PDA

Επιστροφή στο Forum : Διορθωση μυωπιας με laser



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25

CptBill
11-11-11, 17:40
Πηρα και εγω αποφαση να προχωρησω σε διορθωση μυωπιας.
Πηγα σε συστημενο γιατρο (εχει εγχειρήσει αρκετους γνωστους μου και εχει πολυ καλη φημη για τη δουλεια που κανει και το γεγονος οτι σε προσεχει).
Μετα απο την εξεταση ακουσα το γιατρο να μου λεει "Βασιλη, θα πρεπει να μαθεις να ζεις με τα γυαλιά σου για παντα" :(
Το παχος του κερατοειδους μου οπως μου εξειξε στα μηχανηματα του ειναι γυρω στο 480 και στα δυο ματια. Μου εξηγησε πιθανους κινδυνους στη περιπτωση που ειμαι κατω απο 500 και μου ειπε πως στη δικια μου περιπτωση δεν θα προχωρησει σε εγχειρηση. Ενδεχεται οπως μου καποιος αλλος γιατρος στη δικια μου περιπτωση να προχωρουσε με την εγχειρηση αλλα εχω, ελαχιστες μεν, πιθανοτητες να παρουσιασω προβλημα μελλοντικα.

Με κερδισε ο γιατρος για την ειλικρινια του. Και για να ειμαι ειλικρινείς δεν χαλάστηκα τοσο.

Τουλαχιστον απο οσο μου ειπε δεν θα εχω πρεσβυωπια μελλοντικα :p

Insomniac
11-11-11, 18:11
Πηρα και εγω αποφαση να προχωρησω σε διορθωση μυωπιας.
Πηγα σε συστημενο γιατρο (εχει εγχειρήσει αρκετους γνωστους μου και εχει πολυ καλη φημη για τη δουλεια που κανει και το γεγονος οτι σε προσεχει).
Μετα απο την εξεταση ακουσα το γιατρο να μου λεει "Βασιλη, θα πρεπει να μαθεις να ζεις με τα γυαλιά σου για παντα" :(
Το παχος του κερατοειδους μου οπως μου εξειξε στα μηχανηματα του ειναι γυρω στο 480 και στα δυο ματια. Μου εξηγησε πιθανους κινδυνους στη περιπτωση που ειμαι κατω απο 500 και μου ειπε πως στη δικια μου περιπτωση δεν θα προχωρησει σε εγχειρηση. Ενδεχεται οπως μου καποιος αλλος γιατρος στη δικια μου περιπτωση να προχωρουσε με την εγχειρηση αλλα εχω, ελαχιστες μεν, πιθανοτητες να παρουσιασω προβλημα μελλοντικα.

Με κερδισε ο γιατρος για την ειλικρινια του. Και για να ειμαι ειλικρινείς δεν χαλάστηκα τοσο.

Τουλαχιστον απο οσο μου ειπε δεν θα εχω πρεσβυωπια μελλοντικα :p

Πολυ σωστος ο γιατρος !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Christina
13-11-11, 19:20
Εγώ παιδιά έκανα πριν από 6 μήνες περίπου laser σε ένα κέντρο που βρίσκεται απέναντι από τη στάση μετρό Μέγαρο Μουσικής. Έκανα τη μέθοδο lasik, και ήταν η μοναδική την οποία μπορούσα να κάνω καθότι είχα μυωπία 10-11 στο κάθε μάτι, και 1,5 βαθμό αστιγματισμό. Οπότε καταλαβαίνετε για μένα ήταν απίστευτα σημαντικό, αφού χωρίς γυαλιά ή φακούς δεν έβλεπα τίποτα!! :p Είμαι ευχαριστημένη καθότι από την πρωτη στιγμή έβλεπα 10/10 αλλά μετά από λίγο καιρό άρχισα να έχω θέμα με ξηροφθαλμία και ακόμα ταλαιπωρούμαι με σταγόνες και αλοιφές, και καμιά φορά το αριστερό μάτι ψιλοθολώνει λες και έχω 0,5 βαθμούς. Κατα τ΄ άλλα όλα τέλεια, δεν παραπονιέμαι γιατί η μυωπία που είχα ήταν πολύ μεγάλη!!Έχει αντιμετωπίσει κανένας θέμα ξηροφθαλμίας και σε πόσο καιρό του έφυγε;;;

Insomniac
13-11-11, 19:24
Εγώ παιδιά έκανα πριν από 6 μήνες περίπου laser σε ένα κέντρο που βρίσκεται απέναντι από τη στάση μετρό Μέγαρο Μουσικής. Έκανα τη μέθοδο lasik, και ήταν η μοναδική την οποία μπορούσα να κάνω καθότι είχα μυωπία 10-11 στο κάθε μάτι, και 1,5 βαθμό αστιγματισμό. Οπότε καταλαβαίνετε για μένα ήταν απίστευτα σημαντικό, αφού χωρίς γυαλιά ή φακούς δεν έβλεπα τίποτα!! :p Είμαι ευχαριστημένη καθότι από την πρωτη στιγμή έβλεπα 10/10 αλλά μετά από λίγο καιρό άρχισα να έχω θέμα με ξηροφθαλμία και ακόμα ταλαιπωρούμαι με σταγόνες και αλοιφές, και καμιά φορά το αριστερό μάτι ψιλοθολώνει λες και έχω 0,5 βαθμούς. Κατα τ΄ άλλα όλα τέλεια, δεν παραπονιέμαι γιατί η μυωπία που είχα ήταν πολύ μεγάλη!!Έχει αντιμετωπίσει κανένας θέμα ξηροφθαλμίας και σε πόσο καιρό του έφυγε;;;

Ποσο χρονων την εκανες Χριστινα....Για καπου εκει βαδιζει σε βαθμους η μικρη μου κορη αλλα ειναι μονο στα 15...

