PDA

Επιστροφή στο Forum : Διορθωση μυωπιας με laser



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25

therion
26-09-08, 11:48
Με ησυχασες λίγο τώρα,γιατι βρισκομαι στην τρίτη μερα.Δουλεια θα παώ την Δευτέρα.Το πρωί της Δευτέρας θα πάω να βγάλω τους ενοχλητικούς φακούς επαφής,και το απογευμα θα πάω στην δουλεια..Ελπιζω η αντιθεση να έχει εξαφανιστει γιατι είναι πολύ ενοχλητικο!

haHa
26-09-08, 12:02
Με ησυχασες λίγο τώρα,γιατι βρισκομαι στην τρίτη μερα.Δουλεια θα παώ την Δευτέρα.Το πρωί της Δευτέρας θα πάω να βγάλω τους ενοχλητικούς φακούς επαφής,και το απογευμα θα πάω στην δουλεια..Ελπιζω η αντιθεση να έχει εξαφανιστει γιατι είναι πολύ ενοχλητικο!


Εσυ εκανες και lasek(και οχι lasik) που φανταζομαι ειναι διαφορετικα λιγο τα πραγματα και φορας και φακους.
Εγω φοραγα μονο για μια ημερα και μονο στο ενα ματι φακο.(αυτο εξαρταται απο το ποσο ερεθιστηκε το ματι)

Η αντιθεση φτιαχνει με τον καιρο,μπορει και πανω απο μηνα.
Οχι οτι ειχα προβλημα στην οδηγηση μεσα στην πολη το βραδυ, αλλα σε 3ωρο μεγαλο ταξιδι σε Εθνικη ειχα δυσκολευτει λιγο..


Οπως και να εχει, ο γιατρος σου ξερει καλυτερα απο εμας και αν δεν ανησυχει αυτος, μην ανησυχεις και εσυ..

AltairProxima
27-09-08, 19:02
Νομίζεις, δεν είσαι καν πάνω από τη βάση,:p πριν το laser είχα 11 βαθμούς σε κάθε μάτι !
Χμμ αυτό απαιτεί σκέψη :rofl: Πόσους βαθμούς αστιγματισμού είχες ε;:twisted:
Αναμένω απάντηση :p

subaru220ph
12-10-08, 11:00
ΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΓΥΑΛΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 18 ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ ΒΑΡΕΘΗΚΑ. ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕ ΠΕΙΣΑΝΕ ΝΑ ΠΑΩ ΑΛΛΑ (ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΑΛΛΑ) ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΚΡΙΒΟ ΓΙΑ 10 ΛΕΠΤΑ ΥΠΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ:p:p:p:p:p

therion
12-10-08, 11:46
Ε αν του πεις χωρίς απόδειξη μπορει και να σου πάρει 2000 μονο.Αν το δεχτει φυσικά ο γιατρός!

Insomniac
12-10-08, 12:30
ΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΓΥΑΛΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 18 ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ ΒΑΡΕΘΗΚΑ. ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΕ ΠΕΙΣΑΝΕ ΝΑ ΠΑΩ ΑΛΛΑ (ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΑΛΛΑ) ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΚΡΙΒΟ ΓΙΑ 10 ΛΕΠΤΑ ΥΠΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ:p:p:p:p:p

Μπορει να φαινεται οντως ακριβο αλλα αν το σκεφτεις μεσο- μακροπροθεσμα σε 10 χρονια θα εχεις κανει αποσβεση.Και θα εχεις απαλλαγει μια για παντα απο τα κωλογυαλια.

........Auto merged post: Insomniac πρόσθεσε 1 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και να μην ξεχναμε οσοι εχουμε διπλωμα οδηγησης που γραφει "οδηγηση με γυαλια". Μην παμε να το αλλαξουμε να μην το γραφει γιατι καθε 2 χρονια θα θελει ανανεωση !!!!!:rofl::rofl:

therion
12-10-08, 13:09
Kαι μενα στο διπλωμα εχει τον κωδικο 0101 που σημαινει οδήγηση με γυαλια,αν με σταματήσει ο μπάτσος και με δει χωρις γυαλια τοτε τι γινεται;Την πληρώνω την κλισουλα;

Insomniac
12-10-08, 15:05
Kαι μενα στο διπλωμα εχει τον κωδικο 0101 που σημαινει οδήγηση με γυαλια,αν με σταματήσει ο μπάτσος και με δει χωρις γυαλια τοτε τι γινεται;Την πληρώνω την κλισουλα;

Εχεις στο αυτοκινητο ενα ζευγαρι γυαλια και του λες οτι εκεινει την στιγμη φορας φακους επαφης !!!!

