PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατάργηση της στρατιωτικής θητείας προτείνει η τρόικα.



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17

voithostyrempora2
04-11-13, 00:30
Αρα συμφωνουμε για την 35ετια για συνταξιοδοτηση? το βρίσκεις και εσύ λογικό νούμερο?

(με μόνη μας διαφωνια αν αυτα τα 35 ετη θα ξεκινήσουν να μετράνε από τα 18 που σπουδαζει ο αξιωματικός ή από τα 22 που αποφοιτεί)

Burning Skies
04-11-13, 00:33
Αρα συμφωνουμε για την 35ετια για συνταξιοδοτηση? το βρίσκεις και εσύ λογικό νούμερο?

(με μόνη μας διαφωνια αν αυτα τα 35 ετη θα ξεκινήσουν να μετράνε από τα 18 που σπουδαζει ο αξιωματικός ή από τα 22 που αποφοιτεί)

Σαφως και συμφωνουμε. Παραβλεπεις ομως οτι και εσυ μπορεις να αναγνωρισεις συνταξιοδοτικα τα χρονια των σπουδων σου (οχι 50 χρονια σπουδων αλλα του βασικου πτυχιου), οπως και του στρατου ωστε να μετρας και εσυ συνταξιμα απο τα 18 σου. Οποτε δεν κατανοω το κολλημα... ;)

Φανερός Πράκτωρ
04-11-13, 00:34
@burning
Κοιτά ότι και να κάνουν ενα ακαδημαϊκό περιβάλλον έχει ως βασικό στοιχείο την ελευθερία της σκέψης και της έκφρασης που δε νομιζω ότι υπάρχει εκει μια που είναι στρατός. Τωρα απο εκει και πέρα ελπίζω να τους κάνουν μαθήματα υψηλού επιπέδου επειδη σε πολλές μπενουν πολυ καλοί μαθητές/σπουδαστές.

Απο εκει και πέρα κανένας δεν "σπουδάζει" με το σκεπτικό που το λες εσυ. Θεωρώ ότι και ο Χ που δουλεύει απο τα 18 του και ο Υ που σπούδασε απο τα 18 του χωρίς κωλοβαρεμα και μετά βρήκε στο καπάκι δουλειά ότι πρέπει να βγουν στη ίδια περίπου ηλικία στην σύνταξη. Επιπλέον αυτή η ηλικία θα μου φανεί να είναι πολυ περίεργο αν είναι πριν τα 60 εκτός ελαχίστων εξαιρεσεων.

raspoutiv
04-11-13, 00:35
καλά προσπαθείτε να κάνετε λογική συζήτηση για τον ορισμό του παραλογισμού, το στρατό;

είστε σε λάθος βάση

voithostyrempora2
04-11-13, 00:42
Σαφως και συμφωνουμε. Παραβλεπεις ομως οτι και εσυ μπορεις να αναγνωρισεις συνταξιοδοτικα τα χρονια των σπουδων σου (οχι 50 χρονια σπουδων αλλα του βασικου πτυχιου), οπως και του στρατου ωστε να μετρας και εσυ συνταξιμα απο τα 18 σου. Οποτε δεν κατανοω το κολλημα... ;)

Αυτό ομολογώ ότι δεν το ξερω. Επειδή συμφωνησαμε στο πρώτο (και βασικο σκέλος) και μάλλον συγκλινουμε στο δευτερο,θα ηθελα να με διαφωτίσεις σχετικά. Εχω 5 κανονικά έτη σπουδων (Πολυτεχνείο γαρ) και 9 μηνες στρατιωτική θητεία. Πόσα πλασματικά έτη αναγνωρίζονται? δεν εχω ιδέα για την απαντηση. Ρωτω ειλικρινέστατα.

Burning Skies
04-11-13, 00:45
@burning
Κοιτά ότι και να κάνουν ενα ακαδημαϊκό περιβάλλον έχει ως βασικό στοιχείο την ελευθερία της σκέψης και της έκφρασης που δε νομιζω ότι υπάρχει εκει μια που είναι στρατός. Τωρα απο εκει και πέρα ελπίζω να τους κάνουν μαθήματα υψηλού επιπέδου επειδη σε πολλές μπενουν πολυ καλοί μαθητές/σπουδαστές.

Απο εκει και πέρα κανένας δεν "σπουδάζει" με το σκεπτικό που το λες εσυ. Θεωρώ ότι και ο Χ που δουλεύει απο τα 18 του και ο Υ που σπούδασε απο τα 18 του χωρίς κωλοβαρεμα και μετά βρήκε στο καπάκι δουλειά ότι πρέπει να βγουν στη ίδια περίπου ηλικία στην σύνταξη. Επιπλέον αυτή η ηλικία θα μου φανεί να είναι πολυ περίεργο αν είναι πριν τα 60 εκτός ελαχίστων εξαιρεσεων.

Δεν μιλησα για ακαδημαικο περιβαλλον αλλα για προγραμμα σπουδων. Και ειπα επισης οτι παω στοιχημα οτι ο μαθητης εκει εχει παρακολουθησει πολλες περισσοτερες ωρες ακαδημαικης διδασκαλιας απο τον μεσο ελληνα φοιτητη. Οχι γιατι ηταν καλυτερος αλλα γιατι ηταν υποχρεωμενος να βρισκεται στο μαθημα.

Τελος δεν νομιζω οτι καταλαβες το σκεπτικο μου. Αυτος που σπουδαζει στα δεκαοχτω του (δεν λεω αυτον που εκανε 10 χρονια σπουδες, διδακτορικα και ιστοριες) ΒΓΑΙΝΕΙ στην συνταξη αν θελει μαζι με αυτον που δουλευε απο τα δεκαοχτω του. Αυτο που λεω ειναι οτι ειναι λογικο αυτο να συμβαινει στην 35ετια (με μεσα 4ετη σπουδων και 1 στρατου). Οχι να σου βαζουν ενα οριο ηλικιας και να σου λενε σκαβε μεχρι να το συμπληρωσεις. Και η 35ετια μπορει να συμπληρωθει στα 53 σου. Θες να το κανουμε 35ετια με 55 ετων κατωτερο οριο ηλικιας;;; Εστω. Μετα ομως αρχιζει και ξεφτιλιζεται το πραγμα και καταντα αδικο και ιδιαιτερα επιπονο για οσους δουλευαν ακαταπαυστα μεχρι τοτε. Αλλωστε δεν ειναι ο κανονας να δουλευει καποιος απο τα 18 του ή να πιανει δουλεια αμεσως μετα τις σπουδες του οποτε δεν βρισκω που ειναι το παραλογο σε αυτο.

Φανερός Πράκτωρ
04-11-13, 00:45
Παραβλεπεις ομως οτι και εσυ μπορεις να αναγνωρισεις συνταξιοδοτικα τα χρονια των σπουδων σου (οχι 50 χρονια σπουδων αλλα του βασικου πτυχιου), οπως και του στρατου ωστε να μετρας και εσυ συνταξιμα απο τα 18 σου. Οποτε δεν κατανοω το κολλημα... ;)

Και εγώ είναι η πρώτη φορά που ακούω κάτι τέτοιο.

Burning Skies
04-11-13, 00:52
Αυτό ομολογώ ότι δεν το ξερω. Επειδή συμφωνησαμε στο πρώτο (και βασικο σκέλος) και μάλλον συγκλινουμε στο δευτερο,θα ηθελα να με διαφωτίσεις σχετικά. Εχω 5 κανονικά έτη σπουδων (Πολυτεχνείο γαρ) και 9 μηνες στρατιωτική θητεία. Πόσα πλασματικά έτη αναγνωρίζονται? δεν εχω ιδέα για την απαντηση. Ρωτω ειλικρινέστατα.

