PDA

Επιστροφή στο Forum : Διορθωση μυωπιας με laser



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25

Insomniac
24-11-10, 23:47
Ενω η βιομηχανία lasik θελει και το κάνει για την ψυχη της μανας της:rofl:


Δεν αντιλεγω αλλα αυτη η βιομηχανια τα παιρνει μια φορα ενω η αλλη με τα γυαλια συνεχεια.Πανω σε γυαλια δεν υπαρχει μια βιομηχανια αλλα τεραστιος κυκλος επειχηρησεων.

Mercyful_Fate_666
25-11-10, 00:45
Εγώ για λογαριασμό μου να πω οτι έχω αρκετά από τα φαινόμενα που παρουσιάζονται στα sites αυτά ιδιώς τη νύχτα.
Δώσε μας όμως παραπάνω πληροφορίες.
Που, πως, πότε κλπ.

Σκοπός του παρόντος θέματος είναι ακριβώς αυτός, παροχή πληροφοριών πάνω στα θέματα διόρθωσης μυωπίας.

rose1975
25-11-10, 19:03
Εντάξει, ίσως ήμουν υπερβολικός, αλλά θα πρέπει να δεχθούμε πως πολύς σε αρκετό κόσμο δεν αρέσουν τα γυαλιά μυωπίας. Προσωπικά γυαλιά δεν φόρεσα ποτέ, δεν τα ήθελα για διάφορους λόγους. Από την πρώτη στιγμή φακούς επαφής (τους δοκίμασα όλους, τους διαρκείας, τους απλούς μηνιαίους, τους υδρογέλης) και μετά από 10 χρόνια χρήσης θεωρούσα πλέον ότι... δεν πάει άλλο. Το μάτι συνεχώς κόκκινο, βάζε/βγάζε κάθε μέρα, ξηροφθαλμία (είναι και η δουλιά μου μπροστά σε pc), καμιά φορά κουνιόντουσαν και με κόβανε, τα μάτια κουραζόντουσαν σε βαθμό που για ένα διάστημα είχα και πονοκεφάλους κλπ. Το σκεφτόμουν για κανα χρόνο, και τελικά πήγα και έκανα το laser για να απαλλαχθώ από το θέμα αυτό.
Για τις μολύνσεις που λες, από τη στιγμή που δεν υπάρχει καμιά πληγή στο μάτι, πως θα μολυνθεί? Και έπειτα, είναι πιο πιθανό να μολυνθεί από την καθημερινή τοποθέτηση των φακών παρά από τις πρώτες μετεγχειριτικές μέρες του lasik. Ο αμφιβληστροειδής όντως λεπτένεται ελαφρώς, καθώς το laser "σμηλεύει" την επιφάνεια σε ένα σημείο με τέτοιο τρόπο ώστε να "διορθώσει" την μυωπία. Ωστόσο αυτό δεν θα έπρεπε να απασχολεί κανέναν ασθενή καθώς την επέμβαση θα την κάνεις μια φορά (άντε και άλλη μια για καμιά πρεβυωπία όταν βγει αντίστοιχη μέθοδος στο μέλλον), δεν θα την κάνεις συνέχεια. Η απώλεια πάχους στον κερατοειδή είναι όχι παραπάνω από ένα 10%.

Γενικά βλέπω μια δικαιολογημένη καχυποψία από ανθρώπους που δεν έχουν άμεση επαφή με την όλη διαδικασία (είτε από πρώτο χέρι ως ασθενείς, είτε από κάποιον συγγενή που έκανε laser), ωστόσο υπάρχει και αρκετή υποκινούμενη παραπληροφόρηση καθώς η βιομηχανία οπτικών βοηθημάτων (γυαλιών, φακώς κλπ.) προφανώς και δεν θέλει να χάσει πελατεία. ;)

Από τη στιγμή που δεν μπορείς τα γυαλιά καταλαβαίνω πως νιώθεις. Έτσι δεν τα μπορούσα κι εγώ όταν ήμουν νεότερη. Αναγκάστηκα όμως όταν έπιασα δουλειά να φοράω φακούς όλο και λιγότερο γιατί κι εγώ είμαι για οκτώ έως δώδεκα ώρες μπροστά σε μια οθόνη Η/Υ. Για τις μολύνσεις εννοούσα πως λ.χ. σε μια επεφυκύτιδα βαριάς μορφής το δικό μου μάτι θα γίνει τελείως καλά έστω και μετά από καιρό, κάποιου όμως επιβαρυμένου από την επέμβαση μάτι μπορεί να μην επανέλθει. Σίγουρα αυτό δεν συμβαίνει σε όλους. Είναι σαν το τζόκερ ένα πράγμα. Αλλά όπως σου είπα αυτά μου το είπε η οφθαλμίατρός μου όταν ενδιαφέρθηκα για τη διαδικασία. Ήμουν έτοιμη να κάνω την επέμβαση και με απέτρεψε ενώ κάνει επεμβάσεις. Ο αμφιβληστροειδής λεπταίνει κατά κατά περίσταση. Μπορεί και κατά 50%. Δεν σου λέει κάτι αυτό; Αυτά δεν στα λέω για να σε πανικοβάλλω όμως, προς Θεού... Απλά καταθέτω και τη δική μου άποψη από την προσωπική μου εμπειρία... Τέλος να σου ξεκαθαρίσω πως αν είχα 10 ή 14 βαθμούς μυωπία (ναι υπάρχουν κι αυτοί!) θα έκανα την επέμβαση αβλεπί γιατί η επέμβαση είναι για θεραπευτικούς σκοπούς πλέον και τα γυαλιά ή οι φακοί για τόσους βαθμούς μυωπία κοστίζουν τρελλά λεφτά. Εν ολίγοις εκεί όντως αλλάζεις την ποιότητα ζωής. Αλλά σε χαμηλή ή μέτρια μυωπία μέχρι πέντε βαθμούς ας πούμε, αξίζει τον κόπο για καλλωπιστικούς λόγους να πειράζουμε κάτι τόσο σημαντικό όσο τα μάτια μας;

Insomniac
25-11-10, 20:53
Ο αμφιβληστροειδής λεπταίνει κατά κατά περίσταση. Μπορεί και κατά 50%.

Αν δεν κανω λαθος ο κερταοειδης λεπταινει.

Mercyful_Fate_666
25-11-10, 22:40
Ο κερατοειδής, ναι, και όχι πάνω από 10% ανά επέμβαση. Το 50% μου ακούγεται σαν ράδιο αρβύλλα.

ill_f
26-11-10, 01:04
Ο κερατοειδής, ναι, και όχι πάνω από 10% ανά επέμβαση. Το 50% μου ακούγεται σαν ράδιο αρβύλλα.