Christina
13-11-11, 21:23
Φέτος την έκανα δηλαδή στα 22 και συγκεκριμένα τον περασμένο Μάρτιο. Θα συνιστούσα μετά τα 20 να γίνει το laser, ώστε να έχει σταθεροποιηθεί η μυωπία σίγουρα. Σε εμένα πχ είχε σταθεροποιηθεί γύρω στα 16 αλλά μου ανέβηκε 1-1,5 μονάδα στα 19 μου. Ο γιατρός πριν κάνει το laser μετράει τη μυωπία και ρωτάει πόσο καιρό έχει σταθεροποιηθεί. Γενικά είναι ανώδυνη διαδικασία, απλά εμενα ο γιατρός μου είπε πως λόγω μεγάλων βαθμών θα πάρει περισσότερο καιρό η επούλωση ("κάηκε" περισσότερος ιστός), ενώ ίσως βελτιώνεται η ποιότητα της όρασης πιο αργά και σταθερά γιατί το μάτι πρέπει να συνηθίσει στο νέο κέντρο εστίασης.:)

Insomniac
13-11-11, 21:32
Ευχαριστω Χριστινα.Τα ξερω αυτα...Εκανε στα 18 η 24χρονη τωρα κορη μου με 3 χρονια σταθερη μυωπια και γυρω στους 4-5 βαθμους .
Εκανα εγω στα....50 μου και η γυναικα μου στα 45 της !!!!
Μονο ο 19χρονος γιος μου εχει γλυτωσει ...μεχρι τωρα.

Ολοι στον ιδιο γιατρο με lasik.

Mercyful_Fate_666
13-11-11, 23:36
Έχει αντιμετωπίσει κανένας θέμα ξηροφθαλμίας και σε πόσο καιρό του έφυγε;;;

Μου έχει αφήσει και μένα μια ελαφριά ξηροφθαλμία, αλλά σίγουρα λιγότερη από την ξηροφθαλμία που είχα με τους φακούς, και δεν με πειράζει. Για να φανταστείς, δεν χρησιμοποιώ καν δάκρυα, μιλάμε για τόσο λίγο.

cool11
16-11-11, 14:07
Εχουν ΄λιστα' αναμονης τα κέντρα που κανουν την επεμβαση; Συνηθως απο την μερα της πρωτης επισκεψης εκει, ποσο συντομα μπορω να την κανω;

Mercyful_Fate_666
16-11-11, 14:55
Εγώ την είχα κάνει μόλις δύο μέρες μετά τον προεγχειριτικό έλεγχο. Λίστα αναμονής δεν υπάρχει, αλλά ενδέχεται να υπάρχει φόρτος εργασίας. Είναι θέμα τύχης κυρίως.

Insomniac
16-11-11, 15:05
Οποιος/α φοραει φακους επαφης πρεπει να μην τους φορεσει για 10 μερες πριν την εξεταση και την επεμβαση.

cool11
17-11-11, 18:38
Για πείτε κόστος επέμβασης όσοι την κάνατε εντός του 2011.

Insomniac
17-11-11, 20:20
Σε σχεση με πριν 2-3 χρονια εχουν πεσει οι τιμες παντως.

cool11
21-11-11, 22:43
Για πείτε κόστος επέμβασης όσοι την κάνατε εντός του 2011.

Κανεις ρε παιδια?
Επτασφραγιστο μυστικο ειναι οι τιμες;

Mercyful_Fate_666
21-11-11, 22:45
2000 + 50 πλήρωσα εγώ.

cool11
21-11-11, 23:38
2000 + 50 πλήρωσα εγώ.

Thanks.
Αν δεν θες να πεις το κεντρο/γιατρό δημοσια, στειλε ενα pm, αν εχεις την καλοσυνη.

---
Ρωτω γιατι σε καποιες κρουσεις μου, μου ειπαν τιμες 2600 μινιμουμ!

cool11
24-11-11, 16:02
Αληθευει οτι μετα τον προεγχειρητικο ελεγχο, αλλα και την επεμβαση, δεν βλεπεις καλα, και χρειαζεσαι οπωσδηποτε κάποιον δικό σου άνθρωπο για να να επιστρέψεις στο σπίτι;
Πόσο 'χάλια' βλεπεις, και για πόσες ώρες κρατά αυτή η κατάσταση;
Γιατι τα λεμε ολα, και αυτό δεν θυμαμαι να το αναφεραμε πουθενα.
Αν δηλαδη μετα τον προεγχειρητικο ελεγχο & την επεμβαση, θες 2ο ατομο κοντα σου.

Mercyful_Fate_666
24-11-11, 16:08
Μετά τον προεγχειριτικό έλεγχο δεν έχεις μεγάλο πρόβλημα, ίσως να απέφευγες την οδήγηση, αλλά κατα τ'άλλα κομπλέ. Μετά την επέμβαση όμως καλό είναι να σε συνοδέψει κάποιος γιατί θα βλέπεις μεν, αλλά με δυσκολία λόγω ενοχλήσεων στα μάτια. Εγώ θυμάμαι με "κόβανε" αρκετά, και με ενοχλούσε τόσο πολύ έστω και το παραμικρό αεράκι που ενστικτωδώς έκλεινα τα μάτια.

Insomniac
24-11-11, 16:30
Μετα την εξεταση κανενα προβλημα.Μετα την επεμβαση για ψυχολογικους κυριως λογους καλα ειναι να μην οδηγησεις και να πας να ξαπλωσεις.Την πρωτη και μονο μερα δεν εβλεπα καλα στο pc .Μετα κανενα προβλημα.

