PDA

Επιστροφή στο Forum : Διορθωση μυωπιας με laser



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25

zouzouni
19-12-06, 11:58
Mια απλή αναζήτηση πάντα βοηθάει ;)
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=22131&highlight=%EC%F5%F9%F0%E9%E1

giwrgosth
19-12-06, 12:18
Αφού έδωσε το link το ζουζούνι από εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=916711#post916711 να πω σε απάντηση κάποιας ερώτησης ότι η επέμβαση στοιχίζει περίπου 1.500-2.000 ευρώ το κάθε μάτι και κάποιες ασφαλιστικές το καλύπτουν 100%, όπως η Εθνική για παράδειγμα, αφού στις 13/1 θα πάει η αραβωνιαστικιά μου για επέμβαση στο Οφθαλμολογικό Κέντρο Αθηνών (zouzouni αυτό δεν είναι απέναντι από το Μέγαρο με σήμα ένα μάτι?) και χτες πήγε για κάποιες εξετάσεις.
Είχε πάει και σε 2 άλλα κέντρα, το Όρασις κάπου απέναντι από τον Ερυθρό Σταυρό στη Μεσογείων και κάποιο άλλο λίγο πιο πάνω από το Οφθαλμολογικό Κέντρο Αθηνών, άλλα μόνο το Όρασις είχε σύμβαση με την Εθνική, αλλά το πρόβλημα είναι ότι κάνει επεμβάσεις μόνο Τρίτη και δεν την βόλευε. Πιο πολύ πήγε για να πάρει και άλλες γνώμες.
Όλοι πάντως της είπαν τα ίδια σχετικά με την επέμβαση και λόγω του ότι φορούσε φακούς αρκετά συχνά θα κάνει τη LASIK και όχι την PRK, που ναι μεν έχει μεγαλύτερο χρόνο ανάρωσης, αλλά είναι πιο ασφαλής.
Ο γιατρός χτες της είπε ότι θα τη δει μετά την επέμβαση και για ένα χρόνο 15 φορές χωρίς κανένα επιπλέον κόστος και μετά από μια βδομάδα θα μπορεί να πάει κανονικά για δουλειά χωρίς πρόβλημα με την οθόνη κλπ.

stratoss
19-12-06, 16:56
Nα πω ομως λιγο τον προβληματισμο μου?
Γιατι οι περισσοτεροι γιατροι οι οποιοι λογικα εχουν μυωπια φορανε γυαλια?
Δεν ειναι λιγο παραλογο αυτο ξερω γω δεν μου καθεται καλα.

Cafeeine
19-12-06, 17:18
stratoss, και εγώ γνωρίζω αρκετούς γιατρούς που σου λένε να κόψεις το κάπνισμα με γεμάτο τασάκι στο γραφείο τους. Το οτι μπορεί να γνωρίζουν τις συνέπειες δεν σημαινει οτι κάνουν πάντα το σωστό.

giwrgosth
19-12-06, 17:22
Είχα και εγώ τον ίδιο προβληματισμό και πέρα από αυτό που λέει ο Cafeeine κάποιοι φοβούντε να το κάνουν, ίσως γιατί δεν αντέχουν την διαδικασία και οι πιο πολλοί δεν μπορούν για κάποιους λόγους, μπορεί να έχουν τέτοιο βαθμό μυωπίας που να μην μπορεί να γίνει επέμβαση κλπ.

Dimis
19-12-06, 17:26
Το πιο παράξενο είναι οτι καπνίζουν!!
Ισως δεν προλαβαίνουν να κάνουν επέμβαση ή δε θέλουν να χάσουν εβδομάδες δουλειάς
μιας και η ανάρρωση θέλει χρόνο!!

AddictedToChaos
19-12-06, 18:03
Ίσως γιατί απλά αδιαφορούν για τον καλλωπισμό τους.

Cafeeine
19-12-06, 18:06
Τα γυαλια και η αφαιρεση τους είναι παραπάνω απο θέμα καλλωπισμού.

AddictedToChaos
19-12-06, 18:09
Υπάρχουν και οι φακοί επαφής για όσους δεν αντέχουν την κούραση των γυαλιών.

coftaras
19-12-06, 18:41
Εγω εχω την τυχη να κανω αυτη την επεμβαση πριν απο 4 χρονια με γιατρο τον Σιγανο στο "ΒΛΕΜΜΑ".Η επεμβαση δεν διαρκει πανω απο 15 λεπτα με τοπικη αναισθησια.Στην αρχη εχεις καποια θολουρα στη οραση η οποια μεσα σε 2 μερες δεν υπαρχει σχεδον καθολου.Εγω μαλιστα εκανα την επαμβαση Παρασκευη βραδυ και Δευτερα πηγα κανονικα στην δουλεια.Προσοχη θελει την πρωτη εβδομαδα που συνεχεια βαζεις κολυρια στο ματι.
Για μενα ηταν σταθμος στην ζωη μου αυτη η επεμβαση .Ειχα 6 βαθμους μυωπια και 3 αστυγματισμο και στα δυο ματια και τωρα εχω κατι δεκατα που δεν χρειαζονται βεβαια γυαλια για αυτα.
Μεσα στα 4 αυτα χρονια δεν ειχα το παραμικρο προβλημα και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και σε οποιον τα χρηματα (που δεν ειναι και παρα πολλα σε σχεση με αλλες επαμβασεις) ας παει να την κανει...Οποιος εχει μυωπια και μαλιστα μεγαλη θα δει τεραστια διαφορα στην ποιοτητα της ζωης του.

stratoss
19-12-06, 20:04
Μόλις γυρισα απο τον γιατρο που πηγα για εξέταση.Ολα καλα μου ειπε πρεπει να περασω βεβαια απο καποιες επιτροπες με γιατρους και μετα την εξεταστικη τελη Φεβρουαριου αρχες Μαρτιου μπαινω στα βαθια.Βεβαια θελει προετοιμασια ενα μηνα πριν χωρις φακους καθολου θα τους βαλω απεναντι και θα τους πεζω βελακια μιας και τους εχω συχαθει.

maik
19-12-06, 20:14
Nα πω ομως λιγο τον προβληματισμο μου?
Γιατι οι περισσοτεροι γιατροι οι οποιοι λογικα εχουν μυωπια φορανε γυαλια?
Δεν ειναι λιγο παραλογο αυτο ξερω γω δεν μου καθεται καλα.

