PDA

Επιστροφή στο Forum : Επίδομα θέρμανσης



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9

jkoukos
20-01-14, 15:58
Αν καταχωρησε ο πετρελαιας κλπ; Τηλεφωνησα κι ειπε καταχωρησε, κι αυτο εγινε Δεκεμβρη.
Ιστοσελιδα να 'δω' αν ελαβα/μπηκε κατι, Δεν.

Τι στο καλο, αορατο ειναι αυτο το επιδομα;
Τι κανω λαθος;
Στην σελίδα του gsis τι σου εμφανίζει;
Για τον πατέρα μου π.χ. δείχνει αναλυτικά πότε έβαλε, πότε πήρε την προκαταβολή και πότε εξοφλήθηκε.
134156

nikraven
20-01-14, 19:00
εγώ έβαλα πετρέλαιο 28/12/13 και σήμερα μου δείχνει αυτήν την εικόνα.
..
134158

cool11
20-01-14, 23:08
134178

Οριστε η εικονα?
Εσεις τι καταλαβαινετε? Ποσα χρηματα θα δοθουν συνολο, ως επιδοτηση;
Ποσα η δοση/δοσεις;

jkoukos
20-01-14, 23:40
Δικαιούσαι 560 λίτρα επιδοτούμενου πετρελαίου.
Αυτό φαίνεται από 2 πεδία, από τα λίτρα προκαταβολής (140) που είναι 25% σύμφωνα με την ισχύουσα φετινή απόφαση και από τα πραγματικά λίτρα που έβαλες (300) μέχρι σήμερα και αντιστοιχούν στο 53,57% αυτών που δικαιούσαι.

Πάμε τώρα στο οικονομικό θέμα.
α. Στα 560 λίτρα, που δικαιούσαι επιδότησης, θα πιστωθείς 196€ συνολικά (560 * 0,35€) και εφόσον προβείς πρώτα σε αγορά όλης της ποσότητας (ανεξάρτητα σε πόσες παραλαβές).
β. Από αυτά, έχεις ήδη πάρει τα 49€ (25%) της προκαταβολής και έχεις δικαίωμα για ακόμη 147€ (196-49).
γ. Προμηθεύτηκες ήδη 300 λίτρα, για τα οποία σήμερα πιστώθηκες με 105€ (300 * 0,35€).

Άρα συνολικά μέχρι σήμερα έχεις παραλάβει 300 λίτρα πετρέλαιο, που αντιστοιχούν στο 53,57% της συνολικής ποσότητας που δικαιούσαι, έχοντας πιστωθεί ήδη 154€ (49+105).
Δικαιούσαι ακόμη πίστωση 42€ (196-154) τα οποία θα τα πάρεις εφόσον προβείς σε προμήθεια τουλάχιστον 160 λίτρα πετρελαίου (560-300) ακόμη.
Αν δεν προβείς σε καμία προμήθεια στο μέλλον, θα κληθείς να επιστρέψεις τα 49€ της προκαταβολής.

cool11
20-01-14, 23:51
jkoukos για την αναλυση, να σαι καλα!

jkoukos
20-01-14, 23:52
Έκανα μια προσθήκη στο τέλος.

cool11
21-01-14, 00:18
Γιατι να κληθω να επιστρεψω χρηματα? Αφου δεν εξαντλησα καν ολο το πετρελαιο και την επιδοτηση που θα μπορουσα να παρω!
Αν το κρατος νομιζει οτι παιρνω παραπανω χρηματα, γιατι να μου δωσει τωρα 105 ευρω, και να μην μου δωσει 105 (μειον) την προκαταβολη;
Δεν καταλαβαινω.

slalom
21-01-14, 01:20
Πρεπει μεσα στη σαιζον να τα εξαντλήσεις με επομενη αγορα, αλλιως τα επιστρεφεις

jkoukos
21-01-14, 01:27
Γιατι να κληθω να επιστρεψω χρηματα? Αφου δεν εξαντλησα καν ολο το πετρελαιο και την επιδοτηση που θα μπορουσα να παρω!
Αν το κρατος νομιζει οτι παιρνω παραπανω χρηματα, γιατι να μου δωσει τωρα 105 ευρω, και να μην μου δωσει 105 (μειον) την προκαταβολη;
Δεν καταλαβαινω.
Επιδοτείσαι για την ποσότητα που αγοράζεις και μέχρι αυτής που συνολικά δικαιούσαι.
Εσύ μέχρι σήμερα αγόρασες 300 λίτρα που μεταφράζονται σε 105€ (300 * 0,35€).
Επιπλέον σου έχουν πιστώσει άλλα 49€ ως προκαταβολή του συνόλου της επιδότησης.
Αν μέχρι το τέλος της φετινής περιόδου δεν αγοράσεις άλλο πετρέλαιο, υποχρεωτικά θα επιστρέψεις το επιπλέον αυτό ποσό.
Η επιδότηση δίνεται μόνο για τα λίτρα που αγόρασες και μέχρι την ποσότητα που δικαιούσαι (560 λίτρα για σένα).

cool11
21-01-14, 08:34
Παροτι εισαι πολυ αναλυτικος, κατι μου ξεφευγει, καπου σε χανω.
Γιατι δεν μου δινουν τοση επιδοτηση, αναλογικα με το ποσο πετρελαιο εβαλα;
Ποιο ειναι το 'παραπανισιο' ποσο και γιατι μου το εδωσαν;
Οι 'δοσεις' ειναι στανταρντ ποσο σε ολους μηπως, και δεν μπορει να ειναι 'μικροτερες';
Εγω το μονο που ηθελα ηταν να λαβω την επιδοτηση που μου αναλογουσε. Τιποτε παραπανω.

