PDA

Επιστροφή στο Forum : Επίδομα θέρμανσης



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9

k_koulos
28-11-13, 14:50
στα 560 λίτρα αντιστοιχούν 560*0,35 = 197,05 €

το 25% του 197,05 είναι 49,26 €

άρα αν βάλεις όλο το τονάζ [560 λίτρα] έχεις να πληρώσεις 560*1,28 [μέση τιμή αυτήν την στιγμή στην περιοχή μου] = 716,80 € , απο τα οποία οταν φτάσει το τιμολόγιο απο τον πετρελαια στο υπουργείο, θα πάρεις πίσω τα 197,05 - 49,26 = 147,79 €

γενικά υπολόγιζε οτι με το επίδομα για οσα λίτρα ρίξεις μέχρι τα 560 θα σου έρθει η τιμή γύρω στα 0,90 € και για τα λίτρα απο τα 560 και πάνω 1,25 € ή πόσο θα τρέχει την στιγμή που θα ρίξεις πετρέλαιο.

ακόμα αν βάλεις κάτω απο 140 λίτρα, [το 25% δηλαδή] , δεν έχεις να περιμένεις άλλη επιστροφή, αλλα στο τελος αν δεν τα έχεις βάλει, το σύστημα θα στα ζητήσει πίσω.

cool11
28-11-13, 15:02
k_koulos ευχαριστω!
Μου τα ανελυσες και παλι αποριες εχω! Φανταζομαι αλλοι απλοι πολιτες οτι θα πλεουν εντελως μες τις αποριες!

- 0,35 ειναι η τιμη της επιδοτησης ανα λιτρο πετρελαιου;
- Το 25% της επιδοτησης αντιστοιχει σε 49 ευρω, και 140 λιτρα πετρελαιου;
- 140 λιτρα ειναι το μινιμουμ που πρεπει να μπει, για να μην μπλεξω σε καμια περιπτωση με επιστροφες προς το κρατος;
- Η τιμη που πουλανε το πετρελαιο, δεν φτανει που ειναι εντελως πανακριβη-εξωπραγματικη, μου λες οτι 'παιζει' κιολας, και μερικοι πουλανε ακριβοτερα; Νομιζα, στοιχειωδως-με κοινη λογικη, οτι θα ηταν στανταρντ στο απολυτο μινιμουμ, λογω των δυσμενων συνθηκων.

k_koulos
28-11-13, 15:18
1. ναι
2. ναι
3. ναι [λογικά*]
4. η τιμή αλλάζει από περιοχή σε περιοχή ανά την επικράτεια, από πρατήριο σε πρατήριο για λόγους εταιρικής πολιτικής αλλά και πόσο ο κάθε πρατηριούχος έχει άνεση να παίξει με την τιμή [κλεψιές - κοινωνικό αίσθημα - ύπαρξη ή μη αποθέματος οικονομικού για αγορά ποσοτήτων που να επιφέρουν έκπτωση κτλ κτλ] ενδεικτικά εδώ (http://www.vrisko.gr/times-kafsimon-venzinadika)θα βρεις τι τιμές παίζουν στην περιοχή σου.


* πότε δεν ξεπλέκεις με το κράτος, αυτό είναι ο κανόνας, αλλά ναι λογικά αν βάλεις τουλάχιστον 140 λίτρα και ο πετρελαιάς σου δεν είναι "ξεχασιάρης" και περάσει το τιμολόγιο σου με τα στοιχεία σου κανονικά και εγκαίρως, τότε δεν θα έχεις πρόβλημα με το κράτος.

manicx
28-11-13, 17:01
Επειδή είμαι διαχειριστής, από ότι κατάλαβα, το επίδομα του κάθε δικαιούχου δίνεται βάσει των 'κοινόχρηστων' αγορών. Δηλαδή αν έχει αγοραστεί πετρέλαιο 1000 ευρώ συνολικά από εμένα ως διαχειριστή (μπορεί να είναι και σπαστά εφόσον πάνε οι πληροφορίες στο υπουργείο από τον πωλητή), το ποσό του κάθε δικαιούχου (ας υποθέσουμε 3 διαμερίσματα που πάλι υποθετικά δικαιούνται 100€ το πρώτο, 200€ το δεύτερο, 300€ το τρίτο) θα βγει βάσει της δαπάνης των 1000 ευρώ, σωστά;

