PDA

Επιστροφή στο Forum : Θέμα Ακτινοβολίας Οθόνης κλπ



Σελίδες : [1] 2

NIKH
05-06-04, 05:38
Υπάρχουν σελίδες με αντικειμενικές μετρήσεις της ακτινοβολίας που δέχεται κάποιος στημένος ώρες μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή του ;
Υπάρχει μία σχετική συσκότιση σχετικά μέ το θέμα αυτό καθώς έχει να κάνει με «ευαίσθητους» τομείς όπως η εργατική νομοθεσία κλπ.

Το πρόβλημα είναι ότι στην ακτινοβολία της οθόνης πρέπει κανείς να προσθέσει τις ακτινοβολίες του κινητού, ασυρμάτων συσκευών από τηλέφωνα μέχρι πληκτρολόγια, την ακτινοβολία της τηλεόρασης κλπ. Ωστε να ξέρουμε τι μας γίνεται.
Μιά λύση θα ήταν να υπήρχαν φορητοί μετρητές, όπως αυτοί που φοράνε οι επιστήμονες στα πυρηνικά εργοστάσια και δείχνουν την συνολική ακτινοβολία που δέχεσαι.

Υπάρχουν έρευνες ;

Επίσης, πόση είναι η ακτινοβολία της οθόνης ενός φορητού υπολογιστή ; Κάποιος πωλητής που είπε πως είναι μηδενική, αλλά αυτό δεν το πιστεύω.

EvilHawk
05-06-04, 09:24
Υπάρχει μία σχετική συσκότιση σχετικά μέ το θέμα αυτό καθώς έχει να κάνει με «ευαίσθητους» τομείς όπως η εργατική νομοθεσία κλπ.

To μεγαλύτερο ποσοστό της ακτινοβολίας εκπέμπεται απο το το πίσω μέρος της οθόνης (99,9%), τα υπόλοιπα έιναι μύθος για να αγοράζουν οι τράπεζες και οι δημόσιοι οργανισμοί φίλτρα οθόνης! Ετσι οι χρήστες αισθάνονται ότι τα αφεντικά τους τους προσέχουν και χαλάνε τα μάτια τους απο την κακή ποιότητα απεικόνισης! :lol: :lol: :lol:

dantouan
05-06-04, 12:20
To μεγαλύτερο ποσοστό της ακτινοβολίας εκπέμπεται απο το το πίσω μέρος της οθόνης (99,9%)


Συμφωνω απολυτα ,και θα ηθελα να συμπληρωσω οτι αυτο ισχυει γενικα για οθονες CRT, στις οποιες τα παραγομενα ποσοστα ακτινοβολιας ειναι ιδιαιτερα μεγαλα,και οχι για τις οθονες LCD-TFT οι οποιες εκπεμπουν ελαχιστη ακτινοβολια που σε συνδυασμο με το πολυ μικροτερο μεγεθος τους εχουν αρχισει να κυριαρχουν στην πλειονοτητα των χρηστων

ogenikos
05-06-04, 12:21
Στις τελευταίου τύπου οθόνες CRT, αυτό το μικρό ποσό ακτινοβολίας που εκπέμπεται, μηδενίζεται σε απόσταση πάνω απο 10-15 εκατοστά απο την οθόνη.
Επίσης πόνοι στα μάτια και στο κεφάλι, δεν προέρχονται απο την ακτινοβολία αλλά απο κακή ποιότητα της οθόνης ή κακές ρυθμίσεις(όπως refresh rate κλπ), αλλα και επίσης κυριότερα απο το συνεχές focus των ματιών στο ίδιο σημείο για μεγάλο χρονικό διάστημα και την ακινησία του λαιμού.
Εγώ τουλάχιστον που εδώ και χρόνια στην δουλειά χρησιμοποιώ LCD NOKIA και SONY, μετά απο πολύωρη εργασία πονάνε τα μάτια μου και το κεφάλι, ακριβώς για τους λόγους που εξήγησα παραπάνω.

BeholderX
05-06-04, 15:00
Επίσης πόνοι στα μάτια και στο κεφάλι, δεν προέρχονται απο την ακτινοβολία αλλά απο κακή ποιότητα της οθόνης ή κακές ρυθμίσεις(όπως refresh rate κλπ), αλλα και επίσης κυριότερα απο το συνεχές focus των ματιών στο ίδιο σημείο για μεγάλο χρονικό διάστημα και την ακινησία του λαιμού.


Ενας από τους παράγοντες που παίζει μέγιστη σημασία στο θέμα των πονοκεφάλων όσον αφορά την πολύωρη χρήστη υπολογιστή, είναι η εργασία σε λευκό φόντο (το default των περισσότερων προγραμμάτων δηλαδή, όπως word processors, browsers, κτλ).

Το λευκό κουράζει ιδιαίτερα τα μάτια/εγκέφαλο. Αν αντιμετωπίζετε τέτοια προβλήματα Θα εκπλαγείτε αν αλλάξετε το λευκό με σκούρο ή μαύρο φόντο.

zouzouni
05-06-04, 15:50
... επίσης κυριότερα απο το συνεχές focus των ματιών στο ίδιο σημείο για μεγάλο χρονικό διάστημα....

Πράγμα που σε κάνει να ξεχνάς να ανοιγοκλείσεις τα μάτια σου (κι είναι κάπως έτσι :shock: :lol: ), αυτό με την σειρά του επιτείνει την ξηρότητα των ματιών κι χειροτερεύρει η όλη κατάσταση......Για το τελευταίο......αυτό που βοηθάει είναι......το :cry: ! (τεχνητά δάκρυα :lol: )

potis21
05-06-04, 16:06
Οι ακρινοβολια που παραγει μια TFT χωριζεται στις εξης 2 συνιστωσες:

Ηλεκτρομαγνητικη χαμηλου μηκους κυματος, η οποια παραγεται απο το δικτυωμα υψηλης τασης που οδηγει την λυχνια φθορισμου, και η οποια κυμαινεται σε αμελητεα επιπεδα σε σχεση με οποιαδηποτε CRT,

Ηλεκτρομαγνητικη πολυ χαμηλου μηκους κυματος, η οποια παραγεται απο το τροφοδοτικο, και ειναι 5 φορες μικροτερη απο τις οθονες CRT,

Ηλεκτρομαγνητικη, υπερυψηλου μηκου κυματος (φωτεινη ακτινοβολια), η πληροφορια που υπαρχει στην οθονη, και εχει ομοιες σταθμες με την CRT

Η CRT παραγει και συνιστωσες ακτινοβολιας X.
Στον αντιποδα, Η TFT παραγει ακτινοβολια UV, αλλα σε πολυ μικροτερες σταθμες απο τις αντιστοιχες Χ της CRT.

Οι τηλεορασεις απο την αλλη ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΤΕΡΕΣ σε συγκριση με οποιαδηποτε οθονη Η/Υ.

Λογω της πολυ χαμηλης ποιοτητας κατασκευης και την ελλειψη στανταρτς, παρατηρει κανει μεχρι και ιονιζουσες ακτινοβολιες (ραδιενεργεια αυτη καθαυτη, ακτινες γ για την ακριβεια, μετρησιμες στις φτηνες τηλεορασεις με εξαιρετικα ευαισθητα οργανα, κυριως σε αποσταση 5 cm απο την οθονη.)
Ακομα και σβηστη, μια τηλεοραση με κακης ποιοτητας φωσφορο (συνηθως ανοιχτου χρωματος, τον βλεπετε ριχνοντας φως επανω σε σβηστη οθονη) φαινεται φωτεινη ΣΕ ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ακομα και τρεις μερες μετα απο διωρη λειτουργια. :roll:

Το βελτιστο χρωμα για να μην κουραζονται τα ματια σας για την πολυωρη χρηση του Desktop, δεν ειναι αλλο απο το σκουρο μπλε προς τυρκουαζ, με το κειμενο να ειναι λευκο. αν επιθυμειτε την χρηση μαυρου στο κειμενο, ανοιξτε λιγο το χρωμα του μπλε προ τυρκουαζ.

