εκατομμύρια μισθωτούς και συνταξιούχους, καθώς επίσης και για τα ποσά των φόρων που παρακρατήθηκαν από τις αποδοχές αυτές. Οι περισσότερες βεβαιώσεις αποδοχών που έχουν εκδώσει τα λογιστήρια των επιχειρήσεων, οι εκκαθαριστές μισθοδοσίας των δημοσίων υπηρεσιών και τα ασφαλιστικά ταμεία της χώρας υποβάλλονται ηλεκτρονικά στη ΓΓΠΣ, η οποία μπορεί να γνωρίζει το περιεχόμενό τους και να το διασταυρώνει άμεσα με τα αντίστοιχα ποσά που δηλώνουν οι φορολογούμενοι.

* Σε στοιχεία για τις προσωπικές δαπάνες που έχουν πραγματοποιήσει οι φορολογούμενοι κατά τα έτη 2010 και 2011. Η ΓΓΠΣ έχει ήδη συγκεντρώσει στοιχεία απευθείας από φορείς (επιχειρήσεις, ασφαλιστικά ταμεία, οργανισμούς, τράπεζες και ασφαλιστικές εταιρίες) για τις δαπάνες που πραγματοποίησαν οι φορολογούμενοι το 2010 και το 2011 για να εξοφλήσουν τόκους από στεγαστικά δάνεια πρώτης κατοικίας, ασφαλιστικές εισφορές, ασφάλιστρα ζωής και δίδακτρα φροντιστηρίων, δηλαδή για δαπάνες οι οποίες εκπίπτουν από το φόρο εισοδήματος. Γνωρίζει έτσι το λογικό ύψος στο οποίο κινούνται κάθε χρόνο οι δαπάνες αυτές για κάθε φορολογούμενο. Συνεπώς, σε κάθε περίπτωση ηλεκτρονικά υποβαλλόμενης δήλωσης, στην οποία η ΓΓΠΣ διαπιστώνει μεγάλες αποκλίσεις από αυτό το λογικό ύψος, παραπέμπει το φορολογούμενο για έλεγχο στην αρμόδια ΔΟΥ.

* Σε στοιχεία και βάσεις δεδομένων που έχουν ήδη υποβληθεί ηλεκτρονικά στη ΓΓΠΣ για τα ακίνητα και τα Ι.Χ. αυτοκίνητα που κατέχουν οι φορολογούμενοι. Τέτοιες βάσεις δεδομένων είναι τα στοιχεία από το έντυπο Ε9, από τα υποβληθέντα έντυπα Ε1 και Ε2 των προηγούμενων ετών, καθώς και τα στοιχεία από το αρχείο των υπόχρεων καταβολής τελών κυκλοφορίας οχημάτων.

* Σε ειδικούς «αλγόριθμους» με βάση τους οποίους προσδιορίζονται αυτόματα, βάσει των εισοδημάτων που δηλώνονται, τα λογικά ανώτατα όρια στα οποία πρέπει να ανέλθουν οι δηλούμενες δαπάνες των φορολογουμένων. Π.χ. μπορεί να έχει τεθεί αυτόματα ως ανώτατο λογικό όριο δηλούμενης δαπάνης για τόκους στεγαστικού δανείου πρώτης κατοικίας το 10% ή το 15% ή το 20% του συνολικού ατομικού ή οικογενειακού εισοδήματος. Σε περίπτωση που ο φορολογούμενος δηλώσει δαπάνη τόκων πάνω από το όριο που έχει τεθεί, θεωρείται «ύποπτος» και η δήλωσή του παραπέμπεται για έλεγχο στη ΔΟΥ.

http://www.forologikanea.gr/news/automatoi-elegxoi-me-tin-upoboli-ton-forologikon-diloseon/

anon
22-06-13, 22:44
Καλα ε, πολυ super wow το taxisnet!
Σε mac, με firefox, δεν μου εκανε 'μεταφορα στη δηλωση', απο τους υποπινακες για πινακα 5!
Εσπασαν τα νευρα μου. Και δωστου μεταφορα στη δηλωση, κενά τα κουτια στη δηλωση. Και αντε παλι ξαναπέρασέ τα, και παλι μεταφορα στη δηλωση, κενά παλι στη δηλωση.
Μεχρι που σκεφτηκα οτι δεν ειναι λογικο, κατι συμβαινει.
Δοκιμασα με safari, και επιτελους, ναι, εκανε μεταφορα στη δηλωση.
Αυτο ειναι το taxisnet, που απευθυνεται σε εκατομμυρια φορολογουμενους.
Παιζει, αμα λαχει, αν γουσταρει τον υπολογιστη σου και τον browser σου. Αλλιως, τρεχαγυρευοπουλος να βρει γιατι δεν σου κανει τη μεταφορα στη δηλωση.
Ατεστάριστες εφαρμογες, και σε οποιον κάτσει.

Φαίνεται ότι ο π@π@ρ@ς developer χρησιμοποιεί Mac με Safari. Ειναι γνωστό της πάσει ότι υπάρχουν ασυμβατότητες με τους διάφορους browsers και ετσι πρέπει να δοκιμάζεις την εφαρμογή σου με διάφορους πριν το deployment. Η' να χρησιμοποιείς όσο λιγότερο γίνεται browser specific ιστορίες...

- - - Updated - - -


Υπεβαλα την δηλωση Ε1.
Γιατι, για πρωτη φορα στα χρονικά, δεν μπορω να εκτυπωσω το εκκαθαριστικό;
Στο τελος της υποβολης μου εβγαλε ενα μηνυμα οτι θα κληθω να ταχυδρομησω αποδεικτικα δαπανων στην ΔΟΥ κλπ. Σημειωτεον δε, οτι το ποσο των αποδειξεων ηταν το κλασικο 25% που οριζει ο νομος.
Επειδη ειναι να πληρωσω ελαχιστα φετος, αυτος ειναι ο λογος που δεν μπορω να τυπωσω εκκαθαριστικο;
Εχει τυχει σε αλλον να μην μπορει να τυπωσει εκκαθαριστικο, και να του βγαλει και μηνυμα οτι θα του ερθει ειδοποιηση να ταχυδρομησει αποδεικτικά δαπανων;

125435

H δε δηλωση, γραφει(κι αυτο πρωτη φορα μου συμβαινει) το εξης:

125436

Εχουν ανακοινωσει κατι σχετικο, ξερετε κατι?

