PDA

Επιστροφή στο Forum : Επίδομα θέρμανσης



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9

tiniakos
12-03-14, 12:20
Το ίδιο πρόβλημα έχουμε και εμείς, ο πετρελαιάς έβαλε το ΑΦΜ της γυναίκας μου που είναι και ο λογαριασμός της ΔΕΗ και το σπίτι αλλά επειδή κάνουμε κοινή φορολογική δήλωση δικαιούχος βγαίνω εγώ ακόμη και αν η αίτηση γίνει ηλεκτρονικά με τα δικά της στοιχεία οπότε η διασταύρωση δεν είναι δυνατή.
Υπάρχει λύση ή χάσαμε την επιστροφή από βλακεία?:hmm:

nikraven
12-03-14, 18:43
Το ίδιο πρόβλημα έχουμε και εμείς, ο πετρελαιάς έβαλε το ΑΦΜ της γυναίκας μου που είναι και ο λογαριασμός της ΔΕΗ και το σπίτι αλλά επειδή κάνουμε κοινή φορολογική δήλωση δικαιούχος βγαίνω εγώ ακόμη και αν η αίτηση γίνει ηλεκτρονικά με τα δικά της στοιχεία οπότε η διασταύρωση δεν είναι δυνατή.
Υπάρχει λύση ή χάσαμε την επιστροφή από βλακεία?:hmm:
Λύση υπάρχει να κάνεις ανάκληση την αίτηση σου μέσα απο το site της ΓΓΠΣ.
Αλλά γιατί να είναι η διασταύρωση αδύνατη??:hmm:
Ακριβώς όπως μου το περιγράφεις το πράγμα είναι και η δική μου ιστορία και το παίρνω κανονικά το επίδομα.
Π.χ.η σύζυγος δεν δουλεύει και την έχω εγώ στην φορολογική μου δήλωση.(αλλά έχει δικό της ΑΦΜ και κλειδάριθμο έχω μόνο εγώ)
Το σπίτι και το ρολόι της ΔΕΗ είναι στο ονομα της.
Ο πετρελαιάς βάζει το καύσιμο και το τιμολόγιο κόβεται στον ΑΦΜ της σύζύγου.
Οταν έκανα την αίτηση για το φετινό επίδομα έβαλα και λογαριασμό τραπέζης στον οποίο είμαστε συνδικαιούχοι και εγώ και η σύζυγος μου.
Ηλεκτρονικά στο site της ΓΓΠΣ εμφανίζομαι εγώ αλλά η διασταύρωση γίνεται μια χαρά.
Μήπως κάτι δεν συμπλήρωσες σωστά στην αίτηση σου??

slalom
13-03-14, 16:30
Ξερουμε για επομενη πληρωμη?

manicx
13-03-14, 17:26
Πριν μερικές μέρες μπήκε. Αν εννοείς επόμενη από αυτή δεν έχω δει κάτι.

slalom
13-03-14, 22:18
Αν εννοεις πριν 2 μερες, όχι δεν εχω λαβει κατι

manicx
14-03-14, 13:24
Ναι, 11/3 μπήκε...

haris_216
04-04-14, 17:46
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση γιατί έμπλεξα λίγο.
Είμαι διαχειριστής σε πολυκατοικία. Τα μισά διαμερίσματα έκαναν αίτηση για το επίδομα αλλά αξιώθηκαν να τελειώσουν όλοι μόλις την περασμένη βδομάδα οπότε και έκανα ενεργοποίηση της διαδικασίας πληρωμής.
Τσεκάροντας στο site της γραμματείας είδα ότι δεν υπάρχουν διασταυρωμένες αγορές πετρελαίου.
Παίρνοντας τις 3 αποδείξεις αγορών που κάναμε αυτό τον χειμώνα είδα ότι είχαν λάθος τον αριθμό της ΔΕΗ (ένα ψηφίο επιπλέον) ενώ είχα δώσει στον βενζινά τον λογαριασμό της ΔΕΗ για να το αντιγράψει από εκεί.
Πήγα σήμερα στο βενζινάδικο και σε συνομιλία μαζί του (και με τον λογιστή του) αποδείχθηκε ότι έχουν περασθεί τα παραστατικά λάθος και γι' αυτό δεν μου τα εμφανίζει. (Τώρα το πως μπαίνει λάθος ένα παραπάνω ψηφίο αφού θεωρητικά θα το απέρριπτε το σύστημα, δεν το ξέρω).
Το αποτέλεσμα είναι ότι δεν εμφανίζονται αγορές και άρα δεν παίρνουμε φράγκο. Για να λυθεί το θέμα και να μην πληρώσει πρόστιμο (που μάλλον είναι μεγάλο) για λανθασμένη υποβολή στοιχείων ο βενζινάς μου προτάθηκε το εξής:
Να μου κάνει εικονική προμήθεια πετραλαίου στην ποσότητα των 3 αποδείξεων. Δηλαδή να πάρω πχ σημερινή απόδειξη για 3000 λίτρα σα να τα πήρα σήμερα και η οποία θα περαστεί στο σύστημα σωστά και άρα έτσι θα μπορέσουμε να πάρουμε το επίδομα (χωρίς να τα πληρώσω εκ νέου εννοείται). Και αυτός βέβαια θα επιβαρυνθεί και θα πληρώσει το ΦΠΑ της νέας απόδειξης το οποίο απ' ότι καταλαβαίνω το προτιμάει από το πρόστιμο που μάλλον είναι πιο οδυνηρό.
Επειδή με ενδιαφέρει σίγουρα να μην ζημιωθούν οι ένοικοι κι εγώ (που δεν φταίμε) αλλά και να έχει τη λιγότερη δυνατή επίπτωση και ο βενζινάς (αφου΄είναι προφανές ότι πρόκειται για γνήσιο λάθος) σκέφτομαι να δεχτώ. Αλλά πριν το κάνω θέλω να ξέρω αν:
Υπάρχει κάποια επίπτωση για την πολυκατοικία; Γιατί στη διάρκεια του χειμώνα θα εμφανίζονται προμήθειες 6000 λιτρών αντί για 3000 και τα 3000 παραπάνω ούτε θα έχουν πληρωθεί (τα οικονομικά του κτηρίου είναι οκ χωρίς ελείματα-περισεύματα) αλλά ούτε και θα έχουν επιμερισθεί, καταναλωθεί, κλπ.
Μία κίνηση σαν αυτή που μου πρότειναν βλάπτει κάποιον (ιδιώτη ή δημόσιο) πέρα από τον υπαίτιο (βενζινάς) ο οποίος σίγουρα θα πληρώσει ΦΠΑ και θα εμφανίζει έσοδα για 3000 λίτρα τα οποία δεν πούλησε;