Η συνολικη ακτινοβολια που δεχεται χρηστης οθονης, ας παρουμε τον βαθμο επικινδυνοτητας σαν μετρο συγκρισης, που δεχεται ενας χρηστης CRT σε μια ωρα, με την προυποθεση οτι η οθονη πληρει τις προδιαγραφες TCO'99 ειναι αμελητεα σε συγκριση με την ομοειδη ακτινοβολια που δεχεται κατα την διαρκεια των 30 δευτερολεπτων ενος τηλεφωνηματος με συσκευη GSM900.

lazar
05-06-04, 17:41
Επίσης πόνοι στα μάτια και στο κεφάλι, δεν προέρχονται απο την ακτινοβολία αλλά απο κακή ποιότητα της οθόνης ή κακές ρυθμίσεις(όπως refresh rate κλπ), αλλα και επίσης κυριότερα απο το συνεχές focus των ματιών στο ίδιο σημείο για μεγάλο χρονικό διάστημα και την ακινησία του λαιμού.


Ενας από τους παράγοντες που παίζει μέγιστη σημασία στο θέμα των πονοκεφάλων όσον αφορά την πολύωρη χρήστη υπολογιστή, είναι η εργασία σε λευκό φόντο (το default των περισσότερων προγραμμάτων δηλαδή, όπως word processors, browsers, κτλ).

Το λευκό κουράζει ιδιαίτερα τα μάτια/εγκέφαλο. Αν αντιμετωπίζετε τέτοια προβλήματα Θα εκπλαγείτε αν αλλάξετε το λευκό με σκούρο ή μαύρο φόντο.

Το κάνω αρκετά χρόνια τώρα και έχω γλυτώσει πάρα πολλά προβλήματα.

Default background το χρώμα στο screenshot για όλα τα παράθυρα και προγράμματα, φυσικά.

NIKH
06-06-04, 02:21
Potis21

Στον αντιποδα, Η TFT παραγει ακτινοβολια UV, αλλα σε πολυ μικροτερες σταθμες απο τις αντιστοιχες Χ της CRT.

Δεν είναι επικίνδυνη η υπεριώδης ; Πόσο μεγάλη είναι ; Πολλές φορές είμαστε αναγκασμένοι να στηρίζουμε τον φορητό στα πόδια μας.

potis21
06-06-04, 02:42
5.000.000 φορες μικροτερη απο την Υπεριωδη ακτινοβολια που βλεπεις κοιτωντας εναν ασβεστωμενο τοιχο που λιαζεται στις 2 η ωρα το μεσημερι, με καθαρο απο συννεφα και νεφος ουρανο, χωρις γυαλια ηλιου, στην Ελλαδα.

Οχι, δεν ειναι επικινδυνη.

sdikr
06-06-04, 03:47
5.000.000 φορες μικροτερη απο την Υπεριωδη ακτινοβολια που βλεπεις κοιτωντας εναν ασβεστωμενο τοιχο που λιαζεται στις 2 η ωρα το μεσημερι, με καθαρο απο συννεφα και νεφος ουρανο, χωρις γυαλια ηλιου, στην Ελλαδα.

Οχι, δεν ειναι επικινδυνη.


συμφωνώ απόλυτα!!!

ααα μην ξεχνάτε την έχρωμη τηλεόραση, μισή ώρα σε αυτήν είναι 3 μέρες στην χειρότερη οθόνη υπολογιστή......και μιας και κανείς δεν πέθανε απο την πολύ τηλεόραση ..........

potis21
06-06-04, 03:51
Συμφωνω απολυτα


Ηθελα να δω ΤΙ θα ελεγες! :P :P :wink: :D

kadronarxis
06-06-04, 09:15
TFT παιδιά είναι η λύση.
Αν έχετε και μικρά παιδιά που κάθονται στην οθόνη, οπωσδήποτε tft.
Άντε γερά.

papdoux
06-06-04, 10:07
Και εγω συμφωνφω, TFT. Απλα εχουν καποια μειωνεκτηματα σε σχεση με games και movies.

Οι οθονες OLED, ξερουμε ποτε θα αρχισουν να κυκλοφορουν?

profitis
06-06-04, 12:04
Εγω εχω μια CRT με ενα φιλτρο.....Κανει τιποτα η μονο το χωρο πιανει?Παντως ποτε δεν μου εχουνε κουραστει ματια ή να εχω ζαλαδες...Η αδελφη μου παλι ζαλιζεται πολυ ευκολα....

potis21
06-06-04, 14:32
κανει κατιτις.... αν εχει και γειωση (και ειναι και συνδεδεμενη) ακομα καλυτερα.

ibok
07-06-04, 01:37
papdoux Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου μιά ΚΑΙ παιχνίδια παίζω σε (καλή μάρκα) TFT και Video βλέπω, σε εννημερώνω λοιπόν πως αν η TFT ειναι ψιλοκαλή δεν εχεις κανένα απολύτως πρόβλημα ακόμα και σε παιχνίδια υψηλών απαιτήσεων.Απλά πρέπει να βρεις την σωτή γωνία που θα την τοποθετήσεις την TFT.
Τα όσα λές ίσχυαν μέχρι καναδυό χρόνια πριν.

A Hellene
07-06-04, 03:11
Καλημέρα συνάδερφοι!

Κακά τα ψέμματα, καλό και φθηνό ΔΕΝ υπάρχει σήμερα.
Υπάρχει οικονομικό, και αξιόπιστο.
Υπάρχει οικονομικό, και ποιοτικό.

Όσον αφορά στις TFT, έχω απογοητευθεί από αυτές (του συρμού) που κυκλοφορούν.
Το απλούστερο τεστ ποιότητας γι' αυτές είναι το εξής: Άρπαγμα ενός παραθύρου, και μετακίνησή του κυκλικά μέσα στην οθόνη.
Εάν τα περιεχόμενα του εν λόγω παραθύρου είναι αναγνώσιμα κατά την κίνησή του, η TFT είναι αρκετά γρήγορη στην απόκριση ώστε να μην κουράζει τα μάτια σε πολύωρη χρήση. Ή ικανοποιητική για θέαση video ή γρήγορων ή πολύπλοκων απεικονίσεων -παιχνίδια πχ.
Εάν από την άλλη είναι δυσανάγνωστα, ή ακόμη χειρότερα, η οθόνη φαίνεται κεριολεκτικά να αναβοσβήνει κατά τη διαδικασία, ξεχάστε την... Πηγαίνετε για κάτι άλλο...

Μου έκανε εντύπωση η οθόνη του φορητού μου (Dell Inspiron 8200, αγορά ενός ολόκληρου έτους!): 1600x1200 στις 15+", και είναι πιο ξεκούραστη ίσως και από τη λάμπα στο γραφείο μου, μια Hitachi CM753 (19" πενταετίας+, την οποία δουλεύω στα 1280x1024 @ 90Hz, και με εύρος ζώνης σήματος εισόδου στα 120KHz -βλέπε ταχύτητες των 21' monitors)...

Σε αντίθεση φυσικά με κάποιες TFT που συναντά κανείς σε Internet-Cafe, που μου θυμίζουν έντονα την εποχή του 386SX, όπου δεν μπορούσα καλά καλά να οδηγήσω μετά από τρεις ώρες συνεχόμενα μπροστά στην οθόνη του...

Θέμα ακτινοβολίας δεν τίθεται σήμερα. Το χειρότερο monitor (CRT, ή TFT καλύτερα) είναι ασφαλέστερο από την καλύτερη τηλεόραση.
Τη στιγμή όμως που μία πιθανή βλάβη στα μάτια είναι ανεπανόρθωτη, συνιστώ η οικονομία να γίνεται στον επεξεργαστή -για παράδειγμα-, και όχι στο monitor.
Δε μπορώ να με φανταστώ σήμερα με τον P-II @ 333. Με τα τέρατα πρόγραμματα τουλάχιστον που τρέχω, που αυτά γελάνε ακόμη και με τον Prescott μου. Monitor όμως, δεν σκέπτομαι ακόμη να αλλάξω. Και ας το αγόρασα μαζί με τον παραπάνω P-II...

