PDA

Επιστροφή στο Forum : Διορθωση μυωπιας με laser



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25

ownagE_
13-09-08, 21:38
Το θεωρεί αισθητική επέμβαση :angryr::angryr::angryr::angryr:

:down:
Απαράδεκτοι..

therion
14-09-08, 13:07
Έχετε δίκαιο.Δεν έχουν καταλάβει οτι το laser ειναι θεραπεία,και οχι αισθητικη επέμβαση!!

Insomniac
14-09-08, 16:39
Έχετε δίκαιο.Δεν έχουν καταλάβει οτι το laser ειναι θεραπεία,και οχι αισθητικη επέμβαση!!

Το ξερουν αλλα δεν τους βολευει να το θεωρουν θεραπεια !!!

baldrick
15-09-08, 19:25
Σιγά μην το δουν θεραπεία. Σου λέει η ασφαλιστική "υπάρχει περίπτωση αν δεν την κάνεις να δεις τα ραδίκια ανάποδα..? Ε τότε γιατί να σε καλύψω αφού κανονικά η ασφάλεια σου δεν είναι για να ζεις καλύτερα αλλά απλά για να ζεις..."

Εγώ ρε παιδιά πέτυχα έναν γνωστό μου που έγινε οπτικός και των ρωτησα στα παιταχτά και μου είπε ότι γίνεται και μια μικρή τομή με νυστέρι στην επέμβαση...! Μπαίνει και νυστέρι...? Από τότε που μου το είπε εκεί που ήταν θέμα χρόνου να το κάνω το έβαλα για τα καλά στην κατάψυξη. Ξέρει κανένας τι ισχύει με σιγουριά...? Γιατί με νυστέρια εγώ δεν θέλω να μπλέκω.

haHa
15-09-08, 19:46
Σιγά μην το δουν θεραπεία. Σου λέει η ασφαλιστική "υπάρχει περίπτωση αν δεν την κάνεις να δεις τα ραδίκια ανάποδα..? Ε τότε γιατί να σε καλύψω αφού κανονικά η ασφάλεια σου δεν είναι για να ζεις καλύτερα αλλά απλά για να ζεις..."

Εγώ ρε παιδιά πέτυχα έναν γνωστό μου που έγινε οπτικός και των ρωτησα στα παιταχτά και μου είπε ότι γίνεται και μια μικρή τομή με νυστέρι στην επέμβαση...! Μπαίνει και νυστέρι...? Από τότε που μου το είπε εκεί που ήταν θέμα χρόνου να το κάνω το έβαλα για τα καλά στην κατάψυξη. Ξέρει κανένας τι ισχύει με σιγουριά...? Γιατί με νυστέρια εγώ δεν θέλω να μπλέκω.


Κατι σαν νυστερι, κοβει λιγο το ματι για να μπορεσει να περασει το laser. Δε νιωθεις τιποτα βεβαια, ειναι αναισθητο το ματι.

Υπαρχει βιντεο στο youtube,δεν το συνιστω αν προκειται να κανετε την εγχειρηση.. :twisted:

KoukosNest
15-09-08, 19:56
Κατι σαν νυστερι, κοβει λιγο το ματι για να μπορεσει να περασει το laser. Δε νιωθεις τιποτα βεβαια, ειναι αναισθητο το ματι.

Υπαρχει βιντεο στο youtube,δεν το συνιστω αν προκειται να κανετε την εγχειρηση.. :twisted:

μη τολμισεις και βαλεις κανα λινκ....

baldrick
15-09-08, 20:17
Ρε φίλε τι μου λες τώρα....! Αμάνννννν. Και μετά πως το κολλάνε ρε φίλε το μάτι...? Τι είναι αυτά ρε γμτ.... Μπα δεν θα την κάνω την επέμβαση.

Αν και μου είπε ότι ένας γνωστός γιατρός (δεν θυμάμαι όνομα όμως) πίσω από τον πύργο Αθηνών μου είπε ότι είναι και δεν βάζει καθόλου νυστέρι..

