PDA

Επιστροφή στο Forum : Διορθωση μυωπιας με laser



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25

Insomniac
30-03-14, 12:28
Δεν υπάρχει "κουνήθηκα". Και να σφάδαζες, το μάτι είναι κλειδωμένο και ακίνητο.

Ετσι ακριβως !!!!!!!!!!!!!!!!

CptBill
01-04-14, 00:28
Γιατι δεν υπαρχει κουνηθηκα? Επειδη ημουν καθολη τη διαρκεια της εγχειρησης παρων, το κεφαλι μπορει κάλλιστα να κουνηθει. Οπως επισης και η κορη του ματιου οπου δεν θελουμε να κοβει βολτες (και εκει ερχεται η τεχνολογια οπου οπου οσο πιο εξελιγμενο eye tracker εχουμε τοσο καλυτερα). Και για να φτανουμε πλεον να μιλαμε στο τωρινης 8ης γενιας laser για ιχνηλατη που ελεγχει τη κορη του ματιου σε 6 διαστασεις με 1050 μετρησεις το δευτερολεπτο(amaris 750s) ε καποιος λογος θα υπαρχει.
maria γνωριζεις μηπως με τι εξοπλισμο εγινε η εγχειρηση σου?

apd
01-04-14, 12:06
Καλά, έτσι θα είναι, αν έτσι νομίζετε. Δεν βλάπτει πάντως να γκουγκλάρουμε αυτά που δεν ξέρουμε.

http://www.lasersite.com/lasik/

Όσο κόβει ο μικροκερατόμος, το μάτι είναι καθηλωμένο (βήμα 1-2). Ο ιχνηλάτης δουλεύει στο βήμα 4, μαζί με το λέιζερ. Αλίμονο αν σου έκοβαν το φακό με την κόρη ελεύθερη...

Insomniac
01-04-14, 12:36
Αλοιμονο αν ο γιατρος βασιζοταν στο ...αν κουνηθούμε .Ολοι θα βγαιναμε στραβοι από εκει μεσα...

maria6.75
05-04-14, 20:01
Αυτό υπέθετα κι εγώ..ευχαριστω! Θα σας πω τα νεα σε 10 μερες που θα παω να με δει. Υποτιθεται οτι έχει τα πιο καινούρια μηχανηματα αλλα θα κοιτάξω να μαθω κ πως λεγονται να σας ενημερωσω.

cool11
05-04-14, 21:49
Αυτό υπέθετα κι εγώ..ευχαριστω! Θα σας πω τα νεα σε 10 μερες που θα παω να με δει. Υποτιθεται οτι έχει τα πιο καινούρια μηχανηματα αλλα θα κοιτάξω να μαθω κ πως λεγονται να σας ενημερωσω.

Τελικα σε ποιον θα πας να σε δει τωρα?

200414
07-04-14, 20:40
Καλησπέρα,



θα ήθελα να μεταφέρω και εγω την προσωπική μου εμπειρία και όποιες παρατηρήσεις είναι ευπρόσδεκτες. Υποβλήθηκα σε εγχείρηση PRK πριν 15 μηνες. Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος με τη διαφορά:



1. Με το αριστερό μάτι βλέπω ελάχιστα καλύτερα

2. Ο γιατρός ενώ αρχικά μ είχε πει ότι τα δάκρυα θα τα σταματήσω σε 3-6 μήνες, το μάτι μ τα ζητάει ακόμη. Ξέρει κανεις αν αυτο θα συνεχιστεί για όλη μ τη ζωή;



Ευχαριστώ



Υ.Γ. Φυσικά το φόρουμ δεν είναι ιατρικό, αλλά ρωτάω αν κάποιος είχε αντίστοιχη εμπειρία.

Insomniac
07-04-14, 20:52
Αντιγραφω :

Σε ολους τους ανθρώπους είναι κανονας σχεδόν το ένα ματι να είναι πιο "δυνατο" από το άλλο λιγο

Για τις σταγονες νομιζω είναι πολύ μεγαλο το διαστημα. Εγω με lasik κανα μηνα σκαρτο εβαλα επειδή το ειπε ο γιατρος και όχι ότι τις ειχα αναγκη

Ο γιατρος τι σου λεει για αυτό ?

200414
07-04-14, 21:50
Μου λεει οτι συμβαινει να χρειαζονται και πανω απο ενα χρονο. Βασικα απο οσο εχω ψαξει και τρεις γιατρους π εχω ρωτησει αφηνουν ανοικτο το ενδεχομενο να χρειαζεται να ριχνει κανεις σταγονες για καμποσο καιρο (1-2 χρονια). Απλα ρωταω μηπως κανεις ειχε την ιδια εμπειρια και το εχει ψαξει παραπανω.

apd
08-04-14, 11:17
Καλησπέρα,
2. Ο γιατρός ενώ αρχικά μ είχε πει ότι τα δάκρυα θα τα σταματήσω σε 3-6 μήνες, το μάτι μ τα ζητάει ακόμη. Ξέρει κανεις αν αυτο θα συνεχιστεί για όλη μ τη ζωή;


Εγώ βαριόμουνα να βάζω και στο τέλος συνήθισα χωρίς. Αλλά όταν οδηγώ μηχανή με ανοιχτό κράνος στην Αθήνα μ' ενοχλεί ο αέρας, όπως κάποιες φορές και ο καπνός στο γραφείο μου (πριν από την επέμβαση δεν είχα πρόβλημα).

Υπόψη ότι τα δάκρυα με υαλουρονικό είναι απείρως καλύτερα (αλλά και πολύ ακριβότερα).

cool11
09-04-14, 21:53
Αλλαξε κανεις διπλωμα οδηγησης μετα την επεμβαση;
Να ζητησω ενα χαρτι απο το οφθαλμολογικο κεντρο, που να λεει οτι πλεον δεν υφισταται λογος να φορω γυαλια, και να το δωσω μαζι με νεα αιτηση για νεο διπλωμα;

Insomniac
10-04-14, 06:08
Αλλαξε κανεις διπλωμα οδηγησης μετα την επεμβαση;
Να ζητησω ενα χαρτι απο το οφθαλμολογικο κεντρο, που να λεει οτι πλεον δεν υφισταται λογος να φορω γυαλια, και να το δωσω μαζι με νεα αιτηση για νεο διπλωμα;

Μην το κανεις !!!Πρεπει αν περασεις κρατικη υγειονομικη εποτροπη και να περνας κάθε δυο χρονια μετα που σημαινει παραβολα καπου 70 ευρω την φορα .Εχε ένα ζευγαρι παλια γυαλια ορασεως στο αμαξι και αν σε σταματησουν για ελεγχο πες ότι φορας φακους επαφης

nyannaco
10-04-14, 08:20
Εγώ δεν άλλαξα δίπλωμα. Οταν με σταμάτησαν, είπα ότι έχω κάνει laser και δεν τα χρειάζομαι πια, και δεν στάθηκε παραπάνω στο θέμα. Βέβαια έφαγα το πρόστιμο και τα points (για ταχύτητα; διπλή γραμμή στη προσπέραση; δεν θυμάμαι, πάνε χρόνια) για τα οποία με σταμάτησε, οπότε τα γυαλιά ήταν δευτερεύον. Αν με είχαν σταματήσει για τυπικό έλεγχο χωρίς άλλο λόγο, δεν ξέρω αν θα το προσπέρναγαν.

cool11
10-04-14, 08:35
Μαλλον λοιπον κι εγω δεν θα ασχοληθω παραπανω, δεν ειμαι να παιρνω επιτροπη καθε δυο χρονια, ουτε να τους πληρωνω παραβολα, ουτε ταλαιπωριες κλπ.
Ειναι με τα καλα τους που ζητανε τετοια πραγματα απο οποιον πηγε κι εφτιαξε τα ματια μου με επεμβαση; Τι να πω...
Θα πεταξω ενα ζευγαρι γυαλια στο ντουλαπακι, και αν μου ζητησουν θα τους τα δειξω.