Εξαρτάται από το αν η επέμβαση γίνεται με μικροκερατόμο ή με τα νεας τεχνολογίας femtosecond laser (που κάνουν πιο λεπτό flap). Επίσης εξαρτάται από το πάχος του κερατοειδούς του κάθε ατόμου (ο φυσιολογικός κερατοειδής έχει πάχος 520-550 μm). Κάτω από ένα συγκεκριμένο πάχος (που δε θυμαμαι τώρα και βαριέμαι να ψάξω, οι χειρούργοι δεν επαναχειρουργούν). Απο κει και πέρα όπως είπε και η rose1975 η λέπτυνση του κερατοειδούς ποικίλλει και δεν έχει σταθερό ποσοστό. Για παράδειγμα εγώ δε μπορώ να κόψω άλλο flap (σύμφωνα με τον γιατρό μου, οχι οτι 8α έκοβα anyway).

grande
26-11-10, 10:37
Yπαρχουνε φιλοι απο δω που εκαναν αυτη την επεμβαση με 1-2 βαθμους μυπωπιας?

Mercyful_Fate_666
26-11-10, 11:43
Yπαρχουνε φιλοι απο δω που εκαναν αυτη την επεμβαση με 1-2 βαθμους μυπωπιας?
Εγώ με 2.5 βαθμούς.

Insomniac
26-11-10, 12:10
Yπαρχουνε φιλοι απο δω που εκαναν αυτη την επεμβαση με 1-2 βαθμους μυπωπιας?


Εγώ με 2.5 βαθμούς.

Κι εγω με 2.5 μετα απο καταρακτη που ειχα κανει προιν χρονια και απο 6 επεσε στο 2.5 Για μενα τί 2.5 τί 7. Γυαλια χρειζομαστε

SALONIKAG
26-11-10, 12:11
Γνωρίζετε αν υπάρχουν δημόσιες κλινικές στις οποίες γίνεται laser για διαθλαστικές ανωμαλίες(μυωπία κλπ)?

Insomniac
26-11-10, 12:29
Γνωρίζετε αν υπάρχουν δημόσιες κλινικές στις οποίες γίνεται laser για διαθλαστικές ανωμαλίες(μυωπία κλπ)?

Νομιζω καπου διαβασα για το Οφθαλμιατρειο Αθηνων αλλα και εχει κοστος αλλα οχι τοσο μεγαλο. Το ιδιο για Κρητη στο Πανεπιστημιακο που ειναι ο Παλικαρης.

........Auto merged post: Insomniac πρόσθεσε 14 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........

http://www.ophthalmiatreio.gr/ Ειδικα τμηματα (16) Διόρθωση διαθλαστικών ανωμαλιών (μυωπίας, υπερμετρωπίας κλπ) (LASIK - PRK)* http://www.ivo.gr/

grande
26-11-10, 12:32
Oι γιατροι συνιστουν να γινεται αυτη η εγχειρηση οταν υπαρχει μεγαλη μυωπια, οχι για ελαχιστους βαθμους.

ardi21
26-11-10, 14:44
Γνωρίζετε αν υπάρχουν δημόσιες κλινικές στις οποίες γίνεται laser για διαθλαστικές ανωμαλίες(μυωπία κλπ)?


Νομιζω καπου διαβασα για το Οφθαλμιατρειο Αθηνων αλλα και εχει κοστος αλλα οχι τοσο μεγαλο. Το ιδιο για Κρητη στο Πανεπιστημιακο που ειναι ο Παλικαρης.

http://www.ophthalmiatreio.gr/

Eκει εκανε προσφατα Lasik ενας φιλος και ειναι πολυ ικανοποιημενος. 1700 και για τα 2 ματια του πηγε. Η αλλη μεθοδος εχει 1400.

kage
26-11-10, 19:32
@ill f ποσα χρονια εχεις κανει?lasik? πως και δεν ξαναεκανες με αλλη μεθοδο?εχεις ψαχτει αν βρεις λυση σε καποιο πιο εξειδικευμενο κεντρο?
@rose1975 εμενα ενα αλλο λαμογιο(&*^ οφαλμιατρος πριν 2 χρονια μου πε οτι δεν γινετε καν λειζερ για αστιγματισμο!!!
Θα το ξαναπω, ΠΟΤΕ μην εμπιστευτειτε μονο εναν γιατρο και μονο μια προεγχειρητικη εξεταση

ill_f
26-11-10, 20:30
Φιλε kage έκανα επέμβαση 1 χρόνο πριν σε ελληνικό πανεπιστημιακό ίδρυμα (δεν θέλω να αναφέρω σε ποιο για λόγους που είναι ευνόητοι πιστεύω). Δυστυχώς τότε πήγα όντας ανενημέρωτος γύρω από το θέμα. Έκτοτε έχω ασχοληθεί εκτενώς με τις επεμβάσεις διαθλαστικής χειρουργικής. Ο χειρούργος μου ήταν πανεπιστημιακός γιατρός, με MD και PhD και είναι γνωστός για την συνεισφορά του στο χώρο της ελληνικής οφθαλμολογίας/οφθαλμιατρικής. Τελοσπαντων δε θα επεκταθώ στο ποιος και που, απλά θέλω να σου δώσω (και στους λοιπούς) να καταλάβεις ότι δεν έχει τόση σημασία ο χειρούργος, άμα σου κάτσει σου έκατσε δυστυχώς...
Όσον αφορά τα προβλήματα που έχω, (και χρωστάω και αυτή την απάντηση στον φίλο Mercyful_Fate_666), ο χειρούργος μου καταρχάς έχει κόψει και στους 2 οφθαλμούς έκκεντρα (de-centered) flap. Και οταν λέμε έκκεντρα flap, δεν εννοούμε 1cm εκκκεντρο, αλλά ακόμα και 0.5mm μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα όρασης-δεν τα βγάζω από το μυαλό μου ψάξε όπου θέλεις στο νετ για decentered ablation ή decentered flap). Τώρα θα μου πεις έτυχε, και στα 2 μάτια όμως έτυχε; Όπως καταλαβαίνεις η χρήση ενός μικροκερατόμου για κοπή flap, γίνεται "με το χέρι" του γιατρού, οπότε από τη στιγμή που δεν είναι computer να υπολογίσει ακρίβεια καταλαβαίνεις ότι δεν είναι μικρές οι πιθανότητες ανθρώπινου λάθους.
"Πάμε στο ψητό" λοιπόν. Το βράδυ τα φαινόμενα halos, starbursts είναι τόσο ενοχλητικά που δεν μπορώ πια να οδηγήσω γιατί εκτός από επικίνδυνος για μένα, είμαι και επικίνδυνος για τους άλλους. Δεν μπορώ να αναγνωρίσω πρόσωπα σε χαμηλό φωτισμό σε απόσταση μεγαλύτερη των 3-4 μέτρων. Το πρωί υπάρχει θολούρα στο δεξί μάτι (δεν βλέπω την ώρα στο ρολόι του τοίχου στα 3 μέτρα), ένα μικρό είδωλο (κατεύθυνση προς τα κάτω) στο αριστερό, δεν μπορώ να διαβάσω γράμματα σε σχετικά μέτρια απόσταση στη δουλεία μου ενώ συνάδελφοι ηλικίας 40+ μπορούν. Το πρωι για να έρθει η όραση μου σε ενα σχετικά ικανοποιητικό επίπεδο χρειάζεται περίπου μισή-μία ώρα αλλιώς δε μπορώ να δω τηλεόραση από τα 3 μέτρα. Επίσης τα δάκρυα μου έχουν γίνει αρκετά "παχιά" και μπορώ να δω ειδικά στο δεξί μάτι το δάκρυ σαν ζελέ στο μέσο του ματιού. Τραγικό...Μην ξεχάσω να επισημάνω οτι στο δεξί μάτι δε διορθώνεται το πρόβλημα (οχι το νυχτερινό αυτό φδε φτιάχνει γενικά) της θολούρας ούτε με γυαλί. Μου χουν δοκιμάσει τα πάντα.