Μπορεις νομιζω να αναγνωρισεις το συνολο. Συνολικα μεχρι 7ετη πλασματικα νομιζω οτι μπορεις να αναγνωρισεις. Ειδες λοιπον που κολλας σε καποια πραγματα χωρις λογο;; Ποια η διαφορα με τον στρατιωτικο; Απλα εκεινος τα εχει αναγνωρισει και πληρωσει απο πριν ενω εσυ επιλεγεις αν θα το κανεις.

- - - Updated - - -

Δειτε και εδω:

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=353968 (http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=353968)

Φανερός Πράκτωρ
04-11-13, 00:58
Δεν μιλησα για ακαδημαικο περιβαλλον αλλα για προγραμμα σπουδων. Και ειπα επισης οτι παω στοιχημα οτι ο μαθητης εκει εχει παρακολουθησει πολλες περισσοτερες ωρες ακαδημαικης διδασκαλιας απο τον μεσο ελληνα φοιτητη. Οχι γιατι ηταν καλυτερος αλλα γιατι ηταν υποχρεωμενος να βρισκεται στο μαθημα.

Μίλησες για ακαδημαϊκά μαθήματα και εγώ σου απάντησα ότι κάτι τέτοιο δεν υφίσταται αν δεν υπάρχει η ελευθερία της έκφρασης και της σκέψης.
Μην το συνεχίσουμε, παίζουμε με τις λέξεις.


Τελος δεν νομιζω οτι καταλαβες το σκεπτικο μου. Αυτος που σπουδαζει στα δεκαοχτω του (δεν λεω αυτον που εκανε 10 χρονια σπουδες, διδακτορικα και ιστοριες) ΒΓΑΙΝΕΙ στην συνταξη αν θελει μαζι με αυτον που δουλευε απο τα δεκαοχτω του. Αυτο που λεω ειναι οτι ειναι λογικο αυτο να συμβαινει στην 35ετια (με μεσα 4ετη σπουδων και 1 στρατου). Οχι να σου βαζουν ενα οριο ηλικιας και να σου λενε σκαβε μεχρι να το συμπληρωσεις. Και η 35ετια μπορει να συμπληρωθει στα 53 σου. Θες να το κανουμε 35ετια με 55 ετων κατωτερο οριο ηλικιας;;; Εστω. Μετα ομως αρχιζει και ξεφτιλιζεται το πραγμα και καταντα αδικο και ιδιαιτερα επιπονο για οσους δουλευαν ακαταπαυστα μεχρι τοτε. Αλλωστε δεν ειναι ο κανονας να δουλευει καποιος απο τα 18 του ή να πιανει δουλεια αμεσως μετα τις σπουδες του οποτε δεν βρισκω που ειναι το παραλογο σε αυτο.
Το ότι βγαίνουν αυτοί οι 2 στην ίδια ηλικία στη σύνταξη όπως έγραψα και πιο πριν με εκπλήσσει και είναι η πρώτη φορά που το ακούω. Από εκεί και πέρα συμφωνώ ότι τα να αλλάζουν τα όρια ηλικίας είναι άδικο (ενώ έχεις συμφωνήσει στο Α να σου λένε στην πορεία το Β) αλλά και το ίδιο εκνευριστικό είναι να βλέπω 55άριδες που είναι ακμαιότατοι να βγαίνουν στην σύνταξη.

Το ιδανικό σενάριο δεν το έχω σκεφτεί αλλά ούτε και έχω τον χρόνο τώρα να το αναλύσω/φιλοσοφήσω. Σε γενικές γραμμές καταλαβαίνω ότι συμφωνούμε πάντως.

Burning Skies
04-11-13, 01:02
Τελικα εκανα λαθος. Στα 62 μου θα φυγω -και οχι στα 60- (ακομη και αν εχω φουλ απασχοληση) με 40 πραγματικοτατα ετη εργασιας και 4 αμφισβητουμενα (της σχολης) και σιγουρα θα αυξηθει και αλλο το οριο. Θεωρειτε λοιπον δικαιο το ασφαλιστικο;;; Και που να ξερατε για την αναγνωριση των ετων σπουδων αφου δεν προκειται να την χρειαστειτε (γιατι αν -και σας το ευχομαι- εχετε δουλεια θα εχετε συμπληρωσει πραγματικα τα χρονια εργασιας σας μεχρι να πατησετε το οριο ηλικιας);;;

voithostyrempora2
04-11-13, 01:02
Δε βλέπω κάπου να αναφέρει το ΤΣΜΕΔΕ το ρεπορτάζ και ανησυχώ :p. Αρα εγώ που γράφτηκα στο ΤΣΜΕΔΕ στα ~25 μου είναι σα να γραφτηκα σχεδόν 6 χρονια νωρίτερα (εφόσον τα εξαγορασω),δηλαδή στα ~19 μου. Με 40 χρόνια ασφάλισης μέχρι τη συνταξιοδότηση:rofl:,μου μένουν ακόμα μόλις 32 χρόνια και κάτι λοιπόν. Αυτη είναι ζωή :p.

Btw έτσι συμφωνω. Ας βγαινουν οι στρατιωτικοί στη σύνταξη στα 53 τους λοιπόν για 35ετια,με την υποσημείωση πως με τη γηρανση του πληθυσμού τις επόμενες δεκαετίες η 35ετια μάλλον θα γίνει 40ετια. Πάντως κάπου εκεί (σαφώς μετά τα 50 αλλά και σαφώς πριν τα 60) είναι πράγματι ένα λογικό χρονικό σημείο.

Burning Skies
04-11-13, 01:07
Μίλησες για ακαδημαϊκά μαθήματα και εγώ σου απάντησα ότι κάτι τέτοιο δεν υφίσταται αν δεν υπάρχει η ελευθερία της έκφρασης και της σκέψης.
Μην το συνεχίσουμε, παίζουμε με τις λέξεις.

Δεν παιζω εγω με τις λεξεις. Αν θεωρεις οτι δεν διδαχθηκα ανωτερα μαθηματικα, μηχανικη, πυρηνικη φυσικη κ.α. επειδη δεν υπηρχε η ελευθερια της εκφρασης και της σκεψης τοτε τι να πω.


Το ότι βγαίνουν αυτοί οι 2 στην ίδια ηλικία στη σύνταξη όπως έγραψα και πιο πριν με εκπλήσσει και είναι η πρώτη φορά που το ακούω. Από εκεί και πέρα συμφωνώ ότι τα να αλλάζουν τα όρια ηλικίας είναι άδικο (ενώ έχεις συμφωνήσει στο Α να σου λένε στην πορεία το Β) αλλά και το ίδιο εκνευριστικό είναι να βλέπω 55άριδες που είναι ακμαιότατοι να βγαίνουν στην σύνταξη.

Το ιδανικό σενάριο δεν το έχω σκεφτεί αλλά ούτε και έχω τον χρόνο τώρα να το αναλύσω/φιλοσοφήσω. Σε γενικές γραμμές καταλαβαίνω ότι συμφωνούμε πάντως.



Εκει καταληγω και εγω και αυτο ελεγα απο την αρχη. Οτι συμφωνουμε αλλα πολλες φορες οι αντιπαθειες που εχουμε για καποια πραγματα μας απαγορευουν να το κατανοησουμε. ;)

- - - Updated - - -


Δε βλέπω κάπου να αναφέρει το ΤΣΜΕΔΕ το ρεπορτάζ και ανησυχώ :p. Αρα εγώ που γράφτηκα στο ΤΣΜΕΔΕ στα ~25 μου είναι σα να γραφτηκα σχεδόν 6 χρονια νωρίτερα (εφόσον τα εξαγορασω),δηλαδή στα ~19 μου. Με 40 χρόνια ασφάλισης μέχρι τη συνταξιοδότηση:rofl:,μου μένουν ακόμα μόλις 32 χρόνια και κάτι λοιπόν. Αυτη είναι ζωή :p.