tiniakos
06-04-14, 01:21
Σε ευχαριστώ που με βοήθησες ουσιαστικά.
Έκανα νέα αίτηση στο όνομα της γυναίκας μου.
Όλα καλά μπήκε και η δόση.

kraspyr
24-04-14, 13:14
Θα ηθελα να ρωτησω το εξης:σκοπευουμε να αγορασουμε πετρελαιο θερμανσης μεχρι 30/4/2014.Θα παρουμε το επιδομα πετρελαιου για αυτη την αγορα; Ευχαριστω.

Piparas
24-04-14, 14:59
Θα ηθελα να ρωτησω το εξης:σκοπευουμε να αγορασουμε πετρελαιο θερμανσης μεχρι 30/4/2014.Θα παρουμε το επιδομα πετρελαιου για αυτη την αγορα; Ευχαριστω.


Θα το πάρετε. Οι αγορές πετρελαίου γίνονται από 15 Οκτωβρίου μέχρι και 30 Απριλίου και οι αιτήσεις μέχρι 30 Μαϊου.

cool11
27-04-14, 15:21
Ρε παιδια, αν καποια στιγμη καποιος μαθει, διαβασει καπου, πως θα γινει η επιστροφη 'μερους' της προκαταβολης του επιδοματος θερμανσης, επειδη δεν βαλαμε ολη την ποσοτητα που αντιστοιχουσε στο ποσο της προκαταβολης της επιδοτησης, ας πει.
Ειναι η τελευταια φορα που ασχολουμαι με το συγκεκριμενο κ0λ0επιδομα.
Να επιστρεψω οτι θελουν και να ξεμπερδεψω με δαυτους.

cool11
19-05-14, 10:44
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/meta_thn_klasikh_erxetai_h_hlektronikh_grafeiokratia.2794468.html
"Μάλιστα, τον Ιούνιο, προγραμματίζονται έλεγχοι στους 740.000 καταναλωτές που πήραν το επίδομα θέρμανσης, καθώς θα διερευνηθεί αν εισέπραξαν προκαταβολή χωρίς τελικώς να αγοράσουν πετρέλαιο. Σε αυτήν την περίπτωση θα κληθούν να επιστρέψουν τα χρήματα."

Αντε να το κανω να ξεμπερδεψω. Τελεταια φορα με που ασχολουμαι με τις ηλιθιες διαδικασιες τους.

cool11
25-06-14, 14:19
Ποτε θα μου ζητησουν πισω τα 'εξτρα' χρηματα της προκαταβολης, που δεν δικαιουμουν, αλλα μου τα εδωσαν, 'προεξοφλοντας' εσφαλμενα οτι εγω θα παω και θα βαλω όλο το πετρελαιο που αντιστοιχουσε στην επιδοτηση μου, ενω εγω εξαρχης ηξερα οτι θα βαλω λιγοτερο;
Μιλαμε εντωμεταξω, για την ξεφτιλα, 50 ευρω! Ναι, τοση ηταν η περιβοητη...προκαταβολη.
Την οποια εγω δεν ηθελα φυσικα, σε αυτο το υψος ποσου. Επρεπε να δινουν οτι ειναι να δωσουν, μια και καλη στο τελος.
Οχι ΄σου δινω 50 ευρω προκαταβολη, α τι; δεν εβαλες ολη την προβλεπομενη ποσοτητα επιδοτησης; /ναι ρε παιδια, δεν ηθελα να δωσω τοσα χρηματα στο πετρελαιά/ α τοτε επεστρεψε μας μερος του 50αρικου'.
Αηδίες διαδικασιες, εγκεφαλοι αυτοι που τα σκεφτηκαν. Βουρ για την mensa.

slalom
25-06-14, 20:57
1ον εσυ τη ζητησες
2ον ασχολήσου με κατι άλλο, όταν θα ερθει η ωρα θα στα ζητησουν

τι να πουμε και εμεις που περιμενουμε ακομα

cool11
25-07-14, 13:18
Κοντευει να...φθινοπωριάσει και η εκκρεμότητα εκκρεμότητα.
Μην το 'αφησουν' και μου ζητησουν και τιποτε 'τοκους' μετα....

almounia
28-07-14, 05:04
Καλημέρα σας,
Υπάρχει κανένας που να έκανε αγορά πετρελαίου την προηγούμενη περίοδο (εννοώ 2013-2014) και να ΜΗΝ έχει φανεί ΑΚΟΜΑ στο σύστημα του taxisnet η συναλλαγή της αγοράς του πετρελαίου; Μήπως δεν την καταχώρησε ποτέ ο πετρελαιάς και με δουλεύει κανονικά;

cool11
29-09-14, 07:45
Κανεις δεν εβαλε περυσι, λιγοτερη απο την 'επιδοτουμενη' ποσοτητα πετρελαιου, ωστε να 'χρωστα' στο κρατος, μερος της αρχικης προκαταβολης;
Δεν ελαβα καμια ειδοποιηση, και φοβαμαι μην ερθουν μετα απο χρονια και μου πουν 'δωσε τοσα τοκισμενα'.

cool11
09-10-14, 08:39
Ουτε φωνη, ουτε ακροαση.

cool11
10-10-14, 13:19
'Μαμα εφέτος θα μαστε ζεστά, γι'αυτο ψηφισε μονο Σαμαρά'.
Τρεξτε να προλαβετε....

