PDA

Επιστροφή στο Forum : Διορθωση μυωπιας με laser



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25

alwaysalone
25-01-07, 00:15
Olivia ευχαριστώ για τη στήριξη! Με βλέπω σύντομα να ξαναμαίνω στον κόσμο των φακων, μετά απο 5-6 χρονια... Παντως, καθε φορα που διαβάζω αυτο το thread, δακρύζουν τα μάτια μου!

Klg, πολύ δραμα αυτο που έπαθες! Μα να κολλήσει φακος!

Παντως μερικούς μπορεί να βολεύει να μη βλέπουν πολύ καλα, γιατι ετσι δε θα ξερουν πότε τους κοιτάνε και αρα δε θα νιώθουν άβολα.. :p :p !

lili
07-11-07, 11:16
Καλημέρα,
μήπως έχει κανείς μια πρόσφατη εμπειρία από laser για διόρθωση μυωπίας;
Αξιόπιστα κέντρα οφθαλμολογικά κτλ
Θέλω να κάνω την επέμβαση, αλλά φοβάμαι. Πάντως γίνεται χαμός με τις τελευταίες τεχνολογίες...

zouzouni
07-11-07, 12:26
Μπορείς να ρίξεις μια ματιά σε αυτό το παλαιότερο θέμα συζήτησης εδώ:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=66425&highlight=%EC%F5%F9%F0%DF%E1

Vivi
08-11-07, 17:03
Θέλω να δώσω ένα τέλος στη μυωπία μου :p
Φοράω γυαλία απο 12 χρονών αργότερα φόρεσα και φακούς αλλά τα έχω βαρεθεί όλα με κούρασαν.Πήγα πρόσφατα σε έναν οφθαλμίατρο για να ανανεώσω στους φακούς μου και συζήτησα μαζι του για την επέμβαση laser,μου είπε οτι είναι ακίνδυνη και ότι είναι καλύτερα να την κάνω τώρα στα 25 μου και να μην αφήσω να περάσει καιρός.
Έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα να μου απαντήσεται οσοι γνώριζεται υπάρχει το ενδεχόμενο μετα απο 20 χρόνια να ξανακάνω μυωπία και να έχω παραπάνω βαθμούς απ'οτι έχω τώρα?Έχω 4,25 στο δεξί και 4,25 + 1,75 αστιγματισμό στο αριστερό.Άν έχει κάνει κάποιος από σας, είναι εύκολο να μου πεί για τα υπέρ και τα κατά που έχει αντιμετωπίσει ο ίδιος-α γιατί όλοι οι γιατροί τα δείχνουν όλα ρόδινα για να πάρουν τα 3,000 € ?????
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας !!!:oneup:

redfever7
09-12-07, 23:43
hi!
μιας και θα υποβληθώ και εγώ σε lasik στις 21/12 (κατι σα δώρο του santa) :)
θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν υποβληθεί στην όλη διαδικασία πως είναι οι πρώτες ώρες μετά την επέμβαση, κυρίως οι πρώτες 4-6 και εν συνεχεία οι πρώτες 2-3 μέρες.:hmm:

jimarass
10-12-07, 14:56
Θέλω να δώσω ένα τέλος στη μυωπία μου :p
Φοράω γυαλία απο 12 χρονών αργότερα φόρεσα και φακούς αλλά τα έχω βαρεθεί όλα με κούρασαν.Πήγα πρόσφατα σε έναν οφθαλμίατρο για να ανανεώσω στους φακούς μου και συζήτησα μαζι του για την επέμβαση laser,μου είπε οτι είναι ακίνδυνη και ότι είναι καλύτερα να την κάνω τώρα στα 25 μου και να μην αφήσω να περάσει καιρός.
Έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα να μου απαντήσεται οσοι γνώριζεται υπάρχει το ενδεχόμενο μετα απο 20 χρόνια να ξανακάνω μυωπία και να έχω παραπάνω βαθμούς απ'οτι έχω τώρα?Έχω 4,25 στο δεξί και 4,25 + 1,75 αστιγματισμό στο αριστερό.Άν έχει κάνει κάποιος από σας, είναι εύκολο να μου πεί για τα υπέρ και τα κατά που έχει αντιμετωπίσει ο ίδιος-α γιατί όλοι οι γιατροί τα δείχνουν όλα ρόδινα για να πάρουν τα 3,000 € ?????
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας !!!:oneup:
Εγώ έκανα laser πριν από 4 χρόνια και τώρα είμαι μια χαρά. Έχει κάνει και ο κολλητός μου και η ξαδέρφη μου και όλα τέλεια. Ο γιατρός είναι από τους καλύτερους και τον ήξερα χρόνια. Αλλά κάθε επίσκεψη 60 ευρώ,οπότε πήγαινα σε αυτόν σε εξαιρετικές περιπτώσεις. Όταν ρωτούσα για laser όλοι μου ζητούσαν απίστευτα λεφτά. Δεν μπήκα στον κόπο να ρωτήσω τον γιατρό μου γιατί λέω αυτός θα ζητά τα διπλάσια. Τελικά ζητούσε 1500 συνολικά και για τα δύο μάτια. Μάγκας ο γιατρός. Έχω στείλει πολύ κόσμο. Εγώ θυμάμαι ότι η εγχείρηση έγινε σε ένα κέντρο επί της κηφισίας, πολύ κορυφαίο. Είχα μυωπία 6 και 4 στοα άλλο μάτι , μαζί με αστιγματισμό.
Μη κάθεστε και δίνεται τσάμπα λεφτά, εμένα όλοι οι καημένοι άσχετοι μου ζητούσαν τρελά λεφτά. Αυτός λιγότερο από τα μισά. Και θα σε εξετάσει να δει αν μπορείς να το κάνεις. Στην αδερφή της ξαδέρφης μου έριξε πχ άκυρο.
Η διεύθυνση είναι Τζωρτζ 3 στην Πλατεία Κάνιγγος κοντά. Καρβούνης λέγεται. Πριν λίγο καιρό πήγα να ξαναδώ πως πάω ,πρώτη φορά μετά την εγχείρηση, και όλα τέλεια. Φυσικά μου πήρε 60 ευρώ για την επίσκεψη (κλαψ).

