PDA

Επιστροφή στο Forum : Δηλωση Ε9



Σελίδες : 1 2 [3]

ntoremi
03-10-13, 00:58
Σημερα βγήκαν τα καινουργια ΦΑΠ (2013)
Καλοπληρωτα! χαχαχα


Η δηλωση για τα αγροτεμαχια ειναι ακομα ανοικτη, παροτι ηρθε το ΦΑΠ!
Δηλαδη αν δηλωσω αγροτεμαχιο θα μου ερθει ξεχωριστο χαρτι?

τα αγροτεμαχια δεν φορολογουνταν ολα αυτα τα χρονια ως και τωρα. Απο το 2014 θα φορολογουνται.

JJX
04-10-13, 17:01
τα αγροτεμαχια δεν φορολογουνταν ολα αυτα τα χρονια ως και τωρα. Απο το 2014 θα φορολογουνται.

Αρα φέτος απλα τα δηλώνουμε χωρίς να πληρώσουμε επιπλέον?
Χρέωση απο του χρόνου?

ntoremi
04-10-13, 17:22
Παντα τα δηλωναμε τα αγροτεμαχια, οχι μονο φετος. Απλα μεχρι και τωρα δεν φορολογουμασταν γι αυτα.
Απο το 2014 θα φορολογουμαστε και γι αυτα.

giorgosk
04-10-13, 18:47
Θέλω να κάνω οριστικοποιηση αλλά στο σπίτι που έχω στο χωριό (με ποσοστό 25% ) δεν βλέπω να έχει αριθμό παροχής.
Τι κάνω τώρα; Μπορώ να το προσθέσω τώρα ;

didaskalo
04-10-13, 18:58
Λογικά δεν θα σε αφήσει το σύστημα...μόνο σε τυχόν αγροτεμάχια μπορείς να κάνεις αλλαγές.

manoulamou
05-10-13, 12:21
:hmm:
...Παράθυρο τεσσάρων μηνών να επικαιροποιήσουν τα στοιχεία ή να προχωρήσουν σε διορθώσεις
θα έχουν οι φορολογούμενοι που πήραν εκκαθαριστικό ΦΑΠ 2013.
Τι ορίζει υπουργική απόφαση που επικαιροποιήθηκε τον Ιούλιο...
(http://www.euro2day.gr/news/economy/article/1137966/eforia-diorthoseis-horis-poinh-sto-perioysiologio.html):whistle:

cool11
20-02-15, 14:16
ΥΠΟΙΚ: Ειδοποιητήρια σε 500.000 ιδιοκτήτες ακινήτων που βρίσκονται σε... δασικές εκτάσεις

http://www.enikonomia.gr/timeliness/14772,YPOIK:_Eidopoihthria_se_500000_idioktht.html

Εχω εναν φιλο μου που εχει ενα κτημα σε 'δασικη εκταση', αλλα χωρις οικημα. Θα λαβει κι αυτος ειδοποιητηριο;
Που θα αναρτηθουν αραγε;
Και δεν καταλαβα απο το αρθρο τι θα αφορουν.

manoulamou
20-02-15, 15:42
Το μισο Χαλανδρι και ολοκληρη τη Σαλαμινα παλιοτερα
στην πρωτη φαση του Εθνικου Κτηματολογιου
τα ειχαν βγαλει Δασικες Εκτασεις...
:twisted:

http://www.protothema.gr/economy/article/449246/to-kratos-diekdikei-18500-spitia-stin-attiki/

chriszah
02-03-15, 13:44
Μια ερώτηση προς τους γνώστες: Ο πατέρας μου έχασε ένα ακίνητο το 2014 από δικαστική απόφαση. Στο Ε9 του το έχει ακόμα, πρέπει να κάνω τροποποιητική (διαγραφή) για το 2014, σωστά;

jkoukos
02-03-15, 14:33
Θα πρέπει να δηλώσεις την μεταβολή στο Ε9. Για τις μεταβολές που έγιναν το 2014, η προθεσμία είναι μέχρι 31-3-2015.
Από 1-1-2015 και εφεξής, οι μεταβολές στην περιουσιακή κατάσταση πρέπει να δηλώνονται εντός 30 ημερών.

