PDA

Επιστροφή στο Forum : Διορθωση μυωπιας με laser



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25

mavlok
09-02-12, 03:19
Έλεος πια με την κινδυνολογία. Ακραία παραδείγματα (πόσο μάλλον με ιστορικό/συνθήκες που δεν γνωρίζουμε) μπορούν να βρεθούν παντού. Έλεος.

nyannaco
09-02-12, 09:43
Ρε sos γιατί μου το έκανες αυτό; Εγώ νόμιζα ότι είμαι μαι χαρά, και τώρα πάω να αυτοκτονήσω :(

apd
09-02-12, 11:11
Τέτοια blogs υπάρχουν πολλά και μάλιστα κάποια είναι αυτούσια μετάφραση αμερικάνικων. 1. Το ερώτημα είναι γιατί δε φαίνεται ποιοι είναι από πίσω; 2. Με "out of context" παραθέματα μπορώ κι εγώ να βγάλω όποιο συμπέρασμα θέλω. 3. Στο Αμέρικα που η δικομανία πάει σύννεφο, γιατί απ' όλα τα χρόνια της LASIΚ είναι μόνο ~150 οι προσφυγές στο FDA? 4. Το σχολίασα ήδη ότι ~15% μένει με κάποια εκτροπή ανώτερης τάξης. Εδώ απλώς το ανεβάζει στο 22% και προθέτει εκτασία και αποκόλληση, χωρίς να αναφέρει έρευνες και ποσοστά.
Μερικά σχόλια:

• «24% των ασθενών ανέφεραν έντονο φως και τα προβλήματα νυχτερινής όρασης μετά την επέμβαση."
Προφανώς εννοεί φωτοφοβία;
Και:
• "Συνολικά, 30,0% των ατόμων ανέφεραν ότι αντιμετώπισαν φωτοστέφανα, 27,2% ανέφεραν έντονο φως, και 24,5% ανέφεραν αστρικές εκρήξεις."
• «Συνήθως τα συμπτώματα που αναφέρθηκαν περιλαμβάνουν πόνο στα μάτια σε 43 ασθενείς (44,3%), δακρύρροια σε 20 (20,8%), κνησμό σε 38 (39,6%), μέτρια ξηρότητα ή χειρότερη σε 28 (20,8%)."
Για όλα τα παραπάνω δε δηλώνεται: Πότε; Τη μέρα μετά την επέμβαση; 6 μήνες μετά; Ένα χρόνο μετά;

• «νυχτερινής όρασης ήταν χειρότερη ή πολύ χειρότερη από ό, τι πριν από την επέμβαση κατά 33,8% των ασθενών .... Μετά την επέμβαση, το 40,9% των ασθενών ανέφεραν αντιμετωπίζουν περισσότερες δυσκολίες με τη νυχτερινή οδήγηση από ό, τι πριν από την επέμβαση."
• «29% ανέφεραν μειωμένη σαφήνεια νυχτερινής όρασης μετά από LASIK και 27% περισσότερη ξηροφθαλμία μετά από LASIK."
Στη μία έρευνα 41%, στην άλλη 29% για το ίδιο πράγμα. Και πουθενά δεν αναφέρεται το σύνολο των ερωτώμενων.

Μια έρευνα από τις εκθέσεις των καταναλωτών διαπίστωσε ότι το 53% των ασθενών με λέιζερ χειρουργική επέμβαση ματιών βιώνουν τουλάχιστον μία ανεπιθύμητη ενέργεια και 22% εξακολουθούν να έχουν προβλήματα έξι μήνες μετά την επέμβασηΕνώ στα προηγ. μας δίνει κάποια πηγή, εδώ έχει απλώς "Μια έρευνα". Τες παν, το νούμερο είναι κοντά στο 15% που λέγαμε, οπότε ας το δεχτούμε. 22% με μία ανεπιθύμητη ενέργεια. Δεκτό, ένας πραγματικά καλός λόγος για να το ξανασκεφτεί κανείς.

"Τα αποτελέσματα αυτά δείχνουν ότι παρόλο που τα διαθλαστικά αποτελέσματα μετά από LASIK είναι σχετικά καλά σε σύντομο χρονικό διάστημα, έχουν την τάση να μειώνονται δραματικά με την πάροδο του χρόνου».
Δηλαδή η μυωπία επανέρχεται; Θα ήθελα πραγματικά να δω αυτή τη μελέτη. Έχεις κάποιο link στο jstor ή αλλού;

"Πράγματι, τα μακροπρόθεσμα προβλήματα που δημιουργούνται από διαθλαστική χειρουργική με λέιζερ δεν είναι ακόμη ένα σημαντικό θέμα, αλλά σύντομα θα είναι». (Mantry και Shah, 2005)
Δηλαδή;

Και φτάνουμε στο καλύτερο τρομολαγνικό:
Δρ Edward Boshnick: «Με την πάροδο των ετών είχα την ατυχία να εξετάσω εκατοντάδες ασθενείς που έχουν χάσει το όραμα της ποιότητας και υπέστη σοβαρή κατάθλιψη ως αποτέλεσμα της χειρουργική επέμβασης LASIK.Δύο από αυτούς τους ασθενείς ήταν τόσο απογοητευμένοι από την μετεγχειρητική απώλεια της όρασης τους που προσπάθησαν να αυτοκτονήσουν.Στην πραγματικότητα, υπάρχουν αρκετές καταγεγραμμένες περιπτώσεις μετα-LASIK αυτοκτονίες. "[/QUOTE]
Λίγο ψάξιμο δείχνει ότι, κατ΄αρχήν, ο δρ ΕΒ είναι οπτικός και όχι οφθαλμίατρος. Επίσης εργάζεται ως ιδιώτης (όχι σε κλινική), και φαίνεται να έχει διακριθεί μάλλον ως ακτιβιστής κατά της χειρουργικής επέμβασης και όχι ως "επιστήμων".
Στο αριθμητικό μέρος, πόσες εκατοντάδες; Ας το μεσιάσουμε στις 5. Δύο στους 500 (1 στους χίλιους) είχε πραγματικά μεγάλο πρόβλημα, κατά τη δήλωσή του. Μόνο που πέρα από την τρομοκρατία δεν παρέχει άλλες πληροφορίες.