........Auto merged post: baldrick πρόσθεσε 6 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Είδα το βίντεο. Δεν θα πω τίποτα όμως γιατί δεν θέλω να προκαταβάλω κανέναν. Haha έχεις σχέση με το αντικείμενο να σου κάνω καμιά ερώτηση σε pm...?

emeliss
15-09-08, 22:59
Αυτό που βγάζουν δεν είναι το μάτι. Είναι σαν να ξεφλουδίζεις το δέρμα.

Σχηματίζεται ένας φλοιός στον κερατοειδή και όταν τελειώσει το laser ξανατοποθετείται.

therion
16-09-08, 15:09
Επειδή εγω θα κανω την επέμβαση την Τριτη,εχω μερικές αποριες.
-Υπάρχει κανεις απο σας που εκανε lasek η prk;(To ρωτάω επειδή θα κάνω lasek και ειναι καινουργια μέθοδος)
-οταν θα βγω απο το χειρουργιο,θα εχω αισθητη βελτιωμένη όραση,η θα στουκάρω σε καμια κολωνα μεχρι να πάω σπίτι μου
-Στην μέθοδο αυτη σου κολλανε προσωρινους φακους επαφής στα μάτια.Σε πόσες μέρες σας στους εβγαλε ο γιατρός;Σας παρακαλώ ας απαντησει καποιος που εκανε prk,η lasek.και οχι lasik,επειδη αυτο είναι τελείως διαφορετικο

Skywalker333
16-09-08, 17:39
καλα ρε παιδια, δεν φοβαστε? εγω αν κ το σκευτομουν, τελικα εκανα πισω οταν μια φιλη επαθε ζημια. Ζωγραφος κιολας, πλεον εχει χασει την οραση στο 1 ματι και στο αλλο ολα θολα...
και αυτα σε τοπ νοσοκομειο, ελεγμενο...

για αυτο το 1% πιθανοτητα που υπαρχει να μην παει καλα, δεν το ρισκαρω με τιποτα. καλυτερα τα γυαλια μια ζωη!

jimka
16-09-08, 19:03
Εγω προσωπικα απεχθανομαι τα γυαλια για διαφορους λογους και δεν μπορω να βαλω φακους.
Ηθελα παντα να κανω εγχειριση αλλα μαλλον δεν θα κανω και ειναι δυο οι λογοι.Πρωτον οικογενειακος γιατρος οφθαλμιατρος οταν τον ρωτησα μου ειπε να μην κανω αυτος δεν το συμβουλευει και οτι ουσιαστικα προκαλειται μια "αναπηρια" στο ματι
Δευτερον ειχα παρακολουθησει πριν 2 χρονια μια εκπομπη στο ραδιοφωνο αφιερωμενη στο θεμα και ο ιδιος ο προεδρος των χειρουργων και ενας αλλος κορυφαιος ειπαν οτι " η επιτυχια της εγχειρισης κειμενεται πλεον σε πολυ υψηλα επιπεδα βεβαια υπαρχουν και πιθανες επιπλοκες στης πιθανες επιπλοκες συγκαταλεγεται μεχρι και η απωλεια ματιου".Εγω παντος μετα απο αυτα δεν θα την εκανα τουλαχιστον για την ωρα

therion
16-09-08, 21:30
καλα ρε παιδια, δεν φοβαστε? εγω αν κ το σκευτομουν, τελικα εκανα πισω οταν μια φιλη επαθε ζημια. Ζωγραφος κιολας, πλεον εχει χασει την οραση στο 1 ματι και στο αλλο ολα θολα...
και αυτα σε τοπ νοσοκομειο, ελεγμενο...

για αυτο το 1% πιθανοτητα που υπαρχει να μην παει καλα, δεν το ρισκαρω με τιποτα. καλυτερα τα γυαλια μια ζωη!


