PDA

Επιστροφή στο Forum : Διορθωση μυωπιας με laser



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25

Insomniac
09-10-05, 15:55
Εχει κανεις εμπειρια απο προσφατη επεμβαση ή ερευνα γαι κατι τετοιο ???? Μαλλον ηρθε η ωρα για την κορη μου να πει αντιο στα κωλογυαλια!!!!! 35 χρονια τα φοραω εγω !!!!

sdikr
09-10-05, 15:56
Η Αδερφή μου έκανε πριν απο 8 χρονια, και πλέον δεν φοράει γυαλια εδω και 8 χρόνια ;)

chrispen
09-10-05, 16:01
για φαντάσου να την είχε κάνει πρίν απο 8 χρόνια και να μην φοράει για 10! :D

sdikr
09-10-05, 16:05
για φαντάσου να την είχε κάνει πρίν απο 8 χρόνια και να μην φοράει για 10! :D

Κακίες!!


απλά το αναφέρω γιατί μερικές φορές το αποτέλεσμα αργεί , υπάρχουν περιπτώσεις που πήρε πάνω απο εναν χρόνο με ειδικά γυαλια ωστέ να φτάσει στο σημείο να μην φοράει

Insomniac
09-10-05, 16:06
Η Αδερφή μου έκανε πριν απο 8 χρονια, και πλέον δεν φοράει γυαλια εδω και 8 χρόνια ;)

Για πες μου..Σε τι ηλικα ηταν.Μετα παντρευτηκε ??? Γεννησε ???? Το ρωταω γιατι εχω ακουσει οτι τυχον εγκυμοσυνη μπορει να ξανακανει μυωπια.

sdikr
09-10-05, 16:09
Για πες μου..Σε τι ηλικα ηταν.Μετα παντρευτηκε ??? Γεννησε ???? Το ρωταω γιατι εχω ακουσει οτι τυχον εγκυμοσυνη μπορει να ξανακανει μυωπια.

τώρα μου ρώτας δυσκόλα, θα πρέπει δηλαδή να σου πω την ηλικιά μου!!

ήταν γυρω στα 27, οταν έκανε την επεμβαση, ναι έχει παντρευτει και έχει και ενα διαολάκι ... συγνώμη παιδι (ανηψάκι) στα 33 (τώρα ειναι 35), No glasses

Insomniac
09-10-05, 16:20
τώρα μου ρώτας δυσκόλα, θα πρέπει δηλαδή να σου πω την ηλικιά μου!!

ήταν γυρω στα 27, οταν έκανε την επεμβαση, ναι έχει παντρευτει και έχει και ενα διαολάκι ... συγνώμη παιδι (ανηψάκι) στα 33 (τώρα ειναι 35), No glasses

Μια χαρα ειναι καθε ηλικια...ακομα και η δικη μου στα 47 !!!! Εξ αλλου τα αδερφια δεν εχουν παντα κοντινες ηλικιες...Οι δυο κορες μου εχουν 10 χρονια διαφορα !!!!Εχω κι ενα γιο ...στη μεση.
Ρωτησα για εγκυμοσυνη γιατι λενε οτι μονο με καισαρικη δεν υπαρχει ο κινδυνος που προανεφαρα.

coftaras
09-10-05, 16:37
Εγω εκανα πριν απο 4 χρονια αυτη την "επεμβαση".Βαζω σε εισαγωγικα την λεξη επεμβαση γιατι μονο επεμβαση δεν ηταν.Δεν εχω το παραμικρο προβλημα αυτα τα τεσσερα χρονια ,αν και ειχα μεγαλη μυωπια και αστυγματισμο.
Για οποιες πληροφοριες θες μην διαστάσεις να ρωτησεις .

Insomniac
09-10-05, 16:47
Εγω εκανα πριν απο 4 χρονια αυτη την "επεμβαση".Βαζω σε εισαγωγικα την λεξη επεμβαση γιατι μονο επεμβαση δεν ηταν.Δεν εχω το παραμικρο προβλημα αυτα τα τεσσερα χρονια ,αν και ειχα μεγαλη μυωπια και αστυγματισμο.
Για οποιες πληροφοριες θες μην διαστάσεις να ρωτησεις .


Ευχαριστω.

Σε τι ηλικια ησουν ???
Που την εκανες ???
Ποσο κοστησε ???
Εκανες και τα δυο ματια μαζι ???
Ποση μυωπια ειχες ???
Ηταν εντελως ανωδυνη ???

Αν δεν θες να απαντησεις εδω στειλε μου pm.Ευχαριστω.

Εγω εκανα καταρακτη και στα δυο ματια πριν 3 χρονα μολις στα 44 μου και δεν καταλαβα τιποτα στο www.orasis.gr (http://www.orasis.gr/) .Κοστος πολυ!!!!! 2.200 ευρω καθε ματι.

coftaras
09-10-05, 17:12
-Την έκανα 27 χρονών γιατρός όμως ο οποίος ήταν ένας από τους 2 Έλληνες που συμμετείχαν στην έρευνα για την επέμβαση με lazer (ο άλλος χειρουργεί στο Ρέθυμνο) μου είπε άτι εφόσον έχουν περάσει 1 χρόνος από τότε που σταθεροποιήθηκε η μυωπία μπορώ κάλλιστα να την κάνω.
-Την έκανα στο "Βλέμμα" .Πατησιών (δεν θυμάμαι πόσο αλλά αμέσως μετά την ΑΣΟΕ διπλά από το ταχυδρομείο)
-Είχα κατά μ.ο. 6 βαθμούς μυωπία και 3 αστιγματισμό
-Τότε μου κόστισε 1.000.000 χωρίς απόδειξη (1.200.000) και για τα δυο ματιά
-Η επέμβαση έγινε Παρασκευή βράδυ (8 αν θυμάμαι καλά).Η διάρκεια της 5-7 για κάθε ματι.Καθολου πόνος.
Η επέμβαση με 2 λόγια είναι η εξής. Σου βάζουν κολλύρια και στα δυο ματιά (σαν αναισθητικό) ,μετά με ένα μηχάνημα σου κρατάνε ανοικτό το ένα (το άλλο είναι κλειστό με γάζα) και με ένα άλλο σου κόβει μια φλούδα από το μάτι. Αφού ο γιατρός κρατήσει αυτή την φλούδα εσύ βλέπεις πάνω σου στο lazer ένα κόκκινο φωτάκι για 20-30''.Ξαναβαζει τη φλούδα στην θέση της ο γιατρός και η επέμβαση για το ένα είχε τελειωση. Ακριβως τα ίδια κάνεις και για το άλλο.
Όταν βγαίνει σου βάζουν μια παγοκυστη στα ματιά για 30' για να ηρεμήσουν και αφού τα κλείσουν με γάζα πας σπίτι σου.Την άλλη μέρα το πρωί πας για ένα τυπικό ελενχο.Την Δευτέρα πας κανονικά στην δουλειά σου αν και για 15 μέρες βάζεις συνεχεία κολλύρια .

