PDA

Επιστροφή στο Forum : Επίδομα θέρμανσης



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9

cool11
31-10-12, 12:10
Ανοιγω αυτο το θεμα, που πιστευω αφορα πολλους, για να παρακολουθησουμε την διαδικασια και την εξελιξη ολοι μαζι.

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=112942316

Δεν εχω ασχοληθει ξανα με αυτο το θεμα οποτε εχω καποιες αποριες.

- Μπορει να δηλωσει κανεις διευθυνση σπιτιου, αλλη απο αυτη που ειναι δηλωμενη ως επισημη διευθυνση επικοινωνιας/αλληλογραφιας στο taxisnet?

- Πως καταβαλλεται το επιδομα? Σε τραπεζικο λογαριασμο ή καπως αλλιως;

- Θα καταβληθουν οντως χρηματα ή μηπως θα παιξει κανενας συμψηφισμος με τιποτε χαρατσια απληρωτα?

- Δικαιολογητικα μενει να δουμε τι θα ζητουν, αλλα γενικα, απο παλιοτερα ετη, τι θελουν? Πχ. θελουν τιμολογιο απο αγορα πετρελαιου; Ή το χορηγουν έτσι κι αλλιως, αν εισαι δικαιουχος, κι εσυ αντι για πετρελαιο, μπορεις πχ να το καψεις σε ρευμα στο aircondition?

- Αξιζει τον κοπο, ή τσαμπα η προσπάθεια? Με τα τερτίπια τους και τα επικοινωνιακα κολπα, δεν ξερεις τι να πιστεψεις. Λενε αυξησαν τα εισοδηματικα κριτηρια, αλλα εγω τους φοβαμαι, αυτους, και τυχον ψιλα γραμματα!


Οτι σχετικο γνωριζετε, πειτε.

stefp
02-11-12, 11:04
Επειδή κι εμένα με ενιαφέρει (και δεν ξέρω δυστυχώς να απαντήσω στα παραπάνω..) κανένα τηλέφωνο έστω που μπορούμε να πάρουμε΄η σε ποιά υπηρεσία μπορούμε να απευθυνθούμε, μήπως γνωρίζει κανείς? Π.χ. έχει νόημα να πάμε σε κανένα ΚΕΠ ή εφορία ή τίποτε τέτοιο, απλά και μόνο για να ρωτήσουμε τα παραπάνω έστω?

stefp
06-11-12, 01:10
Κάποια βρήκα, δεν το έχω ψάξει πολύ ακόμη, ελπίζω μες την εβδομάδα...
Το τηλέφωνο για πληροφορίες είναι 2104803131

Δεν υπάρχει συμψηφισμός κτλ, σου καταθέτουν τα χρήματα σε τραπεζικό λογαριασμό. Υποθέτω ότι θα γίνει πράγματι για φέτος, και αν του χρόνου δουν ότι μπήκαν μέσα (αν υπάρχουμε ακόμη ως κράτος-έθνος ή οτιδήποτε ως του χρόνου τέτοιο καιρό) τότε θα δούμε.. λέω εγώ..!

Συνδέεσαι στο GSIS και περνάς εκεί στοιχεία. Τηλεφωνικά αν επικοινωνήσεις (από ότι μου είπαν, δεν το έχω κάνει ακόμη) σου ζητάν κάποια στοιχεία για να σε διευκολύνουν μεν, αλλά σε παραπέμπουν πάλι τελικά στο gsis.
Δικαιολογητικά που θα χρειαστείς είναι τελευταίο εκκαθαριστικό , λογαριασμός ΔΕΗ (ζητάει λέει κάπου να περάσεις τον αριθμό της παροχής σου), αριθμός λογαριασμού τραπέζης όπου θα στα βάλουν. Προφανώς πέρα από αυτά κάτι θα παιχτεί με το τιμολόγιο του πετρελαίου..αλλά δυστυχώς εδώ δεν έχω φτάσει ακόμη! προσπαθώ να συννεννοηθώ με τους υπόλοιπους στην πολυκατοικία τι θα γίνει πρώτα και ποιός άλλος δικαιούται..και μετά!

cool11
06-11-12, 01:15
Νομιζω οτι προς το παρον, η εφαρμογη στο gsis, ειναι μονο για διαχειριστες πολυκατοικιων?

Θα περνας τα στοχεια σου στο gsis, και θα σου λεει αν δικαιουσαι?

cool11
07-11-12, 22:16
https://www1.gsis.gr/gsisapps/oilbft/login/login.htm

stelios4711
08-11-12, 20:13
Τι κωδικούς δίνουμε;

cool11
09-11-12, 09:48
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/duo_agkathia_gia_to_epidoma_thermanshs.2002553.html

Κλασικο ελληικο κρατος

cool11
12-11-12, 11:22
http://www.24h.gr/node/64599

Ακρη δεν βγαλαμε ακομη?
Τελικα εμπλεκονται κατ'αρχας οι διαχειριστες των πολυκατοικιων?

stefp
13-11-12, 00:12
Σε ένα τελευταίο που διάβασα (και δε θυμάμαι που..)
α) έλεγε ότι Ναι, εμπλέκονται οι διαχειριστές, και μάλιστα αυτοί θα μπαίνουν στην εφαρμογή και θα περνάν τα χιλιοστά του διαμερίσματος που αντιστοιχούν σε κάθε ενοικιαστή..λίγο κουλό μου ακούγεται, αλλά κάτι τέτοιο έλεγε
β) το άλλο που έλεγε είναι ότι βάζει κανονικά πετρέλαιο η πολυκατοικία, και ο καθένας μετά που δικαιούται κάνει αίτηση (μέσω ίντερνετ) με τα δικά του στοιχεία, ΑΦΜ, αριθμό τραπέζης κτλ, διασταυρώνει η ΓΓΠΣ τα στοιχεία αυτά με τα στοιχεία για το ποια πολυκατοικία έχει βάλει πετρέλαιο και τέτοια (μέσω του ΗΦΑΙΣΤΟΣ λέει, δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί αυτό, κάτι διασταύρωση με τα βενζινάδικα κάνει?) και αποφαίνεται αν είναι να σου βάλει μέσα σε 10-15 μέρες τα λεφτά στο λογαριασμό (θεωρητικά..).
Και έλεγε επίσης ότι τα χρήματα τελικά θα τα δικαιούνται όλοι όσοι είναι στην αντίστοιχη κατηγορία, άσχετα αν κάψαν όλο το πετρέλαιο που αναγράφεται κτλ (θα είναι επίδομα ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ δηλαδή, κι όχι πετρελαίου), γιατί μπορεί να μην έκαψες τελικά όσο πρέπει, αλλά αυτό σημαίνει ότι τα'φαγες σε σόμπα π.χ...

cool11
16-11-12, 22:58
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231222344

Καλα, μιλαμε διαβασα λιγο και πιο πολυ μπερδευτηκα...