Φιλαράκι σε παρακαλώ μην μας τρομαζεις.Εγώ τους τελευταίους 6 μήνες έχω φαει το νετ.να ψαχνω για επιπλοκες στο laser.Δεν ειδα πουθενα επιπλοκή που εχει να κανει με τύφλωση.Επιπλοκες που ειδα ειναι,να αργησει να επανελθει η επιθυμητη όραση,να υπάρξει μόλυνση,μονιμη ευαισθησια στον καπνο,μονιμα θολουρα(στην χειροτερη) στο ματι που την συνιθιζεις.Ομως για ναχασεις το φως σου,φταιει αν ειναι ατζαμής ο γιατρος σου,η αν εχει βάλει κανα φοιτητη που εχει <<παρκινσον>>να σε χειρουργησει.Επίσης μπορει να πέσεις σε απατεωνα γιατρο,ο οποίος,αφου σου κάνει τον προεγχειριτικό ελεγχο,να δισταζει να σου πει,οτι το ματι σου δεν είναι κατάλληλο για laser,και να σε βαλει να βάλεις το χέρι στην τσέπη.Οσο για το νοσοκομειο δεν παιζει ρόλο πόσο εξελιγμένο ειναι.Αν ειναι καλός ο γιατρός μπορει και σε στάνη να σου κάνει την εγχείρηση!

Insomniac
16-09-08, 22:44
Αν ειναι καλός ο γιατρός μπορει και σε στάνη να σου κάνει την εγχείρηση!


Με μηχανηματα για ζωα ?????Νομιζω οτι και αυτα παιζουν σημαντικο ρολο στην επιτυχια μιας επεμβασης.

therion
16-09-08, 22:51
Παντως ειναι κριμα για την φιλη πιο πάνω.Την θεωρώ εξαιρετικα ατυχη!Εσυ τι εχεις να πεις για αυτο.Οτι έπεσε σε χασάπη; ;η σε κακό μηχάνημα;

Insomniac
16-09-08, 22:56
Παντως ειναι κριμα για την φιλη πιο πάνω.Την θεωρώ εξαιρετικα ατυχη!Εσυ τι εχεις να πεις για αυτο.Οτι έπεσε σε χασάπη; ;η σε κακό μηχάνημα;


Μπορει και στα δυο να επεσε.Φυσικα και ειναι κριμα.

Ο ιδιος γιατρος ειχε κανει το 2005 στην κορη μου με Laser 5ης γενιας.

Σε μενα φετος εκανε με Laser 7ης γενιας.

Αρα για να τα βελτιωνουν καποιος λογος υπαρχει.

therion
16-09-08, 23:07
Δεν μας έδωσε όμως ο φίλος παραπάνω πληροφορίες για το τι lazer εκανε η φίλη του,και ποτε το έκανε.Φίλε skywalker μπορείς να μας απαντήσεις;

haHa
17-09-08, 00:50
O γιατρος παιδια παιζει ελαχιστο ρολο..
Σχεδον δεν σε ακουμπαει..
Πολλες φορες μαλιστα το κοψιμο του ματιου(δηλαδη το μονο σημειο που επεμβαινει ο γιατρος) γινεται οχι απο τον γιατρο σας, αλλα απο τον χειριστη του μηχανηματος ,που ειναι υπευθυνος στο διαθλαστικο κεντρο.

Το laser αρκει να ειναι καινουριο..

2 πραγματα μετρανε:
ο προεγχειρητικος ελεγχος και να ειναι καταλληλο το ματι και κυριως η προσοχη που θα δειξετε εσεις μετα!

therion
17-09-08, 14:20
Σωστος!Θα πρέπει τις δυο πρώτες εβδομάδες να μην ξεχνάμε ότι είμαστε χειρουργημένοι!