bomberb17
09-10-05, 17:33
Εγώ είχα κάνει λειζερ στα 18 μου στο ένα μάτι. Πρέπει αρχικά να τρέχεις για να σου κάνουν κάποιες προκαταρκτικές εξετάσεις για λίγους μήνες. Η "επέμβαση" είχε διάρκεια 1,5 ώρα περίπου (μαζί με την προετοιμασία, σου βάζουν κάτι κολλύρια και κάτι φάρμακα στο μάτι πριν). Τα λέιζερ τα "κοιτάς" για 10 δευτ. περίπου, και δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Μετά μου το κλείσανε το μάτι με επίδεσμο, πονούσα για 1-2 μέρες λίγο, ειδικά όταν ήθελα να "στραβοκοιτάξω", δηλ. να γυρίσω το μάτι μου. Τις πρώτες μέρες το μάτι δε βλέπει σχεδόν τίποτα, σαν να είσαι μέσα σε πυκνή ομίχλη! Μετά όμως η όραση επανέρχεται πολύ γρήγορα, και ήδη μετά από τις 2 πρώτες βδομάδες έβλεπα σχεδόν άριστα. Είχα 3,5 βαθμούς μυωπία, και στον μήνα επάνω δεν είχα ούτε μισό βαθμό. (τώρα έχω 0!) Κατά τη γνώμη μου αξίζει, ειδικά αν την κάνεις σε μικρή ηλικία, γλιτώνεις μια ζωή από τα γυαλιά. Κίνδυνος δεν υπάρχει κανένας, το ποσοστό επιτυχίας είναι 99%, και το 1% δεν σημαίνει ότι τυφλώνεσαι ή τίποτα τέτοιο απλά τότε δεν επιτυγχάνεται η απαιτούμενη διόρθωση... Τα παραπάνω ήταν από προσωπική μου εμπειρία, τώρα από γιατρό σε γιατρό η διαδικασία μπορεί να διαφέρει...

Insomniac
09-10-05, 17:35
-Την έκανα 27 χρονών γιατρός όμως ο οποίος ήταν ένας από τους 2 Έλληνες που συμμετείχαν στην έρευνα για την επέμβαση με lazer (ο άλλος χειρουργεί στο Ρέθυμνο) μου είπε άτι εφόσον έχουν περάσει 1 χρόνος από τότε που σταθεροποιήθηκε η μυωπία μπορώ κάλλιστα να την κάνω.
-Την έκανα στο "Βλέμμα" .Πατησιών (δεν θυμάμαι πόσο αλλά αμέσως μετά την ΑΣΟΕ διπλά από το ταχυδρομείο)
-Είχα κατά μ.ο. 6 βαθμούς μυωπία και 3 αστιγματισμό
-Τότε μου κόστισε 1.000.000 χωρίς απόδειξη (1.200.000) και για τα δυο ματιά
-Η επέμβαση έγινε Παρασκευή βράδυ (8 αν θυμάμαι καλά).Η διάρκεια της 5-7 για κάθε ματι.Καθολου πόνος.
Η επέμβαση με 2 λόγια είναι η εξής. Σου βάζουν κολλύρια και στα δυο ματιά (σαν αναισθητικό) ,μετά με ένα μηχάνημα σου κρατάνε ανοικτό το ένα (το άλλο είναι κλειστό με γάζα) και με ένα άλλο σου κόβει μια φλούδα από το μάτι. Αφού ο γιατρός κρατήσει αυτή την φλούδα εσύ βλέπεις πάνω σου στο lazer ένα κόκκινο φωτάκι για 20-30''.Ξαναβαζει τη φλούδα στην θέση της ο γιατρός και η επέμβαση για το ένα είχε τελειωση. Ακριβως τα ίδια κάνεις και για το άλλο.
Όταν βγαίνει σου βάζουν μια παγοκυστη στα ματιά για 30' για να ηρεμήσουν και αφού τα κλείσουν με γάζα πας σπίτι σου.Την άλλη μέρα το πρωί πας για ένα τυπικό ελενχο.Την Δευτέρα πας κανονικά στην δουλειά σου αν και για 15 μέρες βάζεις συνεχεία κολλύρια .

Σε ευχαριστω παρα πολυ.

coftaras
09-10-05, 17:37
Πριν ποσο καιρο την ειχες κανει bomberb17 ?Βλεπω αρκετες διαφορες γι'αυτο ρωταω.Αν επιτρεπετε που την εκανες?

coftaras
09-10-05, 17:39
Κίνδυνος δεν υπάρχει κανένας, το ποσοστό επιτυχίας είναι 99%, και το 1% δεν σημαίνει ότι τυφλώνεσαι ή τίποτα τέτοιο απλά τότε δεν επιτυγχάνεται η απαιτούμενη διόρθωση.
Παραληψη μου και καλα εκανες και το λες.Μονο το κοστος ειναι το προβλημα σε αυτη την επεμβαση .Τιποτα αλλο.

Insomniac
09-10-05, 18:05
Για διαβαστε κι εδω κατι καινουργιο !!!!

http://www.disabled.gr/portal/modules.php?name=News&file=article&sid=4823

frap
09-10-05, 18:52
Νομίζω δε ρωτάς το βασικότερο...

Ποιές είναι οι πιθανότητες αποτυχίας της επέμβασης;

Φίλος, παθών δυστυχώς, το έχει να το λέει... Έχει καλό περιθώριο αποτυχίας, και το σημαντικότερο αν κάτσει στραβά, ΔΕΝ διορθώνεται. Ψάξ'το λίγο και προς την κατεύθυνση αυτή...

viper151
09-10-05, 19:08
Νομίζω δε ρωτάς το βασικότερο...

Ποιές είναι οι πιθανότητες αποτυχίας της επέμβασης;

Φίλος, παθών δυστυχώς, το έχει να το λέει... Έχει καλό περιθώριο αποτυχίας, και το σημαντικότερο αν κάτσει στραβά, ΔΕΝ διορθώνεται. Ψάξ'το λίγο και προς την κατεύθυνση αυτή...
αποτυχια??? :rtfm: :rtfm: επρεπε να το κοιταξεις λιγο πριν φιλε ;) του πατερα μου του εκαναν εξετασεις πριν για να δουν εαν μπορει να κανει και εαν θα πετυχει....δεν σας εκαναν εσας πριν???

coftaras
09-10-05, 19:11
Φιλε flap οπως ανεφερα παραπανω και εγω και ο bomberb17 ειναι πιθανοτητες αποτυχιας ειναι στο 1%.Τωρα αν ο φιλος σου πηγε σε γιατρο (συγνωμη) της πλακας παω πασο.Τα μηχανηματα του lazer ειναι πανακριβα και τρομερα ακριβή στις επεμβασεις που κανει.
Οταν κανεις τετοιες δεν πας οπου και οπου.

bomberb17
09-10-05, 21:56
Πριν ποσο καιρο την ειχες κανει bomberb17 ?Βλεπω αρκετες διαφορες γι'αυτο ρωταω.Αν επιτρεπετε που την εκανες?

Την είχα κάνει το 97 στο "υγεία".

