PDA

Επιστροφή στο Forum : Κινέζικο κινητό - Meizu, Xiaomi, ZTE, Coolpad κ.ά.



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287

infested
03-08-13, 15:36
Χτύπησα φλέβα :p

chat1978
03-08-13, 16:05
Καλά μην τρελαίνεσαι.
Παίζουν και κινητά, βλέπε Nexus 4 που και σε λογική τιμή τα βρίσκεις (κάτω από 400€) και δεν έχουν καμια σχέση με τα περισσότερα κινέΖικα.
Ακόμα και τα πολύ δυνατά κινέζικα, όπως το Oppo 5 κάνει πάνω από 300€.

Συγνώμη αλλά τι το τρομερό έχει το Nexus 4? Μεγάλη οθόνη, νορμάλ ανάλυση καλές μνήμες.
Και πολύ ειδική τιμή για όσους έχουν την τιμή να ζούνε στην χώρα της Google.
Πραγματική τιμή πώλησης είναι πάνω από 450 ευρώ.

guardianhelm
03-08-13, 16:27
Πραγματική τιμή πώλησης είναι πάνω από 450 ευρώ.

Στο skroutz οι τιμές ξεκινάνε από 330 (https://www.skroutz.gr/s/2911050/LG-Nexus-4-16GB.html). Δεν το λες φτηνό, αλλά όσο να'ναι είναι πιο σίγουρη αγορά. Αγοράζεις και ένα όνομα, μια υποστήριξη κτλ. Αν η εμπειρία χρήσης στα κινέζικα είναι συγκρίσιμη με αυτά που χάνεις λόγω μη υποστήριξης, τότε προφανώς είναι προτιμότερο να δώσεις τα μισά για ένα κινέζικο με καλύτερα χαρακτηριστικά (με δεδομένο να σου κρατήσει αντίστοιχο διάστημα και να μην το πετάξεις μετά από μερικούς μήνες).

infested
03-08-13, 17:21
To nexus 4 δεν είναι τόσο υπερκοστολογημένο όσο τα υπόλοιπα κινητά "μάρκες" για αυτό και το μπέρδεμα.


Αγοράζεις και ένα όνομα

Αυτό είπα και εγώ ότι πληρώνεις το όνομα. Αν θες να αγοράσεις όνομα παίρνεις "ευρωπαϊκό" Κινέζικο. Αν θες να αγοράσεις κινητό παίρνεις ορίτζιναλ κινέζικο.

Αυτά είναι νόμος στον καπιταλισμό είτε παίρνεις αμάξι, είτε ρούχα, είτε κινητά.

Επίσης αν θες εγγύηση πάρε από http://www.merimobiles.com με +20 ευρώ δίνει εγγύηση σε όλα τα κινέζικα κινητά 2 χρόνια. Για να μην μιλήσω για μάρκες όπως Lenovo/ZTE/Huawei που έχουν εξίσου ποιοτικά standard κατασκευής στο μισό κόστος.

blade_
03-08-13, 18:37
Σκέφτομαι να αφήσω τις σκέψεις για Nexus και να χτυπήσω το S1 του Gordito η αλήθεια είναι.

Το μόνο που με κάνει να το σκέφτομαι είναι οι αναβαθμίσεις γιατί δεν έχω ιδέα τι παίζει με αυτές τις μάρκες.

nexus.-

guardianhelm
03-08-13, 18:55
To nexus 4 δεν είναι τόσο υπερκοστολογημένο όσο τα υπόλοιπα κινητά "μάρκες" για αυτό και το μπέρδεμα.



Αυτό είπα και εγώ ότι πληρώνεις το όνομα. Αν θες να αγοράσεις όνομα παίρνεις "ευρωπαϊκό" Κινέζικο. Αν θες να αγοράσεις κινητό παίρνεις ορίτζιναλ κινέζικο.

Αυτά είναι νόμος στον καπιταλισμό είτε παίρνεις αμάξι, είτε ρούχα, είτε κινητά.

Επίσης αν θες εγγύηση πάρε από http://www.merimobiles.com με +20 ευρώ δίνει εγγύηση σε όλα τα κινέζικα κινητά 2 χρόνια. Για να μην μιλήσω για μάρκες όπως Lenovo/ZTE/Huawei που έχουν εξίσου ποιοτικά standard κατασκευής στο μισό κόστος.

Όταν λες "ευρωπαϊκό" κινέζικο εννοείς μάρκες όπως η huawei; Αν ναι, τότε έχω να πω τα εξής.

Το nexus 4 είναι flagship συσκευή της google. Στο σύνολό της μπορεί να μη συμφέρει σε σχέση με κάποιο κινέζικο, αλλά δεν μπορείς να συγκρίνεις το όνομα της google με το όνομα της huawei, ειδικά από τη στιγμή που η google είναι αυτή που φτιάχνει το android.

Αν θέλουμε να συγκρίνουμε συσκευή με συσκευή πρέπει να κρίνουμε κάθε χαρακτηριστικό ξεχωριστά, αλλιώς δεν έχει νόημα να λέμε "συμφέρουν πάντα τα κινέζικα". Διαφορετικά άτομα έχουν διαφορετικά κριτήρια. Αν δεν συνεννοηθούμε πρώτα για το ποια είναι αυτά τα κριτήρια δεν πρόκειται να βγάλουμε άκρη ποτέ.

Μίλησα για εμπειρία χρήσης ΚΑΙ υποστήριξη. Αυτή τη στιγμή δεν πιστεύω ότι η εμπειρία χρήσης μπορεί να είναι η καλύτερη δυνατή (σε οποιοδήποτε κινητό) όταν ας πούμε στο review του Gordito αναφέρεται ότι υπήρξε θέμα με (τουλάχιστον) μια εφαρμογή. Όπως και να το κάνεις, παίρνοντας ένα nexus 4 ξέρεις ότι ελαχιστοποιούνται αυτά τα bugs. Όσα εν τέλει εμφανίζονται θα διορθωθούν το συντομότερο δυνατό και αυτό έχει να κάνει και με τα δύο κριτήρια που ανέφερα. Κανένα άλλο κινητό δεν συγκρίνεται με αυτό, πόσο μάλλον τα κινέζικα. Σε όσο λιγότερο γνωστή μάρκα πηγαίνεις, τόσο μικρότερη είναι η πιθανότητα η εταιρία να συνεχίσει να βγάζει αναβαθμίσεις και η κοινότητα στις συγκεκριμένες συσκευές γίνεται όλο και πιο ανενεργή.

Για να μη δώσω δικαίωμα, να πω ότι με αυτά που διαβάζω εδώ κι εγώ μάλλον σε κινέζικο θα πάω στην επόμενη μου αγορά, αλλά σε καμία περίπτωση δεν νομίζω ότι είναι τόσο ξεκάθαρη η επιλογή. Σκεφτείτε ότι υπάρχουν άτομα (πχ επαγγελματίες) τα οποία δεν έχουν την πολυτέλεια να σκαλίζουν το κινητό τους για να λύσουν μόνοι τους (ή και με τη βοήθεια της κοινότητας) όλα τα προβλήματα που εμφανίζονται.

sdikr
03-08-13, 19:07
Όταν λες "ευρωπαϊκό" κινέζικο εννοείς μάρκες όπως η huawei; Αν ναι, τότε έχω να πω τα εξής.

Το nexus 4 είναι flagship συσκευή της google. Στο σύνολό της μπορεί να μη συμφέρει σε σχέση με κάποιο κινέζικο, αλλά δεν μπορείς να συγκρίνεις το όνομα της google με το όνομα της huawei, ειδικά από τη στιγμή που η google είναι αυτή που φτιάχνει το android.

Αν θέλουμε να συγκρίνουμε συσκευή με συσκευή πρέπει να κρίνουμε κάθε χαρακτηριστικό ξεχωριστά, αλλιώς δεν έχει νόημα να λέμε "συμφέρουν πάντα τα κινέζικα". Διαφορετικά άτομα έχουν διαφορετικά κριτήρια. Αν δεν συνεννοηθούμε πρώτα για το ποια είναι αυτά τα κριτήρια δεν πρόκειται να βγάλουμε άκρη ποτέ.