BitOfSalt
16-11-12, 23:15
Τελικά είναι πιο απλό απότι φαίνεται

http://www.youtube.com/watch?v=FYJIRMPecCU

cool11
16-11-12, 23:26
Πεθανα στα γελια! Απιστευτο...
Ρε παιδια, μιλαμε για γορδιο δεσμο, δεν παιζονται οι τυποι του οικονομικων.... :(

stefp
20-11-12, 10:11
http://dailynews24.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=20150:%CE%BF%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8B%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%AF%CF%83%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%BE%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B4%CF%8C%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7%CF%82

Αρκέτα αναλυτικό μου φάνηκε, λέει και το τι πρέπει να συμπληρώσει ο αιτών στην αίτηση , και ο διαχειριστής..
Χωρίς ακόμη να το έχω δοκιμάσει! (αν δεν πάει κάτω από 7-8 η θερμοκρασία, πετρέλαιο δε βλέπω να βάζουμε... :) )

cool11
05-12-12, 11:38
Υπαρχει καποιος εδω στο φορουμ, που να εκανε την ηλεκτρονικη αιτηση για το επιδομα θερμανσης, να μας πει τι χρειαζεται στην πραξη(τα αρθρα εχουν αναλυσεις, σελιδες επι σελιδων), και γενικα τι παιζει με το θεμα?

- - - Updated - - -

Κανενας?????

stefp
06-12-12, 01:51
Λοιπόν, μπήκα εγώ τώρα με τα πολλά, αλλά δεν πάτησα το τελικό κουμπί "Υποβολή" (καθότι ακόοομη δε το βάλαμε το πετρέλαιο..).
ΔΕΝ ξέρω αν αργότερα ζητάει άλλα δικαιολογητικά, αλλά μέσω site δε ζητάει τίποτε, απλά ότι δηλώσεις να είναι αλήθεια.
ΑΝ ισχύει αυτό, τότε είναι αρκετά απλή η ιστορία, για τον απλό χρήστη/ενοικιαστή/ιδιοκτήτη, και ΑΝ είναι αυτόνομη η θέρμανση :
Μπαίνεις εδώ (https://www1.gsis.gr/gsisapps/oilbft/login/login.htm). Βάζεις κωδικούς από το Taxis ή αν δεν έχεις ΑΦΜ και αριθμ. ειδοποίησης του εκκαθαριστικού. Μετά έχεις 2 επιλογές, είτε να κάνεις την αίτηση για το επίδομα, είτε ΑΝ είσαι διαχειριστής, να πας σε τέτοιο μενού, όπου δηλώνεις πολυκατοικία, κι αρχίζεις και περνάς στοιχεία για αυτή. Αυτό δε το έψαξα ακόμη, σε επόμενη φάση (γιατί θέλουν κάποιοι από το σόι να τους το κάνω..).
Όταν λοιπόν πας ως ενοικιαστής/ιδιοκτήτης να κάνεις την αίτηση, πατάς "Υποβολή", μετά άλλο που λέει "Συμπλήρωση αίτησης" , εμφανίζεται μια σελίδα που γράφει μόνο τα προειδοποιητικά, ότι αν πάρεις παράνομα το επίδομα ή παραπάνω τότε έχεις ευθύνη , και τσεκάρεις ένα κουτί ότι Ότι δηλώνεις είναι αλήθεια, και με το που το τσεκάρεις εμφανίζεται το υπόλοιπο κείμενο της σελίδας, που είναι η ίδια η φόρμα... Εκεί έχεις να συμπληρώσεις τον αριθμό παροχής του ρεύματος, διεύθυνση κατοικίας, τετραγωνικά. Αν είσαι ο ιδιοκτήτης, συμπληρώνεις ΜΟΝΟ αυτά, και πιο κάτω τον αριθμό λογαριασμού όπου θα στα βάλουν, το ονοματεπώνυμο στο λογαριασμό, τηλ, κτλ.. ΑΝ είσαι ενοικιαστής στο διαμέρισμα, τότε τσεκάρεις άλλο ένα κουτί και συμπληρώνεις τα στοιχεία του σπιτονοικοκύρη.
Ως εδώ είναι τα πολύ απλά.. Μετά, έχει κουτάκι, αν "Η κατοικία σας ανήκει σε πολυκατοικία ή σε κτίσμα πολλαπλών κατοικιών όπου μοιράζεται η κατανάλωση πετρελαίου". Υποθέτω εννοεί εδώ αν έχεις κεντρική θέρμανση μαζί με όλη την πολυκατοικία, χωρίς αυτόνομο δικό σου διακόπτη/μετρητές, δεν ξέρω σίγουρα..Μπορεί και όλοι να υπαγόμαστε εδώ, ακόμη κι αν έχουμε αυτόνομη θέρμανση, εφόσον μένουμε σε πολυκατοικία..Θα δείξει. Τέλος πάντων αν επιλέξεις αυτό, εμφανίζει κι άλλα μετά, να βάλεις "Αριθμός Κοινόχρηστης Παροχής Ρεύματος", ΑΦΜ διαχειριστή, πατάς λέει ένα "Προβολή διαμερισμάτων" οπότε θα βρει εκεί το τι έχει δηλώσει ήδη ο διαχειριστής (που λογικά θα πρέπει να το έχει ήδη κάνει), βάζεις χιλιοστά που σου αναλογούν στις δαπάνες θέρμανσης και όροφο που είσαι... Και τελειώνει! μετά έχει μόνο το κουμπί που λέει "ΥΠΟΒΟΛΗ"... οπότε δε το δοκίμασα :)
Πέρα από αυτά να αναφέρω και τα εξής : Για διαχειριστή άκουσα ότι την κάνουν και οι πετρελαιάδες αυτή την "αγγαρεία", να περάσουν χιλιοστά κτλ, για να κερδίσουν πελάτες (πως βγάζαν π.χ. δωρεάν τα κοινόχρηστα κάποιοι και τέτοια..άλλοι χρεώνουν). Αλλιώς σόλο ο διαχειριστής. Οι ενοικιαστές/ιδιοκτήτες που θέλουν να κάνουν την αίτηση μπορούν να παν σε ΚΕΠ, με εκκαθαριστικό της εφορίας και λογαριασμό ΔΕΗ. Εκεί μου είπαν ότι τσεκάρουν αν είναι το εισόδημά σου στα όρια, αν έχεις κατοικία στο όνομά σου που να είναι πάνω από τάδε αξία και κάτι τέτοια και περνάν αυτοί τα στοιχεία και κάνουν την αίτηση (μαζί με σένα) για σένα, οπότε διευκολύνουν πολύ. Υποθέτω ότι αν το κάνεις μόνος σου ηλεκτρονικά δε ζητάει πουθενά δικαιολογητικά γιατί πλέον (αφού τα περνάς στο Taxis) διασταυρώνονται άμεσα με τα στοιχεία του εκκαθαριστικού σου, αν έχεις το μισθό εντός ορίων κτλ κτλ και νομίζω λέει και στο site κάπου ότι άμεσα θα σου βγάλει κάποιο αποτέλεσμα για την αίτησή σου, αν ΔΕ γίνεται , τότε ΓΙΑ ΠΟΙΟ λόγο δε γίνεται...
Αυτά!
Αν με το καλό κάνει κανείς αίτηση τελικά, ας γράψει αν ζήτησε τίποτε παραπάνω (ή κάτι λάθος που μπορεί να λέω σε αυτά, κι εγώ δοκιμές έκανα..) , ή αν κάνει ως διαχειριστής τη δήλωση πολυκατοικίας κτλ..

