PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατάργηση της στρατιωτικής θητείας προτείνει η τρόικα.



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17

Hodad
30-03-13, 21:43
Ισχύει. Αλλά όταν δεν μαζεύονται πολλοί για να γίνει η αλλαγή που θα συμφέρει όλους, είναι μια καλή λύση για τον καθένα ξεχωριστά και διατηρούνται κάποιες προσχηματικές ισορροπίες.
Δε συμφωνώ προσωπικά αλλά το δέχομαι. Ο καθένας 'τα βάζει' κάτω και αποφασίζει, είναι μια επιλογή κι αυτή.

Κι εγώ μόνο για ένστολους ξέρω ότι το 'γιώτα' παίζει ρόλο και το ζητάνε.

Οπουδήποτε αλλού, αν δεν κάνω τραγικό λάθος, απαγορεύεται να ζητηθεί.
Αν η δουλειά το απαιτεί περνάς ξεχωριστά από ψυχολόγο/ψυχολογικά tests.

Rebel Scum
30-03-13, 21:45
Πλέον, όπως έχει ειπωθεί κιόλας, δεν συμβαίνει τίποτα αν πάρει κάποιος Ι5. Όχι τώρα, εδώ και πολλά χρόνια.

Αν και έχω πει ότι δεν θέλω να γράψω στο νήμα αυτό θα πω μόνο ένα πράγμα.

Όποιος θέλει να πάει, ας πάει.
Όποιος δεν θέλει να μην πάει, ας μην πάει :)
Ας πάρει Ι5 ή ας βγει αντιρρησίας συνείδησης.

Το χειρότερο που μπορεί να κάνει όμως είναι να πάει βάζοντας βύσμα.
Και θα μετράει στην συνολική δύναμη και (λόγω βύσματος) θα γ@μάει την εσσό του και τους άλλους.

Μαγκιά δεν είναι να γίνει κάποιος γαμωσείρι.
Μαγκιά είναι να κάνει αυτό που θέλει και να υπερασπιστεί την επιλογή του χωρίς γκρίνιες κλπ.
Αυτά :p

Δηλαδή αυτός που δεν πάει δεν είναι γαμωσείρης;

Τι χειρότερο υπάρχει από ένα στρατόπεδο χωρίς κόσμο που σε γαμάει στην υπηρεσία;

DSLaManiaC
30-03-13, 21:46
Τι χειρότερο υπάρχει από ένα στρατόπεδο χωρίς κόσμο που σε γαμάει στην υπηρεσία;

Να είμαι εγώ μέσα σ αυτό.

Hodad
30-03-13, 21:50
:lol::lol:

FuS
30-03-13, 21:52
rebel ειλικρινά στο λέω το προτιμώ 1000 φορές να μην μετράει στη δύναμη και να ξέρω ότι η δύναμη είναι αυτή, χωρίς το 80% κωλυώμενους, και οι υπηρεσίες να είναι αυτές και αυτές πχ. παρά να είναι μέσα στη μονάδα, να μετράει στη δύναμη και να ξύνει τα απαυτά του όλη μέρα στο κψμ τρώγοντας κρουασαν.

Επίσης σε ό,τι έχεις γράψει (και πιο πριν) εγώ συμφωνώ μαζί σου.

Και τέλος μη χαλάς τη ζαχαρένια σου. Όποιος θέλει να καταλάβει θα καταλάβει. Όποιος δεν θέλει, πρόβλημα του.
Η αλήθεια είναι πως κάποιοι έχουν κάνει έναν αχταρμά τα video games, τις ταινίες και την "πραγματική" ζωή αλλά τέλοσπάντων (για τον wan αναφέρομαι).

Rebel Scum
30-03-13, 21:56
rebel ειλικρινά στο λέω το προτιμώ 1000 φορές να μην μετράει στη δύναμη και να ξέρω ότι η δύναμη είναι αυτή, χωρίς το 80% κωλυώμενους, και οι υπηρεσίες να είναι αυτές και αυτές πχ. παρά να είναι μέσα στη μονάδα, να μετράει στη δύναμη και να ξύνει τα απαυτά του όλη μέρα στο κψμ τρώγοντας κρουασαν.

Επίσης σε ό,τι έχεις γράψει εγώ συμφωνώ μαζί σου.

Και τέλος μη χαλάς τη ζαχαρένια σου. Όποιος θέλει να καταλάβει θα καταλάβει. Όποιος δεν θέλει, πρόβλημα του.
Η αλήθεια είναι πως κάποιοι έχουν κάνει έναν αχταρμά τα video games, τις ταινίες και την "πραγματική" ζωή αλλά τέλοσπάντων (για τον wan αναφέρομαι).

Το ότι ο βυσματίας που κάθεται ενώ οι άλλοι τρέχουν είναι προκλητικό φυσικά. Αλλά ουσιαστικά ο απών από τη δύναμη είναι χειρότερος γιατί ούτε θαλαμοφυλίκι δεν κάνει.

Εγώ δεν προσπαθώ να πείσω κανένα να γίνει υπερασπιστής της πατρίδος, ούτε στρατόκαυλος (δεν είμαι άλλωστε) αλλά δεν μου αρέσουν τα 2 μέτρα και 2 σταθμά.

ΥΓ. Και για να μην κρυβόμαστε, εγώ προσωπικά κατάφερα με βύσμα να με στείλουν σε υποτιθέμενα καλύτερο σώμα του στρατού ξηράς (που τελικά μου γύρισε μπούμερανγκ αλλά ξυδάκι). Το έκανα και δεν είμαι περήφανος γιατί ξέρω ότι κάποιος έφαγε τον Έβρο με το κουτάλι (ο κολλητός μου πχ) και εγώ έφτασα μέχρι την Αλεξάνδρεια. Δεν το παίζω όμως ότι έκανα κάτι σωστό.