πως και δεν ξαναεκανες με αλλη μεθοδο?
Δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ με επέμβαση διαθλαστικής χειρουργικής. Είμαι 29 και νομίζω οτι δεν υπάρχει περιθώριο για μεγαλύτερο πρόβλημα από αυτό που ήδη έχω. Οι επανεπεμβάσεις τις περισσότερες φορές δεν καταλήγουν σε καλύτερο αλλά σε χειρότερο αποτέλεσμα, από όσα έχω διαβάσει (και δεν είναι λίγα).
Τέλος ειλικρινά παρακαλώ κάποιους που γνωρίζουν πράγματα γενικά και αόριστα, να μην τα αναφέρουν αν δεν είναι σίγουροι γιατί δημιουργούν λάθος εντυπώσεις στον κόσμο που δε γνωρίζει καθόλου και παρασέρνουν. Το νετ έχει πολλές πηγές, και καλό είναι να διασταυρώνουμε πριν μιλήσουμε για πάχος flap, για τον αριθμό των ατόμων που παρουσίασαν προβλήματα ή για αναφορές στην FDA κλπ.
Όσον αφορά τα sites σχετικά με τις επιπλοκές των επεμβάσεων, δεν λέω να πάρει ο κόσμος σαν de facto τα όσα λένε χωρίς να ψάξει, αλλά πάρα πολλά από αυτά ισχύουν (και τα βλέπω με τα μάτια μου). Από κει και πέρα αν ένα site παρουσιάζει ένα σοβαρό θέμα, το αν ισχύει, εξαρτάται από τις πηγές που χρησιμοποίησε για να το γράψει . Αν τα γράφει στα κουτουρού χωρίς να λέει από που προκύπτουν τα συμπεράσματα, είναι μια μπούρδα. Αν έχει πηγές από έρευνες, μελέτες, δημοσιεύσεις γιατρών που κάνουν επεμβάσεις και δίνει τις πηγές νομίζω ότι τουλάχιστον είναι αξιόπιστο. Αν κάποιοι λένε σιγά μη πιστέψω το τάδε site, χωρίς να το δουν και χωρίς να επιχειρηματολογήσουν, εκτός από άσχετοι είναι και επικίνδυνοι. Αυτά τα "λίγα", στη διάθεση σας για οτιδήποτε άλλο μπορώ να βοηθήσω (αν μπορώ), ειλικρινά το θέλω.

Mercyful_Fate_666
26-11-10, 23:20
Φίλε μου λυπάμαι που αντιμετοπίζεις τα προβλήματα αυτά. Τουλάχιστον η όραση από το αριστερό μάτι είναι καλή?

Ο χειρούργος σου για όλα αυτά τι σου είπε? Σε ρωτάω γιατί μου κάνει μεγάλη εντύπωση που έχεις αυτά τα προβλήματα. Είσαι ο πρώτος "χειρουργημένος" απ' όσους έχω ακούσει την εμπειρία τους, είτε προσωπικά είτε ιντερνετικά, που μιλάει για σημαντικά προβλήματα, και κάποιοι από αυτούς χειρουργήθηκαν πριν από 3-4 χρόνια (όχι πρόσφατα δηλαδή).

Για τον κερατόμο, δεν γνωρίζω πως έγινε σε μένα, αλλά είχα την εντύπωση πως γίνεται μηχανικά η τομή. Μπορεί ενδεχομένως να μην γίνεται από υπολογιστή, αλλά φαντάζομαι πως η κίνηση που θα κάνει πάνω στο μάτι για να κόψει το flap έχει προκαθορισμένη τροχιά με μηχανικό τρόπο (δεν κουνάει ο γιατρός τον μηχανισμό). Αυτή την εντύπωση είχα/έχω.

Θύμησε μου, εσύ έκανες lasik ή prk?

ill_f
26-11-10, 23:45
Καταρχάς σκοπό δεν έχω να προκαλέσω την συμπόνια κανενός, δεν ήθελα καν να μιλήσω για το θέμα απλά εκνευρίζομαι αφάνταστα όταν βλέπω μερικοί να προτείνουν ανεπιφύλακτα επεμβάσεις διαθλαστικής χειρουργικής λες και είναι σφράγισμα σε δόντι. Εγώ ξέρω κι άλλες περιπτώσεις (3-4) με σοβαρά προβλήματα. Ήδη ένας το έχει ηδη γράψει στο τοπικ εδω πριν μερικές σελίδες και ένας ακόμα σε άλλο παρεμφερή site πριν λίγες μέρες. Παρόλα αυτά θέλω να σκεφτείς και το ενδεχόμενο ότι πολλοί έχουν μικρότερα προβλήματα, με τα φώτα πχ, που τους έχουν πείσει ότι δεν είναι τίποτα οι γιατροί, και θα περάσει με τον καιρό (συνήθες πρακτική-και στην περίπτωση μου φυσικά) οπότε το δέχτηκαν, και άλλοι απλά ντρέπονται να το πουν (ναι φυσικά υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις. Αν ένας άνθρωπος φόραγε γυαλιά μια ζωή επειδή δεν έβλεπε καλά, πως αφού τα βγάζει μετά την εγχείρηση, να πει στους γύρω του ότι και πάλι δεν βλέπει καλά;).
Το αριστερό μάτι αφού ρωτάς βλέπει 9/10 ας πούμε, αλλά έχει ένα μικρό είδωλο (κατεύθυνση προς τα κάτω) σχεδόν όλη μέρα. Τη νύχτα τα ίδια προβλήματα με το δεξί βέβαια.
Ο κερατόμος κάνει μηχανικά την τομή, αλλά ο γιατρός με το χέρι τον τοποθετει πάνω στο μάτι για να πάρει την ευθεία, να το πούμε με απλά λόγια.