Ρωτάω για να είμαστε όλοι σίγουροι για το τι δαπάνη θα υπάρχει ώστε να είναι σίγουροι ότι θα πάρουν όλο το ποσό που δικαιούνται (γιατί κάποιοι το έχουν δεδομένο ότι θα πάρουν όλο το ποσό και μετά δεν έχω καμία όρεξη να τσακώνομαι)....

k_koulos
28-11-13, 18:00
ας περιμένουμε κάποιον λογιστή, ή τουλάχιστον κάποιον διαχειριστή.

αλλα απο οτι διάβασα στην απόφαση, αν η κατανομή γίνεται με βάση τα χιλιοστά των διαμερισμάτων και όχι με θερμίδες ή κάτι άλλο, τότε ναι, υπάρχει μπέρδεμα και σίγουρα θέλει μεγάλη προσοχή.

3lbereth
28-11-13, 22:48
Ο διαχειριστής δηλώνει τα χιλιοστά του κάθε διαμερίσματος όπως ορίζονται στο καταστατικό.
Ας υποθέσουμε λοιπόν οτι (για λόγους ευκολίας) το διαμέρισμά μου έχει συμμετοχή 10% στη δαπάνη θέρμανσης της πολυκατοικίας. Για 105τμ στην Αθήνα δικαιούμαι επίδομα για 840 λίτρα πετρελαίου - επί 0,35 μας κάνει 294€. Πράγματι χτες μου κατατέθηκαν 73,50€ προκαταβολή. Για να μπορέσω λοιπόν να εισπράξω ολόκληρο το επίδομα, η πολυκατοικία θα πρέπει να αγοράσει μέχρι τον Απρίλιο τουλάχιστον 8.400 λίτρα πετρελαίου, ώστε με το 10% που έχω συμμετοχή να καλύψω τα 840 λίτρα που υποτίθεται οτι κατανάλωσα.
Λογικά, κάποια στιγμή θα γίνει συμψηφισμός κι αν έχουμε βάλει λιγότερα από 2100 λίτρα (το 25%) θα κληθώ να επιστρέψω τη διαφορά.

KeRMiT75
01-12-13, 15:20
Είμαι διαχειριστής πολυκατοικίας και τη δήλωσα εχτές στο σύστημα. Αναρωτιέμαι ωστόσο αν παίζει ρόλο η ορθογραφία των ονομάτων (κεφαλαία/πεζά, με/χωρίς τόνους, "Δημήτρης"/"Δημήτριος") των ενοίκων ή αν χρησιμεύουν μόνο για την αναγνώριση του σωστού διαμερίσματος κατά την αίτηση για το επίδομα. Ξέρει κανείς είτε από τη περυσινή διαδικασία, είτε από τη φετινή;

mezger
01-12-13, 15:39
Είμαι διαχειριστής πολυκατοικίας και τη δήλωσα εχτές στο σύστημα. Αναρωτιέμαι ωστόσο αν παίζει ρόλο η ορθογραφία των ονομάτων (κεφαλαία/πεζά, με/χωρίς τόνους, "Δημήτρης"/"Δημήτριος") των ενοίκων ή αν χρησιμεύουν μόνο για την αναγνώριση του σωστού διαμερίσματος κατά την αίτηση για το επίδομα. Ξέρει κανείς είτε από τη περυσινή διαδικασία, είτε από τη φετινή;

Δεν έχουν καμιά σημασία τα ονόματα.

Επειδή δεν υπάρχει δυνατότητα να αλλάξεις τα ονόματα αν είχες φτιάξει πέρυσι την πολυκατοικία, ρώτησα στο taxis τι γίνεται αν έχει αλλάξει ο ένοικος, και μου είπαν ότι και να έχει διαφορετικό όνομα η κατάσταση δεν πειράζει - τα χιλιοστά κοιτάνε μόνο

KeRMiT75
01-12-13, 15:50
Δεν έχουν καμιά σημασία τα ονόματα.

