PDA

Επιστροφή στο Forum : Διορθωση μυωπιας με laser



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25

ngtr
04-05-08, 03:57
Ρε παιδια εγω εχω μυπωπια, Βλεπω θολα τα μακρινα, και κανω ενα κολπο για να δω ποσο πιο καλα θα εβλεπα αν θα εκανα επεμβαση, πιεζω ελαφρα απο την εξω μερια προς τα μεσα (προς την μυτη) το ματι ακουμπωντας τα δαχτυλα στο κατω και στο πανω βλεφαρο ελαφρα !
Τοποθετεις τα δαχτυλα στο σημειο οπως οταν θες να ανοιξεις το ματι σου που μπηκε σκουπιδακι, ελαχιστα πιο εξω (αντιθετα απο τη μυτη) στο σημειο τον βλεφαρων και μετακινεις τα δαχτυλα ελαχιστα προς την κατευθυνση της μυτης. Πολυ εντονα μου φανηκε η διαφορα τωρα που διαβαζω γραμματα στην οθονη και ειδικα που ειναι νυχτα και εχουν ψιλοκουραστε τα ματια

Christos123
04-05-08, 11:44
Εχει κανεις εμπειρια απο προσφατη επεμβαση ή ερευνα γαι κατι τετοιο ???? Μαλλον ηρθε η ωρα για την κορη μου να πει αντιο στα κωλογυαλια!!!!! 35 χρονια τα φοραω εγω !!!!

Αυτή δεν είναι συζήτηση που αφορά ένα φόρουμ για ADSL , ούτε και μπορείς να λάβεις αντικειμενικά δεδομένα !
Οι επεμβάσεις για την διόρθωση διαθλαστικών παθήσεων (μυωπίας, υπερμετρωπίας , πρεσβυωπίας και αστιγματισμού)
όπως και γλαυκώματος και καταρράκτη γίνονται έπειτα από έλεγχο και παρακολούθηση οφθαλμιάτρου !
Το λέω αυτό γιατί κάθε περίπτωση είναι εντελώς εξατομικευμένη και ανάλογα με το διαθλαστικό πρόβλημα εκτελείται και διαφορετική διαδικασία !

Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ που μπορεί να σε ενημερώσει ΥΠΕΥΘΥΝΑ και ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ είναι ο οφθαλμίατρος σου και ΚΑΝΕΝΑΣ άλλος !

almiaris
05-05-08, 09:05
Περιοχή?

Περιοχή Αθήνας.
Απλά επειδή τα μάτια είναι πολύ δύσκολο πράγμα, καλό είναι να πάρεις και την άποψη από κάποιους που έχουν κάνει την επέμβαση και ίσως γνωρίζουν και κάτι παραπάνω.

Insomniac
05-05-08, 21:22
Εγω παντως ...εστω και οψιμα το αποπφασισα !!!!

Εκανα ελεγχο σημερα θα κανω μαγνητικα πεδια μεθαυριο και στις 15/5 λεω να απαλλαγω μετα απο 37 χρονια απο τα γυαλια !!!

Δεν τα συνηθισα ποτε !!!!

Εχει κανει και η κορη μου πριν 2 χρονια στα 18 της με τον ιδιο γιατρο και ειναι μια χαρα.

Xguru
05-05-08, 21:37
Γιατί τέτοια απέχθεια για τα γυαλία; Είμαι διοπτροφόρος από μικρός και μπορώ να πω ότι τα γυαλιά είναι ένα απ΄τα αγαπημένα μου αξεσουάρ τα οποία τα αλλάζω και αισθάνομαι πολύ ανανεωμένος και trendουλας :D.

Insomniac
05-05-08, 21:45
Οποως το παρει κανεις....Εγω ποτε δεν τα συμπαθησα.

antreas9
06-05-08, 10:22
η εγχείρηση έγινε την προηγούμενη τετάρτη....
Η όρασή μου έχει επανέλθει τελείως , διαβάζω τα πάντα, και απλά, σε πολύ έντονα χρώματα (πχ κόκκινα γράμματα σε κίτρινο φόντο), και μακριά, δυσκολεύομαι. Υπαρχουν κάποια μικρά θολώματα στην οραση μου, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο, τα οποία σύμφωνα με τον γιατρό, θα καθαρίσουν οριστικά το πολύ 20 ημέρες μετά.
Ομως, βλεπω τέλεια!
Επίσης, κανένας πόνος (με την lasik), και κολλύρια για 15 ημέρες, και δάκρυα για περισσότερο καιρό!!!

