PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατάργηση της στρατιωτικής θητείας προτείνει η τρόικα.



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17

EvilHawk
25-09-13, 14:21
Καλά διαβάζεις.
Αλλά τι συγκρίνεις; Ελβετό με Έλληνα; Οι άνθρωποι κουρεύουν ρε συ το γκαζόν στις δημοσιές μέσα στα όρια της πόλης/χωριού τους ΟΙ ΙΔΙΟΙ στον ελεύθερο χρόνο τους "για να φαίνεται ωραία".

129189 :p:p

johnnyestia
25-09-13, 14:28
Έχουν τα όπλα στο σπίτι; Καλά διαβάζω; Δηλαδή αντιστοίχως θα μας δίνανε τα g3 εδώ στο σπίτι; Μιλάμε για πολλά γλέντια, θα είχε πεθάνει κόσμος με τον κάθε ψυχάκια που κυκλοφορεί. :lol:

Έχουμε και εμείς εθνοφύλακες. Ευτυχώς δεν είμαστε τόοοοσο τρελοί φαίνεται.

yiapap
25-09-13, 14:30
129189 :p:pΔε θα ξεχάσω που είχα ρωτήσει Ελβετούς αν βγάζουν το βράδυ κρυφά αγελάδες να τρώνε το γκαζόν και γι αυτό είναι ΠΑΝΤΟΥ τόσο φρεσκοκουρεμένο για να πάρω καρα-απορημένα βλέματα (πρέπει να είναι ο χειρότερος λαός από πλευράς χιούμορ) και βέβαια την εξήγηση: "Μα εμείς τo κουρεύουμε!" "Γιατί;" "Για να φαίνεται ωραία!":crazy:
Εδώ εμείς προτιμούμε να αφήσουμε τα ξερόχορτα δίπλα με κίνδυνο να καει το σπίτι μας... Τι σύγκριση να κάνουμε;

ntoremi
25-09-13, 15:17
Ναι ναι, φοβερος λαος οι ελβετοι, που ηξερε να αποθηκευσει τα κλοπιμαια των ναζι, που ηξερε να αφησει τα τρενα με τα πολεμοφοδια των ναζι να περνουν απο τα εδαφη της χωρας τους με τον ορο οτι δηθεν δεν ηξεραν/ρωτησαν τι περιειχαν κλπ... Ναι ναι, πολυ καλος λαος, απο τους καλυτερους...

Ingenius
25-09-13, 15:24
Καλά διαβάζεις.
Αλλά τι συγκρίνεις; Ελβετό με Έλληνα; Οι άνθρωποι κουρεύουν ρε συ το γκαζόν στις δημοσιές μέσα στα όρια της πόλης/χωριού τους ΟΙ ΙΔΙΟΙ στον ελεύθερο χρόνο τους "για να φαίνεται ωραία".

Πήγαινε να τους γνωρίσεις από κοντά και όχι για λίγες μέρες σαν τουρίστας και τότε θα δεις τι ωραία κουλτούρα έχουν και αυτοί... ειδικά να ακούσεις τις απόψεις τους για τους ξένους :rofl:

Hint: Μέχρι χθες έβοσκαν γελάδια στις Άλπεις ;)

yiapap
25-09-13, 15:26
Ναι ναι, φοβερος λαος οι ελβετοι, που ηξερε να αποθηκευσει τα κλοπιμαια των ναζι, που ηξερε να αφησει τα τρενα με τα πολεμοφοδια των ναζι να περνουν απο τα εδαφη της χωρας τους με τον ορο οτι δηθεν δεν ηξεραν/ρωτησαν τι περιειχαν κλπ... Ναι ναι, πολυ καλος λαος, απο τους καλυτερους...Δεν κρίνω αν είναι καλός ή κακός. Άλλωστε δεν πιστεύω σε καλούς και κακούς λαούς ;)

- - - Updated - - -


Πήγαινε να τους γνωρίσεις από κοντά και όχι για λίγες μέρες σαν τουρίστας και τότε θα δεις τι ωραία κουλτούρα έχουν και αυτοί... ειδικά να ακούσεις τις απόψεις τους για τους ξένους :rofl:

Hint: Μέχρι χθες έβοσκαν γελάδια στις Άλπεις ;)Είπα εγώ ρε σεις ότι τους γουστάρω; Μη μου βάζετε λόγια στο στόμα! :p

Asmodeus
25-09-13, 15:29
Είπα εγώ ρε σεις ότι τους γουστάρω; Μη μου βάζετε λόγια στο στόμα! :p

Γενικα τον τελευταιο καιρο γινετε συχνα στο forum. Αλλα να λες κι αλλα να σου λενε οτι ειπες. Ειναι ο γενικος παροξυσμος που επικρατει στον Ελληνα το τελευταιο καιρο.

KLG
25-09-13, 15:36
Έχουμε και εμείς εθνοφύλακες. Ευτυχώς δεν είμαστε τόοοοσο τρελοί φαίνεται.

