PDA

Επιστροφή στο Forum : Διορθωση μυωπιας με laser



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25

Christina
27-12-11, 15:57
Κατ'αρχάς συγχαρητήρια για την επέμβαση που έκανες, είμαι σίγουρη πως δεν έχει καμία σχέση το πριν και το μετά. Εγώ επειδή είχα πολύ υψηλούς βαθμούς, όπως έχω ξαναπεί 11 και 10, στο αριστερό και το δεξί μάτι αντίστοιχα + 1,5 βαθμούς αστιγματισμού, με το που βγήκα μόνο που δεν έκλαιγα από τη χαρά μου που έβλεπα τα πάντα. Λοιπόν την επόμενη μέρα ακολουθεί μια εξέταση για να δουν πως είναι τα μάτια σου. Τα έβλεπα όλα τέλεια, διάβαζα όλους τους αριθμούς μέχρι και την τελευταία σειρά. Ωστόσο λόγω των υψηλών βαθμών μου είχε πει ο γιατρός πως θα πάρει αρκετό καιρό για να συνηθίσουν τα μάτια στο νέο κέντρο εστίασης. Τις πρώτες 2 βδομάδες δεν μπορούσα να κάτσω καθόλου υπολογιστή, μπερδευόντουσαν οι γραμμές στην οθόνη και κουραζόμουν. Σταδιακά αυτό βελτιώθηκε, αλλά παρατήρησα πως από το ένα μάτι δεν έβλεπα τόσο άριστα όσο από το άλλο. Είχα και ξηροφθαλμία, ακόμη χρησιμοποιώ μια αλοιφή το βράδυ κι ας έχει περάσει ένα εξάμηνο από τοτε που την έκανα. Παρ'όλα αυτά διαπιστώθηκε πως δεν μου μηδενίστηκε τελείως, γιατί σε μεγάλες μυωπίες υπάρχει πιθανότητα να μείνει λίγο. Εμένα αυτό φάνηκε μετά τον πρώτο μήνα, απλά λόγω της ξηροφθαλμίας που είχα βεβαιωθήκαμε στο 4μηνο. Δεν μου έμεινε πολύ γύρω στο 0,75 και μπορώ να κάνω διορθωτική, η οποία μου παρέχεται δωράν για τα επόμενα 5 χρόνια. Αυτό που θέλω να σου πω είναι να ακούς μόνο το γιατρό σου, γιατί το κάθε μάτι είναι διαφορετικό καθως και η ευαισθησία του κάθε ματιού. Σ εμένα πέρασε αρκετός καιρός να προσαρμοστεί το μάτι. Αν και σ εμένα δεν έβαλαν επουλωτικό φακό - τι είναι αυτό- και ας έκανα lasik. Μην αγχώνεσαι, είναι νωρίς ακόμα. Εγώ ας πούμε από το άγχος μου να βλέπω τελεια -λόγω της μυωπίας που είχα- είχα πάθει σχεδόν εμμονή. Οπότε ηρέμησα και το άφησα. Ο γιατρός σου θα σου λύσει όλες τις απορίες και είναι ο μόνος, αφού ξέρει καλα τις μετρήσεις και τις εξετάσεις που έγιναν. Στο κάτω κάτω δες το πριν και το μετά. Καταλαβαίνω πως θες να βλέπεις τέλεια, αφού έκανες εγχείρηση, αλλά βλέπω και από εμενα. Με το που το άφησα, άρχισα να βλέπω καλύτερα, κι ας έχω 0,75. Γυαλιά δεν χρειάζομαι, και κάποια στιγμή θα σκεφτώ ίσως το ενδεχόμενο της διορθωτικής. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και μην ανησυχείς γιατί την έκανες πολύ πρόσφατα :)

Mercyful_Fate_666
27-12-11, 16:35
Αυτό για τον επουλωτικο φακό μου έκανε και εμένα εντύπωση. Συνήθως το βάζουν σε prk, όχι σε lasik.

Insomniac
28-12-11, 08:13
Αυτό για τον επουλωτικο φακό μου έκανε και εμένα εντύπωση. Συνήθως το βάζουν σε prk, όχι σε lasik.

Κι εμενα με lasik τον εβαλαν για 24ωρες.Μαλλον για προφυλλαξη του ματιου ειναι.Μου ειχαν πει και να μου φυγει δεν πειραζει μεχρι την επομενη επισκεψη το επομενο πρωι.

dklap
29-12-11, 01:08
Παιδιά καλησπέρα. Στης 18¨00 η γυναίκα μου υποβλήθηκε σε επέμβαση lasik.
Eχει έντονο πόνο στο ένα μόνο μάτι. Ο γιατρός μας συνέστησε υπομονή και παυσίπονα για να βγάλει το βράδυ. Τις έχουν τοποθετήσει φακούς επαφής. Ο γιατρός χρησιμοποίησε την νέα μέθοδο Lasik χωράς το φλαπ, κάνοντας εστίαση του laiser κάτω από τον μάτι!!!
Είχε κανένας τέτοιο πρόβλημα?

Insomniac
29-12-11, 08:43
Αυτη ειναι καινουργια μεθοδος χωρις φλαπ ? Εγω , η κορη μου και η γυναικα μου δεν ειχαμε τον παραμικρο πονο με lasik κλασικη.

cool11
30-12-11, 11:13
Χτες ειδα επιτελους τον γιατρο μου, μια βδομαδα μετα την επεμβαση.
Πολυ ευχαριστημενος μου ειπε, ολα μια χαρα.
Του ειπα τον προβληματισμο μου, για την μη-τελεια οραση στο ενα ματι, που με δυσκολευει σε διαβασμα σε οθονη/χαρτι, και την φοβια μου μηπως μεινω με το προβλημα αυτο για παντα.

Μου ειπε βεβαια το σωστο (και κλασικο θα ελεγα) οτι ειναι νωρις ακομη, στους 2-3 μηνες θα ξερουμε τι θα γινει. Βεβαια, αν και ο στοχος ηταν η 'εξαλειψη' των βαθμων, τωρα το λεει 'ελαχιστοποιηση', και εν μερει μπορω να το καταλαβω (ποιος μπορει να ξερει επακρινως τι θα συμβει σε ενα οργανισμο) αλλα δεν μου αρεσει βεβαια και αυτη η αβεβαιοτητα.

Η σημαντικη πληροφορια που μου εδωσε, και στεκομαι σε αυτην, ειναι οτι εχω υπερμετρωπία, πραγμα που σημαινει-λέεο-οτι θα εξαλειφθει σχεδον τελειως η μυωπια, που μαλλον ειναι αυτη που προς το παρον με ταλαιπωρει στο ενα ματι.

