PDA

Επιστροφή στο Forum : Διορθωση μυωπιας με laser



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25

therion
26-01-09, 12:54
Pts πριν ποσο καιρο έκανες την επεμβαση;Eiχες καθολου ξηραφθαλμια;Eγω ειμαι στον τεταρτο μηνα,και δεν μπορω να ανοιξω τα ματια μου απ την ξηροφθαλμια το πρωι.Την υπολοιπη μερα ειμαι οκ.

pts
26-01-09, 14:11
Pts πριν ποσο καιρο έκανες την επεμβαση;Eiχες καθολου ξηραφθαλμια;Eγω ειμαι στον τεταρτο μηνα,και δεν μπορω να ανοιξω τα ματια μου απ την ξηροφθαλμια το πρωι.Την υπολοιπη μερα ειμαι οκ.

Πριν 6 χρόνια. Δεν είχα ποτέ θέμα ξηροφθαλμίας αλλά έχω την εντύπωση ότι έχει να κάνει με τα κολλύρια. Ο οφθαλμίατρος που σε παρακολουθεί θεωρεί ότι είναι φυσιολογικό; Τηρείς τις δοσολογίες; Μήπως χρειάζεται να βάλεις κάποιο επιπλέον κολλύριο ή να αλλάξεις κάποιο ή να αυξήσεις την δοσολογία;

therion
26-01-09, 15:38
Exω σταματησει να βαζω κολληρια.Μονο τεχνητα δακτυα βάζω σπάνια,μονο οταν νιωθω ενοχληση.Μεχρι πριν 1 μηνα που πήγα στο γιατρο μου πε οτι ειναι φυσιολογικο.Τωρα το επόμενο ραντεβου ειναι το Μαρτιο και βλεπουμε!

mangel
29-01-09, 21:05
Γειά σας παιδια! Ξέρεις μήπως κανείς αν το ΤΣΜΕΔΕ (το ταμείο των μηχανικών) καλύπτει κάποιο τμήμα από το κόστος της επέμβασης;

daska2
02-02-09, 05:04
ας κανει την επεμβαση να δει φως επιτελους.αξιζει.

gallahant
04-02-09, 19:02
Υπάρχει κάποια μεθόδος που να μην σου ανοίγουν καθόλου τη "φλούδα" του ματιού;

Μια φίλη μου είχε πει ότι έκανε πέρισυ επέμβαση και ότι δεν θυμάται να ακούμπησε ότιδηποτε στα μάτια της. Μόνο laser.

megahead13
06-02-09, 03:44
Υπάρχει κάποια μεθόδος που να μην σου ανοίγουν καθόλου τη "φλούδα" του ματιού;

Μια φίλη μου είχε πει ότι έκανε πέρισυ επέμβαση και ότι δεν θυμάται να ακούμπησε ότιδηποτε στα μάτια της. Μόνο laser.
PRK ;)

XronisR
07-02-09, 17:10
Τα γυλια δεν παλευονται αλλα οι φακοι κατα την προσωπικη μου αποψη ειναι πολυ καλοι τα τελευταια χρονια και σε πολυ προσιτες τιμες...Εγω εχω μονο μυωπια και δεν εχω κανενα προβλημα..

Insomniac
07-02-09, 18:00
Τα γυλια δεν παλευονται αλλα οι φακοι κατα την προσωπικη μου αποψη ειναι πολυ καλοι τα τελευταια χρονια και σε πολυ προσιτες τιμες...Εγω εχω μονο μυωπια και δεν εχω κανενα προβλημα..


Η μακροχρονια χρηση τους εχει κι αυτη προβληματα....

arial
07-02-09, 20:15
Εγω φοραω φακους μυωπιας τα τελευταια 5 χρονια, και μερικες φορες λογω κουρασης δεν τους βγαζω οταν κοιμαμαι.. αυτο που εχω διαπιστωσει ειναι οτι τους εχω συνηθισει πλεον, και οτι μαλλον μου εχει ανεβει η μυωπια σταδιακα :(

Εχω σκεφτει και να κανω λειζερ αλλα το φοβαμαι λιγο... και σκεφτομαι και το κοστος που θα εχει.

Insomniac
07-02-09, 20:18
Εγω φοραω φακους μυωπιας τα τελευταια 5 χρονια, και μερικες φορες λογω κουρασης δεν τους βγαζω οταν κοιμαμαι.. αυτο που εχω διαπιστωσει ειναι οτι τους εχω συνηθισει πλεον, και οτι μαλλον μου εχει ανεβει η μυωπια σταδιακα :(

Εχω σκεφτει και να κανω λειζερ αλλα το φοβαμαι λιγο... και σκεφτομαι και το κοστος που θα εχει.

Μην φοβασαι...Δεν ειναι τιποτα απολυτως !!!! Οσο για το κοστος αν υπολογισεις το κοστος των φακων μεσομακροπροθεσμα θα εισαι κερδισμενη.Απλα τα πληρωνεις μια φορα και ολα μαζι βεβαια.

cool11
08-02-09, 20:43
Μπορει καποιος, αν ξερει, να μου πει, το τι σημαινει πρακτικα για αυτον που κανει την επεμβαση, η μεταβαση απο το laser μιας γενιας, στην επομενη?

Πχ. τι διαφορα θα δει στην πραξη, αυτος που εκανε επεμβαση το 1995 με laser 1ης γενιας με αυτον που κανει το 2009, με laser 7ης γενιας?

........Auto merged post: cool11 πρόσθεσε 0 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μπορει καποιος, αν ξερει, να μου πει, το τι σημαινει πρακτικα για αυτον που κανει την επεμβαση, η μεταβαση απο το laser μιας γενιας, στην επομενη?

Πχ. τι διαφορα θα δει στην πραξη, αυτος που εκανε επεμβαση το 1995 με laser 1ης γενιας με αυτον που κανει το 2009, με laser 7ης γενιας?

Insomniac
08-02-09, 20:53
Μπορει καποιος, αν ξερει, να μου πει, το τι σημαινει πρακτικα για αυτον που κανει την επεμβαση, η μεταβαση απο το laser μιας γενιας, στην επομενη?

Πχ. τι διαφορα θα δει στην πραξη, αυτος που εκανε επεμβαση το 1995 με laser 1ης γενιας με αυτον που κανει το 2009, με laser 7ης γενιας?

........Auto merged post: cool11 πρόσθεσε 0 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μπορει καποιος, αν ξερει, να μου πει, το τι σημαινει πρακτικα για αυτον που κανει την επεμβαση, η μεταβαση απο το laser μιας γενιας, στην επομενη?

Πχ. τι διαφορα θα δει στην πραξη, αυτος που εκανε επεμβαση το 1995 με laser 1ης γενιας με αυτον που κανει το 2009, με laser 7ης γενιας?