Στις 15 Οκτωβρίου ξεκινά η διάθεση του πετρελαίου θέρμανσης
http://www.zougla.gr/money/article/stis-15-oktovriou-ksekina-i-dia8esi-tou-petreleou-8ermansis

Wizard
13-11-14, 11:06
Στις συχνές ερωτήσεις για το επίδομα θέρμανσης αναφέρεται ότι ο διαχειριστής μιας πολυκατοικίας πρέπει να περιμένει να γίνουν οι αιτήσεις των ενοίκων και μετά να πατήσει το κουμπί "Ενεργοποίηση Δυνατότητας Πληρωμής". Μα, ισχύει κάτι τέτοιο; Εγώ νομίζω ότι το πατάς μόλις φτιάξεις την εικόνα της πολυκατοικίας και μετά ο καθένας κάνει όποτε θέλει την αίτησή του. Εξάλλου, αν η εικόνα της πολυκατοικιας δημιουργήθηκε πέρσι και δεν έχει αλλάξει κάτι, οι ένοικοι κάνουν νέα αίτηση από την αρχή, ενώ είναι ήδη ενεργοποιημένη η δυνατότητα πληρωμής. Κάνω λάθος;

KeRMiT75
13-11-14, 13:49
Στις συχνές ερωτήσεις για το επίδομα θέρμανσης αναφέρεται ότι ο διαχειριστής μιας πολυκατοικίας πρέπει να περιμένει να γίνουν οι αιτήσεις των ενοίκων και μετά να πατήσει το κουμπί "Ενεργοποίηση Δυνατότητας Πληρωμής". Μα, ισχύει κάτι τέτοιο; Εγώ νομίζω ότι το πατάς μόλις φτιάξεις την εικόνα της πολυκατοικίας και μετά ο καθένας κάνει όποτε θέλει την αίτησή του. Εξάλλου, αν η εικόνα της πολυκατοικιας δημιουργήθηκε πέρσι και δεν έχει αλλάξει κάτι, οι ένοικοι κάνουν νέα αίτηση από την αρχή, ενώ είναι ήδη ενεργοποιημένη η δυνατότητα πληρωμής. Κάνω λάθος;

Όντως πρέπει να περιμένεις και φέτος μέχρις ότου κάνουν όλοι οι ένοικοι αίτηση, πριν πατήσεις την "Ενεργοποίηση Δυνατότητας Πληρωμής", διότι διαφορετικά δεν θα μπορέσουν να την κάνουν την αίτηση. Θα προσέξεις πως, ενώ δημιούργησες την εικόνα της πολυκατοικίας πέρυσι, πως φέτος το κουμπί "Ενεργοποίηση Δυνατότητας Πληρωμής" είναι και πάλι ενεργό (δηλαδή "clickable"). Αφού το πάτησες πέρυσι, θα παρατήρησες πως απενεργοποιήθηκε (δηλαδή δεν μπορούσες να το πατήσεις εκ νέου).

Η αλήθεια είναι πως δεν έχει κάνει φέτος ακόμα κανένας αίτηση και δεν το έχω δει στη πράξη, αλλά αυτό κατάλαβα από την επικοινωνία μου μαζί τους. Επίσης θεωρώ δύσκολο να ξεχωρίσω μια φετινή από μια περυσινή αίτηση (στη στήλη "Διαγραφή" υπάρχει ακόμα η ένδειξη "Υπάρχει αίτηση" για όσους έκαναν πέρυσι).

mezger
13-11-14, 17:07
Όντως πρέπει να περιμένεις και φέτος μέχρις ότου κάνουν όλοι οι ένοικοι αίτηση, πριν πατήσεις την "Ενεργοποίηση Δυνατότητας Πληρωμής", διότι διαφορετικά δεν θα μπορέσουν να την κάνουν την αίτηση. Θα προσέξεις πως, ενώ δημιούργησες την εικόνα της πολυκατοικίας πέρυσι, πως φέτος το κουμπί "Ενεργοποίηση Δυνατότητας Πληρωμής" είναι και πάλι ενεργό (δηλαδή "clickable"). Αφού το πάτησες πέρυσι, θα παρατήρησες πως απενεργοποιήθηκε (δηλαδή δεν μπορούσες να το πατήσεις εκ νέου).

Η αλήθεια είναι πως δεν έχει κάνει φέτος ακόμα κανένας αίτηση και δεν το έχω δει στη πράξη, αλλά αυτό κατάλαβα από την επικοινωνία μου μαζί τους. Επίσης θεωρώ δύσκολο να ξεχωρίσω μια φετινή από μια περυσινή αίτηση (στη στήλη "Διαγραφή" υπάρχει ακόμα η ένδειξη "Υπάρχει αίτηση" για όσους έκαναν πέρυσι).

Σε όσες είδα που είχαν ενεργοποιηθεί πέρυσι, ήταν απενεργοποιημένο το κουμπί ακόμα.
Είναι περίεργο πως σε μια εφαρμογή που επιλέγεις έτος πριν μπεις, κατάφεραν οι πολυκατοικίες να μείνουν αναλλοίωτες μέχρι να φάνε τους servers οι Morlocks.
Αν θυμάμαι καλά, πρακτικά με ενεργοποιημένη την δυνατότητα πληρωμής όταν γίνει διασταύρωση θα πληρωθούν όσοι κάναν αίτηση, και όσοι δεν έχουν κάνει θα πάρουν χρήματα από επόμενες αγορές μόνο.
Εγω το ερμηνεύω ως εξής: ΠΡΟΣΟΧΗ να γίνονται όλες οι αιτήσεις πριν πατηθεί το κουμπί, και ΠΡΟΣΟΧΗ^2 σε όσους ενεργοποίησαν πέρυσι πολυκατοικία, να κάνουν όλοι τις αιτήσεις τους πριν μπει πετρέλαιο.

