PDA

Επιστροφή στο Forum : Διορθωση μυωπιας με laser



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25

ageliki...jamaikaria
12-04-11, 20:21
Καλησπερα σε ολους!! τυχαια ανακαλυψα σημερα το φορουμ αυτο ψαχνοντας πληροφοριες σχετικα με το θεμα....
Ειμαι 27 ετων κ εχω 6 βαθμους μυωπια κ 1.75 αστιγματισμο σε καθε ματι.
την παρακευη λοιπον εχω ραντεβου για την μελετη κ αν κριθω καταλληλη θα κανω την ιδια μερα την επεμβαση!
Γνωριζω τουλαχιστον 10 ατομα που εχουν κανει lazer με επιτυχια,συγγενεις κ φιλοι,κ ολοι μου λενε πως αλλαξε η ζωη τους προς το καλυτερο φυσικα.
Αγχωθηκα λιγο με τις επιπλοκες που διαβασα πιο πανω αλλα εχω εμπιστοσυνη στο γιατρο μου γιατι αλλωστε ο ιδιος μου εχει πει πως υπαρχουν ατομα που απαγορευεται να κανουν lazer η τουλαχιστον εκεινος δεν τους χειρουργει,ελπιζω να μην ειμαι μεσα σε αυτο το ποσοστο.
Κουραστικα με τα γυαλια κ τους φακους επαφης κ εδω θελω να τονισω κατι που νομιζω δεν εχει αναφερθει πιο πανω,ο γιατρος μου απαγορευσε να φοραω φακους επαφης τουλαχιστον 20 μερες πριν τον προεγχειριτικο ελεγχο μαλλον απο τι καταλαβα οι φακοι παραμορφωνουν τους βαθμους της μυωπιας κ ετσι δεν μπορουν να δουν με ακριβεια ποσο βαθμο θα αφαιρεσουν..
Ελπιζω να πανε ολα καλα κ να σας πω κ γω την εμπειρια μου με ευχαριστα αποτελεσματα!!:rolleyes:

Insomniac
12-04-11, 20:27
Καλησπερα σε ολους!! τυχαια ανακαλυψα σημερα το φορουμ αυτο ψαχνοντας πληροφοριες σχετικα με το θεμα....
Ειμαι 27 ετων κ εχω 6 βαθμους μυωπια κ 1.75 αστιγματισμο σε καθε ματι.
την παρακευη λοιπον εχω ραντεβου για την μελετη κ αν κριθω καταλληλη θα κανω την ιδια μερα την επεμβαση!
Γνωριζω τουλαχιστον 10 ατομα που εχουν κανει lazer με επιτυχια,συγγενεις κ φιλοι,κ ολοι μου λενε πως αλλαξε η ζωη τους προς το καλυτερο φυσικα.
Αγχωθηκα λιγο με τις επιπλοκες που διαβασα πιο πανω αλλα εχω εμπιστοσυνη στο γιατρο μου γιατι αλλωστε ο ιδιος μου εχει πει πως υπαρχουν ατομα που απαγορευεται να κανουν lazer η τουλαχιστον εκεινος δεν τους χειρουργει,ελπιζω να μην ειμαι μεσα σε αυτο το ποσοστο.
Κουραστικα με τα γυαλια κ τους φακους επαφης κ εδω θελω να τονισω κατι που νομιζω δεν εχει αναφερθει πιο πανω,ο γιατρος μου απαγορευσε να φοραω φακους επαφης τουλαχιστον 20 μερες πριν τον προεγχειριτικο ελεγχο μαλλον απο τι καταλαβα οι φακοι παραμορφωνουν τους βαθμους της μυωπιας κ ετσι δεν μπορουν να δουν με ακριβεια ποσο βαθμο θα αφαιρεσουν..
Ελπιζω να πανε ολα καλα κ να σας πω κ γω την εμπειρια μου με ευχαριστα αποτελεσματα!!:rolleyes:


Μην ανησυχεις καθολου φιλη μου.Ειναι επεμβασουλα ρουτινας.Πρεπει να εχεις εμπιστοσυνη στο γιατρο σου να αξιολογησει καλα τι ς μετρησεις που α κανεις.Ολα θα πανε καλα.Το αποαφασισα εγω στα 50 μου 3 χρονια τωρα και δεν μετανοιωσα στιγμη.

Οι φακοι ειναι απαραιτητο να εχουν βγει 15-20 μερες πριν τις μετρησεις και πριν την επεμβαση.Οποτε αν οι μετρησεις ειναι καλες και το εχεις αποφασισει κανε την αμμεσα για να μην ξαναχρειαστει να μεινεις αλλες 20 μερες χωρις φακους.Αυτο εκανε η κορη μου πριν 5 χρονια στα 18 της.

terry39
12-04-11, 20:29
Καλη επιτυχια
που θα κανεις την επεμβαση ? Κοστος ?

petant
07-05-11, 12:31
Γεια σας. Εκανα επεμβαση λειζερ πριν 3,5 μηνες στα ματια (μυοπια κ αστιγματισμο). Ολο αυτο το διαστημα βαζω καθημερινα κολιρια οπως μου ειπε ο γιατρος... Συγκεκριμενα μου χει γραψει να τα βαζω απο γεναρη μεχρι ιουνη μηνα (σταδιακα μειωνεται η δοσολογια) . Ηθελα να ρωτησω εσας που κανατε την επεμβαση για ποσο καιρο βαζατε κολιρια? Επιπλεον ολον αυτον τον καιρο αποφευγω να φερω τα ματια σε επαφη με το νερο, να τα τριψω και γενικα τα προσεχω πολυ μεχρι να περασει 6μηνο. Θελω το τελειο αποτελεσμα... Αλλα μηπως γινομαι υπερβολικος (το ιδιο κ ο γιατρος με τα κολιρια)? Εσεις το πηρατε πιο χαλαρα το θεμα?

Insomniac
07-05-11, 13:11
Εγω που εκανα με την μεθοδο λασικ (εχει σηασια αυτο) εβαζα δυο κολυρια για μια βδομαδα και το ενα το συνεχισα και την δευτερη.Μετα τιποτα απολυτως.Εδω και 3 χρονια τωρα...
Τεχνητα δακρυα ελαχιστες φορες εβαλα πιο πολυ γιατι μου το ειπε .

Προφυλαξη στα ματια απο νερο κλπ για 15 μερες.