FuS
30-03-13, 22:02
Eπειδή έχω διαβάσει αυτά που έχεις γράψει στο νήμα καθώς και τους άλλους, να σου πω πως είμαι περίπου στην ίδια φάση με σένα όσον αφορά το θέμα στρατού.
Προφανώς ούτε εγώ είμαι στρατόκαβλος παρόλο που αν με ρωτούσες δεν είχα πρόβλημα να ξαναπάω (αρκεί να μην έχανα την δουλειά που εργάζομαι). Και πάνω από όλα θα το έκανα για μένα. Όχι για την πειθαρχία, έτσι κι αλλιώς χημείο ήμουν αλλά για τις εμπειρίες. Και έχω πάααααααααρα πολλές. Γιατί όσο χάλια και να ήταν, σε κάνει να εκτιμάς το λιγότερο χάλια καθώς και (αν θέλει κάποιος) μαθαίνει 5-10 πράγματα.
Φυσικά αν βάλει βύσμα το μόνο που θα μάθει είναι πως θα γίνει άλλος ένας γαμωσείρης.
Προσωπικά δεν με χάλασαν καθόλου οι βολές με νυχτερινή διόπτρα, με 50ρι browning κλπ και πλήρωνα ακόμη για να ξαναρίξω :p
Ούτε οι ασκήσεις, τα σκηνάκια κλπ. Το βλεπα σαν γυμναστική, σαν αποστολή, πες το όπως θες.

Ο ΕΣ έχει ΑΠΕΙΡΑ στρεβλα άλλα δεν είναι ο μπαμπούλας.
Τρόπο θέλει, υπομονή και κυρίως ΗΘΙΚΟ.
Άντε να με πούνε και στρατόκαβλο τώρα :rofl:

Rebel Scum
30-03-13, 22:07
Eπειδή έχω διαβάσει αυτά που έχεις γράψει στο νήμα καθώς και τους άλλους, να σου πω πως είμαι περίπου στην ίδια φάση με σένα όσον αφορά το θέμα στρατού.
Προφανώς ούτε εγώ είμαι στρατόκαβλος παρόλο που αν με ρωτούσες δεν είχα πρόβλημα να ξαναπάω (αρκεί να μην έχανα την δουλειά που εργάζομαι). Και πάνω από όλα θα το έκανα για μένα. Όχι για την πειθαρχία, έτσι κι αλλιώς χημείο ήμουν αλλά για τις εμπειρίες. Και έχω πάααααααααρα πολλές. Γιατί όσο χάλια και να ήταν, σε κάνει να εκτιμάς το λιγότερο χάλια καθώς και (αν θέλει κάποιος) μαθαίνει 5-10 πράγματα.
Φυσικά αν βάλει βύσμα το μόνο που θα μάθει είναι πως θα γίνει άλλος ένας γαμωσείρης.
Προσωπικά δεν με χάλασαν καθόλου οι βολές με νυχτερινή διόπτρα, με 50ρι browning κλπ :p

Εγώ αν είχα τα μυαλά που έχω τώρα θα πήγαινα στα αλεξίπτωτα, χαλάς που χαλάς το χρόνο σου ας ζήσεις μια εμπειρία τουλάχιστον.

Υπόψιν ο στρατός μου έχει αφήσει ακουστικό τραύμα στο δεξί αυτί από βολή και έχω χάσει κάποιες συχνότητες και έχω μόνιμο "κουδούνισμα".

Φανερός Πράκτωρ
30-03-13, 22:07
Εγώ δεν προσπαθώ να πείσω κανένα να γίνει υπερασπιστής της πατρίδος, ούτε στρατόκαυλος (δεν είμαι άλλωστε) αλλά δεν μου αρέσουν τα 2 μέτρα και 2 σταθμά.

Μα δεν υπάρχουν απαραίτητα 2 μέτρα και 2 σταθμά αν δεν θες να πας. Μπορείς απλά να μην πας και να αναλάβεις τις συνέπειες της απόφασής σου χωρίς υπεκφυγές. Αυτό είναι συνειδητή επιλογή όπου αποδέχεσαι και την τιμωρία. Κατά τη γνώμη μου αυτή η στάση είναι πιο αξιοπρεπής από το να πας και να βάζεις μέσο για να μην κακοπέσεις.

Φυσικά το να κάνεις πιρουέτες για να βγεις Ι5 μόνο αξιοπρεπές δεν είναι.

Rebel Scum
30-03-13, 22:09
Μα δεν υπάρχουν απαραίτητα 2 μέτρα και 2 σταθμά αν δεν θες να πας. Μπορείς απλά να μην πας και να αναλάβεις τις συνέπειες της απόφασής σου χωρίς υπεκφυγές. Αυτό είναι συνειδητή επιλογή όπου αποδέχεσαι και την τιμωρία. Κατά τη γνώμη μου αυτή η στάση είναι πιο αξιοπρεπής από το να πας και να βάζεις μέσο για να μην κακοπέσεις.

Φυσικά το να κάνεις πιρουέτες για να βγεις Ι5 μόνο αξιοπρεπές δεν είναι.

Ποιες συνέπειες;

FuS
30-03-13, 22:11
Τα αλεξίπτωτα αν έχεις εμπειρία με αθλήματα αέρος είναι πάρα πολύ καλή φάση.
Δεν έχει πολύ περισσότερη εκπαίδευση από καταδρομείς απλά διαφορετική.
Και εγώ είμαι υπέρ της εμπειρίας rebel, όχι μόνο στον στρατό, γενικά.

Ωτίτιδα είναι αυτό που σου άφησε; :(
Να το προσέχεις. Είναι χρόνια που πήρες τη λέλα;

Φανερός Πράκτωρ
30-03-13, 22:12
Ποιες συνέπειες;

κάποια χιλιάρικα πρόστιμο. Είσοδο στη χώρα για 1 μήνα το χρόνο αν είσαι έξω. Αν είσαι μόνιμα στην Ελλάδα και ανυπόταχτος κινδυνεύεις να σε μαζέψουν οποιαδήποτε στιγμή. Επιπλέον δεν έχεις διαβατήριο αν είσαι ανυπότακτος και είσαι Ελλάδα. Λογικά έχεις πρόβλημα με θέσεις στο δημόσιο κλπ κλπ

Rebel Scum
30-03-13, 22:14
Τα αλεξίπτωτα αν έχεις εμπειρία με αθλήματα αέρος είναι πάρα πολύ καλή φάση.
Δεν έχει πολύ περισσότερη εκπαίδευση από καταδρομείς απλά διαφορετική.
Και εγώ είμαι υπέρ της εμπειρίας rebel, όχι μόνο στον στρατό, γενικά.

