PDA

Επιστροφή στο Forum : Διορθωση μυωπιας με laser



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25

Bananas
28-02-13, 16:33
Αυτό με ανησυχεί κάπως!

Έμένα όχι. Μπορεί να έχουν άλλου είδους μηχανήματα καθώς η κλινική είναι καινούρια και κορυφαία στην Ελλάδα και στα ανατολικά βαλκάνια πλέον . Ο γιατρός που θα με χειρουργήσει (που έχει και την κλινική) έχει χειρουργήσει άτομα απο το σόι μου και είναι γνωστός μας.

apd
28-02-13, 18:17
Οι σταγόνες είναι τοπικό αναισθητικό, απαραίτητο για κάποιες εξετάσεις. Αν δε σου τις έκαναν αυτές, προφανώς δεν το χρειαζόσουν το αναισθητικό. Τώρα τι προεγχειρητικός ήταν αυτός, μόνο ο γιατρός σου το ξέρει. Την επέμβαση την έκανες τελικά;

EDIT Πόσταρες την ώρα που έγραφα. Δηλαδή θα κάνεις τώρα την επέμβαση, με βάση περσινό προεγχειρητικό; Δεν ακούγεται και πολύ σωστό...

Bananas
28-02-13, 18:21
Οι σταγόνες είναι τοπικό αναισθητικό, απαραίτητο για κάποιες εξετάσεις. Αν δε σου τις έκαναν αυτές, προφανώς δεν το χρειαζόσουν το αναισθητικό. Τώρα τι προεγχειρητικός ήταν αυτός, μόνο ο γιατρός σου το ξέρει. Την επέμβαση την έκανες τελικά;

Μισή ώρα περίπου κράτησε ο έλεγχος. Πέρασα απο καμιά 10 αριά μηχανήματα. Μου δώσαν και ένα πακέτο χαρτιά με διάφορες μετρήσεις απο τον έλεγχο.
Όχι γιατί έχω πολλές αμφιβολίες για τις μετέπειτα επιπλοκές απο τις laser σύμφωνα και με αυτά που διαβάζω στο παρόν θέμα. Ψαχνω λίγο και το θέμα του ενδοφακού. ( εχω τεράστια μυωπία. 11 στο ενα ματι 4.5 στο δεξί αν θυμάμαι καλά)

megahead13
28-02-13, 20:56
Μισή ώρα περίπου κράτησε ο έλεγχος. Πέρασα απο καμιά 10 αριά μηχανήματα. Μου δώσαν και ένα πακέτο χαρτιά με διάφορες μετρήσεις απο τον έλεγχο.
Όχι γιατί έχω πολλές αμφιβολίες για τις μετέπειτα επιπλοκές απο τις laser σύμφωνα και με αυτά που διαβάζω στο παρόν θέμα. Ψαχνω λίγο και το θέμα του ενδοφακού. ( εχω τεράστια μυωπία. 11 στο ενα ματι 4.5 στο δεξί αν θυμάμαι καλά)
Κανελλόπουλος;;

Bananas
28-02-13, 23:04
Κανελλόπουλος;;

Ραλλάτος (athens eye hospital) για τις laser αν εννοείς. Για ενδοφακό δεν θυμάμαι.

megahead13
01-03-13, 13:26
OK, ευχαριστώ :)

tsatasos
01-03-13, 21:44
Πριν 2 μήνες έκανε κ ο 3ος αδερφός prk και όλα πήγαν μια χαρά (μέσα σε μια εβδομάδα είδε 10/10 και μέσα σε 2-3 εβδομάδες 12/10).
Οπότε είμαστε 3/3 όλοι κομπλέ.

Είχε 3-4 μυωπία, φορούσε συνέχεια φακούς και είδε μεγάλη διαφορά.

terry39
03-03-13, 13:37
Οι τιμές έχουν πέσει καθόλου ;;
Τι κόστος έχουν τώρα ;;

Insomniac
03-03-13, 15:34
Οι τιμές έχουν πέσει καθόλου ;;
Τι κόστος έχουν τώρα ;;

Απο 1500-2000 για τα δυο ματια

Bananas
04-03-13, 04:52
Απο 1500-2000 για τα δυο ματια

Κλέψιμο. Ότι θέλουν ζητανε πραγματικά. Σε μένα 1300 μετρητοίς με τον προεγχειρητικο ελεγχο και τα 2 ματια . Κάποιοι μου ζητάγαν και 3.000

sergio12
05-03-13, 15:12
Εκανα προχθεσ PRK και CROSS LINKING για μυωπια-αστιγματισμο-κερατοκωνο και εχω μια θολεροτητα ,μια ομιχλη και δε βλεπω σχεδον τιποτα.Ειναι φυσιολογικο αυτο?