Jazzer
17-09-08, 22:28
Σέβομαι τους τυχόν φόβους σας, προσωπικά όπως έχω ξαναπεί είχα 11 βαθμούς μυωπία και στα δύο μάτια (από 5 ετών, 30 χρόνια φορούσα γυαλιά ή φακούς επαφής ) και έκανα laser πριν 11 μήνες.
Όλα πήγαν πολύ καλά και πραγματικά όταν τελείωσε η επέμβαση ένιωσα σα να ξαναγεννήθηκα.
Κυριολεκτικά βρήκα το φως μου και απορώ γιατί δεν το είχα αποφασίσει νωρίτερα... ;)

therion
17-09-08, 23:07
Ποια μέθοδο έκανες;Ποτε χρησιμοποίησες υπολογιστη και πότε ειδες τηλεοραση;Σε ρωτάω για να ξέρω επειδη την αλλη εβδομάδα θα πάω και εγώ!

haHa
18-09-08, 00:45
Ποια μέθοδο έκανες;Ποτε χρησιμοποίησες υπολογιστη και πότε ειδες τηλεοραση;Σε ρωτάω για να ξέρω επειδη την αλλη εβδομάδα θα πάω και εγώ!

Εγω με lasik την ιδια μερα το βραδυ εβλεπα τηλεοραση ,αλλα λιγο κουραζομουν.(βασικα ηταν ευαισθητα τα ματια μου στο εντονο φως)
Απο την επομενη μερα μπορουσα και να βλεπω τηλεοραση και να χρησιμοποιω υπολογιστη..

therion
18-09-08, 00:57
Καλά όλοι Lasik κανατε;Κανεις δεν εκανε lasek;Eγω μου φαίνεται θα είμαι το πειραματόζωο!

Jazzer
18-09-08, 09:46
Ποια μέθοδο έκανες;Ποτε χρησιμοποίησες υπολογιστη και πότε ειδες τηλεοραση;Σε ρωτάω για να ξέρω επειδη την αλλη εβδομάδα θα πάω και εγώ!

Lasik. Τρίτη πρωί η επέμβαση, Πέμπτη πρωί διάβαζα το αγαπημένο μας adslgr και κανονικά όλες οι δραστηριότητες.
Και είχα και μυωπία πάνω από τη βάση (11) !! :p
Καλή επιτυχία σου εύχομαι ! :)

baldrick
18-09-08, 20:28
To Lasek το είδα στο youtube. Βασικά το ίδιο με το Lasik είναι μόνο που την φλούδα δεν την αφαιρούν με το -κάτι σαν νυστέρι- αλλά με μια σειρά χημικών υγρών. Εγώ όπως είδα και τα 2 να πω την αμαρτία μου θεωρώ καλύτερο το lasik.

therion
19-09-08, 14:17
Βλέπεις ποιο γρήγορα,αλλα το φοβαμαι το Lasik

baldrick
19-09-08, 19:58
Με ένα σύντομο ψαξιματάκι βρήκαι και αυτό που μου είχε πει ο φίλος μου σχετικά με την νέα μέθοδο που η δουλειά γίνεται αποκλειστικά με laser. Η τεχνική λέγεται intralase lasik και κάθε ενδιαφερόμενος μπορεί να δει και εδώ: http://www.intralase.com/

Εγώ που είδα και το βίντεο μπορώ να πω ότι είναι σίγουρα η πιο σύγχρονη μέθοδος και η διαφορά έγκειται στην αφαίρεση της φλούδας που γίνεται με laser, ούτε με υγρά ούτε με νυστέρι.

