PDA

Επιστροφή στο Forum : Διορθωση μυωπιας με laser



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25

SALONIKAG
11-10-10, 07:37
Μπορεί κάποιος να μου συστήσει με π.μ. γιατρούς ή κέντρα για διόρθωση μυωπίας στη Θεσ/νίκη?Ευχαριστώ..

Insomniac
11-10-10, 08:20
επειδη σκεφτομαι να το ψαξω και εγω για το λειζερ,

εργαζομαι καθημερινα 8 ωρες σε υπολογιστη, μετα απο ποσες μερες θα μπορω να επανελθω?
η εξεταση για το αν εισαι καταλληλος τι χρεωση εχει περιπου?

ευχαριστω

Αν ο γιατρος εφαρμοσει την μεθοδο lasik μετα απο 2-3 μερες ανετα. Αν εφαρμοσει την αλλη μεθοδο (μου ξεφευγει το ονομα) ισως λιγο παραπανω.

Αυτα να τα ρωτησεις στον γιατρο ομως.Ο ελεγχος γυρω στα 80-100 ευρω και δωρεαν οι επομενες επισκεψεις για ενα χρονο.Αυτα στο Athens vision.

johny1989
14-10-10, 01:54
καλησπερα παιδια!
ειμαι ο Γιαννης ειμαι 21 ετων και εχω 3.75 μυωπια και λιγο αστυγματισμο!
διαβασα ολες τις σελιδες σας!πολυ χρησιμες οι πληροφοριες!
πρωι πρωι εχω κλεισει ραντεβου στο epirus vision στα Ιωαννινα!
ο οφθαλμιατρος μου μου ειπε οτι εχουν κανει πανω απο 1000 επεμβασεις laser ολες με επιτυχια!το μηχανημα που εχουν ειναι carl zeiss ρωσικο!

εχω σημειωσει πολλα απο εδς σε ενα τετραδιο και αυριο θα τους στριμωξω για τα καλα!
πολλες ερωτησεις!

ειμαι γενικα λιγο υποχονδριος ανθρωπος και δε θελω να σκεφτομαι να αυτοκτονησω οπως διαβασα πιο πισω!

διαβαστε σας παρακαλω αυτα

http://www.lasik-flap.com/forum/viewtopic.php?t=20

http://www.lasikfraud.com/my_story.html

http://www.probability.ca/jeff/writing/lasereye.html

στο τριτο δηλωνει οτι ναι μεν πετυχε αλλα θελησε χρονια για να φτιαξει ! και ειχε "στεγνα ματια"

το προβλημα στεγμα ματια αναφερεται και στο πρωτο λινκ!

και γενικα καταλαβα οτι το μονο προβλημα τοων prk h lasik ειναι αυτο!

ποιος θελει λοιπον στεγνα ματια που τσουζουν και κολλανε,που τα νοιωθεις συνεχεια και δε εισαι ανετος να κοιμηθεις? που δε μπορει να τα φυσηξει αερας? κτλπ κτλπ!?
:down::hmm:

απο οτι καταλαβα σε οποια επεμβαση τραυματιζουν τα νευρα του ματιου που ειναι υπευθυνα για τα δακρυα αλλα και για την αργη τους εξατμιση!

υπαρχει μια προοδος τα πρωτα 2 ετη αλλα μετα αρχιζει παλι μια οπισθοδρομιση
στο 3ο ετως μετα την επεμβαση με αποτελεσμα η λειτουργεια των δακρυων εκριση και διατηριση να μειωνεται παρα πολυ!


εχω εδω ενα μπασματα ολοκληρο ελπιζω να εχουν απαντησεις!:closed:
δε παιζω με τα ματακια μου!

προτιμω να με λενε φλωριδιο και να χνωτιζουν και να μπυ πατανε τη γεφυρα της μυτης χαλοντας μου το προφιλ παρα να εχω ματια που κολανε σαν να εχουν ουχου!
:mad:

καλο βραδυ σε ολυς!

σας παρακαλω αναφερεται οσο μπορει ο καθενας το status σας περι ξηροφθαλμιας!

kage
14-10-10, 05:15
γι αυτο να κανετε τουλ.2 φορες προεγχειρητικο ελεγχο σε διαφορετικα ιατρεια...κοστιζει κανα 80ε αλλα θα εχετε 2 γνωμες...
να μαθαινετε για ολες τις τεχνικες που γινονται και μετα να μαθαινετε τι μηχανηματα παιζουν και τι εχουν αυτοι(ολοι θα λενε οτι εχουν τελευταια γενια:P)...
Μην ξεχνατε οταν λενε πετυχημενες εγχειρησεις οτι συμπεριλαμβανονται ,τα ατομα που ειχαν 5-10βαθμους και πηγαν στον 1(δεν εχουν παραπονα εφοσον πριν ηταν τυφλοι)...
υ.γ. εμαθα οτι οι τιμες αρχισαν και πεφτουν...εχει παει κανεις τωρα τελευταια και ειναι κατω απο 2χιλ?

Insomniac
14-10-10, 05:37
Για ξηροφθαλμια εγω δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα.Καλη αποφαση να παρεις....

johny1989
14-10-10, 09:42
καλημερα παιδια,

insomniac πριν ποσο καιρο εκανες?