Αν εχεις μικρους βαθμους ,κατω απο 2, συνηθως δεν κανεις επεμβαση. Υστερα και η βιομηχανια γυρω απο τα κρυσταλα τους σκελετους και τους φακους καπως πρεπει να ζησει.:whistle:

alwaysalone
20-12-06, 00:16
Παιδιά, εγώ έχω μυωπία 3,5 στο δεξί και 3,75 στο αριστερο και περιπου μισο βαθμό αστιγματισμό..

Θελω πολυ να κάνω επεμβαση γιατί τα γυαλιά μου τη σπάνε και δε τα φοράω -με αποτέλεσμα να μη βλέπω πχ πιο λεωφορείο έρχεται και να σήκώνω το χερι μου σε όλα :p και άλλες πολλές λεπτομέρειες της καθημερινότητας..

Ειχα αγορασει φακους -συνταγη οφ8αλμιάτρου, ο οποίος και με έμαθε να τους βάζω- πριν πολλα χρονια, αλλα δεν τους άντεξα πανω απο 20 μερες.. Μια φορα μου ειχε μπει ενας φακος πισω απο τον μάτι και τον έψαχνα μια ωρα.. Που πηγε.. Που πήγε.. Πισω απο το ματι.. Δε τους βολεύτηκα καθολου...

Θελω να κανω επέμβαση αλλα φοβάμαι..

Γενικα δεν ειμαι φοβητσιάρα -εχμ αν εξαιρεσεις 3-4 πραγματα- αλλα αυτην την επεμβαση στο ματι :blink:, την τρεμω.. :scared:

coftaras
20-12-06, 01:19
alwaysalone μπορει να λεγεται επεμβαση αλλα δεν εχει καμια σχεση με τις αλλες...Καταρχας δεν υπαρχουν αιματα :p ....και μετα δεν διαρκει πανω απο 15 λεπτα...ουτε που καταλαβαινεις τιποτα απο πονο....
Εγω μισω τις επεμβασεις και χαλαρα αυτην την ξαναεκανα....:whistle:
Πηγαινε σε ενα γιατρο να σου πει πως γινεται (εγω την ειχα δει σε βιντεο πριν την κανω) και θα δεις οτι θα αλλαξεις γνωμη...

stratoss
20-12-06, 02:11
Παιδιά, εγώ έχω μυωπία 3,5 στο δεξί και 3,75 στο αριστερο και περιπου μισο βαθμό αστιγματισμό..

Θελω πολυ να κάνω επεμβαση γιατί τα γυαλιά μου τη σπάνε και δε τα φοράω -με αποτέλεσμα να μη βλέπω πχ πιο λεωφορείο έρχεται και να σήκώνω το χερι μου σε όλα :p και άλλες πολλές λεπτομέρειες της καθημερινότητας..

Ειχα αγορασει φακους -συνταγη οφ8αλμιάτρου, ο οποίος και με έμαθε να τους βάζω- πριν πολλα χρονια, αλλα δεν τους άντεξα πανω απο 20 μερες.. Μια φορα μου ειχε μπει ενας φακος πισω απο τον μάτι και τον έψαχνα μια ωρα.. Που πηγε.. Που πήγε.. Πισω απο το ματι.. Δε τους βολεύτηκα καθολου...

Θελω να κανω επέμβαση αλλα φοβάμαι..

Γενικα δεν ειμαι φοβητσιάρα -εχμ αν εξαιρεσεις 3-4 πραγματα- αλλα αυτην την επεμβαση στο ματι :blink:, την τρεμω.. :scared:

Εχουμε τους ίδιους βαθμούς.Λές αν πάμε μαζί να έχουμε και έκπτωση?:lol:
Τεσπα μια απόφαση πιστέυω οτι είναι αλλα εγω με 4χρονια γυαλιά και 4 χρόνια φακούς με μολύνσεις υγρά,απίστευτες επισκέψεις σε γιατρούς,βάλε βγάλε φακους,μια το ενα μια το αλλο σκουπιδάκια κ.τ.λ κ.τ.λ Την πήρα την απόφαση.:clap:

mpardsu
20-12-06, 02:13
Για να συμπληρώσω αυτά που λέει ο coftaras, από περιγραφή φίλης μου που την έκανε, απλά κοιτάς προς το "εργαλέιο" του γιατρού (αυτό ακούστηκε λίγο κάπως.. :p ) ακούς ένα τσαφ! και αυτό ήταν!
Δεν καταλαβαίνεις απολύτως τίποτα κατά την διάρκεια της εγχείρησης, αυτό που έλεγα ότι θα σε ενοχλήσουν τα μάτια σου είναι μετά όταν πέφτει φως επάνω τους το οποίο ούτως ή άλλως το αποφεύγεις τις πρώτες μέρες.. :cool:

dkounal
20-12-06, 02:36
Υπάρχουν κάμποσες τεχνικές πρακτικά. Συχνότερα χρησιμοποιούμενη είναι η Lasik.
Η επέμβαση δεν μηδενίζει την μυωπία απλά πρακτικά δεν χρειάζεσαι γυαλιά, εκεί είναι και η πιο συχνή "αποτυχία" της επέμβασης. Μπορεί να έχεις είτε ελλειπή διόρθωση είτε υπερδιόρθωση που είναι πρακτικά αποτέλεσμα της συμπεριφοράς επούλωσης του κερατοειδή και διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Η χρήση φακών (ιδιαίτερα σκληρών φακών) το προηγούμενο διάστημα (εξάμηνο) αυξάνει σημαντικά την πιθανότητα να γίνει λάθος διόρθωση.
Δεν γλιτώνεις τους κινδύνους που έχεις με την αυξημένη μυωπία, πχ αποκόλληση υαλοειδούς ή αμφιβληστροειδή καθώς τροποποιείται η διαθλαστική ικανότητα του κερατοειδή και όχι η προσθοπίσθια διάμετρος του ματιού.
Υπάρχει μια εξαιρετικά σπάνια παρενέργεια, μη προβλέψιμη, και υποψήφια να συμβεί σε κάθε είδους επέμβαση στο μάτι που προκαλεί μη αναστρέψιμη θόλωση του κερατοειδή και μόνη λύση είναι η μεταμόσχευση.
Σαν τεχνική είναι απλή, και κάθε επιτυχία/παρενέργεια είναι περισσότερο θέμα ιδιοσυστασίας ασθενή/τύχης παρά ιατρού.

alwaysalone
20-12-06, 03:50
Υπάρχει μια εξαιρετικά σπάνια παρενέργεια, μη προβλέψιμη, και υποψήφια να συμβεί σε κάθε είδους επέμβαση στο μάτι που προκαλεί μη αναστρέψιμη θόλωση του κερατοειδή και μόνη λύση είναι η μεταμόσχευση.

:scared: :scared: :scared: :stunned:

Δε πειραζει, μια χαρα ειναι και το σηκωμα του χεριου σε κάθε λεωφορείο!!!! :p :p


stratoss, koftaras, mprandsu, ευχαριστώ για τις πληροφορίες..! Δε το βλέπω για σύντομα -δηλαδη μεσα στο 2007... Τουλαχιστον να τελειωσω το μεταπτυχιακό μου πρώτα και μετα να τυφλωθω :p (αστειεύομαι). Απλώς το ματι, δεν πάυει να ειναι ΜΑΤΙ... :vava:

Bέβαια η ανασφάλεια μου, προκαλειται τόσο λογω αγνοιας σχετικά με την διαδικασία, οσο και λογω μη γνωριμίας με κάποιον εξειδικευμένο γιατρό με...μαγικά χερια.. :superman:

Επισης δεν εχω και κανεναν γνωστό που να εχει κανει κατι αναλογο, οποτε και βαίνω στα τυφλα.. :cool: :(

Πάντως αν το παρω αποφαση :worthy: , θα ζητησω λεπτομερειες με pm για γιατρό κλπ..

Α, να συμπληρώσω οτι αυτή η ιστορία με τους φακους ειναι εντελως μπελαλίδικη για εμας τις γυναικες, λογω του μακιγιαζ..

Αφου ο γιατρος μου ειχε πει να μαθω το σλογκαν "πρωτα τους βαζεις και μετά βάφεσαι, πρώτα τους βγάζεις και μετά ξεβάφεσαι".. Ζήσε Μαη μου δηλαδη.. :p

mpardsu
20-12-06, 07:51
:
stratoss, koftaras, mprandsu, ευχαριστώ για τις πληροφορίες..!

Δεν κάνει τίποτα.. Γκούχ-γχούχ.. :whistle:

giwrgosth
20-12-06, 22:08
:scared: :scared: :scared: :stunned:

Δε πειραζει, μια χαρα ειναι και το σηκωμα του χεριου σε κάθε λεωφορείο!!!! :p :p
Μη φοβάσαι, η περίπτωση να υπάρξει κάποια επιπλοκή είναι 1/1.000 και λίγο λέω! Μέχρι τώρα, από τη στιγμή που η τεχνική αυτή εφαρμόζετε μαζικά, δεν υπάρχει διεθνώς ούτε μια καταγγελεία ότι κάτι δεν πήγε καλά.
Όταν μου είπε η αραβωνιατικιά μου ότι θα κάνει επέμβαση τρόμαξα, γιατό φοβάμαι πολύ τους γιατρούς, αλλά μετά που ασχολήθικα λιγάκι και έμαθα χαλάρωσα :)
Μια απλή επέμβάση ρουτίνας είναι πλέον, που στην Ιαπονία την κάνουν σε πολυκαταστήματα την ώρα που πας για ψώνια.

Sentenced
20-12-06, 22:22
Τι έχετε ακούσει,γνώμες,απόψεις,συμβουλές,αλήθιες,μύθοι,γεγονότα,εμπειρί ς,κ.τ.λ
Κάθε σχόλιο δεκτό.

Πρόκειται να επέμβω σε επέμβαση laser εξαιτίας μυωπίας.:hmm:
Εκανα επέμβαση πρίν απο τρία χρόνια, το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι έγινα άλλος άνθρωπος, άλλαξε η ζωή μου ... :oneup:

alwaysalone
20-12-06, 23:47
Παιδια, thanks..

Εγω βασικά, κανω την εξης χαζομάρα: Επειδη η μυωπία μου, αυξάνεται σταδιακά, εχω διαφορους σκελετους με διαφορετικους βαθμούς..

Και δε φοραω πάντα, αυτον με τους μεγαλύτερους βαθμους.. Δηλαδη πχ σπιτι μου, φοραω ενα παλιο ζευγάρι που εχω απο το γυμνάσιο, που ειναι του μισού βαθμού!