Οπωσδηποτε γυαλια ηλιου .

cool11
24-11-11, 16:39
Οσον αφορα τον υπολογιστη, μου ειναι σχεδον αναγκαιο, αν δεν καθισω την μερα της επεμβασης, να δουλεψω εστω λιγακι την επομενη μερα. Θα μπορω λετε;

nyannaco
24-11-11, 16:39
Εκανα τα δύο μάτια σε δύο διαδοχικές μέρες. Μετά το πρώτο μάτι με γύρισε σπίτι η γυναίκα μου, που επέμενε να έρθει μαζί μου. Την επόμενη μέρα, που έκανα το δεύτερο μάτι, πήγα μόνος μου και γύρισα οδηγώντας. Μ'αυτό δεν συνιστώ να κάνεις το ίδιο, ίσως είναι καλύτερα να το αποφύγεις, απλά το αναφέρω σαν ενδεικτικό της κατάστασης μετά την επέμβαση. Βέβαια, μπορεί και από άτομο σε άτομο να διαφέρει αρκετά.

........Auto merged post: nyannaco πρόσθεσε 0 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Οσον αφορα τον υπολογιστη, μου ειναι σχεδον αναγκαιο, αν δεν καθισω την μερα της επεμβασης, να δουλεψω εστω λιγακι την επομενη μερα. Θα μπορω λετε;Θα μπορείς, αλλά όχι χωρίς κούραση.

Edit: τα παραπάνω αναφέρονται στη μέθοδο lasik.

Insomniac
24-11-11, 17:41
Οσον αφορα τον υπολογιστη, μου ειναι σχεδον αναγκαιο, αν δεν καθισω την μερα της επεμβασης, να δουλεψω εστω λιγακι την επομενη μερα. Θα μπορω λετε;

Αν κανεις με την μεθοδο lasik σιγουρα ναι.Με prk δεν εξρω.Θελει πιο πολυ χροο απο οτι εχω διαβασει εδω.

therion
25-11-11, 03:22
Yπερβολικα πολύ χρονο δυστυχως με prk,σε μενα τουλαχιστον.Την πρωτη μερα με τιποτα δεν μπορουσα στον υπολογιστη παρολο που καθισα λιγο.το μονο που μπορουσα να δω ήταν τηλεόραση,επειδη εκει δεν πολυεστιαζουν τα ματια.μια ικανοποιητικη οραση ειχα στην εβδομαδα,και στο αυτοκινητο μπηκα μετα απο 10 μερες απο τη μέρα του χειρουργίου..μετα απο 3 χρονια χειρουργιου εχω μονο 0,5 αστυγματισμο,τον οποιο τον ειχα και τοτε,και λιγη ξηρασια,η οποια παραμενη σταθερη,παρολα αυτα δεν βαζω ποτε δακρυα τεχνητα.νιωθω αρκετα ικανοποιητικα.θα μπορουσα και καλυτερα βεβαια.

Mercyful_Fate_666
25-11-11, 14:39
PRK είχε κάνει πέρσι ένας συνάδελφος, και του πήρε τόσο πολύ χρόνο να έρθει σε ικανοποιητικά επίπεδα όρασης (μιλάμε για μήνες) που σε κάποια φάση άρχισε να αγχώνεται μήπως δεν πέτυχε η επέμβαση και αποκτήσει χειρότερη όραση από πριν. Τελικά, έστω μετά από κάποιους μήνες, η επέμβαση έδειξε τα καλά της αποτελέσματα και η όραση του είναι κανονική πλέον (και φυσικά χωρίς μυωπία).

cool11
25-11-11, 15:05
Συνηθως, δεν τιθεται θεμα 'προτιμησης' του υποψηφιου για την επεμβαση, με την εννοια οτι σε βλεπει ο γιατρος και σου λεει τι πρεπει να κανεις.

Συνηθως παει ως εξης; Αν μπορεις να κανεις lasik την κανεις, αλλιως σε πανε για prk?

Εχει νόημα καποιος που δεν εχει κωλυμα να κανει lasik, να ζητησει απο τον γιατρο να του κανει την prk?

Insomniac
25-11-11, 15:11
Συνηθως, δεν τιθεται θεμα 'προτιμησης' του υποψηφιου για την επεμβαση, με την εννοια οτι σε βλεπει ο γιατρος και σου λεει τι πρεπει να κανεις.

Συνηθως παει ως εξης; Αν μπορεις να κανεις lasik την κανεις, αλλιως σε πανε για prk?

Εχει νόημα καποιος που δεν εχει κωλυμα να κανει lasik, να ζητησει απο τον γιατρο να του κανει την prk?

Ο γιατρος μου μου ειχε πει οτι δεν εχει κανενα νοημα.

tsatasos
25-11-11, 19:08
Εμάς ο γιατρός είχε πει ότι η Lasik είναι πιο ευαίσθητη στα πολύ δυνατά χτυπήματα στο κεφάλι.

Που σημαίνει ότι αν είναι κάποιος ασχολείται π.χ. με πολεμικές τέχνες και τρώει συνέχεια χτυπήματα στο κεφάλι ή είναι τέτοια η δουλειά του και γενικά ο τρόπος ζωής του που έχει αρκετές πιθανότητες για δυνατό χτύπημα στο κεφάλι, καλό είναι να κάνει την prk γιατί με την lasik υπάρχει πιθανότητα από το πολύ δυνατό χτύπημα να επανέρθει εκεί που ήταν πριν την εχγείρηση.