stelios4711
06-12-12, 02:55
Χρειάζεται κάτι άλλο; πχ απόδειξη από αγορά πετρελαίου; ή το επίδομα το παίρνουν όλοι από ένα ποσό φορολογικής δήλωσης και κάτω;
Ποιες είναι οι προϋποθέσεις για να το δικαιούσαι ;

stefp
06-12-12, 03:11
Χρειάζεται κάτι άλλο; πχ απόδειξη από αγορά πετρελαίου; ή το επίδομα το παίρνουν όλοι από ένα ποσό φορολογικής δήλωσης και κάτω;
Ποιες είναι οι προϋποθέσεις για να το δικαιούσαι ;
Δες ένα από τα μηνύματα στην προηγούμενη σελίδα, έχει ένα άρθρο από το dailynews που είχα βάλει το link, εκεί αναφέρει αυτά ως προϋποθέσεις :

Εισοδηματικά κριτήρια:

Το ετήσιο συνολικό οικογενειακό εισόδημά τους ανεξάρτητα από την πηγή προέλευσής του, να ανέρχεται έως 25.000 ευρώ για άγαμο υπόχρεο, 35.000 ευρώ για έγγαμο υπόχρεο χωρίς παιδιά, το οποίο προσαυξάνεται κατά 3.000 ευρώ για κάθε παιδί. Για τη μονογονεϊκή οικογένεια το εισόδημα αυτό ανέρχεται σε 38.000 ευρώ όταν υπάρχει ένα παιδί και προσαυξάνεται κατά 3.000 ευρώ για κάθε παιδί επιπλέον.

Στις περιπτώσεις μη υποχρέωσης σε υποβολή δήλωσης φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων, απαιτείται η υποβολή Υπεύθυνη Δήλωση από τον υπόχρεο.

Κριτήρια Ακίνητης Περιουσίας:

Η συνολική αξία της ακίνητης περιουσίας υπόχρεου, συζύγου και προστατευόμενων μελών δεν πρέπει να υπερβαίνει τις 150.000 ευρώ για τους άγαμους και τις 200.000 ευρώ για τους έγγαμους και τις μονογονεϊκές οικογένειες.

Δε χρειάζεσαι απόδειξη, οι πετρελαιάδες κάνουν κι αυτοί καταγραφή τι δίνουν κτλ, οπότε "συνδυάζονται" τα στοιχεία.. Κι επειδή συνδυάζονται, δε μπορείς π.χ. να κάνεις αίτηση για επίδομα, ενώ δεν έχετε βάλει πετρέλαιο στην πολυκατοικία σου, ή αν ο διαχειριστής δεν έχει περάσει τα στοιχεία. Το τι ποσό ακριβώς παίρνεις κτλ, δες στο άρθρο πάλι (από όσο ξέρω δεν άλλαξε κάτι από τότε)

stelios4711
06-12-12, 03:22
Ευχαριστώ ήταν σαφέστατες οι απαντήσεις

Μια άλλη ερώτηση
Το επίδομα αναφέρεται σαν "Επίδομα θέρμανσης" και όχι σαν "Επίδομα πετρελαίου"
Όσοι θερμαίνονται με άλλον τρόπο και όχι με πετρέλαιο δικαιούνται Επίδομα θέρμανσης;

fantasma_tis_nixtas
06-12-12, 05:07
Έκανα και εγώ την αίτηση ηλεκτρονικά και δεν ζήτησε πουθενα στοιχεία για το πόσο πετρέλαιο έβαλα. Τα μόνα στοιχεία που συμπλήρωσα ήταν τα εξής

-Αριθμός παροχής ΔΕΗ
-Τετραγωνικά σπιτιού
-Το ότι το νοικιάζω(εδώ ζήτησε και το ΑΦΜ από αυτόν που μου το νοικιάζει).
-Αριθμο ΙΒΑΝ
-Όνομα πρώτου δικαιούχου
-Τηλέφωνο σπιτιού
-Τηλέφωνο κινητού

Πάτησα υποβολή και έβγαλε αποτέλεσμα πως η αίτηση είναι αποδεκτή και πως θα πάρω επιδότηση για 1500λίτρα.

Μόλις μάθω νεότερα...πχ άμα μπήκαν χρήματα στον λογαριασμό ή άμα με πάρουν τηλ για περισσότερα στοιχεία θα ενημερώσω.

cool11
06-12-12, 10:04
Στελνεις τιμολογιο, ή δικαιολογητικα καπου?
Πρωτα βαζεις το πετρελαιο ή πρωτα παιρνεις τα λεφτα?

Και μιας και ειναι επιδομα, για τι ποσο επιδοτησης στο λιτρο μιλαμε?
Δεν ξερω αν συμφερει κιολας τελικα. Αν το λιτρο κανει 1,3, και σου δινουν αυτοι 0,2 το λιτρο ως επιδομα, και μετα απο κανα χρονο, ε τι να λεει?
Να δωσω τωρα 1000 ευρω, και να μου δωσουν, αν μου δωσουν, 200 ευρω, μετα απο πολυ καιρο...

antreas9
06-12-12, 10:10
Έκανα και εγώ την αίτηση ηλεκτρονικά και δεν ζήτησε πουθενα στοιχεία για το πόσο πετρέλαιο έβαλα. Τα μόνα στοιχεία που συμπλήρωσα ήταν τα εξής

-Αριθμός παροχής ΔΕΗ
-Τετραγωνικά σπιτιού
-Το ότι το νοικιάζω(εδώ ζήτησε και το ΑΦΜ από αυτόν που μου το νοικιάζει).
-Αριθμο ΙΒΑΝ
-Όνομα πρώτου δικαιούχου
-Τηλέφωνο σπιτιού
-Τηλέφωνο κινητού

Πάτησα υποβολή και έβγαλε αποτέλεσμα πως η αίτηση είναι αποδεκτή και πως θα πάρω επιδότηση για 1500λίτρα.

Μόλις μάθω νεότερα...πχ άμα μπήκαν χρήματα στον λογαριασμό ή άμα με πάρουν τηλ για περισσότερα στοιχεία θα ενημερώσω.