εγω τωρα να παω για ελεγχο?(150ευρω)?

η θα πεταξω τα λεφτα και δε θα κανω?

Insomniac
14-10-10, 09:48
καλημερα παιδια,

insomniac πριν ποσο καιρο εκανες?

εγω τωρα να παω για ελεγχο?(150ευρω)?

η θα πεταξω τα λεφτα και δε θα κανω?


Εκανα τον Μαϊο του 2008 στα 50 μου μετα απο 37 χρονια με γυαλια.

Μην λυπασαι τα λεφτα.Αν κανεις θα δεις ενα αλλο πιο ομορφο κοσμο χωρις παλιογυαλια.

Πες μας το αποτελεσμα.

johny1989
14-10-10, 09:52
Γιαννη ναι οκ,
αλλα θα ειμαι ανετος μετα η θα νοιωθω συνεχως τα ματια μου?

εσυ νοιωθεις τπτ? σου στεγνωνουν σχετικα ευκολα?

τι ειναι ολα αυτα περι αυτοκτονιας ελεος!?1!!!!
μηπως αυτοι ηταν με τασεις αυτοκτονιας απο πριν?

Insomniac
14-10-10, 10:01
Δεν ενοιωσα καμμια απολυτως ενοχληση.Ακομα και τα τεχνητα δακρυα που σου λενε να βαζεις μια μερικες μερες δεν τα χρειαστηκα.Μονο δυο κολυρια εβαζα που επιβαλονται .

Ποτε μεχρι τωρα δεν εχω νοιωσει την παραμικρη ενοχλιση και το μονο που μετανοιωνω ειναι που αργησα να κανω την επεμβασουλα.

Για αυτοκτονιες κλπ βλακεις ο κοσμος ειναι γεματος απο τετοιες προδιαθεσεις.

Ποσο ετω εισαι ? Αν εισια πανω απο 35 συζητησε με τον γιατρο μηπως σου αφησει επιτηδες λιγη μυωπια στο ενα ματι για να "σκαντζαρει' την πρεσβυωπια που θα ερθει οπως εκανε σε εμενα.Aν κρινω απο το username σου εισαι πολυ μικρος για τετοιες σκεψεις...

johny1989
14-10-10, 10:09
ναι ειμαι 21 παω λοιπον!
κανω ελεγχο και σκεφτομαι δε κανω και συμβολαιο μαζι τους οτι θα μου κανουν επεμβαση!

Manolis_karas
14-10-10, 10:21
ναι ειμαι 21 παω λοιπον!
κανω ελεγχο και σκεφτομαι δε κανω και συμβολαιο μαζι τους οτι θα μου κανουν επεμβαση!
Επειδή στην ηλικία σου μάλλον δεν έχει σταματήσει η ανάπτυξη του σώματος, θα σου πρότεινα να συμβουλευτείς και τον οφθαλμίατρο σου για το πότε συστήνει αυτή την επέμβαση.

Insomniac
14-10-10, 10:35
ναι ειμαι 21 παω λοιπον!
κανω ελεγχο και σκεφτομαι δε κανω και συμβολαιο μαζι τους οτι θα μου κανουν επεμβαση!


Ετσι ακριβως Γιαννη.

........Auto merged post: Insomniac πρόσθεσε 0 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Επειδή στην ηλικία σου μάλλον δεν έχει σταματήσει η ανάπτυξη του σώματος, θα σου πρότεινα να συμβουλευτείς και τον οφθαλμίατρο σου για το πότε συστήνει αυτή την επέμβαση.

Πιο πολυ εχει σημασια η μυωπια να ειναι σταθερη πανω απο 2 χρονια.

johny1989
14-10-10, 13:02
μολις επετρεστρεψα

τι εμαθα.

1) εχουν τελευταιας γενιας μηχανηματα

2)εχω 500km/h παχος κερατοειδους (οριακα για λασικ αλλα για να ειμαστε οκ πρεπει να κανω prk!)

3)ειμαι καταλληλος για prk αρα δε θα κοπουν οι νευρωνες αρα δε θα εχω το προβλημα με τη ξηροτητα στα ματια

4)δακτυλιος στα φωτινα σωματα(halo) δε θα εχω διοτι εκλεισα αλλο ραντεβου μονο για τη βυθοσκοπηση ωστε να ξερουμε τι γινεται με το ματι μου στο σκοταδι και να ρυθμισουμε καταλληλα το μηχανημα,

5)εχουν γινει 1000 επεμβασεις κανενας δεν ειχε προβλημα

6) κοστοσ 2500 prk και δε πληρωσα ακομα το προεγχειριτικο (πρεπει να κανω και τη βυθοσκοπηση που δεν εκανα επιδη μετα δε πρεπει να οδηγησω και ημουν μονος)

7)ο γιατρος λειτουργησε σαν επαγγελματιας μου εξηγησε τα παντα

8) μεγαλη πιεση στα ματια μπορει να εχω λογω του αντιφλεγμονδους που θα επρνα αλλα δε θα χρειαστει να παρω και κυριος συμβαινει στη λασικ

9) εγγυση για παντα αν αναιβει η μυωπια δωρεαν επεμβαση!