Επειδή δεν υπάρχει δυνατότητα να αλλάξεις τα ονόματα αν είχες φτιάξει πέρυσι την πολυκατοικία, ρώτησα στο taxis τι γίνεται αν έχει αλλάξει ο ένοικος, και μου είπαν ότι και να έχει διαφορετικό όνομα η κατάσταση δεν πειράζει - τα χιλιοστά κοιτάνε μόνο

Ευχαριστώ πολύ για τη πληροφορία. Αυτό απλοποιεί την κατάσταση για μένα.

Όσο για την δυνατότητα αλλαγής ονομάτων από περυσινή δήλωση πολυκατοικίας, νόμιζα πως επιτρέπεται όσο δεν ενεργοποιήσει κανείς τη διαδικασία πληρωμής και πως κάθε χρόνο πρέπει να την ενεργοποιήσει εκ νέου. Αν είναι έτσι, υποθετώ πως ούτε το Α.Φ.Μ. του διαχειριστή μπορείς να αλλάξεις, χωρίς να διαγράψεις και επαναεισάγεις τη πολυκατοικία με τα χιλιοστά και τα ονόματα των ενοίκων.

manicx
08-12-13, 21:11
Μια βοήθεια.... Έκανα μόλις την εγγραφή της πολυκατοικίας. Στα διαμερίσματα, βάζω όλα τα διαμερίσματα ανεξαιρέτως; Ή μόνο όσων θα κάνουν αίτηση; Ρωτάω γιατί το σύστημα λέει να πατήσω την "Ενεργοποίηση Δυνατότητας Πληρωμής" όταν όλα τα διαμερίσματα ολοκληρώσουν την αίτηση. Εννοείται πως δεν θα κάνουν όλοι αίτηση οπότε τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση; Αφήνω όλα τα διαμερίσματα και ενεργοποιώ όταν κάνουν αίτηση μόνο οι ενδιαφερόμενοι (θα με αφήσει το σύστημα; ) ή διαγράφω τα διαμερίσματα που δεν θα κάνουν αίτηση κι ενεργοποιώ;

KeRMiT75
09-12-13, 03:11
Βάζεις όλα τα διαμερίσματα με τα χιλιοστά συμμετοχής τους στη θέρμανση. Όταν κάνουν αίτηση όλοι, όσοι ενδιαφέρονται, τότε ενεργοποιείς την δυνατότητα πληρωμής. Όσοι δεν κάνουν αίτηση, απλά από το σημείο αυτό δεν θα μπορέσουν να κάνουν πλέον αίτηση.

manicx
09-12-13, 12:07
Άψογα. Ευχαριστώ!

midestro
13-12-13, 11:19
καλημερα κ καλως σας βρηκα.
Ειναι πρωτη φορα που γραφω σε φορουμ γιαυτο συγχωρηστε με αν κανω κατι λαθος.
Θελω να ρωτησω αν χρωσταω στην εφορια μπορει αυτη να επεμβει στον τραπεζικο λογαριασμο κ να μου παρακρατησει το επιδομα θερμανσης?

NeK
13-12-13, 23:37
Βοηθήστε και εμένα λίγο γιατί δεν γνωρίζω και δεν κατάφερα να βγάλω άκρη.

Έγινε ήδη μία αγορά πετρελαίου από την πολυκατοικία που έχουμε κοινό καυστήρα στις 3/12. Η πολυκατοικία δεν έχει ΑΦΜ και η διαχειρίστρια δεν έχει κάνει εγγραφή/αίτηση της πολυκατοικίας για το επίδομα θέρμανσης (όλοι οι υπόλοιποι της πολυκατοικίας είναι μάλλον μη-δικαιούχοι ή πολύ large).

