PDA

Επιστροφή στο Forum : Διορθωση μυωπιας με laser



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25

RyDeR
24-06-08, 15:38
Ωραίος haHa. :oneup:


Απο πόσους βαθμούς και πάνω μπορεί να γίνει αυτή η επέμβαση; 2+ ; Αν και δεν έχω πολύ πράμα (~1 / ~1.5 ) και δεν φοράω ποτέ μου γυαλιά, ίσως χρειαστώ κάτι τέτοιο για να "στρώσω". :p

Insomniac
24-06-08, 15:53
Ωραίος haHa. :oneup:


Απο πόσους βαθμούς και πάνω μπορεί να γίνει αυτή η επέμβαση; 2+ ; Αν και δεν έχω πολύ πράμα (~1 / ~1.5 ) και δεν φοράω ποτέ μου γυαλιά, ίσως χρειαστώ κάτι τέτοιο για να "στρώσω". :p


Δεν υπαρχει ελαχιστο οριο για την επεμβαση αυτη.

haHa
24-06-08, 16:08
Ωραίος haHa. :oneup:


Απο πόσους βαθμούς και πάνω μπορεί να γίνει αυτή η επέμβαση; 2+ ; Αν και δεν έχω πολύ πράμα (~1 / ~1.5 ) και δεν φοράω ποτέ μου γυαλιά, ίσως χρειαστώ κάτι τέτοιο για να "στρώσω". :p

Γινε 20+ χρονων και εχε σταθερη μυωπια για 2+ χρονια και τοτε το ξανασυζηταμε!!:p


Για να απαντησω ομως στην ερωτηση σου, και με ενα βαθμο μυωπια μπορεις να κανεις επεμβαση.Δεν υπαρχει οριο.
Απλα δε συνηθιζεται.
Απο 1.5-2 και πανω βαθμους μυωπια κανουν την επεμβαση γιατι τοτε ειναι επιτακτικη η χρηση των γυαλιων-φακων απο τα οποια ολοι θα απαλλακτουμε.




Υ.Γ.: Πηγαινε να μετρησεις(ακομα και αν δεν φορας γυαλια) με ακριβεια την μυωπια σου για να ξερεις ποσο καιρο θα ειναι σταθερη.

megahead13
30-06-08, 22:23
+1000 :oneup: Όπως τα λες είναι Ζουζούνα! 60 ευρώ, και μάλιστα για τα μάτια, δεν είναι τίποτα. Φυσικά και δεν είναι κάτι ευχάριστο, αλλά μιλάμε για τα μάτια! Και μια και το νήμα ξαναήρθε στην επιφάνεια (το είχα πετύχει πριν καιρό όταν έψαχνα για laser εκτυπωτή), ας πω κι εγώ τον πόνο μου... :oops: Δυστυχώς εγώ είμαι αναγκασμένος να φοράω φακούς επαφής τα τελευταία 6 χρόνια, και μάλιστα ημίσκληρους, λόγω κερατόκονου. Πρόσφατα είχα μια πολύ δυσάρεστη εμπειρία, η οποία έτυχε 1-2 βδομάδες πριν να έρθω στη Σκωτία για συνέχιση των σπουδών μου. Λόγω σχιστής χρώσης του επιθηλίου του κερατοειδούς (πως το πες αυτό μεγάλε; :lol: χοντρικά αυτό είναι ένα είδος τραυματισμού του κερατοειδούς) δεν μπορούσα να φορέσω τους φακούς μου. Όταν τους φορούσα, έπειτα από λίγη ώρα πονούσαν τα μάτια μου και είχα αφόρητο πονοκέφαλο. Τελοσπάντων, για να μην τα πολυλογώ, έκανα κάνα μήνα να ξαναβάλω τους φακούς. Δεν έβλεπα, όχι μόνο ποιο είναι το λεωφορείο που έρχεται, που έλεγε μια κοπέλα πιο πάνω, ούτε τη μύτη μου! Είχα ξενερώσει απίστευτα... :down: Εδώ και πάνω από 2 μήνες αναγκάζομαι να φοράω ταυτόχρονα μαλακό φακό, για προστασία του κερατοειδούς από τον τραυματισμό μέχρι να αναρρώσει εντελώς, και από πάνω τον ημίσκληρο για να βλέπω... Το καλό είναι ότι έπεσα σε πολύ καλό οπτικό εδώ, εξειδικευμένο στο θέμα του κερατόκονου (οι οπτικοί στη Βρετανία είναι μισοί οφθαλμίατροι, για να μην πω σχεδόν οφθαλμίατροι., ενώ και το σύστημά τους όσον αφορά το θέμα μάτια δουλεύει διαφορετικά).