10)πιστευω θα προχωρησω

11)ειπε οτι αν εκανε σε αυτον η τα παιδια του θα εκανε PRK!

ξεχασα να ρωτησω για την ευαισθησια στο φως μετα!
ειπε επισης οτι δε θα νιοσω καμια δυσφορια κατα τη διαρκεια απλα λιγο τσουξιμο ενοχληση 4-5 μερες μετα!

αυτα ,τεταρτη στισ 8 και 15 το απογευμα παω για τη βυθοσκοπηση!

θα σας ενημερωσω ως τοτε συνεχιζω να ψαχνω μελετες επιπλοκες papers κτλπ περι PRK

:) Eιμαι χαρουμενος που θα γινω κουκλι και ολα τα μωρα θα προσκηνανε!
λολ

........Auto merged post: johny1989 πρόσθεσε 0 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

το εχω ηδη κανει μου εχει σταθεροποιηθει εδω και 4 ετη!
ευχαριστω
Επειδή στην ηλικία σου μάλλον δεν έχει σταματήσει η ανάπτυξη του σώματος, θα σου πρότεινα να συμβουλευτείς και τον οφθαλμίατρο σου για το πότε συστήνει αυτή την επέμβαση.

Insomniac
14-10-10, 13:10
μολις επετρεστρεψα

τι εμαθα.

1) εχουν τελευταιας γενιας μηχανηματα

2)εχω 500km/h παχος κερατοειδους (οριακα για λασικ αλλα για να ειμαστε οκ πρεπει να κανω prk!)

3)ειμαι καταλληλος για prk αρα δε θα κοπουν οι νευρωνες αρα δε θα εχω το προβλημα με τη ξηροτητα στα ματια

4)δακτυλιος στα φωτινα σωματα(halo) δε θα εχω διοτι εκλεισα αλλο ραντεβου μονο για τη βυθοσκοπηση ωστε να ξερουμε τι γινεται με το ματι μου στο σκοταδι και να ρυθμισουμε καταλληλα το μηχανημα,

5)εχουν γινει 1000 επεμβασεις κανενας δεν ειχε προβλημα

6) κοστοσ 2500 prk και δε πληρωσα ακομα το προεγχειριτικο (πρεπει να κανω και τη βυθοσκοπηση που δεν εκανα επιδη μετα δε πρεπει να οδηγησω και ημουν μονος)

7)ο γιατρος λειτουργησε σαν επαγγελματιας μου εξηγησε τα παντα

8) μεγαλη πιεση στα ματια μπορει να εχω λογω του αντιφλεγμονδους που θα επρνα αλλα δε θα χρειαστει να παρω και κυριος συμβαινει στη λασικ

9) εγγυση για παντα αν αναιβει η μυωπια δωρεαν επεμβαση!

10)πιστευω θα προχωρησω

11)ειπε οτι αν εκανε σε αυτον η τα παιδια του θα εκανε PRK!

ξεχασα να ρωτησω για την ευαισθησια στο φως μετα!
ειπε επισης οτι δε θα νιοσω καμια δυσφορια κατα τη διαρκεια απλα λιγο τσουξιμο ενοχληση 4-5 μερες μετα!

αυτα ,τεταρτη στισ 8 και 15 το απογευμα παω για τη βυθοσκοπηση!

θα σας ενημερωσω ως τοτε συνεχιζω να ψαχνω μελετες επιπλοκες papers κτλπ περι PRK

:) Eιμαι χαρουμενος που θα γινω κουκλι και ολα τα μωρα θα προσκηνανε!
λολ

........Auto merged post: johny1989 πρόσθεσε 0 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

το εχω ηδη κανει μου εχει σταθεροποιηθει εδω και 4 ετη!
ευχαριστω


Ολα καλα λοιπον!!!!!Καλη επιτυχια φιλε μου !!!

johny1989
14-10-10, 13:16
σε ευχαριστω! :)

johny1989
15-10-10, 00:44
πολλες σκεψεις με βασανιζουν!
πολυ αγχος μου δημιουργηθηκε!


οι ταινιες μαλλον θα φταινε!

Hackerman
15-10-10, 01:00
Πιο πολυ εχει σημασια η μυωπια να ειναι σταθερη πανω απο 2 χρονια.

Και τα δυο είναι ίσης σημασίας. Παραδείγματος χάριν, εμένα η μυωπια είναι σταθερή εδώ και 4-5 χρόνια, χωρίς να έχει παρουσιαστεί οιαδήποτε διαφοροποίηση, και ας είμαι κάτω των 21 ετών. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα από την πρόσφατη επίσκεψή μου στον οφθαλμίατρο:oneup:

nad2905
15-10-10, 01:14
Έκανα και εγώ εγχείρηση πριν από 3 χρόνια περίπου. Είχα μυωπία και αστιγματισμό. Μου είπαν στο «Βλέμμα» ότι το πολύ θα μείνει το 10% της μυωπίας που είχα. Τελικά στο ένα μάτι έχω λιγότερο από 0,8 και στο άλλο 2,5 βαθμούς. Τώρα 3 χρόνια μετά κατάφερα να έχω πρεσβυωπία (είμαι 46 χρονών) και επειδή δουλεύω μπροστά στον Η/Υ σχεδόν όλη την μέρα, φοράω και πάλι γυαλιά πρεσβυωπίας «για διάβασμα»… Τύχη εεε!! . Δεν ξέρω υπάρχει εγχείρηση και για πρεσβυωπία???