Έκανα λοιπόν την αίτηση για το επίδομα και πέρασα τα στοιχεία (ΑΦΜ διαχειρίστριας, ΑΦΜ εκμισθωτή κλπ) σωστά αλλά έχω 2 προβλήματα/απορίες:

1. Στη σελίδα του gsis (logged in) πλέον μου γράφει δίπλα στην υποβλειθήσα δήλωση ότι "Δεν έχει ενεργοποιηθεί η πληρωμή της πολυκατοικίας", τι σημαίνει αυτό; Πρέπει να κάνω κάτι εγώ; Υπόψιν ότι η διαχειρίστρια της πολυκατοικίας δεν έχει κάνει τίποτα (ούτε αίτηση, ούτε εγγραφή κλπ).
2. Το τιμολόγιο που έκοψε ο βενζινοπώλης το έκοψε ως απόδειξη λιανικής στο όνομα και ΑΦΜ της διαχειρίστριας, αλλά με διαφορετικό αριθμό παροχής ΔΕΗ από αυτό που υποτίθεται είναι η κοινή παροχή της πολυκατοικίας και τον οποίο και δήλωσα στην δική μου αίτηση. Θα υπάρξει πρόβλημα με αυτό, έτσι δεν είναι; Λογικά ναι γιατί δε θα μπορεί να διασταυρωθεί, αλλά τι κάνουμε σε αυτή τη περίπτωση;

mezger
14-12-13, 00:04
Βοηθήστε και εμένα λίγο γιατί δεν γνωρίζω και δεν κατάφερα να βγάλω άκρη.

Έγινε ήδη μία αγορά πετρελαίου από την πολυκατοικία που έχουμε κοινό καυστήρα στις 3/12. Η πολυκατοικία δεν έχει ΑΦΜ και η διαχειρίστρια δεν έχει κάνει εγγραφή/αίτηση της πολυκατοικίας για το επίδομα θέρμανσης (όλοι οι υπόλοιποι της πολυκατοικίας είναι μάλλον μη-δικαιούχοι ή πολύ large).

Έκανα λοιπόν την αίτηση για το επίδομα και πέρασα τα στοιχεία (ΑΦΜ διαχειρίστριας, ΑΦΜ εκμισθωτή κλπ) σωστά αλλά έχω 2 προβλήματα/απορίες:

1. Στη σελίδα του gsis (logged in) πλέον μου γράφει δίπλα στην υποβλειθήσα δήλωση ότι "Δεν έχει ενεργοποιηθεί η πληρωμή της πολυκατοικίας", τι σημαίνει αυτό; Πρέπει να κάνω κάτι εγώ; Υπόψιν ότι η διαχειρίστρια της πολυκατοικίας δεν έχει κάνει τίποτα (ούτε αίτηση, ούτε εγγραφή κλπ).
2. Το τιμολόγιο που έκοψε ο βενζινοπώλης το έκοψε ως απόδειξη λιανικής στο όνομα και ΑΦΜ της διαχειρίστριας, αλλά με διαφορετικό αριθμό παροχής ΔΕΗ από αυτό που υποτίθεται είναι η κοινή παροχή της πολυκατοικίας και τον οποίο και δήλωσα στην δική μου αίτηση. Θα υπάρξει πρόβλημα με αυτό, έτσι δεν είναι; Λογικά ναι γιατί δε θα μπορεί να διασταυρωθεί, αλλά τι κάνουμε σε αυτή τη περίπτωση;

Ανάκληση την άιτησης και νέα αίτηση με τα στοιχεία που έχει η απόδειξη, και καταχώρηση από τη διαχειρίστρια των χιλιοστών με τα ίδια στοιχεία αναγκαστικά. Αν δε βγάζεις άκρη ζήτα της το εκκαθαριστικό να το κάνεις εσύ.

leros2004
25-12-13, 16:16
Καλησπέρα σε όλους , σήμερα δοκίμασα να κάνω αίτηση για το επίδομα θέρμανσης και μου έσκασε αυτό :

133186

Τι κάνω ??? :evil:

esquellot
25-12-13, 16:53
Να περιμένεις να εκκαθαριστεί η δήλωσή σου Ε1 και να κάνεις μετά.

terry39
25-12-13, 17:47
Η προκαταβολή μπήκε χθες 77,44€ για επιδοτούμενη ποσότητα προμήθειας που ανέρχεται σε 885 λίτρα
Λίτρα
Προκαταβολής
221,25