Mercyful_Fate_666
07-05-11, 22:32
Γεια σας. Εκανα επεμβαση λειζερ πριν 3,5 μηνες στα ματια (μυοπια κ αστιγματισμο). Ολο αυτο το διαστημα βαζω καθημερινα κολιρια οπως μου ειπε ο γιατρος... Συγκεκριμενα μου χει γραψει να τα βαζω απο γεναρη μεχρι ιουνη μηνα (σταδιακα μειωνεται η δοσολογια) . Ηθελα να ρωτησω εσας που κανατε την επεμβαση για ποσο καιρο βαζατε κολιρια? Επιπλεον ολον αυτον τον καιρο αποφευγω να φερω τα ματια σε επαφη με το νερο, να τα τριψω και γενικα τα προσεχω πολυ μεχρι να περασει 6μηνο. Θελω το τελειο αποτελεσμα... Αλλα μηπως γινομαι υπερβολικος (το ιδιο κ ο γιατρος με τα κολιρια)? Εσεις το πηρατε πιο χαλαρα το θεμα?

Πρέπει να διευκρινήσεις ποια μέθοδο laser έκανες.

Εγώ με lasik έβαζα κολλύριο και δάκρυα για 1 μήνα (με σταδιακή μείωση, για τις πρώτες 10 μέρες τρεις φορές την ημέρα και για τις επόμενες 20 μια φορά την ημέρα αν θυμάμαι καλά). Για prk είναι περισσότερες οι απαιτήσεις απ' οτι ξέρω.

petant
12-05-11, 15:24
Ekana lasik... k o giatros mou egrapse koliria gia 6 mines. To ena meta apo 3 mines to stamatisa, k sinexizw me to allo. Alla ap oti akouw oi perissoteroi gia kana mina to poly vazoun kolliria. Mipws telika htan ipervolikos o giatros mou?

Mercyful_Fate_666
12-05-11, 20:11
Ekana lasik... k o giatros mou egrapse koliria gia 6 mines. To ena meta apo 3 mines to stamatisa, k sinexizw me to allo. Alla ap oti akouw oi perissoteroi gia kana mina to poly vazoun kolliria. Mipws telika htan ipervolikos o giatros mou?

Εσύ κάνε αυτό που σου είπε ο γιατρός σου, αλλά όλους όσους ξέρω 1 μήνα βάζανε κολλήριο (και μάλιστα μετά το πρωτο 10-ήμερο πιο αραιά). Συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου μέσα.

Insomniac
12-05-11, 20:33
Ekana lasik... k o giatros mou egrapse koliria gia 6 mines. To ena meta apo 3 mines to stamatisa, k sinexizw me to allo. Alla ap oti akouw oi perissoteroi gia kana mina to poly vazoun kolliria. Mipws telika htan ipervolikos o giatros mou?


Εσύ κάνε αυτό που σου είπε ο γιατρός σου, αλλά όλους όσους ξέρω 1 μήνα βάζανε κολλήριο (και μάλιστα μετά το πρωτο 10-ήμερο πιο αραιά). Συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου μέσα.

Δεν μπορω να ξερω γιατι σου ειπε ο γιατρος ετσι αλλα εγω με λασικ το ενα κολυριο το εβαλα δυο βδομαδες και το αλλο μια μονο.

Insomniac
31-05-11, 21:49
Νεα μεθοδος INTRALASE

Το ειδα τυχαια...

Διαβάζοντας εδω για την νέα μέθοδο γράφει

http://www.laservision.gr/lasik4.htm

Δυνατότητα προσαρμογής της διαδικασίας στο κάθε μάτι και κερατοειδή

Δεν εχω καμμια αλλη γνωση ή αποψη.

Βρηκα και αυτο

https://www.youtube.com/watch?v=v4MMBrDp5Gs&feature=player_embedded

adamantia 30
15-06-11, 12:12
Γεια σας & από εμένα.
Νέα στο φόρουμ & σήμερα αποφάσισα να ψάξω για επεμβάσεις λείζερ & διάβασα αρκετές σελίδες ...αλλά μπλέχτηκα.!!
Είμαι 30 ετών & έχω ..... 8,5 στο αριστερό & 7,5 στο δεξί μυωπία!!!ααα και 1 αστιγματισμο !!!!
Πριν 7 μήνες είχα μετρηθεί &σήμερα με μετρήσε ο γιατρός & ανέβηκε μισό βαθμό!!!
Δυστυχώς δεν ξέρω που θα φτάσει.
Ο θείος μου έφτασε 12 βαθμούς & έκανε λέιζερ πριν 14 χρόνια περίπου...
Πρεπει να περιμενω να σταθεροποιθεί για να κάνω επέμβαση...?
Υπάρχει τρόπος να γίνει δωρεάν ή έστω με χαμηλό κόστος σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο?
Εχω κουραστει από 7 ετών με γυαλιά & από τα 18 με φακούς ...
Δουλεύω σε γραφείο μπροστά σε Η/Υ 8 χρόνια,επηρεάζει???
Δεν αντεχω να μην βλέπω καλά!!!!
Βοηθήστε με αν ξέρετε κάτι οι πιο ψαγμένοι!!!
Ευχαριστω!!

Insomniac
15-06-11, 12:19
Καλημερα Αδαμαντια

Σε καταλαβαινω γιατι κι εγω 37 χρονια τα φοραγα τα ρημαδια...

Κοιτα για την νεα μεθοδο intralase που δεν επηρεαζεται ο κερατοειδης .

Για πιο φτηνα απο οτι εχω ακουσει ειναι στο Οφθαλμιατρειο Αθηνων αλλα δεν ξερω πιο πολλα .Για τα ματια σου ομως μην τσιγκουνευτεις...
Εχουν πεσει οι τιμες παντως.Αν σε ενδιαφερει για το Athensvision που εκανα εγω στειλε μου pm να σου πω καποια πραγματα.

Καλη αποφαση και καλη επιτυχια.

Mercyful_Fate_666
15-06-11, 12:19
Οπωσδήποτε να περιμένεις μέχρι να σταθεροποιηθεί. ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.

Απο κει και πέρα, το ότι δουλεύεις σε υπολογιστή δεν επηρεάζει την αύξηση της μυωπίας. Συντελεί στην κόπωση των ματιών βέβαια, αλλά δεν φταίει αυτό για την μυωπία σου.

Τέτοιες ερωτήσεις και προβληματισμούς καλό είναι να τους συζητάς και με τον οπτικό σου. :)

Εγώ την επέμβαση την έκανα με επιτυχία σε κλινική του κέντρου, αν θέλεις με πμ μπορώ να σου δόσω περισσότερες πληροφορίες.

adamantia 30
15-06-11, 12:50
Σας ευχαριστώ πολύ που απαντήσατε τόσο άμεσα!!!
Δυστυχώς αφού πρέπει να σταθεροποιηθεί δεν μπορώ να κάνω πολλά...
Αλλά μέχρι πότε?
Είναι δυνατόν 30 χρονών & ακόμα να ανεβαίνει ??? (στο θείο μου μέχρι 43 που έκανε ανέβαινε!!!)
Ελπίζω να μην περιμένω τόσα χρόνια γιατί μετά θα είναι ανώφελο...Θα έρθει & η πρεσβυωπία!!!
Παντως για δημόσιο κτλ δεν ξέρετε κάτι εεε??

