PDA

Επιστροφή στο Forum : Διορθωση μυωπιας με laser



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25

arial
05-10-09, 19:13
Το laser το εχω σκεφτει και εγω να το κανω.. προς το παρων συμβιβαζομαι με φακους επαφης :)

Insomniac
05-10-09, 19:57
Ηρεμηστε ρε παιδια....Οι κινδυνοι απο πολλα μη υποχρεωτικα που κανουμε καθε μερα ειναι πιο πολλοι !!!!

xavidis
05-10-09, 22:14
Σωστός, δεν το είχα σκεφτεί!
Και όχι μόνο αυτό, αλλά την ώρα που θα βγεις από το ιατρείο, στραβός πλέον, να σε χτυπήσει με δύναμη αυτοκίνητο, να απογειωθείς και να προσγειωθείς σε μπαλκόνι που έχει πύθωνα ο ένοικος και να σε καταπιεί!!! Μπρρρρ!!!! Φριχτός θάνατος...

ή, ακομα χειροτερα, σκεψου να εισαι πρωθυπουργος, να προκυρηξεις εκλογες και να λες σε ολους οτι πας για νικη, και ξαφνικα μετα απο ενα μηνα να διαπιστωνεις οτι εχασες με 10,5 ποσοστιαιες μοναδες! :hmm:

alwaysalone
05-10-09, 22:19
Insomniac, εσύ αν επιτρεπεται πηγες σε ιδιωτικό ή σε δημοσιο (και σε ποιο, αν επιτρεπεται φυσικα)?
Εγω προβληματιζομαι... Ο οφθαλμίατρος μου, μου μιλησε για δημοσιο καλυτερα... Δε ξερω...
Εσυ που εκανες? Επισης ο προεγχειρητικος ελεγχος , τι περιλαμβανει?
Βυθοσκοπηση ας πουμε?

xavidis
05-10-09, 22:25
Και πόσο φακελακι εδωσε.

XronisR
06-10-09, 00:46
Και πόσο φακελακι εδωσε.

Ελλαδάρα!!Το πιο σημαντικό αυτό...

Insomniac
06-10-09, 06:34
Mιας και με ρωτατε που εκανα την επεμβαση...

Την εκανα περυσι τον Μαϊο στο AthensVision (http://www.athensvision.eu/) με γιατρο τον Γ.Χαρωνη (υπαρχουν εκει αλλα δυο αδερφια του οφθαλμιατροι εκει).

Ειναι το πιο καινουργιο Οφθαλμολογικο στην Ελλαδα και δημιουργηθηκε απο 6 γιατρους που ηταν παλια στο www.orasis.gr . Στο Orasis ο ιδιος γιατρος ειχε κανει το 2005 επεμβαση στην κορη μου με Laser 5ης γενιας. Εγω εκανα με το Amaris (http://www.athensvision.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=65&Itemid=155) που λεει οτι ειναι της τελευταιας 7ης γενιας laser.

Κανενας απολυτως πονος και μολις συμπληρωσα το πρωτο 24ωρο εβλεπα το 80% απο οτι βλεπω και τωρα. Επειδη λογω ηλικιας εχω και πρεσβυωπια που δεν διορθωνεται ,ο γιατρος μου προτεινε την μεθοδο monovision που μου αφησε 0,75 μυωπια στο ενα ματι ωστε να "σκαντζαρει" την πρεσβυωπια και να μπορω να διαβαζω χωρις γυαλια. Μπορουσε να μου την μηδενισει και στο ματι αυτο αλλα θα ηθελα γυαλια για διαβασμα.Αυτα να τα προσεξει οποιος ειναι κοντα σε ηλικια για πρεσβυωπια...

Κοστος με τα περυσινα δεδομενα 3500 ευρω με πληρη αποδειξη....Γινοντε ομως και καποιες ...συνενοησεις σε αυτο.

Ο προεγχειριτικος ελεγχος περιλαμβανει τα παντα και θελει 2 ωριτσες ενω η επεμβαση μολις 20 λεπτα συνολικα.Η εφαρμογη του laser καποια δευτερολεπτα για καθε ματι. Κυριως κοιτανε το παχος του κερατοειδους για να δουν αν ειμαστε δεκτικοι της επεμβασης και με ποια μεθοδο.


Αυτα χωρις ιχνος διαθεσης για διαφημιση.

Αν καποιος θελει κατι παραπανω pm.

alwaysalone
06-10-09, 23:11
Ευχαριστω για τις πληροφορίες...Insomniac..
Προς το παρον αναβάλλεται.
Ισως στο μελλον, αν πεισθώ εντελώς.. Προς το παρον φοβαμαι οτι μετά δε θα ειμαι "ανετη", γιατι γενικα θελω να ειμαι χαλαρη. Να τριβω τα ματια μου οποτε θελω, να αφηνω να μπαινει σαμπουαν χωρις να τρεμω οτι ο κερατοειδης μου εχει γινει πιο ευαισθητος (αφου κοπηκε και να ξανακολλήθηκε με ραμματα) κλπ.