Προφανως μεγαλυτερη ακριβεια του μηχανηματος με οτι μπορει να σημαινει αυτο , καλυτερα αποτελεσματα και πιο ανωδυνα. Αντρας συναδελφισας που εκανε με 1ης γενιας υπεφερε απο πονους 2 μερες σχεδον και ηταν με ηρεμηστικα.

Εγω που εκανα με 7ης γενιας δεν πονεσα ουτε στο ελαχιστο.

Ουτε βεβαια και η κορη μου που ειχε κανει με 5ης γενιας πριν 3 χρονια.

gpan
13-03-09, 01:09
Επειδή έχω σπουδάσει πληροφορική με ότι αυτό συνεπάγεται, υπάρχει περίπτωση μετά την επέμβαση να μου ξανανέβει η μυωπία;

Insomniac
13-03-09, 06:30
Επειδή έχω σπουδάσει πληροφορική με ότι αυτό συνεπάγεται, υπάρχει περίπτωση μετά την επέμβαση να μου ξανανέβει η μυωπία;

Αυτο συμβαινει σπανιοτατα αλλα τι σχεση εχει με την πληροφορικη ???

ownagE_
13-03-09, 19:35
Και καλά η οθόνη σού "χαλάει" τα μάτια..

Geo84
02-04-09, 08:49
Πολύ ενθαρρυντικά όσα γράφονται στο thread εκτός συγκεκριμένων αμερικανικών links περί αυτοκτονιών :hmm: μετά από lasik...βέβαια δε γίνονται εύκολα πιστευτά γιατί ίσως επειδή δεν είναι δικό τους εφευρημά(?) το πολεμάνε...λέω εγώ τώρα...

Είμαι μύωψ από παιδάκι και ενώ δεν έχω πολύ μυωπία μόλις 1,5 στο αριστερό και 3,75 στο δεξί και αστιγματισμό που τώρα δε θυμάμαι πόσο ,χωρίς γυαλιά δε μπορώ καθόλου να εστιάσω και ζαλίζομαι ίσως λόγω της διαφοράς βαθμών που κάνει το δεξί να ατροφεί καθώς προσπαθώ να κοιτάξω με το δυνατό μάτι που χωρίς γυαλιά βλέπει ικανοποιητικά(καμιά φορά αλληθωρίζω επαναλαμβάνω χωρίς γυαλιά) και ίσως λόγω του ότι μικρός είχα στραβισμό ακόμα και με γυαλιά.Κατά συνέπεια τα γυαλιά μου για να βγουν θέλουν πλαστική.Νο fun το καλοκαίρι στη θάλασσα κτλ.΄

Από μικρός πηγαίνω στον ίδιο οφθαλμίατρο ο οποίος για μένα είναι αν όχι ο κορυφαίος ένας από τους κορυφαίους και πιο ψείρες.Κοίτάει τη μητέρα μου πολλά χρόνια τώρα καθώς πριν από εκείνον είχε πέσει σε μ&^%% ο οποίος έδωσε λάθος συνταγή και της ανέβασε τη μυωπία σε 9 βαθμούς με καταρακωμένο βυθό (έχει κάνει laser) και μεγάλο κίνδυνο αποκόλλησης.Χρόνια τώρα την έχει κρατήσει σε καλά επίπεδα και ευτυχώς της έσωσε τα μάτια.Το ίδιο και με φίλο μου που είχε πόνο στα μάτια και ο δικός του δεν έβρισκε τίποτα τον έστειλα στον δικό μου και του βρήκε ρωγμη΄στο βυθό και τρύπα που έβαζε νερό.Εκανε laser εκείνη τη στιγμή (ναι είναι τόσο καλός ο γιατρός και κάθε φορά που πάω βλέπω και ένα καινούργιο μηχάνημα).Εμένα προσωπικά με έσωσε από εγχείρηση όταν ήμουν παιδάκι (λόγω στραβισμού) με θεραπεία και το γνωστό κλείσιμο του ματιού ένώ όλοι ήταν ανενδοτοι και έλεγαν ότι μόνο χειρουργείο μπορεί να γίνει.Τεσπα πριν ένα χρόνο ανέβασα οριακή πίεση στα μάτια με αποτέλεσμα να μου πει να περιορίσω τους καφέδες στο ελάχιστο *κλαπς* και γενικά ότι έχει να κάνει με καφείνη και να κάνω από τότε μέχρι τώρα 5 φορές οπτικά πεδία και μέτρηση πίεσης από τον ίδιο.Ναι οι πολλοί καφέδες ανεβάζουν την πίεση του ματιού με κίνδυνο για τον κερατοειδή.Η πίεση μου έπεσε θεαματικά και προχτές που πήγαμε (οικογενειακώς και παίρνει λεφτά στη τιμη του ενος ^^) τον ρώτησα για το laser.Μου είπε ότι είμαι σταθερός ότι ο βυθός μου είναι πολύ καλός (ναι είναι λεπτός σα τη μανα μου και θέλει προσοχή) και ότι και ο κερατοειδής μου είναι και αυτός πολύ καλός(τώρα αν είναι λεπτός η όχι δε ρώτησα γιατί δεν ήξερα καν τι είναι lasik και prk και τι θα μου κάνει)...θα κάνω μία προεξέταση στις 19 μαίου Τρίτη καθώς στο ένα ματι μου πε ότι έχω ασσυμετρία (έκανα το μηχάνημα που δείχνει αν μπορεί να γίνει το laser) και αν όλα είναι καλά το επόμενο Σάββατο μπαίνω για επέμβαση.Επίσης μου είπε ότι μπορεί να μου αφήσει μισό βαθμό στο ένα μάτι για να δυναμώσει το άλλο και για λόγους μελλοντικής πρεσβυωπίας.Βέβαια το άφησε στη δική μου θέληση ^^ Την επέμβαση την κάνει στο ιατρικό Κηφισίας (ή κηφισιάς δε θυμάμαι) που όπως μου είπε έχει το πιο σύγχρονο μηχάνημα στον κόσμο και βάζει το χέρι του στη φωτιά για αυτό.Τον εμπιστέυομαι απεριόριστα (μέχρι που έβγαζα τα μάτια μου να του τα δώσω) και αν δεν ήταν αυτός δεν έμπαινα να την κάνω.Δε με νοιάζει αν δεν έχει μεγάλη συμμετοχή στην επέμβαση όπως ειπώθηκε και μόνο ότι θα ναι εκεί μου φτάνει ^^ Σε όλους πέρνει 2500 ευρώ και για τα δύο μάτια (ενώ αλλοι παίρνουν και 4000) βέβαια εμένα θα μου παρει 2000 λόγω της μακρόχρονης φιλίας.Το ιατρειο του είναι πίσω απ το Υγεία και τον συστήνω ανεπιφύλακτα ακόμα και για μια απλή δοκιμή εξέτασης αν και θέλει τεράστια υπομονή καθώς έχει πολύ μεγάλη πελατεία κάνει μισή ώρα για τον κάθενα καθώς κοιτάει τα πάντα και εξετάζει 3 μέρες τη βδομάδα (τις άλλες χειρουργεί) Πας κατά τις 4 και φεύγεις την καλύτερη στις 7 και τη χειρότερη στις 10 :) Με το που μπαίνεις όμως τα ξεχνάς όλα.Για όνομα του γιατρού και τηλέφωνο κάντε μου pm

Για τους υπολογιστές δεν έχει αποδειχτεί ακόμα αν επηρεάζουν τη μυωπία γενικά αν και οι έρευνες για το συγκεκριμένο θέμα ακόμα γίνονται στην Ιαπωνία.