Πρεπει να επιστρεψω το '49ευρω' επειδη δεν εβαλα ολο το πετρελαιο που θα μπορουσα να επιδοτηθω; Ή μέρος του 49 ευρου;
Και πως το επιστρεφω; (μη γινει και κανενα λαθος και μας φεσωσουν εξτρα; ).

Με βαση τη συλλογιστικη που αναπτυσσεις, πχ, ειναι να παρω συνολο 100 ευρω και δεν δικαιουμαι τιποτε παραπανω; Τοτε, στα 49 ευρω της προκαταβολης, ας δωσουν τωρα αλλα 50 και τελος. Τι κανουν; Δινουν τωρα 100 ευρω, και μετα ζητανε πισω το 49 ευρω; Θα μας τρελανουν;

jkoukos
21-01-14, 14:18
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω που κολλάς.
Όταν αγοράζεις ένα προϊόν που κοστίζει, π.χ. 100€ και δώσεις προκαταβολή 20€, πόσο είναι το υπόλοιπο που χρωστάς; 100€ ή μήπως 80€;
Το ίδιο γίνεται και στην περίπτωση του επιδόματος θέρμανσης.

Δικαιούσαι 200€ επιστροφή, εφόσον αγοράσεις μια συγκεκριμένη ποσότητα.
Αρχικά πριν την αγορά σου έδωσαν 50€ προκαταβολή, άρα το υπόλοιπο που δικαιούσαι είναι 150€ εφόσον το αγοράσεις.
Αν δεν αγοράσεις καμία ποσότητα, υποχρεούσαι για την επιστροφή της προκαταβολής. Αυτό είναι το παραπανίσιο ποσό.

Αν αγοράσεις κάποια ποσότητα αλλά όχι όλη από αυτή που δικαιούσαι, θα σου επιστρέψουν το ποσό που αντιστοιχεί σε αυτήν την αγορά.
Με την λήξη της περιόδου, αν δεν προβείς σε άλλη αγορά, θα γίνει συμψηφισμός με το σύνολο των χρημάτων που σου επέστρεψαν σε συνδυασμό με αυτά που σου αναλογούν για την ποσότητα πετρελαίου που αγόρασες.
Αν από την πράξη βρεθεί ότι σου χρωστάνε θα σου επιστρέψουν αυτό το ποσό, διαφορετικά αν η πράξη βγάλει ότι πήρες μεγαλύτερη επιστροφή θα επιστρέψεις την διαφορά.
Τώρα το γιατί δεν κάνουν με την πρώτη αγορά συμψηφισμό της δικαιούμενης επιστροφής με την προκαταβολή, δεν έχω απάντηση.

Το πως θα γίνει η επιστροφή, δεν έχει καθορισθεί (τουλάχιστον δεν βρήκα πουθενά σχετική αναφορά).
Εκτιμώ ότι θα γίνει μέσω είτε μέσω ειδοποίησης είτε στην εκκαθάριση της δήλωσης εισοδήματος.

cool11
21-01-14, 22:47
Με δεδομενη την ποσοτητα που εβαλα, πόση επιδοτηση συνολικα επρεπε να λαβω;
Αυτο που με μπερδευει ειναι το εξης:
την προκαταβολη, ως ποσο την καλυψα, βαζοντας την συγκεκριμενη ποσοτητα πετρελαιου.
Γιατι δεν μου δινουν μονο το εξτρα ποσο με βαση το οτι εβαλα, και να τελειωσουμε εκει;

slalom
21-01-14, 22:51
Αν επιδοτηθείς προκαταβολικα το 25% της ποσοτητας που δικαιούσαι, και στο τελος εχεις καταναλωσει το 40%, πρεπει να παρεις και το υπολοιπο 15%

Αν τελικα καταναλώσεις το 20% από την ποσοτητα που δικαιούσαι, θα πρεπει να επιστρεψεις το 5%

cool11
22-01-14, 09:18
Λετε δηλαδη οτι η αρχικη 'προκαταβολη' 49 ευρω ηταν για αγορα ολης της επιδοτουμενης ποσοτητας;
Εγω λεω, αν και περιμενω την απαντηση σας, κι ετσι να ειναι. Γιατι δεν μου δινουν την μια δοση μειωμενη τοσο, ωστε προκαταβολη+δοση, να ειναι ακριβως συνολικα τα χρηματα που πρεπει να παρω; Γιατι δεν ξερουν αν εγω θα ξαναβαλω πετρελαιο;

slalom
22-01-14, 12:45
Γιατι μπορεις να παρεις την προκαταβολή πριν διασταυρωθεί αγορά.
Για να μη μπερδευεσαι, την επομενη φορα μη ζητησεις προκαταβολη

cool11
22-01-14, 13:20
Γιατι, υπαρχει η δυνατοτητα να επιλεξω, να μην ζητησω προκαταβολη;