CptBill
20-09-08, 22:33
Περι lasiik και επιπλοκες

http://www.lasikcomplications.com/dryeye.htm

therion
23-09-08, 21:10
Σήμερα έκανα την επέμβαση με την νεα μέθοδο lasek.Eιμαι αρκετα ικανοποιημένος.Η κοντινή μου όραση ειναι αρκετα θολή.Η μακρινη αρκετα ικανοποιητικη.Δεν εχω ουτε φωτοευαισθησια,ουτε πόνο,ουτε τη αισθηση ξενου σωματος οπως περίμενα.Μονο ειναι πρησμενο το δεξι μου μάτι και δακρυζει ανα διαστήματα.Αυριο θα πάω για τον πρώτο έλεχο,για να τον ρωτησω γιατι δεν ειχα πόνο,μηπως δεν ειναι καλό.Η lasek και H prk ειναι οι μονοι μέθοδοι που εχουν πόνο και τσουξιμο την πρωτη μερα.Εγω δεν εχω.Λέτε να είμαι αναισθητος;Moυ εδωσε κολλυρια,καθως και κατι σταγόνες παυσιπονα και μου ειπε αν νιωσω πόνο να βαλω να περάσει,ομως δεν τις εχω χρησιμοποιήσει.Μονο κορτιζονη,δάκρυα και αντιβιωση εχω βάλει.Ελπίζω αυριο να ειμαι καλύτερα!

Insomniac
23-09-08, 21:15
Σήμερα έκανα την επέμβαση με την νεα μέθοδο lasek.Eιμαι αρκετα ικανοποιημένος.Η κοντινή μου όραση ειναι αρκετα θολή.Η μακρινη αρκετα ικανοποιητικη.Δεν εχω ουτε φωτοευαισθησια,ουτε πόνο,ουτε τη αισθηση ξενου σωματος οπως περίμενα.Μονο ειναι πρησμενο το δεξι μου μάτι και δακρυζει ανα διαστήματα.Αυριο θα πάω για τον πρώτο έλεχο,για να τον ρωτησω γιατι δεν ειχα πόνο,μηπως δεν ειναι καλό.Η lasek και H prk ειναι οι μονοι μέθοδοι που εχουν πόνο και τσουξιμο την πρωτη μερα.Εγω δεν εχω.Λέτε να είμαι αναισθητος;Moυ εδωσε κολλυρια,καθως και κατι σταγόνες παυσιπονα και μου ειπε αν νιωσω πόνο να βαλω να περάσει,ομως δεν τις εχω χρησιμοποιήσει.Μονο κορτιζονη,δάκρυα και αντιβιωση εχω βάλει.Ελπίζω αυριο να ειμαι καλύτερα!


Σιδερενιος !!!! Αφου απο την πρωτη μερα κατορθωσες και γραφεις εδω μην ανησυχεις για τιποτα. Εγω την πρωτη μερα ειχα δυσκολιες στο pc. Απο την δευτερη ημουν μια χαρα. Τωρα για τους μη πονους κλπ ειναι και θεμα οργανισμου (ματιου) . Καθε γενικευση ειναι παρακινδυνευμενη.


Ποσα χρονια φοραγες τα ρημαδια ????

Εγω ......37 χρονια.Εσυ προφανεστατα πολυ λιγοτερα.

therion
23-09-08, 21:24
Ευχαριστω!Μπορω να γραψω αλλα αναγκάζομαι να ανοιγοκλεινω συνέχεια τα ματια.Από την αλλη με ενοχλει ο υπολογιστης για πρωτη μερα,Αντιθετως στην τηλεόραση βλέπω ικανοποιητικα,γιατι σεν εστιάζω σε κάτι συγκεκριμένο!

haHa
23-09-08, 21:30
Ωραιος και καλοριζικα τα νεα ματια!! :p

AltairProxima
23-09-08, 21:31
Καλησπέρα
Εγώ πάω για PRK το Νοέμβριο (λεπτοί κερατοειδείς γαρ) Θα δείξει
Στοιχεία γκαβομάρας (νομίζω ότι σας τρώω όλους)
Δεξ ματ. sph -11 cyl -3 @ 40 μοίρες 2/10 όραση
Αρ. ματ sph -6.5 cyl -2,5 @ 10 μοίρες 10/10 όραση με διόρθωση βέβαια.
Και ο λόγος του RPK είναι ότι το πάχος κερατοειδών είναι κάτω από 500mcm οπότε δε σηκώνει για lasik:p

Insomniac
23-09-08, 21:34
Ευχαριστω!Μπορω να γραψω αλλα αναγκάζομαι να ανοιγοκλεινω συνέχεια τα ματια.Από την αλλη με ενοχλει ο υπολογιστης για πρωτη μερα,Αντιθετως στην τηλεόραση βλέπω ικανοποιητικα,γιατι σεν εστιάζω σε κάτι συγκεκριμένο!