Insomniac
10-04-14, 08:51
Μαλλον λοιπον κι εγω δεν θα ασχοληθω παραπανω, δεν ειμαι να παιρνω επιτροπη καθε δυο χρονια, ουτε να τους πληρωνω παραβολα, ουτε ταλαιπωριες κλπ.
Ειναι με τα καλα τους που ζητανε τετοια πραγματα απο οποιον πηγε κι εφτιαξε τα ματια μου με επεμβαση; Τι να πω...
Θα πεταξω ενα ζευγαρι γυαλια στο ντουλαπακι, και αν μου ζητησουν θα τους τα δειξω.

Αυτό εχω κανει κι εγω !!

murray
12-04-14, 21:57
Μην το κανεις !!!Πρεπει αν περασεις κρατικη υγειονομικη εποτροπη και να περνας κάθε δυο χρονια μετα που σημαινει παραβολα καπου 70 ευρω την φορα .Εχε ένα ζευγαρι παλια γυαλια ορασεως στο αμαξι και αν σε σταματησουν για ελεγχο πες ότι φορας φακους επαφης

Δεν ισχύει αυτό. Μην προτρέπετε τον κόσμο να κάνει παρατυπίες χωρίς να είστε σίγουροι γι' αυτά που λέτε.

Κάθε 2 χρόνια πρέπει να περνάνε από δευτεροβάθμια ιατρική επιτροπή άνθρωποι που η όρασή τους είναι ασταθής (π.χ. έχουν εμφανίσει καταρράκτη, έχουν προβλήματα με τον αμφιβληστροειδή κτλ.). Ένας που κάνει laser για μυωπία δεν εμπίπτει σε αυτή την κατηγορία. Έχω 2 γνωστούς μου που πέρασαν τη δευτεροβάθμια άπαξ και αυτό ήταν - ανανεώθηκε το δίπλωμα κανονικά μέχρι τα 65. Υπάρχει βέβαια η απαίτηση να δείξεις στην επιτροπή ότι η κατάσταση είναι σταθερή, δηλαδή μην πας ένα μήνα μετά την επέμβαση που ακόμα δεν ξέρεις τι γίνεται, πήγαινε πάνω στο χρόνο π.χ..

cool11, φυσικά και να πας να το αλλάξεις. Το ότι δεν συνέβη στον nyannaco δεν σημαίνει ότι δεν θα συμβεί σε κανέναν. Δεν ξέρεις πότε θα πέσεις στο στραβό που βγήκε να κόψει πρόστιμα ή πώς μπορούν οι ασφαλιστικές (αχρείαστες να είναι) να χρησιμοποιήσουν εναντίον σου αυτή τη λεπτομέρεια σε περίπτωση ατυχήματος.

Insomniac
12-04-14, 22:18
Δεν ισχύει αυτό. Μην προτρέπετε τον κόσμο να κάνει παρατυπίες χωρίς να είστε σίγουροι γι' αυτά που λέτε.

Κάθε 2 χρόνια πρέπει να περνάνε από δευτεροβάθμια ιατρική επιτροπή άνθρωποι που η όρασή τους είναι ασταθής (π.χ. έχουν εμφανίσει καταρράκτη, έχουν προβλήματα με τον αμφιβληστροειδή κτλ.). Ένας που κάνει laser για μυωπία δεν εμπίπτει σε αυτή την κατηγορία. Έχω 2 γνωστούς μου που πέρασαν τη δευτεροβάθμια άπαξ και αυτό ήταν - ανανεώθηκε το δίπλωμα κανονικά μέχρι τα 65. Υπάρχει βέβαια η απαίτηση να δείξεις στην επιτροπή ότι η κατάσταση είναι σταθερή, δηλαδή μην πας ένα μήνα μετά την επέμβαση που ακόμα δεν ξέρεις τι γίνεται, πήγαινε πάνω στο χρόνο π.χ..

cool11, φυσικά και να πας να το αλλάξεις. Το ότι δεν συνέβη στον nyannaco δεν σημαίνει ότι δεν θα συμβεί σε κανέναν. Δεν ξέρεις πότε θα πέσεις στο στραβό που βγήκε να κόψει πρόστιμα ή πώς μπορούν οι ασφαλιστικές (αχρείαστες να είναι) να χρησιμοποιήσουν εναντίον σου αυτή τη λεπτομέρεια σε περίπτωση ατυχήματος.

Απου ποια πηγη είναι οι πληροφοριες σου ??? Εγω ειχα παρει τηλ στη Διευθυνση συγκοινωνιων και μου το ειχαν πει

Οσο για τον καταρακτη εχω κανει από τα 44 μου εδώ και 12 χρονια και κανεις δεν μου ειπε ότι κάθε δυο χρονια πρεπει να περναω επιτροπες κλπ
Η επεμβαση για καταρακτη διορθωνει οριστικα ένα πρόβλημα ενώ η επεμβαση για μυωπια δεν εχει παντα την ιδια επιτυχια ειδικα μακροπρόθεσμα

Εγω ευτυχως 5 χρονια μετα δεν εχω πρόβλημα

murray
13-04-14, 02:25
Απου ποια πηγη είναι οι πληροφοριες σου ??? Εγω ειχα παρει τηλ στη Διευθυνση συγκοινωνιων και μου το ειχαν πει

Οσο για τον καταρακτη εχω κανει από τα 44 μου εδώ και 12 χρονια και κανεις δεν μου ειπε ότι κάθε δυο χρονια πρεπει να περναω επιτροπες κλπ
Η επεμβαση για καταρακτη διορθωνει οριστικα ένα πρόβλημα ενώ η επεμβαση για μυωπια δεν εχει παντα την ιδια επιτυχια ειδικα μακροπρόθεσμα

Εγω ευτυχως 5 χρονια μετα δεν εχω πρόβλημα

Η πηγή μου όπως είπα είναι 2 άτομα, 26 και 28 χρόνων αντίστοιχα, που πέρασαν αυτή τη διαδικασία (έχω δει με τα μάτια μου τα καινούρια διπλώματα τα οποία λήγουν όταν τα παιδιά θα κλείσουν τα 65 τους) και ρώτησαν στη δευτεροβάθμια ιατρική επιτροπή, δηλαδή ρώτησαν τους ανθρώπους που αποφασίζουν αν θα σου αφαιρέσουν τον όρο για οδήγηση με γυαλιά καθώς και πότε θα πρέπει (αν χρειάζεται) να ανανεώσεις το δίπλωμα. Πιο έγκυρο από αυτό δεν υπάρχει. ;) Προφανώς στη διεύθυνση συγκοινωνιών σου έδωσαν μια γενική απάντηση και όχι συγκεκριμένα για διαθλαστικές διαταραχές, καθώς δεν είναι εκείνοι αρμόδιοι για αυτά τα θέματα και δεν μπορούν να γνωρίζουν λεπτομέρειες για την κάθε περίπτωση.