συγγνώμη, και αν εσυ βαλεις 700 λιτρα δηλαδή, θα έχεις πάρει επιδοτηση για 1.500? δεν ειναι λίγο κουφό, να σου υπολογίζει μόνο του ποσο επιδοτηση θα παρεις?

fantasma_tis_nixtas
06-12-12, 12:39
Άντε πες μου εσύ...και εγώ έπαθα πλάκα. Δεν ζήτησε πουθενά άν έχω βάλει...πόσα λίτρα έχω βάλει...ούτε τιμολόγιο...τπτ.
Δεν ξέρω αν τα ζητήσουν μετά.Αν το κάνουν θα ενημερώσω.

mezger
06-12-12, 13:29
Η αίτηση μπορεί να γίνει και πριν την αγορα και μετά, δεν έχει σημασία.
Ο πετρελαιάς θα καταχωρήσει το τιμολόγιο του πετρελαίου, και τότε θα δωθεί η επιδότηση που αναλογεί σε όποιον κάνει (ή θα κάνει) αίτηση, ανάλογα με τα λίτρα.
Δηλαδή αν κάποιος δικαιούται 1500 και βάλει 1000, θα πάρει για τα 1000. Αν μετά βάλει άλλα 1000, θα πάρει για τα 500 και τέλος, χωρίς νέα αίτηση.
Αν μένει σε πολυκατοικία που έχει κοινό καυστήρα, το τιμολόγιο κόβεται στο ΑΦΜ του διαχειριστή και στον αριθμό παροχής του κοινόχρηστου ρεύματος, γιαυτό ζητάει οπωσδήποτε αυτά τα στοιχεία (μαζί με τα χιλιοστά για να γίνει επιμερισμός). Αυτά πρέπει να τα συμπληρώσει και ο διαχειριστής και δεν πρέπει να υπάρχει ασυμφωνία με αυτά που θα δηλώσεις (αλλιώς όποιος προλάβαινε θα έβαζε 1000 χιλιοστά :P).
Για διπλο-τριπλοκατοικίες που δεν έχουν επίσημα διαχειριστή (και ενδεχομένως δεν έχουν και κοινόχρηστο ρεύμα) αρκεί να βαφτιστεί ένας διαχειριστής και μια παροχή κοινόχρηστη στο σύστημα, και να βγάλουν μεταξύ τους τα χιλιοστά για να μοιραστούν την επιδότηση.
Το ποσό που δίνουν είναι 0,28 ανά λίτρο, και λένε ότι μπαίνουν τα λεφτά εντός 20 ημερών.
Για περισσότερα δείτε κι εδώ http://www.gsis.gr/faq/faq_thermansis.html

stefp
06-12-12, 14:16
Όπως λέει και στο άρθρο που σας ανέφερα πάλι, είναι 0,28/λίτρο, όπως λέει ο mezger, αλλά υπάρχει και όριο ..
"Για κάθε κλιματική ζώνη καθορίζεται ανώτατη κατανάλωση λίτρων πετρελαίου θέρμανσης ανά τετραγωνικό και ανά κατοικία (για τα πρώτα 120 τμ της κατοικίας) ως εξής:
(ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΖΩΝΗ. Ανώτατη κατανάλωση λίτρων πετρελαίου θέρμανσης ανά τετραγωνικό. Ανώτατη συνολική κατανάλωση λίτρων πετρελαίου θέρμανσης ανά κατοικία).
Α΄ ΖΩΝΗ, 25 λίτρα/τμ, 3.000 λίτρα/κατοικία
Β΄ΖΩΝΗ, 15 λίτρα/τμ, 1.800 λίτρα/κατοικία
Γ΄ ΖΩΝΗ, 8 λίτρα/τμ, 960 λίτρα/κατοικία
Δ΄ΖΩΝΗ, 5 λίτρα/τμ, 600 λίτρα/κατοικία.

Το ποσό του επιδόματος για κάθε λίτρο κατανάλωσης πετρελαίου εσωτερικής καύσης θέρμανσης, καθορίζεται σε 0,28 ευρώ.
Αν εγώ δηλαδή είμαι στη Γ' Ζώνη, κι έχω 50 τετραγωνικά σπίτι, τότε δικαιούμαι επίδομα για ΤΟ ΠΟΛΥ 8 * 50 λίτρα, άρα έως 400 λίτρα, άρα μέγιστο ποσό 0,28 * 400 -> 112 ευρώ.. ΑΝ έχω πολλα τετραγωνικά (150π.χ.) και ξεπερνούσα τα 960 λίτρα, τότε θα "τερμάτιζε" η αποζημίωση στα 960*0,28..
Σ'αυτό που λέει ο mezger επίσης να πω, χωρίς να ειμαι σίγουρος, (γιατί μου ακούγεται λογικό αυτό που λέει..) αλλά αυτό που είχαν πει λίγο παλιότερα στις ειδήσεις είναι ότι "αν π.χ. δικαιούται κάποιος 300 ευρώ επίδομα τότε μπορεί να κάνει αίτηση να το πάρει, ακόμη κι αν βάλει λιγότερο πετρέλαιο, γιατί θεωρείται επίδομα ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ , οπότε ας το κάψει στο ρεύμα για aircondition αν θέλει.."..
Βέβαια στη ΓΓΠΣ το γράφουν Επίδομα ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ Θέρμανσης, οπότε το βλέπω πολύ πιθανό να ήταν "διαφημιστικό" απλά το "θα το πάρουν όλοι ως θέρμανσης" , αλλά το αναφέρω απλά...

mezger
06-12-12, 14:22
Σ'αυτό που λέει ο mezger επίσης να πω, χωρίς να ειμαι σίγουρος, (γιατί μου ακούγεται λογικό αυτό που λέει..) αλλά αυτό που είχαν πει λίγο παλιότερα στις ειδήσεις είναι ότι "αν π.χ. δικαιούται κάποιος 300 ευρώ επίδομα τότε μπορεί να κάνει αίτηση να το πάρει, ακόμη κι αν βάλει λιγότερο πετρέλαιο, γιατί θεωρείται επίδομα ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ , οπότε ας το κάψει στο ρεύμα για aircondition αν θέλει.."..
Βέβαια στη ΓΓΠΣ το γράφουν Επίδομα ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ Θέρμανσης, οπότε το βλέπω πολύ πιθανό να ήταν "διαφημιστικό" απλά το "θα το πάρουν όλοι ως θέρμανσης" , αλλά το αναφέρω απλά...

Μεχρι στιγμης το δίνουν μόνο με διασταύρωση στον Ηφαιστο με τις αγορες πετρελαίου, αλλα δεν τους εμποδίζει κανείς να κάνουν και αυτό που λες με κάποια άλλη διαδικασία. Ως έχει μπορείς να παρεις επίδομα χωρίς να κάψεις πετρέλαιο αν είσαι σε πολυκατοικία και δεν το ανάβεις καθόλου (και βάλει η πολυκατοικία πετρέλαιο εννοείται, κάτι όχι και τόσο δεδομένο πλέον)

stelios4711
06-12-12, 15:11
Για κάθε κλιματική ζώνη καθορίζεται ανώτατη κατανάλωση λίτρων πετρελαίου θέρμανσης ανά τετραγωνικό και ανά κατοικία (για τα πρώτα 120 τμ της κατοικίας) ως εξής:
(ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΖΩΝΗ. Ανώτατη κατανάλωση λίτρων πετρελαίου θέρμανσης ανά τετραγωνικό. Ανώτατη συνολική κατανάλωση λίτρων πετρελαίου θέρμανσης ανά κατοικία).
Α΄ ΖΩΝΗ, 25 λίτρα/τμ, 3.000 λίτρα/κατοικία
Β΄ΖΩΝΗ, 15 λίτρα/τμ, 1.800 λίτρα/κατοικία
Γ΄ ΖΩΝΗ, 8 λίτρα/τμ, 960 λίτρα/κατοικία
Δ΄ΖΩΝΗ, 5 λίτρα/τμ, 600 λίτρα/κατοικία.