Οι οποιοι έχουν τμήματα των όπλως σπιτια τους και οχι τα όπλα ολόκληρα. Επίσης θεωρητικά εκπαιδευονται στα όπλα τους απο στρατιωτικους (δοκιμους συνηθως) στα πλαίσια της συμμετοχης τους στις δυνάμεις εθνοφυλακής. Ας μας πει κάποιος δόκιμος πότε εκπαιδευσε νησιωτη, σε τι όπλο και κατα πόσο εγινε η εκπαιδευση στη πραγματικότητα ή στα χαρτια :whistle:

Asmodeus
25-09-13, 15:45
Οι οποιοι έχουν τμήματα των όπλως σπιτια τους και οχι τα όπλα ολόκληρα. Επίσης θεωρητικά εκπαιδευονται στα όπλα τους απο στρατιωτικους (δοκιμους συνηθως) στα πλαίσια της συμμετοχης τους στις δυνάμεις εθνοφυλακής. Ας μας πει κάποιος δόκιμος πότε εκπαιδευσε νησιωτη, σε τι όπλο και κατα πόσο εγινε η εκπαιδευση στη πραγματικότητα ή στα χαρτια :whistle:

Tα εχουν ολοκληρα αν θυμαμαι καλα με μολυβδοσφραγιδα στο λουκανικο.

KLG
25-09-13, 16:03
Tα εχουν ολοκληρα αν θυμαμαι καλα με μολυβοσφραγιδα στο λουκανικο.

Τα ΗΚ11 δεν τα έχουν ολόκληρα πάντως, και το G3 του θειου μου εχει σκουριασει περισσότερο απο τον φραχτη του κοτετσιου του :p

cypher
25-09-13, 16:29
Αλήθεια, η Ελβετία από ποιόν... απειλείται ;

Να θυμίσω ότι μιλάμε για ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ του Ελβετικού λαού εκφρασμένη μέσα από δημοψήφισμα, δεν αποφάσισαν στρατόκαυλοι... στρατηγοί !

Υ.Γ
Όπως έχουμε ξαναπεί, η υποχρεωτική στράτευση και η οπλοκατοχή (οι Ελβετοί έχουν κι απ΄τα δύο) είναι εγγυήσεις ελευθερίας ενός λαού.


Δεν υπαρχει καμια σχεση και κανενας παραλληλισμος με αυτα τα δυο. Επισης οποια προσπαθεια γινεται να μεταφερθει η ελβετικη πραγματικοτητα σε Ελληνικα δεδομενα ειναι καταδικασμενη σε αποτυχια....

Οι Ελβετοι αποφασισαν οτι αυτες οι λιγες εβδομαδες βασικη εκπαιδευση, οι οποιες συμπεριλαμβανουν σωματικες ασκησεις, μια μικρη εξοικιωση με τα οπλα που διαθετουν και σημαντικες εμπειριες οπως εκτεταμενα μαθηματα πρωτων βοηθειων, τεχνικη εκπαιδευση κτλ κτλ ειναι σημαντικες ... σε γενικες γραμμες προσφερουν δλδ προσφερουν κατι.....

Τα δε συστηματα που διαθετουν δεν εντυπωσιαζουν (το λιγοτερο!) ειδικα στην αεροπορια (με εξαιρεση 30 f18 a/b, εχουν 40 χρονων αεροσκαφη..)
Για να παρουν και αυτα τα 20-30 υπηρξαν απειρες διαφωνιες, δημοψιφησματα και συζητησεις.......οταν εμεις πληρωναμε πολλαπλασια σε μιζες.... :hmm:

WAntilles
25-09-13, 17:58
Όπως έχουμε ξαναπεί, η υποχρεωτική στράτευση και η οπλοκατοχή είναι εγγυήσεις ελευθερίας ενός λαού.

Αυτά μόνο για λαούς που είναι αμόρφωτοι, διότι π.χ. αντί να τους μαθαίνουν πρώτες βοήθειες στο σχολείο μαζί με άλλα απαραίτητα (π.χ. σεξουαλική αγωγή, κοινωνική αγωγή, κυκλοφοριακή αγωγή), τους μαθαίνουν θρησκευτικά που "είναι πιο απαραίτητα".

Ε λογικό είναι μετά να "συνωστίζεται" η βλακεία σε αυτόν τον λαό.ε

boombastic
25-09-13, 18:07
Παιδιά οι εθνοφύλακες μας είναι άρτια εκπαιδευμένοι μην λέμε οτι θέλουμε, οι εμπειρίες (http://www.youtube.com/watch?v=yNbyzcbDGlk) τους το αποδεικνύουν άλλωστε...

manicx
25-09-13, 19:41
Οι οποιοι έχουν τμήματα των όπλως σπιτια τους και οχι τα όπλα ολόκληρα. Επίσης θεωρητικά εκπαιδευονται στα όπλα τους απο στρατιωτικους (δοκιμους συνηθως) στα πλαίσια της συμμετοχης τους στις δυνάμεις εθνοφυλακής. Ας μας πει κάποιος δόκιμος πότε εκπαιδευσε νησιωτη, σε τι όπλο και κατα πόσο εγινε η εκπαιδευση στη πραγματικότητα ή στα χαρτια :whistle:

80 ΑΔΤΕ, έχω εκπαιδεύσει κανονικότατα (ως ΔΕΑ) πάνω σε Α/Τ Milan. 5 ημέρες, 4 πρωινά, 1 νυχτερινή με θερμική διόπτρα. Οι εκπαιδευόμενοι ήταν από Κω και Κάλυμνο.

