PDA

Επιστροφή στο Forum : Τηλεφωνικός κατάλογος οτε?



spirosb
30-05-04, 11:22
Μήπως ξέρει κανείες από που μπορείς να τον κατεβάσεις?

kostaspapadimas
30-05-04, 11:40
Πουθενά... :mrgreen:

spirosb
30-05-04, 11:47
Έχω έναν παλιό και ξέρω από που μπορεί κανείς να τον κατεβάσει αλλα το θέμα ειναι αν παίζει πουθενά καποιος καινούριος
Εξάλου εγω είπα

Μήπως ξέρει κανείες από που μπορείς να τον κατεβάσεις?

και όχι Μήπως ΔΕΝ ξέρει? :twisted: :wink:

kostaspapadimas
30-05-04, 11:49
Είναι μια τεράστια βάση περίπου 3~3,5 Giga...
Για αυτό και λέω πουθενά.... :roll:

thama
30-05-04, 13:06
Ρε παιδιά, αφού είναι online στο www.whitepages.gr
Τι τον θέλετε στο PC σας?

Από την άλλη νομίζω ότι ακόμα μπορείτε να τον αγοράσετε από τον πΟΤΕ της περιοχής σας

thama
30-05-04, 13:09
Ουπς, ξέχασα την παπάρα του πΟΤΕ

http://whitepages.oteshop.gr/gr/index.jsp

androu
30-05-04, 14:47
κάνει περίπου 40 ευρά δεν νομίζω οτι αξίζει να τον αγοράσεις. ΑΝ μπορέσεις να βρείς το HEllas navigator κάνει την ίδια δουλειά και ακόμη καλύτερη

spirosb
30-05-04, 18:49
Παιδιά το τηλ καταλογο του ΟΤΕ τον θελω για να τον χρησιμοποιησω με προγραμμα ISDN CLI. 'Οποιος και να με παρει τηλ να έχω εκτος του τηλεφώνου του και το ονομα του/εταιρεια.
Καλα δεν συζητάω να τον αγοράσω κιολας...Παρεπιτόντος ο ΟΤΕ δίνει δωρεαν τους τόμους(hard copy)(που στην ουσία ειναι πιο ακριβοι στην παραγωγή) και σε βάζει να πληρώσεις ένα cd λες και είναι χρυσάφι.

aesir
30-05-04, 19:26
spirosb αυτό που ζητάς είναι γύρω στα 70ΜΒ compressed και δεν είναι κάποιος επίσημος κατάλογος του ΟΤΕ...

spirosb
30-05-04, 19:45
Άλλη μια φορα:Εγω ζητάω τον ΤΗΛ ΚΑΤΑΛΟΓΟ του ΟΤΕ. Αυτο που εσυ αναφέρεσε aesir είναι όντως ο τηλ καταλογος του ΟΤΕ ή μάλλον μέρος του(500ΜΒ περίπου ασυμπίεστης database)
http://www.faethon.net/isdncli/

aesir
30-05-04, 19:57
spirosb και εγώ αυτό χρησιμοποιώ. Δεν ξέρω αν βγαίνει ακόμα σε CD αλλά να σου πω οτι στο παρελθόν που έβγαινε τα δεδομένα του CD δεν ήταν αξιοποιήσιμα μέσω άλλου προγραμμάτος γιατί ήταν κωδικοποιημένα και επίσης για να τα χρησιμοποιήσει κάποιος σαν database έπρεπε να πληρώσει στον ΟΤΕ για το inτegration με το πρόγραμμα του.

Η μόνη χρήση του CD ήταν όπως είναι τώρα τo whitepages online.

spirosb
30-05-04, 21:35
Από ότι έμαθα τελευταία έκδοση που έβγαλε ο ΟΤΕ είναι 2002
Περισσότερα αύριο για το αν θα το έχω ή όχι(DC++) αύριο

aesir
30-05-04, 21:43
spirosb εγώ είχα μιλήσει με τον τύπο που έγραψε το ISDNCLI και είχαμε συζητήσει τα όσα σου είπα... δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την database του CD.

spirosb
30-05-04, 22:28
OK thnks παρολαυτα δεν με χαλαει να την έχω
Παρεπιπτόντως και αφου μιλησες μαζί του αυτός από που την είχε πάρει/τροποποιήσει?

sdikr
30-05-04, 22:50
OK thnks παρολαυτα δεν με χαλαει να την έχω
Παρεπιπτόντως και αφου μιλησες μαζί του αυτός από που την είχε πάρει/τροποποιήσει?

την κάνανε με το χέρι, data entry (ouch!)

aesir
30-05-04, 23:33
spirosb, Με πρόλαβε ο sdikr. Ναι είναι συλλογική προσπάθεια κάποιων με data entry. Πάντως 9 στις 10 φορές είναι σωστό το όνομα, και στο κάτω-κάτω μπορείς να κάνεις add entries ή να τροποποιήσεις την υπάρχουσα. Εγώ αυτό κάνω.

spirosb
30-05-04, 23:40
Καλα και εγω χρησιμοποιώ και του outlook τις επαφές (τις οποιες κοιτα πρώτα) και αν δεν βρει τιποτα τοτε ψάχνει στο καταλογο (ο τυπος έχει κανει πολυ καλή δουλεια). Απλα θα ήθελα να μπορουσα να έχω αναγνώριση σε αγνωστους(οπως είχα μέχρι τώρα...βλέπε διαφημιστες/εταιρείες κλπ)

sdikr
30-05-04, 23:55
βλέπε διαφημιστες/εταιρείες

αυτοι συνήθως έχουν απόρητο

aesir
31-05-04, 00:29
Απλα θα ήθελα να μπορουσα να έχω αναγνώριση σε αγνωστους(οπως είχα μέχρι τώρα...βλέπε διαφημιστες/εταιρείες κλπ)