Αυτο δεν ειναι ιδιαίτερα καλο για τα ματια , ετσι δεν ειναι? Δεν βοηθάει κιολας να σταθεροποιηθεί η μυωπία...

mpardsu
21-12-06, 00:03
Προφανώς και έτσι κουράζονται περισσότερο τα μάτια σου, αλλά για το αν αυξάνεται η μυωπία είναι σχετικό.
Καταρχάς από ότι ξέρω η αύξηση της μυωπίας, συνήθως, σταματάει όταν σταματήσει και η ανάπτυξη του ατόμου. Το δεύτερο είναι ότι μιά ζωή επειδή είχα 0,5 αριστερό, 1,5 δεξί , 0,75 α, 2 δεξί κτλ ο γιατρός μου έγραφε όσο ήταν για το αριστερό και κάτι λιγότερο για το δεξί, για να μάθω να το εξασκώ. Κατά πόσο αυτό τώρα έπιασε ή όχι.. δεν μπορώ να το πώ ίσως και να είχα 3 στο δεξί αν δεν το είχε κάνει.
Οπότε το να έχεις φακούς με μικρότερη διόρθωση από αυτή ποιυ χρειάζονται τα μάτια σου μάλλον δεν παίζει ρόλο στον βαθμό αύξησης της μυωπίας.

alwaysalone
21-12-06, 02:25
Ευχαριστώ πολυ mpardsu!
-ελπιζω να εγραψα σωστα το nick σου αυτη τη φορα :) -

gonzalez-gr
24-12-06, 01:00
Εγω παιδια πριν 4 χρονια ειχα 1.5 στο δεξι ματι αλλα μετα κολησε και το αλλο.Τωρα εχο 3.5 και στα 2.Δεν εχω δοκιμασει φακους επαφης γιατι αμα πεσει/χαθει καποιος απο αυτους πως θα τους δω ο τυφλος?!ασε που δεν μπορω να βαζω συνεχεια το χερι μεσα στο ματι !
Φοραω τα γυαλια οταν παω εξω και φυσικα στο σπιτι.στο σχολειο δεν χρειαζετε γιατι ειμαι στο 1ο θρανιο.
Παντως ενας φιλος μου που ειχε 4 η 4.5 δεν θυμαμαι ακριβως μετα απο πολλα χρονια χρησης των γυαλων εχει πεσει αρκετα η μυωπια του.

selinunte
04-01-07, 17:04
εκτος απο την lasik (που ειναι η περισσοτερο χρησημοποιημενη) υπαρχει και η PRK.
Η διαφορά ειναι οτι η προτη θεωρειται μικροχειρουργικη επεμβαση,η δευτερη δεν θεωρειται (και δεν ειναι) χειρουργικη επ.
Δεν θα πω λεπτομερειες για να μη φοβισω και αλλο την alwaysalone :whistle: παντως και οι δυο τεχνικες ειναι απολυτος σιγουρες! ;) Απλα να σιμειωσω οτι με την lasik λενε οτι πονας λιγοτερο μετά απο την επεμβαση (μαλιστα λενε οτι δεν πονας καθολου και οτι βλεπεις αμεσως),ενώ με το prk πρεπει να περασει μια βδομαδα περιπου,και οι προτες 2 με 3 μερες η ενοχληση ειναι αρκετα αισθητη.
Εγω την εκανα τον οκτονβριο,με την τεχνικη prk,τις προτες 2 μερες δεν μπορω να πω οτι περασα καλα,αλλα την τριτη ειμουν μια χαρα (αν και φορουσα γυαλια ηλιου και μες στο σπιτι :p ),και θα το ξαναεκανα χωρις να το σκευτω ουτε ενα δευτερολεπτο παραπανω...και εγω ειμουν απ'αυτους που σηκωνε το χερι του σε καθε λεωφορειο που περναγε για να πετηχω το δικο μου καποια στιγμη :lol:
Alwaysalone,αρχησε να μαζευεις πληροφορειες για τις δυο τεχνικες αυτες και διαλεξε με ποια θες να απαλλαχθεις ;)

alwaysalone
05-01-07, 20:31
Ευχαριστώ selinunte! Βασικά, διαβασα εδω καπου, οτι πρεπει να σταθεροποιηθεί η μυωπία πρωτα, ενώ εμενα ανεβαινει καθε χρονο-δυο χρονια που επισκέπτομαι οφθαλμίατρο..

Επίσης με προβληματίζει το μετα, το μέλλον, δηλαδη τι θα γινει οταν φτασω σε μια εχμ ηλικια, και πιθανων να εχω πρεσβυωπία ή άλλο πρόβλημα οπως πολλοί ηλικιωμένοι, εάν αυτη η επέμβαση μυωπίας μπορεί να επηρεασει την όραση μου στο μέλλον...

Φοβάμαι πολυ.. Δυο ματια εχουμε, και μια καρδια.. Τα αλλα γιατρεύονται ας πουμε.. Αυτα ομως? :scared: :stunned:

alwaysalone
06-01-07, 06:12
Μολις ειδα ενα βιντεάκι απο ενα site, ενός οφθαλμολογικού κέντρου, που εδειχνε μια νεα μεθοδο διόρθωσης μυωπίας, την lasek!

Παιδια, το μονο που εχω να πω ειναι 'ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιχ..........".. Τετοια ανατριχίλα, μπρρ... Τωρα ειναι που δε το παίρνω με τίποτα απόφαση.. Ετσι οπως εβαζε ενα πραγματακι στο ματι του αλλου, και μετα το υγρό, ήταν πολυ ιιιιιιιιιιιιιχχχχχ..........

Μα καλα πώς αντέξατε να σας πασπατεύουν το ματι και μαλιστα ανοιχτο.. Ειναι τρομακτικο αυτο που ειδα!!!! :vava: :vava: :scared: :scared: :stunned: :stunned: :medic:

Gordito
06-01-07, 06:26
Για δωσε λινκ να δουμε και εμεις.:p

alwaysalone
06-01-07, 06:42
http://www.ophthalmo-check.com/

Πας εκει που λεει, "Για το κοινο" --> "Βίντεο επεμβάσεων"

:( :(

(δες το με Streaming απο το site, γιατι το εκανα download και δε μου επαιζε!)

