PDA

Επιστροφή στο Forum : Διορθωση μυωπιας με laser



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25

MrBlue
10-11-09, 14:25
Μιας και έπιασες το θέμα του αστιγματισμού... Εγώ πριν την επέμβαση είχα 4 βαθμούς μυωπία και στα δύο, και περίπου 0,50 αστιγματισμό (..λέω περίπου γιατί δε θυμάμαι ακριβώς..).. Αυτός ο αστιγματισμός θα εξαληφθεί μετά την επέμβαση, ή μπορεί και να μείνει??..Εντάξει τόσο μικρός αστιγμ. δεν ενοχλεί, αλλά τα πολύ ψιλά γράμματα δεν τα διαβαζεις καθαρά )p..Το ίδιο σκέφτομαι βέβαια και για τη μυωπία..Θα φύγει τελείως ή μπορεί και να μου μείνει κανας βαθμός.......

therion
10-11-09, 16:03
1 βαθμος να μεινει αποκλειεται κατα την γνώμη μου.Εγω ειχα 3 βαθμους και μου εμεινε 0,25,και εσυ που εχεις 0,50,πιστευω να φυγει τελειως.Απλά στιγματισμο,εχουν ολοι,σπανια περιπτωση να ειναι κάποιος τελειως 0 στον αστιγματισμο.Παντως η μυωπια θα μηδενιστει εντελως.Υπαρχει και μια σπάνια περιπτωση που αν εμφανισεις 1 βαθμο μυωπια, ή αστυγματισμο στο εξάμηνο,θα σου κανουν συμπληρωματικο laser.Αλλά ειναι εντελως σπάνιο.Και η διπλη οραση θα σταματησει γρήγορα.

nik77
10-11-09, 16:23
Ενας συγγενης μου που εκανε λογω μυωπιας επεμβαση μονο μετα απο ενα μηνα περιπου εβλεπε ξεκαθαρα.Πριν ειχε θολη οραση.Ισως να φταιει οτι εκανε και στα δυο ματια

Insomniac
11-11-09, 23:13
Εκανε η γυναικα μου σημερα το μεσημερι στον ιδιο γιατρο και κεντρο που ειχα κανει κι εγω περυσι τον Μαϊο . Εχουν περασει μολις 9 ωρες και βλεπει πολυ καλα...Πιο καλα απο εμενα που την πρωτη μερα δεν εβλεπα και τοσο καθαρα...Αυριο η πρωτη μεταεπεμβατικη επισκεψη.

Μεθοδος Lasik .

MrBlue
12-11-09, 14:10
Καλορίζικα τα νέα της μάτια..!!!...Αν επιτρέπεται, πόσο σου κόστισε (θέλω να συγκρίνω με το ποσό που έδωσα εγώ, γιατί μου φαίνεται οτι μ' έγδαρε ο γιατρός.......)

Insomniac
12-11-09, 16:26
Καλορίζικα τα νέα της μάτια..!!!...Αν επιτρέπεται, πόσο σου κόστισε (θέλω να συγκρίνω με το ποσό που έδωσα εγώ, γιατί μου φαίνεται οτι μ' έγδαρε ο γιατρός.......)


3000 ευρω και για τα δυο ματια... Βλεπει τελεια σημερα.Πιο καλα απο εμενα μετα απο 18 μηνες.

MrBlue
12-11-09, 17:55
Σε αυτό το ποσό περιλαμβάνεται ΚΑΙ η αμοιβή του κέντρου?? Οι μετεπεμβατικές επισκέψεις στο γιατρό είναι χωρίς περαιτέρω επιβάρυνση ή κάθε φορά που πηγαίνεις πληρώνεις κανονικά την επίσκεψη?? Σορυ για τις πολλές ερωτήσεις, εγώ έδωσα 4000 (με όλα αυτά που αναφέρω συμπεριλαμβανόμενα, δλδ οι επισκέψεις μετά το laser δωρεαν και μέσα στα 4000 είναι και το κόστος του κέντρου (500ε) ).....

