PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογια εισοδηματος 2013



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

cool11
15-09-12, 20:37
Μιας και προκειται για ενα καυτο θεμα που οχι απλα βαραινει τις τσεπες μας και τη διαβιωση μας, αλλα εχει γινει πλεον σωστος εφιαλτης, για να μην μπερδευομαστε με αλλα παλιοτερα θεματα για φορολογικες δηλωσεις παλαιοτερων ετων, ανοιγω αυτο το θεμα, να παρακολουθουμε απο κοντα τις εξελιξεις, και τις νεες επιβαρυνσεις που μας ετοιμαζουν.

Θα ηθελα να ελπιζω οτι το 2013 θα ειναι φορολογικα ελαφρυτερο για την πλειοψηφια των ελληνων της διπλανης πορτας, αλλα μαλλον ετοιμαζονται να μας αποτελειωσουν.
Προς το παρον ακουμε 'προτασεις', αλλα συντομα θα τα δουμε και με σαρκα και οστα. Μας προετοιμαζουν.

Παμε λοιπον...

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2235852

sprog111
15-09-12, 23:31
Μια και αναφέρετε σχετικά στο λινκ που παρέθεσες, οσο αφορά της αποδείξεις τη στιγμή που δεν τις αθροίζουμε εμείς ή η εφορία κατά ΑΦΜ, πάντα είχα αυτή την απορία, πως ξέρουνε/ουμε ότι δεν προέρχονται από μαϊμού (clone ?) ταμειακή; Είναι φήμες ή ταμπού το θέμα της πειραγμένης ταμειακής; Η πιθανότητα να υπάρχει σχετικό κύκλωμα στην "πτωχή πλην τίμια" χώρα μας είναι ανύπαρκτη έτσι;

cool11
17-09-12, 09:39
Ραβε ξηλωνε με τα χαρτακια των αποδειξεων στο χερι:
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/ti_allazei_me_tis_apodeikseis.1930716.html

- - - Updated - - -

Περι αφορολογητου ορίου:
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231213301

cool11
20-09-12, 11:06
Τελικα λενε να το πανε στις 7000 για μισθωτους-συνταξιουχους, το αφορολογητο
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/aforologhto_sta_7_000_eyrw_gia_misthwtous_-_syntaksiouxoys.1936194.html

Bhaal
21-09-12, 07:00
Σκέφτονται να βάλουν κεφαλικό φόρο 150 ευρώ, ακατέβατα.

homo_digital
24-09-12, 08:10
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=63715135
Αλληλούια!!

cool11
28-09-12, 10:38
Θα καταργησουν τωρα και το αφορολογητο των παιδιων?
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/katarghsh_aforologhtoy_gia_paidia-aukshsh_toy_foroy_stoys_tokoys_twn_katathesewn.1946739.html

- - - Updated - - -

Δεν μπορω να υπολογισω ποτε θα γινει η εξεγερση...

cool11
29-09-12, 22:31
Αποψη αναγνωστη πανω σε οσα ακουγονται για την νεα φορολογια
http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2012/09/blog-post_3690.html

cool11
06-10-12, 17:24
Τι φόρους θα πληρώσουν οι οικογένειες με τη νέα κλίμακα
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/ti_foroys_tha_plhrwsoyn_oi_oikogeneies_me_th_nea_klimaka.1957946.html

cool11
08-10-12, 10:56
Ραβε ξηλωνε με τα χαρτακια των αποδειξεων
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/ti_allazei_me_to_neo_susthma_apodeiksewn.1960411.html

cool11
14-10-12, 21:24
Ραβε ξηλωνε με τα χαρτακια των αποδειξεων, Νο 2:
http://www.iefimerida.gr/news/71972/%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%BE%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B8%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CF%8E%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CF%84%CE%BF-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B7%CF%84%CE%AD%CE%BF-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CF%8C%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%B1#ixzz29AY8Zb97

aragorn
22-10-12, 10:23
Αν, για τους ελεύθερους επαγγελματίες, ισχύσουν το 28% φορολόγηση από το πρώτο ευρώ, προκαταβολή φόρου για την επόμενη χρήση στο 60% του καταβληθέντος φόρου της τρέχουσας χρήσης και η πλήρης κατάργηση αφορολόγητου και φοροαπαλλαγών, έχει να καεί πολύς κόσμος... Μόνο ο ένας και μοναδικός συντελεστής και η προκαταβολή φόρου σημαίνουν φόρος περίπου στο 45% του φορολογητέου εισοδήματος για κάθε ελεύθερο επαγγελματία. Αν σ΄αυτό προστεθεί ο κεφαλικός φόρος των 500 ευρώ, η έκτακτη εισφορά και τα λοιπά χαράτσια, ότι βγάζει κανείς το αποδίδει, (μαζί με τους έμμεσους φόρους), πλέον σχεδόν όλο στην εφορία...

cool11
22-10-12, 10:38
Με αυτα τα μετρα, θελουν να σταματησουν την αυτοαπασχοληση. Εγω αυτο καταλαβαινω.
Μεμονωμενος επαγγελματιας, δεν θα μπορει να σταθει, εκτος αν κανει ΤΟΥΣ τζιρους.
Οποτε, θα πρεπει να γινουν 'ενωσεις', ή να γινουν καπου υπαλληλοι.
Το στυλ 'δεν εχω αφεντικο πανω απο το κεφαλι μου', μαλλον τελειωσε, ή το τελειώνουν καπου εδω, βιαίως.
Σε σπρωχνει στο 'γινε υπαλληλος', 'παρε και ενα ξεροκομματο μισθο' και τελος.
Ετσι καταλαβαινω εγω αυτα τα μετρα.