Μαλλον θα το αναβαλλω αορίστου. Τωρα για 2,5 βαθμους δε χαθηκε και ο κόσμος. Να ειχα 5+ οκ... :dots:

xavidis
07-10-09, 02:08
Κοστος με τα περυσινα δεδομενα 3500 ευρω με πληρη αποδειξη....Γινοντε ομως και καποιες ...συνενοησεις σε αυτο.

Ο προεγχειριτικος ελεγχος περιλαμβανει τα παντα και θελει 2 ωριτσες ενω η επεμβαση μολις 20 λεπτα συνολικα.


Οταν λες "καποιες ...συνενοησεις" σχετικα με την αμοιβη, εννοεις οτι εδωσες κι αλλα ανεπισημως?

Παντως 3500€ για 20' δουλεια ειναι καλο μεροκαματο...:)

Insomniac
07-10-09, 06:21
Οταν λες "καποιες ...συνενοησεις" σχετικα με την αμοιβη, εννοεις οτι εδωσες κι αλλα ανεπισημως?

Παντως 3500€ για 20' δουλεια ειναι καλο μεροκαματο...:)


Εδωσα λιγοτερα απο 3500 με καποιο τροπο....

Δεν ειναι ο χρονος δουλειας που πληρωνεται αλλα η επιστημη , τα λειτουργικα εξοδα εκει , η αξια του laser που λογικα ειναι μεγαλη κλπ.

Φανερός Πράκτωρ
07-10-09, 10:22
Εδωσα λιγοτερα απο 3500 με καποιο τροπο....

Δεν ειναι ο χρονος δουλειας που πληρωνεται αλλα η επιστημη , τα λειτουργικα εξοδα εκει , η αξια του laser που λογικα ειναι μεγαλη κλπ.

Ναι, ώρα είναι να πούμε ότι κάνουν και κοινωνική πολιτική με χρέωση 3500 ευρώ. :)
Πρόσεχε μην τους κάψεις με αυτά που λες επειδή δίνεις και ονόματα.

Insomniac
07-10-09, 16:11
Ναι, ώρα είναι να πούμε ότι κάνουν και κοινωνική πολιτική με χρέωση 3500 ευρώ. :)
Πρόσεχε μην τους κάψεις με αυτά που λες επειδή δίνεις και ονόματα.

Δεν ειπα κατι συγκεκριμενο......Αποκλειεται να μου εκαναν εκπτωση ????

grgz
07-10-09, 16:17
Προς το παρον φοβαμαι οτι μετά δε θα ειμαι "ανετη", γιατι γενικα θελω να ειμαι χαλαρη. Να τριβω τα ματια μου οποτε θελω, να αφηνω να μπαινει σαμπουαν χωρις να τρεμω οτι ο κερατοειδης μου εχει γινει πιο ευαισθητος (αφου κοπηκε και να ξανακολλήθηκε με ραμματα) κλπ.


Πήγαινε κάνε την επέμβαση, οι φόβοι σου είναι αβάσιμοι, η τεχνολογία έχει ωριμάσει και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Εγώ έχω κάνει πριν από δύο χρόνια και έχω ρίξει τρίψιμο στο μάτι να φάνε κι οι κότες...:p

Από σαμπουάν που να στα λέω...:lol:

:)

megahead13
07-10-09, 21:01
Ευχαριστω για τις πληροφορίες...Insomniac..
Προς το παρον αναβάλλεται.
Ισως στο μελλον, αν πεισθώ εντελώς.. Προς το παρον φοβαμαι οτι μετά δε θα ειμαι "ανετη", γιατι γενικα θελω να ειμαι χαλαρη. Να τριβω τα ματια μου οποτε θελω, να αφηνω να μπαινει σαμπουαν χωρις να τρεμω οτι ο κερατοειδης μου εχει γινει πιο ευαισθητος (αφου κοπηκε και να ξανακολλήθηκε με ραμματα) κλπ.

Μαλλον θα το αναβαλλω αορίστου. Τωρα για 2,5 βαθμους δε χαθηκε και ο κόσμος. Να ειχα 5+ οκ... :dots:
Κάνε PRK, που είναι εντελώς διαφορετική διαδικασία από αυτή για το Lasik. Το Lasik δε μπορούν να το κάνουν όλοι (πάιζει ρόλο το πάχος του κερατοειδούς), σε αντίθεση με το PRK, που θεωρείται πως έχει μεγαλύτερη ακρίβεια, αλλά τα αποτελέσματά του αργούν να φανούν (γύρω στις 20 μέρες). Κάκιστα κάνεις που το αναβάλεις. Αφού αντέχεις το οικονομικό, πήγαινε κάν' το χθες!