Δυστυχώς με το θέμα του κερατόκονου οι λύσεις είναι μόνο δύο: Ημίσκληροι φακοί ή μεταμόσχευση κερατοειδούς... Laser δεν παίζει μπάλα... Εσείς τουλάχιστον είστε τυχεροί που μπορείτε να κάνετε αυτή την επέμβαση. Το θέμα βέβαια είναι να μην έχεις τίποτα από όλα αυτά, αλλά... τεσπά :( Γι' αυτό παιδιά, τα μάτια σας να τα προσέχετε... σαν τα μάτια σας!!!
Άκυρο!!! :) Την Παρασκευή πάω για επέμβαση! Σήμερα έκανα τις μετρήσεις, αφού είχα μείνει για 10+ μέρες χωρίς φακούς (δεν έβλεπα ούτε τη μύτη μου...). Η τεχνική λέγεται crosslinking:

http://en.wikipedia.org/wiki/Keratoconus#Corneal_Collagen_Crosslinking_with_Riboflavin
http://www.youtube.com/watch?v=yIdxnbHAWBw

Είναι μια αρκετά νέα τεχνική (καμιά 10ετία, αλλά με ευρεία χρήση τα τελευταία 5 χρόνια) η οποία έχει αρκετά καλά αποτελέσματα. Στην καλύτερη των περιπτώσεων θα απαλλαγώ μια και καλή από τους @!#$!#$ ημίσκληρους φακούς που φοράω τόσα χρόνια και από τη φετινή ταλαιπωρία με τους διπλούς φακούς... :rant: Το σημαντικότερο είναι ότι σε ένα ποσοστό 80% θα αποφύγω βέβαιη μεταμόσχευση κερατοειδή (τουλάχιστον για το αριστερό μάτι, γιατί το δεξί έχει τα μαύρα του τα χάλια :(). Άιντε να δούμε... :sorry:

alwaysalone
03-07-08, 23:32
Παιδια, εγω οταν ειχα βγαλει το διπλωμα ειχα την ιδια μυωπια με τωρα (3.0 και 2.5) και δεν φαινεται καπου στο διπλωμα μου αυτο.... δε θυμαμαι τι ειχε σημειωσει ο οφθαλμιατρος παντως.....

παντως πανω στο διπλωμα δε φαινεται πουθενα οτι πρεπει να φοραω γυαλιά.. επρεπε να αναγραφεται καπου? (βεβαια αν οδηγουσα δε θα το ρισκαρα να οδηγω χωρις γυαλια)

Manolis_karas
04-07-08, 08:14
Απο πόσους βαθμούς και πάνω μπορεί να γίνει αυτή η επέμβαση; 2+ ; Αν και δεν έχω πολύ πράμα (~1 / ~1.5 ) και δεν φοράω ποτέ μου γυαλιά, ίσως χρειαστώ κάτι τέτοιο για να "στρώσω"


και με ενα βαθμο μυωπια μπορεις να κανεις επεμβαση

Μην ξεχνάτε ότι καμία χειρουργική επέμβαση δεν είναι εκ των προτέρων σίγουρο 100% ότι θα επιτύχει ή δεν θα έχει επιπλοκές.

Jazzer
04-07-08, 10:05
Προσωπική μου άποψη είναι ότι για 1 - 1.5 βαθμό μυωπίας, δεν αξίζει τον κόπο να κάνει κάποιος laser.
Πάντως, όλοι όσοι έχουν μεγάλες μυωπίες και ειδικά αυτοί που σχεδόν "πιάνουν τη βάση" :p , το 10 δηλαδή, βουρ για laser !! :p
'Όπως έχω ξαναπεί, είχα 11 βαθμούς μυωπίας και στα δυο μάτια και απαλλάχθηκα πλήρως απ όλα αυτά πέρσι τον Οκτώβριο, όραση 10/10 πλέον και απορώ γιατί δεν το είχα αποφασίσει νωρίτερα !

Manolis_karas
04-07-08, 20:23
Πιστεύω ότι 10 βαθμοί είναι πάρα πολύ μεγάλη μυωπία και με μικρότερη αξίξει να κάνει κανένας Laser, από πόσο; Μόνο ο γιατρός μπορεί να προτείνει.

haHa
04-07-08, 20:43
Παιδια, εγω οταν ειχα βγαλει το διπλωμα ειχα την ιδια μυωπια με τωρα (3.0 και 2.5) και δεν φαινεται καπου στο διπλωμα μου αυτο.... δε θυμαμαι τι ειχε σημειωσει ο οφθαλμιατρος παντως.....

παντως πανω στο διπλωμα δε φαινεται πουθενα οτι πρεπει να φοραω γυαλιά.. επρεπε να αναγραφεται καπου? (βεβαια αν οδηγουσα δε θα το ρισκαρα να οδηγω χωρις γυαλια)

Φαινεται...
Στις παρατηρησεις στην 3η σελιδα εχει γραμμενο εναν κωδικο-αριθμο που σημαινει οτι χρειαζεσαι γυαλια..
Νομιζω 101 ειναι αριθμος..Μπορει και να κανω λαθος για τον αριθμο.

BeholderX
06-07-08, 13:41
Η αλήθεια είναι ότι δεν το έψαξα πολύ. Είχε πάει ο ξαδερφος μου και μέτρησε πολύ και το "όνομα" του καθηγητή στην απόφαση μου.