........Auto merged post: jimarass added 6 Minutes and 35 Seconds later........


hi!
μιας και θα υποβληθώ και εγώ σε lasik στις 21/12 (κατι σα δώρο του santa) :)
θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν υποβληθεί στην όλη διαδικασία πως είναι οι πρώτες ώρες μετά την επέμβαση, κυρίως οι πρώτες 4-6 και εν συνεχεία οι πρώτες 2-3 μέρες.:hmm:
Εμένα την πρώτη νύχτα πονούσαν τα μάτια εσωτερικά. Δεν μπορούσα να τα κλείσω και επομένως να κοιμηθώ. Οι περισσότεροι που ξέρω όμως και που πήγαν στον ίδιο γιατρό, δεν πονούσαν. Ένας μόνο πάλι αλλά στο ένα μάτι. Είναι πως θα αντιδράσει ο οργανισμός. Βέβαια ο γιατρός μου έδωσε υγρά για τον πόνο αλλά δεν μου σύστησε να το βάλω, διότι είναι γενικά κατά των φαρμάκων. Την άλλη μέρα ήμουν οκ, αλλά έβλεπα θολά. Βασικά τις πρώτες 5-6 μέρες θα είσαι εκτός κυκλοφορίας, σπίτι. Το φως του ήλιου σε σκοτώνει. Ίσως δεις λίγο υπολογιστή. ΜΕτά από 6 ημέρες κυκλοφόρησα έξω πρώτη φορά και την επόμενη ζούσα κανονικα, αλλά η τελική διόρθωση ήρθε στις 25 ημέρες, όπου μηδένισε.
Αξίζει τον κόπο και μην ακούς τους άλλους που φοβούνται και βάζουν φακούς. Οι τελευταίοι είναι καταστροφή για τα μάτια, αν τους φοράς χρόνια, λόγω το του είναι ένα ξένο σώμα. Μια φίλη μου από φακούς έπαθε υπερευαισθησία λόγω της πολύχρονης χρήσης.
Laser και πάλι laser
Ακόμα και αν μετά από 20 χρόνια ξανακάνεις μυωπία, τουλάχιστον έζησες τόσα χρόνια χωρίς γυαλιά. Φυσικά μετά τα 45 έρχεται η πρεσβυωπία.

redfever7
10-12-07, 20:49
φοράω γυαλία 12 χρόνια και φακούς 6 συναπτά έτη. Έτσι αποφάσισα να κάνω την επέμβαση καθώς τον τελευταίο καιρό οι φακοί είναι όλο και χειρότερο βάσανο:down:
Πάντως να πω την αλήθεια μου τα περίμενα πιο τραγικά τα πράγματα από πλευράς ενοχλήσεων μετεγχειρητικά.
Ο doc μου είπε πως θεωρητικά παρασκευή μεσημέρι κάνω την επέμβαση κ θα μπορώ να βγώ δευτέρα με τα απαραιτητα γυαλία ηλιου:hmm:
.Στη πράξη μου είπε πως στη βδομάδα θα είμαι οκ με κάποια ευαισθησία στο φως.
Τουλάχιστον ελπίζω να μπορώ να παίξω κανα χαρτάκι μιας και είναι των ημερών:rofl:

λοιπές εμπειρίες καλοδεχούμενες :oneup:

zouzouni
10-12-07, 21:06
Εγώ έκανα laser πριν από 4 χρόνια και τώρα είμαι μια χαρά. Έχει κάνει και ο κολλητός μου και η ξαδέρφη μου και όλα τέλεια. Ο γιατρός είναι από τους καλύτερους και τον ήξερα χρόνια. Αλλά κάθε επίσκεψη 60 ευρώ,οπότε πήγαινα σε αυτόν σε εξαιρετικές περιπτώσεις. Όταν ρωτούσα για laser όλοι μου ζητούσαν απίστευτα λεφτά. Δεν μπήκα στον κόπο να ρωτήσω τον γιατρό μου γιατί λέω αυτός θα ζητά τα διπλάσια. Τελικά ζητούσε 1500 συνολικά και για τα δύο μάτια. Μάγκας ο γιατρός. Έχω στείλει πολύ κόσμο. Εγώ θυμάμαι ότι η εγχείρηση έγινε σε ένα κέντρο επί της κηφισίας, πολύ κορυφαίο. Είχα μυωπία 6 και 4 στοα άλλο μάτι , μαζί με αστιγματισμό.
Μη κάθεστε και δίνεται τσάμπα λεφτά, εμένα όλοι οι καημένοι άσχετοι μου ζητούσαν τρελά λεφτά. Αυτός λιγότερο από τα μισά. Και θα σε εξετάσει να δει αν μπορείς να το κάνεις. Στην αδερφή της ξαδέρφης μου έριξε πχ άκυρο.
Η διεύθυνση είναι Τζωρτζ 3 στην Πλατεία Κάνιγγος κοντά. Καρβούνης λέγεται. Πριν λίγο καιρό πήγα να ξαναδώ πως πάω ,πρώτη φορά μετά την εγχείρηση, και όλα τέλεια. Φυσικά μου πήρε 60 ευρώ για την επίσκεψη (κλαψ).


:respekt: Για τον συγκεκριμένο οφθαλμίατρο, τον γνωρίζω από όταν ήμουν παιδάκι, και μόνο λόγω συγκυριών δεν ήταν τελικά αυτός στον οποίο απευθήνθηκα για την επέμβαση.
Όμως μια παρατήρηση...60 ευρώ είναι σχεδόν πλέον η στάνταρ αμοιβή ανά επίσκεψη στους ιατρούς - εδώ σε εξωτερικό ιατρείο νοσοκομείου να πάει κανείς το μεσημέρι/απόγευμα και θα του ζητήσουν τόσα περίπου χρήματα για την επίσκεψη, πόσο μάλλον όταν πας στο ιατρείο.
Εκτός αυτού, προσωπικά τρελλαίνομαι :wall: όταν ακούω κόσμο (ειδικά γυναίκες) να γκρινιάζει για την αμοιβή που ζητάει ένας γιατρός, και μάλιστα αποδεδειγμένα καλός γιατρός για να βοηθήσει να επανέλθει ή να διατηρηθεί το μεγαλύτερο αγαθό που έχουμε στη ζωή μας, την υγεία, αλλά να μην γκρινιάζει για την αμοιβή που ζητάει π.χ. το κομμωτήριο για ένα απλό κούρεμα/χτένισμα - που μπορεί άνετα να χρεωθεί 40+ ευρώ και βάλε !!!
Κάποια στιγμή πρέπει να αρχίσουμε εμείς οι ίδιοι να εφαρμόζουμε την αξιοκρατία στο πώς αμοίβουμε αυτούς που προσφέρουν υπηρεσίες και που επιτελούν λειτούργημα, όπως οι γιατροί.

megahead13
10-12-07, 22:42
Όμως μια παρατήρηση...60 ευρώ είναι σχεδόν πλέον η στάνταρ αμοιβή ανά επίσκεψη στους ιατρούς - εδώ σε εξωτερικό ιατρείο νοσοκομείου να πάει κανείς το μεσημέρι/απόγευμα και θα του ζητήσουν τόσα περίπου χρήματα για την επίσκεψη, πόσο μάλλον όταν πας στο ιατρείο.
Εκτός αυτού, προσωπικά τρελλαίνομαι :wall: όταν ακούω κόσμο (ειδικά γυναίκες) να γκρινιάζει για την αμοιβή που ζητάει ένας γιατρός, και μάλιστα αποδεδειγμένα καλός γιατρός για να βοηθήσει να επανέλθει ή να διατηρηθεί το μεγαλύτερο αγαθό που έχουμε στη ζωή μας, την υγεία, αλλά να μην γκρινιάζει για την αμοιβή που ζητάει π.χ. το κομμωτήριο για ένα απλό κούρεμα/χτένισμα - που μπορεί άνετα να χρεωθεί 40+ ευρώ και βάλε !!!
Κάποια στιγμή πρέπει να αρχίσουμε εμείς οι ίδιοι να εφαρμόζουμε την αξιοκρατία στο πώς αμοίβουμε αυτούς που προσφέρουν υπηρεσίες και που επιτελούν λειτούργημα, όπως οι γιατροί.
+1000 :oneup: Όπως τα λες είναι Ζουζούνα! 60 ευρώ, και μάλιστα για τα μάτια, δεν είναι τίποτα. Φυσικά και δεν είναι κάτι ευχάριστο, αλλά μιλάμε για τα μάτια! Και μια και το νήμα ξαναήρθε στην επιφάνεια (το είχα πετύχει πριν καιρό όταν έψαχνα για laser εκτυπωτή), ας πω κι εγώ τον πόνο μου... :oops: Δυστυχώς εγώ είμαι αναγκασμένος να φοράω φακούς επαφής τα τελευταία 6 χρόνια, και μάλιστα ημίσκληρους, λόγω κερατόκονου. Πρόσφατα είχα μια πολύ δυσάρεστη εμπειρία, η οποία έτυχε 1-2 βδομάδες πριν να έρθω στη Σκωτία για συνέχιση των σπουδών μου. Λόγω σχιστής χρώσης του επιθηλίου του κερατοειδούς (πως το πες αυτό μεγάλε; :lol: χοντρικά αυτό είναι ένα είδος τραυματισμού του κερατοειδούς) δεν μπορούσα να φορέσω τους φακούς μου. Όταν τους φορούσα, έπειτα από λίγη ώρα πονούσαν τα μάτια μου και είχα αφόρητο πονοκέφαλο. Τελοσπάντων, για να μην τα πολυλογώ, έκανα κάνα μήνα να ξαναβάλω τους φακούς. Δεν έβλεπα, όχι μόνο ποιο είναι το λεωφορείο που έρχεται, που έλεγε μια κοπέλα πιο πάνω, ούτε τη μύτη μου! Είχα ξενερώσει απίστευτα... :down: Εδώ και πάνω από 2 μήνες αναγκάζομαι να φοράω ταυτόχρονα μαλακό φακό, για προστασία του κερατοειδούς από τον τραυματισμό μέχρι να αναρρώσει εντελώς, και από πάνω τον ημίσκληρο για να βλέπω... Το καλό είναι ότι έπεσα σε πολύ καλό οπτικό εδώ, εξειδικευμένο στο θέμα του κερατόκονου (οι οπτικοί στη Βρετανία είναι μισοί οφθαλμίατροι, για να μην πω σχεδόν οφθαλμίατροι., ενώ και το σύστημά τους όσον αφορά το θέμα μάτια δουλεύει διαφορετικά).