jimarass
08-05-08, 01:37
η εγχείρηση έγινε την προηγούμενη τετάρτη....
Η όρασή μου έχει επανέλθει τελείως , διαβάζω τα πάντα, και απλά, σε πολύ έντονα χρώματα (πχ κόκκινα γράμματα σε κίτρινο φόντο), και μακριά, δυσκολεύομαι. Υπαρχουν κάποια μικρά θολώματα στην οραση μου, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο, τα οποία σύμφωνα με τον γιατρό, θα καθαρίσουν οριστικά το πολύ 20 ημέρες μετά.
Ομως, βλεπω τέλεια!
Επίσης, κανένας πόνος (με την lasik), και κολλύρια για 15 ημέρες, και δάκρυα για περισσότερο καιρό!!!
Καλώς ήρθες. Και εγώ τα ίδια. Τώρα είμαι 5 χρόνια και όλα οκ.Πόσο πήγε το μαλλί?

lazar
08-05-08, 03:52
Εγω παντως ...εστω και οψιμα το αποπφασισα !!!!

Εκανα ελεγχο σημερα θα κανω μαγνητικα πεδια μεθαυριο και στις 15/5 λεω να απαλλαγω μετα απο 37 χρονια απο τα γυαλια !!!

Δεν τα συνηθισα ποτε !!!!

Εχει κανει και η κορη μου πριν 2 χρονια στα 18 της με τον ιδιο γιατρο και ειναι μια χαρα.

Ναι, αλλά θα βάλεις για πρεσβυωπία μετά. Δεν τα γλυτώνεις σε αυτές τις ηλικίες.

Insomniac
08-05-08, 05:30
Ναι, αλλά θα βάλεις για πρεσβυωπία μετά. Δεν τα γλυτώνεις σε αυτές τις ηλικίες.

Εχω ηδη πρεσβυωπια και θα μου αφησει σχεδον ενα βαθμο μυωπια στο ενα ματι για να αντιοσταθμιζει την πρεσβυωπια.Μεθοδος monovision λεγεται.

konspir2
08-05-08, 10:20
Εγώ έφαγα μεγάλο ξενέρωμα με αυτή την υπόθεση πάντως.

Ενώ μετά από χρόνια πήρα την απόφαση να κάνω την επέμβαση, είχα προετοιμαστεί ψυχολογικά και ήμουν έτοιμος για την "περιπέτεια", έκανα τις απαραίτητες εξετάσεις και ο γιατρός μου είπε ότι δεν μπορώ να κάνω laser γιατί έχω λεπτό κερατοειδή!

Μεγάλη απογοήτευση!

Insomniac
08-05-08, 10:23
Εγώ έφαγα μεγάλο ξενέρωμα με αυτή την υπόθεση πάντως.

Ενώ μετά από χρόνια πήρα την απόφαση να κάνω την επέμβαση, είχα προετοιμαστεί ψυχολογικά και ήμουν έτοιμος για την "περιπέτεια", έκανα τις απαραίτητες εξετάσεις και ο γιατρός μου είπε ότι δεν μπορώ να κάνω laser γιατί έχω λεπτό κερατοειδή!

Μεγάλη απογοήτευση!


Οντως....Ευτυχως εγω εχω καλο κερατοειδη ακομα και για lasik. Χθες εκανα και οπτικα πεδια και την Τεταρτη 14/5 παω...

antreas9
08-05-08, 10:27
Καλώς ήρθες. Και εγώ τα ίδια. Τώρα είμαι 5 χρόνια και όλα οκ.Πόσο πήγε το μαλλί?

Το μαλλί πήγε στα 2000.... (χωρίς απόδειξεις κλπ)!
Είχες και εσύ τετοια θολώματα στην οραση? Πότε καθάρισε ΤΕΛΕΙΩΣ η όρασή σου?

redfever7
08-05-08, 11:48
καλημέρα!

θολώματα στην όραση το πρώτο 10ήμερο και κυρίως στις πηγές φωτός είχα και εγώ μετα το lasik αλλά κάπου στις 15-20 μέρες όλα έγιναν οκ οπότε μη σε ανησυχεί ;)

antreas9
08-05-08, 12:59
καλημέρα!