ReverseR
09-10-05, 22:10
αποτυχια??? :rtfm: :rtfm: επρεπε να το κοιταξεις λιγο πριν φιλε ;) του πατερα μου του εκαναν εξετασεις πριν για να δουν εαν μπορει να κανει και εαν θα πετυχει....δεν σας εκαναν εσας πριν???

στον καθέναν μπορεί να συμβεί, σε κάθε ιατρική και μη επέμβαση, δεν σημαίνει κατανάγκη οτι έφταιγε η κλινική

coftaras
09-10-05, 22:13
Την είχα κάνει το 97 στο "υγεία".
Eτσι δικαιολογουνται οι διαφορες.Πρεπει να εκανες με αλλη μεθοδο απο αυτη που εκανα εγω.Νομιζω οτι αυτη που εκανα εγω λεγονταν "extreme lazik"και υπηρχε μια αλλη μεθοδος πριν απο αυτη.Εγω την εκανα το 2000 και ημουν απο τους πρωτους που την εκανα(ετσι μου ειπαι ο γιατρος).

DM
10-10-05, 02:15
Δεν περίμενα ότι θα έβρισκα thread και γι αυτό το ζήτημα αλλά είμαι ευτυχής που βρήκα .
Η μητέρα μου θα κάνει σε 2 μέρες επέμβαση laser για καταράκτη, όμως ενώ έχει καταράκτη καί μυωπία ,
στην ερώτηση που έκανα στον γιατρό , αν είναι αλήθεια ότι μετά την επέμβαση καταράκτη θα διορθωθεί και η μυωπία εκείνος μου είπε όχι και οτι θα συνεχίσει να φοράει γυαλιά.Στην επέμβαση αυτή χρησιμοποιούν μικροφακούς με τις υπέρυθρες , σ αυτήν που κάνατε εσείς συνέβη κάτι διαφορετικό?
Ρωτώ γιατί θα ήταν πολύ πρακτικό με την μια επέμβαση να συμβούν δύο ευεργετικά πράγματα στους οφθαλμούς.Βέβαια η ηλικία εδώ είναι Εξήντα-Φεύγα και ίσως αποτελεί κι αυτό κάποιον παράγοντα.

ReverseR
10-10-05, 02:21
μμμ, μου φαίνεται οτι ο καταράχτης δεν διορθώνεται με λειζερ αλλά με υπέρηχους, θριμματίζεται και αποβάλεται.

Το λειζερ καίει τον φακό του ματιού του επιφέρει την επιθυμητή κύρτωση, και διορθώνεται το πρόβλημα

DM
10-10-05, 02:25
Έχεις δίκιο υπέρηχοι είναι απλά ο "Λαός " το λέει Laser όπως μου είπαν, άρα αυτό το λαθάκι έκφρασης που κακώς συνηθίζεται να λέγεται και μάλιστα και απο γιατρούς, μου έδωσε να καταλάβω ότι πρόκειται για διαφορετική διαδικασία
Ευχαριστώ ReverseR

b.t.w. Το Avatar σου μου θυμίζει φωτογραφίες που φτιάχνω με το SE K700 i :)

ReverseR
10-10-05, 02:31
μου είναι εντελώς διαφορετική διαδικασία!(μάλλον το έγραψες λάθος)


Νομίζω επίσης οτι οι υπέρηχοι δεν είναι επιβαριντικοί για το μάτι σε αντίθεση με τα λέιζερ, οπότε δεν υπάρχει κάποιος λόγος να τα κάνεις μαζί

ενιτ

SE K700?
με πιάνεις αδιάβαστο

sdikr
10-10-05, 02:34
Δεν περίμενα ότι θα έβρισκα thread και γι αυτό το ζήτημα αλλά είμαι ευτυχής που βρήκα .
Η μητέρα μου θα κάνει σε 2 μέρες επέμβαση laser για καταράκτη, όμως ενώ έχει καταράκτη καί μυωπία ,
στην ερώτηση που έκανα στον γιατρό , αν είναι αλήθεια ότι μετά την επέμβαση καταράκτη θα διορθωθεί και η μυωπία εκείνος μου είπε όχι και οτι θα συνεχίσει να φοράει γυαλιά.Στην επέμβαση αυτή χρησιμοποιούν μικροφακούς με τις υπέρυθρες , σ αυτήν που κάνατε εσείς συνέβη κάτι διαφορετικό?
Ρωτώ γιατί θα ήταν πολύ πρακτικό με την μια επέμβαση να συμβούν δύο ευεργετικά πράγματα στους οφθαλμούς.Βέβαια η ηλικία εδώ είναι Εξήντα-Φεύγα και ίσως αποτελεί κι αυτό κάποιον παράγοντα.


Πρόσφτα γνωστος μου εκανε στην Αγγλια επέμβαση (με lazer) για καταράκτη!
Φυσικά συνεχίζει να φοράει γυαλιά, αλλά πλέον και χωρίς τα γυαλια μπορεί να δει, ακόμα στην νυχτερινη οδήγηση του ειναι ποιο ξεκουραστο.

Και ναι ήταν με lazer lazer

DM
10-10-05, 02:36
Οκ γιατί ήμουν έτοιμος αύριο να ρωτήσω, γιατί στο χαρτί που διαβάζω (κάτι σαν παραπεμπτικό) αναφέρει Laser

bomberb17
10-10-05, 10:51
Και ναι ήταν με lazer lazer

Δεν είναι laZer είναι laSer (S=Stimulated)

paketwmenh
10-10-05, 11:40
Υπάρχουν 2 τρόποι αντιμετώπισης της μυωπίας με lazer.

1)Φωτοδιαθλαστική κερακεκτομή
χρησιμοποιείται για τη διόρθωση χαμηλής-μέτριας μυωπίας (6-7 βαθμούς). Σε αυτήν την επέμβαση αφαιρείται πρώτα επιθήλιο από την επιφάνεια του κερατοειδούς συνήθως πάχους 5-7% (αναλογα με τουσ βαθμούς που θέλουμε να διορθώσουμε)Μετά η ακτινοβολία excimer laser κατευθύνεται προς τον κερατοειδή για να διαμορφώσει την επιφάνειά του.

2)LASIK
Χρησιμοποιείται για την διόρθωση από χαμηλής μέχρι και υψηλής μυωπίας (από 0.50 μέχρι και 15 βαθμούς). Με την Lasik ο ιστός αφαιρείται από το ενδιάμεσο στρώμα με ένα εργαλείο που λέγεται μικροκερατόμος. Δημιουργείται ένας λεπτός κρημνός ο οποίος αναποδογυρίζεται.Το excimer laser αφαιρεί την επιθυμητή ποσότητα ιστού και ο κρημνός επανατοποθετείται στην αρχική του θέση και κολλάει με απλό στέγνωμα. Δεν απαιτούνται δηλαδή ράμματα.

Από την εμπειρία μου και μόνο ξέρω ότι τα αποτελέσματα της Lasik είναι ταχύτερα.
παρενεργειες: άτομα με καταρράκτη πρέπει να αποφεύγουν την Lasik (εδώ απαντώ και στο φίλο
DM).
Προσωρινώς κυμαινόμενη όραση
Προσωρινή ευαισθησία στο φως
Διόρθωση σε μικρότερο ή μεγαλύτερο από τον επιθυμητό βαθμό
(δακτύλιος) στο πεδίο της όρασης το βράδυ
Ανάγκη για γυαλιά κατά την ανάγνωση ή κατά την οδήγηση το βράδυ

Σπάνιες επιπλοκές περιλαμβάνουν λοιμώξεις και πιθανή μείωση της οπτικής οξύτητας.