Ποσό 77,44€

ΠΡΟΣ ΠΛΗΡΩΜΗ
(19/12/2013)

NeK
25-12-13, 22:59
Ανάκληση την άιτησης και νέα αίτηση με τα στοιχεία που έχει η απόδειξη, και καταχώρηση από τη διαχειρίστρια των χιλιοστών με τα ίδια στοιχεία αναγκαστικά. Αν δε βγάζεις άκρη ζήτα της το εκκαθαριστικό να το κάνεις εσύ.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, δηλαδή είναι απαραίτητο να κάνει η διαχειρίστρια πρώτα την δήλωση της πολυκατοικίας αν κατάλαβα καλά;

leros2004
25-12-13, 23:19
Να περιμένεις να εκκαθαριστεί η δήλωσή σου Ε1 και να κάνεις μετά.

Σε ευχαριστώ πολύ , πότε να περιμένω εκκαθάριση ?

mezger
26-12-13, 16:08
Σε ευχαριστώ για την απάντηση, δηλαδή είναι απαραίτητο να κάνει η διαχειρίστρια πρώτα την δήλωση της πολυκατοικίας αν κατάλαβα καλά;

Ακριβως, αφού αγοράστηκε πετρέλαιο με το αφμ της πρέπει να το κάνει εκείνη, πριν γίνουν οι αιτήσεις.

MNP-10
26-12-13, 18:49
Προσοχη στα IBAN, ορισμενες τραπεζες που συνεργαζονταν περυσι δε συνεργαζονται και φετος με την εφορια με αποτελεσμα το gsis να κανει reject. Μου συνεβη με λογαριασμο citibank. Μετα η αιτηση δειχνει οτι πρεπει να αλλαχθει το IBAN αλλα οταν παει καποιος να το αλλαξει του βγαζει οτι δε μπορει να κανει αιτηση αλλαγης γιατι εχει ηδη λαβει την επιδοτηση. Bug χοντρα. Απ'την ΓΓΠΣ ειπαν οτι δε ξερουν ακομα τι να κανουν με τα IBAN αλλα πιθανοτατα θα γινει οπως και περυσι (δλδ γνωστο προβλημα δεν "ξερουν" πως να το λυσουν / το εχουν ακομα) με αποστολη fax :lol:

terry39
26-12-13, 19:17
Ίσως είναι λόγω των τραπεζικών συγχωνεύσεων

cool11
09-01-14, 10:59
Ο Πετρελαιάς μου είπε ότι καταχώρησε τα στοιχεία στο σύστημα, αφου πρώτα έβαλε το πετρελαιο.
Μπορω εγω καπως να το 'δω' αυτο, να τσεκαρω ότι έκανε καταχώρηση και την έκανε σωστά;
Υπαρχει καποιου είδους ανανέωση στην αντιστοιχη σελιδα του gsis?

KeRMiT75
09-01-14, 13:24
Απ' ότι ξέρω, όχι. Εμένα με παρέπεμψε ο πρατηριούχος στην τηλεφωνική υποστήριξη 15515, για να μου πούνε για ποιό λόγο δεν βλέπω διασταυρωμένες αγορές.

cool11
09-01-14, 13:35
Και τελικα, τωρα πια, μετα και την καταχωρηση του πετρελαιά, σε γενικες γραμμες τι χρήματα αναμένονται απο το περιβοητο επιδομα, και ποτε;
Θα δοθουν ολα μαζι ή σε δοσεις; Και ποτε περιπου εχουν πει;

stefp
09-01-14, 16:28
Και τελικα, τωρα πια, μετα και την καταχωρηση του πετρελαιά, σε γενικες γραμμες τι χρήματα αναμένονται απο το περιβοητο επιδομα, και ποτε;
Θα δοθουν ολα μαζι ή σε δοσεις; Και ποτε περιπου εχουν πει;