Μπορει να το αμφισβητησει ??? Εγω ετσι κανω παντως.Προ ημερων ηταν καλη ευκαιρια να το δοκιμασω που με σταματησαν για ελεγχο ρουτινας ( πρωτη φορα σε 20 χρονια ...) στο Λιμεναρχειο της Κτμης αλλα δεν μου ειπαν τιποτα για γυαλια παρολο που το γραφει το διπλωμα.Μαλλον λογω κοκκινων πινακιδων με σταματησαν.

therion
12-10-08, 15:27
Ψιλοφαίνοντε πάντως οι φακοί επαφής!

Insomniac
12-10-08, 15:31
Ψιλοφαίνοντε πάντως οι φακοί επαφής!


Και αν του πεις οτι ειναι τελευταιας τεχνολογιας και δεν φαινοντε με γυμνο ματι τι θα κανει ???? Θα σε παει σε οφθαλμιατρο ???

therion
12-10-08, 15:47
Δεν θα με παει γιατί απλά θα καταλάβει ότι τον δουλεύω!θα μου ζητησει σίγουρα ταυτότητα την οποία δεν έχω ποτε μαζι μου γιατι φοβάμαι μην την χάσω.Ελπίζω να μην βρεθω σε τέτοια κατάσταση!!

Insomniac
12-10-08, 15:51
Δεν θα με παει γιατί απλά θα καταλάβει ότι τον δουλεύω!θα μου ζητησει σίγουρα ταυτότητα την οποία δεν έχω ποτε μαζι μου γιατι φοβάμαι μην την χάσω.Ελπίζω να μην βρεθω σε τέτοια κατάσταση!!


Και με την ταυτοτητα (εγω συνηθως την εχω μαζι μου) τι μπορει να μου κανει ως αναφορα τα γυαλια ????

therion
12-10-08, 15:57
Για να σιγουρευτει οτι εσύ είσαι στην φωτογραφία.Εγω τωρα χωρις τα γυαλιά δεν θυμίζω πολύ με την φωτογραφία.Πολλοι δεν πειθοντε και σε παιρνουν αυτόφωρο για αναγνώριση!Απ την αλλη δεν καταλαβαίνω κατι.Και αν εγώ του πω οτι εκανα laser και δεν φοράω φακους.Γιατι να μου δώσει κλιση;Το θέμα δεν ειναι να βλέπω να οδηγήσω;πρέπει να οδηγήσω οπςσδήποτε με γυαλια;Yπάρχει τετοιος νόμος στον Kok;

Insomniac
12-10-08, 16:21
Για να σιγουρευτει οτι εσύ είσαι στην φωτογραφία.Εγω τωρα χωρις τα γυαλιά δεν θυμίζω πολύ με την φωτογραφία.Πολλοι δεν πειθοντε και σε παιρνουν αυτόφωρο για αναγνώριση!Απ την αλλη δεν καταλαβαίνω κατι.Και αν εγώ του πω οτι εκανα laser και δεν φοράω φακους.Γιατι να μου δώσει κλιση;Το θέμα δεν ειναι να βλέπω να οδηγήσω;πρέπει να οδηγήσω οπςσδήποτε με γυαλια;Yπάρχει τετοιος νόμος στον Kok;


Καπου εχω διαβασει οτι αν κανεις laser πρεπει να πας για επενεξεταση σε οθφαλμιατρο με παραβολο φυσικα και μετα θελει και καθε δυο χρονια ανανεωση.Το ειχε γραψει καποιος που την ειχε πατησει με την ανανεωση που κοστιζει καπου 90 ευρω νομιζω.

gravis
12-10-08, 22:14
Τα πραματα ειναι απλα ,μολις κανετε την επεμβαση με Laser, περνατε απο την δευτεροβαθμια επιτροπη ,σας ελεγχουν οτι ειστε οκ και αλλαζει το διπλωμα σε κανονικο. Ρωτηστε για περισσοτερες πληροφοριες σε μια σχολη οδηγων

coftaras
12-10-08, 22:38
Εμενα με εχουν σταματησει και με ρωτησαν γιατι δεν φοραω τα γυαλια!!!Τους ειπα ολη την αληθεια και οτι δεν εχω σκοπο να δωσω 50 ευρω στο τσαμπα για μια αλλαγη...εξαλλου ειχα μαζι μου μια βεβαιωση απο τον κεντρο που εκανα την επεμβαση που βεβαιωνε οτι εβλεπα μια χαρα !!!!
Με αφησαν και εφυγα χωρις κανενα προστιμο αλλα μου ειπαν οτι θα ηταν σωστο να αλλαξω το διπλωμα..κατι που εγω δεν θα κανω με τιποτα γιατι δεν μου περισσευουν 50+ ευρω για μια τετοια μ@λ@κια....