Ολα αυτα ειναι απολυτως φυσιολογικα για την πρωτη μερα.Καλη συνεχεια !!!!!

therion
24-09-08, 11:17
Καλησπέρα
Εγώ πάω για PRK το Νοέμβριο (λεπτοί κερατοειδείς γαρ) Θα δείξει
Στοιχεία γκαβομάρας (νομίζω ότι σας τρώω όλους)
Δεξ ματ. sph -11 cyl -3 @ 40 μοίρες 2/10 όραση
Αρ. ματ sph -6.5 cyl -2,5 @ 10 μοίρες 10/10 όραση με διόρθωση βέβαια.
Και ο λόγος του RPK είναι ότι το πάχος κερατοειδών είναι κάτω από 500mcm οπότε δε σηκώνει για lasik:p

Μου κάνει εντύπωση!ειναι δυνατον να εχεις 11 βαθμους στο ενα ματι και 6,6 στο αλλο;Δηλαδη στα γυαλιά που φοράς απο τη μια μερια το ματι σου φαίνεται μεγάλο και απο την αλλη μικρο;
Eμένα οι βαθμοί μου ήταν δεξι sph -7,50 cyl -2,50 180 μοιρες
αρισsph -7,50 cyl -3,00 170 μοιρες

Insomniac
24-09-08, 11:45
Μου κάνει εντύπωση!ειναι δυνατον να εχεις 11 βαθμους στο ενα ματι και 6,6 στο αλλο;Δηλαδη στα γυαλιά που φοράς απο τη μια μερια το ματι σου φαίνεται μεγάλο και απο την αλλη μικρο;
Eμένα οι βαθμοί μου ήταν δεξι sph -7,50 cyl -2,50 180 μοιρες
αρισsph -7,50 cyl -3,00 170 μοιρες

Μαλλον γινεται.Η μικρη μου κορη εχει 5 βαθμους στο ενα ματι και 1,5 στο αλλο κια ειναι μονο 11 χρονων ακομα.Για την ωρα δεν εχουν διαφορα τα ματια της μεσα απο τα γυαλια.

AltairProxima
24-09-08, 15:55
Μου κάνει εντύπωση!ειναι δυνατον να εχεις 11 βαθμους στο ενα ματι και 6,6 στο αλλο;Δηλαδη στα γυαλιά που φοράς απο τη μια μερια το ματι σου φαίνεται μεγάλο και απο την αλλη μικρο;
Eμένα οι βαθμοί μου ήταν δεξι sph -7,50 cyl -2,50 180 μοιρες
αρισsph -7,50 cyl -3,00 170 μοιρες


Τα στοιχεία που έδωσα αφορούν την μυωπία όχι τους βαθμούς των γυαλιών :cool:. Για λόγους ανισοεικονίας και διότι το δεξ. έχει 2/10 όραη με διόρθωση φοράω 6,5 αρ. κ΄7 στο δεξ. μάτι. Επίμένω πάντως ότι σας τρώω σε συνολικούς βαθμούς :p

therion
24-09-08, 16:27
Εχεις προετοιμαστει ψυχολογικά για την επέμβαση;

AltairProxima
24-09-08, 16:44
Εχεις προετοιμαστει ψυχολογικά για την επέμβαση;

Δηλαδή; :hmm:

therion
24-09-08, 16:53
Επειδη οσο να ναι χειρουργειο ειναι.Εγω πριν με φωνάξει ο γιατρός,ειχα παει 4 φορες για κατουρημα μεσα σε μιση ώρα απο το αγχος.