Για το πόσα χρήματα, δες εδώ (http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=535485)
παρόμοιες τιμές με τα περσινά.Νομίζω αρχικά παίρνεις το 25% από ότι δικαιούσαι,άσχετα πόσο έβαλες, και στη συνέχεια γίνεται έλεγχος και αν έβαλες παραπάνω, σου δίνουν και τα υπόλοιπα, αν έβαλες λιγότερο (και δε βάλεις ως τέλος σεζόν) τους επιστρέφεις τη διαφορά.
Για το πότε, όπως πέρυσι υποθέτω, περίπου 2 μήνες μετά από την αίτηση του καθενός, αλλά είναι εντελώς δική μου υπόθεση

k_koulos
09-01-14, 20:13
η πρώτη αγορά μου έχει αποπληρωθεί [προκαταβολή + υπόλοιπο] αν θυμάμαι καλά από τισ 20 Δεκέμβρη.

είχε βγει και σχετικό δελτίο απο το υπουργείο, οτι έβαλε τα λεφτά [αρα υποθέτω οτι θα παίζουν πληρωμές σε δόσεις ανα τακτά διαστήματα για να κάνουν και την διαφήμιση τους οτι πληρώνουν ;)]

avelte
13-01-14, 23:07
ένας ιδιοκτήτης που δεν ανάβει το καλοριφέρ αλλά δικαιούται βάση εισοδήματος το επίδομα,μπορεί να το πάρει και να το χρησιμοποιήσει για άλλον τρόπο θέρμανσης π.χ. ρεύμα;

slalom
14-01-14, 00:55
Όχι!!!

avelte
14-01-14, 10:49
Είναι σίγουρα έτσι;
Είναι πουθενά γραμμένο;

jkoukos
14-01-14, 11:15
Το επίδομα δίνεται (http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/Services/documents_polites/apof.epid.pdf) εφόσον το δικαιούσαι και εφόσον αγοράσεις πετρέλαιο και εφόσον δηλωθεί η αγορά στο σύστημα από τον πρατηριούχο.
Κατόπιν των ελέγχων πιστώνεσαι στον λογαριασμό που έχεις δηλώσει στην αίτηση, το δικαιούμενο ποσό βάσει των τετραγωνικών και την περιοχή κλιματικής ζώνης που μένεις.
Άρα εκτός του πετρελαίου δεν υπάρχει άλλο επίδομα θέρμανσης.

3lbereth
14-01-14, 12:07
delete! Απαντήθηκε ήδη.

avelte
14-01-14, 12:09
Όσοι δεν κάψανε σε πολυκατοικία θέρμανση δεν το πήραν κανένας;

mezger
14-01-14, 13:01
Σε πολυκατοικία που έβαλε πετρέλαιο μπορεί να το πάρει και κάποιος που δεν θα κάψει, εφόσον του αντιστοιχούν χιλιοστά θέρμανσης, χωρίς να ζημιώσει τους υπόλοιπους (μόνο το κράτος...)
Απ'ότι θυμάμαι τις συζητήσεις πέρυσι, είναι ένα παράθυρο που το άφησαν αναγκαστικά ανοιχτό γιατί για δεν υπάρχει πρακτικός τρόπος να ελέγξουν αν όντως έκαψε ο δικαιούχος το πετρέλαιο.

jkoukos
14-01-14, 13:06
Μα δεν παίρνεις (αν δικαιούσαι) το επίδομα όταν το κάψεις, αλλά όταν το αγοράσεις.
Αν πέρυσι δεν το έκαψες, φέτος δεν θα πάρεις επίδομα (εφόσον δεν προβείς σε νέα αγορά).

mezger
14-01-14, 13:08
Αν μένεις σε πολυκατοικία δικαιούσαι επίδομα όταν αγοράσει πετρελαιο η πολυκατοικία, ανεξάρτητα αν εσυ ανάψεις καλοριφέρ ή τη βγάλεις με A/C-σόμπα-τζάκι-πουλόβερ κλπ.

jkoukos
14-01-14, 13:13
Ναι, αλλά όπως γράφεις έχεις ήδη πληρώσει για την αγορά του και από το ποσό αυτό σου επιστρέφει ένα μικρό μέρος.