Μου ειπε επισης οτι αν δεν ηταν καποια στοιχεια καλα στο ματι, θα μου το ελεγε.
Και οτι στην χειροτερη περιπτωση που δεν γινει η ελαχιστοποιηση, υπαρχει 'διορθωτικη επεμβαση' (τη λεξη δωρεαν δεν την ειπε-αλλα μαλλον δεν ασχολειται με τα οικονομικα οταν συζητα ιατρικα-ελπιζω δεν το παρελειψε εσκεμμενα), αλλα και παλι πιστευει οτι δεν θα χρειαστει διορθωτικη επεμβαση.

Καθησυχαστικος λοιπον ο γιατρος, για υπερμετρωπια μιλησε ως δειγμα καλο για εξαλειψη μυωπιας, και φυσικα υπομονη.

Ιδωμεν....

Insomniac
30-12-11, 11:16
Ολα καλα λοιπον...Αυτο που σου ειπε οτι αν ειχε δει κατι στραβο θα στο ελεγε για τον συγεκριμενο το πιστευω.

Καλη Πρωτοχρονια

kage
01-01-12, 19:41
@dklap γιατι δεν επαιρνε ενα υπνωτικο?
απο τα λιγα που εχω διαβαζει και σχεδον ανυποστατα, αν δεν σταματαει ο πονος μετα απο μια μερα μαλλον παιχτηκε μλκ.
δωσε ινφο για το ποια εφαρμογη εκανε και που.δεν ηξερα οτι κανουν smile ή flex στην ελλαδα.
----------------
ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑγραψω διαβαστε τα πρωηγουμενα ποστ μου.
ΠΟΤΕ μονο σε εναν γιατρο πας και σε αλλους και οταν σε ρωτησει που την εκανες πες την εκανες στις διακοπες σου στην κων/πολη πες μια τιμη και ενα κεντρο οτι να ναι. Ο λογος ειναι ενας και μοναδικος .αν εχει κανει μλκ ο ελληνας γιατρος δεν θα δωσει ΠΟΤΕ τον αλλον!!!!
-εγω παλι αν μου λεγαν θα σκασεις 1ευρω για διορθωτικη θα το εκανα μεγαλο θεμα εκει μεσα...
δεν ξερω+δεν εχω διαβασει κανεναν να εχει κανει διορθωτικη!ο λογος ειναι η επικινδυνοτητα.ΚΑΝΕΙΣ δεν ειναι σιγουρος για το μετα .-

cool11
04-01-12, 18:16
Σχετικα με τα κολλυρια...
Νομιζα, αλλα εσφαλμενα μαλλον, οτι σου δινουν στο κεντρο πληρες σετ κολλυρίων για όλο το διαστημα που πρεπει να τα βαζεις στα ματια σου. Ετσι νομιζα...
Αλλα αυτοι οταν λενε οτι δινουν κολλυρια, εννοουν μονο τα πρωτα μπουκαλακια, που μαλιστα με τη συχνη χρηση που χρειαζεται τον πρωτο καιρο, τελειωνουν μεσα σε λιγες μερες.
Ετσι, εμενα προσωπικα εχει βαρεθει να με βλεπει ο φαρμακοποιος καθε λιγες μερες, να αγοραζω τα σχετικα μπουκαλακια.
Με κοστος ενα 20ευρω καθε λιγο, στις μερες μας δεν ειναι και ευκαταφρονητο, ειδικα αν το δινεις καθε λιγο.
Νομιζα οτι θα μου τα εδιναν ολα από το οφθαλμολογικο κέντρο, για όλο το χρονικό διάστημα, αλλά έπεσα έξω...

Insomniac
04-01-12, 18:27
Σχετικα με τα κολλυρια...
Νομιζα, αλλα εσφαλμενα μαλλον, οτι σου δινουν στο κεντρο πληρες σετ κολλυρίων για όλο το διαστημα που πρεπει να τα βαζεις στα ματια σου. Ετσι νομιζα...
Αλλα αυτοι οταν λενε οτι δινουν κολλυρια, εννοουν μονο τα πρωτα μπουκαλακια, που μαλιστα με τη συχνη χρηση που χρειαζεται τον πρωτο καιρο, τελειωνουν μεσα σε λιγες μερες.
Ετσι, εμενα προσωπικα εχει βαρεθει να με βλεπει ο φαρμακοποιος καθε λιγες μερες, να αγοραζω τα σχετικα μπουκαλακια.
Με κοστος ενα 20ευρω καθε λιγο, στις μερες μας δεν ειναι και ευκαταφρονητο, ειδικα αν το δινεις καθε λιγο.
Νομιζα οτι θα μου τα εδιναν ολα από το οφθαλμολογικο κέντρο, για όλο το χρονικό διάστημα, αλλά έπεσα έξω...

Τα κολυρια αυτα συνταγογραφουντε
Ποσσα μουκαλακια εξ αλλου θα χρειαστεις ?Σου ειχε πει καποιος οτι θα στα δινουν για οσο χρειαστει ?

cool11
04-01-12, 18:36
Τα κολυρια αυτα συνταγογραφουντε
Ποσσα μουκαλακια εξ αλλου θα χρειαστεις ?Σου ειχε πει καποιος οτι θα στα δινουν για οσο χρειαστει ?

Δεν μου ειχε πει καποιος οτι τα δινουν οσο χρειαστει, γι αυτο λεω, οτι μαλλον υπεθεσα εγω λαθος.
Μου το ειπε γνωστος οτι συνταγογραφουνται, αφου πεταξα κανα-δυο κουτια, τωρα τα κραταω, οταν παω σε οφθαλμιατρο να μου τα γραψει.

Mercyful_Fate_666
04-01-12, 19:57
Σχετικα με τα κολλυρια...
Νομιζα, αλλα εσφαλμενα μαλλον, οτι σου δινουν στο κεντρο πληρες σετ κολλυρίων για όλο το διαστημα που πρεπει να τα βαζεις στα ματια σου. Ετσι νομιζα...
Αλλα αυτοι οταν λενε οτι δινουν κολλυρια, εννοουν μονο τα πρωτα μπουκαλακια, που μαλιστα με τη συχνη χρηση που χρειαζεται τον πρωτο καιρο, τελειωνουν μεσα σε λιγες μερες.
Ετσι, εμενα προσωπικα εχει βαρεθει να με βλεπει ο φαρμακοποιος καθε λιγες μερες, να αγοραζω τα σχετικα μπουκαλακια.
Με κοστος ενα 20ευρω καθε λιγο, στις μερες μας δεν ειναι και ευκαταφρονητο, ειδικα αν το δινεις καθε λιγο.
Νομιζα οτι θα μου τα εδιναν ολα από το οφθαλμολογικο κέντρο, για όλο το χρονικό διάστημα, αλλά έπεσα έξω...