Μίλησα για εμπειρία χρήσης ΚΑΙ υποστήριξη. Αυτή τη στιγμή δεν πιστεύω ότι η εμπειρία χρήσης μπορεί να είναι η καλύτερη δυνατή (σε οποιοδήποτε κινητό) όταν ας πούμε στο review του Gordito αναφέρεται ότι υπήρξε θέμα με (τουλάχιστον) μια εφαρμογή. Όπως και να το κάνεις, παίρνοντας ένα nexus 4 ξέρεις ότι ελαχιστοποιούνται αυτά τα bugs. Όσα εν τέλει εμφανίζονται θα διορθωθούν το συντομότερο δυνατό και αυτό έχει να κάνει και με τα δύο κριτήρια που ανέφερα. Κανένα άλλο κινητό δεν συγκρίνεται με αυτό, πόσο μάλλον τα κινέζικα. Σε όσο λιγότερο γνωστή μάρκα πηγαίνεις, τόσο μικρότερη είναι η πιθανότητα η εταιρία να συνεχίσει να βγάζει αναβαθμίσεις και η κοινότητα στις συγκεκριμένες συσκευές γίνεται όλο και πιο ανενεργή.

Για να μη δώσω δικαίωμα, να πω ότι με αυτά που διαβάζω εδώ κι εγώ μάλλον σε κινέζικο θα πάω στην επόμενη μου αγορά, αλλά σε καμία περίπτωση δεν νομίζω ότι είναι τόσο ξεκάθαρη η επιλογή. Σκεφτείτε ότι υπάρχουν άτομα (πχ επαγγελματίες) τα οποία δεν έχουν την πολυτέλεια να σκαλίζουν το κινητό τους για να λύσουν μόνοι τους (ή και με τη βοήθεια της κοινότητας) όλα τα προβλήματα που εμφανίζονται.

το nexus δεν είναι της google, lg, samsung, etc ναι

infested
03-08-13, 19:29
Όταν λες "ευρωπαϊκό" κινέζικο εννοείς μάρκες όπως η huawei;

Όταν λέω "ευρωπαϊκό ή Αμερικανικό" κινέζικο κινητό εννοώ το iphone που παράγεται εξολοκλήρου ή εν μέρη σε εργοστάσια της Κίνας παρόμοια ή τα ίδια σε συνθήκες με τα ορίτζιναλ κινέζικα εργοστάσια (http://en.wikipedia.org/wiki/Foxconn_suicides) π.χ. της Jiayou.

Το ίδιο προϊόν είναι από τους ίδιους εργάτες από τα ίδια εργοστάσια απλά πληρώνεις τους υπαλλήλους του μάρκετιγκ που στο πουλάνε ως "ανώτερη μάρκα".

Το ίδιο γίνεται παντού από τότε που ξεκίνησε η παγκοσμιοποίηση. Π.χ. "ορίτζιναλ" κινέζικα παπούτσια των 15$ να φτιάχνονται στα ίδια εργοστάσια για την NIKE που τα πουλάει 100$ απλώς και μόνο για να καλύπτει το κόστος του μάρκετιγκ και τα υπερκέρδη τους.

Εσύ απλά αγοράζεις "πουλ μουρ" και αυτοί αισχροκερδούν εις βάρος σου και εις βάρος των εργατών. Σύντομα και στα δικά μας.

guardianhelm
03-08-13, 20:15
το nexus δεν είναι της google, lg, samsung, etc ναι

Ας μην είμαστε τυπολάτρες. Προφανώς δεν ισχυρίζομαι ότι το κατασκευάζει η google κομμάτι κομμάτι -αυτό θα ήταν ηλίθιο-, αλλά λέω ότι πρακτικά της ανήκει, αφού είναι το σημείο αναφοράς του λειτουργικού συστήματος. Το ποιος κατασκευάζει τη συσκευή δεν έχει σημασία. Η google έχει τον απόλυτο έλεγχο πάνω στο τι θα φορέσει επίσημα πάνω του το μηχάνημα.


Όταν λέω "ευρωπαϊκό ή Αμερικανικό" κινέζικο κινητό εννοώ το iphone που παράγεται εξολοκλήρου ή εν μέρη σε εργοστάσια της Κίνας παρόμοια ή τα ίδια σε συνθήκες με τα ορίτζιναλ κινέζικα εργοστάσια (http://en.wikipedia.org/wiki/Foxconn_suicides) π.χ. της Jiayou.

Το ίδιο προϊόν είναι από τους ίδιους εργάτες από τα ίδια εργοστάσια απλά πληρώνεις τους υπαλλήλους του μάρκετιγκ που στο πουλάνε ως "ανώτερη μάρκα".

Το ίδιο γίνεται παντού από τότε που ξεκίνησε η παγκοσμιοποίηση. Π.χ. "ορίτζιναλ" κινέζικα παπούτσια των 15$ να φτιάχνονται στα ίδια εργοστάσια για την NIKE που τα πουλάει 100$ απλώς και μόνο για να καλύπτει το κόστος του μάρκετιγκ και τα υπερκέρδη τους.

Εσύ απλά αγοράζεις "πουλ μουρ" και αυτοί αισχροκερδούν εις βάρος σου και εις βάρος των εργατών. Σύντομα και στα δικά μας.

Ρε παιδιά, δεν είναι μόνο τα υλικά που φτιάχνουν τη συσκευή. Υπάρχει και το after-sales service. Τα κινέζικα δεν έχουν κανένα απολύτως. Και αυτό δεν είναι -μόνο- η διαδικασία αντικατάστασης ή επιδιόρθωσης, γιατί μη ξεχνάμε ότι μιλάμε για συσκευές υψηλής τεχνολογίας που πάνω τους δέχονται software. Και όταν το θέμα μας είναι συσκευές με παρόμοιες δυνατότητες hardware, αυτό που τις διαφοροποιεί είναι το software. Πού είναι πιο πιθανό να σου παρουσιάσει πρόβλημα μια εφαρμογή; Στο nexus 4 με βάση το οποίο είναι φτιαγμένο το android; Ή σε ένα κινέζικο κινητό που αγόρασες στη μισή τιμή και που πιθανότητα να μη πάρει ποτέ αναβαθμίσεις και bug fixes;

Επίσης δεν ξέρω τι παίζει συγκεκριμένα με τα κινητά, αλλά γενικότερα οι κινεζιές φοράνε κομμάτια που απορρίπτονται οριακά από τον ποιοτικό έλεγχο των μεγάλων εταιριών, οπότε προσωπικά δεν μου φαίνεται ιδιαίτερα συνετό το να μην έχει ο υποψήφιος αγοραστής ουδεμία αμφιβολία.

Όσο για το κόστος του research and development, ας μην υποκρινόμαστε ότι υπάρχει παρθενογένεση. Αν δεν γίνονταν οι επενδύσεις των μεγάλων εταιριών, ούτε οι κινέζικες θα μπορούσαν να πουλήσουν τόσο φτηνά. Επομένως αν θέλουμε να υπάρξει πρόοδος, θα πρέπει να υπάρξουν και αντίστοιχες επενδύσεις. Η Samsung κάνει rnd και η jiayu χρησιμοποιεί τα αποτελέσματα για να κατασκευάσει συσκευές, πολύ πιο κοντά στο κόστος, το οποίο χρειάζεται τις επενδύσεις της samsung για να μειωθεί. Άρα κατά κάποιο τρόπο χρωστάμε στα fanboys της Samsung και της Apple που παίρνουν κάθε Galaxy Sx και iPhone που βγαίνει. ;)

Ξαναλέω ότι αν έπαιρνα συσκευή τώρα μάλλον θα ήταν κινέζικη και σε καμία περίπτωση δεν βρίσκω τον λόγο να δώσεις 300€+ για οποιοδήποτε κινητό, πόσο μάλλον 500 και βάλε, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να εθελοτυφλούμε. Το ότι παίρνουμε κινέζικα ΠΑΡΑ τα προβλήματά τους δεν σημαίνει ότι είναι τέλεια καλύτερα σε όλους τους τομείς από τα υπόλοιπα.

johnson
03-08-13, 21:00
Ας μην είμαστε τυπολάτρες. Προφανώς δεν ισχυρίζομαι ότι το κατασκευάζει η google κομμάτι κομμάτι -αυτό θα ήταν ηλίθιο-, αλλά λέω ότι πρακτικά της ανήκει, αφού είναι το σημείο αναφοράς του λειτουργικού συστήματος. Το ποιος κατασκευάζει τη συσκευή δεν έχει σημασία. Η google έχει τον απόλυτο έλεγχο πάνω στο τι θα φορέσει επίσημα πάνω του το μηχάνημα.



