PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατάργηση της στρατιωτικής θητείας προτείνει η τρόικα.



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17

Zus
22-05-13, 17:29
ΟΧΙ

Τελείωσε η αναβολή;

Έχω κανέναν χρόνο ακόμα, αλλά δεν θέλω να το αναβάλω για πολύ. Πρέπει να ανοίξω τα φτερά μου, μετά το τρελοκομείο. :p

DSLaManiaC
22-05-13, 18:42
Έχω κανέναν χρόνο ακόμα, αλλά δεν θέλω να το αναβάλω για πολύ. Πρέπει να ανοίξω τα φτερά μου, μετά το τρελοκομείο. :p

Πάρε Ι5.

qwertyuiop
22-05-13, 20:06
Πήγαινε εξωτερικό για 5 χρόνια, θεωρήσου κάτοικός του και τέλειωσες. :p

Φανερός Πράκτωρ
23-05-13, 09:51
Πήγαινε εξωτερικό για 5 χρόνια, θεωρήσου κάτοικός του και τέλειωσες. :p
Πιο συγκεκριμένα: θέλει 7 χρόνια βιοποριστικής εγκατάστασης στο εξωτερικό (με αποδείξεις) και όταν βγαίνεις ανυπότακτος σου βάζουν ένα πρόστιμο κάπου στα 6 χιλιάρικα.

aroutis
23-05-13, 11:36
Πιο συγκεκριμένα: θέλει 7 χρόνια βιοποριστικής εγκατάστασης στο εξωτερικό (με αποδείξεις) και όταν βγαίνεις ανυπότακτος σου βάζουν ένα πρόστιμο κάπου στα 6 χιλιάρικα.
Και όλα αυτά για να γλυτώσεις 1 χρόνο θητεία. Amazing.. :worthy:

psytransas
23-05-13, 11:42
Και όλα αυτά για να γλυτώσεις 1 χρόνο θητεία. Amazing.. :worthy:

Μη σου φαινεται και τοσο παραξενο. Καποιοι ΔΕΝ γουσταρουν καταπιεση (και μαλιστα επι πληρωμη).

Banditgr
23-05-13, 11:50
Μη σου φαινεται και τοσο παραξενο. Καποιοι ΔΕΝ γουσταρουν καταπιεση (και μαλιστα επι πληρωμη).

I call bs προσωπικά, σιγά μη σου κάνουν και φάλαγγα :p. Δεν υπάρχει καμία λογική στο να φύγεις στο εξωτερικό για 7 χρόνια, αποκλειστικά και μόνο για να γλιτώσεις κάποιους μήνες ή έστω χρόνο θητείας εδώ. Θεωρώ ότι ένας τέτοιος άνθρωπος έχει σοβαρότερα θέματα από τη θητεία. Στην τελική υπάρχουν και οι λύσεις του I4-I5.

Hodad
23-05-13, 12:08
Εγώ γιατί είχα την εντύπωση ότι τέτοιου είδους ιδεολόγοι κατά πρώτον δεν ήταν ανεκτικοί και σε άλλου τύπου καταπιέσεις επί πληρωμή και κατα δεύτερον έχουν και την επιλογή της ολικής άρνησης... :mrgreen:

Zus
23-05-13, 12:43
Δεν θέλω μπλεξίματα παλικάρια, ούτε με τις στολές ούτε με τους δικαστές. Δεν θέλω να βγω Ι, δεν θέλω να πάω στο εξωτερικό για να το αποφύγω. Αν πάω, θα πάω για λόγους χρημάτων και δεν έχω σκοπό να επιστρέψω.

Ο μόνος λόγος που ρώτησα είναι για να το αναβάλω όσο μπορώ, έστω και αν γίνει μία μικρή μείωση της θητείας, που συνήθως συμβαίνει πριν καταργηθεί η όλη αγγαρεία τελείως. Αν τελικά δεν γίνει κάτι, δεν θα τα βάψω και μαύρα. Βέβαια θα χάσω 9 μήνες από τη ζωή μου, μήνες που ποτέ δεν θα πάρω πίσω, λεφτά δεν θα έρχονται μες στην οικογένεια, τη δουλειά που θα χάσω δεν θα την έχω όταν γυρίσω..

alekan
23-05-13, 12:51
Για ποιό λόγο να μη βγεις Ι5, αφού δεν θες να υπηρετήσεις;

Hodad
23-05-13, 12:51
Ήδη κλείσανε στρατόπεδα οπότε δύσκολα να μειωθεί η θητεία εκτός αν πέσει 'χοντρό χέρι' από ευρωπαϊκή ένωση.
Δεν ασχολούμαι με το θέμα αλλά δεν το βλέπω να γίνεται σύντομα μείωση.