Γιαυτό και εγώ και ο αδερφός μου, για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο από την αρχή είχαμε πει για prk και ας μπορούσαμε να κάνουμε lasik (οι εξετάσεις πάντως έδειξαν ότι δεν μπορούσαμε να κάνουμε lasik έτσι κι αλλιώς).

therion
26-11-11, 01:51
Οντως αυτο ισχυει στην Lasik γιατι δημιουργητε flap το οποιο μπορει να μετακινηθει αν δεχτει χτύπημα το ματι στο σημείο αυτό.Ομως για να μετακινηθει το flap πρεπει να σε αρκετα ατυχος και την φας στο σημειο αυτο.Παντως η lasik σε δελεαζει για τα γρηγορα αποτελεσματα

Mercyful_Fate_666
26-11-11, 13:07
Οντως αυτο ισχυει στην Lasik γιατι δημιουργητε flap το οποιο μπορει να μετακινηθει αν δεχτει χτύπημα το ματι στο σημείο αυτό.Ομως για να μετακινηθει το flap πρεπει να σε αρκετα ατυχος και την φας στο σημειο αυτο.Παντως η lasik σε δελεαζει για τα γρηγορα αποτελεσματα

Δε νομίζω να είναι και τόσο εύκολο πάντως. Τα μάτια μου έχουν φάει πολύ τρίψιμο αυτόν τον ένα χρόνο που έχω κάνει την lasik, και φυσικά κανένα πρόβλημα.

cool11
06-12-11, 18:37
Αν και αυτα τα λεει ο γιατρος πριν/μετα την επεμβαση, για πειτε ρε παιδια, σε γενικες γραμμες, τι λενε οτι πρεπει να προσεχει καποιος, τις πρωτες μερες μετα την επεμβαση;
Δεν εννοω τα κολυρια, αλλα τι πρεπει να αποφευγει.
Ειχα μια διαφωνια με καποιον που μου ελεγε οτι για αρκετες μερες δεν πρεπει να σηκωνεις βαρια αντικειμενα, πχ ενα πολυ βαρυ σακβουαγιαζ(εχω ενα πολυ μεγαλο ειναι αληθεια).
Τι πρεπει να προσεχτει και τι να αποφυγει κανεις; Γιατι πολλα ακουω και δεν ξερω τι ισχυει.

Insomniac
06-12-11, 19:47
Εμενα ο μονος περιορισμος που μου ειπς ο γιατρος εκτος τα κολυρια ειναι για 10-15 μερεες να μην πεσει νερο της βρυσης γιατι μπορει να εχει μικροβια.Καθομουν σε καρεκλα και με ελουζε η γυναικα μου οπως στα κουρεια.Να φανει σε κατι χρησιμη κι αυτη!!!
Τωρα για τα βαρη αν και δεν μου ειπε κατι καλο δεν θα ειναι να μην σηκωνεις και βαρη πανω απο 10-15 κιλα για λιγο ? Γνωμη μου..

Mercyful_Fate_666
06-12-11, 23:44
Αν και αυτα τα λεει ο γιατρος πριν/μετα την επεμβαση, για πειτε ρε παιδια, σε γενικες γραμμες, τι λενε οτι πρεπει να προσεχει καποιος, τις πρωτες μερες μετα την επεμβαση;
Δεν εννοω τα κολυρια, αλλα τι πρεπει να αποφευγει.
Ειχα μια διαφωνια με καποιον που μου ελεγε οτι για αρκετες μερες δεν πρεπει να σηκωνεις βαρια αντικειμενα, πχ ενα πολυ βαρυ σακβουαγιαζ(εχω ενα πολυ μεγαλο ειναι αληθεια).
Τι πρεπει να προσεχτει και τι να αποφυγει κανεις; Γιατι πολλα ακουω και δεν ξερω τι ισχυει.

Προσέχεις το οτιδήποτε μπορεί να μολύνει τα μάτια σου (αν και μην αγχώνεσαι, δεν είναι και τόσο εύκολο να μολυνθούν). Όπως είπε και ο Insomniac, αποφεύεις νερό στα μάτια για την πρώτη εβδομάδα, συμπεριλαμβανομένου και του λούσιμου του κεφαλιού. Τώρα το χειμώνα είναι και πιο εύκολο, το καλοκαιρι δεν θα την πάλευα με τίποτα.

Απο κει και πέρα, καλό είναι να μην σηκώνεις βάρη για να μην ανεβαίνει η πίεση, αλλά μην το κάνουμε τραγικό το θέμα. Οι γιατροί εννοούν συνήθως γυμναστήρια, χειρονακτικές εργασίες (οικοδομή) κλπ., όχι τσαντούλες και σακ βουαγιάζ.

Και επιπλέον, αποφεύγεις οποιαδήποτε δραστηριότητα θα μπορούσε να επιφέρει χτύπημα στα μάτια (π.χ. ποδόσφαιρο).

cool11
07-12-11, 00:00
Λογικα ακουγονται οσα λετε, οχι κατι το ιδιαίτερο.

Insomniac
07-12-11, 07:29
Λογικα ακουγονται οσα λετε, οχι κατι το ιδιαίτερο.

Ετσι ακριβως.Αν το θελεις πραγματικα να απαλαγεις απο τα γυαλια προχωρα !!!