Insomniac
12-11-09, 18:17
Σε αυτό το ποσό περιλαμβάνεται ΚΑΙ η αμοιβή του κέντρου?? Οι μετεπεμβατικές επισκέψεις στο γιατρό είναι χωρίς περαιτέρω επιβάρυνση ή κάθε φορά που πηγαίνεις πληρώνεις κανονικά την επίσκεψη?? Σορυ για τις πολλές ερωτήσεις, εγώ έδωσα 4000 (με όλα αυτά που αναφέρω συμπεριλαμβανόμενα, δλδ οι επισκέψεις μετά το laser δωρεαν και μέσα στα 4000 είναι και το κόστος του κέντρου (500ε) ).....


Περιλαμβανοντε ολα στο ποσο αυτο.Και οι επισκεψεις για 6 μηνες ειναι δωρεαν.

moxsen
17-11-09, 16:54
Έκανα τέτοια επέμβαση στα 19 μου, λόγω ότι υπηρέτησα στις ειδικές δυνάμεις και δεν ήθελα να με κόψουν για την μυωπία. Είχα 4,25 και 4,50 αντίστοιχα στα μάτια καθώς και 0,50 αστιγματισμό. Η διαδικασία πολύ απλή 4 επισκέψεις σε ιατρείο, και μετά έγινε η επέμβαση σε κάποιο κέντρο. Έχουν περάσει 12 χρόνια απο τότε και συνεχίζω να βλέπω σχεδόν τέλεια (υπάρχει μάλλον μια αμελητέα αύξηση με τα χρόνια προφανός του αστιγματισμού). Κατά την επέμβαση (10 λεπτά για κάθε μάτι) και μετά δεν ένιωσα τίποτα απο θέμα πόνου, απλά έπρεπε να προσέχω τις πρώτες 3 εβδομάδες (όχι έκθεση στον ήλιο χωρίς γυαλιά ηλίου κτλ) Σημειώστε οτι οι συνθήκες ανάρρωσης δεν ήταν και οι καλύτερες λόγω οτι βρισκόμουν σε στρατόπεδο. Το μόνο ενοχλητικό ήταν ότι τις πρώτες μέρες τα μάτια δάκρυζαν και ανα τακτά χρονικά διαστήματα θολώνανε (όπως όταν μπαίνει καπνός στο μάτι). Θυμάμαι οτι για 2 μέρες μου τοποθέτησαν προστατευτικό φακό και μετά το αφαιρέσαμε και αυτό. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όσους έχουν υψηλούς βαθμούς και ο οργανισμός τους μπορεί να δεχτεί τέτοια επέμβαση. Τα χρήματα που εξοικονόμησα όλα αυτά τα χρόνια απο φακούς, υγρά, σκελετούς κτλ έχουν σίγουρα υπερκαλύψει το ποσό των 700.000 δρχ. που είχα δώσει τότε. Και δεν συζητώ για την άνεση που μου πρόσφερε το να μπορώ να βλέπω χωρίς να ψάχνω τα ματομπούκαλά μου κάθε φορά. :)
Αααα.. για πρώτη φορά μετά την επέμβαση συνειδητοποίησα οτι στην θάλασσα για να δείς μέσα, χρειάζεσαι μάσκα έτσι και αλλιώς. :whistle:

Valder
21-11-09, 21:09
Το Βαλντεράκι θέλει να ξεστραβωθεί κυριολεκτικά και ρωτάει:

1) Η επέμβαση διόρθωσης μυωπίας μπορεί να γίνει ταυτόχρονα με επέμβαση για διόρθωση στραβισμού ή πρέπει να περάσει κάποιο (και πόσο) διάστημα;

2) Για πόσο διάστημα δε θα μπορώ να λιώνω μετά στο PC;:oops:

Insomniac
21-11-09, 22:06
Το Βαλντεράκι θέλει να ξεστραβωθεί κυριολεκτικά και ρωτάει:

1) Η επέμβαση διόρθωσης μυωπίας μπορεί να γίνει ταυτόχρονα με επέμβαση για διόρθωση στραβισμού ή πρέπει να περάσει κάποιο (και πόσο) διάστημα;

2) Για πόσο διάστημα δε θα μπορώ να λιώνω μετά στο PC;:oops:

Για το πρωτο δεν ξερω .Για το δευτερο αν κανεις lasik σε μια μερα εισαι ΟΚ. Αν κανεις prk θελεις βδομαδα και πιο πολυ.