Νικαετός
22-10-12, 12:01
Κάπου άκουσα το εξής (προς την εφορία)

Πάρτε το εισόδημά μου και αφήστε μου τους φόρους...

Revolution
22-10-12, 12:49
Ο μονος τροπος να επιβιωσεις απο την επερχομενη φοροεπιδρομη του 2013 ειναι να φοροδιαφυγεις οσο περισσοτερο μπορεις.

cool11
29-10-12, 14:13
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/meiwseis_forwn_gia_eisodhmata_ews_25_000_eyrw.1987857.html

Καλα, μειωσεις δεν υπαρχει περιπτωση να δει κανεις...

cool11
31-10-12, 20:00
Εχει διαβασει τιποτε σχετικο κανεις, αν προκειται να επιτραπει σε συζυγους, να υποβαλλουν ξεχωριστα φορολογικη δηλωση, από το χρονου;
Σημερα, εντος του συστηματος του Ε9, διαβαζω το εξης σχετικο/συναφες:

"Για το έτος 2012, η δήλωση στοιχείων ακινήτων υποβάλλεται με ηλεκτρονικό τρόπο και ατομικά από κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο, το οποίο είναι ενεργός χρήστης των υπηρεσιών του TAXISnet.
Σε περίπτωση που η σύζυγος δεν είναι πιστοποιημένη χρήστης του TAXISnet παρέχεται η δυνατότητα υποβολής της δήλωσής της, με τους κωδικούς πρόσβασης του συζύγου της, όπως τα στοιχεία του προκύπτουν από τα αρχεία μητρώου της Υπηρεσίας μας. Από τη στιγμή όμως που αποκτήσει δικούς της κωδικούς πρόσβασης, θα μπορεί πλέον αποκλειστικά και μόνο με αυτούς να εισέλθει στην εφαρμογή."

Μηπως αραγε, μπορει αυτο να γινει και για τον φορο εισοδηματος φυσικων προσωπων;
Να βγαλει δηλαδη η συζυγος δικους της κωδικους, και να υποβαλει ξεχωριστη φορολογικη δηλωση;

aragorn
31-10-12, 22:47
Εχει διαβασει τιποτε σχετικο κανεις, αν προκειται να επιτραπει σε συζυγους, να υποβαλλουν ξεχωριστα φορολογικη δηλωση, από το χρονου;
Σημερα, εντος του συστηματος του Ε9, διαβαζω το εξης σχετικο/συναφες:

"Για το έτος 2012, η δήλωση στοιχείων ακινήτων υποβάλλεται με ηλεκτρονικό τρόπο και ατομικά από κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο, το οποίο είναι ενεργός χρήστης των υπηρεσιών του TAXISnet.
Σε περίπτωση που η σύζυγος δεν είναι πιστοποιημένη χρήστης του TAXISnet παρέχεται η δυνατότητα υποβολής της δήλωσής της, με τους κωδικούς πρόσβασης του συζύγου της, όπως τα στοιχεία του προκύπτουν από τα αρχεία μητρώου της Υπηρεσίας μας. Από τη στιγμή όμως που αποκτήσει δικούς της κωδικούς πρόσβασης, θα μπορεί πλέον αποκλειστικά και μόνο με αυτούς να εισέλθει στην εφαρμογή."

Μηπως αραγε, μπορει αυτο να γινει και για τον φορο εισοδηματος φυσικων προσωπων;
Να βγαλει δηλαδη η συζυγος δικους της κωδικους, και να υποβαλει ξεχωριστη φορολογικη δηλωση;

Όχι δεν γίνεται αυτό.
Μόνο αν δηλωθεί στην εφορία πως το ζεύγος είναι σε διάσταση και κατοικούν χωριστά. Και πάλι δεν είμαι απολύτως βέβαιος (κάποτε το είχε καταφέρει ένας φίλος μου, αλλά είχε ιδρώσει πάρα πολύ).

cool11
01-11-12, 09:20
Δηλαδη η χωριστη δηλωση, συμφωνα με την παραπανω διατυπωση (μπειτε στο taxis-E9 να το δειτε), προβλεπεται μονο για το Ε9?

no_logo
02-11-12, 14:32
ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΦΟΠΛΙΣΤΕΣ 80 ΕΚ. ΕΥΡΩ, ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΑΠΗΡΟΥΣ 82 ΕΚ. ΕΥΡΩ!


Του Ν.ΜΠΟΓΙΟΠΟΥΛΟΥ*

Πρόκειται για ένα από τα χαρακτηριστικότερα παραδείγματα όσον αφορά στο... «μεγαλείο» της πολιτικής τους.

Προσέξτε:

Στο κείμενο του «Μεσοπρόθεσμου Πλαισίου Δημοσιονομικής Στρατηγικής 2013 - 2016» (ΜΠΔΣ), που παρουσίασε χτες η κυβέρνηση, περιλαμβάνονται αναλυτικοί πίνακες με τις «προτεινόμενες παρεμβάσεις» στα δημοσιονομικά, με στόχο - πάντα - τη «σωτηρία» της χώρας.

Μια από τις «προτεινόμενες παρεμβάσεις» - σσ: για τη «σωτηρία» της χώρας - είναι κι αυτή που καταγράφεται στη σελίδα 34 του «ΜΠΔΣ».

Εκεί, λοιπόν, διαβάζουμε ότι η κυβέρνηση σχεδιάζει να βάλει χέρι στο... μεγάλο κεφάλαιο και συγκεκριμένα στους εφοπλιστές!