Θύμησε μου, εσύ έκανες lasik ή prk?
Έκανα lasik.

Mercyful_Fate_666
27-11-10, 01:10
Καταρχάς σκοπό δεν έχω να προκαλέσω την συμπόνια κανενός
Δεν είχα κανέναν τέτοιο σκοπό, συγνώμη αν σε προσέβαλα.

Όσο για τα προβλήματα, τι να πω... Ο χειρούργος σου έχει εγχειρίσει άλλους επιτυχημένα?

ill_f
27-11-10, 03:06
Όχι δεν προσβλήθηκα, απλά το επισημαίνω προς αποφυγή παρεξηγήσεως. Ο χειρούργος μου έχει εγχειρίσει την κοπέλα μου, πριν από μένα με επιτυχία καθώς και άλλους που ξέρω, και επίσης γνωρίζω ότι έχει εγχειρήσει πολύ κόσμο, χωρίς να γνωρίζω την περίπτωση του καθενός φυσικά. Μετά την εγχείρηση μου και αφού είχα πάει 150 φορές για μετεγχειρητικό έλεγχο είδα μπροστά στα μάτια μου, όχι μόνο ανθρώπους να παραπονιούνται αλλά είδα μέχρι και άνθρωπο να κλαίει επειδή δεν έβλεπε για να οδηγήσει. Εγχειρίστηκα τέλος, με το wavelight allegreto που το χρησιμοποιούν πολλοί χειρούργοι παγκοσμίως μέχρι και σήμερα.

rose1975
27-11-10, 13:08
Ο γιος της αδελφής της νονάς μου πήγε να κάνει την επέμβαση και στα δύο μάτια ταυτόχρονα που κανονικά δεν επιτρέπεται... έπαθε μια επιπλοκή που για έξι μήνες ήταν κλεισμένος σε ένα σκοτεινό δωμάτιο γιατί το φως τον ενοχλούσε απίστευτα και έβλεπε σαν να ήταν μπροστά στα μάτια του ένα πυκνό δίχτυ ή άμμος. Επανήλθε μετά αλλά του είπαν πως με την παραμικρή μόλυνση κινδυνεύει για τα χειρότερα...


@ill f ποσα χρονια εχεις κανει?lasik? πως και δεν ξαναεκανες με αλλη μεθοδο?εχεις ψαχτει αν βρεις λυση σε καποιο πιο εξειδικευμενο κεντρο?
@rose1975 εμενα ενα αλλο λαμογιο(&*^ οφαλμιατρος πριν 2 χρονια μου πε οτι δεν γινετε καν λειζερ για αστιγματισμο!!!
Θα το ξαναπω, ΠΟΤΕ μην εμπιστευτειτε μονο εναν γιατρο και μονο μια προεγχειρητικη εξεταση

Από τη στιγμή που αισθάνθηκα ότι με προφύλαξε γιατί να μην την εμπιστευτώ; Έχεις δει πολλούς γιατρούς να τους λες θέλω να κάνω την τάδε επέμβαση πότε να το κανονίσουμε και να σου αρνούνται χωρίς να σου κάνουν εξετάσεις απλά γιατί το θεωρούν περιττό για τους βαθμούς σου; Μένω όπως είμαι και έχω το κεφάλι μου ήσυχο!

ill_f
27-11-10, 13:49
We can easily forgive a child who is afraid of the dark. The real tragedy of life is when men are afraid of the light. -Plato
Αυτό το quote μ' αρέσει περισσότερο, ταιριάζει και στην περίσταση άλλωστε

Alex1_kgr
29-11-10, 12:31
Eκει εκανε προσφατα Lasik ενας φιλος και ειναι πολυ ικανοποιημενος. 1700 και για τα 2 ματια του πηγε. Η αλλη μεθοδος εχει 1400.

Διαβάζω το θέμα 1-2 μέρες (ενημερωτικά) και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχουν διαφορετική τιμή στις 2 μεθόδους PRK και Lasik.

Χειρουργήθηκα πριν από 2 χρόνια με Lasik και δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Η αποκατάσταση κράτησε 6 μήνες, είχα ξηροφθαλμία φυσικό σύμπτωμα της επέμβασης.

Η διαφορά είναι ότι με PRK χρειάζεται περισσότερος χρόνος για επούλωση, γιατί το flap "ξήνεται" και δεν κόβεται όπως στο Lasik.

Το κόστος είναι 1500 euro και με τις 2 μεθόδους.

Insomniac
29-11-10, 12:39
Εκει που εκανα εγω lasic δεν ειχε διαφορα σε κοστος η prk.

Οι τιμες ...παιζουν απο 1500 - 3000 ευρω αναλογα το κεντρο.

kage
11-12-10, 06:44
@ill f
εχεις ψαχτει αν υπαρχει λυση?μεταμοσχευση?δικαστηριο εχεις κανει ?γιατι λεγαν οτι βαζαν τους ασθενεις να υπογραφουν οτι δεν ευθυνονται οι γιατροι και η επιχειρηση για λαθη...
εγω το εχω πει ειναι καταντια και απληστια(γιατι κεριδιζουν εξτρα χρηματα οι γιατροι) να κανουν εγχειρησεις με μικροκερατομο ενω υπαρχουν λειζερ.πηγα θεσ/κη μονο γι αυτο το λογο ωστε να μειωθουν οι επιπλοκες...
Βεβαια απεκτησα μετα απο μηνες "μυγακια"-μυωψιες στα ματια μου.δεν εχω αποκολληση αλλα υπαρχει ενα λεπτο σημειο στο ματι...τουλ.σταματησαν οι πονοκεφαλοι.
http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=16
http://www.tsioumas.gr/page.asp?pid=33&lng=1
http://ophthalmologos.blogspot.com/2008/03/blog-post_471.html

ill_f
11-12-10, 13:52
Το γνωρίζω το πρόβλημα σου φίλε kage και είναι πάρα πολύ ενοχλητικό. Στο δεξί μάτι έχω και γω ένα μικρό floater, πριν από την εγχείρηση ακόμα, το οποίο άλλαξε σχήμα μετεγχειρητικά, αλλά ευτυχώς δε το πολυκαταλαβαίνω, πάρα μόνο αν το "ψάξω" κοιτώντας σε πολύ φωτεινή πηγή.