Αν και θα το ξέρεις ήδη, μετά τη συμπλήρωση των 28 μπορείς να πάρεις άλλα 2 χρόνια αναβολής για διάφορους λόγους.

aroutis
23-05-13, 15:14
Μη σου φαινεται και τοσο παραξενο. Καποιοι ΔΕΝ γουσταρουν καταπιεση (και μαλιστα επι πληρωμη).Δεν θέλω να το συνεχίσω, γιατί μάλλον θα πάρει φωτιά το thread.

Η άποψη μου ειναι ότι μιλάμε για τρελλή υπερβολή το να μιλάμε για χρόνια εξωτερικό και λεφτά από πάνω μόνο και μόνο για να "γλυτωσει" κάποιος 1 χρόνο στρατό.

- - - Updated - - -


Δεν θέλω μπλεξίματα παλικάρια, ούτε με τις στολές ούτε με τους δικαστές. Δεν θέλω να βγω Ι, δεν θέλω να πάω στο εξωτερικό για να το αποφύγω. Αν πάω, θα πάω για λόγους χρημάτων και δεν έχω σκοπό να επιστρέψω.

Ο μόνος λόγος που ρώτησα είναι για να το αναβάλω όσο μπορώ, έστω και αν γίνει μία μικρή μείωση της θητείας, που συνήθως συμβαίνει πριν καταργηθεί η όλη αγγαρεία τελείως. Αν τελικά δεν γίνει κάτι, δεν θα τα βάψω και μαύρα. Βέβαια θα χάσω 9 μήνες από τη ζωή μου, μήνες που ποτέ δεν θα πάρω πίσω, λεφτά δεν θα έρχονται μες στην οικογένεια, τη δουλειά που θα χάσω δεν θα την έχω όταν γυρίσω..
Κατανοητό μεν, αλλά δεν νομίζω ότι μπορείς να το αποφύγεις (υπο τις προϋποθέσεις που θέτεις). Και με δεδομένο ότι στρατόπεδα κλείσαν μάλλον για αύξηση θητείας πάμε παρά για μείωση.
Αν και τα νέα ειναι ότι "προς το παρόν" δεν θα γίνει.

Zus
23-05-13, 15:54
Έχω εμπιστοσύνη στην Τρόικα, δεν με έχει απογοητεύσει. Όλα τα χει περάσει, στην αγγαρειομαχία θα κωλώσει?

aroutis
23-05-13, 16:02
Έχω εμπιστοσύνη στην Τρόικα, δεν με έχει απογοητεύσει. Όλα τα χει περάσει, στην αγγαρειομαχία θα κωλώσει?H τρόϊκα ειναι Front men της κυβέρνησης και τίποτα άλλο. "Η τρόϊκα θέλει" = "θέλουμε". ;)

PopManiac
23-05-13, 16:04
H τρόϊκα ειναι Front men της κυβέρνησης και τίποτα άλλο. "Η τρόϊκα θέλει" = "θέλουμε". ;)

+1000... Προβάλλονται είτε ως καλοί φίλοι ή μισητοί και ανάλγητοι δανειστές όπως βολεύει ;)

Οβελίξ
23-05-13, 16:07
Μου έχει περιγράψει φίλος τη διαδικασία που εφάρμοσε προκειμένου να πάρει Ι5 για ψυχιατρικούς λόγους (ενώ είναι καλά). Ειλικρινά, θα προτιμούσα να υπηρετήσω παρά να το περάσω όλο αυτό.