Τι σχεδιάζει; Να αυξήσει, λέει, τη φορολόγηση των πλοίων, ώστε μέσα στο 2013 να εισπράξει από τους εφοπλιστές φόρους που θα ανέλθουν στο... ιλιγγιώδες ύψος των 80 εκατ. ευρώ!

Αυτά τα... 80 εκατομμύρια ευρώ η κυβέρνηση θα τα πάρει - επαναλαμβάνουμε - από τους εφοπλιστές.

Από αυτούς, δηλαδή, που μέσα στους πρώτους επτά μήνες του 2012, δαπάνησαν πάνω από 2 δισ. δολάρια για την απόκτηση μεταχειρισμένων πλοίων και που μέχρι το τέλος του 2012 υπολογίζεται ότι οι παραγγελίες τους σε νεότευκτα πλοία θα υπερβούν τα 6 δισ. δολάρια!

*

Για να γίνει τώρα σαφέστερος ο ταξικός «κανιβαλισμός» των ανθρώπων που συντάσσουν, που ψηφίζουν και εφαρμόζουν τα μνημόνια, αξίζει να γίνει μια σύγκριση με την άλλη «προτεινόμενη ρύθμιση». Αυτή που περιλαμβάνεται στην αμέσως προηγούμενη σελίδα, στη σελίδα 33 του «ΜΠΔΣ».

Εκεί βλέπουμε ότι από την καρμανιόλα που ετοιμάζουν οι καλοί κυβερνώντες δε γλιτώνει κανένας. Ούτε καν οι ανάπηροι!

Οι «σωτήρες», λοιπόν, έχουν αποφασίσει να κόψουν δαπάνες μέχρι και από τη μετακίνηση των αναπήρων.

Και τι προβλέπουν; Οτι από τον «Εξορθολογισμό κανόνων αποζημίωσης μετακίνησης για άτομα με αναπηρία» (όπως έχουν βαφτίσει τον συγκεκριμένο κωδικό), το 2013 θα αφαιρέσουν από τους αναπήρους κονδύλι ύψους... 82 εκατ. ευρώ!

Με άλλα λόγια:

Στην Ελλάδα του Σαμαρά, του Βενιζέλου και του Κουβέλη (σ.σ.: ως γνωστόν στα δημοσιονομικά η ΔΗΜΑΡ δε διαφωνεί...) ο επιμερισμός του κόστους της «σωτηρίας» προβλέπει ότι οι μεν εφοπλιστές θα πληρώσουν 80 εκατ. ευρώ, οι δε ανάπηροι (που προφανώς βρίσκονται σε λιγότερο δεινή θέση από τους αναξιοπαθούντες εφοπλιστές) θα πληρώσουν 82 εκατ. ευρώ...

*

ΥΓ:Πάλι καλά που στο πρόγραμμά τους δεν προβλέπουν την απευθείας εξόντωση των αναπήρων με εκείνη την παλιά μέθοδο, τη ρίψη τους, δηλαδή, στον Καιάδα.

Ισως η εξήγηση να βρίσκεται στο γεγονός ότι για να μαζέψουν τους αναπήρους και να τους οδηγήσουν στον Καιάδα, όσο να 'ναι υπάρχει ανάγκη για κάποιες δαπάνες μετακίνησης. Που - ευτυχώς σε αυτή την περίπτωση - κόπηκαν από το «ΜΠΔΣ»...

Παρασκευή 2 Νοεμβρίου 2012
http://www.iskra.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=9907:mpogiopoylos-rizospastis-efoplistes-anaphroi&catid=58:oikonomiki-politiki&Itemid=182

profitis
12-11-12, 15:23
Χαιρετώ όλη τη κοινότητα του fora,

ορισμένες μαζεμένες ερωτήσεις περι φορολογίας κτλ γιατι απ' όσο εχω ψάξει δεν εχω βγάλει 100% ακρη.

1) Μέχρι τώρα είμαι γραμμένος σε ΔΟΥ στην Αθήνα. Γίνεται να κάνω έναρξη επαγγέλματος σε ΔΟΥ στην επαρχία και ανα αποδίδω εδώ τον ΦΠΑ ; Πρέπει μήπως να μεταφέρθω συνολικα σαν φορολογούμενος στη ΔΟΥ εδω στα χανιά που θέλω να το κάνω αυτό;

2) Παρακράτηση φόρου εισοδήματος...Εδώ ειναι να κλαίμε και να γελάμε μαζί. Το 30% παρακράτηση που αναφέρανε θα το εφαρμοσουν τελικα; Απ' όσο εχει καταλαβει δεν εχει ψηφιστει ακομη.

3) Θα έχω μόνο εναν εργοδότη (μπλοκάκιας) οπότε μάλλον συνολικα δεν θα εχω το καθεστως μισθωτου; Δηλαδή θα ειναι το αφορολόγητο όριο στα 5.000 € με αρχικο συντελεστη 10% απο τα 5 χιλιαρικα ως τα 9 χιλιαρικα; Βεβαια αν ψηφίσουν παρακράτηση 30% ακομη και σαν "μπλοκακιας" απ' όσο εχω καταλαβει δεν τη γλυτώνουμε τη κράτηση ; :evil: Πραγματικα αν ισχυει κατι τετοιο θα ειναι γ@μ@σετ@ γιατι τα λεφτα τωρα τα χρειαζεται κανεις και αν κρίνω απο την συστηματικότητα και το ποσο επιμελης ειναι το κρατος στις επιστροφες προς τους ιδιωτες, σωθηκαμε...σε 1,5 - 2 χρονια θα παιρνεις πίσω τα λεφτα, ελεοc.