Δυστυχώς με το θέμα του κερατόκονου οι λύσεις είναι μόνο δύο: Ημίσκληροι φακοί ή μεταμόσχευση κερατοειδούς... Laser δεν παίζει μπάλα... Εσείς τουλάχιστον είστε τυχεροί που μπορείτε να κάνετε αυτή την επέμβαση. Το θέμα βέβαια είναι να μην έχεις τίποτα από όλα αυτά, αλλά... τεσπά :( Γι' αυτό παιδιά, τα μάτια σας να τα προσέχετε... σαν τα μάτια σας!!!

katdoc
10-12-07, 22:58
Ξέρετε αν υπάρχει ασφαλιστική κάλυψη (δημόσια) ?
Εντάξει δε λεω, ας πουμε οτι ξεπερνάω τους φόβους μου, αλλά και 3 χιλιαρικάκια, ειναι 3 χιλιαρικάκια...

Οχι...

Η κοπελα μου ειχε κοντα 4 βαθμους..Με 1500 ευρωπουλα καθαρισε...Μετανιωσε που το ανεβαλε τοσο καιρο...

redfever7
22-12-07, 09:51
μιας και έκανα και εγώ το lasik χθες 21/12 να πω και την προσωπική μου εμπειρία...
κριμα που δεν το είχα κάνει τόσο καιρό τελικα :oneup:
η επέμβαση στις 7 το απόγευμα και τώρα (12-14 ώρες μετά) μια μικρή εως ανεπαίσθητη ενόχληση στο ένα μάτι (το αριστερο, το άλλο σαν να μην έκανα τίποτα) και μια φωτοευαισθησία, για την ακρίβεια το έντονο φως με κουράζει.
η αίσθηση του να μη ψάχνεις γυαλιά για να διαβάσεις ή να μη ψάχνεις τους φακούς πρωί πρωί υπερνικά τα πάντα :cool:

σημειωτέον είχα στο δεξι μάτι 4μυωπία και 0.25 αστιγματισμό και στο αριστερό μάτι 5μυωπία και 0.5 αστιγματισμό.
στα 10 λεπτά μετά την επέμβαση μπορούσα να διαβάσω με κάποια θολούρα, ενώ τώρα είμαι οκ.
απλά είναι ταλαιπωρία τα κολλύρια καθώς πρέπει να χρησιμοποιώ 2 διαφορετικά κολλύρια το ένα 4 φορές τη μέρα κ το άλλο κάθε 2 ώρες όσο είμαι ξύπνιος(για τις πρώτες 3 μέρες) + τεχνητά δάκρυα 4 φορές τη μέρα και αυτά.:mad:

ως συμπέρασμα :respekt: στη μέθοδο lasik :worthy:

zouzouni
22-12-07, 11:23
μιας και έκανα και εγώ το lasik χθες 21/12 να πω και την προσωπική μου εμπειρία...
κριμα που δεν το είχα κάνει τόσο καιρό τελικα :oneup:


Και είσαι μπροστά σε οθόνη υπολογιστή; :shock:

:whip::whip::whip::whip:
[SIZE=3]
ΜΑΚΡΙΑ από οθόνη και εργασία σε υπολογιστή για το λιγότερο 3 εικοσιτετράωρα μετά την επέμβαση!
Μίλα σχετικά με τον γιατρό σου, εκείνος θα σου πει πόσες περισσότερες ημέρες να απέχεις από οθόνη υπολογιστή, μη σου πω και τηλεόραση.
Σεβάσου τα μάτια σου και την υγεία τους!
Χρειάζονται χρόνο να αναρρώσουν και να αρχίσουν να προσαρμόζονται!