Ο επεξεργαστής στο κάτω κάτω, στο εξάμηνο θεωρείται γερασμένος. Και εάν είναι φθηνός (οικονομικός, για περισσότερο sic εκφραση) δε μπορεί να βλάψει την όραση, ή τη φυσική υγεία εν γένει.
Με τιποτα όμως αυτό δεν ισχύει και για την οθόνη μπροστά μας...


Φιλικά,
Γιώργος.

Ducklord
07-06-04, 09:40
Παίδες, εγώ εδώ και 10 χρόνια επιμένω σε ΕΙΖΟ και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Όταν, όμως, κάθομαι σε άλλη οθόνη νιώθω να στραβώνομαι! Το ίδιο λένε και γνωστοί μου που κάθονται μπροστά στην οθόνη μου, άσχετα αν σε άλλη φάση με ρωτούν "γιατί πλήρωσα σαν ηλίθιος τα τριπλάσια απο μια ίδια οθόνη".

Για τις ακτινοβολίες, που λέτε, δεν μπορώ να πω και πολλά. Για ιδανικές συνθήκες εργασίας, όμως, πολλά.

Καταρχάς, μακριά απο TFT. Ακόμη δεν έχουν φτάσει σε καλό τεχνολογικό στάδιο, και, μεταξύ μας, ποτέ δεν πρόκειται να φτάσουν. Κάντε μια επίσκεψη στο site της ΕΙΖΟ, όχι διότι αυτήν προτίμησα, μα διότι κανείς δεν αμφισβητεί τον επαγγελματισμό της. Επισκεφθείτε τον τομέα επαγγελματικών TFT της και διαβάστε τους τρόπους με τους οποίους προσπάθησε να ξεπεράσει τα μειονεκτήματα της τεχνολογίας (π.χ. "άπλωμα" χρωμάτων μέσω software για να πετυχαίνει κοντινές, στις CRT, διακυμάνσεις). Υπολογίστε το γνωστό "κλείδωμα ανάλυσης" των TFT που επίσης ξεπερνιέται μέσω software στο firmware τους μα, δυστυχώς, όχι τέλεια, βάλτε και το οτι 19 στις 20 TFT λειτουργούν σαν... προβολέας μπροστά στα μάτια σας αυξάνοντας την αντίθεση ώστε το μαύρο τους να είναι μαύρο και όχι γκρι, και φαίνεται πως μοναδική ελπίδα στον χώρο είναι οι μελλοντικές OLED.

Το καλύτερο που έχει να κάνει όποιος ανησυχεί για τα μάτια του είναι να αγοράσει μια πολύ, ΠΟΛΥ καλή οθόνη. TFT ή CRT, στην κούραση των ματιών το ίδιο θα του κάνει αφού έχουν διαφορετικά μειονεκτήματα η καθεμιά. Οι TFT είναι ιδανικές για εργασία γραφείου και μόνο, προς το παρόν, πριν αγοράσετε όμως ελέγξτε το πόσο ΧΑΜΗΛΟ μπορεί να είναι το contrast τους. Μην χαρείτε αν δείτε οτι έχουν πολύ υψηλή αντίθεση για να ανακαλύψετε μετά πως ρυθμίζονται και με περισσότερη μα όχι με λιγότερη! Αν προτιμήσετε CRT (δουλεύετε γραφικά, παίζετε γρήγορα παιχνίδια, abandonware και εξομοίωση σε χαμηλές αναλύσεις, βλέπετε ταινίες κ.λπ.) φροντίστε να έχει δυνατότητα ρύθμισης προφίλ και φτιάξτε 2-3 για τις διαφορετικές ώρες της μέρας και εργασίες σας. Το κείμενο θέλει μέτρια φωτεινότητα και χαμηλή αντίθεση, τα παιχνίδια και οι ταινίες υψηλότερη απο το μέσο φωτεινότητα και αντίθεση. Πάντα, αμφότερα, κάτω απο το 75%-80% του μέγιστου δυνατού της οθόνης. Αν δεν βλέπετε τι δείχνει η οθόνη, μην αυξάνετε τις ρυθμίσεις, αντίθετα, μειώστε τη... φωτεινότητα του δωματίου σας!

Φροντίστε ο χώρος σας να είναι κάπως σκοτεινός, με φως ώστε να βλέπετε τα πάντα (μην ψάχνετε το κινητό σας!) μα όχι πολύ φωτεινά! Ό,τι πηγή φωτός υπάρχει θα πρέπει να είναι στο πλάι και μακριά απο την οθόνη σας (π.χ. φως άλλου δωματίου) ή πίσω και κάτω απο την οθόνη. Κανόνες είναι: α) να μην πέφτει στην οθόνη προκαλώντας αντανακλάσεις, β) να μην πέφτει στα μάτια σας, γ) να μην είναι στο άμεσο οπτικό σας πεδίο.

Δυστυχώς, δεν είμαι "επιστήμονας" για να τα εγγυηθώ όσα λέω, μα έχω 17 χρόνια μπροστά απο οθόνες, 1 βαθμό μυωπίας (και αν), κανένα πονοκέφαλος / ζαλάδα / κούραση σε όλο αυτό το διάστημα.

Φιλικά
Παπιάρχοντας

aggelos
07-06-04, 10:03
Μια και μιλάμε για οθόνες... Μήπως ξέρει κανείς αν τα όσα ισχύουν για την ακτινοβολία στις οθόνες υπολογιστών ισχύουν και στις τηλεοράσεις. Ξέρουμε ότι οι TFT οθόνες υπολογιστών βγάζουν ελάχιστη ακτινοβολία, ισχύει το ίδιο και με τις πλάσμα τηλεοράσεις ή όχι???

stamiak
07-06-04, 10:19
Πάνω στο θέμα αυτό ήθελα να πως ότι έκανα επίσκεψη σε οφθαλμίατρο ακριβώς για τον λόγο ότι φοβόμουν μήπως είχε επηρεαστεί η όρασή μου.
Καταρχάς, Ο ίδιος μου είπε ότι δεν έχει αποδειχτεί πως η πολύωρη χρήση οθόνης υπολογιστή "χαλάει" τα μάτια και μετά από την πολυεπίπεδη εξέταση που του ζήτησα δεν βρήκε την παραμικρή αλλοίωση και επιπλεόν έβλεπα ακόμα και τα μικρότερα γράμματα στην ειδική οθόνη και με τα δύο μάτια.

Σημειώνω ότι χρησιμοποιώ Η/Υ από την ηλικία των 19 ετών (1989) για πάνω από 6-7 ώρες την ημέρα. Δηλ. έντονη χρήση για 15 συνεχή χρόνια.

Αυτό βέβαια μπορεί να σημαίνει ότι δεν είμαστε σίγουροι για το τι μπορεί να συμβεί σε περιπτώσεις όπου ένα παιδί ξεκινά στα 6 ή 7 να χρησιμοποιεί Η/Υ.

Επίσης το θέμα με την τηλεόραση ίσως είναι διαφορετικό μια και οι περισσότεροι την τοποθετούν πιο μακριά των 2 μέτρων. Ενώ με την οθόνη σχεδόν κανείς δεν σέβεται την ελάχιστη απόσταση του 1 μέτρου. Αντίθετα τα μάτια από την οθόνη συχνά απέχουν 40-50 εκ.

Για τα φίλτρα γενικά έχω ακούσει ότι χρησιμεύουν μόνο για την εξάλειψη της αντανάκλασης απλά "μπαίνει στο πακέτο" και η προστασία για να πουλάνε περισσότερο.

Πάντως πιστεύω ότι τα σχετικά με τις επιπτώσεις της ακτινοβολίας θα τα μάθουμε μόνο αφού περάσουν αρκετά χρόνια ώστε να μπορέσουν να βγούν πιο ασφαλή συμπεράσματα. Και ακτινοβολία υπάρχει ακόμα και στους φούρνους μικροκυμάτων όχι μόνο στις κεραίες κινητών και ασυρμάτων.