Αντε και καλή επιτυχία να χω :cool:

Insomniac
02-04-09, 09:02
Επίσης μου είπε ότι μπορεί να μου αφήσει μισό βαθμό στο ένα μάτι για να δυναμώσει το άλλο και για λόγους μελλοντικής πρεσβυωπίας.Βέβαια το άφησε στη δική μου θέληση ^^

Αυτο να το σκεφτεις πολυ καλα....Εμενα μου αφησε 0,75 στο ενα ματι αλλα ειμαι ηδη στα 51 και εχω πρεσβυωπια . Διαβαζω χωρις γυαλια.

Βεβαια εσυ εχεις τα μισα μου χρονια και η πρεσβυωπια θα αργησει ακομα...

Μπορει να βρεθει μεθοδος μεχρι τοτε να την διορθωνει και αυτη.

Καλη σου επιτυχια !!!

logosof
02-04-09, 10:48
Αυτο να το σκεφτεις πολυ καλα....Εμενα μου αφησε 0,75 στο ενα ματι αλλα ειμαι ηδη στα 51 και εχω πρεσβυωπια . Διαβαζω χωρις γυαλια.

Βεβαια εσυ εχεις τα μισα μου χρονια και η πρεσβυωπια θα αργησει ακομα...

Μπορει να βρεθει μεθοδος μεχρι τοτε να την διορθωνει και αυτη.

Καλη σου επιτυχια !!!

Έχεις πρεβυωπία στο μάτι με το 0,75 μυωπίας ή μόνο στο άλλο;

Insomniac
02-04-09, 11:05
Έχεις πρεβυωπία στο μάτι με το 0,75 μυωπίας ή μόνο στο άλλο;


Ειχα και μυωπια και πρεσβυωπια και στα δυο ματια.Αρα ή θα εξαφανιζοταν η μυωπια και θα ηθελα γυαλια για κοντα μιας και η πρεσβυωπια δεν διορθωνεται τουλαχιστον τωρα ή θα μου αφηνε οπως και εγινε 0,75 μυωπια στο ενα ματι (μεθοδος monovision) που θα "σκαντζαρε" την πρσβυωπια και θα εβλεπα κια θα εγραφα και κοντα χωρις γυαλια . Κατι που κανω στο pc και αυτη στιγμη.

logosof
02-04-09, 11:15
Αν επιτρέπεται, πόση πρεσβυωπία έχεις;

Insomniac
02-04-09, 11:30
Αν επιτρέπεται, πόση πρεσβυωπία έχεις;

Mια χαρα επιτρεπεται αλλα ...δεν θυμαμαι !!!!:rofl:

Μυωπια ειχα 6-7 βαθμους αλλα το 2003 ειχα κανει εγχειρηση καταρακτη και ειχε πεσεια στα 2-3 βαθμους.

logosof
02-04-09, 12:01
Οκ, σε ευχαριστώ. Σε ρώτησα, διότι και εγώ την περιμένω (την πρεσβυωπία:down:) να κάνει την εμφάνιση της σε 2-3 χρόνια (λόγω ηλικίας) και επειδή έχω μυωπία στο ένα μάτι 0,75 και στο άλλο 0,25 μου είχε πει ένας φίλος ότι αυτό θα με βοηθήσει και θα καθυστερήσει τα γυαλιά για κοντά. Μακάρι να είναι έτσι.

Insomniac
02-04-09, 12:10
Οκ, σε ευχαριστώ. Σε ρώτησα, διότι και εγώ την περιμένω (την πρεσβυωπία:down:) να κάνει την εμφάνιση της σε 2-3 χρόνια (λόγω ηλικίας) και επειδή έχω μυωπία στο ένα μάτι 0,75 και στο άλλο 0,25 μου είχε πει ένας φίλος ότι αυτό θα με βοηθήσει και θα καθυστερήσει τα γυαλιά για κοντά. Μακάρι να είναι έτσι.


Εσυ που εισαι 37 εχεις καθε λογο να κανεις οτι και εγω γιατι εισαι κοντα στην πρεσβυωπια....Φυσικα ο γιατρος μετραει περισσοτερο !!!!

pts
02-04-09, 15:44
Μπορείτε να σταματήσετε την συζήτηση περί πρεσβυωπίας στα 40, γιατί με κάνετε να φαντάζομαι τον εαυτό μου να προσπαθεί να διαβάσει και να μην μπορεί και μελαγχολώ;

Insomniac
02-04-09, 15:50
Μπορείτε να σταματήσετε την συζήτηση περί πρεσβυωπίας στα 40, γιατί με κάνετε να φαντάζομαι τον εαυτό μου να προσπαθεί να διαβάσει και να μην μπορεί και μελαγχολώ;


Ολα στη ζωη ειναι !!!!

logosof
02-04-09, 19:24
Μπορείτε να σταματήσετε την συζήτηση περί πρεσβυωπίας στα 40, γιατί με κάνετε να φαντάζομαι τον εαυτό μου να προσπαθεί να διαβάσει και να μην μπορεί και μελαγχολώ;

Μέχρι να φτάσουμε τα 40 έχουμε ακόμη ολόκληρη ζωή μπροστά μας:lol::lol:

mangel
12-04-09, 19:38
Τελικά έκανα PRK (λόγω λεπτού κερατοειδούς) την περασμένη Πέμπτη 9 Απριλίου. Είχα μυωπία 6,5 και αστιγματισμό 1,5.