........Auto merged post: adamantia 30 πρόσθεσε 8 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ιnsomniac Βρήκα & εγώ μέρα να το ψάξω!@!!
Πήρα τηλ στο Οφθαλμιατρειο Αθηνων αλλά το σήκωσε μία κυρία &
σήμερα έχουν απεργία & δεν ήξερε..
Θα πάρω άυριο!!!

........Auto merged post: adamantia 30 πρόσθεσε 8 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Mercyful_Fate_666
Ναι στείλε μου λεπτομέρειες ... μπορει να καταφέρω να τις χρειαστώ...οταν σταματήσει να ανεβαίνει!!!!

Insomniac
15-06-11, 12:56
Ελπίζω να μην περιμένω τόσα χρόνια γιατί μετά θα είναι ανώφελο...Θα έρθει & η πρεσβυωπία!!!
Παντως για δημόσιο κτλ δεν ξέρετε κάτι εεε??


!

Δωρεαν σε δημοσιο πουθενα.

Για το θεμα της πρεσβυωπιας επειδη κι εγω καθυστερησα και ειχα και πρεσβυωπια που για την ωρα δεν διορθωνεται , υπαρχει η μεθοδος monovision οπως εκανα εγω και μου αφησε επιτηδες 0,75 μυωπια στο ενα ματι για να ¨σκαντζαρει" την πρεσβυωπια και να μπορω να διαβαζω χωρις γυαλια.

Σου ανεβαινε συνεχεια μεχρι τωρα ή ηταν σταθερη και ανεβηκε λιγο ξαφνικα ?

adamantia 30
15-06-11, 13:38
Ανεβαινει σταδιακά .
Πριν 3 χρονια είχε μειώσει ρυθμό (είχα 6 βαθμούς) & μετά ξαναπήρε φόρα. ;)
Ισως επηρέασε η εγκυμοσύνη (Τι να πω??? ;))
αλλες φορές ήταν 0,25 αύξηση άλλες 0,75 ...οτι θέλουν κάνουν!!! :sorry:
Οποιος δεν έχει πρόβλημα όρασης δεν μπορεί να ξέρει τι άσχημο συναίσθημα είναι...(σαφώς υπάρχουν & χειρότερα δεν λέω ..αλλά καθένας βλέπει το πρόβλημα του & τον πειράζει)

Insomniac
15-06-11, 13:43
Μονο ο γιατρος σου αν τον εμπιστευεσαι θα σου δωσει απαντηση αν μπορεις να κανεις και ποτε επεμβαση.

SMARTYN89
21-06-11, 04:38
Γεια σας παιδιά, παρακολουθώ το θέμα, και ασχολούμαι κάμποσο καιρό, προσπαθόντας να αποφασίσω αν αξίζει να τη κάνω. Τα βασικά τα ξέρω, και απο σας, και από λοιπό ίντερνετ, αλλά και από γνωστούς. Μάλιστα έχω μια φίλη που είναι στο μεταπτυχιακό Οπτική και Όραση (Κρήτη-Ηράκλειο-Παλλήκαρης) και μία ακόμα που δουλεύει στο ΒΕΜΜΟ. ---παρεπιπτόντως, η μεταπτυχιακός έχει έκπτωση για την εγχείρηση, ενώ ή 2η που εργάζεται εκεί, την έκανε δωρεάν!! χαχα καλό!---

Λοιπόν οι ερωτήσεις μου είναι 3 και περίεργα ειδικές.
α) ΝΑ ΤΗ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ??? ειδικά γαλανομάτης, φοβάμαι οτί θα είναι 2πλά επικίνδυνο.
Σας είχε πει κάτι ο γιατρός σας? (φυσικά μπορώ να περιμένω τον σκοτεινό χειμώνα, αλλά μη το κάνω άδικα)

β) πόσο καιρό μετά μπορείς να πεις "οκ δε φοβάμαι καθόλου το μάτι"? ΟΧΙ ποτε βλέπεις καλα! Αλλά πότε μπορείς να παίξεις ποδόσφαιρο και να κάνεις κεφαλιές άφοβα, ή βουτιές στη θάλασσα, ή να πας στρατό χωρίς ρίσκο πχ! --ή να χτυπιέσαι παρανοϊκά σε μια Ροκ συναυλία λολ χαχαχα--
-> αυτό το ρωτάω όχι γιατί δεν έχω υπομονή, αλλά για να ξέρω τα "χρονικά περιθόρια" αν έχω δραστηριότητες κανονισμένες (ορειβασία, rafting, στρατό), να πάω επουλωμένος πλήρως.

γ) ΑΝ ενδεικνύονται και οι 2 μεθόδοι (PRK Lasik) στα μάτια σου, και δε σε νοιάζει η ενόχληση+υπομονή, προτιμάται η PRK? Ισχύει? (έχω ακούσει κάτι για την ευαισθησία στα φώτα το βράδυ, η Lasik ίσως αφήσει ελαφρά περισσότερη, ίσως παραπληροφόρηση πλήρης!)
-> δε το ρωτάω στο άσχετο αυτό, ο πιο πρόσφατα αγχειρησμένος φίλος μου, του είπαν ok και με τις δύο (στα μηχανήματα) και σχεδόν είχε το ελεύθερο να διαλέξει. Συνήθως βέβαια όταν δίνεται η δυνατότητα επιλογής, η ερώτηση είναι τί δουλειές έχει ο ασθενής, και τί αντοχές/υπευθυνότητα ωστέ να πάει LASIK μη τον απολύσουν πχ.. (τελικά έκανε PRK ο φίλος μου).


Αυτά! πολύ συγκεκριμένες απορρίες, δε ξέρω αν θα βρω απαντήσεις εκ-πείρας! ελπίζω..