Κάτι δεν πάει καλά με τις κλιματικές ζώνες
Η Ζώνη Α (νότια Ελλάδα) δικαιούται περισσότερη θέρμανση απο τη Ζώνη Δ; (Βόρεια Ελλάδα)


ΖΩΝΗ Α
Ηράκλειο, Χανιά, Ρέθυμνο, Λασίθι, Κυκλάδες, Δωδεκάνησα, Σάμος, Μεσσηνία, Λακωνία, Αργολίδα, Ζάκυνθος, Κεφαλονιά, Ιθάκη

ΖΩΝΗ Β
Κορινθία, Ηλεία, Αχαΐα, Αιτωλοακαρνανία, Φθιώτιδα, Φωκίδα, Βοιωτία, Αττική, Εύβοια, Μαγνησία, Σποράδες, Λέσβος, Χίος, Κέρκυρα, Λευκάδα, Θεσπρωτία, Πρέβεζα, Άρτα

ΖΩΝΗ Γ
Αρκαδία, Ευρυτανία, Ιωάννινα, Λάρισα, Καρδίτσα, Τρίκαλα, Πιερία, Ημαθία, Πέλλα, Θεσσαλονίκη, Κιλκίς, Χαλκιδική, Σέρρες, Καβάλα, Δράμα, Θάσος, Σαμοθράκη, Ξάνθη, Ροδόπη, Έβρος

ΖΩΝΗ Δ
Γρεβενά, Κοζάνη, Καστοριά, Φλώρινα

stefp
06-12-12, 16:20
Είναι ανάποδα δηλωμένες... όπως τα έχεις γραμμένα (όχι εσύ μάλλον..αλλά το opengov.gr ...καλά , είναι τόσο φίου-φίου αυτοί εκεί..??) ,
οι νομοί αντιστοιχούν σε Δ, Γ, Β, Α περιοχές
που όσο κι αν είναι σε επίσημο site μεν (ενώ τα άλλα είναι απλά ειδησεογραφικά..) θα ήταν παράλογο όντως αν ήταν έτσι όπως φαίνονται παραπάνω, να θέλει παπάδες πετρέλαιο ο κρητικός για να ζεσταθεί, ενώ στη Φλώρινα θα είναι..Χαβάη!! :cool:

stelios4711
06-12-12, 20:22
Είναι ανάποδα δηλωμένες... όπως τα έχεις γραμμένα (όχι εσύ μάλλον..αλλά το opengov.gr ...καλά , είναι τόσο φίου-φίου αυτοί εκεί..??) ,
οι νομοί αντιστοιχούν σε Δ, Γ, Β, Α περιοχές
που όσο κι αν είναι σε επίσημο site μεν (ενώ τα άλλα είναι απλά ειδησεογραφικά..) θα ήταν παράλογο όντως αν ήταν έτσι όπως φαίνονται παραπάνω, να θέλει παπάδες πετρέλαιο ο κρητικός για να ζεσταθεί, ενώ στη Φλώρινα θα είναι..Χαβάη!! :cool:

Δεν είναι ανάποδα δηλωμένες είναι αυτό που ισχύει
Δες λίγο το ποστ του συμφορυμίτη


Έκανα και εγώ την αίτηση ηλεκτρονικά και δεν ζήτησε πουθενα στοιχεία για το πόσο πετρέλαιο έβαλα. Τα μόνα στοιχεία που συμπλήρωσα ήταν τα εξής....

.....Πάτησα υποβολή και έβγαλε αποτέλεσμα πως η αίτηση είναι αποδεκτή και πως θα πάρω επιδότηση για 1500λίτρα.


Πήρε επιδότηση για ζώνη Β (DSLAM Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ) 1500 λίτρα
Αν ήταν ανάποδα δηλωμένες οι ζώνες όπως λες δεν θα δικαιούταν πάνω 960 λίτρα/κατοικία

fantasma_tis_nixtas
07-12-12, 03:31
Λάρισα μένω παιδιά.
Κάπου είχα διαβάσει πως είμαι Β ζώνη.

Εδώ το δίαβασα http://www.cretalive.gr/economy/view/poioi-dikaiountai-to-epidoma-thermanshs/49193

ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΖΩΝΗ Α: Νομοί Γρεβενών, Κοζάνης, Καστοριάς, Φλώρινας, Δράμας, Ευρυτανίας.

ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΖΩΝΗ Β: Νομοί Ιωαννίνων, Λάρισας, Καρδίτσας, Τρικάλων, Αρκαδίας, Πιερίας, Ημαθίας, Πέλλης, Θεσσαλονίκης, Κιλκίς, Χαλκιδικής, Σερρών , Καβάλας, Ξάνθης, Ροδόπης, Έβρου.

ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΖΩΝΗ Γ: Νομοί Αττικής (εκτός Κυθήρων & νησιών Σαρωνικού), Κορινθίας, Ηλείας, Αχαΐας, Αιτωλοακαρνανίας, Φθιώτιδας, Φωκίδας, Βοιωτίας, Ευβοίας, Μαγνησίας, Λέσβου, Χίου, Κέρκυρας, Λευκάδας, Θεσπρωτίας, Πρέβεζας, 'Αρτας.

ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΖΩΝΗ Δ: Νομοί Ηρακλείου, Χανιών, Ρεθύμνου, Λασιθίου, Κυκλάδων, Δωδεκανήσου, Σάμου, Μεσσηνίας, Λακωνίας, Αργολίδας, Ζακύνθου, Κεφαλληνίας & Ιθάκης, Κύθηρα & νησιά Σαρωνικού.

nmavro73
08-12-12, 12:32
Η κατηγοριοποίηση σε ζώνες έγινε με χάλια κριτήρια. Ο νόμος Χαλκιδικής και Σερρών δεν έχουν την ίδια παγωνιά. Η ορεινή Χαλκιδική έχει πιο πολυ κρύο απο την παραθαλάσσια. Αλλα ο Σερρών είναι όλος ορεινός. Τα σπίτια έχουν περίπου 12 βαθμούς αν δεν έχεις θερμομονωτικα κουφώματα. Η θερμοκρασία έξω πέφτει ήδη στην πόλη στο μηδέν. Και στα χωριά στα σύνορα κοντά στις θερμοκρασίες της δυτικής Μακεδονίας.
Οσο για τα κοινόχρηστα καλοριφέρ, άλλοι ένοικοι δικαιούνται επίδομα άλλοι όχι. Εκεί γίνεται χαμός. Αυτοί που δεν δικαιούνται βάζουν πχ θερμοπομπούς. Οπότε όταν γίνεται η συνέλευση για πετρέλαιο και επίδομα ψηφίζουν όχι.
Οσο για το εισοδηματικό κριτήριο, αυτο δεν περιορίζεται στα μετρητά. Αν έχεις χαμηλό εισόδημα αλλα άλλο ακίνητο στο όνομά σου δεν το δικαιουσαι.
Επίσης το δικαιουσαι μόνο για πετρέλαιο. Οχι για αέριο αν και αυτο ακριβηνε. Και όχι για τηλεθέρμανση

cool11
10-01-13, 22:44
Ενδιαφερομαι για δικο μου ανθρωπο...
Ειχε γινει το ηλεκτρονικο αιτημα για το επιδομα. Τοτε, η ιστοσελιδα ειχε βγαλει μηνυμα οτι γινεται αποδεκτο το αιτημα για το επιδομα.
Χτες εβαλε το πετρελαιο που ηθελε.