Κι εγώ είχα πολλές επιφυλάξεις, αλλά τώρα δεν το μετανιώνω καθόλου. Η επέμβαση ήταν απολύτως ανώδυνη και πολύ σύντομη, αν και κάπως "περίεργη", και μεταγχειρητικά δεν είχα καθόλου πόνο, μάλλον θα το χαρακτήριζα ως "ενοχλήσεις¨ και ¨ευαισθησία στο φως¨. Αυτή τη στιγμή βλέπω αρκετά θολά και είναι η πρώτη φορά που κάθομαι στον υπολογιστή, αλλά με κουράζει αρκετά. Ήδη με το που τελείωσε η επέμβαση, είδα πολύ καθαρά το πρόσωπο της ιατρού που καθόταν από πάνω μου, και αυτό δεν το αλλάζω με τίποτα, πραγματικά!!! Πάντως δε νομίζω πως θα μπορέσω να γυρίσω στη δουλειά μου (που είναι σε υπολογιστή) πριν τις γιορτές...επίσης παίρνω σε μεγάλες δόσεις αντιφλεγμονώδη φάρμακα, που με κάνουν να νυστάζω συνεχώς και έχω ρίξει τους ύπνους της ζωής μου....:oneup::oneup::oneup:

Για όσους έχουν άλλες απορίες:
- γίνεται επέμβαση laser και για την πρεσβυωπία, και μπορεί να γίνει σε μάτι που έχει προηγουμένως εγχειριστεί με laser για μυωπία. Ρώτησα τη γιατρό και ήταν κατηγορηματική ως προς αυτό, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
- το κόστος για PRK ήταν 2000 ευρώ (στη Θεσσαλονίκη). Από αυτά το ταμείο μου (ΤΣΜΕΔΕ) δίνει 280 ευρώ για την επέμβαση, 20 ευρώ για τον προεγχειρητικό έλεγχο (ποθ θεωρείται επίσκεψη σε ιατρό) και τα φάρμακα και τα καλλύρια που σου γράφει ο οφθαλμίατρος μετεγχειρητικά (περίπου 20 ευρώ ακόμη). Είναι λίγα σε σχέση με το κόστος, αλλά κάτι είναι κι αυτό....

Όποιος έχει απορίες μπορεί να με ρωτήσει. Αυτά προς το παρόν, σταματώ γιατί με ενοχλούν τα μάτια μου! :cool:

Insomniac
12-04-09, 19:50
Τελικά έκανα PRK (λόγω λεπτού κερατοειδούς) την περασμένη Πέμπτη 9 Απριλίου. Είχα μυωπία 6,5 και αστιγματισμό 1,5.

Κι εγώ είχα πολλές επιφυλάξεις, αλλά τώρα δεν το μετανιώνω καθόλου. Η επέμβαση ήταν απολύτως ανώδυνη και πολύ σύντομη, αν και κάπως "περίεργη", και μεταγχειρητικά δεν είχα καθόλου πόνο, μάλλον θα το χαρακτήριζα ως "ενοχλήσεις¨ και ¨ευαισθησία στο φως¨. Αυτή τη στιγμή βλέπω αρκετά θολά και είναι η πρώτη φορά που κάθομαι στον υπολογιστή, αλλά με κουράζει αρκετά. Ήδη με το που τελείωσε η επέμβαση, είδα πολύ καθαρά το πρόσωπο της ιατρού που καθόταν από πάνω μου, και αυτό δεν το αλλάζω με τίποτα, πραγματικά!!! Πάντως δε νομίζω πως θα μπορέσω να γυρίσω στη δουλειά μου (που είναι σε υπολογιστή) πριν τις γιορτές...επίσης παίρνω σε μεγάλες δόσεις αντιφλεγμονώδη φάρμακα, που με κάνουν να νυστάζω συνεχώς και έχω ρίξει τους ύπνους της ζωής μου....:oneup::oneup::oneup:

Για όσους έχουν άλλες απορίες:
- γίνεται επέμβαση laser και για την πρεσβυωπία, και μπορεί να γίνει σε μάτι που έχει προηγουμένως εγχειριστεί με laser για μυωπία. Ρώτησα τη γιατρό και ήταν κατηγορηματική ως προς αυτό, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
- το κόστος για PRK ήταν 2000 ευρώ (στη Θεσσαλονίκη). Από αυτά το ταμείο μου (ΤΣΜΕΔΕ) δίνει 280 ευρώ για την επέμβαση, 20 ευρώ για τον προεγχειρητικό έλεγχο (ποθ θεωρείται επίσκεψη σε ιατρό) και τα φάρμακα και τα καλλύρια που σου γράφει ο οφθαλμίατρος μετεγχειρητικά (περίπου 20 ευρώ ακόμη). Είναι λίγα σε σχέση με το κόστος, αλλά κάτι είναι κι αυτό....

Όποιος έχει απορίες μπορεί να με ρωτήσει. Αυτά προς το παρόν, σταματώ γιατί με ενοχλούν τα μάτια μου! :cool:


Καλωσηρθες στον υπεροχο κοσμο "χωρις γυαλια" φιλε μου.

Ειναι φυσικο μετα απο μια βδομαδα να μην βλεπεις καλα ???

Εγω με lasik βεβαια μονο την πρωτη μερα δεν μπορουσα να κατσω στον υπολογιστη. Μολις συμπληρωσα 24ωρο ολα ηταν μια χαρα.


Αυτο για την πρεσβυωπια ειναι σιγουρο ??? Εχω ακουσει πολλες γνωμες αλλα ολες ηταν αρνητικες.

mangel
12-04-09, 19:57
Καταρχάς είμαι κοπέλα :) Είναι τέλειο το συναίσθημα να μη φοράς γυαλιά!!

Είναι πολύ φυσιολογικό, η ανάρρωση μετά από PRK είναι πολύ πιο αργή από ότι στη Lasik, χρειάζεται περίπου το τριπλάσιο χρόνο.

Πάντως γι' αυτό που λες για το laser πρεσβυωπίας, η γιατρός ήταν κατηγορηματική, είπε ότι ¨βεβαίως και γίνεται¨. Τώρα τί να σου πω κι εγώ, δεν είμαι ειδικός. Πάντως εγώ σκέφτομαι ότι σήμερα ζω, και σήμερα θέλω να βλέπω! Σε 20-30 χρόνια, που θα έχω πρεσβυωπία, κανείς δεν ξέρει τι εξελίξεις μπορεί να έχουν γίνει...

Insomniac
12-04-09, 20:02
Καταρχάς είμαι κοπέλα :)


Δευτερη φορα το ιδιο λαθος μου !!!! Καλη αναρωση και ολα να πανε καλα φιλη μου.

Εμενα επειδη ειμαι στα 51 μου αφησε 0.75 μυωπια στο ενα ματι για να "σκαντζαρει" την πρεσβυωπια.Λεγεται η μεθοδος monovision.
Μακαρι να συνεχισω να βλεπω οπως τωρα ....

therion
13-04-09, 00:28
Καλωσηρθες στον υπεροχο κοσμο "χωρις γυαλια" φιλε μου.

Ειναι φυσικο μετα απο μια βδομαδα να μην βλεπεις καλα ???

Εγω με lasik βεβαια μονο την πρωτη μερα δεν μπορουσα να κατσω στον υπολογιστη. Μολις συμπληρωσα 24ωρο ολα ηταν μια χαρα.


Αυτο για την πρεσβυωπια ειναι σιγουρο ??? Εχω ακουσει πολλες γνωμες αλλα ολες ηταν αρνητικες.