Φανερός Πράκτωρ
07-10-09, 22:02
Δεν ειπα κατι συγκεκριμενο......Αποκλειεται να μου εκαναν εκπτωση ????

Ζητώ συγγνώμη αν παρεξήγησα τα λεγόμενά σου.

xavidis
07-10-09, 22:36
Εδωσα λιγοτερα απο 3500 με καποιο τροπο....

Δεν ειναι ο χρονος δουλειας που πληρωνεται αλλα η επιστημη , τα λειτουργικα εξοδα εκει , η αξια του laser που λογικα ειναι μεγαλη κλπ.

Καλοο:)
Ξερεις ποσοι επαγγελματιες ειναι επιστημονες και εχουν μεγαλα λειτουργικα εξοδα, αλλα δεν εισπρατουν 3500€/ωρα?
Το ασφαλιστικο σου ταμειο πληρωσε καθολου ή τα εδωσες ολα απο τη τσεπη σου?
Γινεται σε δημοσια νοσοκομεια αυτη η επεμβαση?
Αν η ταριφα ειναι 3500€ εσυ πως εδωσες λιγοτερα, σου εκαναν σκοντο?

alwaysalone
07-10-09, 22:45
Insomniac, ευχαριστω για τις χρησιμοτατες πληροφορίες :)

........Auto merged post: alwaysalone πρόσθεσε 4 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πήγαινε κάνε την επέμβαση, οι φόβοι σου είναι αβάσιμοι, η τεχνολογία έχει ωριμάσει και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Εγώ έχω κάνει πριν από δύο χρόνια και έχω ρίξει τρίψιμο στο μάτι να φάνε κι οι κότες...:p

Από σαμπουάν που να στα λέω...:lol:

:)

ευχαριστω, νομιζω με βοηθησες ως προς τη δυνατότητα που θα εχω, ως προς το "ζειν επικινδύνως" :p

Jazzer
07-10-09, 22:57
Καλοο:)
Ξερεις ποσοι επαγγελματιες ειναι επιστημονες και εχουν μεγαλα λειτουργικα εξοδα, αλλα δεν εισπρατουν 3500€/ωρα?
Το ασφαλιστικο σου ταμειο πληρωσε καθολου ή τα εδωσες ολα απο τη τσεπη σου?
Γινεται σε δημοσια νοσοκομεια αυτη η επεμβαση?
Αν η ταριφα ειναι 3500€ εσυ πως εδωσες λιγοτερα, σου εκαναν σκοντο?
Άσε μη ρωτάς καλύτερα τι γίνεται στα "δημόσια"...

Στην δική μου περίπτωση, πρώτα απευθύνθηκα στο Οφθαλμιατρείο Αθηνών, το οποίο διαθέτει τέτοια μονάδα για διορθώσεις μυωπίας με laser και οι τύποι δεν με ανέλαβαν (αφού πρώτα πλήρωσα 65 ευρώ για τις εξετάσεις...) με την αιτιολογία ότι το πάχος του κερατοειδή μου δεν ήταν τέτοιο που να επιτρέπει στο απαρχειωμένο laser τους, την επέμβαση !!!

Έφυγα από εκεί απογοητευμένος, αφού ο γιατρός ήταν κατηγορηματικός ότι δε γινόταν κάτι τέτοιο...

Φυσικά την επέμβαση την έκανα επιτυχώς σε ιδιώτη γιατρό, μιλάμε μάλιστα όπως έχω αναφέρει ξανά για 11 βαθμούς μυωπίας, παρελθόν πια για μένα βέβαια !

Λίγες μόλις εβδομάδες μετά την επίσκεψή μου στην "ειδική μονάδα" του Οφθαλμιατρείου Αθηνών, τους επισκέφτηκε και η σύζυγός μου, η οποία έχει 3 βαθμούς μυωπία μόνο στο ένα μάτι της.

Φυσικά και δεν την ανέλαβαν πάλι, της είπαν μάλιστα ότι δε χρειάζεται να το κάνει, αφού υπάρχει "ισορροπία" όρασης από το άλλο μάτι...

Δεν επιθυμώ να πω περισσότερα για τους συγκεκριμένους κυρίους, αφήστε το καλύτερα για να μην τα θυμάμαι και εξοργίζομαι...

alwaysalone
07-10-09, 23:02
Φυσικά και δεν την ανέλαβαν πάλι, της είπαν μάλιστα ότι δε χρειάζεται να το κάνει, αφού υπάρχει "ισορροπία" όρασης από το άλλο μάτι.....