Οταν το εκκαθαριστικό ειναι πιστωτικό, και υπάρχουν πχ ιατρικές δαπάνες, δωρεές και άλλα τότε ζητάνε τα χαρτιά μπας και στην βγάλουν χρεωστική ή λιγότερο πιστωτική.
Πριν στείλεις οτιδήποτε βγαλτα φωτοτυπία. Εμένα μια φορά μου ζητήσανε αποδείξεις, τα έστειλα, και "χάσανε" τις ιατρικές αποδείξεις, κοντά 5000. (είχα γέννα και άλλα για αυτό). ΤΙΣ ΧΑΣΑΝΕ... Ομως το ψυλιαστικα, και τους λέω, δεν πειράζει, τα έχω όλα σε φωτοτυπίες.... Και τα βρήκανε... ΚΟΥΦΑΛΕΣ....
Τι θα μπορούσες να κάνεις για να μην έχεις αυτό το πρόβλημα. Δεν είμαι λογιστής, αλλά δεν θα μπορούσες να κάνεις την δήλωση χωρίς όλα αυτά που βοηθούν να γίνει τόσο πιστωτική, ή έστω χρεωστική (ελάχιστη), βγάλε εκκαθαριστικό, και μετά κάνε μια τροποποιητική (με το χέρι φυσικά). Στο μεταξύ θα έχεις εκκαθαριστικό (αφού το χρειάζεσαι πιο έγκαιρα).

- - - Updated - - -


Την εστειλα και εγώ σημερα, δεν εβγαλε εκκαθαριστικο και μου λέει:

"Για να ολοκληρωθεί η εκκαθάριση της δήλωσης που υποβάλατε ηλεκτρονικά πρέπει να
προσκομίσετε ή να αποστείλετε ταχυδρομικά με συστημένη επιστολή, εκτύπωση της
δήλωσης με τα απαιτούμενα πρωτότυπα δικαιολογητικά στην αρμόδια Δ.Ο.Υ.
φορολογίας εισοδήματος, εντός 15 ημερών."

Ντάξει εχω σχετικα μεγαλη επιστροφή και θα πηγαινα ετσι και αλλιως, αλλα τι νοημα εχει η ηλεκτρονικη υποβολή, αν πρέπει να πάμε ΟΛΟΙ απο τη ΔΟΥ?

Δεν σε πιστεύουν και θέλουν τα πραγματικά παραστατικά. γιατί κακά τα ψέμματα, μπορεί να βάλω έτσι για πλάκα 5000 ευρώ σε ιατρικά, άλλα 10.000 σε δωρεες και ότι κέρδισα και 50.000 σε Τζόκερ για να δικαιολογήσω τεκμήρια και έσοδα. Αφού σε αυτές τις περιπτώσεις δεν μπορούν να το ελέγξουν. Οπως και δαπάνες. Εαν οι δαπάνες ήταν με φοροκάρτα, δεν χρειάζεται να καταθέσεις αποδείξεις δαπανών. Ισως θα έπρεπε να επιβάλουν την χρήση φοροκάρτας σε όλες τις περιπτώσεις που υπάρχει δυνατότητα φοροαπαλλαγής. Είσαι γιατρός. Αφού κόβεις απόδειξη, υποχρεωτικά φοροκάρτα. Και σε όποια άλλη σχετική περίπτωση, και να μην πιάνεται παραμόνο εαν είναι με φοροκάρτα. Η΄δεν χρειάζεται καν φοροκάρτα. Να μπαίνει σε ένα σύστημα ο γιατρός, ο επαγγελματίας, η κλινική κλπ σε ιστότοπο, και να δηλώνει την δαπάνη (στοιχεία παραστατικού, όπως ημερομηνία, αριθμός απόδειξης, ΑΦΜ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥ, και ποσό). Μόνον αυτά, τίποτε άλλο. Τέσσερα νουμεράκια. Και τέλος.

ΟΛΑ ΕΓΩ;;;;;;

ΥΓ. Και μην μου πείτε πως σκ@τ@ θα γίνει αυτό, είναι πανεύκολο, και όλοι οι γιατροί πλέον έχουν υπολογιστή συνδεδεμένο στο ιντερνετ για να συνταγογραφούν αποδείξεις. Ολες οι κλινικές, νοσοκομεία, διαγνωστικά κέντρα επίσης. Εδώ όλοι πλέον σχεδόν έχουν ιντερνετ απο το smartphone τους.... Θα μπαίνει ο γιατρός, ή ο ελεύθερος επαγγελματίας σε "κλειδωμένη" με πιστοποιητικό ασφαλείας για ασφάλεια στο site του ΥΠΟΙΚ και θα βάζει αυτά τα τέσσερα νουμεράκια και τέλος.

- - - Updated - - -


θεωρητικά, κάθε χρόνο κάποιοι πηγαίναν, σε δειγματοληπτικούς ελέγχους...
σε πρώτη φάση θα έλεγα πως δεν είναι παρά σύμπτωση, αλλά θα φανεί στην συνέχεια, όταν αρχίσει ο κόσμος τελικά να υποβάλει της δηλώσεις του.