εχεις ψαχτει αν υπαρχει λυση?μεταμοσχευση?
Λύση δεν υπάρχει δυστυχώς. Περισσότερη εγχείρηση μόνο προβλήματα φέρνει. Άσε που μου είπαν ήδη 2-3 γιατροί οτι τα αποτελέσματα 2ης επέμβασης στα μάτια μου θα είναι απρόβλεπτα...Πρόσφατα δοκίμασα τους φακούς της synergeyes οι οποίοι βελτιώνουν πολύ τα προβλήματα μου, και θα τους αγοράσω. Είναι για αυτά τα προβλήματα ακριβώς. Μεταμόσχευση κερατοειδούς δεν γίνεται παρά μόνο σε περίπτωση που αχρηστευθεί ο κερατοειδής σου εντελώς. Δεν είναι σαν να αλλάζεις μπλούζα που λερώθηκε η μεταμόσχευση, είναι η τελευταία περίπτωση.

εγω το εχω πει ειναι καταντια και απληστια(γιατι κεριδιζουν εξτρα χρηματα οι γιατροι) να κανουν εγχειρησεις με μικροκερατομο ενω υπαρχουν λειζερ.πηγα θεσ/κη μονο γι αυτο το λογο ωστε να μειωθουν οι επιπλοκες...
Εαν διαβάσεις στο νετ θα δεις ότι ναι μεν κάποιες επιπλοκές μειώνονται με femto laser αλλά οι περισσότερες υπάρχουν και με την χρήση του λειζερ. Και το οπτικό αποτέλεσμα είναι το ίδιο όπως και να γίνει το flap..Και δεν υπάρχει κάποιο επιπλέον κέρδος για τους χειρούργους όταν κάνουν την τομή με μικροκερατόμο, απλά οι περισσότεροι δεν έχουν laser IntraLase (υπάρχουν ελάχιστοι στη χώρα μας-λιγότερα από 10).

δικαστηριο εχεις κανει ?γιατι λεγαν οτι βαζαν τους ασθενεις να υπογραφουν οτι δεν ευθυνονται οι γιατροι και η επιχειρηση για λαθη...
Οχι δεν έχω κάνει. Το έχω ψάξει όμως. Πιστεύεις ότι θα βρεις πολλούς γιατρούς να σε υποστηρίξουν δικαστικά και να στραφούν εναντίον άλλου γιατρού; Γιατί κάπως πρέπει να αποδείξεις τα προβλήματα σου και 1-2 γνωματεύσεις δεν μετράνε στο δικαστήριο. Πρέπει να έρθουν γιατροί σαν μάρτυρες που να αποδείξουν τα προβλήματα σου. Και δεν έχουν τίποτα να κερδίσουν παρά μόνο να χάσουν αν το κάνουν αυτό, καταλαβαίνεις φαντάζομαι τους λόγους. Σε άλλες χώρες (κυρίως Ηνωμένες πολιτείες) υπάρχουν πολλές τέτοιες δίκες που κέρδισαν στο δικαστήριο αλλά εκεί υπάρχουν και δικηγόροι που έχουν εξειδικευθεί σε δίκες για προβλήματα διαθλαστικής χειρουργικής. Επίσης τα αποτελέσματα των δικαστηρίων αυτών δεν μετράνε στην Ελλάδα.

kage
13-12-10, 09:58
-εδω εκανα λειζερ γιατι δεν μπορουσα-δεν μαρεσε να βαλω φακους και δεν ηθελα γυαλια+πονοκεφαλοι...θα βαλω τωρα για floater?θελω να πιστευω οτι θα εξασθενησουν με τον καιρο:P
αν και νομιζω υπαρχει μια λυση αλλα θελει καλους γιατρους με αγνωστα αποτελεσματα απ οτι διαβαζω.<<Εάν η ταλαιπωρία του ασθενούς συνεχίζεται επιβάλλεται να προταθεί από τον θερράποντα γιατρό στον ασθενή η δυνατότητα αφαίρεσης των σβόλων του υαλοειδούς με laser ή με επέμβαση υαλοειδεκτομής. Η επέμβαση με laser είναι μια μη χειρουργική επέμβαση που γίνεται στο ιατρείο αλλά δυστυχώς έχει περιορισμένες ενδείξεις, περιορισμένα αποτελέσματα και άγνωστες μακροχρόνιες συνέπειες. Η επέμβαση της υαλοειδεκτομής είναι μια ασφαλής επέμβαση κατα την οποία αφαιρείται το υαλοειδές και μαζί με αυτό οι σβόλοι και τα μυγακια.>>
-ο μικροκερατομος αντε να χει για αγορα 30χιλ και το αναλωσιμο ξυραφι υποθετω κανα 50ε?
τα femtosecond 100-200χιλ?αναλωσιμα για καθε εγχειρηση κανα 100ε!
δεν υπαρχει κανενας αλλος λογος για να χρησιμοποιουν ακομη μικροκερατομους περα απο την οικονομα τους.
-(δεν το ειχα σκεφτει το θεμα κλικα)
νομιζω οτι αν πας σε καμμια ομαδα στυλ arag-das που ναι και σε αλλες χωρες θα βρουν λυσεις.ξερω γω μπορει να φερουν κανα ξενο γιατρο.

koykos
13-12-10, 22:56
καλησπερα σε ολους .......

πριν 15 μερες πηρα την αποφαση και εκανα διορθωση μυωπιας με την μεθοδο lasik.
ειχα 7.5 μυωπια και φορουσα γυαλια οσο θυμαμαι τον εαυτο μου.
ολα πηγανε περιφημα κατα την διαρκεια της επεμβασης και τις 2 πρωτες μερες ειχα ολα τα συμπτωματα που αναμενονται σε τετοιες επεμβασεις σε πολυ ηπιους τονους ομως.
Τις 4-5 πρωτες μερες ειχα μια θολουρα σε ολες τις αποστάσεις.
Εβλεπα σαν να είχα μυωπία και πρεσβυωπία μαζί.Δεν ξερω αν αυτο θεωρείται η μετεγχειρητικη 'θολούρα'.Την 5η μέρα και ενω χάζευα σε καποιο βιβλιο, η 'θολουρα' ξαφνικα χειροτέρεψε και έκτοτε βλέπω όλες τις λεπτομέριες (μικρα αντικειμενα-γραμματα-computer) με είδωλα τοσο σε μακρινή όσο και σε κοντινή απόσταση.Ο ιατρος είπε οτι οφείλεται στην ξηροφθαλμία και θα περάσει.Ακολούθησα τις οδηγίες του για τα κολύρια κατα γράμμα.Ωστόσο δεν νιώθω κανένα άλλο προβλημα στα μάτια(ουτε ξηροφθαλμία) και δεν βλέπω την παραμικρή βελτίωση.Φαντάζομαι οτι απο την στιγμή που η εικόνα αυτη ειναι σε όλες τις αποστάσεις, δεν έχει να κάνει με υπολοιπόμενη μυωπία.Θα θεωρούσα δε τα είδωλα οτι αντιστοιχούν σε μυωπία ανω του 2.
Η αλήθεια ειναι οτι εχω αρχίσει να αγχώνομαι και θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος με παρόμοια εμπειρία.