SouthDog
06-01-07, 06:51
Eμ είσουν και περίεργη και πήγες και είδες το spoiler!
Tέσπα αντί για video, κατέβασε κανα αλκοολούχο της αρεσκίας σου
πριν την επέμβαση, και θα ξεχάσεις ότι είδες ;)

Tom_K
06-01-07, 09:46
Δεν θα σου προτεινω τοτε να πας στο youtube και να ψαξεις videos της LASIK....:whistle: :whistle: :)

Xguru
06-01-07, 12:33
Εγώ πάλι είμαι υπερ του αποφθεγματος του Arnold στο Total Recall: "Don't Fuck With Your Eyes" :shock:

selinunte
06-01-07, 18:50
για αυτο ακριβος τον λογο δεν ηθελα να πω περισσοτερες λεπτομερειες!
Οπος ειπα,η lasik ειναι μικροχειρουργικη επεμβαση,οποτε και γυνεται τομη οπος ειδες και εσυ στο βιντεο.
με το prk δεν κοβουνε τυποτα,αλλα τις επομενες 2 με 3 μερες δεν θα εισαι καλα.Η λυση με το prk ειναι να περνεις υπνοτικα και να την βγαλεις στον κοσμο των ονειρων...:p Κατι που εγω δεν εκανα,τουλαχιστον τις προτες 2 μερες περιπου,γιατι μυσω τα χαπια,αλλα το μετανοιοσα!
Με υπνοτικα την βγαζεις μια χαρα!;)

κατα τα αλλα...σαφος πρεπει προτα να σταθεροποιηθει η μυωπια σου.;)


Ενω για το μελλον,απο τι ξερω,αν κανεις την επεμβαση,οι πηθανοτητες να εχεις πρεσβυωπια ειαναι αρκετα μεγαλες,αν και δεν ειναι εκατο τα εκατο σιγουρο.Σκεψου ομος οτι αν δεν την κανεις θα συνεχησεις να εχεις μυωπια για παντα,ενω αν την κανεις το σιγουρο ειναι οτι για αρκετα χρονια δεν θα εχεις προβληματα,μετα....μπορει;)

alwaysalone
07-01-07, 02:22
Thanks παιδια! Eντάξει, εάν παει η μυωπία μου 5-6 θα την κανω τη $%#^ την επέμβαση..
Ε, με 3-4 που ειναι τωρα εχω ακομα λιγο περιθωριο, δεν εχω? :innocent: :innocent:

Αλήθεια η μυωπία, πως ανεβαίνει? Ειμαι 23, κανονικά δεν επρεπε να εχει σταθεροποιηθεί?

(Η ιδεα να γίνω σταφίδα λίγο πριν την επεμβαση, ακουγεται καλή, βέβαια θα εχει μια δυσκολία ο γιατρός να εστιάσει στα ματια μου, θα γυαλίζουν και θα τρέμουν...looooooool :P )

Xguru
07-01-07, 03:53
Αλήθεια η μυωπία, πως ανεβαίνει? Ειμαι 23, κανονικά δεν επρεπε να εχει σταθεροποιηθεί?


Δεν ξέρω τί λέει η ιατρική θεωρία αλλά από προσωπική εμπειρία δε σταματά στα 23. Ανέβηκε παραπάνω, λίγο μέν (0.25 στο κάθε μάτι) αλλά ανέβηκε.

mywayyy
14-01-07, 15:43
Γειά χαρά παιδιά. Ειχα μυωπία απο τα 13 μου 6 βαθμους στο αριστερό και 4 στο δεξί δηλ πρακτικά
σχεδον τυφλός:p Φορουσα φακούς και γυαλία αλλα και τα δυο μου την έσπαγαν. Πήγα πριν 4 χρονια (στα 21-22) μαζι με την μάνα μου (και εκεινη τυφλή) και καναμε, εγω PRK και εκέινη LASIK. Δεν μπορούσα να κάνω LASIK γιατι είχα λεπτό αμφιβληστροειδή. Η μόνη διαφορά ειναι ο χρόνος ανάρρωσης. Η μάνα μου πχ ήταν οκ σχεδόν αμέσως ενω εγω σε καμια βδομάδα. Η διαδικασια ειναι πολύ απλη, κάθεσαι για 10-15 λεπτά σε μια καρεκλα ανάσκελα κοιτας ενα κοκκινο φωτάκι και μετα πας σπιτι σου. Συνήθως γινεται Παρασκευη η ολη διαδικασια για να ηρεμίσει το μάτι ολο το ΣΚ, ενω σου δινουν και καποιο κολλύριο. Η επιπλοκές απ οσο ξερω ειναι σχεδόν ανύπαρκτες και κανενας πχ απο τα εκατομμύρια που εχουν κάνει δεν εχει χάσει το ματι του η κατι τετοιο...Το να φοράς ας πουμε φάκους εχεις αρκετά πιο πολλες πιθανότητες να πάθεις καποια μόλυνση. Το αποτέλεσμα? Τώρα μετα απο 4 χρονια εχω μυωπία 0 και στα δυο ματια και μισο βαθμό αστιγματισμο στο αριστερό. Κάθε ευρώ που εσκασα αξιζε, και συστηνω την ολη διαδικασια standar ειδικά αν εχει καποιος πολυ μυωπία.

mslordy
14-01-07, 15:58
Εγω αντιμετωπιζα προβλημα τετοιο σε πολυ μικρη ηλικια αλλα με τα χρονια διορθωθηκε σχεδον απο μονο του. Σημερα εχω μονο 0.5 βαθμο μυωπια αλλα δεν αντιμετωπιζω προβληματα.

InVADeR
14-01-07, 21:58
Στην PSK μονο laser σε κάνουν ? Θέλω να πω δεν κόβουνε από το μάτι τίποτα όπως στο βίντεο που είδα πιο πάνω με την LASIK ?

Επίσης πολύ λέτε είναι ανώδυνη, εκεί στην LASIK που σε κόβουνε στο μάτι το μικρό κομματάκι δεν το καταλαβαίνεις/πονάς ?