Συνοψίζοντας, με βάση αυτά τα στοιχεία (που μάλλον τείνουν να κάνουν την τρίχα τριχιά) 22% μένουν με κάποια μικρoενόχληση και 1 στους χίλιους με δραματικό πρόβλημα. Αυτά είναι τα νούμερα που έχει να σταθμίσει κανείς από το ποστ σου.
Προσωπικά έχω δει και μελέτες που μιλούν για 1-1,5% με δραματικό πρόβλημα. Συνήθως πρόκειται για εκτασία ή για έκκεντρη σμίλευση. Σε ελληνικά φόρουμε συναντάς ανθρώπους που έχουν τραγικές επιπτώσεις από την επέμβαση. Αλλά, κατά τη γνώμη μου, η τρομοκρατία δε νομίζω ότι βοηθά στη λήψη ψύχραιμων αποφάσεων. Τα στοιχεία υπάρχουν και βρίσκονται, μπορεί κανείς να τα μετράει με βάση τις δικές του απαιτήσεις - και να παίρνει τα ρίσκα του με βάση αυτό που θεωρεί ο ίδιος όφελος...

apd
09-02-12, 16:05
Έλεος πια με την κινδυνολογία. Ακραία παραδείγματα (πόσο μάλλον με ιστορικό/συνθήκες που δεν γνωρίζουμε) μπορούν να βρεθούν παντού. Έλεος.

ΒΤW, μόλις πρόσεξα ότι ο φίλος με το κραυγαλέο SOS γράφτηκε μόλις χτες στο φόρουμ, προφανώς για να ποστάρει αυτό και μόνο το μήνυμα. Να μη γίνω καχύποπτος, αλλά μήπως ας πούμε έχει κατάστημα οπτικών; :whistle:

sos
09-02-12, 19:40
Λοιπόν apd επειδή σε κόβω για έξυπνο άνθρωπο θα έπρεπε να καταλάβεις ότι δεν είμαι οπτικός αλλά είμαι παθών αυτης της εγχείρησης έκτρωμα.. μακάρι να ήμουν οπτικός και να είχα αποφύγει αυτό το μοιραίο λάθος όμως δυστυχώς για εμένα δεν είναι έτσι.Τώρα όσον αφορά την κινδυνολογία αν ψαχτείς καλύτερα στο google με μετάφραση απο σελίδες του εξωτερικού θα διαπιστώσεις ότι γίνεται ο χαμός σε foroums kai blogs από ανθρώπους που έχουν πληγεί σοβαρά.αν για σένα είναι μικροπρόβλημα οι εκτροπές της ανώτερης τάξης για κάποιους άλλους πιθανότατα να μην είναι.Τώρα όσον αφορά τις απορίες σου στα κομμάτια που έκανα copy paste εγώ απλά σύλλεξα τα πιό σημαντικά.οι ερωτήσεις στις απαντήσεις που έθεσες υπάρχουν και μάλιστα σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό και ακρίβεια από όση νομίζεις.Επιπλέον σίγουρα η εικόνα των οπτικών σε όσους επλήγησαν από αυτές τις εγχειρήσεις-ρουτίνας-αυτοκτονίας σίγουρα ανεβαίνει και είναι απολύτως λογικό.αν δεν βαριέσαι μπορείς να μελετήσεις διεξοδικά κάποια απο αυτά τα site και να βγαλεις τα δικά σου συμπεράσματα για το κατα πόσο είναι υπερβολικά ή αναληθή. στην δική μου περίπτωση ακουμπάνε στο 100%.ακόμα και το 1% με δραματικά προβλήματα όπως ανάφερες δεν είναι καθόλου μικρό ποσοστό αλλά μην ξεχνάς ότι τα μακροχρόνια προβλήματα θα είναι κάτι που θα μας απασχολήσει περισσότερο στο μέλλον.προσωπικά έχω βρει ανθρώπους που εμφάνισαν επιπλοκές ακόμα και 7 χρόνια μετά.αν δεν έχεις κάνει αυτήν την εγχείρηση θα σε συμβούλευα να μην σνομπάρεις τέτοια site γιατί από τρελό και απο μικρό μαθαίνεις την αλήθεια.αν πάλι την έχεις κάνει εύχομαι να μην βιώνεις εξουθενωτικές επιπλοκές και να μην τις βιώσεις ούτε μελλοντικά
http://epiplokes-lasik.blogspot.com/
http://www.lasikcomplications.com/
Τέλος αν μελετήσεις διεξοδικά το θέμα από όλες τις πλευρές θα διαπιστώσεις ότι υπάρχουν και πολλοί οφθαλμίατροι που διαφωνούν.
*Δεν είναι 150 όσοι έχουν προσφύγει στο FDA είναι 500 και συνεχώς αυξάνονται.Αυτό βέβαια δεν δείχνει τίποτα γιατί και εγώ αντιμετωπίζω εξουθενωτικά προβλήματα αλλά δεν μπόρεσα να συμπληρώσω την φόρμουλα καταγγελίας οπότε το άφησα.Πολλοί επίσης είτε δεν έχουν την δυνατότητα είτε δεν θέλουν να ξανασχοληθούν με οτιδήποτε έχει σχέση με αυτό είτε απλά δεν γνωρίζουν την ύπαρξη του FDA.Είχα μιλήσει με έναν οφθαλμίατρο από την florida που φυσικά είναι κατα και μου είπε ότι πάνω από 500.000 άνθρωποι στην Αμερική αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα και ότι στο μέλλον αυτό θα πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις.Παρολαυτά εγώ δεν πρότεινα σε κανέναν να μην κάνει εμένα με συμφέρει να αυξηθεί ο αριθμός όσων θα έχουν επιπλοκές μπας και βρεθεί κάποια λύση.

nyannaco
09-02-12, 19:48
Παρολαυτά εγώ δεν πρότεινα σε κανέναν να μην κάνει εμένα με συμφέρει να αυξηθεί ο αριθμός όσων θα έχουν επιπλοκές μπας και βρεθεί κάποια λύση.Συγχαρητήρια! Από την αρχή διαφαινόταν ότι πασχίζεις για το καλό των συνανθρώπων σου, τώρα πια δεν νομίζω ότι μένει καμία αμφιβολία.