therion
12-10-08, 23:47
Τα πραματα ειναι απλα ,μολις κανετε την επεμβαση με Laser, περνατε απο την δευτεροβαθμια επιτροπη ,σας ελεγχουν οτι ειστε οκ και αλλαζει το διπλωμα σε κανονικο. Ρωτηστε για περισσοτερες πληροφοριες σε μια σχολη οδηγων

Aυτό φιλε πως γίνεται;To χεις κανει και εσυ;Ποσα λεφτα χρειαζεται;

gravis
13-10-08, 01:08
η πας μονο σου στο μηχανολογικο και κανεις ολη την χαρτουρα, η πας σε μια σχολη οδηγων και σου κανουν οι ιδιοι την χαρτουρα.χρειαζονται 90 ευρω για παραβολο. Μετα σου λενε πια ημερομηνια εχει δευτεροβαθμια επιτροπη στο νοσοκομειο. Πας , σε ελενχουν παλι, αν εισαι οκ, συμπληρωνει ο γιατρος το χαρτι το δινει στον/στην μηχανολογο που θα ειναι εκει και θα παρακολουθει την διαδικασια, και πας μετα καποια στιγμη στο μηχανολογικο να παρεις το καινουριο διπλωμα αφου παραδωσεις πρωτα το παλιο μαζι με μια νεα φωτογραφια. η αν εχεις δωσει την εξουσιοδοτηση σε μια σχολη οδηγων τοτε την αντιστοιχη διαδικασια την κανουν οι ιδιοι.
αυτα.

therion
13-10-08, 01:52
Oμως καθε δυο χρονια δεν ανανεωνεις το διπλωμα,και πληρώνεις πάλι παράβολα;Eτσι είπε πιο πανω ο Insomniac

Insomniac
13-10-08, 06:58
Τα πραματα ειναι απλα ,μολις κανετε την επεμβαση με Laser, περνατε απο την δευτεροβαθμια επιτροπη ,σας ελεγχουν οτι ειστε οκ και αλλαζει το διπλωμα σε κανονικο. Ρωτηστε για περισσοτερες πληροφοριες σε μια σχολη οδηγων


Απλα ειναι αλλα και τα 90 ευρω καθε δυο χρονια για ανανεωση διπλωματος ...απλα ειναι.

........Auto merged post: Insomniac πρόσθεσε 83 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Oμως καθε δυο χρονια δεν ανανεωνεις το διπλωμα,και πληρώνεις πάλι παράβολα;Eτσι είπε πιο πανω ο Insomniac

Εδω το εχω διαβασει

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=4090&highlight=%EC%F5%F9%F0%E9%E1&page=13

Λοιπον...Πηρα τηλ στην Διευθυνση Συγκοινωνιων Ανατολικης Αττικης στο 2106596813 και μου επαν οτι πρεπει για 3 χρονια συνεχομενα να περναω Δευτεροβαθμια επιτροη με οτι κοστος συνεπαγεται και μετα θα ισχυει η αδεια οδηγησης μεχρι τα 65 μου.

therion
13-10-08, 11:19
Αυτο που λες καλό ακουγεται!Συζητιέται!Σε ευχαριστώ που ρώτησες!

gravis
13-10-08, 13:12
Δεν ειναι ετσι τελεσιδικα τα πραματα. Αν η δευτεροβαθμια επιτροπη κρινει οτι πρεπει να ξαναπερασεις σε 2 χρονια απο ελεγχο παλι ,τοτε ναι, θα ξαναπληρωσεις παραβολο για να ξανακανεις την διαδικασια απο την αρχη. υπαρχει περιπτωση να κρινει οτι η επεμβαση με το laser δεν θεωρειτε θεραπεια και να σε κοψει οποτε παλι μενεις με τα γυαλια στο χερι .
Στην δικια μου περιπτωση το διπλωμα αλλαξε με την πρωτη μεχρι τα 65...