Insomniac
15-10-10, 08:45
πολλες σκεψεις με βασανιζουν!
πολυ αγχος μου δημιουργηθηκε!


οι ταινιες μαλλον θα φταινε!

Σιγουροτατα !!!!
Έκανα και εγώ εγχείρηση πριν από 3 χρόνια περίπου. Είχα μυωπία και αστιγματισμό. Μου είπαν στο «Βλέμμα» ότι το πολύ θα μείνει το 10% της μυωπίας που είχα. Τελικά στο ένα μάτι έχω λιγότερο από 0,8 και στο άλλο 2,5 βαθμούς. Τώρα 3 χρόνια μετά κατάφερα να έχω πρεσβυωπία (είμαι 46 χρονών) και επειδή δουλεύω μπροστά στον Η/Υ σχεδόν όλη την μέρα, φοράω και πάλι γυαλιά πρεσβυωπίας «για διάβασμα»… Τύχη εεε!! . Δεν ξέρω υπάρχει εγχείρηση και για πρεσβυωπία???

Γιατι σου επεινε τοσο πολυ υπολοιπο ??Ποσους βαθμους ειχες ? Οχι για πρεσβυωπια τιποτα μονιμο ακομα. Εγω που ειχα και λιγη πρεσβυωπια μου αφησαν 0,7 μυωπια στο ενα ματι επιτηδες για να σκαντζαρει την πρεσβυψπια και ειμαι ολη μερα χωρις γυαλια.

ison
15-10-10, 11:12
Εχουν αρχισει και μου μπαινουν ιδεες για να την κανω και εγω...25+ χρονια με γυαλια...

Σε περιπτωση που κανεις αρκετη χρηση υπολογιστη (λογω δουλειας) υπαρχουν επιπτωσεις μετα την εγχειριση ? πχχ μπορει να σου ξανανεωβει λογω οτι στηνεσε 7+ωρες μπροστα στην οθονη.

Insomniac
15-10-10, 11:18
Εχουν αρχισει και μου μπαινουν ιδεες για να την κανω και εγω...25+ χρονια με γυαλια...

Σε περιπτωση που κανεις αρκετη χρηση υπολογιστη (λογω δουλειας) υπαρχουν επιπτωσεις μετα την εγχειριση ? πχχ μπορει να σου ξανανεωβει λογω οτι στηνεσε 7+ωρες μπροστα στην οθονη.

Καλες ιδεες σου μπαινου φιλε μου !!!Εμενα αργησαν 37 χρονια ! Οι γιατροι οι ιδιοι λενε οτι pc , tv κλπ δεν εχουν καμμια σχεση με την μυωπια.Οποτε .....

nad2905
15-10-10, 12:17
Ξεκίνησα με 8.0 και 8,5 βαθμούς μυωπία. :clap:Πρέπει να το παρακολουθείς από κοντά μετά την εγχείρηση γιατί, όπως μου είπε ο γιατρός που μου την έκανε, το μυωπικό μάτι παραμένει προβληματικό (σχήμα, αποστάσεις εστίασης κλπ) και αυτό δεν αλλάζει. Άρα προβλήματα όπως να ξαναπαρουσιαστεί μυωπία κλπ μπορεί να ξαναεμφανισθούν. Γι’ αυτό και δεν πρέπει να την κάνουν παιδία κάτω των 21 ή θα πρέπει να υπάρχει σταθερότητα πάνω από δύο χρόνια αλλιώς πετάς τα λεφτά σου και χάνεις τις ευκαιρίες (μία το πολύ δύο μπορεί να έχει κάποιος – μετά αδυνατίζει/λεπταίνει τόσο ο αμφιβληστροειδής που δεν μπορεί να γίνει άλλη επέμβαση). Η αίσθηση όμως του να κυκλοφορείς χωρίς τα «πατο-μπούκαλα» που φόραγα είναι καλή…:)

johny1989
15-10-10, 12:34
καλημερα παιδια
nad2905 εκανες prk η lasik?

........Auto merged post: johny1989 πρόσθεσε 11 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

διαβαστε ολοι αυτο παρακαλω
http://www.newvisionclinics.com.au/newvision/assets/11-cornealhazech6small.pdf
πρεπει να ειμαστε ενημερωμενοι νομιζω εμενα δε μου ειπε κανεις για το προβλημα corneal haze!

ειπλοκες prk
http://www.docshop.com/education/vision/refractive/prk/side-effects

και ισως το πιο αντιπροσωπευτικο video prk
http://www.youtube.com/watch?v=NpTXQOcee40

+
http://www.visionrx.com/library/eyeonevents/innov_lasik.asp

nad2905
17-10-10, 18:01
καλημερα παιδια
nad2905 εκανες prk η lasik?

........Auto merged post: johny1989 πρόσθεσε 11 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

διαβαστε ολοι αυτο παρακαλω
http://www.newvisionclinics.com.au/newvision/assets/11-cornealhazech6small.pdf
πρεπει να ειμαστε ενημερωμενοι νομιζω εμενα δε μου ειπε κανεις για το προβλημα corneal haze!