Wizard
13-11-14, 21:47
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ισχύει ότι μπορούμε να αγοράσουμε πετρέλαιο πρώτα, να κάνουν αίτηση αργότερα οι ένοικοι και να πατηθεί μετά το κουμπί "Ενεργοποίηση Δυνατότητας Πληρωμής" και να ισχύσει και για την αγορά που έγινε πιο πριν;

KeRMiT75
14-11-14, 00:31
Σε όσες είδα που είχαν ενεργοποιηθεί πέρυσι, ήταν απενεργοποιημένο το κουμπί ακόμα.
Είναι περίεργο πως σε μια εφαρμογή που επιλέγεις έτος πριν μπεις, κατάφεραν οι πολυκατοικίες να μείνουν αναλλοίωτες μέχρι να φάνε τους servers οι Morlocks.
Αν θυμάμαι καλά, πρακτικά με ενεργοποιημένη την δυνατότητα πληρωμής όταν γίνει διασταύρωση θα πληρωθούν όσοι κάναν αίτηση, και όσοι δεν έχουν κάνει θα πάρουν χρήματα από επόμενες αγορές μόνο.
Εγω το ερμηνεύω ως εξής: ΠΡΟΣΟΧΗ να γίνονται όλες οι αιτήσεις πριν πατηθεί το κουμπί, και ΠΡΟΣΟΧΗ^2 σε όσους ενεργοποίησαν πέρυσι πολυκατοικία, να κάνουν όλοι τις αιτήσεις τους πριν μπει πετρέλαιο.

'Εχω την αίσθηση από πέρυσι πως άπαξ και ενεργοποιήσεις την δυνατότητα πληρωμής, πως δε δέχεται άλλη αίτηση το σύστημα. Δεν βρήκα κάτι που να λέει πως αυτό έχει αλλάξει φέτος. Επίσης πέρυσι κάναμε οι περισσότεροι την αίτηση μετά από την πρώτη αγορά πετρελαίου και πήραμε την επιδότηση και για την αγορά αυτή.

Όσο για την φετινή αγορά και το πότε θα πρέπει να γίνουν οι αιτήσεις, υπέβαλα για σιγουριά ένα σχετικό ερώτημα στη ΓΓΔΕ.


Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ισχύει ότι μπορούμε να αγοράσουμε πετρέλαιο πρώτα, να κάνουν αίτηση αργότερα οι ένοικοι και να πατηθεί μετά το κουμπί "Ενεργοποίηση Δυνατότητας Πληρωμής" και να ισχύσει και για την αγορά που έγινε πιο πριν;

Όπως αναφέρω πιο πάνω, έτσι έγινε σε μας πέρυσι και θεωρώ πως ισχύει και φέτος.

mezger
14-11-14, 02:27
Για το αν μπορεις να κανεις αιτηση μετα την ενεργοποίηση πληρωμής, δεν εχει τύχει να το δοκιμάσω. Πάντως δεδομένου ότι είναι ενεργοποιημένες οι πληρωμές από πέρυσι-πρόπερσι, μάλλον γίνεται.

Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει, και αυτό με επιφύλαξη γιατί δεν το διάβασα κάπου αλλα μου το είχαν πει από το helpdesk του taxisnet, είναι ότι αν έχουν κάνει μερικοί αίτηση, και γίνει η διασταύρωση με την αγορά, θα το πάρουν αυτοί αλλά όχι οι υπόλοιποι αν κάνουν εκ των υστέρων αίτηση.
Έχε στο νου ότι μπορεί να βάλατε πετρέλαιο και μετά να κάνατε αιτήσεις, αλλα η διασταύρωση να έγινε μετά τις αιτήσεις (δεν είναι τόσο γρήγορη η διαδικασία).
Δεδομένου ότι δεν έχουμε κάτι επίσημα, και είναι δύσκολο να πέσουμε στην περίπτωση για να δούμε αν ισχύει, λέω μόνο ότι το πιο ασφαλές στην περίπτωση που είναι ενεργοποιημένη η πληρωμή είναι να γίνουν πρώτα όλες οι αιτήσεις και μετά να μπει πετρέλαιο.

stefp
14-11-14, 23:19
Για το αν μπορεις να κανεις αιτηση μετα την ενεργοποίηση πληρωμής, δεν εχει τύχει να το δοκιμάσω. Πάντως δεδομένου ότι είναι ενεργοποιημένες οι πληρωμές από πέρυσι-πρόπερσι, μάλλον γίνεται.
αυτό κάναμε κι εμείς περυσι και όσοι ξέρω από φίλους, την αίτηση την κάναμε μετά που βάλαμε πετρέλαιο, κανονικά τα πήραμε..


Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει, και αυτό με επιφύλαξη γιατί δεν το διάβασα κάπου αλλα μου το είχαν πει από το helpdesk του taxisnet, είναι ότι αν έχουν κάνει μερικοί αίτηση, και γίνει η διασταύρωση με την αγορά, θα το πάρουν αυτοί αλλά όχι οι υπόλοιποι αν κάνουν εκ των υστέρων αίτηση.
Έχε στο νου ότι μπορεί να βάλατε πετρέλαιο και μετά να κάνατε αιτήσεις, αλλα η διασταύρωση να έγινε μετά τις αιτήσεις (δεν είναι τόσο γρήγορη η διαδικασία).
Δεδομένου ότι δεν έχουμε κάτι επίσημα, και είναι δύσκολο να πέσουμε στην περίπτωση για να δούμε αν ισχύει, λέω μόνο ότι το πιο ασφαλές στην περίπτωση που είναι ενεργοποιημένη η πληρωμή είναι να γίνουν πρώτα όλες οι αιτήσεις και μετά να μπει πετρέλαιο.
αυτά, δυστυχώς είναι καραγκιοζιλίκια του Υπουργείου και του όλου συστήματος. Δεν είναι δυνατόν το αν θα πάρω επιδότηση να εξαρτάται από το αν έκανε άλλος αίτηση πρώτα και να ενεργοποίησε ο διαχειριστής πριν κάνω εγώ αίτηση γιατί δεν με περίμενε και δεν ξέρω εγώ τι άλλο.. Και δεν πιστεύω ότι είναι ΤΟΣΟ δύσκολο το να τα πάρει όποιος πρέπει, απλά το κάνουν (κατ'εμένα) τόσο μπ#@ρδέλο για να μην πάρουν διάφοροι και να αποθαρρυνθεί κόσμος και να πουν "ααα, εμείς δίνουμε, εσείς φταίτε που κάνατε λάθος και δεν τα παίρνετε". Γνωστοί μου, κυρίως ηλικιωμένοι, λεν "το μπλέξιμο που θα φάω μια και δεν ξέρω, και τι μπορεί να μου βγει, και τι θα πάρω και πότε, παράτα το.."