Οι διαφημιστές/εταιρίες απαγορεύεται να κάνουν cold calling όπως το λέμε, κοινώς να σε παίρνουν χωρίς να έχεις δώσει την συγκατάθεση σου. Στην ΕΕ τα πρόστιμα είναι μεγάλα για εταιρίες που το κάνουν αυτό. Θα μου πεις στην Ελλάδα ποιος ακούει; Υπάρχει μια αίτηση που μπορείς να κατεβάσεις και να υπογράψεις από την Εταιρία Προστασίας Δεδομένων (ή όπως αλλιώς λέγεται), με την οποία δηλώνεις οτι δεν θέλεις να λαμβάνεις τέτοια τηλεφωνήματα. Είναι per person και όχι per household. Από την άλλη οι εταιρίες που κάνουν τέτοιου είδους marketing υποχρεούνται να παίρνουν τακτικά την λίστα αυτή και να μην καλούν όσους είναι στην λίστα. Αν γίνει καταγγελία οτι σε πήραν τότε στην αρχή γίνονται κάνα δυό συστάσεις και μετά αν δημιουργηθεί ιστορικό τότε πέφτει πρόστιμο συν οτι μπορεί κάποιος κάλλιστα να τους πάει δικαστήριο. Θα μου πεις πόσοι Ελληνες το ξέρουν; πριν λίγους μήνες στην λίστα ήταν μόνο 2-3 εκατοντάδες αν δεν κάνω λάθος. Βλέπεις δεν υπάρχει πληροφόρηση...

sdikr
31-05-04, 00:58
Οι διαφημιστές/εταιρίες απαγορεύεται να κάνουν cold calling όπως το λέμε, κοινώς να σε παίρνουν χωρίς να έχεις δώσει την συγκατάθεση σου. Στην ΕΕ τα πρόστιμα είναι μεγάλα για εταιρίες που το κάνουν αυτό. Θα μου πεις στην Ελλάδα ποιος ακούει; Υπάρχει μια αίτηση που μπορείς να κατεβάσεις και να υπογράψεις από την Εταιρία Προστασίας Δεδομένων (ή όπως αλλιώς λέγεται), με την οποία δηλώνεις οτι δεν θέλεις να λαμβάνεις τέτοια τηλεφωνήματα. Είναι per person και όχι per household. Από την άλλη οι εταιρίες που κάνουν τέτοιου είδους marketing υποχρεούνται να παίρνουν τακτικά την λίστα αυτή και να μην καλούν όσους είναι στην λίστα. Αν γίνει καταγγελία οτι σε πήραν τότε στην αρχή γίνονται κάνα δυό συστάσεις και μετά αν δημιουργηθεί ιστορικό τότε πέφτει πρόστιμο συν οτι μπορεί κάποιος κάλλιστα να τους πάει δικαστήριο. Θα μου πεις πόσοι Ελληνες το ξέρουν; πριν λίγους μήνες στην λίστα ήταν μόνο 2-3 εκατοντάδες αν δεν κάνω λάθος. Βλέπεις δεν υπάρχει πληροφόρηση...


εε ρίξε το λινκ!!
ή που μπορούμε να το βρούμε αυτο

spirosb
31-05-04, 01:05
αυτοι συνήθως έχουν απόρητο

Από τελας μέχρι citybank με έχουν πάρει και το νουμερο τους φαινόταν(στη δεύτερη δε επειδή ειναι παλιο το νούμερο φαινόταν και ποιος ήταν από πριν)
Μάλλον πολλοι το ξέρουν ότι απαγορεύεται αλλά λίγοι ασχολούνται παρα περα(π.χ. εγω :roll: δεν ήξερα οσα είπες για την Εταιρεια Πρ.Δεδομ.). Αλλά το θέμα είναι να μην με ενοχλούν αυτοί και όχι να ασχολούμε εγώ μαζί τους :twisted:

aesir
31-05-04, 02:05
spirosb Δυστυχώς θα παρει πολύ για τις εταιρίες να μάθουν να λειτουργούν σωστά, αν μάθουν ποτέ. Και μέχρι τότε θα πρεπει εμείς να χάνουμε την ώρα μας. Εμένα οταν με παίρνουν σπίτι τους ζητάω να με βγάλουν από την όποια λίστα έχουν (γιατί κρατάνε ξέρεις αρχεία που και αυτό είναι παράνομο), γιατί τους λέω ρητά οτι θα τους κάνω μύνηση και οτι θα πληρώσουν πρόστιμο. Δεν μου φταίει σε τίποτα η φουκαριάρα πχ από το bodyline που έπαιρνε, ή κάποιος άλλος από ταξιδιωτικό γραφείο οτι και καλά κέρδισα ταξίδι. Αυτοί είναι μεροκαματιάρηδες που δουλεύουν για ανθρώπους που δεν έχουν ιερό και όσιο μέχρι να τους "τσιμπήσει" ο νόμος. Και για την Ελλάδα δεν ξέρω αν έχει φτάσει κάποια τέτοια περίπτωση στα δικαστήρια, ίσως και να είναι νωρίς, αλλά οι νόμοι ισχύουν, άσχετα αν τους ξέρουν ελάχιστοι.

Εγώ έμαθα την νοοτροπία περί data protection στην Αγγλία, εκεί να δεις τι γινόταν αν έστελνε εταιρία ένα email χωρίς την προηγούμενη συγκατάθεση του ατόμου...

Antonis Papadopoulos
31-05-04, 03:41
παιδια ασχετο, ξερει κανεις αν υπαρχει τελευταια εκδοση του Hellas NAvigator ΜΕ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ, οπως το παλιο?

@ ADSLgr.com All rights reserved.