Ήθελα όμως να σκεφτούμε κι αυτό:
Δεν είναι μόνο ότι λόγω των επενδύσεων οι εταιρείες θα έβγαζαν ψευδείς μελέτες για να μη φοβήσουν τον κόσμο ακόμα κι αν τα πράγματα ήταν δυσάρεστα.
Είμαστε έτοιμοι όλοι εμείς να αντιμετωπίσουμε μια αλήθεια σκληρή σχετικά με όλα αυτά; Αν μου έλεγαν εμένα ότι η επίδραση της οθόνης στην υγεία μου είναι πολύ σοβαρή, πόσο έτοιμος θα ήμουν να σταματπήσω τη χρήση Η/Υ και αντίστοιχα αυτός που χρησιμοποιεί κινητό ή ασύρματες τεχνολογίες κ.ο.κ.

chat1978
07-06-04, 11:53
Αν και σχετικά με τις τεχνικές λεπτομέρειες δεν έχω ασχοληθεί,πεποίθησή μου είναι ότι οποιοδήποτε πρόβλημα από χρήση Η/Υ δεν το προκαλεί η ακτινοβολία αλλά η ίδια η χρήση. Και εξηγώ.
Έχει πάντα πολύ σημασία ο φωτισμός του χώρου. Πέρα από το αν είναι σωστά φωτισμένος ο χώρος εμένα με ενοχλεί πάρα πολύ και η ύπαρξει λάμπα φθωρίου ή αυτές οι ηλεκτρονικές αν τις λέω σωστά. Εγώ για πολλά χρόνια προτιμούσα την χρήση του Η/Υ σε σχετικά σκοτεινό δωμάτιο και ειδικά για τις ταινείες απόλυτο σκοτάδι. Όταν όμως ξεκίνησα 8ωρα σε Η/Υ στην δουλειά προτιμώ πιο φωτεινό χώρο αλλιώς με κουράζει πολύ. Είχα όμως μεγάλο πρόβλημα με τις αντανακλάσεις.
Σχετικά με τον φωτισμό πιστεύω ότι ο πιο σωστός είναι κάτι σαν ambient φωτεισμός μακρυά από την οθόνη. Εγώ χρησιμοποιώ μια λάμπα που βαράει κάθετα προς τα πάνω σε ένα τοίχο γωνία.
Μεγάλη σημασία έχει πάντως τι κάνεις στον υπολογιστή. Οτι και να λένε οι gamers το πιο κουραστικό στα μάτια είναι ο κώδικας και δεν συγκρίνεται με τίποτα άλλο από όσα έχω δοκιμάσει. Τα παιχνίδια είναι ιδιαίτερα απαιτητικά καθώς έχουν πολύ κίνηση και χρώμα. Πάντα όμως εξαρτάται από τα παιχνίδια και την απαιτούμενη προσοχή σε όλο το εύρος τις εικόνας. Μια FPS αρένα νομίζω ότι έχει τα πρωτεία στην παραγώμενη κούραση.
Τέλος σχετικά με τα χρώματα, επιτέλους και κάποιοι που συμφωνούν με το γεγονός ότι το άσπρο είναι ακατάλληλο για φόντο. Απορώ με την Microsoft δηλαδή!!! Δυστυχώς όμως η αλλαγή χρωμάτων δεν βολεύει πάντα καθώς σε πολλά προγράμματα δεν βλέπεις άλλα πράγματα μετά.
Τα παραπάνω είναι προσωπικες εμπειρίες!!!

Ducklord
07-06-04, 12:06
Απορία: Έχετε δει τα γκρίζα χρώματα που χρησιμοποιούσαν οι Amiga στο Workbench 3; Αυτά μου είχαν φανεί τα πιο ξεκούραστα και ακόμη αυτά χρησιμοποιώ και σε Win / Lin (ή παραπλήσια). Προτιμήστε πάντα σκοτεινό "χλιαρό" wallpaper (σκούρο γκρι π.χ.) και όμοια παράθυρα. Μια αλλαγή των themes αρκεί για να δουλεύετε πιο ξεκούραστα.

Δεμελένε, συμφωνώ με όσα λες, μα διαφωνώ στα FPS: εκεί μιλάμε όχι μόνο για οπτική, μα και για "κινητική" κούραση των ματιών - δεν ξέρω πως ακριβώς να το εξηγήσω. Μιλάω για το λόγο που κάποιοι δεν αντέχουν αυτά τα παιχνίδια διότι αποπροσανατολίζονται - τους πιάνει "αναγούλα"! Στην πράξη, "οπτικά", κουραστικό είναι οποιοδήποτε παιχνίδι δεν έχει σωστές αντιθέσεις χρωμάτων. Αν ένα παιχνίδι έχει παλέτα 32 χρωμάτων όπου τα μισά είναι υπερβολικά σκοτεινά και τα άλλα υπερβολικά φωτεινά, μισή ώρα αρκεί για να πονοκεφαλιάσεις.

Κακά παραδείγματα παιχνιδιών:
Quake 1 (πολύ μουντό, κουραστικό)
Doom 1 (τρελές αντιθέσεις χρωμάτων)

Καλά παραδείγματα παιχνιδιών:
Heretic 2 (αν και μουντό, "ικανοποιητικές" αντιθέσεις - ευδιάκριτα χρώματα)
Clive Barkers Undying (πολύ σωστές παλέτες χρωμάτων)

Θάνατος για τα μάτια με έντονο contrast:
NoOne Lives Forever (το πρώτο). Συμπέρασμα; Τα "κίτς" χρώματα θα σας κάψουν τον κερατοειδή! Χαμηλώστε το κοντράστ!

Φιλικά
Παπιάρχοντας
Υ.Γ.: Αν χρησιμοποιείτε λάμπα φθορίου, δεν θα έχετε πρόβλημα αν "είναι γρήγορη" (οι πιο "τεχνικοί" ανάμεσά μας ας το εξηγήσουν καλύτερα), δεν σημαδεύει την οθόνη και, τέλος, την αλλάζετε κάθε 3-4 μήνες αρκετά πρωτού τα κακαρώσει και αρχίσει το φλίκερινγκ!

chat1978
07-06-04, 12:18
Ducklord, το ίδιο μαλλον λέμε.
εσύ το έγραψες


μα και για "κινητική" κούραση των ματιών

εγώ το είχα γράψει

την απαιτούμενη προσοχή σε όλο το εύρος τις εικόνας

Πάντως στο συγκεκριμένο θέμα εννούσα ότι απλά ενα FPS απαιτεί την προσοχή σου σε όλη την εικόνα η οποία κινείται και πολύ γρήγορα. Σε Αντίθεση με ένα adventure που η εικόνα είναι στατική και η προσοχή σου δεν απαιτείται σε όλο το έυρος της εικόνας κάθε χρονική στιγμή.
Γενικότερα για τον ίδιο λόγο και η παρακαλούθηση μια ταινίας είναι πιο ξεκούραστη από ένα παιχνίδι. Και γιαυτό δηλαδή.
Τα computer μπορεί να είναι πιο υγειή από τεχνικής άποψης αλλά είναι πιο απαιτητικά από χρηστικής άποψης και συνεπώς η "τραβομάρα" έρχεται από αλλού.

bs160305
07-06-04, 14:12
5.000.000 φορες μικροτερη απο την Υπεριωδη ακτινοβολια που βλεπεις κοιτωντας εναν ασβεστωμενο τοιχο που λιαζεται στις 2 η ωρα το μεσημερι, με καθαρο απο συννεφα και νεφος ουρανο, χωρις γυαλια ηλιου, στην Ελλαδα.

Οχι, δεν ειναι επικινδυνη.


συμφωνώ απόλυτα!!!

ααα μην ξεχνάτε την έχρωμη τηλεόραση, μισή ώρα σε αυτήν είναι 3 μέρες στην χειρότερη οθόνη υπολογιστή......και μιας και κανείς δεν πέθανε απο την πολύ τηλεόραση ..........

