PDA

Επιστροφή στο Forum : Διορθωση μυωπιας με laser



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25

Insomniac
20-02-14, 09:52
Ραλλάτος ή Χαρώνης?.... ο δεύτερος κοστίζει 500 ευρώ περισσότερα και 100 ευρώ απο 50 ο προεγχειριτικός έλεγχος.

Για μενα Χαρωνης Γ. σημαινει επιστοσυνη !!!
3 φορες δοκιμασμένος

Η τιμη ισως είναι διαπραγμτευσιμη αλλα δεν μπορω εδώ να πω τον τροπο.Θα σου στειλω pm

DJTaurus
20-02-14, 10:29
Για μενα Χαρωνης Γ. σημαινει επιστοσυνη !!!
3 φορες δοκιμασμένος

Η τιμη ισως είναι διαπραγμτευσιμη αλλα δεν μπορω εδώ να πω τον τροπο.Θα σου στειλω pm

Δεν παίζει ρόλο και το ποιος έχει το πιο σύγχρονο μηχάνημα?

Insomniac
20-02-14, 11:11
Δεν παίζει ρόλο και το ποιος έχει το πιο σύγχρονο μηχάνημα?


Φυσικα και εχουν το amaris αν θυμαμαι καλα 8ης γενιας αν και με το 6ης που ειχε κανει η κορη μου πριν 8 χρονια δεν ειχε προβλημα

PSILOS.2821
20-02-14, 19:15
Η διόρθωση μυωπίας με την μέθοδο trans-prk είναι ασφαλή, με καλά αποτελέσματα, για όλα τα μάτια ή χρειάζεται κάποια στάνταρ για να είναι επιτυχής η επέμβαση;

DJTaurus
21-02-14, 11:10
O προ-εγχειρητικός ελεγχος θελει 3-4ις ημέρες πριν χωρίς φακούς... αν τους φορέσω για ένα 2ωρο μόνο 2 ημέρες πριν θα έχω πρόβλημα?

Insomniac
21-02-14, 12:14
O προ-εγχειρητικός ελεγχος θελει 3-4ις ημέρες πριν χωρίς φακούς... αν τους φορέσω για ένα 2ωρο μόνο 2 ημέρες πριν θα έχω πρόβλημα?

Θελει παραπανω μερες από ότι ξερω καθως και η περιοδος πριν την επεμβαση .Για αυτό η κορη μου που φοραγε φακους εκανε τον ελεγχο και την άλλη μερα την επεμβαση για να μην ξαναχρειαστει να μεινει χωρις φακους

DJTaurus
21-02-14, 13:03
Θελει παραπανω μερες από ότι ξερω καθως και η περιοδος πριν την επεμβαση .Για αυτό η κορη μου που φοραγε φακους εκανε τον ελεγχο και την άλλη μερα την επεμβαση για να μην ξαναχρειαστει να μεινει χωρις φακους

1 φορά την εβδομάδα φοράω τους φακούς για 2 ώρες όταν εχω αγώνα μπάσκετ.

Insomniac
21-02-14, 13:31
1 φορά την εβδομάδα φοράω τους φακούς για 2 ώρες όταν εχω αγώνα μπάσκετ.

Να ρωτήσεις τον γιατρο σου

DJTaurus
21-02-14, 15:17
Να ρωτήσεις τον γιατρο σου

Θα επηρεαστούν οι μετρήσεις τελικά. Μου είπε να μην τους βάλω...

CptBill
21-02-14, 15:44
Η διόρθωση μυωπίας με την μέθοδο trans-prk είναι ασφαλή, με καλά αποτελέσματα, για όλα τα μάτια ή χρειάζεται κάποια στάνταρ για να είναι επιτυχής η επέμβαση;

Εαν γνωριζα να σου απαντησω θα ημουν οφθαλμιατρος :p
Πλεον ειμαστε στις 20 ημερες. Και στα 2 ματια εχουμε 9/10 ( η σχεδον 9,5/10) και η αναρρωση προχωραει πολυ καλα και γρηγορα!
Το φωτοστεφανα αρχιζουν και μειωνονται δραματικα (ειναι ζητημα εβδομαδων μεχρι να συρικνωθουν εντελως) και η οραση λογικα θα φτασει το 10/10 η θα το ξεπερασει στο τριμηνο. Εφοοσν φυσικα ολα προχωρησουν καλα.
Καμια ενοχληση πλεον, ελαχιστη ενοχληση σε φως (ισως περισσοτερο ψυχολογικη).