Επίσης, δεν μίλησα για εγχείριση καταρράκτη που όντως διορθώνει το πρόβλημα, μίλησα για καταστάσεις που καθιστούν την όραση ασταθή, π.χ. αρχές καταρράκτη χωρίς να έχει γίνει χειρουργείο, γλαύκωμα, προβλήματα με τον αμφιβληστροειδή κτλ.. Επίσης, αν απλά τους πεις ότι πλέον δεν χρειάζεσαι γυαλιά χωρίς να έχεις κάνει επέμβαση, πάλι εντάσσεσαι σε αυτή την κατηγορία, καθώς φαίνεται ότι η όρασή σου είναι ευμετάβλητη. Σε τέτοιες περιπτώσεις πράγματι δεν ξέρεις πώς θα βλέπεις σε 2 χρόνια από σήμερα και πολύ σωστά απαιτείται επανεξέταση. Τέτοια προβλήματα σχετίζονται και με την ηλικία, οπότε αφορούν κυρίως μεγαλύτερους ανθρώπους, άνω των 65. Στις διαθλαστικές επεμβάσεις, από την άλλη, αν υπάρξει κάποιος υποτροπιασμός αυτός θα συμβεί στα πρώτα 1-2 χρόνια μετά την επέμβαση (εκτός λίγων εξαιρετικών περιπτώσεων). Αν η κατάσταση παραμείνει σταθερή από εκεί και έπειτα δεν υπάρχει λόγος να το ψάχνεις. Οποιαδήποτε μεταβολή προκύψει δεν θα σχετίζεται με την επέμβαση, αλλά θα συνέβαινε με την ίδια πιθανότητα που μπορεί να συμβεί στον κάθε άνθρωπο (π.χ. ο πατέρας μου εμφάνισε αστιγματισμό στα 60 του και ποτέ των ποτών δεν είχε προβλήματα όρασης). Με αυτή τη λογική, κάθε άνθρωπος μπορεί να εμφανίσει μεταβολές στην όρασή του, αλλά αλίμονο αν μας βάζανε όλους να περνάμε επιτροπή κάθε δύο χρόνια!

Πληροφοριακά, στα επαγγελματικά διπλώματα γίνεται ακριβώς αυτό, δηλαδή το δίπλωμα θέλει ανανέωση ανά διετία κατόπιν επιτυχούς εξέτασης από τη δευτεροβάθμια ιατρική επιτροπή. Από πέρυσι εφαρμόζεται κάτι αντίστοιχο και στα ερασιτεχνικά αλλά ανά 15ετία (κατόπιν πανευρωπαϊκής οδηγίας). Δηλαδή, όλοι μας θα πρέπει από εδώ και στο εξής να περνάμε από επιτροπή κάθε 15 χρόνια, άσχετα με την ημερομηνία λήξης που αναγράφεται στο δίπλωμα.

Insomniac
13-04-14, 13:06
Η πηγή μου όπως είπα είναι 2 άτομα, 26 και 28 χρόνων αντίστοιχα, που πέρασαν αυτή τη διαδικασία (έχω δει με τα μάτια μου τα καινούρια διπλώματα τα οποία λήγουν όταν τα παιδιά θα κλείσουν τα 65 τους) και ρώτησαν στη δευτεροβάθμια ιατρική επιτροπή, δηλαδή ρώτησαν τους ανθρώπους που αποφασίζουν αν θα σου αφαιρέσουν τον όρο για οδήγηση με γυαλιά καθώς και πότε θα πρέπει (αν χρειάζεται) να ανανεώσεις το δίπλωμα. Πιο έγκυρο από αυτό δεν υπάρχει. ;) Προφανώς στη διεύθυνση συγκοινωνιών σου έδωσαν μια γενική απάντηση και όχι συγκεκριμένα για διαθλαστικές διαταραχές, καθώς δεν είναι εκείνοι αρμόδιοι για αυτά τα θέματα και δεν μπορούν να γνωρίζουν λεπτομέρειες για την κάθε περίπτωση.
Επίσης, δεν μίλησα για εγχείριση καταρράκτη που όντως διορθώνει το πρόβλημα, μίλησα για καταστάσεις που καθιστούν την όραση ασταθή, π.χ. αρχές καταρράκτη χωρίς να έχει γίνει χειρουργείο, γλαύκωμα, προβλήματα με τον αμφιβληστροειδή κτλ.. Επίσης, αν απλά τους πεις ότι πλέον δεν χρειάζεσαι γυαλιά χωρίς να έχεις κάνει επέμβαση, πάλι εντάσσεσαι σε αυτή την κατηγορία, καθώς φαίνεται ότι η όρασή σου είναι ευμετάβλητη. Σε τέτοιες περιπτώσεις πράγματι δεν ξέρεις πώς θα βλέπεις σε 2 χρόνια από σήμερα και πολύ σωστά απαιτείται επανεξέταση. Τέτοια προβλήματα σχετίζονται και με την ηλικία, οπότε αφορούν κυρίως μεγαλύτερους ανθρώπους, άνω των 65. Στις διαθλαστικές επεμβάσεις, από την άλλη, αν υπάρξει κάποιος υποτροπιασμός αυτός θα συμβεί στα πρώτα 1-2 χρόνια μετά την επέμβαση (εκτός λίγων εξαιρετικών περιπτώσεων). Αν η κατάσταση παραμείνει σταθερή από εκεί και έπειτα δεν υπάρχει λόγος να το ψάχνεις. Οποιαδήποτε μεταβολή προκύψει δεν θα σχετίζεται με την επέμβαση, αλλά θα συνέβαινε με την ίδια πιθανότητα που μπορεί να συμβεί στον κάθε άνθρωπο (π.χ. ο πατέρας μου εμφάνισε αστιγματισμό στα 60 του και ποτέ των ποτών δεν είχε προβλήματα όρασης). Με αυτή τη λογική, κάθε άνθρωπος μπορεί να εμφανίσει μεταβολές στην όρασή του, αλλά αλίμονο αν μας βάζανε όλους να περνάμε επιτροπή κάθε δύο χρόνια!

Πληροφοριακά, στα επαγγελματικά διπλώματα γίνεται ακριβώς αυτό, δηλαδή το δίπλωμα θέλει ανανέωση ανά διετία κατόπιν επιτυχούς εξέτασης από τη δευτεροβάθμια ιατρική επιτροπή. Από πέρυσι εφαρμόζεται κάτι αντίστοιχο και στα ερασιτεχνικά αλλά ανά 15ετία (κατόπιν πανευρωπαϊκής οδηγίας). Δηλαδή, όλοι μας θα πρέπει από εδώ και στο εξής να περνάμε από επιτροπή κάθε 15 χρόνια, άσχετα με την ημερομηνία λήξης που αναγράφεται στο δίπλωμα.


Απαντω σε αυτά που εκανα εντονα :

Όχι ρωτησα συγεκριμενα για επμεβασεις για μυωπια με laser

Το αν εχεις καταρακτη και δεν εχεις κανει επεμβαση κανεις δεν μπορει να το ξερει σε καμμια επιτροπή για να σου ζηταει επανεξεταση κάθε δυο χρονια

murray
16-04-14, 20:40
Όχι ρωτησα συγεκριμενα για επμεβασεις για μυωπια με laser

Εσύ ρώτησες συγκεκριμένα, αυτοί όμως μπορεί να σου απάντησαν γενικά. Δεν μπορούν να ξέρουν τις ιδιαιτερότητες της κάθε περίπτωσης. Αυτό προσπαθώ να σου πω.


Το αν εχεις καταρακτη και δεν εχεις κανει επεμβαση κανεις δεν μπορει να το ξερει σε καμμια επιτροπή για να σου ζηταει επανεξεταση κάθε δυο χρονια

Όταν φτάσεις τα 65 αναγκαστικά περνάς δευτεροβάθμια επιτροπή για ανανέωση του διπλώματος, οπότε μια χαρά μπορούν να διαγνώσουν οφθαλμολογικά προβλήματα που τυχόν έχεις και να σου ζητάνε επανεξέταση κάθε όσα χρόνια κρίνουν. Το είπα και σε προηγούμενο post: η ανανέωση ανά διετία αφορά κυρίως άτομα άνω των 65.