MrBlue
02-12-09, 16:04
Πέρασε ένας μήνας απο τότε που έκανα το PRK, αλλά ακόμα δε βλέπω πεντακάθαρα... Έτσι όπως το βλέπω, είναι σαν να έχει μείνει λίγη μυωπία ή/και αστιγματισμός.. Ο γιατρός πάντως δεν μου έχει επισημάνει τίποτα, πέρα απτο οτι "..τα μάτια μου πάνε καλά..." (αν και δεν τον ρώτησα την τελευταία φορά γι αυτό ...)

Εσείς που έχετε κάνει PRK, στον ένα μήνα πως βλέπατε, σας έμεινε καθόλου μυωπία ή αστιγματισμός (και τρέχατε μετά για επαναληπτικά λεϊζερ κλπ...?) ??

Insomniac
02-12-09, 16:23
Πέρασε ένας μήνας απο τότε που έκανα το PRK, αλλά ακόμα δε βλέπω πεντακάθαρα... Έτσι όπως το βλέπω, είναι σαν να έχει μείνει λίγη μυωπία ή/και αστιγματισμός.. Ο γιατρός πάντως δεν μου έχει επισημάνει τίποτα, πέρα απτο οτι "..τα μάτια μου πάνε καλά..." (αν και δεν τον ρώτησα την τελευταία φορά γι αυτό ...)

Εσείς που έχετε κάνει PRK, στον ένα μήνα πως βλέπατε, σας έμεινε καθόλου μυωπία ή αστιγματισμός (και τρέχατε μετά για επαναληπτικά λεϊζερ κλπ...?) ??


Απο οτι εχω διαβασει ναι μεν η PRK θελει πιο πολυ χρονο απο lasik αλλα οχι και ενα μηνα.... Ο γιατρος σου τι λεει πανω σε αυτο ??

MrBlue
02-12-09, 22:59
Κοίτα ο γιατρός δεν μου έχει πει κατι συγκεκριμένο..την τελευταία φορά που πήγα μου είπε οτι έχει μείνει λίγος "μυωπικός αστιγματίσμος" ή κάπως έτσι, αλλα και γι αυτό τίποτα συγκεκριμένο.. Πάντως δεν με έχει μετρήσει στο γνωστό "πινακάκι με τους αριθμούς", παρα μόνο στην πρώτη επίσκεψη μετά τν επέμβαση (πριν ένα μήνα περιπου δηλαδη..)..

Πριν δεν είχα και πολύ μυωπία πάντως... 4 μυωπία και στα δυο, και λίγο αστιγματισμό..

Κάποιος που NA ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ PRK ?????..Ας μου πει τι έγινε στην δική του περίπτωση...

Insomniac
02-12-09, 23:05
Κοίτα ο γιατρός δεν μου έχει πει κατι συγκεκριμένο..την τελευταία φορά που πήγα μου είπε οτι έχει μείνει λίγος "μυωπικός αστιγματίσμος" ή κάπως έτσι, αλλα και γι αυτό τίποτα συγκεκριμένο.. Πάντως δεν με έχει μετρήσει στο γνωστό "πινακάκι με τους αριθμούς", παρα μόνο στην πρώτη επίσκεψη μετά τν επέμβαση (πριν ένα μήνα περιπου δηλαδη..)..

Πριν δεν είχα και πολύ μυωπία πάντως... 4 μυωπία και στα δυο, και λίγο αστιγματισμό..

Κάποιος που NA ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ PRK ?????..Ας μου πει τι έγινε στην δική του περίπτωση...


Ο γιατρος σου ειναι υποχρεωμενος ανα σου πει αν το θεωρει φυσιολογικο αυτο και αν περιμενει να διορθωθει.Η πραγματικοτητα θα τον επαληθευσει ή θα τον διαψευσει.

Χωρις να ειναι φυσικα γιατρος οι αοριστολογιες του δεν μου αρεσουν.

MrBlue
03-12-09, 13:57
Εννοείται οτι είναι υποχρεωμένος... Τη δευτέρα που θα πάω, για να μειώσω κι άλλο τα κολύρια που βάζω, θα τον ρωτήσω και θα επανέλθω......
Γενικά, να αναφέρω οτι μέσα σε αυτόν τον μήνα η όραση είχε πολλές διακύμανσεις, μερικές μέρες έβλεπα τέλεια και μερικές λίγο θαμπά (..είναι και η ξηροφθαλμία στη μέση....που σε εμένα πάντως ήταν -και είναι εν μέρει- αρκετή...)..Επίσης, τις βραδυνές ώρες η όραση μειώνεται λίγο, αλλά αυτό υποθέτω είναι κάτι φυσιολογικό.