BlindG
09-02-12, 19:56
Hρεμία παρακαλώ.
Μην το γυρίζετε σε προσωπικούς χαρακτηρισμούς.

Mercyful_Fate_666
09-02-12, 20:04
Λοιπόν apd επειδή σε κόβω για έξυπνο άνθρωπο θα έπρεπε να καταλάβεις ότι δεν είμαι οπτικός αλλά είμαι παθών αυτης της εγχείρησης έκτρωμα.. μακάρι να ήμουν οπτικός και να είχα αποφύγει αυτό το μοιραίο λάθος όμως δυστυχώς για εμένα δεν είναι έτσι.

Πάντως είναι περίεργο ρε παιδί μου, αντί να μας πεις την περίπτωσή σου και τι προβλήματα αντιμετοπίζεις εσύ ο ίδιος, κάθεσαι και μας αραδιάζεις copy/paste κείμενα από μπλογκς και αμφίβολες μελέτες. Πες μας τι επέμβαση έκανες, πότε, και τι επιπλοκές είχες/έχεις. Μίλησέ μας εμπειρικά όμως, όχι βιβλιογραφικά. :rtfm:

sos
09-02-12, 20:54
Εγώ είχα υποβληθεί σε prk πριν 7 μήνες περίπου.μετά από 10 μέρες άρχισα να βλέπω μυγάκια τα οποία με κάνουν να υποφέρω ως σήμερα.τους πρώτους 2 μήνες η όραση μου ήταν σχετικά καλή κοντά στο 10/10 χωρίς καλή ευκρίνεια βέβαια.η βραδυνή μου όραση και η ενόχληση από τα φώτα υπήρχε αλλά ήταν ανεκτή.μετά από τους 2 μήνες όμως αντί να δω βελτίωση όπως περίμενα άρχισα να βλέπω σταδιακή επιδείνωση.αυτή τη στιγμή βλέπω 7/10 χωρίς καλή ευκρίνεια, η νυχτερινή όραση είναι σχεδόν ανύπαρκτη και τα φώτα όλα φαίνονται ακτινωτά με τεράστιες ακτίνες σαν ακόντια.επιπλέον έχω μια μόνιμη σκιά στην αριστερή πλευρα του αριστερού μου ματιού.εδώ μιλάμε για απώλεια όρασης που δεν διορθώνεται με γυαλιά γιατί δεν είναι διαθλαστικό το πρόβλημα μου πλέον.πριν την εγχείρηση με τα γυαλιά έβλεπα 12/10 ίσως και παραπάνω με πολύ καλή ποιότητα.τώρα χάλια ζωή χάρη στην prk

Mercyful_Fate_666
09-02-12, 21:25
Λυπάμαι πολύ που το ακούω αυτό.

Ο οφθαλμίατρος που σε χειρούργησε τι λέει επ' αυτού?

sos
09-02-12, 21:52
Μετά από μια έντονη συζήτηση που είχαμε έφτασε στο σημείο να μου πεί ότι υπέγραψα και ότι δεν μπορώ να διεκδικήσω κάτι νομικά.Ότι αυτά μπορούν να συμβούν σε οποιαδήποτε εγχείρηση και ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχασαν τα μάτια τους μετά απο μόλυνση από τους φακούς επαφής και άλλοι που τους έχουν σπάσει τα γυαλιά και μπήκαν μέσα στα μάτια τους.Κατόπιν φυσικά επισκεύτηκα και άλλους γιατρούς κάποιοι εκ των οποίων θεώρησαν ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των προβληματών μου έχει σχέση με τον 1 βαθμό υπερμετρωπίας που έμφανισα μετά καθώς έγινε υπερδιόρθωση πράγμα που δεν ισχύει φυσικά, ότι οι εξουθενωτικές εκτροπές από τα φώτα που βιώνω θα πάνε καλύτερα.. ούτε αυτό ισχύει καθώς μόνο επιδείνωση έχω δεί και τέλος ότι τα μυγάκια δεν έχουν σχέση με την εγχείρηση αλλά εντελώς συμπτωματικά συνέβησαν την ίδια στιγμή.ούτε αυτό ισχύει.Για όλους τους λόγους αυτούς θεωρώ πως στην πραγματικότητα οι οφθαλμίατροι έχουν μαύρα μεσάνυχτα και ρίχνουν στάχτυ στα μάτια του κόσμου.

apd
09-02-12, 23:50
Λυπάμαι αν όντως έχεις αυτά τα προβλήματα. Φαίνεται πως ανήκεις σ' εκείνους που δε θα έπρεπε να υποβληθούν στην επέμβαση και/ή διάλεξες λάθος γιατρό. Την PRK τη διάλεξες εσύ ή αυτός; Συνήθως την προτείνουν όταν είναι πιο λεπτός ο κερατοειδής, ίσως εσύ να ήσουν οριακή περίπτωση και να έπρεπε να σε αποτρέψει τελείως.

Δυστυχώς, περιπτώσεις σαν τη δική σου δείχνουν ότι δεν είναι επέμβαση ρουτίνας. Από τη στιγμή που παίζουμε με τις πιθανότητες, είναι λαχείο. Τα ίδια πάνω κάτω έλεγα και στο #885. Από κει και πέρα, όμως, δεν είναι άσπρο-μαύρο, καθένας παίρνει τα ρίσκα του ανάλογα με τις ανάγκες του.

Mercyful_Fate_666
10-02-12, 01:35
Μετά από μια έντονη συζήτηση που είχαμε έφτασε στο σημείο να μου πεί ότι υπέγραψα και ότι δεν μπορώ να διεκδικήσω κάτι νομικά.Ότι αυτά μπορούν να συμβούν σε οποιαδήποτε εγχείρηση και ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχασαν τα μάτια τους μετά απο μόλυνση από τους φακούς επαφής και άλλοι που τους έχουν σπάσει τα γυαλιά και μπήκαν μέσα στα μάτια τους.Κατόπιν φυσικά επισκεύτηκα και άλλους γιατρούς κάποιοι εκ των οποίων θεώρησαν ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των προβληματών μου έχει σχέση με τον 1 βαθμό υπερμετρωπίας που έμφανισα μετά καθώς έγινε υπερδιόρθωση πράγμα που δεν ισχύει φυσικά, ότι οι εξουθενωτικές εκτροπές από τα φώτα που βιώνω θα πάνε καλύτερα.. ούτε αυτό ισχύει καθώς μόνο επιδείνωση έχω δεί και τέλος ότι τα μυγάκια δεν έχουν σχέση με την εγχείρηση αλλά εντελώς συμπτωματικά συνέβησαν την ίδια στιγμή.ούτε αυτό ισχύει.Για όλους τους λόγους αυτούς θεωρώ πως στην πραγματικότητα οι οφθαλμίατροι έχουν μαύρα μεσάνυχτα και ρίχνουν στάχτυ στα μάτια του κόσμου.