Κακά τα ψέματα, η μέθοδος αυτή είναι ένα άριστο επίτεyγμα της τεχνολογίας, παρ' όλα αυτά, το πώς θα το δεχτεί κάθε οργανισμός εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από τον ίδιο τον οργανισμό...Δηλαδή δεν μπορούμε να υποσχεθούμε «τέλειο» αποτέλεσμα ή 10/10 όρασης σε όλους τους ασθενείς, αλλά παρ'όλα αυτά οι περισσότεροι που έκαναν την επέμβαση με λέιζερ δεν χρειάζονται πλέον γυαλιά ή φακούς για την οδήγηση, ή το άθλημά τους και για να παρακολουθήσουν κάποια ταινία στην τηλεόραση.

Οι τιμές εξαρτώνται όπως και η μέθοδος που θα επιλέξει ο κάθε χειρουργός οφθαλμίατρος!

Ελπίζω να βοήθησα, για όποια άλλη πληροφορία μου στέλνεις εάν θες ή εδώ ή pm,

φιλικά,
Paketwmenh.

Insomniac
11-10-05, 21:53
Πολυ χλωμο το βλεπω αλλα υπαρχει καμμια ασφαλιστικη να καλυπτει τετοιες δαπανες ????

sdikr
11-10-05, 22:00
Πολυ χλωμο το βλεπω αλλα υπαρχει καμμια ασφαλιστικη να καλυπτει τετοιες δαπανες ????

ΑΝ πάς σε δημόσιο νοσοκομείο αν δεν κάνω λάθος ναι, τουλάχιστον πριν 8 χρόνια ;)

mastermind
11-10-05, 22:16
ΑΝ πάς σε δημόσιο νοσοκομείο αν δεν κάνω λάθος ναι, τουλάχιστον πριν 8 χρόνια ;)

Kαι θα φύγεις αόματος... Ασε καλύτερα να τα σκάσω να κάνω την δουλειά μου. Εχω μόλις 0,5 και 0,75 με λίγο αστιγματισμό στο ενα μάτι και οταν πήγα σ'εναν οφθαλμίατρο-χειρουργό κάπου στο χαλάνδρι(πάρα πολυ καλός,εχει εγχειρίσει όλο το σόι) μου είπε καλύτερα να μην κάνω γιατι εχω πολύ λίγο και μπορει να μου δημιουργήσει υπερμετροπία.

sdikr
11-10-05, 22:18
Kαι θα φύγεις αόματος... Ασε καλύτερα να τα σκάσω να κάνω την δουλειά μου

νομίζεις ;)

Η Αδερφη μου στο δημόσιο πήγε, εγώ για επέμβαση στην μύτη στο δημόσιο πήγα.

μην το βλέπεις ετσί το δημόσιο τα αστέρια γιατροι είναι στο δημόσιο συνήθως ;)

mastermind
11-10-05, 22:24
Αν θέλω καμία πλαστική ή τίποτα λιγότερο σημαντικό στο δημόσιο θα πάω αλλα για τα ματάκια μου δεν τους εμπιστεύομαι.

sdikr
11-10-05, 22:26
Αν θέλω καμία πλαστική ή τίποτα λιγότερο σημαντικό στο δημόσιο θα πάω αλλα για τα ματάκια μου δεν τους εμπιστεύομαι.

H Αδερφη μου πήγε για τα μάτια της ;)

Στην θεσσαλονίκη τότε (πριν 8 χρόνια) εναν ήταν το όνομα Μπασιάκος, και αυτός δουλέυε στο δημόσιο ;)

paketwmenh
15-10-05, 01:59
Αν θέλω καμία πλαστική ή τίποτα λιγότερο σημαντικό στο δημόσιο θα πάω αλλα για τα ματάκια μου δεν τους εμπιστεύομαι.




παιδιά δεν θέλω να ακούω τέτοια πράγματα, στο δημόσιο υπάρχουν οι καλύτεροι γιατροί που μπορούν υπάρξουν...τώρα αν είναι να σου τύχει άσχετος, θα σου τύχει, είτε στο δημόσιο είτε στο ιδιωτικό. Εγώ για σοβαρές εγχειρήσεις δε θα εμπιστευόμουν εύκολα ιδιωτικό!

zouzouni
15-10-05, 18:09
mastermind Πληροφοριακά, η τεχνική LASIK είναι το πόνημα διεξοδικότατης έρευνας κι εκπληκτικής δουλειάς ΕΛΛΗΝΩΝ οφθαλμιάτρων, κι αν δεν με απατά η μνήμη μου ομάδας που βρίσκεται στο Πανεπιστήμιο Κρήτης, κι η οποία ασκεί την Ιατρική σε δημόσια νοσοκομεία! Η δε συγκεκριμμένη τεχνική τυγχάνει παγκοσμίου αναγνώρισης κι κύρους!
Οπότε δεν είναι όλα τα στραβά κι ανάποδα στα δημόσια νοσοκομεία! Κι στα ιδιωτικά μπορείς να πέσεις σε "χασάπηδες" κι μάλιστα ακριβοπληρωμένους!

Σχετικά με τα όσα έχουν ερωτηθεί, ως έχουσα ιδίαν πείρα της συγκεκριμμένης επεμβάσεως, νομίζω ότι δικαιούμαι να συμμετέχω.

Στην δική μου περίπτωση συμπληρώνονται αυτές τις μέρες 2 χρόνια μετεγχειρητικής πορείας, και μπαίνω πλέον αισίως κι απολύτως ικανοποιημένη στον 3ο χρόνο που δεν φοράω γυαλιά!

Φορούσα γυαλιά από την ηλικία των 9 ετών, έφθασα να έχω σχετικά μεγάλη μυωπία (6 βαθμούς στο αριστερό κι 8 βαθμούς στο δεξιό μάτι και κάτι ψιλά από αστιγματισμό κι στα 2). Παρ'ότι ενήλικη, η μυωπία είχε διακυμάνσεις μέχρι πριν λίγα χρόνια (από τη φάση που υπήρχε η οριακή διαφορά των 3 βαθμών στα 2 μάτια, που σχεδόν καθιστούσε αναγκαία την χρήση φακών επαφής, μέχρι το σημείο που εμφανίστηκε κι ο αστιγματισμός κι μειώθηκε η διαφορά βαθμών μυωπίας ανάμεσα στα 2 μάτια). Γι'αυτό το λόγο καθυστερούσα στην διορθωτική επέμβαση της μυωπίας (όταν το πρωτοείχαμε εξετάσει ήταν τότε η περίφημη "ακτινωτή κερατομή" η ενδεικνυόμενη μέθοδος, κι θα έπρεπε να πάω Ρωσσία!)