Δεν νομίζω. Και σε μένα πρόπερυσι που ήταν πιστωτικός, έτσι μου κάνανε. Πήγα τα παρέδωσα ο ίδιος, έναν τεράστιο φάκελο με αποδείξεις, ιατρικές και άλλες (όλα τα θέλανε). Τα πετάξανε σε ένα μεγάλο κουτί. Θα τα δούμε μου είπαν, θα σε καλέσουμε όταν έρθει η σειρά σου. Τα έδωσα αρχές Ιουλίου, τελος Σεπτέμβρη ακόμη τίποτε. Επερνα συνέχεια τηλέφωνο. Δεν είχαν κόσμο και αργούσαν. Τέλος κατα μέσα Οκτωβρίου εδέησε να έρθει η σειρά μου, πήγα απο εκεί, όπως σας είπα είχαν "χαθεί" οι ιατρικές (που με έκαναν πιστωτικό) όλως τυχαίως, τους λέω δεν μπορεί εκεί πρέπει ναναι, αλλά έχω και φωτοτυπίες απο όλα (βασικά σκαναρισμένα τα είχα, σιγά μην φωτοτυπύσα τόσες χιλιάδες αποδείξεις, θα ήταν λογαριασμός), και τελικά "βρέθηκαν".... Μ

Μέχρι τότε όμως, δεν είχα εκκαθαριστικό... Μου είχε βγάλει ένα σαν προσωρινό, ότι δεν είναι τελικό, και μπλα μπλα μπλα.

slalom
23-06-13, 00:06
Σχεδον τα ίδια με περυσι εστειλα. Ετσι και αλλιως για επιστροφες >1500€ με φωνάζουν, αρκει να μη με ξαναφωνάξουν δευτερη φορά.

cool11
23-06-13, 00:11
Δηλαδη θελει χρονο, εχει μελλον η δουλεια με την τελικη εκκαθαριση...
Τωρα την εχω υποβαλει, δεν μπορω να την παρω πισω.
Αν χρειαστει καπου εκκαθαριστικο, τους επομενους μηνες, που δεν θα εχω τιποτε στα χερια μου(για προβλεπω μεγαλη καθυστερηση), τι θα λεω? Δεν μου εδωσε το συστημα εκκαθαριση, ή δεν ελαβα τιποτε ταχυδρομικως;

---
Κατα τα αλλα, κλεινουν συνεχεια τις διαφορες ΔΟΥ ανα την ελλαδα....αλλα απο την αλλη, στελνουν με το παραμικρο, τον κοσμο στις ΔΟΥ....

anon
23-06-13, 11:32
Δηλαδη θελει χρονο, εχει μελλον η δουλεια με την τελικη εκκαθαριση...
Τωρα την εχω υποβαλει, δεν μπορω να την παρω πισω.
Αν χρειαστει καπου εκκαθαριστικο, τους επομενους μηνες, που δεν θα εχω τιποτε στα χερια μου(για προβλεπω μεγαλη καθυστερηση), τι θα λεω? Δεν μου εδωσε το συστημα εκκαθαριση, ή δεν ελαβα τιποτε ταχυδρομικως;

---
Κατα τα αλλα, κλεινουν συνεχεια τις διαφορες ΔΟΥ ανα την ελλαδα....αλλα απο την αλλη, στελνουν με το παραμικρο, τον κοσμο στις ΔΟΥ....

Mπα, σε καλούσαν εαν ήσουν πιστωτικός πάνω απο ενα όριο, νομίζω 1000 ευρώ ή λίγο λιγότερο
Με το γεγονός ότι όλο και λιγότεροι μπορει ναναι πιστωτικοί, επειδή μειώνονται οι φοροαπαλλαγές, άρα πιστωτικοί είναι όλο και λιγότεροι. Απο του χρόνου μάλιστα που δεν θα υπάρχουν πλέον φοροαπαλλαγές, δεν θα υπάρχει ανάγκη να πας στην εφορία, γιατί δεν πρόκειται νασαι πιστωτικός, τουλάχιστον για σημαντικό ποσό.

cool11
23-06-13, 12:15
Αν εισαι πιστωτικος, πλεον, δεν το δειχνει κατα την υποβολη της δηλωσης πόσο είναι αυτό το ποσό, σε αυτη την υποτιθεμενη προσωρινη εκκαθαριση;

anon
23-06-13, 12:18
Αν εισαι πιστωτικος, πλεον, δεν το δειχνει κατα την υποβολη της δηλωσης πόσο είναι αυτό το ποσό, σε αυτη την υποτιθεμενη προσωρινη εκκαθαριση;

Ναι. Και σου λέει ότι πρέπει να κρατήσεις τα παραστατικά γιατί μπορεί να σου ζητηθούν για εξακρίβωση, οποιαδήποτε στιγμή...

mezger
23-06-13, 12:22
Η΄δεν χρειάζεται καν φοροκάρτα. Να μπαίνει σε ένα σύστημα ο γιατρός, ο επαγγελματίας, η κλινική κλπ σε ιστότοπο, και να δηλώνει την δαπάνη (στοιχεία παραστατικού, όπως ημερομηνία, αριθμός απόδειξης, ΑΦΜ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥ, και ποσό). Μόνον αυτά, τίποτε άλλο. Τέσσερα νουμεράκια. Και τέλος.

ΟΛΑ ΕΓΩ;;;;;;

ΥΓ. Και μην μου πείτε πως σκ@τ@ θα γίνει αυτό, είναι πανεύκολο, και όλοι οι γιατροί πλέον έχουν υπολογιστή συνδεδεμένο στο ιντερνετ για να συνταγογραφούν αποδείξεις. Ολες οι κλινικές, νοσοκομεία, διαγνωστικά κέντρα επίσης. Εδώ όλοι πλέον σχεδόν έχουν ιντερνετ απο το smartphone τους.... Θα μπαίνει ο γιατρός, ή ο ελεύθερος επαγγελματίας σε "κλειδωμένη" με πιστοποιητικό ασφαλείας για ασφάλεια στο site του ΥΠΟΙΚ και θα βάζει αυτά τα τέσσερα νουμεράκια και τέλος.