........Auto merged post: SMARTYN89 πρόσθεσε 0 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Α, και να παραθέσω την εμπειρία από 3 φίλους μου ηλικίας (όταν εγχειρήστικαν): 17,21,25 όλοι Ηράκλειο PRK, μήνες κολύρια κτλ. Ενα μόνο να ξεκαθαρήσω, η επούλωση στη PRK είναι ΑΡΓΗ. ούτε 15 ήμερο ούτε 20ήμερο. 1 δύσκολη βδομάδα, μετά βελτίωση αλλά ικανοποιητική απο 15ήμερο και μετά, αλλά κοντά στο "φυσιολογικό" στον μήνα. Μετά ακόμα πιο αργή βελτίωση, συνολικά 3 και 4 μήνες αλλά δε σε πολυνοιάζει αφού βλέπεις σχεδόν καλά, δύσκολος είναι ο πρώτος ενας (ειδικά μισός) μήνας. Το πιο "δύσκολο" απ'όλα είνα η ψυχολογία και όχι η όραση, αν φοβάσαι οτί κάτι δε πάει καλά και αργείς να φτιάξεις. Γιαυτό τονίζω τη χρονική διάρκεια πλήρους αποκατάστασης.

Insomniac
21-06-11, 06:22
Φιλε μου για ολα αυτα να ρωτησεις πιο καλα τον γιατρο που θα εμπιστευτεις αφου σου κανει τις απαιτουμενες μετρησεις και ολο τον προεγχειριτικο ελεγχο.

Η ελαχιστα χρονικη προφυλαξη του ματιου ειναι 15 μερες ακομα και απο το νερο της βρυσης.
Αυτο για τα γαλανα ματια δεν νομιζω να εχει σχεση.

SMARTYN89
21-06-11, 11:56
Ναι, ρωτάω για τις εντολές-συζητήσεις υπαρκτών ασθενών με τους γιατρούς τους.
Και να είχα ρωτήσει τον γιατρό, θα μπορούσα να παίρνω δεύτερη γνώμη κατα κάποιο τρόπο απο τις εμπειρίες άλλων, (καλά όχι ίδιας ισχύς, αλλά αξίζει πολύ η γνώση φίλων!)

Mercyful_Fate_666
21-06-11, 12:07
H Lasik είναι πολύ λιγότερο "επώδυνη", τόσο από πόνο όσο και από ταλαιπωρία γενικότερα. Στον 1 μήνα θα μπορείς να πας και για μπαλίτσα και όλα τα σχετικά. Ίσως για μπάνιο να περίμενες λίγο παραπάνω, just in case, αν και δε νομίζω. Εγώ για 1 μήνα δεν ακουμπούσα το μάτι, αλλά μετά τον 1 μήνα άρχισα να το τρίβω πολύ ελαφριά, και τώρα πλέον (8 μήνες αργότερα σχεδόν) του δίνω και καταλαβαίνει. :lol:
Με την PRK ένας συνάδελφος στη δουλιά ταλαιπωριόταν αρκετό καιρό, και πέρασε ένα τρίμηνο περίπου μέχρι να πει ότι πλέον βλέπει καλύτερα απ' ότι πριν την επέμβαση. Είναι πολύ αργή μέθοδος ως προς την ανάρρωση.

Προβλήματα φωτοευαισθησίας δεν είχα καθόλου (εκτός απο το πρώτο δίωρο, και κυρίως με ενοχλούσε το φύσιμα του αέρα και όχι τόσο το φως), ενώ νυχτερινή άλω (φωτοστέφανα) είχα ελαφρώς το πρώτο δίμηνο, αλλά τώρα πλέον έχουν εξαφανιστεί εντελώς.

Insomniac
21-06-11, 12:07
Δεν ειπα οτι κακως ρωτας αλλα καθε ατομο εχει ιδιαιτεροτητες που μπορει να μην εχει καποιο αλλο.
Για πααρδειγμα κι εγω και η γυναικα μου και η κορη μου εχουμε κανει με lasik γιατι ο γιατρος ειπε οτι δεν υπαρχει κανενας λογος για prk σε εμας.

Αλλοι γιατροι λενε το αντιθετο...Ειναι και υποκειμενικο πως το βλεπει καθενας...

Και κατι αλλο..Οι Ελληνες ειμαστε συνηθισμενοι να λεμε οτι εχουμε το καλυτερο αυτοκινητο , το καλυτερο σπιτι κλπ χωρις να εξαιρουμε και τους γιατρους απο αυτο το "παιχνιδι". Αυτο ισως αποβει καπιες φορες επικνδυνο σε καποιυς αλλους.

Καλη επιλογη και καλα αποτελεσματα !

ed_hunter
21-06-11, 19:52
Ψάχνομαι κι εγώ για επέμβαση αυτό τον καιρό αλλά δεν έχω βρει κάποιο γιατρό που να τον εμπιστεύομαι πλήρως. Έχετε κάποιον να προτείνετε; Που να είναι δηλαδή, αποδεδειγμένα ο καλύτερος σε αυτό τον τομέα.

Insomniac
21-06-11, 19:55
Ψάχνομαι κι εγώ για επέμβαση αυτό τον καιρό αλλά δεν έχω βρει κάποιο γιατρό που να τον εμπιστεύομαι πλήρως. Έχετε κάποιον να προτείνετε; Που να είναι δηλαδή, αποδεδειγμένα ο καλύτερος σε αυτό τον τομέα.

εχεις pm

SMARTYN89
22-06-11, 05:16
Ψάχνομαι κι εγώ για επέμβαση αυτό τον καιρό αλλά δεν έχω βρει κάποιο γιατρό που να τον εμπιστεύομαι πλήρως. Έχετε κάποιον να προτείνετε; Που να είναι δηλαδή, αποδεδειγμένα ο καλύτερος σε αυτό τον τομέα.

εγώ το μόνο που έχω να σου πω, είναι οτί το επίπεδο στον τομέα στην Ελλάδα είναι πολύ καλό, και έυκολα θα βρεις κάποιον αρκετά εμπιστευσημο. Αυτες οι τεχνικές είναι "ρουτίνας" πλέον, σε κάποιες περιπτώσεις τις κάνουν και βοηθοί ή φοιτητές.
Το σημαντικό -κατα τη γνώμη μου- είναι ο γιατρός να είναι εμπιστος και υπευθυνος ΠΡΙΝ την επέμβαση, ωστέ να εκτιμήση σωστά την κατάσταση ("προεγχειρητικό" έλεγχο) και να σου πει το όχι αν πρέπει, ή κάθε ρίσκο επιφύλαξη. Να μη σε βλέπει σαν χιλιαρικάκι με πόδια αν με ποιάνεις....

kage
23-06-11, 22:00
1.για να ξεκαθαριστει ξανα το θεμα.Με αλλο μηχανημα γινετε το flap στα λασικ ή αφαιρεση στα prk(femtosecond laser ή μικροκερατομο=ξυραφι) και με αλλο μηχάνημα η "διορθωση"(εδω υπαρχουν αρκετες επιλογες αλλα κοιτας για τα περισσοτερα hz+wavefront και οχι απλα να σου λενε τα λαμογια ειναι τελευταιας γενιας !)
τελος υπαρχουν και αλλες νεες τεχνικες αλλα δεν νομιζω να γινονται στην Ελλαδα(flex,smile)