Insomniac
05-03-13, 15:29
Εκανα προχθεσ PRK και CROSS LINKING για μυωπια-αστιγματισμο-κερατοκωνο και εχω μια θολεροτητα ,μια ομιχλη και δε βλεπω σχεδον τιποτα.Ειναι φυσιολογικο αυτο?

Ο γιατρος σου τι λεει ?

Sebu
06-03-13, 00:08
Οι τιμές έχουν πέσει καθόλου ;;
Τι κόστος έχουν τώρα ;;

Γυρω στα 1.500 μαυρα χωρις αποδειξεις (φιλικη τιμη κατα τα λεγομενα του γιατρου - μη εκδοση φορολογικου παραστατικου και αποδοση νομιμων φορων κατα την εφορια :p).
Γυρω στα 2.500 αν κοπουν αποδειξεις κτλ.

Ναι δυστυχως βαρανε ακομα στο ψαχνο.

sergio12
06-03-13, 00:27
Οτι θελει χρονο.Το ερωτημα μου ειναι ,αν ειναι φυσιολογικο να βλεπεις απολυτη ομιχλη την πρωτη εβδομαδα?

megahead13
06-03-13, 13:06
Εκανα προχθεσ PRK και CROSS LINKING για μυωπια-αστιγματισμο-κερατοκωνο και εχω μια θολεροτητα ,μια ομιχλη και δε βλεπω σχεδον τιποτα.Ειναι φυσιολογικο αυτο?

Οτι θελει χρονο.Το ερωτημα μου ειναι ,αν ειναι φυσιολογικο να βλεπεις απολυτη ομιχλη την πρωτη εβδομαδα?
Υπομονή φίλε. Δε μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Έκανα κι εγώ την ίδια επέμβαση το 2008. Θέλει πολύ χρόνο, ιώβεια υπομονή και ψυχραιμία. Καλό κουράγιο :oneup:

nicolle
14-05-13, 23:03
Έκανε κάποιος την επέμβαση καλοκαίρι? Είναι απαγορευτικό να γίνει τότε?

Insomniac
14-05-13, 23:22
Απαγορευτικο κοθολου αρκει να μπει γαι καποιο διαστημα νερο της θαλασσας στα ματια και γενικοτερα ακομα και νερο της βρυσης για 10-15 μερες.

nicolle
14-05-13, 23:37
Σκέφτομαι να ξεκινήσω από αύριο να ψάχνω γιατρούς, μετά απο πολύ μελέτη στο ιντερνετ οπότε υπολογίζω οτι αν όλα πάνε καλά ίσως και να μπορέσω να την κάνω σε 1 μιση μήνα. Φαντάζομαι τότε οτι μετα κανα 2 μηνο θα μπορείς να μπείς και στην θάλασσα χωρίς να φοβάσαι μην μπει νερό.........
Μπορεί κάποιος να μου προτείνει γιατρό απο Θεσ/νίκη για να ξεκινήσω απο κάπου γιατί ο γιατρός μου που τον είχα απο μικρό παιδί έχοντας πλεον βγει στην σύνταξη και μή έχοντας εμπειρία απο νέα τεχνολογία, χωρίς να με εξετάσει καν, μου το απαγόρεψε....
Γνωρίζει κάποιος το Οφθαλμολογικό Κέντρο Β. Ελλάδος (ΟΚΕΒΕ) http://www.okebe.gr/ στα Κων/πολίτικα στη ΘΕσ/νίκη????

Και κάτι άλλο.... υπάρχει κάποιος που του έμεινε ή του ανέβηκε μετά η μυωπία και χρειάστηκε να βάλει φακούς επαφής?
Γιατί μου είπαν οτι μετά απο lasik δεν θα μπορέσεις να ξαναφορέσεις φακούς ποτέ.

cool11
15-05-13, 09:16
Τωρα με αυτο που διαβασα, με εστειλες.
Οποιος κανει lasik, απαγορευται να ξαναφορεσει φακους στη ζωη του???????????????

Πειτε ρε παιδια!
Ελπιζα αν μετα απο χρονια μου ανεβουν 'διαφορα' στα ματια, να ξαναφορεσω φακους!

nyannaco
15-05-13, 09:51
Εγώ πάντως 9 χρόνια μετά έχω 1.0 βαθμό μυωπία, και χρειάζομαι βοήθεια μόνο στη νυχτερινή οδήγηση (για πιο ξεκούραστα) και ενίοτε για σινεμά/τηλεόραση/προβολέα όταν έιμαι αρκετά μακριά. Φυσικά για φακούς ούτε λόγος, φοράω γυαλιά λίγες ώρες την εβδομάδα.

