PDA

Επιστροφή στο Forum : Διορθωση μυωπιας με laser



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25

Jazzer
21-07-09, 21:58
Ευγε φιλε μου...Χρειαζεται να τολαμαμε καποτε στη ζωη μας.Εγω εστω με μεγαλη καθυστεριση τολμησα.Ποτε δεν ειναι αργα.

Το μόνο πράγμα για το οποίο μετάνιωσα είναι που δεν πήρα κάποια χρόνια νωρίτερα την απόφαση για laser !
Αλλά όπως λένε κάθε πράγμα στον καιρό του... ;)

drspiros
22-07-09, 10:03
H LASIK ειναι η πιο προσφατη και η επεμβαση γινεται κατω απο το επιθηλιο του ματιου, ως εκ τουτου η επιστροφη στην καθημερινοτητα ειναι θεμα ωρων. Μοναδικος περιορισμος οτι το παχος του κερατοειδους πρεπει να ειναι πανω απο 500-600 nm. Eαν ειναι μικροτερο προτιμαται η PRK, εξισου ασφαλης, αλλα λογω του οτι η τομη γινεται πανω στο επιθηλιο, χρειαζεται μεγαλυτερη φροντιδα για τις πρωτες 2-4 βδομαδες (φωτοευαισθησια - προστατευτικοι φακοι επαφης). Φανταστειτε οτι προκειται για ενα εξωτερικο τραυμα που δεν πρεπει να ερχεται σε επαφη με τον αερα, εαν δεν επουλωθει πληρως για να μη μολυνθει. Εγω εκανα αυτη τη δευτερη (λογω οριακου παχους κερατοειδους) και μετα απο μικρη ταλαιπωρια 20 ημερων ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ!

Insomniac
22-07-09, 10:22
H LASIK ειναι η πιο προσφατη και η επεμβαση γινεται κατω απο το επιθηλιο του ματιου, ως εκ τουτου η επιστροφη στην καθημερινοτητα ειναι θεμα ωρων. Μοναδικος περιορισμος οτι το παχος του κερατοειδους πρεπει να ειναι πανω απο 500-600 nm. Eαν ειναι μικροτερο προτιμαται η PRK, εξισου ασφαλης, αλλα λογω του οτι η τομη γινεται πανω στο επιθηλιο, χρειαζεται μεγαλυτερη φροντιδα για τις πρωτες 2-4 βδομαδες (φωτοευαισθησια - προστατευτικοι φακοι επαφης). Φανταστειτε οτι προκειται για ενα εξωτερικο τραυμα που δεν πρεπει να ερχεται σε επαφη με τον αερα, εαν δεν επουλωθει πληρως για να μη μολυνθει. Εγω εκανα αυτη τη δευτερη (λογω οριακου παχους κερατοειδους) και μετα απο μικρη ταλαιπωρια 20 ημερων ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ!

Αν κρινω απο το username σου μαλλον εχεις σχεση με Ιατρικη.Μπορουμε ομως να γενικεψουμε οτι οποιος μπορει να κανει επεμβαση και με τις δυο μεθοδους οτι ειναι καλο να κανει με μια συγκεκριμενη ?

Ευχαριστω. Και η δικη μου η ζωη εστω στα 50+ αλλαξε !!!!

Manvol
27-07-09, 23:13
Εγώ είμαι σε φάση έρευνας και μιλάω με 3-4 γιατρούς στη Θεσσαλονίκη. Σκέφτομαι να προχωρήσω σε επέμβαση τον Σεπτέμβριο, μόλις υποχωρήσουν λίγο οι ζέστες. Με τον πρώτο που μίλησα (οφθαλμολογικό κέντρο στην Καλαμαριά) - μου είπε πως αν δεν έχω πρόβλημα με την πιο αργή κι επίπονη ανάρρωση κι επειδή ασχολούμαι με γυμναστική συστηματικά, πως καλύτερη επιλογή θα αποτελούσε η PRK.

Είναι εδώ κανένας που το έχει στο πρόγραμμα για το αμέσως επόμενο διάστημα ή που να έκανε την επέμβαση προσφάτως;

batraxos1978
22-09-09, 20:17
Εγώ είμαι σε φάση έρευνας και μιλάω με 3-4 γιατρούς στη Θεσσαλονίκη. Σκέφτομαι να προχωρήσω σε επέμβαση τον Σεπτέμβριο, μόλις υποχωρήσουν λίγο οι ζέστες. Με τον πρώτο που μίλησα (οφθαλμολογικό κέντρο στην Καλαμαριά) - μου είπε πως αν δεν έχω πρόβλημα με την πιο αργή κι επίπονη ανάρρωση κι επειδή ασχολούμαι με γυμναστική συστηματικά, πως καλύτερη επιλογή θα αποτελούσε η PRK.