ειπλοκες prk
http://www.docshop.com/education/vision/refractive/prk/side-effects

και ισως το πιο αντιπροσωπευτικο video prk
http://www.youtube.com/watch?v=NpTXQOcee40

+
http://www.visionrx.com/library/eyeonevents/innov_lasik.asp
Την έκανα Παρασκευή απόγευμα. Μου έβαλαν κολλύρια και στα δυο ματιά (σαν αναισθητικό), μετά με ένα μηχάνημα κρατείσανε ανοικτό το ένα (το άλλο είναι κλειστό με γάζα) και με ένα άλλο έκόψαν μια φλούδα από τον φακό του μάτιου. Κρατήσαν την φλούδα ανοιχτεί (σαν καπάκι) κοίταγα προς τα πάνω μέσα στο laser ένα κόκκινο φωτάκι για 20-30'' (το πιο άσχημο ήταν ότι μύυρισε κάτι σαν καμένο όταν γινόταναυτό). Ξαναβαλαν τη φλούδα στην θέση της και η επέμβαση για το ένα είχε τελειωσει. Ακριβως το ίδιο έγινε και για το άλλο. Αυτό νομίζω ότι είναι το Lasik.
Μετά έχει καμμία 15αρια μέρες με κολλύρια κ.λπ. Μέσα σε 12 ώρες είχα ανοίξει τα μάτια. Κανένα πρόβλημα με το φώς. Τότε που την έκανα (πριν τεσσερα χρόνια νομίζω) την καλυπτε η ΕΘΝΙΚΗ ΄τωρα δεν ξέρω. Οι επισκεψεις όπως μετά ήταν τσουχτερές.

Insomniac
17-10-10, 18:48
Μετά έχει καμμία 15αρια μέρες με κολλύρια κ.λπ. Μέσα σε 12 ώρες είχα ανοίξει τα μάτια. Κανένα πρόβλημα με το φώς.

Τωρα φευγουμε με ματια ανοιχτα !!!!
Ενα φακο επαφης που τον βγαζουν την επομενη μερα.

BOBBY
17-10-10, 23:23
Λοιπόν,ο κουνιάδος μου έκανε lasik πριν από περίπου ένα μήνα και πήγαν όλα καλά.Από όσο θυμάμαι από αυτά μου είπε:

-Είχε μυωπία 7,5 και στα δύο μάτια καθώς και αστιγματισμό και αρχή πρεσβυωπίας.

-Έκανε έναν έλεγχο πριν από την επέμβαση ο οποίος έδειξε ότι η επέμβαση θα πετύχει.

-Κόστισε 2050 €,μαζί με το κόστος του ελέγχου πριν την επέμβαση.

Πήγαν όλα καλά,φόρεσε γυαλιά ηλίου για προστασία,έβαζε σταγόνες κάθε μία ώρα γιατί είχε αρκετή ξηροφθαλμία,η επέμβαση πέτυχε 100% σε όλους τους τομείς,διορθώθηκαν όλα και πλέον δεν θα ξαναφορέσει γυαλιά.

Τώρα,για περισσότερες πληροφορίες εαν θέλετε,μπορώ να τον ρωτήσω εαν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο να ρωτήσετε.

Insomniac
18-10-10, 05:28
Λοιπόν,ο κουνιάδος μου έκανε lasik πριν από περίπου ένα μήνα και πήγαν όλα καλά.Από όσο θυμάμαι από αυτά μου είπε:

-Είχε μυωπία 7,5 και στα δύο μάτια καθώς και αστιγματισμό και αρχή πρεσβυωπίας.

-Έκανε έναν έλεγχο πριν από την επέμβαση ο οποίος έδειξε ότι η επέμβαση θα πετύχει.

-Κόστισε 2050 €,μαζί με το κόστος του ελέγχου πριν την επέμβαση.

Πήγαν όλα καλά,φόρεσε γυαλιά ηλίου για προστασία,έβαζε σταγόνες κάθε μία ώρα γιατί είχε αρκετή ξηροφθαλμία,η επέμβαση πέτυχε 100% σε όλους τους τομείς,διορθώθηκαν όλα και πλέον δεν θα ξαναφορέσει γυαλιά.

Τώρα,για περισσότερες πληροφορίες εαν θέλετε,μπορώ να τον ρωτήσω εαν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο να ρωτήσετε.

Του μηδενησε την μυωπια ? Αν ναι θα χρειστει συντομα γυαλια για πρεσβυωπια.

Ποσο ετων ειναι ?

Εμενα στα 50 μου μου αφησε 0.70 μυωπια επιτηδες στο ενα ματι για να βλεπω και κοντα χωρις γυαλια.

BOBBY
18-10-10, 06:02
Του μηδενησε την μυωπια ? Αν ναι θα χρειστει συντομα γυαλια για πρεσβυωπια.

Ποσο ετων ειναι ?

Εμενα στα 50 μου μου αφησε 0.70 μυωπια επιτηδες στο ενα ματι για να βλεπω και κοντα χωρις γυαλια.

Καλημέρα.Όπως έγραψα και παραπάνω,είχε αρχή πρεσβυωπίας την οποία αφαίρεσε.:)

Είναι 31 χρόνων.