Δηλαδή τα πράγματα έχουν με την PSK γίνετε πιο εύκολα απλά είναι άβολα για μια βδομάδα ενώ με την LASIK σε κάνουν περισσότερα στο μάτι αλλα είσαι σχεδόν έτοιμος ?

mywayyy
16-01-07, 22:00
Στην PSK μονο laser σε κάνουν ? Θέλω να πω δεν κόβουνε από το μάτι τίποτα όπως στο βίντεο που είδα πιο πάνω με την LASIK ?

Επίσης πολύ λέτε είναι ανώδυνη, εκεί στην LASIK που σε κόβουνε στο μάτι το μικρό κομματάκι δεν το καταλαβαίνεις/πονάς ?

Δηλαδή τα πράγματα έχουν με την PSK γίνετε πιο εύκολα απλά είναι άβολα για μια βδομάδα ενώ με την LASIK σε κάνουν περισσότερα στο μάτι αλλα είσαι σχεδόν έτοιμος ?


Καταρχας δεν λεγεταi PSK αλλα PRK. Η διαφορα ειναι οντως οτι στην PRK αργει περισσοτερο η αναρρωση. Εγω ας πουμε εβλεπα αρκετα καλα μετα απο καμια βδομαδα, αλλα συνεχιζε να καλυτερευει η οραση ακομα και μετα απο 2-3 μηνες η και περισσοτερο. Η μανα μου που εκανε LASIK εβλεπε πολυ καλα σε 1-2 μερες και αμεσως μετα την εγχειριση εβλεπε αρκετα καλυτερα απο μενα. Τωρα, ο χρονος που διαρκει η εγχειριση δεν διαφερει και πολυ στις δυο περιπτωσεις.

alwaysalone
16-01-07, 22:06
Ξέρετε αν υπάρχει ασφαλιστική κάλυψη (δημόσια) ?
Εντάξει δε λεω, ας πουμε οτι ξεπερνάω τους φόβους μου, αλλά και 3 χιλιαρικάκια, ειναι 3 χιλιαρικάκια...

FestoNero
16-01-07, 23:40
3 χιλιαρικακια δεν ειναι 3 χιλιαρικακια....
Ειναι ολοκληρη περιουσια!!! :cry:
Και γω τυφλος, απο μικρος 7 και 7,5 και κατι ψιλα αστιγματισμο...
Δεν με νοιαζει να παει 0..
Και 1-2 να παει μια χαρα ειμαι..
Μπας και καταφερω και αποδεσμευτω απο τα γυαλια..
Πρωτο πραγμα το πρωι τελευταιο το βραδυ.. :(
Μαζι μ'αυτα, ο οφθαλμιατρος μου ειπε οτι ειμαι στο 6% των γκαντεμηδων
με πολυ λεπτο... πως το'πε; αμφιβληστροειδή;
Δε θυμαμαι..
Το συμπερασμα ειναι οτι μου ειπε να μην κανω εγχειρηση.. :(

poromenos
17-01-07, 00:47
και εγω μυωπας εδω και χρόνιααα
6.5 βαθμους....
πανω που με βαλατε σε σκεψεις παω και βλεπω αυτο το βιντεο
http://www.youtube.com/watch?v=BcwcWjzh9jI
αιδια!
μου φενεται πολυ περιεργη η ολη διαδικασια

Olivia
21-01-07, 20:25
Κι εγώ έχω 4 βαθμούς μυωπίας και έχω βολευτεί απίστευτα με τους φακούς και λατρεύω τα γυαλάκια μου όταν τα φοράω στο σπίτι ή έξω μερικές φορές, δεν αποτελούν καν ταλαιπωρία για μένα , οπότε δεν βλέπω κανέναν λόγο να πάω να κάνω μία τέτοια επέμβαση . Βέβαια υπάρχουν άνθρωποι που έχουν πρόβλημα με φακούς κτλ αλλά εγώ εδώ και 10 χρόνια που τους φοράω καθημερινά όλη μέρα μέχρι να γυρίσω σπίτι δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα(φτου φτου). Και τα γυαλιά προσωπικά τα θεωρώ πολύ χαριτωμένα και σε άντρες και σε γυναίκες !

Olivia
21-01-07, 20:36
:scared: :scared: :scared: :stunned:

Δε πειραζει, μια χαρα ειναι και το σηκωμα του χεριου σε κάθε λεωφορείο!!!! :p :p


stratoss, koftaras, mprandsu, ευχαριστώ για τις πληροφορίες..! Δε το βλέπω για σύντομα -δηλαδη μεσα στο 2007... Τουλαχιστον να τελειωσω το μεταπτυχιακό μου πρώτα και μετα να τυφλωθω :p (αστειεύομαι). Απλώς το ματι, δεν πάυει να ειναι ΜΑΤΙ... :vava:

Bέβαια η ανασφάλεια μου, προκαλειται τόσο λογω αγνοιας σχετικά με την διαδικασία, οσο και λογω μη γνωριμίας με κάποιον εξειδικευμένο γιατρό με...μαγικά χερια.. :superman:

Επισης δεν εχω και κανεναν γνωστό που να εχει κανει κατι αναλογο, οποτε και βαίνω στα τυφλα.. :cool: :(

Πάντως αν το παρω αποφαση :worthy: , θα ζητησω λεπτομερειες με pm για γιατρό κλπ..

Α, να συμπληρώσω οτι αυτή η ιστορία με τους φακους ειναι εντελως μπελαλίδικη για εμας τις γυναικες, λογω του μακιγιαζ..