Μόνο όταν πέρασε μια πενταετία με συνεχείς εξαμηνιαίους ελέγχους θεώρησε ο οφθαλμίατρός μου ότι μπορούσα πλέον σοβαρά να σκεφθώ το ενδεχόμενο της επεμβατικής διόρθωσης. Για διάφορους λόγους αυτό καθυστέρησε 2-3 χρόνια ακόμα, και τελικά έκανα την επέμβαση σε ηλικία 31 ετών.

Την επέμβαση την έκανα στο Οφθαλμολογικό Κέντρο Αθηνών, που βρίσκεται Βασ. Σοφίας (τα στοιχεία του οφθαλμιάτρου-χειρούργου μπορώ να στα δώσω με π.μ. αν θέλεις κι άλλες πληροφορίες).

Η εγχείριση έγινε κι στα 2 μάτια την ίδια μέρα, κι με μερικά λεπτά διαφορά για το κάθε μάτι.
Η διαδικασία δεν κράτησε πάνω από μια ώρα. Ήταν σχεδόν όπως τα περιέγραψε ο coftaras και πιο συγκεκριμμενα η paketwmenh.

Nα συμπληρώσω ότι πέραν των εξετάσεων που είχε κάνει ο ίδιος ο γιατρός στο ιατρείο του, λίγες μέρες πριν την επέμβαση είχα πάει για μέτρηση του πάχους του κερατοειδούς στο συγκεκριμμένο κέντρο (τα μηχανήματα είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ, κι είθισται να συνεργάζονται μεμονωμένοι ιατροί με τέτοια κέντρα, σαν να "νοικιάζουν" την χρήση των μηχανημάτων για την κάθε περίπτωση).
Η εξέταση αυτή είναι απολύτως αναγκαία γιατί, αναλόγως του πάχους του κερατοειδούς αποφασίζεται ποιά τεχνική τελικά θα χρησιμοποιηθεί στον κάθε ασθενή. Ένα σημείο ιδιαίτερης κρισιμότητας είναι η συχνότητα χρήσης φακών επαφής του/της ασθενούς!
To μεγαλύτερο μειονέκτημα της συνεχούς ή πολύ συχνής χρήσης φακών επαφής όπως μου εξήγησε η υπεύθηνη που έκανε την συγκεκριμμένη εξέταση, κι η οποία είχε πάρει κι από μένα το σχετικό "ιστορικό" σχετικά με την χρήση φακών επαφής, είναι ότι επιδρά στο πάχος του κερατοειδούς, με συνηθέστερο αποτέλεσμα, άτομα που φοράνε συνεχώς ή πολύ συχνά φακούς επαφής να έχουν λεπτό κερατοειδή, κι άρα να μην μπορεί να εφαρμοσθεί η συγκεκριμμένη τεχνική σε αυτούς! (Ο οφθαλμίατρός μου ανησυχούσε ιδιαίτερα για το θέμα του πάχους του κερατοειδούς, γιατί, τα προηγούμενα χρόνια τους χρησιμοποιούσα συνεχώς κι δεν ήξερε τι ακριβώς επιπτώσεις είχε τελικά αυτή η συνεχής χρήση, κι αν θα μου επέτρπε το να κάνω τελικά την επέμβαση!
Την τελευταία διετία πριν την εγχείριση είχα σταματήσει να χρησιμοποιώ φακούς επαφής (τυχαία έγινε αυτό, αλλά τελικά μου βγήκε σε καλό!), το πάχος του κερατοειδούς ήταν άριστο, κι το απολύτως ενδεδειγμένο για την τεχνική LASIK.

Εντελώς ανώδυνη δεν θα την χαρακτήριζα. Μισή ώρα τουλάχιστον πριν την επέμβαση μου είχαν δώσει ένα lexotanil, για να είμαι ήρεμη, γιατί όσο να'ναι η ιδέα ότι βλέπεις στην ουσία όλη την διαδικασία, ότι βλέπεις δηλαδή τι σου κάνουν στο μάτι εκείνη την ώρα, δεν είναι κι ότι καλύτερο!
Οπότε, εκτός από την τοπική αναισθησία (σταγόνες στα μάτια) που βάζουν για την χαλάρωση των μυών του οφθαλμού, το ηρεμιστικό βοηθάει επίσης. Δυσφορία ένιωσα από τα εργαλεία που κρατάνε τα βλέφαρα ανοιχτά, σε απόσταση μεταξύ τους, κι από το εργαλείο (ήταν μια αίσθηση σαν το στόμιο της ηλεκτρικής σκούπας αν το κολλήσεις στο χέρι σου την ώρα που ρουφάει) που κρατάει τον βολβό του ματιού ακίνητο, ώστε να μπορεί να γίνει η τομή επιτυχώς.

Μέσα στο χειρουργείο, υπήρχε ο οφθαλμίατρός μου που έκανε την επέμβαση, 1 νοσοκόμα που μου κρατούσε το χέρι σε όλη τη διάρκεια της επέμβασης, κι ασχολιόταν αποκλειστικά μαζί μου (αν είμαι καλά, αν πονάω, να μου δίνει κουράγιο, κλπ), και ο τεχνικός για το μηχάνημα και η υπεύθηνη που είχε κάνει την εξέταση του κερατοειδούς. Ο γιατρός μου, μου σύστησε όλους όσους βρίσκονταν εκεί κι δεν τους ήξερα ήδη, και μου μιλούσε κι μου εξηγούσε κάθε στιγμή το τι κάνει, τι πρόκειται να κάνει, κι με ρωτούσε πώς αισθανόμουν. Κι εγώ η ίδια του είχα ζητήσει πριν την επέμβαση και είχαμε συζητήσει διεξοδικά για τα διάφορα στάδια της διαδικασίας, γιατί ήθελα να έχω πλήρη επίγνωση του τι γίνεται.

Στην δική μου περίπτωση αυτό που μου προκαλούσε τη μεγαλύτερη δυσφορία ήταν οι σταγόνες της τοπικής αναισθησίας, κάτι που κράτησε σχεδόν πάνω από 24 ώρες, αλλά το περιμέναμε, γιατί έτσι είχαμε δει από τις προκαταρκτικές εξετάσεις ότι θα αντιδρούσε ο οργανισμός μου.

Την επομένη ακριβώς της επέμβασης είχα την πρώτη εξέταση από τον γιατρό, και ήδη από το απόγευμα της επέμβασης, όταν είχε αρχίσει να περνάει η αναισθησία, έβλεπα σχεδόν 10/10.

Το "πρόβλημα" που είχα για πολλούς μήνες, ήταν η φωτο-ευαισθησία, η οποία είχε αυξηθεί πολύ, καθώς κυκλοφορούσα με γυαλιά ηλίου ακόμη κι τις γκρίζες μέρες του χειμώνα, αλλά δεν με πολυαπασχολούσε, γιατί είχα πάντα μεγάλη φωτο-ευαισθησία. Σχεδόν για 1 ολόκληρο χρόνο έβλεπα δακτύλιο γύρω από τα φώτα το βράδυ (το επονομαζόμενο "ghost"). Μέχρι κι σήμερα ένα ακόμη "πρόβλημα" είναι η ξηρότητα οφθαλμών που την αντιμετωπίζω με τεχνητά δάκρυα.


