PDA

Επιστροφή στο Forum : synTPEnh.exe κατεστραμμένο αρχείο-Δεν ειναι δυνατη η πρόσβαση στο desktop



nick7
03-10-12, 12:47
έχω στο laptop windows 7, ξαφνικά προχθές που το άνοιξα μου έβγαλε μήνυμα "Δειν ειναι δυνατή η πρόσβαση στο C:\Users\TOSHIBA\Desktop". "Το αρχείο η ο κατάλογος έχει καταστραφεί και δεν ειναι δυνατό να αναγνώσει". Μου εξαφάνισε ότι ειχα στο desktop απο φακέλους μέχρι και απλά αρχεία. Μου έβγαλε ενα μήνυμα επίσης για το αρχείο synTPEnh.exe οτι ειναι κατεστραμμένο και να τρέξω το βοηθητικό πρόγραμμα chkdsk το οποίο και έκανα αλλα δεν αλλάζει τίποτα. αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα. το μόνο που μπορώ να πω ειναι οτι δεν το είχα για κανα μήνα στο ιντερνετ και δεν έκανε αναβάθμιση το antivirus(eset) αλλα δεν το χρησιμοποιούσα ιδιαίτερα. αρχεία,φωτό κλπ κλπ δεν τα έχει πειράξει,μπορώ να τα ανοιξω απο αλλου. επίσης δεν με αφήνει να κάνω επαναφορά συστήματος, απο cmd που προσπάθησα το chkdsk μου βγάζει οτι ο τόμος χρησιμοποιείται απο άλλη διεργασία. πάω και στα εργαλεία του σκληρού να κάνω έλεγχο σφαλμάτων και δεν με αφήνει πάλι. δεν ξέρω τι φταίει, αν μπορεί ας βοηθήσει κάποιος!

eagle13
03-10-12, 13:25
έχω στο laptop windows 7, ξαφνικά προχθές που το άνοιξα μου έβγαλε μήνυμα "Δειν ειναι δυνατή η πρόσβαση στο C:\Users\TOSHIBA\Desktop". "Το αρχείο η ο κατάλογος έχει καταστραφεί και δεν ειναι δυνατό να αναγνώσει". Μου εξαφάνισε ότι ειχα στο desktop απο φακέλους μέχρι και απλά αρχεία. Μου έβγαλε ενα μήνυμα επίσης για το αρχείο synTPEnh.exe οτι ειναι κατεστραμμένο και να τρέξω το βοηθητικό πρόγραμμα chkdsk το οποίο και έκανα αλλα δεν αλλάζει τίποτα. αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα. το μόνο που μπορώ να πω ειναι οτι δεν το είχα για κανα μήνα στο ιντερνετ και δεν έκανε αναβάθμιση το antivirus(eset) αλλα δεν το χρησιμοποιούσα ιδιαίτερα. αρχεία,φωτό κλπ κλπ δεν τα έχει πειράξει,μπορώ να τα ανοιξω απο αλλου. επίσης δεν με αφήνει να κάνω επαναφορά συστήματος, απο cmd που προσπάθησα το chkdsk μου βγάζει οτι ο τόμος χρησιμοποιείται απο άλλη διεργασία. πάω και στα εργαλεία του σκληρού να κάνω έλεγχο σφαλμάτων και δεν με αφήνει πάλι. δεν ξέρω τι φταίει, αν μπορεί ας βοηθήσει κάποιος!

Ακολούθησε αυτό

http://www.adslgr.com/forum/threads/450261-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-Avira-Rescue-CD

το δημιουργείς από καθαρό υπολογιστή , κάτι έχεις κολλήσει μάλλον .................... :hmm:

nick7
03-10-12, 14:53
έχω κάνει boot,μου βγάζει αυτα και μένει εκει...
Loading vmlinuz...........
Loading initrd.gz..........
...............................
Ready.
Probing EDD (edd=off to disable)...ok
Decobressing Linux...Parsing ELF...done.
Booting the kernel.