cool11
04-06-15, 14:07
Θα πρέπει να δηλώσεις την μεταβολή στο Ε9. Για τις μεταβολές που έγιναν το 2014, η προθεσμία είναι μέχρι 31-3-2015.
Από 1-1-2015 και εφεξής, οι μεταβολές στην περιουσιακή κατάσταση πρέπει να δηλώνονται εντός 30 ημερών.

Δηλαδη το συστημα για δηλωση Ε9 στο taxis, θα ειναι συνεχως ανοιχτο, και ανα πασα ωρα και στιγμη ο καθενας μπορει να κανει τροποποιηση;
Ετσι απλα και γρηγορα;
Realtime δηλωνεις και ξεμπερδευεις;

Το εντος 30 ημερων παντως, μαλλον κακο κανει παρα βοηθα στην προσπαθεια επικαιροποιησης, καθως δεν ειμαστε ολοι ολη την ωρα πανετοιμοι να 'επικαιροποιουμε' τυχον μεταβολες εντος ενος μηνα αποκλειστικα.

jkoukos
04-06-15, 14:24
Κανονικά η προθεσμία είναι 30 ημερών, αλλά πρόσφατα (http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/News/documents_news/dt_1-4-2015_paratE9.pdf) έδωσαν νέα (έως 30/6) για τις μεταβολές που έγιναν μέχρι 31-5-2015.

Ναι, το σύστημα σου επιτρέπει να κάνεις όσες τροποποιήσεις θέλεις και να ξεμπερδεύεις.

Πόσες τροποποιητικές δηλώσεις Ε9 μπορούν να υποβληθούν για το ίδιο έτος;
Εφόσον είναι διαθέσιμη η εφαρμογή, μπορείτε να υποβάλλετε όσες τροποποιητικές δηλώσεις Ε9 κρίνετε αναγκαίες για την διαμόρφωση ορθής περιουσιακής εικόνας.

cool11
09-06-15, 09:55
Οδηγός με συμβουλές για το Ε9: 37 ερωτήσεις και απαντήσεις
http://www.news.gr/oikonomia/h-tseph-moy/article/224165/odhgos-me-symvoyles-gia-to-e9-37-erothseis-kai.html

Με αυτα και με αυτα, τι κι αν εχει καποιος κωδικους στο taxis, χωρις λογιστη ειναι αδυνατον να κανεις οτιδηποτε!

cool11
22-06-15, 12:27
Σημερα ηρθε αυτο το email

-----------------------------

Αγαπητέ φορολογούμενε,

Σας ενημερώνουμε ότι στις 19/6/2015 ολοκληρώθηκε η εκκαθάριση των Δηλώσεων Φ.Α.Π. ετών 2010, 2011, 2012 και 2013 που υποβάλλατε ηλεκτρονικά.

Στην ιστοσελίδα www.gsis.gr επιλογή «Υπηρεσίες προς Πολίτες», και, στη συνέχεια, από την επιλογή «Υποβολή δήλωσης Ε9» μπορείτε να δείτε και να εκτυπώσετε τα εκκαθαριστικά σημειώματα που έχουν εκδοθεί. Εναλλακτικά, για απευθείας πρόσβαση στην εφαρμογή πατήστε εδώ.

Για οποιοδήποτε πρόβλημα μπορείτε να απευθύνεστε στο Τμήμα Υποστήριξης Συναλλασσομένων (Helpdesk) της Γενικής Γραμματείας Δημοσίων Εσόδων: τηλ. 15515.