Piparas
22-01-14, 13:39
Ναι στην αρχή που κάνεις αίτηση έχει ένα κουτάκι που επιλέγεις αν θες.

cool11
22-01-14, 23:24
Την 'πατησα' με τις τακτικές τους.
Τωρα, αφου να δεν προκειται να βαλω αλλο πετρελαιο, να δω πως θα ζητησουν να επιστραφει το ποσο...

- - - Updated - - -

Μπηκε κανεις περυσι στην διαδικασια 'επιστροφης' μερους του επιδοματος, να μου πει, πως γινεται;
Μηπως μπορω και απο τωρα να υπολογισω τι πρεπει να επιστρεψω, και να παω να το καταθεσω καπου να τελειωνω;
Ή θα ερθει ειδοποίηση και που/πως θα γινει;

slalom
22-01-14, 23:49
Μην αγχωνεσαι, δε θα σε ξεχασουν

jkoukos
22-01-14, 23:56
Πέρυσι δεν είχαν δώσει προκαταβολή. Είναι φετινό φρούτο.

terry39
23-01-14, 10:27
Μπήκε η δόση του επιδόματος
144,55€ δικαιούμενου ποσού , μπήκε 67,11€ λόγω προκαταβολής 77,44€ ( σωστά; )

jkoukos
23-01-14, 11:17
Σωστά, αν είναι έτσι όπως τα γράφεις.

KeRMiT75
23-01-14, 12:24
Επικοινώνησα σήμερα με τη Γ.Γ.Π.Σ. ως προς το λόγο για τον οποίο δεν έχω δει ακόμα διασταυρωμένες αγορές πετρελαίου στην αίτησή μου. Μου εξήγησαν πως αυτό συμβαίνει επειδή δεν έχω κάνει την ενεργοποίηση πληρωμής (είμαι διαχειριστής).
Είχα την αίσθηση όμως από αναφορές άλλων μελών στο παρόν νήμα, πως και χωρίς την ενεργοποίηση πληρωμής, έβλεπαν τις αγορές τους, απλά δεν πληρώνονταν το επίδομα. Κάνω λάθος;

slalom
23-01-14, 23:29
Πρεπει να το πατησεις

nikraven
23-01-14, 23:47
και στον δικό μου λογαριασμό κατατέθηκε το ποσό σήμερα.

terry39
11-02-14, 15:51
Ετοιμάζεται η καταβολή της 2ης δόσης , στο gsis γράφει 10/2/2014 , δεν μπήκαν τώρα που τσέκαρα , μέχρι 13/2/2014 έγραφαν κάποια δημοσιεύματα ...

djuan1988
11-02-14, 17:44
Ετοιμάζεται η καταβολή της 2ης δόσης , στο gsis γράφει 10/2/2014 , δεν μπήκαν τώρα που τσέκαρα , μέχρι 13/2/2014 έγραφαν κάποια δημοσιεύματα ...

Ο Θεοχάρης στο Twitter έγραψε για 13/2.

nikraven
11-02-14, 19:22
Ναι σήμερα ανακοινώθηκε για τις 13/2 ότι θα γίνει η καταβολή των χρημάτων
......
Για λύστε μου μια απορία ρε παιδιά
Σήμερα έβαλα για δεύτερη φορά πετρέλαιο και είπα να μπώ στην ιστοσελίδα του gsis για να υποβάλλω την νέα αίτηση για το υπόλοιπο επιδοτούμενο ποσό λίτρων που δικαιούμαι (593 λίτρα απο τα 1357).
(σημειωτέον ότι τον Δεκέμβριο που είχα κάνει την πρώτη αίτηση εκείνη τακτοποιήθηκε και πήρα το ανάλογο επιστρεφόμενο ποσό για 764 λίτρα και μου υπολείπονται επιδότηση για άλλα 593 λίτρα)
Στην ιστοσελίδα του gsis δεν μου εμφανίζει κανένα κουμπί που να λέει ''ΝΕΑ ΑΙΤΗΣΗ'' και μου εμφανίζει μόνο αυτές τις επιλογές.
...
135100
....
η δεύτερη νέα αίτηση πως θα γίνει???:hmm:

Piparas
11-02-14, 20:11
Μία φορά κάνεις αίτηση κάθε χρόνο και μετά σου βάζουν τα χρήματα ανάλογα με τις αγορές σου για όλη την περίοδο.

nikraven
11-02-14, 20:15
Μία φορά κάνεις αίτηση και μετά σου βάζουν τα χρήματα ανάλογα με τις αγορές σου.
Mάλιστα.
Οπότε μόλις ο μάστορας που μου έφερε το πετρέλαιο καταχωρήσει στο σύστημα του το τιμολόγιο
τότε αυτόματα περνάει και στα κιτάπια του gsis.
Λογικά όμως επειδή δεν θα υπάρχει δεύτερη δική μου αίτηση εγώ δεν θα βλέπω μέσω του gsis την πορεία της πληρωμής του δεύτερου ποσού που δικαιούμαι.
Εκτός και αν και αυτό το καταχωρεί το gsis αυτόματα.