Btw έτσι συμφωνω. Ας βγαινουν οι στρατιωτικοί στη σύνταξη στα 53 τους λοιπόν για 35ετια,με την υποσημείωση πως με τη γηρανση του πληθυσμού τις επόμενες δεκαετίες η 35ετια μάλλον θα γίνει 40ετια. Πάντως κάπου εκεί (σαφώς μετά τα 50 αλλά και σαφώς πριν τα 60) είναι πράγματι ένα λογικό χρονικό σημείο.

Και που συμφωνουμε τι εγινε;;; Σου λεω οτι στα 62 ειναι το minimum που θα βγουμε (που θα αλλαξει και αυτο) και αντι να θεωρουμε λογικο το 53-55 που ισχυει για την ωρα για τους στρατιωτικους θα ζηταμε να πανε και αυτοι στα 62 (αντι να παμε και εμεις στο αυτονοητο).

voithostyrempora2
04-11-13, 01:07
Α,όλα κι όλα, προσωπικά αντιπαθώ σφόδρα και σιχαίνομαι τα Σωματα Ασφαλείας και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ. Το'χω παραδεχθεί άλλωστε πολλάκις.

:p

Burning Skies
04-11-13, 01:09
Α,όλα κι όλα, προσωπικά αντιπαθώ σφόδρα και σιχαίνομαι τα Σωματα Ασφαλείας και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ. Το'χω παραδεχθεί άλλωστε πολλάκις.

:p

Ας τα αντιπαθεις. Αυτο που λεω ομως ειναι οτι απο τη στιγμη που χασανε την 25ετια το να συνεχιζεις να τους τα χωνεις για το συνταξιοδοτικο (στα 55) ζημια σε σενα κανει που θα δουλευεις μια ζωη. :p

voithostyrempora2
04-11-13, 01:12
Και που συμφωνουμε τι εγινε;;; Σου λεω οτι στα 62 ειναι το minimum που θα βγουμε (που θα αλλαξει και αυτο) και αντι να θεωρουμε λογικο το 53-55 που ισχυει για την ωρα για τους στρατιωτικους θα ζηταμε να πανε και αυτοι στα 62 (αντι να παμε και εμεις στο αυτονοητο).

Ξέρω γω? τουλάχιστον συμφωνουμε ενώ αρχικά διαφωνούσαμε. Αυτό είναι αρκετά σπάνιο στις μέρες μας . Οι πιο πολλοί μένουν με τις παρωπίδες μέχρι τέλους.

Για να είμαι ειλικρινης,το συνταξιοδοτικό μόνο ως ανέκδοτο μου φαίνεται αυτη την στιγμή και παρακαλάω να μην ερθει "ποτέ", δηλαδή να μείνω για πάντα νέος και ακμαίος :p. Μπορεί να ακούγεται (και να είναι) χαζό,αλλά νομιζω ότι είναι προτιμότερο αυτό το attitude απ'το να μετράνε άτομα 25-35 χρονων τις μέρες μέχρι τη συνταξιοδοτηση. Μπορεί σε 7-8 χρονια βέβαια να λέω άλλα. Δεν ξερω.

- - - Updated - - -


Ας τα αντιπαθεις. Αυτο που λεω ομως ειναι οτι απο τη στιγμη που χασανε την 25ετια το να συνεχιζεις να τους τα χωνεις για το συνταξιοδοτικο (στα 55) ζημια σε σενα κανει που θα δουλευεις μια ζωη. :p

Εδώ συντασσομαι με ένα φίλτατο μέλος του φόρουμ : ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 18, ΣΤΡΑΤΕΥΣΗ ΣΤΑ 100.

:D

emeliss
04-11-13, 01:15
Τα πλασματικά θα τα δεις όταν πλησιάσει αυτή η ώρα μαζί με το κόστος που θα είναι μια μικρή περιουσία.

Burning Skies
04-11-13, 01:15
Ξέρω γω? τουλάχιστον συμφωνουμε ενώ αρχικά διαφωνούσαμε. Αυτό είναι αρκετά σπάνιο στις μέρες μας . Οι πιο πολλοί μένουν με τις παρωπίδες μέχρι τέλους.

Για να είμαι ειλικρινης,το συνταξιοδοτικό μόνο ως ανέκδοτο μου φαίνεται αυτη την στιγμή και παρακαλάω να μην ερθει "ποτέ", δηλαδή να μείνω για πάντα νέος και ακμαίος :p. Μπορεί να ακούγεται (και είναι χαζό),αλλά νομιζω ότι είναι προτιμότερο αυτό το attitude απ'το να μετράνε άτομα 25-35 χρονων τις μέρες μέχρι τη συνταξιοδοτηση. Μπορεί σε 7-8 χρονια βέβαια να λέω άλλα. Δεν ξερω.

Ειναι ανεκδοτο. Ειναι ομως τοσο ανεκδοτο που σε αναγκαζει να ασχοληθεις με αυτο (κατι που δεν συνηθιζοταν) ακομη και τωρα που εισαι στα 20 και στα 30 σου. Γιατι;;; Γιατι βλεπεις οτι εισαι ηδη καταδικασμενος να δουλευεις (και παρακαλας κιολας να εχεις δουλεια για να φυτοζωεις) μεχρι να πεθανεις. Ή στην καλυτερη θα ξεκουραστεις 1-2 χρονακια μεχρι να πεθανεις παιρνοντας συνταξη στα επιπεδα που ηταν το χαρτζιλικι που σου εδινε ο παππους σου πριν λιγα χρονια.

lalenium
04-11-13, 01:20
και αντι να θεωρουμε λογικο το 53-55 που ισχυει για την ωρα για τους στρατιωτικους θα ζηταμε να πανε και αυτοι στα 62 (αντι να παμε και εμεις στο αυτονοητο).

Είναι λογική η σύνταξη σε άνθρωπο 53 χρονών; Σε ποια χώρα του πλανήτη υπάρχουν συνταξιούχοι 50 χρονών;

Asmodeus
04-11-13, 01:23
Τα πληρωσαν αυτα τα χρονια ασφαλιστικα (ασε που ηταν εσωκλειστοι και εξασκουσαν ηδη το αντικειμενο του επαγγελματος τους) . Και οι αλλοι αλλωστε μπορουν να αναγνωρισουν καποια χρονια λογω στρατου και παιδιων για να βγουν στην συνταξη (χωρις να τα εχουν δουλεψει). Μην κολλας στις λεπτομερειες. Το ερωτημα ειναι ποσα χρονια πρεπει να δουλευεις για να βγεις στην συνταξη;; 30; 40; 50; 200;;;; Δηλαδη καποιος που δουλευε απο τα 18 του (χεσε το στρατο γενικα μιλαω) φουλ πρεπει να συνταξιοδοτηθει στην ιδια ηλικια με καποιον που ξεκινησε να εργαζεται στα 35 του;;

ΥΓ. (ασχετο) Οτι στοιχημα θες οτι ο μαθητης αυτων των σχολων εχει παρακολουθησει πολλες περισσοτερες ωρες διδασκαλιας ακαδημαικων μαθηματων απο τον μεσο Ελληνα φοιτητη. Ο λογος; Οτι το πρωι εχει φουλ προγραμμα μαθηματων που ειναι υποχρεωτικη η παρακολουθηση.

Aκυρος εντελως.

1) Αυτος που αρχισε να εργαζεται στα 30-32 μπορει να εχει 10 χρονια σπουδες στην "πλατη" του.

2) Η εργασια ενος Διδακτωρ ειναι απειρως ποιοτηκοτερη. Ειναι θεμα ποιοτητας οχι ποσοτητας.