Insomniac
24-09-08, 16:57
Επειδη οσο να ναι χειρουργειο ειναι.Εγω πριν με φωνάξει ο γιατρός,ειχα παει 4 φορες για κατουρημα μεσα σε μιση ώρα απο το αγχος.


Εγω δεν ειχα κανενα αγχος.Πιο πολυ ειχα στον προεγχειρητικο ελεγχο μηπως μου πουν οτι δεν γινεται.

therion
24-09-08, 17:00
Ναι και σε αυτο ειχα αγχος,καλα που μου το θύμησες.Ευτυχως πάντως έγινε.Η κοντινη μου όραση απο χτες τώρα ειναι αισθητα βελτιωμένη.Η μακρινη πάλι σχεδόν το ίδιο.Πάντως σημερα που πήγα στο γιατρό μου είπε οτι βλέπω εξαιρετικά για πρώτη μέρα!

Insomniac
24-09-08, 17:03
Ναι και σε αυτο ειχα αγχος,καλα που μου το θύμησες.Ευτυχως πάντως έγινε.Η κοντινη μου όραση απο χτες τώρα ειναι αισθητα βελτιωμένη.Η μακρινη πάλι σχεδόν το ίδιο.Πάντως σημερα που πήγα στο γιατρό μου είπε οτι βλέπω εξαιρετικά για πρώτη μέρα!


Και ετσι να παραμεινεις φιλε μου.Μονο οποιος φοραγε γυαλια σαν εμενα 37 χρονια ξερει !!!!!

AltairProxima
24-09-08, 17:04
Επειδη οσο να ναι χειρουργειο ειναι.Εγω πριν με φωνάξει ο γιατρός,ειχα παει 4 φορες για κατουρημα μεσα σε μιση ώρα απο το αγχος.
Α για άγχος δεν έχω (τουλάχιστον τώρα) εκείνη την ώρα θα σας τα πω. :whistle:

therion
26-09-08, 10:21
Σήμερα ειναι η τρίτη μεταεγχειριτικη μέρα.Εχω μια απορία που με αγχώνει λίγο.Στοδεξί μάτι η όραση εχει επανέλθει εξαιρετικά καλα.Δηλαδή αν κλείσω το αριστερό και αφήσω το δεξλι,βλέπω τα πάντα καθαρά.Αν κανω το αναποδο τα βλέπω ολλα θολα.Ειναι φυσιολογικό αυτο?Τα ματια δεν συνέρχοντε μαζί?Βεβαια ο γιατρος λέει οτι σε ικανοποιητικο βαθμό η όραση επανερχεται στις 5-6 μέρες στο lasek,αλλα δεν μου διευκρίνισε,και στα δυο μάτια επανέρχεται η μονο στο ενα,ενω στο αλλο σε περισσοτερες μέρες?

haHa
26-09-08, 10:27
Σήμερα ειναι η τρίτη μεταεγχειριτικη μέρα.Εχω μια απορία που με αγχώνει λίγο.Στοδεξί μάτι η όραση εχει επανέλθει εξαιρετικά καλα.Δηλαδή αν κλείσω το αριστερό και αφήσω το δεξλι,βλέπω τα πάντα καθαρά.Αν κανω το αναποδο τα βλέπω ολλα θολα.Ειναι φυσιολογικό αυτο?Τα ματια δεν συνέρχοντε μαζί?Βεβαια ο γιατρος λέει οτι σε ικανοποιητικο βαθμό η όραση επανερχεται στις 5-6 μέρες στο lasek,αλλα δεν μου διευκρίνισε,και στα δυο μάτια επανέρχεται η μονο στο ενα,ενω στο αλλο σε περισσοτερες μέρες?

Σε εμενα ειχε μεινει μισος βαθμος μυωπιας στο ενα ματι , ο οποιος εφυγε μετα απο 1 μηνα..
Στο αλλο ματι μετα απο 3 ημερες εβλεπα 10/10 .