Insomniac
03-12-09, 14:00
Περιμενουμε νεα σου και ευχομαστε να ειναι τα καλυτερα...

Alexander Chalkidis
12-12-09, 17:42
όπως και να το δούμε το θέμα υπάρχει ένα τεράστιο πρόβλημα στο γεγονός ότι κανείς δεν τηρεί επίσημα στατιστικά. Εγώ ξέρω 4 κοντινούς μου ανθρώπους που την έκαναν και οι 4 ταλαιπωρήθηκαν και οι 3 από αυτούς ακόμα δεν βλέπουν καλά. http://www.alexanderchalkidis.com/blog/post/2008/01/Lasik-eye-surgery.aspx αναλυτικά με links και τελευταίες μελέτες που συνιστούν να μην γίνεται καλοκαίρι η επέμβαση.

Insomniac
12-12-09, 18:42
όπως και να το δούμε το θέμα υπάρχει ένα τεράστιο πρόβλημα στο γεγονός ότι κανείς δεν τηρεί επίσημα στατιστικά. Εγώ ξέρω 4 κοντινούς μου ανθρώπους που την έκαναν και οι 4 ταλαιπωρήθηκαν και οι 3 από αυτούς ακόμα δεν βλέπουν καλά. http://www.alexanderchalkidis.com/blog/post/2008/01/Lasik-eye-surgery.aspx αναλυτικά με links και τελευταίες μελέτες που συνιστούν να μην γίνεται καλοκαίρι η επέμβαση.


Αυτοι οι ανθρωποι που λες οτι ταλαπιπωρηθηκαν απο τον ιδιο γιατρο μηπως ?? Εγω προσωπικα εχω μαζι με εμενα 6 γνωστους δικους μου χωρις κανενα απολυτως προβλημα.

Αν διαβασεις και αλλα αποτελεσματα εδω και σε αλλα forums (adsl.gr) σε αναλογο θεμα θα δεις οτι αυτο που λες ειναι εξωπραγματικο.

Απο το link που παραθετεις εχει ενδιαφερον η συσκευη τοποθετησης φακων για την 12χρονη κορη μου που αργει ακομα να κανει την επεμβαση λογω ηλικιας και καθε μερα ταλαπωρειτια να βαλει τους φακους.

jimka
14-12-09, 19:38
Εχω ακουσει και εγω για περιπου 10% αποτυχια (και μεσα σε αυτες περολαμβανεται μεχρι και η απωλεια ορασης) σε μια εκπομπη που συμμετηχαν σοβαροι επιστημονες οι επιπλοκες ομως ισχυουν για ολα τα χειρουργεια.Προσωπικα εμενα με ειχε αποτρεψει ο οφθαλμιατρος μου κανοντας μια μικρη αναλυση τοτε.Θα κανει ομως η αδερφη μου(ως γυναικα παντα ειχε προβλημα αισθητικης με τα γυαλια) μετα τα χριστουγενα θα αρχισει να κανει τις απαραιτητες εξετασεις.

Insomniac
14-12-09, 20:00
Εχω ακουσει και εγω για περιπου 10% αποτυχια (και μεσα σε αυτες περολαμβανεται μεχρι και η απωλεια ορασης) σε μια εκπομπη που συμμετηχαν σοβαροι επιστημονες οι επιπλοκες ομως ισχυουν για ολα τα χειρουργεια.

Μπορεις να μας πεις ποια εκπομπη ηταν και ποιοι επιστημονες επερναν μερος ?

jimka
14-12-09, 20:48
Ηταν στο ραδιοφωνο και συμμετηχαν ενας καθηγητης οφθαλμολογιας του πανεπιστημιου κρητης ο προεδρος των οφθαλμιατρων και ενας χειρουργος οφθαλμιατρος.Τωρα ονοματα δεν τα θυμαμαι (εχει περασει ενας χρονος απο τοτε που παρακολουθησα).Θυμαμαι ομως οτι αναφερονταν σε ολες τις θεραπευτικες εφαρμογες των laser και τις τεχνικες και στην μεγαλη βελτιωση των ποσοστων επιτυχιας.Το ποσοστο αποτυχιας που ειχαν αναφερει διεκρινιζαν οτι περιλαμβανε καθε επιπλοκη και απλα ειχαν διευκρινιση και οτι μεσα σε αυτο ειναι και η απωλεια φωτος.Παντως το πανεπιστημιο κρητης και σε αυτη την εκπομπη και απο αλλη πηγη ειχα ακουσει οτι πρωτοπορει στον τομεα αυτο(των laser στα ματια) .