-----------------------------

Εκανα login, δεν ειδα καμια 'εκκαθαριση'.
Και τι θα πει εκκαθαριση στο Ε9 σε τελικη αναλυση;

Το μονο 'σχετικο' μηνυμα που ειδα (με εικονιδιο με θαυμαστικο) ειναι αυτο:
- Εχετε ξεκινησει δημιουργια δηλωσης Ε9. Για να την επεξεργαστειτε, επιστρεψτε στην καρτελα 'Υποβολη δηλωσης Ε9'.


Τι ειναι αυτα, τι συμβαινει;

AndreasN
15-01-16, 10:08
Έχει καταλάβει κανείς τι πρέπει να κάνουμε σχετικά με αυτή την ανακοίνωση για την υποβολή δηλώσεων ΕνΦΙΑ;

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/index.html

jkoukos
15-01-16, 13:50
H ανακοίνωση (αν και λίγο παραπλανητική) ουσιαστικά ενημερώνει ότι άνοιξε πάλι η εφαρμογή των τροποποιητικών δηλώσεων Ε9, για τα έτη 2014-2015.
Είχε κλείσει τέλος Δεκέμβρη και άνοιξε πάλι τώρα.

AndreasN
15-01-16, 19:32
H ανακοίνωση (αν και λίγο παραπλανητική) ουσιαστικά ενημερώνει ότι άνοιξε πάλι η εφαρμογή των τροποποιητικών δηλώσεων Ε9, για τα έτη 2014-2015.
Είχε κλείσει τέλος Δεκέμβρη και άνοιξε πάλι τώρα.

Ωραία, δεν μπορούσαν να πουν: παιδιά, από δω και στο εξής όταν εμείς θα λέμε δηλώσεις ΕνΦΙΑ, εσείς πρέπει να καταλαβαίνετε δηλώσεις Ε9; Στην Ελλάδα δεν βρισκόμαστε; Άλλα λέμε και άλλα εννοούμε.
Το πρόβλημά μου είναι ότι στο περιουσιακό στοιχείο που μ' ενδιαφέρει δεν υπάρχει καμιά απολύτως αλλαγή ως προς το ιδιοκτησιακό καθεστώς από τότε που το απέκτησα. Υπάρχουν μόνο στους πίνακες κάποιες στήλες (όπως ΚΑΕΚ, ΤΚ, αριθμός προσόψεων, αριθμός παροχής ΔΕΗ) που δεν υπήρχαν παλαιότερα και δεν είναι συμπληρωμένες (ειδικά ως προς τον ΚΑΕΚ, μόλις τον Αύγουστο 2015 το Κτηματολόγιο ανάρτησε τους πίνακες της περιοχής μου με τα κτηματολογικά στοιχεία). Ο ΕνΦΙΑ υπολογίζεται κανονικά και τον πληρώνω επίσης κανονικά.
Έχω τώρα την υποχρέωση να κάνω τροποποιητική, για να ενημερωθούν απλά και μόνο οι πίνακες; Εννοείται για το έτος 2016. Αν δεν την κάνω καθόλου, θα έχω συνέπειες;

jkoukos
15-01-16, 20:09
Βασικά έχουμε υποχρέωση να ενημερώνουμε την περιουσιακή μας κατάσταση, με τις όποιες αλλαγές γίνονται και μάλιστα (από 1-1-2015 και εφεξής) εντός 30 ημερών.
Όταν άλλαξε το έντυπο Ε9 (πριν 2-3 χρόνια) είχαμε την δυνατότητα (και υποχρέωση) να κάνουμε ενημέρωση του πίνακα. Τώρα αναγκαστικά αν θέλεις να το κάνεις, θα πρέπει να το κάνεις ξεκινώντας από τις προηγούμενες χρονιές και να φθάσεις στο σήμερα.
Πληροφορίες (http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQs_E9_2015.html).