Insomniac
21-02-14, 17:14
Ακολουθησε τις οδηγιες του

PSILOS.2821
21-02-14, 20:49
Ευχαριστώ!

Insomniac
21-02-14, 21:17
Ευχαριστώ!

Καλη επιτυχια....Δεν θα μετανοιωσεις ποτε !!!!

PSILOS.2821
21-02-14, 23:15
Καλη επιτυχια....Δεν θα μετανοιωσεις ποτε !!!!

Νασαι καλα!

DJTaurus
28-02-14, 23:42
Τελικά prk μου είπε θα μου κάνει ο γιατρός επειδή έχω μικρή μυωπία. 2 και 1.25..... Λέτε να πάρω και δεύτερη γνώμη γιατί την φοβάμαι την prk. Έχω 550 πάχος κερατοειδή.

Insomniac
01-03-14, 07:46
Τελικά prk μου είπε θα μου κάνει ο γιατρός επειδή έχω μικρή μυωπία. 2 και 1.25..... Λέτε να πάρω και δεύτερη γνώμη γιατί την φοβάμαι την prk. Έχω 550 πάχος κερατοειδή.

Δεν ξερω τι σημαινει το 550 αλλα το ότι εχεις χαμηλη μυωπια δεν είναι λογος για prk

Νομιζω το αντιθετο μαλιστα

Φυσικα και να παρεις μια ακομα γνωμη

XronisR
01-03-14, 13:04
Eγω που εχω μυωπια 2.00 και 1.75 τι προτεινετε να κανω?

Insomniac
01-03-14, 14:05
Eγω που εχω μυωπια 2.00 και 1.75 τι προτεινετε να κανω?


Ότι σου πει ο γιατρος που εχεις εμπιστοσυνη !!!

apd
01-03-14, 16:15
To νήμα περιέχει πολλές απόψεις, μελέτησέ το. Προσωπική μου γνώμη ότι για τέτοια μυωπία είναι παράλογο ρίσκο η επέμβαση. Από κει και πέρα, καθένας το ψάχνει παίρνει τις δικές του αποφάσεις...

megahead13
09-03-14, 01:37
Τελικά prk μου είπε θα μου κάνει ο γιατρός επειδή έχω μικρή μυωπία. 2 και 1.25..... Λέτε να πάρω και δεύτερη γνώμη γιατί την φοβάμαι την prk. Έχω 550 πάχος κερατοειδή.
Ίσα, ίσα που η PRK θεωρείται πιο ασφαλής (και από αυτά που έχω διαβάσει πρέπει πράγματι να είναι) ;)

nelly1
10-03-14, 17:59
καλησπερα σας....διαβαζω εδω κ μερες το θεμα κ εντος ολιγου θα καταθεσω αναλυτικα κ τη δικη μου εμπειρια . (lasik)
επειδη δεν ειδα να αναφερεται καπου κατι αναλογο, τα κολλυρια που βαζουμε μετεγχειριτικα μονο εμενα με κανουν να χτυπιεμαι απο το καψιμο και τη φαγουρα? :(

nyannaco
10-03-14, 18:11
Δεν είχα τέτοιο θέμα. Μάλλον θα πρέπει να το πεις στο γιατρό σου.

nelly1
10-03-14, 18:19
Λοιπον σημερα κλεινω 4ο 24ωρο μετα την επεμβαση παιδια.(γραφω στο λαπτοπ με γυαλια ηλιου χιχιχχ) lasik ,μυωπια 3 και 3,50 σταθερη εδω και χρονια, ειμαι στα 34, ηθελα εδω και χρονια να την κανω αλλα φοβομουν. Εν τουτοις το πηρα αποφαση γιατι δεν παλευεται αλλο και φορουσα και φακους ηδη 15 χρονια (ειχα κι ενα φοβο μην εχει φθαρει ο κερατοειδης απο τοσα χρονια φακους αλλα ολα οκ). Πραγματικα μου εσπασαν τα νευρα οι 2 εβδομαδες που εμεινα με τα γυαλια, πονοκεφαλοι ,νευρα αλλα επιτελους φθασαμε στην ημερα της επεμβασης μετα απο πολυ καλες προεγχειρητικες εξετασεις.