Οσα ξέρει ο νοικοκύρης, δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος...

Θυμάμαι ακόμα όταν κάναμε στο 5ο έτος στην Ιατρική Οφθαλμολογία, καθηγητή της οφθαλμολογίας στην Αθήνα, να τρέμει το χέρι του σαν κομπρεσέρ (πως τον αφήνανε να χειρουργεί ένας Θεός ξέρει, που να τολμήσουν να πούνε τίποτα οι αναπληρωτές κλπ). Και βέβαια μάζευε πολύ κόσμο με το όνομά του, η αλήθεια όμως ήταν ότι δεν έπρεπε να χειρουργεί.

Πόσοι τέτοιοι υπάρχουν (άλλοι πλέον ακατάλληλοι, και άλλοι άσχετοι που πάτησαν επί πτωμάτων για να φτάσουν εκεί που έφτασαν) μπορείτε μόνο να το φανταστείτε, κάνοντας μια αναλογία από άλλους χώρους (και η ιατρική κοινότητα, μια μικρογραφία της κοινωνίας είναι).

Δεν θυμάμαι με ποιον το είχα συζητήσει το θέμα για τις διάφορες επεμβάσεις στα μάτια (δεν είμαι οφθαλμολόγος), είχε καταλήξει στο να μην γίνονται και στα δύο μάτια μαζί. Πρώτα το ένα, και μετά από αρκετό καιρό το άλλο...

Gabriel
06-07-08, 15:54
Αν έχει προηγηθεί εγχείρηση (λόγω στραβισμού) υπάρχει πρόβλημα?
Έχω 2.75 βαθμούς στο ένα και 0 στο άλλο...
Προφανώς αν γίνει στο ένα μάτι αλλάζει η τιμή?

mairaath
08-07-08, 09:28
Γεια σας, εγώ έχω κάνει laser (lasik) με βαθμούς 9,00 και 9,30 πριν 3,5 χρόνια. Είδα το φώς μου, Είδα εμένα, δεν το αλλάζω με τίποτε. Τέρμα οι Φακοί+οσα τους συνοδέυουν,τα ματογυάλια, οι μολύνσεις, οι επισκέψεις στον γιατρό, τα ψυχολογικά κλπ. Τέλος όλα.
Είναι απίστευτο συναίσθημα και πιστεύω αξίζει να το απολαμβάνει κάθε μυωπας. Μετά απο εμένα πήγαν αρκετοί φίλοι και γνωστοί.
Παιδιά μην κολώνεται.

marte
10-07-08, 10:24
Καλημέρα.
Θα ήθελα να πω ότι με τις μεθόδους διόρθωσης της μυωπίας ΔΕΝ θεραπεύουμε την μυωπία σαν πάθηση απλά διορθώνουμε το αποτέλεσμα, δηλαδή βλέπουμε καθαρά. Επιβάλλεται να επισκεπτόμαστε τον οφθαλμίατρο μας για πλήρη οφθαλμολογικό έλεγχο (πίεση, πάχος κερατοειδούς, αμφιβληστροειδή...) μια φορά τον χρόνο για πιθανές επιπλοκές όχι της επέμβασης αλλά της ίδιας της πάθησης. Πιστεύω είμαι κατανοητός.

Insomniac
10-07-08, 11:12
Καλημέρα.
Θα ήθελα να πω ότι με τις μεθόδους διόρθωσης της μυωπίας ΔΕΝ θεραπεύουμε την μυωπία σαν πάθηση απλά διορθώνουμε το αποτέλεσμα, δηλαδή βλέπουμε καθαρά. Επιβάλλεται να επισκεπτόμαστε τον οφθαλμίατρο μας για πλήρη οφθαλμολογικό έλεγχο (πίεση, πάχος κερατοειδούς, αμφιβληστροειδή...) μια φορά τον χρόνο για πιθανές επιπλοκές όχι της επέμβασης αλλά της ίδιας της πάθησης. Πιστεύω είμαι κατανοητός.


Σωστος και κατανοητος !!!!!

efounia
17-07-08, 17:30
Παιδια,γεια σας κι απο μενα! Περασαν 15 μερες τωρα που εκανα την Lasik μετα απο πολυ κοπο ετων με τους φακους. ειχα 6.25 και στα 2 ματια μυωπια και η αληθεια ειναι οτι καταρχην πονεσα αρκετα,ειδικα την πρωτη μερα,αλλα και η οραση μου δεν μπορω να πω οτι ειναι αντιστοιχη με τα οσα λετε εσεις.
Γι αυτο ανησυχω,αυτη η θολουρα που εχω εγω ειναι φυσιολογικη; Και βλεπω μεν αλλα οχι οσο καθαρα εβλεπα με τους φακους και επισης το βραδυ εχω προβλημα με τις αντανακλασεις.Στον υπολογιστη και την τηλεοραση ζοριζομαι πολυ ακομα, και ειμαι συνεχως με γυαλια ηλιου λογω φωτοευαισθησιας.
Ο γιατρος απλα μου λεει να κανω υπομονη και βλεπουμε...
Σε ολους εσας τα συμπτωματα αυτα υποχωρησαν αμεσως;