Piparas
11-02-14, 20:19
Μόλις περάσει τα στοιχεία ο βενζινάς και διασταυρώσουν την αγορά θα φαίνεται κάτω κάτω εκεί που λέει "Λίστα Διασταυρωμένων Αγορών για την Περίοδο 2013 - 2014".

nikraven
11-02-14, 20:21
Μόλις περάσει τα στοιχεία ο βενζινάς και διασταυρώσουν την αγορά θα φαίνεται κάτω κάτω εκεί που λέει "Λίστα Διασταυρωμένων Αγορών για την Περίοδο 2013 - 2014".
Σε ευχαριστώ φίλε μου για τις πληροφορίες.:oneup:
Να είσαι καλά.

cool11
11-02-14, 22:26
Να δω πως θα γινει, να επιστρεψω το μέρος της περιβοητης προκαταβολης φορου που μου αναλογει. (μιας και δεν εβαλα οοολλληη την ποσοτητα πετρελαιου που θα 'ηθελε' το κρατος, ουτε και φυσικα με ενημερωσε κανεις οτι θα λαβω προκαταβολη για 'ολο' το ποσο που μπορω να επιδοτηθω'=αν το ηξερα δεν θα ζητουσα/δεν θα τικαρα καθολου να λαβω προκαταβολη/να λειπει το βυσσινο).

Ελλαδα, ολο εκπληξεις.

Piparas
11-02-14, 23:46
Λογικά θα στο κρατήσουν όταν κάνεις δήλωση στην εφορία. Και είναι όντως βλακεία να μοιράζεται αναλογικά και η προκαταβολή. Έπρεπε στην πρώτη αγορά να σουν δίνουν ό,τι πρέπει και να αφαιρούν όλη την προκαταβολή για να είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα για όλους.

terry39
13-02-14, 11:07
Επιβεβαιώνω τα δημοσιεύματα για την σημερινή κατάθεση/πίστωση των λογαριασμών με το επίδομα θέρμανσης .

3lbereth
13-02-14, 13:36
Πήρα 73 € ως προκαταβολή το Νοέμβριο. Εν τω μεταξύ, έχουμε πάρει δύο φορές πετρέλαιο (Δεκ. + Ιαν.), είναι περασμένο στη λίστα διασταυρωμένων αγορών και το ποσό ξεπερνά αυτό της προκαταβολής. Παρ' όλα αυτά δε μου κατέθεσαν ακόμα το αντίστοιχο ποσό ή έστω τη διαφορά.

NeK
13-02-14, 15:15
Ανάκληση την άιτησης και νέα αίτηση με τα στοιχεία που έχει η απόδειξη, και καταχώρηση από τη διαχειρίστρια των χιλιοστών με τα ίδια στοιχεία αναγκαστικά. Αν δε βγάζεις άκρη ζήτα της το εκκαθαριστικό να το κάνεις εσύ.

Εχτές που έκατσα με τη διαχειρίστρια και έκανα τον ορισμό της πολυκατοικίας και έκανα ανάκληση την παλιά μου αίτηση και δημιουργία καινούριας, όταν φτάσαμε στο σημείο η διαχειρίστρια να ενεργοποιήσει την δυνατότητα πληρωμής, το κουμπί "Ενεργοποίηση Δυνατότητας Πληρωμής" ήταν απενεργοποιημένο (disabled στο html) και δεν εξηγεί αν υπάρχει κάποιο λάθος ή όχι. Ξέρει κανείς τίποτα για αυτό;

Επίσης η διαχειρίστρια είναι παντρεμένη και δεν έχει κλειδάριθμο η ίδια στο ΑΦΜ της, αλλά έχει του ανδρός της με τον οποίο λογαριασμό κάναμε τον ορισμό της πολυκατοικίας αλλά στην αίτηση την δική μου έβαλα το ΑΦΜ της ίδιας (αυτό γράφει το τιμολόγιο του βενζινά) και δεν την έβρισκε την πολυκατοικία, μόνο αν έβαζα το ΑΦΜ του ανδρός της την έβρισκε. Παρολαυτά εγώ έβαλα το δικό της και τη προχώρησα την αίτηση έτσι, βάζοντας χειροκίνητα τα χιλιοστά και τον όροφο. Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση; Θα υπάρξει κόλλημα; Θα γίνει σωστά η διασταύρωση του τιμολογίου ή όχι;

