PDA

Επιστροφή στο Forum : Συσκευή θέρμανσης -σόμπα.



kamus
19-12-06, 13:58
γεια

θελω να παρω μια θερμαντικη συσκευη για ενα δωματιο μονο

απο την ερευνα που εκανα, 5 ειναι οι τυποι: convector, αεροθερμο, ηλεκτρικο καλοριφερ, σομπα, σομπα πετρελαιου

ποιο ειναι το πιο οικονομικο και ταυτοχρονα πιο αποδοτικο?


είμαι μεταξύ convector και αερόθερμου, γιατι φοβάμαι τα πετρέλαια μες στο σπιτι, άσε που είναι και ακριβά

frap
19-12-06, 14:08
Για 2 τελευταίας τεχνολογίας GeForce σε SLI ψήνεσαι;
Το καλοκαίρι όμως θα έχεις πρόβλημα... :p

WAntilles
19-12-06, 14:15
Πάρε Pentium-D. :p

AddictedToChaos
19-12-06, 15:28
Αγόρασε laptop. Εγγυημένη σάουνα σε όλοκληρο το χώρο του δωματίου...

Το μαμήσαμε το νήμα :lol:

Lazy Dog
19-12-06, 15:34
Σομπίτσα να πάρεις.

antio zoh
19-12-06, 15:37
Η λυση ειναι πολυ απλη...Παιρνεις ενα βαρελι, κοβεις τον ενα πατο και εισαι ετοιμος !!!
Μετα ριχτου ξυλα και οτι αλλο περισσευει γενικως... Πως κανουν στις γεφυρες απο κατω στις αμερικανικες ταινιες ? Καπως ετσι!

parsifal
19-12-06, 19:38
...και μετά από τα παραπάνω μάλλον κατάλαβες γιατί έπρεπε να το ποστάρεις στο "Εκτός θέματος". ΟΚ, υπό μία έννοια και οι συσκευές θέρμανσης hardware είναι, αλλά σίγουρα όχι PC hardware!

AddictedToChaos
19-12-06, 19:50
Είπαμε βγαίνουν και σε PC Hardware -> Laptop :lol:

anyidea
19-12-06, 21:39
Τα αερόθερμα κάνουν θόρυβο λόγω ανεμιστήρα.
Πάρε convector που δεν έχει ανεμιστήρα (δουλεύει με φυσική ροή) και δεν στα πρήζει.
Θα μπορούσες να πάρεις και ηλεκτρικό καλοριφέρ αλλά αργεί να ζεσταθεί. Μπορείς όμως να βάζεις πάνω του ότι θες για να ζεσταθεί. (Ρούχα, οπίσθια, χέρια κπλ). Στο convector δεν πρέπει να ακουμπάς τίποτα πάνω του (μόνο από μακρυά).

haHa
19-12-06, 21:47
Μακροπροθεσμα μαλλον το aircondition ειναι το πιο φθηνο γιατι ειναι πολυ πιο αποδοτικο απο ολα αυτα που σκεφτεσαι...

Patentman
19-12-06, 22:14
Μεταφερθηκε, απαντησεις τυπου "παρε ταδε εξαρτημα Η/Υ" δεν εχουν πλεον νοημα.
Εφυγε απο την (λαθος) εννοτητα PC hardware.

Αναλογα τι θελεις (σε οικονομικο, ευκολια) και ποσο υγιεινο ειναι το καθενα.

Απεφυγε τις σομπες υγραεριου που ειναι:
1. Βομβες (ισχυροτατες κιολας).
2. Ανθυγιεινες.
3. Χαλανε τα ταβανια (πιανουν μυκητες και μαυριζουν).

Darkman_
19-12-06, 23:16
Εμένα στο σπίτι μου, έχει εγκατεστημένους θερμοπομπούς που κάνουν φοβερή δουλειά. Πάντως, δε ξέρω πως πάνε από οικονομικής άποψης μια και ακόμα δε μου ήρθε η ΔΕΗ!

kamus
20-12-06, 02:22
μμμμ υπάρχει φορητός θερμοπομπός?