Είναι εδώ κανένας που το έχει στο πρόγραμμα για το αμέσως επόμενο διάστημα ή που να έκανε την επέμβαση προσφάτως;

Εκανα πριν 2 μερες το lasik.Μια χαρα,ουτε καταλαβα τιποτα.Μονο το δεξι ματι μου φαγουριζε για μερικες ωρες (πως ειναι οταν σου μπει κανα σκουπιδι στο ματι) αλλα την επομενη το πρωι που ξυπνησα ειμουν μια χαρα.Σκεψου την ιδια μερα το βραδυ καθομουν στον υπολογιστη και επαιζα:p Βλεπεις αρκετα καλα μετα απο 1 ωρα το πολλυ.Ειχα βεβαια και 8.5 βαθμους μυωπια και στα 2 ματια.Μονο απο κοντα δεν μπορω να δω καλα ακομα αλλα θελει λιγες μερες μεχρι να στρωσει τελειως.
Το μονο ξενερωμα ειναι τα κοληρια τωρα.Καθε 2 ωρες για τις πρωτες 2-3 μερες.Ολα αυτα ειναι προσωπικες εμπειριες οποτε αποφασιζεις και προχωρας.2500 το "μαλλι" χωρις....αλλα ουτε που με απασχολει αν σκεφτω ποσα εχω δωσει σε γυαλια.

Αυτα:oneup:

Insomniac
22-09-09, 20:26
Εκανα πριν 2 μερες το lasik.Μια χαρα,ουτε καταλαβα τιποτα.Μονο το δεξι ματι μου φαγουριζε για μερικες ωρες (πως ειναι οταν σου μπει κανα σκουπιδι στο ματι) αλλα την επομενη το πρωι που ξυπνησα ειμουν μια χαρα.Σκεψου την ιδια μερα το βραδυ καθομουν στον υπολογιστη και επαιζα:p Βλεπεις αρκετα καλα μετα απο 1 ωρα το πολλυ.Ειχα βεβαια και 8.5 βαθμους μυωπια και στα 2 ματια.Μονο απο κοντα δεν μπορω να δω καλα ακομα αλλα θελει λιγες μερες μεχρι να στρωσει τελειως.
Το μονο ξενερωμα ειναι τα κοληρια τωρα.Καθε 2 ωρες για τις πρωτες 2-3 μερες.Ολα αυτα ειναι προσωπικες εμπειριες οποτε αποφασιζεις και προχωρας.2500 το "μαλλι" χωρις....αλλα ουτε που με απασχολει αν σκεφτω ποσα εχω δωσει σε γυαλια.

Αυτα:oneup:



Καλωσηρθες σε ενα πιο ομορφο κοσμο !!!!! Αξιζε νομιζω !!!!!

Τα κολυρια ειναι τιποτα μπροστα στο διαρκες σκουπισμα των γυαλιων σε καθημερινη βαση.

mosaic
22-09-09, 20:45
μάλιστα, να ρωτήσω το ΙΚΑ τι καλύπτει από τα έξοδα της επέμβασης;

όπως επίσης και από Δημόσιο ταμείο. .

αν ξέρει κάποιος να μου/μας πει, ευχαριστώ προκαταβολικά :)


και μπράβο σας συγχαρητήρια σε όσους έκαναν την επέμβαση
“Με τις υγείες σας”!!!

Insomniac
22-09-09, 21:04
μάλιστα, να ρωτήσω το ΙΚΑ τι καλύπτει από τα έξοδα της επέμβασης;


Νομιζω ΤΙΠΟΤΑ !!!!

Τωρα αν ο οφθαλμιατρος του ΙΚΑ την θεωρησει για καποιο ιατρικο λογο , αν υπαρχει, αναγκαια δεν ξερω αν μπορει να γινει κατι.

mosaic
22-09-09, 21:14
χμμμ δηλαδή να υποθέσω ότι το Υπουργείο Υγείας θεωρεί! την επέμβαση για τα μάτια μας

κάτι σαν είδος πολυτελείας; :hmm: και με αυτή τη λογική δεν καλύπτεται από κάποιο ταμείο;

alwaysalone
22-09-09, 21:20
Τι περιμενεις mosaic μου.......
Εδω καποια ταμεια πχ ΟΑΕΕ δεν καλυπτουν οδοντίατρο.... Σιγα μη καλύψουν τη διαθλαστική επέμβαση.. Σου λεει, "βαλε γυαλια φιλε μου.." :down::down:

arial
22-09-09, 21:23
Συμφωνω και εγω πως δεν την καλυπτουν, θεωρουν το λειζερ σαν επεμβαση καλωπισμου :)

Eκτος αν εχεις σοβαρο προβλημα που τοτε θα χρειαζεται κανονικη εγχειρηση.

mosaic
22-09-09, 21:35
σωστά alwaysalone το έπιασες το πνεύμα μου . . . σ’ αυτό ήθελα να επικεντρωθώ!!!