Από εκεί και πέρα, να πω για τρίτη φορά ότι ξέρω από πρώτο χέρι περιπτώσεις που μετά το laser αφαίρεσαν την οδήγηση με γυαλιά ΜΟΝΙΜΑ, χωρίς επανεξετάσεις. Έχω δει τα διπλώματα με τα ίδια μου τα μάτια και οι πληροφορίες μου προέρχονται από τους ανθρώπους που αποφασίζουν για τέτοια ζητήματα - τους ιατρούς της δευτεροβάθμιας - και όχι από κάποια (υποθέτω γενικόλογη) απάντηση της διεύθυνσης συγκοινωνιών. Από εκεί και πέρα δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να αποδείξεις και επιμένεις έτσι, προτρέποντας μάλιστα τον κόσμο σε παρατυπίες οι οποίες ποτέ δεν ξέρεις σε τι καταστάσεις μπορεί να οδηγήσουν αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του (από ένα απλό πρόστιμο σε έλεγχο ορεξάτου αστυνομικού μέχρι μπελάδες σε δικαστήρια σε περίπτωση σοβαρού ατυχήματος).

Insomniac
16-04-14, 21:03
Δεν προτρέπω κανενα σε παρανομια/παρατυπια απλα γραφω αυτα που ξερω σε συγεκριμενη ερωτηση που εκανα και εδώ είναι forum και όχι Υγειονομικη επιτροπή.

Οι νεες αδειες οδηγησης σαν του γιου μου που ειναι σαν πιστωτικες δεν ξερω αν γραφουν καπου κατι για γυαλια

Οσο για εξεταση μετα τα 65 νομιζω ότι δεν χρειαζεται επιτροπή αλλα απλη Ιατρικη γνωματευση με σχετικα παραβολα

murray
16-04-14, 21:43
Δεν προτρέπω κανενα σε παρανομια/παρατυπια

Πριν λίγες μέρες έγραψες:


Μην το κανεις !!!Πρεπει αν περασεις κρατικη υγειονομικη εποτροπη και να περνας κάθε δυο χρονια μετα που σημαινει παραβολα καπου 70 ευρω την φορα .Εχε ένα ζευγαρι παλια γυαλια ορασεως στο αμαξι και αν σε σταματησουν για ελεγχο πες ότι φορας φακους επαφης

Και τώρα μας λες ότι δεν προτρέπεις σε παρανομίες... :whistle:

cool11
16-04-14, 23:53
Παιδια, μην τα ισοπεδωνουμε ολα.
Αν το κρατος οντως απαιτει επανελεγχο και επανεξεταση και παραβολο και ταλαιπωρια καθε δυο χρονια, για καποιον που εφτιαξε τα ματια μου με laser, ε επειδη το λεω το κρατος που μας εχει τρελανει στα παραλογα, δεν σημαινει οτι ειναι και ενταξει.
Και στην πατρων-κορινθουν πληρωνεις διοδια σε δρομο με μια λωριδα κυκλοφοριας, διχως μπαρες στη μεση, και με κορινες παντου. Τι σημαινει, οτι επειδη το λεει το κρατος, ειναι 'νομιμο'?

Αν μπορουμε να προστατεψουμε καποιον απο τους κρατικους παραλογισμους, καλο στον συνανθρωπο κανουμε, γιατι αν περιμενουμε απο το κρατος να προστατεψει τα δικαιωματα μας, μας εχει παρει και τα σωβρακα.
Ο insomniac αυτο ακριβως κανει, βοηθα, και παιρνει την πλευρα του απλου πολιτη. :)

-----

Ας πει παντως καποιος που εχει το νεο διπλωμα-καρτα και εχει-ειχε καποιο θεμα με τα ματια, αν οντως γραφει πανω περι ορασης κατι, ή δεν γραφει τιποτε τετοιο σχετικο.

maria6.75
17-04-14, 00:14
Λοιπόν παιδιά επανέρχομαι στο παλιό μου θέμα με το υπόλοιπο μυωπίας μετά από λασικ. Πήγα στο γιατρό και μαντέψτε τι μου είπε ξανά : ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑΑΑΑ!!! Πραγματικά έχω αρχίσει και το παίρνω στην πλάκα στην προσπάθειά μου να μην τσακωθώ άσχημα και νευριάσω!! Απλά μου είπε να περιμένουμε να κλείσει το 6μηνο! Μπαρούφες δηλαδή!!! ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΟΝΗΡΟ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ότι στις καρτέλες με τους αριθμούς που μου έδειχνε όπως και την πρώτη φορά που πήγα να με δει -πριν την επέμβαση- συνειδητοποίησα ότι ήταν πιο μεγάλοι οι αριθμοί!!! Ενώ στον οπτικό που πήγα δεν έβλεπα ΤΙΠΟΤΑ, εκεί τα έβλεπα σχεδόν ολα! Εντάξει με δουλεύει ο τύπος. Το Καλοκαίρι θα πάω στην Αθήνα σε άλλον. Πάλι συγχύστηκα δεν το απέφυγα βραδιάτικα...

Insomniac
17-04-14, 12:05
Λοιπόν παιδιά επανέρχομαι στο παλιό μου θέμα με το υπόλοιπο μυωπίας μετά από λασικ. Πήγα στο γιατρό και μαντέψτε τι μου είπε ξανά : ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑΑΑΑ!!! Πραγματικά έχω αρχίσει και το παίρνω στην πλάκα στην προσπάθειά μου να μην τσακωθώ άσχημα και νευριάσω!! Απλά μου είπε να περιμένουμε να κλείσει το 6μηνο! Μπαρούφες δηλαδή!!! ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΟΝΗΡΟ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ότι στις καρτέλες με τους αριθμούς που μου έδειχνε όπως και την πρώτη φορά που πήγα να με δει -πριν την επέμβαση- συνειδητοποίησα ότι ήταν πιο μεγάλοι οι αριθμοί!!! Ενώ στον οπτικό που πήγα δεν έβλεπα ΤΙΠΟΤΑ, εκεί τα έβλεπα σχεδόν ολα! Εντάξει με δουλεύει ο τύπος. Το Καλοκαίρι θα πάω στην Αθήνα σε άλλον. Πάλι συγχύστηκα δεν το απέφυγα βραδιάτικα...

Ένα από τα λιγα καλα της Αθηνας είναι η πιο μεγαλη επιλογή και πιο καλα μηχανήματα
Ζητα του τα λεφτα σου πισω

- - - Updated - - -


Παιδια, μην τα ισοπεδωνουμε ολα.
Αν το κρατος οντως απαιτει επανελεγχο και επανεξεταση και παραβολο και ταλαιπωρια καθε δυο χρονια, για καποιον που εφτιαξε τα ματια μου με laser, ε επειδη το λεω το κρατος που μας εχει τρελανει στα παραλογα, δεν σημαινει οτι ειναι και ενταξει.
Και στην πατρων-κορινθουν πληρωνεις διοδια σε δρομο με μια λωριδα κυκλοφοριας, διχως μπαρες στη μεση, και με κορινες παντου. Τι σημαινει, οτι επειδη το λεει το κρατος, ειναι 'νομιμο'?

Αν μπορουμε να προστατεψουμε καποιον απο τους κρατικους παραλογισμους, καλο στον συνανθρωπο κανουμε, γιατι αν περιμενουμε απο το κρατος να προστατεψει τα δικαιωματα μας, μας εχει παρει και τα σωβρακα.
Ο insomniac αυτο ακριβως κανει, βοηθα, και παιρνει την πλευρα του απλου πολιτη. :)

-----

Ας πει παντως καποιος που εχει το νεο διπλωμα-καρτα και εχει-ειχε καποιο θεμα με τα ματια, αν οντως γραφει πανω περι ορασης κατι, ή δεν γραφει τιποτε τετοιο σχετικο.