Κανεις δεν πεθανε απο την πολυ τηλεοραση. Απλως αποβλακωθηκαν πολλοι.

Χιλιες φορες online παρα TV :D

Nick2k2
07-06-04, 14:18
Παίδες να σας πω και γω,συμφωνώ στα περισσότερα που λέτε.Εγώ πάντως δεν μπορώ καθόλου τα φώτα,προτιμώ γενικά να είναι σκοτεινό το δωμάτιο,οποιοδήποτε άλλο φως στο δωμάτιο με κουράζει αφάνταστα.Βέβαια αν υπάρχει κάποιος ελαφρός φωτισμός απο πίσω μου δεν με ενοχλεί.Επίσης στην οθόνη την έχω πάντα πολύ σκοτεινή και μερικοί φίλοι μου που έρχονται μου παραπονιούνται πως βλέπεις έτσι.Και να φανταστείτε οτι ούτε η οθόνη μου είναι πολύ φωτεινή,είναι μια 17' Sony παρεπιπτόντως που την πηρα πριν καμια 5ετία, και συνήθως φωτεινότητα και κόντραστ τα έχω λίγο κάτω απο το 50,γύρω στο 45 περίπου.Βέβαια μάλλον πρέπει να παραείναι σκοτεινά γιατι αρκετές φωτογραφίες ή ταινίες δεν φαίνονται και πρέπει να την ανεβάζω κοντά στο 60 για να διακρίνονται οι σκοτεινές λεπτομέρειες.
Επίσης background προτιμώ συνήθως τα μπλε η τα γκρι χρώματα γιατι είναι πολυ ξεκούραστα.Και για τα windows έχω βρει ενα καταπληκτικό theme προς το κλειστό γαλάζιο και ειναι οτι πρέπει.
Τώρα όσο για τις ακτινοβολίες που λέτε η παλιά μου η οθόνη ήταν μια 14αρα την ειχα πάρει πριν καμια δεκαετία μου είχε δημιουργήσει έντονα προβλήματα με ζαλάδες.Μετα απο κάποιο διάστημα δηλαδή που καθόμουν στο pc κόντευα να λιποθυμήσω,γυρίζαν τα πάντα.Και ύστερα αναγκαστικά πήρα ένα φίλτρο και κάπως καλυτέρεψε η κατάσταση αλλά οι ζαλάδες συνέχισαν να με ταλαιπωρούν για κανα δυο χρόνια μετά.Αργότερα βέβαια που πήρα αυτή την οθόνη δεν με κουράζει καθόλου αλλά να σας πω και κάτι άλλο που έχω ακούσει.Μου το χε πει ενας φίλος μου οτι ειχε ακούσει οτι όλες οι οθόνες εκπέμπουν κάποιες χημικές ουσίες και η πολύωρη χρήση έχει ως αποτέλεσμα να δημιουργούνται αυχενικά προβλήματα.Και μετά απο κάποιο διάστημα όντως αντιμετώπισα μια τέτοια κατάσταση που κράτησε αρκετό καιρό,και ακόμα που και που με πιάνει αλλα πολυ σπάνια πια.Δηλαδή σαν ενα είδος πονοκεφάλου αλλά έπιανε απο τον αυχένα μέχρι το πίσω μέρος του κεφαλιού.Τωρα δεν ξέρω αν είναι απο την οθόνη ή οχι απλά το θυμήθηκα τώρα και είπα να το αναφέρω.Πάντως γενικά απο οτι ξέρω χρειάζεται τακτικά διαλέιματα οταν κάθεσαι πολλές ώρες στο pc και για να ξεκουράζονται τα μάτια και να μην πιάνεσαι ολόκληρος απο την ακινησία.Να δουλεύεις με χαμηλό φωτισμό ή όσο γίνεται αρκει να μην σε κουράζει και να δουλεύεις με κλειστά χρώματα.Το άσπρο κουράζει αφάνταστα,εγω στο Word έχω βρει την πατέντα,αν το κάνεις web layout μπορείς να βάλεις ότι χρώμα θες στο background :wink: Γενικά με κάποιες πατέντες μπορείς σε όποια εφαρμογή να βάλεις τα χρώματα που θες και να δουλεύεις άνετα και ξεκούραστα.

zouzouni
07-06-04, 14:49
Μου το χε πει ενας φίλος μου οτι ειχε ακούσει οτι όλες οι οθόνες εκπέμπουν κάποιες χημικές ουσίες και η πολύωρη χρήση έχει ως αποτέλεσμα να δημιουργούνται αυχενικά προβλήματα.

Aυχενικά προβλήματα, δημιουργούνται από την κακή στάση του σώματος, από έλλειψη άσκησης, συσσώρευση αλάτων στους αυχενικούς σπονδύλους, κλπ, κι όχι από εκπομπή χημικών ουσιών από την οθόνη.
Αν έχεις τέτοιο πρόβλημα σημαίνέι ότι δεν κάθεσαι σωστά, κι ίσως κι ότι η καρέκλα στην οποία κάθεσαι είτε δεν είναι κατάλληλη για την σπονδυλική σου στήλη για πολύωρη καθιστικη εργασία είτε/και δεν είναι ρυθμισμένα στο σωστό ύψος ένα ή όλα από καρέκλα/γραφείο/πληκτρολόγιο/οθόνη.

potis21
07-06-04, 15:10
Μια και μιλάμε για οθόνες... Μήπως ξέρει κανείς αν τα όσα ισχύουν για την ακτινοβολία στις οθόνες υπολογιστών ισχύουν και στις τηλεοράσεις. Ξέρουμε ότι οι TFT οθόνες υπολογιστών βγάζουν ελάχιστη ακτινοβολία, ισχύει το ίδιο και με τις πλάσμα τηλεοράσεις ή όχι???


Οι πλασμα παραγουν πολυ περισσοτερη UV διοτι ο φωτισμος γινεται αμεσα απο τα εικονοστοιχεια, αλλα παλι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΟΛΥ πιο ασφαλες απο οποιαδηποτε τηλεοραση CRT.

BeholderX
07-06-04, 15:24
ααα μην ξεχνάτε την έχρωμη τηλεόραση, μισή ώρα σε αυτήν είναι 3 μέρες στην χειρότερη οθόνη υπολογιστή......και μιας και κανείς δεν πέθανε απο την πολύ τηλεόραση ..........

Κανεις δεν πεθανε απο την πολυ τηλεοραση. Απλως αποβλακωθηκαν πολλοι.



Σε κάποιο τοίχο των Εξαρχίων είχα δει το παρακάτω graffiti

'Εγχρωμη τηλεόραση, ασπρόμαυρη ζωή'...

pelasgian
07-06-04, 15:45
Μου το χε πει ενας φίλος μου οτι ειχε ακούσει οτι όλες οι οθόνες εκπέμπουν κάποιες χημικές ουσίες και η πολύωρη χρήση έχει ως αποτέλεσμα να δημιουργούνται αυχενικά προβλήματα.

Aυχενικά προβλήματα, δημιουργούνται από την κακή στάση του σώματος, από έλλειψη άσκησης, συσσώρευση αλάτων στους αυχενικούς σπονδύλους, κλπ, κι όχι από εκπομπή χημικών ουσιών από την οθόνη.
Αν έχεις τέτοιο πρόβλημα σημαίνέι ότι δεν κάθεσαι σωστά, κι ίσως κι ότι η καρέκλα στην οποία κάθεσαι είτε δεν είναι κατάλληλη για την σπονδυλική σου στήλη για πολύωρη καθιστικη εργασία είτε/και δεν είναι ρυθμισμένα στο σωστό ύψος ένα ή όλα από καρέκλα/γραφείο/πληκτρολόγιο/οθόνη.