και επίσης να πούμε το ότι . . .
"βαλε γυαλια φιλε μου.." δε λύνει το πρόβλημα . . . . . και πάλι μεγαλώνουν οι βαθμοί αργά αργά αργά και βασανιστικά

συγγνώμη στους συμμετέχοντες εδώ του thread . . .αν σας το (χάλασα) λιγάκι, το θέμα που ανοίχτηκε έχει πάρα πολύ ενδιαφέρον

αλλά όμως δε πρέπει να δούμε/εξετάσουμε και αυτή τη παράμετρο;

Insomniac
22-09-09, 21:45
χμμμ δηλαδή να υποθέσω ότι το Υπουργείο Υγείας θεωρεί! την επέμβαση για τα μάτια μας

κάτι σαν είδος πολυτελείας; :hmm: και με αυτή τη λογική δεν καλύπτεται από κάποιο ταμείο;

Το δικο μου Ταμειο της ΔΕΗ για πανω απο 5 βαθμους καλυπτει καπου το 70-80 %.

mosaic
22-09-09, 22:16
Τι περιμενεις mosaic μου.......
Εδω καποια ταμεια πχ ΟΑΕΕ δεν καλυπτουν οδοντίατρο....
ααχ οδοντιατρική άλλη μια πονεμένη ιστορία, αλλά για άλλο νήμα



Συμφωνω και εγω πως δεν την καλυπτουν, θεωρουν το λειζερ σαν επεμβαση καλωπισμου :)

Eκτος αν εχεις σοβαρο προβλημα που τοτε θα χρειαζεται κανονικη εγχειρηση.
απαράδεκτο το Υπουργείο Υγείας! :evil: ακούς εκεί επέμβαση καλλωπισμού η όραση!

και τι θα πει σοβαρό πρόβλημα;
και από πού αρχίζουν και τελειώνουν τα όρια περί σοβαρού προβλήματος; . . .

και το κρυολόγημα μπορεί να είναι ένα απλό γκουχ γκουχ . . . .
αλλά και που μπορεί να δούμε και τα ραδίκια ανάποδα



Το δικο μου Ταμειο της ΔΕΗ για πανω απο 5 βαθμους καλυπτει καπου το 70-80 %.
μάλιστα ωραία ! :oneup:

θα είχε ενδιαφέρον και με το ΙΚΑ :rolleyes::rolleyes: να μάθουμε τι παίζει;

Νομιζω ΤΙΠΟΤΑ !!!!
Τωρα αν ο οφθαλμιατρος του ΙΚΑ την θεωρησει για καποιο ιατρικο λογο , αν υπαρχει, αναγκαια δεν ξερω αν μπορει να γινει κατι.
πωπωωωωω είναι σίγουρο αυτό; Αν το έχει ψάξει κάποιος να μας πει. .

alwaysalone
01-10-09, 19:37
Σκέφτομαι αρκετά σοβαρά την πιθανότητα να κανω laser για μυωπία. Πιστεύω οτι αυτή ειναι η καλύτερη χρονική στιγμή αλλά με προβληματίζουν διάφορα που διαβασα εδω. (Παρ'οτι εχω ξανα-απαντήσει στο παρελθον εδω, παντα φοβομουν και την τελευταία στιγμη εκανα πισω).

Καταρχας η μυωπία μου δεν ειναι πολυ μεγαλη, εχω 2 και 2,5 βαθμους. Αλλά ωστόσο ειναι αρκετή ωστε να χρειάζεται να φορεσω γυαλιά ορασεως αν χρειαζεται να δω τα χαρακτηριστικά ενος ανθρώπου ο οποιος βρίσκεται σε αποσταση μεγαλύτερη των 6-7 μέτρων.

Επισης ακομα και στον υπολογιστη, παρ'οτι βρισκεται σε κοντινη αποσταση η οθονη, λογω του αστιγματισμου (νομιζω εχω 0,5) συχνα αναγκάζομαι να φοραω τα γυαλιά ορασεως για να μη βλεπω φωτοστέφανα γύρω απο τα γραμματακια :p, παρ'οτι τα βγαζω ολες τις υπολοιπες ωρες.

Το θεμα ειναι οτι θελω να ζω ατσουμπαλα και οχι να φοβαμαι μηπως παθει κατι το ματι μου, με το παραμικρο. πχ διαβασα σε προηγουμενα μηνυματα οτι το ματι ειναι πιο ευαισθητο και οτι δεν πρεπει να κανεις extreme sports και οτι γενικα παντα υπαρχει μια σπανια πιθανότητα αποκολλησης :scared: Οκ, αν υποθεσουμε οτι η πιθανοτητα αποκολλησης ειναι σπανια, δηλαδη τί? Θα πρεπει μονιμως μια ζωη να προσεχω τα ματια μου?

Μπορει να θελω να κοιμηθω με αδιαβροχη μασκαρα και να μην την ντεμακιγιαρω για 3 μερες (λεμε τωρα..) Η' να κολυμπάω στη πισινα και να μπει νερο πισινας στα ματια μου.... Η΄ακομα να μπαινει σαμπουαν στα ματια ή αλλα πραγματα που τα κανουν και τσουζουν.... Γενικα θελω να ζω απροσεχτα. Γιατι θα πρεπει μονιμως να εχω το αγχος της φροντίδας των ματιών μου.. Δηλαδη μετα θα πρεπει μια ζωη να χρησιμοποιω και υποαλλεργικά προϊοντα? Δε μπορω να εχω τετοιους περιορισμους.