4) Κρατήσεις υπερ ΟΓΑ που ισχύουν; Σε ελευθερία επαγγελματα με απόδειξη επαγγελματικης δαπάνης (χωρις ΦΠΑ αν εισαι κατω απο τα 5000) κρατάγανε 3.6% υπερ ΟΓΑ. Ισχύει το ίδιο και για ελευθερους επαγγελματικες/ ατομική επιχείρηση παροχής υπηρεσίων;

5) Τεκμήρια: Φέτος μόνο απο ενα αμάξι που έχω στο ονόμα μου και κάτι αλλο που δεν το εχω καταλαβει ακομη (ΔΑΠΑΝΕΣ ΠΑΡ.1 ΑΡΘ.9 ΚΦΕ) εφθασα στις 8200 τεκμαρτο εισόδημα, χωρις να εχω εισόδημα, με συντηρούσανε οι δικοι μου ! Μαλλον το παραπάνω αρθρο ειναι τεκμαρτές δαπάνες ιδιοκατοίκησης;

6) Φαντάζομαι πως αν εισπράξω φέτος έστω χ ευρώ, το φορολογητέο εισόδημα μου δεν θα είναι 8200 + χ ? Αν δηλαδή φέτος δηλώσω και το συμβόλαιο του σπιτιου που θα νοικιασω (ως τωρα δεν νοικιαζα) να φανταστω πως θα ειναι 8200 + χ + τεκμήριο σπιτιου;

Πραγματικα δεν συμφέρει να μενεις πλεον σ' αυτη τη χωρα...

cool11
14-11-12, 11:34
Περι αφορολογητου
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/gia_poioys_katargeitai_to_aforologhto.2009393.html

cool11
15-11-12, 12:18
Ενοικια, τεκμηρια ΙΧ και αλλα τινά
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/pws_tha_forologountai_ta_enoikia.2010975.html

sprog111
15-11-12, 12:26
Πρώτα να έχουμε δουλειά κτλ για να έχουμε εισόδημα παιδιά και μετά τα φορολογούμε...

Revolution
15-11-12, 12:28
Ενοικια, τεκμηρια ΙΧ και αλλα τινά
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/pws_tha_forologountai_ta_enoikia.2010975.html

Λες και δεν ειχαν ηδη αρκετους λογους να φοροδιαφυγουν οι κατοχοι ακινητων :D
Τρομερα μυαλα στα υπουργεια, πανε χαμενοι τετοιοι φωστηρες.

cool11
15-11-12, 13:21
Μπα, αυτοι ειναι δωσε φορους στο λαο.
Να δω τι θα μαζεψουν απο τον κοσμο που εχει στην κυριολεξια στεγνωσει.
Ο κοσμος δεν εχει να φαει, σιγα μη βρει λεφτα να πληρωσει φορους.

kover
15-11-12, 13:33
Αυτό που κάνουν με τα ενοίκια είναι αστείο.

Ελπίζουν να πληρώνει ο ενοικιαστής π.χ. 500€ το μήνα χωρίς να παίρνει ούτε ευρώ εκπτωσης και ο ιδιοκτήτης να φορολογείται για ολόκληρο το ποσό.

Δεν υπάρχει ένας άνθρωπος να τους πει πως η Ελλάδα θα γεμίσει εκτός από πραγματικούς άστεγους και στα χαρτία άστεγους.

cool11
19-11-12, 11:05
http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2253744

cool11
26-11-12, 12:23
Μιλαμε ειμαστε πολυ σοβαρη χωρα.
Καθε μερα λενε αλλα για τη φορολογια.
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/aforologhto_sta_9_000_eyrw.2026151.html

- - - Updated - - -

Ωραιο αρθρο, αξιζει να το διαβασετε
"το θέατρο του φορολογικού παραλόγου"
http://www.24h.gr/node/66177

cool11
03-12-12, 11:17
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231224780
Εννοει 26χιλ. ατομικό εισοδημα ή οικογενειακο?

aroutis
03-12-12, 13:37
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231224780
Εννοει 26χιλ. ατομικό εισοδημα ή οικογενειακο?

Το πρόβλημα αυτό ειναι ή το ότι βαράνε με τον ανώτατο συντελεστη τόσο χαμηλα;

Θα ήθελα να ξέρω τι ακριβώς πρέπει να γίνει ακόμα;

marios79
03-12-12, 14:28
20 ημερες πριν τελειωσει το 2012 κ δεν ξερεις με τι συντελεστη θα φορολογηθουν τα εισοδηματα σου, ετσι απο περιεργεια, ξερει καποιος αν γινεται κατι αναλογο σε καποιο αλλη χωρα του κοσμου ??

nfotis
03-12-12, 14:59
Σημείωση από τη πηγή:



Ο συντελεστής 21% αφορά εισοδήματα από το πρώτο ευρώ και έως 18.000 ευρώ. Στο επόμενο κλιμάκιο από 18.001 έως 26.000 ευρώ ο συντελεστής αυξάνεται σε 26% και για ποσά που ξεπερνούν τα 26.000 ευρώ επιβάλλεται ο ανώτατος συντελεστής 45%.