Η επεμβαση για μενα δεν ηταν τιποτα, δε καταλαβα τιποτα δε πονεσα καθολου μιλουσα με τους γιατρους ... μου ειχαν μεχρι και μουσικη !!! πηρα βεβαια και ενα αγχολυτικο απο το φοβο κατι το οποιο με βοηθησε να κοιμηθω μετα ενα 12ωρο κατι που μου εκανε πολυ καλο.
Ωστοσο δε θα ξεχασω ποτε τα δευτερολεπτα που εισαι με ανοικτα ματια και βλεπεις το απολυτο σκοταδι (μου μετρουσαν αντιστροφα για ποσα ακομη δευτερολεπτα δε θα βλεπω για να μην αγχωνομαι !)

Οταν βγηκα μετα που περασε η αναισθησια δε μπορουσα να ανοιξω τα ματια απο το τσουξιμο (σαν τα νεογεννητα γατιά ενα πραγμα) αλλα εβαλα φαρμακα το εκοψα κατευθειαν για υπνο κοιμηθηκα για ενα 12-13 ωρο και ξυπνησα την αλλη μερα πια και εβλεπα σχεδον τελεια !!!!!! την πρωτη μερα με ειδε ο γιατρος ,ελαχιστα ωρες ωρες ενιωθα σαν σκουπιδακι μεσα στο ματι, βαζοντας δακρυα περνουσε.
Ομως...οταν βαζω τα αλλα δυο κολλυρια (το αντιβιοτικο κ το αλλο ) καιει τσουζει φαγουριζει λες και περπατανε μυρμυγκια μεσα στα ματια .... κυριολεκτικα χτυπαω μπουνιες στα μαξιλαρια για να μη βαλω τα χερια στα ματια ...ο γιατρος λεει οτι ετσι κανει και να κανω υπομονη κι επιπλεον οτι τα γαλανα ματια ειναι πιο ευαισθητα στα φαρμακα ... υπαρχει κανενας που να το βιωσε αυτο ? καθε δυο ωρες μιλαμε το μαρτυριο ,,.,οταν κλεισω εβδομαδα μου ειπε θα αραιωσει καθε ποτε θα τα βαζω.
Επισης αυτα που μου εδωσε για τον υπνο μου ειπε τουλαχιστον 10 μερες και 3 εβδομαδες λουσιμο στο κομμωτηριο και 1 μηνα οχι βαψιμο. Δε μου εχει πει ακομα ποτε μπορω να αθληθω ( στιβο κατοσταρι -διακοσαρι και γυμναστηριο ) θελει να με δει πρωτα οταν θα κλεισουμε βδομαδα . Κανεις που να ξερει ?? που να τον απασχολουσε αυτο ? Επισης μου ειπε για αυτο το καλοκαιρι να ξεχασω τις βουτιες ,μονο κολυμβηση με προστατευτικα γυαλακια .

Επισης τα εχω παιξει 4 μερες με μαυρα γυαλια στο σπιτι κλεισουρα... ποτε σας αφησαν εσας να βγειτε εξω ??

Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας ! :)

Insomniac
10-03-14, 19:44
καλησπερα σας....διαβαζω εδω κ μερες το θεμα κ εντος ολιγου θα καταθεσω αναλυτικα κ τη δικη μου εμπειρια . (lasik)
επειδη δεν ειδα να αναφερεται καπου κατι αναλογο, τα κολλυρια που βαζουμε μετεγχειριτικα μονο εμενα με κανουν να χτυπιεμαι απο το καψιμο και τη φαγουρα? :(

Εγω , η κορη μου και η γυναικα μου δεν είχαμε ποτε τετοιο προβλημα

nyannaco
11-03-14, 09:23
Ούτε εγώ είχα ζοριστεί τόσο, ναι ενοχλητική η συχνότητα των κολλυρίων - δακρύων τις πρώτες μέρες, αλλά χωρίς τσουξίματα και πόνους. Πιο πολύ με πείραζε που έπρεπε να κοιμάμαι με τα μάτια βουλωμένα κάποιες μέρες (αρκετές, αλλά δεν θυμάμαι πόσες) για να μη βάλω κανένα χέρι, και που δεν μπορούσα να τα πλύνω. Πάντως λούσιμο μόνος μου έκανα, απλά με τα μάτια κλειστά. Οσο για το κλείσιμο μέσα, που λες, τη μέρα 1 έκανα το ένα μάτι, τη μέρα 2 το δεύτερο, και τη μέρα 3 πήγα για εξέταση μόνος μου, οδηγώντας. Από τη μέρα 4 κανονικά στο γραφείο. Μαύρο γυαλί και γρήγορη κούραση στην οθόνη, αλλά παλευόταν. Βέβαια και γαλανομάτη δεν με λες, αν όντως παίζει ρόλο.