Αυτο που λες οτι απο το αριστερο τα βλεπεις θολα: ειναι λογω μυωπιας ή αλλου τυπου θολουρα απο την εγχειρηση?

Jazzer
26-09-08, 10:31
Τα στοιχεία που έδωσα αφορούν την μυωπία όχι τους βαθμούς των γυαλιών :cool:. Για λόγους ανισοεικονίας και διότι το δεξ. έχει 2/10 όραη με διόρθωση φοράω 6,5 αρ. κ΄7 στο δεξ. μάτι. Επίμένω πάντως ότι σας τρώω σε συνολικούς βαθμούς :p
Νομίζεις, δεν είσαι καν πάνω από τη βάση,:p πριν το laser είχα 11 βαθμούς σε κάθε μάτι !

therion
26-09-08, 10:47
Σαν θολουρα μυωπίας ειναι,Το τσεκαρα γιατι εβαλα τα γυαλια του αδερφου μου που ειναι 1βαθμο,εκλεισα το δεξι ματι και με το αριστερο έβλαπα πιο καθαρα.Ειχες δηλαδή και εσυ παρόμοιο πρόβλημα που σου εφυγε σε ενα μηνα?

haHa
26-09-08, 11:15
Σαν θολουρα μυωπίας ειναι,Το τσεκαρα γιατι εβαλα τα γυαλια του αδερφου μου που ειναι 1βαθμο,εκλεισα το δεξι ματι και με το αριστερο έβλαπα πιο καθαρα.Ειχες δηλαδή και εσυ παρόμοιο πρόβλημα που σου εφυγε σε ενα μηνα?

Ναι..

Απο το ενα ματι εβλεπα 10/10 μετα απο 3 ημερες, ενω το αλλο ματι ειχε περιπου 0.25-0.5 υπολοιπο μυωπιας τον πρωτο μηνα..
Μετα τον πρωτο μηνα εβλεπα και απο αυτο το ματι 10/10,εφυγε δηλαδη λιγο αργοτερα τελειως η μυωπια..

therion
26-09-08, 11:26
Ειναι όμως ενοχλητικο,ειδικά το βράδυ βλέπω χειροτερα απο την μέρα.Συγκεκριμενα στο αριστερό βλέπω σαν να βλέπω μέσα απο δάκρυα.Σαν να ειναι βρεγμενο το ματι μου.Εσυ θυμάσαι κατι παρόμοιο την τρίτη μερα?Στην εβδομάδα εβλεπες ικανοποιητικα για να πας για δουλειά?

haHa
26-09-08, 11:30
Ειναι όμως ενοχλητικο,ειδικά το βράδυ βλέπω χειροτερα απο την μέρα.Συγκεκριμενα στο αριστερό βλέπω σαν να βλέπω μέσα απο δάκρυα.Σαν να ειναι βρεγμενο το ματι μου.Εσυ θυμάσαι κατι παρόμοιο την τρίτη μερα?Στην εβδομάδα εβλεπες ικανοποιητικα για να πας για δουλειά?

Το βραδυ τον πρωτο καιρο ετσι κι αλλιως τα πραγματα ειναι δυσκολα, γιατι εχεις μειωμενο contrast (ακομα και αν εβλεπες 10/10).
Oταν πρωτοβγηκα Εθνικη με το αυτοκινητο για ταξιδι 2 εβδομαδες μετα την εγχειρηση, νομιζα οτι ηθελαν αλλαγη τα φωτα του αυτοκινητου..
Λογω του laser που δεχθηκαν τα ματια σου, τον πρωτο καιρο εχουν μειωμενο contrast και δυσκολευονται το βραδυ στην οδηγηση.
Μετα απο λιγο καιρο διορθωνεται και αυτο.


Εγω μετα την 5η μερα εβλεπα αριστα (αν εξαιρεσεις τον μισο βαθμο μυωπια στο ενα ματι και το μειωμενο contrast) για να παω δουλεια..

@ ADSLgr.com All rights reserved.