θολώματα στην όραση το πρώτο 10ήμερο και κυρίως στις πηγές φωτός είχα και εγώ μετα το lasik αλλά κάπου στις 15-20 μέρες όλα έγιναν οκ οπότε μη σε ανησυχεί ;)

Thanks!
να σου πω την αλήθεια, δεν ανησυχώ, γιατί δεν ανησυχεί και ο γιατρός!
άλλωστε, χθες εκλείσα εβδομαδα!!!

jimarass
08-05-08, 18:01
Το μαλλί πήγε στα 2000.... (χωρίς απόδειξεις κλπ)!
Είχες και εσύ τετοια θολώματα στην οραση? Πότε καθάρισε ΤΕΛΕΙΩΣ η όρασή σου?
Εγώ είχα δώσει 500 χιλιάδες συνολικά. Καλά σου πήγε!!
Η όραση μηδενίζει στις 10-12 ημέρες και καθαρίζει στις 15-20.
Αυτό το φαινόμενο είναι καθαρά η προσαρμογή του εγκεφάλου στα νέα δεδομένα. Δεν έχει να κάνει με κάποια" ίαση πληγής". Είχα δει ένα πείραμα ψυχολόγου ο οποίος φορούσε ένα φακό που ανέστρεφε την όρασή του. Μέσα σε 2 εβδομάδες ο εγκέφαλος προσαρμόστηκε και άρχισε να βλέπει τα αντικείμενα κανονικά!! Όταν αφαίρεσε τους ειδικούς φακούς και έμεινε πια χωρίς γυαλιά, με τα μάτια του έβλεπε ανάποδα!!!! Φυσικά πάλι σε 2-3 εβδομάδες η κανονική όραση γύρισε!!
Οπότε μην ανυσηχείς!!!

nmavro73
08-05-08, 21:40
Εγώ που βλέπω δικό μου άτομο που έκανε επέμβαση πάντως έχει κλείσει δίμηνο και ακόμη βάζει κολλίριο. Και επίσης τώρα καθάρισε η όραση του.

jimarass
09-05-08, 18:27
Εγώ που βλέπω δικό μου άτομο που έκανε επέμβαση πάντως έχει κλείσει δίμηνο και ακόμη βάζει κολλίριο. Και επίσης τώρα καθάρισε η όραση του.
Εξαρτάται από τον εγκέφαλο!!!!!!!!!
Φυσικά η εγχείριση είναι ουσιαστικά ένα κάψιμο στο πίσω μέρος του ματιού (αμφιβληστροιδής) όπου δημιουργείται τρύπα. Δηλαδή μιλάμε για ανοιχτή πληγή που κάθε οργανισμό αντιμετωπίζει διαφορετικά.

redfever7
09-05-08, 19:05
Εγώ που βλέπω δικό μου άτομο που έκανε επέμβαση πάντως έχει κλείσει δίμηνο και ακόμη βάζει κολλίριο. Και επίσης τώρα καθάρισε η όραση του.

κολλύριο ή τεχνητά δάκρυα; λογικά το δεύτερο
προσωπικά ο ιατρός μου συνέστησε τεχνητά δάκρυα με μεγάλη συχνότητα το πρώτο δίμηνο και σταδιακά λιγότερα στο 4μηνο. Πάντως που και που ακόμη βάζω άμα έχω ζοριστεί πολύ με κάπνα κ pc or sth αλλά το θεωρώ φυσιολογικό (ίσως κάνω και λάθος ε :p)

Insomniac
09-05-08, 19:23
κολλύριο ή τεχνητά δάκρυα; λογικά το δεύτερο
προσωπικά ο ιατρός μου συνέστησε τεχνητά δάκρυα με μεγάλη συχνότητα το πρώτο δίμηνο και σταδιακά λιγότερα στο 4μηνο. Πάντως που και που ακόμη βάζω άμα έχω ζοριστεί πολύ με κάπνα κ pc or sth αλλά το θεωρώ φυσιολογικό (ίσως κάνω και λάθος ε :p)


Αν δεν γινεται η διορθωση με την μεθοδο Lasik τοτε ειναι απαραιτητα και κολυρια για μεγαλυτερο διαστημα εκτος τα τεχνητα δακρυα.

jimarass
10-05-08, 01:15
κολλύριο ή τεχνητά δάκρυα; λογικά το δεύτερο
προσωπικά ο ιατρός μου συνέστησε τεχνητά δάκρυα με μεγάλη συχνότητα το πρώτο δίμηνο και σταδιακά λιγότερα στο 4μηνο. Πάντως που και που ακόμη βάζω άμα έχω ζοριστεί πολύ με κάπνα κ pc or sth αλλά το θεωρώ φυσιολογικό (ίσως κάνω και λάθος ε :p)
To τσούξιμο με τον καπνό θα το έχεις για χρόνια. Ο γιατρός μου το είχε πει πριν φυσικά!

redfever7
10-05-08, 20:57
To τσούξιμο με τον καπνό θα το έχεις για χρόνια. Ο γιατρός μου το είχε πει πριν φυσικά!

true


Αν δεν γινεται η διορθωση με την μεθοδο Lasik τοτε ειναι απαραιτητα και κολυρια για μεγαλυτερο διαστημα εκτος τα τεχνητα δακρυα.