Insomniac
11-03-14, 12:21
Ούτε εγώ είχα ζοριστεί τόσο, ναι ενοχλητική η συχνότητα των κολλυρίων - δακρύων τις πρώτες μέρες, αλλά χωρίς τσουξίματα και πόνους. Πιο πολύ με πείραζε που έπρεπε να κοιμάμαι με τα μάτια βουλωμένα κάποιες μέρες (αρκετές, αλλά δεν θυμάμαι πόσες) για να μη βάλω κανένα χέρι, και που δεν μπορούσα να τα πλύνω. Πάντως λούσιμο μόνος μου έκανα, απλά με τα μάτια κλειστά. Οσο για το κλείσιμο μέσα, που λες, τη μέρα 1 έκανα το ένα μάτι, τη μέρα 2 το δεύτερο, και τη μέρα 3 πήγα για εξέταση μόνος μου, οδηγώντας. Από τη μέρα 4 κανονικά στο γραφείο. Μαύρο γυαλί και γρήγορη κούραση στην οθόνη, αλλά παλευόταν. Βέβαια και γαλανομάτη δεν με λες, αν όντως παίζει ρόλο.

Γιατι σου εκλεισαν τα ματια ?? Εμενα ουτε μια ωρα και την επομενη μερα πηγα για επανεξεταση και την άλλη κανονικα στη δουλεια χωρις κανενα προβλημα

nyannaco
11-03-14, 12:57
Γιατι σου εκλεισαν τα ματια ??Τη νύχτα για τον ύπνο, για να μη βάλω κανένα χέρι ασυναίσθητα και σηκώσω το flap.

Insomniac
11-03-14, 14:20
Σεμας και στους 3 δεν εβαλαν τιποτα

Μονο φακους επαφης μεχρι την άλλη μερα για προστασια που τους πεταξαν μετα

nyannaco
11-03-14, 14:50
Δεν έβαλα καθόλου φακούς.

DJTaurus
15-03-14, 12:49
2 ερωτησούλες...

1) Ετσι από περιέργεια έχει ρωτήσει κανείς ευθέως τους γιατρούς γιατί οι περισσότεροι από αυτούς χρησιμοποιούν γυαλιά μυωπίας και αν ναι τι απάντηση σας έδωσαν?

2) Ο δικός μου γιατρός όπως έγραψα μου πρότεινε PRK και επειδή έχω ελάχιστη μυωπία (1,25 και 2) μου τόνισε ότι το ξύσιμο είναι ευθέως ανάλογο των βαθμών που σημαίνει ότι επειδή θα είναι πολυ μικρό θα έχω και πιο γρήγορη αποκατάσταση και ελάχιστο εως καθόλου πόνο σε σχέση με άλλους ασθενείς που κάνουν PRK με βαθμούς από 3-4 και πάνω... συγκεκριμενα μου είπε οτι ενόχληση θα έχω μόνο για 2 24ωρα και θα πρέπει να παραμείνω στο σπίτι για 2 ημέρες. Τώρα δεν ξέρω για το πόσο ισχύουν τα λεγομενά του... επίσης για τη νέα μέθοδο PRK, την TransPrk μου είπε ότι είναι νέα τεχνική που κάθε γιατρός αν κρίνει μπορεί να χρησιμοποιήσει και όχι νέα μέθοδος (κάτι πρωτοποριακό δλδ) που την έχουν βαφτίσει έτσι για εμπορικούς λόγους.