KLG
25-09-13, 21:30
1. Ποτε?
2. Τον οπλισμό τον έφεραν απο τα σπίτια τους?
3. Η εκπαιδευση αφορουσε σε όλους ή καλουνε ενα διαφορετικό μπουλουκι καθε χρόνο?

manicx
25-09-13, 22:27
1. Ποτε?
2. Τον οπλισμό τον έφεραν απο τα σπίτια τους?
3. Η εκπαιδευση αφορουσε σε όλους ή καλουνε ενα διαφορετικό μπουλουκι καθε χρόνο?

1) 2000
2) Δεν χρειάζονταν. Ήταν εκπαίδευση σε βαρέα Α/Τ όπλα
3) Για να κάνεις εκπαίδευση σε όλους θες γήπεδο. Ήταν γύρω στα 30 άτομα.

KLG
25-09-13, 22:39
Αρα ήδη μιλάμε για κάτι τελείως διαφορετικό απο το ελβετικό μοντέλο το οποιο παρουσιαστηκε με την ελληνική εθνοφυλακή.

manicx
26-09-13, 00:09
Αρα ήδη μιλάμε για κάτι τελείως διαφορετικό απο το ελβετικό μοντέλο το οποιο παρουσιαστηκε με την ελληνική εθνοφυλακή.

Το ερώτημα ήταν:

"Ας μας πει κάποιος δόκιμος πότε εκπαιδευσε νησιωτη, σε τι όπλο και κατα πόσο εγινε η εκπαιδευση στη πραγματικότητα ή στα χαρτια"

Οπότε εκπαίδευση υπήρχε, έγινε σε ΑΤ όπλα, και ήταν 100% πραγματική και όχι στα χαρτιά.

KLG
26-09-13, 00:19
Το ερώτημα ήταν:

"Ας μας πει κάποιος δόκιμος πότε εκπαιδευσε νησιωτη, σε τι όπλο και κατα πόσο εγινε η εκπαιδευση στη πραγματικότητα ή στα χαρτια"

Οπότε εκπαίδευση υπήρχε, έγινε σε ΑΤ όπλα, και ήταν 100% πραγματική και όχι στα χαρτιά.

To ερωτημα έχει σχέση με τη συζήτηση, και εξακολουθεί να επιβεβαίωνει οτι η αναφορα στην Ελβετία δεν εχει καμια σχεση. Εκτός αν η κατασταση που βίωσες το 2000 πλησιαζει την ελβετική εθνοφυλακή, οπότε πάω πάσο.

Φανερός Πράκτωρ
26-09-13, 05:08
Άλλη μια βεντούζα πέρασε απαρατήρητη !

Switzerland referendum voters to keep army conscription (http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-24195870)


Αλήθεια, η Ελβετία από ποιόν... απειλείται ;

Να θυμίσω ότι μιλάμε για ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ του Ελβετικού λαού εκφρασμένη μέσα από δημοψήφισμα, δεν αποφάσισαν στρατόκαυλοι... στρατηγοί !

Υ.Γ
Όπως έχουμε ξαναπεί, η υποχρεωτική στράτευση και η οπλοκατοχή (οι Ελβετοί έχουν κι απ΄τα δύο) είναι εγγυήσεις ελευθερίας ενός λαού.

Ναι αυτό προστατεύει την Ελβετία, όχι το ότι είναι οι τραπεζίτες όλου του κόσμου...

jose_ee1985
26-09-13, 22:34
Τώρα με την κατάσταση σε πολλές χώρες της ΕΕ, φοβούνται μην μπούμε στις τράπεζες :p

Zus
27-10-13, 16:25
Καλησπέρα, λίγα χιλιόμετρα από τα θαλάσσια σύνορα με την Τουρκία. :)

Κουίζ: Ποιος ήταν αυτός που υποσχόταν στοπ, στις ευνοικές μεταθέσεις χωρίς κιριτήρια? Όλοι θα φυλούσαν παραμεθώριο..

Με το τέλος της "ποινής" μου θα ακολουθήσουν εκτός όλων των υπολοίπων, και οι τραγελαφικές ιστορίες των βολεψάκιδων :rofl:

raspoutiv
27-10-13, 21:44
τώρα κατατάχθηκες Zus;
σε είχα για μεγαλύτερο νέος...

άντε ρε μη μασάς. τον πόλεμο μόνο να φοβάσαι. καλή θητεία ;)

Φανερός Πράκτωρ
28-10-13, 00:53
Καλησπέρα, λίγα χιλιόμετρα από τα θαλάσσια σύνορα με την Τουρκία. :)

Κουίζ: Ποιος ήταν αυτός που υποσχόταν στοπ, στις ευνοικές μεταθέσεις χωρίς κιριτήρια? Όλοι θα φυλούσαν παραμεθώριο..

Με το τέλος της "ποινής" μου θα ακολουθήσουν εκτός όλων των υπολοίπων, και οι τραγελαφικές ιστορίες των βολεψάκιδων :rofl:

πραγματικά περίμενες κάτι άλλο;

no_logo
03-11-13, 10:55
πόσο ντροπιαστικό βίντεο


https://www.youtube.com/watch?v=qJTQ1g-VglY

aroutis
03-11-13, 11:17
πόσο ντροπιαστικό βίντεο


https://www.youtube.com/watch?v=qJTQ1g-VglY

Ειπαμε, να παρουσιάζεσαι στον αρχηγό. Αλλά αυτός το έσκισε. Ελεος.