Αφου ο γιατρος μου ειχε πει να μαθω το σλογκαν "πρωτα τους βαζεις και μετά βάφεσαι, πρώτα τους βγάζεις και μετά ξεβάφεσαι".. Ζήσε Μαη μου δηλαδη.. :p





βρε alwaysalone εγώ τέτοιο πρόβλημα δεν είχα κανένα!Σαν να μην τους φοράω νιώθω! Το θέμα είναι να τους συνηθίσεις και να τηρείς ορισμένους κανόνες υγιεινής ...!!Η μόνη στιγμή που πραγματικά δεν λέει να φοράς φακούς είναι στη θάλασσα!!!Όχι βουτιές και γενικά τρομερή προσοχή να μην τους χάσεις(αν κι εγώ επίτηδες βάζω τους καλοκαιρινούς μήνες μηνιαίους και όχι τους διετείς μου ,μήπως και χαθούν κατα λάθος).

alwaysalone
21-01-07, 20:54
Oliviaki, αφου σε βόλεψαν μή μιλας καθολου! Και μενα καποιες φιλες μου τις φορανε απο το γυμνασιο και ακομα και μεχρι σημερα τους έχουν βολέψει τρομερα..

Τι να πω, μονο εγω δε τους άντεξα.. Βεβαια, εκτός απο το γεγονός οτι τα ματια μου ήταν αρκετα ευαίσθητα στους φακους, δηλαδη για να τους βάλω, δάκρυζα, -παρα το γεγόνός οτι ο γιατρός μου ειχε δείξει τον σωστό τρόπο- δεν ημουν και αρκετα σχολαστική στον καθαρισμό..

Μπελάς, πρωι-βραδυ "βαλε υγρο στο εσωτερικό της παλαμης, χαιδεψέ τους ελαφρά, δυο φορες τη μερα αλλαγη στο υγρο που συντηρούνται οταν δε τους φορας..μπλα μπλα".

Άσε που οταν γυρνας πχ μετά απο διασκέδαση,και το μονο που βλεπεις ειναι το κρεβάτι σου, αντε να χεις την υπομονη να τους καθαρισεις απο το μακιγιαζ...

Και ήταν και διετίας.. Στις 20 μερες βγήκαν off!

Olivia
21-01-07, 21:17
Κοίτα , εάν το θέμα είναι προσωπικό , δηλαδή αν όντως δεν τους αντέχουν τα ματια σου τότε οκ , είναι λογικό να μην τους φοράς αλλά μπορεί να είναι και θέμα συνήθειας και τρόπου χρήσης . Θα σου πω το πιο απλό : όταν τους πρωτοέβαλα , μου έδειξε και ο οφθαλμίατρός μου και ο οπτικός μου πώς να τους βάζω/βγάζω .Σε πληροφορώ πως κανένας από τους δύο τρόπους που μου έδειξαν δεν με βόλεψε και βρήκα τον δικό μου!Φίλοι μου τους βάζουν και τους βγάζουν με εντελώς άκυρους τρόπους , αλλά έτσι είναι τους προέκυψε στη πορεία!!!Πάλεψε το , βρες τον δικό σου τρόπο , στην αρχή θα σε τσούζουν τα ματια θα ταλαιπωρηθείς αλλά στο τέλος πιστέυω θα τα καταφέρεις . Κι εγώ στην αρχή θυμάμαι πως για να πάω σχολείο στις 8 , έπρεπε να ξυπνήσω από τις 6 και μισή για να βάλω τους φακούς !!!!Βέβαια αυτό κράτησε 2 εβδομάδες αφού αργότερα και μέχρι και σήμερα είναι καθαρά θέμα λίγων δευτερολέπτων !Και τον καθαρισμό δεν χρειάζεται να τον κάνεις πολύ ώρα!Απλά να πλένεις πάρα πολύ καλά τα χέρια σου και να καθαρίζεις τον φακό πριν τον βάλεις !Όσο για το βάψιμο προσωπικά όταν βάφομαι μόνο που δεν βάφω και το μάτι μου με τα μολύβια κτλ!Και μάλιστα θυμάμαι στην αρχή φοβόμουνα να βαφτώ .. ακόμη και να κάνω μπάνιο στο σπίτι ...θυμάμαι τους έβγαζα για να μπω στη μπανιέρα!Πλέον μερικά βράδια ξεχνάω οτι τους φοράω και πάω να κοιμηθώ χωρίς να τους βγάλω(μην το επιχειρήσεις ΠΟΤΕ!)

Θα σου ξαναπώ πως αν τους αντέχουν τα μάτια σου , αξίζει να το ξαναπροσπαθήσεις (και αυτή τη φορά πάρε μηνιαίους , απορώ ποιος σε συμβούλεψε να πάρεις διετίας για πρώτη εφαρμογή!!!!) , αν διαφορετικά δεν σε βολέψουν (γιατί πράγματι συμβαίνει κι αυτό σε πολλούς ) τότε αρκέσου στα γυαλάκια μέχρι να πάρεις την απόφαση για την επέμβαση ... την έκανε μία φίλη μου και δεν ακούγεται τρομερή!Απλά πρόσεξε πολύ την επιλογή γιατρού και μη τσιγγουνευτείς σε καμία περίπτωση !"Σαν τα μάτια σου να τα έχεις " που λένε !!!!

alwaysalone
23-01-07, 01:40
Κοίτα , εάν το θέμα είναι προσωπικό , δηλαδή αν όντως δεν τους αντέχουν τα ματια σου τότε οκ , είναι λογικό να μην τους φοράς αλλά μπορεί να είναι και θέμα συνήθειας και τρόπου χρήσης . Θα σου πω το πιο απλό : όταν τους πρωτοέβαλα , μου έδειξε και ο οφθαλμίατρός μου και ο οπτικός μου πώς να τους βάζω/βγάζω .Σε πληροφορώ πως κανένας από τους δύο τρόπους που μου έδειξαν δεν με βόλεψε και βρήκα τον δικό μου!Φίλοι μου τους βάζουν και τους βγάζουν με εντελώς άκυρους τρόπους , αλλά έτσι είναι τους προέκυψε στη πορεία!!!Πάλεψε το , βρες τον δικό σου τρόπο , στην αρχή θα σε τσούζουν τα ματια θα ταλαιπωρηθείς αλλά στο τέλος πιστέυω θα τα καταφέρεις . Κι εγώ στην αρχή θυμάμαι πως για να πάω σχολείο στις 8 , έπρεπε να ξυπνήσω από τις 6 και μισή για να βάλω τους φακούς !!!!Βέβαια αυτό κράτησε 2 εβδομάδες αφού αργότερα και μέχρι και σήμερα είναι καθαρά θέμα λίγων δευτερολέπτων !Και τον καθαρισμό δεν χρειάζεται να τον κάνεις πολύ ώρα!Απλά να πλένεις πάρα πολύ καλά τα χέρια σου και να καθαρίζεις τον φακό πριν τον βάλεις !Όσο για το βάψιμο προσωπικά όταν βάφομαι μόνο που δεν βάφω και το μάτι μου με τα μολύβια κτλ!Και μάλιστα θυμάμαι στην αρχή φοβόμουνα να βαφτώ .. ακόμη και να κάνω μπάνιο στο σπίτι ...θυμάμαι τους έβγαζα για να μπω στη μπανιέρα!Πλέον μερικά βράδια ξεχνάω οτι τους φοράω και πάω να κοιμηθώ χωρίς να τους βγάλω(μην το επιχειρήσεις ΠΟΤΕ!)