να έχω φάει ιο λες??? ελπίζω να μην χρειαστεί format!!!

Seitman
03-10-12, 14:58
Μάλλον έχεις πρόβλημα στον σκληρό σου.

nick7
03-10-12, 15:02
καλό η κακό??? μάλλον κακό...μπορούμε να κάνουμε κάτι εκτός απο format?

Seitman
03-10-12, 15:09
Για αρχή μπορείς να κάνεις έναν έλεγχο του δίσκου με την εντολή chkdsk c: /f/r
Κατόπιν είναι καλό να ελέγξεις τα αρχεία συστήματος με την εντολή sfc /scannow

Και οι δύο εκτελούνται από την γραμμή εντολών των windows και αν ζητηθεί επανεκκίνηση, δίνεις την συγκατάθεσή σου.

nick7
04-10-12, 10:11
Δοκίμασα να κάνω και τις ενέργειες αυτές, τπτ μου ανοίγει το παράθυρο cmd και το κλείνει μετά από λιγο. Δοκίμασα να φτιάξω άλλον χρήστη και να μπω μεσα εκεί για να τραβήξω τα αρχεία και μου βγάζει την ίδια ενημέρωση. Δεν υπάρχει τρόπος να πάρω τα αρχεία που είχα στο desktop?μπορώ να τα βρω με το search αλλα μου τα βγάζει ως συντομεύσεις και δεν με αφήνει να τα ανοίξω...άλλο τρόπο μπορούμε να βρούμε?

Seitman
04-10-12, 10:57
"Κατέβασε" και εγκατέστησε την trial έκδοση του Hard Disk Sentinel (http://www.hdsentinel.com/download.php) και δες τι αποτελέσματα δίνει για την κατάσταση του δίσκου σου.

cranky
04-10-12, 12:42
Δεν υπάρχει τρόπος να πάρω τα αρχεία που είχα στο desktop?μπορώ να τα βρω με το search αλλα μου τα βγάζει ως συντομεύσεις και δεν με αφήνει να τα ανοίξω...άλλο τρόπο μπορούμε να βρούμε?
Μπορείς να τρέξεις ένα Linux live cd.

yiapap
04-10-12, 12:59
Μπορείς να τρέξεις ένα Linux live cd.Δεν μπορεί (http://www.adslgr.com/forum/threads/664796-synTPEnh-exe-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B5%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CE%94%CE%B5%CE%BD-%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE%B1%CF%84%CE%B7-%CE%B7-%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%83%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%BF-desktop?p=4831601#post4831601) :p

OP, ψάξε στο Google για Hiren's Boot CD. Ξεκίνα από τα διαγνωστικά του σκληρού.

nick7
04-10-12, 18:03
κατέβασα το hard disk sentinel και μου βγάζει performance+health 100% excellent...The hard disk status is PERFECT. Problematic or weak sectors were not found and there are no spin up or data transfer errors.

No actions needed.

τρελό σκάλωμα έχω φάει...με τις ώρες καθομαι πάνω στο ρημάδι και δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
hiren boot cd? θα το κατεβάσω να δω και εκει τι μπορώ να κανω. θα μπουτάρω απο το cd και μετα τι θα κάνω?

cranky
04-10-12, 20:38
Το κατεβάζεις απο εδώ (www.hirensbootcd.org/files/Hirens.BootCD.15.1.zip), το αποσυμπιέζεις, και το καίς σαν iso, για να είναι εκκινήσιμο το cd.
Mέσα έχει πολλά εργαλεία (http://www.hiren.info/pages/bootcd), και μεταξύ αυτών, για έλεγχο δίσκων.