CptBill
15-03-14, 14:41
Εαν γνωριζα να σου απαντησω θα ημουν οφθαλμιατρος :p
Πλεον ειμαστε στις 20 ημερες. Και στα 2 ματια εχουμε 9/10 ( η σχεδον 9,5/10) και η αναρρωση προχωραει πολυ καλα και γρηγορα!
Το φωτοστεφανα αρχιζουν και μειωνονται δραματικα (ειναι ζητημα εβδομαδων μεχρι να συρικνωθουν εντελως) και η οραση λογικα θα φτασει το 10/10 η θα το ξεπερασει στο τριμηνο. Εφοοσν φυσικα ολα προχωρησουν καλα.
Καμια ενοχληση πλεον, ελαχιστη ενοχληση σε φως (ισως περισσοτερο ψυχολογικη).

feedback 45 ημερες μετα: αν εξαιρεσουμε ελαχιστες ημερες ενοχλησης που ελαβαν μερος τις πρωτες ημερες/εβδομαδες, η ανάρρωση στη tranks prk σε σχεση με αλλα "prk diaries" που εχω διαβασει ηταν ταχυτατη.
Η κοπελα μου εχει επιστρεψει πλεον στο 100% της καθημερινοτητας. Καμια φωτοευαισθησια, καθολου φωτοστεφανα. Ειναι τρομερο να βλεπεις εναν ανθρωπο που πριν ειχε 7+ βαθμους μυωπιας να βλεπει τωρα το ιδιο καλα με εσενα (εγω φοραω φακους) η ακομα χειροτερα εκει που ζοριζομαι εγω αυτη να βλεπει καλυτερα. wtf.
Δευτερα εχουμε επισκεψη στον οφθαλμιατρο οποτε θα εχουμε feedback της ορασης.


επίσης για τη νέα μέθοδο PRK, την TransPrk μου είπε ότι είναι νέα τεχνική που κάθε γιατρός αν κρίνει μπορεί να χρησιμοποιήσει και όχι νέα μέθοδος (κάτι πρωτοποριακό δλδ) που την έχουν βαφτίσει έτσι για εμπορικούς λόγους.

true. Δεν προκειται για κατι νεο αλλα για εξελιξη της prk. Σημαντικοτατη εξελιξη. Για παραδειγμα το επιθήλιο δεν αφαιρείτε απο ανθρωπινο χερι.
Δες εδω την εγχείρηση μας (εαν αντεχεις) http://www.youtube.com/watch?v=HSHVf5B7QJ0
Γενικοτερα οι χρονοι ανάρρωσης (και δεν μιλαω απαραιτητα για ενδεχομενους πονους) ειναι σημαντικα πιο γρηγοροι απο την απλη prk.

DJTaurus
15-03-14, 15:25
@cptBill

με το amaris750s έγινε το transPrk στην κοπέλα σου?

CptBill
15-03-14, 18:19
Ναι. Εδώ www.arl.gr

DJTaurus
21-03-14, 17:14
Για τον οφθαλμίατρο Κοκκώνη γνωρίζει κανείς τίποτα?.... στο Αθ. Διαθλαστικό χειρουργεί.

PGouv
21-03-14, 19:38
Εμενα παντως η μυωπια μου ανεβηκε απο 22 χρονων και μετα απο 2,75 σε 4 και απο το δεκεμβρη αυτο ισως πηρα 0,25 τι μπορει να ειναι

DJTaurus
23-03-14, 20:58
Εχει κάνει κανείς εδω?
http://www.vlemma.com/medcenter.aspx

CptBill
23-03-14, 22:34
47 ημερες μετα τη tranks-prk και πλεον η οραση της κοπελας μου ειναι 11/10 και στα δυο ματια. Απλα εντυπωσιακο. Τρομερα εντυπωσιακο. Ομολογουμενως ζηλευω ελαφρως

DJTaurus
24-03-14, 22:56
Με λίγο ψάξιμο ακόμα βρήκα τα παρακάτω.

Ισως η πιο δημοφιλής κλινική στο διαδίκτυο. Προβάλει πολύ όμως την Lasik....
http://www.eyeclinic.com.gr/en/

Tην παρακάτω την προτείνει ο ίδιος ο Παλλικάρης.
http://www.orasis.gr/el/omada/cv-iatrwn/vikentia-katsanebaki/

Εχει κάνει κανεις στους παραπάνω?

Insomniac
24-03-14, 23:04
Με λίγο ψάξιμο ακόμα βρήκα τα παρακάτω.

Ισως η πιο δημοφιλής κλινική στο διαδίκτυο. Προβάλει πολύ όμως την Lasik....
http://www.eyeclinic.com.gr/en/

Tην παρακάτω την προτείνει ο ίδιος ο Παλλικάρης.
http://www.orasis.gr/el/omada/cv-iatrwn/vikentia-katsanebaki/

Εχει κάνει κανεις στους παραπάνω?