Hodad
03-11-13, 12:03
Μου θυμίζει την παροιμία: 'Είπαν του τρελού να χέσει κι αυτός ξεκ0#!@στηκε'.
Ντροπιαστικό βίντεο, χαρακτηριστικό δουλοπρέπειας που όμως παρουσιάζεται σε όλες τις δουλειές, όχι μόνο σ αυτή του στρατιωτικού.

Πάντως ειδικά το παλικάρι από τη Δράμα τρελό γέλιο, στάνταρ οργανωμένος Δοξέος ενώ η κοπέλα στην αρχή είναι σα να τους τρολάρει :p

Burning Skies
03-11-13, 12:15
Μπα η κοπελα δεν τους τρολαρει, ειναι αρχηγος ταξης οποτε χλωμοτατο. Παντως η εν λογω υπερβολη ακομη και στην γνωστη υπερβολη του περιβαλλοντος των στρατιωτικων σχολων νομιζω οτι οφειλεται και στην σημερινη διοικηση της ΣΜΥ. Πρεπει να εχουν μπλεξει με διοικητη σχολης καταδρομεα.

hemlock
03-11-13, 12:22
Μπα η κοπελα δεν τους τρολαρει, ειναι αρχηγος ταξης οποτε χλωμοτατο. Παντως η εν λογω υπερβολη ακομη και στην γνωστη υπερβολη του περιβαλλοντος των στρατιωτικων σχολων νομιζω οτι οφειλεται και στην σημερινη διοικηση της ΣΜΥ. Πρεπει να εχουν μπλεξει με διοικητη σχολης καταδρομεα.
και τους έπεσε πολύ ο καταδρομέας ? .χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Hodad
03-11-13, 12:29
Ε ναι δεν τους τρολάρει αλλά έτσι φαίνεται ο τρόπος που μιλάει :p

Έχω εξαιρετικά μικρή γνώση τί παίζει με την εκπαίδευση των στρατιωτικών αλλά φαντάζομαι ότι δεν τους ζητάνε να ουρλιάζουνε σα παλαβιάριδες. Ακόμη και να το κάνουν δεν είναι αναγκαίο να το πράττουν. Υπάρχει διαφορά η δυνατή, σταθερή φωνή με αυτόν εδώ το ντουντουκισμό. Μέχρι και ο αρχηγός με τον υφυπουργό γελάνε...

Burning Skies
03-11-13, 12:35
Ε ναι δεν τους τρολάρει αλλά έτσι φαίνεται ο τρόπος που μιλάει :p

Έχω εξαιρετικά μικρή γνώση τί παίζει με την εκπαίδευση των στρατιωτικών αλλά φαντάζομαι ότι δεν τους ζητάνε να ουρλιάζουνε σα παλαβιάριδες. Ακόμη και να το κάνουν δεν είναι αναγκαίο να το πράττουν. Υπάρχει διαφορά η δυνατή, σταθερή φωνή με αυτόν εδώ το ντουντουκισμό. Μέχρι και ο αρχηγός με τον υφυπουργό γελάνε...

Δεν φανταζεσαι καλα. Ακριβως αυτο τους ζητανε μεχρι σημειου να κλεινει η φωνη τους. Και μετα βγαινουν εξω στην πραγματικοτητα του Ελληνικου Στρατου και ειναι σαν εξωγηινοι.

- - - Updated - - -


και τους έπεσε πολύ ο καταδρομέας ? .χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Φιλε δεν ειναι για γελια. Οι στρατηγοι καταδρομεις υπαρχει εξαιρετικα μεγαλη πιθανοτητα να παραμενουν βλαμμενοι μεχρι τα γεραματα. Πολυ μεγαλυτερη απο τους υπολοιπους. Ασε που σε ολη τους την καριερα βιωνουν ενα περιβαλλον υπερβολης οπως αυτο των στρατιωτικων σχολων. Τους βαζουν λοιπον οι ηλιθιοι διοικητες στις σχολες και αντιμετωπιζουν ολα τα παιδακια λες και ειναι εθελοντες καταδρομεις.

raspoutiv
03-11-13, 13:34
πρέπει να το έχουμε ξανασχολιάσει το βίντεο, ή άλλο παλιότερο.
όταν η γελοιότητα γίνεται καμάρι

τους γονείς που κομπάζουν σα γύφτικα σκεπάρνια από δίπλα τους εξέτασε καμια διακαναλική επιτροπή για να δούμε αν έπρεπε να έχουν την κηδεμονία των παιδιών ή μόνο στους τσιγγάνους αυτά;

megahead13
03-11-13, 19:51
πόσο ντροπιαστικό βίντεο


https://www.youtube.com/watch?v=qJTQ1g-VglY
Κάποιο πρόβλημα βαρηκοΐας θα υπάρχει, δεν εξηγείται αλλιώς! :rofl: :p

Φανερός Πράκτωρ
03-11-13, 19:53
Κάποιο πρόβλημα βαρηκοΐας θα υπάρχει, δεν εξηγείται αλλιώς! :rofl: :p