Insomniac
13-10-08, 13:18
υπαρχει περιπτωση να κρινει οτι η επεμβαση με το laser δεν θεωρειτε θεραπεια και να σε κοψει οποτε παλι μενεις με τα γυαλια στο χερι .


Και τι βαθμους γυαλια θα σου πουν να φορεσεις ???? Οτι και να βαλεις αν βλεπεις καλα χωρις γυαλια ζημια θα καουν.

Τι χρειαζεται για να περασουμε δευτεροβαθμια???

gravis
13-10-08, 13:21
εννοειτε οτι δεν θα φορεσεις γυαλια, απλως στον ελεγχο τις τροχαιας θα δειχνεις οτι κατεχεις γυαλια, και απλως θα λες φοραω φακους, η τελος παντων θα λες την αληθεια οτι εκανα επεμβαση οποτε δεν χρειαζομαι γυαλια.
εχω αναφερει στο μηνυμα #322 τι χρειαζεται για να περασεις δευτεροβαθμια

Insomniac
13-10-08, 13:34
απλως στον ελεγχο τις τροχαιας θα δειχνεις οτι κατεχεις γυαλια, και απλως θα λες φοραω φακους, η τελος παντων θα λες την αληθεια οτι εκανα επεμβαση οποτε δεν χρειαζομαι γυαλια.


Ευχαριστω.Αυτο το κανουμε κα τωρα αλλα αν το καταλαβουν οτι δεν φοραμε φακους επειδη δεν μπορουν να το αποδειξουν θα μας ξεσκησουν στον ελεγχο για να βρουν κατι.

........Auto merged post: Insomniac πρόσθεσε 7 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........



εχω αναφερει στο μηνυμα #322 τι χρειαζεται για να περασεις δευτεροβαθμια

Στο 322 δεν βλεπω κατι σχετικο με το τι χρειαζεται.

gravis
13-10-08, 14:02
λαθος #318 ηθελα να πω. παρολα αυτα, αν πας στην σχολη οδηγων, θα δωσεις φωτοτυπια ταυτοτητας, 90 ευρω, μια φωτογραφια (δεν εχει να κανει με το διπλωμα που αν αλλαχτει τελικος θα χρειαστει να ξαναδωσεις φωτογραφια) μια υπευθυνη δηλωση που θα συμπληρωσεις εκει, φωτοτυπια το διπλωμα οδηγησης . Θα σου πει ποια μερα και τι ωρα εχει δευτεροβαθμια .(εκει θα παρουσιαστεις με ταυτοτητα και το διπλωμα οδηγησης)
αυτα.

Insomniac
13-10-08, 14:21
λαθος #318 ηθελα να πω. παρολα αυτα, αν πας στην σχολη οδηγων, θα δωσεις φωτοτυπια ταυτοτητας, 90 ευρω, μια φωτογραφια (δεν εχει να κανει με το διπλωμα που αν αλλαχτει τελικος θα χρειαστει να ξαναδωσεις φωτογραφια) μια υπευθυνη δηλωση που θα συμπληρωσεις εκει, φωτοτυπια το διπλωμα οδηγησης . Θα σου πει ποια μερα και τι ωρα εχει δευτεροβαθμια .(εκει θα παρουσιαστεις με ταυτοτητα και το διπλωμα οδηγησης)
αυτα.

Ευχαρισω.

therion
13-10-08, 15:03
Σε ευχαριστουμε!Θα περιμένω ακομα λίγο καιρο να στρωσουν τα μάτια μου για να μην τυχει και κοπώ και θα πάω να το κανω.Ειναι απαραιτητο να πάω στην σχολή που εβγαλα το διπλωμα;Aν πάω αλλου πειράζει;

gravis
13-10-08, 15:04
Δεν πειραζει, πας οπου θες

therion
13-10-08, 15:06
ok!ευχαριστω!