Στην δική μου επέμβαση δεν με είχαν βάλει να υπογράψω πουθενά πάντως. :hmm:
Το χαρτί που υπέγραψες τι έλεγε? Με δικηγόρο έχεις μιλήσει?

Stam.
10-02-12, 02:15
Προς SOS

Θα μπορούσες να αναφέρεις πόσους βαθμούς και τι διαθλαστικό πρόβλημα είχες? Επίσης, η συνολική υγεία σου είναι καλή ή αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα? (αν θέλεις φυσικά)

Προσωπικά, βρίσκομαι στη διαδικασία να κάνω την επέμβαση, το έχω ψάξει αρκετά και
απ΄ότι καταλαβαίνω οι περισσότεροι που προχωρούν σε λειζερ είναι ενημερωμένοι από στοιχειωδώς έως ενδελεχώς! Αυτά που αναφέρεις, λίγο πολύ τα γνωρίζουμε όλοι ψάχνοντας τα sites. Εννοώ ότι δεν χρειαζόταν ο πρόλογος του "σωτήρα" για να αναφέρεις το δικό σου πρόβλημα.

Οι οφθαλμοίατροι πάντως, δεν έχουν μαύρα μεσάνυχτα στο θέμα της πρόβλεψης τουλάχιστον.Σίγουρα δεν ξέρουν την αντίδραση του οργανισμού.

Χθες σε οφθαλμολογικό κέντρο που έκανα προεγχειρητικό (3ος) μου έκανε τέτοια ανάλυση ο γιατρός στο θέμα της λασικ κ της prk (και η βοηθός του πρωτύτερα η οποία δεν ξέρω αν είναι οφθ/τρος ή οπτ/τρης) που έμεινα "άφωνη". Όντως αναφέρθηκε σε προβλήματα που μπορεί να υπάρξουν μετά (κ από χρόνια ίσως), αλλά, αυτό φαίνεται από ιδιαιτερότητες του κερατοειδούς στον προεγχειρητικό! Όπως στην δική μου περίπτωση! Αλλά, άλλοι δεν λένε τίποτα!! το αντίθετο μάλιστα..τα βρίσκουν όλα τέλεια.

Δεν είναι μόνο το πάχος του κερατοειδούς που παίζει σημαντικό ρόλο (σε μένα 580) αλλά και το κάτω μέρος του κερατοειδούς απ΄ότι μου είπε (σε μένα φαίνεται ευαίσθητο κ μπορεί να βγάλει κάποιο πρόβλημα στο μέλλον μπορεί και όχι).

Πάντως, οι ευχαριστημένοι από τέτοιες επεμβάσεις είναι πράγματι πολλοί αλλά το ρίσκο υπάρχει καθώς κ το δέλεαρ του να ξεφορτωθείς τα γυαλιά μια για πάντα (δεν είναι κ λίγο).

........Auto merged post: Stam. πρόσθεσε 7 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Στην δική μου επέμβαση δεν με είχαν βάλει να υπογράψω πουθενά πάντως. :hmm:
Το χαρτί που υπέγραψες τι έλεγε? Με δικηγόρο έχεις μιλήσει?

Αν επιτρέπεται στο Χρον. την έκανες? (κάτι είχα δει σε προηγούμενα ποστ δεν είμαι σίγουρη)

Mercyful_Fate_666
10-02-12, 10:14
Αν επιτρέπεται στο Χρον. την έκανες? (κάτι είχα δει σε προηγούμενα ποστ δεν είμαι σίγουρη)

Ναι εκεί την έκανα.

mpetou
10-02-12, 14:57
καθηγητης στο πκ απο τους 1ους που εφερε την μεθοδο στην ελλαδα και την ξερει οσο κανεις αλλος η κορη του εχει 7 βαθμους εχει περασει τα 25 και δεν της εχει κανει ...
Ενω εκανε δωρεαν σε καποιους φοιτητες της ιατρικης σχολης

Αυτο κατα την γνωμη μου λεει πολλα... οτι ασφαλεια δεν υπαρχει 100% και οτι παιζουνε διαφορες επιπλοκες που δεν τις λενε
για να παρουνε το διχιλιαρο για να ξεχρεωσουνε την επενδυση των μηχανηματων..

Mercyful_Fate_666
10-02-12, 15:08
καθηγητης στο πκ απο τους 1ους που εφερε την μεθοδο στην ελλαδα και την ξερει οσο κανεις αλλος η κορη του εχει 7 βαθμους εχει περασει τα 25 και δεν της εχει κανει ...
Ενω εκανε δωρεαν σε καποιους φοιτητες της ιατρικης σχολης

Αυτο κατα την γνωμη μου λεει πολλα...
Κατά τη γνώμη μου δεν λέει απολύτως τίποτα. :nono:

apd
10-02-12, 15:19
καθηγητης στο πκ απο τους 1ους που εφερε την μεθοδο στην ελλαδα και την ξερει οσο κανεις αλλος η κορη του εχει 7 βαθμους εχει περασει τα 25 και δεν της εχει κανει ...
Ενω εκανε δωρεαν σε καποιους φοιτητες της ιατρικης σχολης
Το πιο απλό που θα μπορούσε να σου απαντήσει είναι ότι η μυωπία της συνεχίζει να αυξάνεται, ενώ για να κάνεις επέμβαση πρέπει να είναι 2 χρόνια σταθερή. Επιπλέον υπάρχουν κι άλλοι λόγοι, κανονικά 1 στους 5 δεν επιδέχεται την επέμβαση (άλλο τι μπορεί να σου πει ένας λιγούρης γιατρός).




Αυτο κατα την γνωμη μου λεει πολλα... οτι ασφαλεια δεν υπαρχει 100%
Εδώ ποιος μίλησε για 100%; Δες πιο πριν.



