PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με γραμματοσειρές.



panavar
16-09-12, 17:55
Γειά σας. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την εμφάνιση της γραμματοσειράς στο google. Συγκεκριμένα όταν είμαι στο google υπάρχει μια γραμματοσειρά η οποία αλλάζει όταν πηγαίνω στη σελίδα του google "μετάφραση" . Υπάρχει καμιά γνώμη στο τι γίνεται και τι πρέπει να κάνω για να μην παρουσιάζεται αυτό το πρόβλημα μιας και μου έχει σπάσει τα ... νεύρα ? Ευχαριστώ προκαταβολικά .

biggeo65
17-09-12, 02:08
Αν μπορούσες να γίνεις πιο συγκεκριμένος; Με ποιόν browser; Όταν είσαι που, στο Google;
Αν ανέβαζες κάποια φωτογραφία θα βοηθούσε.

Και :welcome:

panavar
17-09-12, 10:20
biggeo65 ευχαριστώ που απάντησες. Έχω τον ΙΕ 9 , σε win 7 . Όταν είμαι στο google (στην κεντρική σελίδα) υπάρχει η μπάρα που λέει : "αναζήτηση" .. "εικόνες" .. κλπ στο τέλος υπάρχει το "περισσότερα" . Πατώντας στα "περισσότερα" ανοίγει το μενού και παρουσιάζονται τα εξής : "μετάφραση" - "blogger" - "φωτογραφίες" και στο τέλος το "ακόμα περισσότερα" . 'Οταν πηγαίνω στη "μετάφραση" εμφανίζεται η σελίδα (όπου μπορείς να μεταφράσεις κάτι) σε διαφορετική γραμματοσείρα απο αυτή που υπάρχει στις άλλες σελίδες. Αν πάω στο "blogger" η γραμματοσειρά δεν αλλάζει. Το ίδιο γίνεται και στις άλλες σελίδες. Ολα είναι εντάξει. Μόνο στη σελίδα "μετάφραση" γίνεται η αλλαγή της γραμματοσειράς. Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά στα "ακόμη περισσότερα" δεν μου εμφανίζονται τα μικρά εικονείδια δίπλα από τα link που παρουσιάζονται και δεν ¨ανοίγουν¨. Δεν ξέρω πως γίνεται να το ανεβάσω για να το δεις με φωτογραφία.Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα και σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και πάλι που ασχολείσαι με το πρόβλημα μου.

biggeo65
17-09-12, 17:25
biggeo65 ευχαριστώ που απάντησες. Έχω τον ΙΕ 9 , σε win 7 . Όταν είμαι στο google (στην κεντρική σελίδα) υπάρχει η μπάρα που λέει : "αναζήτηση" .. "εικόνες" .. κλπ στο τέλος υπάρχει το "περισσότερα" . Πατώντας στα "περισσότερα" ανοίγει το μενού και παρουσιάζονται τα εξής : "μετάφραση" - "blogger" - "φωτογραφίες" και στο τέλος το "ακόμα περισσότερα" . 'Οταν πηγαίνω στη "μετάφραση" εμφανίζεται η σελίδα (όπου μπορείς να μεταφράσεις κάτι) σε διαφορετική γραμματοσείρα απο αυτή που υπάρχει στις άλλες σελίδες. Αν πάω στο "blogger" η γραμματοσειρά δεν αλλάζει. Το ίδιο γίνεται και στις άλλες σελίδες. Ολα είναι εντάξει. Μόνο στη σελίδα "μετάφραση" γίνεται η αλλαγή της γραμματοσειράς. Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά στα "ακόμη περισσότερα" δεν μου εμφανίζονται τα μικρά εικονείδια δίπλα από τα link που παρουσιάζονται και δεν ¨ανοίγουν¨. Δεν ξέρω πως γίνεται να το ανεβάσω για να το δεις με φωτογραφία.Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα και σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και πάλι που ασχολείσαι με το πρόβλημα μου.

Tώρα που το ανάλυσες κατάφερα να το δω κι εγώ..
Δεν χρησημοποιώ IE συχνά και δεν το είχα παρατηρήσει. Έχεις δίκιο, αλλάζει η γραμματοσειρά.

Και το τρελλό είναι ότι το κάνει μόνο στον IE. Firefox, Chrome ,εμφανίζουν τις ίδιες με την αρχική σελίδα.
Κανονικά η γραμματοσειρές των σελίδων της Google,είναι Arial, Sans Seriff και Courier new.
Σε εκείνη την σελίδα γίνονται Timew New Roman.

Και το πιο τρελλό είναι ότι ενω ο κώδικας της σελίδας λέει να χρησημοποιούνται σαν γραμματοσειρές η Arial & η Sans Seriff,
όπως και στις υπόλοιπες σελίδες, κι όμως τις αλλάζει σε Times New Roman.

Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κάτι. Επειδή ο IΕ ,Chrome και Firefox χρησημοποιούν διαφορετικές μηχανές (http://getjins.wordpress.com/2008/09/10/a-quick-look-at-browser-engines-trident-gecko-webkit-presto/),
μήπως δενγίνεται σωστά η ανάγνωση του κώδικα της σελίδας από την μηχανή του IE, και αλλάζει γραμματοσειρά.

Υποθετικά τα παραπάνω πάντα, μια που δεν ξέρω το γιατί γίνεται.
Μέχρι κι αλλαγή Γραμματοσειράς δοκίμασα για σελίδες που δεν ορίζουν γραμματοσειρά,
αλλά το αποτέλεσμα πάλι το ίδιο.

panavar
17-09-12, 21:18
biggeo65 γεία. Ευχαριστώ που είδες το θέμα μου. Υπάρχει το εξής και δεν ξέρω αν έχει σημασία ... αφού δεν ξέρω και πολλά ! Όταν είμαι στη σελίδα της google "μετάφραση" πατώντας το F12 ανοίγουν τα εργαλεία προγραμματισμού . Στην καρτέλα " Κονσόλα" μου παρουσιάζει τα εξής :
1) SEC7115: Τα στυλ :visited και :link μπορούν να διαφέρουν μόνο στο χρώμα. Ορισμένα στυλ δεν εφαρμόστηκαν στο :visited. ?hl=el&tab=wT .. Το " ?hl=el&tab=wT" είναι link
.... Αυτό είναι με σήμανση κίτρινου θαυμαστικού μέσα σε τρίγωνο. ...... και
2) SCRIPT5007: Δεν είναι δυνατή η διαγραφή της ιδιότητας '1': το αντικείμενο έχει τιμή null ή είναι ακαθόριστο
desktop module main.js , γραμμή 49 χαρακτάρας 454 ...... Αυτό έχει σήμανση με κόκκινο Χ ... και το desktop module .. είναι και αυτό link .
Γνωρίζεις τι είναι αυτές οι σημάνσεις ? Μήπως είναι αυτά που δημιουργούν το πρόβλημα ?
Και πάλι ευχαριστώ.

biggeo65
18-09-12, 04:11
biggeo65 γεία. Ευχαριστώ που είδες το θέμα μου. Υπάρχει το εξής και δεν ξέρω αν έχει σημασία ... αφού δεν ξέρω και πολλά ! Όταν είμαι στη σελίδα της google "μετάφραση" πατώντας το F12 ανοίγουν τα εργαλεία προγραμματισμού . Στην καρτέλα " Κονσόλα" μου παρουσιάζει τα εξής :
1) SEC7115: Τα στυλ :visited και :link μπορούν να διαφέρουν μόνο στο χρώμα. Ορισμένα στυλ δεν εφαρμόστηκαν στο :visited. ?hl=el&tab=wT .. Το " ?hl=el&tab=wT" είναι link
.... Αυτό είναι με σήμανση κίτρινου θαυμαστικού μέσα σε τρίγωνο. ...... και
2) SCRIPT5007: Δεν είναι δυνατή η διαγραφή της ιδιότητας '1': το αντικείμενο έχει τιμή null ή είναι ακαθόριστο
desktop module main.js , γραμμή 49 χαρακτάρας 454 ...... Αυτό έχει σήμανση με κόκκινο Χ ... και το desktop module .. είναι και αυτό link .
Γνωρίζεις τι είναι αυτές οι σημάνσεις ? Μήπως είναι αυτά που δημιουργούν το πρόβλημα ?
Και πάλι ευχαριστώ.

To δεύτερο είναι απλά ένα script Error. Κάποιο λάθος δηλ. στην γραμμή κώδικα.

Για το SEC7115: To παρουσιάζει και σε μένα και ψάχνωντας λίγο, μπορεί να έχει να κάνει με το πρόβλημα σου,
που στην ουσία δεν είναι πρόβλημα, αλλά πρέπει να δημιουργείται από κάποιες ρυθμίσεις ασφαλείας του ΙΕ.

Διάβαζα ένα ενδιαφέρον άρθρο (http://www.infosecisland.com/articleview/3498-Mozilla-Plugging-the-CSS-History-Leak.html) για την ασφάλεια στο Internet,και των CSS (φύλλων στυλ).
Κι ένα άλλο (http://dbaron.org/mozilla/visited-privacy)για το πως μπορεί το στυλ μιας ιστοσελίδας να χρησημοποιηθεί,
ώστε κάποιος να αποκτήσει πρόσβαση στο Ιστορικό επισκέψεων κάποιου χρήστη.