ευχαριστω

Mercyful_Fate_666
13-12-10, 23:24
Γενικά με την lasik έχεις καλή όραση σχετικά σύντομα. Εγώ, και μια φίλη που έκανε πριν 1 βδομάδα, με μικρή σχετικά μυωπία (2.5 εγώ, 3.5 αυτή), είδα πολύ καλά από την πρώτη κι όλας μέρα. Η δική σου μυωπία όμως ήταν αρκετά υψηλή, οπότε δεν ξέρω τι θα έπρεπε να περιμένεις ως προς τον χρόνο ανάρωσης.

Ο καλύτερος σύμβουλος πάντως είναι ο γιατρός σου. Αν επιμένει ότι θα βελτιωθεί η όρασή σου, τότε (λογικά) έτσι θα 'ναι. Εσύ απλώς φρόντιζε να τον ενημερώνεις για την κατάστασή σου και για τους προβληματισμούς σου.

edit: υπάρχει περίπτωση να έχεις τρίψει τα μάτια και να έχει κουνηθεί το φλαπ? Είναι λιγάκι απίθανο βέβαια να είναι αυτό το πρόβλημα, γιατί λογικά σε έχουν εξετάσει τουλάχιστον 2 φορές από τότε που έκανες την επέμβαση, και θα το είχαν δει. Απλά επειδή μιλάς για γενικότερη θολούρα, ανεξαρτήτως της απόστασης, υπάρχει περίπτωση να έτριψες τα μάτια σου ακούσια?

ill_f
13-12-10, 23:41
Φίλε koykos, καταρχάς μη βιάζεσαι και μην αγχώνεσαι. Ακολούθησε τη θεραπεία για τις σταγόνες και αν τα αισθανθείς να ξεραίνονται σε κάποιες φάσεις, πέστο στο γιατρό σου, μήπως σου αυξήσει κάποιες δόσεις. Μην τα κουράζεις πολύ τον πρώτο καιρό. Οχι πολύ ώρα στο pc, και όσο κάθεσαι στο pc φρόντιζε να "βλεφαρίζεις", να τα ανοιγοκλείνεις συχνά δηλαδή για να μην στεγνώνουν. Από κει και πέρα δώσε λίγο καιρό και θα φανούν τα αποτελέσματα. Μέχρι και 4-6 μήνες μετά την επέμβαση μπορεί να δεις αλλαγές στην όραση. Τα "υπόλοιπα" δεν μπορούν να φανούν μέχρι να σταθεροποιηθεί η όραση. Εύχομαι όλα να πάνε καλά.

koykos
14-12-10, 19:19
σημερα πηγα παλι στον ιατρο ο οποιος μου τσεκαρε τον κερατοιειδη (τοπογραφικο) και τα βρηκε ολα οκ.σε οποιο μηχανημα και αν με εβλαε, μου ελεγε οτι φαινονται ολα καλα.βεβαια ακομα υποστηριζει οτι το αποτελεσμα της επεμβασης ειναι 10/10 στο ενα και 9/10 στο αλλο αλλα εγω δεν μπορς να πω οτι το βλεπω αυτο. μαλιστα σημερα τους αριθμους τους εβλεπα ακομα πιο δυσκολα και γενικα βλεπω επιδεινωση παρα καλυτερευση στην οραση. το μονο αρνητικο που μου ειπε ειναι οτι λογω της κορτιζονης, εχουν αναπτυξει τα ματια υψηλη πιεση και μου εδωσε ενα νεο κολλυριο. ισως να οφειλεται εκει η γενικη θολουρα.


αντε γιατι σε λιγο βλεπω να κοιμαμαι αγκαλια με το πιεσομετρο.

Insomniac
14-12-10, 19:41
σημερα πηγα παλι στον ιατρο ο οποιος μου τσεκαρε τον κερατοιειδη (τοπογραφικο) και τα βρηκε ολα οκ.σε οποιο μηχανημα και αν με εβλαε, μου ελεγε οτι φαινονται ολα καλα.βεβαια ακομα υποστηριζει οτι το αποτελεσμα της επεμβασης ειναι 10/10 στο ενα και 9/10 στο αλλο αλλα εγω δεν μπορς να πω οτι το βλεπω αυτο. μαλιστα σημερα τους αριθμους τους εβλεπα ακομα πιο δυσκολα και γενικα βλεπω επιδεινωση παρα καλυτερευση στην οραση. το μονο αρνητικο που μου ειπε ειναι οτι λογω της κορτιζονης, εχουν αναπτυξει τα ματια υψηλη πιεση και μου εδωσε ενα νεο κολλυριο. ισως να οφειλεται εκει η γενικη θολουρα.


αντε γιατι σε λιγο βλεπω να κοιμαμαι αγκαλια με το πιεσομετρο.

Πιστυεω οτι αστευεσαι αλλα η πιεση με το καλασικο πιεσομετρο στην καρδια δεν εχει σχεση με την πιεση στα ματια.

koykos
14-12-10, 21:26
προσπαθω να αστειευτω μπας και παρω κουραγιο.....

Insomniac
14-12-10, 21:31
προσπαθω να αστειευτω μπας και παρω κουραγιο.....

Σε καταλαβαινω φιλε μου.Αν ομως εχεις εμπιστισυνη στο γιατρο σου , κατι απαραιτητο σε καθε περιπτωση, μην ανησυχεει.Τωρα αν πηγες τυχαια σε καποιον για κατι τοσο λεπτο , τι να πω...

koykos
14-12-10, 21:56
επειδη ανηκω στον χωρο, η εμπιστοσυνη ειναι κατι σχετικό σε ιατρικά θέματα.μπορει να πας στον καλυτερο και να αποτυχει μια επέμβαση, και μπορει να πας σε καποιον ειδικευόμενο και να πας πολυ καλα.πολλα εξαρτόνται απο τον ίδιο τον ασθενή και τον οργανισμό του. θέλω να πιστεύω οτι δεν έχει πάει κατι στραβά στην όλη επέμβαση,ετσι τούλαχιστον μου λένε.οτι όλα τα τεστ δείχνουν οκ.τον ιατρο δεν τον ήξερα ομολογώ.απλά προτίμησα να πάω σε κάποιον που εκ των πραγμάτων θα είχε πείρα στο αντικείμενο οντας σε θέση με πολλά περιστατικά.μια πετυχημένη επέμβαση δεν απαραίτητα προιον καλου ιατρου, οπως και το αντίθετο.