therion
26-10-08, 15:44
Περασαν ακριβώς 34 ημερολογιακές μέρες απο τότε που εκανα laser lasek(prk).Παρόλου ομως που έχει περάσει ένας μηνας δεν εχει καθαρισει η οραση στο αριστερο ματι.Μάλλον για να μαι πιο ακριβής,εχει φυγει η θολουρα και η αισθηση καπνου κλπ,αλλα σιγουρα εχει μεινει βαθμος.Πριν μια εβδομαδα που πήγα στο γιατρο,μου πε οτι ειμαι 0 στο δεξι.και 0.25 αστιγματισμος στο αριστερο.Ομως ειναι αρκετα ενοχλητικο.Ανκοιταξω στον υπολογιστη μου με το δεξι,τα βλέπω τελεια.Αν κοιταξω με το αριστερο,ειναι πιο κουραστικο.Το Δεκέμβριο που εχω το επομενο ραντεβου μου πε οτι θα μπορουμε να ξέρουμε αν θα υπαρξει προδιαθεση για διορθωτική επέμβαση.Η ερωτηση μου απευθυνεταισ σε οσους εχουν κανει prk η lasek(μαλλον μονο εγω εχω κανει).Βλέπατε ολοι 10 στα 10 και στα δυο ματια απο τον πρωτο μήνα;ή υπάρχει περίπτωση να γινει 10 στα 10 και τα δυο ματι σε περισσοτερο απο 1 μήνα;Eγώ παντως δεν νιωθω το ματι να βελτιωνεται.Τις τελαιτευτες 10 μερες το ματι το αριστερό ειναι ακριβώς το ιδιο,καμια βελτιωση!Ειμαι παντως εποιμος για δευτερη επέμβαση!

AltairProxima
27-10-08, 17:56
Περασαν ακριβώς 34 ημερολογιακές μέρες απο τότε που εκανα laser lasek(prk).Παρόλου ομως που έχει περάσει ένας μηνας δεν εχει καθαρισει η οραση στο αριστερο ματι.Μάλλον για να μαι πιο ακριβής,εχει φυγει η θολουρα και η αισθηση καπνου κλπ,αλλα σιγουρα εχει μεινει βαθμος.Πριν μια εβδομαδα που πήγα στο γιατρο,μου πε οτι ειμαι 0 στο δεξι.και 0.25 αστιγματισμος στο αριστερο.Ομως ειναι αρκετα ενοχλητικο.Ανκοιταξω στον υπολογιστη μου με το δεξι,τα βλέπω τελεια.Αν κοιταξω με το αριστερο,ειναι πιο κουραστικο.Το Δεκέμβριο που εχω το επομενο ραντεβου μου πε οτι θα μπορουμε να ξέρουμε αν θα υπαρξει προδιαθεση για διορθωτική επέμβαση.Η ερωτηση μου απευθυνεταισ σε οσους εχουν κανει prk η lasek(μαλλον μονο εγω εχω κανει).Βλέπατε ολοι 10 στα 10 και στα δυο ματια απο τον πρωτο μήνα;ή υπάρχει περίπτωση να γινει 10 στα 10 και τα δυο ματι σε περισσοτερο απο 1 μήνα;Eγώ παντως δεν νιωθω το ματι να βελτιωνεται.Τις τελαιτευτες 10 μερες το ματι το αριστερό ειναι ακριβώς το ιδιο,καμια βελτιωση!Ειμαι παντως εποιμος για δευτερη επέμβαση!

Καλημέρα ετοιμάζομαι για PRK. Σε πόσες μέρες είχες ικανοποιητική όραση (σε σημείο του να μπορείς να κινηθείς αυτόνομα). Αν μπορείς μου λες τα στοιχεία της μυωπίας σου; Σ' ευχαριστώ

therion
28-10-08, 01:13
Eιχα 8 μυωπια στο αριστερο με 3 βαθμους αστιγματισμο,και 7,5 στο δεξι με 2,5 αστιγματισμο.Την τριτη μερα ειχα πολυ καλή οραση στο δεξι και στο αριστερο μετρια.Στις δυο εβδομαδες ειχα ικανοποιητική οραση στο αριστερο,και αψογη στο δεξι.Στο αριστερο ακομα και τώρα δεν εχει φτιάξει τελεια,αλλα βλέπω γενικά πολύ καλα!Καμια φορα τα αποτελέσματα αργουν στο Prk,Οπότε μπορει και να φυγει το 0,25 που εχει μεινει στο αριστερο!Ποτε με το καλό πας για εγχειρηση?

AltairProxima
28-10-08, 13:14
Eιχα 8 μυωπια στο αριστερο με 3 βαθμους αστιγματισμο,και 7,5 στο δεξι με 2,5 αστιγματισμο.Την τριτη μερα ειχα πολυ καλή οραση στο δεξι και στο αριστερο μετρια.Στις δυο εβδομαδες ειχα ικανοποιητική οραση στο αριστερο,και αψογη στο δεξι.Στο αριστερο ακομα και τώρα δεν εχει φτιάξει τελεια,αλλα βλέπω γενικά πολύ καλα!Καμια φορα τα αποτελέσματα αργουν στο Prk,Οπότε μπορει και να φυγει το 0,25 που εχει μεινει στο αριστερο!Ποτε με το καλό πας για εγχειρηση?