Μου κόστισε 1.200.000 και για τα 2 μάτια (χωρίς απόδειξη θα ήταν 800.000).

Ασφαλιστική κάλυψη, υπάρχει ανάλογα με το ταμείο, και την σοβαρότητα της μυωπίας. Εκτός αυτού, αν υπάρχει ιδιωτική ασφάλιση θα πρέπει να κοιτάξεις με ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΠΡΟΣΟΧΗ το σε ποιά κέντρα σε καλύπτει για μια τέτοια επέμβαση. Εγώ π.χ. ζήτησα απόδειξη γιατί από την ιδιωτική ασφάλεια που είχα με είχαν ενημερώσει ότι καλύπτουν όλα τα έξοδα, αλλά όταν τους πήγα τα έγγραφα, κόλλησε ο ένας προϊστάμενος, κυριολεκτικά σε ένα σημείο της διατύπωσης των όρων της ασφάλειας, και αρνήθηκαν τα πάντα (την υπόθεση έχει αναλάβει πλέον δικηγόρος) ενώ άλλους για την ίδια επέμβαση τους κάλυψαν εντελώς!

Συγνώμη για τη μακροσκελέσταση απάντηση, ελπίζω όμως να βοηθούν τα όσα παρέθεσα.

zardoz
16-10-05, 01:11
Παιδιά βλέπω ότι όσοι κάνατε την επέμβαση φαίνεστε ευχαριστημένοι, τουλάχιστο
έχουμε κάποιο feedback...
Είμαι ο μόνος στην οικογένεια με γυαλιά και σκεφτόμουν την επέμβαση. Όμως οι
γιατροί (όχι οφθαλμίατροι) στην δουλειά μου με προσγείωσαν απότομα πέρσι
λέγοντας το χαρακτηριστικά απίστευτο:
"Αν δεν σε ενοχλούν τα γυαλιά, ανέβαλέ το για αρκετά χρόνια, γιατί οι ίδιοι οι
οφθαλμίατροι δεν κάνουν την επέμβαση ούτε στα παιδιά τους μέχρι να ανακοινωθούν
οι μακροχρόνιες επιπτώσεις"
Mετά άρχισα να προσέχω πόσοι οφθαλμίατροι στο νοσοκομείο φορούν γυαλία και είπα
να περιμένω λίγο...
Τώρα θα μου πείτε πόσο να περιμένει κανείς :( ?
Τέλος πάντων, όλα είναι ατμός.

zouzouni
16-10-05, 01:37
Παιδιά βλέπω ότι όσοι κάνατε την επέμβαση φαίνεστε ευχαριστημένοι, τουλάχιστο
έχουμε κάποιο feedback...
Είμαι ο μόνος στην οικογένεια με γυαλιά και σκεφτόμουν την επέμβαση. Όμως οι
γιατροί (όχι οφθαλμίατροι) στην δουλειά μου με προσγείωσαν απότομα πέρσι
λέγοντας το χαρακτηριστικά απίστευτο:
"Αν δεν σε ενοχλούν τα γυαλιά, ανέβαλέ το για αρκετά χρόνια, γιατί οι ίδιοι οι
οφθαλμίατροι δεν κάνουν την επέμβαση ούτε στα παιδιά τους μέχρι να ανακοινωθούν
οι μακροχρόνιες επιπτώσεις"
Mετά άρχισα να προσέχω πόσοι οφθαλμίατροι στο νοσοκομείο φορούν γυαλία και είπα
να περιμένω λίγο...
Τώρα θα μου πείτε πόσο να περιμένει κανείς :( ?
Τέλος πάντων, όλα είναι ατμός.


H συγκεκριμμένη τεχνική εφαρμόζεται εδώ κι αρκετά χρόνια, κι υπάρχουν ήδη άφθονα πειραματικά στοιχεία για την μετεγχειρητική σταθερότητα των ασθενών.

Αυτό για το ότι οι ίδιοι οι οφθαλμίατροι δεν κάνουν την επέμβαση ούτε στα παιδιά τους, είναι από τα λεγόμενα urban myths!

Η συγκεκριμμένη επέμβαση δεν ενδείκνυται στις λεγόμενες μικρές μυωπίες, δηλαδή όταν κάποιος έχει 1-3 βαθμούς μυωπίας, κατηγορία στην οποία ανήκει η μεγάλη πλειοψηφία του πληθυσμού, γιατί ακριβώς επειδή δεν παύει να είναι ένα χειρουργείο, υπερισχύει η άποψη (και καλώς κατά τη γνώμη μου) ότι "αφού δεν έχεις σοβαρό πρόβλημα περιορίσου στο να χρησιμοποιείς γυαλιά".

Και μόνο από την ψυχολογική άποψη να το δεις, καλά κάνουν κι το προτείνουν αυτό, γιατί πολλοί άνθρωποι δεν αντέχουν ψυχολογικά την ιδέα ότι θα βλέπουν το τι επέμβαση κάνει ο γιατρός στο μάτι τους την ίδια εκείνη στιγμή. Κι με άλλους φίλους μου μύωπες που το είχα συζητήσει αφού έκανα την επέμβαση κι ενδιαφερόντουσαν, οι περισσότεροι κυριολεκτικά φρίκαραν σ'αυτό το σημείο, ακόμη κι άτομα με μεγάλες μυωπίες (δηλαδή πολλούς βαθμούς μυωπίας) που η μυωπία περιορίζει σοβαρά την καθημερινή τους ζωή κι ελευθερία.

Όταν ρώτησα γιατί πρέπει να πάρω το lexotanil ήταν ειλικρινέστατοι μαζί μου, κι μου είπαν ότι κατά κύριο λόγο χρειαζόταν για να έχει καλύτερη επίδραση η τοπική αναισθησία λόγω της γενικότερης χαλάρωσης του οργανισμού, αλλά κι γιατί όσο και να μην φοβάται κανείς, υπάρχουν αυθόρμητα αντανακλαστικά που μπορεί να είναι ιδιαιτέρως οξυμένα σε τέτοιες καταστάσεις κι να δημιουργηθεί πρόβλημα από το τίποτε.

Από την άλλη άποψη δεν είναι όλοι οι οφθαλμίατροι χειρούργοι, κι ούτε όλοι τους έχουν την ανάλογη εκπαίδευση κι εμπειρία για αυτή την επέμβαση - σκέψου τι θα γινόταν αν όλοι οι μύωπες με 0.5 ή 1 βαθμό μυωπίας τρέχανε στους οφθαλμιάτρους για να την διορθώσουν ! Ουρές χιλιομέτρων θα υπήρχαν.