Ρε παιδιά, δεν είναι μόνο τα υλικά που φτιάχνουν τη συσκευή. Υπάρχει και το after-sales service. Τα κινέζικα δεν έχουν κανένα απολύτως. Και αυτό δεν είναι -μόνο- η διαδικασία αντικατάστασης ή επιδιόρθωσης, γιατί μη ξεχνάμε ότι μιλάμε για συσκευές υψηλής τεχνολογίας που πάνω τους δέχονται software. Και όταν το θέμα μας είναι συσκευές με παρόμοιες δυνατότητες hardware, αυτό που τις διαφοροποιεί είναι το software. Πού είναι πιο πιθανό να σου παρουσιάσει πρόβλημα μια εφαρμογή; Στο nexus 4 με βάση το οποίο είναι φτιαγμένο το android; Ή σε ένα κινέζικο κινητό που αγόρασες στη μισή τιμή και που πιθανότητα να μη πάρει ποτέ αναβαθμίσεις και bug fixes;

Επίσης δεν ξέρω τι παίζει συγκεκριμένα με τα κινητά, αλλά γενικότερα οι κινεζιές φοράνε κομμάτια που απορρίπτονται οριακά από τον ποιοτικό έλεγχο των μεγάλων εταιριών, οπότε προσωπικά δεν μου φαίνεται ιδιαίτερα συνετό το να μην έχει ο υποψήφιος αγοραστής ουδεμία αμφιβολία.

Όσο για το κόστος του research and development, ας μην υποκρινόμαστε ότι υπάρχει παρθενογένεση. Αν δεν γίνονταν οι επενδύσεις των μεγάλων εταιριών, ούτε οι κινέζικες θα μπορούσαν να πουλήσουν τόσο φτηνά. Επομένως αν θέλουμε να υπάρξει πρόοδος, θα πρέπει να υπάρξουν και αντίστοιχες επενδύσεις. Η Samsung κάνει rnd και η jiayu χρησιμοποιεί τα αποτελέσματα για να κατασκευάσει συσκευές, πολύ πιο κοντά στο κόστος, το οποίο χρειάζεται τις επενδύσεις της samsung για να μειωθεί. Άρα κατά κάποιο τρόπο χρωστάμε στα fanboys της Samsung και της Apple που παίρνουν κάθε Galaxy Sx και iPhone που βγαίνει. ;)

Ξαναλέω ότι αν έπαιρνα συσκευή τώρα μάλλον θα ήταν κινέζικη και σε καμία περίπτωση δεν βρίσκω τον λόγο να δώσεις 300€+ για οποιοδήποτε κινητό, πόσο μάλλον 500 και βάλε, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να εθελοτυφλούμε. Το ότι παίρνουμε κινέζικα ΠΑΡΑ τα προβλήματά τους δεν σημαίνει ότι είναι τέλεια καλύτερα σε όλους τους τομείς από τα υπόλοιπα.

Υπάρχουν κινέζικα μάπα, κινέζικα καλά, κινέζικα μαϊμού, κινέζικα γνωστά, κινέζικα μάρκα και άλλα 14130 κινέζικα. Καλό είναι να μη γενικεύουμε. Τώρα για τα περί αναβαθμίσεων κλπ. προφανώς και είναι ένα καλό point σε κινητά τύπου Nexus (και όχι σε άλλα πχ. Sony ή LG) αλλά αυτό δε σημαίνει ότι τα Κινέζικα δε παίρνουν updates απαραίτητα. Είπαμε υπάρχουν κινέζικα και κινέζικα. Εγώ βλέπω ένα S1 με αρκετά καλύτερα specs από το Nexus4 να κοστίζει λιγότερο από τα 2/3 του Nexus4. Αν κάποιος πιστεύει ότι η εγγύηση + υποστήριξη σε updates + ενδεχομένως (και όχι απαραίτητα) κατασκευαστική ποιότητα κοστίζει 100+ ευρώ διαφορά για ένα (μακράν) κατώτερο σε specs τηλέφωνο, αγοράζει Nexus. Εγώ δε πρόκειται να αγοράσω ξανά κινητό "μάρκα" πάντως.

RASTAVIPER
03-08-13, 21:33
Περί εγγύησης στα κινέζικα.
Όταν αγοράζεις το Lenovo ταδε κινητό ή το huawei τάδε, από το πχ merimobiles, ξέρετε φυσικά ότι εγγύηση δεν σας δίνει κανείς στην Ελλάδα, ας φέρει την ονομασία μεγάλης φίρμας, αλλά σε περίπτωση στραβης οφείλει να σας καλύψει το μαγαζάκι από όπου το αγοράσατε.
Και ποιος σας είπε ότι το merimobiles δεν θα είναι το επόμενο ipadalternative, που όλοι ξέραμε πόσο φερεγγυο υποτίθεται ότι ήταν.
Ενώ η LG, NOKIA θα σε καλύπτουν οπουδήποτε στην Ευρώπη είσαι, ούτε πρόκειται να κλείσουν έτσι ξαφνικά, γιατί το αφεντικό το αποφάσισε μια μέρα.

infested
03-08-13, 22:00
Ρε παιδιά όσοι διαφωνείτε... εγώ μαζί σας... επειδή όμως μου χάλασε το κινητό εδώ και ένα μήνα και είμαι τελείως αποκομμένος (δεν έχω δεύτερο) απλά δώστε μου ένα λινκ να αγοράσω ένα αξιοπρεπές "μη κινεζικό" κινητό με 180$ δηλαδή 135 ευρώ που διαθέτω.

Σοβαρά τώρα και χωρίς ίχνος ειρωνείας περιμένω να μου δώσετε λινκ με 135 ευρώ κινητό....που να μην είναι κινεζιά.

Περιμένω.

johnson
03-08-13, 22:03
Περί εγγύησης στα κινέζικα.
Όταν αγοράζεις το Lenovo ταδε κινητό ή το huawei τάδε, από το πχ merimobiles, ξέρετε φυσικά ότι εγγύηση δεν σας δίνει κανείς στην Ελλάδα, ας φέρει την ονομασία μεγάλης φίρμας, αλλά σε περίπτωση στραβης οφείλει να σας καλύψει το μαγαζάκι από όπου το αγοράσατε.
Και ποιος σας είπε ότι το merimobiles δεν θα είναι το επόμενο ipadalternative, που όλοι ξέραμε πόσο φερεγγυο υποτίθεται ότι ήταν.
Ενώ η LG, NOKIA θα σε καλύπτουν οπουδήποτε στην Ευρώπη είσαι, ούτε πρόκειται να κλείσουν έτσι ξαφνικά, γιατί το αφεντικό το αποφάσισε μια μέρα.

Στα τελευταία 3 κινητά που είχες, πόσα σου χρειάστηκε το service στον 1ο χρόνο; Σε μένα, κανένα. Στον φίλο που αγόρασε iphone σε γειτονικό topic και ακόμα τρέχει με το Πλαίσιο... οκ προφανώς καλή φάση η εγγύηση αλλά αν στα 3 τηλέφωνα σου χαλάσει το 1, πάλι κερδισμένος βγαίνεις, +35% τιμή για πολύ χειρότερα specs μόνο για την εγγύηση + επίσημα updates εγώ δε δίνω πάντως.

Alexcxvtr
03-08-13, 22:28
Ρε παιδιά όσοι διαφωνείτε... εγώ μαζί σας... επειδή όμως μου χάλασε το κινητό εδώ και ένα μήνα και είμαι τελείως αποκομμένος (δεν έχω δεύτερο) απλά δώστε μου ένα λινκ να αγοράσω ένα αξιοπρεπές "μη κινεζικό" κινητό με 180$ δηλαδή 135 ευρώ που διαθέτω.

Σοβαρά τώρα και χωρίς ίχνος ειρωνείας περιμένω να μου δώσετε λινκ με 135 ευρώ κινητό....που να μην είναι κινεζιά.

Περιμένω.

Και δεν παίρνεις το iPhone 3GS που μου φόρτωσε ο πεθερός?
Το σιχαίνομαι!
Πέρα από την πλάκα τώρα.

infested
03-08-13, 22:53
Και δεν παίρνεις το iPhone 3GS που μου φόρτωσε ο πεθερός?
Το σιχαίνομαι!
Πέρα από την πλάκα τώρα.

Είπα αξιοπρεπές και εννοείτε καινούριο και android.

Περιμένω.

guardianhelm
03-08-13, 22:54
Υπάρχουν κινέζικα μάπα, κινέζικα καλά, κινέζικα μαϊμού, κινέζικα γνωστά, κινέζικα μάρκα και άλλα 14130 κινέζικα. Καλό είναι να μη γενικεύουμε.