Έχουν τεθεί κάποιοι κανόνες για την προστασία από τέτοιες επιθέσεις.
Για παράδειγμα, δεν μπορούν να αλλάξουν πολλά χαρακτηρηστικά εμφάνισης μαζί.
Επιτρέπεται η αλλαγή μόνο στο χρώμα, κι όχι και στην γραμματοσειρα.

Και το πιο πιθανό γι αυτό βλέπεις αυτή την αλλαγή στον IE. Αν διαβάσεις το δεύτερο λινκ θα καταλάβεις τι εννοώ.
Και γι αυτό βλέπεις και το μήνυμα
1) SEC7115: Τα στυλ :visited και :link μπορούν να διαφέρουν μόνο στο χρώμα. Ορισμένα στυλ δεν εφαρμόστηκαν στο :visited

Όπου :link είναι το λινκ που πάτησες, και :visited είναι η σελίδα που ανοίγει.
Mε το "ορισμένα στυλ δεν εφαρμόστηκαν" προφανώς εννοεί την γραμματοσειρά , το μέγεθος κ.α.
Και το κάνει αυτό, ώστε να μην μπορεί κάποιος τρίτος (Web page, κάπιος που ψάχνει το ιστορικό των χρηστών κλπ.)
να συνδυάσει ότι η σελίδα "Μετάφραση" άνοιξε, αφού πάτησες ένα λινκ στην σελίδα Google.gr.

Mε λίγα λόγια αυτός είναι ο λόγος, αν διαβάσεις τα παραπάνω links, ιδιαίτερα το δεύτερο,
θα καταλάβεις το μήνυμα που παίρνεις και το γιατί αλλάζει η γραμματοσειρά.

panavar
18-09-12, 13:47
biggeo65 γειά . Έχεις φτιάξει ή μήπως φτιάχνεις κάποια ιστοσελίδα ?

biggeo65
19-09-12, 00:10
biggeo65 γειά . Έχεις φτιάξει ή μήπως φτιάχνεις κάποια ιστοσελίδα ?

Πριν από μια δεκαετία μια απλή και η οποία τώρα δεν είναι online. Δεν ασχολούμαι ενεργά.

panavar
19-09-12, 01:02
Σε ρωτάω επειδή έχω την εντύπωση ότι το πρόβλημα που συζητάμε έχει σχέσει με κατασκευές ιστοσελίδων ή μπλοκ. Τα λινκ που έδωσες τα διάβασα και θυμήθηκα ότι τα είχα ξαναδιαβάσει αφού έψαχνα και ψάχνω συνέχεια . Αν ψάξεις το : SEC7115 στο google, θα βρεις άπειρες σελίδες με το .. θέμα.

biggeo65
19-09-12, 01:52
Σε ρωτάω επειδή έχω την εντύπωση ότι το πρόβλημα που συζητάμε έχει σχέσει με κατασκευές ιστοσελίδων ή μπλοκ. Τα λινκ που έδωσες τα διάβασα και θυμήθηκα ότι τα είχα ξαναδιαβάσει αφού έψαχνα και ψάχνω συνέχεια . Αν ψάξεις το : SEC7115 στο google, θα βρεις άπειρες σελίδες με το .. θέμα.

Έχει σχέση με κατασκευή ιστοσελίδων, και ειδικότερα με τα φύλλα στυλ (CSS),
που χρήσημοποιούνται κι αφορούν την εμφάνιση της σελίδας.

Και πως τα φύλλα στυλ, μπορουν να χρησημοποιηθούν ώστε κάποιος να μπορέσει να έχει πρόσβαση στο Ιστοεικό του browser,
και να ξέρει ποιες σελίδες επισκέφθηκες κάθε φορά που ανοίγεις μια καινούργια.

Βάλαν λοιπόν κάποιυς περιορισμούς στην δημιουργία των CSS,ώστε να προστατεύεται ο χρήστης,
και ένας από τους περιορισμούς δημιουργεί και το σφάλμα SEC7115.

panavar
20-09-12, 04:12
Μάλιστα. Κάτι τέτοιο θα έλεγα αλλά επειδή δεν ξέρω και πολλά δεν τολμούσα να το πως μήπως έλεγα ... .Ευχαριστώ biggeo65. Να΄σαι καλά.

biggeo65
20-09-12, 07:09
Μάλιστα. Κάτι τέτοιο θα έλεγα αλλά επειδή δεν ξέρω και πολλά δεν τολμούσα να το πως μήπως έλεγα ... .Ευχαριστώ biggeo65. Να΄σαι καλά.

Νομίζεις ότι ργώ ξέρω; Υποθέσεις κάνω με βάση αυτάπου λέει το σφάλμα κι αυτά που διαβασα στα λινκ.
Κι αν δεν μου έλεγες εσύ για το σφάλμα ούτε που ια το έβλεπα. Δεν χρησημοποιώ IE.

Να'σαι καλά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.