κλίνω περισσότερο προς τους convectors, αλλά δεν ξέρω αν είναι οικονομικότεροι από το αερόθερμο και αν ζεσταίνουν τόσο γρήγορα όσο το αερόθερμο (καθότι δεν έχουν ανεμιστήρα)

AddictedToChaos
20-12-06, 02:31
Πάρε μία κόκκινη λάμπα απ'αυτές που έχουν στα γυράδικα/σουβλατζίδικα για να ζεσταίνουν τα λουκάνικα και τις πατάτες :lol:

igiorgio
20-12-06, 12:49
Εχω εμπειρία με κονβέκτορες. Είναι πολύ αποδοτικοί και το κυριότερο δεν ξεραίνουν την ατμόσφαιρα. Οπως σίγουρα ξέρεις κυκλοφορούν πολλοί στην αγορά, αν θέλεις και μέσω PM να σου δώσω περισσότερα στοιχεία για τους δικούς μου.

flevio
20-12-06, 14:40
αν θες ενω χιονιζει εξω να κυκλοφορεις γυμνος σ αυτο το δωματιο ;) παρε μια μικρη κεροζαν αξιζει την ταλαιπωρια του αναψε - σβησε..αλλα μυριζει παναθεμα τη.
αν το δωματιο ειναι μικροτερο απο 4χ4 ψαξε κατι αλλο θα πηγαινει χαμενη..

pelasgian
20-12-06, 16:58
Μεταφερθηκε, απαντησεις τυπου "παρε ταδε εξαρτημα Η/Υ" δεν εχουν πλεον νοημα.
Εφυγε απο την (λαθος) εννοτητα PC hardware.

Αναλογα τι θελεις (σε οικονομικο, ευκολια) και ποσο υγιεινο ειναι το καθενα.

Απεφυγε τις σομπες υγραεριου που ειναι:
1. Βομβες (ισχυροτατες κιολας).
2. Ανθυγιεινες.
3. Χαλανε τα ταβανια (πιανουν μυκητες και μαυριζουν).

ΠΕΦΤΟΥΝ ΟΙ ΣΟΒΑΔΕΣ ΓΙΑΤΙ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΤΣΙΜΕΝΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ ΤΟ CO2 ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΝΕΡΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ HCO3 :rant: :rant: :rant:

για πολύ λίγη χρήση < 1-2h/d πάρε ό,τι θες εκτός από γκάζι (εκτός αν έχει εξάτμηση εκτός δωματίου
Για «σοβαρή» χρήση 5h/d πάρε aircondition και θερμοσυσσωρευτές νυκτερινού ρεύματος.

Cafeeine
20-12-06, 17:10
Οτι λέει ο Πελασγός.

Εχω εμπειρία απο όλα τα είδη και καταλήγω οτι η καλύτερη λύση είναι το κλιματιστικό αν μιλάμε για μόνιμη λύση και δεν υπάρχει θέμα για τον υπόλοιπο χώρο.

Gordito
20-12-06, 17:14
Παιδια το κλιματιστικο δεν ξεραινει το χωρο? Νομιζω ομως οτι τα νεοτερα εχουν καποιες λειτουργιες που αποτρεπουν την "ξηρασια" αυτη. Για διαφωτιστε μας οι γνώστες:rolleyes:

ThanosD
20-12-06, 17:19
Παιδια το κλιματιστικο δεν ξεραινει το χωρο?
Έχει βγάλει κάτι μοντέλα η Hitachi (προφανώς θα το έχουν κάνει και άλλες μάρκες) που ανανεώνουν κανονικά τον αέρα, τραβώντας βρέσκο αέρα από έξω.

Θεωρώ το ηλεκτρικό σώμα λαδιού την καλύτερη συσκευή θέρμανσης. Ναι μεν αργεί να ζεσταθεί, άμα ζεσταθεί όμως δεν κρυώνει! Το κλιματιστικό έτσι και το σβήσεις, πάει, κρύωσες...

Το κλιματιστικό βέβαια καλύπτει και άλλες ανάγκες (καλοκαιριού). Όμως κοστίζει και 5 φορές παραπάνω από ένα καλοριφέρ λαδιού...

hemlock
20-12-06, 17:20
Ξηραινει τον αερα,του αφαιρει την υγρασια,οχι τους τοιχους...

Gordito
20-12-06, 17:31
Ξηραινει τον αερα,του αφαιρει την υγρασια,οχι τους τοιχους...

Εγω για την ατμοσφαιρα μιλουσα,με τους τοιχους δεν εχω προβλημα:p

pelasgian
20-12-06, 17:31
Ε, και θέλετε την υγρασία εσείς;
Σε μία Αθήνα με 85% υγρασία πλεόν εσείς θέλετε υγρασία;
Εγώ βάζω το δικό μου στο DRY το χειμώνα (κρυώνοντας λίγο το σπίτι!) μήπως και γλυτώσω από τα ακάρια και τις παθήσεις των πνευμόνων!