mezger
13-02-14, 19:22
Επίσης η διαχειρίστρια είναι παντρεμένη και δεν έχει κλειδάριθμο η ίδια στο ΑΦΜ της, αλλά έχει του ανδρός της με τον οποίο λογαριασμό κάναμε τον ορισμό της πολυκατοικίας αλλά στην αίτηση την δική μου έβαλα το ΑΦΜ της ίδιας (αυτό γράφει το τιμολόγιο του βενζινά) και δεν την έβρισκε την πολυκατοικία, μόνο αν έβαζα το ΑΦΜ του ανδρός της την έβρισκε. Παρολαυτά εγώ έβαλα το δικό της και τη προχώρησα την αίτηση έτσι, βάζοντας χειροκίνητα τα χιλιοστά και τον όροφο. Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση; Θα υπάρξει κόλλημα; Θα γίνει σωστά η διασταύρωση του τιμολογίου ή όχι;

Όχι, γιατί ο πετρελαιάς και εσυ βαλατε τη διαχειρίστρια αλλα η πολυκατοικία στην εφορία χρεώθηκε στον άντρα της, δε θα γίνει σωστή διασταύρωση. Αφού το πετρέλαιο μπήκε με το ΑΦΜ της πρέπει η ίδια να φτιάξει την πολυκατοικία.
Εφόσον δεν έχεις ενεργοποιήσει την πληρωμή στον άντρα της έχεις ελπίδα να τα πάρεις αν τα ξανακάνετε σωστά από την αρχή. Δοκίμασε να μπεις με το ΑΦΜ της και τον αριθμό ειδοποίησης εκκαθαριστικού για username/password, αν δεν δουλέψει πρέπει να βγάλει κλειδάριθμο. Πρόσεξε όμως, την ενεργοποίηση πληρωμής την πατάς αφού έχουν γίνει όλες οι αιτήσεις της πολυκατοικίας.

NeK
13-02-14, 20:30
Όχι, γιατί ο πετρελαιάς και εσυ βαλατε τη διαχειρίστρια αλλα η πολυκατοικία στην εφορία χρεώθηκε στον άντρα της, δε θα γίνει σωστή διασταύρωση. Αφού το πετρέλαιο μπήκε με το ΑΦΜ της πρέπει η ίδια να φτιάξει την πολυκατοικία.
Εφόσον δεν έχεις ενεργοποιήσει την πληρωμή στον άντρα της έχεις ελπίδα να τα πάρεις αν τα ξανακάνετε σωστά από την αρχή. Δοκίμασε να μπεις με το ΑΦΜ της και τον αριθμό ειδοποίησης εκκαθαριστικού για username/password, αν δεν δουλέψει πρέπει να βγάλει κλειδάριθμο. Πρόσεξε όμως, την ενεργοποίηση πληρωμής την πατάς αφού έχουν γίνει όλες οι αιτήσεις της πολυκατοικίας.

Η ίδια επιμένει ότι δεν έχει η ίδια κλειδάριθμο και πως ανήκει στο taxis του άντρα της, γιατί έτσι βλέπει η εφορία τα ανδρόγυνα. Πρέπει δηλαδή να κάνει λογαριασμό η ίδια και να φτιάξει την πολυκατοικία η ίδια... Τρέχαγυρευόπουλος...

nikraven
13-02-14, 20:57
Η ίδια επιμένει ότι δεν έχει η ίδια κλειδάριθμο και πως ανήκει στο taxis του άντρα της, γιατί έτσι βλέπει η εφορία τα ανδρόγυνα. Πρέπει δηλαδή να κάνει λογαριασμό η ίδια και να φτιάξει την πολυκατοικία η ίδια... Τρέχαγυρευόπουλος...
Ναι έτσι είναι τα πράγματα.
Π.χ.εγώ έχω δικό μου ΑΦΜ,το βάρος της ζωής μου έχει δικό της ΑΦΜ,αλλά επειδή η φορολογική δήλωση είναι κοινή
μόνο εγώ έχω κλειδάριθμο.
Και για το επίδομα πετρελαίου μπαίνω με τον δικό μου κλειδάριθμο στο taxis αλλά επειδή το ρολόι της ΔΕΗ (άρα και το τιμολόγιο πετρελαίου κόβεται στο όνομα της συζύγου) αλλά και το σπίτι είναι στο όνομα της συζύγου την αίτηση την κάνω στο δικό της όνομα.

NeK
13-02-14, 21:13
Ναι έτσι είναι τα πράγματα.
Π.χ.εγώ έχω δικό μου ΑΦΜ,το βάρος της ζωής μου έχει δικό της ΑΦΜ,αλλά επειδή η φορολογική δήλωση είναι κοινή
μόνο εγώ έχω κλειδάριθμο.
Και για το επίδομα πετρελαίου μπαίνω με τον δικό μου κλειδάριθμο στο taxis αλλά επειδή το ρολόι της ΔΕΗ (άρα και το τιμολόγιο πετρελαίου κόβεται στο όνομα της συζύγου) αλλά και το σπίτι είναι στο όνομα της συζύγου την αίτηση την κάνω στο δικό της όνομα.