:worthy::worthy::worthy:

Εδω παλιοτερα που για λιγες βδομαδες ειχα φορεσει φακους, και στο διαστημα που μεσολαβει οταν εχεις ηδη βαλει τον εναν φακο, ενω στο αλλο ματι οχι, νιωθεις σα να ζαλίζεσαι... ελεος...Περισσοτερο αντι-επαγγελματικη δικαιολογια δεν εχω ακουσει... Ουτε φοιτητης ιατρικος επισκεπτης δε θα το λεγε αυτο....

xavidis
07-10-09, 23:03
Στον ιδιωτη, σε καλυψε καθολου το ταμειο σου?
3500 κι εσυ?

arial
07-10-09, 23:04
11 βαθμους? Εσυ επιβαλοταν να κανεις την επεμβαση Jazzer...

Jazzer
07-10-09, 23:11
Στον ιδιωτη, σε καλυψε καθολου το ταμειο σου?
3500 κι εσυ?
Με το ταμείο (ΙΚΑ) δεν ασχολήθηκα καθόλου, παρά μόνο μετά την επέμβαση όταν πήγα στο τοπικό κατάστημα για να μου δώσει 2 ημέρες άδειας ο οφθαλμίατρος, ο οποίος προφανώς επειδή δεν ήμουν πελάτης του, άρχισε να μου κάνει κήρυγμα ότι οι επεμβάσεις αυτές δεν είναι πετυχημένες με τόσους πολλούς βαθμούς, ότι θα ξαναέχω μυωπία και άλλα ουγκαντέζικα...

2 χρόνια πέρασαν βέβαια και βλέπω τέλεια, αλλά ο συγκεκριμένος "επιστήμονας" του ΙΚΑ είχε άλλη άποψη... :down:

Το κόστος ήταν αρχικά 2.500 ευρώ, 2.000 η αμοιβή του γιατρού και 500 ευρώ το Οφθαλμολογικό Κέντρο, αλλά ο γιατρός με χρέωσε 2.000 ευρώ τελικά, κάνοντας μια έκπτωση στην αμοιβή του.
Φυσικά μου έδωσε κανονική απόδειξη με ολόκληρο το ποσό, άψογος και πολύ καλός ο ιατρός ! :oneup:

xavidis
07-10-09, 23:17
Αλλη μια αποδειξη για την δωρεαν υγεια που προσφερει η χωρα μας!:worthy:

arial
07-10-09, 23:25
Ποια δωρεαν υγεια? Και εγω μια εγχειρηση που εκανα περσυ σε ιδιωτικο νοσοκομειο την εκανα , και ολοι εκει μου φερθηκαν πολυ καλα... αν πηγαινα σε δημοσιο δεν ξερω αν θα ειχα την ιδια αντιμετωπιση :p

Insomniac
08-10-09, 06:20
Καλοο:)
Ξερεις ποσοι επαγγελματιες ειναι επιστημονες και εχουν μεγαλα λειτουργικα εξοδα, αλλα δεν εισπρατουν 3500€/ωρα?
Το ασφαλιστικο σου ταμειο πληρωσε καθολου ή τα εδωσες ολα απο τη τσεπη σου?
Γινεται σε δημοσια νοσοκομεια αυτη η επεμβαση?
Αν η ταριφα ειναι 3500€ εσυ πως εδωσες λιγοτερα, σου εκαναν σκοντο?

Οχι η ΔΕΗ που ειμαι σφαλισμενος δεν μου εδωσε.Απο 5 βαθμους και πανω καλυπτει καπου το 70-80%με mx 2000 ευρω. Εγω ειχα 2.5-3 βαθμους.

Ναι , σκοντο μου εκαναν.

Manvol
19-10-09, 23:21
Συμπληρώθηκε 1.5 μήνας που έκανα την επέμβαση. Το αποτέλεσμα είναι 15/10 σύμφωνα με την τελευταία μέτρηση στον οφθαλμίατρο. Η μέθοδος που χρησιμοποίηθηκε στην περίπτωση μου - με δική μου επιλογή - ήταν η All Laser Lasik. Περιττό να αναφέρω το πόσο ευχαριστημένος είμαι...:p

alwaysalone
19-10-09, 23:26
Συμπληρώθηκε 1.5 μήνας που έκανα την επέμβαση. Το αποτέλεσμα είναι 15/10 σύμφωνα με την τελευταία μέτρηση στον οφθαλμίατρο. Η μέθοδος που χρησιμοποίηθηκε στην περίπτωση μου - με δική μου επιλογή - ήταν η All Laser Lasik. Περιττό να αναφέρω το πόσο ευχαριστημένος είμαι...:p