σίγουρα το πρόβλημα εστιάζεται στο κεφάλι. Για το που συγκεκριμένα δεν θα έπαιρνα όρκο! :p

sdikr
03-11-13, 22:12
Εγω προσωπικά θέλω όλους αυτούς που περάσαν απο εκεί με τα μάλιστα κυρίε κλπ (που τώρα μας το παίζουν παναγίτσες) να χάσουν και τα μόρια που έχουν τώρα αλλα και να πληρώσουν πίσω αυτά που δεν έπρεπε να λαμβάνουν;
Κάκος;
μπααααα, ας πρόσεχαν οταν κάνανε τις επιλογές τους

megahead13
03-11-13, 22:27
Πάντως αν είναι για τέτοιες γκαρίδες θα προτιμούσα κάτι τέτοιο:


http://www.youtube.com/watch?v=PA0dQYKIs4o

ή μάλλον κάτι τέτοιο για να είμαστε και πιο κοντά στο κλίμα του στρατού:


http://www.youtube.com/watch?v=EpMuCrbxE8A

:p :p

kostarcng
03-11-13, 22:30
Μία χαρά είναι αξιωματικοί, πρέπει να έχουν σταθερή φωνή βέβαια αλλά μάλλον κάποιος το παράκανε και τους έκαψε τις φωνητικές χορδές. Εκεί που είναι η εκπαίδευση είναι και η παίδευση. Στα ειδικά σώματα του στρατού θα έπρεπε να μάθουν και τι σημαίνει οικονομία δυνάμεων και όχι ο κάθε ένας να καίει του στρατιώτες με ακατάλληλη εκπαίδευση.

Έλα και τρελάθηκα:lol: Πάλι σε λάθος πόστ πόσταρα λέω. Μέχρι να ποστάρω σκάει μύτη τ παρακάτω και νόμιζα ότι πόσταρα την αποψή μου στο ''τι ακούτε τώρα'':lol:
|
|
|
\/

Πάντως αν είναι για τέτοιες γκαρίδες θα προτιμούσα κάτι τέτοιο:


http://www.youtube.com/watch?v=PA0dQYKIs4o

ή μάλλον κάτι τέτοιο για να είμαστε και πιο κοντά στο κλίμα του στρατού:


http://www.youtube.com/watch?v=EpMuCrbxE8A

:p :p

hemlock
03-11-13, 22:33
Μία χαρά είναι αξιωματικοί, πρέπει να έχουν σταθερή φωνή βέβαια αλλά μάλλον κάποιος το παράκανε και τους έκαψε τις φωνητικές χορδές. Εκεί που είναι η εκπαίδευση είναι και η παίδευση. Στα ειδικά σώματα του στρατού θα έπρεπε να μάθουν και τι σημαίνει οικονομία δυνάμεων και όχι ο κάθε ένας να καίει του στρατιώτες με ακατάλληλη εκπαίδευση.
Για αυτό στα 25 χρόνια συνταξιοδοτούνται,απο την υπερκατανάλωση φαιάς ουσίας ?....χαχαχαχαχαχα

Οβελίξ
03-11-13, 22:33
Νομίζω πως το κλίμα των προηγούμενων βίντεο των νέων μας ΜΥ αποδίδει καλύτερα ετούτο εδώ

http://www.youtube.com/watch?v=ZAY4v68l6Hc

Burning Skies
03-11-13, 22:35
Για αυτό στα 25 χρόνια συνταξιοδοτούνται,απο την υπερκατανάλωση φαιάς ουσίας ?....χαχαχαχαχαχα

Αυτο εχει καταργηθει πλεον... Επιανε οσους ειχαν θεμελιωσει την 25ετια το 2010, προσθεσαν κλιμακωτα καποια χρονια ποινη σε οσους τα θεμελιωναν τα επομενα 2-3 χρονια αλλα ολοι οι επομενοι (πλην ειδικων δυναμεων και ιπταμενων) βγαινουν στην 35ετια...

Οβελίξ
03-11-13, 22:44
Δηλαδή πότε; Στα 55;

Burning Skies
03-11-13, 22:54
Δηλαδή πότε; Στα 55;

στα 53. εγω παντως που (για την ωρα) βγαινω στα 60 (αν και μπορει να εχει παει και περισσοτερα δεν ξερω) μου με πιθανοτατα 42 χρονια εργασιας (ΑΝ δεν απολυθω στο μεταξυ) δεν το θεωρω παραλογο να βγουν στα 53 (για τα 25 χρονια υπηρεσιας ναι συμφωνω οτι ηταν λαθος). ποσα χρονια δηλαδη πρεπει να εργαζεται καποιος για να δικαιουται να βγει στην συνταξη; 200;;

Οβελίξ
03-11-13, 23:04
Και τι κάνει ο απόφοιτος ΣΜΥ και πρέπει να βγαίνει στη σύνταξη (από εγγυημένη ισόβια εργασία, θυμίζω) 7 χρόνια πριν από σένα και 14 χρόνια πριν από όλους τους άλλους; Είναι πολύ δύσκολη δουλειά να ουρλιάζεις στους νεοσύλλεκτους, ε;

'Οσο για τα χρόνια υπηρεσίας, δεν έχω καταλήξει. Αλλά σίγουρα είναι καλό ντιλ για τον νεαρό αυτόν να εργάζεται 35 χρόνια (μαζί με τη σχολή) και να είναι συνταξιούχος (σύμφωνα με το προσδόκιμο ζωής στην Ελλάδα) άλλα 27. Το ταμείο δεν ξέρω αν βγαίνει να τα δώσει.