Να βρεις γιατρο να του εχεις εμπιστοσυνη.

nyannaco
07-12-11, 09:41
Καθομουν σε καρεκλα και με ελουζε η γυναικα μου οπως στα κουρεια.Να φανει σε κατι χρησιμη κι αυτη!!!Προφανώς εννοείς την καρέκλα, έτσι; Να το διευκρινίσουμε για την περίπτωση που διαβάζει και η γυναίκα σου :p

Insomniac
07-12-11, 10:02
Προφανώς εννοείς την καρέκλα, έτσι; Να το διευκρινίσουμε για την περίπτωση που διαβάζει και η γυναίκα σου :p

Δεν εχει καμμια σχεση με internet και pc !!!!!!!!!!!!!

cool11
23-12-11, 12:15
Τελικά την έκανα κι εγώ την επέμβαση(lasik), πριν 2 μέρες!
Πήγαν όλα καλα, και είμαι ευχαριστημένος.
Δημοσιες ευχαριστίες ειδικά στον Insomniac και τον Mercyful_Fate, καθώς φυσικά και σε όλα τα αλλα μελη που εδώ συνεισφέρουν με τις εμπειρίες τους.
Η όραση μου η τωρινή, με το τι έβλεπα πριν χωρίς γυαλιά, δεν έχει καμια σχέση!
Ωστόσο, κάποια 'θεματάκια' να ρωτησω:

-Θα αποφυγω τα ...γυαλια;
Δεν έχω (ακόμη?) την τελεια όραση, σε σύγκριση με το τι έβλεπα πριν ΜΕ γυαλιά. Είναι βεβαια 3η μερα. Ο γιατρός μου είπε ότι μερα με την ημερα η όραση θα βελτιώνεται. Μου είπε, ότι αν εξαλείφθηκε τελείως θα το ξέρουμε οριστικά σε ένα μηνα. Εγώ όμως ξέρετε τι φοβάμαι; Μήπως δεν διορθωθεί τελείως και τέλικα χρειάζομαι πάλι γυαλιά! Πως λεμε 'η εγχείρηση πέτυχε, ο ασθενής απεβίωσε!', κάτι ανάλογο. Δεν λέω, πριν, χωρίς γυαλιά, δεν έβλεπα την τυφλα μου. Με γυαλιά όμως, τα έβλεπα όλα. Τώρα, χωρίς γυαλιά, είμαι έτη φωτός καλύτερα απ'οτι πριν, χωρίς γυαλιά πάντα. Τελικά όμως η σύγκριση, θα πρέπει να γινει, στο τι έβλεπα πριν με γυαλιά, και το τι βλέπω τώρα χωρίς γυαλιά. Γιατί ο σκοπος δεν ήταν να 'αλλαξω΄γυαλια, και εκεί που είχα μεγάλους βαθμούς, να πάω σε χαμηλότερους! Το θέμα είναι, ή φορας γυαλιά, ή δεν φορας!
Χωρίς να μου κάνετε την καρδια, πείτε μου από τη δικη σας εμπειρία, είναι όντως νωρίς ακόμη για να κρίνω; Να περιμένω όντως βελτίωση, καλώς εχόντων των πραγμάτων, τις επόμενες μέρες; Έχω ανησυχήσει στην ιδέα ότι μπορεί να μην εξαλειφθεί τελείως, και να είμαι ξανά δέσμιος κάποιων γυαλιών. Ο γιατρός όπως είπα λέει ότι είμαι πολύ καλα, με είδε την 2η μερα, θα με ξαναδεί στην βδομάδα.

- ένα μικρο 'αιμάτωμα' στο 'λευκο' του ματιου, που δεν ανησυχεί τον γιατρό, λόγω της πίεσης της 'βεντούζας' κατά την επέμβαση. θα φύγει αυτό σύντομα;

- χρήση υπολογιστή κάνα 2ωρο τη μερα μου ειπαν, για την πρωτη βδομάδα. αυτό είναι κάπως περιοριστικό, αλλα μάλλον πρέπει να το τηρήσω;

Insomniac
23-12-11, 12:48
Καλωσηρθες στο ...club

Αφου εισαι στην τριτη μολις μερα σιγουρα θα βελτιωθει η οραση σου.Ειδικα αν εκανες prk θα δεις μεγαλη διαφορα.
Ποσους βαθμους ειχες πειν ? Ο γιατρος τι προβλεψη ειχε κανει πριν την επεμβαση ?

Αυτο για το pc εμενα δεν μου ειχαν πει τιποτα....
Φυσικα και το προσδωκομενο ειναι να βλεπουμε οπως με τα γυαλια αλλα χωρις αυτα.Αλοιως δεν εχει ενοια η επεμβαση.
Αν θελεις μας λες που εκανες την επεμβαση και με τι κοστος.

cool11
23-12-11, 13:10
φιλε insomniac, την εκανα εκει που την εκανες κι εσυ, και στον ιδιο γιατρο! thanks again! :)
lasik εκανα, ο γιατρος ειπε πριν την επεμβαση οτι θα παμε για πληρη εξαλειψη.
Τωρα, την πρωτη μερα που με ειδα μετα την επεμβαση, δεν μου το συγκεκριμενοποιησε, παρα μονο μου ειπε οτι ειμαι πολυ καλα και οτι καθε μερα η οραση μου θα βελτιωνεται, και οτι οριστικά τι καταφεραμε θα το ξερουμε σε λιγες βδομαδες, καθως καθε μερα θα βελτιωνομαι.
Ισως ειμαι εγω βιαστικος, ισως ειμαι αδικα ανησυχος, αλλα θα μου αρκουσε εστω μια διαβεβαιωση οτι θα καταφερω την πληρη εξαλειψη.
Αλλιως οπως ειπα, δεν ειναι οτι η επεμβαση δεν εχει την αξια της, αλλα αν δεν μπορω να διαβαζω κειμενα με ευκολια και σε χαρτι και σε υπολογιστη, τοτε ποιο το νοημα; Απλα να μην ειμαι 'στραβαδι';
Το θεμα ειναι και να μην φοραω γυαλια!
Υπομονη θα κανω, δεν μπορω να κανω κι αλλιως, και τωρα γραφω στον υπολογιστη με οραση καπως χειροτερη απο οταν φορουσα γυαλια(καλα, χωρις γυαλια απλα δεν εβλεπα), αλλα με τρωει η ανησυχια αν τελικα θα βελτιωθει η οραση μου τοσο ωστε να βλεπω τοσο καλα οσο και με γυαλια.
Αν θα καταφερω τελικα να απαλλαγω απο αυτα.
Το να βλεπω 'γενικα' καλα, και να θελω γυαλια ή στην οδηγηση ή στο διαβασμα, εμενα δεν μου λεει τιποτε. Θελω να μην εχω αναγκη γυαλια. Ζητάω πολλα; Τα ζητώ νωρίς; Κάνω καπου λάθος;