Μα πως γίνεται αφού μόνο εσύ έχεις κλειδάριθμο; Μπορείς να επιλέξεις ποιο όνομα διαχειρίζεσαι με έναν κλειδάριθμο;

slalom
13-02-14, 21:14
Να δω πως θα γινει, να επιστρεψω το μέρος της περιβοητης προκαταβολης φορου που μου αναλογει. (μιας και δεν εβαλα οοολλληη την ποσοτητα πετρελαιου που θα 'ηθελε' το κρατος, ουτε και φυσικα με ενημερωσε κανεις οτι θα λαβω προκαταβολη για 'ολο' το ποσο που μπορω να επιδοτηθω'=αν το ηξερα δεν θα ζητουσα/δεν θα τικαρα καθολου να λαβω προκαταβολη/να λειπει το βυσσινο).

Ελλαδα, ολο εκπληξεις.
Καμια εκπληξη, το εγραφε ξεκάθαρα, εσυ δεν το ειδες.

mezger
13-02-14, 22:15
Η ίδια επιμένει ότι δεν έχει η ίδια κλειδάριθμο και πως ανήκει στο taxis του άντρα της, γιατί έτσι βλέπει η εφορία τα ανδρόγυνα. Πρέπει δηλαδή να κάνει λογαριασμό η ίδια και να φτιάξει την πολυκατοικία η ίδια... Τρέχαγυρευόπουλος...

Κλασικο misconception, οι λογαριασμοι στο taxis ειναι ατομικοι, μονο η δήλωση είναι κοινή και γι'αυτο φευγει απο το account του υπόχρεου. Που να δεις με τα μισθωτήρια τι γίνεται, αμα ένα σπίτι το έχει το ανδρόγυνο μισό-μισό και το νοικιάζουν, πρέπει να υποβάλλουν το μισθωτήριο και οι δύο, ο καθένας απο τον λογαριασμό του.
Δοκίμασε αυτό που σου είπα -το ΑΦΜ της και τον αριθμό ειδοποίησης εκκαθαριστικού για username/password, για το επίδομα πρέπει να δουλεύει.

nikraven
13-02-14, 23:40
Μα πως γίνεται αφού μόνο εσύ έχεις κλειδάριθμο; Μπορείς να επιλέξεις ποιο όνομα διαχειρίζεσαι με έναν κλειδάριθμο;
Φαντάζομαι ότι γίνεται επειδή η φορολογική δήλωση με την σύζυγο είναι κοινή
άρα όταν συνδέομαι εγώ με τον δικό μου κλειδάριθμο
και δηλώνω το επίδομα να βγεί στο όνομα της συζύγου (που έχει στο όνομα της την σύνδεση της ΔΕΗ και το σπίτι)
οπότε αυτοί κάνουν διασταύρωση αν όντως είναι η σύζυγος η οποία εμφανίζεται στην κοινή φορολογική δήλωση.

NeK
14-02-14, 01:47
Κλασικο misconception, οι λογαριασμοι στο taxis ειναι ατομικοι, μονο η δήλωση είναι κοινή και γι'αυτο φευγει απο το account του υπόχρεου. Που να δεις με τα μισθωτήρια τι γίνεται, αμα ένα σπίτι το έχει το ανδρόγυνο μισό-μισό και το νοικιάζουν, πρέπει να υποβάλλουν το μισθωτήριο και οι δύο, ο καθένας απο τον λογαριασμό του.
Δοκίμασε αυτό που σου είπα -το ΑΦΜ της και τον αριθμό ειδοποίησης εκκαθαριστικού για username/password, για το επίδομα πρέπει να δουλεύει.

Ωραία σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

stefp
16-02-14, 23:15
Μικρή σημείωση για κάτι που μου έκανε μεγάλη εντύπωση, σχετική με αυτό που λέμε περί συζύγων, άσχετη με το επίδομα από την άλλη: ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ότι ενώ η δήλωση συζύγων είναι κοινή, δικαιώματα πάνω στη δήλωση έχει ΜΟΝΟ ο άντρας.. Γνωστή μου που θέλησε να κάνει η ίδια δήλωση και ζήτησε κλειδάριθμο δικό της (υπήρξε κάποια διαφωνία με το σύζυγο..), ενώ έχει ήδη ο συζυγός της (με τον οποίο εννοείται ότι έχει κοινή φορολογική δήλωση), της είπαν ότι δε δικαιούται! Και μάλιστα ζήτησε να πάρει αντίγραφο του εκκαθαριστικού απλά και της είπαν ότι δεν έχει δικαίωμα και δεν της το έδωσαν!! Δεν ξέρω κατά πόσο έγινε κάποια παρανόηση ή αυτή κατάλαβε κάτι λάθος, πάντως σίγουρα δεν της δώσαν τίποτε.. Αν γνωρίζει κάποιος 100% αν ισχύει αυτό ας επιβεβαιώσει (γιατί εγώ της είπα ότι δεν το'χω ξανακούσει, θα'ναι λάθος του υπαλλήλου ή παρεξήγηση, και να κάνει κανά χαρτί επίσημα ότι ζητάει τέτοια..)