το γεγονός οτι και τα 2 ματια παρουσιάζουν το ιδιο πρόβλημα με κανει να πιστεύω οτι το προβλημα ειναι μετεγχειρητικο.το θέμα με την πίεση που μου ανέφερε σήμερα έχει καποια βαση.γεγονος είναι οτι ενω τις 3-4 πρωτες μέρες εβλεπα 'αναμενόμενα' μετα παρουσιαστηκε μια επιδείνωση που είναι πιθανον να οφείλεται στην κορτιζόνη που έπαιρνα τις 3-4 μερες αυτες.

ιδωμεν.....

Insomniac
14-12-10, 22:34
επειδη ανηκω στον χωρο, η εμπιστοσυνη ειναι κατι σχετικό σε ιατρικά θέματα.μπορει να πας στον καλυτερο και να αποτυχει μια επέμβαση, και μπορει να πας σε καποιον ειδικευόμενο και να πας πολυ καλα.πολλα εξαρτόνται απο τον ίδιο τον ασθενή και τον οργανισμό του. θέλω να πιστεύω οτι δεν έχει πάει κατι στραβά στην όλη επέμβαση,ετσι τούλαχιστον μου λένε.οτι όλα τα τεστ δείχνουν οκ.τον ιατρο δεν τον ήξερα ομολογώ.απλά προτίμησα να πάω σε κάποιον που εκ των πραγμάτων θα είχε πείρα στο αντικείμενο οντας σε θέση με πολλά περιστατικά.μια πετυχημένη επέμβαση δεν απαραίτητα προιον καλου ιατρου, οπως και το αντίθετο.

το γεγονός οτι και τα 2 ματια παρουσιάζουν το ιδιο πρόβλημα με κανει να πιστεύω οτι το προβλημα ειναι μετεγχειρητικο.το θέμα με την πίεση που μου ανέφερε σήμερα έχει καποια βαση.γεγονος είναι οτι ενω τις 3-4 πρωτες μέρες εβλεπα 'αναμενόμενα' μετα παρουσιαστηκε μια επιδείνωση που είναι πιθανον να οφείλεται στην κορτιζόνη που έπαιρνα τις 3-4 μερες αυτες.

ιδωμεν.....

Συμφωνω απολυτα με τα bold που εκανα αλλα αν συνδιαστουν και με καλες συστασεις νομιζω ειναι καλυτερα.

Μαλλον θα χρειστω να κανω μια σχετικα απλη εμεμβαση αυτες τις μερες σε ασχετο θεμα , οσο απλη μπορει να θεωρηθει μιας και θελει γενικη αναισθησια και ο χειρουργος ειναι καθηγητης Ιατρικης (οχι αναπληρωτης , επιτιμος κλπ) αλλα δεν τον διαλεξα μονο απο τον τιτλο αλλα και απο συστασεις.

ill_f
14-12-10, 23:50
και ο δικός μου ήταν (και είναι) καθηγητης Ιατρικης και με bold και χωρίς και όπως θέλετε, και φυσικά δεν τον διάλεξα στην τύχη αλλά μετά από συστάσεις Απ' ότι φαίνεται δεν μετράνε και τόσο πολύ αυτά...Το ότι κανένας από του χειρούργους αυτούς δεν έχει κάνει επέμβαση για να διορθώσει τα δικά του προβλήματα όρασης, αυτό μου λέει πολλά. Όπως επίσης και το γεγονός οτι οι 9/10 που δουλεύουν σε τέτοια "μαγαζιά", αν μου επιτρέπεται την έκφραση, δεν φοράνε γυαλιά. Λέτε όλοι να βλέπουν τέλεια; Ή πρέπει να μη θίξουν το προϊόν που πουλάνε και να μας κάνουν να αναρωτηθουμε γιατί δε κάνουν την επέμβαση αφού εκει δουλεύουν; Είναι σαν να πηγαίνεις να φας σε γυράδικο, και το αφεντικό και οι υπάλληλοι να τρώνε τυρόπιτα από τον παραδίπλα κάθε μέρα (ίσως ατυχές το παράδειγμα).
Στον τελευταίο χειρούργο που πήγα να μου ρίξει μια ματιά, μου λεγε ότι και αυτός βλέπει 2 γραμμές στον πίνακα με τους αρι8μούς (έχει δηλαδή αστιγματισμό) αλλά δεν τον ενοχλεί, λες και ήθελε να με πείσει να μη το σκέφτομαι ότι βλέπω είδωλα! Μου ρθε να του πω να πάει να κάνει κι αυτός lasik "να βρει το φως του"! Να δούμε μετά πόσες γραμμές θα βλέπει. Επίσης μια από τις κοπέλες που εργάζονταν εκεί μου είπε ότι έχει μυωπία και την δυσκολεύει αλλά φοβάται να κάνει επέμβαση. Και εγώ θα φοβόμουν άμα έβλεπα διάφορα "περίεργα" περιστατικά αν δούλευα εκεί. Τελοσπάντων, ο καθένας κάνει τις επιλογές του, αλλά να είμαστε και λίγο υποψιασμένοι καμιά φορά...

Insomniac
14-12-10, 23:55
και ο δικός μου ήταν (και είναι) καθηγητης Ιατρικης και με bold και χωρίς και όπως θέλετε. Απ' ότι φαίνεται δεν μετράει και τόσο πολύ αυτό...