antreas9
21-01-08, 12:12
Ανασύρω το θέμα, γιατί έχω μπει στο τριπάκι να την κάνω κ εγώ!
Είμαι με 4 βαθμούς μυωπία, κ κάθε 5 περίπου χρόνια, βγάζω και κάποιες μοίρες (4-6) εξωφορία, την οποια για να τη διορθώσω χρειάζομαι περίπου 1000 ευρώ σε ασκήσεις σε οφθαλμολογικό κέντρο.
Τώρα, και γυαλιά χρειάζομαι, και να διορθώσω την εξωφορία, και έτσι μπηκα σε σκέψεις!!
Διάβασα όλο το thread, και πήρα ήδη αρκετές πληροφορίες, αλλά, έχω να ρωτήσω κ άλλα:

1) Έχω ακούσει, ότι υπάρχει ένα καινούργιο μηχάνημα στο πανεπιστήμιο κρήτης, το οποίο "εγγυάται" επιτυχία 99%, και θέλει μόνο 48ωρη παρακολούθηση μετά, με κόστος 1500/μάτι! Γνωρίζετε αν ισχύει κάτι τέτοιο?
2) Είναι πολύ σημαντικό για μένα, να μου επιτρέπετε σχεδόν άμεσα(2-4 ημέρες), να οδηγώ, και να χρησιμοποιώ υπολογιστή...
3) Γνωρίζει κανείς αν διορθώνετε η εξωφορία?
4) Κάποιοι ανέφεραν το δημόσιο! Μπορεί να γίνει αυτή η εγχείρηση μέσα από το ικα πχ? Και αν ναι, τι διαδικασία χρειάζεται?
5) Το πρόβλημα με τα γυαλια ηλίου, παίζει για πολλές ημέρες? πόσο περίπου?
6) Προσπάθησα να ψάξω στο google περί εξωφορίας,αλλά...ΔΕΝ!

baldrick
21-01-08, 13:07
Για την Κρήτη δες εδώ (http://www.kairatos.com.gr/afieromata/laserradiomatia.htm) Δεν βρήκα κάτι άλλο εκτός από το ότι το Πανεπιστήμιο Κρήτης είναι το πρώτο που ασχολήθηκε με laser στην Ελλάδα. Αν είναι πάντως να την κάνεις την εγχείρηση καλύτερα εκεί από οπουδήποτε αλλού.
Για τα υπόλοιπα δες εδώ (http://www.eyecenter.gr/home/index.asp). Για την εξωφορία δεν βρήκα και εγώ τίποτα αλλά καλό θα είναι να πάρεις ένα τηλέφωνο μιας και πρόκειται για θέματα υγείας.

antreas9
21-01-08, 13:10
baldrick, THANKS!
Για τη νέα μεθοδο που αναφέρει, μιλάει για περιπτώσεις υπερμετρωπίας, και πρεσβυωπίας!
Εννοείται ότι θέλει τρελλό ψάξιμο, απλά ψάχνω να πιαστώ από κάπου, σε ότι αφορά την εξωφορία...

baldrick
21-01-08, 13:16
Σε θέματα υγεία φίλε Αντρέα δεν υπάρχουν ούτε forum ούτε google ούτε τίποτα. Γιατί μπορεί όλα αυτά να αποδειχτούν πολύ χρήσιμα αλλά αν σου κάτσει μια μακακία τότε τι θα πεις..? Ότι δεν μου τα είπαν καλά στο forum..? Ή ότι δεν βρήκα το κατάλληλο site στο google. Τουλάχιστον να ρωτήσεις έναν ειδικό ώστε σε περίπτωση μακακίας να έχεις και κάπου να ρίξεις τα μπινελίκια σου. Και κάτι άλλο επιπρόσθετο. Αν είναι να την κάνεις μην σκεφτείς το χρήμα. Στην εποχή μας είναι δύσκολο να πεις στον άλλο να ξοδέψει αλόγιστα αλλά μιλάμε για την υγεία σου και μία από τις βασικές σου αισθήσεις. ;)

antreas9
21-01-08, 13:36
βρε ναι, αλλά θέλω όταν πάω στο γιατρό, να έχω μια βάση τέτοια, ώστε αν μη τι άλλο, να ξέρω τι να συζητήσω, ή τι μου λέει.
Συν το ότι αν δε διορθώνεται η εξωφορία, δε με ενδιαφέρει εξ ορισμού να την κάνω...
Και όπως και να το κάνουμε , οι γνώμες αυτών που την έχουν κάνει ήδη, ή την έκαναν δικοί τους άνθρωποι, μετράει πολύ...

antonios13
21-01-08, 13:45
παντως ο πατερας μου που εκανε καταρακτη με laser πριν ενα χρονο βλεπει τωρα σαν γερακι :lol: τι σου ειναι η τεχνολογια.....

baldrick
21-01-08, 14:17
Όπως και να έχει καλή τύχη στην επέμβαση φίλε Αντρέα. Και εγώ έχω μπει στην διαδικασία να κάνω laser μια μέρα γιατί παρότι τα έχω συνηθίσει τα γυαλιά και επιπροσθέτως μου αρέσουν τα Alain Mikli που έχω το καλοκαίρι είναι λίγο ταλαιπωρία η υπόθεση με τα γυαλιά ηλίου.

redfever7
22-01-08, 06:08
1) Έχω ακούσει, ότι υπάρχει ένα καινούργιο μηχάνημα στο πανεπιστήμιο κρήτης, το οποίο "εγγυάται" επιτυχία 99%, και θέλει μόνο 48ωρη παρακολούθηση μετά, με κόστος 1500/μάτι!