Cafeeine
20-12-06, 17:36
Εγώ είχα καλοριφέρ λαδιου σε δύο φάσεις, και τα ρημάδια ζέσταιναν μόνο τον εαυτό τους. Δεν τα ξαναδοκιμάζω.

flevio
21-12-06, 08:19
το καλοριφερ λαδιου 5 φορες πανω απο ενα 1000ρι κλιματιτικο???
οχι ρε παιδια με τπτ..
η δεη μου ρχεται φτηνοτερα με το aircontition..:hmm:

ThanosD
21-12-06, 11:01
Γιατι βρε παιδιά δεν τα πάτε τα καλοριφέρ, δεν καταλαβαίνω... :whistle:

Καταρχήν, είναι οι πιο efficient συσκευές. Αυτού του τύπου οι συσκευές φτάνουν γύρω στο 100% efficiency, όταν τα κλιματιστικά παλεύουν να φτάσουν το 80% - άσε που έχουν βρεί αυτές τις κλίμακες A-B-C-D-E για να ψαρώνουν τον κόσμο.

Όσοι λένε ότι πληρώνουν λιγότερο ΔΕΗ με κλιματιστικά από ότι με ηλεκτρικά σώματα ( για την ίδια παραγόμενη ποσότητα θέρμανσης ) λυπάμαι που θα το πώ έτσι ξερά αλλά λένε ψέματα!

(Επίσης, ένας χονδρικός κανόνας (για να βρείτε τις αντιστοιχίες) είναι ότι ένα ηλεκτρικό σώμα για κάθε 1000W που καίει αποδίδει γύρω στα 3000BTU.)

Βέβαια, συμφωνώ και εγώ ότι ένα κλιματιστικό είναι πιο ευέλικτη συσκευή, μιας και χρησιμοποιείται και το καλοκαίρι. Άλλο αυτό όμως...

kamus
21-12-06, 15:59
καλό το κλιματιστικό, αλλά και ακριβό είναι, και δεν ειναι και φορητο...

είμαι μεταξύ αερόθερμου, κονβέκτορα και θερμοπομπού!

pelasgian
21-12-06, 16:13
Όσοι λένε ότι πληρώνουν λιγότερο ΔΕΗ με κλιματιστικά από ότι με ηλεκτρικά σώματα ( για την ίδια παραγόμενη ποσότητα θέρμανσης ) λυπάμαι που θα το πώ έτσι ξερά αλλά λένε ψέματα!


Για την ΠΑΡΑΓΩΜΕΝΗ λένε ψέμματα, για την ΕΚΠΕΜΠΟΜΕΝΗ αλήθεια.

Βλέπεις, το aircondition δεν ΠΑΡΑΓΕΙ θερμότητα, αλλά ΑΝΤΛΕΙ θερμότητα από το ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ περιβάλλον, την οποία και διοχετεύει στο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ περιβάλλον.

Η δε απόδοσή του σε θέρμανση είναι μεγαλύτερη από αυτής σε ψύξη, διότι προστείθονται οι τριβές των μηχανικών μερών που παράγουν ζέστη στη τελική απολαβή, σε αντίθεση με τη λειτουργεία ψύξεως όπου αφαιρούνται.

Ακριβώς επειδή μεταφέρει ΕΤΟΙΜΗ θερμότητα του περιβάλλοντος (χρησιμοποιώντας ρεύμα για το συμπιεστή) και δεν παράγει (κυρίως) θερμότητα, γι'αυτό η συνολική απόδοσή του είναι μεγαλύτερη.

ThanosD
21-12-06, 17:44
γι'αυτό η συνολική απόδοσή του είναι μεγαλύτερη.

Όχι σωστό. Ή καλύτερα, μερικώς και υπό συνθήκες σωστό.

Διότι, από την ωραία ανάλυση που έκανες, παρέλειψες να αναφέρεις ότι η απόδοση του air-condition επηρεάζεται πάαααρα πολύ από τις συνθήκες περιβάλλοντος. Έτσι, για παράδειγμα, όταν η θερμοκρασία και η υγρασία περιβάλλοντος είναι η κατάλληλη τότε αυτά που λες είναι σωστά. Όμως, θες να ζεσταίνεσαι και όταν έξω έχει -5 ή -10. Εκεί αρχίζουν τα σκούρα για τα κλιματιστικά (ο συμπιεστής δεν δουλεύει με επάρκεια) δουλεύουν σαν τρελλά τα κακόμοιρα, δεν καταφέρνουν να ανεβάσουν σύντομα θερμοκρασία δωματίου και το ρολόι (της ΔΕΗ) γράφει και γράφει και... πάει περίπατο η οικονομία.