Επιπλέον, υπηρέτησα το 1993-1995 και ο στρατός ήταν ήδη από τότε κατασκήνωση. Οποιος θέλει να αποφύγει τη θητεία επειδή θα περάσει δύσκολα ή θα κουραστεί πρέπει να είναι πολύ ανόητος.

Ο μόνος λόγος που βρίσκω valid είναι η απουσία από την αγορά εργασίας και τα χαμένα χρήματα. Αλλά μπορεί κανείς να το δει ως διακοπές με έξοδα του κράτους με αντίτιμο αγγαρείες και ΣΩΒΕ. :p

aroutis
23-05-13, 16:44
Μου έχει περιγράψει φίλος τη διαδικασία που εφάρμοσε προκειμένου να πάρει Ι5 για ψυχιατρικούς λόγους (ενώ είναι καλά). Ειλικρινά, θα προτιμούσα να υπηρετήσω παρά να το περάσω όλο αυτό.

Επιπλέον, υπηρέτησα το 1993-1995 και ο στρατός ήταν ήδη από τότε κατασκήνωση. Οποιος θέλει να αποφύγει τη θητεία επειδή θα περάσει δύσκολα ή θα κουραστεί πρέπει να είναι πολύ ανόητος.

Ο μόνος λόγος που βρίσκω valid είναι η απουσία από την αγορά εργασίας και τα χαμένα χρήματα. Αλλά μπορεί κανείς να το δει ως διακοπές με έξοδα του κράτους με αντίτιμο αγγαρείες και ΣΩΒΕ. :pΜα εδω με τα ποσοστά ανεργείας αυτή τη στιγμή αν δεν έχει κάποιος εργασία χιλιες φορές να υπηρετήσεις, τι λέμε τώρα ; :p

psytransas
23-05-13, 17:39
Μου έχει περιγράψει φίλος τη διαδικασία που εφάρμοσε προκειμένου να πάρει Ι5 για ψυχιατρικούς λόγους (ενώ είναι καλά). Ειλικρινά, θα προτιμούσα να υπηρετήσω παρά να το περάσω όλο αυτό.

Μηπως ο φιλος σου ειναι απο το βασανισμενο Ποντο ? :p

Σιγα τη διαδικασια! Λες στο ψυχιατρο του κεντρου απλα οτι δεν μπορεις να προσαρμοστεις και οτι σκεφτεσαι να "την κανεις προς τα πανω" και να δεις... Δεν υπαρχει περιπτωση να αναλαβει την ευθυνη για το αντιθετο ενδεχομενο. Παιρνεις το "συγχωροχαρτι" με την τριτη νομιζω (πρεπει να προηγηθουν 2 αναβολες).

Οσο για τις διακοπες που ειπες δε θα το λεγα. Ποσο καιρο εχεις να πας διακοπες ? :p

Οβελίξ
23-05-13, 18:08
Αν γνωρίζεις καλύτερα πάω πάσο.

HELL_pegaSOS
23-05-13, 19:51
Τώρα που μπήκαν και τα τάμπλετ στυις σκοπιές.... μεγάλη καταπίεση ο στρατός.
Ενα πολύμπριζο για ένα ολόκληρο θάλαμο γεμάτο smartphones και tablet...

Να χεις γερμανικό και η μπαταρία να είναι στο 20% επειδή ο #%&*@# ο Γεωργίου έβαλε το δικό του.
Σου ρχετε να βγάλεις τα αβολίδωτα και να τιναχτείς στον αέρα! :mad:

Καλά ποι Ι3, Ι4 θα έχουν λιώσει τα δάχτυλα τους από τα θαλαμοφυλίκια! :lol:

aroutis
23-05-13, 21:11
Τώρα που μπήκαν και τα τάμπλετ στυις σκοπιές.... μεγάλη καταπίεση ο στρατός.
Ενα πολύμπριζο για ένα ολόκληρο θάλαμο γεμάτο smartphones και tablet...