3) Ολοι εχουμε παει στρατο κι ειδαμε το μεγαλειο της εργασιας στις ΕΔ

4) Οσο για την ποσοτητα & ποιοτητα των μαθηματων μιας στρατιωτικης σχολης σε σχεση με ενα ΑΕΙ μαλλον δεν ξερεις ουτε το προγραμμα των στρατιωτικων σχολων ουτε των Παν. & ΤΕΙ



Η ΣΣΕ είναι Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα του κράτους ισότιμο με τα υπόλοιπα Ιδρύματα Πανεπιστημιακού επιπέδου. Η είσοδος στη Σχολή επιτυγχάνεται με υψηλή βαθμολογία στις εισιτήριες πανελλήνιες εξετάσεις και η φοίτηση διαρκεί 4 χρόνια. Κάθε έτος χωρίζεται σε δύο εξάμηνα. Οι Ευέλπιδες κατανέμονται σε μια από τις ειδικότητες της σχολής οι οποίες είναι τα Όπλα και τα Σώματα του Ελληνικού Στρατού.[9].

Η εκπαίδευση περιλαμβάνει:

Ακαδημαϊκή εκπαίδευση

Μαθήματα Στρατιωτικού ενδιαφέροντος και μαθήματα γενικής Ακαδημαϊκής μόρφωσης και καλύπτει το 50% του συνολικού χρόνου εκπαίδευσης. Τομέας Θεωρητικών Σπουδών Τομέας Μαθηματικών και Επιστημών Μηχανικού Τομέας Φυσικών Επιστημών Tομέας Φυσικής και Πολιτισμικής Αγωγής Σκοπός είναι να παράσχει ευρεία στρατιωτική, επιστημονική και τεχνική μόρφωση.



http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%A3%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%AE_%CE%95%CF%85%CE%B5%CE% BB%CF%80%CE%AF%CE%B4%CF%89%CE%BD

Burning Skies
04-11-13, 01:29
Aκυρος εντελως.

1) Αυτος που αρχισε να εργαζεται στα 30-32 μπορει να εχει 10 χρονια σπουδες στην "πλατη" του.

2) Η εργασια ενος Διδακτωρ ειναι απειρως ποιοτηκοτερη. Ειναι θεμα ποιοτητας οχι ποσοτητας.

3) Ολοι εχουμε παει στρατο κι ειδαμε το μεγαλειο της εργασιας στις ΕΔ

4) Οσο για την ποσοτητα & ποιοτητα των μαθηματων μιας στρατιωτικης σχολης σε σχεση με ενα ΑΕΙ μαλλον δεν ξερεις ουτε το προγραμμα των στρατιωτικων σχολων ουτε των Παν. & ΤΕΙ

Εχεις χασει επεισοδια στην συζητηση... ;)

Το προγραμμα παντως των μαθηματων το ξερω πολυ καλα γιατι εχω φοιτησει και στα 2. Και σε ανωτατη στρατιωτικη σχολη (Ευελπιδων) και σε ΑΕΙ (τμημα πληροφορικης) ...
Επιτρεπεται λοιπον να εχω σχετικη αποψη;;;

Εσενα παλι απο που πηγαζει η σιγουρια και το απολυτο της τοποθετησης σου;

Asmodeus
04-11-13, 01:50
Εχεις χασει επεισοδια στην συζητηση... ;)

Το προγραμμα παντως των μαθηματων το ξερω πολυ καλα γιατι εχω φοιτησει και στα 2 (και σε Ανωτατη στρατιωτικη σχολη και σε ΑΕΙ) ...

Οντως τωρα διαβαζω την συνεχεια της κουβεντας.


Στη ΣΣΕ εχουν το 50% του χρονου ακαδημαικα μαθηματα. Σωστα? Στην ΣΣΕ σε βαζουν να περασεις 45-50 ακαδημαικα μαθηματα? (Δεν μιλαω για αντιγραφες και μαλακιες)


Δεν διαφωνω οτι 35 χρονια δουλειας ειναι το ιδανικο. Αλλα στον αντιποδα θα πρεπει να αναγνωριζονται οι μηνες στρατου,βασικο πτυχιο (4ετη κατα βαση) (αυτα απο οτι ξερω ειναι εξαγορασημα). Αλλα χρονια μεταπτυχιακων σπουδων 1ου κυκλου (MSc , MBA etc ) και 2ου κυκλου (PhD) δεν γνωριζω αν ειναι εξαγορασιμα αν και θα επρεπε.

Τελος επετρεψε μου (χωρις να ειμαι γνωστης του επιπεδου των μαθηματων στις στρατιωτικες σχολες παρα μονο των ΑΕΙ) να εχω τις αμφιβολιες μου και για την ποσοτητα (ποσα μαθηματα πρεπει να περασει καποιος στην ΣΣΕ?) και στην ποιοτητα συγκριτικα με τα "καλα" ΑΕΙ

- - - Updated - - -


Τελικα εκανα λαθος. Στα 62 μου θα φυγω -και οχι στα 60- (ακομη και αν εχω φουλ απασχοληση) με 40 πραγματικοτατα ετη εργασιας και 4 αμφισβητουμενα (της σχολης) και σιγουρα θα αυξηθει και αλλο το οριο. Θεωρειτε λοιπον δικαιο το ασφαλιστικο;;; Και που να ξερατε για την αναγνωριση των ετων σπουδων αφου δεν προκειται να την χρειαστειτε (γιατι αν -και σας το ευχομαι- εχετε δουλεια θα εχετε συμπληρωσει πραγματικα τα χρονια εργασιας σας μεχρι να πατησετε το οριο ηλικιας);;;

Σε αυτο εχεις απολυτο δικιο ετσι οπως το πανε τα πλασματικα ετη θα ειναι δωρον αδωρον

- - - Updated - - -


Ας τα αντιπαθεις. Αυτο που λεω ομως ειναι οτι απο τη στιγμη που χασανε την 25ετια το να συνεχιζεις να τους τα χωνεις για το συνταξιοδοτικο (στα 55) ζημια σε σενα κανει που θα δουλευεις μια ζωη. :p

Το θεμα ειναι ποσες χιλιαδες βγηκαν στη συνταξη στα 45 κι τι εφαπαξ πηραν και τι "μπονους" για γαμους θυγατερων και και

Burning Skies
04-11-13, 01:50
Οντως τωρα διαβαζω την συνεχεια της κουβεντας.


Στη ΣΣΕ εχουν το 50% του χρονου ακαδημαικα μαθηματα. Σωστα? Στην ΣΣΕ σε βαζουν να περασεις 45-50 ακαδημαικα μαθηματα? (Δεν μιλαω για αντιγραφες και μαλακιες)


Δεν διαφωνω οτι 35 χρονια δουλειας ειναι το ιδανικο. Αλλα στον αντιποδα θα πρεπει να αναγνωριζωντε οι μηνες στρατου,βασικο πτυχιο (4ετη κατα βαση) (αυτα απο οτι ξερω ειναι εξαγορασημα. Αλλα χρονια μεταπτυχιακων σπουδων 1ου κυκλου (MSc , MBA etc ) και 2ου κυκλου (PhD) δεν γνωριζω αν ειναι εξαγορασιμα αν και θα επρεπε.

Τελος επετρεψε μου (χωρις να ειμαι γνωστης του επιπεδου των μαθηματων στις στρατιωτικες σχολες παρα μονο των ΑΕΙ) να εχω τις αμφιβολιες μου και για την ποσοτητα (ποσα μαθηματα πρεπει να περασει καποιος στην ΣΣΕ?) και στην ποιοτητα συγκριτικα με τα "καλα" ΑΕΙ

52 ακαδημαικα μαθηματα για την ακριβεια...