Ναι όντως, σε lasik αναφέρομαι

antreas9
14-05-08, 15:16
μου έγινε μέτρηση της μυωπίας, και μου έχει μείνει ένα 0,25, το οποίο είναι βέβαια πολύ ελάχιστο...
Εχω ακόμα κάποιες θολούρες (15 ημέρες μετά, ιδίως όταν ξεραίνονται λίγο από υπολογιστή κλπ) αλλά πολύ λίγες, ενώ ακόμα και στον πίνακα που ελέγχουν τη μυωπία, εβλεπα όλες τις γραμμές, απλά στην τελευταία δυσκολευομουν λίγο...
Η "πληγή" έχει κλείσει τέλεια, και όσο για τα δάκρυα, μου είπε να τα βάζω για 1,5 μήνα ακόμα!!!
Αυτά από εμένα ως εμπειρία...

Insomniac
14-05-08, 21:34
Καλησπερα...

Εκανα την επεμβαση το μεσημερι.

Ανωδυνη εντελως !!!

Η οραση μου ακομα δεν εχει επανελθει καλα γιατι νιωθω μια θολουρα μπροστα μου που εχει μειωθει ομως απο το μεσημερι .



Πιο πολλα αυριο που ελπιζω να βλεπω καλυτερα !!!!!

therion
15-05-08, 00:35
περιμενουμε να μας πεις νεα!

Insomniac
15-05-08, 13:00
Η ολη διαδικασια κρατησε ακριβως μισυ ωρα !!!!

13:10 μεχρι 13:40

Η εφαρμογη του laser μολις 15 δευτερολεπτα γαι καθε ματι.Ο γιατρος συνεχεια με ενημερωνε για το σταδιο της επεμβασης και μου εδινε οδηγιες.
Ημουν πολυ συνεργασιμος απο οτι μου ειπε.

Πονος μηδενικος !!!!


Μολις γυρισα μετα την πρωτη μεταχειρουργικη επισκεψη και ολα ειναι καλα. Αυτο που ενδιαφερει τον γιατρο την πρωτη μερα ειναι να μην διαπιστωσει καποια λοιμωξη κλπ.

Η οραση θελει μερικες μερες να ερθει στα επιθυμητα αποτελεσματα αλλα την πρωτη βδομαδα εχουμε πετυχει το 80% του επιθυμητου αποτελεσματος.Ηδη σημερα η οραση μου ειναι πολυ βελτιωμενη.Οδηγησα και πηγα στον γιατρο και μαλιστα 25 χλμ. αποσταση.

Αυτα !!!

Insomniac
18-05-08, 14:24
Η δυναμη της συνηθειας σε ολο της το μεγαλειο !!!
Οταν παω να ξαπλωσω αυθορμητα παω να βγαλω τα ανυπαρκτα πλεον γυαλια να τα ακουμπησω στο κομοδινο. Οταν βγαινω απο το αυτοκινητο συνηθισμενος απο τα γυαλια ηλιου με βαθμους παω να τα βγαλω και να βαλω τα πολυεστιακα για να παω σπιτι....Και πολλα αλλα !!!!

37 χρονια δεν ηταν και λιγα !!!!

gn37
19-05-08, 15:53
Καλησπερα...

Εκανα την επεμβαση το μεσημερι.

Ανωδυνη εντελως !!!

Η οραση μου ακομα δεν εχει επανελθει καλα γιατι νιωθω μια θολουρα μπροστα μου που εχει μειωθει ομως απο το μεσημερι .



Πιο πολλα αυριο που ελπιζω να βλεπω καλυτερα !!!!!