KeRMiT75
15-11-14, 02:10
Για το αν μπορεις να κανεις αιτηση μετα την ενεργοποίηση πληρωμής, δεν εχει τύχει να το δοκιμάσω. Πάντως δεδομένου ότι είναι ενεργοποιημένες οι πληρωμές από πέρυσι-πρόπερσι, μάλλον γίνεται.

Να επισημάνω πως οι πληρωμές πρέπει να ενεργοποιούνται εκ νέου κάθε χειμερινή περίοδο, οπότε το ότι είχαν ενεργοποιηθεί στο παρελθόν, δεν επηρεάζει τη φετινή περίοδο. Το κουμπί της ενεργοποίησης της πληρωμής είναι ενεργό (δηλαδή μπορώ να το πατήσω) αυτή τη στιγμή για τη πολυκατοικία μου.


Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει, και αυτό με επιφύλαξη γιατί δεν το διάβασα κάπου αλλα μου το είχαν πει από το helpdesk του taxisnet, είναι ότι αν έχουν κάνει μερικοί αίτηση, και γίνει η διασταύρωση με την αγορά, θα το πάρουν αυτοί αλλά όχι οι υπόλοιποι αν κάνουν εκ των υστέρων αίτηση.
Έχε στο νου ότι μπορεί να βάλατε πετρέλαιο και μετά να κάνατε αιτήσεις, αλλα η διασταύρωση να έγινε μετά τις αιτήσεις (δεν είναι τόσο γρήγορη η διαδικασία).
Δεδομένου ότι δεν έχουμε κάτι επίσημα, και είναι δύσκολο να πέσουμε στην περίπτωση για να δούμε αν ισχύει, λέω μόνο ότι το πιο ασφαλές στην περίπτωση που είναι ενεργοποιημένη η πληρωμή είναι να γίνουν πρώτα όλες οι αιτήσεις και μετά να μπει πετρέλαιο.

Μετά από επικοινωνία μου με το TaxisNet μου απάντησαν:

Η παραγγελία του πετρελαίου μπορεί να προηγηθεί της αίτησης των ενοίκων.

stefp
15-11-14, 02:30
Να επισημάνω πως οι πληρωμές πρέπει να ενεργοποιούνται εκ νέου κάθε χειμερινή περίοδο, οπότε το ότι είχαν ενεργοποιηθεί στο παρελθόν, δεν επηρεάζει τη φετινή περίοδο. Το κουμπί της ενεργοποίησης της πληρωμής είναι ενεργό (δηλαδή μπορώ να το πατήσω) αυτή τη στιγμή για τη πολυκατοικία μου.

Μετά από επικοινωνία μου με το TaxisNet μου απάντησαν:
Η παραγγελία του πετρελαίου μπορεί να προηγηθεί της αίτησης των ενοίκων.
Σ'ευχαριστούμε για την ενημέρωση και στα 2! :oneup:
Πάντως εγώ επιμένω ότι είναι περίεργο αυτό το να μη μπορέσει να κάνει αίτηση κάποιος, αν ο διαχειριστής έχει ήδη πατήσει το "ενεργοποίηση" μετά που κάποιος άλλος έχει κάνει ήδη αίτηση,μου φαίνεται ότι μπορεί να κάνει κι αργότερα αίτηση όποιος θέλει αλλά δεν είμαι σίγουρος, ελπίζω να μη χρειαστεί μόνο να το δοκιμάσουμε στην πράξη τι τελικά ισχύει... (μην ξεχαστεί κανείς και πει κατόπιν εορτής "ααα, κι εγώ τελικά θέλω")

mezger
15-11-14, 02:39
Να επισημάνω πως οι πληρωμές πρέπει να ενεργοποιούνται εκ νέου κάθε χειμερινή περίοδο, οπότε το ότι είχαν ενεργοποιηθεί στο παρελθόν, δεν επηρεάζει τη φετινή περίοδο. Το κουμπί της ενεργοποίησης της πληρωμής είναι ενεργό (δηλαδή μπορώ να το πατήσω) αυτή τη στιγμή για τη πολυκατοικία μου.


Σε δύο τουλάχιστον περιπτώσεις που συνάντησα το κουμπί δεν ήταν ενεργό εφόσον είχε ενεργοποιηθεί πέρυσι η πληρωμή. Έχεις δοκιμάσει να το πατήσεις ή περιμένεις ακόμα αιτήσεις? Πες τι έγινε όταν το δοκιμάσεις, γιατί εγώ άλλα βλέπω.




Μετά από επικοινωνία μου με το TaxisNet μου απάντησαν:

Δε λέει κάτι αυτό, λείπει ο qualifier της ενεργοποίησης και δε μας λέει τι γίνεται αν κάνουν οι μισοί αίτηση πριν την διασταύρωση και οι μισοί μετά.