Ναι έτσι είναι, δυστυχώς, τα αγοράζεις μόνος σου.
Εγώ δεν ήξερα ούτε για την συνταγογράφηση, και πέταξα τα κουτακια. :mad:

Insomniac
04-01-12, 20:37
Οπως και ναχει μικρη η οικονομικη ζημια σε μια τετοια αποφαση με τοσο κοσστος αλλα και τετοια αποτελεσματα.

greg_ts
05-01-12, 02:26
Καλή χρονιά με Υγεία, Αγάπη και Ελπίδα!

Σε λίγο κλείνω 3 εβδομάδες από επέμβαση διόρθωσης της μυωπίας με lasik laser.
Όλα πάνε ρολόι και είμαι πολύ ευχαριστημένος. (όποιος θέλει να μάθει συγκεκριμένες λεπτομέρειες μετά χαράς να του απαντήσω πιο συγκεκριμένα)

Ωστόσο ήρθε η ώρα της επιστροφής χρημάτων από το ταμείο μου (ταμείο Μηχανικών - ΤΣΜΕΔΕ).
Είχε κανείς σας πρόσφατη εμπειρία; Γνωρίζει κάτι σχετικά με το ύψος της επιστροφής και τις σχετικές διαδικασίες;

Από μία πρώτη ματιά στο site του ΤΣΜΕΔΕ δεν είδα κάτι συγκεκριμένο.
...Και η αλήθεια είναι ότι νιώθω πως στις μέρες μας δεν μπορώ να περιμένω και πολλά σε σχέση με επιστροφές χρημάτων....

Insomniac
05-01-12, 07:27
Καλή χρονιά με Υγεία, Αγάπη και Ελπίδα!

Σε λίγο κλείνω 3 εβδομάδες από επέμβαση διόρθωσης της μυωπίας με lasik laser.
Όλα πάνε ρολόι και είμαι πολύ ευχαριστημένος. (όποιος θέλει να μάθει συγκεκριμένες λεπτομέρειες μετά χαράς να του απαντήσω πιο συγκεκριμένα)

Ωστόσο ήρθε η ώρα της επιστροφής χρημάτων από το ταμείο μου (ταμείο Μηχανικών - ΤΣΜΕΔΕ).
Είχε κανείς σας πρόσφατη εμπειρία; Γνωρίζει κάτι σχετικά με το ύψος της επιστροφής και τις σχετικές διαδικασίες;

Από μία πρώτη ματιά στο site του ΤΣΜΕΔΕ δεν είδα κάτι συγκεκριμένο.
...Και η αλήθεια είναι ότι νιώθω πως στις μέρες μας δεν μπορώ να περιμένω και πολλά σε σχέση με επιστροφές χρημάτων....

Ευχαριστα τα νεα...Το τι δινουν τα Ταμεια ειναι θεμα καθε ταμειου.Το δικο μου η ΔΕΗ για πανω απο 5 βαθμους δινει καπου 2000 αλλα για πιο χαμηλους τιποτα.Αυτα με προεγγριση πριν την επεμβαση

nyannaco
05-01-12, 09:02
Εγώ την έκανα πριν οκτώ χρόνια, και από το ΤΣΜΕΔΕ είχα πάρει γύρω στα 200 ευρώ :mad:

greg_ts
05-01-12, 17:10
Ευχαριστώ και τους δυο σας για την άμεση απάντηση!

Στο παρόν thread ο χρήστης mangel είχε γράψει τον Απρίλιο του 2009:


Σήμερα βλέπω καλύτερα!! χεχε! Και είναι μόλις η 5η μέρα μετά την επέμβαση! Δεν έχω κλείσει ΟΥΤΕ εβδομάδα...

Λοιπόν, το συνολικό πακέτο της επέμβασης και για τα δύο μάτια κόστισε 2000 ευρώ. Αυτά πληρώθηκαν ως εξής:
- 60 ευρώ για τον προεγχειρητικό έλεγχο, που πληρώθηκαν πρίν την επέμβαση και μου έκοψαν απόδειξη ως "επίσκεψη σε ιατρό". Για "επίσκεψη σε ιατρό" το ΤΣΜΕΔΕ δίνει πάντα 20 ευρώ ανεξάρτητα με τι πλήρωσες εσύ
- 1940 ευρώ για την επέμβαση και κόπηκε η αντίστοιψη απόδειξη και πλήρωσα μετά την επέμβαση. Από αυτά το ΤΣΜΕΔΕ δίνει 280 ευρώ.

Για τις υπόλοιπες επισκέψεις που θα κάνω για μετεγχειρητική παρακολούθηση (πχ αύριο έχω τέτοιο ραντεβού, για να δει η γιατρός μετά από πέντα μέρες πως πάνε τα πράγματα και να βγάλει τους προστατευτικούς φακούς) δεν θα πληρώσω τίποτα.

Δεν είναι πολλά τα λεφτά (Άρη), αλλά δεν είναι και αμελητέα....

...πολύ φοβάμαι όμως ότι δύο χρόνια μετά και πολλές περικοπές αργότερα το ΤΣΜΕΔΕ δε θα δώσει ούτε αυτά!