Ωτίτιδα είναι αυτό που σου άφησε; :(
Να το προσέχεις. Είναι χρόνια που πήρες τη λέλα;

Το αλεξίπτωτο το βάζω μαζί με την σκληρή σωματική εκπαίδευση του καταδρομέα. Σου μένει τουλάχιστον η γυμναστική και ότι νίκησες το φόβο σου να πέσεις στο κενό.


Όχι ζημιά στο τύμπανο(ή σε κάτι τριχίδια μέσα στο αυτί δεν θυμάμαι τι ακριβώς είναι), δεν γίνεται κάτι να βελτιωθεί ούτε χειροτερεύει.

7 χρόνια.

- - - Updated - - -


κάποια χιλιάρικα πρόστιμο. Είσοδο στη χώρα για 1 μήνα το χρόνο αν είσαι έξω. Αν είσαι μόνιμα στην Ελλάδα και ανυπόταχτος κινδυνεύεις να σε μαζέψουν οποιαδήποτε στιγμή. Επιπλέον δεν έχεις διαβατήριο αν είσαι ανυπότακτος και είσαι Ελλάδα. Λογικά έχεις πρόβλημα με θέσεις στο δημόσιο κλπ κλπ

Εγώ μιλούσα για το Ι5.

ntoremi
30-03-13, 22:17
Δε ξερω αν αλλαξαν σε καποια φαση,παντως επειδη ο νονος μου πηρε Ι5 ( Βεβαια πριν καμια 40αρια χρονια ) , απ'οτι μου εχει πει ειχε κυρωσεις....δε μπορουσε να ανοιξει δικη του επιχειρηση και κατι τετοια.

Πηρα Ι5 πριν αρκετα χρονια ακολουθωντας την προβλεπομενη διαδικασια (χωρις γνωριμιες, βυσματα, κονε, λαδωματα, φακελακια κλπ, εντελως δωρεαν). Λιγα χρονια αργοτερα διοριστηκα ως μονιμος δημοσιος υπαλληλος μεσω ΑΣΕΠ. Δεν μου προκαλεσε κανενα προβλημα το Ι5. Το αντιθετο μαλιστα, μου εδωσε ενα ετος περισσοτερης προϋπηρεσιας, αφου γλυτωσα τους 12 χαμενους μηνες θητειας.

FuS
30-03-13, 22:22
Το αλεξίπτωτο το βάζω μαζί με την σκληρή σωματική εκπαίδευση του καταδρομέα. Σου μένει τουλάχιστον η γυμναστική και ότι νίκησες το φόβο σου να πέσεις στο κενό.


Όχι ζημιά στο τύμπανο(ή σε κάτι τριχίδια μέσα στο αυτί δεν θυμάμαι τι ακριβώς είναι), δεν γίνεται κάτι να βελτιωθεί ούτε χειροτερεύει.

7 χρόνια.

Kαταρχήν θέλω να σου ευχηθώ περαστικά και μακάρι να μην νιώσεις ποτέ κάτι. Σιδερένιος να είσαι :oneup:

Το αλεξίπτωτο (είτε στον ΕΣ είτε εκτός) είναι γαμώ τις φάσεις, πάρα πολύ αδρεναλίνη, αρκεί αυτός που θα το επιχειρήσει (προφανώς) να μην έχει θέματα με τα μεγάλα ύψη.
Μιλάω για πτώση μες στη μέρα, γιατί στη νυχτερινή κλάφτα Χαράλαμπε :lol:

Αυτό που λέω σε εμενα όταν τα βρίσκω σκούρα είναι πως ο καλύτερος δρόμος για να αντιμετωπίσεις τον όποιο φόβο σου είναι να κατευθυνθείς προς αυτόν. Εξάλλου το ρίσκο είναι το αλατοπίπερο της ζωής :p

(μη σε νοιάζει για το βύσμα. Και προσωπικά να σου πω την αλήθεια κοιτάζω την ουσία και τις συνθήκες ενός γεγονότος. Δεν μιλούσα απόλυτα όταν έλεγα για τα βύσματα αλλά την άποψη μου σε γενικές γραμμές γιατί είχα βαρεθεί να κάνω και υπηρεσίες άλλων, και όχι μόνο)

Hodad
30-03-13, 22:24
Υπόψιν ότι δεν είναι μόνο κάνω ασκήσεις και πέφτω με αλεξίπτωτο η θητεία σε Μ.Α.Λ.

alekan
30-03-13, 22:27
Επίσης, δε μπορείς να γίνεις μέλος της Χ.Α. :p

Νομίζεις. Γεμάτοι γιωτόμπαλλα είναι.

Rebel Scum
30-03-13, 22:29
Kαταρχήν θέλω να σου ευχηθώ περαστικά και μακάρι να μην νιώσεις ποτέ κάτι. Σιδερένιος να είσαι :oneup:

Το αλεξίπτωτο (είτε στον ΕΣ είτε εκτός) είναι γαμώ τις φάσεις, πάρα πολύ αδρεναλίνη, αρκεί αυτός που θα το επιχειρήσει (προφανώς) να μην έχει θέματα με τα μεγάλα ύψη.
Μιλάω για πτώση μες στη μέρα, γιατί στη νυχτερινή κλάφτα Χαράλαμπε :lol:

Αυτό που λέω σε εμενα όταν τα βρίσκω σκούρα είναι πως ο καλύτερος δρόμος για να αντιμετωπίσεις τον όποιο φόβο σου είναι να κατευθυνθείς προς αυτόν. Εξάλλου το ρίσκο είναι το αλατοπίπερο της ζωής :p

(μη σε νοιάζει για το βύσμα. Και προσωπικά να σου πω την αλήθεια κοιτάζω την ουσία και τις συνθήκες ενός γεγονότος. Δεν μιλούσα απόλυτα όταν έλεγα για τα βύσματα αλλά την άποψη μου σε γενικές γραμμές γιατί είχα βαρεθεί να κάνω και υπηρεσίες άλλων, και όχι μόνο)

Κανένα πρόβλημα με το θέμα βύσμα. Μόνος μου το αναφέρω για να μην νομίσει κανείς ότι είμαι Ράμπο του πληκτρολογίου.