ΑΝΤΙΓΟΝΗ
01-07-13, 12:54
Ο γιος μου είναι 18 χρονών, ενδιαφέρεται για το εμπορικό ναυτικό, στην υγειονομική εξέταση ο οφθαλμίατρος δεν τον "πέρασε", έχει 3,5 βαθμούς μυωπία στο ένα μάτι και 4 στο άλλο συν 0,5 και 0,25 αστιγματισμό. Ο γιατρός πρότεινε να κάνουμε επέμβαση laser. Ψάχνοντας στο διαδίκτυο είδα και αρκετά κέντρα τα οποία διαφημίζουν επεμβάσεις laser σε νεαρούς που ενδιαφέρονται για στρατιωτικές σχολές. Ο οφθαλμίατρος που τον παρακολουθεί και ένας δεύτερος μας είχε αναφέρει ότι πρέπει η επέμβαση να γίνει μετά τα 21-22 και εφόσον είναι τουλάχιστον 2 χρόνια σταθεροποιημένη η μυωπία. Σήμερα που μίλησα με άλλον γιατρό μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και μπορεί να την κάνει. έχει εξελιχθεί η τεχνολογία, είναι 100% ασφαλείς, κλπ.
Εγώ φοβάμαι γιατί βλέπω ότι τυχόν βλάβες είναι μη αναστρέψιμες και ένα περισσότερο να γίνει μια τέτοια επέμβαση έτσι βιαστικά για να προλάβουμε τις προθεσμίες που τρέχουν.
Έχει κανείς άποψη ή εμπειρία για επέμβαση laser σε τόσο νεαρής ηλικίας άτομα;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Insomniac
01-07-13, 13:04
Οντως για τα αγορια καπου εκει ειναι το οριο...Για τα κοριτσια οπως η κορη μου την εκανε ενα μηνα πριν κλεισει τα 18 αλλα με δυο χρονια στεθερη μυωπια και μεχρι τωρα στα 25+ δεν εχει απολυτως κανενα προβλημα.
Να το ψαξεις καλα αν η σχολη τον δεχεται χωρις μυωπια μεν αλλα με επεμβατικη διορθωση

Επισης να εχεις εμπιστοσυνη στον γιατρο που θα κανει και την επεμβαση και τον περοεπεμβατικο ελεγχο αν μπορει να γινει η επαμβαση.Δεν ειναι ολοι καταλληλοι για μια τετια επεμβαση.

Εγω δοξα τω Θεω εχουμε κανει 3 στην οικογενεια χωρις κανενα προβλημα και περιμενω να παει 18-19 και η μικρη μου κορη αλλα εκει τα πραγματα θα ειναι ισως πιο δυσκολα λογω πολυ υψηλης μυωπιας....Θα δουμε οταν ερθει η ωρα.

nyannaco
01-07-13, 13:05
Απ'όσο ξέρω, ο λόγος που αντενδείκνυται στις πολύ νεαρές ηλικίες δεν έχει να κάνει με ασφάλεια, αλλά με τη βεβαιότητα ότι η μυωπία θα συνεχίσει να αλλάζει. Οπότε την κάνεις στα 18, και σε λίγα χρονάκια πάλι δεν βλεπεις καλά, ενώ και η δυνατότητα να ξανακάνεις περιορίζεται, αν δεν κάνω λάθος (π.χ. από το εναπομείναν πάχος του κερατοειδούς).
Προσωπικά πάντως δεν θα έπαιζα με την όρασή μου.

apd
01-07-13, 14:24
Κι εγώ, αν μου δώσετε δύο ζεστά, σας την κάνω την επέμβαση. Εσείς κάθεστε;

Συγχωρήστε το "χυδαίο" ύφος, αλλά το τι λέει κάθε γιατρός δεν είναι απαραίτητο να το πάρετε τοις μετρητοίς. Ο συνήθης κανόνας είναι πράγματι "δύο χρόνια σταθεροποιημένη μυωπία", και μόνο μετά κοιτάμε πάχος κερατοειδούς και άλλες παραμέτρους.

Πιο σημαντικό είναι αυτό που αναφέρθηκε - ψάξτε πολύ καλά το νομικό πλαίσιο, γιατί ακόμη και μετά την επέμβαση μπορεί να μη γίνει δεκτός. Εδώ σ' ένα πιο απλό θέμα, τα διπλώματα αυτοκινήτου, η κατάσταση είναι πολύ "θολή" και πρακτικά όλοι οι διορθωμένοι μπορεί να βγούμε "παράνομοι". Ο νόμος βέβαια δεν εφαρμόζεται (αν και ένας θεός ξέρει τι γίνεται σε περίπτωση που εμπλακούμε σε τροχαίο), αλλά στην περίπτωση της σχολής μπορεί να βρεθείτε προ εκπλήξεων.