Αυτό έχει γίνει ήδη, ζήτησαν για το 11 και το 12 στοιχεία από φροντιστήρια, γιατρούς, τραπεζες κλπ σε xml, του τύπου ΑΦΜ - ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ - ΠΟΣΟ. Το πρόβλημα είναι ότι τα ζήτησαν κατόπιν εορτής κλασικά, οπότε η αναγραφή του ΑΦΜ ήταν προαιρετική - φαντάσου τώρα κάθε γιατρός να ψάχνει ΑΦΜ ασθενών από πρόπερσι, απλά δεν είναι εφικτό. Οπότε διασταύρωση χρήσιμη δεν μπορούν να κάνουν στις φετινές δηλώσεις.


Mπα, σε καλούσαν εαν ήσουν πιστωτικός πάνω απο ενα όριο, νομίζω 1000 ευρώ ή λίγο λιγότερο
Με το γεγονός ότι όλο και λιγότεροι μπορει ναναι πιστωτικοί, επειδή μειώνονται οι φοροαπαλλαγές, άρα πιστωτικοί είναι όλο και λιγότεροι. Απο του χρόνου μάλιστα που δεν θα υπάρχουν πλέον φοροαπαλλαγές, δεν θα υπάρχει ανάγκη να πας στην εφορία, γιατί δεν πρόκειται νασαι πιστωτικός, τουλάχιστον για σημαντικό ποσό.

Μέχρι στιγμής φαίνεται ότι δεν έχει σημασία αν είσαι πιστωτικός η όχι: στους μισθούς/συντάξεις θα βγάλουν εκκαθαρίσεις μετά την υποβολή των ΦΜΥ για να κάνουν τις διασταυρώσεις, οπότε βγάζει το μήνυμα "θα ενημερωθείτε για την εκκαθάριση...", και σε αμοιβές ελ.επ. με παρακράτηση (που δεν μπορεί να γίνει διασταύρωση γιατί δεν δηλώνονται ονομαστικά) ζητάνε τα χαρτιά εντός 15 ημερών, άσχετα με το αποτέλεσμα (το βγάζει και σε χρεωστικές).

anon
23-06-13, 13:00
To σωστό ειναι να γίνεται η καταχώρηση απο τους εκδότες για διασταύρωση, όπως γίνεται πχ απο τις εταιρίες που δίδουν αρχείο στο ΥΠΟΙΚ με πελάτες και το σύνολο των χρεώσεων/πιστώσεων ανα αφμ.

Δεν είναι καν απαραίτητο να γίνεται Online. Θα έπρεπε να δωθεί κλειδάριθμος ή κάποιος άλλος τρόπος πιστοποίησης (πχ key generator) σε όλους όσους εκδίδουν παραστατικά σε πελάτες, όχι μηχανογραφικά. Ο κάθε πελάτης που θέλει να κάνει χρήση της απόδειξης, πρέπει να δώσει τον ΑΦΜ στον εκδότη, ο εκδότης του παραστατικού, αφού θα βγάλει που θα βγάλει απόδειξη, είτε με ΑΦΜ είτε χωρίς δεν έχει σημασία. Οπότε για τα παραστατικά με ΑΦΜ (αποδειξεις) αρκεί να γίνει είτε εκείνη την στιγμή της έκδοσης (πχ μηχανογραφικά αυτόματα) είτε μετεγενέστερα (πχ στο τέλος της ημέρας, της εβδομάδας, του μήνα) να τα περάσει ο εκδότης των παραστατικών στο taxis αυτά τα 4 νουμεράκια. Ημερομηνία και αριθμός παραστατικού (ενδεχομένως και σειρά παραστατικού), ΑΦΜ πελάτη και ποσό. Ο κάθε πελάτης θα μπορεί να βλέπει τις χρεώσεις του που πέρασαν στο σύστημα ηλεκτρονικά, όπως γίνεται και τώρα με την φοροκάρτα, ώστε να μπορεί να διαπιστώσει ότι πράγματι ο γιατρός ή ελ.επαγ. το πέρασε, διαφορετικά να τον πιέσει να το κάνει. Εξάλλου θα έχει και την απόδειξη καλού κακού. Η εφορία οπότε δεν θα χρειάζεται να ζητά τίποτε απο αποδείξεις για διασταυρωση στοιχείων, τουλάχιστον απο αυτές τις κατηγορίες. Το ίδιο και στις δωρεές. Ο αποδέκτης δωρεάς θα πρέπει να καταχωρεί στο σύστημα του ΥΠΟΙΚ την δωρεά που πήρε και απο ποιόν (ΑΦΜ). Ετσι αυτομάτως δεν θα υπάρχει ανάγκη ελέγχου παραστατικών απο υπαλλήλους της εφορίας το λιγότερο για το 90% των περιπτώσεων.

Αντιθέτως, τα φαεινά μυαλά έκαναν το εξής. Απο του χρόνου, δεν θα υπάρχουν καθόλου φοροαπαλλαγές. Και τεκμήρια. Λένε ότι θα πατάξουν την φοροδιαφυγή με άλλους τρόπους (όχι ότι δεν γίνεται, αλλά τα παραθυράκια γίνανε εξώπορτες). Ετσι χαράς ευαγγέλια για γιατρούς, ελεύθερους επαγγελματίες, κλπ. Ούτε τεκμήρια, ουτε φοροαπαλλαγές. Θα σου λέει 100 χωρίς απόδειξη, 130 με απόδειξη. Με την σημερινή κατάσταση που και το τελευταίο ευρώ μετράει, πιος μ@λ@κ@ς θα ζητήσει απόδειξη; ΚΑΝΕΝΑΣ. Αρα πως θα πιάσουν την φοροδιαφυγή; Οι υπέρμαχοι λένε ότι δεν μπορεί να τα κρατάει σπίτι τα χρήματα του, αναγκαστικά θα τα πάει σε τράπεζα... Ναι π@π@ρες, όπως τα πήγε και ο κομιστής! Ναι, θα τα πάει, όμως όχι σε δική μας τράπεζα. Θα τα παει σε καμμιά τράπεζα του Λιχτενστάιν, ή καμμιά ΕΛλβετική. Ακόμα και εαν πάρει το ελληνικό κράτος φόρο απο τόκους (λέμε τώρα και καμμιά βλακεία μπας και δροσίσει), το μαύρο χρήμα και παράνομο πλούτο και την φοροδιαφυγή ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΙΑΣΕΙ.