Τέσπα....ελπίζω να διαψευσθώ!
Ελπίζω να υπάρχει κάποιος εδώ που να έκανε την εγχείριση μετά τον Απρίλιο του 2009. ;)

cool11
05-01-12, 18:24
Με το θέμα 'λούσιμο' βρε παιδιά, τι γίνεται?
Οι οδηγίες που έλαβα γι αυτό το θέμα δεν ήταν και πολύ ξεκάθαρες.
Μέχρι τώρα κάνω κάτι 'ανορθόδοξα' λουσίματα σε στυλ κομμωτηρίου, αλλά δεν είναι πάντα εύκολο να έχω κάποιον δίπλα μου να με βοηθά σε αυτή την κατάσταση.
Πλεον λίγο με τσούζουν οι σταγόνες του κολλύριου και του τεχνητού δακρύου, οποτε αναρωτιέμαι αν θα ενοχλήσει τυχόν σαπουνάδα που εισχωρήσει στα ματια όταν λουστώ.
Να κάνω κανονικό λούσιμο με σαμπουάν, με κλειστά ματια, ή είναι επικίνδυνο ή οδυνηρό;
Έχουν περάσει τρεις εβδομάδες από την επέμβαση.
(αλήθεια με κλειστά τα ματια άραγε πόση σαπουνάδα περνά εντός;)

Insomniac
05-01-12, 18:28
Με το θέμα 'λούσιμο' βρε παιδιά, τι γίνεται?
Οι οδηγίες που έλαβα γι αυτό το θέμα δεν ήταν και πολύ ξεκάθαρες.
Μέχρι τώρα κάνω κάτι 'ανορθόδοξα' λουσίματα σε στυλ κομμωτηρίου, αλλά δεν είναι πάντα εύκολο να έχω κάποιον δίπλα μου να με βοηθά σε αυτή την κατάσταση.
Πλεον λίγο με τσούζουν οι σταγόνες του κολλύριου και του τεχνητού δακρύου, οποτε αναρωτιέμαι αν θα ενοχλήσει τυχόν σαπουνάδα που εισχωρήσει στα ματια όταν λουστώ.
Να κάνω κανονικό λούσιμο με σαμπουάν, με κλειστά ματια, ή είναι επικίνδυνο ή οδυνηρό;
Έχουν περάσει τρεις εβδομάδες από την επέμβαση.
(αλήθεια με κλειστά τα ματια άραγε πόση σαπουνάδα περνά εντός;)

Εμενα μου ειχαν πει μονο για 15 μερες γιατι νερο της βρυσης κυριως που δεν ξερουμε ποσο καθαρο ειναι να μην ερθει σε επαφη με τα ματια και με ...ελουζε η γυναικα μου.

greg_ts
05-01-12, 19:05
Με το θέμα 'λούσιμο' βρε παιδιά, τι γίνεται?
...

Στη δική μου περίπτωση ο γιατρός ήταν πιο χαλαρός.
Μου έδωσε σαφή οδηγία να μην μπει νερό, ιδρώτας (παίζω βόλλεϋ) στο μάτι και να μην το τρίψω για το διάστημα της μία εβδομάδας (οπότε και με ξαναείδε).

Οπότε για μία εβδομάδα...
αθλητισμός...καπούτ!
λούσιμο...σε στυλ κομμωτηρίου και με πετσέτα στο πρόσωπο (για παν ενδεχόμενο)
αλλιώς γυαλιά κολυμβητηρίου, θαλάσσης και με πολύ προσοχή (και χιούμορ!)
τρίψιμο στα μάτια...ούτε για αστείο!

BTW, τι ασφάλιση έχεις? Πόσα πήρες πίσω από το ταμείο σου (ο καθένας με τον πόνο του! :)) )

Insomniac
05-01-12, 20:18
BTW, τι ασφάλιση έχεις? Πόσα πήρες πίσω από το ταμείο σου (ο καθένας με τον πόνο του! :)) )

Εχω ΔΕΗ ΤΑΥΤΕΚΩ αλαλ επειδη ειχα κατω απο 5 βαθμους δεν πηρα μια.Για πανω απο 5 βαθμους εδιναν τουλαχιστον 2000 ευρω.

Mercyful_Fate_666
06-01-12, 01:19
Νομίζω μετά από 3 εβδομάδες μπορείς πλέον να λουστείς κανονικά. Απλώς πρόσεχε όσο γίνεται να μην μπει νερό/σαπουνάδα στα μάτια. Και εντάξει, λίγο νερό θα μπει, δεν τρέχει και τίποτα. Χρησιμοποιήσε την κοινή λογική! :)

Πως πάει το "κακό" μάτι? Βλέπεις βελτίωση?

cool11
06-01-12, 17:26
Κι εγω λεω να κανω το βημα, και να κανω κανονικο λουσιμο, με κλειστα ματια και με πολυ προσοχη φυσικα.

Το 'κακο ματι' ή δεν έχει βελτίωση ή είναι τοσο μικρη που εγω δεν την καταλαβαινω. Θελω τοσο να πω οτι παει καλυτερα, αλλα ελα που δεν μπορω να το πω;
Ελπιζω να δω βελτιωση το επομενο διαστημα.
Ο γιατρος ηταν καθησυχαστικος στην τελευταια μας συναντηση, αλλα ενω πριν την επεμβαση μιλουσαμε για 'εξαλειψη' ως στοχο, τωρα μιλησε για 'ελαχιστοποιηση'. Τον 'στρογγυλεψε' τον στοχο...
Εν μερει βεβαια το τι θα γινει δεν ειναι και απολυτα στο χερι του, το καταλαβαινω, ειναι και πως αντιδρα το ματι, αλλα ομως θελω να εχω πρακτικοτητα, να βλεπω πολυ καλα.
Και μιλω για κειμενο, σε οθονη ή χαρτί, εκει υπαρχει το σχετικο ζορι, αλλιως στην υπολοιπη ζωη μια χαρα και το απολαμβανω.

Insomniac
06-01-12, 17:48
Κι εγω λεω να κανω το βημα, και να κανω κανονικο λουσιμο, με κλειστα ματια και με πολυ προσοχη φυσικα.

Το 'κακο ματι' ή δεν έχει βελτίωση ή είναι τοσο μικρη που εγω δεν την καταλαβαινω. Θελω τοσο να πω οτι παει καλυτερα, αλλα ελα που δεν μπορω να το πω;
Ελπιζω να δω βελτιωση το επομενο διαστημα.
Ο γιατρος ηταν καθησυχαστικος στην τελευταια μας συναντηση, αλλα ενω πριν την επεμβαση μιλουσαμε για 'εξαλειψη' ως στοχο, τωρα μιλησε για 'ελαχιστοποιηση'. Τον 'στρογγυλεψε' τον στοχο...
Εν μερει βεβαια το τι θα γινει δεν ειναι και απολυτα στο χερι του, το καταλαβαινω, ειναι και πως αντιδρα το ματι, αλλα ομως θελω να εχω πρακτικοτητα, να βλεπω πολυ καλα.
Και μιλω για κειμενο, σε οθονη ή χαρτί, εκει υπαρχει το σχετικο ζορι, αλλιως στην υπολοιπη ζωη μια χαρα και το απολαμβανω.

Ποσους βαθμους ειχες ? Για διορθωτικη επεμβαση μιλησες μαζι του ?

cool11
06-01-12, 20:57
Ποσους βαθμους ειχες ? Για διορθωτικη επεμβαση μιλησες μαζι του ?