αυτό το διάβασες μήπως σε άρθρο εφημερίδες πριν κανα 4μηνο; αν ναι τότε πρόκειται για άρθρο για το http://www.emmetropia.gr

Στο Ηράκλειο είναι επίσης και το Βέμμο, http://www.bemmo.gr/gr/index.php
όπου είναι και ο Παλλήκαρης που ανακάλυψε το lasik.

απο προσωπική εμπειρία μιας και έκανα την επέμβαση πριν 1 μήνα +1 μέρα (lasik 4+5 μυωπία)
το επόμενο πρωί ήμουν ok.Το έκάνα παρασκευή απόγευμα, Σάββατο πρωί έβλεπα πεντακάθαρα στο ένα μάτι, με μια μικρή θολούρα στο αριστερο που το απόγευμα της ίδιας μέρας έφυγε. Πάντως τις 3-4 πρώτες μέρες με φειδώ κάθε έντονη πηγή φωτός, απο λάμπα μέχρι τηλεόραση κ pc. λίγο απο δώ λίγο απο εκεί παλεύεται πάντως.

τώρα για την εξωφορία δεν έχω ιδεα :hmm:

antreas9
23-01-08, 13:16
redfever7 σε ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες.
Πόσο πήγε συνολικά το μαλλί?
Αυτή τη στιγμή είσαι στα 10/10?
Επίσης, γνωρίζεις αν οι συγκεκριμένες μέθοδοι εφαρμόζονται μόνο στο ηράκλειο?

redfever7
24-01-08, 02:00
βασικά κάτι που δεν είπα είναι οτι εγώ έκανα την επέμβαση lasik στην αθήνα :p σε μια κλινική κοντά στο ανατολικό αεροδρόμιο εν ονόματει δραγινή.
το εντυπωσιακό είναι πως είχα ραντεβού 6.30,έφυγα απο εκεί 8 παρά κάτι και είδα-μίλησα με άλλα 4-5 άτομα που κάνανε την επέμβαση στο ίδιο χρονικό περιθώριο. Εκεί κάνουν και prk

ναι στη 3η μέρα έβλεπα και βλέπω 10/10 και στα δυο μάτια, όσο για αστιγματισμό (είχα 0.25 σε κάθε μάτι) θα ξέρω στους δυο μήνες απ ότι είπε ο ιατρός.

για το οικονομικό δεν μπορώ να σε βοηθήσω 100% καθώς ο ιατρός που με πήγε εκεί είναι πολυ στενός συγγενής οπότε ήταν αρκετά λιγότερα:whistle: πάντως που ρώτησα μου είπαν 2.400ε σύνολο.

ότι άλλο θες ρώτα :oneup:

stratoss
25-01-08, 23:30
Εκανα την εγχειρηση 13 Ιουλιου και τωρα που πηγα για εξεταση προληπτικη βλεπω σαν πιλοτος....Αξιζει και παρα αξιζει.Οτι αποριες για το τι που ποσο κ.τ.λ με χαρα να βοηθησω....

antreas9
30-01-08, 10:56
stratoss, για πες, γιατρό, κόστος, μεθοδο, κλινική!!!!!!!!!!!!!

SteviV
27-02-08, 12:51
Εκανα την εγχειρηση 13 Ιουλιου και τωρα που πηγα για εξεταση προληπτικη βλεπω σαν πιλοτος....Αξιζει και παρα αξιζει.Οτι αποριες για το τι που ποσο κ.τ.λ με χαρα να βοηθησω....

Πες μας που και πόσο...
Κι εγώ σκέφτομαι σοβαρά να τη κάνω, αν και έχω μυωπία κάτω απο 3 βαθμούς. Και επειδή η αδερφή μου μένει μόνιμα στο Ηράκλειο, σκέφτομαι να τη κάνω στο Πανεπιστημιακό. Αλλά επιδή μου πέφτει λίγο μακριά, αν ξέρω οτι θα έχω τα ίδια αποτελέσματα στην Αθήνα, γιατί να τρέχω Κρήτη;

antreas9
28-02-08, 16:54
Εχω βρει ένα γιατρό, που κάνει την επέμβαση σε κλινική στη γλυφάδα, σε μηχανήματα 7ης γενιάς, (κ τις 2 μεθόδους, για μένα lasik) και (Χωρίς απόδειξη βεβαια)σε όλο το πακέτο(προεγχειρητικός έλεγχος, 7-8 επισκέψεις, εγχείρηση, κλινική)=2.000 (Και 5 ημέρες άδεια από το ικα για την ανάρρωση), και ψήνομαι να πάω, γιατί για μένα είναι σημαντικό το ότι το ιατρείο του είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου, και δε χρειάζεται να πηγαινόερχομαι χάνοντας ώρα.
Αυτά προς το παρών, θα σας πω περίπου το πάσχα τι έκανα τελικά!