Θα σου ξαναπώ πως αν τους αντέχουν τα μάτια σου , αξίζει να το ξαναπροσπαθήσεις (και αυτή τη φορά πάρε μηνιαίους , απορώ ποιος σε συμβούλεψε να πάρεις διετίας για πρώτη εφαρμογή!!!!) , αν διαφορετικά δεν σε βολέψουν (γιατί πράγματι συμβαίνει κι αυτό σε πολλούς ) τότε αρκέσου στα γυαλάκια μέχρι να πάρεις την απόφαση για την επέμβαση ... την έκανε μία φίλη μου και δεν ακούγεται τρομερή!Απλά πρόσεξε πολύ την επιλογή γιατρού και μη τσιγγουνευτείς σε καμία περίπτωση !"Σαν τα μάτια σου να τα έχεις " που λένε !!!!

Oliviaki ευχαριστώ για τις συμβουλές! Η αλήθεια ειναι οτι σκέφτομαι να ξαναπαρω φακους επαφής, ειναι τραγικό να μη μπορείς να δεις τα χαρακτηριστικά του άλλου σε αποσταση 3 μέτρων.. (εχω δοκιμασει παρα πολλους σκελετους και δε μου ταιριάζει κανεις για αυτο δε φοραω γυαλια).

Θα παω σε αλλο οφθαλμίατρο και θα του πω το story, ελπίζω να μου προτείνει μηνιαίους.. Ο προηγούμενος (γυναίκα ήταν, στην καλλιθέα), μαλλον επαιρνε ποσοστα απο τη συγκριμενη εταιρεία φακών επαφής, γιατι τους παρείγγειλε η ιδια και τους έφεραν στο ιατρείο της.. Κατι τετοιο θα παιχτηκε μαλλον, και για αυτο παρείγγειλε διετιας με τη μια, για μεγαλύτερο τζήρο.

Αν και αμφιβάλλω οτι θα τους βολευτώ, εγώ θα κανω αλλη μια προσπάθεια :p !
(Στο λύκειο, ενα πρωί, πριν φυγω για το σχολειο , πηγα να βαλω τους φακους και τον εναν νομιζα οτι τον ειχα χασει, οτι επεσε στο δωματιο και τον έψαχνα μια ωρα! Και τελικά ήταν πίσω απο το μάτι μου! :vava: Επεσε το δάκρυ κορόμηλο για να γλυστρίσει και να τον βγάλω!!

Olivia
24-01-07, 19:41
καλέ εγώ να δεις πόσες γκάφες έχω κάνει με τους φακούς !!!Καταρχήν τους έχω ρίξει άπειρες φορές στο νεροχύτη το πρωί επειδή νομίζω οτι δεν τους βάζω αλλά τους βγάζω και πρέπει να ανανεώσω το υγρό στα κουτάκια!!!Επίσης , μία φορά μου έπεσε ο φακός καθώς τον έβαζα και τον έψαχνα 2 ώρες μέχρι που πήρα απόφαση οτι τον έχασα και μετά από μισή ώρα τον βρήκα να στέκεται πάνω ακριβώς στον σωλήνα της βρύσης στο νιπτήρα!!Λίγο πιο πάνω δηλαδή από εκεί που βγαίνει το νερό!!!Ευτυχώς όμως μέχρι σήμερα δεν έχω χάσει ούτε έναν(όλως παραδόξως) . Κάνε άλλη μία προσπάθεια ( οι μηνιαίοι έχουν 10 ευρώ δεν έχεις να χάσεις τίποτα) !Πάντως για να σου δώσω δύναμη , στην ίδια ακριβώς κατάσταση ήταν και το αγόρι μου πριν από ένα χρόνο , είχε παρατήσει κάθε προσπάθεια . Σήμερα τους φοράει κάθε μέρα με ευκολία ! Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!!!

KLG
24-01-07, 20:45
Σημαντικό το πρόβλημα του μακιγιάζ, συμπάσχω :p

Eμένα το πρόβλημα μου ήταν οτι κανα δυο φορές κοιμήθηκα με τους φακούς (μάλλων έπεσα σε αλκοολικό κώμα :p) και την άλλη μέρα δεν μπορούσα να ανοίξω τα μάτια μου... Τελικά σύρθηκα βρίσκωντας σε όλα τα έπιπλα και έσταξα λίγο απο το υγρό των φακών και ξεκόλλησαν.

Mετά ξεκομπλαρίστηκα, με έπεισε και η κοπέλα μου τότε οτι μου πάνε περισσότερο τα γυαλιά (είχε ψώνιο με τα γυαλιά, ειχε 2 ζευγάρια με 1 βαθμό μυωπιας) πήρα ένα ωραίο ζευγάρι και κράτησα τους φακούς για τα σκονάκια (ορατότητα 100% και στις νεκρές γωνίες).

@ ADSLgr.com All rights reserved.