Insomniac
14-12-09, 21:32
.Παντως το πανεπιστημιο κρητης και σε αυτη την εκπομπη και απο αλλη πηγη ειχα ακουσει οτι πρωτοπορει στον τομεα αυτο(των laser στα ματια) .

Το Πανεπιστημιο Κρητης εχει ενα ιδρυμα για αυτο τον σκοπο με πρωτοστατη τον κ.Παληκαρη που ειναι και αυτος που εφευρε την μεθοδο.Δεν ξερω ομως αν εχει και τα τελειωτερα μηχανηματα...

Sebu
14-12-09, 21:49
Και γω πριν λιγους μηνες που το εψαξα παντως μου συνέστησαν να ψαχτω για Κρητη μερια, που εχει λεει τον κορυφαιο καθηγητη/χειρουργο στο ειδος, με τα μεγαλυτερα ποσοστο επιτυχιας, χωρις παρενεργειες.

Και μου το συνεστησαν και φιλοι που εκαναν αρχες του 2009 την επεμβαση στην Κρητη και εχουν μεινει ευχαριστημενοι.

jimka
15-12-09, 13:30
Insomniac το ποσοστο που εδιναν ηταν γενικο για την εγχειρηση με λειζερ οχι συγκεκριμενα αυτο που εχουν στην κρητη.Τελος παντων ολα τα χειρουργια εχουν πιθανες επιπλοκες απλα ανεφερα τι ειχα ακουσει.Να σημειωσω οτι ειχα συζητησει και με τον οφθαλμιατρο μου ο οποιος δεν ασχολειται με λειζερ.Αυτος μου ειπε να μην κανω( ο γιατρος μου βεβαια ειναι λιγο ψυρας δεν πολυ συμπαθει και τους φακους).Ενας οφθαλμιατρος παλι γνωστος μας ειναι κατα και μαλιστα δεν εχει αφησει τις κορες του να κανουν που εχουν και οι 2 μυωπια.Εγω χωρις γυαλια δεν βλεπω την τυφλα μου(5.5 βαθμου σε καθε ματι) και αδυνατο να βαλω φακους(εκτος οτι με ενοχλουν μου ειναι αδιαφορο το αισθητικο κομματι) και ηθελα καποια στιγμη να κανω ρωτησα 2 γιατρους που εχω καποια εμπιστοσυνη με απετρεψαν τωρα τι να πω ισως μερικες φορες πρεπει να περνουμε ρισκα.

MrBlue
15-12-09, 14:20
Ρε παιδιά, αυτό το "10%" που ειπώθηκε στη συγκεκριμένη εκπομπή, μήπως αναφερόταν στις επεμβάσεις με laser ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ??..Εννοώ οτι, το (διαφόρων ειδών) laser, δεν εφαρμόζεται μόνο για διορθώσεις μυωπίας/πρεσβυωπιας αλλά ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΕΣ ΠΑΘΗΣΕΙΣ !! Εμένα πάντως αυτό το ποσοστό μου ακούγεται πολύ λάθος..! Δηλαδή 1 στους 10 έχει επιπλοκή μετά απο επέμβαση διόρθωσης μυωπίας???..μαλλον απίστευτο.....μήπως το ποσοστό ήταν 1% ή 0,1% (και πάλι, πολύ μπορεί να λέω.......)

Insomniac
15-12-09, 15:08
Εμένα πάντως αυτό το ποσοστό μου ακούγεται πολύ λάθος..! Δηλαδή 1 στους 10 έχει επιπλοκή μετά απο επέμβαση διόρθωσης μυωπίας???..μαλλον απίστευτο.....μήπως το ποσοστό ήταν 1% ή 0,1% (και πάλι, πολύ μπορεί να λέω.......)