2.απ οσο ξερω prk μπορουν να κανουν ολοι γιατι δεν εχει ιδιαιτερες απαιτησεις οπως λασικ.
3.για lasik θα προτεινα με femtosecond=φλαπ με λειζερ οχι με ξυραφι.(αν σου πουν μικροκερατομο απλα ειναι απληστοι γιατι θελουν περισσοτερα λεφτα στην τσεπη.οι μικροκερατομοι κοστιζουν κανα 30χιλ.ευρω και τα αλλα σιγουρα πολυ πιο πανω.παρομοια αντιστοιχια κοστους υπαρχουν και για τα αναλωσιμα μετα).
4.Eπιβαλονται τουλ.2 προεγχειρητικες εξετασεις οχι επισκεψεις σε διαφορετικα μαγαζια.(1,5-2ωρες ~100ε)
5.αυτο τους μαρανε η ρουτινα.δεν εχει σημασια οτι εχουν δουλεια ή ειναι διδακτορες κτλ οσον αφορα την εμπιστοσυνη..
Κανεις μα Κανεις δεν ξερει το μετα και ας σας λενε οτι θελουν!
οτι ολα θα πανε καλα δεν ειπαν και σε αυτους που αντιμετωπισαν προβλημα μετα?
στα προεγχειρητικα κοιτανε καποια συγκεκριμενα πραγματα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα σαι οκ αφου το παν αυτοι!-αφορα και στις 2 τεχνικες-
Αν αντιμετωπισετε σοβαρο προβλημα κανεις δεν κανει θαυματα ή γενικοτερα κανεις δεν προκειται να κατηγορησει συναδελφο του.(Περα απο την κλασικη συναδελφικη αλληλεγγυη ,μην ξεχνατε οι περισσοτεροι γνωριζονται προσωπικα αφου πανε στα ιδια συνεδρια-ταξιδια)
6.Τελος, αλλοι ειναι ικανοποιημενοι να εχουν 1 βαθμο απο κει που χαν 5-15 και να λενε ολα σουπερ.Αλλοι να εχουν μικροπροβληματα για αυτους(ξηροφθαλμια ή μυωψιες ή starburst) αλλα αφου αφησαν φακους και γυαλια να λενε ολα τέλεια.

επιλογος-συμπερασμα: οπως και να χει καλο θα ηταν πριν κανετε εγχειρηση να προσπαθειτε να μειωσετε τις επιπλοκες και να γνωριζετε οτι τελικα παιρνεις ενα ρισκο.

efit76
17-08-11, 12:13
Γεια σας, παρακολουθώ κι εγώ το θέμα εδώ και λίγο καιρό γιατί σκέφτομαι να κάνω την επέμβαση (το έχω σχεδόν αποφασίσει). Το πρόβλημα είναι ότι είμαι στη Θεσσαλονίκη και όλοι οι γνωστοί μου έχουν κάνει στην Αθήνα, οπότε δε γνωρίζω κάποιο γιατρό στη Θεσσαλονίκη.
Έχει ακούσει κανείς τίποτα για κάποιον καλό γιατρό στη Θεσσαλονίκη; κατά προτίμηση να έχει προσωπική εμπειρία, να έχει κάνει ό ίδιος ή κάποιος δικός του;

Insomniac
17-08-11, 12:17
Καλη επιτυχια...Νομιζω και εδω μεσα εχει αναφερθει κατι για Θεσσαλονικη.

cool11
24-08-11, 11:38
Αν και η αθηνα με βολευει αφανταστα, ενας πολυ δικος μου ανθρωπος εκανε την επεμβαση στο κεντρο ilaser στη θεσσαλονικη, και σκεφτομαι αν παρω τελικα την αποφαση, παρα την οποια ταλαιπωρια, να ανηφορίσω εκει, γιατι για μενα η εμπιστοσυνη ειναι πολυ σημαντικη. Εχει κανει κανείς εκει την επεμβαση να μας πει εμπειριες;

Insomniac
24-08-11, 12:03
Αν και η αθηνα με βολευει αφανταστα, ενας πολυ δικος μου ανθρωπος εκανε την επεμβαση στο κεντρο ilaser στη θεσσαλονικη, και σκεφτομαι αν παρω τελικα την αποφαση, παρα την οποια ταλαιπωρια, να ανηφορίσω εκει, γιατι για μενα η εμπιστοσυνη ειναι πολυ σημαντικη. Εχει κανει κανείς εκει την επεμβαση να μας πει εμπειριες;

Εγω , η κορη και η γυναικα την εχουμε κανει Αθηνα και μονο για εδω μπορω να πω την αριστη εμειρια μου...Δεν νομιζω να αξιζει να πας Θεσσαλονικη παντως.

VASEVA
03-10-11, 12:12
ΓΕΙΑ ΣΑΣ! ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ!! αλλά δεν έχω βρει κάποιο γιατρό που να τον εμπιστεύομαι πλήρως. Έχετε κάποιον να προτείνετε; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Insomniac
03-10-11, 15:43
ΓΕΙΑ ΣΑΣ! ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ!! αλλά δεν έχω βρει κάποιο γιατρό που να τον εμπιστεύομαι πλήρως. Έχετε κάποιον να προτείνετε; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Σου στελνω pm

tsatasos
04-10-11, 01:05
Καλησπέρα παιδιά,

Αφού διάβασα και τις 53(!) σελίδες του θέματος, είπα να πω κεγώ την εμπειρία μου αφού τον επόμενο μήνα κλείνω 2 χρόνια χωρίς γυαλιά.

Έκανα μαζί με τον αδερφό μου τη μέθοδο prk στον Πειραιά με έναν οφθαλμίατρο που έχει το ιατρείο του στην Βασ. Σοφίας και μας τον πρότεινε ένας γνωστός μας που είχε κάνει. Κόστος: 2000 η εγχείρηση, 200 η εξέταση πριν, 50 η πρώτη επίσκεψη και μετά την εγχείρηση όλες οι επισκέψεις δωρεάν. Σύνολο: 2250 στον καθένα μας.

Η εξέταση και στους 2 έδειξε ότι προτείνεται καλύτερα η prk και όχι η lasik. Αλλά και την lasik να μπορούσαμε να κάνουμε, εμείς την prk θα κάναμε.

Παρόλο που το να κάνω εγχείρηση με παρότρυνε ένας φίλος που είχε κάνει ένα χρόνο νωρίτερα αλλά με τη μέθοδο lasik.