Δεν ξερω την κλινικη που λες αλλα από που προκυπτει ότι είναι η πιο δημοφιλης στο διαδικτυο και τι σημασια εχει αυτό


Για την γιατρο στο orasis γραφει :

Ολοκλήρωσε την ειδικότητα της Οφθαλμολογίας (1999-2003) στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Ηρακλείου υπό την επίβλεψη του καθηγητή κου Ι. Παλλήκαρη.

Δεν λεει ότι την προτεινει κι ολας ...Πολλοι εχουν διδαχτεί από τον Παλληκαρη που καποτε τουλάχιστον ηταν πρωτοπόρος

Στο orasis εχει κανει η κορη μου αλλα από γιατρο Γ.Χαρωνη που μετα από λιγο μαζι με αλλους 4-5 ανοιξαν το Athensvision που εκανα εγω και η γυναικα μου





Η...φιρμα του orasis ηταν ο ιδρυτης του Ι.Λαμπροπουλος με επεμβάσεις καταρακτη που ειχε κανει και σε μενα αλλα νομιζω εχει αποσυρθεί πια

DJTaurus
24-03-14, 23:13
Γνωστός μου φοιτητής ιατρικής πριν 6 χρόνια είχε ρωτήσει τον Παλληκάρη και του πρότεινε την Κατσανεβάκη.

maria6.75
28-03-14, 00:43
Επιτελους cool11 βρηκα και κάποιον συμπάσχοντα (εσένα) γιατί αρχισα να πιστεύω πως είμαι η πιο γκαντέμω!!!Λοιπόν: εκλεισα τριμηνο που εχω κάνει τη lasik με μυωπία 6.75 και στα δύο και αστιγματισμό 0.25. Πάχος κερατοειδους 5.5 και μου είχε πει ότι έχω άριστες προδιαγραφές για την επιτυχία της εγχείρησης. Σταθεροποιημένα όλα εδώ και 6 χρόνια. Ετών 28.
Πριν από λιγες ώρες πηγα για μέτρηση από περιεργεια σε κάποιον οπτικό που με είχε ξαναμετρήσει στο παρελθόν σωστα. Τα αποτελέσματα; 1.25 αριστερό και 2.25 δεξι!!!τελεια ε;;;;; Ημουν ψυχολογικα προετοιμασμενη βέβαια γιατι ειχα καταλαβει τοσο καιρο οτι δεν εβλεπα καλα.Το βραδυ χειροτερα βλέπω, και νωρις το πρωι θαμπά. Και στον ενάμησι μήνα που έβλεπα το ιδιο με ειχε δει ο χειρουργοσ και ειχε πει: ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑΑΑΑ!!!!!!!!!Πραγματικα ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ...Απορω ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΕΝΑ εμεινε τοσο πολλη μυωπία;;;;;Α και θεωρείται απο τους καλυτερουσ και μου τον είχαν συστηνει 5 ατομα.Τ ι να πω βρε παιδια...

Insomniac
28-03-14, 06:14
Αν θελεις πες μας το ονομα του γιατρου

Μπορεις να κανεις διορθωτικη επαμβαση και νομιζω είναι δωρεαν

DJTaurus
28-03-14, 15:50
Επιτελους cool11 βρηκα και κάποιον συμπάσχοντα (εσένα) γιατί αρχισα να πιστεύω πως είμαι η πιο γκαντέμω!!!Λοιπόν: εκλεισα τριμηνο που εχω κάνει τη lasik με μυωπία 6.75 και στα δύο και αστιγματισμό 0.25. Πάχος κερατοειδους 5.5 και μου είχε πει ότι έχω άριστες προδιαγραφές για την επιτυχία της εγχείρησης. Σταθεροποιημένα όλα εδώ και 6 χρόνια. Ετών 28.
Πριν από λιγες ώρες πηγα για μέτρηση από περιεργεια σε κάποιον οπτικό που με είχε ξαναμετρήσει στο παρελθόν σωστα. Τα αποτελέσματα; 1.25 αριστερό και 2.25 δεξι!!!τελεια ε;;;;; Ημουν ψυχολογικα προετοιμασμενη βέβαια γιατι ειχα καταλαβει τοσο καιρο οτι δεν εβλεπα καλα.Το βραδυ χειροτερα βλέπω, και νωρις το πρωι θαμπά. Και στον ενάμησι μήνα που έβλεπα το ιδιο με ειχε δει ο χειρουργοσ και ειχε πει: ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑΑΑΑ!!!!!!!!!Πραγματικα ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ...Απορω ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΕΝΑ εμεινε τοσο πολλη μυωπία;;;;;Α και θεωρείται απο τους καλυτερουσ και μου τον είχαν συστηνει 5 ατομα.Τ ι να πω βρε παιδια...