Πέρ' από αυτά, υπάρχουν και όλοι οι κίνδυνοι που έχουν συζητηθεί πιο πριν. Επομένως, συμφωνώ κι επαυξάνω - με τα μάτια μας ΔΕΝ παίζουμε.

Insomniac
01-07-13, 14:31
Εδώ σ' ένα πιο απλό θέμα, τα διπλώματα αυτοκινήτου, η κατάσταση είναι πολύ "θολή" και πρακτικά όλοι οι διορθωμένοι μπορεί να βγούμε "παράνομοι".

Σε αυτο το θεμα ειναι ...πικρα.Πρεπει σε οσους το διπλωμα γραφει οδηγηση με γυαλια νομιζω να περναμε καθε δυο χρονια επιτροπη απο το Υπουργειο συγκοινωνιων και να σκαμε καπου 70 ευρω παραβολο.Για αυτο παντα εχω στο αμαξι ενα ζευγαρι μυωπικα γυαλια και αν με σταματησουν για τυπικο ελεγχο λεω οτι φοραω φακους επαφης.

apd
01-07-13, 14:52
Έτσι, αλλά αν πέσει κάποιος πάνω σου, τρέχα ν' αποδείξεις στις ασφαλιστικές και στα δικαστήρια ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Για να λέμε του στραβού το δίκιο, όταν το κουβέντιασα με το γιατρό μου, επισήμανε ότι εδώ και οι υγιείς δεν εξετάζονται καν σε αντίληψη/εύρος πεδίου (δεν θυμάμαι ακριβώς τον όρο που χρησιμοποίησε), οπότε υπάρχει γενικότερο πρόβλημα. Απλά στη δική μας περίπτωση είναι τρισχειρότερα - υποθέτω ότι οι ασφαλιστικές, προκειμένου να γλιτώσουν κάποια αποζημίωση, μπορούν να πιαστούν από απίθανα technicalities.

nyannaco
01-07-13, 15:01
Εμένα με σταμάτησαν πριν λίγα χρόνια για παράβαση (όριο ταχ/προσπέρασμα), και μου είπαν για τα γυαλιά. Του λέω έχω κάνει Laser και δεν φοράω πλέον, και δεν ασχολήθηκε περαιτέρω. Ισως του έφτανε το βαρβάτο προστιμο που μου έκοψε για τα υπόλοιπα (και δικαίως) για να πιάσει το στόχο του, και δεν υπήρχε και ατύχημα βέβαια.

Atermon
01-07-13, 15:06
Υπάρχει φυσικός τρόπος μείωσης της μυωπίας; Παραπέμψτε με σε σχετικό thread αν μου έχει ξεφύγει.

nyannaco
01-07-13, 16:06
Αν υπήρχε, δεν θα μπαίναμε σε ρίσκα και έξοδα :sorry:

Insomniac
01-07-13, 16:41
Καπου ειχα διαβασει για ασκησεις γαι μυωπια αλλα χωρις θεαματικα αποτελεσματα





http://www.hairlossgr.com/askiseis-gia-tin-miopia/

cool11
15-11-13, 08:56
Τωρα με αυτο που διαβασα, με εστειλες.
Οποιος κανει lasik, απαγορευται να ξαναφορεσει φακους στη ζωη του???????????????

Πειτε ρε παιδια!
Ελπιζα αν μετα απο χρονια μου ανεβουν 'διαφορα' στα ματια, να ξαναφορεσω φακους!

Ξερει κανεις;;;;


Επισης να ρωτησω:
το γεγονος οτι καποιος εχει κανει lasik στα ματια, σημαινει κατι σχετικα με τυχον αναγκαιες μελλοντικες επεμβασεις;
Πχ. αν μετα απο χρονια χρειαστει να κανω για 'καταρρακτη', θα εχω κανενα προβλημα ή περιορισμο, σε σχεση με το να μην ειχα κανει την επεμβαση;

Insomniac
15-11-13, 16:18
Ξερει κανεις;;;;


Επισης να ρωτησω:
το γεγονος οτι καποιος εχει κανει lasik στα ματια, σημαινει κατι σχετικα με τυχον αναγκαιες μελλοντικες επεμβασεις;
Πχ. αν μετα απο χρονια χρειαστει να κανω για 'καταρρακτη', θα εχω κανενα προβλημα ή περιορισμο, σε σχεση με το να μην ειχα κανει την επεμβαση;