KeRMiT75
15-11-14, 08:05
Σ'ευχαριστούμε για την ενημέρωση και στα 2! :oneup:
Πάντως εγώ επιμένω ότι είναι περίεργο αυτό το να μη μπορέσει να κάνει αίτηση κάποιος, αν ο διαχειριστής έχει ήδη πατήσει το "ενεργοποίηση" μετά που κάποιος άλλος έχει κάνει ήδη αίτηση,μου φαίνεται ότι μπορεί να κάνει κι αργότερα αίτηση όποιος θέλει αλλά δεν είμαι σίγουρος, ελπίζω να μη χρειαστεί μόνο να το δοκιμάσουμε στην πράξη τι τελικά ισχύει... (μην ξεχαστεί κανείς και πει κατόπιν εορτής "ααα, κι εγώ τελικά θέλω")

Το είχα διαβάσει πέρυσι, νομίζω στις συχνές ερωτήσεις, αλλά δεν το βρίσκω πλέον. Δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει πως άλλαξε κάτι.


Σε δύο τουλάχιστον περιπτώσεις που συνάντησα το κουμπί δεν ήταν ενεργό εφόσον είχε ενεργοποιηθεί πέρυσι η πληρωμή. Έχεις δοκιμάσει να το πατήσεις ή περιμένεις ακόμα αιτήσεις? Πες τι έγινε όταν το δοκιμάσεις, γιατί εγώ άλλα βλέπω.

Όχι, δεν το έχω πατήσει. Περιμένω τις αιτήσεις.
Θα το ψάξω πάντως περαιτέρω - δεν είναι ένα πεδίο που ενδείκνυται για πειραματισμούς ...


Δε λέει κάτι αυτό, λείπει ο qualifier της ενεργοποίησης και δε μας λέει τι γίνεται αν κάνουν οι μισοί αίτηση πριν την διασταύρωση και οι μισοί μετά.

Πάντα με τη περυσινή εμπειρία, την ενεργοποίηση τη είχα κάνει Γενάρη, πετρέλαιο είχαμε βάλει από το Νοέμβρη και οι αιτήσεις έγιναν σκόρπιες μέσα στο διάστημα αυτό (Νοε - Ιαν). Εννοείται πως δεν ξέρω, πότε έγιναν οι διασταυρώσεις, πέρα του ότι εμφανίστηκαν όλες μαζί αρχές Φλεβάρη, που έγινε και η πρώτη πληρωμή.

KeRMiT75
19-11-14, 10:01
Να επισημάνω πως οι πληρωμές πρέπει να ενεργοποιούνται εκ νέου κάθε χειμερινή περίοδο, οπότε το ότι είχαν ενεργοποιηθεί στο παρελθόν, δεν επηρεάζει τη φετινή περίοδο. Το κουμπί της ενεργοποίησης της πληρωμής είναι ενεργό (δηλαδή μπορώ να το πατήσω) αυτή τη στιγμή για τη πολυκατοικία μου.


Πρέπει να αναθεωρήσω.

Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία μου διευκρίνισαν πως δεν απαιτείται η εκ νέου ενεργοποίηση πληρωμής για τη φετινή περίοδο. Ισχύει η περσινή και οι ένοικοι κάνουν απλά την αίτησή τους.

Για κάθε προφίλ πολυκατοικίας γίνεται μια φορά η ενεργοποίηση.

mezger, θα έχω υπόψη και τις επισημάνσεις σου:

Σε όσες είδα που είχαν ενεργοποιηθεί πέρυσι, ήταν απενεργοποιημένο το κουμπί ακόμα.
Είναι περίεργο πως σε μια εφαρμογή που επιλέγεις έτος πριν μπεις, κατάφεραν οι πολυκατοικίες να μείνουν αναλλοίωτες μέχρι να φάνε τους servers οι Morlocks.
Αν θυμάμαι καλά, πρακτικά με ενεργοποιημένη την δυνατότητα πληρωμής όταν γίνει διασταύρωση θα πληρωθούν όσοι κάναν αίτηση, και όσοι δεν έχουν κάνει θα πάρουν χρήματα από επόμενες αγορές μόνο.
Εγω το ερμηνεύω ως εξής: ΠΡΟΣΟΧΗ να γίνονται όλες οι αιτήσεις πριν πατηθεί το κουμπί, και ΠΡΟΣΟΧΗ^2 σε όσους ενεργοποίησαν πέρυσι πολυκατοικία, να κάνουν όλοι τις αιτήσεις τους πριν μπει πετρέλαιο.

cool11
20-11-14, 09:59
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ, ΔΙΧΩΣ ΛΥΣΗ?

Ειμαι ο μονος, εδώ, πανελληνίως αραγε, με το εν λογω προβλημα.
Εγω ανοιξα το θεμα, σε μένα έτυχε να εχω το προβλημα.
Οσο δεν θελω να μπλεκω με ηλιθιες ιστοριες του δημοσιου, τοσο αυτο με κυνηγά.

Εβαλα περυσι ποσοτητα λιγοτερη απο την επιδοτουμενη.
Ναι, αλλα το ποσο της προκαταβολης, που κατατεθηκε στην αρχη, ηταν για ολη την ποσοτητα.
Με αυτα τα δεδομενα, 'χρωστω' χρηματα και πρεπει να τα επιστρεψω με καποιο τροπο στο δημοσιο.
Μονοι τους εδωσαν συγκεκριμενο ποσο 'προκαταβολης', εγω/κι ο καθενας δηλαδη, δεν δεσμευτηκα να βαλω ολη την επιδοτουμενη ποσοτητα, και βασικα δεν ειχα ολα τα απαιτουμενα χρηματα για να το κανω και γι'αυτο εβαλα λιγοτερο πετρελαιο.
Καμια προβλεψη τι θα γινει αν καποιος δεν βαλει ολο το πετρελαιο.
Καμια προβλεψη, αν χρωστα, τι, ποσο, και πως το επιστρεφω;

Φετος, μονο και μονο γι'αυτες τις αηδιες, δεν θα κανω αιτηση.
Παραμενει ομως, η εν λογω εκκρεμοτητα απο περυσι.

Πριν λιγες μερες δε, σε γνωστους μου που ειχαν εξοφλησει δάνεια της 'εργατικης εστιας' πριν 30 χρονια, ειτε το πιστευετε είτε οχι (ρωτήστε κανεναν γνωστό σας στον ΟΑΕΔ...ανελαβαν και τα της εργ.εστιας), τους ηρθαν ειδοποιητηρια για 'και καλα' ανεξοφλητες οφειλες δανειων!!!!