Φυσικα και ειναι λογικο να βλεπει η κοπέλα θολά μετα απο μια εβδομαδα.Εμενα μου πηρε πάνω απο δυο εβδομαδες να δω καλα.Ειδικα στο αριστερο ματι μου πηρε πάνω απο μηνα!Ετσι ειναι το Prk.Πρεπει να τα υποστεις αυτα!

nrolie
13-04-09, 09:36
Τελικά έκανα PRK (λόγω λεπτού κερατοειδούς) την περασμένη Πέμπτη 9 Απριλίου. Είχα μυωπία 6,5 και αστιγματισμό 1,5.

Κι εγώ είχα πολλές επιφυλάξεις, αλλά τώρα δεν το μετανιώνω καθόλου. Η επέμβαση ήταν απολύτως ανώδυνη και πολύ σύντομη, αν και κάπως "περίεργη", και μεταγχειρητικά δεν είχα καθόλου πόνο, μάλλον θα το χαρακτήριζα ως "ενοχλήσεις¨ και ¨ευαισθησία στο φως¨. Αυτή τη στιγμή βλέπω αρκετά θολά και είναι η πρώτη φορά που κάθομαι στον υπολογιστή, αλλά με κουράζει αρκετά. Ήδη με το που τελείωσε η επέμβαση, είδα πολύ καθαρά το πρόσωπο της ιατρού που καθόταν από πάνω μου, και αυτό δεν το αλλάζω με τίποτα, πραγματικά!!! Πάντως δε νομίζω πως θα μπορέσω να γυρίσω στη δουλειά μου (που είναι σε υπολογιστή) πριν τις γιορτές...επίσης παίρνω σε μεγάλες δόσεις αντιφλεγμονώδη φάρμακα, που με κάνουν να νυστάζω συνεχώς και έχω ρίξει τους ύπνους της ζωής μου....:oneup::oneup::oneup:

Για όσους έχουν άλλες απορίες:
- γίνεται επέμβαση laser και για την πρεσβυωπία, και μπορεί να γίνει σε μάτι που έχει προηγουμένως εγχειριστεί με laser για μυωπία. Ρώτησα τη γιατρό και ήταν κατηγορηματική ως προς αυτό, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
- το κόστος για PRK ήταν 2000 ευρώ (στη Θεσσαλονίκη). Από αυτά το ταμείο μου (ΤΣΜΕΔΕ) δίνει 280 ευρώ για την επέμβαση, 20 ευρώ για τον προεγχειρητικό έλεγχο (ποθ θεωρείται επίσκεψη σε ιατρό) και τα φάρμακα και τα καλλύρια που σου γράφει ο οφθαλμίατρος μετεγχειρητικά (περίπου 20 ευρώ ακόμη). Είναι λίγα σε σχέση με το κόστος, αλλά κάτι είναι κι αυτό....

Όποιος έχει απορίες μπορεί να με ρωτήσει. Αυτά προς το παρόν, σταματώ γιατί με ενοχλούν τα μάτια μου! :cool:

Είμαι και γω στο ΤΣΜΕΔΕ και δυστυχώς απ' ότι φαίνεται θα τα πληρώσω σχεδόν όλα από την τσέπη μου. Γι αυτό το ψάχνω λίγο με το κόστος της εγχείρησης.
Είπες ότι για PRK το κόστος είναι 2000€, και για τα δύο μάτια;
Ο προκαταρκτικός έλεγχος πόσο κίστισε;

mangel
13-04-09, 20:02
Σήμερα βλέπω καλύτερα!! χεχε! Και είναι μόλις η 5η μέρα μετά την επέμβαση! Δεν έχω κλείσει ΟΥΤΕ εβδομάδα...

Λοιπόν, το συνολικό πακέτο της επέμβασης και για τα δύο μάτια κόστισε 2000 ευρώ. Αυτά πληρώθηκαν ως εξής:
- 60 ευρώ για τον προεγχειρητικό έλεγχο, που πληρώθηκαν πρίν την επέμβαση και μου έκοψαν απόδειξη ως "επίσκεψη σε ιατρό". Για "επίσκεψη σε ιατρό" το ΤΣΜΕΔΕ δίνει πάντα 20 ευρώ ανεξάρτητα με τι πλήρωσες εσύ
- 1940 ευρώ για την επέμβαση και κόπηκε η αντίστοιψη απόδειξη και πλήρωσα μετά την επέμβαση. Από αυτά το ΤΣΜΕΔΕ δίνει 280 ευρώ.

Για τις υπόλοιπες επισκέψεις που θα κάνω για μετεγχειρητική παρακολούθηση (πχ αύριο έχω τέτοιο ραντεβού, για να δει η γιατρός μετά από πέντα μέρες πως πάνε τα πράγματα και να βγάλει τους προστατευτικούς φακούς) δεν θα πληρώσω τίποτα.

Δεν είναι πολλά τα λεφτά (Άρη), αλλά δεν είναι και αμελητέα....

Insomniac
13-04-09, 20:10
Δεν είναι πολλά τα λεφτά (Άρη), αλλά δεν είναι και αμελητέα....


Αν σκεφτεις μεσομακροπροθεσμα ποσα ηθελες για γυαλια ή φακους δεν ειναι καθολου πολλα !!!!Εγω 4 μηνες πριν την επεμβαση ειχα δωσει 1200 ευρω για πολυεστιακα γυαλια.Ποσα χρονια θα με κραταγαν ?

Και το κυριοτερο : Απαλαχτηκες !!!!!

Geo84
27-05-09, 09:03
Καλησπέρα παιδιά !