AndreasN
15-01-16, 20:42
Βασικά έχουμε υποχρέωση να ενημερώνουμε την περιουσιακή μας κατάσταση, με τις όποιες αλλαγές γίνονται και μάλιστα (από 1-1-2015 και εφεξής) εντός 30 ημερών.
Όταν άλλαξε το έντυπο Ε9 (πριν 2-3 χρόνια) είχαμε την δυνατότητα (και υποχρέωση) να κάνουμε ενημέρωση του πίνακα. Τώρα αναγκαστικά αν θέλεις να το κάνεις, θα πρέπει να το κάνεις ξεκινώντας από τις προηγούμενες χρονιές και να φθάσεις στο σήμερα.
Πληροφορίες (http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQs_E9_2015.html).

Ναι, τα έχω δει αυτά, φίλε jkoukos. Δεν μου φάνηκαν και πολύ σαφή, ιδίως στο ερώτημα 6, που φαίνεται να αναφέρεται σε ουσιώδεις μεταβολές (απόκτηση, σύσταση, πώληση κ.τ.λ.). Γι' αυτό μου δημιουργήθηκαν ερωτήματα και αμφιβολίες.
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.

jkoukos
15-01-16, 20:58
Είσαι στην περίπτωση των ερωτημάτων 7 και 8.
Η δήλωση του 2016 λαμβάνεται ως σημείο μηδέν, διότι εφεξής είναι διαρκούς ενημέρωσης των όποιων μεταβολών. Άρα θα πρέπει να ξεκινήσεις από προηγούμενο έτος για να ενημερωθεί σωστά η σημερινή περιουσιακή κατάσταση.

AndreasN
15-01-16, 21:20
Είσαι στην περίπτωση των ερωτημάτων 7 και 8.
Η δήλωση του 2016 λαμβάνεται ως σημείο μηδέν, διότι εφεξής είναι διαρκούς ενημέρωσης των όποιων μεταβολών. Άρα θα πρέπει να ξεκινήσεις από προηγούμενο έτος για να ενημερωθεί σωστά η σημερινή περιουσιακή κατάσταση.

Έτσι ακριβώς. Καλού κακού υπέβαλα και ένα γραπτό ερώτημα μέσω του TAXIS και εύχομαι να τακτοποιηθεί το ζήτημα χωρίς συνέπειες.

AndreasN
19-01-16, 11:05
Είσαι στην περίπτωση των ερωτημάτων 7 και 8.
Η δήλωση του 2016 λαμβάνεται ως σημείο μηδέν, διότι εφεξής είναι διαρκούς ενημέρωσης των όποιων μεταβολών. Άρα θα πρέπει να ξεκινήσεις από προηγούμενο έτος για να ενημερωθεί σωστά η σημερινή περιουσιακή κατάσταση.

Πήρα σήμερα την απάντηση από το TAXIS. Λένε ότι, εάν εμφανίζονται μηνύματα λάθους σε κόκκινο πλαίσιο, πρέπει να διορθωθούν υποχρεωτικά. Αν εμφανίζονται μηνύματα σε πορτοκαλί πλαίσιο, διορθώνονται προαιρετικά. Σε μένα δεν υπάρχουν ούτε σε κόκκινο ούτε σε πορτοκαλί, πράγμα που σημαίνει ότι δεν έχω να κάνω απολύτως τίποτα.
Το συμπέρασμα που προκύπτει είναι ότι το μηχανογραφικό αυτό σύστημα του περιουσιολογίου αφορά τις περιπτώσεις μεταβολών που επιφέρουν μεταβολές στον υπολογισμό του ΕνΦΙΑ, πρόστιμο κ.λπ. Δεν καλύπτει διορθώσεις για λόγους τάξεως και πληρότητας των πινάκων και δεν φαίνεται να τους ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, προς το παρόν τουλάχιστον. Αν επιχειρήσει να κάνει κανείς τέτοιες διορθώσεις, το πιθανότερο είναι το σύστημα να τις εκλάβει ως εκπρόθεσμες μεταβολές και να επιβάλει πρόστιμο χωρίς ουσιαστικό λόγο.
Την γνώμη αυτή είχαν και γνωστοί λογιστές που ρωτήσαμε.