Με άλλα λόγια, αν κάποιος βγάλει 27.000 εισόδημα, τα 1000 Ευρώ μετά τα 26.000 θα αποφέρουν φόρο στο κράτος 450 Ευρώ.
Από ότι αντιλαμβάνομαι, πρόκειται για ατομικό εισόδημα.
Οι συντελεστές δεν είναι εξωπραγματικοί, για τα όρια είμαι επιφυλακτικός.
Αλλά ας πάρουμε τη συνολική φορολογία πρώτα:

έστω ότι έχετε εισόδημα 30.000 Ευρώ (υποθετικά μιλάμε, έτσι; ).
Τα πρώτα 18.000 φορολογούνται με 21%, άρα έχουμε φόρο 3.240
Τα επόμενα (26.000 - 18.000 = 8.000) φορολογούνται με 2.080
Για τα 30.000 μένουν ακόμα (30.000 - 26.000 =) 4.000, τα οποία φορολογούνται με 45%, δίνοντας φόρο 1800 Ευρώ
Σύνολο φόρου 3.240 + 2.080 + 1.800 = 7.120 €
Άρα μένουν 30.000 - 7.120 = 22.880 € μετά την Εφορία (μέσος όρος επιβάρυνσης 23.7% περίπου)
Οι συντελεστές δεν είναι out of line, συγκρινόμενοι με Ευρώπη, από όσο ξέρω.

Για τα όρια της κλίμακας έχω μια κάποια επιφύλαξη (θα πρότεινα τα 'σκαλοπάτια' να είναι στα 20.000 και στα 28.000).
Α, και δεν έχουμε λάβει υπόψιν τις διάφορες φοροαπαλλαγές που (ακόμα) υπάρχουνε.

Τέλος πάντων, ας βγάζουμε καλά λεφτά κι ας μας φορολογεί το κράτος (από κάπου πρέπει να τα πάρει).
Και ναι, θέλω αυτοί οι συντελεστές να εφαρμοστούν σε ΟΛΟΥΣ (βουλευτές, τραπεζίτες, υπουργούς, παπάδες κτλ.).

Ν.Φ.

sdikr
03-12-12, 15:07
Σημείωση από τη πηγή:



Με άλλα λόγια, αν κάποιος βγάλει 27.000 εισόδημα, τα 1000 Ευρώ μετά τα 26.000 θα αποφέρουν φόρο στο κράτος 450 Ευρώ.
Από ότι αντιλαμβάνομαι, πρόκειται για ατομικό εισόδημα.
Οι συντελεστές δεν είναι εξωπραγματικοί, για τα όρια είμαι επιφυλακτικός.
Αλλά ας πάρουμε τη συνολική φορολογία πρώτα:

έστω ότι έχετε εισόδημα 30.000 Ευρώ (υποθετικά μιλάμε, έτσι; ).
Τα πρώτα 18.000 φορολογούνται με 21%, άρα έχουμε φόρο 3.240
Τα επόμενα (26.000 - 18.000 = 8.000) φορολογούνται με 2.080
Για τα 30.000 μένουν ακόμα (30.000 - 26.000 =) 4.000, τα οποία φορολογούνται με 45%, δίνοντας φόρο 1800 Ευρώ
Σύνολο φόρου 3.240 + 2.080 + 1.800 = 7.120 €
Άρα μένουν 30.000 - 7.120 = 22.880 € μετά την Εφορία (μέσος όρος επιβάρυνσης 23.7% περίπου)
Οι συντελεστές δεν είναι out of line, συγκρινόμενοι με Ευρώπη, από όσο ξέρω.

Για τα όρια της κλίμακας έχω μια κάποια επιφύλαξη (θα πρότεινα τα 'σκαλοπάτια' να είναι στα 20.000 και στα 28.000).
Α, και δεν έχουμε λάβει υπόψιν τις διάφορες φοροαπαλλαγές που (ακόμα) υπάρχουνε.

Τέλος πάντων, ας βγάζουμε καλά λεφτά κι ας μας φορολογεί το κράτος (από κάπου πρέπει να τα πάρει).
Και ναι, θέλω αυτοί οι συντελεστές να εφαρμοστούν σε ΟΛΟΥΣ (βουλευτές, τραπεζίτες, υπουργούς, παπάδες κτλ.).

Ν.Φ.

και ο ΦΠΑ, και το χαράτσι, και το τάδε και εκείνο.
Μετά θα ψάχνει γιατί ανεβαίνει η ανεργία

gcf
03-12-12, 15:13
20 ημερες πριν τελειωσει το 2012 κ δεν ξερεις με τι συντελεστη θα φορολογηθουν τα εισοδηματα σου, ετσι απο περιεργεια, ξερει καποιος αν γινεται κατι αναλογο σε καποιο αλλη χωρα του κοσμου ??
Αυτά (τα εξωφρενικά) που συζητάμε είναι για τη φορολόγηση των εισοδημάτων του 2013 το 2014.

yiapap
03-12-12, 15:33
Αυτά (τα εξωφρενικά) που συζητάμε είναι για τη φορολόγηση των εισοδημάτων του 2013 το 2014.Πηγή;
Για το 2012 τι θα ισχύσει δηλαδη; Μην ξεχνάς ότι τα εισοδήματα του 2011 φορολογήθηκαν με τις αποφάσεις Μαρτίου 2012!

nfotis
03-12-12, 15:45
και ο ΦΠΑ, και το χαράτσι, και το τάδε και εκείνο.
Μετά θα ψάχνει γιατί ανεβαίνει η ανεργία

Δυστυχώς έτσι όπως είναι τα πράγματα, φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσουμε να αποφύγουμε όλα αυτά τα αγγούρια
(ο ΦΠΑ γιατί πρέπει να αφαιρεθεί από τα εισοδήματα; Δεν είναι μέρος του εισοδήματος - εκτός αν μιλάς ως τελικός καταναλωτής και για την επιβάρυνση της τελικής τιμής του προϊόντος που αγοράζεις).