για καθε ιδιωτικο υπαλληλο αναγνωριζονται μεχρι 7 πλασματικα χρονια (σπουδων, στρατου, παιδιων, κλπ κλπ).

Asmodeus
04-11-13, 01:55
Ποσες ωρες περιπου την εβδομαδα παρακολουθηση , ποσες διαβασμα? Διπλωματικη/Πτυχιακη υπαρχει?


Master και PhD απο οτι γνωριζω (δεν βαζω το χερι μου στη φωτια) δεν εξαγοραζονται

Burning Skies
04-11-13, 02:03
Το θεμα ειναι ποσες χιλιαδες βγηκαν στη συνταξη στα 45 κι τι εφαπαξ πηραν και τι "μπονους" για γαμους θυγατερων και και

Ειναι. Οπως και τοσοι αλλοι με ακομη καλυτερα δεδομενα. Βγηκαν ομως, δεν μπορουμε να κανουμε κατι...
Εγω επεσημανα απλα (γιατι δεν ειναι ευρεως γνωστο) οτι κατι τετοιο εδω και 3 χρονια δεν ισχυει. Και πρακτικα ειχε καταργηθει καμια δεκαπενταρια χρονια νωριτερα αφου ειχαν περικοψει σε τρομακτικο βαθμο τις συνταξεις που θα επαιρναν οσοι στρατιωτικοι ειναι νεοι ασφαλισμενοι (μετα το 93) και επελεγαν την 25ετια. Πριν προλαβουν ομως να φτασουν σε αυτο το σημειο (να φυγουν στα 25 ετη με συνταξη-επιδομα) κοπηκε και η δυνατοτητα επιλογης (και καλως κοπηκε).

- - - Updated - - -


Ποσες ωρες περιπου την εβδομαδα παρακολουθηση , ποσες διαβασμα? Διπλωματικη/Πτυχιακη υπαρχει?

τωρα με πας πολλα χρονια πισω και δεν θυμαμαι καλα.
νομιζω οτι τα μαθηματα ηταν καθημερινα απο τις 8 μεχρι τις 1 το μεσημερι. διαβασμα ειχες χρονο απο το απογευμα μετα την γυμναστικη (με παρεμβολη το δειπνο) μεχρι οσο αντεχες. ολα αυτα βεβαια τις περιοδους που δεν ειχε καθαρα στρατιωτικη εκπαιδευση (παρεμβαλλονταν καποια 15θημερα μεσα στο ετος καθαρα στρατιωτικης εκπαιδευσης) και σφηνα εκανες και σκοπιες κλπ κλπ (οχι ομως την ωρα των πρωινων μαθηματων).
οχι διπλωματικη/πτυχιακη δεν υπηρχε.

- - - Updated - - -

Ναι μαστερ και phd δεν εξαγοραζονται αλλα αυτα μπορεις να τα κανεις και να κολλας παραλληλα και ενσημα (στο πανεπιστημιο ή αλλου).

Φανερός Πράκτωρ
04-11-13, 02:13
Ναι μαστερ και phd δεν εξαγοραζονται αλλα αυτα μπορεις να τα κανεις και να κολλας παραλληλα και ενσημα (στο πανεπιστημιο ή αλλου).

Δηλαδή; Πιο συγκεκριμένα πως γίνεται αν δεν δουλεύεις σε πανεπιστημιακό project (ώστε να πληρώνεσαι από αυτό) και οι σπουδές είναι το κύριο αντικείμενο της δουλειάς σου (είναι full time job); Πιο πολύ για το master ρωτάω.

Asmodeus
04-11-13, 02:17
Ειναι. Οπως και τοσοι αλλοι με ακομη καλυτερα δεδομενα. Βγηκαν ομως, δεν μπορουμε να κανουμε κατι...
Εγω επεσημανα απλα (γιατι δεν ειναι ευρεως γνωστο) οτι κατι τετοιο εδω και 3 χρονια δεν ισχυει. Και πρακτικα ειχε καταργηθει καμια δεκαπενταρια χρονια νωριτερα αφου ειχαν περικοψει σε τρομακτικο βαθμο τις συνταξεις που θα επαιρναν οσοι στρατιωτικοι ειναι νεοι ασφαλισμενοι (μετα το 93) και επελεγαν την 25ετια. Πριν προλαβουν ομως να φτασουν σε αυτο το σημειο (να φυγουν στα 25 ετη με συνταξη-επιδομα) κοπηκε και η δυνατοτητα επιλογης (και καλως κοπηκε).

- - - Updated - - -

τωρα με πας πολλα χρονια πισω και δεν θυμαμαι καλα.
νομιζω οτι τα μαθηματα ηταν καθημερινα απο τις 8 μεχρι τις 1 το μεσημερι. διαβασμα ειχες χρονο απο το απογευμα μετα την γυμναστικη (με παρεμβολη το δειπνο) μεχρι οσο αντεχες. ολα αυτα βεβαια της περιοδους που δεν ειχε καθαρα στρατιωτικη εκπαιδευση (παρεμβαλλονταν καποια 15θημερα μεσα στο το ετος καθαρα στρατιωτικης εκπαιδευσης) και σφηνα εκανες και σκοπιες κλπ κλπ (οχι ομως την ωρα των πρωινων μαθηματων).
οχι διπλωματικη/πτυχιακη δεν υπηρχε.

- - - Updated - - -

Ναι μαστερ και phd δεν εξαγοραζονται αλλα αυτα μπορεις να τα κανεις και να κολλας παραλληλα και ενσημα (στο πανεπιστημιο ή αλλου).

1)Επειδη ειχα συγγενεις και γνωστους στις ΕΔ τα δεδομενα τις δεκαετιες που μας περασαν (πιο πολυ 2000-2008 που θυμαμαι) ηταν πολυ καλα. Πλεον εχει μειωθει αρκετα αυτο αλλα ακομη δεν εχει κατακρεουργηθει οπως ο ιδιωτικος τομεας (αλλο να περνεις 900ε το μηνα και αλλο 600ε).


2)Στη δικια μου σχολη επρεπε να παρακολουθω 20~25 ωρες την εβδομαδα, περιπου 25 ωρες διαβασμα (υποκειμενικο) και να εξετασθω επιτυχως 70 φορες + πτυχιακη. Πολλες σχολες ειναι ετσι αλλες λιγοτερα μαθηματα (περι τα 50) με λιγοτερες ωρες παρακολουθησης αλλα περισσοτερο διαβασμα στο σπιτι. Αυτο που θελω να πω οτι απο εναν σωστο φοιτητη οχι σαν ακαδημαικος φορτος δεν συγκρινεται. Ο μεσος φοιττητης που ειπες που παρακολουθει λιγοτερο εχεις δικιο (Αλλα μπορει να εργαζεται για να συντηρηθει κατι που στις ΣΧ του το δινουν).

- - - Updated - - -


Δηλαδή; Πιο συγκεκριμένα πως γίνεται αν δεν δουλεύεις σε πανεπιστημιακό project (ώστε να πληρώνεσαι από αυτό) και οι σπουδές είναι το κύριο αντικείμενο της δουλειάς σου (είναι full time job); Πιο πολύ για το master ρωτάω.

Δεν γινεται. Παρα μονο κατι ωρομισθια προγραμματα με πολυ χαμηλες απολαβες κι για ενσημα ουτε που γνωριζω.

Burning Skies
04-11-13, 02:18
Δηλαδή; Πιο συγκεκριμένα πως γίνεται αν δεν δουλεύεις σε πανεπιστημιακό project (ώστε να πληρώνεσαι από αυτό) και οι σπουδές είναι το κύριο αντικείμενο της δουλειάς σου (είναι full time job); Πιο πολύ για το master ρωτάω.