Insomniac
17-07-08, 17:36
Παιδια,γεια σας κι απο μενα! Περασαν 15 μερες τωρα που εκανα την Lasik μετα απο πολυ κοπο ετων με τους φακους. ειχα 6.25 και στα 2 ματια μυωπια και η αληθεια ειναι οτι καταρχην πονεσα αρκετα,ειδικα την πρωτη μερα,αλλα και η οραση μου δεν μπορω να πω οτι ειναι αντιστοιχη με τα οσα λετε εσεις.
Γι αυτο ανησυχω,αυτη η θολουρα που εχω εγω ειναι φυσιολογικη; Και βλεπω μεν αλλα οχι οσο καθαρα εβλεπα με τους φακους και επισης το βραδυ εχω προβλημα με τις αντανακλασεις.Στον υπολογιστη και την τηλεοραση ζοριζομαι πολυ ακομα, και ειμαι συνεχως με γυαλια ηλιου λογω φωτοευαισθησιας.
Ο γιατρος απλα μου λεει να κανω υπομονη και βλεπουμε...
Σε ολους εσας τα συμπτωματα αυτα υποχωρησαν αμεσως;


Ελπιζω να εχει καποιους λογους ο γιατρος σου για να σου λεει ετσι....Με το "βλεπουμε" που σου λεει τι εννοει ???
Η αληθεια ειναι οτι 15 μερες ειναι πολλες για να εξακολουθουν αυτα τα συμπτωματα.

Ευχομαι οτι το καλιτερο...


Καλωσορησες και στο forum.

Plocam
22-07-08, 11:40
Εγώ έκανα πριν 2 χρόνια και έχει αλλάξει η ζωή μου από τότε

worldsailor_1982
08-08-08, 00:56
γεια σας παιδες!εχω μια ερωτηση.εχω μυωπια 2,25 στο ενα ματι και 1,50 μυωπια και αστιγματισμο στο αλλο ματι.ηθελα να κανω το λειζερ αλλα διαβαζοντας οτι κοιτας το φως που σου κοβει το ματι και τετοια..με τρομαζουν.αν και δουλευω σε νοσοκομειο δεν σημαινει οτι αντεχω ολα αυτα τα τρομακτικα πραγματα πανω μου.χμμ lexotanil θα επαιρνα σιγουρα αλλα το θεμα ειναι....εγω που φοβαμαι τρομερα και μονο στην ιδεα του λειζερ να μου κοβει το ματι...να το επιχειρισω?και τι δεν θα εκανα να σηκωνομουν μιια μερα καινα τα εβλεπα ολα crystal clear!!!βαρεθηκα τα γυαλια,τους φακους και γενικα τη στραβομαρα αλλα να περιμενω 2 χρονια να κοιταξω αν θα το κανω...λιγο βαρετο.΄το αλλο??οι παρενεργειες??αν ειναι να το κανω και να πεσω στο ποσοσο αποτυχιας...καλυτερα να μεινω ετσι.ξερω οτι ακουγεται ηλιθιο....αλλα σαν φοβιτσιαρα που ειμαι ...σε ποια κλινικη προτεινετε να παω να ρωτησω??στο οφθαλμολογικο αθηνων ειναι καλα???

haHa
08-08-08, 03:59
To laser που σου διορθωνει τη μυωπια ουτε που το καταλαβαινεις..
Ειναι για 5 δευτερολεπτα, δεν ενοχλει καθολου και ουτε που καταλαβαινεις τι γινεται..

Insomniac
08-08-08, 05:41
Ολα γινοντε τελειως ανωδυνα !!!! Μην φοβασια καθολου !!!!

cpetro
12-08-08, 11:55
να ρωτησω ρε παιδια , το Athensvision ειναι καλο? το ειδα στο διαδικτυο. εχει καλες εγκαταστασεις καιμηχανηματα 7ης γενιας.. δεν εχω παει ακομα.. ξερετε που αλλου συνδυαζουν υψηλη τεχνολογια και εμπειρο - τοπ γιατρο?? λεω να κανω σε κανενα μηνα..

Insomniac
12-08-08, 12:05
να ρωτησω ρε παιδια , το Athensvision ειναι καλο? το ειδα στο διαδικτυο. εχει καλες εγκαταστασεις καιμηχανηματα 7ης γενιας.. δεν εχω παει ακομα.. ξερετε που αλλου συνδυαζουν υψηλη τεχνολογια και εμπειρο - τοπ γιατρο?? λεω να κανω σε κανενα μηνα..


Εκανα εγω εκει πριν 3 μηνες !!!!Μετα απο ...37 χρονια απαλαχτηκα απο γυαλια μυωπικα.