ΕΠισης βλεπω αρκετους οφθαλμίατρους με γυαλιά και σκεφτομαι "αυτοι γιατί δεν κανουν"? Για τους ιδιους λογους που βλεπεις και πλαστικους χειρουργους με μεγαλη μύτη ή δερματολογους με ελιές κλπ.

Και γι'αυτο σκεφτομαι μήπως δεν αξιζει τον κοπο για 2,5 βαθμους να μπω σε αυτην την διαδικασια... Μηπως υπαρχουν παραθυρακια που δε μας λενε? (πχ καποιος χρηστης σε προηγουμενο μηνυμα του αναφερει οτι αρκετοι γιατροι προτεινουν lasik γιατι εχουν οικονομικα οφελη).

Αλλά απο την άλλη, μήπως δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα? Μιλαμε για μια σημαντικη εξελιξη.

Βεβαια αν ειχα 5 και 6 βαθμους σιγουρα θα το εκανα. Απλως τωρα σκεφτομαι μήπως δεν αξιζει το ρίσκο...... Δε ξερω..... Γενικα στη ζωη μου δε φοραω γυαλια, εχω συνηθισει να μη βλεπω χαρακτηριστικα ανθρωπων ή οδους απο μια αποσταση και μετα, αλλά απο την αλλη ομως................................................................

Insomniac
01-10-09, 19:58
Η αποφαση δικια σου βεβαια αλλα οπως λες αφου χρειαζεσαι γυαλια τι σημασια εχουν οι βαθμοι ????

Μετα τις πρωτες 15 μερρες μπορεις να ζεις φυσιλογικοτατα !!!! Εκτος απο xtreme spor που δεν ξερω...

Αραγα ποσοι γιατροι που δεν φορανε γυαλια εχουν κανει laser ή ποσοι δεν ειναι καταλληλοι για κατι τετοιο ???

alwaysalone
01-10-09, 20:04
Ευχαριστώ για την απαντηση...

Καλα δεν κανω και συχνα.... Αλλά μπορει ρε παιδι μου να μου τη βαρεσει να κανω ελευθερη πτωση με αλεξιπτωτο .. :p Δε θελει και πολυ ο ανθρωπος αμα του τη γυρισει :p
Οχι οτι μπορει να φανταστω σε τί θα μπορουσε να επηρεασει το lasik αυτο.. Απλώς το ανεφερε καποιος χρηστης σε προηγουμενες σελιδες...

Δε θελω να εχω γενικα περιορισμους. Αυτό δε μου αρέσει.

θενκς για την απαντηση :)

Insomniac
01-10-09, 20:06
Ευχαριστώ για την απαντηση...

Καλα δεν κανω και συχνα.... Αλλά μπορει ρε παιδι μου να μου τη βαρεσει να κανω ελευθερη πτωση με αλεξιπτωτο .. :p Δε θελει και πολυ ο ανθρωπος αμα του τη γυρισει :p
Οχι οτι μπορει να φανταστω σε τί θα μπορουσε να επηρεασει το lasik αυτο.. Απλώς το ανεφερε καποιος χρηστης σε προηγουμενες σελιδες...

Δε θελω να εχω γενικα περιορισμους. Αυτό δε μου αρέσει.

θενκς για την απαντηση :)


Ολες τις επιφυλαξεις σου συζητησε τις με τον γιατρο σου και ...καλη αποφαση !!!!

alwaysalone
01-10-09, 20:08
Ολες τις επιφυλαξεις σου συζητησε τις με τον γιατρο σου και ...καλη αποφαση !!!!

ευχαριστώ! Βασικα πριν εναμιση χρονο που ειχα παει μου ειχε πει οτι μπορω πλεον να κανω και ηλικιακα (:whistle:) αλλά και γιατι εχει σταθεροποιηθει η μυωπία.
Το μονο που με απασχολεί ειναι το "μετά".
Βεβαια οι γιατροι ειναι καθησυχαστικοι.

Απλως βλεπω εδω οτι περισσοτερο αντρες παιζουν που εκαναν την επεμβαση.
Καμιά κοπελα δεν υπαρχει? (πέρα απο την αδερφη του sdikr :p:p)

megahead13
02-10-09, 00:13
Απορώ που κάθεσαι και το συζητάς ακόμα! Μακάρι να είχα κι εγώ απλή μυωπία και να τη διόρθωνα με ένα Lasik ή PRK laser να ξεμπέρδευα... :( Μυωπίες, αστιγματισμοί, υπερμετρωπίες δεν είναι τίποτα στην εποχή μας. Τα μηχανήματα είναι 100 χρόνια μπροστά σε σχέση με αυτά του παρελθόντος. Να είναι καλός ο γιατρός μόνο και ας σου κοστίσει λίγο παραπάνω ;)