Όλες οι ηλεκτρονικές συσκευές εκπέμπουν στο περιβάλλον κάποια χημικά, ως αποτέλεσμα της θέρμανσής τους. Η οσμή του «καμένου σίδερου» είναι χαρακτηριστική. Η επίδρασή τους μου είναι άγνωστη, πάντως καλό είναι να είσαστε σε καλά αεριζόμενο δωμάτιο. Το αν αυτό έχει κάποια σχέση με αυχενικό σύνδρομο μου φαίνεται εξαιρετικά απίθανο. Πιο πιθανό είναι αυτό να οφείλεται σε κακή στάση, έλλειψη γυμναστικής. Ειδικά οι ραχιαίοι μυς πρέπει να γίνονται πουρές λόγω του υπολογιστή.

Πιστεύω ότι ο χειρότερος συνδιασμός πρέπει να είναι υπολογιστής και διάφορα άλλα ηλεκτρονικά σε δωμάτιο με κλιματισμό που δεν αερίζεται ενώ έχει και καπνό τσιγάρου. Στο πανεπιστήμιο στην Αγγλία στα γραφεία (ακόμα και τα ατομικά προσωπικά) απαγορεύεται το κάπνισμα, ενώ κάθε δωμάτιο έχει θυρίδα εξαερισμού. Τους συμπάθησα για αυτό και μόνο.

Chris Valis
07-06-04, 16:03
Οι TFT παράγουν περισσότερο UV γιατί η πηγή του φωτισμού είναι λάμπες φθορισμού παρόμοιες με αυτές που εχουμε σπίτια μας αλλά πιο μικρές. Αυτές οι λάμπες δεν μπορούν να βγάλουν βλαπτικές ακτινοβολίες σε επικίνδυνα επίπεδα για τον άνθρωπο.Δεν έχει σχέση με εικονοστοιχεία.

Οι CRT είναι πιο επικίνδυνες γιατί το φως που βλέπουμε από την οθόνη προέρχεται από φωσφορισμό (και όχι φθορισμό όπως στισ TFT) από την επίστρωση της οθόνης ανάλογα με την ενέργεια της δέσμης των ηλεκτρονίων που πέφτει πάνω της. Βλάβη στο flyback transformer που μπορεί να αυξήσει την τάση ανόδου του CRT πάνω από τα όρια ασφαλείας μπορεί να προκαλέσει την επίστρωση να βγάλει ακόμα και ακτίνες Χ. Κάτι τέτοιο όμως δεν είναι πολύ πιθανό. Τεχνικά βιβλία της Philips λένε ότι τέτοιες βλάβες έχουν συμβεί σε λίγότερο από 1 στα 10 000 000 CRT οθόνες.

Όλα τα άλλα είναι λίγο μπούρδες...

Φιλικά,
Χρήστος

pelasgian
07-06-04, 16:08
Τώρα όσο για τις ακτινοβολίες που λέτε η παλιά μου η οθόνη ήταν μια 14αρα την ειχα πάρει πριν καμια δεκαετία μου είχε δημιουργήσει έντονα προβλήματα με ζαλάδες. Μετα απο κάποιο διάστημα δηλαδή που καθόμουν στο pc κόντευα να λιποθυμήσω,γυρίζαν τα πάντα.Και ύστερα αναγκαστικά πήρα ένα φίλτρο και κάπως καλυτέρεψε η κατάσταση αλλά οι ζαλάδες συνέχισαν να με ταλαιπωρούν για κανα δυο χρόνια μετά.


Υπάρχει ενδεχόμενο άραγε η οθόνη αυτή να έκανε δύσκολη την ανάγνωση των γραμμάτων εκεί και οι ζαλάδες να προέρχονται από συνδιασμό δυσκολίας ανάγνωσης (πιο μικρή, πιο καμπύλη, περισσότερες ανακλάσεις, χαμηλότερη συχνότητα σάρωσης κλπ;)

Στον υπολογιστή μου πρόσεξα (υπερβολικά -> ακριβά!) την εργονομία του. Επειδή πληκτρολογώ πολύ πήρα καλό πληκτρολόγιο, επειδή σχεδιάζω πήρα μία πολύ καλή 22"άρα που δουλεύει όμορφα στα 1600χ1200@85hz. Έφτιαξα ειδικό γραφείο και ρύθμισα με πολύ σκέψη την καρέκλα. Παρόλα αυτά το λάθος ύψος και η λάθος στήριξη της μέσης με έστειλε στο νοσοκομείο. (Λουμπάγκο στη μέση, με 166 με πήγαν για ένεση και έμεινα 4 μέρες άκαμπτος -> ΦΡΙΚΗ!)

- Τα πράγματα είναι απλά, πρέπει να βλέπεις εύκολα την οθόνη για να μην κουράζεις τον εγκέφαλό σου να καταλάβει τι βλέπει.

- Η θέση του κέντρου της οθόνης πρέπει να είναι έτσι ώστε να μην καμπουριάζεις.

- Τα μπράτσα πρέπει να πέφτουν ίσια προς τα κάτω όταν γράφεις και ο αγκώνας με τον καρπό και τις άκρες τον δακτύλων πρέπει να είναι στην ίδια ευθεία. (Μεγάλη προσοχή, οι καρποί δεν πρέπει να είναι πιο κάτω από τα δάκτυλα και το πέμπτο πρέπει να είναι στην ίδια ευθεία με το βραχίωνα και όχι υπό γωνιά (γι' αυτό και το natural keyboard έχει γωνία μεταξύ των δύο τμημάτων του.)

- Πόδια πρέπει να πατάνε με τα πέλματα στο πάτωμα και όχι σταυρωτά κλπ

- Κάθε μία ώρα να σηκώνεσαι να κάνεις λίγο ίσιωμα. (αυτό ισχύει και στο αυτοκίνητο.)

Ελπίζω να βοήθησα.

Nick2k2
07-06-04, 16:18
Ναι παιδιά και γω αυτό πιστεύω οτι θα είναι απο την μη σωστή στάση κτλ,παρά απο τα χημικά και μενα μου φάνηκε κάπως περίεργο.Αρκετές φορές συμβαίνει και κατα την διάρκεια του ύπνου,να σηκώνεσαι και να πονάει το κεφάλι σου ας πούμε.Αυτό οφείλεται κατα κύριο λόγο στη κακή στάση κατα τον ύπνο.Πάντως να πω την αλήθεια εκείνη την περίοδο είχα ενα παλιό κάθισμα που δεν ήταν και τόσο καλό,αργότερα πήρα ένα ανατομικό και γενικά μειώθηκαν και οι πονοκέφαλοι και οι πόνοι στον αυχένα.Πάντως πολλές φορές όταν κάθεσαι στην καρέκλα,μένεις χωρις να το καταλάβεις ακίνητος σε κάποια στάση,πχ οταν βλέπεις τηλεόραση,ταινία,διαβαζεις κάτι κτλ. και αν δεν είναι καλή τότε την έχεις βάψει.Εγώ μια φορά απο ένα τέτοιο μου πιάστηκε άσχημα η μέση και πονούσα για 1 βδομάδα,γενικά θέλει προσοχή το πως κάθεσαι.Πάντως νομίζω οτι και το πληκτρολόγιο παίζει τον ρόλο του,πόσο ξεκούραστο είναι στα πλήκτρα και σε τι ύψος το έχεις.Το ίδιο ισχύει και για την οθόνη,πρέπει να είναι σε ένα συγκεκριμένο ύψος και να έχεις μια συγκεκριμένη απόσταση απο αυτήν.