Να χεις γερμανικό και η μπαταρία να είναι στο 20% επειδή ο #%&*@# ο Γεωργίου έβαλε το δικό του.
Σου ρχετε να βγάλεις τα αβολίδωτα και να τιναχτείς στον αέρα! :mad:

Καλά ποι Ι3, Ι4 θα έχουν λιώσει τα δάχτυλα τους από τα θαλαμοφυλίκια! :lol:
Δηλαδή φαντάσου να μην επιτρεπόταν η χρήση κινητού όπως όταν υπηρετούσα. :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

prodromosfan
23-05-13, 21:13
ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΧΡΗΣΗ ΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΗ ΘΗΤΕΙΑ.

odys2008
23-05-13, 21:17
και καλά :whistle:
πρακτικά μόνο στο κέντρο ασχολούνται

DSLaManiaC
23-05-13, 22:59
ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΧΡΗΣΗ ΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΗ ΘΗΤΕΙΑ.

Δε σου φτάνουν οι αυτοκτονίες που έχεις ήδη ?

Ας εφαρμοστεί αυτό πρακτικά και μετά παρε ποπκορν.

Sent from my Nexus 4 using Forum Runner

vgiozo
23-05-13, 23:13
ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΧΡΗΣΗ ΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΗ ΘΗΤΕΙΑ.


Δε σου φτάνουν οι αυτοκτονίες που έχεις ήδη ?

Ας εφαρμοστεί αυτό πρακτικά και μετά παρε ποπκορν.

Sent from my Nexus 4 using Forum Runner

Δεν επιτρέπεται η χρήση κινητού με κάμερα, όχι γενικά...για να περιοριστούν τα ρεζιλίκια, αλλά και για άλλους λόγους ασφαλείας...

Δεν νομίζω όμως πως η δυνατότητα χρήσης κινητού κάθε στιγμή "προλαμβάνει" τρόπον τινά αυτοκτονικές συμπεριφορές (αν σε κατάλαβα καλά)...συχνά οι τσακωμοί και οι χωρισμοί με τη γκόμενα πχ από απόσταση είναι εξίσου "επικίνδυνοι" όταν είσαι έγκλειστος σ' ένα χώρο

Zus
24-05-13, 00:09
Σίγουρα δεν υπάρχουν σωματικά προβλήματα. Δόξα τους θεούς ανά τον κόσμο, δεν έχω παράπονο. Το πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι λόγω οικονομικής χασούρας. Εκτός από τη δουλειά που θα χάσω, έχω κάποια project που τρέχω, κάποια σχέδια για το μέλλον και η αγγαρεία θα με πάει πίσω. Δεν νομίζω να προλαβαίνω την απαραίτητη δουλειά, σε εξόδους. :hmm:

Φανερός Πράκτωρ
24-05-13, 00:24
Σίγουρα δεν υπάρχουν σωματικά προβλήματα. Δόξα τους θεούς ανά τον κόσμο, δεν έχω παράπονο. Το πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι λόγω οικονομικής χασούρας. Εκτός από τη δουλειά που θα χάσω, έχω κάποια project που τρέχω, κάποια σχέδια για το μέλλον και η αγγαρεία θα με πάει πίσω. Δεν νομίζω να προλαβαίνω την απαραίτητη δουλειά, σε εξόδους. :hmm:

αν δεν έχεις κάτι σοβαρό στα σκαριά πήγαινε. Αν έχεις και είσαι διατεθειμένος να κάνεις υπομονή με ανυποταξίες για 7 χρόνια ή μέχρι τα 35 που πας για 1,5 μήνα μην πας. Είναι προσωπική απόφαση και εξαρτάται καθαρά από τις προτεραιότητές σου (αλλά και τα πιστεύω σου).

Όλα τα άλλα είναι για συζήτηση καφενείου και μάλιστα αρκετά δεξιού.

nfotis
24-05-13, 00:26
@Zus:
Αν κατάλαβα καλά, έχεις ξεκινήσει οικογένεια πριν ξεμπερδέψεις με τον στρατό;
Μάλλον αυτό δεν ήταν και η καλύτερη ιδέα, το σωστό θα ήταν να είχες πάει όσο νωρίτερα γίνεται, για να μη τον έχεις μπροστά σου.
Ενιγουέι, νομίζω ότι υπάρχει κάποια διευκόλυνση ως 'προστάτης οικογενείας' ή κάτι παρόμοιο.
Οσο νωρίτερα τελειώσεις με αυτό, τόσο το καλύτερο.
Τελείωνε ότι εργασιακή εκκρεμότητα έχεις στο μεταξύ, μην αφήσεις projects μετέωρα (και ΜΗΝ αναλάβεις τίποτα από εδώ και πέρα μέχρι να τελειώσεις ότι έχεις στον αέρα και τη θητεία).