καλορίζικος :oneup:
Μετα απο ποσες μερες μπορουσες να τριβεις τα ματια σου, να βαζεις νερο, να αφηνεις να μπαινει σαμπουαν κλπ?
Και για ποση μυωπια μιλαμε? Ειχες και αστιγματισμό?

therion
19-10-09, 23:45
φιλε μου εχεις κολλησει,με αυτην την ερωτηση.Μετα απο ενα μηνα μπορεις να κανεις ολα αυτα που είπες,αλλα καλο ειναι να τα αποφευγεις.Και αυτο όχι επιδη εγινε η επέμβαση,αλλα γενικα το ματι δεν κανει να το τριβουν.Γενικα σιγα σιγα,οσο περναει ο καιρος,χρησιμοποιείς τα μάτια σου,όπως τα χρησιμοποιούσες πριν την επέμβαση!

Manvol
19-10-09, 23:47
καλορίζικος :oneup:
Μετα απο ποσες μερες μπορουσες να τριβεις τα ματια σου, να βαζεις νερο, να αφηνεις να μπαινει σαμπουαν κλπ?
Και για ποση μυωπια μιλαμε? Ειχες και αστιγματισμό?

Nερό ο γιατρός μου είπε πως μετά την 5η μέρα μπορώ να ρίξω. Είδε ότι είχε προχωρήσει σε πολύ μεγάλο βαθμό η επούλωση. Κανονικά πλύσιμο, νερά, σαμπουάν, κλπ μόλις συμπληρώθηκε η βδομάδα.

Τρίψιμο δεν επιτρέπεται δυνατό ακόμα και τώρα (γύρω στους 7 μήνες νομίζω είναι η περίοδος που δεν πρέπει να το τρίψεις δυνατά). Ούτως η άλλως μόνο γύρω γύρω το πειράζω λίγο με τα χέρια - δεν συνήθιζα ποτέ να ενοχλώ πολύ τα μάτια.

Μυωπία είχα 2.25/1.75 (αριστερό/δεξί) και αστιγματισμό 0.5 και στα δύο.

Τώρα βλέπω καλύτερα απ'ότι με τα γυαλιά κάποτε - και με τα γυαλιά είχα οπτική οξύτητα λίγο καλύτερη από 10/10 :oneup:

jimka
20-10-09, 00:57
Με τοσο μικρη μυωπια κανεται χειρουργιο??Εγω εχω πεντε και πεντεμιση και πιθανοτατα δεν προκειται να κανω.

megahead13
20-10-09, 01:47
Τρίψιμο στα μάτια απαγορεύεται δια ροπάλου ανεξαρτήτως αν έχουμε κάνει επέμβαση ή όχι!!!! :viking :viking :viking

Insomniac
20-10-09, 05:31
Τρίψιμο στα μάτια απαγορεύεται δια ροπάλου ανεξαρτήτως αν έχουμε κάνει επέμβαση ή όχι!!!! :viking :viking :viking

Ετσι ακριβως !!!! Αλλο να περσεις με τα δαχτυλα σου πανω στο βλεφαρα και αλλο να τα τριψεις δυνατα.

........Auto merged post: Insomniac πρόσθεσε 1 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Με τοσο μικρη μυωπια κανεται χειρουργιο??Εγω εχω πεντε και πεντεμιση και πιθανοτατα δεν προκειται να κανω.

Και με τοσους βαθμους παλι γυαλια θελουμε .Το θεμα ειναι να απαλαγουμε απο αυτα.

Manvol
20-10-09, 10:20
Με τοσο μικρη μυωπια κανεται χειρουργιο??Εγω εχω πεντε και πεντεμιση και πιθανοτατα δεν προκειται να κανω.

Οτι είπε ο φίλος πιο πάνω...ακόμα και 1, είναι άκρως ενοχλητικό...έχεις και το φορτίο των γυαλιών (που τόσα χρόνια τα σιχάθηκα).

Αν εσύ την παλεύεις τώρα με 5+...αυτό είναι δικό σου θέμα.

MrBlue
29-10-09, 17:26
Καλησπερα σε όλους..

Αυριο πάω να την κάνω!! (PRK στο Αθηναικο Διαθλαστικο Κεντρο)

Έχω μία ερώτηση: Μέσα στην άλλη εβδομάδα θα μπορέσω να πάω για δουλεια?? (μπροστά σε υπολογιστη για 8 ωρίτσες...)

ΥΓ: Τα 4000 που θα δώσω (για αμοιβη γιατρου+αμοιβη κέντρου+μετεγχειριτικες επισκεψεις) μάλλον είναι πολλά εε..??

Insomniac
29-10-09, 17:32
Καλησπερα σε όλους..