Συμφωνω απολυτα...Πουθενα δεν εχω ακουσει για τετοιο ποσοστο σε επεμβασεις για μυωπια.Ακομα και για καταρακτη η επιτυχια ειναι 97% στατιστικα.

Tsour_ee
11-03-10, 11:28
Παιδιά καλημέρα,έκανα και εγώ το σάββατο που μας πέρασε την Lasik και απαλλάχθηκα από γυαλιά-φακούς.Όλα καλά πλέον,είχα μυωπία 3,25 και 2 καθώς και λίγο αστιγματισμό.Καθώς είμαι στις 6 μέρες μετά την επέμβαση έχω ακόμα θολούρα και βλέπω με είδωλα τις φωτεινές πηγές,πχ τα φώτα των αυτοκινήτων το βράδυ.Ο γιατρός μου λέει ότι είναι φυσιολογικό και ότι αποκαθίσταται σταδιακά η όραση,είχε κανείς άλλος τέτοια προβλήματα μετά την Lasik?

Insomniac
11-03-10, 12:10
Καλωσηρθες σε ενα πιο ομορφο κοσμο !!!! Αν και δεν ειχα τετοια προβληματα αφου στο λεει ο γιατρος σου κανε υπομονη.Οπως ολοι οι ανθρωποι και ολα τα ματια δεν ειναι ιδια...

Tsour_ee
12-03-10, 10:20
Καλωσηρθες σε ενα πιο ομορφο κοσμο !!!! Αν και δεν ειχα τετοια προβληματα αφου στο λεει ο γιατρος σου κανε υπομονη.Οπως ολοι οι ανθρωποι και ολα τα ματια δεν ειναι ιδια...

Όντως τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα πλέον χωρίς γυαλιά:clap::clap:απλά με ανυσηχεί λίγο αυτό με την θολούρα αν και ο γιατρός ήταν καθυσηχαστικός.

kopriniotis
24-03-10, 19:28
Γεια σας παιδια θελω και εγω να κανω επεμβαση μυωπιας ενω εχω και λιγο αστυγματισμο,απο γνωστους εχω ακουσει για ενα κεντρο στην πατησιων το οποιο ειναι καλο αλλα και πιο ακριβο.Εχει παει προσφατα καποιος εκει να που εντυπωσεις,αναμονη κλπ?

Avatar_GR
24-08-10, 11:45
Ευχαριστω για τις πληροφορίες...Insomniac..
Προς το παρον αναβάλλεται.
Ισως στο μελλον, αν πεισθώ εντελώς.. Προς το παρον φοβαμαι οτι μετά δε θα ειμαι "ανετη", γιατι γενικα θελω να ειμαι χαλαρη. Να τριβω τα ματια μου οποτε θελω, να αφηνω να μπαινει σαμπουαν χωρις να τρεμω οτι ο κερατοειδης μου εχει γινει πιο ευαισθητος (αφου κοπηκε και να ξανακολλήθηκε με ραμματα) κλπ.

Μαλλον θα το αναβαλλω αορίστου. Τωρα για 2,5 βαθμους δε χαθηκε και ο κόσμος. Να ειχα 5+ οκ... :dots:

Και εγώ τις ίδιας άποψης είμαι. "If it is not broken, don't fix it" που λένε και οι άγγλοι! :)

Και εγώ έχω λίγους βαθμούς 1 και 2,75. Μιά χαρά την βγάζω με τους φακούς επαφής.
Άσε που ασχολούμε με kick boxing και αν κάνω την επέμβαση θα πρέπει να το κόψω και να προσέχω το μάτι μου για μία ζωή! Μπααααα, δεν παίζει κάτι τέτοιο.

Insomniac
24-08-10, 12:10
Και εγώ τις ίδιας άποψης είμαι. "If it is not broken, don't fix it" που λένε και οι άγγλοι! :)

Και εγώ έχω λίγους βαθμούς 1 και 2,75. Μιά χαρά την βγάζω με τους φακούς επαφής.
Άσε που ασχολούμε με kick boxing και αν κάνω την επέμβαση θα πρέπει να το κόψω και να προσέχω το μάτι μου για μία ζωή! Μπααααα, δεν παίζει κάτι τέτοιο.