Αψογο...Ειναι το πιο καινουργιο στην Ελλαδα , καπου 18 μηνες ,αλλα με γιατρους με επειρια απο το www.orasis.gr (http://www.orasis.gr) που ανοιξαν αυτο το κεντρο. Τρεις απο τους μετοχους ειναι αδερφια.Εμενα μου εκανε ο πιο μεγαλος σε ηλικια απο τους 3 που ειχε κανει πριν 3 χρονια στο Ορασις στην κορη μου.

Οπου και να πας θα προηγηθει λεπτομερης οφθαλμολογικος ελεγχος.
Ολα πηγαν τελεια και με την κορη μου παλιοτερα και με μενα τωρα!!!!Εκει εκαναν με απολυτη επιτυχια καταρακτη και δυο γνωστοι που συστησα.

Giwrgos_M
16-08-08, 18:40
Ανακαλυψα το τοπικ και ειναι ενδιαφερον μπορω να πω..
Στο θεμα μας τωρα..Ειμαι στα 23 και εχω μυωπια 5 στο δεξι και 5,5 στο αριστερο..θελω να απαλλαγω απτα γυαλια διοτι ειναι ταλαιπωρια,δν μπορω χωρις γυαλια διοτι δν βλεπω και ζαλιζομαι.Ουτε μπανιο στη θαλλασα δν ευχαριστιεμαι να κανω..και σκεφτομαι να κανω αφου τελιωσω το στρατιοτικο διοτι εχω παρει αναβολη λογο σχολης..Εχω ενα χρονο που δν μου εχει ανεβει η μυωπια και ευχομαι να σταματησει να αυξανεται(μακαρι θεε μου) για να κανω αυτη την επεμβαση αν και εχω και εγω της φοβιες μου..Υπαρχουν διαφορα ειδη επεμβασης αλλα απο οτι φενεται το Λασικ ειναι το καλυτερο,σωστα?
Το πιστευω οτι η ζωη σου αλλαζει μετα απο αυτο οπως ειπε και ενας..
ΑΝ σου ξανα εμφανιστει προβλημα στη οραση μετα απο καποια χρονια,πχ να σου ξανανεβει η μυωπια,γινεται να ξανακανεις επεμβαση??

Insomniac
16-08-08, 21:20
Ανακαλυψα το τοπικ και ειναι ενδιαφερον μπορω να πω..
Στο θεμα μας τωρα..Ειμαι στα 23 και εχω μυωπια 5 στο δεξι και 5,5 στο αριστερο..θελω να απαλλαγω απτα γυαλια διοτι ειναι ταλαιπωρια,δν μπορω χωρις γυαλια διοτι δν βλεπω και ζαλιζομαι.Ουτε μπανιο στη θαλλασα δν ευχαριστιεμαι να κανω..και σκεφτομαι να κανω αφου τελιωσω το στρατιοτικο διοτι εχω παρει αναβολη λογο σχολης..Εχω ενα χρονο που δν μου εχει ανεβει η μυωπια και ευχομαι να σταματησει να αυξανεται(μακαρι θεε μου) για να κανω αυτη την επεμβαση αν και εχω και εγω της φοβιες μου..Υπαρχουν διαφορα ειδη επεμβασης αλλα απο οτι φενεται το Λασικ ειναι το καλυτερο,σωστα?
Το πιστευω οτι η ζωη σου αλλαζει μετα απο αυτο οπως ειπε και ενας..
ΑΝ σου ξανα εμφανιστει προβλημα στη οραση μετα απο καποια χρονια,πχ να σου ξανανεβει η μυωπια,γινεται να ξανακανεις επεμβαση??


Γιατι να περιμενεις ενα χρονο ακομα ???? Αλλαξε απο τωρα την ζωη σου !!!!

Γιατο ποια ειναι η καλυτερη για σενα μεθοδος θα στο πει ο γιατρος σου.

Μεταγενεστερη διορθωση αν χρειαστει φυσικα και γινεται.

21century
21-08-08, 10:50
Το έχει κάνει φιλος μου για να διορθώσει αυτή την φορά στραβισμό προκειμενου να μπει στο στρατό ως ΕΠΟΠ και τα κατάφερε. Φυσικά κόστισε το κατιτις αλλά ειδε αποτέλεσμα...πάντως οι μέθοδοι έχουν εξελιχθεί...

Hunter 85
25-08-08, 17:03
Το κ΄σοτος στον κορυφαίο παει γυρω στα 1,500 ευρώ ανα μάτι!
Πάντως αν γίνεται και στη περίπτωση μου ( έχω μυωπία και αστιγματισμό ταυτόχρονα) θα την κάνω!.

Insomniac
25-08-08, 17:12
Το κ΄σοτος στον κορυφαίο παει γυρω στα 1,500 ευρώ ανα μάτι!
Πάντως αν γίνεται και στη περίπτωση μου ( έχω μυωπία και αστιγματισμό ταυτόχρονα) θα την κάνω!.


Νομιζω γινεται.Μονο η πρεσβυωπια δεν διορθωνεται ριζικα.