Part time οπουδηποτε. Αρκει και 2ωρη απασχοληση για να μετρησεις την μερα ως συνταξιμη. Θεωρητικα βεβαια μιλαμε τωρα. ουτε δουλειες παιζουν ουτε τα ορια ηλικιας θα κατεβουν για να μας απασχολησει να πιασουμε τα χρονια εργασιας. κουβεντα να γινεται. σε νορμαλ παντως συνθηκες δεν νομιζω να του ελειπαν καποιου τα χρονια του μεταπτυχιακου για να παρει συνταξη αν μιλουσαμε για 35ετια και οριο τα 55 ετη, υπηρχαν δουλειες και μπορουσε να αναγνωρισει 7 ετη πλασματικα... ευκολακι θα ηταν.

Asmodeus
04-11-13, 02:21
Part time οπουδηποτε. Αρκει και 2ωρη απασχοληση για να μετρησεις την μερα ως συνταξιμη. Θεωρητικα βεβαια μιλαμε τωρα. ουτε δουλειες παιζουν ουτε τα ορια ηλικιας θα κατεβουν για να μας απασχολησει να πιασουμε τα χρονια εργασιας. κουβεντα να γινεται. σε νορμαλ παντως συνθηκες δεν νομιζω να του ελειπαν καποιου τα χρονια του μεταπτυχιακου για να παρει συνταξη αν μιλουσαμε για 35ετια και οριο τα 55 ετη, υπηρχαν δουλειες και μπορουσε να αναγνωρισει 7 ετη πλασματικα... ευκολακι θα ηταν.


Αυτο δεν το εχω δει ακομη πουθενα.

Ειναι κοινωνικα αδικο να μην εξαγοραζονται αυτα τα χρονια (Ειδικα του PhD). Εχω την εντυπωση οτι πλεον μιλαμε για 40ετια (σε ιδιωτικο τομεα) και στα 65.

Burning Skies
04-11-13, 02:30
1)Επειδη ειχα συγγενεις και γνωστους στις ΕΔ τα δεδομενα τις δεκαετιες που μας περασαν (πιο πολυ 2000-2008 που θυμαμαι) ηταν πολυ καλα. Πλεον εχει μειωθει αρκετα αυτο αλλα ακομη δεν εχει κατακρεουργηθει οπως ο ιδιωτικος τομεας (αλλο να περνεις 900ε το μηνα και αλλο 600ε).


2)Στη δικια μου σχολη επρεπε να παρακολουθω 20~25 ωρες την εβδομαδα, περιπου 25 ωρες διαβασμα (υποκειμενικο) και να εξετασθω επιτυχως 70 φορες + πτυχιακη. Πολλες σχολες ειναι ετσι αλλες λιγοτερα μαθηματα (περι τα 50) με λιγοτερες ωρες παρακολουθησης αλλα περισσοτερο διαβασμα στο σπιτι. Αυτο που θελω να πω οτι απο εναν σωστο φοιτητη οχι σαν ακαδημαικος φορτος δεν συγκρινεται. Ο μεσος φοιττητης που ειπες που παρακολουθει λιγοτερο εχεις δικιο.



1) αλλο πραγμα εγραψα. οποιος βγηκε ναι ακομη παλευεται το πραγμα, επιβιωνει. και ο ενεργεια στρατιωτικος αλλωστε παιρνει ελαφρως καλυτερους μισθους πλεον απο τον μεσο ΔΥ (κατι που δεν ισχυε προ μνημονιου). εγω ειπα για αυτους που ΔΕΝ βγηκαν στην 25ετια στην συνταξη και που ειναι ασφαλισμενοι για πρωτη φορα μετα το 93. αυτοι ΑΝ προλαβαιναν να βγουν οσο υπηρχε η δυνατοτητα στην 25ετια θα εβγαιναν με αστεια συνταξη. πριν φτασουν ομως εκει οι παλιοτεροι απο αυτους κοπηκε τελειως και η επιλογη να βγουν στην 25ετια.

2) υποκειμενικα ειναι τα πραγματα. εμενα με ζορισε πολυ περισσοτερο το ακαδημαικο κομματι της στρατιωτικης σχολης (λογω του γενικοτερου προγραμματος, φορτου και πλαισιου) παρα του ΑΕΙ (οσο ασχοληθηκα γιατι το εχω παρατησει για καποιους λογους). και απλα εγραψα οτι στην στρατιωτικη σχολη εισαι κατα κανονα περισσοτερες ωρες στις αιθουσες και στα αμφιθεατρα απο τον μεσο φοιτητη εξω. Οχι γιατι το χρειαζεσαι εσυ αλλα γιατι ειναι υποχρεωτικο και ετσι σε φερνει στα πλαισια της παρακολουθησης στα στανταρ του "σωστου" φοιτητη (που αποτελει την μειοψηφια εξω). και το εγραψα γιατι μαλλον υπηρχε η εντυπωση οτι στις στρατιωτικες σχολες ολη μερα κανεις παρελαση, ερπυση και παρουσιαστε και κατα τα αλλα μενεις στην ακαδημαικη εκπαιδευση του λυκειου.

Φανερός Πράκτωρ
04-11-13, 02:33
ακαδημαικη εκπαιδευση του λυκειου.

λάστιχο την έχεις κάνει αυτή την καημένη την ακαδημαϊκή εκπαίδευση :p :lol:

Burning Skies
04-11-13, 02:36
Αυτο δεν το εχω δει ακομη πουθενα.

Ειναι κοινωνικα αδικο να μην εξαγοραζονται αυτα τα χρονια (Ειδικα του PhD). Εχω την εντυπωση οτι πλεον μιλαμε για 40ετια (σε ιδιωτικο τομεα) και στα 65.

Που να το δεις; Υπαρχουν δουλειες για να το δεις; Παλια το εβλεπες (απο οσους εβλεπαν τοσο μακρια στην συνταξη κατι που δεν ηταν βεβαια συνηθες). Τωρα και να θες δυσκολα παιζει αλλα δεν θα παρεις και συνταξη ουτως ή αλλως για να σε απασχολει. το μνημονιο αλλωστε επιτασσει συνταξη 360 ευρω (μικτα) και αν θες παραπανω να πληρωνεις ιδιωτικη ασφαλιση (με τα λεφτα που ΔΕΝ εχεις)...

40ετια ειναι στα 62... νταξει επιλογη ειναι το Phd. οπως επιλογη ειναι να δουλευεις ταυτοχρονα κανοντας διδακτορικο. δεν μπορει να λεει καποιος οτι δεν του αρκουν 7 χρονια πλασματικα να λογιστουν συνταξιμα. ποσα δηλαδη πρεπει να του αναγνωριστουν; 200 χρονια;;

- - - Updated - - -


λάστιχο την έχεις κάνει αυτή την καημένη την ακαδημαϊκή εκπαίδευση :p :lol:

ειναι μια ωρα δυσκολη και το μυαλο εχει γινει σουπα :p

Asmodeus
04-11-13, 02:45
1) αλλο πραγμα εγραψα. οποιος βγηκε ναι ακομη παλευεται το πραγμα, επιβιωνει. και ο ενεργεια στρατιωτικος αλλωστε παιρνει ελαφρως καλυτερους μισθους πλεον απο τον μεσο ΔΥ (κατι που δεν ισχυε προ μνημονιου). εγω ειπα για αυτους που ΔΕΝ βγηκαν στην 25ετια στην συνταξη και που ειναι ασφαλισμενοι για πρωτη φορα μετα το 93. αυτοι ΑΝ προλαβαιναν να βγουν οσο υπηρχε η δυνατοτητα στην 25ετια θα εβγαιναν με αστεια συνταξη. πριν φτασουν ομως εκει οι παλιοτεροι απο αυτους κοπηκε τελειως και η επιλογη να βγουν στην 25ετια.