Έκανα και εγώ την επέμβαση πριν από δέκα μέρες περίπου. Προτίμησα την prk γιατί με βάση τις εξεετάσεις μου αυτή μου είπαν ότι θα ήταν η καλύτερη.\
Επιβεβαιώνω και εγώ ότι η εγχείρηση δεν πονάει και μόνο σε αυτή την μέθοδο οι 2- 3 πρώτες μέρες είναι λίγο δύσκολες.
Έχω όμως αυτό το πρόβλημα με την θολούρα, το οποίο εντωπίζεται κυρίως στο ένα μου μάτι. Ενώ από το αριστερό μάτι βλέπω σχεδόν τέλεια το δεξί μάτι τα βλέπει διπλά, κάτι που με ενοχλέι φυσικά πολύ και στην δουλειά μου.
Ο γιατρός μου ήταν ιδιαίτερα καθησυχαστικός σε πρόσφατη επίσκεψή μου, λέγοντας μου ότι είναι θέμα χρόνου.
Βλέπω ότι εδώ κάποιοι από εσάς αντιμετωπίζετε αυτό το ζήτημα με την θολούρα.
Είναι φυσιολογικό; Φεύγει και αν ναι μετά από πόσο καιρό;
Περιμένω απάντηση σας γιατί είμαι ψιλοαγχωμένη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Insomniac
19-05-08, 16:01
Έκανα και εγώ την επέμβαση πριν από δέκα μέρες περίπου. Προτίμησα την prk γιατί με βάση τις εξεετάσεις μου αυτή μου είπαν ότι θα ήταν η καλύτερη.\
Επιβεβαιώνω και εγώ ότι η εγχείρηση δεν πονάει και μόνο σε αυτή την μέθοδο οι 2- 3 πρώτες μέρες είναι λίγο δύσκολες.
Έχω όμως αυτό το πρόβλημα με την θολούρα, το οποίο εντωπίζεται κυρίως στο ένα μου μάτι. Ενώ από το αριστερό μάτι βλέπω σχεδόν τέλεια το δεξί μάτι τα βλέπει διπλά, κάτι που με ενοχλέι φυσικά πολύ και στην δουλειά μου.
Ο γιατρός μου ήταν ιδιαίτερα καθησυχαστικός σε πρόσφατη επίσκεψή μου, λέγοντας μου ότι είναι θέμα χρόνου.
Βλέπω ότι εδώ κάποιοι από εσάς αντιμετωπίζετε αυτό το ζήτημα με την θολούρα.
Είναι φυσιολογικό; Φεύγει και αν ναι μετά από πόσο καιρό;
Περιμένω απάντηση σας γιατί είμαι ψιλοαγχωμένη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.



Εμενα η θολουρα κρατησε ενα 24ωρο μονο με Lasik !!! Η μεθοδος prk ειναι μεθοδος αναγκης οταν δεν μπορει να γινει η Lasik λογω συνηθως λεπτου κερατοειδους και απο οτι εχω διαβασει ειναι πιο αργη για τα επιθυμητα αποτελεσματα της.

Υπομονη λοιπον αφου και ο γιατρος σου ιναι καθυσηχαστικος.

........Auto merged post: Insomniac πρόσθεσε 2 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εμενα η θολουρα κρατησε ενα 24ωρο μονο με Lasik !!! Η μεθοδος prk ειναι μεθοδος αναγκης οταν δεν μπορει να γινει η Lasik λογω συνηθως λεπτου κερατοειδους και απο οτι εχω διαβασει ειναι πιο αργη για τα επιθυμητα αποτελεσματα της.

Υπομονη λοιπον αφου και ο γιατρος σου ιναι καθυσηχαστικος.


Εγω τωρα μετα απο 5 μερες ειμαι μια χαρα εκτος βεβαια το ενα ματι που επιτηδες ο γιατρος αφησε μυωπια 0,75 για να "σκαντζαρει" την υπαρχουσα πρεσβυωπια που εχω λογω ηλικιας.

Σε συνολο ομως αυτο δεν ενοχλει ιδιαιτερα.

Μου ειπε οτι αν ενοχλει μπορει να γινει διορθωτικη στο ματι αυτο χωρις αλλο κοστος για μενα.

gn37
19-05-08, 16:05
[QUOTE=Insomniac;2053007]Εμενα η θολουρα κρατησε ενα 24ωρο μονο με Lasik !!! Η μεθοδος prk ειναι μεθοδος αναγκης οταν δεν μπορει να γινει η Lasik λογω συνηθως λεπτου κερατοειδους και απο οτι εχω διαβασει ειναι πιο αργη για τα επιθυμητα αποτελεσματα της.

Υπομονη λοιπον αφου και ο γιατρος σου ιναι καθυσηχαστικος.