Προσωπικά, θεωρώ απαράδεκτο να υπάρχουν συνταξιούχοι κάτω των 60 ετών. Πολύ απλά, οι εισφορές τους δεν φτάνουν να χρηματοδοτήσουν 20 και 30 χρόνια σύνταξης. Ούτε με τα σημερινά δεδομένα, ούτε πολύ περισσότερο με τα αυριανά, την υπογεννητικότητα κλπ. Τέσπα, άλλη συζήτηση.

Φανερός Πράκτωρ
03-11-13, 23:04
στα 53. εγω παντως που (για την ωρα) βγαινω στα 60 (αν και μπορει να εχει παει και περισσοτερα δεν ξερω) μου με πιθανοτατα 42 χρονια εργασιας (ΑΝ δεν απολυθω στο μεταξυ) δεν το θεωρω παραλογο να βγουν στα 53 (για τα 25 χρονια υπηρεσιας ναι συμφωνω οτι ηταν λαθος). ποσα χρονια δηλαδη πρεπει να εργαζεται καποιος για να δικαιουται να βγει στην συνταξη; 200;;


Όσα και αυτοί που σπούδασαν κάτι άλλο (αν θεωρείται ο στρατός σπουδές) που δεν λογαριαστηκαν τα χρόνια σπουδών τους στα συντάξιμα χρόνια.

Burning Skies
03-11-13, 23:36
Όσα και αυτοί που σπούδασαν κάτι άλλο (αν θεωρείται ο στρατός σπουδές) που δεν λογαριαστηκαν τα χρόνια σπουδών τους στα συντάξιμα χρόνια.

Τα πληρωσαν αυτα τα χρονια ασφαλιστικα (ασε που ηταν εσωκλειστοι και εξασκουσαν ηδη το αντικειμενο του επαγγελματος τους) . Και οι αλλοι αλλωστε μπορουν να αναγνωρισουν καποια χρονια λογω στρατου και παιδιων για να βγουν στην συνταξη (χωρις να τα εχουν δουλεψει). Μην κολλας στις λεπτομερειες. Το ερωτημα ειναι ποσα χρονια πρεπει να δουλευεις για να βγεις στην συνταξη;; 30; 40; 50; 200;;;; Δηλαδη καποιος που δουλευε απο τα 18 του (χεσε το στρατο γενικα μιλαω) φουλ πρεπει να συνταξιοδοτηθει στην ιδια ηλικια με καποιον που ξεκινησε να εργαζεται στα 35 του;;

ΥΓ. (ασχετο) Οτι στοιχημα θες οτι ο μαθητης αυτων των σχολων εχει παρακολουθησει πολλες περισσοτερες ωρες διδασκαλιας ακαδημαικων μαθηματων απο τον μεσο Ελληνα φοιτητη. Ο λογος; Οτι το πρωι εχει φουλ προγραμμα μαθηματων που ειναι υποχρεωτικη η παρακολουθηση.

Φανερός Πράκτωρ
03-11-13, 23:59
Δεν είναι λεπτομέρεια το ότι κάποιος που σπούδαζε μέχρι τα 30 του θεωρείται ότι δεν δούλευε μέχρι τότε ενώ κάποιος που πέρασε σε κάποια στρατιωτική σχολή ότι δούλευε απο πολυ πιο μικρός (απο την ημέρα εισαγωγής του; Δεν ξέρω ακριβώς). Το ίδιο και γιαυτους που δούλευαν απο τα 18. Ξέρω οτετζη που βγήκε κάπου στα 55 στην σύνταξη επειδη "δούλευε απο τα 18" και είχε συμπληρώσει τα "συντάξιμα χρόνια". Ο άνθρωπος φυσικά μόνο για σύνταξη δεν ήταν μια που για να γεμίσει τον ελεύθερό του χρόνο έσκαβε τα χωράφια του.

Κατα τα αλλα, στρατός και ακαδημαϊκό περιβάλλον είναι έννοιες που δεν πανε μαζί. Ας πούμε ότι παρακολούθησαν εντατικά μαθήματα (κατήχησης; ) ανώτερου επιπέδου. Ίσως γίνομαι λίγο ισοπεδωτικός αλλα ο στρατός ούτε πανεπιστήμιο θα γίνει ποτέ αλλά ούτε και ακαδημαϊκό περιβάλλον επειδη πολυ απλά είναι στρατός.

voithostyrempora2
04-11-13, 00:00
Είναι ΑΣΤΕΙΟ να συνυπολογίζεται η περίοδος που σπούδασε ο (υπ)αξιωματικός, όταν μάλιστα είχε στεγη και φαγητο δωρεάν (διόρθωσέ με BS αν δεν ισχυει το τελευταίο). Με την ίδια λογική, να μου αναγνωριστούν και μένα τα 5 έτη φοιτησης στο ΕΜΠ και οι 9 μήνες στρατού :twisted: . Προσωπικά θεωρώ τα Σώματα Ασφαλείας (πλην Πυροσβεστικης) το κατακάθι της σύγχρονης κοινωνίας για ταξικους λόγους (είναι εχθροί της εργατικής τάξης υπερασπιζόμενοι το Κεφάλαιο και το πολιτικό του προσωπικο είτε σε περιπτωσεις στυλ 21ης Απριλη είτε σε πορείες κτλ).