Εσυ εχεις καθε λογο να μην κανεις λογω αθληματος .Τωρα ειτε εχεις 2 βαθμους ειτε 5 η αναγκη για γυαλια ή φακους ειναι η ιδια.

Tsour_ee
24-08-10, 13:42
Και εγώ τις ίδιας άποψης είμαι. "If it is not broken, don't fix it" που λένε και οι άγγλοι! :)

Και εγώ έχω λίγους βαθμούς 1 και 2,75. Μιά χαρά την βγάζω με τους φακούς επαφής.
Άσε που ασχολούμε με kick boxing και αν κάνω την επέμβαση θα πρέπει να το κόψω και να προσέχω το μάτι μου για μία ζωή! Μπααααα, δεν παίζει κάτι τέτοιο.

Και εγώ δεν είχα πρόβλημα με τους φακούς για περίπου 8 χρόνια αλλά μετά εμφάνισα αλλεργιακή επιπεφυκιτιδα και το μάτι γινόταν χάλια με το που έβαζα το φακό.Τότε ο γιατρός μου είχε πεί ότι είναι σχεδόν σίγουρο ότι όποιος φοράει φακούς για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα θα εμφανίσει τέτοιου είδους επιπεφυκιτιδες.Πάντως αν κάνεις θα πρέπει να απέχεις αρκετό καιρό από το kickboxing.

Insomniac
24-08-10, 13:46
Και εγώ δεν είχα πρόβλημα με τους φακούς για περίπου 8 χρόνια αλλά μετά εμφάνισα αλλεργιακή επιπεφυκιτιδα και το μάτι γινόταν χάλια με το που έβαζα το φακό.Τότε ο γιατρός μου είχε πεί ότι είναι σχεδόν σίγουρο ότι όποιος φοράει φακούς για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα θα εμφανίσει τέτοιου είδους επιπεφυκιτιδες.Πάντως αν κάνεις θα πρέπει να απέχεις αρκετό καιρό από το kickboxing.

Αυτο ειναι σιγουρο ειδικα αν δεν κανει ενα...διαλειμα τακτικο και να φορεσει τα γυαλια του μερικες μερες. Ξερω συναδελφισσες που τυχαια εμαθα οτι φορανε φακους γιατι ποτε δεν τις εχω δει με γυαλια.Καποια στιγμη θα κανουν προβλημα αν και στο σπιτι τους φορανε συνεχεια φακους.

CptBill
31-08-10, 23:26
Παιδες ερωτηση σε οσους εχουν κανει διορθωση.

Με την εργασια σας τι εγινε; Εαν κανεις την εγχειρηση και μετα απευθυνθεις στο ΙΚΑ, μπορει να σου γραψει ο γιατρος του ΙΚΑ αδεια για καποιο ευλογο διαστημα;

Insomniac
01-09-10, 07:06
Παιδες ερωτηση σε οσους εχουν κανει διορθωση.

Με την εργασια σας τι εγινε; Εαν κανεις την εγχειρηση και μετα απευθυνθεις στο ΙΚΑ, μπορει να σου γραψει ο γιατρος του ΙΚΑ αδεια για καποιο ευλογο διαστημα;


Αν χρειαστες αδεια ,σπανιο πραγμα , γιατι να μην στην γραψει ?? Δυο μερες ειναι αρκετες συνηθως.Ειναι υποχρεωμενος.

Manolis_karas
01-09-10, 18:32
Εσυ εχεις καθε λογο να μην κανεις λογω αθληματος .Τωρα ειτε εχεις 2 βαθμους ειτε 5 η αναγκη για γυαλια ή φακους ειναι η ιδια.
Μεγάλο λάθος, άλλο η μυωπία 2 βαθμών άλλο τα πατομπούκαλα, ξέρω προσωπικά.

Insomniac
01-09-10, 18:47
Μεγάλο λάθος, άλλο η μυωπία 2 βαθμών άλλο τα πατομπούκαλα, ξέρω προσωπικά.


Κι εγω προσωπικα μιλησα.Ειχα φτασει τους 6.5 βαθμους αλλα τα γυαλια ηταν το ιδιο απαραιτητα και στους 2 . Ακομα και με πολλους βαθμους υπαρχουν λεπτοι φακοι αρκει να πληρωσεις.