Insomniac
18-10-10, 06:27
Καλημέρα.Όπως έγραψα και παραπάνω,είχε αρχή πρεσβυωπίας την οποία αφαίρεσε.:)

Είναι 31 χρόνων.

Μικρος ειναι αλλα η πρεσβυωπια για την ωρα δεν θεραπευεται φιλε μου μονιμα.Το λενε ολοι οι γιατροι.

........Auto merged post: Insomniac πρόσθεσε 3 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καλημέρα.Όπως έγραψα και παραπάνω,είχε αρχή πρεσβυωπίας την οποία αφαίρεσε.:)

Είναι 31 χρόνων.


Μικρος ειναι αλλα η πρεσβυωπια για την ωρα δεν θεραπευεται φιλε μου μονιμα.Το λενε ολοι οι γιατροι.

BOBBY
18-10-10, 06:45
Μικρος ειναι αλλα η πρεσβυωπια για την ωρα δεν θεραπευεται φιλε μου μονιμα.Το λενε ολοι οι γιατροι.




Τι να σου πω,αν θες να ρωτήσω να δω τι του είπε και να σας πω.Πάντως αυτό που του είπε είναι ότι λόγω της κατάστασής του(που τα είχε όλα) ο γιατρός είναι πολύ ικανοποιημένος και μια μικρή θολούρα που έχει θα φύγει με τον καιρό.Ε δεν είναι και εύκολο, 7,5 βαθμοί σε κάθε μάτι και αστιγματισμός και αρχή πρεσβυωπίας.

Insomniac
18-10-10, 06:56
Η πρεσβυωπια διορθωνεται με εντυπωσιακα αποτελεσματα που κρατανε μερικους μηνες μονο για αυτο οταν υπαρχει ενδειξη οι γιατροι προτεινουν την μεθοδο monovision οπως σε εμενα.Αυτα σημερα...Αργοτερα σε βαθος χρονου μπορει να αλλαξουν τα δεδομενα.Ο δικος σου ομως ειναι μικρος για πρσβυωπια.

Mercyful_Fate_666
18-10-10, 21:37
Ολοκληρώθηκε και η επίσκεψη στο Athens Vision.
Η επίσκεψη ξεκίνησε εξαιρετικά (το screening έβγαλε εξαιρετικά αποτελέσματα σε σχέση με την υγεία των ματιών και τις προοπτικές της επέβασης) και ολοκληρώθηκε αποητευτικά (όταν μου είπαν το κόστος). Η επέμβαση και για τα δύο μάτια κοστίζει 3500 ευρώ, που προσωπικά θεωρώ πολύ υψηλή τιμή, ειδικά στην περίοδο υφεσης που μόλις μπήκαμε και θα διαβούμε για τα επόμενα (αρκετά) χρόνια.

Δυστυχώς, ενώ είχα διάθεση να τελειώσω άμεσα με το εν λόγω θέμα, σήμερα έκανα ένα βήμα πίσω και ξεκινάω πάλι την έρευνα αγοράς με στόχο κάποια αξιόλογη κλινική με πιο φυσιολογικές τιμές (ακούω προτάσεις αν θέλετε και γνωρίζετε).

BOBBY
18-10-10, 21:57
Ολοκληρώθηκε και η επίσκεψη στο Athens Vision.
Η επίσκεψη ξεκίνησε εξαιρετικά (το screening έβγαλε εξαιρετικά αποτελέσματα σε σχέση με την υγεία των ματιών και τις προοπτικές της επέβασης) και ολοκληρώθηκε αποητευτικά (όταν μου είπαν το κόστος). Η επέμβαση και για τα δύο μάτια κοστίζει 3500 ευρώ, που προσωπικά θεωρώ πολύ υψηλή τιμή, ειδικά στην περίοδο υφεσης που μόλις μπήκαμε και θα διαβούμε για τα επόμενα (αρκετά) χρόνια.

Δυστυχώς, ενώ είχα διάθεση να τελειώσω άμεσα με το εν λόγω θέμα, σήμερα έκανα ένα βήμα πίσω και ξεκινάω πάλι την έρευνα αγοράς με στόχο κάποια αξιόλογη κλινική με πιο φυσιολογικές τιμές (ακούω προτάσεις αν θέλετε και γνωρίζετε).

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3754103&postcount=576

Εαν θες περισσότερες πληροφορίες,μαθαίνω και σου λέω.

johny1989
19-10-10, 13:58
παιδια καλημερα,
οσοι εκαναν PRK ειχαν προβλημα τη νυχτα?
οσοι κανατε PRK το βραδυ βλεπετε κυκλους και αλους?
γενικα βλεπετε ετσι?
http://www.visionsurgeryrehab.org/large%20images/nighttraffic1SK.jpg

?

h

http://www.operationauge.de/wp-content/uploads/2009/10/eyechart_ghost1.jpg


http://www.lasikreviews.co.uk/images/lasik-complications-starbursts.jpg


h

http://www.drjonathanso.com/night%20glare.jpg

........Auto merged post: johny1989 πρόσθεσε 24 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........