Ό,τι είπα το είπα με βάση τα συγκεκριμένα συμφραζόμενα της συζήτησης. Ποια γενίκευση έκανα; Μη παίρνεις τα λεγόμενά μου out of context. Υπερέβαλα λίγο όταν είπα ότι κανένα κινέζικο δεν έχει after-sales service, αλλά κατά κανόνα είναι μηδαμινή η παρουσία τους. Σε πόσες κινέζικες συσκευές έχεις τακτικές αναβαθμίσεις στις συσκευές τους στο επίπεδο των "επώνυμων" κινητών, είτε επίσημα είτε ανεπίσημα;

Επίσης να ξεκαθαρίσω ότι όταν λέω κινέζικα μιλάω κυρίως για μάρκες όπως η jiayu, μιας και οι huawei/zte/κτλ δεν περιέχουν ιδιαίτερο ρίσκο πια από τη στιγμή που τις συσκευές τους τις πουλάνε ελληνικά καταστήματα και έχουν μια υποτυπώδη παρουσία γενικότερα, τόσο επίσημα όσο και ανεπίσημα.



Τώρα για τα περί αναβαθμίσεων κλπ. προφανώς και είναι ένα καλό point σε κινητά τύπου Nexus (και όχι σε άλλα πχ. Sony ή LG) αλλά αυτό δε σημαίνει ότι τα Κινέζικα δε παίρνουν updates απαραίτητα.

Ακριβώς, για Nexus μίλησα. Ακόμα και για τα sony/lg στα οποία αναφέρεσαι υπάρχουν αρκετές συσκευές οι οποίες υποστηρίζονται ανεπίσημα από κοινότητες όπως το xda. Αυτό που ξέρω είναι ότι τα περισσότερα κινέζικα (κλάσης jiayu) δεν έχουν αντίστοιχη παρουσία με ανεπίσημες roms, για την ακρίβεια είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Δεν ισχύει αυτό;



Είπαμε υπάρχουν κινέζικα και κινέζικα. Εγώ βλέπω ένα S1 με αρκετά καλύτερα specs από το Nexus4 να κοστίζει λιγότερο από τα 2/3 του Nexus4. Αν κάποιος πιστεύει ότι η εγγύηση + υποστήριξη σε updates + ενδεχομένως (και όχι απαραίτητα) κατασκευαστική ποιότητα κοστίζει 100+ ευρώ διαφορά για ένα (μακράν) κατώτερο σε specs τηλέφωνο, αγοράζει Nexus. Εγώ δε πρόκειται να αγοράσω ξανά κινητό "μάρκα" πάντως.

Το nexus θα πάρει τουλάχιστον μια major αναβάθμιση στο μέλλον (android 5 ή κάτι αντίστοιχο) και επίσης έχει μια πολύ ενεργή κοινότητα στο xda. Το S1 προφανώς και είναι καλύτερο τεχνικά, αλλά δεν σου εγγυάται κανείς ότι σε ένα χρόνο θα τρέχει εξίσου καλά με ας πούμε ένα nexus και ότι το λειτουργικό σύστημα που θα τρέχει πάνω του (και πιθανόν κι άλλες εφαρμογές) θα έχει τα απαραίτητα security fixes ή/και νέα (και ίσως χρήσιμα) χαρακτηριστικά. Η google με το nexus δίνει μια υπόσχεση στον κόσμο ότι θα φροντίσει τη συσκευή. Κανένα άλλο android κινητό δεν στο δίνει αυτό, αλλά όπως και να το κάνουμε, τα επώνυμα στο σύνολό τους είναι πιο κοντά. Γιατί όπως είπα και πριν, κατά κανόνα έχουν μεγαλύτερη κοινότητα, οπότε ακόμα και αν η κατασκευάστρια εταιρεία δεν κάνει σωστά τη δουλειά της, θα βρεθεί κάποιος χρήστης/developer που θα αναλάβει τον ρόλο αυτό -κατά τη γνώμη μου κακώς δεν τους εκμεταλλεύονται οι εταιρείες.

Όταν παίρνεις κινέζικη συσκευή, κατά κανόνα ξεχνάς την υποστήριξη από χρήστες και την πιθανότητα αναβαθμίσεων γιατί τίποτα από τα δύο δεν είναι σίγουρο. Αλλά το θέμα είναι ότι το ξέρεις από πριν αυτό, οπότε προφανώς κάνεις την συγκεκριμένη επιλογή επειδή το συγκεκριμένο κριτήριο δεν σου είναι αρκετά σημαντικό. Είναι λάθος όμως να κάνεις σαν να μην υπάρχει.



Ρε παιδιά όσοι διαφωνείτε... εγώ μαζί σας... επειδή όμως μου χάλασε το κινητό εδώ και ένα μήνα και είμαι τελείως αποκομμένος (δεν έχω δεύτερο) απλά δώστε μου ένα λινκ να αγοράσω ένα αξιοπρεπές "μη κινεζικό" κινητό με 180$ δηλαδή 135 ευρώ που διαθέτω.

Σοβαρά τώρα και χωρίς ίχνος ειρωνείας περιμένω να μου δώσετε λινκ με 135 ευρώ κινητό....που να μην είναι κινεζιά.

Περιμένω.

Δεν υπάρχει κάποια σοβαρή εναλλακτική πρόταση σε καινούριο. Μπορείς ίσως να πας σε κάποιο low-end μια γνωστής μάρκας, αλλά μάλλον θα το μετανιώσεις. Όσο λιγότερα χρήματα είσαι διατεθειμένος να δώσεις, τόσο πιο συμφέρουσες είναι οι κινεζιές. Κατά τα άλλα, αυτό που προσπαθώ να πω εδώ και πόση ώρα είναι ότι υπάρχει πολύς κόσμος που δεν νοιάζεται μόνο για το άμεσο κόστος της συσκευής και τα τεχνικά χαρακτηριστικά -όπως είναι ας πούμε ορισμένοι επαγγελματίες.


οκ προφανώς καλή φάση η εγγύηση αλλά αν στα 3 τηλέφωνα σου χαλάσει το 1, πάλι κερδισμένος βγαίνεις, +35% τιμή για πολύ χειρότερα specs μόνο για την εγγύηση + επίσημα updates εγώ δε δίνω πάντως.

Αυτό ισχύει και όσο ωριμάζει μια πλατφόρμα τόσο μικρότερη είναι η ανάγκη για σημαντικές αναβαθμίσεις.

megahead13
03-08-13, 23:53
Ρε παιδιά όσοι διαφωνείτε... εγώ μαζί σας... επειδή όμως μου χάλασε το κινητό εδώ και ένα μήνα και είμαι τελείως αποκομμένος (δεν έχω δεύτερο) απλά δώστε μου ένα λινκ να αγοράσω ένα αξιοπρεπές "μη κινεζικό" κινητό με 180$ δηλαδή 135 ευρώ που διαθέτω.

Σοβαρά τώρα και χωρίς ίχνος ειρωνείας περιμένω να μου δώσετε λινκ με 135 ευρώ κινητό....που να μην είναι κινεζιά.

Περιμένω.
http://www.gizchina.com/2013/07/31/xiaomi-red-rice-launches-at-just-130-cheapest-mt6589t-phone/

guardianhelm
03-08-13, 23:57
http://www.gizchina.com/2013/07/31/xiaomi-red-rice-launches-at-just-130-cheapest-mt6589t-phone/

Που να μην είναι κινεζιά είπε ο άνθρωπος :p

Προφανώς έχει βρει κινέζικα που του κάνουν και λέει ότι με αυτά τα λεφτά όσο και να ψάχνεις δεν μπορείς να βρεις κάτι αξιοπρεπές από τις γνωστές εταιρίες (και έχει δίκιο).

megahead13
04-08-13, 00:06
Συγνώμη, δεν το πρόσεξα :sorry: :)

infested
04-08-13, 00:26
Συγνώμη, δεν το πρόσεξα :sorry: :)

Δεν πειράζει φίλε η ερώτηση άλλωστε πήγαινε προς τους σταυροφόρους των "πουλ μουρ" κινητών.