Τωρα, πρεπει να κανει κατι? Να υποβαλει κατι, να γνωστοποιησει καποια πληροφορια, να μπει ισως σε καποια σελιδα?
Πως ολοκληρωνεται η διαδικασια για να λαβει καποια στιγμη το επιδομα?

christakoss
11-01-13, 01:32
Στην περίπτωση της πολυκατοικίας ξέρουμε τι ακριβώς γίνεται; Έστω ότι είναι 8 διαμερίσματα και αγοράσουν 1500 λίτρα.Για πόσα λίτρα θα επιδοτηθεί ο καθένας;

cool11
18-01-13, 22:42
Ενδιαφερομαι για δικο μου ανθρωπο...
Ειχε γινει το ηλεκτρονικο αιτημα για το επιδομα. Τοτε, η ιστοσελιδα ειχε βγαλει μηνυμα οτι γινεται αποδεκτο το αιτημα για το επιδομα.
Χτες εβαλε το πετρελαιο που ηθελε.

Τωρα, πρεπει να κανει κατι? Να υποβαλει κατι, να γνωστοποιησει καποια πληροφορια, να μπει ισως σε καποια σελιδα?
Πως ολοκληρωνεται η διαδικασια για να λαβει καποια στιγμη το επιδομα?

Ξερει κανεις?

netric
24-01-13, 17:22
Ξερει κανεις?

Υποτίθεται πως ο προμηθευτής καταχωρεί τα στοιχεία της αγοράς και μετά μπορούμε να παρακολουθούμε την πορεία της καταβολής του επιδόματος στην ειδική σελίδα, δες και εδώ (http://www.gsis.gr/faq/faq_thermansis.html#q_11).
Η δική μου απορία είναι η εξής: έχω προμηθευτεί πετρέλαιο εδώ και 2 εβδομάδες, ο προμηθευτής είπε πως δήλωσε τα στοιχεία της αγοράς αλλά ακόμα στη σελίδα με τις διασταυρωμένες αγορές δεν βγάζει κάτι. Έκανα 2 φορές ερώτημα μέσα από τη φόρμα επικοινωνίας του taxis, δίνοντας και όλα τα στοιχεία των αγορών, αλλά μου απάντησαν τυποποιημένα και τις δυο φορές χωρίς να μου πουν αν οι αγορές είναι καταχωρημένες με σωστά στοιχεία κλπ. Είναι φυσιολογικό να καθυστερούν οι αγορές να εμφανιστούν στη σελίδα του taxis;

aglaisma
26-01-13, 16:29
Εκανα ηλεκτρονικη καταχωρηση αρχες του ετους ακριβως 1 μερα αφοτου εβαλα πετρελαιο. Στις 2 εβδομαδες ακριβως μου πιστωσαν το ποσο που αντιστοιχει στην αυξηση ΕΦΚ.
Γινονται και θαυματα στην Ελλαδα

narsis
30-01-13, 23:15
http://www.bankingnews.gr/%CE%8C%CE%BB%CE%B7-%CE%B7-%CE%B5%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7/item/76532-%CE%B5%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CF%80%CE%AF%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B1-%CF%80%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%83%CE%B1%CF%82-%CF%80%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%AD%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%BF-%CF%84%CE%BF-%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%BC%CF%8C%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%BF-%CE%B1%CF%85%CF%84%CF%8C-%CE%BC%CE%AE%CE%BD%CF%85%CE%BC%CE%B1-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%8D%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%BD-150000-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%89%CF%84%CE%AD%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B1-4-%CE%B5%CE%BA%CE%B1%CF%84-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%8E-%CF%84%CE%BF-%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82

Αν είναι αλήθεια, παθαίνω ένα μικρό σοκ... λέτε να γινόμαστε κράτος;