Mercyful_Fate_666
10-09-10, 17:00
Και γω το σκέφτομαι πάρα πολύ σοβαρά να κάνω διόρθωση μυωπίας, έχω -2.5 στο κάθε μάτι...

Insomniac
10-09-10, 17:05
Και γω το σκέφτομαι πάρα πολύ σοβαρά να κάνω διόρθωση μυωπίας, έχω -2.5 στο κάθε μάτι...


Τοσο ειχα κι εγω και προσωπικα πιστευω οτι αν χρειαζομαστε γυαλια οπωσδηποτε και με τοσους βαθμους χρειαζομαστε δεν εχουν σημασια οι βαθμοι.

Mercyful_Fate_666
10-09-10, 17:24
Τοσο ειχα κι εγω και προσωπικα πιστευω οτι αν χρειαζομαστε γυαλια οπωσδηποτε και με τοσους βαθμους χρειαζομαστε δεν εχουν σημασια οι βαθμοι.
Βασικά φοράω φακούς επαφής 10 χρόνια τώρα, και πλέον έχω βαρεθει, τα μάτια μου επιβαρύνονται, η δουλιά μου και τα χόμπυ μου με κρατάνε 10+ ώρες μπροστά από υπολογιστή κάθε μέρα με αποτέλεσμα οι φακοί να στεγνώνουν συνέχεια, και γενικά θέλω να δόσω ένα οριστικό τέλος στο θέμα αυτό. Τα γυαλιά δεν μ' αρέσουν καθόλου, και τα φοράω ΜΟΝΟ μέσα στο σπίτι.

Insomniac
10-09-10, 17:34
Πιστευω οτι οι φακοι επαφης δεν ειναι για καθημερινη πολυωρη χρηση γιατι παντα καποια στιγμη θα υπαρξουν προβληματα. Ακομα και οικονομικα μεσο-μακροπροθεσμα ειναι πιο φτηνη η επεμβαση με laser.

Αυτο βεβαια αφου μετα απο πληρη ελεγχο των ματιων ειναι επιτρεπτη.

Mercyful_Fate_666
08-10-10, 13:16
Έκλεισα ραντεβού για ενημέρωση/screening σε 10 μέρες στο Athens Vision.
Για να δούμε. :hmm:

Insomniac
08-10-10, 14:14
Καλα αποτελεσματα και καλη επιτυχια.Εκει εκανα κι εγω με απολυτη επιτυχια απο τον γιατρο ΓΧ .Εσυ με ποιον εκλεισες ραντεβου ?

Mercyful_Fate_666
08-10-10, 15:12
Thanks!
Εμένα ο Γ.Γ. θα με δει.

Insomniac
08-10-10, 15:48
Εμας οικoγενειακως ο ΓΧ μας εχει κανει επεμβαση
Τον ΓΓ στον συστησε καποιος ?

Κορη
Εμενα
Γυναικα

Ποσ λεφτα σου ειπαν ???

Mercyful_Fate_666
08-10-10, 15:54
Εμας οικoγενειακως ο ΓΧ μας εχει κανει επεμβαση
Τον ΓΓ στον συστησε καποιος ?

Κορη
Εμενα
Γυναικα

Ποσ λεφτα σου ειπαν ???
Βασικά δεν μου τον σύστησε κανείς, ούτε έχω μιλήσει για λεφτά. Πήρα τηλέφωνο στο Athens Vision, τους ειπα οτι θελω ένα ενημερωτικό ραντεβού και μου έκλεισαν με τον ΓΓ.

Insomniac
08-10-10, 16:51
Βασικά δεν μου τον σύστησε κανείς, ούτε έχω μιλήσει για λεφτά. Πήρα τηλέφωνο στο Athens Vision, τους ειπα οτι θελω ένα ενημερωτικό ραντεβού και μου έκλεισαν με τον ΓΓ.


Εχεις pm που πιθανον να σε ενδιαφερει.

azio
10-10-10, 23:49
επειδη σκεφτομαι να το ψαξω και εγω για το λειζερ,

εργαζομαι καθημερινα 8 ωρες σε υπολογιστη, μετα απο ποσες μερες θα μπορω να επανελθω?
η εξεταση για το αν εισαι καταλληλος τι χρεωση εχει περιπου?

ευχαριστω

@ ADSLgr.com All rights reserved.