mezger
14-01-14, 13:16
Δεν έχεις ήδη πληρώσει, σε πολυκατοικία με αυτόνομη πληρώνεις ανάλογα με την κατανάλωση σου, και υπάρχουν και πιο extreme καταστάσεις (κλειδωμένες βάνες λόγω μη πληρωμής κλπ). Το επίδομα όμως επίδομα.

jkoukos
14-01-14, 13:40
Το ποσό για το πετρέλαιο έχει πληρωθεί προκαταβολικά από το αποθεματικό της διαχείρισης, απλά καθυστερεί η αποπληρωμή των ενοίκων, που θα γίνει σε μεταγενέστερο χρόνο.
Αν όλοι δεν ανάψουν την θέρμανση, κανείς δεν θα έχει κατανάλωση και ναι μεν θα πάρετε το επίδομα (εφόσον έχει πληρωθεί) αλλά θα μείνει το πετρέλαιο για του χρόνου, που τότε δεν θα έχετε επιστροφή.
Αν μόνο εσύ δεν έχεις κατανάλωση, εν αντιθέσει με τους άλλους ενοίκους, πάλι θα πληρώσεις το πάγιο που σου αναλογεί σύμφωνα με τα χιλιοστά, που ανά περίπτωση παίζει σε 20-30%.

mezger
14-01-14, 14:03
Ε ναι. Για παράδειγμα σε πολυκατοικία με 3 διαμερίσματα με ίσα χιλιοστά, βάζουν 2100 λίτρα. Ο πρώτος δεν καίει καθόλου, και πληρώνει μόνο το πάγιο(140-210 λίτρα αν το υπολογίζω σωστά - δεν ξέρω από διαχείριση). Οι άλλοι δύο καίνε κανονικά και μοιράζονται όλο το υπόλοιπο κόστος (1890-1960 λίτρα). Και οι τρείς θα πάρουν, εφόσον τη δικαιούνται, επιδότηση για 700 λίτρα ο καθένας. Ο πρώτος πήρε επιδότηση χωρίς να κάψει πετρέλαιο. Που διαφωνούμε δεν καταλαβαίνω :)

avelte
14-01-14, 14:37
Είμαι με αυτόνομη θέρμανσης απλά δεν καίω,πέρσι το πήρα αλλά...
φέτος και δεδομένου ότι η σχέση μου με τον διαχειριστής έχει φτάσει στα δικαστήρια, απαιτεί φέτος το επίδομα να το καταβάλω ως αποθεματικό.
Επειδή εγώ δεν μασάω και τον έχω συνδέση με τα @&&%% μου και ότι θα αποδοθούν ευθύνες αν δεν το καταβάλω...
Αλλά από ότι ειπώθηκε,υπάρχει ανοιχτό αυτό το παράθυρο.

mezger
14-01-14, 14:43
Για να μην παρεξηγηθώ, το οτι υπάρχει τρόπος δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό/νόμιμο, εφόσον μιλάμε για δικαστήρια να το ψάξεις καλύτερα. Δες και τι ακριβώς υπογράφεις όταν κάνεις αίτηση - έχει θέση υπεύθυνης δήλωσης.

jkoukos
14-01-14, 14:45
Εγώ γράφω ότι το ποσό της επιδότησης το πληρώνει κανονικά (μέσω του πάγιου) άσχετα αν δεν καταναλώνει προσωπικά.

Να στο γράψω και χοντρικά με παράδειγμα για την Αθήνα.
Χάριν συντομίας ας θεωρήσουμε και τα 3 διαμερίσματα έχουν ίδιο μέγεθος 120 τ.μ. (το μέγιστο της επιδότησης).
Σύμφωνα με την απόφαση, κάθε διαμέρισμα δικαιούται (μέγιστη επιστροφή) 8 λίτρα για κάθε τετραγωνικό, δηλαδή 960 λίτρα * 0,35€ = 336€ επίδομα θέρμανσης.

Όμως ο διαχειριστής βάζει 2100 λίτρα με κόστος 1,35€, σύνολο 2835€.
Από αυτά κάθε διαμέρισμα θα πάρει επιστροφή (2100/3)*0,35€=245€.