2) υποκειμενικα ειναι τα πραγματα. εμενα με ζορισε πολυ περισσοτερο το ακαδημαικο κομματι της στρατιωτικης σχολης (λογω του γενικοτερου προγραμματος, φορτου και πλαισιου) παρα του ΑΕΙ (οσο ασχοληθηκα γιατι το εχω παρατησει για καποιους λογους). και απλα εγραψα οτι στην στρατιωτικη σχολη εισαι κατα κανονα περισσοτερες ωρες στις αιθουσες και στα αμφιθεατρα απο τον μεσο φοιτητη εξω. Οχι γιατι το χρειαζεσαι εσυ αλλα γιατι ειναι υποχρεωτικο και ετσι σε φερνει στα πλαισια της παρακολουθησης στα στανταρ του "σωστου" φοιτητη (που αποτελει την μειοψηφια εξω). και το εγραψα γιατι μαλλον υπηρχε η εντυπωση οτι στις στρατιωτικες σχολες ολη μερα κανεις παρελαση, ερπυση και παρουσιαστε και κατα τα αλλα μενεις στην ακαδημαικη εκπαιδευση του λυκειου.

1) Καλα ναι αν τον εβγαζαν με μειωμενη με 6% ανα ετος στα κατα 10 χρονια μειωμενη θα εβγαζε το 40% της συνταξης.

2) Αλλο το προγραμμα κι αλλο το καθαρα ακαδημαικο κομματι κι ο βαθμος δυσκολιας των μαθηματων κι οχι των υπολοιπων συνθηκων. Το οτι ειναι ανωτερη εκπαιδευση απο λυκειο ειναι γνωστο και οτι καποια μαθηματα ειναι καθαρα ακαδημαικου επιπεδου. Στη εξομοιωση διαφωνησα.

- - - Updated - - -




40ετια ειναι στα 62... νταξει επιλογη ειναι το Phd. οπως επιλογη ειναι να δουλευεις ταυτοχρονα κανοντας διδακτορικο. δεν μπορει να λεει καποιος οτι δεν του αρκουν 7 χρονια πλασματικα να λογιστουν συνταξιμα. ποσα δηλαδη πρεπει να του αναγνωριστουν; 200 χρονια;;

- - - Updated - - -



Και το βασικο πτυχιο επιλογη ειναι. Με το PhD προσφερεις αρκετα πραγματα , υπαρχουν υποψηφιοι Διδακτωρες οι οποιοι δεν εχουν χρονο να δουλεψουν επιπλεον κι δεν πληρωνονται απο πουθενα ουτε εχουν την επιλογη να εξαγορασουν τα ετη αυτα.



Καλο βραδυ.

Burning Skies
04-11-13, 02:55
2) Αλλο το προγραμμα κι αλλο το καθαρα ακαδημαικο κομματι κι ο βαθμος δυσκολιας των μαθηματων κι οχι των υπολοιπων συνθηκων. Το οτι ειναι ανωτερη εκπαιδευση απο λυκειο ειναι γνωστο και οτι καποια μαθηματα ειναι καθαρα ακαδημαικου επιπεδου. Στη εξομοιωση διαφωνησα.

Μα δεν μπορει να υπαρξει εξομειωση. Στις στρατιωτικες σχολες μαθαινεις "λιγο απ'ολα". δεν θα βγεις επιστημονας μαθηματικος, ουτε φυσικος, ουτε ψυχολογος. Διδασκεσαι ομως και μαθηματικα και φυσικη και ψυχολογια. Βγαινεις λοιπον στρατιωτικος εχοντας μια ιδεα "απο ολα". προσωπικα θεωρω σωστοτερη την πρακτικη του west point που επιλεγεις επιστημονικο πεδιο που σε ενδιαφερει και εστιαζει εκει η ακαδημαικη σου εκπαιδευση παρεχοντας σου bachelor.
παρολα αυτα ασχετως αν βρισκεσαι στο "λιγο απ'ολα" και αυτο απαιτει διαβασμα και εχει και την δικη του δυσκολια λογω του ευρους στο αντικειμενο των μαθηματων.

- - - Updated - - -



Και το βασικο πτυχιο επιλογη ειναι. Με το PhD προσφερεις αρκετα πραγματα , υπαρχουν υποψηφιοι Διδακτωρες οι οποιοι δεν εχουν χρονο να δουλεψουν επιπλεον κι δεν πληρωνονται απο πουθενα ουτε εχουν την επιλογη να εξαγορασουν τα ετη αυτα.



Καλο βραδυ.

Ναι επιλογη ειναι. Και θα μπορουσαμε να μπουμε στην συζητηση κατα ποσο ειναι σωστο να αναγνωριζεται το βασικο πτυχιο. Και αυτο ακομη ομως ηρθε στην κουβεντα επειδη υπηρχε η αντιδραση για τα 2 εως 4 χρονια της φοιτησης στις σχολες που μετρανε συνταξιμα στον στρατιωτικο. Η απαντηση ηταν οτι ολοι μπορει να αναγνωρισουν μεχρι 7 πλασματικα ετη.

Δεν νομιζω ομως οτι εχει τοσο νοημα αυτη η κουβεντα γιατι εχει πλεον μονο θεωρητικη βαση. Και ειμαστε αλλωστε εδω και πολυ ωρα και 200% offtopic. :p

Καλο βραδυ.

Φανερός Πράκτωρ
06-01-15, 12:23
Νεκρανάσταση του παλιού thread μια που αυτές τις μέρες άκουσα κάτι καινούργιο.

Ήξερα ότι αν φτάσει κάποιος στα 35 και δεν έχει εκπληρώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις:
- κάνει 45 μέρες βασική εκπαίδευση
- δίνει και κάπου στα 6000 ευρώ το οποίο υπολογίζεται με έναν τύπο του στυλ (9μήνες - 45μέρες) * χ ευρώ/μήνα
και τελειώνει με το θέμα "ελληνικός στρατός"

Χθες μιλούσα με έναν φίλο ο οποίος είναι στην ίδια φάση με μένα (μόνιμος κάτοικος εξωτερικού με αναβολή γι'αυτό το λόγο) και με πληροφόρησε ότι άλλαξε η νομοθεσία πολύ πρόσφατα και:
- δεν υπάρχουν πια ούτε οι 45 μέρες της βασικής εκπαίδευσης (μάλλον εξαγοράζεται όλο το διάστημα)
- κάποιος που είναι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού κάνει 6 μήνες και όχι 9 (οπότε και το ποσό της εξαγοράς λογικά μειώνεται μια που πάει με τους μήνες που εξαγοράζεις).

Θα το ψάξω και πιο αναλυτικά αλλά αν ξέρει κάποιος κάτι συγκεκριμένο ας στείλει κάποιο link σε ΦΕΚ κλπ.

Thanks!

raspoutiv
06-01-15, 12:29
τώρα που το Βάραβαρος σουλατσάρει ελεύθερο και που η κατάσταση γενικά μυρίζει μπαρούτι εμείς σκεφτόμαστε να καρταργήσουμε τη θητεία.
αντί να διώξουμε τους ΕΠΟΠ και στη θέση να βάλουμε φαντάρους, που ούτως ή άλλως άνεργοι είναι έξω και σε περίπτωση πολέμου πάλι θα επιστρατευθούν, θα αρχίσουμε πάλι τα "άχρηστη η θητεία, χαμένος χρόνος, στο Λουξεμβούργο δεν έχουν" κτλ. μας περισσεύουνε εδάφη μάλλον

8anos
06-01-15, 12:46
Νεκρανάσταση του παλιού thread μια που αυτές τις μέρες άκουσα κάτι καινούργιο.