Βύσμα είχα μόνο στο που θα πάω. Από εκεί και πέρα ό,τι έκανε η μονάδα μου έκανα κι εγώ κανονικά και τελικά έφαγα και εμπλοκές που οι άλλοι δεν έφαγαν λόγω απόσπασης σε άλλο τάγμα για 2 μήνες (2 φαντάροι για 2 υπηρεσίες πήγαμε)

Αυτό όμως δεν αλλάζει το ότι στη θέση μου θα μπορούσε να είναι (με επιλογή της τύχης) κάποιο άλλο παιδί.

- - - Updated - - -


Υπόψιν ότι δεν είναι μόνο κάνω ασκήσεις και πέφτω με αλεξίπτωτο η θητεία σε Μ.Α.Λ.

Έχει τρελό σκατό αλλά στο τέλος κάτι μένει. Είχαμε σχέση με τα παιδιά και ξέρω.

FuS
30-03-13, 22:29
Υπόψιν ότι δεν είναι μόνο κάνω ασκήσεις και πέφτω με αλεξίπτωτο η θητεία σε Μ.Α.Λ.

Αν αναφέρεσαι σε μένα, το γνωρίζω :)
Απλά ανέφερα στον rebel, ας πούμε, τα πιο ενδιαφέροντα (για όσους βρίσκουν κάποιο ενδιαφέρον) γιατί τα υπόλοιπα του ΕΣ είναι γνωστά σε όσους έχουμε πάει.

Hodad
30-03-13, 22:33
Έχει τρελό σκατό αλλά στο τέλος κάτι μένει.
Αρκεί συνολικά να μείνει κάτι καλό κι όχι κανα κουσούρι :P

- - - Updated - - -


Αν αναφέρεσαι σε μένα, το γνωρίζω :)
Απλά ανέφερα στον rebel, ας πούμε, τα πιο ενδιαφέροντα (για όσους βρίσκουν κάποιο ενδιαφέρον) γιατί τα υπόλοιπα του ΕΣ είναι γνωστά σε όσους έχουμε πάει.
Καταλαβαίνω το λόγο τον οποίο το λέτε και εν μέρη θα συμφωνήσω αλλά δεν ξέρω κάποιος που δε θέλει καθόλου να πάει στρατό αν θα είναι καλύτερα σε μονάδα Ε.Δ. όπου η στρατιωτική λογική είναι πάνω κι από τη φυσική κατάσταση κι εκπαίδευση ακόμα και αν στο τέλος θα έχει κάνει περισσότερα χρήσιμα (?) πράγματα απ ότι σε 'απλή' μονάδα.

FuS
30-03-13, 22:36
Mην ανησυχείς και ποτέ δεν ξέρεις πως τα φέρνει.
Αυτός που δεν πήγε εκεί που τελικά πήγες εσύ μπορεί πχ να κατέληξε κάπου καλύτερα για εκείνον. Ποτέ δεν ξέρεις, σχετικό είναι.

Το καλό είναι ότι εκεί που ήμουν τρέχανε και τα βύσματα και τα πιάνανε και αυτά στρατηγικές κλπ παρόλο που δεν το είχανε προβλέψει οι περισσότεροι. Ελπίζω να μην έχει αλλάξει πλέον αυτό :p
(καλά οι πουστιές με τις υπηρεσίες υπήρχαν κλασσικά, αυτά δεν αλλάζουν ειδικά αν είχες γαμωσείρι επιλοχία)

raspoutiv
30-03-13, 22:38
Πηρα Ι5 πριν αρκετα χρονια ακολουθωντας την προβλεπομενη διαδικασια (χωρις γνωριμιες, βυσματα, κονε, λαδωματα, φακελακια κλπ, εντελως δωρεαν). Λιγα χρονια αργοτερα διοριστηκα ως μονιμος δημοσιος υπαλληλος μεσω ΑΣΕΠ. Δεν μου προκαλεσε κανενα προβλημα το Ι5. Το αντιθετο μαλιστα, μου εδωσε ενα ετος περισσοτερης προϋπηρεσιας, αφου γλυτωσα τους 12 χαμενους μηνες θητειας.

καλύτερα να πήγαινες φαντάρος πάντως για να έχεις ετοιμότητα όταν θα χρειαστεί να σφάξεις τους ΕΑΜοβουλγάρους

FuS
30-03-13, 22:39
Αρκεί συνολικά να μείνει κάτι καλό κι όχι κανα κουσούρι :P

- - - Updated - - -


Καταλαβαίνω το λόγο τον οποίο το λέτε και εν μέρη θα συμφωνήσω αλλά δεν ξέρω κάποιος που δε θέλει καθόλου να πάει στρατό αν θα είναι καλύτερα σε μονάδα Ε.Δ. όπου η στρατιωτική λογική είναι πάνω κι από τη φυσική κατάσταση κι εκπαίδευση ακόμα και αν στο τέλος θα έχει κάνει περισσότερα χρήσιμα (?) πράγματα απ ότι σε 'απλή' μονάδα.

Kάποιος ο οποίος είναι αντίθετος στην ιδέα του στρατού (δεν εννοώ να είναι στρατόκαβλος, αναφέρομαι στην εμπειρία και σε αυτά που εγραφα στα προηγούμενα ποστς) θα φρικάρει στις ΕΔ, αυτό το θεωρώ δεδομένο γιατί θέλει πολύ (πάρα πολύ) νεύρο και ηθικό καθώς και πειθαρχία.
Το θέμα στις ΕΔ είναι πως είτε είσαι αρχαίος είτε πουστόνεο (γράσο δηλαδή), πάντα νιάτο θα είσαι και πάντα θα τρέχεις ακόμη και φυσικά έως την τουαλέτα μέχρι και την λελομέρα.