Hunter 85
25-08-08, 18:44
Νομιζω γινεται.Μονο η πρεσβυωπια δεν διορθωνεται ριζικα.

Μακάρι. Τα βαρέθηκα τα γυαλιά!

haHa
25-08-08, 19:03
Ναι, διορθωνεται και ο αστιγματισμος!

Insomniac
25-08-08, 20:31
Μακάρι. Τα βαρέθηκα τα γυαλιά!


Εγω να δεις πως ενοιωσα μετα απο 37 χρονια !!!!!

CptBill
27-08-08, 05:39
Ενδιαφερο το thread. Εχω και εγω μυωπια 4 βαθμους σε καθε ματι αλλα τη βγαζω με μαλακους φακους επαφης εδω και χρονια.

Αυτο που με φοβιζει απιστευτα ειναι στη μεθοδο lasik υπαρχουν πολλα κρουσματα ανθρωπων που νιωθουν μεγαλη ξηρότητα στα ματια τους σε σημειο πονου.

Υπαρχουν αναφορες μαλιστα για αυτοκτονιες η τάσης αυτοκτονιας απο ατομα που ειχαν υποβληθει σε lasik και μετα υπέφεραν :(

http://www.lasikcomplications.com/dryeye.htm
http://www.visionsurgeryrehab.org/

........Auto merged post: CptBill πρόσθεσε 38 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Συνεχιζοντας την ερευνα περι lasik επεσα σε αυτο:
http://www.lasikathome.com/index.html

OMG!!! Προοφανως προκειται για hoax. Δεν παμε καλα!!

Ψηνεται κανεις για μαζικη παραγγελια? :p

Hunter 85
27-08-08, 05:58
Ενδιαφερο το thread. Εχω και εγω μυωπια 4 βαθμους σε καθε ματι αλλα τη βγαζω με μαλακους φακους επαφης εδω και χρονια.

Αυτο που με φοβιζει απιστευτα ειναι στη μεθοδο lasik υπαρχουν πολλα κρουσματα ανθρωπων που νιωθουν μεγαλη ξηρότητα στα ματια τους σε σημειο πονου.

Υπαρχουν αναφορες μαλιστα για αυτοκτονιες η τάσης αυτοκτονιας απο ατομα που ειχαν υποβληθει σε lasik και μετα υπέφεραν :(

http://www.lasikcomplications.com/dryeye.htm
http://www.visionsurgeryrehab.org/

........Auto merged post: CptBill πρόσθεσε 38 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Συνεχιζοντας την ερευνα περι lasik επεσα σε αυτο:
http://www.lasikathome.com/index.html

OMG!!! Προοφανως προκειται για hoax. Δεν παμε καλα!!

Ψηνεται κανεις για μαζικη παραγγελια? :p

Τα πρώτα που αναφέρεις με προβληματίζουν είναι η αλήθεια!
Οσο για το τελευταίο να μη το σχολιάσω....