Ο μόνος τρόπος (όπως τα βλέπω εγώ) να τα αντιμετωπίσω είναι είτε να μεταναστεύσω είτε να βρω τρόπο να αυξήσω αρκετά τα εισοδήματά μου ώστε οι φόροι και τα χαράτσια να μη με 'γονατίζουν'.
Προσωπικά προτιμώ το 2ο, αλλά δεν θα εκπλαγώ αν καταλήξω στη πρώτη κουρτίνα όπως πάει το πράμα...

Και πιστεύω ότι πρέπει να μην αφήσουμε κανέναν να μας πουλάει κάτι χωρίς απόδειξη.
Τέρμα πια τα 'είμαστε large' και 'κράτα τα ρέστα' (και μετά ο κάθε περιπτεράς/ταξιτζής/κομμώτρια/whatever έκανε πάρτυ στη πλάτη μας).
Το 'γερμανικό' που παλιά κοροϊδεύαμε και πλήρωνε ο καθένας τα δικά του ίσως πρέπει να το εφαρμόσουμε.

Ν.Φ.

marios79
03-12-12, 15:49
Αυτά (τα εξωφρενικά) που συζητάμε είναι για τη φορολόγηση των εισοδημάτων του 2013 το 2014.

Μην εισαι τοσο σιγουρος οτι δεν θα ισχυσουν αναδρομικα!

sdikr
03-12-12, 16:07
Δυστυχώς έτσι όπως είναι τα πράγματα, φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσουμε να αποφύγουμε όλα αυτά τα αγγούρια
(ο ΦΠΑ γιατί πρέπει να αφαιρεθεί από τα εισοδήματα; Δεν είναι μέρος του εισοδήματος - εκτός αν μιλάς ως τελικός καταναλωτής και για την επιβάρυνση της τελικής τιμής του προϊόντος που αγοράζεις).

Ο μόνος τρόπος (όπως τα βλέπω εγώ) να τα αντιμετωπίσω είναι είτε να μεταναστεύσω είτε να βρω τρόπο να αυξήσω αρκετά τα εισοδήματά μου ώστε οι φόροι και τα χαράτσια να μη με 'γονατίζουν'.
Προσωπικά προτιμώ το 2ο, αλλά δεν θα εκπλαγώ αν καταλήξω στη πρώτη κουρτίνα όπως πάει το πράμα...

Και πιστεύω ότι πρέπει να μην αφήσουμε κανέναν να μας πουλάει κάτι χωρίς απόδειξη.
Τέρμα πια τα 'είμαστε large' και 'κράτα τα ρέστα' (και μετά ο κάθε περιπτεράς/ταξιτζής/κομμώτρια/whatever έκανε πάρτυ στη πλάτη μας).
Το 'γερμανικό' που παλιά κοροϊδεύαμε και πλήρωνε ο καθένας τα δικά του ίσως πρέπει να το εφαρμόσουμε.

Ν.Φ.

Ναι αλλά το κράτος με αυτούς τους φόρους ακριβώς αυτό κάνει, ποιος ο λόγος να πληρώσει ο άλλος ακόμα ενα 23% + τα 21-45% + χαράτσια+ εισφορές και λοιπα;

Ξεκίνησαν κάποια στιγμή με τις αποδείξεις, δεν τους βγήκε έβαλαν εισφορά αλληλεγγύης κόψανε τις αποδείξεις.
Εμένα με συμφέρει έτσι όπως το έχουν κάνει να δουλεύω μαύρα, το αφεντικό μου τον συμφέρει να με έχει μαύρα γιατί αν δηλώνει υπάλληλο έχει τεκμήριο, τον συμφέρει να πουλάει μαύρα κλπ κλπ κλπ.

Revolution
03-12-12, 16:10
Οι συντελεστές δεν είναι out of line, συγκρινόμενοι με Ευρώπη, από όσο ξέρω.


Οταν τους συγκρινεις με μια τρικοσμικη χωρα και μαλιστα σε κατασταση χρεωκoπιας, οχι μονο out of line ειναι αλλα out of earth.

aroutis
03-12-12, 16:32
Σημείωση από τη πηγή:



Με άλλα λόγια, αν κάποιος βγάλει 27.000 εισόδημα, τα 1000 Ευρώ μετά τα 26.000 θα αποφέρουν φόρο στο κράτος 450 Ευρώ.
Από ότι αντιλαμβάνομαι, πρόκειται για ατομικό εισόδημα.
Οι συντελεστές δεν είναι εξωπραγματικοί, για τα όρια είμαι επιφυλακτικός.
Αλλά ας πάρουμε τη συνολική φορολογία πρώτα:

έστω ότι έχετε εισόδημα 30.000 Ευρώ (υποθετικά μιλάμε, έτσι; ).
Τα πρώτα 18.000 φορολογούνται με 21%, άρα έχουμε φόρο 3.240
Τα επόμενα (26.000 - 18.000 = 8.000) φορολογούνται με 2.080
Για τα 30.000 μένουν ακόμα (30.000 - 26.000 =) 4.000, τα οποία φορολογούνται με 45%, δίνοντας φόρο 1800 Ευρώ
Σύνολο φόρου 3.240 + 2.080 + 1.800 = 7.120 €
Άρα μένουν 30.000 - 7.120 = 22.880 € μετά την Εφορία (μέσος όρος επιβάρυνσης 23.7% περίπου)
Οι συντελεστές δεν είναι out of line, συγκρινόμενοι με Ευρώπη, από όσο ξέρω.