Oνομα και ιατρικό κέντρο?

Στείλε pm αν δεν θέλεις να τα αναφέρεις εδώ.

- - - Updated - - -

Αυτό το είδατε? Ζ-Lasik
http://www.ophthalmica.gr/el/contact/219-z-lasik.html

maria6.75
28-03-14, 17:13
Ειναι στη Λαρισα αλλα θα προτιμουσα να μην αναφερω ακομα το ονομα. Επισης ειμαι λιγο ασχετη απο pc oποτε δεν ξερω πως να στειλω pm. Μακαρι η διορθωτικη να εχει αποτελεσμα...αλλιως τζαμπα εδωσα τα χρηματα. Επισης ανησυχω για τυχον τραυματισμο των ματιων κ υπερβολικη λεπτυνση του κερατοειδους και σε αυτη την περιπτωση μηπως δεν μπορω να κανω διορθωτικη; Αγχωθηκα δυστυχως...

Insomniac
28-03-14, 18:19
Δεν υποτιμω καθολου την Περιφερεια αλλα τέτοιες επεμβάσεις καλο εινια να γινοντε σε 2-3 μεγαλες ελληνικες πολεις με τεχνολογια και τεχνογνωσια καλυτερη .Ένα από τα λιγα καλα τους

cool11
29-03-14, 16:30
Επιτελους cool11 βρηκα και κάποιον συμπάσχοντα (εσένα) γιατί αρχισα να πιστεύω πως είμαι η πιο γκαντέμω!!!Λοιπόν: εκλεισα τριμηνο που εχω κάνει τη lasik με μυωπία 6.75 και στα δύο και αστιγματισμό 0.25. Πάχος κερατοειδους 5.5 και μου είχε πει ότι έχω άριστες προδιαγραφές για την επιτυχία της εγχείρησης. Σταθεροποιημένα όλα εδώ και 6 χρόνια. Ετών 28.
Πριν από λιγες ώρες πηγα για μέτρηση από περιεργεια σε κάποιον οπτικό που με είχε ξαναμετρήσει στο παρελθόν σωστα. Τα αποτελέσματα; 1.25 αριστερό και 2.25 δεξι!!!τελεια ε;;;;; Ημουν ψυχολογικα προετοιμασμενη βέβαια γιατι ειχα καταλαβει τοσο καιρο οτι δεν εβλεπα καλα.Το βραδυ χειροτερα βλέπω, και νωρις το πρωι θαμπά. Και στον ενάμησι μήνα που έβλεπα το ιδιο με ειχε δει ο χειρουργοσ και ειχε πει: ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑΑΑΑ!!!!!!!!!Πραγματικα ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ...Απορω ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΕΝΑ εμεινε τοσο πολλη μυωπία;;;;;Α και θεωρείται απο τους καλυτερουσ και μου τον είχαν συστηνει 5 ατομα.Τ ι να πω βρε παιδια...

Οντως ειχα κι εγω πολυ 'βαρος' και στα δυο ματια, μυωπιες-αστιγματισμοι, και για μια ζωη...
Απο αυτη την αποψη, πιστεψε με σε καταλαβαινω...
Δεν ξερω τι θα αποφασιζα αν καποιος μου ελεγε, οτι δεν θα γινει πληρης εξαλειψη, εστω και σε βαθος χρονου.
Τι ειναι καλυτερο, να 'εστω' να σου κοψει ακομη και τα μισα(που λεει ο λογος), ή να 'εμενες' με οτι ειχες;
Το σιγουρο ειναι οτι αφου την κανει καποιος, την κανει για να πλησιασει οσο περισσοτερο στο 0.
Και σε μεγαλο βαθμο, αν και απολυτη προβλεψη σιγουρα δεν μπορει να υπαρξει, παιζει μεγαλο ρολο και οι προσδοκιες που εχει καποιος μετα απο συζητηση με τον γιατρο.
Εγω θα σκεφτομουν για διορθωτικη, αλλα το θεμα που να την εκανες, στο ιδιο κεντρο ή αλλου.