Ειχα πολυ μυωπια και στα 2 ματια, 7αρι και 5αρι, καθως και αστυγματισμους επισης και στα 2 ματια.

Περι διορθωτικης μου το ανεφερε μονος του, αλλα μου ειπε οτι δεν πιστευει οτι θα χρειαστει διορθωτικη, πραγμα το οποιο βεβαια θα διαπιστωθει γυρω στο τριμηνο μου ειπε.
Το θεμα ειναι οτι αν παρ'ελπιδα στο τριμηνο δεν βλεπω καλυτερα απο οτι τωρα, η διορθωτικη, ειναι μια λύση;
Εννοω οτι εχω ψαξει τα περι της πρωτης κανονικης επεμβασης, αλλα καθολου περι διορθωτικων (κινδυνοι, αποτυχιες - επιτυχιες κλπ) επεμβασεων, και δεν ξερω τι παιζει με το θεμα.

Insomniac
06-01-12, 21:08
Ειχα πολυ μυωπια και στα 2 ματια, 7αρι και 5αρι, καθως και αστυγματισμους επισης και στα 2 ματια.

Περι διορθωτικης μου το ανεφερε μονος του, αλλα μου ειπε οτι δεν πιστευει οτι θα χρειαστει διορθωτικη, πραγμα το οποιο βεβαια θα διαπιστωθει γυρω στο τριμηνο μου ειπε.
Το θεμα ειναι οτι αν παρ'ελπιδα στο τριμηνο δεν βλεπω καλυτερα απο οτι τωρα, η διορθωτικη, ειναι μια λύση;
Εννοω οτι εχω ψαξει τα περι της πρωτης κανονικης επεμβασης, αλλα καθολου περι διορθωτικων (κινδυνοι, αποτυχιες - επιτυχιες κλπ) επεμβασεων, και δεν ξερω τι παιζει με το θεμα.


Οι 7 και 5 βαθμοι δεν ειναι λιγοι αλλα ειναι απολυτα στα ορια της επεμβασης...Ο γιατρος θα σου πει για την διορθωτικη αν χρειαστει τελικα για τα θετικα και τυχον αρνητικα της.Χωρις να ειμαι ειδικος αν ο κερατοειδης "αντεχει" απο παχος γιατι να εχεις προβλημα ?

mavlok
06-01-12, 23:23
Ειχα πολυ μυωπια και στα 2 ματια, 7αρι και 5αρι, καθως και αστυγματισμους επισης και στα 2 ματια.

Περι διορθωτικης μου το ανεφερε μονος του, αλλα μου ειπε οτι δεν πιστευει οτι θα χρειαστει διορθωτικη, πραγμα το οποιο βεβαια θα διαπιστωθει γυρω στο τριμηνο μου ειπε.
Το θεμα ειναι οτι αν παρ'ελπιδα στο τριμηνο δεν βλεπω καλυτερα απο οτι τωρα, η διορθωτικη, ειναι μια λύση;

Μην αγχώνεσαι, μέρα με τη μέρα κατά τους επόμενους μήνες θα βελτιώνεται σταδιακά η όρασή σου και στο άλλο μάτι.

apd
22-01-12, 00:09
@cool: Τι έγινε τελικά; Είσαι καλύτερα;

Μπήκα κι εγώ στο κλαμπ. Έχω μια βδομαδα που έκανα την επέμβαση, χωρίς πόνο ή άλλα δυσάρεστα. Το μόνο που με αγχώνει είναι ότι υπάρχει ακόμα μια θολούρα, σαν να βλέπω πίσω από ένα τζάμι με δαχτυλιές. Μέρα με τη μέρα βελτιώνεται, αλλά ειδικά τα βράδια η όραση είναι λιγότερο καλή. Προσπαθώ να μην αγχωθώ, αλλά όσο να 'ναι...

Insomniac
22-01-12, 09:06
@cool: Τι έγινε τελικά; Είσαι καλύτερα;

Μπήκα κι εγώ στο κλαμπ. Έχω μια βδομαδα που έκανα την επέμβαση, χωρίς πόνο ή άλλα δυσάρεστα. Το μόνο που με αγχώνει είναι ότι υπάρχει ακόμα μια θολούρα, σαν να βλέπω πίσω από ένα τζάμι με δαχτυλιές. Μέρα με τη μέρα βελτιώνεται, αλλά ειδικά τα βράδια η όραση είναι λιγότερο καλή. Προσπαθώ να μην αγχωθώ, αλλά όσο να 'ναι...

Καλωσηρθες στο club και μην αγχωνεσαι.

cool11
22-01-12, 14:25
Ακομη δεν βλεπω τελεια απο το ενα ματι ρε παιδια.
Αυτο, σε παρατεμενη χρηση διαβασματος, κουραζει καπως.
Δηλαδη, μιλω για διαβασμα μονο, την κανω την δουλεια, αλλα ζοριζομαι λιγο.
Εκλεισα ενα μηνα που εκανα την επεμβαση.
Ευχαριστημενος, διχως αλλα προβληματα.
Αλλα αυτο το θεματακι με απασχολει, το βρισκω μπροστα μου.
Θα δω σε δυο βδομαδες τον γιατρο αλλα δεν μπορω να φανταστω τι θα μου πει.
Ενας φιλος που την εκανε μου ειπε να περιμενω τριμηνο. Αλλα δεν ξερω αν θα πεσει μεσα στις προβλεψεις του(ειχε ιδιο συμπτωμα στο ενα ματι, κουραση στο διαβασμα, αδιορθωτο λιγακι).

Stam.
28-01-12, 01:37
Καλημέρα σε όλους,
σκέπτομαι κι εγώ να κάνω επέμβαση για τη μυωπία. Αφού διάβασα όλες τις σελίδες του φόρουμ, κ ενημερώθηκα σχετικά, και εφόσον έχω κάνει και τη σχετική έρευνα αυτοπροσώπως, θέλω να ρωτήσω αν κάποιος έκανε την επέμβαση με μηχάνημα νέου τύπου, δηλαδή, όχι με μικροκερατόμο αλλά με femtosecond?? To flap δηλαδή κόβεται με λειζερ όχι με μικρολεπίδα. Αν υπάρχει κάποιος να μου δώσει διεύθυνση με πμ και την εμπειρία του.

apd
28-01-12, 10:02
Γιατρός που δεν είχε εξάρτηση από συγκεκριμένα μηχανήματα, μου είπε ότι η κεντρική ιδέα είναι πώς το προτιμούν όταν υπάρχει μικρότερο πάχος κερατοειδούς (επιπλέον, χρεώνεται εξτρά). Σε νορμάλ περιπτώσεις, πάνε με το μηχανικό.