aguaba
02-09-08, 02:58
Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το "ζόρι" που τραβάω αυτή την περίοδο. Έκανα PRK τον Μάρτιο, είχα 4.30 και 5.30 και από 1 βαθμό αστιγματισμό. Όλα πήγαν καλά και σύμφωνα πάντα με τα προβλεπόμενα. Μετά από 20 μέρες από την επέμβαση έβλεπα 10/10 και απλά έπρεπε να συνεχίζω να βάζω τα κολλύρια και τις σταγόνες για 3 μήνες. 'Εφτασε κι ο Ιούνιος και όλα πήγαιναν καλά, σταμάτησα τα κολλύρια και έβαζα τις σταγόνες ΜΟΝΟ όταν το μάτι το ήθελε. 'Ηρθε κι ο Ιούλιος και κάπου στα μέσα του μήνα λόγω υπερβολικής χρήσης του υπολογιστή(λόγω διπλωματικής), γύρω στις 8-10 ώρες καθημερινώς, άρχιζα να νιώθω ερεθισμό, ελαφρύ τσούξιμο, θολή όραση κοντά, αλλά όταν σήκωνα το βλέμμα μου να κοιτάξω μακριά, η όραση παρέμενε ελάχιστα θολή. Το κατάλαβα ότι ήταν από την κούραση και αμέσως πήγα σε κάποιον οφθαλμίατρο στην πόλη που σπουδάζω, όχι όπου έκανα την επέμβαση. Εκείνος διέγνωσε λανθάνοντα αποκλίνοντα στραβισμό, διάγνωση την οποία επιβεβαίωσε και ο γιατρός που πήγα σήμερα, πάλι στην πόλη όπου σπουδάζω, ο οποίος συμπλήρωσε ότι έχω εξωφορία. Ενδιάμεσα είχα πάει και στον γιατρό που έκανα την επέμβαση κι εκεί μου είπαν ότι απλά τα μάτια μου είχαν πάθει προσαρμογή από την παρατεταμένη χρήση υπολογιστή. Αυτό εμένα μου φάνηκε περίεργο και τους το είπα, καθώς η προσαρμογή θα έπρεπε να είναι παρωδική και να επανέρχεται η όραση μετά απο 1-2 μέρες ξεκούρασης, κάτι που στην περίπτωσή μου δεν έγινε. Δεν μου συνέστησαν ξεκούραση και αποχή από τον υπολογιστή, παρά μόνο 5λεπτο διάλειμμα λάθε 1 ώρα και τακτική χρήση των σταγονών. Οι 2 γιατροί που πήγα εδώ μου είπαν ότι η εξωφορία δεν προκλήθηκε από την επέμβαση, ότι το είχα πάντα και ότι δεν εκδηλώθηκε ποτέ επειδή διορθωνόταν με τα γυαλιά τόσο καιρό και τώρα που τα έβγαλα και ζόρισα τα μάτια μου, εμφανίστηκε. Ο πρώτος μου είπε να κάνω και κάτι ασκήσεις με το στυλό(να το πηγαινοφέρνω κοντά και μακριά), αλλά δεν ξέρω κατά πόσο βοηθάνε οι ασκήσεις αυτές. Επίσης, ο δεύτερος μου είπε ότι έχω από μισό βαθμό αστιγματισμό και στα 2 μάτια, το οποίο όπως είπε είναι κάτι αναμενόμενο στους χειρουργημένους. Επίσης, βλέπω τις αχτίδες στα φώτα το βράδυ, έχω φωτοευαισθησία, την οποία είχα πάντα, απλά τώρα είναι λίγο πιο έντονη και δεν βλέπω πολύ καλά μακριά, αλλά θα φταίει ο αστιγματισμός... Επίσης, ξυπνάω κι έχω μια πίεση στο μέτωπο, ακριβώς πάνω από τη μύτη και ένα πολύ ελαφρύ πονοκέφαλο. Ακόμα, μετά από ώρα διαβάσματος τα βλέπω κάπως διπλόθολα....
Το θέμα είναι ότι έχω ακόμα πολύ διάβασμα και διπλωματική μέχρι να τελειώσω(αρχές Οκτώβρη) και δεν ξέρω τι να κάνω! Να πάρω γυαλιά για αυτό το μισό του αστιγματισμού ή αν συνεχίσω να διαβάζω βιβλία και στον υπολογιστή θα αυξηθεί ο αστιγματισμός και η εξωφορία; Τον Νοέμβρη μπαίνω φαντάρος οπότε θα έχω ένα χρόνο αποχής απ ότι κουραστικό για τα μάτια μου. Το θέμα είναι τώρα τί κάνουμε για τους 2 μήνες που απομένουν! Από τον Ιούλιο που ξεκίνησε η ιστορία τα πράγματα έχουν χειροτερέψει και φοβάμαι πολύ μην αυξηθεί κι άλλο ο αστιγματισμός και η εξωφορία! Τί να κάνω για να αποτρέψω κάτι τέτοιο;
Θα ήθελα να ρωτήσω επίσης άν έχουν οποιαδήποτε ευθύνη οι γιατροί όπου έκανα την επέμβαση για όλα αυτά, αν δηλαδή θα έπρεπε να μου πουν ότι εφόσον δουλεύεις πολλές ώρες στον υπολογιστή(τους το είχα πει αυτό!), δεν συνιστάται να την κάνεις. 'Η μήπως έπρεπε να μου πουν ότι έχω τάση για εξωφορία και ότι θα εμφανιστεί αν την κάνω; Μπορώ να τους ζητήσω ευθύνες αυτή τη στιγμή;
Το ξέρω ότι γράφω σε φόρουμ μη σχετικό με το θέμα, αλλά ψάχνοντας τυχαία έπεσα σε αυτό το θρεντ και αυτή τη στιγμή έχω ανάγκη να ακούσω προσωπικές εμπειρίες και συμβουλές από μη ειδικούς, αλλά παθόντες.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και συγνώμη αν κούρασα. Καλό βράδυ!


EDIT:
Επίσης, από εδώ http://www.visiontraining.gr/symptomata.htm παρατήρησα ότι έχω πολλά από τα συμπτώματα δυσλειτουργιών της διόφθαλμης όρασης "Διόφθαλμη (δυο ματιών) συνεργασία/Σύγκλιση/Αλλαγή εστίασης - Προσαρμογή".

gravis
04-09-08, 14:25
Θεσσαλονικη ποιος κανει επεμβασεις με Laser?

sdikr
04-09-08, 14:34
Θεσσαλονικη ποιος κανει επεμβασεις με Laser?