Η lasik, όπως έχετε αναφέρει, είναι πολύ πιο γρήγορη στην αποκατάσταση της όρασης, με πολύ λιγότερες ενοχλήσεις στην αρχή, αλλά είναι πιο ευαίσθητη σε περιπτώσεις που χτυπηθεί δυνατά το κεφάλι-μάτι (π.χ. σε τρακάρισμα, αν πέσουμε από ύψος, ή αν παίζουμε ξύλο συχνά) και μπορεί να επανέλθει η μυωπία-αστυγματισμός εκεί που ήταν πριν.

Είχα λοιπόν από 13 χρονών 2.5+2.5 μυωπία σταθερή από τα 15-16 και ο αδερφός δε θυμάμαι ακριβώς αλλά είχε περίπου την ίδια μυωπία + 1.5 αστυγματισμό στο κάθε μάτι.

Έφτασα στο 10/10 αρκετά πιο γρήγορα από τον αδερφό μου, στον οποίο το ένα μάτι άργησε πιο πολύ από το άλλο και ψιλο ανησυχούσε.

Στην αρχή βελτιώνεται γρήγορα, αλλά στο 100% φτάνει σιγά σιγά μετά από μήνες.

Σαν επέμβαση είναι πάρα πολύ γρήγορη και εννοείται πόνος μηδέν.

Την 1η μέρα ήμουν μια χαρά, την 2η και λιγότερο την 3η ένιωθα πολύ έντονα ενοχλητικά σκουπίδια στα μάτια (κυκλοφορούσα με γυαλιά ηλίου ακόμα και μέσα στο σπίτι και ήμουν ξάπλα συνέχεια) και μετά σταδιακά τέλος οι ενοχλήσεις.

Στην αρχή είχα 4 διαφορετικά υγρά απότι θυμάμαι (κάθε 3 ώρες έβαζα κάτι) που μειώθηκαν σε 3, 2 και 1 μέχρι και για 6 μήνες...

Γενικά πρέπει να έχεις λίγο υπομονή.

Στη δουλειά πήγα την 4η μέρα και απλά κουραζόμουν πιο γρήγορα στον υπολογιστή την 1η εβδομάδα.

Τώρα μετά από 2 χρόνια μπορώ να πω ότι έχω κάνει όλες τις δραστηριότητες που έκανα πριν (κολύμπη σε θάλασσα και πισίνα με ανοικτά μάτια, 4-5G στο Allou, ποδόσφαιρο-κεφαλιές κτλ., γυμναστύριο, εγκαταστάσεις κεραιών σε περιβάλλον με πολύ χώμα-σκόνη) και όλα είναι μια χαρά.

Απλά σίγουρα τα μάτια είναι ένα κλικ πιο ευαίσθητα από πριν. Π.χ. οταν μπει ένα σκουπιδάκι, άμμος, χώμα, κάτι τέτοιο τέλος πάντων, το καταλαβαίνω λίγο πιο έντονα από πριν. Ή και στον ήλιο-έντονο φως, είναι ελάχιστα πιο ευαίσθητα. Σε αυτά συμφωνεί και ο αδερφός και ο φίλος μου που είχε κάνει lasik.

Πάντως σε κάθε περίπτωση αξίζει η εγχείρηση και εννοείται ότι αν γυρνούσα το χρόνο πίσω θα την ξανά έκανα.

Πραγματικά ώρες ώρες ξεχνάω ότι φορούσα γυαλιά. Ήταν ένα πολύ μεγάλο βάρος για μένα και δεν ήθελα με τίποτα φακούς.

Θα έλεγα σε όποιον το σκέφτεται και διαθέτει τα χρήματα, να ρωτήσει γνωστούς του για καλούς γιατρούς, να πάει σε 2-3 αν μπορεί ή τέλος πάντων σε κάποιον που να ξέρει ότι είναι αριστος και ύστερα να αποφασίσει, εφόσον μπορεί το μάτι, ποια μέθοδο να ακολουθήσει.

Αν το κόλλημα είναι ο φόβος για πόνο κατά τη διάρκεια της εγχείρησης, τότε να πω ότι απλά δεν θα πρέπει να υπάρχει ο παραμικρός, γιατί όλα γίνονται πολύ γρήγορα και πολύ απλά.

Αυτά τα λίγα από μένα.

kwstas17
10-10-11, 15:07
Καλησπερα παιδια,

Εχω μερικες ερωτησεις για το laser...

1--Επειδη ασχολουμε με τις πολεμικες τεχνες αρκετο καιρο θα ηθελα να ξερω αν μετα απο ενα χρονο αφου εχω κανει το laser φαω μπουνια στο ματι, θα χρειαστει να ξαναμπω για επεμβαση???

2--Ποιο απο τις 2 μεθοδους ειναι ποιο ευαισθητη για το ματι σε χτυπημα η lasik ή PRK??

3--Μετα την επεμβαση αφου περασουν καποιοι μηνες ο γιατρος σου επιτρεπει να σηκωνεις βαρια πραγματα......(π.χ τα βαρη στο γυμναστηριο???) ή ανεβαινει η πιεση στο ματι???

και 4--Αν περασουν 5-10 χρονια μετα την επεμβαση....ακομα το ματι θα ειναι ευαισθητο ή θα ειναι σαν μην εκανες ποτε laser???

Insomniac
10-10-11, 15:11
Νομιζω οτι δεν εισια καταλληλος για την επεμβαση αλλα πιο καλα να ρωτησεις ενα γιατρο ...Δεν παιζουμε με τα ματια μας .Το λεω εγω που εχω κανει την επεμβαση και δεν εχω κανενα προβλημα.

tsatasos
10-10-11, 16:04
Πιο ευαίσθητη στα χτυπήματα είναι σίγουρα η lasik.

Θυμάμαι που μας το έλεγε ο γιατρός. Μας είχε πει επίσης ότι την prk την έχουν κάνει άτομα που ασχολούνται με πολεμικές τέχνες (π.χ. kickboxing), άτομα που λόγω δουλειάς μπορεί να φάνε καμία (π.χ. αστυνομικοί-ματ), άτομα που κάνουν extreme sports και κανείς δεν είχε πρόβλημα.

Αφού έγινα εντελώς καλά μετά εγχείρηση (μετά από 6 μήνες), αν διαβάσεις το παραπάνω μου ποστ, τα έκανα όλα όπως παλιά (και πιο εύκολα αφού δεν είχα γυαλιά), και βάρη στο γυμναστήριο που ρωτάς κανονικά χωρίς το παραμικρό θέμα.

Για μετά από 5-10 χρόνια που ρωτάς δεν ξέρω, αλλά τώρα μετά από 2 χρόνια που έχω κάνει ητν εγχείρηση σίγουρα το μάτι είναι γενικά ένα κλικ πιο ευαίσθητο π.χ. στα σκουπιδάκια (τα καταλαβαίνω λίγο πιο έντονα).