Mercyful_Fate_666
23-12-11, 13:16
Σε γενικές γραμμές η όρασή σου θα βελτιωθεί τις επόμενες μέρες/εβδομάδες. Ωστόσο, στην δική μου περίπτωση τουλάχιστον, και με μόλις 2.5 βαθμούς μυωπίας, ημουν ήδη σε ένα 90% της όρασής μου σχεδόν από την 2η μέρα. Ωστόσο μην αγχώνεσαι, το μάτι ταλαιπωρείται αρκετά από την επέμβαση, οπότε δώσε λίγο χρόνο να ηρεμήσει και να επουλωθεί.

Το "πρόβλημά" σου τώρα είναι σαν μια μικρή μυωπία ή σαν μια αίσθηση θολούρας παντού όπου βλέπεις?

Οσο για το αιμάτωμα, μην ανησυχείς καθόλου. Είχα και εγώ ένα το οποίο πήρε κάποιες εβδομαδες για να φύγει (2-3 αν θυμάμαι καλά), αλλά τελικά εξαφανίστηκε.

Insomniac
23-12-11, 13:18
φιλε insomniac, την εκανα εκει που την εκανες κι εσυ, και στον ιδιο γιατρο! thanks again! :)
lasik εκανα, ο γιατρος ειπε πριν την επεμβαση οτι θα παμε για πληρη εξαλειψη.
Τωρα, την πρωτη μερα που με ειδα μετα την επεμβαση, δεν μου το συγκεκριμενοποιησε, παρα μονο μου ειπε οτι ειμαι πολυ καλα και οτι καθε μερα η οραση μου θα βελτιωνεται, και οτι οριστικά τι καταφεραμε θα το ξερουμε σε λιγες βδομαδες, καθως καθε μερα θα βελτιωνομαι.
Ισως ειμαι εγω βιαστικος, ισως ειμαι αδικα ανησυχος, αλλα θα μου αρκουσε εστω μια διαβεβαιωση οτι θα καταφερω την πληρη εξαλειψη.
Αλλιως οπως ειπα, δεν ειναι οτι η επεμβαση δεν εχει την αξια της, αλλα αν δεν μπορω να διαβαζω κειμενα με ευκολια και σε χαρτι και σε υπολογιστη, τοτε ποιο το νοημα; Απλα να μην ειμαι 'στραβαδι';
Το θεμα ειναι και να μην φοραω γυαλια!
Υπομονη θα κανω, δεν μπορω να κανω κι αλλιως, και τωρα γραφω στον υπολογιστη με οραση καπως χειροτερη απο οταν φορουσα γυαλια(καλα, χωρις γυαλια απλα δεν εβλεπα), αλλα με τρωει η ανησυχια αν τελικα θα βελτιωθει η οραση μου τοσο ωστε να βλεπω τοσο καλα οσο και με γυαλια.
Αν θα καταφερω τελικα να απαλλαγω απο αυτα.
Το να βλεπω 'γενικα' καλα, και να θελω γυαλια ή στην οδηγηση ή στο διαβασμα, εμενα δεν μου λεει τιποτε. Θελω να μην εχω αναγκη γυαλια. Ζητάω πολλα; Τα ζητώ νωρίς; Κάνω καπου λάθος;


Να εχεις εμπιστοσυνη στον ΓΧ και μην ανησυχεις καθολου....Δεν ειναι ανθρωπος που ταζει...Εμενα μου ειχε πει οτι για να μην θελω γυαλια για κοντα θα μου αφησει αν το ενεκρινα ,και το εκανα, 0,75 μυωπια στο ενα ματι λογω ηλικιας.Εχουν περασει 3,5 χρονια και το μονο που μετανοιωσα ειναι που δεν την ειχα κανει πιο πριν.
Ενημερωσε μας για την πορει σου...Καλες γιορτες.

cool11
23-12-11, 13:27
Σε γενικές γραμμές η όρασή σου θα βελτιωθεί τις επόμενες μέρες/εβδομάδες. Ωστόσο, στην δική μου περίπτωση τουλάχιστον, και με μόλις 2.5 βαθμούς μυωπίας, ημουν ήδη σε ένα 90% της όρασής μου σχεδόν από την 2η μέρα. Ωστόσο μην αγχώνεσαι, το μάτι ταλαιπωρείται αρκετά από την επέμβαση, οπότε δώσε λίγο χρόνο να ηρεμήσει και να επουλωθεί.

Το "πρόβλημά" σου τώρα είναι σαν μια μικρή μυωπία ή σαν μια αίσθηση θολούρας παντού όπου βλέπεις?

Οσο για το αιμάτωμα, μην ανησυχείς καθόλου. Είχα και εγώ ένα το οποίο πήρε κάποιες εβδομαδες για να φύγει (2-3 αν θυμάμαι καλά), αλλά τελικά εξαφανίστηκε.

Με βαση οσα λες, ισως παιζει τοτε ρολο οτι εγω ειχα σαφως μεγαλυτερους βαθμους, και μυωπιας και αστιγματισμου, οποτε λιγο δυσκολοτερο το εγχειρημα και θελει καπως περισσοτερο χρονο 'επανοδου' σε μια καλη οραση;

Δεν εχω πια θολουρα, την ειχα την πρωτη μερα λογω του επουλωτικου φακου που μου εβαλαν, αλλα τον εβγαλαν και τωρα δεν εχω τη θολουρα.
Τωρα αυτο που εχω, και με προβληματιζει, ειναι σαν μικρη μυωπια.