nikraven
16-02-14, 23:59
Μικρή σημείωση για κάτι που μου έκανε μεγάλη εντύπωση, σχετική με αυτό που λέμε περί συζύγων, άσχετη με το επίδομα από την άλλη: ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ότι ενώ η δήλωση συζύγων είναι κοινή, δικαιώματα πάνω στη δήλωση έχει ΜΟΝΟ ο άντρας.. Γνωστή μου που θέλησε να κάνει η ίδια δήλωση και ζήτησε κλειδάριθμο δικό της (υπήρξε κάποια διαφωνία με το σύζυγο..), ενώ έχει ήδη ο συζυγός της (με τον οποίο εννοείται ότι έχει κοινή φορολογική δήλωση), της είπαν ότι δε δικαιούται! Και μάλιστα ζήτησε να πάρει αντίγραφο του εκκαθαριστικού απλά και της είπαν ότι δεν έχει δικαίωμα και δεν της το έδωσαν!! Δεν ξέρω κατά πόσο έγινε κάποια παρανόηση ή αυτή κατάλαβε κάτι λάθος, πάντως σίγουρα δεν της δώσαν τίποτε.. Αν γνωρίζει κάποιος 100% αν ισχύει αυτό ας επιβεβαιώσει (γιατί εγώ της είπα ότι δεν το'χω ξανακούσει, θα'ναι λάθος του υπαλλήλου ή παρεξήγηση, και να κάνει κανά χαρτί επίσημα ότι ζητάει τέτοια..)
Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα.
Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και σε μένα.
Εγώ κάνω την φορολογική δήλωση μέσα στην οποία έχω το έτερον ήμισυ.(η οποία μέν έχει δικό της ΑΦΜ αλλά κλειδάριθμο έχω μόνο εγώ)
και όταν ρώτησα τον λογιστή που μας κάνει την φορολογική δήλωση γιατί δεν βγάζει και η σύζυγος δικό της κλειδάριθμο μας είπε ρητά κοφτά ότι δεν δικαιούται το έτερον ήμισυ να βγάλει κλειδάριθμο εφόσον έχουμε κοινή δήλωση η οποία βγαίνει στο δικό μου όνομα.
Η μόνη περίπτωση για το έτερον ήμισυ να βγάλει δική της φορολογική δήλωση και κλειδάριθμο είναι όταν είναι σε διάσταση απο το σύζυγο ή πάει για διαζύγιο
και εννοείται ότι αυτά πρέπει να αποδειχθούν μέσω της Δικαστικής Οδού.
Οπότε μόλις βγεί η απόφαση του Δικαστηρίου (έστω και η προσωρινή πριν την εκδίκαση) τότε αυτό το χαρτί το μοιράζεις παντού (εφορία,Δήμο,κλπ κλπ)
και τότε κάνεις ότι θέλεις.
Οσο για το αντίγραφο της δήλωσης αντίγραφο μόνο αυτός πάνω στον οποίο εκδίδεται η δήλωση έχει δικαίωμα να πάρει αντίγραφο.
Ο άλλος απλά συμμετέχει μέσα στην δήλωση για τα όμορφα μάτια του.:)

stefp
17-02-14, 10:39
:blink:
Δίκιο είχε ο υπάλληλος δηλαδή..Μες την όλη "ισότητα" του ζευγαριού, μην τα ισοπεδώσουμε και όλα! :) :whistle:
Σ'ευχαριστώ Νίκο!

mezger
17-02-14, 15:08
και όταν ρώτησα τον λογιστή που μας κάνει την φορολογική δήλωση γιατί δεν βγάζει και η σύζυγος δικό της κλειδάριθμο μας είπε ρητά κοφτά ότι δεν δικαιούται το έτερον ήμισυ να βγάλει κλειδάριθμο εφόσον έχουμε κοινή δήλωση η οποία βγαίνει στο δικό μου όνομα.

Συγνώμη αλλά αν στο είπε έτσι κάνει λάθος, η σύζυγος μπορεί να βγάλει κλειδάριθμο, μπορεί να δει με τους δικούς της κωδικούς τη δήλωση και το δικό της Ε2 και Ε3, και αν προλάβει μπορεί να κάνει δήλωση μόνη της.
Το τελευταίο είναι παράτυπο αλλά έτσι όπως είναι στημένο το taxisnet γίνεται, γιατί η συνένωση των συζύγων σε κοινή δήλωση δεν γίνεται με βάση τα στοιχεία του μητρώου της εφορίας, αλλα manually κάθε χρόνο από τον σύζυγο κατά την επιβεβαίωση στοιχείων (όταν μπαίνει για πρώτη φορά στη δήλωση του κάθε έτους).
Έτσι υπάρχουν ζευγάρια που κάνουν χρόνια κοινή δήλωση ενώ δεν είχε δηλωθεί ποτέ γάμος στην εφορία (από αμέλεια ή λάθος των εφοριακών), και αντίστοιχα μπορεί ένα ζευγάρι να κάνει χωριστά δήλωση και να τη δεχτεί το σύστημα παρότι είναι δηλωμένοι ως έγγαμοι - κάτι που αν το δει άνθρωπος, έχει καμπάνα, αλλα αν δεν το δει δε θα το πάρουν χαμπάρι.