Για τα όρια της κλίμακας έχω μια κάποια επιφύλαξη (θα πρότεινα τα 'σκαλοπάτια' να είναι στα 20.000 και στα 28.000).
Α, και δεν έχουμε λάβει υπόψιν τις διάφορες φοροαπαλλαγές που (ακόμα) υπάρχουνε.

Τέλος πάντων, ας βγάζουμε καλά λεφτά κι ας μας φορολογεί το κράτος (από κάπου πρέπει να τα πάρει).
Και ναι, θέλω αυτοί οι συντελεστές να εφαρμοστούν σε ΟΛΟΥΣ (βουλευτές, τραπεζίτες, υπουργούς, παπάδες κτλ.).

Ν.Φ.Καλό ειναι να κοιτάμε ένα πρόβλημα πολυδιάστατα.
Κοινώς , καλό ειναι να βλέπουμε τους συντελεστες σε συνάρτηση με την αγοραστική δύναμη που προσφέρει το εισόδημα μας.

Ειναι τελείως λάθος το να λέμε ότι ειναι in line οι φορολογικοί συντελεστές αν δεν λαμβάνουμε και βασικούς συντελεστες της οικονομιας υπόψη.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για gross υπερφορολόγηση χαμηλών εισοδημάτων.

giorgosk
03-12-12, 16:36
Η μπάλα έχει χαθεί από καιρό.
Να πληρώνουν τα κορόιδα και οι μάγκες να δηλώνουν 5000 ευρώ και και 5.000.000 καταθέσεις έξω.
Αλλά δεν έχουν τα παντελόνια να τους πιάσουν.

yiapap
03-12-12, 16:41
Καλό ειναι να κοιτάμε ένα πρόβλημα πολυδιάστατα.
Κοινώς , καλό ειναι να βλέπουμε τους συντελεστες σε συνάρτηση με την αγοραστική δύναμη που προσφέρει το εισόδημα μας.

Ειναι τελείως λάθος το να λέμε ότι ειναι in line οι φορολογικοί συντελεστές αν δεν λαμβάνουμε και βασικούς συντελεστες της οικονομιας υπόψη.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για gross υπερφορολόγηση χαμηλών εισοδημάτων.Όχι μόνο αυτό.
Τόσα χρόνια φροντίζαμε τα έξοδα μας να ισοσκελίζονται με τα έσοδα, στην καλύτερη να μένει και κάτι στην άκρη.
Μετά την κρίση με τις μειώσεις στους μισθούς παντού, με τις έξτρα εισφορές, με την άνοδο ΦΠΑ, με τα χαράτσια αυτό δυσκόλεψε.
Με αυτό πλέον δίνεται η χαριστική βολή.
Π.χ. Εγώ είχα επιστροφή φόρου ~2500€ ως Ελ.Επ. Αν δεν παίξει το θέμα "μπλοκάκιας" (εξαρτημένη σχέση) θα κληθώ να πληρώσω ~1000-1500€. Δηλαδή θα έχω μια μείωση στο μισθό μου της τάξης των 300€/μήνα ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ! Αυτό με βάζει κατευθείαν στα κόκκινα με το καλημέρα. Εκτός φυσικά αν πάω στον εργοδότη μου και του πω "Ε, αφεντικό επειδή θα πληρώσω 300€/μήνα παραπάνω, μήπως θα μπορούσες να μου δώσεις εκείνη την αυξησούλα που ξέρεις ότι μου αξίζει; Ε, καταπληκτικό αφεντικό;" :nurse:

aroutis
03-12-12, 16:43
Δυστυχώς έτσι όπως είναι τα πράγματα, φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσουμε να αποφύγουμε όλα αυτά τα αγγούρια
(ο ΦΠΑ γιατί πρέπει να αφαιρεθεί από τα εισοδήματα; Δεν είναι μέρος του εισοδήματος - εκτός αν μιλάς ως τελικός καταναλωτής και για την επιβάρυνση της τελικής τιμής του προϊόντος που αγοράζεις).

Ο μόνος τρόπος (όπως τα βλέπω εγώ) να τα αντιμετωπίσω είναι είτε να μεταναστεύσω είτε να βρω τρόπο να αυξήσω αρκετά τα εισοδήματά μου ώστε οι φόροι και τα χαράτσια να μη με 'γονατίζουν'.
Προσωπικά προτιμώ το 2ο, αλλά δεν θα εκπλαγώ αν καταλήξω στη πρώτη κουρτίνα όπως πάει το πράμα...

Και πιστεύω ότι πρέπει να μην αφήσουμε κανέναν να μας πουλάει κάτι χωρίς απόδειξη.
Τέρμα πια τα 'είμαστε large' και 'κράτα τα ρέστα' (και μετά ο κάθε περιπτεράς/ταξιτζής/κομμώτρια/whatever έκανε πάρτυ στη πλάτη μας).
Το 'γερμανικό' που παλιά κοροϊδεύαμε και πλήρωνε ο καθένας τα δικά του ίσως πρέπει να το εφαρμόσουμε.