Αυτό είναι σηματικο να μς το πει καποος και εσυ δεν καταλαβα για τους φιλους σου αν μιλας για διπλωμα νεου τυπου ή το κλασικο ροζ

Του γιου μου νεου τυπου εκτος τα κλασικα στοιχεια 1-6 εχει και ένα 7 και 9β που δεν γραφει τιποτα

murray
17-04-14, 16:00
Αυτό είναι σηματικο να μς το πει καποος και εσυ δεν καταλαβα για τους φιλους σου αν μιλας για διπλωμα νεου τυπου ή το κλασικο ροζ

Του γιου μου νεου τυπου εκτος τα κλασικα στοιχεια 1-6 εχει και ένα 7 και 9β που δεν γραφει τιποτα

Τρίπτυχα δεν βγάζουν πλέον, όλα τα καινούρια είναι κάρτες. Οι παρατηρήσεις γράφονται στον πίνακα που βρίσκεται στο πίσω μέρος της κάρτας. Το τι σημαίνει κάθε κωδικός μπορείς να το δεις εδώ (http://drivingschool.gr/diplomata/kodikoi_diplomaton.htm). Για θέματα όρασης συνήθως υπάρχουν οι κωδικοί 01 ή 0101 ή 0106. Το ίδιο ισχύει και για όσους έχουν τρίπτυχο - από το 2000 περίπου και μετά σταμάτησαν να βάζουν την κόκκινη σφραγίδα που έλεγε "οδήγηση με γυαλιά" και άρχισαν να χρησιμοποιούν τους κωδικούς των παρατηρήσεων.

DJTaurus
12-05-14, 09:06
Παρασκευή έκανα την PRK στο Οφθαλμολογικό Κέντρο Αθηνών. Προτίμησα να ψάξω τον γιατρό και δεν πήγα σε κάποια από τα γνωστά διαφημιζόμενα κέντρα χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι για αυτά τα κέντρα. Πλέον απ ότι έχω καταλάβει είναι επέμβαση ρουτίνας απλώς ήθελα να βρω την καλύτερη δυνατή λύση ή μάλλον μια από τις καλύτερες στο θέμα επιλογής γιατρού... και δεν το μετάνιωσα με βάση την αναζήτηση που έκανα. Γιατί το καλό ιατρικό κέντρο δεν ξεκινά και τελειώνει μόνο στον γιατρό αλλά σε όλες τις παροχές που σου δίνει..... ευγένεια στο τηλεφωνικό κέντρο όπου οι κοπέλες είχαν την υπομονή να απαντούν σε όλες μου τις ερωτήσεις καθώς και να με ενημερώσουν για το πως θα προετοιμαστώ. Πέρα από την ευγένεια ήταν όλες καταρτισμένες και όχι απλώς κάποιες κοπέλες που τις είχαν προσλάβει να κάνουν την πρακτική τους και ακολουθούσαν μηχανικά ότι τους είχαν δείξει.... όπως μου έτυχε σε γνωστό κέντρο της γλυφάδας που εκτός των άλλων ήταν και απρόσωποι απέναντι μου. Και φτάνουμε στον γιατρό τον κ. Τουρμούζη ο οποίος ανήκει στους λίγους φτασμένους γιατρούς που διακρίνονται από ΤΑΠΕΙΝΟΤΗΤΑ, ευγένεια και μεγάλη υπομονή στο να μου εξηγήσει τα +&- της κάθε μεθόδου.

Η επέμβαση έγινε την Παρασκευή. Προφανώς και βλέπω ακόμα θολά οπότε συγχωρέστε μου τα όποια ορθογραφικά λάθη. Οσοι κάνετε την κλασσική PRK εξοπλιστείτε με υπομονή. Τα πρώτα 2 βράδια ήταν δύσκολα. Ασταμάτητη δακρύρροια, έντονη αίσθηση βάρους στα μάτια, θολούρα και το γνωστό σκουπιδάκι..... σα να φοράτε φακούς που έχουν λήξει και να σας τσούζουν τα μάτια. Την Κυριακή ο πόνος έφυγε κατά 80% αλλά αυξήθηκε η θολότητα γιατί όπως μου είπε έχει αρχίσει να κλείνει το επιθήλιο. Σήμερα δεν πονάω καθόλου και το μάτι μου αρχίζει να ξεθολώνει.... Τετάρτη κανονίσαμε να βγάλω τους προστατευτικούς φακούς και 2-3 ημέρες μετά μου είπε ότι η θολότητα θα έχει φύγει και θα μπορώ να οδηγήσω απογευματινές ώρες και μετά.... τέλος θα πρέπει να κάνω αλλη 1 εβδομάδα υπομονή μέχρι να επιστρέψω στις αθλητικές μου δραστηριότητες. Οπως καταλαβαίνεται η ευαισθησία μου στο φως είναι μεγάλη... υπομονή.

Αυτό μου μου άρεσε περισσότερο ήταν η επέμβαση. Μακάρι να είχα άλλα 10 μάτια να έκανα άλλες τόσες επεμβάσεις.... είναι εντυπωσιακό να βλέπεις κοντά στο μάτι σου σε μεγέθυνση τον γιατρό να χρησιμοποιεί όλα αυτά τα εργαλεία για να σου απομακρύνει το επιθήλιο, να καθαρίσει το μάτι με κάτι σαν βουρτσάκι και να χρησιμοποιεί το laser για την σμίλευση.... και όλα αυτά χωρίς να νιώσω το παραμικρό με τον γιατρό πολύ ήρεμο να κουβεντιάζει παράλληλα με εμένα και έναν συνάδελφό που παρακολουθούσε την επέμβαση. Τελειώνει η επέμβαση και δεν πονάς καθόλου... έβλεπα και αρκετά καθαρά.... και μετά από λίγες ώρες ξεκινά η επούλωση και ο μεγάλος πόνος των 2 ημερών :p

Εύχομαι καλή δύναμη σε όσους το επιχειρήσουν. Ειδικά και αυτοί που θα επιλέξουν Lasik που δεν έχει πόνο πρέπει να είναι παιχνιδάκι. Δεν θα το μετανιώσετε. Από εδώ και πέρα μόνο γυαλιά ηλίου :cool:

cool11
12-05-14, 09:32
Καλως ηλθες σε ενα νεο καλυτερο κοσμο χωρις γυαλια!

maria6.75
28-05-14, 14:40
Θα παω -να με δει απλα- ενας αλλος μηπως κ εχει κανει κοτσανα ο προηγουμενος στο ματι μου κ το εχει πετσοκοψει.. Κ θελω ν μου πει κ τη γνωμη του. Σε λιγες μερες κλεινω το 6μηνο αλλα παλι εχω μυωπια..Θα ξαναπαω βεβαια και για μετρηση κ βλεπουμε. ΦΟΒΑΜΑΙ μηπως η διορθωτικη δεν εχει ΠΑΛΙ καλο αποτελεσμα! Αν καποιος ξερει κατι για διορθωτικη ας μου απαντησει..

cool11
28-05-14, 22:15
Λογικες μεν οι φοβιες, αλλα περιμενε να δεις τι θα σου πει κι ο αλλος.
Δυστυχως, περα απο υπομονη και προσεκτικες-απο δω και περα-κινησεις, δεν βλεπω κατι αλλο να μπορεις να κανεις.
Δεν θα πας στον αλλο γιατρο, θα σου προτεινει διορθωτικη και θα συμφωνησεις αμεσως και την εκανες!
Θα δεις τι θα σου πει, ξετιναξε τον στις ερωτησεις, πες του οτι τραβας τα ελέη και θες να δεις....φως ημερας και θεου προσωπο, και τι στο καλο, θα προτεινει διορθωτικη αν υπαρχει εστω και μια τις χιλιοις να πας χειροτερα;
Γενικα μιλα με τετοιο τροπο που να ειναι προ των ευθυνων του. Αλλο λαθος δεν παιρνει να γινει και γιατι να γινει στο κατω-κατω.
Δεχομαι βεβαια παντα, οτι ανθρωπινος οργανισμος ειναι, απολυτη εξαλειψη ρισκου δεν υπαρχει, αλλα αυτο δεν μπορει να νομιμοποιει τον καθε ατζαμή γιατρο.
Μιλα μαζι του λοιπον και μετα σκεφτεσαι και αποφασιζεις.

maria6.75
29-05-14, 00:42
Δεν πολυκαταλαβα..εννοεις να μην παω στον ιδιο η στον καινουριο που δεν εχω ξαναπαει? Παντως λεφτα άλλα δεν εχω , οποτε δεν υπαρχει περιπτωση καμια να δωσω στον καινουριο!-αν εννοεις αυτο..

cool11
29-05-14, 08:54
Να πας να παρεις δευτερη ή και τριτη γνωμη, σε αλλους γιατρους, αυτο λεω.