Πιστεύω πάντως ότι ποτέ δε θα είναι 100% όπως ήταν πριν ή όπως είναι ένα μάτι που δεν είχε ποτέ θέμα μυωπίας, αστυγματισμού κτλ.

Καλύτερα πήγαινε σε έναν σχετικό με αυτά οφθαλμίατρο να τα συζητήσεις όλα αυτά.

Βλέπω είσαι μόλις 17 χρονών, οπότε όπως και να έχει θα πρέπει να περιμένεις μερικά χρόνια ακόμα για εγχείρηση...

Insomniac
10-10-11, 16:43
Πιο ευαίσθητη στα χτυπήματα είναι σίγουρα η lasik.

Θυμάμαι που μας το έλεγε ο γιατρός. Μας είχε πει επίσης ότι την prk την έχουν κάνει άτομα που ασχολούνται με πολεμικές τέχνες (π.χ. kickboxing), άτομα που λόγω δουλειάς μπορεί να φάνε καμία (π.χ. αστυνομικοί-ματ), άτομα που κάνουν extreme sports και κανείς δεν είχε πρόβλημα.

Αφού έγινα εντελώς καλά μετά εγχείρηση (μετά από 6 μήνες), αν διαβάσεις το παραπάνω μου ποστ, τα έκανα όλα όπως παλιά (και πιο εύκολα αφού δεν είχα γυαλιά), και βάρη στο γυμναστήριο που ρωτάς κανονικά χωρίς το παραμικρό θέμα.

Για μετά από 5-10 χρόνια που ρωτάς δεν ξέρω, αλλά τώρα μετά από 2 χρόνια που έχω κάνει ητν εγχείρηση σίγουρα το μάτι είναι γενικά ένα κλικ πιο ευαίσθητο π.χ. στα σκουπιδάκια (τα καταλαβαίνω λίγο πιο έντονα).

Πιστεύω πάντως ότι ποτέ δε θα είναι 100% όπως ήταν πριν ή όπως είναι ένα μάτι που δεν είχε ποτέ θέμα μυωπίας, αστυγματισμού κτλ.

Καλύτερα πήγαινε σε έναν σχετικό με αυτά οφθαλμίατρο να τα συζητήσεις όλα αυτά.

Βλέπω είσαι μόλις 17 χρονών, οπότε όπως και να έχει θα πρέπει να περιμένεις μερικά χρόνια ακόμα για εγχείρηση...

Αν ειναι ετσι αυτο ειναι απολυτως σιγουρο και πρεπει αφου εισαι για ανταρας τουλαχιστον 20 και δυο με χρονια σταθερη μυωπια.

drspiros
11-10-11, 19:03
Εκανα την εγχειρηση πριν 3 χρονια και η μετεγχειρητικη μου εμπειρια ηταν ακριβως οπως την περιεγραψε ο φιλος tsatasos (απλα η πληρης αναρρωση σε μενα κρατησε λιγοτερο, περιπου 3 μηνες). Η ευαισθησια του ματιου ακομα και τωρα ειναι μεγαλυτερη απ' οτι πριν την επεμβαση, αλλα και παλι δε μετανιωσα ουτε στιγμη και θα την ξανακανα χωρις δευτερη σκεψη.
Οντας του χωρου (γιατρος, αλλα οχι οφθαλμιατρος) θελω να σας εξηγησω λιγο τη βασικη διαφορα των δυο μεθοδων (παροτι πλεον εχουν βγει και νεες, που αποτελουν συνδυασμο των δυο).
Στην PRK το laser "ξυνει" την επιφανεια του κερατοειδη, το επιθηλιο δηλαδη, και γι' αυτο μετεγχειρητικα ποναει περισσοτερο και χρειαζεται μια μακρυτερη χρονικα φροντιδα μεχρι να επουλωθει. Ειναι σαν ενα ανοιχτο τραυμα σε καποιο σημειο του σωματος μας που αν μεινει ακαλυπτο και ερχεται σε επαφη με το περιβαλλον, ποναει και κινδυνευει να μολυνθει. Γι'αυτο πρεπει να μεινει καλυμμενο μεχρι να κλεισει, να επουλωθει.
Αντιθετα στη Lasik, το laser κανει μια μικρη τομη στο επιθηλιο και μετα το ξυνει απο την εσωτερικη επιφανεια, χωρις να το αφηνει εκτεθειμενο στο περιβαλλον, γι' αυτο και οι ενοχλησεις ειναι μικροτερες και η μετεγχειρητικη πορεια πιο συντομη.
Προσοχη ομως, δεν επιλεγουμε οποια μεθοδο μας αρεσει περισσοτερο, υπαρχουν καποιες αντικειμενικες δυσκολιες. Σιγουρα η πιο συγχρονη και πιο ανωδυνη (εννοω μετεγχειρητικα, η επεμβαση ειναι ουτως ή αλλως ανωδυνη) ειναι η Lasik, αλλα η συγκεκριμενη απαιτει ενα ελαχιστο παχος κερατοειδους, τουλαχιστον 500 νανόμετρα. Αν ειναι παραπανω μπορεις να την κανεις, αν ειναι λιγοτερο απο 500nm πας για PRK.
Σκεφτειτε ενα πορτοκάλι, ειναι το ματι μας, και η φλουδα του ο κερατοειδης μας. Αν ειναι πολυ λεπτη η φλουδα, ποσο ευκολο ειναι να της κανεις μια μικρη τομη και να μπεις απο μεσα; Σιγουρα θα κανεις μεγαλυτερη ζημια στη φλουδα, σε σχεση με ενα πορτοκαλι με χοντρη φλουδα.
Για την ιστορια, ο κερατοειδης μου ηταν ακριβως 500nm. Η γιατρος μου μου ειπε:"Αν ειναι κατι να παει στραβα, θα παει σε συναδελφο, γι'αυτο θα κανουμε την PRK"!
Με ρωτατε αν ταλαιπωρηθηκα; Ναι! Αν εχω μετανιωσει; Ουτε στιγμη!!
(Προσοχη, η μυωπια πρεπει να εχει σταθεροποιηθει πριν απο καθε επεμβαση. Καλο ειναι να μη γινεται πριν τα 25)

cool11
12-10-11, 13:14
Απο οσους εκαναν προσφατα-τους τελευταιους μηνες-επεμβαση, να ρωτησω, αληθευει οτι γενικα, μαλλον λογω κρισης (ισως και πληθωρας επιλογων πια?), εχουν πεσει οι τιμες της επεμβασης;