jkoukos
19-01-16, 20:04
Τα μηνύματα λαθών ή ελλείψεων σε κόκκινο πλαίσιο, εμφανίζονται αφού μπεις μέσα στη δήλωση (Δημιουργία τροποποιητικής δήλωσης > Μεταβολή στοιχείων κλπ) και προσπαθήσεις να την υποβάλεις.
Δεν σε αφήνει να το κάνεις, εάν δεν είναι ενημερωμένα όλα τα απαιτούμενα πεδία.

AndreasN
20-01-16, 13:10
Τα μηνύματα λαθών ή ελλείψεων σε κόκκινο πλαίσιο, εμφανίζονται αφού μπεις μέσα στη δήλωση (Δημιουργία τροποποιητικής δήλωσης > Μεταβολή στοιχείων κλπ) και προσπαθήσεις να την υποβάλεις.
Δεν σε αφήνει να το κάνεις, εάν δεν είναι ενημερωμένα όλα τα απαιτούμενα πεδία.

Ακόμα και έτσι, εγώ δεν κάνω την τροποποιητική χάριν της ενημερώσεως των πινάκων, εκτός εάν ρυθμιστεί το ζήτημα.
Ο ίδιος προβληματισμός επισημαίνεται και εδώ: http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/26409
Εύχομαι να υπάρξει σχετική ρύθμιση, διότι είναι εντελώς παράλογο. Θέλω να πιστεύω ότι είναι λεπτομέρεια που ξέφυγε κατά τον σχεδιασμό της μηχανογραφικής εφαρμογής. Δεν είναι άλλωστε η πρώτη φορά.

jkoukos
20-01-16, 13:50
Το τι θα κάνεις είναι δικό σου θέμα και επιλογή. Το αν είναι παράλογο, εδώ διαφωνώ διότι είχαμε 2 τουλάχιστον φορές υποχρέωση για ενημέρωση των πινάκων και πέρυσι τελευταία ευκαιρία τροποποίησης.

Το 2011 ήμασταν όλοι υποχρεωμένοι να υποβάλουμε δήλωση Ε9, άσχετα αν είχαμε μεταβολή των περιουσιακών στοιχείων, λόγω της αναμόρφωσης του εντύπου και των επιπλέον στοιχείων που ζητούσε.
Το 2013 κι ενόψει του ΕΝΦΙΑ που θα ίσχυε από το 2014 και για τα αγροτεμάχια, ήμασταν πάλι υποχρεωμένοι να κάνουμε τις ανάλογες ενημερώσεις στο Ε9. Ταυτόχρονα είχαμε την δυνατότητα να κάνουμε (χωρίς πρόστιμο) τροποποίηση των στοιχείων στα ακίνητα, αν δεν το είχαμε πράξει το 2011.
Τέλος πέρυσι, λόγω των πολλών λαθών που είχαν γίνει με τις δηλώσεις των κενών οικοδομών και τους αυξημένους φόρους, μας δόθηκε η δυνατότητα (με διάφορες παρατάσεις έως τέλος Ιούλη) να τροποποιήσουμε πάλι χωρίς πρόστιμο τυχόν λάθη ή παραλείψεις.