Η δική μου άποψη είναι πως αν το κάνει κάποιος μπορεί να το κάνει αν θέλει για να βάλει απλά ένα στοίχημα με τον εαυτό του, να παλέψει να δει αν θα την βγάλει. Δεν το λέω από μαζοχισμό απλά υπάρχουν μερικοί που τους αρέσει (και είμαι μέσα κι εγώ) να φτάνουμε λίγο τον οργανισμό στα όρια, καλώς ή κακώς.
Και ξαναλέω, καμία σχέση δεν έχω με στρατόκαβλους και λοιπούς. Έτσι και με ακούγανε να τα λέω αυτά, οι φαντάροι που ήτανε μαζί μου, θα πίνανε όλη την άνοιξη για πάρτη μου :p

DSLaManiaC
30-03-13, 22:39
καλύτερα να πήγαινες φαντάρος πάντως για να έχεις ετοιμότητα όταν θα χρειαστεί να σφάξεις τους ΕΑΜοβουλγάρους

Τους νεογενίτσαρους μη ξεχάσεις.

Rebel Scum
30-03-13, 22:44
Mην ανησυχείς και ποτέ δεν ξέρεις πως τα φέρνει.
Αυτός που δεν πήγε εκεί που τελικά πήγες εσύ μπορεί πχ να κατέληξε κάπου καλύτερα για εκείνον. Ποτέ δεν ξέρεις, σχετικό είναι.

Το καλό είναι ότι εκεί που ήμουν τρέχανε και τα βύσματα και τα πιάνανε και αυτά στρατηγικές κλπ παρόλο που δεν το είχανε προβλέψει οι περισσότεροι. Ελπίζω να μην έχει αλλάξει πλέον αυτό :p
(καλά οι πουστιές με τις υπηρεσίες υπήρχαν κλασσικά, αυτά δεν αλλάζουν ειδικά αν είχες γαμωσείρι επιλοχία)

ΣΕΜ ήμουν αρχικά (η αρχική κατάταξη) οπότε ναι μπορεί κάποιος να πήγε εκεί αλλά η αρχή παραμένει. Έκανα κάτι ανήθικο.

Εμάς σχεδόν όλοι στο στρατόπεδο με κάποιου είδους βύσμα ήρθαν οπότε δεν έπαιζε θέμα να κάθεται κάποιος έτσι κι αλλιώς.

Οι πουστιές στις υπηρεσίες είναι άλλο θέμα που έχει να κάνει με το λοχαγό, τον επιλοχία και τις σειρές.

FuS
30-03-13, 22:52
Ωχχχ.. και είναι φρικτά στη Σπάρτη.... (και πολύ πρέζα είδα btw στη Σπάρτη, τη περισσότερη από οπουδήποτε αλλού πέρασα :down:)

Rebel δεν υπάρχει μόνο το άσπρο και το μάυρο και μην αγχώνεσαι :)
To θέμα είναι να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου και από την στιγμή που νιιώθεις καλά ξέχασε το γιατί είναι παρελθόν. Τα καλύτερα έρχονται και όσο ζούμε μαθαίνουμε.
Σημασία έχει η θέληση. Για μένα τουλάχιστον. Και σε σένα την βλέπω.

Rebel Scum
30-03-13, 22:56
Ωχχχ.. και είναι φρικτά στη Σπάρτη.... (και πολύ πρέζα είδα btw στη Σπάρτη, τη περισσότερη από οπουδήποτε αλλού πέρασα :down:)

Rebel δεν υπάρχει μόνο το άσπρο και το μάυρο και μην αγχώνεσαι :)
To θέμα είναι να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου και από την στιγμή που νιιώθεις καλά ξέχασε το γιατί είναι παρελθόν. Τα καλύτερα έρχονται και όσο ζούμε μαθαίνουμε.
Σημασία έχει η θέληση. Για μένα τουλάχιστον.

Μπα εκεί πέρασα βασική, δεν ήταν χάλια. Ντάξει κάτι μέρες στέρηση εξόδου έφαγα μόνο :p

Θήβα που πήγα μετά για ειδικότητα χειρότερα ήταν.

Πρέζα κλασικά οι μπαφάκηδες σε όλες τις μονάδες που πήγα.

raspoutiv
30-03-13, 23:03
Τους νεογενίτσαρους μη ξεχάσεις.

Αρχικό μήνυμα από ntoremi
ναι καλα, τα κομμουνια θελαν να κανουν την ελλαδα προτεκτορατο του Σταλιν. Απελευθερωση απο τους Ναζι και υποδουλωση στην ΕΣΣΔ. Ασε τις μπαρουφες με τον δημοκτρατικο στρατο και την αριστερο-εμφυλιο-λαγνια. 35 χρονια εχουμε χρυσοπληρωσει τα αριστερο-σοσιαλΗστο-κομμουνιστικα απωθημενα τους να διαλυσουν την Ελλαδα. Φτανουν οι αγωνιστες των πολυτεχνειων με τις δεξιες τσεπες (Δαμανακη, Λαλιωτης, Ακης κλπ). Ειδαμε που μας καταντησαν...

ελπίζω να καταλαβαίνεις ποιοι μας κάνουν μαθήματα πατριωτισμού.
οι Ι5 δημοσιοϋπάλληλοι

δικαιώματα 100%
υποχρεώσεις 0%
ελληναρισμός 1000%

FuS
30-03-13, 23:06
Μπα εκεί πέρασα βασική, δεν ήταν χάλια. Ντάξει κάτι μέρες στέρηση εξόδου έφαγα μόνο :p

Θήβα που πήγα μετά για ειδικότητα χειρότερα ήταν.

Πρέζα κλασικά οι μπαφάκηδες σε όλες τις μονάδες που πήγα.

Α οκ, εγώ είχα πάει για ειδικότητα Σπάρτη πριν φύγω. Πολύ μουντό περιβάλλον ρε γαμώτο και οι καραβανάδες ο ένας πιο γιωτάς από τους άλλους. Ειλικρινά, πιο γιωτάδες καραβανάδες από την Σπάρτη δεν είδα σε καμία άλλη μονάδα. Αυτοί ήταν πιο χημεία και από τους στρ :lol:

Πρέζα έπαιζε παντού από όπου περασα (εκτός από Κύπρο, εκεί δεν είδα στο τάγμα, μόνο μπάφους) αλλά στη Σπάρτη το είχαν ξεφτιλίσει. Ράβανε τα κουτάλια μες στο στρώμα, τα βγάζανε τη νύχτα, μαγειρεύανε, και χτυπούσαν στις εξωτερικές τουαλέτες (δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμη - έχουν περάσει και 10 χρόνια) του 2ου τάγματος.