Επειδη δεν θελω να εχω μπλεξιματα με το ηλιθιο δημοσιο στο μελλον, αυτου του στυλ, μηπως καποιος, anybody on earth, γνωριζει τι στο καλο πρεπει να κανω να τελειωσω μια και καλη μαζι τους;;;;
Τους εχω ικανους να με ενοχλησουνε μετα απο 10 χρονια, και να ζητανε οτι γουσταρουν!

mezger
20-11-14, 10:25
Δε μπορεις να κανεις τίποτα, γιατί δεν υπάρχει οδηγία, άρα και στην εφορία να πας να τους δώσεις λεφτά δεν θα τα πάρουν.
Πρακτικά τώρα, νομίζω κακό στον εαυτό σου κάνεις που ασχολείσαι.
Το μέγιστο της προκαταβολής που μπορεί να έχεις πάρει (αν ζεις σε πολύ κρύο νομό) είναι 262,5 ευρώ.
Ακόμα και όλα να πρέπει να τα γυρίσεις πίσω, το ποσό δεν είναι αρκετά μεγάλο για να σου δημιουργήσει οποιοδήποτε πρόβλημα.
Και σε 10 χρόνια να το βεβαιώσουν, οι προσαυξήσεις δε θα είναι υπερβολικές, ακόμα και αν τις μετρήσουν (που κανονικά δε μετράνε πριν βεβαιωθεί το χρέος).
Γνώμη μου, κάνε αίτηση κανονικά φέτος χωρίς να ζητήσεις προκαταβολή, και ξέχασέ το - αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα δεσμεύομαι ότι θα γράψω εδώ αν μάθω ότι άρχισαν να τα βεβαιώνουν :)

xxlwizard
20-11-14, 11:16
Ξερει κανείς για νομό Αττικής τι ισχύει? Εκτός απο οικονομικά κριτήρια.

bomberb17
19-12-14, 00:00
Παιδιά μια ερώτηση για τη βοήθειά σας..
Έκανα την αίτηση στο site www.gsis.gr (http://www.gsis.gr) και όταν ολοκληρώθηκε αφού έβαλα τα απαιτούμενα στοιχεία (μου εγκρίθηκε χωρίς να ζητήσω προκαταβολή) μου βγάζει το μήνυμα «Δεν έχει ενεργοποιηθεί η πληρωμή της πολυκατοικίας»
Και από κάτω λέει:

Εάν δίπλα στην αίτησή σας εμφανίζεται το μήνυμα 'Δεν έχει ενεργοποιηθεί η πληρωμή της πολυκατοικίας', εκκρεμεί η ενεργοποίηση της δυνατότητας πληρωμής για τα διαμερίσματα της πολυκατοικίας από το διαχειριστή.
Ρωτάω τον διαχειριστή αλλά δεν ξέρει τι πρέπει να κάνει.
Ξέρεις κάτι για αυτό;

KeRMiT75
22-12-14, 09:29
Εκεί στο taxisnet, όπου έχει δηλώσει τα χιλιοστά της πολυκατοικίας, υπάρχει ένα κουμπί που λέει "ενεργοποίηση πληρωμής" ή κάτι παρόμοιο. Πρέπει να το πατήσει, για να πάρετε χρήματα. Νομίζω πάντως πως για την πρώτη χρονιά πρέπει να κάνουν πρώτα αίτηση όλοι οι ενδιαφερόμενοι και στη συνέχεια να ενεργοποιηθεί η πληρωμή.

bomberb17
23-12-14, 19:02
Άρα δηλαδή πρέπει να μπει ο διαχειριστής στο δικό του λογαριασμό για το επίδομα θέρμανσης και να καταχωρήσει τα χιλιοστά όλων των διαμερισμάτων;
Και με βάση ποιο παραστατικό θα πληρωθώ; Με την απόδειξη των κοινοχρήστων όπου φαίνεται η κατανάλωση;

KeRMiT75
23-12-14, 21:59
Άρα δηλαδή πρέπει να μπει ο διαχειριστής στο δικό του λογαριασμό για το επίδομα θέρμανσης και να καταχωρήσει τα χιλιοστά όλων των διαμερισμάτων;
Ναι, και λογικά δήλωσε ήδη τα χιλιοστά των διαμερισμάτων, αφού έκανες αίτηση. Απλά πρέπει να προχωρήσει και στην ενεργοποίηση πληρωμής.


Και με βάση ποιο παραστατικό θα πληρωθώ; Με την απόδειξη των κοινοχρήστων όπου φαίνεται η κατανάλωση;
Από τη στιγμή που προμηθευτείτε πετρέλαιο στο ΑΦΜ του διαχειριστή και στον αριθμό του κοινόχρηστου ρολογιού της ΔΕΗ, το πρατήριο δηλώνει την αγορά, βγαίνει η επιδότηση για τη πολυκατοικία και σου βάζουν τα χρήματα που σου αναλογούν στο λογαρισμό τραπέζης που δήλωσες (κάποια στιγμή). Επιδοτείστε για την αγορά του πετρελαίου, όχι για την κατανάλωσή του.

vasilisk
05-01-15, 21:35
Aντρογυνο εχουν και οι 2 δικους τους κωδικους για taxis. Η συζυγος ειναι διαχειριστρια σε πολυκατοικια. Εγινε η δημιουργια πολυκατοικιας και αναγραφτηκε στο τιμολογιο το αφμ απο το κοινο ρολοι και το αφμ της διαχειριστριας (η πολυκατοικια δεν εχει αφμ). Αιτηση για το επιδομα θα κανει ο συζυγος ή ιδια?

slalom
05-01-15, 22:18
Αυτος που εχει δωσει το ΑΦΜ του

vasilisk
05-01-15, 22:20
Αυτος που εχει δωσει το ΑΦΜ του

αυτος που το εχει δωσει που? ξεχασα να πω (αν και μαλλον εννοειται) οτι αναφερομαι στην αιτηση που θα κανει το ζευγαρι γιαι το δικο τους διαμερισμα. Επισης το διαμερισμα ειναι εξ'ολοκληρου στο ονομα της συζυγου.

mezger
05-01-15, 23:46
Aντρογυνο εχουν και οι 2 δικους τους κωδικους για taxis. Η συζυγος ειναι διαχειριστρια σε πολυκατοικια. Εγινε η δημιουργια πολυκατοικιας και αναγραφτηκε στο τιμολογιο το αφμ απο το κοινο ρολοι και το αφμ της διαχειριστριας (η πολυκατοικια δεν εχει αφμ). Αιτηση για το επιδομα θα κανει ο συζυγος ή ιδια?