Ακόμα περιμένω το λινκ, έχετε διορία μέχρι την Δευτέρα που καταφθάνει το κτήνος :p

megahead13
04-08-13, 00:32
Και ποιό είναι το κτήνος;

infested
04-08-13, 00:42
Και ποιό είναι το κτήνος;


http://www.youtube.com/watch?v=KwkbmdH-NOU


Παραγωγής Gordito :cool:

Και ο λόγος για τον οποίο το διάλεξα έναντι δυο άλλων εξίσου τούμπανων Κινέζων (Lenovo/ZTE):


http://www.youtube.com/watch?v=vzVcL9wGGVk


http://www.youtube.com/watch?v=DWSSw5JBXqM

Κλάψτε (τα λεφτά σας) πουλμουράδες.:rofl:

megahead13
04-08-13, 01:56
:oneup:

chat1978
04-08-13, 19:48
Μάλλον έχει ξαναρωτηθεί αλλά το minideal μου έστειλε αλλαγή status σε completed.
Φαντάζομαι το minideal δεν ασχολείται άλλο ποια. Μου έδωσε και ένα tracking number για το http://en.4px.com/
Έβαλα το νούμερο αλλά δεν μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω και τίποτα ή ότι μου δημιουργεί κάποιες προσδοκίες!
Κάποια βοήθεια ή επεξήγηση;

infested
04-08-13, 20:50
Μάλλον έχει ξαναρωτηθεί αλλά το minideal μου έστειλε αλλαγή status σε completed.
Φαντάζομαι το minideal δεν ασχολείται άλλο ποια. Μου έδωσε και ένα tracking number για το http://en.4px.com/
Έβαλα το νούμερο αλλά δεν μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω και τίποτα ή ότι μου δημιουργεί κάποιες προσδοκίες!
Κάποια βοήθεια ή επεξήγηση;

Δες εδώ τη δικιά μου διαδρομή από μινιντιαλ που παράγγειλα στις 22/7/13:

127252

Έκανε 2 ημέρες να μου εμφανίσει το εργοστάσιο τους που είναι στα κινέζικα (το βρήκα απο google maps). Μετά Χονκ Κονκ, μετά Σιγκαπούρη και μετά φεύγει για Ευρώπη.

Αφού το αποστείλουν Ευρώπη θα μπεις εδώ που είναι το τρακινγκ του ΕΛΤΑ (http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD %CE%BF%CF%85.aspx) και θα δεις την πορεία του στην Ελλάδα αφού βάλεις πάλι τον ίδιο κωδικό.

edit: Μόλις συνειδητοποίησα ότι ζεις Βέλγιο (?) άρα στο τέλος της πορείας θα πρέπει να βρεις το αντίστοιχο Βελγικό ΕΛΤΑ αν και πάνω κάτω σου λεέι και το πρώτο site πότε έφτασε στον τελικό προορισμό.

chat1978
04-08-13, 21:51
Δες εδώ τη δικιά μου διαδρομή από μινιντιαλ που παράγγειλα στις 22/7/13:

127252

Έκανε 2 ημέρες να μου εμφανίσει το εργοστάσιο τους που είναι στα κινέζικα (το βρήκα απο google maps). Μετά Χονκ Κονκ, μετά Σιγκαπούρη και μετά φεύγει για Ευρώπη.

Αφού το αποστείλουν Ευρώπη θα μπεις εδώ που είναι το τρακινγκ του ΕΛΤΑ (http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD %CE%BF%CF%85.aspx) και θα δεις την πορεία του στην Ελλάδα αφού βάλεις πάλι τον ίδιο κωδικό.

edit: Μόλις συνειδητοποίησα ότι ζεις Βέλγιο (?) άρα στο τέλος της πορείας θα πρέπει να βρεις το αντίστοιχο Βελγικό ΕΛΤΑ αν και πάνω κάτω σου λεέι και το πρώτο site πότε έφτασε στον τελικό προορισμό.
Κατατοπιστικός μέχρι τον Ευρωπαικό προορισμό.
Προφανώς και εγώ αύριο μεθαύριο θα δω το Hong Kong.
Στις 30/7 σε τι αντιστοιχεί το dispatched to oversees? Δηλαδή από τις 25/7 μέχρι τις 30/7 που βρισκόταν;
Στις 2/8 σε τι αντιστοιχεί το item received at Destination Transit Centre?

Αν καταταλαβαίνω καλά στις 25/7 έφυγε από Hong Kong και μετά από πέντε μέρες στις 30/7 έφτασε κάπου στην Ευρώπη; Αυτό το κάπου είναι πχ η Ελλάδα ή κάποιο κεντρικό hub στην Ελλάδα;
Υποθέτω ότι το 2/8 είναι το ταχυδρομικό κέντρο της γειτονιάς σου!

Ρωτάω γιατί μου έχει κινήσει την περιέργεια το postal tracking. δεν το έχω ξαναχρησιμοποιήσει.
Επίσης υπάρχει πιθανότητα να θέλω να λείψω κανένα 10ήμερα και δεν είμαι διαθετιμένος να το αφήσω στο ταχυδρομείο. Είμαι και σε ξένη χώρα και η συννενοήση δεν είναι ότι καλύτερο!

SotSirx
04-08-13, 22:11
Παιδια το oklot.com δινει trucking number μεσω free shipping???

infested
04-08-13, 22:41
Στις 30/7 σε τι αντιστοιχεί το dispatched to oversees? Δηλαδή από τις 25/7 μέχρι τις 30/7 που βρισκόταν;
Στις 2/8 σε τι αντιστοιχεί το item received at Destination Transit Centre?

Αν καταταλαβαίνω καλά στις 25/7 έφυγε από Hong Kong και μετά από πέντε μέρες στις 30/7 έφτασε κάπου στην Ευρώπη; Αυτό το κάπου είναι πχ η Ελλάδα ή κάποιο κεντρικό hub στην Ελλάδα;
Υποθέτω ότι το 2/8 είναι το ταχυδρομικό κέντρο της γειτονιάς σου!



Από τις 25/7 μέχρι τις 30/7 περιμένανε να υπάρξει πτήση από Σιγκαπούρη για Ελλάδα μάλλον. Ήταν και η μόνη καθυστέρηση που μου έτυχε σε όλη τη διαδικασία γιατί έχω ακούσει από άλλους ότι δεν τους κράτησε ούτε δυο μέρες αυτό το στάδιο.

Το Ελληνικό ΕΛΤΑ μου έβγαλε μετά:



Πέμπτη, 01 Αυγούστου 2013, 1:18:52 μμ
Τόπος Σάρωσης: ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ
Περιγραφή: Αποστολή Συσκευασίας
Κατάσταση Επίδοσης:

Παρασκευή, 02 Αυγούστου 2013, 11:05:52 πμ
Τόπος Σάρωσης: Κ.ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
Περιγραφή: Αποστολή Συσκευασίας
Κατάσταση Επίδοσης:


Άρα το κεντρικό hub είναι η Αθήνα (το έγραφε αρχικά στο ΕΛΤΑ). Το 2/8 είναι το ταχυδρομικό κέντρο της Κρήτης (Ηράκλειο).

chat1978
05-08-13, 00:12
Από τις 25/7 μέχρι τις 30/7 περιμένανε να υπάρξει πτήση από Σιγκαπούρη για Ελλάδα μάλλον. Ήταν και η μόνη καθυστέρηση που μου έτυχε σε όλη τη διαδικασία γιατί έχω ακούσει από άλλους ότι δεν τους κράτησε ούτε δυο μέρες αυτό το στάδιο.

Το Ελληνικό ΕΛΤΑ μου έβγαλε μετά:




Άρα το κεντρικό hub είναι η Αθήνα (το έγραφε αρχικά στο ΕΛΤΑ). Το 2/8 είναι το ταχυδρομικό κέντρο της Κρήτης (Ηράκλειο).
Μολίς μου και μένα λοιπόν dispatched to oversees θα τσεκαρωτα βελγικά ΕΛΤΑ.

Gordito
05-08-13, 14:56
127259

blade_
05-08-13, 16:03
6% σε 12 ωρες standby..δεν κακο..οταν το επιασες και το ζουληξες λιγο,επεσε κανα 10ρικο με τη μια?

Gordito
05-08-13, 16:16
127261127262Έπεσε 15% μετα απο 2 ώρες με 45 λεπτά οθόνη και 30 λεπτή κλήση Viber με mobile data

blade_
05-08-13, 16:42
θελωωωωωωωωωωωωωωωωω

infested
05-08-13, 19:31
Σήμερα το πρωί παρέλαβα και εγώ τον Γκοτζίλα:cool:

Μετά από τόσα χρόνια με dumbphone και με απότομη μεταφορά σε αυτό το υπερτούμπανο νοιώθω σοκ και δέος. Μου θυμίζει την πρώτη φορά που πρωτοαγόρασα PC ή όταν πρωτοέβαλα ίντερνετ...

Έφαγα κανένα 10ωρο από το πρωί προσπαθώντας να προσαρμοστώ και να μάθω τα απαραίτητα.

Ότι λινκ έχετε με οδηγούς για νέους χρήστες είναι ευπρόσδεκτο :rolleyes: Επίσης τι εφαρμογές/παιχνίδια έχετε βάλει;

Gordito
05-08-13, 22:32
Όταν λες "ευρωπαϊκό" κινέζικο εννοείς μάρκες όπως η huawei; Αν ναι, τότε έχω να πω τα εξής.