Ν.Φ.
Δεν ειναι γερμανικό. Ολλανδικό είναι. (Go DUTCH είναι η έκφραση :) )

- - - Updated - - -


Όχι μόνο αυτό.
Τόσα χρόνια φροντίζαμε τα έξοδα μας να ισοσκελίζονται με τα έσοδα, στην καλύτερη να μένει και κάτι στην άκρη.
Μετά την κρίση με τις μειώσεις στους μισθούς παντού, με τις έξτρα εισφορές, με την άνοδο ΦΠΑ, με τα χαράτσια αυτό δυσκόλεψε.
Με αυτό πλέον δίνεται η χαριστική βολή.
Π.χ. Εγώ είχα επιστροφή φόρου ~2500€ ως Ελ.Επ. Αν δεν παίξει το θέμα "μπλοκάκιας" (εξαρτημένη σχέση) θα κληθώ να πληρώσω ~1000-1500€. Δηλαδή θα έχω μια μείωση στο μισθό μου της τάξης των 300€/μήνα ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ! Αυτό με βάζει κατευθείαν στα κόκκινα με το καλημέρα. Εκτός φυσικά αν πάω στον εργοδότη μου και του πω "Ε, αφεντικό επειδή θα πληρώσω 300€/μήνα παραπάνω, μήπως θα μπορούσες να μου δώσεις εκείνη την αυξησούλα που ξέρεις ότι μου αξίζει; Ε, καταπληκτικό αφεντικό;" :nurse:
Tετοιους προβληματισμούς έχω και γω , και ας είμαι μισθωτός. Ειμαι βλέπεις ασφαλισμένος του '92 και για κάποιο μυστήριο λόγο αν το έχω καταλάβει καλά ντε και καλά θα πρέπει να δώσω παραπάνω εισφορές. -100 euros λοιπόν.

Πόσο πια να βγαίνω; Μπας και να πάω στην αφεντικάρα μου να ζητήσω ισοσκελισμό; :rofl:

yiapap
03-12-12, 16:57
Tετοιους προβληματισμούς έχω και γω , και ας είμαι μισθωτός. Ειμαι βλέπεις ασφαλισμένος του '92 και για κάποιο μυστήριο λόγο αν το έχω καταλάβει καλά ντε και καλά θα πρέπει να δώσω παραπάνω εισφορές. -100 euros λοιπόν.

Πόσο πια να βγαίνω; Μπας και να πάω στην αφεντικάρα μου να ζητήσω ισοσκελισμό; :rofl:Αν είσαι προ του '92 αναμενόμενο ήταν. Οι εισφορές μετά το '92 είναι υψηλότερες, χωρίς ουσαστικό λόγο! Εγώ ενώ δούλευα παράλληλα με τις σπουδές μου πριν το '92 δεν είχα κολλήσει ένσημο οπότε είμαι... μετά το '92 και έχω χάσει ΠΟΛΛΑ σε εισφορές αυτά τα χρόνια!

Για τον ισοσκελισμό φυσικά και μπορείς να τον ζητήσεις. Απλά φέρτου το μαλακά μην τον τρέχεις κι εσύ! :lol:

Revolution
03-12-12, 17:12
Σοβαρα τωρα τι θα γινει με την φορολογια του 2013 δεν γινετε απλα να πληρωσουμε οτι μας ζητησουν, δηλαδη τι αλλο να δωσουμε?
Τι αλλο μπορει να γινει εκτος απο ενα κινημα δεν πληρωνω γιατι δεν εχω.

pavlex
03-12-12, 20:17
εγω παντως τα 230 της εφοριας δεν τα πληρωσα που εληξαν προχτες στις 30-11, ουτε περασα κτεο το ι.χ. μου.

aroutis
03-12-12, 20:23
Αν είσαι προ του '92 αναμενόμενο ήταν. Οι εισφορές μετά το '92 είναι υψηλότερες, χωρίς ουσαστικό λόγο! Εγώ ενώ δούλευα παράλληλα με τις σπουδές μου πριν το '92 δεν είχα κολλήσει ένσημο οπότε είμαι... μετά το '92 και έχω χάσει ΠΟΛΛΑ σε εισφορές αυτά τα χρόνια!

Για τον ισοσκελισμό φυσικά και μπορείς να τον ζητήσεις. Απλά φέρτου το μαλακά μην τον τρέχεις κι εσύ! :lol:
Η αλήθεια ειναι ότι ειμαι Ιούνιος 1992. Tι θεωρούμαι τελικά;

cool11
03-12-12, 22:48
Νομιζω οτι το '26000' ειναι οικογενειακο εισοδημα. Ακομη χειροτερο δηλαδη από το να ηταν οριο για ατομικο εισοδημα.
Γιατι αντε, αρκετοι μισθωτοι πες δεν το πιανουν το 26αρι. Αλλα ενα ζευγαρι αμα δουλευουν και οι δυο, ε δεν ειναι και τοσο δυσκολο να το ξεπερνα. Και τοτε, σε πχ. συνολο εισοδηματων ανω των 26000, που αν ειναι ζευγαρι πιθανοτατα θα χει και παιδια, εκει θα πεσει το λεπιδι της αρκουδας.
:(

aroutis
04-12-12, 00:03
Νομιζω οτι το '26000' ειναι οικογενειακο εισοδημα. Ακομη χειροτερο δηλαδη από το να ηταν οριο για ατομικο εισοδημα.
Γιατι αντε, αρκετοι μισθωτοι πες δεν το πιανουν το 26αρι. Αλλα ενα ζευγαρι αμα δουλευουν και οι δυο, ε δεν ειναι και τοσο δυσκολο να το ξεπερνα. Και τοτε, σε πχ. συνολο εισοδηματων ανω των 26000, που αν ειναι ζευγαρι πιθανοτατα θα χει και παιδια, εκει θα πεσει το λεπιδι της αρκουδας.
:(Τα εισοδήματα κάτω των τουλάχιστον 40,000 (μη πω περισσότερα) και μιλώ για ατομικά εισοδήματα όχι οικογενειακά, ειναι απαράδεκτο στη κατάσταση της οικονομίας που βιώνουμε να φορολογηθούν με 45% συντελεστή.

Ολα τα υπόλοιπα που συζητάμε ειναι απλά άσχετα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.