Για αυτό δεν ξερω σιγουρα αν και δεν νομιζω αλλα για το αναποδο το εχω κανει εγω.Πρωτα καταρακτη στα 44 και lasik στα 50

effie_p
15-11-13, 18:19
Γεια σας,

θα ήθελα να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου, και να μου πείτε εάν έχετε ακούσει κάτι ανάλογο. Έκανα prk λόγω λεπτού κερατοειδή πριν από ένα μήνα. Είχα 9 βαθμούς μυωπία και 1 αστιγματισμό στο αριστερό και 7 β. μυωπία και 3 β. αστιγματισμό στο δεξί μάτι. Η επέμβαση πήγε μια χαρά από άποψη επούλωσης, όμως... από τις πρώτες μέρες και μετά καταλάβαινα ότι το αριστερό μάτι δεν βλέπει τόσο καλά όσο το δεξί. Είναι πολύ θολό, εξακολουθεί να είναι, και δεν θα ανησυχούσα αφού έχω ακούσει και διαβάσει ότι η prk έχει μεγάλο χρόνο για να τελειοποιηθεί η όραση, αν δεν διαπίστωνε ο γιατρό ότι... έχω 2.5 βαθμούς υπερμετρωπία στο αριστερό, και 1 σχεδόν βαθμό στο δεξί! Δεν μπορεί να το εξηγήσει, αφού είχα μετρηθεί 6-7 φορές σε 3 διαφορετικά χρονικά διαστήματα (με απόσταση 6 μήνες το ένα από το άλλο). Στο δεξί κάναμε monovision, μου άφησε ένα βαθμό μυωπίας. Στο λέιζερ λέει ότι δεν έγινε σφάλμα και... γενικώς ψαχνόμαστε... Μου λέει ότι κάποιες φορές μπορεί να σε "κοροιδέψει) το μάτι αλλά συνήθως γίνεται σε ηλικίες μέχρι 25 ετών. Εγώ είμαι 40!
Να πω και το εξής: λόγω μεγάλου αστιγματισμού από τα 14 μου, φορούσα ημίσκληρους φακούς επαφής, τους οποίους όμως έχω να τους χρησιμοποιήσω από τον Οκτώβριο του 2012. Δηλ. για ένα χρόνο δεν τους είχα φορέσει καθόλου. Η επέμβαση καθεαυτή πήγε καλά, αν και ο γιατρός δυσκολεύτηκε να αφαιρέσει το επιθήλιό μου, κυρίως στο αριστερό μάτι, λόγω του ότι είχε σκληρύνει πολύ από τη χρόνια χρήση των φακών όπως μου είπε.
Θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε ακούσει κάτι ανάλογο, γιατί για υποδιορθώσεις έχω βρει πολλές αναφορές, για υπερδιορθώσεις όμως ελάχιστες. Όπως καταλαβαίνετε αυτό το πράγμα μου φέρνει ζαλάδα, και για ένα χρόνια μύπωπα το να μην μπορεί να διαβάσει κοντά, και να έχει αυτή τη θολούρα της υπερμετρωπίας είναι ΤΡΑΓΙΚΟ!

mixalis12
17-11-13, 16:29
αποτι βλεπω ακομα τα πραγματα θελουν βελτιωση στην συγκεκριμενη μεθοδο..εκανε η μητερα μου και τωρα δακρυζει χωρις λογο..

Insomniac
17-11-13, 17:38
αποτι βλεπω ακομα τα πραγματα θελουν βελτιωση στην συγκεκριμενη μεθοδο..εκανε η μητερα μου και τωρα δακρυζει χωρις λογο..

Δεν είναι ολοι οι οργανισμοι το ιδιο ουτε ολοι οι γιατροι

Τι λεει ο δικος της ?