Αυριο πάω να την κάνω!! (PRK στο Αθηναικο Διαθλαστικο Κεντρο)

Έχω μία ερώτηση: Μέσα στην άλλη εβδομάδα θα μπορέσω να πάω για δουλεια?? (μπροστά σε υπολογιστη για 8 ωρίτσες...)

ΥΓ: Τα 4000 που θα δώσω (για αμοιβη γιατρου+αμοιβη κέντρου+μετεγχειριτικες επισκεψεις) μάλλον είναι πολλά εε..??

Τα 4000 ειναι παρα πολλα...Αν εκανες lasik σιγουρα θα μπορουσες απο την δευτερη μερα να πας στην δουλεια σου.Για την prk εχω διαβασει οτι θελει τον χρονο της.Για ποιο λογο την επελεξες ???

Καλη επιτυχια !!!!

alwaysalone
29-10-09, 21:20
Καλησπερα σε όλους..

Αυριο πάω να την κάνω!! (PRK στο Αθηναικο Διαθλαστικο Κεντρο)

Έχω μία ερώτηση: Μέσα στην άλλη εβδομάδα θα μπορέσω να πάω για δουλεια?? (μπροστά σε υπολογιστη για 8 ωρίτσες...)

ΥΓ: Τα 4000 που θα δώσω (για αμοιβη γιατρου+αμοιβη κέντρου+μετεγχειριτικες επισκεψεις) μάλλον είναι πολλά εε..??

Αντε καλοριζικος και σιδερενιος. Οοοοοταν ξαναμπεις, γραψε εντυπωσεις.

MrBlue
01-11-09, 22:19
Ευχαριστω!.. παιδιά όλα κομπλέ..! Την έκανα την παρασκευή (prk) ,πόνος μηδέν απο χθες το βράδυ μόνο μία ελαφρά ενόχληση (σαν τσιμπηματακι...).. Και τώρα που κοιτάζω την οθόνη ψιλοενοχλούμαι αλλά οκ.....

Τωρα, φίλε insomniac, επέλεξα την PRK ενώ μπορούσα σύμφωνα με τις εξετάσεις μου να κάνω και lasik, γιατι πολυ απλά είναι η ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΗ μέθοδος (αυτό δεν είναι πιθανότητα, αλλά γεγονός...)

Για τα 4000 ψιλοξενερώνω αλλά αφου είχα αρχίσει τις διαδικασιές με τον συγκεκριμένο γιατρό είπα να μην ξαναμπω στην ίδια διαδικασία απο την αρχή και να πάω σε αλλον...

Μια ερώτηση: Ο γιατρός μου είπε να βάζω δυο κολυρια κάθε δυο ώρες (κατα την διαρκεια που είμαι ξυπνιος προφανως..),,,Τωρα επειδη το ένα ειναι κορτιζονουχο και το άλλο αντιβιοση, αυτό είναι σιγουρα οκ σαν συνταγη?? Εσεις τι κολυρια βαλατε τις πρωτες 3 μερες??

Insomniac
01-11-09, 23:00
Σιδερενιος φιλε μου !!!!!! Αυριο θα παω στον οφθαλμιατρο μου για τον ετησιο ελεγχο της επεμβασης .Θα ζητησω να μου πει τα + και - της lasik και prk.

therion
02-11-09, 13:56
Ευχαριστω!.. παιδιά όλα κομπλέ..! Την έκανα την παρασκευή (prk) ,πόνος μηδέν απο χθες το βράδυ μόνο μία ελαφρά ενόχληση (σαν τσιμπηματακι...).. Και τώρα που κοιτάζω την οθόνη ψιλοενοχλούμαι αλλά οκ.....

Τωρα, φίλε insomniac, επέλεξα την PRK ενώ μπορούσα σύμφωνα με τις εξετάσεις μου να κάνω και lasik, γιατι πολυ απλά είναι η ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΗ μέθοδος (αυτό δεν είναι πιθανότητα, αλλά γεγονός...)

Για τα 4000 ψιλοξενερώνω αλλά αφου είχα αρχίσει τις διαδικασιές με τον συγκεκριμένο γιατρό είπα να μην ξαναμπω στην ίδια διαδικασία απο την αρχή και να πάω σε αλλον...

Μια ερώτηση: Ο γιατρός μου είπε να βάζω δυο κολυρια κάθε δυο ώρες (κατα την διαρκεια που είμαι ξυπνιος προφανως..),,,Τωρα επειδη το ένα ειναι κορτιζονουχο και το άλλο αντιβιοση, αυτό είναι σιγουρα οκ σαν συνταγη?? Εσεις τι κολυρια βαλατε τις πρωτες 3 μερες??