Hackerman
02-10-09, 20:26
-Την έκανα 27 χρονών γιατρός όμως ο οποίος ήταν ένας από τους 2 Έλληνες που συμμετείχαν στην έρευνα για την επέμβαση με lazer (ο άλλος χειρουργεί στο Ρέθυμνο) μου είπε άτι εφόσον έχουν περάσει 1 χρόνος από τότε που σταθεροποιήθηκε η μυωπία μπορώ κάλλιστα να την κάνω.
-Την έκανα στο "Βλέμμα" .Πατησιών (δεν θυμάμαι πόσο αλλά αμέσως μετά την ΑΣΟΕ διπλά από το ταχυδρομείο)
-Είχα κατά μ.ο. 6 βαθμούς μυωπία και 3 αστιγματισμό
-Τότε μου κόστισε 1.000.000 χωρίς απόδειξη (1.200.000) και για τα δυο ματιά
-Η επέμβαση έγινε Παρασκευή βράδυ (8 αν θυμάμαι καλά).Η διάρκεια της 5-7 για κάθε ματι.Καθολου πόνος.
Η επέμβαση με 2 λόγια είναι η εξής. Σου βάζουν κολλύρια και στα δυο ματιά (σαν αναισθητικό) ,μετά με ένα μηχάνημα σου κρατάνε ανοικτό το ένα (το άλλο είναι κλειστό με γάζα) και με ένα άλλο σου κόβει μια φλούδα από το μάτι. Αφού ο γιατρός κρατήσει αυτή την φλούδα εσύ βλέπεις πάνω σου στο lazer ένα κόκκινο φωτάκι για 20-30''.Ξαναβαζει τη φλούδα στην θέση της ο γιατρός και η επέμβαση για το ένα είχε τελειωση. Ακριβως τα ίδια κάνεις και για το άλλο.
Όταν βγαίνει σου βάζουν μια παγοκυστη στα ματιά για 30' για να ηρεμήσουν και αφού τα κλείσουν με γάζα πας σπίτι σου.Την άλλη μέρα το πρωί πας για ένα τυπικό ελενχο.Την Δευτέρα πας κανονικά στην δουλειά σου αν και για 15 μέρες βάζεις συνεχεία κολλύρια .

Πρέπει το μάτι να είναι "κεντραρισμένο στο "φως"? Δηλαδή να μην το κινείς καθόλου? Και ισχύει αυτό που λένε ότι υπάρχει η χείριστη πιθανότητα να χρειάζεται να το κάνεις κάθε ένα χρόνο?

alwaysalone
02-10-09, 20:26
Απορώ που κάθεσαι και το συζητάς ακόμα! Μακάρι να είχα κι εγώ απλή μυωπία και να τη διόρθωνα με ένα Lasik ή PRK laser να ξεμπέρδευα... :( Μυωπίες, αστιγματισμοί, υπερμετρωπίες δεν είναι τίποτα στην εποχή μας. Τα μηχανήματα είναι 100 χρόνια μπροστά σε σχέση με αυτά του παρελθόντος. Να είναι καλός ο γιατρός μόνο και ας σου κοστίσει λίγο παραπάνω ;)

επειδη θυμαμαι τη συζητηση που ειχαμε κανει σε αλλο thread (δημοσκοπηση ηταν) θυμαμαι που το ειχες αναφερει. Επειδη εψαχνα για μενα, ειδα τυχαια οτι και για σενα υπαρχει λυση:
http://www.bemmo.gr/gr/intacs.php

Insomniac
02-10-09, 20:35
Πρέπει το μάτι να είναι "κεντραρισμένο στο "φως"? Δηλαδή να μην το κινείς καθόλου? Και ισχύει αυτό που λένε ότι υπάρχει η χείριστη πιθανότητα να χρειάζεται να το κάνεις κάθε ένα χρόνο?

Το ματι στο ακινητοποιει ο γιατρος...Ειναι αδυνατον να το κουνησεις.

Αλοιμονο αν βασιζοντουσαν σε εμας !!!!

alwaysalone
02-10-09, 20:37
Insomniac γενικα ποσο ευκολο ειναι ακομα και με "βλεφαροδιαστολεα" να αντεξεις με το ματι τοσα λεπτα ανοιχτο? Η' λογω τους αναισθητικου δε καταλαβαινεις?

lol ασχετο, αλλα μολις θυμηθηκα μια σκηνη απο την ταινια το Κουρδιστο Πορτοκαλι!
χαχαχαχ! Το θυμαστε? Εκει που του εβαλε κατι στα ματια ωστε να μη μπορει να τα κλεισει και τον εβαζαν να παρακολουθει κατι περιεργες σκηνες..χαχαχ βασανιστηρια!

Insomniac
02-10-09, 20:40
Insomniac γενικα ποσο ευκολο ειναι ακομα και με "βλεφαροδιαστολεα" να αντεξεις με το ματι τοσα λεπτα ανοιχτο? Η' λογω τους αναισθητικου δε καταλαβαινεις?




Πανευκολο αφου δεν καταλαβαινεις τιποτα !!!!!!! Μια απλη πιεση και τιποτα αλλο !!!!!

Hackerman
02-10-09, 20:43
Insomniac εκείνη την στιγμή τι ακριβώς έβλεπες?

alwaysalone
02-10-09, 20:45
Insomniac εκείνη την στιγμή τι ακριβώς έβλεπες?