Μικρή σημείωση για κάτι που μου έκανε μεγάλη εντύπωση, σχετική με αυτό που λέμε περί συζύγων, άσχετη με το επίδομα από την άλλη: ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ότι ενώ η δήλωση συζύγων είναι κοινή, δικαιώματα πάνω στη δήλωση έχει ΜΟΝΟ ο άντρας.. Γνωστή μου που θέλησε να κάνει η ίδια δήλωση και ζήτησε κλειδάριθμο δικό της (υπήρξε κάποια διαφωνία με το σύζυγο..), ενώ έχει ήδη ο συζυγός της (με τον οποίο εννοείται ότι έχει κοινή φορολογική δήλωση), της είπαν ότι δε δικαιούται! Και μάλιστα ζήτησε να πάρει αντίγραφο του εκκαθαριστικού απλά και της είπαν ότι δεν έχει δικαίωμα και δεν της το έδωσαν!! Δεν ξέρω κατά πόσο έγινε κάποια παρανόηση ή αυτή κατάλαβε κάτι λάθος, πάντως σίγουρα δεν της δώσαν τίποτε.. Αν γνωρίζει κάποιος 100% αν ισχύει αυτό ας επιβεβαιώσει (γιατί εγώ της είπα ότι δεν το'χω ξανακούσει, θα'ναι λάθος του υπαλλήλου ή παρεξήγηση, και να κάνει κανά χαρτί επίσημα ότι ζητάει τέτοια..)

Είναι λάθος του υπαλλήλου, κλειδάριθμο φυσικά μπορεί να πάρει και να δει το εκκαθαριστικό της, αφού αφορά και αυτή. Αν πήγε και τους έιπε ότι θέλει να κάνει μόνη της δήλωση, ή ότι θέλει να δηλωθεί ως άγαμη, χωρίς να έχει κάποιο δικαιολογητικό, μπορεί να κόλλησε σ'αυτό ο υπάλληλος και γιαυτό να μην της έδωσε τον κλειδάριθμο. Ας πάει σε άλλη εφορία μόνο για κλειδάριθμο, χωρίς να αναφέρει τίποτα - θα τον πάρει 100%

stefp
17-02-14, 17:26
Είναι λάθος του υπαλλήλου, κλειδάριθμο φυσικά μπορεί να πάρει και να δει το εκκαθαριστικό της, αφού αφορά και αυτή. Αν πήγε και τους έιπε ότι θέλει να κάνει μόνη της δήλωση, ή ότι θέλει να δηλωθεί ως άγαμη, χωρίς να έχει κάποιο δικαιολογητικό, μπορεί να κόλλησε σ'αυτό ο υπάλληλος και γιαυτό να μην της έδωσε τον κλειδάριθμο. Ας πάει σε άλλη εφορία μόνο για κλειδάριθμο, χωρίς να αναφέρει τίποτα - θα τον πάρει 100%
Την ξαναρώτησα λίγο για το τι ακριβώς της είπαν και μου είπε ότι η όλη ιστορία ξεκίνησε όταν πήγε στην εφορία να ζητήσει αντίγραφο του εκκαθαριστικού (της κοινής δήλωσης προφανώς) και της είπαν ότι δεν έχει δικαίωμα να πάρει! Οπότε τους είπε κι αυτή μετά ότι "ωραία, θέλω να μου δώσετε κλειδάριθμο μετά για το ΑΦΜ μου.." με τη λογική ότι έτσι κι αλλιώς μετά,εφόσον δικαιούται κλειδάριθμο, θα μπορεί να μπει και να δει το εκκαθαριστικό, που θεωρητικά ΔΕ δικαιούται να δει. Εκεί σκέφτηκε προφανώς και ο υπάλληλος ότι υπάρχει κάποια αντίθεση στα δύο αυτά, οπότε (για να είναι καλυμμένος, μην του'ρθει κάποιος και του πει ότι γιατί έδωσες τέτοιο στοιχείο) της είπε ότι ΟΥΤΕ κλειδάριθμο δικαιούται.. Εκτός αν όντως ΔΕ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ούτε κλειδάριθμο, οπότε απλά έκανε σωστά τη δουλειά του ο υπάλληλος.. Πάντως, εμένα μου μοιάζει πολύ περισσότερο για "ωχ..τι κάνω τώρα? καλού κακού ας μη της δώσω και μπλέξω,αν θέλει ας πάει σε κανάν άλλο,να μην πάρω εγώ ευθύνη αφού δεν ειμαι σίγουρος!"

@ ADSLgr.com All rights reserved.