και οτι παιζουνε διαφορες επιπλοκες που δεν τις λενε για να παρουνε το διχιλιαρο για να ξεχρεωσουνε την επενδυση των μηχανηματων..
Θανάσιμες επιπλοκές μπορεί να έχει και η λιποαναρρόφηση, μια άλλη "κοσμητική" επέμβαση. Είναι στο χέρι σου να μην την κάνεις ή να διαλέξεις κάποιον που σε πείθει. Αν εσύ επιλέξεις να πας σε κάποιον σκιτζή, δε φταίει η μέθοδος...

sos
10-02-12, 15:31
Είχα μυωπία 3,75 και στα 2 μάτια.Η συνολική μου υγεία είναι καλή αλλά τι να το κάνεις τώρα.Έχω την εντύπωση ότι ο προεγχειρητικός έλεγχος δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο όσο η αντίδραση του οργανισμού μετά.Θυμάμαι πριν 3 χρόνια είχα ρωτήσει έναν οφθαλμίατρο και μου είχε πεί δεν είναι τίποτα θα στο κάνω και σε 5 λεπτά θα φύγεις.Ένας φίλος μου μετά από όσα έπαθα ρώτησε οφθαλμίατρο, φίλο του πατέρα του μάλιστα και του είπε δεν είναι τίποτα όποτε θες έλα να στο κάνω.Τέτοιες δηλώσεις κατα τη γνώμη μου είναι τουλάχιστον εγκληματικές.Τέλος δεν έιμαι γιατρός αλλά από αυτά που έχω ψάξει κάπιοι ειδικοί λένε ότι στην prk καταστρέφεται η μεμβράνη bowman που έχει τεράστια σημασία για το μάτι και δεν ξαναδημιουργείται ποτέ ενώι για την λαζίκ ότι δημιουργείται πληγή που δεν επουλώνεται ποτέ.Πιστεύω λίγο δύσκολα κάποιος έχει την όραση που είχε πριν αν ισχύουν όλα αυτά.

megahead13
10-02-12, 18:46
Έκανα crosslinking με PRK για τον κερατόκωνο που έχω πριν 3,5 χρόνια περίπου:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2166026#post2166026

Μακάρι να υπήρχε αυτή η μέθοδος όταν μου είχε εμφανιστεί ο κερατόκωνος πριν 12 χρόνια περίπου. Θα είχα γλυτώσει από το συνδυασμό σκληρού/μαλακού φακού που αναγκάζομαι να φοράω καθημερινά για να βλέπω (δυστυχώς τα γυαλιά δε βοηθάνε :(). Ξέρω περιπτώσεις κερατοκωνικών ασθενών που εντόπισαν το πρόβλημα στην αρχή του, έκαναν την επέμβαση και ξεμπέρδεψαν μια και καλή με σκληρούς φακούς κι αηδίες. Αυτή η επέμβαση είναι κυρίως για να σταματήσει τη χειροτέρευση της πάθησης, παρά για τη διόρθωσή της, ώστε να μην προκύψουν χειρότερα. Δηλαδή να μην την έκανα και πιθανότατα να ταλαιπωριόμουν περισσότερο; Αυτό μας λες sos;; Μακάρι να είχα μείνει κι εγώ στην απλή μυωπία και τον αστιγματισμό και να ήμουν ακόμα με τα ωραία μου γυαλάκια ή να έκανα ένα laser να ξεμπέρδευα, αλλά... Λυπάμαι για το πρόβλημά σου, αλλά οι αφορισμοί δε βοηθούν

mavlok
10-02-12, 18:57
πριν την εγχείρηση με τα γυαλιά έβλεπα 12/10 ίσως και παραπάνω με πολύ καλή ποιότητα.τώρα χάλια ζωή χάρη στην prk

12/10 δεν έβλεπες γιατί τα γυαλιά, βρισκόμενα πολύ μπροστά απ' το μάτι, δίνουν παραμορφωτική όραση. Άλλη ποιότητα όρασης έχεις με γυαλιά κι άλλη με ένα υγιές ή διορθωμένο μάτι (με φακούς επαφής ή επέμβαση). Αλλά και οι φακοί επαφής προκαλούν πάρα πολλά προβλήματα.

Από κει και πέρα, μια επέμβαση, όσο απλή κι αν είναι, δεν παύει να είναι επέμβαση. Ένα μικρό ποσοστό θα έχει επιπλοκές, είτε πρόκειται για εγχείρηση σκωληκοειδίτιδας είτε για Lasik. Άλλο αυτό κι άλλο να παρουσιάζεις ως πηγές blogs τρομοκρατημένων οπτικών και εταιρειών του χώρου που βλέπουν να χάνεται όλο και μεγαλύτερο κομμάτι του τζίρου τους από γυαλιά, φακούς επαφής, υγρά και παρελκόμενα.

sos
10-02-12, 19:54
Έκανα crosslinking με PRK για τον κερατόκωνο που έχω πριν 3,5 χρόνια περίπου:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2166026#post2166026

Μακάρι να υπήρχε αυτή η μέθοδος όταν μου είχε εμφανιστεί ο κερατόκωνος πριν 12 χρόνια περίπου. Θα είχα γλυτώσει από το συνδυασμό σκληρού/μαλακού φακού που αναγκάζομαι να φοράω καθημερινά για να βλέπω (δυστυχώς τα γυαλιά δε βοηθάνε :(). Ξέρω περιπτώσεις κερατοκωνικών ασθενών που εντόπισαν το πρόβλημα στην αρχή του, έκαναν την επέμβαση και ξεμπέρδεψαν μια και καλή με σκληρούς φακούς κι αηδίες. Αυτή η επέμβαση είναι κυρίως για να σταματήσει τη χειροτέρευση της πάθησης, παρά για τη διόρθωσή της, ώστε να μην προκύψουν χειρότερα. Δηλαδή να μην την έκανα και πιθανότατα να ταλαιπωριόμουν περισσότερο; Αυτό μας λες sos;; Μακάρι να είχα μείνει κι εγώ στην απλή μυωπία και τον αστιγματισμό και να ήμουν ακόμα με τα ωραία μου γυαλάκια ή να έκανα ένα laser να ξεμπέρδευα, αλλά... Λυπάμαι για το πρόβλημά σου, αλλά οι αφορισμοί δε βοηθούν