«Καλημέρα. Από την Εφορία σας παίρνουμε τηλέφωνο. Ο λόγος για τον οποίο σας καλούμε δεν είναι για να πληρώσετε τυχόν οφειλές που έχετε από φόρους, αλλά για να σας δώσουμε πίσω χρήματα που δικαιούστε»!
Το μήνυμα αυτό πρόκειται να ακούσουν 150.000 νοικοκυριά που -παρά την υψηλή τιμή του- αγόρασαν πετρέλαιο θέρμανσης μέσα στην κρίση και δεν γνωρίζουν ότι δικαιούνται επίδομα για τις ποσότητες καυσίμων τις οποίες προμηθεύτηκαν.
Σε μία κίνηση που χαρακτηρίζεται πρωτοφανής για τα σημερινά δεδομένα που τα κρατικά ταμεία είναι άδεια από ρευστό, το υπουργείο Οικονομικών αποφάσισε να ψάξει και να βρει από μόνο του αυτούς τους καταναλωτές, για να τους δώσει πίσω τα λεφτά τα οποία δικαιούνται.
Σύμφωνα με πληροφορίες, ο νέος γενικός γραμματέας εσόδων Χάρης Θεοχάρης έδωσε εντολή στην Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων ( Γ.Γ.Π.Σ.) της οποίας ακόμη προΐσταται να ξεκινήσουν διασταυρώσεις για τον εντοπισμό των νοικοκυριών που πληρούν τα κριτήρια για την χορήγηση του επιδόματος θέρμανσης.
Των δηλώσεων δηλαδή που υπέβαλαν στο σύστημα «ΗΦΑΙΣΤΟΣ» οι πρατηριούχοι υγρών καυσίμων και στις οποίες αναγράφεται ο Αριθμός Φορολογικού Μητρώου και των πελατών που αγόρασαν πετρέλαιο θέρμανσης μέχρι τον Δεκέμβριο.
Ακολούθησε αντιστοίχηση των καταναλωτών αυτών με τα εισοδήματα που είχαν δηλώσει στην εφορία πέρυσι και με τις ποσότητες πετρελαίου για τις οποίες, βάσει γεωγραφικής κατανομής, δικαιούνται να ζητήσουν την επιστροφή του ειδικού φόρου κατανάλωσης (28 λεπτά ανά λίτρο που αγοράστηκε).
Από την αντιπαραβολή προέκυψαν 150.000 δικαιούχοι του επιδόματος πετρελαίου, που δεν υπέβαλαν όμως την ηλεκτρονική αίτηση που απαιτείται για να το εισπράξουν.
Έτσι τις επόμενες μέρες οι λόγω καταναλωτές θα λάβουν ατομική ειδοποίηση μέσω email ή και τηλεφωνική που θα τους ενημερώνει ότι το υπουργείο Οικονομικών τους αναζητεί για να τους καταβάλει το επίδομα πετρελαίου που φτάνει μέχρι και τα 840 ευρώ.
Στην Γενική Γραμματεία έχουν διαθέσιμα τα email μόνον των 110.000 από τους 150.000 που αναζητούνται για να πάρουν πίσω τα χρήματά τους. Οι υπόλοιποι θα ενημερωθούν τηλεφωνικά από τις Εφορίες.
Από τη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων ( Γ.Γ.Π.Σ.) επισημαίνουν ότι το ποσό που θα δοθεί σε αυτούς τους δικαιούχους φθάνει τα 4 εκατ. ευρώ.
Να σημειωθεί ότι το συνολικό κονδύλι του επιδόματος για τη φετινή χειμερινή περίοδο έχει προϋπολογισθεί σε 180 εκατ. ευρώ.
Η καταβολή του επιδόματος γίνεται βάσει εισοδηματικών, περιουσιακών, κοινωνικών και γεωγραφικών κριτηρίων και ουσιαστικά αποτελεί την επιστροφή του Ειδικού Φόρου Κατανάλωσης ( ΕΦΚ) για την κατανάλωση πετρελαίου θέρμανσης.
Το επίδομα δικαιούνται όσοι δήλωσαν για το οικονομικό έτος 2012 (δήλωση περασμένης άνοιξης, χρήση 2011) εισόδημα μέχρι 25.000 ευρώ οι άγαμοι και 35.000 ευρώ έγγαμοι χωρίς παιδιά, με προσαύξηση 3.000 ευρώ για κάθε παιδί. Σε μονογονεϊκή οικογένεια το εισοδηματικό όριο ανέρχεται σε 38.000 ευρώ για ένα παιδί, με προσαύξηση 3.000 ευρώ για κάθε επιπλέον παιδί.
Αντιθέτως, δεν μπορούν να πάρουν το επίδομα όσοι έχουν ακίνητη περιουσία αξίας άνω των 150.000 ευρώ οι άγαμοι και 200.000 ευρώ οι έγγαμοι και οι μονογονεϊκές οικογένειες.
Σε κάθε λίτρο κατανάλωσης πετρελαίου θέρμανσης χορηγείται επίδομα 0,28 ευρώ. Για παράδειγμα, κάτοικος της Αθήνας με κατοικία 100 τ.μ. θα πάρει επίδομα για 800 λίτρα κατανάλωσης πετρελαίου, δηλαδή 224 ευρώ, ενώ θα το έχει αγοράσει 1.065,60 ευρώ. Ο κάτοικος της Κοζάνης θα πάρει επίδομα 700 ευρώ, της Θεσσαλονίκης 420 ευρώ και των Χανίων 140 ευρώ.
Αν κάποιος αλλάξει κατοικία, δηλαδή πάει σε ψυχρότερη περιοχή της χώρας, τότε του δίνεται η δυνατότητα να ζητήσει τη διαφορά του επιδόματος.

Μ. Χριστοδούλου
www.bankingnews.gr

nikraven
16-02-13, 21:29
Καλησπέρα παιδιά.
Επειδή διάβασα πιο πάνω το #35 post του συναθλητή/τριας aglaisma σχετικά με το πόσο τυχερός/ή στάθηκε και πήρε το επίδομα θέρμανσης μέσα σε 15 ημέρες
η απορία μου είναι μήπως κανείς άλλος έχει μπλεχτεί με αυτό το περίφημο επίδομα θέρμανσης??
Εγώ έκανα ηλεκτρονικά την αίτηση στις 11 Ιανουαρίου ή οποία έγινε αποδεκτή και πήρα αριθμό κατάθεσης της αίτησης και σήμερα έχουμε 16 Φεβρουαρίου και απο χρήμα δεν φάνηκε τίποτα στον ορίζοντα.
Εχει τύχει σε κανέναν άλλον κάτι παρόμοιο??

k_koulos
17-02-13, 00:21
και εδώ αναμονή απο αρχές γεναρη.

stefp
17-02-13, 01:46
Και που είναι όλα αυτά τα λεφτά που λεν τους περισσεύουν γιατί δεν έχουν ζητήσει το επίδομα ο κόσμος!?
Εγώ μόλις έκανα την αίτηση.. οπότε καλό Πάσχα, ε?

nikraven
17-02-13, 10:19
και εδώ αναμονή απο αρχές γεναρη.

αα τόσο καλά.
Να μην αισθάνομαι μοναξιά.:)
Φαίνεται ο μόνος/η τυχερός/ή ήταν ο/η aglaisma.
Κατα τα άλλα το κράτος πάει μπροστά με την ηλεκτρονική διακυβέρνηση.
Θα έγραφα κάτι για το κράτος αλλά έτσι και το γράψω θα με πετάξουν με τα κλωτσίδια απο το φόρουμ.:)


Και που είναι όλα αυτά τα λεφτά που λεν τους περισσεύουν γιατί δεν έχουν ζητήσει το επίδομα ο κόσμος!?
Εγώ μόλις έκανα την αίτηση.. οπότε καλό Πάσχα, ε?

Καλό Πάσχα??
Αν πιάσεις Χριστούγεννα θα είναι καλά.:)
Εδώ εμείς πάμε ολοταχώς για Πάσχα.:)
Μόλις μπήκα στο περίφημο site του gsis και λέει για την δική μου αίτηση:
''Δεν υπάρχουν διασταυρωμένες αγορές για την περίοδο 2012-2013''

k_koulos
17-02-13, 12:20
α εδω είμαι μπροστά απο σένα, εχω διασταυρωθεί, έχω δει και ακριβώς ποσά λεφτά θα μπουν, πόσο υπόλοιπο έχω, άπλα κάποιος ξέχασε να κάνει κλικ στο να μπουν τα λεφτά στη τράπεζα... :p

Στοιχεία Παραστατικού Κατάσταση
02/01/2013 ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΜΕΝΟ (10/01/2013)


στις 2 το τιμολογιο αγορας, στις 10 η διασταύρωση, και μετα στο στοπ .....

nikraven
17-02-13, 15:39
α εδω είμαι μπροστά απο σένα, εχω διασταυρωθεί, έχω δει και ακριβώς ποσά λεφτά θα μπουν, πόσο υπόλοιπο έχω, άπλα κάποιος ξέχασε να κάνει κλικ στο να μπουν τα λεφτά στη τράπεζα... :p

Στοιχεία Παραστατικού Κατάσταση
02/01/2013 ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΜΕΝΟ (10/01/2013)


στις 2 το τιμολογιο αγορας, στις 10 η διασταύρωση, και μετα στο στοπ .....