PARASKEVI
04-03-08, 12:08
ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ 2000,00?
ΕΓΩ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ ATHENS VISION ΣΤΗ ΣΥΓΓΡΟΥ ΜΕ 6 ΓΕΝΙΑΣ ΣΤΑ 3000,00.
Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ?
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΚΛΙΝΙΚΗ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ?

Jazzer
04-03-08, 12:47
Έκανα laser τον Οκτώβριο. Oι βαθμοί μυωπίας που είχα ? 11 , ναι καλά διαβάσατε 11 !!
Τώρα βλέπω τέλεια, όραση 10/10, όποιος το σκέφτεται απλά ας το κάνει άφοβα , η δική μου (δύσκολη) περίπτωση είναι ζωντανό παράδειγμα. ;)

hemlock
04-03-08, 12:50
Έκανα laser τον Οκτώβριο. Oι βαθμοί μυωπίας που είχα ? 11 , ναι καλά διαβάσατε 11 !!
Τώρα βλέπω τέλεια, όραση 10/10, όποιος το σκέφτεται απλά ας το κάνει άφοβα , η δική μου (δύσκολη) περίπτωση είναι ζωντανό παράδειγμα. ;)
Jazzer ειχες και αστιγματισμο (η δυσκολη περιπτωση που αναφερεις)?

Jazzer
04-03-08, 12:56
Jazzer ειχες και αστιγματισμο (η δυσκολη περιπτωση που αναφερεις)?
Ναι, 1 βαθμό αστιγματισμό σε κάθε μάτι, ειλικρινά άλλαξε η ζωή μου, διορθώθηκε η όρασή μου πλήρως !
Αν έρθεις στη συνάντηση της Πέμπτης και σου δείξω τα πατομπούκαλα αλεξίσφαιρα γυαλιά που είχα, θα πέσεις κάτω από τα γέλια ! :p

hemlock
04-03-08, 13:16
Ναι, 1 βαθμό αστιγματισμό σε κάθε μάτι, ειλικρινά άλλαξε η ζωή μου, διορθώθηκε η όρασή μου πλήρως !
Αν έρθεις στη συνάντηση της Πέμπτης και σου δείξω τα πατομπούκαλα αλεξίσφαιρα γυαλιά που είχα, θα πέσεις κάτω από τα γέλια ! :p
Α...Μικρος εισαι...Που να δεις τι εκανα εγω με τα πατομπουκαλα.
Τους πατους τους εχω βγαλει εδω και 3 χρονια...Λοιπον οντας φοιτητης εκεινη την εποχη και εχοντας αλλαξει τους πατους 1,5 χρονια πηγα στην απονομη πτχ με αυτους...Το τι γελιο βγηκε εκεινη την ημερα ειναι αλλη ιστορια και την οποια εχω τραβηξει και σε video...Ακομα τα εχω.:rofl::rofl::rofl::up:

therion
04-03-08, 14:43
Ναι, 1 βαθμό αστιγματισμό σε κάθε μάτι, ειλικρινά άλλαξε η ζωή μου, διορθώθηκε η όρασή μου πλήρως !
Αν έρθεις στη συνάντηση της Πέμπτης και σου δείξω τα πατομπούκαλα αλεξίσφαιρα γυαλιά που είχα, θα πέσεις κάτω από τα γέλια ! :p

Με το laser φευγει και ο αστιγματισμός;Eγώ σκεφτομαι να κανω το χρονου,γιατι εχω 7.5 βαθμους μυωπια και 2,5 αστιγματισμο!

Jazzer
04-03-08, 22:47
Με το laser φευγει και ο αστιγματισμός;Eγώ σκεφτομαι να κανω το χρονου,γιατι εχω 7.5 βαθμους μυωπια και 2,5 αστιγματισμο!

Ρίξε μια ματιά και στο site του χειρούργου,
http://www.lasereye.gr/frameset.htm
τα αποτελέσματα ήταν άριστα στην περίπτωσή μου, αλλά δεν μπορώ να γνωρίζω για τους 2,5 βαθμούς αστιγματισμού, οι γιατροί γνωρίζουν καλύτερα από όλους μας. ;)
Το 11άρι μυωπίας πάντως, είναι απλά παρελθόν για μένα. :)

PARASKEVI
05-03-08, 11:05
Jazzer, ποια μέθοδο έκανες ? που και πόσο? γιάτι έχω πάθει ενα σοκ με αυτά που ζητάνε

jimarass
05-03-08, 11:38
Παιδιά όποιος ζητά 7-8 επισκέψεις, σας δουλεύει. Μια επίσκεψη αρκεί για έναν έμπειρο γιατρό για να δει αν μπορείς να κάνεις την εγχείρηση. Όποιος θέλει καλό γιατρό και φθηνό ,pm

therion
05-03-08, 13:26
Eγώ θελω γιατρο που να χρησιμοποιει τελευταιας τεχνολογιας μηχανηματα.Να ειναι εμπειρος οπως ειπες,και να μην σε ξαναφερει για συμπληρωματικο laser Μετα απο 4 μηνες.Εκεινο που θα ηθελα να μάθω ειναι αν σου δινει το ικα καποια χρήματα για την επέμβαση,και ποσο κοστιζει το συμπληρωματικό laser;