Ν.Φ.

kontinos
24-05-13, 00:36
??? Απλα μην πας αν εχεις αλλες προτεραιοτητες.

HELL_pegaSOS
24-05-13, 01:09
ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΧΡΗΣΗ ΚΙΝΗΤΟΥ ΣΤΗ ΘΗΤΕΙΑ.

Απαγορεύονται οι κάμερες και τα κινητα που τις διαθέτουν.
Ολα αυτά στα κέντρα κι όχι πάντού και πάντα.

Ανάλογα το στρατόπεδο, τον διοικητή, τον λογαχό, διμοιρίτη κλπ...

Στις μονάδες, τις περισσότερες, γίνεται πανυγήρι με τα κινητά.
Στην δική μου που ήταν μαύρη, κακόφημη και με δικά που τον τρέμαν όλοι (κληρωτοί και στελέχη) ο μέσος φαντάρος είχε τουλάχιστον 5-6 φωτογραφίες στο δικό του M113 και πολλές άλλες αναμνηστικές στον όρχο, τα φυλάκια, τις πορείες, την εκπαίδευση, τα σκηνάκια...
Ειδικά όταν ασχολούνταν ο μέσος φαντάρος με κάτι που δεν γνώριζε ή του φαινόταν αξιόλογα θέμα για αναμνηστικό, δεν ρωτούσε τον διπλανό του "τι είναι αυτό?" αλλα "στάσου μα##κα να βγούμε μια φωτογραφία!

Πχ.
όποτε είχε εκπαίδευση με ΗΚ ή MG3 όλοι ποζάραν αλλα Rambo.
οι πυροβολικάριοι ποζάρανε στον όρχο με τα 113, ειδικά εκείνα που φορούσαν TOW
οι πεζικάριοι στον όρχο με τα αυτοκινούμενα πυροβόλα
όλοι ανεξαιρετως γουστάραν να ποζάρουνε στα Hummer
Τα μεγαλύτερα καραγκιοζικια γινόνουσανε στο πυρ και κίνηση...:rofl:

Στις μονάδες κάνουν τα στραβά μάτια αρκεί να μην το παρακάνεις και να μην φερθείς επιπόλαια κι εκθέσεις στιγμιαία τον ανώτερο στον δικό του ανώτερο. Κατα τα άλλα κλάιν...
Από εκείνη την στιγμή που θα πέσει η φωτογραφία και μετά, κατα 60-70% θα ανέβει στο Facebook...:whistle:

vgiozo
24-05-13, 14:55
Μην ξεχνάμε και το "μονοπώλιο" της βιντεοσκόπησης και φωτογράφησης στα στρατόπεδα (στα κέντρα δλδ) που το διατηρούν συνήθως κάποιοι διαπλεκόμενοι αχρείοι που εκμεταλλεύονται και τη ματαιοδοξία και το ψώνιο κάποιων φαντάρων.

Πχ εμείς στο 547ΤΜ στο Ρέθυμνο (όταν ήταν ακόμη Τάγμα Πεζικού :cry: ) είχαμε έναν που είχε όλους τους αυτόματους πωλητές, έβγαζε αυτός αποκλειστικά τις φωτογραφίες (αν θυμάμαι καλά 10€ για μια φωτογραφία στην ορκωμοσία) και πουλούσε και το DVD από τις ασκήσεις :rotfl: (πυρ και κίνηση και τα ρέστα)...μια χαρά λαμόγιο...

HELL_pegaSOS
24-05-13, 15:42
Στις ορκωμοσίες παίζουν κυρίως αυτά.

Πολλά λεφτά αέρας.
Πάρα πολλά όμως!

DSLaManiaC
24-05-13, 22:20
Στις ορκωμοσίες παίζουν κυρίως αυτά.

Πολλά λεφτά αέρας.
Πάρα πολλά όμως!

Στις ορκωμοσιες αυτοί και στις μονάδες τα τοπικά σουβλατζίδικα.