Σιδερένιος!:oneup:Καλα έκανες που διάλεξες prk.Tο prk ειναι οντως η πιο ασφαλέστερη μεθοδος.Τα μειονεκτήματα ειναι η αργή επούλωση,και η ασταθής οραση μεχρι το τέλος του εξαμήνου.Δηλαδη σήμερα μπορει να βλεπεις πολυ καλά πχ στο δεξι,και μετρια στο αριστερό,μετα απο κανα δυο μήνες μπορεί να βλέπεις το αναποδο.Ομως στο χρόνο βλέπεις αψογα.Ομως δεν υπάρχει τομή στο Prk,oπως στο lasik.στο prk αφαιρουνε μόνο το επιθηλιο,το οποιο σε 1-2 μερες ξαναβγαινει μονο του,και εφαρμοζεται το laser πανω στον κερατοειδη.Στη lasik,ανασηκωνεται το επιθηλιο μαζι με μερος του κερατοειδη,και μετα εφαρμοζεται το lazer.Αυτο έχει ως αποτέλεσμα την γρήγορη αποκατασταση της ορασης,μια και δεν εχει πειραχτει το επιθηλιο,αλλα η τομη,το flap δηλαδη,δεν κλεινει ποτε καλα,και με το παραμικρο ατυχημα στο ματι,καμια δυνατη μπουνια πχ πανω στο σημειο της τομης,η καποιο κλαδι να σου παει καταλαθος,θα θες παλι χειρουργιο.

MrBlue
02-11-09, 14:04
Παδια μονο θέλω να μου πει κάποιος που έκανε PRK πως έβαζε τα κολύρια το πρώτο Π-Σ-Κ μετά την επέμβαση..Πιο συγκεκριμένα χρείαζεται τα κολύρια να τα βάζεις ΚΑΙ κατα τη διάρκεια του ύπνου ή μονο όταν είσαι ξύπνιος..?? Εγω πάντως το δεύτερο έκανα , γιατι μετά δεν έβρισκα το γιατρό να τον ρωτήσω.....

Οποιος ξέρει ας απαντήσει!!!

therion
03-11-09, 02:12
Στον υπνο δεν βαζεις κορτιζονη και αντιβλιωση.Μονο δάκρυα σε περιπτωση που νιωσεις πόνο!

Insomniac
03-11-09, 07:51
Σιδερενιος φιλε μου !!!!!! Αυριο θα παω στον οφθαλμιατρο μου για τον ετησιο ελεγχο της επεμβασης .Θα ζητησω να μου πει τα + και - της lasik και prk.

Πηγα χθες στον γιατρο μου και ρωτησα.
Οταν το παχος του κερατοειδη ειναι αρκετο δεν υπαρχει κανενας λογος να γινει prk μου ειπε. Η prk ειναι πιο χρονοβορα για αποκατασταση και δεν υπαρχει λογος εφαρμογης της παντα. Με την lasik μαλιστα μου ειπε οτι επιτυγχανεται με μεγαλυτερη ακριβεια το επιθυμητο αποτελεσμα.

Καποιοι ισως διαφωνησουν με τα παραπανω αλλα οπως πρεπει εχω απολυτη εμπιστοσυνη στον γιατρο μου.

tsu1982
03-11-09, 20:57
Παδια μονο θέλω να μου πει κάποιος που έκανε PRK πως έβαζε τα κολύρια το πρώτο Π-Σ-Κ μετά την επέμβαση..Πιο συγκεκριμένα χρείαζεται τα κολύρια να τα βάζεις ΚΑΙ κατα τη διάρκεια του ύπνου ή μονο όταν είσαι ξύπνιος..?? Εγω πάντως το δεύτερο έκανα , γιατι μετά δεν έβρισκα το γιατρό να τον ρωτήσω.....

Οποιος ξέρει ας απαντήσει!!!

Εγώ είχα κάνει prk πρίν από 9 χρόνια. Τον πρώτο μήνα έβαζα 3 φορες τη μέρα σταγόνες, τον δεύτερο μήνα 2 φορες και τον τρίτο 1 φορά. Μετά τέλος!

alwaysalone
03-11-09, 22:14
αλλα η τομη,το flap δηλαδη,δεν κλεινει ποτε καλα,και με το παραμικρο ατυχημα στο ματι,καμια δυνατη μπουνια πχ πανω στο σημειο της τομης,η καποιο κλαδι να σου παει καταλαθος,θα θες παλι χειρουργιο.

Να γιατι δε θα κανω ποτέ τελικα την επέμβαση :p
Δηλαδη εμενα που μου μπαινουν καθε λιγο και λιγακι βλεφαρίδες και τριβω τα ματια μου, παει.. :p

---------
MrBlue αντε καλοριζικος ξανα..! Μηπως ομως να μη κουραζες τοσο τα μάτια σου στον υπολογιστή απο τόσο νωρίς?