Μου είναι αδιανόητο το ότι τόσα χρόνια οι αξιωματικοι έβγαιναν στη συνταξη (αν δεν ήθελαν να πάνε πάνω από Αντισυνταγματάρχες) στα 43 τους, έχοντας 4 χρόνια σπουδών και 21 χρόνια δουλειάς. Σύνταξη στα 43 τους με 21 χρονια υπηρεσίας, έλεος.

Burning Skies
04-11-13, 00:15
Δεν είναι λεπτομέρεια το ότι κάποιος που σπούδαζε μέχρι τα 30 του θεωρείται ότι δεν δούλευε μέχρι τότε ενώ κάποιος που πέρασε σε κάποια στρατιωτική σχολή ότι δούλευε απο πολυ πιο μικρός (απο την ημέρα εισαγωγής του; Δεν ξέρω ακριβώς). Το ίδιο και γιαυτους που δούλευαν απο τα 18. Ξέρω οτετζη που βγήκε κάπου στα 55 στην σύνταξη επειδη "δούλευε απο τα 18" και είχε συμπληρώσει τα "συντάξιμα χρόνια". Ο άνθρωπος φυσικά μόνο για σύνταξη δεν ήταν μια που για να γεμίσει τον ελεύθερό του χρόνο έσκαβε τα χωράφια του.

Κατα τα αλλα, στρατός και ακαδημαϊκό περιβάλλον είναι έννοιες που δεν πανε μαζί. Ας πούμε ότι παρακολούθησαν εντατικά μαθήματα (κατήχησης; ) ανώτερου επιπέδου. Ίσως γίνομαι λίγο ισοπεδωτικός αλλα ο στρατός ούτε πανεπιστήμιο θα γίνει ποτέ αλλά ούτε και ακαδημαϊκό περιβάλλον επειδη πολυ απλά είναι στρατός.

Αδερφε μιλας για πραγματα που δεν γνωριζεις και για τα οποια διαφωνουμε. Δηλαδη πρεπει να μπω στην διαδικασια να σου παραθεσω ολο το προγραμμα σπουδων για να δεις οτι εχεις αδικο; Τι νομιζεις οτι κανεις τα πρωινα στις στρατιωτικες σχολες; μονο στρατιωτικη εκπαιδευση; κυριως ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΗ εκπαιδευση γεμιζει τις ωρες διδασκαλιας.

Εγω σε ρωτησα κατι πολυ συγκεκριμενο, ασε τον στρατιωτικο, ξεχνα το πες οτι μιλαμε για αλλη περιπτωση γιατι δεν θα βγαλουμε ακρη. Εχεις εναν υδραυλικο που κολλαει ενσημα απο τα 18 του. Ποσα χρονια θα πρεπει να εργαζεται για να βγει στην συνταξη;;; Θα πρεπει να βγει μαζι με αυτον που ΑΠΟ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ αρχισε να εργαζεται στα 35 του;; Βαζουμε ενα οριο ηλικιας και δεν πα να εχεις δουλεψει μισο αιωνα τοτε θα βγεις στην συνταξη (και φυσικα θα εχεις μεχρι τοτε διαλυθει σωματικα) ή βαζουμε οριο ετων εργασιας (υπολογιζοντας αν θες και τις ιδιαιτεροτητες του καθε επαγγελματος);;

voithostyrempora2
04-11-13, 00:25
Οσο παράλογο είναι το να μετράνε στα συνταξιμα χρόνια τα έτη σπουδών σε κάποιο μη αξιωματικό,άλλο τόσο παραλογο είναι να μετράνε στον αξιωματικό,ειδικά εφόσον επιβαρυνομαστε (ως κοινωνικό σύνολο) όχι μόνο την εκπαίδευσή του (αυτό γίνεται,ευτυχως,με όλους τους φοιτητες στην Ελλάδα μιας και ευτυχως δεν υπάρχουν δίδακτρα), αλλά και την στέγαση και τη σίτισή του. Και μετράνε και στα συντάξιμα χρονια. Και μεχρι πριν από 2-3 χρόνια έβγαιναν στη συνταξη στα 43 τους. Στα 43 τους. 43χρονος συνταξιούχος. Για ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.

Κάποιος λοιπον που ξεκινά να εργάζεται στα 18 του (και όχι να σπουδάζει όπως οι στρατιωτικοί) σαφώς και πρέπει να βγαίνει στη σύνταξη σχετικά σύντομα και όχι στα 65-67 όπως ο γενικός πληθυσμός. Για να απαντηθει επακριβώς αυτό πρέπει να γίνουν αναλογιστικές μελέτες,οι οποίες θα πρέπει να επικαιροποιουνται ανα κάποια χρόνια και να προσμετρουν πάρα πολλούς παράγοντες: μεσο προσδοκιμο ζωής, κατανομη ηλικιων γενικού πληθυσμού, ασφαλιστικές εισφορές, ύψος εφάπαξ (εδώ γελάμε), ύψος συνταξεων κοκ. Η γενική ιδέα μέχρι τώρα στη Δυση ήταν τα 35 έτη,περίπου. Οπότε με 35 έτη εργασιας,ας βγαίνει κανεις στη συνταξη ανεξαρτήτως ηλικίας. Οποτε ο αξιωματικός που ξεκίνησε να εργαζεται στα 22 του,ας βγαίνει στα 57 του, όχι στα 43 όπως ήταν μέχρι πρόσφατα. So simple. Νομίζω μάλιστα ότι καποιες κατηγορίες μετρούσαν πλασματικά χρόνια (Διαβιβαστες?). Μου τα'λεγαν οι αξιωματικοί μου στο Πυροβολικό και ηθελα να χτυπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο.