Ακριβώς για αυτό τον λόγο εκανα PRK. Είχα λεπτό κερατοειδή.
ΕΥχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

Insomniac
19-05-08, 16:10
[quote=gn37;2053022]

Ακριβώς για αυτό τον λόγο εκανα PRK. Είχα λεπτό κερατοειδή.
quote]


Νομιζω αυτος ειναι και ο μοναδικος λογος για επιλογη της μεθοδου αυτης.

Καλα αποτελεσματα.

pigou13
04-06-08, 02:30
παιδιά εγώ έχω μυωπία... σκέφτομαι να κάνω επέμβαση με laser.... εκτός από την όραση διορθώνεται και το φαινόμενο όπου τα μάτια χάνουν το ένα από το άλλο???

εννοώ ότι το ένα μάτι μου έιναι πιο αριστερά και πιό χαμηλά από το άλλο...γίνεται κάτι ώστε τα μάτια να έρθουν στην κανονική τους θέση??? στο κέντρο...?

το ρωτάω αυτό ρε παιδιά γιατί είμαι σαν αλήθωρος :)

αν κάποιος το έχει διορθώσει αυτό παρακαλώ να μου το πει...

έχω παθει ψυχολογικό ότι τα μάτια μου θα μείνουν στραβά...


thanks..........................

Insomniac
04-06-08, 07:07
παιδιά εγώ έχω μυωπία... σκέφτομαι να κάνω επέμβαση με laser.... εκτός από την όραση διορθώνεται και το φαινόμενο όπου τα μάτια χάνουν το ένα από το άλλο???

εννοώ ότι το ένα μάτι μου έιναι πιο αριστερά και πιό χαμηλά από το άλλο...γίνεται κάτι ώστε τα μάτια να έρθουν στην κανονική τους θέση??? στο κέντρο...?

το ρωτάω αυτό ρε παιδιά γιατί είμαι σαν αλήθωρος :)

αν κάποιος το έχει διορθώσει αυτό παρακαλώ να μου το πει...

έχω παθει ψυχολογικό ότι τα μάτια μου θα μείνουν στραβά...


thanks..........................



Δεν νομιζω να γινεται αλλα ο γιατρος ειναι ο πιο υπευθυνος να σου πει,

antreas9
04-06-08, 11:22
παιδιά εγώ έχω μυωπία... σκέφτομαι να κάνω επέμβαση με laser.... εκτός από την όραση διορθώνεται και το φαινόμενο όπου τα μάτια χάνουν το ένα από το άλλο???

εννοώ ότι το ένα μάτι μου έιναι πιο αριστερά και πιό χαμηλά από το άλλο...γίνεται κάτι ώστε τα μάτια να έρθουν στην κανονική τους θέση??? στο κέντρο...?

το ρωτάω αυτό ρε παιδιά γιατί είμαι σαν αλήθωρος :)

αν κάποιος το έχει διορθώσει αυτό παρακαλώ να μου το πει...

έχω παθει ψυχολογικό ότι τα μάτια μου θα μείνουν στραβά...


thanks..........................

Ανάλογα!
Αν είναι εξωτροπία (δηλαδή κάτι σαν αλληθωρισμός), τότε, χρειάζεται ξεχωριστή επέμβαση και διορθώνεται.
Αν είναι εξωφορία (το έχω και εγώ), που σημαίνει ότι βασικά το μάτι φεύγει λίγο, και βλεπεις πράγματα διπλά, τότε, δε διορθώνεται με την εγχείρηση.
Κάποτε το είχα διορθώσει με ασκήσεις σε ορθο-οπτικό μηχανημα (πολύ ακριβές, πριν καμιά 15αρια χρόνια χοντρικά, μου είχε πα΄ρει 100.000δρχ).
Τώρα, που ρώτησα-γιατι εμφανιστηκε πάλι-, μου ειπαν ότι εμφανίστηκε λόγω έντονης πίεσης στη δουλειά, και ότι δε μπορεί να διορθωθεί, γιατι ο εγκέφαλος μου σε αυτήν την ηλικία δε μπορεί να παρει τόσο εύκολα το μήνυμα αυτό.
Πάντως, ο οφθαλμίατρός σου, μπορεί να σου συστήσει κάποιον ορθο-οπτικό για να πας!