Sent from my Nexus 4 using Forum Runner

jose_ee1985
05-06-13, 13:25
http://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/314250/aytos-einai-o-20hronos-stratiotis-poy-skotothike-ston-oropo-picsvid

Hodad
05-06-13, 13:39
Από τη μία λεω ότι οκ αυτά τα πράγματα συμβαίνουν και η στραβή μπορεί να κάτσει στον οποιονδήποτε και οπουδήποτε και από την άλλη σκέφτομαι πόσες φορές τύχανε τέτοια περιστατικά (χωρίς ανθρώπινη απώλεια) λόγω ακαταλληλότητας του οχήματος ή του οδηγού που όλοι κάνανε τουμπεκί με μια τιμητική αδειούλα.
Κρίμα για το παλικάρι όπως και να χει.

HELL_pegaSOS
05-06-13, 14:19
http://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/314250/aytos-einai-o-20hronos-stratiotis-poy-skotothike-ston-oropo-picsvid

Στην δική μου μονάδα μόνο ΕΠΟΠ κι άλλα μόνιμα στελέχη βάζαν χέρι στα M113 μιας και είναι βαρειά οχήματα.
Σε άλλες μονάδες τα οδηγούν φαντάροι?

Zus
05-06-13, 14:44
Εκτός από τρελοκομείο είναι και ιδιαίτερα επικίνδυνο. Κλείστε τα στρατόπεδα.

ntoremi
05-06-13, 15:11
Εκτός από τρελοκομείο είναι και ιδιαίτερα επικίνδυνο. Κλείστε τα στρατόπεδα.

Και επειδη ειναι τρελοκομειο και απο την τρελα τους δεν θα κλεισουν τα στρατοπεδα, απλως αρνηθειτε να πηγαινετε σε αυτα.

FuS
05-06-13, 15:23
Στην δική μου μονάδα μόνο ΕΠΟΠ κι άλλα μόνιμα στελέχη βάζαν χέρι στα M113 μιας και είναι βαρειά οχήματα.
Σε άλλες μονάδες τα οδηγούν φαντάροι?

Σε μας, ελδυκ, και τα οδηγούσαν και τα επισκεύαζαν απλοί Στρ (για την επισκευή όλων των τροχοφόρων - ερπυστριοφόρων υπήρχε διμοιρία συντηρήσεως)
(αναφέρομαι σε APC Leonidas - ΤΟΜΠ, τα παπάκια)

Αλλά και στην 5 ΕΜΑ Κύπρου, φαντάροι οδηγούσαν τα τεθωρακισμένα τοτε, δεν γνωρίζω όμως αν κάνανε και την συντήρηση.

raspoutiv
05-06-13, 16:05
Στην δική μου μονάδα μόνο ΕΠΟΠ κι άλλα μόνιμα στελέχη βάζαν χέρι στα M113 μιας και είναι βαρειά οχήματα.
Σε άλλες μονάδες τα οδηγούν φαντάροι?

θέμα διοικητή είναι
στις πιο πολλές μονάδες, από το φόβο αυτών των περιστατικών, τα οχήματα τα οδηγούν φαντάροι - με εξαίρεση ίσως τζιπ και καναδέζες
η στραβή μπορεί να συμβεί σε οποιονδήποτε, πόσο μάλλον αν δεν είναι αρκετά εκπαιδευμένος, αλλά κάτι μου λέει πως αυτό το περιστατικό θα ακουστεί περισσότερα από άλλα

jose_ee1985
05-06-13, 16:14
Επειδή έγινε στην αττική και όχι στον Έβρο δεν είναι τόσο εύκολο να μην πέσει δημοσιότητα πάνω στο συγκεκριμένο περιστατικό... Κρίμα το παιδί. Έχασε εντελώς άδικα την ζωή του...

Burning Skies
05-06-13, 16:52
Στην δική μου μονάδα μόνο ΕΠΟΠ κι άλλα μόνιμα στελέχη βάζαν χέρι στα M113 μιας και είναι βαρειά οχήματα.
Σε άλλες μονάδες τα οδηγούν φαντάροι?