Μέσα προς τέλη Νοέμβρη. Δυστυχώς για μένα λόγω λεπτών κερατοειδών θα αφήσουν γύρω στους 2-2,5 βαθμούς αν και αργότερα λόγω ηλικίας (είμαι 34) θα αποροφηθεί μέρος από την υπολειματική μυωπία. Αρ έχω 6,5 μ. & 2,5 ασ. δεξ. 11 μ. & 3 ασ. :down: Ο Γιατρός μου είπε, ότι συνολικά θέλει 6 μήνες μέχρι να "κάτσει" το μάτι οριστικά, αν και μέσα στην 1η βδομάδα παίρνεις ένα 90% της όρασης. Πόσο σου πήραν αν επιτρέπεται;

therion
28-10-08, 14:07
Σου στειλα π.μ

Hauriz
29-10-08, 14:41
Είμαι φοιτητής στο Πανεπιστήμιο Κρήτης στο Ηράκλειο και ο εκεί πρύτανης Ιωάννη Παλλήκαρης (ΜΕΓΑΛΟΣ Μ@$#%^$@Σ) είναι στην ομάδα που εξέλιξε την μέθοδο με laser.Δεν ξέρω πια ακριβώς αλλα μπορώ να πώ με σιγουριά οτι είναι απο τα ιδρύματα με τα μεγαλύτερα ποσοσστά επιτυχίας στον κόσμο.Έρχονται ακόμα και απο το εξωτερικό.Σας προτείνω να το ψάξετε.

therion
29-10-08, 16:11
Το ξερω αυτο για την Kρητη.Πλέον δεν χρειαζεται να πάει κανεις Κρήτη,σε oλοι την Ελλάδα οι χειρουργοι εχουν τα ιδια μηχανηματα και τις ιδιες γνωσεις.Απ την αλλη ο Παλλήκαρης ανακάλυψε το lasik,που δεν ειναι καταλληλο για όλους.Το prk και το Lasek,μπορουν να το κανουν ολοι οι εμπειροι χειρουργοι εδω στην Αθηνα.

pts
29-10-08, 16:23
.Η ερωτηση μου απευθυνεταισ σε οσους εχουν κανει prk η lasek(μαλλον μονο εγω εχω κανει).Βλέπατε ολοι 10 στα 10 και στα δυο ματια απο τον πρωτο μήνα;

Εγώ με prk είχα 10/10 σε περίπου 12 ημέρες. Στις πρώτες 4 ημέρες είχα 10/10 στο πρώτο μάτι και στις 12 στο δεύτερο. Η μυωπία μου ήταν 5 και στα δύο μάτια.

therion
29-10-08, 16:43
Ε δεν ειχες και πολυ για αυτο!Παντως γενικα χρειαζεται καιρο,να στρωσει το ματι!

teirecias
12-11-08, 14:18
Αγαπητοι φιλοι,
το '96 ειχα κανει LASER και στα 2 ματια για 4,6 βαθμους μυωπια και 1.3 αστιγματισμο στο δεξι ματι με LASER 1ης Γενεας.
Μεχρι και φετος τον Ιανουαριο, ενω η οραση μου ηταν 100%, τη νυχτα ειχα το φαινομενο της αλους (ειναι το φαινομενο κατα οποιο βλεπεις τις φωτεινες πηγες μ'ενα φωτοστεφανο γυρω-γυρω), πραγμα που με δυσκολευε παρα πολυ στη νυχτερινη οδηγηση.
Εμαθα οτι στην Κρητη στο κεντρο Εμμετρωπια ( http://www.emmetropia.gr/index.php?Lang=gr ) υπαρχει το LASER 7ης Γενεας AMARIS, ενα απο τα 6-7 στον κοσμο !
Εκανα εκ νεου την επεμβαση τον περασμενο Ιανουαριο και μου αφαιρεσαν τη θολεροτητα που προκαλουσε τη νυχτα το φαινομενο που σας προειπα.
Η νεα επεμβαση ειχε 100% επιτυχια και στοιχιζει 1500 Ευρω για καθε ματι.
Μη διστασετε να τους ρωτησετε για οτιδηποτε.
Ισως η πιο ανθρωπινη προσεγγιση απο Ιατρους - Προσωπικο Ιατρικου Κεντρου που εχω συναντησει...ever !!!

therion
12-11-08, 16:02
Και εγω με laser 7ης γενιας έκανα.Δεν βλέπω φωτοστέφανα το βραδυ,μια χαρα βλέπω.Το μονο που μου μενει,ειναι να πάω να αφαιρεσω και τον ελάχιστο αστιγματισμό που μου μεινε στο αριστερο και θα μαι κομπλέ!