Άλλος γιατρός, που δεν είχε τον εξοπλισμό, μου είπε ότι στη Θεσ/νίκη βιάστηκαν αρκετοί να τον αγοράσουν, αλλά στην Αθήνα ελάχιστοι το απέκτησαν, γιατί τελικά έβγαζε περισσότερα θέματα απ' όσα έλυνε (ιδίως ότι "καίει" στην επιφάνεια, αυτό που προσπαθούν να αποφύγουν σκάβοντας κάτω από το φλαπ με τη LASIC).

Όπως καταλαβαίνεις, το τι θα σου πουν εξαρτάται από τα συμφέροντα καθενός. Το σίγουρο είναι ότι στο μηχανικό μικροκερατόμο (που έτσι κι αλλιώς ελέγχεται ηλεκτρονικά, δεν κόβει 50 νανόμετρα με το χέρι) έχουν απείρως μεγαλύτερη εμπειρία...

Stam.
30-01-12, 00:16
Περίπου τις ίδιες σκέψεις κάνω κι εγώ (σύγκριση μικροκερατόμου-femto), η 2η είναι σχετικά καινούργια διαδικασία, πιθανώς, να πειραματίζονται ακόμα (σίγουρα δεν υπάρχουν αρκετά περιστατικά), αλλά το γνωστό κέντρο στην Κρήτη (όχι το πανεπιστημιακό) τα παρουσιάζει εντελώς διαφορετικά. Μιλώντας με τον υπεύθυνο γιατρό του παραπάνω κέντρου, κατάλαβα (με κάθε επιφύλαξη) ότι υπάρχουν και άλλες παράμετροι που παίζουν ρόλο! Πολυδιαφημίζεται πάντως η "no touch technique". Πιστέυω ότι από ξένα σιτε ενημερώνεσαι καλύτερα όσον αφορά στις λεπτομέρειες και στις συγκρίσεις. Ψάχνω το θέμα εντατικά περίπου ένα 4μηνο, και η αλήθεια είναι ότι αφενός έχω μπερδευτεί, και αφετέρου, έχω προβληματιστεί!! Πασίγνωστος γιατρός στη Γλυφάδα, μου είπε στον προεγχειρητικό έλεγχο, ότι στο ένα μάτι θα παραμείνουν 2 βαθμοί (περίπου/το πολύ) μυωπίας λόγω μορφολογίας ματιού. Αυτό εμένα μου λέει ότι ενδεχομένως κάποια "υπόλοιπα" μπορεί να τα προβλέπουν, αλλά σου λέει μικρό το κακό!! Θεωρούν ίσως, ότι μια επαναληπτική είναι μέσα στο πρόγραμμα!! Δεν μπορώ να ισχυριστώ από την έρευνα που έκανα, ότι έχω τρελλή εμπιστοσύνη σε κάποιο γιατρό! Με "τεντωμένες κεραίες" κατά την διάρκεια της επίσκεψης, πιάνεις πολλά. Παρακολουθώντας όμως το σιτε εδώ, βλέπω ότι υπάρχει γενικότερα εμπιστοσύνη προς το γιατρό που απευθύνεται ο καθένας.

mpetou
30-01-12, 04:29
υπαρχει κανεις που να εχει κανει μονο στο 1 ματι την καθε φορα ?

Και γιατι το λεω αυτο θελω να μου πει την διαφορα στην οραση που ειχε
σε αυτο που ειχε κανει laser και στο αλλο να φορουσε φακο επαφης.

Ετσι ειναι μια σοβαρη συγκριση αν κανεις και στα 2 μαζι χανεις το μετρο συγκρισης
που ειναι ενα μη εγχειρισμενο ματι με ενα εγχειρισμενο.

Εκει ειναι το ζουμι της υποθεσης να μας πει καποιος που το εκανε ετσι τις διαφορες
σε διαφορες συνθηκες φωτισμου απο σκοτεινα μεχρι νταλα ηλιο ...
Ευαισθησια παθαινουνε στην οθονη του υπολογιστη κανουνε ψιλοειδωλα ?

apd
30-01-12, 15:40
@mp Το μέτρο σύγκρισης είναι η όραση που είχες με τα γυαλιά, και να είσαι σίγουρος, δεν την ξεχνάς γρήγορα. Επιπλέον εδώ και αρκετά χρόνια νομίζω ότι δεν κάνουν χωριστά, οπότε και να βρεθούν τα στοιχεία που ζητάς, θα είναι με παλιές τεχνικές. Η φωτοευαισθησία και τα είδωλα είναι δύο από τα "κουσούρια" (επιστημονικά: higher order aberrations, Eκτροπές Aνωτέρας Tάξεως) που μπορεί να σου μείνουν. Άλλες είναι τα "μυγάκια", η άλως και τα "αστράκια". Κάποια απ' όλες εκδηλώνεται σε ποσοστό καθόλου αμελητέο, γύρω στο 15%.

@st Ακριβώς για τον παραπάνω λόγο, εγώ δε θεωρώ καθόλου "ρουτίνας" αυτή την επέμβαση κι αν μπορούσα, θα την είχα αποφύγει. Εντάξει, ωραία είναι και χωρίς τα γυαλιά, αλλά έχω ζήσει μια ζωή μ' αυτά και θα μπορούσα να συνεχίσω. Δε θέλω να σε αποθαρρύνω, αλλά το ρίσκο των EAT και να μη διώξεις και τελείως τη μυωπία δεν ξέρω αν αξίζει. Φυσικά εξαρτάται από τους προσωπικούς λόγους που έχεις για την επέμβαση.

sos
08-02-12, 02:56
Όποιος σκέφτεται κάτι τέτοιο ας ρίξει μια ματιά εδώ πρώτα και μετά ας το ξανασκεφτεί http://epiplokes-lasik.blogspot.com

Insomniac
08-02-12, 08:32
Όποιος σκέφτεται κάτι τέτοιο ας ρίξει μια ματιά εδώ πρώτα και μετά ας το ξανασκεφτεί http://epiplokes-lasik.blogspot.com

Αν διαβασεις τι μπορεις να παθεις απο μια ασπιρινη δεν θα ξαναπαρεις ποτε.

sos
08-02-12, 16:21
Έχεις δίκαιο.. το να εγχειρήσεις τα μάτια σου είναι το ίδιο επικύνδινο με το να πάρεις μια ασπιρίνη και θέλει την ίδια σκέψη πριν προβείς και στα 2..