Kαμία σχέση το ένα με το άλλο.

megahead13
10-02-12, 20:16
Kαμία σχέση το ένα με το άλλο.
Γιατί;;; Εσύ εδώ λες:


Εγώ είχα υποβληθεί σε prk πριν 7 μήνες περίπου..... τώρα χάλια ζωή χάρη στην prk
Κι εγώ σου λέω ότι έκανα crosslinking με PRK. Το ίδιο ακριβώς PRK που έκανες κι εσύ κι ένα σωρό άλλος κόσμος για τη μυωπία.

sos
10-02-12, 20:37
Αυτό που λέω είναι ότι είναι τελείως διαφορετικό αν αυτή η εγχείρηση εφαρμόζεται για τον κερατόκωνο που θεωρείται ασθένεια σοβαρή μάλιστα με το να εφαρμόζεται για διαθλαστικά προβλήματα.Δεν μπορείς να τα συγρκίνεις αυτά.

megahead13
10-02-12, 20:41
Και σου ξαναλέω: Το ίδιο PRK έκανα. Δεν άλλαξε κάτι στη μέθοδο λόγω κερατόκωνου

sos
10-02-12, 20:57
Όχι αυτό που λες εσύ είναι συνδυασμός καταρχίν και επιπλέον η διαφορά που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι είναι διαφορετικό σχεδόν να αναγκαστείς να κάνεις εγχείρηση για να αποφύγεις μια ενδεχόμενη μεταμόσχευση με το να εφαρμόζεται η ίδια διδικασία σε μάτια χωρίς παθήσεις.Είναι σαν να μου λες ότι επειδή κάποιος έχει μια βίδα στο πόδι του πρέπει να του κόψουνε το πόδι όπως θα κάνανε σε κάποιον που έχει γάγκραινα και ότι η τεχνική είναι ίδια και στις 2 περιπτώσεις.

megahead13
10-02-12, 21:04
Whatever...

sos
10-02-12, 21:06
Τι οπτική οξύτητα είχες με τους ημίκσληρους φακούς επαφής πριν την εγχείρηση και τί μετά?

megahead13
10-02-12, 22:12
8/10 ..

sos
10-02-12, 22:22
12/10 δεν έβλεπες γιατί τα γυαλιά, βρισκόμενα πολύ μπροστά απ' το μάτι, δίνουν παραμορφωτική όραση. Άλλη ποιότητα όρασης έχεις με γυαλιά κι άλλη με ένα υγιές ή διορθωμένο μάτι (με φακούς επαφής ή επέμβαση). Αλλά και οι φακοί επαφής προκαλούν πάρα πολλά προβλήματα.

Από κει και πέρα, μια επέμβαση, όσο απλή κι αν είναι, δεν παύει να είναι επέμβαση. Ένα μικρό ποσοστό θα έχει επιπλοκές, είτε πρόκειται για εγχείρηση σκωληκοειδίτιδας είτε για Lasik. Άλλο αυτό κι άλλο να παρουσιάζεις ως πηγές blogs τρομοκρατημένων οπτικών και εταιρειών του χώρου που βλέπουν να χάνεται όλο και μεγαλύτερο κομμάτι του τζίρου τους από γυαλιά, φακούς επαφής, υγρά και παρελκόμενα.

Eίχα ρωτήσει τον οφθαλμίατρο που με κατέστρεψε τι είναι αυτά τα site και μου είπε ότι αλήθεύουν όσα γράφουν.

Stam.
11-02-12, 00:07
Eίχα ρωτήσει τον οφθαλμίατρο που με κατέστρεψε τι είναι αυτά τα site και μου είπε ότι αλήθεύουν όσα γράφουν.

Η περίπτωση σου με έχει προβληματίσει πολύ.

Η ερώτηση μου για τη συνολική υγεία σου αφορούσε τα αυτοάνοσα νοσήματα που δεν πρέπει να έχει κάποιος για να προχωρήσει σε μια τέτοια επέμβαση. Είναι πολύ σημαντικό αλλά δεν σου λένε πήγαινε κάνε μια εξέταση πριν την επέμβαση! Υπάρχουν άτομα που έχουν κάποιο τέτοιο νόσημα και δεν το ξέρουν ( δεν έχουν συμπτώματα γισ πολλά χρόνια). Επιπλέον, χρειάζεται ειδική εξ. αίματος. Άκουσα τέτοια περίπτωση και έχασε μέρος της όρασης αλλά επειδή δεν είναι κοντινή μου περίπτωση δεν ξέρω περισσότερα.

Πάντως, και σε μένα υπάρχει υποψία κερατόκωνου, πολύ μικρή βέβαια αλλά υπαρκτή.
Ο γιατρός μου πρότεινε prk για μεγαλύτερη ασφάλεια στο μέλλον, διότι αν στο μέλλον ακόμα και 1/1.000.000 είναι κερατόκωνος, θα "πετάξει το flap" προς τα έξω (καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό..)

sos
11-02-12, 01:01
Η περίπτωση σου με έχει προβληματίσει πολύ.

Η ερώτηση μου για τη συνολική υγεία σου αφορούσε τα αυτοάνοσα νοσήματα που δεν πρέπει να έχει κάποιος για να προχωρήσει σε μια τέτοια επέμβαση. Είναι πολύ σημαντικό αλλά δεν σου λένε πήγαινε κάνε μια εξέταση πριν την επέμβαση! Υπάρχουν άτομα που έχουν κάποιο τέτοιο νόσημα και δεν το ξέρουν ( δεν έχουν συμπτώματα γισ πολλά χρόνια). Επιπλέον, χρειάζεται ειδική εξ. αίματος. Άκουσα τέτοια περίπτωση και έχασε μέρος της όρασης αλλά επειδή δεν είναι κοντινή μου περίπτωση δεν ξέρω περισσότερα.

Πάντως, και σε μένα υπάρχει υποψία κερατόκωνου, πολύ μικρή βέβαια αλλά υπαρκτή.
Ο γιατρός μου πρότεινε prk για μεγαλύτερη ασφάλεια στο μέλλον, διότι αν στο μέλλον ακόμα και 1/1.000.000 είναι κερατόκωνος, θα "πετάξει το flap" προς τα έξω (καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό..)