Nick2k2
07-06-04, 16:27
Υπάρχει ενδεχόμενο άραγε η οθόνη αυτή να έκανε δύσκολη την ανάγνωση των γραμμάτων εκεί και οι ζαλάδες να προέρχονται από συνδιασμό δυσκολίας ανάγνωσης (πιο μικρή, πιο καμπύλη, περισσότερες ανακλάσεις, χαμηλότερη συχνότητα σάρωσης κλπ;)
Κοίτα Pelagsian εκείνη την περίοδο είχα 386 όλα ήταν σε DOS,τι αναλύσεις και τέτοια μου λες τώρα :D Η οθόνη υποστήριζε max ανάλυση 800χ600(και αυτό το έμαθα καμια 4-5 χρόνια αργότερα όταν πήρα νέο υπολογιστή και του έβαλα windows) και απο Hz άστο καλύτερα ούτε ήξερα σε τι ήταν.Λογικά καμια 50-60Hz θα ήταν και σίγουρα ήταν θάνατος αλλα που να το ξερεις τότε.Πάντως δεν ξέρω μπορεί να οφειλόνταν και σε αυτα που λές εκείνη η οθόνη ουτε θυμάμαι τι μάρκας ήταν,το μόνο που θυμάμαι ήταν όταν δούλευε και είχες το χέρι σου 2 εκατοστά μακριά σε τραβούσε όπως γίνεται και με τις τηλεοράσεις,οπότε φαντάσου τι ακτινοβολια έτρωγες απο τόσο κοντά.

potis21
07-06-04, 16:37
Αυτές οι λάμπες δεν μπορούν να βγάλουν βλαπτικές ακτινοβολίες σε επικίνδυνα επίπεδα για τον άνθρωπο.Δεν έχει σχέση με εικονοστοιχεία.



ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑ για TFT αλλα για PLASMA displays!



Οι CRT είναι πιο επικίνδυνες γιατί το φως που βλέπουμε από την οθόνη προέρχεται από φωσφορισμό (και όχι φθορισμό όπως στισ TFT) από την επίστρωση της οθόνης ανάλογα με την ενέργεια της δέσμης των ηλεκτρονίων που πέφτει πάνω της. Βλάβη στο flyback transformer που μπορεί να αυξήσει την τάση ανόδου του CRT πάνω από τα όρια ασφαλείας μπορεί να προκαλέσει την επίστρωση να βγάλει ακόμα και ακτίνες Χ. Κάτι τέτοιο όμως δεν είναι πολύ πιθανό. Τεχνικά βιβλία της Philips λένε ότι τέτοιες βλάβες έχουν συμβεί σε λίγότερο από 1 στα 10 000 000 CRT οθόνες.

Σωστα, εκτος απο το εξης:

Κατα την πτωση της εκπομπης ηλεκτρονιων απο την καθοδο μιας CRT, το ανοδικο παραμενει στα ιδια επιπεδα κατι που σημαινει οτι τα ηλεκτρονια καλουνται να μεταφερουν ποσο ενεργειας κατα πολυ μεγαλυτερο. Ειναι ο λογος για τον οποιο στην οθονη "καιγεται" το λευκο χρωμα (ξεχειλιζει) οταν παλιωσει, και αυτοματα παραγονται ακτινες Χ, καθως ο φωσφορος χανει πλεοναζοντα ηλεκτρονια απο την τεραστια ταχυτητα συγκρουσης.,



παρά απο τα χημικά


Σε πολλες οθονες της δεκαετιας του '90 και ακριβως για τους λογους που αναφερεις (οι μπουρδες εν προκειμενω ειναι της Philips) υπήρχαν ΜΕΤΡΗΣΙΜΕΣ σταθμες ακτινοβολιας Χ.

Ο μονος χημικος παραγων που εμφανιζεται κατα την λειτουργια CRT οθονων και σε αρκετα χαμηλα επιπεδα ειναι το οζον, γυρω απο τον μετασχηματιστή υψηλης (flyback transformer) και το καλωδιο μεταφορας υψηλης στην οθονη. Η ποσοτητα οζοντος που παραγεται ειναι αμελητεα, εκτος και αν υπαρχει σπινθηρισμος.

Chris Valis
07-06-04, 17:14
Πολλά από αυτά που αναφέρεις τις CRT δεν υπάρχουν πουθενά στην επίσημη βιβλιογραφία εγώ τερματίζω το διάλογο εδώ γιατί δεν έχω λόγο να γυρίσω την συζήτηση σε flame, αν έχεις καλλίτερα στοιχεία και θέλεις να τα δούμε θα χαρώ να κεράσω καφέ ή μπύρα. :)


Φιλίκά,
Χρήστος

ibok
08-06-04, 00:15
Μα για αυτό έγραψα τα περί των ΚΑΛΩΝ TFT και εδώ θα συμφωνήσω με τον παπιάρχοντα.Απο τότε που δουλευω με EIZO TFT τέρμα οι πονοκέφαλοι ,τέρμα οι ζαλάδες ΤΕΡΜΑ ΟΛΑ.
Bέβαια ακόμα την πληρώνω την EIZO FlexScan L767 (MultiEdge) 19".Kαι πριν από αυτή πάλι EIZO TFT είχα απλά 15".

potis21
08-06-04, 02:04
στην επίσημη βιβλιογραφία

και ποιοι την γραφουν αντην την επισημη βιβλιογραφια?

Α, ναι, ξεχασα.

Ασχολουμαι με την τηλεοραση, απο επισκευη μεχρι προτυπα και επεξεργασια εικονας εδω και δεκαπεντε χρονια. εχω δουλεψει σε 2 TV σταθμους και φιλε μου πιστευω οτι το ρημαδι το χαζοκουτι το ξερω!



αν έχεις καλλίτερα στοιχεία και θέλεις να τα δούμε θα χαρώ να κεράσω καφέ ή μπύρα.


οσα θες, αλλα μονο online!

potis21
08-06-04, 02:13
Και εγω τελειωνω την συζητηση για την τηλεοραση, διοτι εχω 3 τηλεορασεις μεσα στο σπιτι μου, αλλα για διακοσμητικο χαρακτηρα! (την πιο πολυ σκονη την εχει μαζεψει το κουμπι του power!

ΖΕΝ ΣΕΛΩ αλλη TV!

BeholderX
08-06-04, 07:15
@potis21: Για τις οθόνες οπίσθιας προβολής τι λες ? Σκέφτομαι την αγορά γιατί θέλω να ξεφορτωθώ την παλιά TV από το σπίτι (σε σχέση με τις plasma έχουν το 50% της τιμής περίπου).

Τι λένε από ποιότητα εικόνας και από ακτινοβολία (αν έχουν) ?

Ducklord
08-06-04, 11:15
Για τις πλάσμα, πάντως, πρόσφατα διάβαζα πως αν και υπερτερούν σε σχέση με τις TFT, έχουν το 1/3 του χρόνου ζωής τους, και η TFT ήδη είναι επίσης περίπου στο 1/2 - 1/4 του χρόνου ζωής των CRT :shock: !!! Αν θυμάμαι καλά, η υπόθεση είχε να κάνει με το πόσο γρήγορα υπάρχει απώλεια αντίθεσης σε κάθε είδος οθόνης, με τις plasma τωρινής τεχνολογίας να κλατάρουν σε μόλις 1 1/2 χρόνο (όχι εντελώς, σημαντική πτώση ποιότητας).

Σε άλλα νέα, ανακοινώθηκε Plasma Screen 40+ ιντσών...

Φιλικά
Παπιάρχοντας

lazar
08-06-04, 11:30
Στο πανεπιστήμιο στην Αγγλία στα γραφεία (ακόμα και τα ατομικά προσωπικά) απαγορεύεται το κάπνισμα, ενώ κάθε δωμάτιο έχει θυρίδα εξαερισμού. Τους συμπάθησα για αυτό και μόνο.

Στην Αγγλία δυσκολεύεσαι να βρεις καφετέρια όπου επιτρέπεται το κάπνισμα! Πόσο μάλλον γραφεία.

potis21
08-06-04, 11:46
Στις οθονες οπισθιας προβολης, Οι fresnel οθονες τους επιτρεπουν την παρακολουθηση σε στενη ζωνη ακριβως μπροστα και με καποια ελαχιστη αποσταση συνηθως πανω απο 2 μετρα, για αυτο δες αν σε εξυπηρετει απο πλευρας τοποθετησης. (θελει πολυ χωρο και τον καναπε παραλληλα στην οθονη. συνηθως 2.5 μετρα ειναι το ελαχιστο)βαλε σε αυτο τον χωρο και το κοντα 1 μετρο βαθος της οθονης μαζι με τις καλωδιωσεις και θα καταλαβεις γιατι βγηκαν οι Plasma!)