PSILOS.2821
30-05-14, 15:01
Έκανα και εγώ διόρθωση μυωπιας με τη μέθοδο Transprk πριν περίπου 3 μήνες και είμαι πολύ ευχαριστημενος με το αποτέλεσμα.

cool11
02-07-14, 13:32
Μετα το laser, και ως ενηλικες πια, μπορει να ξανα-ανεβει η μυωπια;

nyannaco
02-07-14, 14:26
Ναι. Εκανα στα 39 μου, και έπεσα στο 0. γύρω στα 8 χρόνια μετά είχα πάλι 1 βαθμό. Αλλα δύο χρόνια μετά, πρέκυψε και λίγος αστιγματισμός (μισός βαθμός).

cool11
09-07-14, 12:09
Παλια που ειχα μυωπια, την ειχα εξαλλου για δεκαετιες, δεν με ενοιαζε.
Τωρα ομως που καθομαι στον υπολογιστη για ωρες, ναι, το σκεφτομαι!
Λέω, 'θες να μου ανεβεί και παλι η μυωπία', γιατι διαβάζω ότι η εστίαση σε κοντινές/σταθερες επιφανειες για πολλές ωρες, δημιουργει προβλημα.
Βεβαια, ειναι αληθεια, οτι παροτι ειμαι heavy duty computer user, η μυωπία ειχε σταθεροποιηθεί εδώ και πάρα πολλά χρονια.
Αλλα ξέρω γω...

Θεωρω οτι ειναι ενα θαυμα, τα ματια μου μετα το laser, δεν θελω να παθουν κατι, το παραμικρο, θελω να το χαρώ!!!!
Αλλα και χωρις υπολογιστη δεν γινεται.
Ελπιζω να ειναι αρκετα αβασιμες οι φοβιες μου, αλλα ομως το σκεφτομαι...

maria6.75
28-07-14, 17:10
Γεια σας και πάλι! Λοιπόν πήγα και στο δεύτερο χειρούργο κ μου βρήκε 0.25 στο αριστερό και περίπου 0.50-0.75 στο δεξί! Μου είπε ότι έχει γίνει πολύ καλή δουλειά κ ότι και σ αυτόν να την είχα κάνει πάλι μπορεί να είχα αυτό το υπόλοιπο( ανεπαίσθητο κατά τη γνώμη του). Ότι μου προτείνει να ΜΗΝ κάνω διορθωτική κ ότι είναι και θέμα εγκεφαλικής λειτουργίας. Δηλαδή ότι οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν υπόλοιπο απλώς δεν το αντιλαμβάνονται!!! Αυτό που πίστευα κι εγώ εξαρχής! "Εσύ το καταλαβαίνεις" μου είπε. Ήξερα ότι το αριστερό μου βλέπει σχεδόν άψογα αλλά το δεξί με ενοχλεί αρκετά- το βράδυ κυρίως, όχι το πρωί. Και μου είπε να πάρω βοηθητικά γυαλιά για την οδήγηση και την τηλεόραση ΑΝ θέλω. Δεν πειράζει τουλάχιστον δεν είμαι εντελώς στραβάδι τι να πω...! Ούτε ξηροφθαλμία έχω( έκλεισα 7μηνο).

Thannos81
29-07-14, 00:32
Επειδή σκέφτομαι για επέμβαση,είμαι 33 χρόνων και έχω σταθερά για 10 χρονια 4 μυωπία το ίδιο και απο τα δυο ματιά. Πόσο παει η εγχείρηση περίπου;

giwrgosath
07-09-14, 22:51
Οι τιμές παίζουν από 1200 μέχρι και 2000 συνήθως εκεί μέσα και για τα 2 μάτια.... Σε αυτό το εύρος μου είπαν εμένα επειδή ψάχνω και εγώ.

Εχω πάρει τη μεγάλη απόφαση να κάνω και εγώ. Ηλικία 27 χρονών. Μυωπια μικρή μεν 2,25 και 1,95 αλλά χωρίς γυαλιά δεν μπορώ να δω καθαρά. Επίσης οι φακοί που τους χρησιμοποιούσα 10 χρόνια περισσότερο κακό έκαναν παρά καλό από τν πρώτο καιρό που τους φόραγα μεχρι και στον ύπνο μου, δλδ απο κακή χρήση δικιά μου. Τα γυαλιά δεν τα έχω συνηθήσει ποτέ δεν τα χώνεψα...

Συζήτησα με 2 γιατρούς τελικά κατέληξα στον έναν γιατί αν και οι δύο ήταν ειλικρινείς ο ένας με έπεισε περισσότερο για τα μηχανήματα της κλινικής που χειρουργεί. Προβληματίζομαι για τη μέθοδο γιατί η prk πονάει πιο πολύ μετά αλλά καθεμιά έχει θετικά και αρνητικά. Επίσης και οι δύο μπορεί να εμφανίσουν ξηροφθαλμίες και ταλαιπωρίες μετά...
Διάβασα απόψεις και σχόλια ανθρώπων σε φόρουμ όπως εδώ και μπορώ να πω ότι τρόμαξα με αρκετά που διάβασα για τις μετέπειτα παρενέργειες/επιπλοκές... Τα συζήτησα βέβαια με το γιατρό και μου είπε να μην ανυσηχώ και ότι αλοίμονο αν σε νέους ανθρώπους πειραματίζονται και τους καταστρεφουνε τα μάτια για τα χρήματα μου είπε. Τώρα ελπίζω να τα εννούσε όλα αυτά... Μάτια είναι, δεν παίζουμε με αυτά ούτε πάμε βόλτα για laser...

Τωρα στον προεγχειρητικό θα δούμε και περισσότερα.

Μπορεί κάποιος να μου πει αν είχε θολούρες, μυγάκια, διπλοστεφανα, ξηροφθαλμίες κλπ; Πονους επίσης μετά; Και ποια μέθοδο έκανε και πότε;

Το μόνο θετικό ότι πολλά αρνητικά σχόλια που διάβασα ήταν πριν 4-5++ χρόνια υποθέτω μήπως τώρα έχουν καλυτερευσει τα πραγματα με τις μεθόδους και τα update των μηχανημάτων...

SMARTYN89
08-10-14, 17:51
Παιδιά ερώτηση, κάτι που έψαξα κάμποσο στο νήμα αλλά δε βρήκα ξεκάθαρη απάντηση.

Πόσο καιρό σας πήρε μετά τπο PRK (Trans PRK για την ακρίβεια) να επιστρέψετε στις δουλειές/σχολή/διάβασμά σας, όταν αυτό είναι πχ 10 ώρες την μέρα μπροστά απο PC :/ ?