Hout
22-01-09, 23:14
Παιδιά όσοι έχετε κάνει επέμβαση, υπογράφετε πριν κάποιο χαρτί "αποποίησης ευθυνών" ας πούμε, ότι δηλαδή έχετε γνώση των πιθανών κινδύνων κτλ;

Insomniac
22-01-09, 23:28
Παιδιά όσοι έχετε κάνει επέμβαση, υπογράφετε πριν κάποιο χαρτί "αποποίησης ευθυνών" ας πούμε, ότι δηλαδή έχετε γνώση των πιθανών κινδύνων κτλ;

Η κορη μου κι εγω οχι.

Hout
23-01-09, 00:05
Ευχαριστώ Insomniac :)

Ξέρεις, ρωτάω γιατί έχω ρίξει πάρα πολύ διάβασμα τις τελευταίες μέρες και παρότι πολλές κλινικές γράφουν ότι είναι μία σχετικά ασφαλής επέμβαση, χωρίς πολλές επιλοκές έχω διαβάσει αρκετές αντίθετες απόψεις από χρήστες.

Τώρα τελευταία έπεσα σε ένα disclaimer στα αγγλικά και ήμουνα περίεργος αν υπάρχει
και εδώ κάτι αντίστοιχο http://www.omic.com/resources/risk_man/forms/consent/PRKconsent040907.rtf

Αν και τώρα που το βλέπω καλύτερα θα έπρεπε να γράψω consent (συγκατάβαση). Γιατί είναi εκ μέρους του ασθενούς, άλλο αν βέβαια ταυτόχρονα εξασφαλίζει και το γιατρό, οπότε είναι και disclaimer.

Οι επιπλοκές που αναφέρονται είναι αρκετές πάντως. Ακόμη δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω και συνεχίζω το ψάξιμο.

Insomniac
23-01-09, 06:33
Ευχαριστώ Insomniac :)

Ξέρεις, ρωτάω γιατί έχω ρίξει πάρα πολύ διάβασμα τις τελευταίες μέρες και παρότι πολλές κλινικές γράφουν ότι είναι μία σχετικά ασφαλής επέμβαση, χωρίς πολλές επιλοκές έχω διαβάσει αρκετές αντίθετες απόψεις από χρήστες.

Τώρα τελευταία έπεσα σε ένα disclaimer στα αγγλικά και ήμουνα περίεργος αν υπάρχει
και εδώ κάτι αντίστοιχο http://www.omic.com/resources/risk_man/forms/consent/PRKconsent040907.rtf

Αν και τώρα που το βλέπω καλύτερα θα έπρεπε να γράψω consent (συγκατάβαση). Γιατί είναi εκ μέρους του ασθενούς, άλλο αν βέβαια ταυτόχρονα εξασφαλίζει και το γιατρό, οπότε είναι και disclaimer.

Οι επιπλοκές που αναφέρονται είναι αρκετές πάντως. Ακόμη δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω και συνεχίζω το ψάξιμο.

Σου ευχομαι την καλυτερη αποφαση !

pts
23-01-09, 12:32
Οι επιπλοκές που αναφέρονται είναι αρκετές πάντως. Ακόμη δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω και συνεχίζω το ψάξιμο.


Ένα από τα προβλήματα που γνωρίζω εγώ είναι ότι μετά την επέμβαση έχουμε ένα μη μυωπικό μάτι που όμως εξακολουθεί κουβαλάει μια σειρά από συμπτώματα μυωπικού ματιού όπως π.χ. μεγαλύτερες πιθανότητες αποκόλησης κλπ. Αυτό δεν ξέρω τι μπορεί να προκαλέσει μακροχρόνια δεδομένου ότι το όλο σύστημα μετάδοσης/αποθήκευσης των πληροφοριών που στέλνουν οι κυταρικοι νευρόνες της όρασης πρέπει να προσαρμοστεί σε μια νέα κατάσταση με διαφορετική βάση συσχετισμών.