Όπως είχα γράψει και παλιότερα το Σάββατο 23 Μαίου έκανα στην επέμβαση στο αθηναικό διαθλαστικό κέντρο laser με τη μέθοδο prk τελικά.Το εν λόγω έχει το πιο εξελιγμένο μηχάνημα.Η διαδικασία ήταν να περάσω από καμια δεκαριά μηχανήματα για να ελέγξουν τα μάτια μου πριν την εγχείρηση να μου βάλουν αναισθητικά κολλύρια (τόσο νωρίς??) και να μe δώσουν και ένα lexotanil :cool: Αμέσως μου είπαν να ανέβω στον πάνω όροφο έκατσα στο waiting room και μου έβαλαν μια κρύα μάσκα στα μάτια μπρρρρρ Μετά από κανα τέταρτο και επειδή ο γιατρός μου έκανε και άλλο laser πιο πριν με φωναξαν μέσα.Είχε μια γκαρνταρόμπα :cool: και μου φορέσαν ποδιές μάσκες τσεμπέρια και σακουλάκια στα παπούτσια.Πολύ γέλιο!Μπαίνω μέσα στο laser και μια νοσοκόμα με βάζει να ξαπλώσω με το κεφάλι κοιτώντας πάνω στο laser.Μετά βλέπω τον γιατρούλη μου σε παρόμοια κατάσταση φεύγει το αγχος και αφήνομαι στα χεράκια του.Η διαδικασία όση κατάλαβα ήταν η εξής.Η νοσοκόμα σου λέει να κοιτάξεις χαμηλά και σου βάζει κάτι σαν σελοτέιπ στο πάνω μέρος του ματιού και μετά ψηλά και σου βάζει το ίδιο στο κάτω μέρος.Αποτέλεσμα να έχουν ανοίξει τα βλέφαρα και σα να μη φτάνει αυτό σου βάζει ένα άλλο πράμα που είχα την αίσθηση ότι μου βγαλε όλο το μάτι έξω και μου το κράταγε.Μετά με καθοδηγήσεις του γιατρού πέφταν κολλύρια κακό μετά νερά μπρρρ που νιώθεις ότι μπαίνουν στον εγκέφαλο και μετά κολλύριο που χάνεις την όραση σου για λίγο (σου λένε τι κάνουν η νοσοκόμα όλη την ώρα) Μετά ο γιατρός με κάτι σαν νυστέρι ήταν σα να μου καθάριζε το μάτι (σα να βγάζει πέτσα απ το μάτι και ήταν ότι πιο ενοχλητικό στην επέμβαση) και έβλεπα καθαρά.Και τότε ήρθε η ώρα για το laser.Με ευθυγράμμισε ο γιατρός και μου είπαν να κοιτάω το πράσινο φωτάκι και μόνο.Μετά ο γιατρός έλεγε κάτι αριθμούς στον χειριστή του laser και ξεκίνησε να δουλέυει.To laser κράτησε μετρημένα 5 δευτερόλεπτα και τέλος.Βέβαια μύριζε κάτι σαν καμένο όταν δούλευε :cool: πόνος μηδέν.Τέλος ότι περιέγραψα έγινε για κάθε μάτι ξεχωριστά.Μετά σηκώθηκα και παρατηρησα ότι έβλεπα πολύ καλύτερα την νοσοκόμα και α πέριξ.Βγήκα έξω και πάλι μου έβαλαν την κρύα μάσκα.Μετά αφού μίλησα με το γιατρό πήγα σπίτι μου.

Τα αποτελέσματα είναι ότι Σάββατο Κυριακή είχα πολύ πόνο ειδικά στο αριστερό μάτι (κόψιμο σα να χεις ξένο σώμα αλλά δε παύει να λέγεται πόνος) σε σημείο που τα κολλύρια ακόμα και τα δάκρυα να πονάνε όταν πέφτουν και να μη μπορώ καθόλου χωρίς γυαλιά ηλίου ακόμα και μέσα στο σπίτι.Η όραση θολή πολύ και σαν να έχω μυωπία.Βέβαια ο γιατρός μου το είχε πει από το Σάββατο ότι θα πονάω και να κάνω υπομονή και ότι δε θα βλέπω για πολύ καιρό ακόμα τελείως καλά λόγω του ότι τώρα μπορεί να μην έχω μυωπία αλλά έχω υπερμετροπία.Τη Δευτέρα πήγα στο γιατρό και ήδη δεν πονούσα σχεδόν καθόλου αν και με ενοχλούσε πολύ το έξω φως και τα μακρινά τοπία (έχει και πολύ ήλιο τώρα) Με εξετασε απλά και μάλλον ήθελε να δει μόνο αν έχει μολυνθεί το μάτι η αν έχει φύγει κανας φακός (ναι βάζουν φακούς στη μέθοδο prk για όσους δε ξερουν).Μου άλλαξε και ένα κολλύριο και μουπε να πάω την Πέμπτη ξανά για να βγάλουμε και τους φακούς και επίσης ότι μέχρι τότε θα γει βελτιωθεί η όραση μου αλλά με το που θα τους βγάλουμε πάλι θα χειροτερέψει και μετά σταδιακά πάλι θα καλυτερευσει.Να πω ότι σήμερα τετάρτη χει βελτιωθεί αρκετά η όραση αν και κάπως θολή ακόμα δεν έχει καμια μα καμια ευαισθησία σε φως και πόνος μηδέν.Τα κολλύρια ρουτίνα και φτάνω μέχρι και 12 φορές τη μέρα δάκρυα :cool:

Τώρα το καλό.Ρώτησα για το lasik και για πιο λόγο δε κάνω αυτό αφού έχω καλό κερατοειδή και ο ίδιος μου είπε ότι δε του αρέσει καθόλου η μέθοδος αυτή και δε την έχει κάνει ποτέ του σε ασθενή του αν και την γνωρίζει πολύ καλά.Και αυτό από έναν γιατρό ο οποίος είναι αν όχι του βεληνεκούς του Παλλήκαρη είναι σχεδόν εφάμιλλος και τότε που συνέλαβε την ιδέα ο εν λόγω (αν και μου είπε ότι κάπιου ιταλού ήταν κατ αρχήν νομίζω) ήταν μαζί και του την είχε εκμυστηρευτεί.Ο γιατρός μου δεν έφερε αντίρρηση σε μια τέτοια μέθοδο αν και είχε επιφυλάξεις τονίζοντας ότι σκέφτηκε πως μέσω του λαζικ θα βγει στο μέλλον μέθοδος που δεν σκάβει τον κερατοειδή (καθώς σαν ιδέα ήταν τρομερή αλλά είχε μειονέκτημα) και ο ίδιος μελετάει το συγκεκριμένο ζήτημα.Επίσης μου είπε ότι το λαζικ καθιστά το μάτι αδύναμο εφ'όρου ζωής ότι αν και ο κερατοειδής δεν είναι αδύναμος το lasik τον καθιστά αδύναμο και ότι υπάρχουν πιο σοβαρες επιπλοκές από την ξηροφθαλμία που αναφέρουν ξένα site (σε μεγάλο βαθμό γιατί και το prk επιφέρει κάποια ξηροφθαλμία).Επίσης εκείνος που κάνει το prk 10 χρόνια τώρα δεν έχει ούτε ένα σοβαρό περιστατικό επιπλοκής ενώ συγκεκριμένα ένας συνάδελφος του που κάνει και τα δύο το prk είναι στο ναδίρ και το lasik στο ζενίθ των επιπλοκών.

Αυτά ήθελα να πω τώρα όσοι θέλετε να κάνετε το laser θα σας συμβούλευα να κάνετε το prk γιατί καλύτερα είναι να αργήσεις λίγο να αναρρώσεις και να πονέσεις στην αρχή παρά να δεις σε μια μέρα καθαρά και να ανεβάσεις τον κίνδυνο επιπλοκών.Ξέρω ότι θα αντιδράσετε μερικοί αλλά αυτά πληροφορήθηκα αυτά έγραψα :cool:

Insomniac
27-05-09, 09:18
Καλωσηρθες στον υπεροχο κοσμο χωρις γυαλια !!!!

Απο τα παραπανω που γραφεις το μονο που με ειχε ενοχλησει χωρις πονο βεβαια ηταν αυτο που μυριζε καμμενο την ωρα του laser.