biggeo65
04-10-12, 22:23
έχω στο laptop windows 7, ξαφνικά προχθές που το άνοιξα μου έβγαλε μήνυμα "Δειν ειναι δυνατή η πρόσβαση στο C:\Users\TOSHIBA\Desktop". "Το αρχείο η ο κατάλογος έχει καταστραφεί και δεν ειναι δυνατό να αναγνώσει". Μου εξαφάνισε ότι ειχα στο desktop απο φακέλους μέχρι και απλά αρχεία. Μου έβγαλε ενα μήνυμα επίσης για το αρχείο synTPEnh.exe οτι ειναι κατεστραμμένο και να τρέξω το βοηθητικό πρόγραμμα chkdsk το οποίο και έκανα αλλα δεν αλλάζει τίποτα. αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα. το μόνο που μπορώ να πω ειναι οτι δεν το είχα για κανα μήνα στο ιντερνετ και δεν έκανε αναβάθμιση το antivirus(eset) αλλα δεν το χρησιμοποιούσα ιδιαίτερα. αρχεία,φωτό κλπ κλπ δεν τα έχει πειράξει,μπορώ να τα ανοιξω απο αλλου. επίσης δεν με αφήνει να κάνω επαναφορά συστήματος, απο cmd που προσπάθησα το chkdsk μου βγάζει οτι ο τόμος χρησιμοποιείται απο άλλη διεργασία. πάω και στα εργαλεία του σκληρού να κάνω έλεγχο σφαλμάτων και δεν με αφήνει πάλι. δεν ξέρω τι φταίει, αν μπορεί ας βοηθήσει κάποιος!

To πιο πιθανό πρόβλημα στο σύστημα αρχείων. Δες αν το test disk μπορεί να το διορθώσει.
Υπάρχει μέσα στο Hiren's CD. TestDisk οδηγίες (http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Step_By_Step)

nick7
05-10-12, 12:07
ο σκληρός φαίνεται εντάξει με 2 προγραμματάκια απο hiren boot που έκανα scanning...το test disk βρίσκει χαμένα partition. Το δοκίμασα και αυτο αλλα δεν βρίσκει κατι που να έχω χάσει. Αν καταλάβα καλα οταν ανοιγω κάποιο προγραμμα,exporer μου βγάζει error όπως το synTPEnh.exe(αυτο απο μόνο του),spybotsd.exe-corrupt file,reader_sl.exe-κατεστραμμενο αρχειο,ipoint.exe-κατεστραμένο αρχείο και....μου λέει να κάνω chkdsk. πρόλαβα και εκανα και αναφέρει οτι βρέθηκαν σφάλματα. Η chkdsk δεν ειναι δυνατόν να συνεχίσει σε λειτουργία μονο για ανάγνωση. τζίφος για αλλη μια μερα...

yiapap
05-10-12, 12:46
ο σκληρός φαίνεται εντάξει με 2 προγραμματάκια απο hiren boot που έκανα scanning...το test disk βρίσκει χαμένα partition. Το δοκίμασα και αυτο αλλα δεν βρίσκει κατι που να έχω χάσει. Αν καταλάβα καλα οταν ανοιγω κάποιο προγραμμα,exporer μου βγάζει error όπως το synTPEnh.exe(αυτο απο μόνο του),spybotsd.exe-corrupt file,reader_sl.exe-κατεστραμμενο αρχειο,ipoint.exe-κατεστραμένο αρχείο και....μου λέει να κάνω chkdsk. πρόλαβα και εκανα και αναφέρει οτι βρέθηκαν σφάλματα. Η chkdsk δεν ειναι δυνατόν να συνεχίσει σε λειτουργία μονο για ανάγνωση. τζίφος για αλλη μια μερα...'Ανοιξε ένα DOS Prompt και κάνε chkdsk /f
Θα σου ζητήσει επανεκκίνηση και θα σου διορθώσει τα σφάλματα.

nick7
05-10-12, 13:05
"Δεν ειναι δυνατη η εκτελεση της εντολής chkdsk γιατι ο τόμος χρησιμοποιείται απο μια άλλη διεργασία." αυτο βγάζει...πήρα τηλ. 1-2 τεχνικούς και μου ανέφεραν οτι πρόκειται για ιο!!! ανάκτηση δεδομένων και format μου πρότειναν.το 98% των δεδομένων θα τα έχω πίσω. κανά προγραμματάκι για ανάκτηση υπάρχει να το επιχειρήσω εγώ, format κάνω μόνς μου.