Ο δικός σου λοιπόν χαρούμενος σκέφτεται ότι τσέπωσε τζάμπα 245€ χωρίς να κάψει (και να πληρώσει) τίποτα. Αμ δε!
Με μέσο πάγιο 20%, του αναλογούν 140 λίτρα, πληρώνοντας (χωρίς ίδια κατανάλωση) τουλάχιστον 189€ συν τα επιπλέον για την όποια πηγή θέρμανσης θα χρησιμοποιήσει.
Με 30% πάγιο πληρώνει 284€ συν τα υπόλοιπα.

Τελικό ρεζουμέ, το επίδομα που θα πάρει το επιστρέφει στον διαχειριστή χωρίς να θερμανθεί.
Αν το εφαρμόσουν όλοι, θα πρέπει να καλύψουν το αποθεματικό ούτως ή άλλως από την τσέπη τους, χωρίς να ζεσταθεί το κοκαλάκι τους, πληρώνοντας έκαστος 945€ για να πάρουν πίσω 336€.
Στην περίπτωση αυτή βέβαια τους μένει το πετρέλαιο για την επόμενη σαιζόν, μόνο που τότε δεν θα έχουν δικαίωμα επιστροφής.

mezger
14-01-14, 14:57
Η επιδότηση υποτίθεται ότι καλύπτει την αύξηση του ΕΦΚ, όχι το πάγιο της πολυκατοικίας. Στο παράδειγμά σου ο ένας πήρε 245 ευρώ έχοντας αγοράσει ~140 λίτρα, άρα πήρε πολύ μεγαλύτερη επιδότηση απο αυτή που δικαιούται. Δεν είπα ότι θα γίνει πλούσιος.

jkoukos
14-01-14, 15:26
Στην πραγματικότητα θα πληρώσει παραπάνω πάγιο λόγω της αυξημένης μέσης κατανάλωσης λόγω θερμικών απωλειών, αφού το ~30% της οικοδομής δεν θα ζεσταίνεται.
Στην καλύτερη περίπτωση θα έρθει στα ίδια αν είναι το πάγιο 20%. Από εκεί και πάνω (σε μας είναι 30%) πληρώνει παραπάνω από το ποσό επιστροφής.

avelte
14-01-14, 15:36
Τα δικαστήρια έχουν να κάνουν νε εμένα και τον διαχειριστή.
Τυχαίνει από τα 8 διαμερίσματα να μην καίω εγώ μόνο αλλά οι υπόλοιποι βαράνε ποσά μήνα 250+ που εγώ μου έρχεται κοντά στο κατοσταρικο μόνο το πάγιο.
Ειμουν διαχειριστής και ξερω.
Εγώ πάντως θα την πάρω κανονικά.
Πέρσι δεν την ζήτησε αλλά φέτος που στράβωσε την ζητάει.

slalom
14-01-14, 18:00
Είναι σίγουρα έτσι;
Είναι πουθενά γραμμένο;
Αν κανεις αιτηση για το επιδομα θα το δεις μπροστά σου

cool11
20-01-14, 15:36
Τι γινεται ρε παιδια;
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/stis_23_ianoyarioy_h_epomenh_dosh_toy_epidomatos_petrelaioy_thermanshs.2603747.html
Ολο για δοσεις διαβαζω, αλλα στον λογαριασμο δεν βλεπω τιποτε.

Παλι την κολοκυθια θα αρχισουμε;
Αν καταχωρησε ο πετρελαιας κλπ; Τηλεφωνησα κι ειπε καταχωρησε, κι αυτο εγινε Δεκεμβρη.
Ιστοσελιδα να 'δω' αν ελαβα/μπηκε κατι, Δεν.

Τι στο καλο, αορατο ειναι αυτο το επιδομα;
Τι κανω λαθος;

daywalker06
20-01-14, 15:42
Τα χρήματα θα είναι διαθέσιμα στους λογαριασμούς των δικαιούχων στις 23/1/14, ανακοίνωσε πριν από λίγο, μέσω μηνύματος στο Τwitter, ο γενικός γραμματέας Δημοσίων Εσόδων, Χάρης Θεοχάρης.

@ ADSLgr.com All rights reserved.