Τωρα το να γενικευουμε ποια μεθοδος ειναι καλυτερη επειδη καποιος γιατρος την θεωρει ετσι δεν το θεωρω σοιβαρο. Καποιος αλλος γιατρος με δικα του επιχειρηματα μπορει να εχει διαφορετικη γνωμη απο τον δικο σου. Αν υπηρεχε μια ενδεικνυομενη μεθοδος γιατι να μην τηην εφαρμοζαν ολοι οι γιατροι ??

Η μεθοδος που θα επιλεγξουμε ειναι καθαρα μετα απο συζητηση με τον προσωπικο μας γιατρο.

Geo84
27-05-09, 09:40
Τωρα το να γενικευουμε ποια μεθοδος ειναι καλυτερη επειδη καποιος γιατρος την θεωρει ετσι δεν το θεωρω σοιβαρο. Καποιος αλλος γιατρος με δικα του επιχειρηματα μπορει να εχει διαφορετικη γνωμη απο τον δικο σου. Αν υπηρεχε [B]μια ενδεικνυομενη μεθοδος γιατι να μην τηην εφαρμοζαν ολοι οι γιατροι ??

Η μεθοδος που θα επιλεγξουμε ειναι καθαρα μετα απο συζητηση με τον προσωπικο μας γιατρο.

Διαφήμιση-Προσελκυση-Χρημα

Ξέρεις πόσοι βγάλαν τρελό χρήμα από το λαζικ?

Το ίδιο πείθεται κάποιος να κάνει το λειζερ άμα του πεις ότι θα κάνει ένα μήνα να δει καθάρά με πιο πολύ πόνο και το ίδιο άμα του πεις ότι την ίδια μέρα θα βλέπει 10/10?Με πιο κόστος όμως?

Και βέβαια ο προσωπικός γιατρός θα αποφασίσει.Μια και όμως τα μάτια δεν είναι δικά του στην τελική και επειδή πολλά παίζονται παρασκηνιακά και επειδή ο γιατρός μου με προσέχει από παιδάκι και είναι πλέον οικογενειακός φίλος και έχουμε ξεπεράσει τη σχέση γιατρού-πελάτη εδώ και πολλά χρόνια και δεν έχει λόγο να μου πει ψέματα και να μου περηφανευτεί όταν μου λέει ότι δεν έφερε αντίρρηση στον Παλλήκαρη όταν του ανέλυσε την ιδέα του για να μην θεωρηθεί οπισθοδρομικός αλλά και γιατί στο μέλλον σκέφτηκε ότι είναι για το "καλό της επιστήμης" ώστε να βρεθεί χημική ένωση που θα κάνει την ίδια δουλειά χωρίς να σκάβει τον κερατοειδή και ότι ο ίδιος συμμετέχει στις εν λόγω έρευνες θεώρησα σωστό να παραθέσω αυτά που άκουσα.

Τώρα αν κάποιος θέλει να κάνει το λαζικ για να πάει στη δουλειά του την ίδια βδομάδα ας το κάνει.Δε με ενδιαφέρουν και τόσο πολύ τα μάτια του στη τελική :cool:

Insomniac
27-05-09, 09:55
Διαφήμιση-Προσελκυση-Χρημα

Ξέρεις πόσοι βγάλαν τρελό χρήμα από το λαζικ?

Το ίδιο πείθεται κάποιος να κάνει το λειζερ άμα του πεις ότι θα κάνει ένα μήνα να δει καθάρά με πιο πολύ πόνο και το ίδιο άμα του πεις ότι την ίδια μέρα θα βλέπει 10/10?Με πιο κόστος όμως?

Και βέβαια ο προσωπικός γιατρός θα αποφασίσει.Μια και όμως τα μάτια δεν είναι δικά του στην τελική και επειδή πολλά παίζονται παρασκηνιακά και επειδή ο γιατρός μου με προσέχει από παιδάκι και είναι πλέον οικογενειακός φίλος και έχουμε ξεπεράσει τη σχέση γιατρού-πελάτη εδώ και πολλά χρόνια και δεν έχει λόγο να μου πει ψέματα και να μου περηφανευτεί όταν μου λέει ότι δεν έφερε αντίρρηση στον Παλλήκαρη όταν του ανέλυσε την ιδέα του για να μην θεωρηθεί οπισθοδρομικός αλλά και γιατί στο μέλλον σκέφτηκε ότι είναι για το "καλό της επιστήμης" ώστε να βρεθεί χημική ένωση που θα κάνει την ίδια δουλειά χωρίς να σκάβει τον κερατοειδή και ότι ο ίδιος συμμετέχει στις εν λόγω έρευνες θεώρησα σωστό να παραθέσω αυτά που άκουσα.

Τώρα αν κάποιος θέλει να κάνει το λαζικ για να πάει στη δουλειά του την ίδια βδομάδα ας το κάνει.Δε με ενδιαφέρουν και τόσο πολύ τα μάτια του στη τελική :cool:


Δεν διαφωνω οτι καλα εκανες και ανελυσες την αποψη σου απλα καποιοι γιατροι ειναι "κολημμενοι" σε μια αποψη και την υπερασπιζοντε σαν πανακεια πιο πανω απο οτι πρεπει.Με κανενα τροπο δεν εννοω τον δικο δου...

Τα ματια ειναι δικα μας αλλα μονο εμεις δεν ειμαστε οι ειδικοι να επιλεγξουμε τι θα κανουμε αν χρειαστει για λογους υγειας.

therion
27-05-09, 12:48
Eχει δικαιο σε αυτο που λέει ο φιλος για το lasik,οτι το ματι ειναι για παντα ευαίσθητο μετα.Το χω διαβάσει και εγω σε ξενα site,αλλά μου το χει πει και ο γιατρος μου.Απλά αμα ζεις μια απλή ζωή χωρις να κανεις τιποτα extreme sport,και η δουλεια σου ειναι δουλεια γραφειου,ή τελοςπαντων δουλεια που δεν υπαρχει κινδυνος να τραυματιστεις στα ματια,τοτε κανεις lasik.Αν εισαι ομως τιποτα τυπος,που ασχολεισαι με αθλητισμο,μπλέκειςσυνεχεια σε καυγάδες,κλπ καλυτερα να κανεις prk!

yst_dfm
22-06-09, 08:21
Όλα τα παραπάνω είναι πολύ χρήσιμα για μένα, έναν 37αρη που τώρα στα γεράματα (!) θέλει να απαλλαγεί από φακούς και γυαλιά. Λόγω των 2 βασικών ζητημάτων της ξηροφθαλμίας και της πρεσβυωπίας, προτιμώ να επισκεφτώ 2-3 γιατρούς και να πάρω απόψεις. Επειδή όμως δεν γνωρίζω που να πάω, εαν έχετε να προτείνετε γιατρούς στη Θεσσαλονίκη που μπορούν να φροντίσουν τα μάτια μου σαν να είναι δικά τους και έχουν σημαντικό expertise (σε LASIK κατά προτίμηση) θα το εκτιμούσα πολύ !