eagle13
05-10-12, 13:11
"Δεν ειναι δυνατη η εκτελεση της εντολής chkdsk γιατι ο τόμος χρησιμοποιείται απο μια άλλη διεργασία." αυτο βγάζει...πήρα τηλ. 1-2 τεχνικούς και μου ανέφεραν οτι πρόκειται για ιο!!! ανάκτηση δεδομένων και format μου πρότειναν.το 98% των δεδομένων θα τα έχω πίσω. κανά προγραμματάκι για ανάκτηση υπάρχει να το επιχειρήσω εγώ, format κάνω μόνς μου.

Έλεγχο με το avira rescue έκανες ; :hmm:

yiapap
05-10-12, 13:15
"Δεν ειναι δυνατη η εκτελεση της εντολής chkdsk γιατι ο τόμος χρησιμοποιείται απο μια άλλη διεργασία." αυτο βγάζει...πήρα τηλ. 1-2 τεχνικούς και μου ανέφεραν οτι πρόκειται για ιο!!! ανάκτηση δεδομένων και format μου πρότειναν.το 98% των δεδομένων θα τα έχω πίσω. κανά προγραμματάκι για ανάκτηση υπάρχει να το επιχειρήσω εγώ, format κάνω μόνς μου.Ναι βρε nick. Χρησιμοποιείται και μετά σε ρωτάει αν θες να γίνει η εξέταση με την επανεκκίνηση. Απάντησε Yes και κάνε reboot!

nick7
05-10-12, 13:20
με το Avira rescue δεν με αφήνει να μπώ(κοίτα παλαιότερα posts)...yiapap πάτησα Ν(Υes) και έκανα restart και δεν έγινε τπτ.

yiapap
05-10-12, 13:23
με το Avira rescue δεν με αφήνει να μπώ(κοίτα παλαιότερα posts)...yiapap πάτησα Ν(Υes) και έκανα restart και δεν έγινε τπτ.Δύο φορές σε ρωτάει. Πατάς Yes και στις δύο και στην επανεκκίνηση δεν κάνει έλεγχο; Περίεργο :hmm:
Μπες σε safe mode και κάνε ακριβώς τα ίδια.
Το CD των Windows το έχεις; Αν ναι μπούταρε από το CD. Σε κάποια φάση αφού πατήσεις enter για το setup θα σε ρωτήσει αν θες να μπεις σε κονσόλα αποκατάστασης (recovery ocnsole) πατώντας 'R'. Πατάς R και σε βγάζει σε ένα command prompt.
Εκεί γράφεις chkdsk /p
Δες και αυτό: http://support.microsoft.com/kb/314058
ή
αυτό http://forums.whatthetech.com/index.php?showtopic=95574

<edit>
Αν το chkdsk σου βρίσκει σφάλματα επικεντρώσου σε αυτό πρώτα. Μην κάνεις άλλες εγκαταστάσεις από τη στιγμή που το File System είναι μπάχαλο.

nick7
05-10-12, 13:40
μπηκα σε safe mode και πάτησα την εντολή sfc /scannow. το cd των windows δεν υπάρχει,ειναι εγκατεστημένα στο laptop(windows7). ναι έβρισκε σφάλματα το chkdsk...

yiapap
05-10-12, 13:48
μπηκα σε safe mode και πάτησα την εντολή sfc /scannow. το cd των windows δεν υπάρχει,ειναι εγκατεστημένα στο laptop(windows7). ναι έβρισκε σφάλματα το chkdsk...Κακώς τρέχεις το sfc χωρίς να διορθώσεις τα βήματα του chkdsk!!! Το recovery console δουλεύει από οποιοδήποτε CD των Windows. Δανείσου ή ακόμη και κάψε ένα. Έτσι κι αλλιως δεν θα φτάσεις στο σημείο ενεργοποίησης