Ο κανονας αυτος ειναι πλεον. Εν προκειμενω ομως μιλαμε για πεζοναυτες οπου εχουν ακομη οι κληρωτοι αρμοδιοτητες.

Nozomi
24-09-13, 23:22
Άλλη μια βεντούζα πέρασε απαρατήρητη !

Switzerland referendum voters to keep army conscription (http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-24195870)


Αλήθεια, η Ελβετία από ποιόν... απειλείται ;

Να θυμίσω ότι μιλάμε για ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ του Ελβετικού λαού εκφρασμένη μέσα από δημοψήφισμα, δεν αποφάσισαν στρατόκαυλοι... στρατηγοί !

Υ.Γ
Όπως έχουμε ξαναπεί, η υποχρεωτική στράτευση και η οπλοκατοχή (οι Ελβετοί έχουν κι απ΄τα δύο) είναι εγγυήσεις ελευθερίας ενός λαού.

NT1G
25-09-13, 01:15
Μάλλον από τους ίδιους που απειλούν το Βέλγιο και την Ολλανδία, γειτονικές χώρες που δεν έχουν υποχρεωτική θητεία. Όπου να ναι θα τις κατακτήσουν.

mpirarxos
25-09-13, 10:43
Εκτός από τρελοκομείο είναι και ιδιαίτερα επικίνδυνο. Κλείστε τα στρατόπεδα.
τρελοκομείο που όμως αν σε βγάλουν "τρελό" δε μπαίνεις μέσα!!:rofl:

Asmodeus
25-09-13, 13:15
Προσωπικα ειμαι υπερ μιας 3 μηνης θητειας στα 18 που θα περιλαμβανει μονο εκπαιδευση . Πολλες βολες με διαφορα οπλα κλπ. Ολοι κοντα στο τοπο διαμονης τους να μην εχουν εξοδα.


Οποιος θελει ας γινει ΕΠΟΠ η ΕΜΘ για φυλαξη συνορων κλπ. Ετσι θα υπαρχουν και επιπλεον θεσεις εργασιας.Αλλα αυτο κοστιζει οποτε δεν προκειται να γινει.

yiapap
25-09-13, 13:40
Όπως έχουμε ξαναπεί, η υποχρεωτική στράτευση και η οπλοκατοχή (οι Ελβετοί έχουν κι απ΄τα δύο) είναι εγγυήσεις ελευθερίας ενός λαού.Ποιοί έχουμε ξαναπεί; Εσύ και ο MNP;
Η Ελβετία ψήφισε (όπως αναμενόταν) για ιστορικούς λόγους υπέρ της στράυτευσης.
Κι επειδή μιλάμε για "στράτευση"...
Male Swiss citizens aged between 18 and 34 begin service with weeks of basic training. They then keep their uniforms and weapons at home to be ready for tours of duty. Women can serve voluntarily.
Weeks Nozomi, weeks είναι η φοβερή σου στράτευση- εγγύηση ελευθερίας!

lou.nick
25-09-13, 14:07
Έχουν τα όπλα στο σπίτι; Καλά διαβάζω; Δηλαδή αντιστοίχως θα μας δίνανε τα g3 εδώ στο σπίτι; Μιλάμε για πολλά γλέντια, θα είχε πεθάνει κόσμος με τον κάθε ψυχάκια που κυκλοφορεί. :lol:

yiapap
25-09-13, 14:08
Έχουν τα όπλα στο σπίτι; Καλά διαβάζω; Δηλαδή αντιστοίχως θα μας δίνανε τα g3 εδώ στο σπίτι; Μιλάμε για πολλά γλέντια, θα είχε πεθάνει κόσμος με τον κάθε ψυχάκια που κυκλοφορεί. :lol:Καλά διαβάζεις.
Αλλά τι συγκρίνεις; Ελβετό με Έλληνα; Οι άνθρωποι κουρεύουν ρε συ το γκαζόν στις δημοσιές μέσα στα όρια της πόλης/χωριού τους ΟΙ ΙΔΙΟΙ στον ελεύθερο χρόνο τους "για να φαίνεται ωραία".

lou.nick
25-09-13, 14:16
Δεν υπάρχει σύγκριση, απλώς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.