Insomniac
08-02-12, 17:18
Έχεις δίκαιο.. το να εγχειρήσεις τα μάτια σου είναι το ίδιο επικύνδινο με το να πάρεις μια ασπιρίνη και θέλει την ίδια σκέψη πριν προβείς και στα 2..

Απο μια ασπιρινη και παρομοιο φαρμακο ακομα και να παθανεις κατω απο καποιες συνηθηκες γινεται.
Για αυτο την επομενη φορα που θα εχει πονοκεφαλο σκεψου το καλα.

Το οτι αυτα τα blogs μπορει να ειναι και κατασκευασματα βιομηχανιων που πλητοντε απο επεμβασεις στα ματια το εχει σκεφτει ?

Mercyful_Fate_666
08-02-12, 17:22
Μην αρχισετε πάλι τα ίδια.

sos
08-02-12, 20:14
Όχι το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει.Επειδή την δουλειά που κάνουν οι οφθαλμίατροι την κάνουν πανεύκολα και οι οπτικοί έχοντας 1-2 μηχανήματα και ένα διάγραμμα αριθμών οι οφθαλμίατροι ζημιώνονταν και σκέφτηκαν έναν τρόπο για να πλήξουν τους οπτικούς και να βγάλουν πολλά λεφτά.. βέβαια το ότι έτσι έπληξαν και χιλιάδες ανθρώπους που η ζωή τους καταστράφηκε κυριολεκτικά από αυτές τις εγχειρήσεις-θαύμα(ιδιαίτερα στην αμερική)δεν τους ένοιαξε καθόλου.η πιό σοβαρή επιπλοκή φυσικά είναι αυτή της κατάθλιψης και της αυτοκτονίας εξαιτίας των οπτικών προβλημάτων και της απώλειας όρασης προκαλείται από αυτές τις εγχειρήσεις.αυτά τα blogs δεν τα αμφισβητώ γιατί έχουν αποδείξεις σε όσα γράφουν και ούτε απαιτούν να τα διαβάσει κάποιος με το ζόρι.Είμαι σίγουρος ότι αυτές οι περιττές και επικύνδινες επεμβάσεις σε λίγα χρόνια θα αποτελούν παρελθόν αλλά ανησυχώ για τους ανθρώπους που βιώνουν τις επιπλοκές όσο και για αυτούς που θα τις βιώσουν μακροπρόθεσμα.

cool11
08-02-12, 20:35
'sos', μηπως εισαι ο εκπροσωπος των οπτικων ελλαδας?
Ολοι εχουμε τις αμφιβολιες μας, αλλα μεχρι του να βγαλουμε και 'αχρηστες' τις επεμβασεις, ε νομιζω υπαρχει μια αποσταση!

sos
08-02-12, 20:57
Όχι δεν είμαι εκπρόσωπος κανενός απλά περιγράφω πως έχει η κατάσταση.Οι εγχειρήσεις αυτές δεν είναι άχρηστες είναι κάτι πολύ χειρότερο..είναι επιβλαβής και επιζήμιες για τα μάτια ότι πολυτιμότερο υπάρχει πάνω μας..το θέμα είναι ότι αν κάποιος το έχει βάλει στο μυαλό του να το κάνει δύσκολα θα κάνει πίσω ότι και να ακούσει..

cool11
08-02-12, 21:42
Για να καταλαβω(αν δεν τρολλαρεις...), οταν τοσος κοσμος (η πλειοψηφια δηλαδη), την εχει κανει και ειναι μια χαρα, που ειναι το προβλημα? Που ειναι 'επιζημιες' και που ειναι 'επικινδυνες' ???

sos
08-02-12, 22:09
Αν δεν βαριέσαι μπορείς να κάτσεις να διαβάσεις μερικά χρήσιμα sites οπως:
http://epiplokes-lasik.blogspot.com/
http://www.lasikcomplications.com/
Το ότι κάποιος λέει ότι είναι μια χαρά δεν σημαίνει ότι είναι κιόλας.Διαφορετικές αντοχές ανοχές και μυαλό έχει ο καθένας μας.Προσεξέ το αυτό.

cool11
08-02-12, 22:32
[QUOTE=sos;4549489
Το ότι κάποιος λέει ότι είναι μια χαρά δεν σημαίνει ότι είναι κιόλας.Προσεξέ το αυτό.[/QUOTE]

Σε λιγο θα μας πεις οτι 'αυθυποβαλλόμαστε' κιόλας, οτι ειμαστε υγιεις! :down:

sos
08-02-12, 22:41
οκ αφου λένε όλοι ότι είναι μια χαρά κάντο και εσύ.Αν πάθεις καμία αποκόλληση ή καμία ecstasia όμως μετά θα είναι αργά.

cool11
08-02-12, 23:27
Ξερω πολλους που την εκαναν, και μαλιστα εδω και πολλα χρονια. Αν ηταν να παθαινουν αποκολησεις ετσι για πλακα, να σαι σιγουρος δεν θα την εκανε κανενας. Δεν παει κανεις να παιξει με τα ματια του, για οποιοδηποτε λογο.

Mercyful_Fate_666
08-02-12, 23:59
οκ αφου λένε όλοι ότι είναι μια χαρά κάντο και εσύ.Αν πάθεις καμία αποκόλληση ή καμία ecstasia όμως μετά θα είναι αργά.

Σιγά μην τον φάει και ο Γκοντζίλλα.

Να σοβαρεύτουμε λιγακι λέω εγώ, και να μην πανικοβάλλουμε τον κόσμο άδικα με μπλογκς και sites αμφίβολης προέλευσης. ΥΠάρχουν και επίσημες αναφορές και στατιστικά, από αναγνωρισμένους οργανισμούς, για όποιον θέλει να δει επιπλοκές και ποσοστά αποτυχίας. ;)

sos
09-02-12, 00:48
Συγνώμη αλλά έχεις μαύρα μεσάνυχτα.. ένα μυωπικό μάτι έχει έτσι κι αλλιώς πολλές περισσότερες πιθανότητες από ένα φυσιολογικό για αποκόλληση.αυτή η πιθανότητα αυξάνεται όσο μεγαλύτερη μυωπία έχει κάποιος.με την εγχείρηση αυτή το αρχικό πρόβλημα της μυωπίας που είναι στο σχήμα του βολβού δεν διορθώνεται αλλά στην πραγματικότητα προσθέτει και ένα άλλο πρόβλημα, αδυνατίζοντας τον κερατοειδή που κανονικά είναι από τα πιο απροβλημάτιστα τμήματα του ματιού.επίσης η ίδια η διαδικασία της εγχείρησης ταλαιπωρεί το μάτι, προκαλώντας περαιτέρω αύξηση των πιθανοτήτων για αποκόλληση.Ακριβώς για αυτόν τον λόγο αρκετοί μετά από αυτές τις εγχειρήσεις έχουν μυοψίες... κοινώς μυγάκια που είναι το πρώτο σημάδι αποκόλλησης.