Η' έχουν IQ ραδικιού, ή το κάνουν επίτηδες... Εσείς τι λέτε; Εγώ λέω το δεύτερο.

ΥΓ. Το σύστημα ελέγχου μέσω τραπεζών, καθώς φυσικά και των όποιων αγοροπωλησιών (ειδικα ακινήτων), αλλα κυρίως των τραπεζών, θα είχε νόημα, αν όλες, ΟΛΕΣ, οι τράπεζες σε όλον τον κόσμο μετείχαν σε επίπεδο ελέγχουν διακίνησης μαύρου χρήματος. Εδω έκλεισαν μετά απο κόπο βέβαια την αρχαιότερη τράπεζα της Ελβετίας που βρέθηκε πολλάκις υπόλογη σε διακίνηση μαύρου χρήματος, πράξη εγκληματική, και όμως το έκαναν.... Γιατί; ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!

cool11
23-06-13, 14:00
Οποτε, λογικά, τι περιμενω τωρα πια?
Να μου στειλουν ειδοποιηση να ταχυδρομησω αποδειξεις;
Να με καλεσουν στην ΔΟΥ για εξηγησεις;
Να μου στειλουν χαρτι με ειδοποιηση εκκαθαρισης;
Να μπω μετα απο καιρο στο taxis και επιτελους να μπορω να κατεβασω pdf εκκαθαριστικο;

manoulamou
23-06-13, 20:20
Οι φωστηρες που στηνουν το TAXIS
και τα αλλα συστηματα του δημοσιου θαυματουργουν συνεχως... (http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/lhksiprothesmes_ofeiles_o_nomos_pshfisthke_h_efarmogh_toy_emeine_sta_xartia.2305130.html)
:whistle:

rigas
24-06-13, 03:12
Εγω ακουσα οτι φετος οσοι λιγοι εχουν πιστωτικο, θα εισπρατουν το παραδακι εντος ολιγων ημερων(οχι οπως προπερσι, που περιμενες 80 μηνες...)


Απο του χρόνου μάλιστα που δεν θα υπάρχουν πλέον φοροαπαλλαγές, δεν θα υπάρχει ανάγκη να πας στην εφορία, γιατί δεν πρόκειται νασαι πιστωτικός, τουλάχιστον για σημαντικό ποσό.

Νομιζω θα παραμεινουν μονο οι τοκοι στεγαστικου δανειου στο 10%?
Αυτο ειναι σημαντικο ποσο, ειδικα αν εισαι στα πρωτα χρονια του στεγαστικου.

anon
24-06-13, 09:41
Εγω ακουσα οτι φετος οσοι λιγοι εχουν πιστωτικο, θα εισπρατουν το παραδακι εντος ολιγων ημερων(οχι οπως προπερσι, που περιμενες 80 μηνες...)


Πολύ αμφιβάλω. για κάνα 6μηνο με 12μηνο το κόβω. Μην ξεχνάμε ότι μαζί με τα εκκαθαριστικά, θα γίνει και η δήλωση τέκνων, ώστε όλοι, ΟΛΟΙ, να μπορούν να πάρουν επίδομα παιδιού, είτε για ένα παιδί, είτε για 4 ή 14. Ανάλογα με το εισόδημα. Οπότε ξαφνικά με τα εκκαθαριστικά, εκτός απο τα πιστωτικά, θα πρέπει να πληρωθούν και τα επιδόματα τέκνων (πλέον για όλους και όχι μόνο όσους έχουν >= 3 παιδιά) συν τα πολυτεκνικά επιδόματα, που έχουν κοπεί απο την αρχή της χρονιάς, άρα μιλάμε για αναδρομικά 6μηνών.... Πολλά τα λεφτά που πρέπει να δώσουν, και δεν το βλέπω να τα δίνουν.



Νομιζω θα παραμεινουν μονο οι τοκοι στεγαστικου δανειου στο 10%?
Αυτο ειναι σημαντικο ποσο, ειδικα αν εισαι στα πρωτα χρονια του στεγαστικου.

Δεν ξέρω. Διάβασα κάπου ότι σκοπός είναι ότι πλέον να μην υπάρχουν πιστωτικά. Εαν υπάρχουν, θα είναι συντριπτικά πολύ μικρό ποσοστό... Οπότε καταλαβαίνεις.

aragorn
24-06-13, 10:26
Τελικά ισχύει η παράταση υποβολή φορολογικών δηλώσεων για τον Οκτώβριο;

rigas
24-06-13, 11:42
Μηπως ισχυει για το Δεκεμβριο?

Basilhs23_
24-06-13, 14:14
Το ΔΝΤ σηκώνει τα χέρια ψηλά για τη φοροδιαφυγή!



Το ΔΝΤ εξηγεί σε ειδική μελέτη του το πώς οι Έλληνες προτρέπονται από το φορολογικό σύστημα να φοροδιαφύγουν για να επιβιώσουν. Η έκθεση καταγράφει όλες τις διαδικασίες που κυριαρχούν στο φορολογικό σύστημα και δίνει ελαφρυντικά στους Έλληνες για την επιλογή τους να αποκρύπτουν σημαντικό μέρος του εισοδήματός τους, στερώντας από το ελληνικό δημόσιο ταμείο σημαντικούς πόρους. Η έκθεση του Ταμείου, που έχει ολοκληρωθεί εδώ και καιρό αλλά δημοσιοποιήθηκε διακριτικά πρόσφατα, αφορά τη φορολογική διοίκηση, τη φορολογία και τη φοροδιαφυγή και ουσιαστικά εξηγείται με λεπτομέρειες γιατί το να πληρώνει κάποιος φόρους στην Ελλάδα είναι παράλογο!