........Auto merged post: cool11 πρόσθεσε 3 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Να εχεις εμπιστοσυνη στον ΓΧ και μην ανησυχεις καθολου....Δεν ειναι ανθρωπος που ταζει...Εμενα μου ειχε πει οτι για να μην θελω γυαλια για κοντα θα μου αφησει αν το ενεκρινα ,και το εκανα, 0,75 μυωπια στο ενα ματι λογω ηλικιας.Εχουν περασει 3,5 χρονια και το μονο που μετανοιωσα ειναι που δεν την ειχα κανει πιο πριν.
Ενημερωσε μας για την πορει σου...Καλες γιορτες.

Κι εγω του εδειξα εμπιστοσυνη του γιατρου. Δεν λεω, ειναι μια επεμβαση, αλλα επεσε εξω οταν ελεγε για εξαλειψη; Μαλλον ισως βιαζομαι; Δεν αντεχω τη σκεψη οτι ισως δεν απεφυγα τα γυαλια. Ελπιζω να ειμαι εγω λαθος, ελπιζω να ειναι οτι περιμενω πολλα απο την αρχη. Θα περιμενω.

----
Καλες γιορτες σε ολους.
Και σιγουρα θα τα λεμε, γιατι τον γιατρο θα τον δω σε μια βδομαδα, ενω εμεις εδω σαν παρεα μπορουμε να τα λεμε συχνοτερα!

Insomniac
23-12-11, 13:42
Με βαση οσα λες, ισως παιζει τοτε ρολο οτι εγω ειχα σαφως μεγαλυτερους βαθμους, και μυωπιας και αστιγματισμου, οποτε λιγο δυσκολοτερο το εγχειρημα και θελει καπως περισσοτερο χρονο 'επανοδου' σε μια καλη οραση;

Δεν εχω πια θολουρα, την ειχα την πρωτη μερα λογω του επουλωτικου φακου που μου εβαλαν, αλλα τον εβγαλαν και τωρα δεν εχω τη θολουρα.
Τωρα αυτο που εχω, και με προβληματιζει, ειναι σαν μικρη μυωπια.

Την θολουρα κι εγω την ειχα και πολυ εντονη το πωρτο 24ωρο για τον λογο που λες και εκατσα στο pc πιο πολυ εμπιρικα και οχι οτι εβλεπα καλα.Οταν ομως εβγαλαν τον φακο ειδα πολυ μεγαλη διαφορα.
Μην ανησυχεις και ολα θα πανε καλα...Ολα τα ματια δεν ανταποκρινοντε το ιδιο.Η γυναικα μου 5 ωρες μετα την επεμβαση διαβαζε υποτιτλους σε ταινια στην tv.

Mercyful_Fate_666
23-12-11, 15:14
Υπομονή και μην αγχώνεσαι! :)

Se7ev
23-12-11, 16:00
υπάρχουν πουθενά στατιστικά;

cool11
26-12-11, 21:01
Μίλησα με ενα φιλο μου που εκανε την ιδια επεμβαση, και μου ειπε οτι ειναι αναμενομενο να μην βλεπω τοσο καλα, ακομη, καθως υπαρχει το σχετικό οίδημα στο μάτι.
Μου ειπε, ο φίλος μου παντα, οτι πρεπει να περιμενω κανα διμηνο και μετα θα ειμαι περδικι.

Παιδια ομως φοβαμαι μην περασει το διαστημα αυτο και εξακολουθω να μην βλεπω τελεια απο το ενα ματι.
Το ενα ματι ειναι αριστο.
Το αλλο ομως, δεν βλεπει τελεια. Βλεπει βεβαια αφανταστα καλυτερα απο οτι πριν την επεμβαση.
Ωστοσο, το να μην βλεπει τελεια, αν τυχον μιλαμε οτι γινονταν μονιμη κατασταση, θα ήταν προβλημα.
Δηλαδη το ενα ματι, δυσκολευεται σε κειμενο, σε χαρτί ή σε οθόνη.
Αυτο δεν μπορει να συνεχιστει για πολυ.
Να "μισοβλέπω" δηλαδη. Το ανεχομαι τωρα προς το παρον, αλλα βλεπω λιγοτερα καλα απ'οτι με τα γυαλια, στο ενα ματι.

Πειτε μου απο την εμπειρια σας, συμμεριζεστε τη θεση του φιλου μου;
Οντως ειναι θεμα 'οιδηματος' σε γενικες γραμμες, το οτι καποιο ματι δεν βλεπει καλα;
Εννοω οτι περα απο οσους εδω μεσα πηγαν ολα 'καρφι'-τέλεια με τη μία, καποιοι θα ειχαν αναλογα προβληματακια, και θελω να ακουσω, οσο το δυνατον πιο εμπεριστατωμένες απόψεις-εμπειριες.

Θα ρωτησω και το γιατρο σε λιγες μερες που θα τον ξαναδω, αλλα ανυπομονω να μαθω αμεσα(απο εσας) , και φυσικα, ετσι κι αλλιως, να διασταυρωσω αποψεις.

Mercyful_Fate_666
26-12-11, 21:13
Φίλε μου μην αγχώνεσαι τσάμπα, δώσε λίγο χρόνο στα μάτια σου να αναρρώσουν. Πραγματικά, καταλαβαίνω το άγχος σου, αλλά προσπάθησε να το αποβάλλεις, και θα δεις ότι θα πάνε όλα καλά. Από τη στιγμή που ο γιατρός σου λέει ότι είσαι οκ, δεν έχεις λόγο να μην τον πιστεψεις.