MrBlue
04-11-09, 16:54
Να γιατι δε θα κανω ποτέ τελικα την επέμβαση :p
Δηλαδη εμενα που μου μπαινουν καθε λιγο και λιγακι βλεφαρίδες και τριβω τα ματια μου, παει.. :p

---------
MrBlue αντε καλοριζικος ξανα..! Μηπως ομως να μη κουραζες τοσο τα μάτια σου στον υπολογιστή απο τόσο νωρίς?
Σε ευχαριστω...Εγώ σου προτείνω PRK πάντως, να απαλλαγείς απο τα κ@λογυαλιά....Ειλικρινά σήμερα είναι η 5η μέρα μετά την επέμβαση βλέπω πολύ καθαρά, οι ενοχλήσεις έλαβαν τέλος απο χτές το βράδυ( σε μένα είχαν τη μορφή τσουξίματος , όπως όταν καθαρίζεις κρεμύδια ενα πράγμα..) και θα έλεγα, όπως και οι περισσότεροι απ οτι βλέπω εδω μέσα, οτι άξιζε και με το παραπάνω!!

Τώρα γι αυτο για τον υπολογιστή που λες, ο γιατρός δεν μου απαγόρευσε τηλεοραση κ pc αλλα μέχρι και χτες ,ούτως ή άλλως δεν μπορούσα... :)

Insomniac
04-11-09, 17:03
Την αλλη Τεταρτη θα κανει η γυναικα μου επεμβαση οχι τοσο για την μυωπια που εχει 2 βαθμους αλλα για τον αστιγματισμο που ειναι μεγαλος.

Στον ιδιο γιατρο που ειχα κανει κι εγω πριν εναμισυ χρονο. Μας ειπε οτι θα το συζητησει με τον αδερφο του που ασχολειται πιο πολυ με τον κερατοειδη για το ειδος της επεμβασης (lasik/prk) γιατι ναι μεν εχει καλο παχος αλλα εχει μια μεγαλυτερη κυρτοτητα απο αυτη που εχουν συνηθως.

Την ιδια μερα θα κανει παλι με τον ιδο γιατρο επεμβαση καταρακτη μια ξαδερφη της με χρηση πολυεστιακου ενδοφακου για μονιμο αποτελεσμα στην οραση.Θα κανει το ενα ματι και αργοτερα και το αλλο.

MrBlue
09-11-09, 18:23
Για όσους έχουν κάνει PRK: Πότε περίπου σταθεροποιήθηκε η όρασή σας?? ..Πέρασαν 10 ημέρες απο την επέμβαση, κοντά βλέπω πλέον τέλεια αλλά μακρυά δυσκολεύομαι ακόμα ( σαν θολούρα, δλδ ενώ μπορώ να διαβάσω π.χ. τα γράμματα σε ταμπέλες, πινακίδες κλπ τα βλέπω σαν διπλά...)

Ξέρω οτι μάλλον είναι ακόμα νωρίς, αλλά....

therion
10-11-09, 02:04
Για δέκα μέρες μια χαρά βλέπεις!εμενα μου πηρε κοντα στον 1 μηνα για μια μετρια οραση.Για μια ικανοποιτικη ηταν στο τριμηνο.Απο εκει και περα εφτιαχνε σταδιακα.

MrBlue
10-11-09, 10:25
Ευχαριστώ Therion για την (ανακουφιστική) απάντηση....:) ...
Σήμερα πάω να βγάλω και τους προστατευτικούς φακούς και πιστεύω μετά θα νιώθω πολύ πιο άνετα και τα μάτια μου..

therion
10-11-09, 14:07
Oταν λέω μετρια οραση σημαινει αρκετα καλα.Μου σταματησε η διπλη οραση στο μηνα,και εμεινε λιγη θολουρα,που διορθωνοτανε όταν εβαζα δάκρια.Δηλαδη αρκετη ξηροφθαλμια.Τωρα μετα απο 1 χρονο εχω 0 μυωπια,και 0,25 αστιγματισμο και στα δυο ματια.Στο 1 ματι,εμεινε απο την επεμβαση,και στο αλλο εμφανιστικε στο τριμηνο.Ομως ο γιατρος μου πε οτι σχεδον ολοι μας εχουμε λιγο αστιγματισμο,απλα δεν το μετραμε,εως 0,25 θεςρειται μηδενικο.Βεβαια εγω ειχα και πολλους βαθμους.8 μυωπια και 3 αστγματισμο,οποτε μια χαρα ειμαι.Και τωρα που θα βγάλεις τους φακους,θα νιωσεις τέλεια!Θα βάζεις μετα πιο λιγα δακρια,γιατι δεν θα ξεραινεται πολυ το ματι!

@ ADSLgr.com All rights reserved.