Το ειπα κια πιο πανω οτι δεν αρκει ο τιτλος για την επιλογη.

elpidaR
30-01-11, 22:32
καλησπέρα!!!
τυχαία ειδα αυτό το θέμα κ εγινα μέλος γιατί χρειάζομαι βοήθεια.Την Πέμπτη 27/1/11 έκανα την επεμβαση laser prk κ έχω τρομοκρατηθει ...φφφφ ενώ νε το δεξί ματι βλέπω ικανοποιητικα ... με το αριστερο τα βλέπω όλα θολα. Είχα μυωπια στο αριστερο 3,25 κ ο,25 αστιγματισμό ενω στο δεξί 3.25 μυωπία κ 1 αστιγματισμό. πειτε μου πρέπει να ανησυχω???
Ευχαριστω!!:(

Insomniac
30-01-11, 22:38
καλησπέρα!!!
τυχαία ειδα αυτό το θέμα κ εγινα μέλος γιατί χρειάζομαι βοήθεια.Την Πέμπτη 27/1/11 έκανα την επεμβαση laser prk κ έχω τρομοκρατηθει ...φφφφ ενώ νε το δεξί ματι βλέπω ικανοποιητικα ... με το αριστερο τα βλέπω όλα θολα. Είχα μυωπια στο αριστερο 3,25 κ ο,25 αστιγματισμό ενω στο δεξί 3.25 μυωπία κ 1 αστιγματισμό. πειτε μου πρέπει να ανησυχω???
Ευχαριστω!!:(

Αν και εκανα λασικ και ειδα στο πρωτο 24ωρο απο οτι λενε οσοι εχουν κανει prk θελει τον χρονο της....Ο γιατρος τι σου λεει ??

Καλη αναρωση και δεν θα το μετανοιωσεις Ελπιδα .

elpidaR
30-01-11, 22:44
την Τρίτη έχω ραντεβού, την Παρασκευή που πήγα μετά το laser μου είπε οτι παμε καλα.Μακαρι να πανε ολα καλα... μου το ευχομαι και γω... φοβαμαι πολύ,Ευχαριστώ πολύυυ

Insomniac
30-01-11, 22:49
την Τρίτη έχω ραντεβού, την Παρασκευή που πήγα μετά το laser μου είπε οτι παμε καλα.Μακαρι να πανε ολα καλα... μου το ευχομαι και γω... φοβαμαι πολύ,Ευχαριστώ πολύυυ


Ολα καλα θα πανε.Που την εκανες και ποσ κοστησε ?

elpidaR
30-01-11, 22:51
σε γνωστή κλινικη στην Αθήνα κ κόστισε 2500

Insomniac
30-01-11, 22:55
σε γνωστή κλινικη στην Αθήνα κ κόστισε 2500


Καλη τιμη.

Mercyful_Fate_666
31-01-11, 00:39
Μην ανησυχείς και μην αγχώνεσαι. Η prk θέλει τον χρόνο της. :oneup:

elpidaR
31-01-11, 01:48
:) ετσι θέλω να πιστεύω ... η ελπίδα πεθαινει τελευταια λένε... θέλω να τα δω ξανά όλα χωρίς φακούς κ γυαλια όπως όταν ήμουν παιδι ... <<καθαρά κ ζωντανά>>

trd64
31-01-11, 04:02
Το γνωρίζω το πρόβλημα σου φίλε kage και είναι πάρα πολύ ενοχλητικό. Στο δεξί μάτι έχω και γω ένα μικρό floater, πριν από την εγχείρηση ακόμα, το οποίο άλλαξε σχήμα μετεγχειρητικά, αλλά ευτυχώς δε το πολυκαταλαβαίνω, πάρα μόνο αν το "ψάξω" κοιτώντας σε πολύ φωτεινή πηγή.

Αυτά τα μυγάκια φεύγουν ποτέ? Έχω ένα μεγάλο ενοχλητικό στο δεξή μάτι. Το βλέπω ακόμα και με κλειστά μάτια :(

Δεν έχω κάνει lazer. Σε 2 γιατρούς που πήγα η μια μου είπε ότι με τον καιρό θα το συνηθίσω και δεν θα το βλέπω και ο άλλος μου είπε με τον καιρό θα φύγει.

Έχουν περάσει αρκετοί μήνες και οι 2 είναι λάθος. Μου έχει σπάσει τα νεύρα :(

pcuser
19-03-11, 01:08
:) ετσι θέλω να πιστεύω ... η ελπίδα πεθαινει τελευταια λένε... θέλω να τα δω ξανά όλα χωρίς φακούς κ γυαλια όπως όταν ήμουν παιδι ... <<καθαρά κ ζωντανά>>

elpidaR ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ!!! Η PRK θέλει το χρόνο της...
Πριν 3 μήνες έκανα τη μέθοδο PRK (είχα 3,5 βαθμούς και στα δύο μάτια).
Από την στιγμή που τελείωσε η επέμβαση είδα πώς είναι να βλέπεις χωρίς γυαλιά.
Από δική μου επιλογή, έμεινα χωρίς υπολογιστή και τηλεόραση για 10 ημέρες, αλλά στη βδομάδα πάνω οδήγησα.
Τώρα που με είδε ο γιατρός μου είπε πώς η όρασή μου είναι στα 10/10, απλά μου έδωσε γυαλιά για τον υπολογιστή, επειδή λόγω δουλειάς είμαι πολλές ώρες μπροστά από την οθόνη (τα γυαλιά είναι για πρεσβυωπία, αλλά μου τα έδωσε για γυαλιά ξεκούρασης, τα οποία θα φοράω όταν το θέλω εγώ).
Μου είπε ότι όταν θα νιώθω ότι τα βλέπω θολά (γιατί ώρες ώρες τα μάτια θα θολώνουν) θα βάζω "δάκρυα". Κάτι που μου είπαν και άλλα άτομα που έχουν κάνει επέμβαση layser.

Mercyful_Fate_666
19-03-11, 11:12
Αυτό για τα δάκρυα είναι λογικό, ειδικά όσοι δουλεύουμε μπροστά σε υπολογιστή πολλές ώρες. Αλλά για γυαλιά "ξεκούρασης" πρώτη φορά το ακούω.

Anyway, η PRK θέλει αρκετή υπομονή, γιατί ενδέχεται τα καλά αποτελέσματα να αργήσουν να φανούν. Ένας συνάδελφος στη δουλιά χρειάστηκε 3-4 μήνες για να αρχίσει να έχει καλή όραση.

Alexbeav
12-04-11, 13:38
Μια γρήγορη ερώτηση επειδή σκέφτομαι να κάνω και εγώ εγχείρηση : καλύπτει το ΙΚΑ κάποιο ποσό ? Έχω ακούσει οτι μπορείτε να φανταστείτε, απ'το ότι καλύπτει όλα τα έξοδα έως και οτι δεν καλύπτει τίποτα. Τι ισχύει ?

Insomniac
12-04-11, 13:43
Μια γρήγορη ερώτηση επειδή σκέφτομαι να κάνω και εγώ εγχείρηση : καλύπτει το ΙΚΑ κάποιο ποσό ? Έχω ακούσει οτι μπορείτε να φανταστείτε, απ'το ότι καλύπτει όλα τα έξοδα έως και οτι δεν καλύπτει τίποτα. Τι ισχύει ?

Δεν καλυπτει το ΙΚΑ τιποτα.Ελαχιστα ταμεια καλυπτουν και υπο προυποθεσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.