Έτσι λοιπόν, τα κλιματιστικά είναι καλά και άγια σε δεδομένο εύρος κλιματολογικών συνθηκών. Αν ξεφύγεις, αρχίζουν και ρετάρουν.

Φυσικά, υπάρχουν μονάδες που έχουν ευρεία όρια λειτουργίας, αλλά όσο επεκτείνονται τα όρια τόσο επεκτείνονται και τα ευρά που θα δώσεις. Και αυτά, φυσικά, τα αγοράζουν οι Γερμανοί και όχι εμείς - αυτοί έχουν μεγαλύτερες ανάγκες από εμάς.

pelasgian
21-12-06, 18:09
Η θερμότητα με τη θερμοκρασία δεν έχει καμία σχέση, ως, ελπίζω, γνωστόν.
Η άντληση της θερμότητας από το περιβάλλον ελάχιστα επηρεάζεται από ένα εύρος θερμοκρασία -5 -10C, καθότι το ψυκτικό ρευστό ατμοποιείται σε θερμοκρασίες εξαιρετικά υπομηδενικές (π.χ. -50 -100C).

Στο aircondition αυτό κάνεις, ατμοποιείς το ρευστό στον έξω εναλλάκτη, ώστε με την εξάτμηση να απορροφήσει θερμότητα από το περιβάλλον του, στη συνέχεια το συμπιέζεις ΜΕΣΑ στον εναλλάκτη του σπιτιού, ώστε να αποβάλει αυτή τη θερμότητα.

Η μεταφορά της θερμότητας βασίζεται στην ατμοποίηση ρευστοποίηση αυτού του ρευστού. Εφόσον αυτή πραγματοποιείται, γίνεται και μεταφορά. Σε κάθε κύκλο, ο ρυθμός μεταφοράς παραμένει ο ίδιος και βελτιώνεται όσο η διαφορά των θερμοκρασιών ψυχρής θερμής δεξαμενής αυξάνει.

Η υγρασία, σε συνδυασμό με τη σκόνη, μπορεί να μειώσει την θερμο-εναλλακτική δυνατότητα των εναλλακτών του aircondition, και γι'αυτό το λόγο συνιστάται ο ετήσιος καθαρισμός. Αυτά 30-40€ που δίνει κάποιος το χρόνο, τα κερδίζει από απόδοση και (φτού! μακρυά από μας) ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ του συμπιεστή λόγω υπερλειτουργείας.

Σε υπερβολικά ψυχρό περιβάλλον, μπορεί να «κολήσει» ο συμπιεστής, αλλά αυτό τώρα είναι ακραίο.

123456789
21-12-06, 23:43
1) O θερμοπομπός έχει θερμοστάτη χώρου και όχι θερμοστάτη του εαυτού του και για αυτό το λόγο είναι πιο οικονομικός.
2) Το καλορφέρ λαδιού ψύχεται πιο αργά και για το λόγο αυτό ανταγωνίζεται σε συνολική απόδοση το θερμοπομπό.
3) Ο θερμοπομπός βγαίνει και σε φορητή ελαφριά έκδοση (είχε σήμερα στο praktiker).
4) Ιδανική λύση τα παλιά καλοριφέρ LAVA που είχαν μέσα τούβλα και όχι λάδι και ήταν και πιο υγιεινά ως εκ τούτου εκτός από πιο οικονομικά.

Προτείνω φορητό θερμοπομπό. Κοίταξε μόνο να μην είναι από αυτούς που η αντίστασή τους είναι πολύ εκτεθειμένη γιατί είναι ψιλοεπικίνδυνοι...

sakis_the_fraud
22-12-06, 20:35
τι ειναι ρε παιδια αυτος ο θερμοπομπος???

ιδεα δεν εχω!

εμεις εχουμε 2 αεροθερμα, ισα ισα για να ζεσταθουμε λιγο και να ντυθούμε το πρωι να παμε σχολειο... (και οι γονεις μου στην δουλεια...)

σε 10 λεπτα φουρνος γινεται το δωματιο μου!

@ ADSLgr.com All rights reserved.