το πιο χρησιμο αρθρο για να αποφυγουμε προβληματα ορασης τη νυκτα και τι πρεπει να συζητησουμε με τον Dr.
http://www.usaeyes.org/lasik/faq/lasik-pupil-size.htm

kage
19-10-10, 15:37
Ολοκληρώθηκε και η επίσκεψη στο Athens Vision.
Η επίσκεψη ξεκίνησε εξαιρετικά (το screening έβγαλε εξαιρετικά αποτελέσματα σε σχέση με την υγεία των ματιών και τις προοπτικές της επέβασης) και ολοκληρώθηκε αποητευτικά (όταν μου είπαν το κόστος). Η επέμβαση και για τα δύο μάτια κοστίζει 3500 ευρώ, που προσωπικά θεωρώ πολύ υψηλή τιμή, ειδικά στην περίοδο υφεσης που μόλις μπήκαμε και θα διαβούμε για τα επόμενα (αρκετά) χρόνια.
βρισκεις ακομη και με τις μισες τιμες και κυριως βρισκεις καλυτερες τιμες με καλυτερα μηχανηματα(λιγοτερες επιπλοκες)...

@johny1989 δεν υπαρχει απο πριν στανταρ για να ξερουν.κοιτανε 2-3 παραμετρους στο προεγχειρητικο ελεγχο και οτι βγει μετα...συνηθως μετα απο μηνες παιρνανε τα συμπτωματα.
<<There is one point that cannot be challenge. If the optical ablation zone is smaller than the naturally dilated pupil size, the patient is being placed at an elevated risk for problems. That risk may be mitigated by other issues and may be a very small elevation, but the risk remains. ??

johny1989
19-10-10, 16:22
ναι αλλα ειναι ρισκο!
θελω να τη κανω την επεμβαση prk αλλα θελω να νιωθω τα ματακια μου οπως τωρα!

Kage με τοσο διαβασμα που εριξα οτι τα προβληματα "πολυ πιθανον" να μην υπαρχουν αν η διαμετρος δρασης του lazer υπερκαλυπτει τη διαμετρο των pupils(δε το ξερω στα ελληνικα) !
δεν ειναι ομως η μονη αιτια ωστε να το παρουμε σα κανονα !

καλητερα μη διαβασετε αυτο
http://www.lasikcomplications.com/risks.htm

απο την αλλη εγω παω για prk οπου τα περισσοτερα απο αυτα τα αποφευγω ως πιθανες επιπλοκες!

να το κανω ομως????:hmm:

kage
19-10-10, 20:22
θελω να πιστευω οτι τις περισσοτερες επιπλοκες που δειχνει γινοντουσαν πριν χρονια...
αν και δεν εχω διαβασει τι εγραφε ολο το αρθρο απ οσο ξερω. ας πουμε στην λασικ οσο μικροτερο φλαπ τοσο καλυτερο για επιπλοκες..υποθετω οτι αυτο που λεει ειναι το λειζερ να εχει φτιαξει την περιοχη στην διαμετρο οταν η κορη ηταν διεσταλμενη(το μαυρο που λες).
αυτο το κοιτανε στον προεγχειρητικο ελεγχο με κατι μηχανηματα που κλεινουν τα φωτα..

υ.γ. καντε τουλ.2 προεγχειρητικους ελεγχους σε διαφορετικα "μαγαζια"

Mercyful_Fate_666
19-10-10, 21:22
θελω να πιστευω οτι τις περισσοτερες επιπλοκες που δειχνει γινοντουσαν πριν χρονια...


Αυτό μου είπαν και στο Athens Vision, ότι αυτά γινόντουσαν με μηχανήματα προηγούμενων χρόνων, και πλέον δεν υφίστανται τέτοια ενδεχόμενα.

Ενημερωτικά, από την χτεσινή μέτρηση πάχους κερατοειδούς, μου είπαν πως ένα αρκετά χοντρό κερατοειδή, πάνω από 0.60 (στο 3% του πληθυσμού μου είπαν, δεν ξέρω αν μου το 'παν για εντυπωσιασμό), κάτι το οποίο δίνει εξαιρετικές προοπτικές για την επέμβαση.

Insomniac
19-10-10, 21:28
Σχετικα με τα video που κυκλοφορουν και τρομαζουν εχω να πω οτι αν υπηρχαν video τι υπαρχει περιπτωση να παθουμε πινοντας μια ασπιρινη κανεις δεν θα ξαναεπινε.

Mercyful_Fate_666
19-10-10, 21:31
Σχετικα με τα video που κυκλοφορουν και τρομαζουν εχω να πω οτι αν υπηρχαν video τι υπαρχει περιπτωση να παθουμε πινοντας μια ασπιρινη κανεις δεν θα ξαναεπινε.

:oneup::oneup:

Insomniac
19-10-10, 21:33
Σχετικα με τα video να υπενθυμισω οτι γυρω απο τα γυαλια ορασεως υπαρχουν τεραστια οικονομικα συμφεροντα. Δεν θα αποδεχτουν ετσι ευκολα να τα ξεγραψουμε με μια μικρη επενδυση για τον εαυτο μας.

johny1989
20-10-10, 00:36
Γιαννη συμφωνω και με τα 2 που ειπες!
αλλα Ματια ειναι,μη αναστρεψιμη η επεμβαση!
θελω να τη κανω,φοβαμαι,δηλιαζω!
κανω calibration video projectors απο hobby(πειραζεις λιγο το contrast και η εικονα αλλαζει εντελως) ,τι γινεται αν εχω μειωμενη αντιθεση μετα? το αναφερουν σα side effect!
το μηχανημα που θα χειρουργηθω ειναι το carl zeiss mel80 mt exsimer!