Καλά μπάφους έπινε και η κουτσή Μαρία για να μη μιλήσω για το φυλάκιο όπου ήταν ότι πρέπει για light "γεωργικές" δραστηριότητες.

alekan
30-03-13, 23:09
Aν έχετε στοιχεία κύριε, να τα πάτε στον εισαγγελέα :p:p:p

Rebel Scum
30-03-13, 23:11
Α οκ, εγώ είχα πάει για ειδικότητα Σπάρτη πριν φύγω. Πολύ μουντό περιβάλλον ρε γαμώτο και οι καραβανάδες ο ένας πιο γιωτάς από τους άλλους. Ειλικρινά, πιο γιωτάδες καραβανάδες από την Σπάρτη δεν είδα σε καμία άλλη μονάδα. Αυτοί ήταν πιο χημεία και από τους στρ :lol:

Πρέζα έπαιζε παντού από όπου περασα (εκτός από Κύπρο, εκεί δεν είδα στο τάγμα, μόνο μπάφους) αλλά στη Σπάρτη το είχαν ξεφτιλίσει. Ράβανε τα κουτάλια μες στο στρώμα, τα βγάζανε τη νύχτα, μαγειρεύανε, και χτυπούσαν στις εξωτερικές τουαλέτες (δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμη - έχουν περάσει και 10 χρόνια) του 2ου τάγματος.

Καλά μπάφους έπινε και η κουτσή Μαρία για να μη μιλήσω για το φυλάκιο όπου ήταν ότι πρέπει για light "γεωργικές" δραστηριότητες.

Τι να σου πω δεν μου άφησε τέτοια εντύπωση εμένα η Σπάρτη. Γενικά καλά ήταν.

Βαριά πρέζα δεν πέτυχα ευτυχώς. Μπαφάκηδες και ένας κοκάκιας.

Πάντως ο πιο μεγάλος μπαφάκιας που πέτυχα ήταν από ΕΛΔΥΚ που βγήκε Ι3 άοπλο εντός της θητείας και μας ήρθε με κάνα δίμηνο φυλακές :p

hemlock
30-03-13, 23:12
Aν έχετε στοιχεία κύριε, να τα πάτε στον εισαγγελέα :p:p:p
Να μαζέψουμε τις τζιβάνες ?

FuS
30-03-13, 23:17
Τι να σου πω δεν μου άφησε τέτοια εντύπωση εμένα η Σπάρτη. Γενικά καλά ήταν.

Βαριά πρέζα δεν πέτυχα ευτυχώς. Μπαφάκηδες και ένας κοκάκιας.

Πάντως ο πιο μεγάλος μπαφάκιας που πέτυχα ήταν από ΕΛΔΥΚ που βγήκε Ι3 άοπλο εντός της θητείας και μας ήρθε με κάνα δίμηνο φυλακές :p

Δεδομένου ότι ΕΛΔΥΚ πάνε μόνο Ι1, όσοι δεν είναι Ι1 και τους στείλουν κατά λάθος (είχε τύχει σε 3-4 άτομα και σε μας), δεν κάνουν τίποτα, θεωρούνται εξ αναβολής και δεν τους πιάνει τίποτα μεχρι να τους πάρει το C και να επαναπατριστούν Ελλάδα.

Και ήταν κάτι "καλόπαιδα".. Ένας κι ένας :p

(ο πιο μεγάλος κοκάκιας πάντως εμάς ήταν ο ταγματάρχης. ονόματα δε λέμε υπολήψεις δε θίγουμε αλλά ο τύπος καρφωνόταν πολύ άσχημα. το θεικό εν τω μεταξύ ήταν ότι το popperομπούκαλο -δεν ξέρω πως να το ονομάσω στα ελληνικά- που έβαζε το κοκό το είχε βάψει γύρω γύρω και με τα χρώματα παραλλαγής.. Καλύψη-απόκρυψη :p)

alekan
30-03-13, 23:18
Είσαι σίγουρος ότι δεν ήταν απλά αλλεργικός;;

:tooth

FuS
30-03-13, 23:22
Σε μένα λες alekan; :p

emeliss
30-03-13, 23:24
Δεδομένου ότι ΕΛΔΥΚ πάνε μόνο Ι1
Πάνε κανονικά και Ι2.

Rebel Scum
30-03-13, 23:26
Δεδομένου ότι ΕΛΔΥΚ πάνε μόνο Ι1, όσοι δεν είναι Ι1 και τους στείλουν κατά λάθος (είχε τύχει σε 3-4 άτομα και σε μας), δεν κάνουν τίποτα, θεωρούνται εξ αναβολής και δεν τους πιάνει τίποτα μεχρι να τους πάρει το C και να επαναπατριστούν Ελλάδα.

Και ήταν κάτι "καλόπαιδα".. Ένας κι ένας :p

(ο πιο μεγάλος κοκάκιας πάντως εμάς ήταν ο ταγματάρχης. ονόματα δε λέμε υπολήψεις δε θίγουμε αλλά ο τύπος καρφωνόταν πολύ άσχημα. το θεικό εν τω μεταξύ ήταν ότι το popperομπούκαλο -δεν ξέρω πως να το ονομάσω στα ελληνικά- που έβαζε το κοκό το είχε βάψει γύρω γύρω και με τα χρώματα παραλλαγής.. Καλύψη-απόκρυψη :p)

Κόκα σε ποπερ; Πρώτη φορά το ακούω, ο δικός μας ήταν με τις μυτιές :p

FuS
30-03-13, 23:26
Πηγαίνανε και πιο παλιά emeliss, θυμάσαι;
Νόμιζα πως ήταν μόνο Ι1.

emeliss
30-03-13, 23:28
Δεν ξεχνιέται.