megahead13
19-11-13, 05:12
Γεια σας,

θα ήθελα να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου, και να μου πείτε εάν έχετε ακούσει κάτι ανάλογο. Έκανα prk λόγω λεπτού κερατοειδή πριν από ένα μήνα. Είχα 9 βαθμούς μυωπία και 1 αστιγματισμό στο αριστερό και 7 β. μυωπία και 3 β. αστιγματισμό στο δεξί μάτι. Η επέμβαση πήγε μια χαρά από άποψη επούλωσης, όμως... από τις πρώτες μέρες και μετά καταλάβαινα ότι το αριστερό μάτι δεν βλέπει τόσο καλά όσο το δεξί. Είναι πολύ θολό, εξακολουθεί να είναι, και δεν θα ανησυχούσα αφού έχω ακούσει και διαβάσει ότι η prk έχει μεγάλο χρόνο για να τελειοποιηθεί η όραση, αν δεν διαπίστωνε ο γιατρό ότι... έχω 2.5 βαθμούς υπερμετρωπία στο αριστερό, και 1 σχεδόν βαθμό στο δεξί! Δεν μπορεί να το εξηγήσει, αφού είχα μετρηθεί 6-7 φορές σε 3 διαφορετικά χρονικά διαστήματα (με απόσταση 6 μήνες το ένα από το άλλο). Στο δεξί κάναμε monovision, μου άφησε ένα βαθμό μυωπίας. Στο λέιζερ λέει ότι δεν έγινε σφάλμα και... γενικώς ψαχνόμαστε... Μου λέει ότι κάποιες φορές μπορεί να σε "κοροιδέψει) το μάτι αλλά συνήθως γίνεται σε ηλικίες μέχρι 25 ετών. Εγώ είμαι 40!
Να πω και το εξής: λόγω μεγάλου αστιγματισμού από τα 14 μου, φορούσα ημίσκληρους φακούς επαφής, τους οποίους όμως έχω να τους χρησιμοποιήσω από τον Οκτώβριο του 2012. Δηλ. για ένα χρόνο δεν τους είχα φορέσει καθόλου. Η επέμβαση καθεαυτή πήγε καλά, αν και ο γιατρός δυσκολεύτηκε να αφαιρέσει το επιθήλιό μου, κυρίως στο αριστερό μάτι, λόγω του ότι είχε σκληρύνει πολύ από τη χρόνια χρήση των φακών όπως μου είπε.
Θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε ακούσει κάτι ανάλογο, γιατί για υποδιορθώσεις έχω βρει πολλές αναφορές, για υπερδιορθώσεις όμως ελάχιστες. Όπως καταλαβαίνετε αυτό το πράγμα μου φέρνει ζαλάδα, και για ένα χρόνια μύπωπα το να μην μπορεί να διαβάσει κοντά, και να έχει αυτή τη θολούρα της υπερμετρωπίας είναι ΤΡΑΓΙΚΟ!
Αυτό πρώτη φορά το διαβάζω. Κι εγώ χρόνια χρήστης ημίσκληρων φακών λόγω κερατώκονου. Το 2008 είχα κάνει επέμβαση γι' αυτό που περιλάμβανε και αφαίρεση του επιθηλίου και δεν υπήρξε κάποιο θέμα. Σε ποιον γιατρό πήγες αν επιτρέπεται;

effie_p
22-11-13, 21:03
θα σου στείλω p.m.

Giwrgos_M
25-01-14, 13:47
Σκεφτομαι για λειζερ και αρχιζω και ψαχνομαι.
Μου ειπαν για μια κλινικη στην Γλυφαδα (athens eye hospital)
Εχετε καποια γνωμη?

Insomniac
25-01-14, 17:48
Σου εστειλα pm για να μην θεωρηθεί διαφιμηση

CptBill
26-01-14, 02:19
ετοιμαζομαστε και εμεις για PRK σε μια εβδομαδα (καλα οχι εγω αλλα η κοπελα μου). Εγω σε εξεταση που εκανα σε εμπιστο γιατρο (αρκετοι γνωστοι μου εχουν κανει PRK με τον συγκεκριμενο) εφαγα ακυρο λογο μικρο παχους κερατοειδη (κατω απο 500μm) ενω η κοπελα μου με περιπου 7 βαθμους μυωποια και λιγο αστιγματισμο και στα δυο ματια εχει επαρκη παχος κερατοειδη (πανω απο 500μm) ωστε να προχωρησει στην εγχειρηση.
Θα γινει με τη νεα μεθοδο trans-prk οπου δεν υπαρχει καποια επαφη με καποιο εργαλειο στο ματι σε σχεση με τα προηγουμενης γενιας PRK.
Η κοπελα μου το εχει δει πολυ ψυχραιμα (εχω φτασει σε σημειο να αγχώνομαι πιο πολυ εγω παρα αυτη για την εγχείρηση).
Feedback ξανα απο επομενη εβδομαδα.

Insomniac
26-01-14, 08:16
Καλη επιτυχια....Μην αγχωνεσαι....Όλα θα πανε καλα .

Giwrgos_M
26-01-14, 17:15
Καλη επιτυχια.
Περιμενουμε να μας πεις αποτελεσματα.

CptBill
02-02-14, 23:00
Πρωινο ραντεβου εχθες στο αθηναικο διαθλαστικο κεντρο για διορθωση μυωπιας και αστιγματισμου (7+ βαθμοι μυωπιας και περιπου μισο βαθμο αστιγματισμο) με νεας γενιας PRK (trans PRK η καλυτερα transepithelial PRK)
Προετοιμασια με τσεκαπ λιγο πριν την εγχειρηση, καταπωση ενος αγχολυτικου χαπιου (τι ομορφα, πρωτα βλεπω βλεπω τη κοπελα μου σε τοση ευθυμια) και σχεδον ετοιμη η κοπελα μου.