Ολα σκοτεινα παρα μόνο είδε εναν φως απο μακρυα και εναν "αγγελο" να του λεει "απο εδω τεκνον μου..απο εδω.. ":p

Hackerman
02-10-09, 21:05
Ολα σκοτεινα παρα μόνο είδε εναν φως απο μακρυα και εναν "αγγελο" να του λεει "απο εδω τεκνον μου..απο εδω.. ":p

Αυτό πρέπει να συμβαίνει όταν :death:

alwaysalone
02-10-09, 21:06
Αυτό πρέπει να συμβαίνει όταν :death:

χαχαχ ναι...:p απλώς το εγραψα για πλάκα γιατι βλεπεις μονο το φωτακι του laser .. που θα λεγε κανεις οτι μοιαζει με αυτο.. :p:p

megahead13
02-10-09, 21:09
επειδη θυμαμαι τη συζητηση που ειχαμε κανει σε αλλο thread (δημοσκοπηση ηταν) θυμαμαι που το ειχες αναφερει. Επειδη εψαχνα για μενα, ειδα τυχαια οτι και για σενα υπαρχει λυση:
http://www.bemmo.gr/gr/intacs.php
Τη γνωρίζω αυτή τη μέθοδο. Το συζήτησα με τον οφθαλμίατρό μου, που μου έκανε την επέμβαση πέρσι τον Ιούνη, αλλά και με άλλους για το συγκεκριμένο, και όλοι μου είπαν ακριβώς τα ίδια. Ενώ αρχικά θεωρήθηκε μια καλή λύση, τελικά αποδείχτηκε πως έχει πολλά μειονεκτήματα. Αρκετοί κερατοκωνικοί ασθενείς αφαίρεσαν τα intacs μετά από κάποιο διάστημα... Προς το παρών κάτι καλύτερο από αυτό που έκανα δεν υπάρχει. Το συνιστώ μάλιστα ανεπιφύλακτα από την πρώτη στιγμή που θα διαπιστωθεί κερατόκωνος και ας είναι υψηλό το κόστος. Τα χρήματα που θα ξοδευτούν δε συγκρίνονται με τίποτα με την ποιότητα ζωής που θα έχεις χωρίς τους @#@%$^#@ ημίσκληρους φακούς επαφής. Εγώ δυστυχώς ακόμα τους χρειάζομαι, γιατί ο κερατόκωνός μου ήταν ήδη αρκετά μεγάλος πριν την επέμβαση. Αν η μέθοδος υπήρχε μερικά χρόνια νωρίτερα ίσως σήμερα να τους είχα πετάξει για τα καλά... :( Η επιστήμη βέβαια προχωράει. Συνεχώς βγάζουν καινούργιες μεθόδους, πχ:

http://cid-64d0b10f6dcf7f4c.spaces.live.com/blog/cns!64D0B10F6DCF7F4C!5714.entry

:respekt: :respekt: :respekt: :respekt: :respekt:

ΥΓ Για όποιον ενδιαφέρεται για την επέμβαση που έκανα ας κοιτάξει εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2166026&postcount=204

Hackerman
02-10-09, 21:10
χαχαχ ναι...:p απλώς το εγραψα για πλάκα γιατι βλεπεις μονο το φωτακι του laser .. που θα λεγε κανεις οτι μοιαζει με αυτο.. :p:p

Πάντως ανατριχιάζω μόνο και μόνο στην ιδέα ότι ένα κονσερβοκούτι (δλδ μηχάνημα) κόβει το μάτι, βγάζει κάτι από αυτό, βάζει κάτι και τελειώνει... Η κάτι τέτοιο...

........Auto merged post: MSofianos πρόσθεσε 0 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τη γνωρίζω αυτή τη μέθοδο. Το συζήτησα με τον οφθαλμίατρό μου, που μου έκανε την επέμβαση πέρσι τον Ιούνη, αλλά και με άλλους για το συγκεκριμένο, και όλοι μου είπαν ακριβώς τα ίδια. Ενώ αρχικά θεωρήθηκε μια καλή λύση, τελικά αποδείχτηκε πως έχει πολλά μειονεκτήματα. Αρκετοί κερατοκωνικοί αφαίρεσαν τα intacs μετά από κάποιο διάστημα... Προς το παρών κάτι καλύτερο από αυτό που έκανα δεν υπάρχει. Το συνιστώ μάλιστα ανεπιφύλακτα από την πρώτη στιγμή που θα διαπιστωθεί κερατόκωνος και ας είναι υψηλό το κόστος. Τα χρήματα που θα ξοδευτούν δε συγκρίνονται με τίποτα με την ποιότητα ζωής που θα έχεις χωρίς τους @#@%$^#@ ημίσκληρους φακούς επαφής. Εγώ δυστυχώς ακόμα τους χρειάζομαι, γιατί ο κερατόκωνός μου ήταν ήδη αρκετά μεγάλος πριν την επέμβαση. Αν η μέθοδος υπήρχε μερικά χρόνια νωρίτερα ίσως σήμερα να τους είχα πετάξει για τα καλά... :( Η επιστήμη βέβαια προχωράει. Συνεχώς βγάζουν καινούργιες μεθόδους, πχ: http://cid-64d0b10f6dcf7f4c.spaces.live.com/blog/cns!64D0B10F6DCF7F4C!5714.entry :respekt: :respekt: :respekt:
ΦΡΙΚΗ!