CptBill
29-03-14, 17:51
Ειναι στη Λαρισα αλλα θα προτιμουσα να μην αναφερω ακομα το ονομα. Επισης ειμαι λιγο ασχετη απο pc oποτε δεν ξερω πως να στειλω pm. Μακαρι η διορθωτικη να εχει αποτελεσμα...αλλιως τζαμπα εδωσα τα χρηματα. Επισης ανησυχω για τυχον τραυματισμο των ματιων κ υπερβολικη λεπτυνση του κερατοειδους και σε αυτη την περιπτωση μηπως δεν μπορω να κανω διορθωτικη; Αγχωθηκα δυστυχως...

Απολυτα κατανοητο. Τουλαχιστον μπορεις να μας πεις σε πιο κεντρο εκανε την εγχειρηση?


Δεν υποτιμω καθολου την Περιφερεια αλλα τέτοιες επεμβάσεις καλο εινια να γινοντε σε 2-3 μεγαλες ελληνικες πολεις με τεχνολογια και τεχνογνωσια καλυτερη .Ένα από τα λιγα καλα τους

+1000
Εκτος απο το θεμα του γιατρου πλεον ειναι πολυ σημαντικο το κεντρο με το οποιο συνεργαζεται ο οφθαλμιατρος να εχει τελευταιας φουρνιας μηχανηματα. Ειχα πεσει σε ατελειωτα αρθρα περι αποτελεσματων αναλογα με τα μηχανηματα τα οποια χρησιμοπιουνται, καποια εστω και ελαχιστα ειχαν το πλεονεκτηματα στη μεταεγχειριτκη πορεια.

- - - Updated - - -


με ειχε δει ο χειρουργοσ και ειχε πει: ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑΑΑΑ!!!!!!!!!

Με ποια λογικη ολα τελεια? Απορω με κατι τετοιους γιατρους.

Insomniac
29-03-14, 18:25
Και στον ενάμησι μήνα που έβλεπα το ιδιο με ειχε δει ο χειρουργοσ και ειχε πει: ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑΑΑΑ!!!!!!!!!Πραγματικα ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ...Απορω ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΕΝΑ εμεινε τοσο πολλη μυωπία;;;;;Α και θεωρείται απο τους καλυτερουσ και μου τον είχαν συστηνει 5 ατομα.Τ ι να πω βρε παιδια...


Και εσυ γιατι δεν του ειπες που βλεπει τα ...τελεια ?????

maria6.75
29-03-14, 21:35
Παιδιά προτιμώ να μην πω το όνομα του κέντρου...αλλά έχει τα καλύτερα μηχανήματα από όσο ξέρω. Και όλοι μου έλεγαν ''μπράβο, σωστή επιλογή, είναι ο καλύτερος.'' Επειδή όμως κουνήθηκα σε κάποια φάση κατά τη διάρκεια της εγχείρισης και δυσανασχέτησε (τον άκουσα) πιστεύω ότι φταίει κι αυτό στο 1 μάτι(αυτό που έμεινε με τη μεγαλύτερη μυωπία). Στο άλλο όμως;;;;(και στο άλλο κουνήθηκα αλλά ελάχιστα).Από την άλλη σκέφτομαι "τι στο καλό, ΜΟΝΟ ΕΓΩ τινάζομαι όταν κάποιος ξένος μου ρίχνει σταγόνες στο μάτι χωρίς να το ελέγχω από μόνη μου" ;;;;Κανένας άλλος δεν κουνήθηκε;;;; Δεν ξέρω καθόλου τι να κάνω τώρα. Το σίγουρο είναι ότι θα πάω και αλλού για δεύτερη και τρίτη γνώμη περί διορθωτικής επέμβασης. Δείτε ΟΜΩΣ και αυτό που με τρόμαξε : http://epiplokes-lasik.blogspot.gr/
Και μετά πείτε μου: ''Το ξανασφάζουμε τώρα το μάτι; κι αν ναι, με ποιον τρόπο; και με τι ποσοστά επιτυχίας; Συγνώμη αν το παράκανα με την γκρίνια αλλά πιστεύω ότι έχω σοβαρούς λόγους ανησυχίας!! Ευχαριστώ και για την ανταπόκριση!

apd
30-03-14, 12:01
Δεν υπάρχει "κουνήθηκα". Και να σφάδαζες, το μάτι είναι κλειδωμένο και ακίνητο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.