Για καλη μου τυχη ο γιατρος με ρωτησε εαν θελω να ειμαι μαζι της στο χειρουργειο οποτε ειχα τη τυχη να δω τη διαδικασια απο πρωτο χερι.
Μπορω να σας διαβεβαιώσω πως οσα βιντεακια και εαν εχετε δει στο youtube, σαστιζεις απεναντι την ωρα της πραγματικης εγχειρησης. Γιατι το βιντεακι δεν σου δειχνει το χειριστη, τους γιατρους η τη στιγμη που κλεινουν τα φωτα και εφαρμοζεται το laser (περιττο να πω οτι κρατουσα την αναπνοη μου απο την αγωνια οταν εσβηναν τα φωτα και λειτουργουσε το laser). Οι 2 γιατροι με ρωτησαν κανα 2 φορες εαν ειμαι οκ επειδη νομιζαν πως ειχα σοκαριστει αλλα προσωπικα περισσοτερο ενθουσιασμενος ημουν.

Η ολη διαδικασια του laser σε καθε ματι διαρκει 1 λεπτο με τα περιεργα φωτορυθμικα του συγκεκριμενου laser να αναλαμβανουν δουλεια.
Η διαφορα με τις προηγουμενες PRK ειναι πως πλεον μιλαμε για πρωτη φορα για no touch τεχνικη οπου το επιθήλιο του κερατοειδους αφαιρειται με το λέιζερ χωρις να ακουμπαει κανενα εργαλειο στο ματι. Μια συνοψη των πλεονεκτηματων της transPRK ειναι εδω http://www.emmetropia.gr/gr-amaris
Ουσιαστικα μιλαμε για γρηγοροτερη επουλωση, λιγοτερη ταλαιπωρια και μικροτερες πιθανοτητες να παει κατι στραβα.

Feedback στο πρωτο 24ωρο: Ενοχληση απο οποιοδηποτε δυνατο φως (ευτυχως ο καιρος ειναι με το μερος μας), φυσικα μονιμα γυαλια ηλιου και υπνος. Πολυ υπνος. Γιατι αυτο βοηθαει στην επουλωση.
Η οραση βελτιωμενη σε σχεση με τους 7 βαθμους που ειχε πριν αλλα ακομα θολη σαν να περιβαλει τα παντα ενα πεπλο ομιχλης.
Κανενας πονος, ουτε καν κατα τη διαρκεια φυσικα της διαδικασιας (ισως η μονη ενοχληση οπως μου περιεγραψε ειναι το κρυο υγρο αμεσως μετα την εφαρμογη του laser). Μια ενοχληση σαν να φορας φακους επαφης οι οποιο εχουν στεγνωσει. Αυτο ειναι ολο. Ουτε τραγικες καταστασεις, ουτε τρελοι πονοι, ουτε τιποτα. Δεν εχει παρει ουτε καν ενα depon. Πρωτη μερα, ολοκληρωτικη αποχη απο κινητα, τηλεοραση, tablet.

Feedback τη δευτερη ημερα.:
Δευτερη μερα και η οραση πλεον ειναι 7/10 ενω φοραει ακομα τους προστατευτικους φακους. Πρωτες προσπαθειες για χρηση laptop βγαζουν προβλημα σε εστιαση κοντινων αντικειμενων και πολυ γρηγορα κουραση στα ματια. Η φωτοευαισθησια παραμενει. Κανενας πονος ακομα και τη δευτερη μερα. Ενας ενθουσιασμενος γιατι πλεον βλεπει σε αποστασεις που δεν εβλεπε.

Και το αναμνηστικο μας:
http://www.youtube.com/watch?v=HSHVf5B7QJ0

villasg
05-02-14, 19:46
Μια ερωτηση παιδια .
Εχει κανει καποιος ή εχει κανεις αποψη για διορθωση υπερμετροπιας ?
Και γενικα ποσο καιρο πρεπει να την εχεις για να προχωρησεις σε επεμβαση ?
Εμενα υπηρχε αλλα ελεγε ο γιατρος οτι δεν χρειαζοταν κατι ακομα μεχρι πριν 1 μηνα που "ψηθηκε" και αναγκαστηκα να φοραω γυαλια .
Και γενικα οποια πληροφορια εχετε για διορθωση υπερμετροπιας ........ (κοστος - γιατρο - τεχνικες κλπ κλπ )

terry39
06-02-14, 14:11
καταπωση ενος αγχολυτικου χαπιου (τι ομορφα, πρωτα βλεπω βλεπω τη κοπελα μου σε τοση ευθυμια) και σχεδον ετοιμη η κοπελα μου.