Jazzer
05-03-08, 23:38
Aν ο γιατρός είναι σωστός, δε θα σε τραβολογάει 10 φορές για να σου παίρνει τα 60άρια ! ;)
Τώρα, τα ποσοστά επιτυχίας είναι μεγάλα, σας ανέφερα και την δύσκολη δική μου περίπτωση, για τυχόν κάλυψη από ΙΚΑ δεν γνωρίζω και ούτε θέλω ουδεμία σχέση με το καφενείο τους. :evil:
Υπάρχουν αρκετά καλά κέντρα και γιατροί που αναλαμβάνουν διόρθωση μυωπίας με laser, δεν έχει να φοβηθεί κάποιος κάτι, εφόσον κάνει τη σωστή επιλογή πάντα. ;)

cool11
06-03-08, 23:05
Καλα ολα αυτα, αλλα οταν εμφανιστει η πρεσβυωπια γυρω στα 40 πρεπει να φορεσει κανεις παλι γυαλια?

gallahant
07-03-08, 22:55
Σκέφτομαι και γω να κάνω επέμβαση επειδή βαριέμαι να φοράω γυαλιά. Έχω μυωπία 2.25 στο αριστερό και 0.75 στο δεξί. Είδα αρκετά βίντεο με τη μέθοδο lasik και ομολογώ ότι δεν μου γέμισε το μάτι (ειρωνία). Aν υπάρχει έστω και μικρή πιθανότητα να καταστραφεί το επιθήλιο (έτσι το λένε?) , δεν το ρισκάρω.

Λέω να προτιμήσω την PKR. Προτιμώ να πονέσω περισσότερο, παρά να κόψουν και να ξανακολλήσουν το μάτι μου. Εσείς τι λέτε;

antreas9
29-04-08, 15:02
απλά το ξεθάβω, για να σας πω ότι το πήρα απόφαση, και αύριο το πρωί μπαίνω!! Σε καμιά εβδομάδα, θα σας πω!!!

emeliss
29-04-08, 15:13
Καλή επιτυχία!

antreas9
29-04-08, 15:17
emeliss thank you!

redfever7
29-04-08, 16:16
good luck και υπομονη με τα κολλυρια :) lasik θα κανεις;

ownagE_
29-04-08, 16:17
Καλη επιτυχια κι απο μενα.
Περιμενουμε νεωτερα γιατι ενδιαφερομαστε κι εμεις. :p
~4.5 / ματι :(

joeyGR
29-04-08, 17:15
μου φαινεται οτι τα ματια μου βαστανε προςτοπαρον ;) . Καλη επιτυχια σε αυτους που πανε για λειζερ. Αφου βαλεις λειζερ πρεπει να βαζεις και κολλύριο; Εγω ξερω οτι στην ηλεκτροκόληση βαζεις τετοιο.:hmm:

emeliss
29-04-08, 17:19
μου φαινεται οτι τα ματια μου βαστανε προςτοπαρον ;) . Καλη επιτυχια σε αυτους που πανε για λειζερ. Αφου βαλεις λειζερ πρεπει να βαζεις και κολλύριο; Εγω ξερω οτι στην ηλεκτροκόληση βαζεις τετοιο.:hmm:


Για κάποιες μέρες είναι το κολλύριο.

nmavro73
30-04-08, 20:56
Για κάποιες μέρες είναι το κολλύριο.

Μήνες μήπως εννοείς;Ξέρω άτομο που την έκανε τέλη Φλεβάρη και τώρα άρχισε να βγάζει κανονικά δάκρυα το μάτι.Ακόμη κολλύρια. Δεν είναι για όλους το ίδιο και μην σου φαίνεται ότι δεν είναι τίποτα.Επέμβαση είναι

almiaris
02-05-08, 09:43
Καλημέρα.
Ενδιαφέρομαι και εγώ να κάνω επέμβαση αυτή την περίοδο.
Η μυωπία μου δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη, 2,5 στο ένα και 2,75 στο άλλο.
Έχετε να προτείνετε κάτι? Αν γνωρίζεται και σχετικό κόστος θα ήμουν υπόχρεος.

Φιλικά ,

Αλέξανδρος

emeliss
02-05-08, 10:21
Πας σε γιατρό και ρωτάς.

alexandrozz
02-05-08, 19:54
Καλημέρα.
Ενδιαφέρομαι και εγώ να κάνω επέμβαση αυτή την περίοδο.
Η μυωπία μου δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη, 2,5 στο ένα και 2,75 στο άλλο.
Έχετε να προτείνετε κάτι? Αν γνωρίζεται και σχετικό κόστος θα ήμουν υπόχρεος.

Φιλικά ,

Αλέξανδρος

Περιοχή?

@ ADSLgr.com All rights reserved.