ntoremi
20-01-16, 15:27
Αν βαλεις ημερομηνια μεταβολης πριν απο 30 μερες το πολυ, δεν νοειται προστιμο, αφου αυτο ειναι πλεον το νεο χρονικο περιθωριο.
Μικροαλλαγες παντα θα συμβαινουν και θα πρεπει να μπορουμε να τις κανουμε χωρις προστιμα. Το οτι μας δοθηκε ευκαιρια να επικαιροποιησουμε τα στοιχεια περσι και προπερσι δεν λεει κατι. Πχ δικο μου ακινητο, που το ειχα παντα δηλωμενο στο ε9, προσφατα μπηκε στο κτηματολογιο και απεκτησε καεκ. Δεν μπορουσα να τον δηλωσω περσι-προπερσι τον καεκ γιατι απλα δεν υπηρχε. Τωρα λοιπον θελω να μπω να ενημερωσω το πεδιο καεκ για το ακινητο αυτο. Γιατι να πληρωσω προστιμο? Απλα στο πεδιο λογοι μεταβολης θα βαλω το αλλες περιπτωσεις, θα βαλω και μια ημερμηνια λιγοτερο απο 30 μερες πισω και θα κανω τις τροποποιησεις που θελω.
Πχ αυριο μπορει να μου ερθει ορεξη να βαλω ρολοι της δεη σε ακινητο που ως τωρα ηταν μη ηλεκτροδοτουμενο. Και ενα σωρο αλλα τετοια παραδειγματα.

jkoukos
20-01-16, 18:55
Αν μέσα στο 2015 πήρες αριθμό ΚΑΕΚ (ή έβαλες μετρητή ΔΕΗ), δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Μπαίνεις στο Ε9 τροποποιώντας κανονικά και εμπρόθεσμα τα στοιχεία του ακινήτου.
Εκπρόθεσμος θα ήσουν αν πήρες αριθμό ΚΑΕΚ (ή έβαλες μετρητή ΔΕΗ ) το 2014, οπότε έπρεπε να το δηλώσεις μέχρι τον Ιούλη του 2015 και δεν το έκανες.

Γενικά οποιαδήποτε αλλαγή γινόταν σε μια χρονιά, ήμασταν υποχρεωμένοι να την δηλώσουμε την επόμενη. Από φέτος αυτό άλλαξε και πρέπει να δηλωθεί εντός 30 ημερών, αλλά και πάλι αν την δηλώσεις αργότερα (εντός της χρονιάς) κανείς δεν θα σου πει τίποτα.

Εν τέλη μην ξεπερνάτε εύκολα την υποχρέωση που είχαμε όλοι μας, το 2011 και 2013, να υποβάλλουμε/τροποποιήσουμε τις δηλώσεις Ε9, διότι είχε αλλάξει ο πίνακας και έπρεπε να ενημερωθεί με τα νέα ζητούμενα. Και αυτή ακριβώς είναι η περίπτωση του Ανδρέα.
Πρόστιμο εκπρόθεσμης δήλωσης ανέκαθεν υπήρχε. Αυτό που άλλαξε τώρα είναι ότι αν δεν υποβάλουμε αλλαγές στην περιουσιακή μας κατάσταση, το πρόστιμο πληρώνεται για όλα τα προηγούμενα χρόνια (από τότε που ισχύει η αλλαγή). Ωστόσο, αν αφορά την ίδια αλλαγή (π.χ. λάθος στοιχεία στο ίδιο πεδίο) για όλα τα έτη (π.χ. 2012-2015), το πρόστιμο είναι το ίδιο 100€ και όχι 300€.

ntoremi
20-01-16, 20:09
Ειδικα το καεκ δεν ηταν ποτέ "υποχρεωση", ουτε και τωρα ειναι. Αρα μπορεις να το συμπληρωσεις οποτε θες.
Και μπορεις να συμπληρωσεις και λιγο μαγειρεμενη ημερομηνια, ωστε να εισαι εμπροθεσμος. Το ποτε εφτασε στα χερια σου ο φακελος απο το κτηματολογιο για το καεκ δεν μπορει να το ελεγξει κανενας.

AndreasN
21-01-16, 11:29
Το αν είναι παράλογο, εδώ διαφωνώ διότι είχαμε 2 τουλάχιστον φορές υποχρέωση για ενημέρωση των πινάκων και πέρυσι τελευταία ευκαιρία τροποποίησης.