Οντως φίλε μου εσύ είσαι σε πιο καλό δρόμο απο μένα.:)
Εγώ τουλάχιστον δεν ανησυχώ ακόμα για τα λεφτά.:)
αύριο θα πάω να πιάσω τον βενζινά να δώ αν έχει καταχωρήσει το τιμολόγιο.

cool11
17-02-13, 16:26
Η δικη μου υποβολη αιτησης, ειχε γινει Δεκεμβριο.
Που να ελεγξω, και πως(με ποια στοιχεια), αν και τι εχει γινει μεχρι ωρας;

k_koulos
17-02-13, 16:44
εκει που έκανες υποβολή [εφαρμογή ΓΓΠΣ] αν κάνεις login θα δεις χαμηλά πορεία υλοποιήση ή κάπως έτσι πάτα πάνω του

cool11
17-02-13, 17:17
Αν εννοεις αυτο που λεει "Προβολή Διασταυρωμένων Αγορών Πετρελαίου για την Περίοδο 2012 - 2013 με βάση τον ΑΦΜ του δικαιούχου. ", το πατω και με παει σε μια σελιδα στην οποια βλεπω
"Δεν υπάρχουν διασταυρωμένες αγορές για την Περίοδο 2012 - 2013"

Τι δεν εχει γινει και πρεπει να γινει?

k_koulos
17-02-13, 18:38
1. να αγοράσεις πετρέλαιο

2. να σου κόψει τιμολόγιο στο αφμ που εχεις δώσει και στο ΥΠΟΙΚ

3. να το περάσει στον ΗΦΑΙΣΤΟ ή πως το λένε τώρα ο πρατηριούχος/προμηθευτής σου

4. να ενημερώσει την εφαρμογή το ΥΠΟΙΚ.

αν δεν έχει γίνει το 1 ή το 2 , πήγαινε και μιλα στον πρατηριούχο σου.

για το 3 ή το 4 λογικά δεν μπορείς να κάνεις κάτι εσυ:)

nikraven
17-02-13, 19:22
1. να αγοράσεις πετρέλαιο

2. να σου κόψει τιμολόγιο στο αφμ που εχεις δώσει και στο ΥΠΟΙΚ

3. να το περάσει στον ΗΦΑΙΣΤΟ ή πως το λένε τώρα ο πρατηριούχος/προμηθευτής σου

4. να ενημερώσει την εφαρμογή το ΥΠΟΙΚ.

αν δεν έχει γίνει το 1 ή το 2 , πήγαινε και μιλα στον πρατηριούχο σου.

για το 3 ή το 4 λογικά δεν μπορείς να κάνεις κάτι εσυ:)

μάλιστα.
εδώ τώρα εγώ έχω μια διαφοροποίηση και δεν ξέρω κατα πόσο έκανα πατάτα και περιμένω.
Την είσοδο στην αίτηση για το επίδομα θέρμανσης στο gsis την έκανα με το δικό μου AΦΜ.
(στην δική μου φορολογική δήλωση συνυπάρχει και η σύζυγος μου αλλά η οποία έχει δικό της ΑΦΜ)
Οταν έβαλα πετρέλαιο τον Ιανουάριο το τιμολόγιο κόπηκε στο ΑΦΜ και στο όνομα της συζύγου μου.
Το ρολόι της ΔΕΗ επίσης είναι στο δικό της όνομα.
άραγε να έκανα πατάτα??.:hmm:

terry39
17-02-13, 20:01
120003

Αυτό λέει στο "προφίλ" μου , έβαλα 2 φορές πετρέλαιο 22/12 και 1/2 κι ακόμα τίποτα ...
Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο :;
Τη διαδικασία την έκανα ηλεκτρονικά και μου έβγαλε επιδότηση για 885 λίτρα

stefp
17-02-13, 21:34
120003

Αυτό λέει στο "προφίλ" μου , έβαλα 2 φορές πετρέλαιο 22/12 και 1/2 κι ακόμα τίποτα ...
Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο :;
Τη διαδικασία την έκανα ηλεκτρονικά και μου έβγαλε επιδότηση για 885 λίτρα
κι εμένα ένα παρόμοιο μου λέει , υποθέτω ότι αυτό είναι το φυσιολογικό. Λίτρα είναι αυτό που γράφει το νούμερο, ή ευρώ? Γιατί εγώ για ευρώ το πήρα! Δε γράφει καμία μονάδα μέτρησης από δίπλα..

Τώρα για το "Δεν υπάρχουν διασταυρωμένες αγορές", όσον αφορά τα 1-2-3-4 που λέει ο k_koulos, εγώ υποθέτω ότι και για το 3 πρέπει να πιέσεις τον πρατηριούχο! Εγώ επειδή είδα ότι βγάζει αυτό περι διασταυρωμένων αγορών, ενώ ξέρω ότι αγοράσαμε πετρέλαιο, μίλησα με το διαχειριστή σήμερα. Μπήκαμε (ήρθε στο pc μου) με τους κωδικούς του ως διαχειριστής, έχει δηλώσει την πολυκατοικία και τα χιλιοστά του καθενός (δηλώνει όλα τα διαμερίσματα ΑΣΧΕΤΩΣ αν δικαιούνται επίδομα, έτσι? γιατί εγώ έτσι το εξέλαβα αλλά αυτός δίσταζε λίγο..) και ΔΕΝ του είχε ενεργοποιημένο το κουμπί που λέει "Ενεργοποιηση δυνατότητας πληρωμής". Συζητώντας μου λέει "αα, όταν ήρθαν να μου βάλουν πετρέλαιο, δε θυμόμουν τον αριθμό παροχής της ΔΕΗ, οπότε είχα πει θα το στείλω στον πετρελαιά μετά, το έχω ξεχάσει.. " .. Οπότε είχε κόψει μεν τιμολόγιο, αλλά ΔΕΝ είχε δώσει τον αριθμό της ΔΕΗ στον πρατηριούχο , για να το περάσει αυτός μετά στον ΗΦΑΙΣΤΟ (υποθέτω ότι είναι δουλειά του πρατηριούχου αυτό). Είπε θα το κάνει από αύριο.. αλλά για κοιτάτε μήπως ισχύουν τέτοια, δηλαδή έχουν κοπεί τιμολόγια κτλ, αλλά ο υπεύθυνος του πρατηρίου δεν έχει περάσει τίποτε..?

k_koulos
17-02-13, 21:56
@nikraven

αν και η οδηγία λέει οτι στα ζευγάρια ισχύουν το ΑΦΜ του άνδρα, δεν χάνεις τίποτα α) να κάνεις ενα ερώτημα στο υποικ μεσώ τις σχετικής εφαρμογής [απαντάνε με e-mail σχετικά γρήγορα και αρκετά έγκυρα], και β) να δοκιμάσεις να κάνεις εγράφη της γυναίκας σου στο αν δικαιούται επιδότηση με τον αφμ τις.

αλλά πριν κάνεις το β παρε και καμιά ιδεά ακόμα, μην σε παρω στον λαιμό μου.

120008

πατάς εκει που γράφει με μπλέ γράμματα "προβολή διασταυρωμένων...."

@ ADSLgr.com All rights reserved.