Η ικανοποίηση των ασθενών μετά από LASIK, όπως μετράται από αδόκιμων ερευνών ή ερωτηματολογίων, δεν είναι ούτε επιστημονική ούτε ένας αξιόπιστος δείκτης της ασφάλειας ή της αποτελεσματικότητας της LASIK.Οι χειρουργοί αναφέρουν υψηλό βαθμός ικανοποίησης των ασθενών, ακόμη και σε περιπτώσεις με φτωχή νυχτερινή όραση,μυγάκια στα μάτια,εξουθενωτικές εκτροπές από φωτεινές πηγές και δεν τις βλέπουν απειλητικές επιπλοκές.
• «Είκοσι τέσσερα τοις εκατό των ασθενών ανέφεραν έντονο φως και τα προβλήματα νυχτερινής όρασης μετά την επέμβαση." O'Doherty Μ, Μ O'Keeffe, Kelleher Γ. Πέντε χρόνια παρακολούθησης των λέιζερ σε κερατοειδούς επί τόπου για όλα τα επίπεδα της μυωπίας. Br J Ophthalmol 2006;90:20 -3. Br J Ophthalmol 2006? 90:20 -3.
• "Συνολικά, 30,0% των ατόμων ανέφεραν ότι αντιμετώπισαν φωτοστέφανα, 27,2% ανέφεραν έντονο φως, και 24,5% ανέφεραν αστρικές εκρήξεις." Bailey MD, Μίτσελ GL, Dhaliwal DK, et al. Patient satisfaction and visual symptoms after laser in situ keratomileusis. Ophthalmology 2003;110:1371- 8. Η ικανοποίηση των ασθενών και οπτικά συμπτώματα μετά από λέιζερ in situ κερατοειδούς Οφθαλμολογίας 2003? 110:1371 - 8..
• «Συνήθως τα συμπτώματα που αναφέρθηκαν περιλαμβάνουν πόνο στα μάτια σε 43 ασθενείς (44,3%), δακρύρροια σε 20 (20,8%), κνησμό σε 38 (39,6%), μέτρια ξηρότητα ή χειρότερη σε 28 (20,8%)." Schmidt GW, Γιούν Μ , McGwin G, et al. Evaluation of the relationship between ablation diameter, pupil size, and visual function with vision-specific quality-of-life measures after laser in situ keratomileusis. Arch Ophthalmol 2007;125:1037-42. Αξιολόγηση της σχέσης μεταξύ της διαμέτρου εκτομής, το μέγεθος της κόρης, και την οπτική λειτουργία ειδικά με την όραση ποιότητας ζωής των μέτρων μετά το λέιζερ in situ κερατοειδούς Αψίδα Ophthalmol 2007?. 125:1037-42.
• «νυχτερινής όρασης ήταν χειρότερη ή πολύ χειρότερη από ό, τι πριν από την επέμβαση κατά 33,8% των ασθενών .... Μετά την επέμβαση, το 40,9% των ασθενών ανέφεραν αντιμετωπίζουν περισσότερες δυσκολίες με τη νυχτερινή οδήγηση από ό, τι πριν από την επέμβαση." Tahzib NG, Bootsma SJ, Eggink FA, Nabar Nabar VA VA , Nuijts RM. , RM Nuijts. Functional outcomes and patient satisfaction after laser in situ keratomileusis for correction of myopia. J Cataract Refract Surg . Λειτουργικά αποτελέσματα και την ικανοποίηση των ασθενών μετά από λέιζερ in situ κερατοειδούς για διόρθωση της μυωπίας. J Καταρράκτης διαθλούν Surg. 2005 Oct;31(10):1943-51. Οκτώβριος 2005? 31 (10) :1943-51.
• «Είκοσι-εννέα τοις εκατό ανέφεραν μειωμένη σαφήνεια νυχτερινής όρασης μετά από LASIK και 27% περισσότερη ξηροφθαλμία μετά από LASIK." CLAO Ι. Απρίλιος 2001? 27 (2) :84-8. Patient satisfaction after LASIK for myopia. Η ικανοποίηση των ασθενών μετά από LASIK για μυωπία. Miller AE, McCulley JP, Bowman RW, Cavanagh HD, Wang XH. Μίλερ ΑΕ, JP McCulley, Μπόουμαν RW, HD Cavanagh, ο Wang XH.
Μια έρευνα από τις εκθέσεις των καταναλωτών διαπίστωσε ότι το 53% των ασθενών με λέιζερ χειρουργική επέμβαση ματιών βιώνουν τουλάχιστον μία ανεπιθύμητη ενέργεια και 22% εξακολουθούν να έχουν προβλήματα έξι μήνες μετά την επέμβαση
"Τα αποτελέσματα αυτά δείχνουν ότι παρόλο που τα διαθλαστικά αποτελέσματα μετά από LASIK είναι σχετικά καλά σε σύντομο χρονικό διάστημα, έχουν την τάση να μειώνονται δραματικά με την πάροδο του χρόνου». (Zalentein et al, 2009)
"Πράγματι, τα μακροπρόθεσμα προβλήματα που δημιουργούνται από διαθλαστική χειρουργική με λέιζερ δεν είναι ακόμη ένα σημαντικό θέμα, αλλά σύντομα θα είναι». (Mantry και Shah, 2005)
Δρ Edward Boshnick: «Με την πάροδο των ετών είχα την ατυχία να εξετάσω εκατοντάδες ασθενείς που έχουν χάσει το όραμα της ποιότητας και υπέστη σοβαρή κατάθλιψη ως αποτέλεσμα της χειρουργική επέμβασης LASIK.Δύο από αυτούς τους ασθενείς ήταν τόσο απογοητευμένοι από την μετεγχειρητική απώλεια της όρασης τους που προσπάθησαν να αυτοκτονήσουν.Στην πραγματικότητα, υπάρχουν αρκετές καταγεγραμμένες περιπτώσεις μετα-LASIK αυτοκτονίες. "

@ ADSLgr.com All rights reserved.