PDA

Επιστροφή στο Forum : Lenovo N500 - Ασύρματο δίκτυο!



Sofos
30-09-12, 19:36
Καλησπέρα σας,

ξαφνικά ο φορητός Lenovo σταμάτησε να ανιχνεύει ασύρματα δίκτυα και γενικότερα να μπορεί σε συνδεθεί σε κάποιο από αυτά! Η κάρτα δείχνει ότι δουλεύει φυσιολογικά ωστόσο δε μπορεί να βρει κάποιο ασύρματο δίκτυο! Ενημέρωσα τους οδηγούς...έκανα φορμάτ αλλά το πρόβλημα συνεχίζει! Υπάρχει κάποιος τρόπο να το διορθώσω; Είναι θέμα λογισμικού (μπα) ή θέμα μηχανήματος; Τι μου προτείνεται να κάνω; Το λειτουργικό είναι Windows Xp SP3!

Ευχαριστώ πολύ!

biggeo65
30-09-12, 19:51
Πως ξέρεις ότι δουλεύει η καρτα, αφου δεν ανιχνεύει δίκτυο;
Δες στην διαχείριση συσκευών, υπάρχει η κάρτα, μήπως έχει κάποιο ερωτηματικό;

Κάνε δεξι κλικ πάνω στην κάρτα επέλεξε ιδιότητες και δες τι αναφέρει στην καρτέλα γενικά.

Άνοιξε την καταγραφή συμβάντων Έναρξη / εκτέλεση , γράψε eventvwr.msc και πάτα ΟΚ.

Στο οαράθυρο που θα ανοίξει επέλεξε από αριστερά, και κάτω από το Αρχεία καταγραφών των Windows,
Σύστημα και δες αν δεξιά έχει κάποιο σφάλμα ή προειδοποίηση που να σχετίζεται με την κάρτα ή με το ασύρμαοτο δίκτυο.
Επίσης δες και στο Εφαρμογές. Δες την φωτό παρακάτω για να πάρεις μια ιδέα.
Από Win 7 είναι, αλλά και στα XP παρόμοια είναι.

109983

Όταν κάνεις ανίχνευση δικτ΄υων σου βγάζει κάποιο μήνυμα;

Sofos
30-09-12, 20:09
Στη διαχείριση υλικών η κάρτα υπάρχει χωρίς θαυμαστικό λέει ότι δουλεύει κανονικά! Στο πρόγραμμα προβολής συμβάντων υπάρχουν κάποια σφάλματα "DCOM Network Device" δε ξέρω τι είναι αυτό! Όταν κάνω ανίχνευση δικτύων δίπλα στο WIFI απλά δε μου βρίσκει κάποιο δίκτυο!!! Χωρίς να μου βγάζει κάποιο σφάλμα!

biggeo65
30-09-12, 20:24
Αν επιλέξεις το DCOM πρέπει στο κάτω μέρος να βγάζει κι έναν κωδικό, ποιος είναι ο κωδικός;
Π.χ. Event ID (κωδικός συμβάντος) ή αναγνωριστικό: αριθμός, όπως φαίνεται στην παραπάνω φωτό.

Sofos
30-09-12, 20:48
Ο κωδικός είναι 10016

- - - Updated - - -

Biggeo σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου! Το πρόβλημα ήταν απλό! Το N500 έχει 2 διακόπτες τελικά για το Wifi! έναν μηχανικό στο μπροστινό μέρος που το γυρνάς δεξιά..και έναν συνδυασμό Fn + F5! Πρέπει να είναι και τα δύο ενεργά!!! Δεν είναι δικό μου το μηχάνημα και δε το ήξερα! Ξανά ευχαριστώ για την βοήθεια!

biggeo65
30-09-12, 21:02
Να'σαι καλά. Αλλά τι ευχαριστάς, μόνος σου το βρήκες.
Αλλά περίεργο που έλεγε ότι η κάρτα δουλεύει κανονικά ενώ ήταν απενεργοποιημένη.

Από περιέργεια το "DCOM Network Device" σφάλμα υπάρχει ακόμη;
Αν δεν υπάρχει σημαίνει ότι άυτή ήταν η ειδοποίηση των Windows.

Aν υπάρχει μου φαίνεται περίεργο που τα Windows δεν ειδοποιούσαν με κάποιο τρόπο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.