Επιπλέον δεν γνωρίζω αν το πρόβλημα της ενόχλησης από τις αντανακλάσεις στα φώτα την νύχτα που άρχισε να εμφανίζεται και σε μένα τον τελευταίο καιρό έχει κάποια σχέση με την επέμβαση.

Παρόλα αυτά πιστεύω ότι αλλάζει τόσο πολύ η ζωή σου που αξίζει τον κόπο να ρισκάρεις. Εγώ αν επέστρεφα αυτή την στιγμή σε φακούς και γυαλιά νομίζω ότι θα ένιωθα σαν ανάπηρος.

Insomniac
23-01-09, 12:47
Παρόλα αυτά πιστεύω ότι αλλάζει τόσο πολύ η ζωή σου που αξίζει τον κόπο να ρισκάρεις. Εγώ αν επέστρεφα αυτή την στιγμή σε φακούς και γυαλιά νομίζω ότι θα ένιωθα σαν ανάπηρος.

Ετσι ακριβως !!!!!!!!!!

Και εγω το ιδιο θα αισθανομουν !!!!!Κανουμε καθε μερα - βδομαδα - μηνα πολυ πιο επικυνδυνα πραγματα χωρις σοβαροτερη αιτια.

Hout
23-01-09, 16:38
Εχμμ χωρίς ειρωνία (το λέω και το εξηγώ γιατί ο γραπτός λόγος προσφέρεται για τέτοιου είδους παρερμηνείες)

Τί ακριβώς κάνουμε κάθε μέρα ή βδομάδα που ρισκάρουμε την όρασή μας και χωρίς αιτία μάλιστα;

Και για να μην το πάω γενικά, για περιπτώσεις σαν τη δικιά μου πχ με 2-3 βαθμούς και λίγο αστιγματισμό
αξίζει το ρίσκο; :hmm:

pts, εσύ δηλαδή έχει διαπιστώσει διαφορά στην ποιότητα της νυχτερινής όρασης; Δεν μιλάω για την οξύτητα δλδ το 20/20, αλλά τα διάφορα εφέ όπως glare, halos, starbursts, αδυναμία καλού contrast
ξηρούς οφθαλμούς τη νύχτα κτλ. Μιλάω δλδ για τέτοια φαινόμενα όπως στις φωτογραφίες εδώ http://www.usaeyes.org/lasik/faq/lasik-pupil-size.htm

Insomniac
23-01-09, 16:42
Τί ακριβώς κάνουμε κάθε μέρα ή βδομάδα που ρισκάρουμε την όρασή μας και χωρίς αιτία μάλιστα;




Δεν ειπα για την οραση αλλα για ακομα πιο σημαντικα πραγματα.

Για παραδειγμα εγω μεθαυριο για βολτα θα παω μεχρι Ερετρια με ενα forum για το Honda civic ....Ο κινδυνος για την ιδια την ζωη μου νομιζω οτι ειναι ακομα μεγαλυτερος αλλα θα παω !!!

pts
26-01-09, 12:38
pts, εσύ δηλαδή έχει διαπιστώσει διαφορά στην ποιότητα της νυχτερινής όρασης; Δεν μιλάω για την οξύτητα δλδ το 20/20, αλλά τα διάφορα εφέ όπως glare, halos, starbursts, αδυναμία καλού contrast
ξηρούς οφθαλμούς τη νύχτα κτλ. Μιλάω δλδ για τέτοια φαινόμενα όπως στις φωτογραφίες εδώ http://www.usaeyes.org/lasik/faq/lasik-pupil-size.htm

Όχι τίποτα από αυτά. Εκείνο που συμβαίνει σε μένα είναι ότι όταν διασταύρωνομαι με άλλο όχημα σε δρόμο με συνθήκες χαμηλού φωτισμού και κλίση κάποιες φορές μου φαίνεται ότι έχει αναμένους προβολείς κάτι που διαπιστώνω ότι δεν ισχύει όταν πλησιάζω το όχημα. Δεν είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό και το αναφέρω με κάθε επιφύλαξη γιατί είναι λίγος ο καιρός που μου συμβαίνει και μπορεί να είναι σύμπτωση π.χ. να έχει τύχει τα φώτα τους να μην είναι ρυθμισμένα στο σωστό ύψος.

Να υπενθυμίσω ότι εγώ έχω κάνει prk και όχι lasik.

@ ADSLgr.com All rights reserved.