Insomniac
20-10-10, 05:36
Γιαννη συμφωνω και με τα 2 που ειπες!
αλλα Ματια ειναι,μη αναστρεψιμη η επεμβαση!
θελω να τη κανω,φοβαμαι,δηλιαζω!
κανω calibration video projectors απο hobby(πειραζεις λιγο το contrast και η εικονα αλλαζει εντελως) ,τι γινεται αν εχω μειωμενη αντιθεση μετα? το αναφερουν σα side effect!
το μηχανημα που θα χειρουργηθω ειναι το carl zeiss mel80 mt exsimer!


Γιαννη σεβομαι απολυτα τις αποψεις σου.Πολλα πραγματα πιο απλα δεν θα καναμε αν σκεφτομαστε τους ελαχιστους εστω κινδυνους που απειλουν την ιδια μας την ζωη απο αυτα.

Καλη αποφαση...

kage
20-10-10, 10:27
το μηχανημα που θα χειρουργηθω ειναι το carl zeiss mel80 mt exsimer!
<<Είναι το μόνο FS LASER που έχει χρησιμοποιηθεί στις επεμβάσεις FLEX(Femto second Lenticular EtXraction) & SMILE(SMall Incision Lenticular Extraction) στις οποίες γένται διαθλαστική διόρωση χωρίς τη χρήση Excimer Laser.>>
θα κανεις καμμια τετοια τεχνικη?!

johny1989
20-10-10, 12:57
Kage οριστε
http://precisevision.zeiss.com/index.html

kage
20-10-10, 15:49
το μηχανημα το ξερω,αλλα δεν ηξερα ποιος το εχει στην Ελλαδα.
ο λογος που εκανα paste το κειμενο ειναι γιατι το λειζερ αυτο το χρησιμοποιουν για τις 2 νεες τεχνικες...(δες τες στο youtube)Γι αυτο ρωτησα μηπως θα κανεις καποια απο τις 2...

johny1989
20-10-10, 22:20
μολις ηρθα απο το γιατρο!
λοιπον εκλεισα ραντεβου για prk στις 4 νοεμβριου!
οι φακοι μετα την επεμβαση θα ειναι πανω για 4-5 μερες
εκανα βυθοσκοπηση και ειναι πολυ καλα τα ματια μου!
αλλα για 3 ωρες μετα η κορη ειναι τερμα ανοιχτη.επειδη εριξε κατι σταγονες ειδικες,
διαπιστωσα οτι βλεπω ολα αυτα που φοβουνται για τη νυκτα!(βλεπω τα φωτα σαν ηλιους) :lol:
τον εκανα πολλες ερωτησεις
μειωση αντιθεσης αλους θαμβο ablation zone transition zone κτλπ , ειπε δε θα εχω κανενα τετοιο προβημα μετα αυτα συνεβαιναν με παλιας τεχνολογιας laser!
τον εμπιστευομαι!
ως τοτε μπορει να κανω αλλον ενα προεγχειριτικο θετωντας τισ ιδιεσ εξαντηλιτικες ερωτησεις ,
ελπιζω να παω καλα!
:oneup:

Insomniac
20-10-10, 22:57
μολις ηρθα απο το γιατρο!
λοιπον εκλεισα ραντεβου για prk στις 4 νοεμβριου!
οι φακοι μετα την επεμβαση θα ειναι πανω για 4-5 μερες
εκανα βυθοσκοπηση και ειναι πολυ καλα τα ματια μου!
αλλα για 3 ωρες μετα η κορη ειναι τερμα ανοιχτη.επειδη εριξε κατι σταγονες ειδικες,
διαπιστωσα οτι βλεπω ολα αυτα που φοβουνται για τη νυκτα!(βλεπω τα φωτα σαν ηλιους) :lol:
τον εκανα πολλες ερωτησεις
μειωση αντιθεσης αλους θαμβο ablation zone transition zone κτλπ , ειπε δε θα εχω κανενα τετοιο προβημα μετα αυτα συνεβαιναν με παλιας τεχνολογιας laser!
τον εμπιστευομαι!
ως τοτε μπορει να κανω αλλον ενα προεγχειριτικο θετωντας τισ ιδιεσ εξαντηλιτικες ερωτησεις ,
ελπιζω να παω καλα!
:oneup:


Καλη επιτυχια φιλε μου.

Mercyful_Fate_666
21-10-10, 09:02
μειωση αντιθεσης αλους θαμβο ablation zone transition zone κτλπ , ειπε δε θα εχω κανενα τετοιο προβημα μετα αυτα συνεβαιναν με παλιας τεχνολογιας laser!


Την ίδια απάντηση έλαβα και εγώ για την νυχτερινή άλω.

Cacofonix
22-10-10, 13:11
Ο θείος μου έκανε επέμβαση πριν 2-3 χρόνια και τον τυφλώσανε. Προσοχή λοιπόν με αυτά τα πράγματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.