Insomniac
12-10-11, 13:26
Απο οσους εκαναν προσφατα-τους τελευταιους μηνες-επεμβαση, να ρωτησω, αληθευει οτι γενικα, μαλλον λογω κρισης (ισως και πληθωρας επιλογων πια?), εχουν πεσει οι τιμες της επεμβασης;

Ναι...Εκει που ειχα κανει εγω πριν 3 χρονια εχουν ριξει την τιμη απο οτι ξερω.Για τους παραπανω προφανως λογους

BlindG
15-10-11, 20:42
Θα παρακαλέσω πολύ να λείπουν οι χαρακτηρισμοί και οι επιθέσεις.
Είναι σοβαρότατο το ζήτημα για να ρίχνετε τόσο πολύ το επίπεδο της συζήτησης.

kage
01-11-11, 09:49
θελω ινφο για καταρακτη.διαβαζω για φακοθρυψίας ειτε με λειζερ ειτε με χρήση μικροώσεων ύδατος ειτε με υπερηχους.η τομη για να φτασει εκει με τι γινετε ομως?παντα με νυστερι?
εχω τηλ.ηδη σε 4 ιατρεια...και ο καθενας τα παρουσιαζει οπως τον βολευει(οπως με τις διαθλαστικες)
τα 2 αναφερουν λειζερ αλλα λενε στην ουσια το λειζερ ειναι υπερηχος και ενα σιτε που αναφερει για τομη με λειζερ...

Insomniac
01-11-11, 10:01
Αν δεν εχει αλλαξει κατι αττελευταια χρονια με νυστερακι γινεται και η επεμβαση αυτη εχει απο τις μεγαλυτερες επιτυχιες στην Ιατρικη.

sizar...
06-11-11, 09:03
xerete ime kenourgio stin selida edo ,, kai sas xereto ,, apo ti ksero to fenomeno tis epemvasis den exi kapies parenergies mexri stigmis ,, kai einai apotelesmatiko,,,,


edo tha ithela na ipavalo mia erotisi i opoia me provlimatise simera to proi...

otan kathese mprosta apo mia othoni sinexos sigoura epireazi ta matia ,, tora ta gialia tou iliou voithane sto na antimetopisoume tin aktinovolia pou ekpempi?

Insomniac
06-11-11, 15:47
Εμενα οyτε η οθονη ουτε τιποτα αλλο με επηρεασε ποτε.Παρακληση γραφε ελληνικα που ειναι και στους κανονες του forum.

nyannaco
06-11-11, 21:00
otan kathese mprosta apo mia othoni sinexos sigoura epireazi ta matia ,, tora ta gialia tou iliou voithane sto na antimetopisoume tin aktinovolia pou ekpempi?Γιατί, CRT έχεις ακόμη;

Mimisss
06-11-11, 22:40
Ένα φανταστικό κέντρο είναι το Οφθαλμολογικό Κέντρο Αθηνών. Κάνουν εξαιρετική δουλειά και αν το μάτι "δεν σηκώνει" laser απλά δεν προχωράνε. Η μέθοδος έχει να κάνει με τις δυνατότητες του ματιού. Αν όλα πάνε καλά τα αποτελέσματα είναι άμεσα χωρίς ανάγκη για ειδικά γυαλιά, ταλαιπωρία κτλ. Οι ετήσιες εξετάσεις για την πρόοδο του ματιού είναι δωρεάν.

cool11
07-11-11, 00:04
Ένα φανταστικό κέντρο είναι το Οφθαλμολογικό Κέντρο Αθηνών. Κάνουν εξαιρετική δουλειά και αν το μάτι "δεν σηκώνει" laser απλά δεν προχωράνε. Η μέθοδος έχει να κάνει με τις δυνατότητες του ματιού. Αν όλα πάνε καλά τα αποτελέσματα είναι άμεσα χωρίς ανάγκη για ειδικά γυαλιά, ταλαιπωρία κτλ. Οι ετήσιες εξετάσεις για την πρόοδο του ματιού είναι δωρεάν.

Γιατι, χρειαζονται ετησιες εξετασεις;

Δεν αρκει μια φορα στο τοσο μια επισκεψη σε οφθαλμιατρο της γειτονιας σου;
Αν καποιος φυγει απο τη πχ. απο την αλλη ακρη της ελλαδας και παει να κανει την επεμβαση σε αθηνα-θεσσαλονικη, πρεπει να πηγαινει -και με ποια συχνοτητα, να τον εξεταζουν αν ολα ειναι ok, στο κέντρο που εκανε την επεμβαση;

Θελω να πω, ειναι υποχρεωτικη η επισκεψη εκει συγκεκριμενα ή μπορεις να πας οπου θες, αρκει να σε δει ενας ειδικος οφθαλμιατρος;

kage
07-11-11, 10:21
@σιζαρ καλυτερα πριν κανεις επεμβαση να διαβασεις ολες τις σελιδες αν οχι το ινετ...
@μιμις τουλ.εχει ενα γρηγορο excimer laser(500hz) απο κει και περα δεν ξερω τι παιζει(περα οτι ακουγετε διαφημιση το ποστ σ) .τελος δεν λεει αν υπαρχει femtosecond laser.
--------
νομιζω οτι ολα τα "μαγαζια"κανουν για μια ζωη δωρεαν εξετασεις.τους πρωτους μηνες πας αρκετες φορες.εγω το χα κανει θεσ/κη και πηγαινω/α σε ενα λαμογιο στην αθηνα και με χρεωνει 70ε για τυπικη εξεταση

Mimisss
08-11-11, 10:35
Γιατι, χρειαζονται ετησιες εξετασεις;

Δεν αρκει μια φορα στο τοσο μια επισκεψη σε οφθαλμιατρο της γειτονιας σου;
Αν καποιος φυγει απο τη πχ. απο την αλλη ακρη της ελλαδας και παει να κανει την επεμβαση σε αθηνα-θεσσαλονικη, πρεπει να πηγαινει -και με ποια συχνοτητα, να τον εξεταζουν αν ολα ειναι ok, στο κέντρο που εκανε την επεμβαση;

Θελω να πω, ειναι υποχρεωτικη η επισκεψη εκει συγκεκριμενα ή μπορεις να πας οπου θες, αρκει να σε δει ενας ειδικος οφθαλμιατρος;

Τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό. Απλά οι ασθενείς συνήθως εμπιστεύονται τον γιατρό τους όσον αφορά τους ελέγχους (αυτός έχει το ιστορικό, γνωρίζει τυχόν ιδιαιτερότητές και φυσικά έχει κάνει την επέμβαση στην προκειμένη

@kage το ποστ είναι απο εμπειρία χρήσης, τίποτα άλλο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.