alwaysalone
02-10-09, 21:12
Ετσι ειναι mega :) προχωράει η επιστήμη.....
Αν και γω φοβαμαι.... Φοβαμαι πολυ...... :(:(

Απλως φοβαμαι μηπως μετα εχω μεγαλη ευαισθησια και δε μπορω... θελω να τα πειραζω οσο θελω.. :p

megahead13
02-10-09, 21:33
Ρε δε θα έχεις καμιά ευαισθησία λέμε!!! Έντονη μόνο στο φως για καμιά βδομάδα και μόνο στην περίπτωση που κάνεις PRK.

alwaysalone
02-10-09, 21:37
ΥΓ Για όποιον ενδιαφέρεται για την επέμβαση που έκανα ας κοιτάξει εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2166026&postcount=204

Το ειδα! Μπραβο :oneup:
Καλα πήγε φανταζομαι ε? :) :) :) :) :)
Προχωραει οντως πολυ η επιστημη, ηδη για την lasik ειδα οτι υπαρχει και ειδικη lasik αν εχεις λιγους βαθμους..

Αλλά αυτο με το σκισιμο στον κερατοειδη οντως μου φανηκε καπως.. το ειδα και σε βιντεακι.. Δηλαδη αν του πεσει το κομματακι του γιατρου τι γινεται υστερα? Ψαχνουμε ολοι μαζι τον κερατοειδη? :p (οπως στο επεισοδιο Grey's anatomy, που της επεσε της Μερεντιθ το νεφρο τους ασθενους.. :p)

Insomniac
02-10-09, 21:47
Insomniac εκείνη την στιγμή τι ακριβώς έβλεπες?


Τιποτα...Μονο ενα φωτακι !!!!!

alwaysalone
02-10-09, 22:16
Αν εισαι μετα την επέμβαση 15 ωρες τη μερα μπροστα απο εναν υπολογιστη (με επιπεδη οθονη ή λαπτοπ) επιβαρύνονται τα ματια και υπαρχει κινδυνος επιπλοκων?

(δεν αναφερομαι αμεσως μετα την επεμβαση, αλλά αν γενικα καποιος στη ζωη του, οπως ολοι μας δηλαδη , χρησιμοποιει ολακερη τη μερα υπολογιστη...)

Jazzer
03-10-09, 02:15
Αν εισαι μετα την επέμβαση 15 ωρες τη μερα μπροστα απο εναν υπολογιστη (με επιπεδη οθονη ή λαπτοπ) επιβαρύνονται τα ματια και υπαρχει κινδυνος επιπλοκων?

(δεν αναφερομαι αμεσως μετα την επεμβαση, αλλά αν γενικα καποιος στη ζωη του, οπως ολοι μας δηλαδη , χρησιμοποιει ολακερη τη μερα υπολογιστη...)
Tα μάτια σου δε θα έχουν πρόβλημα σε αυτή την περίπτωση, 2 χρόνια σχεδόν μετά την επέμβαση και δουλεύω πολλές ώρες καθημερινά μπροστά στον υπολογιστή.

xavidis
03-10-09, 02:23
Αν εισαι πολλες ωρες την ημερα μπροστα στον υπολογιστη δεν χρειαζονται φακοι, μια χαρα εξυπηρετουν τα κοινα γυαλια.

Βλεποντας τα βιντεο μιας τετοιας εγχειρησης(υπαρχουν και στο UTube), ετσι οπως κοκκινιζει το ματι απο τις φλεβες, ανατριχιαζω..

alwaysalone
04-10-09, 00:54
Ιδου ολη η εξέταση σε 6 λεπτα....
Ανατριχιαστικό..... Θριλερ... Μπρρρρρρρ... :scared:

http://www.youtube.com/watch?v=7PJ391MDtpo

Δε καταφερα να το δω με τιποτα.... Πω πω.....μπρρρρρρρ.....

........Auto merged post: alwaysalone πρόσθεσε 1 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ειχα που ειχα μπει στο τρυπακι να το κανω, με ξαναμυήσατε στον μαγικο κοσμο του youtube και να τα αποτελέσματα... Να το ξανα-αναβαλω :(

therion
04-10-09, 01:48
Εγώ λέω να την κανεις την επέμβαση.Οτιδηποτε βιντεο εγχειρισης δεις στο Youtube πάλι θα ανατριχιάσεις.Οτιδήποτε,μα οτιδήποτε επέμβαση δεις στο νετ δεν ειναι ευχάριστη.Και αυτο που ειδες δεν πονάει καθόλου και δεν καταλαβαινεις τίποτα.Σαν να σου χαιδεύουν το μάτι μοιάζει!

alwaysalone
04-10-09, 01:50
Εγώ λέω να την κανεις την επέμβαση.Οτιδηποτε βιντεο εγχειρισης δεις στο Youtube πάλι θα ανατριχιάσεις.Οτιδήποτε,μα οτιδήποτε επέμβαση δεις στο νετ δεν ειναι ευχάριστη.Και αυτο που ειδες δεν πονάει καθόλου και δεν καταλαβαινεις τίποτα.Σαν να σου χαιδεύουν το μάτι μοιάζει!