ΥΓ. ΔΕΝ είναι παράνομο να δημιουργήσεις CD από της στιγμή που είσαι νόμιμος κάτοχος.

nick7
05-10-12, 14:00
" Η προστασία πόρων των Windows εντόπισε κατεστραμμένα αρχεία αλλα δεν ηταν δυνατόν να επιδιορθώσει μερικά απο αυτά." μου δίνει ενα αρχείο CBS.log αλλά αντε να βγάλεις άκρη εκει μέσα.
κάνει και με τα windows xp ? έχω απο άλλον υπολογιστή για να το δοκιμάσω.

έβαλα windows xp cd, bootara περιμένω να φορτώσει τα αρχεία(2 φορές το έκανα) για να βγάλει το menu και μετα μπλε οθόνη με κινέζικα...

biggeo65
06-10-12, 02:23
" Η προστασία πόρων των Windows εντόπισε κατεστραμμένα αρχεία αλλα δεν ηταν δυνατόν να επιδιορθώσει μερικά απο αυτά." μου δίνει ενα αρχείο CBS.log αλλά αντε να βγάλεις άκρη εκει μέσα.
κάνει και με τα windows xp ? έχω απο άλλον υπολογιστή για να το δοκιμάσω.

έβαλα windows xp cd, bootara περιμένω να φορτώσει τα αρχεία(2 φορές το έκανα) για να βγάλει το menu και μετα μπλε οθόνη με κινέζικα...

Για να μην χρησημοποιείται ο δίσκος, μπες σε κατάσταση επιδιόρθωσης (http://windows.microsoft.com/el-GR/windows7/products/features/startup-repair),
και ή δοκίμασε την επαναφόρά των Windows από το μενού, ή πατα Γραμμή εντολών,
και εκει γράψε chkdisk /f και δενς μήπως το διορθώσει.

nick7
08-10-12, 14:31
Για να μην χρησημοποιείται ο δίσκος, μπες σε κατάσταση επιδιόρθωσης (http://windows.microsoft.com/el-GR/windows7/products/features/startup-repair),
και ή δοκίμασε την επαναφόρά των Windows από το μενού, ή πατα Γραμμή εντολών,
και εκει γράψε chkdisk /f και δενς μήπως το διορθώσει.

φίλε εισαι άψογος...σε υπερευχαριστώ :oneup:.έκaψα ενα δισκάκι με τα εργαλεία αποκατάστασης,μπούταρα απο εκεί και έκανα επιδιόρθωση συστήματος. κράτησε μόνο 5 λεπτά, επανεκκίνηση και εμφανίστηκαν όλα στην επιφάνεια εργασίας. το μόνο που δεν ξέρω ειναι οτι εμφανίζει ενα λουκετάκι κάτω απο τις μικρογραφίες, παρόλ'αυτα ανοίγουν κανονικά. όλα εντάξει δείχνουν, θα τα απομακρύνω απο την επιφάνεια εργασίας για καλό και για κακό!
ευχαριστώ και τα αλλα παιδιά για την βοήθεια, έμαθα και κάτι παραπάνω:oneup: σε επίλυση προβλημάτων για αργότερα(να μην χρειαστεί).

biggeo65
08-10-12, 17:13
Το λουκετάκι κάτω από τις μικρογραφίες σημαίνει ότι το σύστημα έχει μαρκάρει τα αρχεία αυτά, "μόνο για αναγνωση".
Δηλαδή δεν μπορείς να τα τροποποιήσεις, εκτός κι αν αλλάξεις τις ιδιότητες τους.
Δεν είναι πρόβλημα, πιο πολύ το κάνει για ασφάλεια.

Αυτό αλλάζει με δεξι κλικ στην μικρογραφία\ιδιότητες, αλλά δεν χρειάζεται να αλλάξει.
Χαίρομαι που όλα τέλειωσαν καλά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.