Δεν ενδικνυνται για παιχνιδια, γιατι το τεραστιο contrast ratio στις λαμπες τους αλλοιωνει τον φωσφορο αν δειχνει για πολλη ωρα το ιδιο (HUD, που μενει στασιμο για πολλη ωρα (μπαρα ενεργειας, για παραδειγμα, το κοντερ στα ραλλυ παιχνδια κλπ.)

απο ακτινοβολια ισχυουν τα της CRT, αλλα επειδη η αποσταση που εχουμε απο την τηλεοραση ειναι μεγαλη, επηρεαζει ακομα λιγοτερο (με την προυποθεση οτι δεν θα την παρεις αγκαλια, γιατι εχουν μεσα 3 CRT και οχι μια!)

Προτιμησε 100 Hz ρυθμο ανανεωσης, κουραζει το fresnel απο μονο του, φαντασου να τρεμοπαιζει κιολας.

Οι συγκεκριμενες οθονες εχουν μικροτερη διαρκεια ζωης απο οποιαδηποτε οθονη CRT.

panos72
08-06-04, 11:50
BeholderX, απορία δικιά μου... γιατί να μην πάρεις ένα video-projector με τα μισά λεφτά από την οπίσθιας προβολής??? δηλώνω εξ'αρχής ΑΣΧΕΤΟΣ :!: :!:

Undertow
08-06-04, 12:44
μη πετάτε τζάμπα τα λεφτά σας στις crt , παει αυτή η τεχνολογία ειναι ξεπερασμένη πλέον.
Ό,τι και να λέτε οι νέες ΤFT δε συγκρίνονται με τις καθοδικού σωλήνα.Εγώ στο σπίτι που χω μια iiyama 19 tft δε με πονέσανε ποτέ τα μάτια μου και όταν έρχομαι στο γραφείο που χει crt με πονάνε τα μάτια μου και το κεφάλι μου.

BeholderX
08-06-04, 13:34
@panos72 wrote:
BeholderX, απορία δικιά μου... γιατί να μην πάρεις ένα video-projector με τα μισά λεφτά από την οπίσθιας προβολής??? δηλώνω εξ'αρχής ΑΣΧΕΤΟΣ


Ασχετος είμαι και εγώ με το θέμα.
Τον σκέφτηκα τον projectorα αλλά φίλος που ασχολήθηκε λίγο με το άθλημα, μου είπε ότι πρέπει το δωμάτιο προβολής να είναι απολύτως σκοτεινό, αλλιώς βράστα.



@Ducklord wrote:
Σε άλλα νέα, ανακοινώθηκε Plasma Screen 40+ ιντσών...


Ανακοινώθηκε plasma 80 (ογδόντα) ιντσών από την Samsung, αλλά θα κοστίζει 40,000 δολάρια.

@potis21: σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

lazar
08-06-04, 15:09
Τι είναι η οπίσθιας προβολής;

panos72
08-06-04, 15:27
lazar, οπίσθιας προβολής είναι ένα θηρίο τηλεοραση με ενσωματωμένο τον projector πίσω από την οθόνη...χε..χε φοβερή εξήγηση έδωσα πάλι :D

BeholderX, δίκιο έχει ο φίλος σου, αν βλέπεις ταινίες μεσημέρι πρέπει να κλείνεις πορτοπαράθυρα, σκέψου όμως πόσες φορές θα τύχει να κάτσεις μεσημεριάτικα να δεις ταινία :?: καλά για τηλεόραση τατιάνα κτλ δεν τα πάιζει καθόλου αυτά :D :D :D

pelasgian
08-06-04, 15:29
Στο πανεπιστήμιο στην Αγγλία στα γραφεία (ακόμα και τα ατομικά προσωπικά) απαγορεύεται το κάπνισμα, ενώ κάθε δωμάτιο έχει θυρίδα εξαερισμού. Τους συμπάθησα για αυτό και μόνο.

Στην Αγγλία δυσκολεύεσαι να βρεις καφετέρια όπου επιτρέπεται το κάπνισμα! Πόσο μάλλον γραφεία.

Σιγά ρε μεγάλε! Άμα πας σε παμπ θες αλυσοπρίονο για να κόψεις τη κάπνα. Απλά άμα καπνίσεις σε εστιατόριο κοντά σε μη καπνιστές σε ... γμσν. Τώρα εκεί που γέλασα (χαιρέκακα!) ήταν στο heathrow. Εδώ για τους φυσιολογικούς ανθρώπους (μοκέτες με σχέδια, ωραία έπιπλα, ξύλινα στρογγυλά τραπεζάκια, ζεστούλα κλπ) και εκεί για τους ... βρωμιάρηδες (ανοιχτό παράθυρο, δύο σειρές καθίσματα από φτηνό πλαστικό σαν αυτά που πουλάνε οι γύφτοι σε δωμάτιο με μωσαϊκό κάτω). Η φίλη μου κάπνιζε εκεί μέσα και εγώ τη κοίταζα από τη γυάλινη πόρτα και την έδειχνα με το δάκτυλο και γέλαγα πίσω από το τζάμι. Quite embarrassing indeed! (πέμπτο δακτυλάκι τεντώνεται πιάνοντας το φλυτζάνι του τσαγιού.)

Απλά σκέψου, 2mm στρώση πίσα στα πνευμόνια, μείωση κατά 50% της ανταλλαγής αεριών και 55% πιθανότητα εμφράγματος, καρκίνου πριν τα 45 χρόνια ή διακοπές το καλοκαίρι, καινούργιο υπολογιστή και σερβις το αυτοκίνητο με τα ίδια λεφτά;

lazar
08-06-04, 17:37
Στο πανεπιστήμιο στην Αγγλία στα γραφεία (ακόμα και τα ατομικά προσωπικά) απαγορεύεται το κάπνισμα, ενώ κάθε δωμάτιο έχει θυρίδα εξαερισμού. Τους συμπάθησα για αυτό και μόνο.

Στην Αγγλία δυσκολεύεσαι να βρεις καφετέρια όπου επιτρέπεται το κάπνισμα! Πόσο μάλλον γραφεία.

Σιγά ρε μεγάλε! Άμα πας σε παμπ θες αλυσοπρίονο για να κόψεις τη κάπνα. Απλά άμα καπνίσεις σε εστιατόριο κοντά σε μη καπνιστές σε ... γμσν. Τώρα εκεί που γέλασα (χαιρέκακα!) ήταν στο heathrow. Εδώ για τους φυσιολογικούς ανθρώπους (μοκέτες με σχέδια, ωραία έπιπλα, ξύλινα στρογγυλά τραπεζάκια, ζεστούλα κλπ) και εκεί για τους ... βρωμιάρηδες (ανοιχτό παράθυρο, δύο σειρές καθίσματα από φτηνό πλαστικό σαν αυτά που πουλάνε οι γύφτοι σε δωμάτιο με μωσαϊκό κάτω). Η φίλη μου κάπνιζε εκεί μέσα και εγώ τη κοίταζα από τη γυάλινη πόρτα και την έδειχνα με το δάκτυλο και γέλαγα πίσω από το τζάμι. Quite embarrassing indeed! (πέμπτο δακτυλάκι τεντώνεται πιάνοντας το φλυτζάνι του τσαγιού.)

Απλά σκέψου, 2mm στρώση πίσα στα πνευμόνια, μείωση κατά 50% της ανταλλαγής αεριών και 55% πιθανότητα εμφράγματος, καρκίνου πριν τα 45 χρόνια ή διακοπές το καλοκαίρι, καινούργιο υπολογιστή και σερβις το αυτοκίνητο με τα ίδια λεφτά;

Μίλησα για παμπ; Σε καφετέρια αναφέρθηκα. Καφέ χωρίς τσιγάρο μόνο στην Αγγλία μπορείς να πιεις!!!

(Ξέρω, καφέ μπορείς να πιεις και σε παμπ.)

@ ADSLgr.com All rights reserved.