Ευχαριστώ

spiros81
26-06-09, 17:59
Ενδιαφέρον

MrBlue
02-07-09, 11:06
Γεια χαρα σε ολους...

Εγω ετοιμάζομαι να κάνω PRK το σεπτεμβριο (για τη LASIK, ο γιατρος μου ειπε οτι γίνεται συνήθως σε περιπτώσεις μυωπίας άνω των 5 βαθμών και οτι υπάρχουν περισσοτερες επιπλοκες...). Μου είπε οτι πρώτα θα γίνει το ένα μάτι, και μετά απο δύο εβδομάδες το άλλο....(ετσι γίνεται συνηθως στην PRK???)

Έχω 4 βαθμούς μυωπίας και στα δυο μάτια και ενώ η μυωπία αυτή δε θεωρείται κ πολύ μεγάλη, η μακροχρονια χρηση φακων επαφης (σε συνδυασμο και με τη δουλειά μου, όπου περνάω αρκετες ώρες μπροστά στον υπολογιστή....) μου χει δημιουργησει προβληματα οπως ξηροφθαλμιες,θολουρες κλπ κλπ...

Θα ήθελα όποιος απο σας έχει κάνει PRK τα τελευταια 1-2 χρόνια με περίπου την ίδια μυωπία με μενα, να μου πει τις εντυπώσεις του και κυρίως μετά απο πόσο καιρό μετά την επέμβαση ήταν σε θέση να επιστρέψει στους φυσιολογικούς ρυθμούς του (..να εργαστει χωρίς πρόβλημα, να βγει για ένα ποτό κλπ...).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ, ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ..!

therion
02-07-09, 16:12
Eγώ έκανα lasek που ειναι σαν Prk,και στα δυο μάτια την ίδια μέρα.Το ενα μάτι έβλεπε καλά την τρίτη μερα,και το αλλο μου πήρε δυομισι εβδομάδες.Ηταν περίργη η αναρρωση του ενός ματιου.Κατα μέσο ορο ομως εβλεπα αρκετα καλά μετα απο 10 μερες.Για να γραψω στον υπολογιστη χωρις να κουραζομαι μου πήρε 2 εβδομαδες.Ομως ιντερνετ παιχνιδια κλπ,απο την τριτη μερα επαιζα κανονικα.Τηλεοραση ειδα απο την πρώτη μερα,μονο ελληνικες ταινιες και βιντεοκλιπ γιατί δεν μπορουσα να διαβάσω καλά υποτιτλους.Το μόνο μανίκι είναι τα κοληρια.Για ποτο πρέπει να περάσει μια εβδομάδα,μεχρι να βγάλεις τους προσωρινους φακους επαφης που θα σου βάλει ο γιατρός,για να μην υπάρηει κινδυνος μόλυνσης.Εμενα μου πε οτι μπορω να βγω τιν τριτη μέρα για ένα καφεδακι,σε μερος που δεν εχει πολλα τσιγάρα και φασαρία.Την πρωτη όμως μερα δεν βγαινεις απο το σπιτι!

nick64
21-07-09, 20:28
είχα γύρω στα 3,20 μυωπία και 1,5 αστιγματισμό
φορούσα γυαλια και φακούς που δεν μου κάθονταν καλα και είχα ενοχλήσεις
το laser το φοβόμουνα γιατί έλεγα μάτια είναι ασε καλύτερα
ενα ξάδελφος μου που είχε κάνει με πήγε στον οφθαλμίατρο του και τελικά απόφασισα διστακτικά να κάνω και εγώ.
πήγα σε ενα κέντρο και μου βγάλαν κατι φωτογραφίες στα μάτια ο γιατρός τις είδε και μου είπε οτι το πάχος είναι καλό και μπορώ να κάνω και LASIK ΚΑΙ PRK
O γιατρός μου εξήγησε αναλυτικά για την κάθε μια και μου είπε αποφάσισε εσύ πια θελεις να γίνεις .εγώ τον ρώτησα εσυ γιατρε ποια θα έκανες στα μάτια σου και μου είπε για αυτη
τη μυωπία prk
τελικα υπόβληθηκα στην επέμβαση (πραγματικά σαν διαδικασία δεν ήταν τίποτα θα την ξανάκανα) και η οραση μου 2 μήνες μετά εχει τελειοποιηθεί και δεν το πιστεύω οτι βλέπω τοσο καλα ---:closed:την 3-4 μερα οδήγησα κανονικα
ειναι τα μονα 1600 ευρώ που εδωσα σε γιατρό και είπα χαλαλι

Insomniac
21-07-09, 20:33
ειναι τα μονα 1600 ευρώ που εδωσα σε γιατρό και είπα χαλαλι


Οσοι πεταξαν τα γυαλια δεν θυμουντε τα χρηματα....

Jazzer
21-07-09, 21:32
Που να είχατε και 11 βαθμούς μυωπία (ναι καλά διαβάσατε 11 βαθμούς !), εκεί να δείτε την αίσθηση του να βλέπεις και πάλι τέλεια.:oneup:
20 μήνες μετά το laser και όλα άψογα ! :)

Insomniac
21-07-09, 21:34
Που να είχατε και 11 βαθμούς μυωπία (ναι καλά διαβάσατε 11 βαθμούς !), εκεί να δείτε την αίσθηση του να βλέπεις και πάλι τέλεια.:oneup:
20 μήνες μετά το laser και όλα άψογα ! :)

Σιγουρα εκανες Τζακ ποτ φιλε μου.Μηδενιστηκε ?

Jazzer
21-07-09, 21:40
0 στο πηλίκο η μυωπία ! :p
Mάλιστα θυμάμαι ότι την επόμενη μέρα από την επέμβαση διάβαζα μπροστά στην οθόνη μου ειδήσεις και θέματα του forum με τις ώρες !
Είχα πάρει 3 μέρες κανονικής άδειας από την δουλειά, οι οποίες εκτός της πρώτης αποδείχθηκαν καλή ευκαιρία για καφεδάκι και ξεκούραση από το γραφείο !

Insomniac
21-07-09, 21:48
0 στο πηλίκο η μυωπία ! :p
Mάλιστα θυμάμαι ότι την επόμενη μέρα από την επέμβαση διάβαζα μπροστά στην οθόνη μου ειδήσεις και θέματα του forum με τις ώρες !
Είχα πάρει 3 μέρες κανονικής άδειας από την δουλειά, οι οποίες εκτός της πρώτης αποδείχθηκαν καλή ευκαιρία για καφεδάκι και ξεκούραση από το γραφείο !


Ευγε φιλε μου...Χρειαζεται να τολαμαμε καποτε στη ζωη μας.Εγω εστω με μεγαλη καθυστεριση τολμησα.Ποτε δεν ειναι αργα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.