Δηλαδη θα το αισθανομαι? :scared:
Θα θελω να το βγαλω το ματι εκεινη τη στιγμη! Oπως στην ταινία Black Christmas :p

therion
04-10-09, 15:23
Ελα κούλαρε δεν ειναι τίποτα!Σκεψου μετά πόσο ωραία θα αισθάνεσαι!

Insomniac
04-10-09, 15:27
Ελα κούλαρε δεν ειναι τίποτα!Σκεψου μετά πόσο ωραία θα αισθάνεσαι!

Αυτο κανεις δεν μπορει να το καταλαβει πριν την επεμβασουλα.....Μονο μετα καταλαβα τι εχανα τοσα χρονια !!!

Αλλος κοσμος !!!!!

therion
04-10-09, 16:19
Πάντως εσύ ιnsomniac άργησες πολύ να κάνεις την επέμβαση,10 χρόνια πριν έπρεπε.Αλλά τέλος καλά,γιατι είχες και πάρα πολλους βαθμους!Ο φιλος alwaysalone φοβηθηκε το βίντεο,αλλα ολα τα βίντεο ειναι ανατριχιαστικά να τα βλέπεις!

Insomniac
04-10-09, 16:28
Πάντως εσύ ιnsomniac άργησες πολύ να κάνεις την επέμβαση,10 χρόνια πριν έπρεπε.Αλλά τέλος καλά,γιατι είχες και πάρα πολλους βαθμους!Ο φιλος alwaysalone φοβηθηκε το βίντεο,αλλα ολα τα βίντεο ειναι ανατριχιαστικά να τα βλέπεις!


Ετσι ειναι φιλε μου.....

Αν η δυνατοτητα ηταν διαθεσιμη απο παλια θα μπορουσα να την ειχα κανει ακομα και πριν απο 20-25 χρονια...

Τοσα λεφτα χαλαμε τζαμπατζιδικα .....Ποτε δεν λυπηθηκα τα 2500 ευρω που εδωσα περυσι !!!

xavidis
05-10-09, 18:43
Αυτο κανεις δεν μπορει να το καταλαβει πριν την επεμβασουλα.....Μονο μετα καταλαβα τι εχανα τοσα χρονια !!!

Αλλος κοσμος !!!!!
Η μονη διαφορα ειναι οτι τωρα βλεπεις κανονικα χωρις να χρειαζεσαι γυαλια ή φακους επαφης... τι "αλλος κοσμος"?

Εγω παντως δεν θα εκανα μια τετοια επεμβαση, δεν πειραζουμε για να εχουμε:)

giwrgosth
05-10-09, 18:55
Η μονη διαφορα ειναι οτι τωρα βλεπεις κανονικα χωρις να χρειαζεσαι γυαλια ή φακους επαφης... τι "αλλος κοσμος"?
Θα το πεις στη σύζυγο αυτό, που φορούσε γυαλιά από το Δημοτικό και μετά την επέμβαση λέει και αυτή ''άλλος κόσμος''? Για να το λένε μάλλον θα είναι άλλος κόσμος, κάτι θα ξέρουν αυτοί που το έκαναν!

Insomniac
05-10-09, 18:59
Η μονη διαφορα ειναι οτι τωρα βλεπεις κανονικα χωρις να χρειαζεσαι γυαλια ή φακους επαφης... τι "αλλος κοσμος"?

Εγω παντως δεν θα εκανα μια τετοια επεμβαση, δεν πειραζουμε για να εχουμε:)

Αναφαιρετο δικαιωμα σου αλλα και δικο μας να πιστευουμε οτι ειναι πολυ πιο ανετη η ζωη χωρις γυαλια....Και βλεπουμε και καλυτερα....

Το "αλλος κοσμος" μπορει να ειναι φυσικα λιγο υπερβολικο αλλα εχει σημαντικη δοση αληθειας μετα απο 37 χρονια με γυαλια.

xavidis
05-10-09, 19:08
Σκεψου την ωρα που γινεται αυτη η λεπτη επεμβαση, με τη βελονα πανω απο το ματι σου, να γινει σεισμος ή να ξεφυγει το χερι του χειρουργου, και να σου χωσει τη βελονα μεσα.......:scared:

giwrgosth
05-10-09, 19:11
Σκεψου την ωρα που γινεται αυτη η λεπτη επεμβαση, με τη βελονα πανω απο το ματι σου, να γινει σεισμος ή να ξεφυγει το χερι του χειρουργου, και να σου χωσει τη βελονα μεσα.......:scared:
Σωστός, δεν το είχα σκεφτεί!
Και όχι μόνο αυτό, αλλά την ώρα που θα βγεις από το ιατρείο, στραβός πλέον, να σε χτυπήσει με δύναμη αυτοκίνητο, να απογειωθείς και να προσγειωθείς σε μπαλκόνι που έχει πύθωνα ο ένοικος και να σε καταπιεί!!! Μπρρρρ!!!! Φριχτός θάνατος...

@ ADSLgr.com All rights reserved.