Humor on
(Πήρες την ονομασία του; :p )
/Humor off
Το κόστος της επέμβασης ;
Περαστικά της

CptBill
06-02-14, 23:37
ναι, τελικα lexotanil ηταν το οποιο μας εδωσε επισης ο γιατρος για τις επομενες ημερες. Ακομα δεν εχει χρησιμοποιησει το backup :cool:
Εν συντομια
Ημερα 2: τρομερη φωτοευαισθησια, ιδια μικροενοχληση με το πρωτο 24ωρο. Αδυναμια χρησης οποιαδηποτε συσκευης τηλ/tablet αφου η εστιαση κοντα δεν παιζει.
Ημερα 3:εφιαλτης. Ενοχληση, φωτοευαισθησια στα ιδια τρομερα επιπεδα και απο το μεσημερι και μετα πονος. Εγινε χρηση του πρωτο ponstan αλλα και αναισθητικων σταγονων για το ματι. Εφιαλτης με μονιμη λυση υπνος σχεδον ολη την ημερα. Μουρμουρα ολη την ημερα. Την δικαιολογώ.
Ημερα 4: ξυπνημα με ελαχιστη ενοχληση. Λιγοτερη φωτοευαισθησια. Η οραση στα κοντινα αρχισει και φτιαχνει. Στα μακρινα εχει πολυ δρομο ακομα. Αφαιρεση των θεραπευτικων φακων επαφης το απογευμα, back to zero point. Πονος, ενοχληση σαν γυαλοχαρτο (αφου το νεο επιθήλιο που εχει δημιουργηθει δεν ειναι ομαλο οποτε δημιουργει αισθημα ενοχλησης). Πονος και παλι το βραδυ με χρηση ξανα painkiller. Το χειροτερα συναισθημα οπως μου περιεγραψε ηταν οτι το ματι βεντουζωνε στο βλεφαρο σε καθε ανοιγοκλεισιμο κατι που αντιληφθηκα και εγω :rolleyes:
Ημερα 5: Πρωινη ενοχληση και στα δυο ματια οπου μεχρι το μεσημερι σχεδον εξαφανιστηκε και εφυγε η αισθηση γυαλοχαρτου. Μειωμενη φωτοευαισθησια και πλεον δεν κυκλοφορει με γυαλια ηλιου στο σπιτι. Βραδυνη βολτα με το αυτοκινητο ηταν εφιαλτης λογο των φώτων που περιβαλονται απο φωτοστεφανο. Αναγκαστικα εγινε χρηση γυαλων ηλιου.
Ημερα 6: η κοντινη εστιαση επιτελους παιζει και της επιτρεπει να παιζει plants vs zombies στο 10" tablet. Υπαρχουν θολωματα στην οραση που χαλανε την κοντινη και την μακρινη εστιαση. Η μακρινη οραση εχει βελτιωθει αλλα κανει κλασικα θολωματα.
Μεχρι στιγμης ολα πανε καλα. Ειναι η κλασικη αργη επουλωση της PRK οποτε δεν υπαρχουν ανησυχιες ουτε απο τη μερια του γιατρου ουτε απο τη δικια μας.

Η επεμβαση κοστισε 2Κ ευρω με αποδειξεις και απο τη κλινικη και απο το γιατρο.

nyannaco
07-02-14, 09:30
Ολα αυτά που περιγράφεις ακούγονται εφιαλτικά σε σχέση με τη μετεγχειριτική εξέλιξη του lasik. Για ποιό λόγο επιλέχθηκε η trans-PRK και όχι lasik?

Insomniac
07-02-14, 09:45
Ολα αυτά που περιγράφεις ακούγονται εφιαλτικά σε σχέση με τη μετεγχειριτική εξέλιξη του lasik. Για ποιό λόγο επιλέχθηκε η trans-PRK και όχι lasik?

Μονο εφιαλτικα ??? Τιποτα από αυτά δεν περασα με lasik. Μονο ο λεπτος κερατοειδης δικαιολογει prk

CptBill
07-02-14, 10:48
παχος κερατοειδη και οτι ο γιατρος αποφευγει, ειδικα σε αντρες με αυξημενη δραστηριοτητα, lasik επεμβασεις. Μου ανεφερε χαρακτηρηστικα πως του εχουν φερει flap στο χερι.
Ουσιαστικα οι δυσκολες μερες so far ειναι 2. Η τριτη μερα και οταν αφαιρουνται οι θεραπευτικοι φακοι.
Η οραση φτιαχνει σταδιακα.

DJTaurus
20-02-14, 09:19
Ραλλάτος ή Χαρώνης?.... ο δεύτερος κοστίζει 500 ευρώ περισσότερα και 100 ευρώ απο 50 ο προεγχειριτικός έλεγχος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.