Το nexus 4 είναι flagship συσκευή της google. Στο σύνολό της μπορεί να μη συμφέρει σε σχέση με κάποιο κινέζικο, αλλά δεν μπορείς να συγκρίνεις το όνομα της google με το όνομα της huawei, ειδικά από τη στιγμή που η google είναι αυτή που φτιάχνει το android.

Αν θέλουμε να συγκρίνουμε συσκευή με συσκευή πρέπει να κρίνουμε κάθε χαρακτηριστικό ξεχωριστά, αλλιώς δεν έχει νόημα να λέμε "συμφέρουν πάντα τα κινέζικα". Διαφορετικά άτομα έχουν διαφορετικά κριτήρια. Αν δεν συνεννοηθούμε πρώτα για το ποια είναι αυτά τα κριτήρια δεν πρόκειται να βγάλουμε άκρη ποτέ.

Μίλησα για εμπειρία χρήσης ΚΑΙ υποστήριξη. Αυτή τη στιγμή δεν πιστεύω ότι η εμπειρία χρήσης μπορεί να είναι η καλύτερη δυνατή (σε οποιοδήποτε κινητό) όταν ας πούμε στο review του Gordito αναφέρεται ότι υπήρξε θέμα με (τουλάχιστον) μια εφαρμογή. Όπως και να το κάνεις, παίρνοντας ένα nexus 4 ξέρεις ότι ελαχιστοποιούνται αυτά τα bugs. Όσα εν τέλει εμφανίζονται θα διορθωθούν το συντομότερο δυνατό και αυτό έχει να κάνει και με τα δύο κριτήρια που ανέφερα. Κανένα άλλο κινητό δεν συγκρίνεται με αυτό, πόσο μάλλον τα κινέζικα. Σε όσο λιγότερο γνωστή μάρκα πηγαίνεις, τόσο μικρότερη είναι η πιθανότητα η εταιρία να συνεχίσει να βγάζει αναβαθμίσεις και η κοινότητα στις συγκεκριμένες συσκευές γίνεται όλο και πιο ανενεργή.

Για να μη δώσω δικαίωμα, να πω ότι με αυτά που διαβάζω εδώ κι εγώ μάλλον σε κινέζικο θα πάω στην επόμενη μου αγορά, αλλά σε καμία περίπτωση δεν νομίζω ότι είναι τόσο ξεκάθαρη η επιλογή. Σκεφτείτε ότι υπάρχουν άτομα (πχ επαγγελματίες) τα οποία δεν έχουν την πολυτέλεια να σκαλίζουν το κινητό τους για να λύσουν μόνοι τους (ή και με τη βοήθεια της κοινότητας) όλα τα προβλήματα που εμφανίζονται.

Για το προβλημα με την εφαρμογη, δεν φταιει ο Κινεζος, φταιει η εφαρμογη.
Με το RR3 εχει ολος ο κοσμος προβληματα, μπες και δες στα comments του ή στο google.

Tο nexus το θεωρω κακη αγορα, δεν εχουν SD.
Sorry, εγω θελω χωρο.
Ηδη η 8αρα SD ξεμεινε και πρεπει να παω σε μεγαλυτερη.
Βαλε 1-2 μεγαλα games, ενα CWM backup και μερικες εφαρμογες απο TiBu και καταλαβαινεις τι γινεται.
Επισης φωτο-βιντεο πιανουν πολυ χωρο πια.

Mε το Nexus, οκ θα παιρνεις 2 χρονια απευθειας αναβαθμιση, αλλα εχω ηδη συσκευη με καλυτερα specs, με τα αλλα μισα θα παρω ακομα καλυτερη συσκευη του χρονου κλπ

Το καλυτερο ειναι η μπαταρια, οτι και να κανω ξερω οτι θα βγαλω τη μερα.
Τι viber, τι internet radio, τι browsing (ολα απο mobile data), φωτος/βιντεος, χαρτες, gsm κλησεις μου εχουν τυχει ολα αυτα σε μια μονο μερα.
Χτες πηγα ~5 ωρες στην παραλια και εφυγα απο το σπιτι με 25% μπαταρια και mobile data on.
Γυρισα πισω με περισσευμα, ενω το ξεσκισα το κινητο-> Αξια ανεκτιμητη.

Που να δουμε και κανα Xiaomi, με τερας CPU και υποστηριξη απο την κοινοτητα.

- - - Updated - - -

127272

Εξελιξεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

chat1978
05-08-13, 22:48
Mε το Nexus, οκ θα παιρνεις 2 χρονια απευθειας αναβαθμιση, αλλα εχω ηδη συσκευη με καλυτερα specs, με τα αλλα μισα θα παρω ακομα καλυτερη συσκευη του χρονου κλπ

Συζήταγα κάτι παραπλήσιο με τους Βέλγους συναδέρφους σήμερα.
Τους εξηγούσα ότι ένα πολύ μεγάλο ποσοστό του κόστους πχ ενός Samsung είναι το marketing.

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να πληρώσω αυτό το κάτι παραπάνω που εξαρχής προσπαθεί να με πείσει το αγοράσω!
Δεν είναι πολύ πιο απλό απλά να είναι τα μισά λεφτά πχ;

Ειλικρινά αισθάνομαι ότι μας κοροίδεύουν ειδικά όταν μαθαίνεις

που φτιάχνονται (λες και δεν ξέρεις)
πόσο κοστίζουν σε σχέση με το πόσο πουλιούνται
πόσο κοστίζει η προώθηση του προϊόντος



Ο μόνος λόγος που δεν θα έπαιρνα το κινέζικο θα ήταν

Έλλειψη εμπιστοσύνης
Κακή λειτουργικότητα
SAR


Τα πρώτα δύο είμαι διατεθειμένος να τα ρισκάρω από φέτος.
Το SAR όταν διάβασα ότι είναι ίδιο με βάση το SOC, είπα ΟΚ. Εδώ Alcatel και Acer και Hawai πουλάνε τα MTK στην Ευρώπη και Αμερική....

Δεν είμαι υπερ των διεθνών και απελευθερωμένων αγορών αλλά όσο οι εταιρίες νομίζουν ότι μπορούν να το κάνουν μονόπλευρα με μένα στην πλευρά του θύματος που πληρώνει τα έξοδα και την βλακεία του ε τότε και εγώ θα πάω Κίνα.

Μην λέω μεγάλα λόγια βέβαια κάτσε να έρθει το εργαλείο!


Gorgitto η μπαταρία είναι πράγματι μεγάλη υπόθεση αν είσαι μόνιμα εκτός δυνατότητας φόρτισης. Εγώ το αισθάνθηκα αυτό φέτος στις διακοπές στην παραλία.
Αλλά για μια δυο εβδομάδες τον χρόνο προτίμησα να πάνε τα λεφτά σε κάτι διαφορετικό. Σε κάθε άλλη περίπτωση το κριτήριο μπαταρία είναι μονόδρομος για μένα.

Gordito
05-08-13, 22:52
Για το SAR, δεν ξερω, δεν με ενδιαφερει γιατι δε μιλαω πολυ απο GSM.

Στο Facebook παντως λεγανε απο το JiayuOfficial οτι εχει 1.2 ενω αλλα κινητα με MTK6589 αναφερουν πιο λιγο, μεχρι και 0.4 εχω δει.

johnson
05-08-13, 23:03
Για το SAR, δεν ξερω, δεν με ενδιαφερει γιατι δε μιλαω πολυ απο GSM.

Στο Facebook παντως λεγανε απο το JiayuOfficial οτι εχει 1.2 ενω αλλα κινητα με MTK6589 αναφερουν πιο λιγο, μεχρι και 0.4 εχω δει.

Για το SAR πρέπει να παίζει ρόλο και το μέγεθος της συσκευής. Γενικά όσο μεγαλύτερη η συσκευή τόσο μικρότερο (συνήθως) το SAR.
Υποθέτω πως τοποθετούν τη κεραία σε καλύτερη-πιο απόμακρη θέση. Κάτι τέτοιο πρέπει να παίζει.

RASTAVIPER
05-08-13, 23:22
Mάλλον έχουμε αρχίσει και χάνουμε την μπάλλα για το τι πραγματικά είναι τα κινέζικα.
Από εκεί που ήταν συμφέρουσες οικονομικές αγορές, κάποιοι έχουν αρχίσει και τα θεωρούν τις συσκευές που βρίσκονται πάνω από όλες τις άλλες επώνυμες συσκευές, κάτι που μόνο αν κάποιος δεν έχει εμπειρία από πολλά κινητά/τάμπλετ μπορεί να τον δικαιολογήσει.
Γιατί, αν εξαιρέσουμε την περίπτωση της APPLE, που είναι ο ορισμός του brand-πουλάω αέρα- υπάρχει λόγος που οι επώνυμες μάρκες κοστίζουν πιο ακριβά. Είτε λέγεται Design, είτε επιδόσεις, είτε εγγύηση και customer support.