pigou13
04-06-08, 19:29
Ανάλογα!
Αν είναι εξωτροπία (δηλαδή κάτι σαν αλληθωρισμός), τότε, χρειάζεται ξεχωριστή επέμβαση και διορθώνεται.
Αν είναι εξωφορία (το έχω και εγώ), που σημαίνει ότι βασικά το μάτι φεύγει λίγο, και βλεπεις πράγματα διπλά, τότε, δε διορθώνεται με την εγχείρηση.
Κάποτε το είχα διορθώσει με ασκήσεις σε ορθο-οπτικό μηχανημα (πολύ ακριβές, πριν καμιά 15αρια χρόνια χοντρικά, μου είχε πα΄ρει 100.000δρχ).
Τώρα, που ρώτησα-γιατι εμφανιστηκε πάλι-, μου ειπαν ότι εμφανίστηκε λόγω έντονης πίεσης στη δουλειά, και ότι δε μπορεί να διορθωθεί, γιατι ο εγκέφαλος μου σε αυτήν την ηλικία δε μπορεί να παρει τόσο εύκολα το μήνυμα αυτό.
Πάντως, ο οφθαλμίατρός σου, μπορεί να σου συστήσει κάποιον ορθο-οπτικό για να πας!


ευχαριστώ..!! θα το κοιτάξω μακάρι να διορθώνεται....:(

haHa
06-06-08, 12:33
Πριν 20 μερες εκανα lasik!Ολα αψογα,βλεπω τελεια, μηδεν ταλαιπωρια!

ownagE_
06-06-08, 12:34
Πριν 20 μερες εκανα lasik!Ολα αψογα,βλεπω τελεια, μηδεν ταλαιπωρια!


Βαθμοι μυωπιας, κοστος, πονος, τοποθεσια? :p

haHa
06-06-08, 12:56
Βαθμοι μυωπιας, κοστος, πονος, τοποθεσια? :p

2,5 μυωπια, 2300 ευρω και τα δυο ματια, πονος μηδαμηνος (ελαχιστος την πρωτη μερα, μετα τιποτα),οφθαλμολογικο κεντρο Πειραια!

ownagE_
06-06-08, 13:02
Ωραιος.
Kαλη αναρρωση (δεν ξερω τι ευχονται σε τετοιες περιπτωσεις :p).

Καλη φαση ακουγεται παντως.

antreas9
17-06-08, 09:19
ευχαριστώ..!! θα το κοιτάξω μακάρι να διορθώνεται....:(

το έψαξες,εβγαλες καμιά άκρη?

pigou13
21-06-08, 22:15
το έψαξες,εβγαλες καμιά άκρη?



τα μάτια που ρώτησα δεν επανέρχονται αλλά laser θα κάνω......

marte
24-06-08, 12:26
Καλημέρα.
Την περασμένη παρασκευή έκανα κι εγώ επέμβαση διόρθωσης της μυωπίας μου (3.75 και στα δυο και αστιγ. 1.5). έκανα την μέθοδο LASIK. Την έκανα απόγευμα, πήγα σπίτι, κοιμήθηκα και το επόμενο πρωί όλα τέλεια. Ούτε πόνος, ούτε ενοχλήσεις (μόνο ελάχιστη ξηρότητα), και κατευθείαν υπολογιστή και βιβλία χωρίς πρόβλημα. Κόστος 2950, κάπου στην Πατησίων...

Insomniac
24-06-08, 12:42
Καλημέρα.
Την περασμένη παρασκευή έκανα κι εγώ επέμβαση διόρθωσης της μυωπίας μου (3.75 και στα δυο και αστιγ. 1.5). έκανα την μέθοδο LASIK. Την έκανα απόγευμα, πήγα σπίτι, κοιμήθηκα και το επόμενο πρωί όλα τέλεια. Ούτε πόνος, ούτε ενοχλήσεις (μόνο ελάχιστη ξηρότητα), και κατευθείαν υπολογιστή και βιβλία χωρίς πρόβλημα. Κόστος 2950, κάπου στην Πατησίων...


Καλοριζικα τα νεα ματια !!!!! Λιγο τσιμπημενη η τιμη αλλα δεν πειραζει !!!!!Αποδειξη πηρες ????

marte
24-06-08, 13:00
Καλοριζικα τα νεα ματια !!!!! Λιγο τσιμπημενη η τιμη αλλα δεν πειραζει !!!!!Αποδειξη πηρες ????

Ευχαριστώ πολύ φίλε!
Χωρίς απόδειξη... με απόδειξη ήταν 3500€... Βέβαια την ονόμαζαν κάπως αλλιώς την μέθοδο. Καπως σαν " customise lasik". any way.