Εγώ :p

Περαν της πλάκας, η Αδερφή μου πήγε στον Μπάσιακο, (δεν ξέρω αν ακόμα κάνει) είναι απόλυτα ευχαριστημένη, αν θές μπορώ να ρωτήσω

gravis
04-09-08, 14:41
Ναι αν εχεις καποια στοχεια για τον μπάσιακο...

sdikr
04-09-08, 14:53
Ναι αν εχεις καποια στοχεια για τον μπάσιακο...
Είναι στο Αγ. Σοφίας εδώ στην Θεσσαλονική τηλ κλπ θα μπορώ να έχω το βράδακι (ελπίζω)

therion
11-09-08, 16:11
Εγώ χτες έκανα τον προεγχειτιτικό ελεγχο,και πήγαν όλα καλα.Και τους 4ρις τρόπους μπορώ να κανω μου πε ο γιατρός,αλλα μου πρότεινε το lasek,που είναι μια εξελιγμένη μέθοδος του prk,για την περιπτωσή μου.Σημερα θα συζητησς στην δουλεια για το ποτε μπορουν να μου δωσουν μια εβδομαδα άδεια για να πάω να το κανω!Για να δουμε λοιπόν!!

Insomniac
11-09-08, 17:31
Εγώ χτες έκανα τον προεγχειτιτικό ελεγχο,και πήγαν όλα καλα.Και τους 4ρις τρόπους μπορώ να κανω μου πε ο γιατρός,αλλα μου πρότεινε το lasek,που είναι μια εξελιγμένη μέθοδος του prk,για την περιπτωσή μου.Σημερα θα συζητησς στην δουλεια για το ποτε μπορουν να μου δωσουν μια εβδομαδα άδεια για να πάω να το κανω!Για να δουμε λοιπόν!!


Καλη επιτυχια!!!!!Δυο μερουλες φτανουν .

therion
11-09-08, 23:42
Μακάρι να ναι δυο μερες!ευχαριστω!

Insomniac
12-09-08, 07:27
Μακάρι να ναι δυο μερες!ευχαριστω!

Εγω την επομενη της επεμβασης κατα το μεσημερακι εβλεπα μια χαρα !!!!!

therion
12-09-08, 12:43
Εσύ πια μεθοδο ομως είχες κανει;

Insomniac
12-09-08, 14:47
Εσύ πια μεθοδο ομως είχες κανει;


Lasik εκανα.

therion
12-09-08, 16:17
αλλο το ενα αλλο το αλλο.Ο γιατρος μου πε οτι με το Lasik η οραση επανερχεται τάχιστα,αλλα δεν μου το προτεινει γιατι μετα θα ειναι πολυ ευάισθητο το ματι μου,επειδη δεν ειναι και πολυ χονδρός ο κερατοειδής μου.Το lasek που θα κάνω ειναι σαν το prk.θα φοράω για μια εβδομάδα φακους επαφής!Η οραση δεν επανέρχεται τόσο γρήγορα στην δικλη μου περίπτωση.΄Ασε που το lasik ειναι πανακριβο,και δεν εχω ασφάλεια για να δώσω λιγότερα

Insomniac
12-09-08, 18:23
αλλο το ενα αλλο το αλλο.Ο γιατρος μου πε οτι με το Lasik η οραση επανερχεται τάχιστα,αλλα δεν μου το προτεινει γιατι μετα θα ειναι πολυ ευάισθητο το ματι μου,επειδη δεν ειναι και πολυ χονδρός ο κερατοειδής μου.Το lasek που θα κάνω ειναι σαν το prk.θα φοράω για μια εβδομάδα φακους επαφής!Η οραση δεν επανέρχεται τόσο γρήγορα στην δικλη μου περίπτωση.΄Ασε που το lasik ειναι πανακριβο,και δεν εχω ασφάλεια για να δώσω λιγότερα


Πιθανον.....Εγω ειχα πολυ καλο παχος κερατοειδη.Ποσο θα σου κοστισει ????Εμενα λογω "ειδικων συνθηκων" απο 3000 πληρωσα 2500 ευρω.

therion
13-09-08, 00:22
θα μου κοστισει 3200.Ντρεπόμουν να του πω χωρις αποδειξη.Απο την αλλη δεν θα του τα δωσω όλα μαζι.Θα του τα δινω λίγα λίγα,καθε φορα που θα πηγαίνω.Στα 3200 περιλαμβάνονται ολες οι μεταεγχειριτικες επισκέψεις!

gravis
13-09-08, 15:24
Αυτη η επεμβαση καλυπτεται απο κανενα ταμειο, η μπα? ...

therion
13-09-08, 16:06
Απο ιδιωτικές ασφάλειες μόνο.Το ικα δεν δινει δεκάρα,σε τετοιες επεμβάσεις!

Insomniac
13-09-08, 17:22
Αυτη η επεμβαση καλυπτεται απο κανενα ταμειο, η μπα? ...


Το ταμειο της ΔΕΗ για πανω απο 5 βαθμους δινει καπου 2000 ευρω.

emeliss
13-09-08, 19:17
Απο ιδιωτικές ασφάλειες μόνο.Το ικα δεν δινει δεκάρα,σε τετοιες επεμβάσεις!
Το θεωρεί αισθητική επέμβαση :angryr::angryr::angryr::angryr:

@ ADSLgr.com All rights reserved.