Όχι σίγουρα δεν έχω κάποιο νόσημα είτε συμπτωματικό είτε ασυμπτωματικό γιατί έχω κάνει αρκετές φορές γενικές αιματολογικές εξετάσεις και σχετικά πρόσφατα..μάλιστα έχω πολύ δυνατό οργανισμό ακόμα και τα κρυολογήματα είναι κάτι σπάνιο για εμένα.Η γνώμη μου και για την prk και την λαζικ είναι εξίσου αρνητική.οι επιπλοκές που μπορεί να εμφανίσουν είναι παρόμοιες εκτός από αυτές που αφορούν το flap και δεν υπάρχουν στην prk όπως είπες και εσύ.γνώμη μου είναι να μην κάνεις τίποτα αν με τα γυαλιά ή τους φακούς σου βλέπεις μια χαρά.τώρα για τον κερατόκωνο και την σχέση της θεραπείας του με την prk ήταν κάτι που αγνοούσα τελείως.αν η απόφαση σου για την prk εχει σχέση με τον κερατόκωνο είναι κάτι που δεν μπορώ να έχω γνώμη.αν έχει σχέση με την μυωπία και είσαι αποφασισμένη να προχωρήσεις σε κάτι τόσο αβέβαιο για να απαλλαχθείς από γυαλιά/φακούς προσπάθησε τουλάχιστον να ελαχιστοποιήσεις τους κινδύνους όσο γίνεται κάτι τέτοιο βέβαια.

Stam.
11-02-12, 01:13
Την prk μου την πρότεινε ο γιατρός για μεγαλύτερη ασφάλεια στη δική μου περίπτωση (σε περίπτωση που εμφανίσω κερ/νο).

Όσο για τους φακούς, έχει αναφερθεί κ προηγούμενα, ότι μπορεί να προκαλέσουν πολλά προβλήματα όπως σε γνωστή μου πρόσφατα, με αποτέλεσμα ακόμα κ την απώλεια όρασης.
Σε αυτό το θέμα είχα μεσάνυχτα αν κ φοράω φακούς αρκετά χρόνια.

sos
11-02-12, 01:22
To καλύτερο και πιό ασφαλές είναι χωρίς καμία αμφιβολία η χρήση των γυαλιών.σίγουρα δεν παρέχουν την οπτική ποιότητα που παρέχουν οι φακοί αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.Πάντως αν σκοπεύεις να κάνεις εγχείρηση πήγαινε για προεγχειρητικό έλεγχο και σε ένα δημόσιο νοσοκομείο.Αν σου δώσουν και εκεί το οκ θα ξέρεις ότι αν προκύψουν επιπλοκές τουλάχιστον δεν έπεσες θύμα απάτης.

Stam.
11-02-12, 01:48
Την έχω κάνει τη σκέψη και θα το πραγματοποιήσω. Εσένα σου είπε κάποιος γιατρός για το αν μπορείς τώρα να κάνεις κάτι προκειμένου να διορθωθεί η κατάσταση?

Μπορείς να μου στείλεις πμ το όνομα του γιατρού που σου έκανε την επέμβαση?

cool11
11-02-12, 17:36
Θα ηταν χρησιμο να μπορει καπου να δηλωσουν, οσοι εκαναν την επεμβαση και ειναι μελη εδω στο φορουμ, πόσα χρόνια πριν την έχουν κάνει. Θα μας έδινε μια εικονα, ενα συσχετισμο ισως, ποιοτητα ζωής σε βάθος χρόνου. Αυτές οι επεμβάσεις νομιζω πρωτοξεκινησαν μαζικα πριν 20 χρόνια, και αρκετοί την έκαναν στην δεκαετία του '90.

Mercyful_Fate_666
11-02-12, 17:58
Εγώ την έκανα πριν 1.5 χρόνο.

Insomniac
11-02-12, 18:16
Εγω πριν 3 χρονια χωρις κανενα απολυτως προβλημα μεχρι τωρα και η κορη μου που πρωτοεκανε πριν 6 χρονια επισης χωρις κανενα απολυτως προβλημα.

sos
11-02-12, 19:31
Εγώ την έκανα πριν 1.5 χρόνο.

Πως είναι η όραση σου?

tsatasos
12-02-12, 13:25
Ο αδερφός μου και εγώ την έχουμε κάνει εδώ και 2.5 χρόνια.
PRK και οι 2.

Ο αδερφός μυωπία 1.5 και αστιγματισμό 0.75 και στα 2 μάτια.
Εγώ μυωπία 2.5 και στα 2 μάτια.

Ο αδερφός φορούσε και φακούς, ενώ εγώ δεν τους μπορούσα κ είχα πάντα γυαλιά.
Πραγματικά ώρες ώρες ξεχνάω (το ίδιο και όσοι με ξέρουν) ότι κάποτε φορούσα γυαλιά.

Δεν μου άρεσαν καθόλου και με ενοχλούσαν πολύ όταν έπαιζα μπάλα, στη γυμναστική, στη δουλειά (εξωτερικές εγκαταστάσεις) και γενικότερα παντού, γιατί ένιωθα ότι κουβαλάω συνεχώς ένα επιπλέον βάρος πάνω μου.

Γιαυτό και τώρα νιώθω ότι έχει φύγει ένα μεγάλο βάρος από πάνω μου και εδώ και 2.5 χρόνια όλα είναι μια χαρά.
Βλέπω πολύ καλά και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα.

Απλά όπως είναι γνωστό τα μάτια είναι λίιιιιιιγο πιο ευαίσθητα όταν μπει κάποιο σκουπιδάκι/σκόνη και ενοχλεί λίιιιιγο πιο πολύ από πριν.

Εννοείται ότι αν γυρνούσα πίσω το χρόνο θα την ξαναέκανα.

Σίγουρα όμως αν ψαχνόμουν στο internet για διάφορα πιθανά προβλήματα θα δίσταζα αρκετά, γιαυτό κ δεν το είχα κάνει και τότε.

Mercyful_Fate_666
12-02-12, 14:13
Πως είναι η όραση σου?