Χρονικές διαφορές στις αναρρώσεις των ματιών πάντως έχω ξαναδεί (και σε μένα, πολύ μικρή διαφορά - αλλά και σε συνάδελφο στη δουλια). Αλλά και πάλι, μην αγχώνεσαι και να ρωτάς καλύτερα τον γιατρό σου για κάθε απορία, καθώς αυτός είναι απείρως καταλληλότερος από εμάς εδώ μέσα.

Μια ερώτηση μόνο: βλέπεις καθόλου βελτίωση, έστω και πολύ μικρή, στο "κακό" μάτι?

Insomniac
26-12-11, 21:13
Μίλησα με ενα φιλο μου που εκανε την ιδια επεμβαση, και μου ειπε οτι ειναι αναμενομενο να μην βλεπω τοσο καλα, ακομη, καθως υπαρχει το σχετικό οίδημα στο μάτι.
Μου ειπε, ο φίλος μου παντα, οτι πρεπει να περιμενω κανα διμηνο και μετα θα ειμαι περδικι.

Παιδια ομως φοβαμαι μην περασει το διαστημα αυτο και εξακολουθω να μην βλεπω τελεια απο το ενα ματι.
Το ενα ματι ειναι αριστο.
Το αλλο ομως, δεν βλεπει τελεια. Βλεπει βεβαια αφανταστα καλυτερα απο οτι πριν την επεμβαση.
Ωστοσο, το να μην βλεπει τελεια, αν τυχον μιλαμε οτι γινονταν μονιμη κατασταση, θα ήταν προβλημα.
Δηλαδη το ενα ματι, δυσκολευεται σε κειμενο, σε χαρτί ή σε οθόνη.
Αυτο δεν μπορει να συνεχιστει για πολυ.
Να "μισοβλέπω" δηλαδη. Το ανεχομαι τωρα προς το παρον, αλλα βλεπω λιγοτερα καλα απ'οτι με τα γυαλια, στο ενα ματι.

Πειτε μου απο την εμπειρια σας, συμμεριζεστε τη θεση του φιλου μου;
Οντως ειναι θεμα 'οιδηματος' σε γενικες γραμμες, το οτι καποιο ματι δεν βλεπει καλα;
Εννοω οτι περα απο οσους εδω μεσα πηγαν ολα 'καρφι'-τέλεια με τη μία, καποιοι θα ειχαν αναλογα προβληματακια, και θελω να ακουσω, οσο το δυνατον πιο εμπεριστατωμένες απόψεις-εμπειριες.

Θα ρωτησω και το γιατρο σε λιγες μερες που θα τον ξαναδω, αλλα ανυπομονω να μαθω αμεσα(απο εσας) , και φυσικα, ετσι κι αλλιως, να διασταυρωσω αποψεις.

Αν και η γνωμη του γιατρου μετραει αφου εκανες lasik δεν νομιζω να εχει δικιο ο φιλος σου αλλα μακαρι να κανω λαθος. Αφου ο γιατρος σου ειχε πει για πληρη εξαλειψη να ξερεις οτι στο συγεκριμενο κεντρο για ενα χρονο εχεις δικιαωμα δωρεαν διορθωτικης επεμβασης αν χρειαστει.Ευχομαι να μην χρειαστει.

cool11
26-12-11, 21:37
Φίλε μου μην αγχώνεσαι τσάμπα, δώσε λίγο χρόνο στα μάτια σου να αναρρώσουν. Πραγματικά, καταλαβαίνω το άγχος σου, αλλά προσπάθησε να το αποβάλλεις, και θα δεις ότι θα πάνε όλα καλά. Από τη στιγμή που ο γιατρός σου λέει ότι είσαι οκ, δεν έχεις λόγο να μην τον πιστεψεις.

Χρονικές διαφορές στις αναρρώσεις των ματιών πάντως έχω ξαναδεί (και σε μένα, πολύ μικρή διαφορά - αλλά και σε συνάδελφο στη δουλια). Αλλά και πάλι, μην αγχώνεσαι και να ρωτάς καλύτερα τον γιατρό σου για κάθε απορία, καθώς αυτός είναι απείρως καταλληλότερος από εμάς εδώ μέσα.

Μια ερώτηση μόνο: βλέπεις καθόλου βελτίωση, έστω και πολύ μικρή, στο "κακό" μάτι?


Μικρη, σχεδον ανεπαισθητη βελτιωση, νομιζω(επιφυλαξη) οτι εχω δει.

........Auto merged post: cool11 πρόσθεσε 1 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αν και η γνωμη του γιατρου μετραει αφου εκανες lasik δεν νομιζω να εχει δικιο ο φιλος σου αλλα μακαρι να κανω λαθος. Αφου ο γιατρος σου ειχε πει για πληρη εξαλειψη να ξερεις οτι στο συγεκριμενο κεντρο για ενα χρονο εχεις δικιαωμα δωρεαν διορθωτικης επεμβασης αν χρειαστει.Ευχομαι να μην χρειαστει.

Πολυ χρησιμη πληροφορια αυτη, δεν το ηξερα.

Insomniac
26-12-11, 21:52
Μικρη, σχεδον ανεπαισθητη βελτιωση, νομιζω(επιφυλαξη) οτι εχω δει.

........Auto merged post: cool11 πρόσθεσε 1 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Πολυ χρησιμη πληροφορια αυτη, δεν το ηξερα.

Ετσι ηταν τουλαχιστον...Ρωτα την κυρια στο γραφειο με το τζαμι γυρω γυρω...

Mercyful_Fate_666
26-12-11, 23:12
Αυτό με την διορθωτική ισχύει γενικότερα σε πολλές κλινικές, αν και δε νομίζω να το χρειαστείς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.