Είναι λογικό να μου υπολογίζει ΕνΦΙΑ για ηλεκτροδοτούμενο και να μου βάζει πρόστιμο επειδή δεν έγραψα στο Ε9 τον αριθμό παροχής; Γιατί δεν μου υπολόγιζε ΕνΦΙΑ με ελλιπή στοιχεία, με σχετική επισήμανση στο εκκαθαριστικό του ΕνΦΙΑ και μετά όχι πρόστιμο, προστιμάρα να μου βάλει.

- - - Updated - - -

Αναμένεται νέα απόφαση που θα ρυθμίζει θέματα ενημέρωσης στοιχείων και μη επιβολής προστίμου, οπωσδήποτε για το έτος 2015, ενώ για τα προηγούμενα χρόνια χλωμό. Όμως ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Αν και η πληροφορία είναι έγκυρη και επώνυμη, και λέει να περιμένουμε την απόφαση, πριν κάνουμε οποιαδήποτε ενέργεια, το γράφω με κάθε επιφύλαξη. Ο καθείς πράττει κατά την κρίση του.

cool11
06-09-17, 08:47
Μέσα σε 30 ημέρες η δήλωση για ακίνητα στο Ε9
http://www.news.gr/oikonomia/article/684636/entipo-e9-mesa-se-30-imeres-i-dilosi-ton-stichion-akiniton.html

manicx
06-09-17, 12:01
Έχεις μεταβολές;

cool11
06-09-17, 12:35
Δεν εχω μεταβολες. Αρα δεν δηλωνω τιποτε, σωστα;

frap
06-09-17, 13:16
Μέσα σε 30 ημέρες η δήλωση για ακίνητα στο Ε9http://www.news.gr/oikonomia/article/684636/entipo-e9-mesa-se-30-imeres-i-dilosi-ton-stichion-akiniton.htmlΤόσο δεν ήταν; Δεν υπάρχει κάτι νέο...

manicx
06-09-17, 13:17
Δεν εχω μεταβολες. Αρα δεν δηλωνω τιποτε, σωστα;

Σωστά..

bang
01-04-18, 14:17
Τελικά όσον αφορά το θέμα της συμπλήρωσης του αριθμού παροχής ρεύματος είχαν ποτέ οι ιδιοκτήτες (μόνο) ακινήτων την υποχρέωση τροποποίησης (προσθήκης) του στο Ε9 εαν δεν υπάρχουν μεταβολές; (προυπάρχουσα ιδιοκτησία)
Γιατί σε ειδήσεις του 2013 που προστέθηκε το πεδίο του αριθμού παροχής βλέπω πως δεν υπήρχε υποχρέωση.
https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16997

4. Φυσικά πρόσωπα με εμπράγματα δικαιώματα μόνο σε ακίνητα (όχι αγροτεμάχια) τα οποία ΔΕΝ έχουν μεταβολή μέσα στο 2012.

Τα πρόσωπα αυτά δεν χρειάζεται να προβούν σε καμία ενέργεια καθότι δεν είναι υπόχρεα σε υποβολή δήλωσης ακινήτων για το έτος 2013. Δεν χρειάζεται δηλαδή να οριστικοποιήσουν την περιουσιακή τους κατάσταση μέσα από την εφαρμογή της ΓΓΠΣ.

Ρωτάω γιατί θέλω να τον συμπληρώσω στο Ε9 προηγουμένων ετών αλλά θεωρείται εκπρόθεσμη οπότε θεωρητικά προκύπτει πρόστιμο.
Αν γίνει η τροποποιητική το 2013 έχει πεδίο να γράψουμε τον λόγο επεξεργασίας ενώ το 2014 υπάρχει επιλογή σαν αιτιολογία "αριθμός παροχής ρεύματος", οπότε ισως σε αυτή την περίπτωση να μην υπάρχει πρόστιμο.

Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία ή γνωρίζει τι συμβαινει σε αυτές τις περιπτώσεις;

@ ADSLgr.com All rights reserved.