Με βάση όσα αναλύονται στην έκθεση, η οποία έχει συνταχθεί από τετραμελή ομάδα εμπειρογνωμόνων του ΔΝΤ, οι λόγοι που εντοπίζονται και για τους οποίους είναι παράλογο να πληρώσει κάποιος φόρους στην Ελλάδα είναι οι εξής:

1. Η μη πληρωμή φόρων είναι ένα μέσο για να παραμείνει μια επιχείρηση ή ένας ελεύθερος επαγγελματίας στην αγορά, δηλαδή να μη βάλει λουκέτο. Όπως περιγράφεται στην έκθεση, ο φορολογούμενος που είναι καθ΄ όλα τυπικός στις φορολογικές του υποχρεώσεις χρεώνει 23% ΦΠΑ στα προϊόντα και στις υπηρεσίες του, ασφαλίζει τους εργαζομένους του και καταβάλλει συνολικές εισφορές και φόρους ύψους 43% των ακαθάριστων αποδοχών τους και καταβάλλει φόρους κερδών και εισοδήματος δηλώνοντας όλα τα εισοδήματά του. Στο τέλος, επειδή αντιμετωπίζει αθέμιτο ανταγωνισμό από επιχειρήσεις και επαγγελματίες που δεν πληρώνουν όλα τα παραπάνω και φοροδιαφεύγουν, θα αναγκαστεί να βάλει «λουκέτο»! Στην άλλη πλευρά βρίσκεται ο φοροφυγάς, ο οποίος δεν χρεώνει ή «τσεπώνει» τον ΦΠΑ 23%, απασχολεί ανασφάλιστο προσωπικό και, παρά το γεγονός ότι δεν είναι τόσο παραγωγικός, καταφέρνει να μένει στην αγορά εκμεταλλευόμενος πολύ υψηλά περιθώρια κέρδους λόγω της μη πληρωμής φόρων και εισφορών.

2. Η πληρωμή των προστίμων για την απασχόληση ανασφάλιστων εργαζόμενων είναι πιο συμφέρουσα σε σχέση με την πληρωμή των εισφορών για τους εργαζομένους! Η επιχείρηση που είναι τυπική επιβαρύνεται με ένα συνολικό εργατικό κόστος για φόρους και εισφορές ύψους 43% των ακαθάριστων αποδοχών των εργαζόμενων. Αντίθετα, η επιχείρηση που απασχολεί ανασφάλιστους κατά μέσο όρο ελέγχεται από την Επιθεώρηση Εργασίας μία φορά κάθε 10 χρόνια και, εφόσον εντοπιστεί ανασφάλιστη εργασία, τότε της επιβάλλεται πρόστιμο 500 ευρώ για κάθε ανασφάλιστο εργαζόμενο. Δηλαδή το πρόστιμο είναι ο μισθός, οι εισφορές και οι φόροι για έναν μόνο μήνα ενός εργαζόμενου. Οι συντάκτες της έκθεσης σημειώνουν ότι ο νόμος προβλέπει και την ποινή της διακοπής λειτουργίας, η οποία όμως επιβάλλεται σπανίως.

3. Η μη δήλωση του εισοδήματος επιφέρει μικρότερες κυρώσεις από τη δήλωσή του και τη μη πληρωμή των σχετικών φόρων στη συνέχεια. Ο φορολογούμενος ο οποίος δηλώνει όλο το εισόδημά του βρίσκεται αντιμέτωπος με τη βεβαίωση του φόρου. Για να πληρώσει, μπορεί να δανειστεί από μια τράπεζα με τραπεζικό επιτόκιο. Αν δεν πληρώσει, θα χρεωθεί με μηνιαίο επιτόκιο 1% και θα αντιμετωπίσει τον κίνδυνο να διωχθεί και ποινικά. Ο φορολογούμενος που δεν θα δηλώσει το εισόδημά του είναι σχετικά απίθανο να εντοπιστεί από τις φορολογικές Αρχές. Ακόμα και αν εντοπιστεί, θα μπορέσει να συμβιβαστεί με την Εφορία για να πληρώσει πολύ λιγότερα από τα πρόστιμα που του επιβάλλονται, ενώ παύει και η ποινική του δίωξη. Μάλιστα, εφόσον πληρώσει και εφάπαξ τα πρόστιμα που θα του επιβληθούν, γλυτώνει και επιπλέον 5%.

4. Η αναμονή για την επόμενη ρύθμιση τμηματικής εξόφλησης οφειλών. Ο φορολογούμενος που είναι συνεπής στις φορολογικές του υποχρεώσεις πληρώνει στην ώρα τους όλους τους φόρους που του βεβαιώνονται. Ο φορολογούμενος που δεν είναι συνεπής περιμένει την επόμενη ευεργετική ρύθμιση. Εφόσον και πάλι δεν μπορεί να πληρώσει, τότε σταματά να πληρώνει και περιμένει την επόμενη ευεργετική ρύθμιση τμηματικής εξόφλησης που θα προσφέρει έκπτωση στις προσαυξήσεις.