Πρακτικά το ίδιο είναι, αφού έγιναν σωστά τα της πολυκατοικίας δεν έχει τόση σημασία. Δικαιούχος είναι πάντα ο σύζυγος, οπότε καλύτερα να κάνει εκείνος την αίτηση.

vasilisk
05-01-15, 23:53
ευχαριστω.

slalom
06-01-15, 02:09
αυτος που το εχει δωσει που? ξεχασα να πω (αν και μαλλον εννοειται) οτι αναφερομαι στην αιτηση που θα κανει το ζευγαρι γιαι το δικο τους διαμερισμα. Επισης το διαμερισμα ειναι εξ'ολοκληρου στο ονομα της συζυγου.
Τι θα πει πού? σε αιτηση δεν αναφέρεσαι? με ρωτας να σου πω που αναφερεσαι?

Στο θεμα μας, η διασταυρωση θα γινει από τα στοιχεια του τιμολογιου με το ΑΦΜ.

Πρακτικά το ίδιο είναι, αφού έγιναν σωστά τα της πολυκατοικίας δεν έχει τόση σημασία. Δικαιούχος είναι πάντα ο σύζυγος, οπότε καλύτερα να κάνει εκείνος την αίτηση.
Αν θελει να παρει λεφτα, θα πρεπει δωσει το ιδιο ΑΦΜ

mezger
06-01-15, 07:06
Τι θα πει πού? σε αιτηση δεν αναφέρεσαι? με ρωτας να σου πω που αναφερεσαι?

Στο θεμα μας, η διασταυρωση θα γινει από τα στοιχεια του τιμολογιου με το ΑΦΜ.

Αν θελει να παρει λεφτα, θα πρεπει δωσει το ιδιο ΑΦΜ


Τα μπερδεύεις, στην πολυκατοικία διασταυρώνεται το ΑΦΜ του διαχειριστή, όχι του δηλούντος, άρα είναι καλυμμένος ο φίλος όποιος και να κάνει την αίτηση.

slalom
06-01-15, 11:18
Καθολου, διασταυρώνονται και οι μετρητες της ΔΕΗ και τα ΑΦΜ, ολων των εμπλεκομενων

mezger
06-01-15, 13:14
Καθολου, διασταυρώνονται και οι μετρητες της ΔΕΗ και τα ΑΦΜ, ολων των εμπλεκομενων

Όχι. Διασταυρώνεται μόνο ο ΑΦΜ του διαχειριστή και ο μετρητής που δόθηκε ως κοινόχρηστος. Για πολυκατοικία μιλάμε.

cool11
08-01-15, 21:27
Απαιτείται ή οχι, να έχει καποιος κωδικους στο taxis, για να κανει αιτηση για το επιδομα θερμανσης;

dimitris.taxideytis
08-01-15, 23:07
Απαιτείται ή οχι, να έχει καποιος κωδικους στο taxis, για να κανει αιτηση για το επιδομα θερμανσης;

Αντιγραφω απο την σελιδα για το επιδομα
Όσοι δεν διαθέτουν κωδικούς πρόσβασης για τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του TAXISnet, μπορούν να συνδεθούν χρησιμοποιώντας ως Username τον ΑΦΜ τους και ως Password τον αριθμό ειδοποίησης ενός εκ των εκκαθαριστικών σημειωμάτων Φ.Ε. των τελευταίων πέντε (5) ετών.

Eaglos
12-01-15, 00:35
Όποιος μπορεί να βοηθήσει και εδώ καθώς κοντεύουμε να τρελαθούμε.

Είμαστε 3 διαμερίσματα σε δυόροφο με 3 ξεχωριστά ρολόγια ΔΕΗ και κοι-
νό καυστήρα. Τα δυο από τα τρία διαμερίσματα ενοικιάζονται και στο τρί-
το μένει η μητέρα του ιδιοκτήτη του δυόροφού. Δεν υπάρχει ασανσέρ,
μόνο κάποια φώτα στις σκάλες και στην εξώπορτα οπότε ίσως υπάρχει
και 4ο ρολόϊ ΔΕΗ.

Για το δικό μου διαμέρισμα έκανα αίτηση αυτόνομα, δήλωσα ότι μένω
σε ενοίκιο, έβαλα το αφμ του ιδιοκτήτη και τον τραπεζικό μου λογα-
ριασμό και μου έβγαλε το λίτρα της επιδότησης. Μέχρι εδώ όλα καλά.

Μέχρι στιγμής ερχόταν ο πετρελαιάς, έβαζε ό,τι έβαζε και έκοβε μια
συνολική απόδειξη στο όνομα και αφμ της μητέρας του ιδιοκτήτη και
στη συνέχεια πλήρωνε το κάθε διαμέρισμα στον ιδιοκτήτη το μερίδιό
του με βάση τα χιλιοστά.

Μπορώ με αυτή τη διαδικασία να πάρω την επιδότηση; Εαν ναι, χρειά-
ζεται να δώσω στον πετρελαιά τον αριθμό του ρολογίου του διαμερί-
σματός μου ή/και το ΑΦΜ μου για να το περάσει κάπου;

Ευχαριστώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.