Ήξερα ότι αν φτάσει κάποιος στα 35 και δεν έχει εκπληρώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις:
- κάνει 45 μέρες βασική εκπαίδευση
- δίνει και κάπου στα 6000 ευρώ το οποίο υπολογίζεται με έναν τύπο του στυλ (9μήνες - 45μέρες) * χ ευρώ/μήνα
και τελειώνει με το θέμα "ελληνικός στρατός"

Χθες μιλούσα με έναν φίλο ο οποίος είναι στην ίδια φάση με μένα (μόνιμος κάτοικος εξωτερικού με αναβολή γι'αυτό το λόγο) και με πληροφόρησε ότι άλλαξε η νομοθεσία πολύ πρόσφατα και:
- δεν υπάρχουν πια ούτε οι 45 μέρες της βασικής εκπαίδευσης (μάλλον εξαγοράζεται όλο το διάστημα)
- κάποιος που είναι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού κάνει 6 μήνες και όχι 9 (οπότε και το ποσό της εξαγοράς λογικά μειώνεται μια που πάει με τους μήνες που εξαγοράζεις).

Θα το ψάξω και πιο αναλυτικά αλλά αν ξέρει κάποιος κάτι συγκεκριμένο ας στείλει κάποιο link σε ΦΕΚ κλπ.

Thanks!


δεν βλέπω να εχει αλλάξει κάτι
https://www.stratologia.gr/pdf/%CE%A0%CE%9B%CE%97%CE%A1%CE%9F%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%99%CE%91%CE%9A%CE%9F%20%CE%95%CE%9D%CE%A4%CE%A5%CE%A0%CE%9F%204.pdf

που το διάβασε ο φίλος σου;

- - - Updated - - -

για τους ΜΚΕ ειναι 6 μηνη θητεία απο παλιά.
https://www.stratologia.gr/pdf/%CE%A0%CE%9B%CE%97%CE%A1%CE%9F%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%99%CE%91%CE%9A%CE%9F%20%CE%95%CE%9D%CE%A4%CE%A5%CE%A0%CE%9F%201.pdf

Φανερός Πράκτωρ
06-01-15, 12:50
Και εγώ δεν το βρήκα αυτό με τις 45 μέρες. Του έχω ζητήσει reference αλλά είπα να κάνω και ένα crosscheck

Το 6μηνο δεν το ήξερα και θα έπρεπε επειδή το είχα ψάξει σχετικά αναλυτικά πριν 1-2 χρόνια.

8anos
06-01-15, 13:00
μακάρι αλλά νομίζω οτι δεν κατάλαβε καλά.
ενημέρωσε για οτι σου πεί

MNP-10
06-01-15, 13:03
τώρα που το Βάραβαρος σουλατσάρει ελεύθερο και που η κατάσταση γενικά μυρίζει μπαρούτι εμείς σκεφτόμαστε να καρταργήσουμε τη θητεία.
αντί να διώξουμε τους ΕΠΟΠ και στη θέση να βάλουμε φαντάρους, που ούτως ή άλλως άνεργοι είναι έξω και σε περίπτωση πολέμου πάλι θα επιστρατευθούν, θα αρχίσουμε πάλι τα "άχρηστη η θητεία, χαμένος χρόνος, στο Λουξεμβούργο δεν έχουν" κτλ. μας περισσεύουνε εδάφη μάλλον

Quality over quantity ειναι το συνθημα... ο ελληνας φανταρος στην κατασταση προβληματικης εκπαιδευσης που εχει, τι να κλασει? Τσαμπα το χρονο του χαλαει.

Meanwhile in Russia:


https://www.youtube.com/watch?v=LrxjYfl05ek

:lol::lol::lol:

raspoutiv
06-01-15, 13:13
καλύτερα κουτσή εκπαίδευση παρά καθόλου
όποιος θέλει καλύτερη εκπαίδευση μπορεί να πάει ειδικές δυνάμεις

μπράβο τα ρωσάκια με τα ζογκλερικά τους. πατρίδα δεν υπερασπίζεσαι λύνοντας τουφέκια βέβαια αλλά έχει το χαβαλέ του το βίντεο. ειδικά στους fan των "babes with guns" θα αρέσει πολύ

Φανερός Πράκτωρ
06-01-15, 13:22
μακάρι αλλά νομίζω οτι δεν κατάλαβε καλά.
ενημέρωσε για οτι σου πεί

Έγινε!

@all others
Μεταξύ μας, δεν την παλεύετε ε; :p

serf f2
06-01-15, 15:19
Εγω θα προτεινα κατάργηση της τρόικας και φορολόγηση των τραπεζών πρώτα και μετα μισθοφορικό στρατό με καταργηση της υποχρεωτικής θητείας

euri
06-01-15, 18:37
Εγώ θα πρότεινα να χρησιμοποιούνται όπλα που λύνονται/δένονται ευκολότερα.

alekan
06-01-15, 18:46
Σφεντόνες-τόξα-ακόντια

Zus
06-01-15, 20:15
καλύτερα κουτσή εκπαίδευση παρά καθόλου
όποιος θέλει καλύτερη εκπαίδευση μπορεί να πάει ειδικές δυνάμεις

μπράβο τα ρωσάκια με τα ζογκλερικά τους. πατρίδα δεν υπερασπίζεσαι λύνοντας τουφέκια βέβαια αλλά έχει το χαβαλέ του το βίντεο. ειδικά στους fan των "babes with guns" θα αρέσει πολύ

Θα τους ταράξω στις υπογραφές, όπως έκανα τόσες και τόσες φορές στο φυλάκιο. :lol:

Veldrin
06-01-15, 20:53
Κι εμείς τη λιώσαμε την εκπαίδευση στις μέρες μας...


https://www.youtube.com/watch?v=xUidbKIKx-E

raspoutiv
06-01-15, 23:15
Θα τους ταράξω στις υπογραφές, όπως έκανα τόσες και τόσες φορές στο φυλάκιο. :lol:

ναι αλλά ποτέ δεν είχες σκεφτεί να υπογράφεις κρατώντας g3 πιο πριν
καμια βολή δεν έριξες; μόνο τζίφρες;

PopManiac
06-01-15, 23:28
Άλλο ένα νήμα που θα καταλήξει στο πόσο μακρύτερο είχα το σκοπέτο στην πύλη από εσένα και πόσο χάλια ήταν οι ΤΑΕ στη Σάμο;;;;;;;;

Ξεκολλάτε παρακαλώ, στην τελική το παρόν αναστήθηκε με ένα πολύ συγκεκριμένο σκοπό να ενημερώσει για εξελίξεις στο θέμα στράτευσης 35+.

raspoutiv
06-01-15, 23:32
Άλλο ένα νήμα που θα καταλήξει στο πόσο μακρύτερο είχα το σκοπέτο στην πύλη από εσένα και πόσο χάλια ήταν οι ΤΑΕ στη Σάμο;;;;;;;;

Ξεκολλάτε παρακαλώ, στην τελική το παρόν αναστήθηκε με ένα πολύ συγκεκριμένο σκοπό να ενημερώσει για εξελίξεις στο θέμα στράτευσης 35+.

ε γι αυτό το θέμα τότε να πω πως οι υπερήλικες πρέπει εκτός του προστίμου να κάνουν και ολόκληρη θητεία γιατί τώρα έχουν προσόντα που ο στρατός τα χρειάζεται

Zus
07-01-15, 11:36
ναι αλλά ποτέ δεν είχες σκεφτεί να υπογράφεις κρατώντας g3 πιο πριν
καμια βολή δεν έριξες; μόνο τζίφρες;

Έριξα 4 φορές. Με μεγάλη αποτυχία :rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.