Το θέμα είναι όμως ότι αυτα τα 35 έτη με τη γήρανση του πληθυσμού της Δυσης τείνουν να γίνουν 40, οποτε η αναμενόμενη ηλικία συνταξιοδότησης ενος 22χρονου αξιωματικού είναι κάπου ανάμεσα στα 57 έως 62 του. Αλλά ας τηρούνταν τόσα χρόνια το 57 (αντί του 43 που ίσχυε) και δε θα έλεγε κανείς τίποτα.

Burning Skies
04-11-13, 00:26
Είναι ΑΣΤΕΙΟ να συνυπολογίζεται η περίοδος που σπούδασε ο (υπ)αξιωματικός, όταν μάλιστα είχε στεγη και φαγητο δωρεάν (διόρθωσέ με BS αν δεν ισχυει το τελευταίο). Με την ίδια λογική, να μου αναγνωριστούν και μένα τα 5 έτη φοιτησης στο ΕΜΠ και οι 9 μήνες στρατού :twisted: . Προσωπικά θεωρώ τα Σώματα Ασφαλείας (πλην Πυροσβεστικης) το κατακάθι της σύγχρονης κοινωνίας για ταξικους λόγους (είναι εχθροί της εργατικής τάξης υπερασπιζόμενοι το Κεφάλαιο και το πολιτικό του προσωπικο είτε σε περιπτωσεις στυλ 21ης Απριλη είτε σε πορείες κτλ).

Μου είναι αδιανόητο το ότι τόσα χρόνια οι αξιωματικοι έβγαιναν στη συνταξη (αν δεν ήθελαν να πάνε πάνω από Αντισυνταγματάρχες) στα 43 τους, έχοντας 4 χρόνια σπουδών και 21 χρόνια δουλειάς. Σύνταξη στα 43 τους με 21 χρονια υπηρεσίας, έλεος.

Ειπα και πριν. Ο υπαξιωματικος απο την πρωτη μερα κιολας εξασκουσε και το επαγγελμα του. Απο την πρωτη μερα ηταν εσωκλειστος διοικειτο και διοικουσε. Εκπαιδευοταν και εκπαιδευε. Αν δεν κανω λαθος και ο φοιτητης πληρωνεται αν φτασει στο σημειο να εκτελει και χρεη βοηθου καθηγητη. Επισης οποισδηποτε ασφαλισμενος μπορει να αναγνωρισει πλασματικα χρονια στρατου, ΣΠΟΥΔΩΝ παιδιων κλπ για να βγει στην συνταξη. Χρονια που ΔΕΝ εργαστηκε. Ακομη λοιπον και με αυτη την λογικη οτι ο υπαξιωματικος ΔΕΝ εργαζοταν κατα την αποψη σου πες οτι τα αναγνωρισε μετα οπως μπορεις και εσυ να αναγνωρισεις συνταξιοδοτικα τα χρονια του στρατου ή των ΣΠΟΥΔΩΝ σου.

Τα ιδεολογικα τωρα δεν νομιζω οτι κολλανε ή οτι ειναι ευστοχα. Ο ρολος του στρατου απεχει απο αυτο που αναφερεις ασχετως αν στο παρελθον υπηρξαν αυτες οι μαυρες σελιδες. Και ευτυχως ΔΕΝ εχει χρησιμοποιηθει μεχρι στιγμης για καταστολη της εργατικης ταξης και (αφελως ή μη) θελω να πιστευω οτι δεν προκειται να αποδεχθει τετοιο ρολο. Αντιθετως εχει χρησιμοποιηθει απειρες φορες σε ρολους πυροσβεστικης (την οποια αποδεχεσαι) κατι που παραβλεπεις.

Για την συνταξιοδοτηση στην 25ετια σου ειπα οτι συμφωνω οτι ηταν μεγα λαθος. Αυτο ομως που ειναι επισης απαραδεκτο κατα την γνωμη μου (και αναφερομαι γενικα) ειναι να σου αλλαζουν ξαφνικα τα δεδομενα πανω στα οποια εκανες επιλογες ζωης. Δεν γινεται καποιος να μπηκε στο στρατο (ή οπουδηποτε αλλου που ΔΕΝ ειναι κλειστο κλαμπ) συνυπολογιζοντας το οτι θα συνταξιοδοτηθει στην 25ετια και να του λες 5 χρονια πριν την συμπληρωσει οτι τρωει καπελο αλλα 10 χρονια υπηρεσιας. Αντιστοιχα βεβαια παραδειγματα υπαρχουν απειρα σε τοσους τομεις τις ζωης στην μπανανια μας (πχ.στεγαστικα, χαρατσια, περικοπες μισθων συνταξεων κλπ κλπ) οποτε τι ψαχνω να βρω...

@ ADSLgr.com All rights reserved.