FuS
30-03-13, 23:31
Κόκα σε ποπερ; Πρώτη φορά το ακούω, ο δικός μας ήταν με τις μυτιές :p

Kαι εγώ πρώτη φορά το είδα επίσης.
Eκεί την καβάντζωνε, δεν την σνίφαρε από κει μέσα

- - - Updated - - -


Δεν ξεχνιέται.

Τhanx για την επισήμανση, το είχα ξεχάσει με τους I2, πάνε και χρόνια.

Φανερός Πράκτωρ
30-03-13, 23:41
περνά εποικοδομητικά ο χρόνος στον στρατό βλέπω :p

FuS
30-03-13, 23:45
H αλήθεια είναι πως θα ήθελα να ήμουν λίγο (πολύ) πιο σοβαρός εκείνη την περίοδο αλλά τέλοσπάντων.. :p

Εξαιρέσεις ήταν αυτές πράκτορα :p

megahead13
31-03-13, 00:16
Τhanx για την επισήμανση, το είχα ξεχάσει με τους I2, πάνε και χρόνια.
Ι2 και πήγα ΕΛΔΥΚ 3/1 (σε τάγμα της ΕΦ δηλαδή) κανονικά και με το νόμο.


περνά εποικοδομητικά ο χρόνος στον στρατό βλέπω :p
Παρά πολύ επικοδομητικά, τι να λέμε τώρα!! :rolleyes:

value_
31-03-13, 00:28
aDSL gr Hamouree :facepalm::lol::lol:

Φανερός Πράκτωρ
31-03-13, 00:40
aDSL gr Hamouree :facepalm::lol::lol:

και έλεγα δεν θα το παρατηρήσει κανένας... :p :lol:

ntoremi
31-03-13, 01:52
καλύτερα να πήγαινες φαντάρος πάντως για να έχεις ετοιμότητα όταν θα χρειαστεί να σφάξεις τους ΕΑΜοβουλγάρους

Aυτοι, οταν δεν εσφαζαν αθωο κοσμακη, φροντιζαν να σφαζονται μεταξυ τους για το ποιος θα κανει κουμαντο οταν θα εγκαθιδρυαν το ελληνικο σοβιετ... Ευτυχως, ακομα και ο σταλιν τους εκλασε...

thane
31-03-13, 02:38
Παιδιά να πω κι εγώ τη γνώμη μου γιατί με ενδιαφέρει το θέμα.
Συγγνώμη αν ξαναειπώθηκε, δεν διάβασα όλες τις σελίδες, μόνο τις τελευταίες που για κάτι γιωτόμπαλα έλεγαν :p

Να καταργηθεί η υποχρεωτική θητεία και να πηγαίνει όποιος θέλει.
Αν δεν καταργηθεί, να γίνει 3μηνη αλλα να γίνεται σωστή εκπαίδευση και όχι αυτό που γίνεται σήμερα.

Επίσης κάτι που πραγματικά με έτσουξε όταν το είδα.
Στο κέντρο πετούσαμε καθημερινά 100άδες μερίδες φαγητό πολύ απλά λόγω ανοργανωσιάς και ωχμωρεαδερφισμού.
Ας κοπούν πολλές από τις ηλίθιες και άσκοπες υπήρεσίες και ας δημιουργηθεί μία υπηρεσία, 1 ή 2 φορες την ημέρα να γίνεται μια κίνηση να πηγαίνει μία καναδέζα όοοολο αυτό το φαγητό που περισσέυει σε μια κοντινή εκκλησία και να οργανώνεται ένα σισσύτιο 1ή 2 φορές την ημέρα. Τόσα απλά.
Ο στρατός, εκτών των άλλων, θα έπρεπε να προσφέρει κοινωνικό έργο και μόνο αυτό δεν κάνει. Α ξέχασα, οι φαντάροι συντηρούν τις τοπικές κοινωνίες τρώγοντας και πίνοντας όταν βγαίνουν έξοδο. Κακώς. Αυτές οι κοινωνίες όπως και η υπόλοιπη ελλάδα θα πρέπει να ξεμάθει από το εύκολο χρήμα.
Είσης θεωρώ ότι ο στρατός υπάρχει και για να δικαιολογεί τις αγορές στρατιωτικού εξοπλισμου. "Μα οι στρατιώτες μας δεν έχουν όπλααα..."

Μπορώ να συνεχίσω να τα χώνω άνετα για την κατάσταση που επικρατεί και να είμαι off topic αλλά άντε, σταματώ εδώ :p

agrelaphon
31-03-13, 08:28
Παιδιά να πω κι εγώ τη γνώμη μου γιατί με ενδιαφέρει το θέμα.
Συγγνώμη αν ξαναειπώθηκε, δεν διάβασα όλες τις σελίδες, μόνο τις τελευταίες που για κάτι γιωτόμπαλα έλεγαν :p

Να καταργηθεί η υποχρεωτική θητεία και να πηγαίνει όποιος θέλει.
Αν δεν καταργηθεί, να γίνει 3μηνη αλλα να γίνεται σωστή εκπαίδευση και όχι αυτό που γίνεται σήμερα.

Επίσης κάτι που πραγματικά με έτσουξε όταν το είδα.
Στο κέντρο πετούσαμε καθημερινά 100άδες μερίδες φαγητό πολύ απλά λόγω ανοργανωσιάς και ωχμωρεαδερφισμού.
Ας κοπούν πολλές από τις ηλίθιες και άσκοπες υπήρεσίες και ας δημιουργηθεί μία υπηρεσία, 1 ή 2 φορες την ημέρα να γίνεται μια κίνηση να πηγαίνει μία καναδέζα όοοολο αυτό το φαγητό που περισσέυει σε μια κοντινή εκκλησία και να οργανώνεται ένα σισσύτιο 1ή 2 φορές την ημέρα. Τόσα απλά.
Ο στρατός, εκτών των άλλων, θα έπρεπε να προσφέρει κοινωνικό έργο και μόνο αυτό δεν κάνει. Α ξέχασα, οι φαντάροι συντηρούν τις τοπικές κοινωνίες τρώγοντας και πίνοντας όταν βγαίνουν έξοδο. Κακώς. Αυτές οι κοινωνίες όπως και η υπόλοιπη ελλάδα θα πρέπει να ξεμάθει από το εύκολο χρήμα.
Είσης θεωρώ ότι ο στρατός υπάρχει και για να δικαιολογεί τις αγορές στρατιωτικού εξοπλισμου. "Μα οι στρατιώτες μας δεν έχουν όπλααα..."