Μια χαρά είναι. Το αριστερό μάτι είναι ελαφρώς καλύτερο, αλλά σ' αυτό μάλλον δεν φταίει η επέμβαση, γιατί νομίζω είχα το ίδιο θέμα και πριν την επέμβαση (δεν μπορώ να είμαι σίγουρος όμως γιατί το "τεστάρισμα" με λεπτομέρεια το ξεκίνησα μετά την επέμβαση).
Αλλά δε γενικές γραμμές, ναι, είμαι ευχαριστημένος, χωρίς προβλήματα μέχρι τώρα. Μέθοδος Lasik.

Jim Slip
15-02-12, 21:41
Η μητέρα μου, που ειναι οφθαλμίατρος, μου έχει πει τα χειρότερα γι' αυτή την εγχείρηση.

cool11
15-02-12, 22:07
Η μητέρα μου, που ειναι οφθαλμίατρος, μου έχει πει τα χειρότερα γι' αυτή την εγχείρηση.

E πες μας δυο κουβεντες παραπανω!
Εγω παντως με οσους οφθαλμιατρους μιλουσα κατα καιρους ολα τα προηγουμενα χρονια, κανεις δεν ειχε να πει κατι κακο γι'αυτες τις επεμβασεις.

Stam.
15-02-12, 22:47
Η μητέρα μου, που ειναι οφθαλμίατρος, μου έχει πει τα χειρότερα γι' αυτή την εγχείρηση.

Θα ήθελα κι εγώ κάτι παραπάνω κ με κάποια επιχειρήματα/επιστημονικά δεδομένα εφόσον είναι κ οφθαλμίατρος!

Επίσης, η " μητέρα οφθαλμίατρος " τι ηλικίας είναι?? για να μπει σε ένα πλαίσιο εποχής όσον αφορά στις απόψεις/θέσεις.

π.χ. αν διανύει τη δεκαετία των 70, θα σου πει τα χειρότερα κ για τα κινητά!

sos
16-02-12, 02:46
Επιστημονικά έχει αποδειχθεί ότι στην prk καταστρέφεται η μεμβράνη bowman η οποία βρίσκεται κάτω από το επιθήλιο και είναι πολύ σημαντική για το μάτι.Στην δε λαζικ δημιουργήται πληγή η οποία δεν επουλώνεται ποτέ.Γενικότερα οι ακτίνες λέιζερ που χτυπάνε το μάτι προκαλούν μεγάλη αναστάτωση στον κερατοειδή και τον αδυνατίζουν σημαντικά για αυτό και υπάρχουν τόσα μεγάλα ποσοστά καταστροφικών και μη αναστρέψιμων επιπλοκών.Η μεγαλύτερη απόδειξη είναι οι χιλιάδες άνθρωποι που έχουν πληγεί από αυτές τις εγχειρήσεις ειδικά στην Αμερική αναμεσά τους αρκετοί επώνυμοι όπως η Kathy Griffin,ο Tiger Woods, o Scott Hoch και πολλοί ακόμα..

cool11
17-02-12, 13:49
Τα ματια μου πια δεν 'ξεραινονται' οπως τον πρωτο καιρο μετα την επεμβαση.
Το θεωρω, θετικο σημαδι, αναμενομενο βεβαια.
Συνεπακολουθα δεν νιωθω και την αναγκη να ριχνω 'τεχνητο δακρυ', οπως παλιοτερα που ενιωθα την αναγκη(το ζητουσαν τα ματια μου για να ανακουφιστουν).

Πρεπει αραγε να ριχνω τωρα πια σταγονες προληπτικα, ετσι κι αλλιως, κι ας μην νιωθω οτι υπαρχει λογος, ή να βαζω πια μονο οταν νιωθω οτι ξεραινονται, οταν συμβει αυτο;

apd
17-02-12, 15:17
Εγώ από την πρώτη μέρα δεν ένιωθα ξηροφθαλμία, αλλά μου είπε να βάζω δάκρυα έτσι κι αλλιώς. Τώρα πάει ένας μήνας και σχεδόν το ξεχνάω τελείως να βάλω.

Ως προς την κατάσταση, έχω ακόμα διακυμάνσεις, δεν έχει σταθεροποιηθεί πλήρως η όραση. Ειδικά τα βράδια είναι λιγότερο καλή. Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι ότι ενώ η οξύτητα έχει αποκατασταθεί, το κοντράστ αργεί ακόμα. Μου το είχε πει βέβαια, αλλά η αναμονή είναι λίγο σπαστική.

cool11
17-02-12, 19:55
Τι εννοεις contrast δηλαδη?

mdrouga
19-02-12, 02:45
Καλησπέρα.
Θέλω να κάνω επέμβαση λέιζερ στα μάτια. Έχω μυωπία 2.75 και 3.
Ξέρει κανείς κανένα καλό γιατρό Αθήνα ή Θεσσαλονίκη; Έχετε ακούσει για κάποιον Τραγάκη στην Αθήνα;
Μπορείς να δεις κατευθείαν μετά;
Η δουλειά μου είναι με υπολογιστές..θα πρέπει να απέχω για κάποιιο διάστημα; Καλοκαίρι κάνει να γίνει η

επέμβαση; Σας ευχαριστώ.

cuprakatos
19-02-12, 02:50
Καλησπέρα.
Θέλω να κάνω επέμβαση λέιζερ στα μάτια. Έχω μυωπία 2.75 και 3.
Ξέρει κανείς κανένα καλό γιατρό Αθήνα ή Θεσσαλονίκη; Έχετε ακούσει για κάποιον Τραγάκη στην Αθήνα;
Μπορείς να δεις κατευθείαν μετά;
Η δουλειά μου είναι με υπολογιστές..θα πρέπει να απέχω για κάποιιο διάστημα; Καλοκαίρι κάνει να γίνει η

επέμβαση; Σας ευχαριστώ.

http://www.ygeiaonline.gr/index.php?option=com_sobi2&sobi2Task=sobi2Details&catid=19&sobi2Id=4937&Itemid=41 Απο τις καλύτερες στην Ευρώπη :oneup: Χειρούργος οφθαλμίατρος με ειδικότητα στις επεμβάσεις με λέιζερ
Το χρονικό διάστημα που θα ''απέχεις'' μία με δύο ημέρες και τις επόμενες πέντε , όχι πολλές ώρες στον υπολογιστή

@ ADSLgr.com All rights reserved.