Ως χρήστης και κάτοχος επώνυμων αλλά και κινέζικων κινητών και τάμπλετ, βρίσκω περίεργο πώς κάποιος βρίσκει κακή αγορά την ναυαρχίδα της Google, που έχει μια LG στην παραγωγή ενός κινητού με κρύσταλλο μπρος πίσω και που έχει χιλιοπουλήσει, παίρνει άπειρο πείραγμα, παίρνει πρώτο όλα τα Android updates και δεν βγάζει προβλήματα και εχει 2 χρόνια εγγύηση, αλλά αντίθετα θεωρεί καλύτερη αγορά το κινητό-τούβλο G3S, που το έχει μερικές βδομάδες και δεν έχει ιδέα τι θα του βγάλει μέχρι τον 1 μόνο χρόνο εγγύησης, ενώ χωρίς custom rom το κινητό ίσα που παλεύεται. Και είναι και πιο κάτω και σε επιδόσεις.

Δεν έχω τίποτα με τα κινέζικα ή με το G3S (μάλιστα το σύστησα και το πήρε φίλος μου και για αυτό το γνωρίζω και από κοντά, ενώ αμφιβάλλω αν κάποιος έβλεπε από κοντά το Nexus αν θα το θεωρούσε κακή αγορά), αλλά καλό είναι να μπαίνει το κάθε τι στην θέση του.
Και ακόμα καλύτερο το να μην συγκρίνουμε VW με Skoda..

Alexcxvtr
05-08-13, 23:45
Mάλλον έχουμε αρχίσει και χάνουμε την μπάλλα για το τι πραγματικά είναι τα κινέζικα.
Από εκεί που ήταν συμφέρουσες οικονομικές αγορές, κάποιοι έχουν αρχίσει και τα θεωρούν τις συσκευές που βρίσκονται πάνω από όλες τις άλλες επώνυμες συσκευές, κάτι που μόνο αν κάποιος δεν έχει εμπειρία από πολλά κινητά/τάμπλετ μπορεί να τον δικαιολογήσει.
Γιατί, αν εξαιρέσουμε την περίπτωση της APPLE, που είναι ο ορισμός του brand-πουλάω αέρα- υπάρχει λόγος που οι επώνυμες μάρκες κοστίζουν πιο ακριβά. Είτε λέγεται Design, είτε επιδόσεις, είτε εγγύηση και customer support.

Ως χρήστης και κάτοχος επώνυμων αλλά και κινέζικων κινητών και τάμπλετ, βρίσκω περίεργο πώς κάποιος βρίσκει κακή αγορά την ναυαρχίδα της Google, που έχει μια LG στην παραγωγή ενός κινητού με κρύσταλλο μπρος πίσω και που έχει χιλιοπουλήσει, παίρνει άπειρο πείραγμα, παίρνει πρώτο όλα τα Android updates και δεν βγάζει προβλήματα και εχει 2 χρόνια εγγύηση, αλλά αντίθετα θεωρεί καλύτερη αγορά το κινητό-τούβλο G3S, που το έχει μερικές βδομάδες και δεν έχει ιδέα τι θα του βγάλει μέχρι τον 1 μόνο χρόνο εγγύησης, ενώ χωρίς custom rom το κινητό ίσα που παλεύεται. Και είναι και πιο κάτω και σε επιδόσεις.

Δεν έχω τίποτα με τα κινέζικα ή με το G3S (μάλιστα το σύστησα και το πήρε φίλος μου και για αυτό το γνωρίζω και από κοντά, ενώ αμφιβάλλω αν κάποιος έβλεπε από κοντά το Nexus αν θα το θεωρούσε κακή αγορά), αλλά καλό είναι να μπαίνει το κάθε τι στην θέση του.
Και ακόμα καλύτερο το να μην συγκρίνουμε VW με Skoda..

:respekt:

Gordito
05-08-13, 23:49
Συγγνώμη για τον τόνο μου αλλά λες φανφάρες.

Σαφώς και είναι κακή αγορά το nexus για κάποιον που θέλει χώρο.

Το άλλο με την custom Rom που το άκουσες; Αν είχες Κανά κινέζικο της συμφοράς με 512 μνήμη δε φταίει το τηλέφωνο.
Όλα τα MTK6589 4.2.1 είναι μια χαρά μαμισια.

Δεν είπε κανείς ότι είναι καλύτερα τα κινέζικα, ότι έχουν πολύ καλύτερο value for money λέμε και έχουμε δίκιο.

Δεν φταίει μόνο το marketing, τα κινέζικα έρχονται απευθείας χωρίς μεσάζοντες, χωρίς δασμούς και μπορεί και χωρίς μεταφορικά.

sdikr
05-08-13, 23:51
Mάλλον έχουμε αρχίσει και χάνουμε την μπάλλα για το τι πραγματικά είναι τα κινέζικα.
Από εκεί που ήταν συμφέρουσες οικονομικές αγορές, κάποιοι έχουν αρχίσει και τα θεωρούν τις συσκευές που βρίσκονται πάνω από όλες τις άλλες επώνυμες συσκευές, κάτι που μόνο αν κάποιος δεν έχει εμπειρία από πολλά κινητά/τάμπλετ μπορεί να τον δικαιολογήσει.
Γιατί, αν εξαιρέσουμε την περίπτωση της APPLE, που είναι ο ορισμός του brand-πουλάω αέρα- υπάρχει λόγος που οι επώνυμες μάρκες κοστίζουν πιο ακριβά. Είτε λέγεται Design, είτε επιδόσεις, είτε εγγύηση και customer support.

Ως χρήστης και κάτοχος επώνυμων αλλά και κινέζικων κινητών και τάμπλετ, βρίσκω περίεργο πώς κάποιος βρίσκει κακή αγορά την ναυαρχίδα της Google, που έχει μια LG στην παραγωγή ενός κινητού με κρύσταλλο μπρος πίσω και που έχει χιλιοπουλήσει, παίρνει άπειρο πείραγμα, παίρνει πρώτο όλα τα Android updates και δεν βγάζει προβλήματα και εχει 2 χρόνια εγγύηση, αλλά αντίθετα θεωρεί καλύτερη αγορά το κινητό-τούβλο G3S, που το έχει μερικές βδομάδες και δεν έχει ιδέα τι θα του βγάλει μέχρι τον 1 μόνο χρόνο εγγύησης, ενώ χωρίς custom rom το κινητό ίσα που παλεύεται. Και είναι και πιο κάτω και σε επιδόσεις.

Δεν έχω τίποτα με τα κινέζικα ή με το G3S (μάλιστα το σύστησα και το πήρε φίλος μου και για αυτό το γνωρίζω και από κοντά, ενώ αμφιβάλλω αν κάποιος έβλεπε από κοντά το Nexus αν θα το θεωρούσε κακή αγορά), αλλά καλό είναι να μπαίνει το κάθε τι στην θέση του.
Και ακόμα καλύτερο το να μην συγκρίνουμε VW με Skoda..

Κάπου σε χάνω!
τα google nexus (ναι ακριβώς τα, είναι πολλά βλέπεις) είναι μια διαφορετική κατηγόρια απο μόνα τους, το πείραγμα υπάρχει και στα κινέζικα, το ότι δεν βγάζει προβλήματα μην το δένεις κόμπο.
Προσωπικά θεωρώ τα ΖΤΕ αρκετά καλύτερα αγορά απο αρκετά επώνυμα, μην μου πεις ααα αυτό δεν είναι κινέζικο...... :p

Tiven
06-08-13, 00:37
Και ακόμα καλύτερο το να μην συγκρίνουμε VW με Skoda..

Από αυτό και μόνο κατάλαβα ότι δεν έχεις ιδέα από κινητά.


Ειδικά από αυτοκίνητα.

infested
06-08-13, 01:02
Ειδικά από αυτοκίνητα.

Ετοιμάσου για Rallye Rage:lol:

RASTAVIPER
06-08-13, 08:17
Συγγνώμη για τον τόνο μου αλλά λες φανφάρες.

Σαφώς και είναι κακή αγορά το nexus για κάποιον που θέλει χώρο.

Το άλλο με την custom Rom που το άκουσες; Αν είχες Κανά κινέζικο της συμφοράς με 512 μνήμη δε φταίει το τηλέφωνο.
Όλα τα MTK6589 4.2.1 είναι μια χαρά μαμισια.