Σίγουρα μια βδομάδα OFF. Αλλά και δεύτερη θα χρειαστεί? (γτ δουλεύω και θα είναι θέμα τόση άδεια ίσως)
Φαντάζομαι τουλάχιστον να δικαιούμαι αναρρωτική μη χρεωθώ όλη την κανονική μου :P

Insomniac
05-04-15, 19:59
Για ριξτε μια ματια εδω....

http://newsone.gr/paraxena/24588-

BOBBY
05-04-15, 23:31
Εξαιρετικά ενδιαφέρον!Που μπορούμε να μάθουμε κόστος;

DJTaurus
17-04-15, 13:57
Οσοι έχετε κάνει PRK ακόμα και μετά το 7μηνο μήπως κάποια πρωινά ξυπνάτε με ξηροφθαλμία...?

laser
18-04-15, 04:21
έκανα Trans PRK τα τελευταία χριστούγεννα. κόστος 2000 ευρώ. εγχείριση ανώδυνη. οι κόρες του ματιού σου πρέπει να είναι ακίνητες. εμένα στην αρχή έγινε το λειζερ στο αριστερό μου μάτι και η κόρη μου κουνήθηκε για λίγο. μετά που έκανα στο δεξί, έχοντας την εμπειρία απο το αριστερο, δεν κουνηθηκε καθολου. δεν σημαίνει ότι δεν πέτυχε τόσο καλά στο αριστερό, όσο στο δεξι. και στα δυο πετυχαίνει το ίδιο ακριβως. απλά η μόνη διαφορά ειναι οτι μετά για 2 ημέρες ότι ενόχληση/πόνο είχα την είχα μονο στο αριστερό, ενώ το δεξί δεν με ενοχλησε καθολου. μάλιστα οταν ήταν να βγουν οι προστατευτικοί φακοί μετά απο 4 ημέρες, μου έβγαλε μόνο τον φακό απο το δεξι ματι ενω μου είπε να ξαναπεράσω μετά απο 2 ημερες για να μου βγαλει από το αριστερό, όπως και έγινε. θυμαμαι εκανα το λειζερ παρασκευη πρωι, μετα εμεινα ολη μερα σπιτι χωρις ιδιαιτερο πονο, δεν εβλεπα καθολου καλα ενω με ενοχλουσε και το παραμικρο φως (π.χ. το λαμπακι απο την τηλεοραση' για ηλιο ουτε λογος).. φορουσα μονιμως γυαλια ηλιου, μεσα στο σπιτι κι ας ειχα κλειστα φωτα. το σαββατο το περασα οπως κι η παρασκευη με τη διαφορα οτι ξαφνικα απο σαββατο μεσημερι εως σαββατο βραδυ με ειχε πιασει μεγαλη ενοχληση/τσουξιμο (σαν να εχεις αγκαθι) μονο στο αριστερο ματι. μου ειχε δωσει αναισθητικα/παυσιπονα και αλλα διαφορα αλλα δεν ηθελα να βαλω τιποτα και δεν τα χρησιμοποιησα καθολου. ακομα τα εχω. αυτη η ενοχληση σαββατο απογευμα ηταν αναμενομενη (πολλοι λενε για ενοχληση τη δευτερη μερα), ηταν υποφερτη γενικα αν και για καποια μικρα διαστηματα ηταν στα ορια της υποφερτης γιατι θυμαμαι εκανα σβουρες στο κρεβατι κ χτυπιομουν. σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να ακουμπησεις/τριψεις το ματι. το μονο "παυσιπονο" που χρησιμοποιησα και ηταν παρα πολυ ανακουφιστικο ηταν μια κιτρινη μασκα με νερο που μου ειχε δωσει που την εβαζα στο ψυγειο και μετα στα ματια μου και ηταν πραγματι πολυ καλο. η οραση ειχε μια βελτιωση σε σχεση με την παρασκευη αλλα γενικα ηταν χαλια εκτος απο καποιες στιγμες (ειδικα αμεσως μετα απο οταν εβαζα δακρυα/φαρμακα) που εβλεπα για λιγο πολυ καλα και μετα παλι χαλια. εκτος απο την ενοχληση/πονο το σαββατο απογευμα δεν υπηρχε καμια αλλη ενοχληση μετα τις υπολοιπες μερες. και σας ειπα οτι αυτη η ενοχληση ηταν μονο στο αριστερο και σας ειπα τον λογο. κυριακη πρωι ξυπνησα και υπηρχε αισθητη βελτιωση της ορασης. αρκετα αισθητη θα ελεγα. χωρις βεβαια να μπορεις να διαβασεις ουτε να δεις π.χ ταινια ούτε να κατσεις στο pc για πανω απο 2 λεπτα ας πουμε. κυριακη μαλιστα εγινα και πιο ανεκτικος στο φως. δεν κυκλοφορουσα δηλ με γυαλια ηλιου μεσα στο σπιτι οπως εκανα πριν. δευτερα μου εφυγε η ενοχληση προς το φως. παρολ'αυτα ακομα και σημερα δεν βγαινω εξω απο το σπιτι μερα χωρις γυαλια ηλιου. συνηθισα μαλιστα και με ενοχλει αν δεν τα φοραω. αλλα ειναι μια καλη συνηθεια αυτη πιστευω. δευτερα υπηρξε η μεγαλυτερη βελτιωση στην οραση. θα μπορουσα να δω tv ή να κατσω στο pc για καμια ωρα και βαλε και λεω θα γιατι δεν το εκανα γιατι δεν ειναι καλο να το κανεις γιατι ειναι ακομα πολυ νωρις.αλλα θα μπορουσα. τριτη πηγα μαλιστα στη σχολη μου και παρακολουθησα μαθημα αλλα σε μια φαση ενοχληθηκα απο το φως και εβαλα γυαλια ηλιου μεσα στην ταξη. ισως λιγο υπερβολικο αλλα αν νιωσεις οτι σε ενοχλει το φως δεν υπαρχει λογος να το ζορισεις. δεν ειναι μηχανη. αλλα εβλεπα πολυ καλα. τριτη απογευμα αφαιρεσα τον αριστερο φακο.

- - - Updated - - -

συνεχιζοντας λοιπον να πω οτι τριτη εβλεπα πολυ καλα και απο εκει και περα μερα με τη μερα βλεπεις ολο και καλυτερα χωρις να καταλαβαινεις διαφορά.
μετα απο εναν μηνα θυμαμαι πως ελεγα πως εβλεπα καλυτερα απο οτι εβλεπα οταν φορουσα γυαλια. αυτο το λεω και τωρα φυσικα.
στο κοστος ξεχασα να σας πω να προσθεσετε κανα 300-400 που θα χρειαστειτε -σταδιακα- για φαρμακα. τα φαρμακα που θα βαλετε ειναι μονο δακρυα.
εγω εβαζα θυμαμαι vigamox, iopidine, maxidex, urpem, delimon για το πρωτο διμηνο περιπου. τα προαναφερθεντα ειναι φαρμακα. εκτος απο αυτα εβαζα και βαζω αφθονα δακρυα (vismed gel, hye, thealoz duo, hyabak). βαζω μια φορα την μια μαρκα, μια την αλλη ετσι για να αλλαζω. και εδω θελω να ρωτησω και εγω κατι τα παιδια που το εχουν κανει. ποσες φορες βαζετε δακρυα γιατι εγω αποτην ημερα που το εκανα μεχρι και τωρα μου λεει ο γιατρος να βαζω 5 με 10 φορες την ημερα, απο δυο σταγονες στο καθε ματι. παντως εχω να πω και στον προηγουμενο χρηστη που ρωταει, πως εχω ακομα εντονη ξηροφθαλμια. για την ακριβεια δεν νομιζω να εχω βγαλει εστω και ενα φυσικο δακρυ απο τοτε που εκανα την επεμβαση. εχω προσπαθησει να κλαψω με διαφορους τροπους χωρις να γινεται τιποτα. το πρωι ειδικα ειναι πολυ στεγνα τα ματια, βαζω κατευθειαν σταγονες. κατα προτιμηση hye που ειναι οι πιο ισχυρες.