Όσο για το ότι βλέπεις πολλούς οφθαλμιάτρους να φοράνε οι ίδιοι γυαλιά,
1) δεν σημαίνει ότι οι ίδιοι είναι κατάλληλες περιπτώσεις για να κάνουν τέτοια επέμβαση (μπορεί να έχουν ιστορικό οφθαλμικής ή γενικότερης υγείας που δεν τους επιτρέπει να την κάνουν)

όπως επίσης

2) δεν σημαίνει ότι στους ίδιους αρέσει αυτή η ιδέα που ήδη προανέφερα ως το μεγαλύτερο ψυχολογικό εμπόδιο στο να την κάνει κανείς - δεν σημαίνει ότι επειδή μπορεί να κάνουν οι ίδιοι οφθαλμολογικές επεμβάσεις στους άλλους τους αρέσει ντε και καλά η ιδέα να υποβληθούν οι ίδιοι σε κάτι τέτοιο.

Θέλει πολύ σοβαρή σκέψη πριν προχωρήσεις σε οποιαδήποτε εγχείριση η οποία δεν είναι απολύτως αναγκαία για την υγεία σου, κι αυτή κατατάσσεται σε αυτή την κατηγορία, και να έχεις απόλυτη συνείδηση τόσο των πιθανών κινδύνων όσο κι των αναμενόμενων πλεονεκτημάτων.

astral
14-11-05, 13:46
Αγαπητέ insomniac, έχω κανει επεμβαση πριν 3 χρόνια, στα 18 μου και στα 2 ματια για διόρθωση μιωπίας.Στην θεσσαλονικη που ξέρω (αλλα και γενικότερα πρεπει να ισχύει αυτο) το κανουν συγεκριμένοι γιατροι που γνωρίζουν την διαδικασία και σε συγκεκεκριμένους χωρους με καταλληλο όργανα.Οι συγκεκριμενοι χώροι απαιτουν την καταβολη υψηλού χρηματικου ποσου, σχεδον το 50% των χρηματων που θα καταβαλεις (δεν ειναι όλο το ποσο η αμοιβή του γιατρου που θα σε αναλαβει.Αλλα αυτα ειναι διαδικαστικα και δουλεια του γιατρου και δεν χρειαζεται να σε απασχολούν).Το ποσό ήταν περίπου 3000e.Τωρα δεν γωριζω ποσο κυμένετε. Πριν την ημερα της επέμβασης ο γιατρος κανει τις απαραιτητες εξετασεις για να δει οχι μονο, την κατασταση των ματιων αλλα και για να κανει τις απαραιτητες ρυθμήσεις στα όργανα, αφου καθε ατομο απαιτει ξεχωριστο calibration σε αυτα, αλλα και για να σε ενημερωσει για τα περι της επέμβασης.Στην δική μου περιπτωση, διήρκησε περιπου 50 λεπτα ήταν εντελως ανόδυνη και βγηκα με ανοιχτα ματια οπως συμβαινει συνηθως.Αμέσως μετα εχεις μεγάλη βελτίωση στην όραση αλλα το 100% θα ερθει σε διαστημα 15 ημερών περίπου.Μεχρι τότε θα πρεπει να αποφευγεται αυστηρα το εντονο φως και απαιτηται ξεκουραση των ματιών και καθαρο περιβαλλον χωρις σκονη και σωματιδια μέχρι να θρεψουν τα ματια, αφου εχει γινει τομη στον βολβό του ματιου και απερισκεπτες ενεργειες τις πρώτες μερες μπορει να οδηγησουν σε μόλυνση.Καλο ειναι να γίνονται καλοκαιρι αυτές οι δουλειες λογο σχολικων ή αλλων υποχρεωσεων.Η επεμβαση στην ελλαδα εχει τα ιδια standarts με αυτα του εξωτερικου και δεν υπαρχει κανενας λογος ανησυχιας.

Cafeeine
14-11-05, 14:32
Το θέμα είναι και πολύ ενδιαφέρον.

Ευχαριστώ και απο μένα σε όλους όσους κατέθεσαν τις εμπειρίες τους.

Dimis
15-11-05, 11:42
Με βλέπω να παίρνω 2 λεξοτανίλ αν κάνω καμια επέμβαση γιατί είμαι πολύ νευρικός!!! :D

Cafeeine
15-11-05, 11:47
Δεν θα είσαι ο μόνος...
(με βλέπω να κόβω και τον καφέ για μερικές μέρες πριν για να χαλαρώσω έτσι και το αποφασίσω ποτέ.)

chica_loca
04-02-06, 02:38
Η θεραπεία με τη χρήση λέιζερ για τις διαθλαστικές ανωμαλίες της όρασης όπως για παράδειγμα η μυωπία, γίνεται όλο και περισσότερο δημοφιλής. Το γεγονός ότι ο ασθενής μετά από μια επέμβαση με λέιζερ, μπορεί να μη χρειάζεται τα ματογυάλια ή τους φακούς επαφής του, είναι ένα σοβαρό πλεονέκτημα.
Η πιο πρόσφατη μέθοδος θεραπείας με λέιζερ, είναι η μέθοδος LASIK. Στη μέθοδο αυτή, με τη χρήση των ακτινών λέιζερ, αποκόπτεται αρχικά ένα λεπτό στρώμα από τον κερατοειδή χιτώνα του ματιού. Το στρώμα αυτό δεν αποκόπτεται πλήρως αλλά αφήνεται συνδεμένο σε ένα μικρό σημείο για να επικαλύψει την περιοχή της επέμβασης στο τέλος. Μετά το άνοιγμα, οι ακτίνες λέιζερ χρησιμοποιούνται για τη σμίλευση και λέπτυνση του στρώματος του κερατοειδούς.
Η διάρκεια της επέμβασης αυτής είναι πολύ σύντομη και η όραση επανέρχεται σχεδόν αμέσως.
Υπάρχουν και άλλες θεραπευτικές τεχνικές που χρησιμοποιήθηκαν παλαιότερα και είναι σήμερα λιγότερο δημοφιλείς όπως η μέθοδος LASEK (ή EPIFLAP) και η μέθοδος PRK.
Οι θεραπείες με λέιζερ είναι κατά γενικό κανόνα ασφαλείς. Υπάρχουν όμως ορισμένες επιπλοκές που πιθανόν να παρουσιαστούν. Είναι σημαντικό οι ασθενείς που πρόκειται να υποβληθούν σε μια τέτοια θεραπεία να είναι πλήρως ενήμεροι για τους πιθανούς κινδύνους.
Επιπρόσθετα αποδεικνύεται ότι ένα από τα κυριότερα προβλήματα που συνοδεύει τις θεραπείες αυτές, είναι το γεγονός ότι οι ασθενείς αναμένουν πολύ καλύτερα αποτελέσματα από αυτά που τελικά στην πραγματικότητα συμβαίνουν. Σύμφωνα με πρόσφατα επιστημονικά στοιχεία, το ποσοστό αποτυχίας διόρθωσης της βλάβης της όρασης, μπορεί να ανέρχεται και μέχρι το 10% των επεμβάσεων με λέιζερ. Το ποσοστό αυτό είναι πολύ μεγαλύτερο από αυτό που ήταν αποδεκτό παλαιότερα.
Η μη πλήρωση των προσδοκιών των ασθενών μετά από μια επέμβαση με λέιζερ, είναι πηγή απογοήτευσης όπως επίσης και προβλημάτων ή έντασης με το γιατρό τους.
Σύμφωνα με δεδομένα από ασφαλιστικούς οργανισμούς, τα παράπονα των ασθενών στην οφθαλμολογία που έχουν σχέση με τις επεμβάσεις τύπου λέιζερ έχουν αυξηθεί σε μεγάλο βαθμό κατά τα τελευταία χρόνια. Ένα μεγάλο μέρος των υποθέσεων αυτών οφείλονται στο ότι δεν επιτυγχάνονται τα αποτελέσματα τα οποία οι ασθενείς αναμένουν.
Για τους λόγους αυτούς, είναι απαραίτητο ο γιατρός προτού προχωρήσει σε μια θεραπεία με λέιζερ, να αφιερώσει αρκετό χρόνο για να ενημερώσει λεπτομερώς και διεξοδικά τον ασθενή για τους κινδύνους και τις προσδοκίες που μπορεί να έχει από τη συγκεκριμένη θεραπεία.
Οι συχνότερες επιπλοκές σε οργανικό επίπεδο που παρατηρούνται μετά από μια θεραπεία με λέιζερ είναι:

Η ξηροφθαλμία
Προβλήματα της νυκτερινής όρασης (νυκταλωπία). Τα προβλήματα της νυκτερινής όρασης μπορούν να επηρεάσουν ορισμένους στο επάγγελμά τους εάν πρέπει να εργάζονται τη νύκτα ή κάτω από συνθήκες χαμηλού φωτισμού
Αύξηση της πίεσης μέσα στο μάτι. Η επιπλοκή αυτή μπορεί να οδηγήσει σε γλαύκωμα
Πρόκληση βλάβης στον κερατοειδή χιτώνα του ματιού. Στη σπάνια αυτή επιπλοκή, πιθανόν να χρειαστεί μεταμόσχευση κερατοειδούς χιτώνα για να διορθωθεί το πρόβλημα
Ανεπαρκής διόρθωση του προβλήματος της όρασης για το οποίο έγινε η επέμβασηΟ γιατρός στη διεξοδική ανάλυση που θα κάνει για το συγκεκριμένο περιστατικό, θα εξετάσει κατά πόσο υπάρχουν αντενδείξεις για τη θεραπεία αυτή. Υπάρχουν περιπτώσεις στις οποίες δεν είναι ορθό να γίνεται μια τέτοια θεραπεία.
Οι ασθενείς με καταρράκτη, γλαύκωμα, σοβαρές ανωμαλίες του κερατοειδούς χιτώνα, διαβήτη ή με προβλήματα άμυνας του οργανισμού δεν είναι καλοί υποψήφιοι για επέμβαση με λέιζερ.
Ασθενείς που παίρνουν φάρμακα όπως τα κορτικοειδή ή άλλα ανοσοκατασταλτικά, ασθενείς με χρόνιες ασθένειες όπως η ρευματοειδής αρθρίτιδα, οι γυναίκες που εγκυμονούν ή θηλάζουν είναι προτιμότερο να μην υποβάλλονται στις θεραπείες αυτές.
Δεν είναι ορθό να γίνεται επέμβαση με λέιζερ σε έφηβους κάτω των 18 ετών διότι το πρόβλημα όρασής τους όπως για παράδειγμα η μυωπία τους, πιθανόν ακόμη να μην έχει σταθεροποιηθεί.
Βλέπουμε λοιπόν ότι προτού ο ασθενής πάρει την τελική του απόφαση, θα πρέπει να ζυγίσει προσεκτικά τα αναμενόμενα θετικά αποτελέσματα στα οποία μπορεί να ελπίζει μαζί με τους κινδύνους που συνοδεύουν τη θεραπεία με λέιζερ.
Την τελική απόφαση θα την πάρει μαζί με τον γιατρό του ο οποίος πρέπει να του προσφέρει όλη την αναγκαία πληροφόρηση και τη δική του εμπειρία.
</B>
Βιβλιογραφία:
American Society of Cataract and Refractive Surgery (http://www.ascrs.org/)
National Eye Institute (http://www.nei.nih.gov/index.htm)

stratoss
19-12-06, 05:17
Τι έχετε ακούσει,γνώμες,απόψεις,συμβουλές,αλήθιες,μύθοι,γεγονότα,εμπειρί ς,κ.τ.λ
Κάθε σχόλιο δεκτό.

Πρόκειται να επέμβω σε επέμβαση laser εξαιτίας μυωπίας.:hmm:

blend
19-12-06, 05:44
Oσους ξερω και έχουν κάνει, Στο Παν. Κρήτης και περίπου 3.000 €

Ολοι ευχαριστημένοι και χωρίς παρενέργειες.

mpardsu
19-12-06, 05:51
Ναι, επίσης θέλει λίγη προσοχή τις πρώτες μέρες το φως μπορεί να σε ενοχλεί. Και αντίστοιχα μετά την εγχείρηση παίζει να σε πονέσουν λίγο τα μάτια σου.

AddictedToChaos
19-12-06, 07:01
Και θα έχεις κάτι κόκκινα σημάδια στο ασπράδι του ματιού.

Λογικό αφού θα είναι λόγω του laser απλά θα δείχνει τρομακτικό...

nobleman
19-12-06, 08:23
Έκανα από τους πρώτους στο Πανεπιστήμιο Κρήτης πριν 12 χρόνια... σχεδόν πειραματόζωο... :p
Κανένα πρόβλημα, αν εξαιρέσεις ότι με έκοβαν λίγο τα μάτια κανα διήμερο και επίσης ότι δεν εξαλείφθηκε τελείως επειδή η μυωπία μου δεν είχε σταθεροποιηθεί και μου είπαν τότε ότι σε μερικά χρόνια θα φτάσει το 1 με 1,5, όπως και έγινε... Σιγανός (http://dlib.libh.uoc.gr/Dienst/UI/2.0/Describe/uch.med.phd/1993DIS0098?Language=English) λεγόταν ο γιατρός, νομίζω αυτός το έφερε στην Ελλάδα, είναι κάπου στην Αθήνα (ίσως ΒΛΕΜΜΑ) τώρα... βρήκα ενδιαφέρον και αυτό (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=5470&page=1), ρίξε μια ματιά...

PopManiac
19-12-06, 10:42
Υπάρχει ένα μόνο μικρό ζήτημα με τις επεμβάσεις lazer για μείωση μυωπίας:

Είναι μεν ασφαλέστατη μέθοδος με αποτελέσματα, αλλά είναι εξαιρετικά καινούργια και κανείς δεν ξέρει αν θα έχει παρενέργειες (και ποιες θα είναι αυτές) στα μάτια μετά τα 60 όταν η φθορά χρόνου θα έχει κάποιες φυσικές συνέπειες στην όραση και στα μάτια...

Μπορεί να μην υπάρχουν επιπτώσεις, αλλά από την άλλη μπορεί και να υπάρχουν.

Κατανοώ βέβαια πως το παραπάνω ΔΕΝ είναι σε καμία περίπτωση επιχείρημα κατά της επέμβασης, αλλά θέλει προσοχή και διερεύνηση από οφθαλμίατρο μην τυχόν υπάρχουν ήδη κάποια προβλήματα στα μάτια του ασθενή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.