Δεν είπε κανείς ότι είναι καλύτερα τα κινέζικα, ότι έχουν πολύ καλύτερο value for money λέμε και έχουμε δίκιο.

Δεν φταίει μόνο το marketing, τα κινέζικα έρχονται απευθείας χωρίς μεσάζοντες, χωρίς δασμούς και μπορεί και χωρίς μεταφορικά.
Όπως ανέφερα και πριν, φανφάρες λέει κάποιος που δεν ξέρει. Εσύ έχεις ασχοληθεί με το Nexus γενικότερα; Είναι αστείο να χαρακτηρίζει κάποιος μια συσκευή ως κακή αγορά μόνο και μόνο για ένα παράγοντα. Και 16gb, δεν είναι λίγα. Οπότε βάζεις τελείως υποκειμενικά κριτήρια. Ενώ το ότι το G3S είναι παντοφλάρα δεν χρειάζεται να το συζητάμε. Είναι γεγονός!!


Κάπου σε χάνω!
τα google nexus (ναι ακριβώς τα, είναι πολλά βλέπεις) είναι μια διαφορετική κατηγόρια απο μόνα τους, το πείραγμα υπάρχει και στα κινέζικα, το ότι δεν βγάζει προβλήματα μην το δένεις κόμπο.
Προσωπικά θεωρώ τα ΖΤΕ αρκετά καλύτερα αγορά απο αρκετά επώνυμα, μην μου πεις ααα αυτό δεν είναι κινέζικο...... :p
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με την φράση μέσα στην παρένθεση.
Επίσης, έχω και ΖΤΕ. Δεν είπα ότι είναι κακό για τα λεφτά του.


Από αυτό και μόνο κατάλαβα ότι δεν έχεις ιδέα από κινητά.


Ειδικά από αυτοκίνητα.
Η σύγκριση αυτή είχε σκοπό να θίξει το θέμα κοινής χρήσης εργοστασίου, όπου πολλοί πατάνε για να πούνε ότι αφού πολλά κινητά (είτε επώνυμα είτε κινέζικα) φτιάχνονται στο ίδιο εργοστάσιο, τότε θα είναι ακριβώς τα ίδια και στα υπόλοιπα.
Αλλά δεν είναι έτσι. Μπορεί πχ Octavia και Passat να μοιράζονται μοτέρ, πάτωμα και άλλα πράγματα από το σασί, αλλά οι λεπτομέρειες σε πόσα άλλα πράγματα, κάνει το τελικό αποτέλεσμα αρκετά διαφορετικό.

Επειδή βλέπω ότι πολλοί γενικότερα βγάζετε κόμπλεξ για τα κινέζικα, που επαναλαμβάνω ξανά ότι δεν τα κατακρίνω, απλά κακώς κάποιοι τα παρουσιάζουν ως super duper και ίσως παρασύρουν κάποιους άλλους να αγοράσουν κάτι που δεν ανταπροκρίνεται στην πραγματικότητα, το λήγω το θέμα εδώ.

chat1978
06-08-13, 09:33
Ό
Επειδή βλέπω ότι πολλοί γενικότερα βγάζετε κόμπλεξ για τα κινέζικα, που επαναλαμβάνω ξανά ότι δεν τα κατακρίνω, απλά κακώς κάποιοι τα παρουσιάζουν ως super duper και ίσως παρασύρουν κάποιους άλλους να αγοράσουν κάτι που δεν ανταπροκρίνεται στην πραγματικότητα, το λήγω το θέμα εδώ.
Εγώ τουλάχιστον βλέπω την διαφορά ως εξής και θα το εξηγήσω κατά αναλογία με το αυτοκινητό που αναφέρεις.
Το Passat μπορεί πράγματι να είναι καλύτερο αυτοκίνητο όπως λες. Το θέμα είναι όμως πόσο καλύτερο είναι και πόσο ακριβότερο είναι.
Δική μου αίσθηση είναι ότι τα επώνυμα μεγάλα κινητά εκτός Nexus αυτό μόνο αν το βρεις στα 300€ δεν κάνουν κάτι σημαντικά περισσότερο για να δικαιολογούν τις πολλαπλάσιες διαφορές στην τιμή.
Να σου πω και ένα παράδειγμα με βάση την Alcatel.
Το νέο Alcatel Idox X είναι ουσιαστικά το TCL Idox X.
Το πρώτο θα πουλιέται κοντά στα 400 ευρώ (εκτός και αν αλλάξε κάτι) και το δεύτερο μπορούσα να το πάρω 250.

Ίδιο πάτωμα και ίδιο μοτέρ όπως λες και εσυ αλλά εγώ αισθάνομαι ότι μάλλον θα πληρώσω 150€ την προώθηση του προιόντος.

Ανέκαθεν γινόταν αυτό και με τις δεύτερες μάρκες των μεγάλων εταιριών στα ηλεκτρονικά.
Πχ Crown που ήταν η Phillips αν θυμάμαι καλά.

- - - Updated - - -


Από τις 25/7 μέχρι τις 30/7 περιμένανε να υπάρξει πτήση από Σιγκαπούρη για Ελλάδα μάλλον. Ήταν και η μόνη καθυστέρηση που μου έτυχε σε όλη τη διαδικασία γιατί έχω ακούσει από άλλους ότι δεν τους κράτησε ούτε δυο μέρες αυτό το στάδιο.
Δυστυχώς το δικό μου φαίνεται να έχει κολήσει πριν φτάσει στο Hong Kong αφού ακόμα φαίνεται στο εργοστάσιο.
Να πάω να το φέρω μήπως; Να πεταχτώ δηλαδή;

blade_
06-08-13, 12:42
ειπαμε.καλα τα κινεζικα,απλα υστερουν λιγο στην υλοποιηση,δηλαδη στο μαγειρεμα των υλικων

Gordito
06-08-13, 13:44
Όπως ανέφερα και πριν, φανφάρες λέει κάποιος που δεν ξέρει. Εσύ έχεις ασχοληθεί με το Nexus γενικότερα; Είναι αστείο να χαρακτηρίζει κάποιος μια συσκευή ως κακή αγορά μόνο και μόνο για ένα παράγοντα. Και 16gb, δεν είναι λίγα. Οπότε βάζεις τελείως υποκειμενικά κριτήρια. Ενώ το ότι το G3S είναι παντοφλάρα δεν χρειάζεται να το συζητάμε. Είναι γεγονός!!



Προφανώς και βάζω υποκειμενικά κριτήρια, μιλάω για τον εαυτό μου, σε αντίθεση με σένα που κατέχεις τη γνώση και μιλάς εκ μέρους όλων.
Να σου θυμίσω μόνο ότι δεν κατέβηκα χτες από τα δέντρα και έχω πολλά χρόνια android.

Ξαναλέω λοιπόν ότι ήδη έχω 9gb πιασμένα στο κινητό μου, μέσα σε ένα μήνα. Να πάρω nexus να ψάχνομαι με το χώρο,Ε;

Όσο για το ότι το κινητό είναι τούβλο , δεν διαφωνω.
2750mah είναι αυτά :)

infested
06-08-13, 14:29
Δυστυχώς το δικό μου φαίνεται να έχει κολήσει πριν φτάσει στο Hong Kong αφού ακόμα φαίνεται στο εργοστάσιο.
Να πάω να το φέρω μήπως; Να πεταχτώ δηλαδή;

Πόσο κοντά είσαι; :) Μήπως έπεσες σε καμιά αργία; Πόσες εργάσιμες μέρες έχουν περάσει από την ώρα της παραγγελίας;

chat1978
06-08-13, 20:09
Πόσο κοντά είσαι; :) Μήπως έπεσες σε καμιά αργία; Πόσες εργάσιμες μέρες έχουν περάσει από την ώρα της παραγγελίας;
Το έκλεισα την Παρασκευή 2/8 προς βράδυ δηλαδή ξημερώματα Σαββάτο προς αυτούς.
Περίμενα να δω κίνηση με βάση τα λεγόμενα σου από Δευτέρα αλλά από Κυριακή πρωί η παραγγελία είχε γίνει completed και είναι εδώ
127303

Έχουν περάσει τουλάχιστον δύο γεμάτες εργάσιμες μέρες. Συγκρίνοντας με το δικό σου από αρχή μέχρι να φύγει για ευρώπη είχε πάρει δύο μέρες εργάσιμες (Τετάρτη με Πέμπτη).

Δεν αγχώνομαι ακόμα αλλά δάκρυα, λιγμοί και σπαραγμοί....

@ ADSLgr.com All rights reserved.