γενικα αυτο που εχω να πω ειναι πως η επεμβαση ηταν ανωδυνη, μετα απο εναν μηνα (και λιγοτερο) βλεπεις τελεια, μετα απο 6-7 ημερες μπορεις να επιστρεψεις ανετα στις καθημερινες σου δραστηριοτητες, τα δακρυα θα τα συνηθησεις να τα βαζεις οπως θα συνηθησεις να φορας γυαλια ηλιου. το μονο που με απασχολει πια ειναι ποτε θα λιπαινεται φυσικα το ματι μου χωρις να εχω την αναγκη να βαζω τεχνητα δακρυα καθημερινα.

τωρα που γραφω το μηνυμα εχουν περασει ακριβως 4 μηνες.

- - - Updated - - -

τελος να αναφερω πως ειχα 5,5 βαθμους στο δεξι, 4,5 στο αριστερο, ειμαι 21 χρονων, φακους επαφης φορουσα ελαχιστα στο παρελθον και ειναι θετικο αυτο, ο γιατρος μου ειπε πως η Trans PRK ειναι με διαφορα η καλυτερη μεθοδος (τωρα αν το πε επειδη κριθηκα ακαταλληλος για τις αλλες δεν μπορω να το ξερω), και οπως σας ειπα εκανα 19/12 την επεμβαση και για να καταλαβετε 1/1με7/1 ειχα παει για σκι (μου το ειχε απαγορευσει αλλα οσοι κανουν καταλαβαινουν ..), ενω απο 15/1 εως 15/2 ειχα εξεταστικη με παρα πολλες ωρες διαβασμα καθημερινα χωρις να πω ποτε οτι δεν μπορω να συνεχισω το διαβασμα επειδη κουραστηκε το ματι μου λογω του λειζερ.. αν μου λυθει το θεμα με την ξηροφθαλμια μου, δηλαδη να μην χρειαζεται δακρυα καθε μερα, τοτε το συστηνω ανεπιφυλακτα.. ανεπιφυλακτα ομως...
οτι αλλο θελετε ρωτηστε με..

ReBoot
12-06-15, 04:24
Έχει κάνει κανείς επέμβαση με τη μέθοδο LASIK xtra και με τη χρηση του WAVELIGHT EX500; Σε ποιό κέντρο και πόσο ήταν το κόστος;

teirecias
15-06-15, 17:49
Εχω κανει και στα 2 ματια μου διορθωτικη επεμβαση (λογω προτερας επεμβασεως με laser 1ης γενιας) στο Ηρακλειο της Κρητης στο κεντρο εμμετρωπια (http://www.emmetropia.gr/gr/index.php) με απολυτη επειτυχια διοτι ηταν μια δυσκολη επεμβαση καθως το 1ο laser μου ειχε αφησει "φωτοστεφανα" στις φωτεινες πηγες το βραδυ.
Δεν θα μιλησω για την ποιοτητα των ανθρωπων του κεντρου και ειδικα για τον ιδρυτη του κεντρου γιατι μπορει να συνιστα διαφημιση.
Οσο για τις τιμες, με μια ερευνα αγορας μπορειτε να δειτε οτι και θα χειρουργηθητε με ενα απο τα λιγα 8ης γενιας laser στην Ευρωπη, απο εναν απο τους καλυτερους οφθαλμιατρους του κοσμου και στη σουμα θα εχετε γλυτωσει χρηματα προσθετοντας στα ιατρικα εξοδα και την μεταβαση και την διαμονη στο Ηρακλειο.

Υ.Γ. μη ξεχασετε να τιμησετε τα πιτογυρα της πλατειας Ελευθεριας !!!
;)

ReBoot
17-06-15, 07:04
Εχω κανει και στα 2 ματια μου διορθωτικη επεμβαση (λογω προτερας επεμβασεως με laser 1ης γενιας) στο Ηρακλειο της Κρητης στο κεντρο εμμετρωπια (http://www.emmetropia.gr/gr/index.php) με απολυτη επειτυχια διοτι ηταν μια δυσκολη επεμβαση καθως το 1ο laser μου ειχε αφησει "φωτοστεφανα" στις φωτεινες πηγες το βραδυ.
Δεν θα μιλησω για την ποιοτητα των ανθρωπων του κεντρου και ειδικα για τον ιδρυτη του κεντρου γιατι μπορει να συνιστα διαφημιση.
Οσο για τις τιμες, με μια ερευνα αγορας μπορειτε να δειτε οτι και θα χειρουργηθητε με ενα απο τα λιγα 8ης γενιας laser στην Ευρωπη, απο εναν απο τους καλυτερους οφθαλμιατρους του κοσμου και στη σουμα θα εχετε γλυτωσει χρηματα προσθετοντας στα ιατρικα εξοδα και την μεταβαση και την διαμονη στο Ηρακλειο.

Υ.Γ. μη ξεχασετε να τιμησετε τα πιτογυρα της πλατειας Ελευθεριας !!!
;)

Ποια μεθοδο εφαρμοζουν εκει περα (LASIK, LASIK xtra); Σε τι επιπεδα παιζουν οι τιμες? (πχ 2000-3000)

teirecias
17-06-15, 14:16
Ποια μεθοδο εφαρμοζουν εκει περα (LASIK, LASIK xtra); Σε τι επιπεδα παιζουν οι τιμες? (πχ 2000-3000)

Λογω της προηγουμενης επεμβασεως δεν γινοταν να χρησιμοποιηθει η μεθοδος lasik και μου εγινε η κλασσικη prk.
Το κοστος ηταν 1500 ευρω για το ενα ματι συμπεριλαμβανομενου και του προεγχειρητικου ελεγχου (κραταει περιπου 3-4 ωρες, ο προεγχειρητικος ελεγχος).
Tο μεγαλυτερο ομως κερδος ειναι οτι εχεις να κανεις με ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ !!! (πρεπει να το ζησεις για να το καταλαβεις..)

sech770
18-06-15, 08:18
καλημερα. ειναι η πρωτη φορα που γραφω εδω και το κανω για να ζητησω χρήσιμες πληροφορίες σχετικα με την επεμβαση με λειζερ . Κατοικω σε νησι και δεν ειναι ευκολο να εχω προσβαση απ ευθεια. διαβασα αρκετες σελιδες πριν αλλα ακρη δεν εβγαλα . ψαχνω να βρω ενα γιατρο να μου κανει εμενα και του γιου μου λειζερ αλλα ΜΕ ΛΟΓΙΚΟ κοστος και παντα με ανθρωπινη αντιμετώπιση . καθε πληροφορια , ακομα και η πιο ασημαντη που θα με βοηθησει να διαλεξω κλινικη ειναι σημαντική για εμενα καθως εχω μπερδευτει .ευχαριστω.

Insomniac
20-06-15, 13:42
καλημερα. ειναι η πρωτη φορα που γραφω εδω και το κανω για να ζητησω χρήσιμες πληροφορίες σχετικα με την επεμβαση με λειζερ . Κατοικω σε νησι και δεν ειναι ευκολο να εχω προσβαση απ ευθεια. διαβασα αρκετες σελιδες πριν αλλα ακρη δεν εβγαλα . ψαχνω να βρω ενα γιατρο να μου κανει εμενα και του γιου μου λειζερ αλλα ΜΕ ΛΟΓΙΚΟ κοστος και παντα με ανθρωπινη αντιμετώπιση . καθε πληροφορια , ακομα και η πιο ασημαντη που θα με βοηθησει να διαλεξω κλινικη ειναι σημαντική για εμενα καθως εχω μπερδευτει .ευχαριστω.

Εχεις προσωπικο μηνυμα

@ ADSLgr.com All rights reserved.