Insomniac
24-06-08, 13:17
Ευχαριστώ πολύ φίλε!
Χωρίς απόδειξη... με απόδειξη ήταν 3500... Βέβαια την ονόμαζαν κάπως αλλιώς την μέθοδο. Καπως σαν " customise lasik". any way.


Εγω στο athens vision με αποδειξη 1200 ευρω πληρωσα 2500 με laser 7ης γενιας !!!Πριν ενα μηνα ....

Ναμαστε καλα !!!!

........Auto merged post: Insomniac πρόσθεσε 2 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Κατι που πρεπει να προσεξουν οσοι εχουν και πρεσβυωπια ή ειναι κοντα στην ηλικια που εμφανιζεται...Να συζητησουν με τον γιατρο αν ειναι σκοπιμο να τους αφησει λιγη μυωπια (0,5-1 βαθμο) στο ενα ματι (μεθοδος monovision) ωστε να μπορουν στοιχειωδως να διαβαζουν και κοντα χωρις γυαλια .Κατι τετοιο εκανα εγω και ειμαι ΟΚ !!!

marte
24-06-08, 13:48
Με τις υγείες μου...

Η αλήθεια είναι ότι δεν το έψαξα πολύ. Είχε πάει ο ξαδερφος μου και μέτρησε πολύ και το "όνομα" του καθηγητή στην απόφαση μου.

Insomniac
24-06-08, 14:57
Με τις υγείες μου...

Η αλήθεια είναι ότι δεν το έψαξα πολύ. Είχε πάει ο ξαδερφος μου και μέτρησε πολύ και το "όνομα" του καθηγητή στην απόφαση μου.


Σε αυτες τις επεμβασεις δεν παζει τοσο ρολο το ονομα του γιατρου αλλα η εμπειρια του και η τεχνολογια που εχει στην διαθεση του.

........Auto merged post: Insomniac πρόσθεσε 62 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αντιγραφω απο www.insomnia.gr (http://www.insomnia.gr) τι λεει φιλος για το παραπανω θεμα :

Να ξαναπώ και κάτι για να το εμπεδώσουν όλοι όσοι έκαναν την εγχείρηση ή σκοπεύουν να την κάνουν.[/code][code]

ΜΗΝ ΤΟ ΔΗΛΩΣΕΤΕ ΣΤΟ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΒΗΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΣΑΣ ΤΟΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ ΓΙΑ ΓΙΑΛΙΑ/ΦΑΚΟΥΣ ΕΠΑΦΗΣ

Μετά θα πρέπει να περνάτε από Δευτεροβάθμια κάθε χρόνο και μετά από 2 ή 3 χρόνια ανά τριετία για ανανέωση του διπλώματος. Δηλαδή, 108 ευρώ (τόσα είναι τώρα, έκανα την δεύτερη μου ανανέωση φέτος) για παράβολα και λοιπές βλακείες. Κι αυτό ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.

Σοβαρα ???? Αυτο ειναι θεοτρελλο !!!!

Εγω απο αμελεια δεν εχω παει να το δηλωσω...Αν με σταματησουν ομως κια δεν φοραω γυαλια τι γινεται ????

haHa
24-06-08, 15:28
Εγω απο αμελεια δεν εχω παει να το δηλωσω...Αν με σταματησουν ομως κια δεν φοραω γυαλια τι γινεται ????

Εγω πηρα χαρτι απο την οφθαλμιατρο που γραφει οτι μετα απο επεμβαση laser βλεπω 10/10 χωρις χρηση γυαλιων.
Το χαρτι αυτο το εχω αφησει στο αυτοκινητο,οποτε αν με σταματησουν ειμαι κομπλε!

Insomniac
24-06-08, 15:29
Εγω πηρα χαρτι απο την οφθαλμιατρο που γραφει οτι μετα απο επεμβαση laser βλεπω 10/10 χωρις χρηση γυαλιων.
Το χαρτι αυτο το εχω αφησει στο αυτοκινητο,οποτε αν με σταματησουν ειμαι κομπλε!


Μην εισαι τοσο σιγουρος για το οτι ειναι ΟΚ με αυτο το χαρτι.

haHa
24-06-08, 15:36
Μην εισαι τοσο σιγουρος για το οτι ειναι ΟΚ με αυτο το χαρτι.


Ειναι που ειναι ακραιο να σου την πουν γιατι δε φορας γυαλια, αν ειναι να μην δεχτουν και το χαρτι , τοτε ζητω που καηκαμε...


Μην αγχωνεσαι για τετοια πραγματακια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.