5. Είναι πιο συμφέρον να προσφύγεις στα δικαστήρια, παρά να πληρώσεις τους φόρους που σου βεβαιώνονται μετά τη διενέργεια ενός φορολογικού ελέγχου. Όπως σημειώνουν οι συντάκτες της έκθεσης του ΔΝΤ, ο φορολογούμενος που εντοπίζεται να φοροδιαφεύγει βρίσκεται αντιμέτωπος με τη βεβαίωση πρόσθετων φόρων, προστίμων και προσαυξήσεων. Αυτούς τους πρόσθετους φόρους μπορεί να τους πληρώσει σε έως και 36 μηνιαίες δόσεις. Ωστόσο, λίγοι πληρώνουν. Συμφέρει να ακολουθήσουν μια διαφορετική οδό διαφυγής. Προσφεύγουν στη δικαιοσύνη, όπου η συζήτηση της υπόθεσής τους καθυστερεί έως και 10 χρόνια για να πραγματοποιηθεί. Μάλιστα, σε πολλές περιπτώσεις οι αποφάσεις των δικαστηρίων δικαιώνουν τους φοροφυγάδες.

6. Χορηγούνται συνεχείς παρατάσεις στις προθεσμίες εκπλήρωσης των φορολογικών υποθέσεων. Οι φορολογούμενοι που είναι συνεπείς εκπληρώνουν τις φορολογικές τους υποχρεώσεις εγκαίρως και πληρώνουν και τους φόρους τους εγκαίρως. Αντίθετα, πολλοί περιμένουν τη χορήγηση παράτασης, η οποία συνήθως δίνεται, και καθυστερούν με αυτόν τον τρόπο και την πληρωμή των φόρων.

7. Οι φορολογούμενοι νιώθουν ότι οι φόροι τους δεν έχουν κάποια ανταποδοτικότητα. Καλούνται να πληρώσουν φόρους και την ίδια στιγμή ξοδεύουν αδρά για βασικές κρατικές υπηρεσίες, όπως είναι η παιδεία, η υγεία και οι μεταφορές. Στην παιδεία τα νοικοκυριά αιμορραγούν οικονομικά, λόγω της παραπαιδείας (φροντιστήρια κ.λπ.), ενώ στην υγεία αναγκάζονται να πληρώνουν ποσά κάτω από το τραπέζι, όπως είναι το γνωστό «φακελάκι». Στις μεταφορές αναγκάζονται να πληρώνουν πολύ ακριβά διόδια για τη χρήση αυτοκινητοδρόμων. Την ίδια στιγμή, οι υπηρεσίες που παρέχει το κράτος είναι στην καλύτερη περίπτωση χαμηλής ποιότητας σε σχέση με τους φόρους που καλούνται να πληρώσουν οι φορολογούμενοι.

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/14166

cool11
24-06-13, 17:25
Το ΔΝΤ εχει σηκωσει ψηλα τα χερια με οσα 'βρηκε' στην ελλαδα...
Ειχαν παει σε διεφθαρμενες χωρες, αλλα εδω στο ελλαντα ειχαν κανει επιστημη την λαμογιά.

Κατα τα αλλα, το ιδιο το συστημα σε σπρωχνει στην παρανομια, με τον ενα ή τον αλλο τροπο.
Και τελικα, ο μονος σιγουρα χαμενος στην ελλαδα, ειναι ο συνεπής πολίτης.
Γι αυτο καταντησε η χωρα, μια χωρα διεφθαρμενων, και νορμαλ ανθρωπος συνεπης/ευνομουμενος δεν μπορει να επιβιωσει και πρεπει να μεταναστευσει.

giwrgosth
25-06-13, 12:27
Υπάρχει καμία ενημέρωση για τους τόκους καταθέσεων?
Θα μπουν τελικά αυτόματα, θα στείλουν οι τράπεζες κάτι, θα πάμε να τους πάρουμε?

21706
25-06-13, 12:35
Περιμένουμε να ορκιστεί ο Στουρνάρας και μετά βλέπουμε...

Revolution
25-06-13, 12:39
Το γεγονός πάντως πως ανυπομομονούμε να κάνουμε ότι μας πουν είναι πρωτοφανές, ειδικά στο κομμάτι των καταθέσεων αντί να ακουστεί ένα ηχηρό πάρτε τ@@ όλοι ρωτανε "πείτε μου πως θέλετε να σας τα δώσω" :lol:

giwrgosth
25-06-13, 13:25
Το γεγονός πάντως πως ανυπομομονούμε να κάνουμε ότι μας πουν είναι πρωτοφανές, ειδικά στο κομμάτι των καταθέσεων αντί να ακουστεί ένα ηχηρό πάρτε τ@@ όλοι ρωτανε "πείτε μου πως θέλετε να σας τα δώσω" :lol:
Φορολογική δήλωση κάνω, τι θα πρέπει να κάνω δηλαδή, να μη δηλώσω 50-100 ευρώ τόκους και να με σκίσουν γιατί τους έκρυψα?
Να υποθέσω πως εσύ την παραδίνεις λευκή, ή δεν κάνεις καθόλου δήλωση?

honda22
25-06-13, 13:55
Ούτε εγώ έγραψα τόκους.
Δεν έχω κιόλας..

Basilhs23_
25-06-13, 14:46
Φορολογική δήλωση κάνω, τι θα πρέπει να κάνω δηλαδή, να μη δηλώσω 50-100 ευρώ τόκους και να με σκίσουν γιατί τους έκρυψα?
Να υποθέσω πως εσύ την παραδίνεις λευκή, ή δεν κάνεις καθόλου δήλωση?