Μπορώ να συνεχίσω να τα χώνω άνετα για την κατάσταση που επικρατεί και να είμαι off topic αλλά άντε, σταματώ εδώ :p
Eπίσης, να καταργηθεί και η φορολογία και να πληρώνει όποιος θέλει. :p
Αυτό είναι το νόημα φιλαράκι. Ή όλοι ή κανένας.

Επίσης:
Βύσμα για τη θητεία του άλλου.
Εσύ το βάζεις, κάποιος άλλος κάνει τη θητεία σου :whistle:

Δεν υπάρχει χειρότερη καταράκωση ηθικού στον στρατό όταν ξέρεις οτι έχεις βυσματωθεί. Ισχύει και σε όλους τους τομείς της κοινωνίας άλλωστε. Εύκολο να μιλάμε για λαμόγια διαπλοκές κτλ, αλλά όταν φτάσει η μπάλα στον λώκο μας τι κάνουμε? :lol: Τα ξεχνάμε όλα, τα σβήνουμε, είναι μια διαφορετική περίπτωση ο στρατός :rolleyes:

Link
31-03-13, 16:39
Eπίσης, να καταργηθεί και η φορολογία και να πληρώνει όποιος θέλει. :p
Αυτό είναι το νόημα φιλαράκι. Ή όλοι ή κανένας.

Επίσης:
Βύσμα για τη θητεία του άλλου.
Εσύ το βάζεις, κάποιος άλλος κάνει τη θητεία σου :whistle:

Δεν υπάρχει χειρότερη καταράκωση ηθικού στον στρατό όταν ξέρεις οτι έχεις βυσματωθεί. Ισχύει και σε όλους τους τομείς της κοινωνίας άλλωστε. Εύκολο να μιλάμε για λαμόγια διαπλοκές κτλ, αλλά όταν φτάσει η μπάλα στον λώκο μας τι κάνουμε? :lol: Τα ξεχνάμε όλα, τα σβήνουμε, είναι μια διαφορετική περίπτωση ο στρατός :rolleyes:

Agrelaphon τι συγκρίνεις τώρα;Η θητεία ως θεσμός καταπατά ένα από τα βασικά δικαιώματα του ανθρώπου, αυτό της ελευθερίας, κάτι μάλιστα για το οποίο έχει δεσμευτεί και υπογράψει ότι θα σέβεται η Ελλάδα ως χώρα, αλλά αυθαιρέτως ΔΕΝ τηρεί. Δεν νομίζω να ισχύει το ίδιο για άλλα θέματα όπως οι διαπλοκές, οι λαμογιές κτλ.Οπότε άκυρη η σύγκριση. Επίσης η θητεία είναι κάτι που επιβάλλεται μόνο στο μίσο κομμάτι του πληθυσμού της χώρας, οποτε καθίσταται και πλήρως άδικο.Δεν θυμάμαι να συμβαίνει το ίδιο σε άλλα ζητήματα.Όλοι έχουν υποτίθεται ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις απέναντι στο κράτος, κάτι που προφανώς δεν συμβαίνει με τη θητεία. Άρα πάλι άκυρη η σύγκριση θητείας, διαπλοκών, φορολογίας και τα ρέστα.
Aλλωστε όπως είπε και ο Einstein:
"In my opinion the most shameful symptom of the lack of personal dignity from which our civilized world suffers today is its acceptance of the shackles of compulsory military service in any form"

agrelaphon
31-03-13, 17:13
Agrelaphon τι συγκρίνεις τώρα;Η θητεία ως θεσμός καταπατά ένα από τα βασικά δικαιώματα του ανθρώπου, αυτό της ελευθερίας, κάτι μάλιστα για το οποίο έχει δεσμευτεί και υπογράψει ότι θα σέβεται η Ελλάδα ως χώρα, αλλά αυθαιρέτως ΔΕΝ τηρεί. Δεν νομίζω να ισχύει το ίδιο για άλλα θέματα όπως οι διαπλοκές, οι λαμογιές κτλ.Οπότε άκυρη η σύγκριση. Επίσης η θητεία είναι κάτι που επιβάλλεται μόνο στο μίσο κομμάτι του πληθυσμού της χώρας, οποτε καθίσταται και πλήρως άδικο.Δεν θυμάμαι να συμβαίνει το ίδιο σε άλλα ζητήματα.Όλοι έχουν υποτίθεται ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις απέναντι στο κράτος, κάτι που προφανώς δεν συμβαίνει με τη θητεία. Άρα πάλι άκυρη η σύγκριση θητείας, διαπλοκών, φορολογίας και τα ρέστα.
H ένστασή μου είναι στο "όποιος θέλει", νομίζω δεν υπάρχει τίποτα πιο υποκριτικό.
Δεεε με λες, μήπως τα σύνορά μας είναι με Λουξεμβούργο και Βέλγιο? γιατί τελευταία φορά που κοίταξα δεν ήταν. Ελεύθερος και χωρίς στρατό στη "γειτονιά μας" δεν νοείται. Διδάξου λίγο από την ιστορία, την δικιά μας ντε, όχι των Αμερικάνων. Εκτός αν σας πηγαίνουν τα φέσια, εγώ πάντως δεν θα πάρω.
Για το θέμα ισότητας (αυτό νομίζω εννοείς όταν λες για μισό πληθυσμό) έχεις δίκιο, αλλά νομίζω οτι σε έναν low-tech (για την εποχή μας) στρατό σαν τον δικό μας, οι άντρες είναι πιο αξιόμαχοι. Το λιγότερο που θα μπορούσε όμως να γίνει (και που κανείς δεν το λέει) είναι να αναγνωριστεί η θητεία ως συντάξιμος χρόνος εργασίας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.