Πάνω από 250ευρώ θα δηλώνονται. Έτσι και αλλιώς δεν πρόκειται να ασχοληθούν με τέτοια ποσά γιατί φορολογούνται στην πηγή. Εκτός αν μιλάμε όχι για 50-100 ευρώ αλλά για 5000-10000. Το να κάθεται κανείς να τρελένεται και να ψάχνει τι θα γίνει για να δηλώσει 150 ψωροευρώ μου κάνει και εμένα εντύπωση.

giwrgosth
25-06-13, 15:06
Το να κάθεται κανείς να τρελένεται και να ψάχνει τι θα γίνει για να δηλώσει 150 ψωροευρώ μου κάνει και εμένα εντύπωση.
Δεν ξέρω πόσα είναι, μπορεί να είναι και 500 και δεν τρελαίνομαι, απλά ρωτάω να ξέρω τι θα κάνω.
Αν ήταν 10.000 δε θα το συζητούσα, όσοι έχουν τόσα από τόκους είναι εξ ορισμού φοροφυγάδες, οπότε δεν ασχολούνται.

aleex
25-06-13, 15:50
κάπου διάβασα στο κφε (κώδικας φορολογίας εισοδήματος) ότι οι νέοι ελεύθεροι επαγγελματίες δεν θα φορολογούνται με 26% αλλά με 13% για τα 3 πρώτα χρόνια. εγώ που είχα μαγαζί μεταξύ 1986-1994 (έχουν περάσει από τότε που το έκλεισα 19 χρόνια!!:lol:) θα θεωρηθώ νέος η παλιός αν αποφάσιζα να ξανακάνω έναρξη; :hmm:

slalom
25-06-13, 20:57
Παλιουρας!

cool11
26-06-13, 09:31
Το γεγονος οτι δεν βγαζει εκκαθαριση, και σε μενα και σε αλλους, με 'πονηρεύει'.
Τους εχω ικανους να σκαρφιστούν διάφορα, προκειμένου, να κανουν τον κόσμο να πληρώσει με καποιο τροπο.

Δεν θα ξεχάσω το 2010, που με τις ιστορίες του παπακωνσταντίνου, είχα πάρει επιστροφή, και το φθινόπωρο εβγαλαν το φιρμανι για την εκτακτη εισφορα και μου τα ξαναπηραν ολα πισω.

Ετσι και τωρα. Εκανα τη δηλωση, ολα καλα, 'ευχαριστουμε που υποβαλλατε τη δηλωση σας', αλλα οσο για τελικο 'ξεμπερδεμα'=εκκαθαριση για να ηρεμησω, ε γι αυτο 'θα ενημερωθειτε στο ....απωτερο μελλον για την εκκαθαριση σας, επειτα απο τον ελεγχο των στοιχειων, μπλα μπλα'

Ειμαι πολυ υποψιασμενος, κανω ασχημες σκεψεις με τους μαφιοζους που μας κυβερνουν... :(

manoulamou
26-06-13, 10:21
Τελικά ισχύει η παράταση υποβολή φορολογικών δηλώσεων για τον Οκτώβριο;

Μήπως ισχύει για τον Δεκέμβριο;

Υπάρχει καμία ενημέρωση για τους τόκους καταθέσεων?
Θα μπουν τελικά αυτόματα, θα στείλουν οι τράπεζες κάτι, θα πάμε να τους πάρουμε?
ΑΛΑΛΟΥΜ ΑΛΑΛΟΥΜ:whistle:

Περιμένουμε να ορκιστεί ο Στουρνάρας και μετά βλέπουμε...
ΔΕΝ ξαναΟΡΚΙΖΟΝΤΑΙ υπουργοι οσοι ΔΕΝ αλλαζουν υπουργειο... ;)

21706
26-06-13, 11:22
Περιμένουμε λοιπόν ν' αποφασίσει χωρίς να ορκιστεί:)

Basilhs23_
26-06-13, 15:08
Διάβασα σε ένα site τα παρακάτω, ισχύουν?


ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Εν όψει της απεργίας της ΠΟΕ-Δ.Ο.Υ. την Πέμπτη και Παρασκευή, το Υπουργείο προσανατολίζεται να δώσει παράταση μέχρι και την Τρίτη 2/7/2013 για το ΦΑΠ Νομικών Προσώπων.

Ως προς την Υποβολή δηλώσεων Φυσικών Προσώπων:

To 1,2 θα υποβληθεί έως τις 22/7/2013.
Το 3,4 θα υποβληθεί έως τις 29/7/2013.
Το 5,6 θα υποβληθεί έως τις 05/8/2013.
Το 7,8 θα υποβληθεί έως τις 07/8/2013.
Το 9 θα υποβληθεί έως τις 26/8/2013.
Το 0 θα υποβληθεί έως τις 1/9/2013.

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/14201

manoulamou
26-06-13, 15:45
ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΖΕΤΑΙ λεει
δηλαδη ειναι ακομη ΦΗΜΕΣ δεν εχει βγει κατιτις επισημο...
ακομη!

Basilhs23_
26-06-13, 17:09
Αρχίσαμε πάλι το κλασσικό των προηγούμενων ετών με τις καταληκτικές ημερομηνίες ανάλογα το ΑΦΜ.

aleex
26-06-13, 17:19
Το γεγονος οτι δεν βγαζει εκκαθαριση, και σε μενα και σε αλλους, με 'πονηρεύει'.
Τους εχω ικανους να σκαρφιστούν διάφορα, προκειμένου, να κανουν τον κόσμο να πληρώσει με καποιο τροπο.
(

Τι?! ... Η εφαρμογή υποβολής του ε1 του gsis δεν βγάζει καθόλου εκκαθάριση; :evil:

giorgosk
26-06-13, 17:27
Έβγαζε παλιά............

cool11
26-06-13, 18:09
Ναι παιδια. Ηλεκτρονική υποβολή ΧΩΡΙΣ εκκαθάριση.
Ενα απο τα πιο σημαντικα χαρακτηριστικα, απο τα πλεον 'διαφημισμενα' οταν ηθελαν να σπρωξουν τον κοσμο να κανει δηλωσεις ηλεκτρονικα: ότι άμεσα(κι οχι μετα απο κατι μηνες), βλεπεις την εκκαθαριση.
Ε, ουτε κι αυτο πλεον ισχυει.
Μονο στην ελλαδα ολα τα κανουν διαστροφικα, και οχι μονο μπροστα δεν παμε, αλλα παμε και προς τα πισω.

Δηλαδη ποσο αθωα να σκεφτω εγω γι' αυτο το συμβαν?

@ ADSLgr.com All rights reserved.